Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 Fotoğraflar 69. say ya katk da bulunanlar 17/20 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler. 22/26 istanbul da film olsam... Ben Hayat Var olurdum. 28/32 PiPa nın usta elleri Yeni jenerasyon talyan, PiPa şefleri. 34/36 disco forever Disco kültürünün hikayesi. 38/ ün tatil gözdeleri En trend seyahat duraklar. 44/48 hillsider likes En favori yılbaş hediyeleri. 50/52 harley davidson 110 y ll k bir motosiklet efsanesi. 54/78 look 56/60 y llar geçer, şark lar kal r! 2012 nin en iyi albümleri. 62/ moda trendleri lkbahar - Yaz 13 koleksiyonu şimdiden belli. 66/70 likya yolu Bir Hillsider Challenge hikayesi. 72/74 moleskine Modern gezginlerin klasik yoldaş. 76 good for men Bir erkeğin bilmesi gerekenler. 80/83 yeni y l lezzetleri Hindi ye alternatif bu y l Ördek. 84/86 art blog 30. Sao Paulo Bienali ni sizin için gezdik. 87 re/mix Yılın son modası: kamuflaj. 88/90 open 24/7 91 en beğenilen ilanlar 92 teşekkürlerimizle 2012 yılında hillsider magazine i seçen tüm markalara. 93/102 summary Yay mc Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Tel: Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler stanbul / Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler Ad na Sahibi shak Alaton Genel Yay n Koordinatörü Edip lkbahar Sorumlu Yaz şleri Müdürü ve Reklam Sorumlusu Yaz şleri Çeviri Tasar m Bas mc ve Bas ld ğ Yer Özlem Gökbel Çağan Şimşek Serkan Mekikoğlu pek Kigan Ayşem Özbaşaran Republica A4 Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.. Şti. Tel: Oto Sanayi Sitesi, Yeşilce Mah. Donanma Sk. No:16 Kağ thane/ stanbul Bas ld ğ Tarih Aralık 2012 Yay n Türü Yerel Süreli Yay n (Dergi) Berna Gençalp Çağla Cabaoğlu Elmira Gürses Evren Aş k Galia Hasid Kenan Akoğlu Merve Erçuk Özlem Avc oğlu Pelin Çakar Selin Sönmez Zeynep Tosun sadibey.com Serhat Kapki Uğur Bektaş Şenol Altun Yasin Baran Say 69 (Aral k Ocak, Şubat 2013) Üç ayda bir yay mlan r. Hillsider Magazin de yay mlanan yaz ve fotoğraflar n tüm haklar, Hillsider logosu ve isim hakk Attaş AlarkoTuristik Tesisler A.Ş. ye aittir. Kaynak gösterilecek de olsa Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. nin yaz l izni olmadan hiçbir şekilde yaz ve fotoğraflardan al nt yap lamaz. Hillside Leisure Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler stanbul / Türkiye T.(90) F.(90)

15

16

17 DÜNYADAN HABERLER LE TOUR DU MONDE Pudsey Ayıcığ Yard ma Koşuyor! BBC nin UK Bağ ş Derneği bu y l Children in Need (Muhtaç Çocuklar Derneği) için kendi maskotu olan Pudsey Ay c ğ n tasarlamak üzere moda dünyas n n en ünlü 30 ismiyle anlaşt. Hepsi ortalama 70 santim olan ay c klar 15 Kas m da Christie s de sat şa sunuldu. Bütün kazanc n çocuk derneğine bağ şland ğ organizasyon öncesi koleksiyon 24 Ekim-14Kas m tarihleri aras nda London & Manchester Selfridges de sergilenmişti. Derneğin ikonik ay c ğ süetten deriye, ipekten Swarovski kristallerine her çeşit malzeme ve kumaş kullan larak ve her bir moda otoritesinin bireysel yaklaş m n yans tacak şekilde yeniden tasarland. Belki de en ilginç olanlar ; Burberry nin klasik trençkot ve şemsiyesiyle ngiliz Centilmeni Pudsey i, Gucci nin Binici Pudsey i, Prada n n en göze çarpan ürünlerinden olan bir çift brogues ile Liseli Pudsey ve Tom Ford un beyaz tak m elbise, papyon kravat, Aviator tarz güneş gözlükleri ve fötr şapkas yla Bay Çekici Pudsey i. Bu büyük bağ ş organizasyonu için kollar s vayan moda devlerinin aras nda Louis Vuitton, Donatella Versace, Missoni, Gucci, Kate Spade NY ve Mulberry gibi isimler de var. Projede yer alan dünyaca ünlü tasar mc lardan Paul Smith ve Selfridges ayn zamanda sadece 25 cm büyüklüğünde olan ve s n rl say da üretilen Tasar mc Pudsey leri de yaratt lar. Selfridges in kreatif direktörü Alannah Weston Tüm hay r projeleri içerisinde bu kadar değerli olan bir tanesinde, böylesine büyük yeteneklerin bir araya geldiğini görmek muhteşem bir şey dedi.

18 DÜNYADAN HABERLER Louis Vuitton Şehir Rehberleri den beri Louis Vuitton, uzaktan bile tan yabileceğiniz çarp c bavullar yapmakla kalm yor, ayn zamanda gezmeye ve şehir hayat na duyduğu aşk, y ll k Louis Vuitton Şehir Rehberleri ile paylaş yor. Şehri en iyi şekilde keşfetmenize yard mc olmak üzere özenle haz rlanan rehber, her y l olduğu gibi bu y l da 15 Ekim tarihinde sat şa sunuldu. Baz ilginç yeni şehirlerin de dahil olmas yla 40 şehir ve toplam adres içeren rehber, hem geleneksel, hem modern lüks mekanlar n içinde olduğu bir kaynak niteliğinde. Louis Vuitton Şehir Rehberi dünyaca ünlü mekanlardan, gizlice keşfedilen ücra noktalara; gurme restoranlar, yerel caféler, sokak pazarlar, lüks şarap mağazalar, antikac lar ve müzelerle, lüks oteller, moda butikleri ve sevimli misafir evlerine kadar akl n za gelebilecek her şeyi kaps yor. Rehberlerin yay nlanmas yla simultane olarak Louis Vuitton, Şehir Rehberlerine özel bir seri benzersiz k sa filmi de internette paylaş yor. Her video tamamen orijinal bir tema üzerinden bir şehri keşfetmenizi sağl yor. Suntory den Rolling Stones a Özel Viski! Japon Suntory Liquors markas dünyaca ünlü Rock n Roll grubu Rolling Stones un 50. y ldönümüne özel, s n rl say da üretilen bir viski yaratt. Sadece 150 şişe olarak üretilen viski toplam alt viskinin kar şt r lmas yla yarat ld ve Rolling Stones un ikonik amblemi olan dudak ve dil tasar m yla yap lm ş şişelere kondu. Kar ş mda kullan lan alt viskinin her biri efsanevi rock grubu için önemi olan bir y ldan seçiliyor Yamazaki Viski grubun doğuşunu, 1971 tarihli viski dudak ve dil logosunun ortaya ç k ş n, 1972 Yamazaki Malt, Exile on Main St. albümünün ç k ş n temsil ederken diğer viskiler -Hakushu Malt ve Chita Grain- grubun ilk Japonya ya gittiği tarih olan 1990 tarihini temsil etmek için seçildiler. Bu s n rl say da üretilen şişeler ay n sonunda şişesi 6,300 $ olmak üzere sat şa sunulacak.

19 Gradiva n n Yeni Y ld z : Zelda Zonk DÜNYADAN HABERLER Karaköy de yeni aç lan butik otel Gradiva Hotel in en üst kat ndaki 360 camla kapl teras ndan stanbul manzaras na bakan Zelda Zonk un ismi, Marilyn Monroe nun oteller ve restoranlarda yer ay rt rken bas ndan kaçmak için kulland ğ takma ad ndan geliyor. Mekânda fotoğraf sanatç s ve yazar Levent Özçelik in parmağ var. Uluslararas seçmelerden oluşan mutfağ, bar, muhteşem panoramik manzaras ve DJ performanslar yla sabah n erken saatlerine kadar hizmet veren Zelda Zonk, şehrin yeni dedikodusu. K sa zamanda modac, tasar mc ve fotoğrafç lar n buluşma noktas haline gelen restoran TV y ld zlar n da s kl kla görebileceğiniz bir mekân. Supreme New York tan Kaykay Sanatı 1994 te kurulduğu tarihten beri New York kaykay kültürünün ayr lmaz parçalar ndan biri haline gelen Supreme New York, y llard r NY un cesur kaykayc lar n n vücutlar n sard ğ kadar ayaklar n da yerden kesiyor. Supreme NY ekibi profesyonel kaykay ustalar, artistler ve markan n kendi müşterilerinden oluşuyor. Supreme New York kaykayc lar, punk rock ve hip hop düşkünlerini, yerinde duramayan dinamik genç nüfusu ve asla yaşlanmayanlar kendine çekiyor. Markan n 2012 Sonbahar / K ş kaykay koleksiyonu s ra d ş tasar mlar, artistik renkler ve şaş rt c imajlarla süslü. Her kaykay tahtas n bir tuvale çeviren Supreme NY artistleri şehir hayat n n dokusunu gerçeküstü bir tablo gibi tahtan n üstüne işliyorlar.

20 DÜNYADAN HABERLER Kate Moss un Kitab Kapaklar yla Şimdiden Olay Oldu Geçen ay yay lan haberlere göre, Kate Moss un eski sevgililerinden Jefferson Hack ve tan nm ş casting direktörü Jess Hallett, guru Fabien Baron la iş birliği yapt ve Süper Modelin hayat n ve kariyer biyografisini anlatan, kahve masalar n süsleyecek bir kitap üretmek için kafa kafaya verdiler. Kitab n kapağ olarak sekiz tasar mda karar kılan dahi üçlü, geçtiğimiz günlerde tasar mlar dünyayla paylaşt lar. Corinne Day in Kate Moss daha bir genç k zken çektiği resimlerinden, Mert & Marcus ile Craig McDean taraf ndan yeni çekilen resimlerine kadar kronolojik bir hikaye anlatan tüm resimler, adeta Kate Moss un masum genç bir k zdan erkeklerin rüyalar n süsleyen seksi bir kad n figürüne dönüşmesinin portresini çiziyor.

