İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2014 YIL 3 SAYI 23

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2014 YIL 3 SAYI 23 www.izu.edu.tr"

Transkript

1 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2014 YIL 3 SAYI 23 TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu Öğrencilerimizle Buluştu Ürdün ün Önde Gelen Üniversiteleriyle Akademik İşbirliği Anlaşmaları İmzaladı Kontenjanlarımızın %80 i ÖSYM Burslu

2 01 İZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Başkanlık Sistemine Geçmek Seçim Barajını Kaldırmak Demektir İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) nde düzenlenen, Türk Siyasetinde Tıkanıklıklar ve Çözüm Önerileri konulu konferansa katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Türkiye nin kuruluşundan bu yana yaşadığı siyasi tıkanıklıkların sebebinin mevcut parlamenter yapı olduğunu, Başkanlık sisteminin ise tek çıkış yolu olarak göründüğünü söyledi. Yarı Başkanlık Sistemine Geçtik Parlamenter sistemin yapısı gereği, yüksek temsiliyet ve istikrarı bir arada sunamadığını söyleyen Prof. Dr. Burhan Kuzu, Türkiye nin koalisyon dönemlerinde çok büyük sıkıntılar çektiğini belirtti. Türkiye nin Başkanlık sistemine geçmesi gerektiğini 30 yıldır dile getirdiğini söyleyen Kuzu, Türkiye de AK Parti döneminde istikrardan dolayı büyüme oldu. Ancak bugün bu hükümet giderse, koalisyonlar 6 ay gibi kısa bir sürede bu durumu tersine çevirebilir. Biz Cumhurbaşkanını halkın seçmesini sağlayarak zaten yarı başkanlık sistemine geçtik. Ancak ülkemizin yararı için Başkanlık sitemine tam geçiş sağlamamız gerekiyor. Bu konuda anayasamız hazır ancak maalesef muhalefet bize destek çıkmadı şeklinde konuştu. Kuvvetler ayrılığının çalıştığı tek modelin Başkanlık modeli olduğunu söyleyen Burhan Kuzu, Başkanlık modelinde kanun ve bütçe yapmak tamamen parlamentonun görevidir, hükümet de sadece bunu uygular. Başkanlık sisteminde, milletvekillerinin bakan seçilmesi söz konusu olmadığı için yasama ve yürütme arasında kesin bir ayrılık oluyor. Mevcut parlamenter sistemimizde ise yasayı yapan hükümet, yürüten hükümet diye konuştu. Başkanlık sisteminde seçim bölgelerinin çok küçük alanlara ayrılarak, her bölgeden tek bir adayın seçildiğini belirten Kuzu, Her belde kendi istediği güvendiği tek bir adayı meclise gönderiyor. Bu model baraj sisteminin de kalkması anlamına geliyor. Mecliste temsiliyetin en üst düzeye çıkması demektir. Başkanlık sistemine geçmek seçim barajını tamamen ortadan kaldırmaktır dedi. Başkanlık Sistemi Bölünmenin Panzehridir Başkanlık sistemi hakkında katılımcılara detaylı bilgi veren Burhan Kuzu, Başkanlık sisteminin, federal yapıyla bir alakası yok. Türkiye de milliyetçi kesimin rahatsız olduğu konu, başkanlık sistemiyle birlikte federal sisteme geçme ve Güneydoğu nun ne olacağı meselesi. Halbuki başkanlık modeli bölünmenin panzehridir. Çünkü yüzde 51 oy almak zorundasın. Bu sistemde bütün küçük grupları kucaklamak zorundasın diye konuştu. Burhan Kuzu konferansın ardından öğrencilerin isteği üzerine rektörümüz ile birlikte selfie çektirdi.

