Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 Fotoğraflar 69. say ya katk da bulunanlar 17/20 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler. 22/26 istanbul da film olsam... Ben Hayat Var olurdum. 28/32 PiPa nın usta elleri Yeni jenerasyon talyan, PiPa şefleri. 34/36 disco forever Disco kültürünün hikayesi. 38/ ün tatil gözdeleri En trend seyahat duraklar. 44/48 hillsider likes En favori yılbaş hediyeleri. 50/52 harley davidson 110 y ll k bir motosiklet efsanesi. 54/78 look 56/60 y llar geçer, şark lar kal r! 2012 nin en iyi albümleri. 62/ moda trendleri lkbahar - Yaz 13 koleksiyonu şimdiden belli. 66/70 likya yolu Bir Hillsider Challenge hikayesi. 72/74 moleskine Modern gezginlerin klasik yoldaş. 76 good for men Bir erkeğin bilmesi gerekenler. 80/83 yeni y l lezzetleri Hindi ye alternatif bu y l Ördek. 84/86 art blog 30. Sao Paulo Bienali ni sizin için gezdik. 87 re/mix Yılın son modası: kamuflaj. 88/90 open 24/7 91 en beğenilen ilanlar 92 teşekkürlerimizle 2012 yılında hillsider magazine i seçen tüm markalara. 93/102 summary Yay mc Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Tel: Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler stanbul / Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler Ad na Sahibi shak Alaton Genel Yay n Koordinatörü Edip lkbahar Sorumlu Yaz şleri Müdürü ve Reklam Sorumlusu Yaz şleri Çeviri Tasar m Bas mc ve Bas ld ğ Yer Özlem Gökbel Çağan Şimşek Serkan Mekikoğlu pek Kigan Ayşem Özbaşaran Republica A4 Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.. Şti. Tel: Oto Sanayi Sitesi, Yeşilce Mah. Donanma Sk. No:16 Kağ thane/ stanbul Bas ld ğ Tarih Aralık 2012 Yay n Türü Yerel Süreli Yay n (Dergi) Berna Gençalp Çağla Cabaoğlu Elmira Gürses Evren Aş k Galia Hasid Kenan Akoğlu Merve Erçuk Özlem Avc oğlu Pelin Çakar Selin Sönmez Zeynep Tosun sadibey.com Serhat Kapki Uğur Bektaş Şenol Altun Yasin Baran Say 69 (Aral k Ocak, Şubat 2013) Üç ayda bir yay mlan r. Hillsider Magazin de yay mlanan yaz ve fotoğraflar n tüm haklar, Hillsider logosu ve isim hakk Attaş AlarkoTuristik Tesisler A.Ş. ye aittir. Kaynak gösterilecek de olsa Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. nin yaz l izni olmadan hiçbir şekilde yaz ve fotoğraflardan al nt yap lamaz. Hillside Leisure Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler stanbul / Türkiye T.(90) F.(90)

15

16

17 DÜNYADAN HABERLER LE TOUR DU MONDE Pudsey Ayıcığ Yard ma Koşuyor! BBC nin UK Bağ ş Derneği bu y l Children in Need (Muhtaç Çocuklar Derneği) için kendi maskotu olan Pudsey Ay c ğ n tasarlamak üzere moda dünyas n n en ünlü 30 ismiyle anlaşt. Hepsi ortalama 70 santim olan ay c klar 15 Kas m da Christie s de sat şa sunuldu. Bütün kazanc n çocuk derneğine bağ şland ğ organizasyon öncesi koleksiyon 24 Ekim-14Kas m tarihleri aras nda London & Manchester Selfridges de sergilenmişti. Derneğin ikonik ay c ğ süetten deriye, ipekten Swarovski kristallerine her çeşit malzeme ve kumaş kullan larak ve her bir moda otoritesinin bireysel yaklaş m n yans tacak şekilde yeniden tasarland. Belki de en ilginç olanlar ; Burberry nin klasik trençkot ve şemsiyesiyle ngiliz Centilmeni Pudsey i, Gucci nin Binici Pudsey i, Prada n n en göze çarpan ürünlerinden olan bir çift brogues ile Liseli Pudsey ve Tom Ford un beyaz tak m elbise, papyon kravat, Aviator tarz güneş gözlükleri ve fötr şapkas yla Bay Çekici Pudsey i. Bu büyük bağ ş organizasyonu için kollar s vayan moda devlerinin aras nda Louis Vuitton, Donatella Versace, Missoni, Gucci, Kate Spade NY ve Mulberry gibi isimler de var. Projede yer alan dünyaca ünlü tasar mc lardan Paul Smith ve Selfridges ayn zamanda sadece 25 cm büyüklüğünde olan ve s n rl say da üretilen Tasar mc Pudsey leri de yaratt lar. Selfridges in kreatif direktörü Alannah Weston Tüm hay r projeleri içerisinde bu kadar değerli olan bir tanesinde, böylesine büyük yeteneklerin bir araya geldiğini görmek muhteşem bir şey dedi.

18 DÜNYADAN HABERLER Louis Vuitton Şehir Rehberleri den beri Louis Vuitton, uzaktan bile tan yabileceğiniz çarp c bavullar yapmakla kalm yor, ayn zamanda gezmeye ve şehir hayat na duyduğu aşk, y ll k Louis Vuitton Şehir Rehberleri ile paylaş yor. Şehri en iyi şekilde keşfetmenize yard mc olmak üzere özenle haz rlanan rehber, her y l olduğu gibi bu y l da 15 Ekim tarihinde sat şa sunuldu. Baz ilginç yeni şehirlerin de dahil olmas yla 40 şehir ve toplam adres içeren rehber, hem geleneksel, hem modern lüks mekanlar n içinde olduğu bir kaynak niteliğinde. Louis Vuitton Şehir Rehberi dünyaca ünlü mekanlardan, gizlice keşfedilen ücra noktalara; gurme restoranlar, yerel caféler, sokak pazarlar, lüks şarap mağazalar, antikac lar ve müzelerle, lüks oteller, moda butikleri ve sevimli misafir evlerine kadar akl n za gelebilecek her şeyi kaps yor. Rehberlerin yay nlanmas yla simultane olarak Louis Vuitton, Şehir Rehberlerine özel bir seri benzersiz k sa filmi de internette paylaş yor. Her video tamamen orijinal bir tema üzerinden bir şehri keşfetmenizi sağl yor. Suntory den Rolling Stones a Özel Viski! Japon Suntory Liquors markas dünyaca ünlü Rock n Roll grubu Rolling Stones un 50. y ldönümüne özel, s n rl say da üretilen bir viski yaratt. Sadece 150 şişe olarak üretilen viski toplam alt viskinin kar şt r lmas yla yarat ld ve Rolling Stones un ikonik amblemi olan dudak ve dil tasar m yla yap lm ş şişelere kondu. Kar ş mda kullan lan alt viskinin her biri efsanevi rock grubu için önemi olan bir y ldan seçiliyor Yamazaki Viski grubun doğuşunu, 1971 tarihli viski dudak ve dil logosunun ortaya ç k ş n, 1972 Yamazaki Malt, Exile on Main St. albümünün ç k ş n temsil ederken diğer viskiler -Hakushu Malt ve Chita Grain- grubun ilk Japonya ya gittiği tarih olan 1990 tarihini temsil etmek için seçildiler. Bu s n rl say da üretilen şişeler ay n sonunda şişesi 6,300 $ olmak üzere sat şa sunulacak.