21

22 stanbul da 22/23/24/26 F LM OLSAM Ben Hayat Var olurdum. Ona sonra geleceğiz. Önce şehir, sinema, stanbul, bizimkiler, Bond lar ve diğerleri Sanayi Devrimi; nüfusun şehirlere kaymas, sineman n doğuşu ve irili ufakl salonlarda bir şehir eğlencesi olarak yay lmas ile ayn zamanlara rastlar. Filmlerin şehri, şehirlileri ve şehre tutunmaya çal şanlar s kl kla konu etmesi, o nedenle doğal. Yine de kimi film yönetmenlerinin şehirlerle aras nda daha özel bir bağ var. Bir Wim Wenders, bir Woody Allen, bir Martin Scorsese hangi filmi, kimin hikayesini çekerse çeksin baş rollerden biri mutlaka o şehrin olur. Baz şehirler de baz özellikleri ile filmlerde seyirciye görünür. Paris illa aşk şehridir örneğin. Peki ya stanbul? Yaz : Berna Gençalp Fotoğraflar: sadibey.com

23 stanbul Bahane Sinema Şahane Baz film için sinema bahane stanbul şahane, baz film için ise stanbul bahane film şahane. Mümkünse ikisi de şahane olsun, ama her zaman olmuyor. stanbul un sinema tarihinde varl k göstermesi asl nda çok eskiye dayan yor. Sinema okulunda çekim tekniklerinden bahsedilirken pan hareketinin ilk defa stanbul da bir kay kta yap lan çekimde gerçekleştiğini söylemişlerdi bize. Eh, stanbul un herkese ikram edeceği bir ilham var, diyelim. O günden bugüne, stanbul un arz - endam ettiği film çok... Baz s onu teğet geçiyor, baz s ise şehri adeta içine çekiyor. Filmin turistik görüntülerle dolup taşmas n kastetmiyorum, kimi zaman tek bir an bile bir şehrin duygusunu vermeye yeter. Son derece ticari bir filmde de o ana rastlayabiliriz, küçük bütçeli bir filmde de. Örneğin, Nuri Bilge Ceylan n Uzak filmi, filmlerde kolay kolay denk gelmediğimiz, karlar alt nda bir stanbul da geçer. Kar sessizliği ve görüntüler nefistir. 11 e 10 Kala filminde ise bir amca, evini stanbul ve kendi kişisel tarihinin an lar ile t ka basa doldurmuştur. stanbul ile tan şmas na arac olduğu kap c s için ise stanbul çözülmesi gereken büyük bir bilmece gibidir. Şehrin olanaklar n iyi belleyip y rtmas gerekir. Arabesk müziğin yükselme döneminde stanbul, taşradan gelen erkeklerin alt etmek istedikleri bir canavar, düşürmek istedikleri bir kaledir adeta. Takva da stanbul bir Müslüman şehridir. Pandora n n Kutusu nda stanbul terk edilmek istenen yerdir. stanbul Kanatlar m n Alt nda daki stanbul art k olmayan, neredeyse hiç var olmam ş gibi gelen bir masal şehridir. Organize şler deki şehir ise suçlular bile lokum gibi olan, çok fotojenik, devasa bir şehirdir. Anlatt ğ hikayenin naifliğine tezat oluşturan gösterişli stanbul planlar filmi istila etmiş durumdad r. Tabutta Röveşata da stanbul, Boğaz, Hisar filmin organik parçalar d r. Ferzan Özpetek in Hamam nda stanbul buğular içinde bir aşk şehridir. Şehrin ruhunu yakalayan filmlerden bir diğeri de bana göre Asl Özge nin Köprüdekiler filmi. Pek çok Yeşilçam filminde, bu kadar deforme olmadan önceki stanbul u görmek içimizi titretir. Lütfü Akad n kültleşmiş stanbul filmi Vesikal Yarim izleyene şehrin ruhunu üfler. Şoför Nebahat, Küçük Han mefendi gibi Yeşilçam filmleri izleyende, başka duygular n yan s ra stanbul da sal nma isteği uyand r r. Anlat stanbul ve Teyzem gibi filmlerde imzas bulunan Ümit Ünal a göre şehrin ruhunu en güzel yans tan filmlerden biri de 1963 yap m L immortelle.

24 Frans z Yeni Dalga ak m n n önemli isimlerinden Alain Robbe-Grillet taraf ndan çekilmiş filmin oyuncu kadrosunda Sezer Sezin, Ulvi Uraz, Belk s Mutlu yer al yor. Lütfü Akad n ise yönetmen yard mc s olarak filme emeği geçmiş. Ümit Ünal kendi biyografisinde bu filme duyduğu hayranl ğ şöyle dile getiriyor; Türk yönetmenlerde stanbul konusunda bir utangaçl k, stanbul görüntülerini kullan rsak turistik oluruz gibi bir inan ş vard r. Halbuki Alain Robbe-Grillet, Ölümsüz de stanbul u o kadar güzel kullan r ki, olabilecek en kartpostal görüntüler, Hisar dan Yerebatan a kadar en klişe mekanlar, inan lmaz bir esrar n içinde uyumla yerlerini al r. Bu sözlerdeki uyumla yerlerini al r k sm na ben de özel bir vurgu yapmak istiyorum. Zor iş çünkü bu. Hayat Var a gelirsek... O zoru başarm ş bir film. Yönetmen Reha Erdem, buluğ çağ ndaki genç k z Hayat karakterini buluğ çağ n n, yaşam n ve stanbul un bütün canavarl ğ na rağmen var ediyor, ya... Bay l yorum. Ana karakter, hikaye ve stanbul şehri film boyunca sarmaş dolaşt r. Üstelik boğucu bir karabasana dönüşebilecekken nas l olmuşsa püfür püfür bir film ç km şt r ortaya. stanbul da film olsam ben Hayat Var olurdum. Bond lar n ve Bond Olmayanlar n Durumu stanbul un yabanc filmlerde arz- endam ettiğini görmek insanda değişik hisler uyand r yor. Belki böylece daha az yaln z ve daha güzel hissediyoruz şehrimizi, ülkemizi... Hassasiyetlerimiz o kadar yüksek ki, hemen; bizi nas l göstermiş, yuh! da diyebiliriz, yaşad ğ m z günlük telaşlar içinde güzelliğinden zevk almay unuttuğumuz şehrimizle gurur da duyabiliriz. Biraz daha serinkanl olanlar kollar n kavuşturup filmi yapanlar n Bat ve Doğu tariflerini pis pis süzebilir. Büyük Hollywood prodüksiyonlar nda stanbul un görünmesi mi turistleri stanbul a çekiyor yoksa zaten stanbul un giderek daha popüler bir turist destinasyonu olmas m film yap mc lar n şehrimize sürüklüyor, bilinmez. Ama her iki durum da birbirini besliyor yap m Topkap filmi turistlerin dikkatini stanbul a çeken bir film olarak hat rlan r. Midnight Express i ise kimse hat rlamak istemez. Bond lara gelince; Rusya dan Sevgilerle, Dünya Yetmez ve Skyfall filmlerinde stanbul var m, var Ama hiçbir Bond filmi hiçbir şehrin ruhunu yakalamakla filan fazla uğraşamaz. Bond filmleri şehirlerin klişelerini kullanmaktan hatta tekrar tekrar kullanmaktan kaç nmazlar. Gelmiş geçmiş en en Bond Sean Connery i stanbul un turistik bölgelerinde gezinirken ya da kovalamaca oynarken izleyebilirsiniz. Sonraki Bond lar da aşağ yukar ayn çevrelerde ayn faaliyetleri gösterirler. Takip stanbul, Uluslararas ve Köstebek te de stanbul a yaklaş m Bond larla ayn kategoride say labilir. Bond filmlerinin dönüp dönüp kulland ğ çekim lokasyonlar olan tarihi yar madadaki mekanlar, Karaköy, Kapal çarş, M s r Çarş s bu filmlerde de yer al r yap m, Agatha Christie uyarlamas Doğu Ekspresi nde Cinayet te de stanbul hikaye gereği varl k gösterir. Şehir çoğu yabanc filmde olduğu gibi Doğu ya aç lan, başka bir deyişle, bilinmeze, kaosa aç lan kap d r. Ama neyse ki Poirot vard r. Türkiye de hat r say l r bir hayran kitlesi bulunan Jackie Chan de 2001 y l nda Alt n Yumruk stanbul da filmini stanbul da çeker. O da kötü adamlar Kapal çarş da dövmekten kendini alamaz. ranl yönetmen Bahman Ghobadi nin Monica Bellucci li ve Y lmaz Erdoğan l Gergedan Mevsimi nde ise stanbul ac çekenlere kucak açan bir şehirdir. Cevap arayana cevab n verir. Ama huzur vermez. Fatih Ak n n Duvara Karş filmindeki stanbul bölümü şiddet ve şefkat içerir. stanbul un arka sokaklar geceleri yaln z dolaşan kad n için tekin değildir.