3 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 02 İZÜ HABER İHH Başkanı Bülent Yıldırım İsrail e Açtığımız Davalardan Vazgeçmeyeceğiz İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsünde 9 Mayıs 2014 Cuma günü düzenlenen etkinliğe katılan İHH Başkanı Bülent Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu. İHH nın yardım tırlarına Esat güçlerinin saldırmasıyla ilgili açıklama yapan Yıldırım, Maalesef yardım götüren tırlara saldırı yapıldı. 1 kardeşimiz şehit oldu, biri ağır iki yaralımız var. Bu yaralılarımızı Halep ten getirmeye çalışıyoruz. Bu saldırıda ölen kardeşimiz ve yaralılarımız Suriye vatandaşıdır. Biz o bölgelerde genelde Suriyelilerle çalışıyor. Türk çalışanlarımız da oluyor ancak bu olaylara hedef olanlar Suriyeli kardeşlerimiz oldu dedi. Bugün dünyada yaşanan tüm savaşların Müslümanlara karşı olduğunu söyleyen İHH Başkanı Yıldırım, bu durumu 4. Dünya Savaşına benzetti. Yıldırım, Soğuk Savaşı 3. Dünya Savaşı kabul edersek, bugün dünyanın pek çok yerinde Müslümanlara karşı devam eden savaşları 4. Dünya Savaşı olarak değerlendirebiliriz. Dünyada göçlerin yüzde 80 e yakını Müslümanlara yaptırılıyor. Müslümanlar 200 senedir sürekli hicret ettiriliyor. Dünyada başka savaş yok, hepsi Müslümanlara karşı Siyonistlerin ya da işbirlikçilerinin sürdürdükleri savaşlar. Tarih bu günleri bu şekilde anacak diye konuştu. Mavi Marmara olayının İsrail in gerçek yüzünü dünyaya göstermesi açısından çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Bülent Yıldırım, İsrail le olan mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. 31 Mayıs günü hesap sorma günü olacak. Biz hiçbir dinin mensuplarına karşı değil, Siyonist görüşe karşı duruyoruz. İsrail le ilişkilerin normalleşme süreci karşılıklı büyükelçi atamalarıyla olmaz. İsrail le en iyi normalleşme sıfır ilişkidir dedi. Mavi Marmara olayından sonra ilk defa dünyada İsrail e karşı davalar açıldığına dikkat çeken Yıldırım, Mavi Marmara dan sonra dengeler oynadı. İsrail in yaptıkları artık tüm dünyada konuşuluyor. İsrail sıkışmış durumda bir an önce Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyor. Tarihinde ilk defa İsrail e karşı davalar açıldı. Tazminatın miktarı önemli değil, önemli olan İsrail in bu suç neticesinde tazminat ödemeye mahkum edilmesi. Dünya da en çok şahidi olan cinayet olayı Mavi Marmara da yaşandı. Ayın 24 ünde duruşmamız var. Öncesinde paralel yapı diyorlardı, eğer bu seferde cinayeti işleyen Yahudi askerlerin yakalanma kararı çıkmazsa, hangi paralel diye soracağız dedi.

4 03 İZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Osmanlı Askeri Teşkilatında Zaim Kimdir? Sü Başı. Sü Çincede asker demek. Osmanlı Çince kelimeyi kullanıyor. Zaim, yani Çeri başı gibi. Askerin başı anlamında kullanılıyor dedi. Osmanlı Devleti nde Zaim unvanının önemli bir yer tuttuğunu belirten Prof. Dr. Bülent ARI, Üniversitemize adını veren Sabahattin Zaim hocamız, aslında Osmanlı toplum ve idari yapısı için son derece önemli. Zaimler, kumandan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi statüsünde oldukları için Bey statüsündedirler. Toplumsal Sorumluluk ve İlim İrfan Kulübünün katkılarıyla düzenlenen, Osmanlı Askeri Osmanlı da statü ve protokoldeki yeri çok Teşkilatında Zaim Kimdir? konulu konferansa önemli. 20 bin akçeye kadar Tımarlılar Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bülent ARI katıldı. Üniversitemize ismini veren Sabahattin Zaim hocamızın soyadının nereden geldiğini anlatan Prof. Dr. Bülent ARI, Osmanlıdaki Zaim, yani tasarruf ederlerdi. 20 binden 100 bin akçeye kadar Zaimler, 100 binden fazla olanlara da Beylerbeyleri, Sancak Beyleri, Vezirler, Sadrazamlar tasarruf ederlerdi diye konuştu. Rektörümüz Osmanlı İktisat ve Medeniyeti Konferansında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet BULUT, Trakya Üniversitesi ve Türkiye Bilimler Akademisi nin (TÜBA) ortaklaşa düzenlediği, Osmanlı İktisat ve Medeniyeti konulu konferansa katılarak konuşma yaptı. Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Büyük Konferans Salonu nda gerçekleşen konferansta, Prof. Dr. Mehmet BULUT, Osmanlı Devleti nde iktisat yapısını ve medeniyeti hakkında akademisyen ve öğrencilere bilgiler vererek, soruları cevapladı. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener YÖRÜK ü ziyaret eden Prof. Dr. Mehmet BULUT, üniversitelerarası işbirliklerinin geliştirilmesinin önemini vurguladı. Prof. Dr. Mehmet BULUT Edirne gezisi kapsamında, Edirne İmam Hatip Lisesi ve Süleyman Demirel Fen Lisesi ni ziyaret ederek öğrencilerle buluştu. Prof. Dr. BULUT, son olarak Hasan Sezai İlim ve İrfan Vakfı nı ziyaret ederek, yöneticiler ile bir araya geldi.