19 Gradiva n n Yeni Y ld z : Zelda Zonk DÜNYADAN HABERLER Karaköy de yeni aç lan butik otel Gradiva Hotel in en üst kat ndaki 360 camla kapl teras ndan stanbul manzaras na bakan Zelda Zonk un ismi, Marilyn Monroe nun oteller ve restoranlarda yer ay rt rken bas ndan kaçmak için kulland ğ takma ad ndan geliyor. Mekânda fotoğraf sanatç s ve yazar Levent Özçelik in parmağ var. Uluslararas seçmelerden oluşan mutfağ, bar, muhteşem panoramik manzaras ve DJ performanslar yla sabah n erken saatlerine kadar hizmet veren Zelda Zonk, şehrin yeni dedikodusu. K sa zamanda modac, tasar mc ve fotoğrafç lar n buluşma noktas haline gelen restoran TV y ld zlar n da s kl kla görebileceğiniz bir mekân. Supreme New York tan Kaykay Sanatı 1994 te kurulduğu tarihten beri New York kaykay kültürünün ayr lmaz parçalar ndan biri haline gelen Supreme New York, y llard r NY un cesur kaykayc lar n n vücutlar n sard ğ kadar ayaklar n da yerden kesiyor. Supreme NY ekibi profesyonel kaykay ustalar, artistler ve markan n kendi müşterilerinden oluşuyor. Supreme New York kaykayc lar, punk rock ve hip hop düşkünlerini, yerinde duramayan dinamik genç nüfusu ve asla yaşlanmayanlar kendine çekiyor. Markan n 2012 Sonbahar / K ş kaykay koleksiyonu s ra d ş tasar mlar, artistik renkler ve şaş rt c imajlarla süslü. Her kaykay tahtas n bir tuvale çeviren Supreme NY artistleri şehir hayat n n dokusunu gerçeküstü bir tablo gibi tahtan n üstüne işliyorlar.

20 DÜNYADAN HABERLER Kate Moss un Kitab Kapaklar yla Şimdiden Olay Oldu Geçen ay yay lan haberlere göre, Kate Moss un eski sevgililerinden Jefferson Hack ve tan nm ş casting direktörü Jess Hallett, guru Fabien Baron la iş birliği yapt ve Süper Modelin hayat n ve kariyer biyografisini anlatan, kahve masalar n süsleyecek bir kitap üretmek için kafa kafaya verdiler. Kitab n kapağ olarak sekiz tasar mda karar kılan dahi üçlü, geçtiğimiz günlerde tasar mlar dünyayla paylaşt lar. Corinne Day in Kate Moss daha bir genç k zken çektiği resimlerinden, Mert & Marcus ile Craig McDean taraf ndan yeni çekilen resimlerine kadar kronolojik bir hikaye anlatan tüm resimler, adeta Kate Moss un masum genç bir k zdan erkeklerin rüyalar n süsleyen seksi bir kad n figürüne dönüşmesinin portresini çiziyor.

21

22 stanbul da 22/23/24/26 F LM OLSAM Ben Hayat Var olurdum. Ona sonra geleceğiz. Önce şehir, sinema, stanbul, bizimkiler, Bond lar ve diğerleri Sanayi Devrimi; nüfusun şehirlere kaymas, sineman n doğuşu ve irili ufakl salonlarda bir şehir eğlencesi olarak yay lmas ile ayn zamanlara rastlar. Filmlerin şehri, şehirlileri ve şehre tutunmaya çal şanlar s kl kla konu etmesi, o nedenle doğal. Yine de kimi film yönetmenlerinin şehirlerle aras nda daha özel bir bağ var. Bir Wim Wenders, bir Woody Allen, bir Martin Scorsese hangi filmi, kimin hikayesini çekerse çeksin baş rollerden biri mutlaka o şehrin olur. Baz şehirler de baz özellikleri ile filmlerde seyirciye görünür. Paris illa aşk şehridir örneğin. Peki ya stanbul? Yaz : Berna Gençalp Fotoğraflar: sadibey.com

23 stanbul Bahane Sinema Şahane Baz film için sinema bahane stanbul şahane, baz film için ise stanbul bahane film şahane. Mümkünse ikisi de şahane olsun, ama her zaman olmuyor. stanbul un sinema tarihinde varl k göstermesi asl nda çok eskiye dayan yor. Sinema okulunda çekim tekniklerinden bahsedilirken pan hareketinin ilk defa stanbul da bir kay kta yap lan çekimde gerçekleştiğini söylemişlerdi bize. Eh, stanbul un herkese ikram edeceği bir ilham var, diyelim. O günden bugüne, stanbul un arz - endam ettiği film çok... Baz s onu teğet geçiyor, baz s ise şehri adeta içine çekiyor. Filmin turistik görüntülerle dolup taşmas n kastetmiyorum, kimi zaman tek bir an bile bir şehrin duygusunu vermeye yeter. Son derece ticari bir filmde de o ana rastlayabiliriz, küçük bütçeli bir filmde de. Örneğin, Nuri Bilge Ceylan n Uzak filmi, filmlerde kolay kolay denk gelmediğimiz, karlar alt nda bir stanbul da geçer. Kar sessizliği ve görüntüler nefistir. 11 e 10 Kala filminde ise bir amca, evini stanbul ve kendi kişisel tarihinin an lar ile t ka basa doldurmuştur. stanbul ile tan şmas na arac olduğu kap c s için ise stanbul çözülmesi gereken büyük bir bilmece gibidir. Şehrin olanaklar n iyi belleyip y rtmas gerekir. Arabesk müziğin yükselme döneminde stanbul, taşradan gelen erkeklerin alt etmek istedikleri bir canavar, düşürmek istedikleri bir kaledir adeta. Takva da stanbul bir Müslüman şehridir. Pandora n n Kutusu nda stanbul terk edilmek istenen yerdir. stanbul Kanatlar m n Alt nda daki stanbul art k olmayan, neredeyse hiç var olmam ş gibi gelen bir masal şehridir. Organize şler deki şehir ise suçlular bile lokum gibi olan, çok fotojenik, devasa bir şehirdir. Anlatt ğ hikayenin naifliğine tezat oluşturan gösterişli stanbul planlar filmi istila etmiş durumdad r. Tabutta Röveşata da stanbul, Boğaz, Hisar filmin organik parçalar d r. Ferzan Özpetek in Hamam nda stanbul buğular içinde bir aşk şehridir. Şehrin ruhunu yakalayan filmlerden bir diğeri de bana göre Asl Özge nin Köprüdekiler filmi. Pek çok Yeşilçam filminde, bu kadar deforme olmadan önceki stanbul u görmek içimizi titretir. Lütfü Akad n kültleşmiş stanbul filmi Vesikal Yarim izleyene şehrin ruhunu üfler. Şoför Nebahat, Küçük Han mefendi gibi Yeşilçam filmleri izleyende, başka duygular n yan s ra stanbul da sal nma isteği uyand r r. Anlat stanbul ve Teyzem gibi filmlerde imzas bulunan Ümit Ünal a göre şehrin ruhunu en güzel yans tan filmlerden biri de 1963 yap m L immortelle.