25

26 Canlanan stanbul Bağ ms z canland rma sinemas nda da stanbul u konu eden k sa filmlere rastlan yor. dil Ar n ödüllü filmi stanbul, bir şehir güzellemesi. Nurbanu Asena n n mizah duygusu taş yan stanbul da S radan Bir Gün ü bizi şehirde taksiyle dolaşt r rken Dilara Polat n stanbul Mart s isimli ödüllü filminde bir mart y takip ediyoruz. Jordana Maurer in filmi Geçiş, Boğaz daki trafik s k ş kl ğ n anlat yor. Melis Bilgin in ödüllü filmi Tetrist ise tarihi yar madan n mimari özelliğini nas l ad m ad m kaybettiğini maharetle anlat yor. Ucu Olmayan Şehir ve stanbul Hat ras Suç şehri, aşk şehri, h rslar n şehri, intikam şehri, Müslüman şehri, tarihi şehir, kozmopolit şehir... Eski Yeşilçam filmlerindeki stanbul a nas l özlemle bak l yorsa, bugünkü stanbul da geçen filmlere de öyle bak lacak bir süre sonra. Şehrimiz çok fotojenik evet, ama her şey o kadar h zl değişiyor ki; filmler ister istemez şehrin belli bir döneminin belgesi olarak da zamanla önem kazan yor. Oysa başl baş na stanbul u konu eden müthiş belgeseller de var. Makyajs z bir stanbul için, Ekümenopolis Ucu Olmayan Şehir izlenmeye değer. mre Azem in filmi şu soruyu soruyor; stanbul daki ekolojik eşikleri aşt n z. Nüfus eşiklerini aşt n z. Ekonomik eşikleri aşt n z. Peki nereye gidecek bunun sonu? Gönlünüzü hoş tutmak için ise Fatih Ak n n özellikle yabanc sinemac lar n gözünü ve kulağ n biraz daha stanbul a çevirmelerini sağlayan 2005 yap m, güzeller güzeli filmi stanbul Hat ras yi seyirler... Merakl s na Notlar zlemek için program/telelecture/560 Okumak için -Vesikal Şehir, Feride Çiçekoğlu, Metis Yay nlar -Iş k Gölge Oyunlar, Ümit Ünal, Haz rlayan Gül Yaşartürk, Yap Kredi Yay nlar Çizgi Roman Severler için -Çiztanbul, Studio Rodeo Film Listesi Rusya dan Sevgilerle, Dünya Yetmez, Skyfall, Gergedan Mevsimi, Köstebek, Uluslararas, Takip stanbul, Ekümenopolis, stanbul Hat ras, Duvara Karş, Hamam, Alt n Yumruk stanbul'da Geceyar s Ekspresi, Murder on the Orient Express, L immortelle, Topkap, Uzak, Anlat stanbul, stanbul Kanatlar m n Alt nda, Organize şler, 11'e 10 Kala, Köprüdekiler, Pandora n n Kutusu, Hayat Var, stanbul, Tetrist, stanbul Mart s, Geçiş, stanbul da S radan Bir Gün. * Sadi Çilingir'e katk lar ndan dolay çok teşekkürler.

27

28 P PA NIN USTA ELLER 28/29/30/31/32 Gerçek Napolitan... Yeni jenerasyon talyan... Bu konseptleri stanbullular a tan tan ve yaşatan PiPa... K sa sürede talyan mutfağ denince ilk akla gelen isimlerden biri haline gelen PiPa n n s rr italyan lezzetlerini gerçek haliyle stanbul a taş mas. Nas l m? Türkiye de ilk kez Napolili ustalar taraf ndan inşa edilen el yap m Napolitan odun pizza f r n ile... talya dan getirilen organik ürünlerle... Zeytinyağ ile, buffalo mozzarella (hakiki manda sütü ile üretilmiş peynir) ile... Hepsi gerçek talyan... Nişantaş ndan sonra şimdi Ataşehir Hillside -Trio da aç lan ve k sa sürede Anadolu Yakas n n buluşma noktas haline gelen PiPa n n menüsünü Napoli doğumlu, ödüllü şef Enzo Carbone ve PiPa n n Executive Şefi Marco Russo haz rl yor. PiPa n n Gerçek Napolitan lar Enzo ve Marco yu yak ndan tan mak istedik. Dünyan n birçok farkl şehrinde farkl restoranlar n menülerini haz rl yor ve şefliğini yap yorsunuz. stanbul a yolunuz nas l düştü? Enzo Carbone: Uzakdoğu da yaşad ğ m zamanlarda bir otelin yöneticiliğini yapan Alp Talat Özkan ile tan ş p arkadaş olduk. Bana PiPa n n konseptinden biraz bahsetti ve bu oluşumun içinde olmak isteyip istemeyeceğimi sordu. Bu sayede stanbul a geldim ve PiPa n n menüsünü Marco Russo ile beraber oluşturduk. PiPa Nişantaş ve PiPa Trio, stanbullular n favori mekanlar aras nda k sa sürede yerini ald. PiPa n n menüsünü beraber yaratt n z. Menüyü haz rlarken size neler ilham verdi? Yaratt ğ n z bu menüyü nas l tan mlars n z? Marco Russo: Öncelikle müşteri olarak gerçek bir talyan yemeği yemek için talyan restoran na gidiyorsam klasik bir yemek yerine değişik tatlar denemek isterim. Bir şef olarak menü çal şmas na giriyorsam öncelikle bu noktalardan ilham al yorum. PiPa n n başrol oyuncusu el yap m pizza f r n. Napolitan f r n yap mc s Michele Strazzullo taraf ndan tasarlanm ş ve inşa edilmiş. Bu f r n n özelliklerini bize anlat r m s n z? Enzo Carbone: yi bir Napoli pizzas ancak Napoli usulü yap lan f r nda piştiği takdirde mükemmel olabilir. 2 ton ağ rl ğ nda f r n malzemesi Napoli den Türkiye ye geldi. Napoli pizzas n n gerçek Napoli f r n nda yap lmas n n mümkün olabilmesi için gerçek Napoli f r n ustas taraf ndan inşa edilmesi felsefesinden yola ç kt k. 4 nesildir babadan oğula geçerek sanat n icra eden ve birçok ünlü talyan restoran n n f r n n inşa eden ünlü usta Michele Strazzullo, PiPa f r n n kendi elleriyle yaparak Türkiye nin ilk ve tek Napoli f r n n PiPa için inşa etti. Pizza f r n ortalama 450 C ve üzerinde bir s cakl ğa sahip. Bir pizzan n ortalama 57 saniyede pişmesini sağlayan da budur. talyan mutfağ Dünyada en yayg n ve sevilen mutfaklar n baş nda geliyor. Sizce bunun sebebi nedir? Marco Russo: talyan mutfağ bölgesel olarak tan nm ş; kuzeyden güneye değişen ve ürünler bak m ndan çeşitlilik gösteren bir mutfakt r. Bizim için şeflerden önce her zaman üreticiler ön plandad r; yani çiftçiler ve kasaplar. talyan mutfağ n n kalitesi, pişirme tekniklerinden önce en taze, en iyi ve yöresel lezzetlerin seçilip kullan lmas ndan geçer. Yüzy llardan beri talyan şefler ve üreticiler, geleneksel talyan lezzetlerine bağl kalm ş, bunun sonucu olarak da yöresel ürünlerimiz ve lezzetlerimiz bütün dünya çap nda tan nm ş. Mozzarella peyniri, Porcini mantar ve San Marzano domatesleri gibi... Çok değerli bir şefin dediği gibi; en iyi ürün + mükemmel pişirme tekniği = harika lezzet. Röportaj: Merve Erçuk Fotoğraflar : Uğur Bektaş

29

30

31 Akdeniz ülkesi olmalar ndan dolay Türk ve talyan mutfaklar aras nda birçok benzerlik var. Bunun yan nda farkl l klar da var. Bu iki mutfağ ay ran en önemli özellik size göre nedir? Marco Russo: Bence neredeyse ayn ürünleri tüketiyoruz. Farkl l ğ yaratan sadece pişirme şeklimiz. Ayr ca mutfağ m z n ünlü olmas n n başka bir sebebi de kültürel değişikliklerimizin neden olduğu, yöresel Türk mutfağ nda bulunmayan şarküteri ürünlerimiz. Türkiye de s k s k vakit geçiriyorsunuz. Mutlaka Türk mutfağ n da denemiş ve değerlendirmişsinizdir. Türkiye de bulunduğunuz sürede Türk mutfağ sizde ne gibi etkiler b rakt? Türk halk n n damak zevki hakk nda ne düşünüyorsunuz? Marco Russo: Mezelerinizi çok seviyorum. Bence bu şekilde yemek yemenin filozofisi beraber olmak ve bir şeyler paylaşmak. Büyük sofralar haz rlarken yap lan mükemmel yemekleri, al ş k olmad ğ m z at şt rmal klar büyük bir tutku ile haz rlaman z ve ayn şekilde içindekileri ayn tutku ile anlatman z beni çok etkiliyor.