5 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 04 İZÜ HABER TTNET Genel Müdürü Öğrencilerimizle Buluştu beni nereye taşıyacağını bilmeden bazı adımlar attım. Ancak bunlar bir tesadüf değildi. Seçimler belirli ilkeleri içermelidir. Benim de ilkelerim birbirleriyle bağlantılı adımlar atmama sebep oldu dedi. Her bireyin kariyer yolculuğunun kendisine özel ve farklı olması gerektiğini belirten Kaya, kariyerinde kendine ilke edindiği değerleri öğrencilerimizle paylaştı. Üniversitemiz Tanıtım ve Halkla İlişkiler Gerçekleştirilen program sonrasında, Müdürlüğü tarafından 13 Mayıs 2014 Salı günü Üniversitemiz ve TTNET, Başakşehir deki Kuluçka Halkalı Merkez kampüsümüzde düzenlenen Merkezi nin birlikte kullanımı için, öncelikle Kariyer Planlama etkinliğinde konuğumuz TTNET Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya oldu. ve Yönetim Bilimleri Fakültesi başta olmak üzere, Kariyer planlamada önemli olanın kişinin öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimizin dahil ilkelerine sağdık kalarak adımlar atması olduğuna olacağı ileri düzeyde işbirliği için ilk görüşmeleri dikkat çeken Abdullah Orkun Kaya, Kariyerimde gerçekleştirdi. Girişimcilik Kulübümüz BİM i Konuk Etti Konuşmasına BİM A.Ş. nin kuruluş aşamasından başlayan ve şirketin bugüne kadar geldiği süreci değerlendiren Haluk Dortluoğlu, Dünya devlerinin önemli oyuncular olarak yer aldığı Türkiye perakende sektöründe bir Türk şirketi olarak en büyük olmanın gurur verici olduğunu söyledi. BİM in başarısının kuruluşundan bu yana değiştirmediği felsefesi ve iş modeli olduğuna dikkat çeken Dortluoğlu, BİM yerleşik Üniversitemiz Girişimcilik Kulübü tarafından düzenlenen etkinlikte, BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO su Haluk Dortluoğlu Türkiye de Başarılı standartların muhalifi olarak ortaya çıkmıştır. Bizim felsefemiz, temel ihtiyaç maddelerini en iyi kalitede ve düşük fiyatlarla satmaktır dedi. Pazarlamacılık Örneği; BİM konulu seminer Seminer sonunda akademisyen ve verdi. Halkalı Merkez Kampüsümüzde 08 Mayıs öğrencilerimizden gelen soruları yanıtlayan 2014 Perşembe günü düzenlenen etkinliğe başta Gıda Mühendisliği olmak üzere tüm bölümlerden öğrencilerimiz yoğun katılım gösterdi. Dortluoğlu na, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Nazlı tarafından İstiklal Marşı Murakkası ve çini tabak hediye edildi.