24 Frans z Yeni Dalga ak m n n önemli isimlerinden Alain Robbe-Grillet taraf ndan çekilmiş filmin oyuncu kadrosunda Sezer Sezin, Ulvi Uraz, Belk s Mutlu yer al yor. Lütfü Akad n ise yönetmen yard mc s olarak filme emeği geçmiş. Ümit Ünal kendi biyografisinde bu filme duyduğu hayranl ğ şöyle dile getiriyor; Türk yönetmenlerde stanbul konusunda bir utangaçl k, stanbul görüntülerini kullan rsak turistik oluruz gibi bir inan ş vard r. Halbuki Alain Robbe-Grillet, Ölümsüz de stanbul u o kadar güzel kullan r ki, olabilecek en kartpostal görüntüler, Hisar dan Yerebatan a kadar en klişe mekanlar, inan lmaz bir esrar n içinde uyumla yerlerini al r. Bu sözlerdeki uyumla yerlerini al r k sm na ben de özel bir vurgu yapmak istiyorum. Zor iş çünkü bu. Hayat Var a gelirsek... O zoru başarm ş bir film. Yönetmen Reha Erdem, buluğ çağ ndaki genç k z Hayat karakterini buluğ çağ n n, yaşam n ve stanbul un bütün canavarl ğ na rağmen var ediyor, ya... Bay l yorum. Ana karakter, hikaye ve stanbul şehri film boyunca sarmaş dolaşt r. Üstelik boğucu bir karabasana dönüşebilecekken nas l olmuşsa püfür püfür bir film ç km şt r ortaya. stanbul da film olsam ben Hayat Var olurdum. Bond lar n ve Bond Olmayanlar n Durumu stanbul un yabanc filmlerde arz- endam ettiğini görmek insanda değişik hisler uyand r yor. Belki böylece daha az yaln z ve daha güzel hissediyoruz şehrimizi, ülkemizi... Hassasiyetlerimiz o kadar yüksek ki, hemen; bizi nas l göstermiş, yuh! da diyebiliriz, yaşad ğ m z günlük telaşlar içinde güzelliğinden zevk almay unuttuğumuz şehrimizle gurur da duyabiliriz. Biraz daha serinkanl olanlar kollar n kavuşturup filmi yapanlar n Bat ve Doğu tariflerini pis pis süzebilir. Büyük Hollywood prodüksiyonlar nda stanbul un görünmesi mi turistleri stanbul a çekiyor yoksa zaten stanbul un giderek daha popüler bir turist destinasyonu olmas m film yap mc lar n şehrimize sürüklüyor, bilinmez. Ama her iki durum da birbirini besliyor yap m Topkap filmi turistlerin dikkatini stanbul a çeken bir film olarak hat rlan r. Midnight Express i ise kimse hat rlamak istemez. Bond lara gelince; Rusya dan Sevgilerle, Dünya Yetmez ve Skyfall filmlerinde stanbul var m, var Ama hiçbir Bond filmi hiçbir şehrin ruhunu yakalamakla filan fazla uğraşamaz. Bond filmleri şehirlerin klişelerini kullanmaktan hatta tekrar tekrar kullanmaktan kaç nmazlar. Gelmiş geçmiş en en Bond Sean Connery i stanbul un turistik bölgelerinde gezinirken ya da kovalamaca oynarken izleyebilirsiniz. Sonraki Bond lar da aşağ yukar ayn çevrelerde ayn faaliyetleri gösterirler. Takip stanbul, Uluslararas ve Köstebek te de stanbul a yaklaş m Bond larla ayn kategoride say labilir. Bond filmlerinin dönüp dönüp kulland ğ çekim lokasyonlar olan tarihi yar madadaki mekanlar, Karaköy, Kapal çarş, M s r Çarş s bu filmlerde de yer al r yap m, Agatha Christie uyarlamas Doğu Ekspresi nde Cinayet te de stanbul hikaye gereği varl k gösterir. Şehir çoğu yabanc filmde olduğu gibi Doğu ya aç lan, başka bir deyişle, bilinmeze, kaosa aç lan kap d r. Ama neyse ki Poirot vard r. Türkiye de hat r say l r bir hayran kitlesi bulunan Jackie Chan de 2001 y l nda Alt n Yumruk stanbul da filmini stanbul da çeker. O da kötü adamlar Kapal çarş da dövmekten kendini alamaz. ranl yönetmen Bahman Ghobadi nin Monica Bellucci li ve Y lmaz Erdoğan l Gergedan Mevsimi nde ise stanbul ac çekenlere kucak açan bir şehirdir. Cevap arayana cevab n verir. Ama huzur vermez. Fatih Ak n n Duvara Karş filmindeki stanbul bölümü şiddet ve şefkat içerir. stanbul un arka sokaklar geceleri yaln z dolaşan kad n için tekin değildir.

25

26 Canlanan stanbul Bağ ms z canland rma sinemas nda da stanbul u konu eden k sa filmlere rastlan yor. dil Ar n ödüllü filmi stanbul, bir şehir güzellemesi. Nurbanu Asena n n mizah duygusu taş yan stanbul da S radan Bir Gün ü bizi şehirde taksiyle dolaşt r rken Dilara Polat n stanbul Mart s isimli ödüllü filminde bir mart y takip ediyoruz. Jordana Maurer in filmi Geçiş, Boğaz daki trafik s k ş kl ğ n anlat yor. Melis Bilgin in ödüllü filmi Tetrist ise tarihi yar madan n mimari özelliğini nas l ad m ad m kaybettiğini maharetle anlat yor. Ucu Olmayan Şehir ve stanbul Hat ras Suç şehri, aşk şehri, h rslar n şehri, intikam şehri, Müslüman şehri, tarihi şehir, kozmopolit şehir... Eski Yeşilçam filmlerindeki stanbul a nas l özlemle bak l yorsa, bugünkü stanbul da geçen filmlere de öyle bak lacak bir süre sonra. Şehrimiz çok fotojenik evet, ama her şey o kadar h zl değişiyor ki; filmler ister istemez şehrin belli bir döneminin belgesi olarak da zamanla önem kazan yor. Oysa başl baş na stanbul u konu eden müthiş belgeseller de var. Makyajs z bir stanbul için, Ekümenopolis Ucu Olmayan Şehir izlenmeye değer. mre Azem in filmi şu soruyu soruyor; stanbul daki ekolojik eşikleri aşt n z. Nüfus eşiklerini aşt n z. Ekonomik eşikleri aşt n z. Peki nereye gidecek bunun sonu? Gönlünüzü hoş tutmak için ise Fatih Ak n n özellikle yabanc sinemac lar n gözünü ve kulağ n biraz daha stanbul a çevirmelerini sağlayan 2005 yap m, güzeller güzeli filmi stanbul Hat ras yi seyirler... Merakl s na Notlar zlemek için program/telelecture/560 Okumak için -Vesikal Şehir, Feride Çiçekoğlu, Metis Yay nlar -Iş k Gölge Oyunlar, Ümit Ünal, Haz rlayan Gül Yaşartürk, Yap Kredi Yay nlar Çizgi Roman Severler için -Çiztanbul, Studio Rodeo Film Listesi Rusya dan Sevgilerle, Dünya Yetmez, Skyfall, Gergedan Mevsimi, Köstebek, Uluslararas, Takip stanbul, Ekümenopolis, stanbul Hat ras, Duvara Karş, Hamam, Alt n Yumruk stanbul'da Geceyar s Ekspresi, Murder on the Orient Express, L immortelle, Topkap, Uzak, Anlat stanbul, stanbul Kanatlar m n Alt nda, Organize şler, 11'e 10 Kala, Köprüdekiler, Pandora n n Kutusu, Hayat Var, stanbul, Tetrist, stanbul Mart s, Geçiş, stanbul da S radan Bir Gün. * Sadi Çilingir'e katk lar ndan dolay çok teşekkürler.