32 Siz dünyadaki en zengin mutfağ n hangisi olduğunu düşünüyorsunuz? Marco Russo: Yöresel lezzetlerini ve malzemelerini en farkl şekillerde değerlendiren ve ön plana ç karan mutfaklar. Enzo, Senin Napoli de doğduğunu ve aile restoran sayesinde mutfak ve yemek pişirme ile iç içe geçmiş bir çocukluğun olduğunu biliyoruz. Çocukluğunuzu ve bu sürecin sizi şef olmaya nas l götürdüğünü anlat r m s n z? Enzo Carbone: Çocukluğumdan beri her zaman mutfağa merakl olmuşumdur. Annem ve ablam Giovanna n n yapt ğ yemeklere beni her zaman dahil etmesi nedeniyle böyle oldum san r m. Şef olma sebeplerimden bir tanesi insanlara bir gülüş verebilmem. Haz rlad ğ m bir yemeğin bir insan mutlu edebildiğini görmek benim şef olma nedenlerimin en baş nda geliyor. Çocukluktan sonra bugüne kadar mutfak hep hayat n zda olmuş. Bugüne kadar geçen mutfak maceran z anlat r m s n z? Eğitimleriniz ve başar lar n z... Enzo Carbone: Gençliğimden beri en büyük şans m, hem talya da hem yurt d ş nda birçok iyi şef ile çal şma imkan m n olmas. Her zaman çok çal şt m, çabalad m. Çünkü başar l olmak için istek ve süreklilik gerekir. talya da ve talya d ş nda yaşad ğ m bütün deneyimler kendi mutfağ m ve vizyonum için bir macera oldu. Kalite, süreklilik ve tak m çal şmas. Yeni tarifler oluştururken nelerden etkilenirsiniz? Nelerden ilham al rs n z? Marco Russo: Bir şef için en çok ilham verici şey mevsimlik ve taze ürünlerdir. Bal k veya et almak için markete gittiğinizde, taze ve mevsimlik ürünleri bulduğunuzda, bunu sağlayan tedarikçilerin önemini ve bir şefin taze ve sağl kl ürünlere ne kadar dikkat ettiğini anl yorsunuz. Mutfakta olmazsa olmaz dediğiniz birşey var m? Neler olmazsa yemek yapmak zorlaş r sizin için? Marco Russo: Bence tutku, birazc k fantezi ve iyi bir zeytinyağ ile harika yemekler haz rlanabilir. Tabii ki ekipman da çok önemli fakat iyi bir şef başar s n tak m ile paylaşmal d r. Bu konuda çok şansl olduğumu düşünüyorum. Bir şef olarak en çok kime yemek yapmak isterdiniz? Marco Russo: En çok, deneyip ortaya ç kartt ğ m farkl lezzetleri, farkl sunumlar ay rt etmeden, her şeyin tad na bakan bir kişiye yemek yapmak isterdim. Biraz da mutfak d ş nda sizi tan yal m. Yemekten başka hangi tutkular n z var? Hobileriniz neler? Enzo Carbone: Birçok hobim var fakat iş yoğunluğundan dolay çok fazla vakit ay ram yorum. Golf oynamak, spor yapmak, bal k tutmak, kitap okumak, yeni kültürleri araşt rmak ve gezmek en çok sevdiğim şeyler. Marco Russo: Benim en büyük tutkular mdan biri de müzik. Özellikle reggae ve soul tarzlar nda hem çalmay, hem de dinlemeyi çok seviyorum ama maalesef iyi bir şark c değilim. Peki şef olmasayd n z ne olurdunuz? Enzo Carbone: Bu iyi bir soru. Ben de kendime birçok kez sordum. Bilemiyorum fakat kesinlikle herkese bir gülümseme sebebi yaratacak bir iş yapard m. Marco Russo: Babam, henüz 11 yaş ndayken benim bir şef olmam için beni yönlendirmeye başlam şt. Ancak benim her zaman resim yapma tutkum da vard. Resim yaparak dünyay gezmeyi hayal ederdim. Şansl y m ki şef olarak da çok s k seyahat edip dünyay gezme şans m oldu. Hayat motto nuz nedir? Birkaç cümleyle ifade eder misiniz? Marco Russo: Yemek yemek için yaşam yoruz fakat yaşamak için yemek yiyoruz. O yüzden hiçbir şeyi ziyan etmeyin.

33

34 DISCO FOREVER 34/35/36 Disco kültürü 1970 lerden itibaren sürekli reenkarne olup güçlenerek bugüne dek canl l ğ n korudu de New York ta aç lan Stüdyo 54, disco kültüründe nas l gerçek bir efsaneyse, Ceylan Çapl n n 90 larda stanbul da açt ğ kulüpler de önemli birer fenomendir ler tüm dünya için sert, tuhaf ve kara y llar... Amerika Watergate Skandal, Vietnam n kötü an lar ve ekonomik s k nt larla huzursuz. Avrupa n n doğusunda Sovyet tanklar cirit at yor. Ortadoğu yine kar ş k ve dünyada petrol krizi had safhada. Türkiye ideolojik çat şmalar, K br s harekat ve darbe teşebbüsleriyle meşgul. Edebiyat m z Oğuz Atay' n 'Tutunamayanlar' n n, sinemam z Y lmaz Güney in etkisi alt nda. Tek kanall siyah-beyaz televizyonlar m zla uyuşmaya haz rlan yoruz. Tüm dünyada 68 kuşağ yorgun. Hippiler bir ütopya kültürüyle h zla kendilerini çoğalt yor; giysilerimizi, müziğimizi, alg lar m z değiştiriyor. Ve sadece üç-beş y l sonra 1977 de Elvis Presley in de banyoda ölü bulunmas ve üstüne Lynyrd Skynyrd in üç üyesinin birden bir uçak kazas nda hayatlar n kaybetmeleriyle bir devir bütünüyle kapan yor. Disco kültürü böyle bir y k m n ve umutsuzluğun ortas nda ve haz üzerine inşa oluyor. Bu kültürün efsanevi ibadethanesi Studio54, böyle bir ruhsal iklimde kap lar n aral yor. Arka plandaki bütün bu üzücü fona rağmen disco, gerçekte beyaz erkeklerin iktidar alan na dönüşen rock kültürüne bir tepki olarak doğdu. Rock n as k suratl, öfkeye ve testosterona bulanm ş s k c dünyas ndan bir kaç şt. Geylerin, travestilerin, siyahlar n ve Latinlerin arka sokaklardan ç k p, New York'un gece kulüplerini ele geçirmesiyle disco, as l kişiliğini bulmaya başlad. Öfkenin yerini haz, beyaz n yerini siyah, erkek iktidar n n yerini muğlak bir cinsellik ald... Ve tüm ihtişam yla DANS BAŞLADI!...Ve müzik dünyas darbe üstüne darbe al yor. 70 lerin daha en baş nda Rolling Stones dan Brian Jones ve hemen ard ndan Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison sözleşmişcesine ölüyor. Yaşarken efsaneye dönüşen Beatles dağ l yor. Yaz : Evren Aş k

35

36 Dans pistinde Stüdyo 54! Steve Rubell ve Ian Schrager, Stüdyo 54 ü 1977 de New York- Manhattan da açt lar. Ve k sa sürüde herkes Manhattan a ak n etmeye, bu özgürlük ve haz dolu dünyan n kap s nda kuyruklar oluşturmaya başlad. Andy Warhol, Michael Jackson, Cher, Blondie, Mick Jagger ve Woody Allen gibi ünlüler h zla bu kulübün çekim alan na girip birer müdavime dönüştü. Seksi fotomodeller, modac lar, tarz sahibi olmak koşuluyla alt ya da üst s n ftan tüm marjinaller Stüdyo 54 te kendilerine rahatça bir yer buldu. Kulübün önünde büyük kalabal klar oluşsa da girişte çok titiz bir eleme gerçekleşiyor ve sadece küçük bir az nl k o kap dan içeri girmeyi başar yordu. Ayn y l 1977 de John Travolta l Saturday Night Fever, disco kültürüne ilişkin gerçekçi ve cesur vurgular yapamasa bile dünyan n dikkatini bu müziğe ve dansa çekmeyi başard. Bee Gees ve Kool and The Gang gibi önemli gruplar n ses verdiği filmin soundtrack çal şmas, 30 milyondan fazla satarak gerçek bir rekora imza att. Art k disco, bir popüler kültür fenomeni olarak da rüştünü ispatl yordu. Disco nun yaz, disco nun yas oluyor... Stüdyo 54 ün en parlak günlerinde kendini gösterip, bir kulüp uyar c s olarak bugüne dek gündemden düşmeyen Ecstasy, pistlere daha çok renk, hareket ve aşk getirdi. Ama ayn oranda büyük bir bedel ödetmeyi de bildi. Çeşitli uyar c lar ve artan şöhreti yüzünden Stüdyo 54, polisin de dikkatini çekmeye başlad. Ve aç l ş ndan 4 y l sonra 1981 de kapanmak zorunda kald ; disco nun yaz, disco nun yas na dönüştü. Boney M, Abba, Bee Gees ve Donna Summer... Stüdyo 54 ün kapanmas büyük bir üzüntü yaratt. Ve yavaş yavaş disco bir alt kültür olmaktan bütünüyle ç kt. 80 lerin, her şeyi h zla tüketen, bolluk ve refah dolu iklimi bu kültürü de merkeze al p, sindirmeye başlad. Disco dönemin ana ak mlar ndan birine dönüştü. Apartman topuklar, hippie elbiseleri, favorilerle birleşen uzun saçlar, bol paça pantolonlar ve mini etek yerini alan uzun etekler... Disco, art k herkesi saran bir modayd! 1974 te Almanya dan kendini gösteren Boney M, Eurovision da Waterloo ile birincilik elde eden Abba ve 70 lerde Disco Kraliçesi unvan n kazan p bu y l akciğer kanserinden kaybettiğimiz Donna Summer bu kültürün y ld zlar na dönüştü. Efsanevi disco üçlüsü Bee Gees, yedi kez Grammy kazand ; plak sat şlar 225 milyonu geçerek büyük bir rekora imza att. Frans z disco prodüktörü Jacques Morali'nin Amerikal gey stereotiplerden yaratt ğ Village People, bu kültüre büyük bir renk katt. Rock n ve androjenliğin simgesi David Bowie, tüm bu isimlerin üstünde daha olgun bir tavr simgelese de cool imaj yla disco nun esin kaynaklar ndan oldu. Sister Sledge, Grace Jones, Diana Ross ve Michael Jackson en önemli figürler aras ndayd. Disco şekil değiştiriyor lerin ikinci yar s ndan itibaren disco yepyeni müzik teknolojileri ve elektronik müzik ak mlar n n etkisinde şekil değiştirdi. New-Wave ve techno rave kültürlerinin etkisinde reenkarne olup ikinci hayat na başlad.ritimler sertleşti, nab zlar h zland. House tan Trance e yepyeni ak mlar yeni bir dans ve club kültürüne hayat verdi. Dünya müziğinde Orbital, Underworld ve Chemical Brothers bu yeni dönüşümde büyük rol oynad. DJ kabininde Paul Oakenfold, Sasha ve John Digweed yeni club kültürü ikonlar na dönüştü.... Ve 90 lar n stanbul unda rave kültürü larda Ceylan Çapl n n Maslak ta bir araba mezarl ğ ndan dönüştürerek hayata geçirdiği 2019 isimli kulüp, bu kültürün stanbul da en önemli tezahürü oldu. 2019, kültürel anlamda New York un efsanevi Stüdyo 54 ünün son derece başar l bir kopyas yd. Tüm farkl l klar cesurca buluşturan, müziği, kişiliği ve kitlesiyle Türkiye de küçük bir devrim yaratan bu kulüp, TBMM kürsülerinde bile ad geçecek kadar büyük tart şmalara sebep oldu. Taksim de aç lan 19, 20 ve 14 isimli Ceylan Çapl kulüpleri, 2000 lerin baş na dek varl klar n sürdürdü ve stanbul a son derece yenilikçi ve cesur bir gece hayat yaşatt. Peki bu kültürün dünyada geldiği nokta ne? Dünyada disco kültürü, elektronik müziğin yeni varyasyonlar ve yeni deneylerle yaşamaya devam ediyor. Geçmişle bağ kurma çabalar t pk Madonna n n 2005 tarihli Confession on a Dance Floor albümünde olduğu gibi hala umut verici şekilde hayatlar m za giriyor. Zaten; tüm yarg lar ve yasaklardan uzakta, sabahlara kadar dans etmeye kim hay r diyebilir ki..?