6 05 İZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Rektörümüz Ürdün ün Önde Gelen Üniversiteleriyle Akademik İşbirliği Anlaşmaları İmzaladı Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Tasavvuf ve Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdulmutalip ARPA nın da katıldığı görüşmelerde Rektörümüz, başta Ürdün Üniversitesi olmak üzere, Ürdün Uluslararası İslam Üniversitesi ve Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversiteleriyle işbirliği anlaşmalarına imza attı. Yapılan anlaşmaların içeriğinde, başta dil kursları olmak üzere öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, proje, kongre ve konferans gibi ortak çalışmalar yer alıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde, ilk ortak proje dahilinde, İZÜ İslami İlimler Fakültesi Arapça Hazırlık Eğitimi alan öğrencilerimiz yaz döneminde Ürdün Üniversitesindeki Arapça Dil Eğitimi ve akademik programlara katılabilecekler. Nagazaki yi Yeniden Düşünmek sıcaklığına ve dinsel farklılıklarına şahitlik ettiği, Nagazaki nin son 500 yıldır Japonya tarihindeki merkezi rolünü öğrendiği ve atom bombasının Nagazaki halkı üzerindeki tahrip, dehşet ve zalimliği daha derinden kavradığı keşif yolculuğu esnasındaki tecrübelerini paylaştı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası konferanslar serisi çerçevesinde 22 Mayıs 2013 Perşembe günü Kanada asıllı İngilizce Dil Uzmanı Niyaz Ahmet, Nagazaki yi Yeniden Düşünmek başlıklı bir sunum yaptı. Bu fotoğrafik yolculukta Niyaz Ahmet, Nagazaki nin doğal güzelliklerini keşfetme imkânı bulduğu, pek çok muhteşem ibadet mekânlarını ziyaret ettiği, insanlarının güçlülüğüne, dayanışmasına, Niyaz Ahmet daha sonra tarihte gerçekleştirilmiş en büyük barbarlıklardan olan Nagazaki ye atılan atom bombası ve sonuçları hakkında bilgiler aktardı. Atılan atom bombası ilk anda 40 binden fazla insanı katletmiş ve ardından üç yıl içinde 70 bin civarında insan ise atom bombasının etkileriyle vefat etmiştir. Atom bombasının şehir ve hayatta kalan insanlar üzerindeki olumsuz etkileri ise uzun yıllar devam etmiştir. Niyaz Ahmet kendisinin çektiği fotoğraflarla konuşmasını görsel olarak da destekledi. Program Ayhan Akbaş Hocamızın, Niyaz Ahmet e hediye takdimiyle son buldu.

7 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 06 İZÜ HABER Türkiye-Balkan İlişkileri: Dün, Bugün ve Yarın Uluslararası Konferansı İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Rektörü ve Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi (ADAM) Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet BULUT, İZÜ, ADAM ve University Donja Gorica (UDG) nın organize ettiği ve TİKA nın desteklediği, Türkiye- Balkan İlişkileri: Dün, Bugün ve Yarın konulu Uluslararası 11 inci Adam-Actor Konferansı nın açılış konuşmasını yaptı. Karadağ ın başkenti Podgorica daki Donja Gorica Üniversitesi nde, Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen konferansa, dünyanın birçok ülkesinden katılımcı büyük ilgi gösterdi. Türkiye-Balkan İlişkileri: Dün, Bugün ve Yarın konulu konferansın açılışında, Karadağ Ekonomi Bakanı, UDG Rektörü Prof. Dr. Veselin Vukoti, Türkiye Karadağ Büyükelçisi Mehmet Niyazi Tanılı da birer konuşma yaptı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Donja Gorica Üniversitesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi başta olmak üzere, çok sayıda üniversiteden akademisyen, öğrenci, işadamları ve devlet adamları konferansa yoğun ilgi gösterdi. Karadağ Ekonomi, Ticaret ve Tarım Bakanları konferansta yaptıkları konuşmalarda, Türkiye nin başta Karadağ olmak üzere, Balkan ülkeleriyle ilişkilerinin son yıllarda çok hızlı ve güzel bir şekilde geliştiğini belirttiler. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet BULUT, konferansta, Osmanlı medeniyeti ile Avrupa medeniyeti arasındaki benzerlik ve farklılıkları anlattıktan sonra, günümüzde başta İZÜ olmak üzere Türkiye üniversitelerindeki uluslararasılaşma ve yabancı öğrenciler için Türkiye deki fırsatları anlattı. Lise Müdür ve Yöneticiler Kampüsümüzde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet BULUT, İstanbul da eğitim alanında önde gelen lise müdürleri ve yöneticileri ile kampüsümüzde düzenlenen kahvaltılı toplantı ile bir araya geldi. Eğitim alanında yapılabilecek işbirliklerinin görüşüldüğü toplantıda Prof. Dr. Mehmet BULUT, üniversitemizin ön plana çıkan yönlerini anlattı. İstanbul da eğitim faaliyetlerini yürüten, lise müdürleri ile yöneticileri, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Kampüsünde düzenlenen kahvaltıda buluştu. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Mehmet BULUT, üniversitede öğrenim gören öğrenciler için yabancı dilin önemine vurgu yaparak, İngilizce, Arapça ve Osmanlıca bizim için çok önemli. Üniversitemizden mezun olan tüm öğrencilerimizin bu 3 dili bilerek mezun olmasını istiyoruz dedi. Üniversitemizi diğer üniversitelerden ayıran farklılıklara değinen Prof. Dr. Mehmet BULUT, üniversitenin hedefleri ve çalışmaları hakkında bilgiler vererek, işbirliklerine hazır olduklarını söyledi. Kahvaltının ardından Prof. Dr. Mehmet BULUT, lise müdür ve yöneticilerine kampüsümüzde yürütülen çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