27

28 P PA NIN USTA ELLER 28/29/30/31/32 Gerçek Napolitan... Yeni jenerasyon talyan... Bu konseptleri stanbullular a tan tan ve yaşatan PiPa... K sa sürede talyan mutfağ denince ilk akla gelen isimlerden biri haline gelen PiPa n n s rr italyan lezzetlerini gerçek haliyle stanbul a taş mas. Nas l m? Türkiye de ilk kez Napolili ustalar taraf ndan inşa edilen el yap m Napolitan odun pizza f r n ile... talya dan getirilen organik ürünlerle... Zeytinyağ ile, buffalo mozzarella (hakiki manda sütü ile üretilmiş peynir) ile... Hepsi gerçek talyan... Nişantaş ndan sonra şimdi Ataşehir Hillside -Trio da aç lan ve k sa sürede Anadolu Yakas n n buluşma noktas haline gelen PiPa n n menüsünü Napoli doğumlu, ödüllü şef Enzo Carbone ve PiPa n n Executive Şefi Marco Russo haz rl yor. PiPa n n Gerçek Napolitan lar Enzo ve Marco yu yak ndan tan mak istedik. Dünyan n birçok farkl şehrinde farkl restoranlar n menülerini haz rl yor ve şefliğini yap yorsunuz. stanbul a yolunuz nas l düştü? Enzo Carbone: Uzakdoğu da yaşad ğ m zamanlarda bir otelin yöneticiliğini yapan Alp Talat Özkan ile tan ş p arkadaş olduk. Bana PiPa n n konseptinden biraz bahsetti ve bu oluşumun içinde olmak isteyip istemeyeceğimi sordu. Bu sayede stanbul a geldim ve PiPa n n menüsünü Marco Russo ile beraber oluşturduk. PiPa Nişantaş ve PiPa Trio, stanbullular n favori mekanlar aras nda k sa sürede yerini ald. PiPa n n menüsünü beraber yaratt n z. Menüyü haz rlarken size neler ilham verdi? Yaratt ğ n z bu menüyü nas l tan mlars n z? Marco Russo: Öncelikle müşteri olarak gerçek bir talyan yemeği yemek için talyan restoran na gidiyorsam klasik bir yemek yerine değişik tatlar denemek isterim. Bir şef olarak menü çal şmas na giriyorsam öncelikle bu noktalardan ilham al yorum. PiPa n n başrol oyuncusu el yap m pizza f r n. Napolitan f r n yap mc s Michele Strazzullo taraf ndan tasarlanm ş ve inşa edilmiş. Bu f r n n özelliklerini bize anlat r m s n z? Enzo Carbone: yi bir Napoli pizzas ancak Napoli usulü yap lan f r nda piştiği takdirde mükemmel olabilir. 2 ton ağ rl ğ nda f r n malzemesi Napoli den Türkiye ye geldi. Napoli pizzas n n gerçek Napoli f r n nda yap lmas n n mümkün olabilmesi için gerçek Napoli f r n ustas taraf ndan inşa edilmesi felsefesinden yola ç kt k. 4 nesildir babadan oğula geçerek sanat n icra eden ve birçok ünlü talyan restoran n n f r n n inşa eden ünlü usta Michele Strazzullo, PiPa f r n n kendi elleriyle yaparak Türkiye nin ilk ve tek Napoli f r n n PiPa için inşa etti. Pizza f r n ortalama 450 C ve üzerinde bir s cakl ğa sahip. Bir pizzan n ortalama 57 saniyede pişmesini sağlayan da budur. talyan mutfağ Dünyada en yayg n ve sevilen mutfaklar n baş nda geliyor. Sizce bunun sebebi nedir? Marco Russo: talyan mutfağ bölgesel olarak tan nm ş; kuzeyden güneye değişen ve ürünler bak m ndan çeşitlilik gösteren bir mutfakt r. Bizim için şeflerden önce her zaman üreticiler ön plandad r; yani çiftçiler ve kasaplar. talyan mutfağ n n kalitesi, pişirme tekniklerinden önce en taze, en iyi ve yöresel lezzetlerin seçilip kullan lmas ndan geçer. Yüzy llardan beri talyan şefler ve üreticiler, geleneksel talyan lezzetlerine bağl kalm ş, bunun sonucu olarak da yöresel ürünlerimiz ve lezzetlerimiz bütün dünya çap nda tan nm ş. Mozzarella peyniri, Porcini mantar ve San Marzano domatesleri gibi... Çok değerli bir şefin dediği gibi; en iyi ürün + mükemmel pişirme tekniği = harika lezzet. Röportaj: Merve Erçuk Fotoğraflar : Uğur Bektaş

29

30

31 Akdeniz ülkesi olmalar ndan dolay Türk ve talyan mutfaklar aras nda birçok benzerlik var. Bunun yan nda farkl l klar da var. Bu iki mutfağ ay ran en önemli özellik size göre nedir? Marco Russo: Bence neredeyse ayn ürünleri tüketiyoruz. Farkl l ğ yaratan sadece pişirme şeklimiz. Ayr ca mutfağ m z n ünlü olmas n n başka bir sebebi de kültürel değişikliklerimizin neden olduğu, yöresel Türk mutfağ nda bulunmayan şarküteri ürünlerimiz. Türkiye de s k s k vakit geçiriyorsunuz. Mutlaka Türk mutfağ n da denemiş ve değerlendirmişsinizdir. Türkiye de bulunduğunuz sürede Türk mutfağ sizde ne gibi etkiler b rakt? Türk halk n n damak zevki hakk nda ne düşünüyorsunuz? Marco Russo: Mezelerinizi çok seviyorum. Bence bu şekilde yemek yemenin filozofisi beraber olmak ve bir şeyler paylaşmak. Büyük sofralar haz rlarken yap lan mükemmel yemekleri, al ş k olmad ğ m z at şt rmal klar büyük bir tutku ile haz rlaman z ve ayn şekilde içindekileri ayn tutku ile anlatman z beni çok etkiliyor.