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI!

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! Efsanevi ve ödüllü servisi ile dünyanın en prestijli otel gruplarından Mandarin Oriental ın Türkiye deki ilk oteli Mandarin

Detaylı

60 000 000.-EURO KLASSİS OTEL

60 000 000.-EURO KLASSİS OTEL KLASSİS OTEL İstanbul Silivri sahilinde,anadolu medeniyetlerinden esinlenen yunan,roma,selçuklu,ve Osmanlı stillerinin mimari olarak uygulandığı 43514 m2 tapulu,17692 m2 hazineden kiralık olan toplam 61206

Detaylı

www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 /elaresort

www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 /elaresort +90 444 1 352 www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort /elaresort Zarafet ve kaliteyle zenginleşen kusursuz bir dünya... L U X U R I S M Luxurism, sadece bir kelime değil; mükemmelliğin heyecan

Detaylı

Genel Bakış. New York City

Genel Bakış. New York City ş Genel Bakış NEW YORK 30 Ağustos- 1 Eylül Empire State Binası Özgürlük Anıtı One World Observatory Times Square Central Park Soho/ 5th Avenue The MET/ Guggenheim New York Botanical Garden- Frida Kahlo

Detaylı

ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL

ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL Ürün Nedir? FOLLOWER, Akülü tekerlekli bir bavuldur. Ürünün mini boyu, orta boyu, büyük boyu vardır. Ürünün içine konulan küçük bir akü ile bavul güç kullanmadan

Detaylı

parkresidencescadde.com

parkresidencescadde.com parkresidencescadde.com SİZE ÖZEL AYRICALIKLI BİR YAŞAM... Moderni, klasiği, özel hissetmeyi, hayatın merkezinde olmayı, kendini şımartmayı, modayı, sanatı, güneşi, gökyüzünü, ayrıcalıklı yaşamayı

Detaylı

RIXOS SUNGATE 2017 YAZ SEZONUNDA DA MİSAFİRLERİNİ MUHTEŞEM YENİLİKLERLE KARŞILIYOR.

RIXOS SUNGATE 2017 YAZ SEZONUNDA DA MİSAFİRLERİNİ MUHTEŞEM YENİLİKLERLE KARŞILIYOR. RIXOS SUNGATE 2017 YAZ SEZONUNDA DA MİSAFİRLERİNİ MUHTEŞEM YENİLİKLERLE KARŞILIYOR. AREA OPEN AIR FITNESS Fit kalmanın verdiği mutluluk ve geniş alanda rahatça spor yapmanın keyfi bir araya geliyor. Son

Detaylı

Otel Bilgisi. Limak Arcadia Golf Resort Otel

Otel Bilgisi. Limak Arcadia Golf Resort Otel Otel Bilgisi Limak Arcadia Golf Resort Otel Etkileyici bir Akdeniz manzarasına karşı, plajın hemen yanında yer alan Limak Arcadia Golf Resort, etkileyici mimarisi ile palmiye ağaçları arasında görkemli

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

"Nereden başlasam, nasıl anlatsam..."

Nereden başlasam, nasıl anlatsam... Bu yaz Bodrum'suz geçmez! Turgutreis Lagina Bodrum Boutique Hotel'de bir gece çift kişilik konaklama, açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği 240 TL yerine 119 TL! (15 Haziran - 27 Ağustos arasında geçerlidir.)

Detaylı

Eiffel Kulesi, yere sağlam tutunan dev ayaklarıyla Fransa nın nüfuzunu, sanatını, asaletini ve aynı zamanda kibrini anlatıyor sanki.

Eiffel Kulesi, yere sağlam tutunan dev ayaklarıyla Fransa nın nüfuzunu, sanatını, asaletini ve aynı zamanda kibrini anlatıyor sanki. On5yirmi5.com Işık Şehir Paris- 2 Eiffel Kulesi, yere sağlam tutunan dev ayaklarıyla Fransa nın nüfuzunu, sanatını, asaletini ve aynı zamanda kibrini anlatıyor sanki. Yayın Tarihi : 14 Ocak 2010 Perşembe

Detaylı

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 56 57 Tarih, kültür ve masal şehri: Prag BU YIL 16. EFORT KONGRESİ NE ÇEK CUMHURİYETİ NİN BAŞKENTİ PRAG EV SAHİPLİĞİ YAPACAK. 27-29 MAYIS 2015 TARİHİNDE YAPILACAK

Detaylı

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΙV ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70013 Γ) HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK DİNLEYELİM

Detaylı

Motelimiz, 7 iki kişilik oda, 2 üç kişilik oda ve 3 bungalowdan oluşuyor. Bungalowlarda 2 yatak odası ve 4 yatak var.çocuklu Aileler için çok ideal

Motelimiz, 7 iki kişilik oda, 2 üç kişilik oda ve 3 bungalowdan oluşuyor. Bungalowlarda 2 yatak odası ve 4 yatak var.çocuklu Aileler için çok ideal Adres : Çıralı - Olimpos - Kemer - Antalya - Türkiye Tel : 0090 242 825 73 27-825 73 28 Fax : 0090 242 825 71 28 Web : www.orangemotel.net E-mail : info@orangemotel.net Motelimiz, 7 iki kişilik oda, 2

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün Loire, Fransa nın gözbebeği Şatoları, tarihsel dokusu ve şaraplarıyla ünlü bölgesi. Zamanın Rönesans döneminde donup kaldığı, verimli

Detaylı

Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr)

Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr) Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr) 04 Ekim 2009 Pazar günü, Ahmet Bozkurt un öncülüğünde Fotoğraf Sanatı Kurumu tarafından organize

Detaylı

Uyumayan Şehir. Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben. de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki

Uyumayan Şehir. Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben. de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki Yağmur Beril Dikmeci Uyumayan Şehir Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki kadar etkileyici mi diye kendi kendime

Detaylı

HALİKARNAS THE CLUB BODRUM EĞLENCE HAYATINA VEDA EDİYOR

HALİKARNAS THE CLUB BODRUM EĞLENCE HAYATINA VEDA EDİYOR HALİKARNAS THE CLUB BODRUM EĞLENCE HAYATINA VEDA EDİYOR EĞLENCE SEKTÖRÜNDE BİR SAYFA KAPANIYOR Açıldığı günden bugüne değin kapısında kuyruklar olan ve Bodrum un simgesi haline gelen Halikarnas The Club

Detaylı

modern dokunufllar aras nda 18. yüzy l Paris rüyas

modern dokunufllar aras nda 18. yüzy l Paris rüyas AntikDekor056-064.qxp 8/22/11 1:37 PM Page 56 Girifl holünün duvar ndaki bordür ünlü sanatç Joan Miro taraf ndan 1940 l y llarda yap lm fl ve evin en önemli detaylar ndan birini oluflturuyor. 1770 li y

Detaylı

www. vadistanbul.com

www. vadistanbul.com www.vadistanbul.com İçinde bambaşka bir İstanbul var... Vadistanbul Teras Arazi : 51.000 m 2 Konut : 8 blok / 1.111 adet 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 5+1 Dubleks Otopark : 1.800 araçlık Vadistanbul Bahçe Arazi

Detaylı

Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception

Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception Denize sıfır konumlanan Sahil Martı Otel, konforlu odaları ve deneyimli kadrosu ile 30 yıldan bu yana konuklarını ağırlıyor. Eşsiz kumsalı ve deniz manzarası ile

Detaylı

Kişiye Özel Hizmet. Üst Düzey Konfor

Kişiye Özel Hizmet. Üst Düzey Konfor Kişiye Özel Hizmet Üst Düzey Konfor İç mekanları sanat galerisi anlayışı ile şekillendirilen Samm Hotel 2010 yılında misafirlerini ağırlamaya başladı.ana teması sanatla iç içe konaklama üst düzey konfor

Detaylı

Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş...

Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş... Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş... Büyüleyici bir dünyanın kapılarını InterContinental İstanbul da aralayın... Birbirinden görkemli salonlarımızın keyifli atmosferi, dünya mutfaklarının seçkin örneklerinden

Detaylı

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke On5yirmi5.com Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke İşte vize alma telaşı olmadan sadece pasaportunuzu yanınıza alarak gidebileceğiniz 10 popüler ülke. Yayın Tarihi : 3 Eylül 2015 Perşembe (oluşturma :

Detaylı

SIRADIŞI FRANSIZ ŞATOLARI

SIRADIŞI FRANSIZ ŞATOLARI SIRADIŞI FRANSIZ ŞATOLARI 25 Mayıs 2017 itibariyle Her Perşembe / 3 Gece 4 Gün Loire, Fransa nın gözbebeği Şatoları, tarihsel dokusu ve şaraplarıyla ünlü bölgesi. Zamanın Rönesans döneminde donup kaldığı,

Detaylı

İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı

İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı Ocak 15, 2013-3:55:02 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın himayesinde kurulan ''İşte Eşitlik Platformu'' tanıtıldı. Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikle mücadele

Detaylı

DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog

DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog KONYA KARAMAN BÖLGESİ BOŞANMA ANALİZİ 22.07.2014 Tarihsel sürece bakıldığında kalkınma,

Detaylı

SAĞLIK KULÜBÜ. Pacific Wellness & Spa her gün saat 07:30-22:00 arası özel egzersiz hocaları ile hizmet vermektedir.

SAĞLIK KULÜBÜ. Pacific Wellness & Spa her gün saat 07:30-22:00 arası özel egzersiz hocaları ile hizmet vermektedir. LOKASYON Dünyanın en büyük otel zincirlerinden Inter Continental Hotels Group un bir üyesi olan Crowne Plaza Istanbul-Old City, tarihi yarımadanın merkezinde lüks hizmet veren 5 yıldızlı bir oteldir. Crowne

Detaylı

Akdeniz in İncisi Antalya

Akdeniz in İncisi Antalya Akdeniz in İncisi Antalya Turizm zenginlikleri ve sahip olduğu birbirinden kaliteli tesisleriyle Türk turizminin başkenti kabul edilen Antalya, her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakta. Yüksek

Detaylı

+90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R

+90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R /elaresort Zarafet ve kaliteyle zenginleşen kusursuz bir dünya... Mükemmellik üzerine kurulu yeni bir kavramla

Detaylı

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Hayallere inanmam, insan çok çalışırsa başarır Pelin Tüzün, Bebek te üç ay önce hizmete giren Şef makbul Ev Yemekleri nin

Detaylı

Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş...

Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş... Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş... Büyüleyici bir dünyanın kapılarını InterContinental İstanbul da aralayın... Birbirinden görkemli salonlarımızın keyifli atmosferi, dünya mutfaklarının seçkin örneklerinden

Detaylı

KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ

KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ 12 NİSAN 2013-KKTC DR. VAHDETTIN ERTAŞ SERMAYE PIYASASI KURULU BAŞKANI KONUŞMA METNİ Sayın

Detaylı

Misafirperverliği çok seviyoruz!!!

Misafirperverliği çok seviyoruz!!! Misafirperverliği çok seviyoruz!!! Neos Marmaras hakkında birkaç şey; Neos Marmaras Sithonia, Halkidiki de 1922den hemen sonra Proponditanın Marmaras adasından gelen mülteciler tarafından kuruldu. Dragoudelis

Detaylı

FOTOĞRAF SANATI KURUMU 4. ÇAMLIDERE KÖY GEZİSİ 5 Nisan 2009

FOTOĞRAF SANATI KURUMU 4. ÇAMLIDERE KÖY GEZİSİ 5 Nisan 2009 FOTOĞRAF SANATI KURUMU 4. ÇAMLIDERE KÖY GEZİSİ 5 Nisan 2009 Hazırlayan: Sümer ÖZVATAN sumerozvatan@yahoo.com Ahmet BOZKURT önderliğinde iki araç ile yola çıktık. Bu defa rotamız Çamlıdere ilçesinin güneyi.

Detaylı

KIRILL ISTOMIN in. renkli dünyası ve DEKO TASARIM

KIRILL ISTOMIN in. renkli dünyası ve DEKO TASARIM DEKO TASARIM Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr Biliyorum ki dekoratör sözcüğü bugün pek de popüler değil, hatta modası geçmiş bir ifade fakat yine de kendimi dekoratör olarak tanımlamak bana daha

Detaylı

YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ

YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ Hazırlayan: Doç.Dr. Hakan Güler Sakarya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Karlsruhe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Almanya

Detaylı

Alanında rakipsiz olan bu büyük kompleks, İstanbullular ve turistler için

Alanında rakipsiz olan bu büyük kompleks, İstanbullular ve turistler için IC Yatırım Holding AŞ, 1994 ten beri sürdürdüğü köklü turizm yatırımlarına yenisini ekliyor. IC Yatırım Holding AŞ, IC Bomonti Projesi için Hilton Worldwide ile güçlü bir iş birliğine imza atıyor. IC Yatırım

Detaylı

Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor!

Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor! Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor! Dursun YILDIZ topraksuenerji 21 Ocak 2013 ABD Petrol İhracatçısı Olacak. Taşlar Yerinden Oynar mı? 1973 deki petrol krizi alternatif enerji arayışlarını arttırdı.

Detaylı

Arka planda dinlediğiniz eser George Harrison un söylediği Dokuzuncu Bulut (9th Cloud) şarkısıdır.

Arka planda dinlediğiniz eser George Harrison un söylediği Dokuzuncu Bulut (9th Cloud) şarkısıdır. Fethiye Ölüdeniz, bir tarafı yemyeşil ağaçların rengini almış doğal bir plaj, diğer tarafı turkuvaz rengi sonsuz bir deniz. İsterseniz tekne turlarıyla adalara yolculuk yapın, isterseniz plajlarında güneşlenip

Detaylı

Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR!

Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR! Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR! Q-breaks in sunduğu bu fantastik tatil fırsatlarıyla yolunuz plajlara düs ecek! Tatilinizi Q-breaks ayrıcalığı ve enfes deniz kenarı konaklaması

Detaylı

www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr

www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr DENİZE AÇILAN KAPI Ege nin gözbebeği Çeşme de maviyle yeşili birbirinden ayırmadık, Çeşme ye yakışan bir hayat tasarladık. ÇEŞME MARİNA PAŞALİMANI KOYU ILICA

Detaylı

Mark Howorth imzasıyla

Mark Howorth imzasıyla DEKO TASARIM Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr Mark Howorth imzasıyla CHALET SOLAIS İsviçre nin Villars bölgesindeki dağların tepesinde, vadiye hakim bir noktada bulunan Chalet Solais, ünlü İngiliz

Detaylı

Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz!

Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz! Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz! "İnsanların zihinlerinin kapılarını aralamayı seviyorum Philippe Starck, dünyanın yaşayan en saygın tasarımcılarından biri. Bu işi yaparak geçirdiği 40 yılda, endüstriyel

Detaylı

Stillistanbul. Sabiha gökçen Hava Limanı. Neomarin AVM. Pendik Marina. Divan Otel. Modern istanbul un Kalbindeyiz

Stillistanbul. Sabiha gökçen Hava Limanı. Neomarin AVM. Pendik Marina. Divan Otel. Modern istanbul un Kalbindeyiz Stillistanbul Sabiha gökçen Hava Limanı Neomarin AVM Pendik Marina Divan Otel Modern istanbul un Kalbindeyiz Okan üniversitesi Via Port Alışveriş Merkezi istanbul Park F1 Pisti Koç Lisesi Teknopark Sabancı

Detaylı

19 ARALIK 2011 PAZARTESİ

19 ARALIK 2011 PAZARTESİ DUYGU UYSAL 0852051 19 ARALIK 2011 PAZARTESİ Bugün sabah 9 dan akşam 10 a kadar dışarıda kalacaktım. Bu yüzden evden çıkmadan çok fazla parfüm sıkmıştım. Evden çıkarken ablam bütün evin benim parfümüm

Detaylı

Minti Monti. Kızak Keyfi. Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun?

Minti Monti. Kızak Keyfi. Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun? Minti Monti Çocuklar için eğlenceli poster dergi Ücretsizdir Kış 2014 Sayı:12 ISSN: 2146-281X Kızak Keyfi Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun?

Detaylı

www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia

www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia Holiday Inn Gebze - İstanbul Asia ya Hoşgeldiniz Dünyada 4500 ün üzerinde, en fazla otel sayısına sahip, IHG Intercontinental Hotels Grubu üyesi olan

Detaylı

Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı. Murat dağı (2312m)

Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı. Murat dağı (2312m) Murat Dağı-Uşak (2312m) (03-04 Ekim 2015) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı Uşak Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü nün (UDOSK) düzenlediği Murat Dağı etkinliğine katılmak üzere Pınar Doğan ile birlikte

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Denize Sıfır Konum - Özel Kum Plaj - Çocuk Dostu Otel - Su Kaydıraklı Otel - Engelli Dostu Otel - SPA - Toplantı Oteli

Denize Sıfır Konum - Özel Kum Plaj - Çocuk Dostu Otel - Su Kaydıraklı Otel - Engelli Dostu Otel - SPA - Toplantı Oteli Otel Bilgisi Limak Limra Otel Limak Limra Hotel & Resort, Antalya nın gözde turizm merkezi olan Kemer Kiriş te hizmet vermektedir. Tarihi Olympos Dağları nın eteklerinde, Akdeniz in mavisine sıfır olarak

Detaylı

ÖZEL VEGA OKULLARI OYUN SANDIĞIM SORGULAMA ÜNİTESİ BÜLTENİ DİSİPLİNLERÜSTÜ TEMA

ÖZEL VEGA OKULLARI OYUN SANDIĞIM SORGULAMA ÜNİTESİ BÜLTENİ DİSİPLİNLERÜSTÜ TEMA ÖZEL VEGA OKULLARI OYUN SANDIĞIM SORGULAMA ÜNİTESİ BÜLTENİ DİSİPLİNLERÜSTÜ TEMA KENDİMİZİ İFADE ETME BİÇİMİMİZ: Düşünceleri duyguları, doğayı, kültürü, inançları, değerleri keşfetme ve ifade etme yollarını

Detaylı

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı. Filistin ile yatıp, Gazze ile kalkıyoruz.