8 07 İZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Öğrencilerimiz, 9 uncu Okul Öncesi Eğitimi Öğrenci Kongresi nde Ankara Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü tarafından 8-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında Çocuk Aile Öğretmen El Ele Nitelikli Erken Eğitime sloganıyla organize edilen, 9 uncu Okul Öncesi Eğitimi Öğrenci Kongresi ne, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Belgin PARLAKYILDIZ koordinatörlüğünde 2. ve 3. Sınıf öğrencileri de katıldı. Öğrencilerimiz kongrede, 6 sözlü ve 3 poster olmak üzere toplam 9 bildiri sundu. Bu kongre aracılığı ile 6 sözlü sunum 3 poster bildiri ve 20 öğrenci ile en çok katılım gösteren üniversite, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi oldu. Yrd. Doç. Dr. Belgin PARLAKYILDIZ, kongrenin çok verimli geçtiğini belirterek, Çeşitli konuların tartışılarak sunulduğu öğrenci kongresinde, alanımızla ilgili birçok kazanım elde ettik. Türkiye nin farklı üniversitelerinden hocalarla tanışma ve diğer öğrencilerle kaynaşma fırsatı yakalayarak hem kendi konularımıza, hem de alanımıza dair dönütler alarak ufkumuzu genişletme fırsatı yakaladık. İki gün süren kongrenin sonunda değerlendirme toplantısı yapılarak Katılım Belgelerimizi aldık. Kongre bizim için verimli ve çok samimi bir ortamda gerçekleşti dedi. Bulgaristan Trakia University ile Erasmus Toplantısı Gerçekleştirildi Erasmus + Programı kapsamında Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü nün ikili anlaşması bulunan Bulgaristan Trakia University den üç akademisyen (Eğitim Fakültesi Dekanı Assoc. Prof. Krasimira MUTAFCHIEVA, Assoc. Prof. Maria TENEVA ve Asst. Prof. Zlatka Dimitrova ZHELYAZKOVA) bir haftalık ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere 12 Mayıs 2014 Pazartesi günü üniversitemize geldi. Kampüs turu ile başlayan program üniversitemiz akademisyenleriyle tanışma ile devam etti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bülent ARI eşliğinde öğle yemeği yendi. Ardından de Seminer Salonu nda üniversitemiz akademik ve idari personeli ve öğrencilerimizin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer İNAN hoş geldiniz konuşmasını yaparken Erasmus+ Programı kapsamında Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü tarafından organize edilen bu ilk toplantının önemine ve üniversiteler arası iş birliğine dikkat çekti. Üniversitemiz Dış İlişkiler Müdürü Abdullah Erol AYDIN üniversitemizin tanıtımını gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz misafir öğretim üyelerine Trakia Univeristy hakkında merak ettikleri soruları sordular ve Erasmus Programı hakkında detaylı bilgi edindiler.