32 Siz dünyadaki en zengin mutfağ n hangisi olduğunu düşünüyorsunuz? Marco Russo: Yöresel lezzetlerini ve malzemelerini en farkl şekillerde değerlendiren ve ön plana ç karan mutfaklar. Enzo, Senin Napoli de doğduğunu ve aile restoran sayesinde mutfak ve yemek pişirme ile iç içe geçmiş bir çocukluğun olduğunu biliyoruz. Çocukluğunuzu ve bu sürecin sizi şef olmaya nas l götürdüğünü anlat r m s n z? Enzo Carbone: Çocukluğumdan beri her zaman mutfağa merakl olmuşumdur. Annem ve ablam Giovanna n n yapt ğ yemeklere beni her zaman dahil etmesi nedeniyle böyle oldum san r m. Şef olma sebeplerimden bir tanesi insanlara bir gülüş verebilmem. Haz rlad ğ m bir yemeğin bir insan mutlu edebildiğini görmek benim şef olma nedenlerimin en baş nda geliyor. Çocukluktan sonra bugüne kadar mutfak hep hayat n zda olmuş. Bugüne kadar geçen mutfak maceran z anlat r m s n z? Eğitimleriniz ve başar lar n z... Enzo Carbone: Gençliğimden beri en büyük şans m, hem talya da hem yurt d ş nda birçok iyi şef ile çal şma imkan m n olmas. Her zaman çok çal şt m, çabalad m. Çünkü başar l olmak için istek ve süreklilik gerekir. talya da ve talya d ş nda yaşad ğ m bütün deneyimler kendi mutfağ m ve vizyonum için bir macera oldu. Kalite, süreklilik ve tak m çal şmas. Yeni tarifler oluştururken nelerden etkilenirsiniz? Nelerden ilham al rs n z? Marco Russo: Bir şef için en çok ilham verici şey mevsimlik ve taze ürünlerdir. Bal k veya et almak için markete gittiğinizde, taze ve mevsimlik ürünleri bulduğunuzda, bunu sağlayan tedarikçilerin önemini ve bir şefin taze ve sağl kl ürünlere ne kadar dikkat ettiğini anl yorsunuz. Mutfakta olmazsa olmaz dediğiniz birşey var m? Neler olmazsa yemek yapmak zorlaş r sizin için? Marco Russo: Bence tutku, birazc k fantezi ve iyi bir zeytinyağ ile harika yemekler haz rlanabilir. Tabii ki ekipman da çok önemli fakat iyi bir şef başar s n tak m ile paylaşmal d r. Bu konuda çok şansl olduğumu düşünüyorum. Bir şef olarak en çok kime yemek yapmak isterdiniz? Marco Russo: En çok, deneyip ortaya ç kartt ğ m farkl lezzetleri, farkl sunumlar ay rt etmeden, her şeyin tad na bakan bir kişiye yemek yapmak isterdim. Biraz da mutfak d ş nda sizi tan yal m. Yemekten başka hangi tutkular n z var? Hobileriniz neler? Enzo Carbone: Birçok hobim var fakat iş yoğunluğundan dolay çok fazla vakit ay ram yorum. Golf oynamak, spor yapmak, bal k tutmak, kitap okumak, yeni kültürleri araşt rmak ve gezmek en çok sevdiğim şeyler. Marco Russo: Benim en büyük tutkular mdan biri de müzik. Özellikle reggae ve soul tarzlar nda hem çalmay, hem de dinlemeyi çok seviyorum ama maalesef iyi bir şark c değilim. Peki şef olmasayd n z ne olurdunuz? Enzo Carbone: Bu iyi bir soru. Ben de kendime birçok kez sordum. Bilemiyorum fakat kesinlikle herkese bir gülümseme sebebi yaratacak bir iş yapard m. Marco Russo: Babam, henüz 11 yaş ndayken benim bir şef olmam için beni yönlendirmeye başlam şt. Ancak benim her zaman resim yapma tutkum da vard. Resim yaparak dünyay gezmeyi hayal ederdim. Şansl y m ki şef olarak da çok s k seyahat edip dünyay gezme şans m oldu. Hayat motto nuz nedir? Birkaç cümleyle ifade eder misiniz? Marco Russo: Yemek yemek için yaşam yoruz fakat yaşamak için yemek yiyoruz. O yüzden hiçbir şeyi ziyan etmeyin.

33

34 DISCO FOREVER 34/35/36 Disco kültürü 1970 lerden itibaren sürekli reenkarne olup güçlenerek bugüne dek canl l ğ n korudu de New York ta aç lan Stüdyo 54, disco kültüründe nas l gerçek bir efsaneyse, Ceylan Çapl n n 90 larda stanbul da açt ğ kulüpler de önemli birer fenomendir ler tüm dünya için sert, tuhaf ve kara y llar... Amerika Watergate Skandal, Vietnam n kötü an lar ve ekonomik s k nt larla huzursuz. Avrupa n n doğusunda Sovyet tanklar cirit at yor. Ortadoğu yine kar ş k ve dünyada petrol krizi had safhada. Türkiye ideolojik çat şmalar, K br s harekat ve darbe teşebbüsleriyle meşgul. Edebiyat m z Oğuz Atay' n 'Tutunamayanlar' n n, sinemam z Y lmaz Güney in etkisi alt nda. Tek kanall siyah-beyaz televizyonlar m zla uyuşmaya haz rlan yoruz. Tüm dünyada 68 kuşağ yorgun. Hippiler bir ütopya kültürüyle h zla kendilerini çoğalt yor; giysilerimizi, müziğimizi, alg lar m z değiştiriyor. Ve sadece üç-beş y l sonra 1977 de Elvis Presley in de banyoda ölü bulunmas ve üstüne Lynyrd Skynyrd in üç üyesinin birden bir uçak kazas nda hayatlar n kaybetmeleriyle bir devir bütünüyle kapan yor. Disco kültürü böyle bir y k m n ve umutsuzluğun ortas nda ve haz üzerine inşa oluyor. Bu kültürün efsanevi ibadethanesi Studio54, böyle bir ruhsal iklimde kap lar n aral yor. Arka plandaki bütün bu üzücü fona rağmen disco, gerçekte beyaz erkeklerin iktidar alan na dönüşen rock kültürüne bir tepki olarak doğdu. Rock n as k suratl, öfkeye ve testosterona bulanm ş s k c dünyas ndan bir kaç şt. Geylerin, travestilerin, siyahlar n ve Latinlerin arka sokaklardan ç k p, New York'un gece kulüplerini ele geçirmesiyle disco, as l kişiliğini bulmaya başlad. Öfkenin yerini haz, beyaz n yerini siyah, erkek iktidar n n yerini muğlak bir cinsellik ald... Ve tüm ihtişam yla DANS BAŞLADI!...Ve müzik dünyas darbe üstüne darbe al yor. 70 lerin daha en baş nda Rolling Stones dan Brian Jones ve hemen ard ndan Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison sözleşmişcesine ölüyor. Yaşarken efsaneye dönüşen Beatles dağ l yor. Yaz : Evren Aş k