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı. Filistin ile yatıp, Gazze ile kalkıyoruz. - Günlük siyaset acının üstünü nasıl örter? - Gazze yi ve Filistin i içselleştirmek yerine farz olarak görenlerin destansı trajik hali - BM Genel Sekreteri, AKP Kadın Kolları ve Hrant Dink Ortak paydası

Detaylı

Denize Sıfır Konum - Özel Kum Plaj - Çocuk Dostu Otel - Su Kaydıraklı Otel - Engelli Dostu Otel - SPA - Toplantı Oteli

Denize Sıfır Konum - Özel Kum Plaj - Çocuk Dostu Otel - Su Kaydıraklı Otel - Engelli Dostu Otel - SPA - Toplantı Oteli Otel Bilgisi Limak Limra Otel Limak Limra Hotel & Resort, Antalya nın gözde turizm merkezi olan Kemer Kiriş te hizmet vermektedir. Tarihi Olympos Dağları nın eteklerinde, Akdeniz in mavisine sıfır olarak

Detaylı

Başkan Acar Bursa da Sosyal Güvenlik Reformunu Anlattı

Başkan Acar Bursa da Sosyal Güvenlik Reformunu Anlattı Başkan Acar Bursa da Sosyal Güvenlik Reformunu Anlattı SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANI FATİH ACAR: - 2008 YILINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNİN TEMELLERİ ATILDI - İLAÇ VE TIBBİ MALZEME KONUSUNDA

Detaylı

Dünya Çavdar ve Yulaf Pazarı

Dünya Çavdar ve Yulaf Pazarı Dünya Çavdar ve Yulaf Pazarı Dünyada çavdar ve yulafın üretimi, buğday, pirinç, mısır ve arpa gibi diğer tahıl ürünlerine kıyasla son derece sınırlıdır. Yılda ortalama 14-15 milyon ton dolayında olan dünya

Detaylı

Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz!

Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz! Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz! "İnsanların zihinlerinin kapılarını aralamayı seviyorum Philippe Starck, dünyanın yaşayan en saygın tasarımcılarından biri. Bu işi yaparak geçirdiği 40 yılda, endüstriyel

Detaylı

The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle "Evet" demek...

The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle Evet demek... The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle "Evet" demek... Hayalinizdeki düğün ister bir kır düğünü olsun, ister ihtişamlı bir balo... The Marmara Collection, en mutlu gününüzü benzersiz

Detaylı

Türk Hava Yolları ile. Batı Amerika. Batı Amerika. San Francisco - Las Vegas - Los Angeles. 07 Ekim - 14 Ekim 2017 (8 gün - 7 gece)

Türk Hava Yolları ile. Batı Amerika. Batı Amerika. San Francisco - Las Vegas - Los Angeles. 07 Ekim - 14 Ekim 2017 (8 gün - 7 gece) Türk Hava Yolları ile Batı Amerika Batı Amerika San Francisco - Las Vegas - Los Angeles 07 Ekim - 14 Ekim 2017 (8 gün - 7 gece) Tur Programı 1. gün - 07 Ekim 2017, Cumartesi İSTANBUL - SAN FRANCISCO Atatürk

Detaylı

İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik.

İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik. Şebnem GÜZELOĞLU 21302293 TURK 102-25 İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik. Dünya üzerindeki insanların hepsine Yapmayı en çok istediğin şey nedir? diye sorsak, muhtemelen çoğundan alacağımız

Detaylı

Balkanlar da Refah: Kısa Rapor

Balkanlar da Refah: Kısa Rapor The study underlying the results published in this paper was conducted as part of research financed under the Research and Technology Innovation Fund (KTIA_AIK_12-1-2013-0043) called Adaptation and ICT-supported

Detaylı

Tatil ve Yöre Rehberi

Tatil ve Yöre Rehberi Tatil ve Yöre Rehberi Kalkan, Antalya ya bağlı olan çok şirin bir sahil kasabasıdır ancak bu ilin merkezinden 200 km. kadar uzaktadır. Özellikle İngiliz turistlerin ilgi gösterdiği Kalkan son yıllarda

Detaylı

Dünya üzümden sadece şarap yaparken, biz ise üzümden sadece şarap değil, başka neler yapacağımızı göstermeye devam edeceğiz.

Dünya üzümden sadece şarap yaparken, biz ise üzümden sadece şarap değil, başka neler yapacağımızı göstermeye devam edeceğiz. Dünya üzümden sadece şarap yaparken, biz ise üzümden sadece şarap değil, başka neler yapacağımızı göstermeye devam edeceğiz. Festivalin Amacı Gaziantep, yeryüzünde, derin tarihi, çok sesli, çok renkli

Detaylı

Güzel Bir Bahar ve İstanbul

Güzel Bir Bahar ve İstanbul Güzel Bir Bahar ve İstanbul Bundan iki yıl önce 2013 Mayıs ayında yolculuğum böyle başladı. Dostlarım, sınıf arkadaşlarım ve birkaç öğretmenim ile bildiğimiz İstanbul, bizim İstanbul a doğru yol aldık.

Detaylı

NEW YORK (2)-SAN FRANCİSCO (2) - LAS VEGAS (2) -LOS ANGELES (3)!!!İNANILMAZ AMA GERÇEK-BU FIRSATI KAÇIRMAYINIZ!!!

NEW YORK (2)-SAN FRANCİSCO (2) - LAS VEGAS (2) -LOS ANGELES (3)!!!İNANILMAZ AMA GERÇEK-BU FIRSATI KAÇIRMAYINIZ!!! SÜPER PROMOSYON!!!Tüm EXTRA TURLAR ve Çevre Gezleri DAHİL!!! NEW YORK (2)-SAN FRANCİSCO (2) - LAS VEGAS (2) -LOS ANGELES (3)!!!İNANILMAZ AMA GERÇEK-BU FIRSATI KAÇIRMAYINIZ!!! 9 Gece / 11 gün Tüm EXTRA

Detaylı

Dünya Hububat Pazarında Neredeyiz?

Dünya Hububat Pazarında Neredeyiz? Dünya Hububat Pazarında Neredeyiz? Şebnem BORAN 1.Dünya Hububat Pazarı Günümüzde dünyanın stratejik ürün grubunu oluşturan hububat pazarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Dünya toplam hububat üretimine

Detaylı

OSMAN HAMDİ BEY ÜLKEMİZE MÜZECİLİK

OSMAN HAMDİ BEY ÜLKEMİZE MÜZECİLİK OSMAN HAMDİ BEY ÜLKEMİZE MÜZECİLİK 2009 8.SINIF SBS SINAV SORUSU 6. Yukarıdaki tablo 1906 yılında Osman Hamdi Bey tarafından yapılmıştır. Tablonun adı Kaplumbağa Terbiyecisi dir. Bu tabloyla ilgili aşağıdaki

Detaylı

Kıbrıs ın Su Sorunu ve Doğu Akdeniz in Hidrojeopolitiği

Kıbrıs ın Su Sorunu ve Doğu Akdeniz in Hidrojeopolitiği Kıbrıs ın Su Sorunu ve Doğu Akdeniz in Hidrojeopolitiği Dursun Yıldız SPD Başkanı 2 Nisan 2016 Giriş Gelişmenin ve karşı duruşun, doğuya karşı batının, kuzey kıyısına karşı güney kıyısının, Afrika ya karşı

Detaylı

MAĞARA RESİMLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNDEN BİZE ULAŞTI

MAĞARA RESİMLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNDEN BİZE ULAŞTI MAĞARA RESİMLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNDEN BİZE ULAŞTI İlk insanlar Taş Devri boyunca, çoğu Avrupa da olan mağara resimleri yaptı. Dinsel amaçlı olduğu sanılan resimlerde, hayvan ve insan figürleri vardır.

Detaylı

Türkiye`nin yeni ve genç caz festivali Bursa Nilüfer Uluslararası Caz Tatili Festivali`nden ilk notlar Burak Sülünbaz`ın kaleminden yayında.

Türkiye`nin yeni ve genç caz festivali Bursa Nilüfer Uluslararası Caz Tatili Festivali`nden ilk notlar Burak Sülünbaz`ın kaleminden yayında. Cazkolik.com "Jazz"lı Gündem Jazzlı Gündem Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı.

Detaylı

Jamie Foxx J

Jamie Foxx J Jamie Foxx J - - - - - - - - - - - - - 62 Corinne Foxx 63 Biz müzik ve sinemayı bir araya getiren bir aileyiz. Babam hem eğitimli bir müzisyen hem de bir oyuncu. Gerçekten çok şanslıyım! Corinne Foxx Jamie

Detaylı

yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin

yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin ... öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil Nazım Hikmet ZEYTİNL K EVLERİ

Detaylı

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI!

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! Efsanevi ve ödüllü servisi ile dünyanın en prestijli otel gruplarından Mandarin Oriental ın Türkiye deki ilk oteli Mandarin

Detaylı

Sanatsal bir yaklaşımla bir yaşam stili sunan Meram Park Villaları ile tasarım ve fonksiyonelliğin mimari bütünlükle birleşimine şahit olacaksınız

Sanatsal bir yaklaşımla bir yaşam stili sunan Meram Park Villaları ile tasarım ve fonksiyonelliğin mimari bütünlükle birleşimine şahit olacaksınız Konya nın son dönemlerde en hızlı gelişen bölgesinde, DEKOR inşaatın 30 yılı aşkın tecrübesinin yansıması, yakından tanıdığınız yaşamınıza kalite kazandıran felsefesiyle MERAM PARK VİLLARI hayata geçiyor.