35

36 Dans pistinde Stüdyo 54! Steve Rubell ve Ian Schrager, Stüdyo 54 ü 1977 de New York- Manhattan da açt lar. Ve k sa sürüde herkes Manhattan a ak n etmeye, bu özgürlük ve haz dolu dünyan n kap s nda kuyruklar oluşturmaya başlad. Andy Warhol, Michael Jackson, Cher, Blondie, Mick Jagger ve Woody Allen gibi ünlüler h zla bu kulübün çekim alan na girip birer müdavime dönüştü. Seksi fotomodeller, modac lar, tarz sahibi olmak koşuluyla alt ya da üst s n ftan tüm marjinaller Stüdyo 54 te kendilerine rahatça bir yer buldu. Kulübün önünde büyük kalabal klar oluşsa da girişte çok titiz bir eleme gerçekleşiyor ve sadece küçük bir az nl k o kap dan içeri girmeyi başar yordu. Ayn y l 1977 de John Travolta l Saturday Night Fever, disco kültürüne ilişkin gerçekçi ve cesur vurgular yapamasa bile dünyan n dikkatini bu müziğe ve dansa çekmeyi başard. Bee Gees ve Kool and The Gang gibi önemli gruplar n ses verdiği filmin soundtrack çal şmas, 30 milyondan fazla satarak gerçek bir rekora imza att. Art k disco, bir popüler kültür fenomeni olarak da rüştünü ispatl yordu. Disco nun yaz, disco nun yas oluyor... Stüdyo 54 ün en parlak günlerinde kendini gösterip, bir kulüp uyar c s olarak bugüne dek gündemden düşmeyen Ecstasy, pistlere daha çok renk, hareket ve aşk getirdi. Ama ayn oranda büyük bir bedel ödetmeyi de bildi. Çeşitli uyar c lar ve artan şöhreti yüzünden Stüdyo 54, polisin de dikkatini çekmeye başlad. Ve aç l ş ndan 4 y l sonra 1981 de kapanmak zorunda kald ; disco nun yaz, disco nun yas na dönüştü. Boney M, Abba, Bee Gees ve Donna Summer... Stüdyo 54 ün kapanmas büyük bir üzüntü yaratt. Ve yavaş yavaş disco bir alt kültür olmaktan bütünüyle ç kt. 80 lerin, her şeyi h zla tüketen, bolluk ve refah dolu iklimi bu kültürü de merkeze al p, sindirmeye başlad. Disco dönemin ana ak mlar ndan birine dönüştü. Apartman topuklar, hippie elbiseleri, favorilerle birleşen uzun saçlar, bol paça pantolonlar ve mini etek yerini alan uzun etekler... Disco, art k herkesi saran bir modayd! 1974 te Almanya dan kendini gösteren Boney M, Eurovision da Waterloo ile birincilik elde eden Abba ve 70 lerde Disco Kraliçesi unvan n kazan p bu y l akciğer kanserinden kaybettiğimiz Donna Summer bu kültürün y ld zlar na dönüştü. Efsanevi disco üçlüsü Bee Gees, yedi kez Grammy kazand ; plak sat şlar 225 milyonu geçerek büyük bir rekora imza att. Frans z disco prodüktörü Jacques Morali'nin Amerikal gey stereotiplerden yaratt ğ Village People, bu kültüre büyük bir renk katt. Rock n ve androjenliğin simgesi David Bowie, tüm bu isimlerin üstünde daha olgun bir tavr simgelese de cool imaj yla disco nun esin kaynaklar ndan oldu. Sister Sledge, Grace Jones, Diana Ross ve Michael Jackson en önemli figürler aras ndayd. Disco şekil değiştiriyor lerin ikinci yar s ndan itibaren disco yepyeni müzik teknolojileri ve elektronik müzik ak mlar n n etkisinde şekil değiştirdi. New-Wave ve techno rave kültürlerinin etkisinde reenkarne olup ikinci hayat na başlad.ritimler sertleşti, nab zlar h zland. House tan Trance e yepyeni ak mlar yeni bir dans ve club kültürüne hayat verdi. Dünya müziğinde Orbital, Underworld ve Chemical Brothers bu yeni dönüşümde büyük rol oynad. DJ kabininde Paul Oakenfold, Sasha ve John Digweed yeni club kültürü ikonlar na dönüştü.... Ve 90 lar n stanbul unda rave kültürü larda Ceylan Çapl n n Maslak ta bir araba mezarl ğ ndan dönüştürerek hayata geçirdiği 2019 isimli kulüp, bu kültürün stanbul da en önemli tezahürü oldu. 2019, kültürel anlamda New York un efsanevi Stüdyo 54 ünün son derece başar l bir kopyas yd. Tüm farkl l klar cesurca buluşturan, müziği, kişiliği ve kitlesiyle Türkiye de küçük bir devrim yaratan bu kulüp, TBMM kürsülerinde bile ad geçecek kadar büyük tart şmalara sebep oldu. Taksim de aç lan 19, 20 ve 14 isimli Ceylan Çapl kulüpleri, 2000 lerin baş na dek varl klar n sürdürdü ve stanbul a son derece yenilikçi ve cesur bir gece hayat yaşatt. Peki bu kültürün dünyada geldiği nokta ne? Dünyada disco kültürü, elektronik müziğin yeni varyasyonlar ve yeni deneylerle yaşamaya devam ediyor. Geçmişle bağ kurma çabalar t pk Madonna n n 2005 tarihli Confession on a Dance Floor albümünde olduğu gibi hala umut verici şekilde hayatlar m za giriyor. Zaten; tüm yarg lar ve yasaklardan uzakta, sabahlara kadar dans etmeye kim hay r diyebilir ki..?

Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır.

Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. LE TOUR DU MONDE - SHAWN WATSON - LA NOUVELLE VAGUE - UZAKTAK CENNET PÜFÜR PÜFÜR S NEMA - G ZL BAHÇELER - LOOK - ART BASEL BY BOAT - HILLSIDER

Detaylı

içindekiler lkbahar 2010 02 Crystal

içindekiler lkbahar 2010 02 Crystal içindekiler lkbahar 2010 26 02 Crystal 12 20 64 78 06 / Tur Bu say daki Tur sayfalar nda sizin için seçti imiz lüks spalar, Paris'te gastronomi turlar, bahar destinasyonlar, ilginç al flverifl vahalar,

Detaylı

Fotoğraflar 72. sayıya katkıda bulunanlar 11/14 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasarımdaki en son yenilikler. 16/20 üç... iki... bir... start! Bir pist yarışçısı... Aytaç Biter. 22/26 gucci

Detaylı

MARLIFE 05 İSTANBUL HOLLYWOOD IŞIKLARININ ALTINDA İSTANBUL YILLARDIR TÜM GÜZELLİĞİYLE HOLLYWOOD YAPIMCILARININ EN GÖZDE ÇEKİM MEKANLARINDAN BİRİ...

MARLIFE 05 İSTANBUL HOLLYWOOD IŞIKLARININ ALTINDA İSTANBUL YILLARDIR TÜM GÜZELLİĞİYLE HOLLYWOOD YAPIMCILARININ EN GÖZDE ÇEKİM MEKANLARINDAN BİRİ... MARLIFE 05 MAR YAPI NIN DERGİSİDİR. SATILAMAZ. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR. MART-MAYIS 2013 İSTANBUL HOLLYWOOD IŞIKLARININ ALTINDA İSTANBUL YILLARDIR TÜM GÜZELLİĞİYLE HOLLYWOOD YAPIMCILARININ EN GÖZDE ÇEKİM

Detaylı

ÖNSÖZ. Seyahat güzeldir. Pronto Life. li ON R N. ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı. 3 Prontolife. İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş.