Detaylı

BİYOEŞDEĞERLİK ÇALIŞMALARINDA KLİNİK PROBLEMLERİN BİR KAÇ ÖZEL OLGUYLA KISA DEĞERLENDİRİLMESİ Prof.Dr.Aydin Erenmemişoğlu

BİYOEŞDEĞERLİK ÇALIŞMALARINDA KLİNİK PROBLEMLERİN BİR KAÇ ÖZEL OLGUYLA KISA DEĞERLENDİRİLMESİ Prof.Dr.Aydin Erenmemişoğlu BİYOEŞDEĞERLİK ÇALIŞMALARINDA KLİNİK PROBLEMLERİN BİR KAÇ ÖZEL OLGUYLA KISA DEĞERLENDİRİLMESİ Prof.Dr.Aydin Erenmemişoğlu 3.Klinik Farmakoloji Sempozyumu-TRABZON 24.10.2007 Klinik ilaç araştırmalarına

Detaylı

Patika.travel Cape Town Gezisi URBAN SAFARI

Patika.travel Cape Town Gezisi URBAN SAFARI Patika.travel Cape Town Gezisi URBAN SAFARI 27.01.2017-04.02.2017 Cape Town 3 Gece Cape Town Strand Tower Hotel 4* 2 Gece Lagoon Beach Hotel 4* Elgin Valley 2 Gece Old Mac Daddy Luxury Caravan 27.01.2017

Detaylı

BAŞINI BİRAZ DAHA YUKARI KALDIR

BAŞINI BİRAZ DAHA YUKARI KALDIR BAŞINI BİRAZ DAHA YUKARI KALDIR 1 Aralık 2008 de hilal şeklini almış ay ile Venüs yıldızı birbirlerine o kadar yaklaştılar ki, tam bir Türk Bayrağı görüntüsü oluştu. Ay ve Venüs ün bu hali bana hemen Üsküp

Detaylı

Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, Kültür Tohumlar projesi var.

Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, Kültür Tohumlar projesi var. Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, Kültür Tohumlar projesi var. Proje Tan t m Neler yapaca z? Proje, Anadolu nun farkl kentlerinde yaşayan çocuklar n kentlerinin kültürel miras n keşfetmeleri,

Detaylı

Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber

Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber Sağlıklı, güçlü kuvvetli bir erkeksiniz ama çocuğunuz olmuyorsa bu önemli sorunun sebebi yediklerinizle ilgili olabilir. Erkekler üzerinde yapılan bilimsel

Detaylı

ikiz GEZGiNLER PERi ile EGE

ikiz GEZGiNLER PERi ile EGE ikiz GEZGiNLER PERi ile EGE Merhaba Çocuklar! Sonunda özlemle beklediğiniz yaz tatiline kavuştunuz. Dokuz yaş ndaki ikizler Peri ile Ege de sizler gibi sevinçli. Onlar tatillerini okuyarak, spor yaparak

Detaylı

Condé Nast Traveller Türkiye

Condé Nast Traveller Türkiye Condé Nast Traveller Türkiye Condé Nast Traveller yüksek yaşam biçiminden seyahatlerinde de ödün vermeyen dünya vatandaşlarının lüks, seyahat ve yaşam dergisidir. Condé Nast Traveller her gittiği destinasyonda

Detaylı

Yanlış Anlaşılan Faizci

Yanlış Anlaşılan Faizci Yanlış Anlaşılan Faizci Aslam Effendi Başka bir gün Tota 1, faizci Sherzad ile karşılaştım. Bu herif hasta olmalı. Düşünsene, para ödünç vererek faiz temin ediyor. Din bu işi yasaklıyor ama yine de aramızda

Detaylı

Hayatın Doğası Değişiyor!

Hayatın Doğası Değişiyor! Hayatın Doğası Değişiyor! Özlenenleri yeniden yaşatmak Modern yaşamın alternatifsiz yeni projesi Duru Beytepe, konforlu bir yaşamı doğanın duru güzelliğiyle sizlere sunuyor. İçinizi ısıtacak manzarası,

Detaylı

Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Fethiye Tatil ve Yöre Rehberi Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, Yakaköy, Kayaköy, Çalış gibi bir çok mevkiisi bulunan Fethiye tam anlamıyla bir tatil merkezidir.

Detaylı

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti SİNOPSİS Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk, 2012 de İstanbul da, 2008 yılında yayınladığı Masumiyet Müzesi romanı ile aynı adı taşıyan bir müze açar. Müzenin içindeki eşyalar, romana konu olan ve

Detaylı

Kızlarsivrisi (3070 m) (27-28 Haziran 2015) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı

Kızlarsivrisi (3070 m) (27-28 Haziran 2015) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı Kızlarsivrisi (3070 m) (27-28 Haziran 2015) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı Antalya Toros Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (TODOSK) tarafından düzenlenen 22. Kızlarsivrisi Yaz Dağcılık Şenliği ne katılmak

Detaylı

FunLoft Eğlence Merkezi Beykoz AcrLoft AVM'de 10 Milyon Dolar Yatırımla Beykozluların

FunLoft Eğlence Merkezi Beykoz AcrLoft AVM'de 10 Milyon Dolar Yatırımla Beykozluların FunLoft Eğlence Merkezi Beykoz AcrLoft AVM'de 10 Milyon Dolar Yatırımla Beykozluların hizmetinde. - Öz FunLoft Eğlence Merkezi Beykoz AcrLoft AVM'de 10 Milyon Dolar Yatırımla Beykozluların Hizmetinde.

Detaylı

Araştırma Notu 15/177

Araştırma Notu 15/177 Araştırma Notu 15/177 02 Mart 2015 YOKSUL İLE ZENGİN ARASINDAKİ ENFLASYON FARKI REKOR SEVİYEDE Seyfettin Gürsel *, Ayşenur Acar ** Yönetici özeti Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan enflasyon

Detaylı

Serüvenimiz 1919 yılında Bayan Maruşya ile kurukahvecilikle başladı. 1929 yılında Burhanettin Koçer ve 1949 yılında Nurettin Tunçay ile gelişimini

Serüvenimiz 1919 yılında Bayan Maruşya ile kurukahvecilikle başladı. 1929 yılında Burhanettin Koçer ve 1949 yılında Nurettin Tunçay ile gelişimini Serüvenimiz 1919 yılında Bayan Maruşya ile kurukahvecilikle başladı. 1929 yılında Burhanettin Koçer ve 1949 yılında Nurettin Tunçay ile gelişimini sürdürdü. 1987 de şirketleşti. 1996 da hem Türk kahvesini

Detaylı

HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA

HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA Bağcılar ın seçkin semtlerinden Kirazlı da sizi hayal ettiğiniz yaşama davet ediyoruz. Ulaşımı, konforu, kalitesi, estetiği ve

Detaylı

Bodrum Deniz Filmleri Festivali

Bodrum Deniz Filmleri Festivali Bodrum Deniz Filmleri Festivali Bodrum da, Türkiye nin ilk deniz temalı festivali olduğu belirtilen Bodrum Deniz Filmleri Festivali başladı. Cinemarine Bodrum da 11 filmin ücretsiz gösterildiği festivalin

Detaylı

ikonu bir yeşilçam (ev dekorasyon)

ikonu bir yeşilçam (ev dekorasyon) (ev dekorasyon) bir yeşilçam ikonu Türk insanının hayatına girdiği 60 lı yıllardan bu yana zarafeti ve paylaşmaktan çekinmediği bilgi birikimiyle rol modeli olmuş Filiz Akın ın İstanbul a bir tepeden bakan

Detaylı

Konforun Tanımı Değişti...

Konforun Tanımı Değişti... 2 Konforun Tanımı Değişti... Beyterrace özgün mimarisi ve merkezi lokasyonu ile alışıla gelmiş yapılardan farklı olarak doğayla iç içe, güvenli ve huzurlu bir yaşamın sunduğu ayrıcalıklı olanaklarla ev

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017 SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ 12 15 Ekim 2017 Normandiya Sahilleri, Fransa nın tarihine kattığı önemin yanı sıra bir birinden renkli ve süslü kasabaları ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Detaylı

Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, antik liman s rlarını saklayan Toprak Kent Kaşifleri projesi var.

Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, antik liman s rlarını saklayan Toprak Kent Kaşifleri projesi var. Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, antik liman s rlarını saklayan Toprak Kent Kaşifleri projesi var. Proje Tan t m Neler yapaca z? stanbullu çocuklar binlerce y ll k efsanevi bir geçmişe

Detaylı

Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com

Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com Pheri Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com Marmara da ay ışığında dans Pheri Yatçılık adından sıkça söz ettirmiş ve dizayn ödülü almış tekneleriyle, İstanbul Boğaz'ının eşsiz güzelliğini

Detaylı

PHUKET EĞLENCE & DİNLENCE & DENİZ GÜNEŞ KUM HER GÜN HAREKET İMKANI

PHUKET EĞLENCE & DİNLENCE & DENİZ GÜNEŞ KUM HER GÜN HAREKET İMKANI PHUKET EĞLENCE & DİNLENCE & DENİZ GÜNEŞ KUM HER GÜN HAREKET İMKANI 1.Gün : İstanbul Phuket Tayland a bağlı Phuket adası sizlere çok yönlü bir tatilin fırsatlarını sunan eğlenceli bir ada Her sokağı hareketli,

Detaylı

Yunanistan - Santorini

Yunanistan - Santorini Yunanistan - Santorini Yunanistan - Santorini Milattan önce meydana gelen volkanik patlama sonucunda bugünkü krater görüntüsüne kavuşmuş, her yıl 1 milyonu aşkın turisti ve balayı çiftini ağırlayan, beyaz

Detaylı

Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış...

Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış... Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış... Doğuda görev yapmamış, oradaki güzel çocukları görmemiş onlara sarılmamış

Detaylı

Temel Kaynak 4. Ülkeler

Temel Kaynak 4. Ülkeler SOSYAL B LG LER Temel Kaynak 4 Uzaktaki Arkadafl m Ülkeler Dünya n n 1/4 i karalarla kapl d r. Karalar, büyük parçalar hâlinde de bulunmaktad r. Buna k ta denir. Dünya da 6 k ta vard r. Bunlar, Asya Amerika

Detaylı