ÖNSÖZ. Seyahat güzeldir. Pronto Life. li ON R N. ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı. 3 Prontolife. İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş. ÖNSÖZ li ON R N ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı Pronto Life İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş. adına li ON R N Büyükdere Caddesi No:16/5 Şişli İstanbul Sorumlu Müdür Sarp ÖZK R sarp.ozkar@prontotour.com.tr

Detaylı

Des gn. Schneider. Temmuz - A ustos Y l: 1 Say : 4 ÜCRETS ZD R

Des gn. Schneider. Temmuz - A ustos Y l: 1 Say : 4 ÜCRETS ZD R Des gn Schneider Temmuz - A ustos Y l: 1 Say : 4 ÜCRETS ZD R FARUK MALHAN MZASIYLA NARDAN / ZAHA HADID N NG LTERE ÇIKARTMASI TESADÜFEN TASARIMCI LISA CORTI / GERÇEK B R USTA CENG Z BEKTAfi / MERAKINI MESLE

Detaylı

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin 03 SAF Gayrimenkul YATIRIM ORTAKLIĞI NIN Dergisidir. ÖNSÖZ Değerli Akasyalılar, Akasya Yeni Nesil Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin markaları tek çatıda

Detaylı

extra Gurme şehirlerde lezzete yolculuk Setur la keyifli tatiller İÇİN 8 SEBEP

extra Gurme şehirlerde lezzete yolculuk Setur la keyifli tatiller İÇİN 8 SEBEP extra SAYI: 1 AĞUSTOS - EYLÜL - EKİM 2012 Gurme şehirlerde lezzete yolculuk Setur la keyifli tatiller CRUISE SEYAHATİ İÇİN 8 SEBEP İle ALTERNATİF keşifler ÖNSÖZ Turizmin yeni pusulası: Setur Extra Değerli

Detaylı

Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye nin yüzyıllar için mutluluğunu üstlenmiştir. Size düşen onu kavrayarak ve takdir ederek çalışmaktır.

Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye nin yüzyıllar için mutluluğunu üstlenmiştir. Size düşen onu kavrayarak ve takdir ederek çalışmaktır. ÖNE ÇIKANLAR KİTAP İPEK ÇALIŞLAR MİMAR MUSTAFA TONER KOLEKSİYON MUHTAR KATIRCIOĞLU TELEVİZYON ENGİN ALTAN DÜZYATAN PORTRE TULUHAN TEKELİOĞLU SÖYLEŞİ DENİZ HERTZ SAYI: 14 Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye

Detaylı

SEVGİ KESKİN. Justin. Krsital Ses. Tarkan. Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan a!

SEVGİ KESKİN. Justin. Krsital Ses. Tarkan. Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan a! Aylık Kültür, Sanat ve Yaşam Dergisi Temmuz 2014 Sayı: 1 Türk Sinemasının Beyefendisi: İzzet Günay Şanlıurfa Mutfak ve Yemek Kültürü Deniz, kum ve güneş İbiza Geçmişten günümüze Kız Kulesi Nağmelere hayat

Detaylı

İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL. Lüks tasarımlar 72 SAATTE. Stockholm. Aksesuar trendleri O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY

İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL. Lüks tasarımlar 72 SAATTE. Stockholm. Aksesuar trendleri O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL Lüks tasarımlar 72 SAATTE Stockholm O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY Aksesuar trendleri İLKBAHAR/YAZ 2012 %5 indirim kampanyası yurt içi ve yurt dışı tüm otel ve restoranlarda

Detaylı

yemek sohbetleri Cemal Hünal

yemek sohbetleri Cemal Hünal a fl a Say 20 Mart 2009 y Yaflar G da Grubu yay n d r. Para ile sat lamaz. yemek sohbetleri Cemal Hünal mutfaktay z Sarp Levendo lu mekan Kitchenette rehber Çocuk yaflad n ö renir söylefli Yemek kardeflli

Detaylı

46 ARKEO 54 YENİ. 62 FOCUS Kış Köşesi İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER. FOCUS Patchwork. MİMARİ İnsanlığın Hizmetinde Mimarlık FOTOĞRAF 4 EDİTÖRDEN

46 ARKEO 54 YENİ. 62 FOCUS Kış Köşesi İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER. FOCUS Patchwork. MİMARİ İnsanlığın Hizmetinde Mimarlık FOTOĞRAF 4 EDİTÖRDEN İzmir Bir İlk Yaşadı Zarafetin Anlam Kazandığı Sanat Öykü Köroğlu Kunter Şekercioğlu Patchwork Stili ve Modası Sanat Galerisi Tadındaki Brüksel Evi Leziz Bir Blog Meral Alptekin İÇİNDEKİLER 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Soyak Olympiakent. sat flta... Soyak Yenişehir Kibele Evleri 9000 yıl önce Çatalhöyük te... Soyak Yenişehir Erkut Soyak Lisesi Amasra ve Safranbolu

Soyak Olympiakent. sat flta... Soyak Yenişehir Kibele Evleri 9000 yıl önce Çatalhöyük te... Soyak Yenişehir Erkut Soyak Lisesi Amasra ve Safranbolu at m z lkbahar 2004 n süreli yay n d r ÖZEL SAYISI Soyak Olympiakent ISSN 1304-6357 sat flta... Avrupa yakasının çağdaş yaşam projesi: Soyak Olympiakent 2004 Atina Olimpiyatları Bahara merhaba Soyak Yenişehir

Detaylı

Bu ay; 3 efsane! Efsane bir film Efsane bir yıldız Efsane bir marka! Bu dünya hepimizin! Röportaj: Yedikule Hayvan Barınağı

Bu ay; 3 efsane! Efsane bir film Efsane bir yıldız Efsane bir marka! Bu dünya hepimizin! Röportaj: Yedikule Hayvan Barınağı AYLIK İNTERAKTİF DERGİ HAZİRAN 2015 / NO: 1 HAYATI DOYASIYA YAŞAMAK İÇİN KÜLTÜR YAŞAM SPOR SAĞLIK GEZİ Bu ay; 3 efsane! Efsane bir film Efsane bir yıldız Efsane bir marka! Bu dünya hepimizin! Röportaj:

Detaylı

Hiç flüphe yok ki gelece imiz gençlerimize emanet.

Hiç flüphe yok ki gelece imiz gençlerimize emanet. Say : 03 Ekim 2004 mekan: Birgi, portre: Fahir Atako lu, söylefli: Rahmi Koç, dekorasyon: Jale Kulin Akgün, macera: motosikletle Do u Anadolu, stil: Picasso, yemek kültürü: Vedat Baflaran, yaflam rehberi,

Detaylı

Do a sonbahara, ekonomimiz ilkbahara haz rlan yor

Do a sonbahara, ekonomimiz ilkbahara haz rlan yor Do a sonbahara, ekonomimiz ilkbahara haz rlan yor Y az sona ermek üzere. Sonbahar kap da. K sa süre içinde yollar, a açlardan düflmüfl sar yapraklar kaplayacak. lkbahara kadar sürecek bir dinlenme dönemine

Detaylı

Life Moda. Artvin. Teknolojik. Armada nın. 10.yılı. TÜDAV ın. 15.yılı. Kültür Sanat Astroloji. Aşk Şarkılarının Güzel ElçisiIMA. Eyfel Kulesi.

Life Moda. Artvin. Teknolojik. Armada nın. 10.yılı. TÜDAV ın. 15.yılı. Kültür Sanat Astroloji. Aşk Şarkılarının Güzel ElçisiIMA. Eyfel Kulesi. Yıl 3 - Sayı 28 - Aralık 2012 www.cayyolulife.com.tr Röportajlar The Puppini Sisters Egemen Töreli Afak Algan Yeşilin Yedi Tonu İle Artvin Modanın Duayeni Yargıcı Armada nın 10.yılı Çılgın Tasarımlar Büyüleyen

Detaylı

Yazı İşleri Ece Yarkataş ece.yarkatas@turizmyatirimdergisi.com.tr. İletişim Tel: 0 212 278 77 41 pbx

Yazı İşleri Ece Yarkataş ece.yarkatas@turizmyatirimdergisi.com.tr. İletişim Tel: 0 212 278 77 41 pbx İÇİNDEKİLER 06 26 38 60 40 62 oteller Gelirlerini artırmak isteyen oteller, gastronomiye yatırım yapıyor... 6-18 Haberler... 20-25 tedarikçiler Masaüstü ekipmanlarında trend yalın çizgiler... 26-32 Haberler...

Detaylı

DIZI. En bilinen. çok özel. sebepleri. Babalar Günü hediye MOSKOVA. Emlak piyasası canlanıyor mu? Mutlaka görülmesi. gereken yer...

DIZI. En bilinen. çok özel. sebepleri. Babalar Günü hediye MOSKOVA. Emlak piyasası canlanıyor mu? Mutlaka görülmesi. gereken yer... 3 4 0 7 7 t n Şubat - Mart 2015 Sayı 13 www.intowndergisi.com Haziran - Temmuz 2014 Sayı 9 www.intowndergisi.com Babalar Günü hediye En bilinen terk etme sebepleri seçenekleri Seçim sonrası Göktürk CAN

Detaylı

SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ FESTİVAL ZAMANI BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST. yat ALACAKLARA ÖNERİLER. 30 metrekarede yaşam ÜNLÜ MÜDAVİMLER

SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ FESTİVAL ZAMANI BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST. yat ALACAKLARA ÖNERİLER. 30 metrekarede yaşam ÜNLÜ MÜDAVİMLER SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ ALAÇATI DA FESTİVAL ZAMANI ÜNLÜ MÜDAVİMLER alaçatı yı anlattı yat ALACAKLARA ÖNERİLER BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST 30 metrekarede yaşam 1878 den beri Soğuk Lezzetlerin Sırrı,

Detaylı

Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar. Minimalizm. Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi. Naif Bir Sanat. Varyant Karşıyaka Eşi Benzeri Yok!

Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar. Minimalizm. Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi. Naif Bir Sanat. Varyant Karşıyaka Eşi Benzeri Yok! Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar Arzu Akgün Resim Sanatı Üzerine Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi Bahçe, Balkon ve Teraslarınıza Mor Dokunuşlar Sardunaki Otel Birlikte Geçen On Yıl Varyant Karşıyaka

Detaylı

Bakacak. Ruhu özgür bir Bursa terası... YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS - ÖZGÜRLÜK. www.dergibursa.com.

Bakacak. Ruhu özgür bir Bursa terası... YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS - ÖZGÜRLÜK. www.dergibursa.com. Ağustos - Eylül 2012 Fiyat : 10 10 www.dergibursa.com.tr K E N T R E H B E R İ V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Ruhu özgür bir Bursa terası... Bakacak YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS

Detaylı

Y BAfiLADIK. Süreyya Üzmez

Y BAfiLADIK. Süreyya Üzmez Y BAfiLADIK Y l: 7 Say : 27 Ekim-Kas m-aral k 2012 ISSN:1306-6595 Mavi fiemsiye Turizm Ltd. fiti. Ad na mtiyaz Sahibi ve Genel Yay n Müdürü Süreyya ÜZMEZ Sorumlu Yaz flleri Müdürü Mahmure ÜZMEZ Yay na

Detaylı

Sir. Sir Winston günde ortalama 2200 3000 kişiyi ağırlıyor. Öğleden itibaren başlayan yoğunluk, gece kapanışa kadar devam ediyor.

Sir. Sir Winston günde ortalama 2200 3000 kişiyi ağırlıyor. Öğleden itibaren başlayan yoğunluk, gece kapanışa kadar devam ediyor. Sir WINSTON TEAHouse Sir Winston kapılarını ilk kez 2000 senesinin temmuz ayında, EGSPARK Mavişehir de açtı. 2010 itibariyle ise toplam 11 şubesiyle hizmet veriyor. Bu geniş ailenin en küçük üyesi Forum

Detaylı

Özgün BU YAZ KAMPA GİDELİM Mİ? NE YAPALIM? YAZ İÇİN KEYİFLİ ÖNERİLER GÖKTÜRK TE KAHVALTI COŞKUSU! İNSANLARIN GERÇEKTEN ÖZGÜR YAŞADIĞI

Özgün BU YAZ KAMPA GİDELİM Mİ? NE YAPALIM? YAZ İÇİN KEYİFLİ ÖNERİLER GÖKTÜRK TE KAHVALTI COŞKUSU! İNSANLARIN GERÇEKTEN ÖZGÜR YAŞADIĞI Haziran - Temmuz 2015 Sayı 15 www.intowndergisi.com KAMP YAPMANIN PÜF NOKTALARI KAMPA GİDELİM Mİ? KIZGIN KUMLARDAN SERİN SULARA Özgün İNSANLARIN GERÇEKTEN ÖZGÜR YAŞADIĞI BİR TÜRKİYE İSTİYORUM GÖKTÜRK TE

Detaylı

ELG NKAN TOPLULU U YAYINIDIR. Yaflam n za art bir kat yoruz EK M 2010. Gelece e yat r m yap yoruz

ELG NKAN TOPLULU U YAYINIDIR. Yaflam n za art bir kat yoruz EK M 2010. Gelece e yat r m yap yoruz 21 Gelece e yat r m yap yoruz ELG NKAN TOPLULU U YAYINIDIR Yaflam n za art bir kat yoruz EK M 2010 içindekiler 29 Ekim Cumhuriyet Bayram kutlu olsun "Dünyada her fley için, medeniyet için, hayat için,

Detaylı

Prof. Dr. Pertev Na l Boratav I

Prof. Dr. Pertev Na l Boratav I Prof. Dr. Pertev Na l Boratav I Kaybett k Prof. Dr. Umay GÜNAY Türk halk geleneği mart ay n n yaşl lar için tehlikeli olduğunu kabul eder. Mart ay n atlatabilen yaşl lar n bir sene daha yaşacaklar na inan

Detaylı

WWW.ARTFULLIVING.COM.TR

WWW.ARTFULLIVING.COM.TR WWW.ARTFULLIVING.COM.TR Serkan Adın - 133x200 cm Alüminyum Kompozit Panel Üzerine Akrilik ve Rezin Katkıları İle Yayınlanmaktadır. 1 Katkıları İle Yayınlanmaktadır. ART GUIDE 10 Pera daki göz kamaştıran

Detaylı

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere, Kadir Aydın. Neo Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere, Kadir Aydın. Neo Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Güneşin enerjisini hissetiğimiz bu günlerde Neo Life dergimizin 3. sayısı ile karşınızdayız. Yoğun geçen bir kışın ardından güneşin göz kırpmaya ve içimizi ısıtmaya başlamasıyla doğa da canlandı Şehre

Detaylı