9 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 08 İZÜ HABER Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından Hemşirelik Haftası nedeniyle Hemşireler; Değişim İçin Bir Güç, Sağlık İçin Yaşamsal Bir Kaynak teması kapsamında 16 Mayıs 2014 tarihinde bilimsel bir etkinlik düzenlendi. Hemşireliğin dünü, bugünü ve geleceğinin tartışıldığı konferans ve panele farklı üniversitelerden akademisyenler de katılım gösterdi. Prof. Dr. Hülya Okumuş, Prof. Dr. Sevgi Hatipoğlu, Doç. Dr. Candan Öztürk, Doç. Dr. Ülkü Baykal, Yrd. Doç. Dr. Aklime Dicle ve Uzman Hemşire Bengü Aksoy un konuşmacı olduğu etkinliğe, tüm hemşirelik bölümü öğrencilerimizin Hemşirelik Haftası Etkinliği yanı sıra diğer bölümlerimizden de akademisyen ve öğrencilerimiz katılım gösterdi. Soma da yaşanan olaylar ve milli yas sebebiyle beyaz önlüklerinin içine siyah kıyafetler giyen öğrencilerimiz, etkinliğe katılım gösteren herkese siyah kurdele ve kırmızı karanfil dağıttı. Etkinlik Soma da maden ocağında vefat eden insanlarımız için saygı duruşuyla başladı. Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer İnan yaptığı açılış konuşmasında, hemşirelik mesleğinin önemine değindi ve hemşirelerde var olması gereken özelliklerden bahsetti. Doğum günü adına Hemşirelik Haftası kutlanan, mesleğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale in meslek hayatındaki pek çok önemli çalışmayı Selimiye Kışlasında yaptıkları ile başlattığına dikkat çeken İnan, Hemşirelik çok zor bir meslek. Hemşirelerin hem vakalar karşısında çelik kadar sert bir iradeye hem de hastalarla ilgilenirken pamuk kadar yumuşak bir kalbe sahip olmaları gerekiyor dedi. Okul Öncesi Bölümü Öğrencileri Materyal Dünyası Sergisini Açtı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice VATANSEVER BAYRAKTAR rehberliğinde üçüncü sınıf öğrencilerinin Materyal Geliştirme dersinde hazırlamış oldukları materyaller 27 Mayıs 2014 Salı günü Kampüsümüz iç bahçede sunuldu. MATERYAL DÜNYASI SERGİSİ nin açılışı Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer İNAN ve Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hikmet SAVCI eşliğinde gerçekleştirildi. Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. Ramazan EVREN, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcımız Özkan GÖKSAL ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet BULUT sergiyi ziyaret ederek materyaller hakkında öğrencilerimizden bilgi aldı. Sergi üniversitemizin akademisyenleri, idari personeli ve öğrencimizin katılımıyla gün boyu devam etti. Sergide öğrencilerimizin tasarlayıp geliştirdikleri yapboz çalışmaları, eğitici oyuncaklar, ritim araçları, el kuklaları, utangaç kuklalar ve parmak kuklalar yer aldı.

10 09 İZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ Geleceğin Üniversitesi, 01 Ekim Haziran 2014 Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından bu yıl ikinci etabı düzenlenen, Geleceğin Üniversitesi, Geleceğin İş Alanları projesi 01 Ekim Haziran 2014 tarihleri arasında devam etti. Üniversite ve kariyer seçiminde doğru tercih yapmanın önemini konu edinen Geleceğin Üniversitesi, Geleceğin İş Alanları Projesi, üniversiteye hazırlanan öğrencilere yol gösteriyor. Proje kapsamında liseler ziyaret ediliyor veya kampüsümüze davet ediliyor, öğrencilerin gelişen ve önemi artan iş alanları, mesleklerin olumlu ve olumsuz yönleri, üniversite tercihleri, bölümlerin taban puanları ve buna benzer konulardaki soruları cevaplanıyor. Seminerlerimiz sonunda öğrenciler tarihi dokusuyla ön plana çıkan ve doğa ile içiçe olan kampüsümüzü geziyor, akademisyenlerimiz ile görüşüyor ve kendi liselerinden mezun İZÜ öğrencileri ile sohbet edebiliyorlar. MAYIS AYINDA BULUŞTUĞUMUZ LİSE VE DERSANELER Beylikdüzü Yaşar Acar Fen Lisesi Beylikdüzü Vali Muammer Güler Anadolu Öğrt. L. Bahçelievler Dede Korkut Anadolu Lisesi Bayrampaşa Hüseyin Bürge Anadolu Lisesi Bağcılar İbni Sina Anadolu Lisesi Fatih İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi Üsküdar Esatpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Gaziosmanpaşa Kazım Karabekir Anadolu İHL Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Başakşehir Toki Celalettin Ökten İHL Kadıköy Erkek İmam Hatip Lisesi Esenler İmam Hatip Lisesi Kocaeli Gebze Anadolu İmam Hatip Lisesi Başakşehir Ensar Koleji Bağcılar Güneşli Okyanus Koleji Başakşehir Bahçeşehir Okyanus Koleji Beykoz Doğa Koleji Ümraniye İrfan Dershanesi Bağcılar Uğur Dershanesi Küçükçekmece Sefaköy Uğur Dershanesi Zeytinburnu Uğur Dershanesi Başakşehir Birikim Dersanesi Ümraniye Kültür Dershanesi Bağcılar Sınav Dershanesi Kadıköy A.Sani Gezici Lisesi Bağcılar Gazi Lisesi Beylikdüzü Yaşar Acar Fen Lisesi Maltepe İrfan Dershanesi İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi

11 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 10 İZÜ HABER Geleceğin İş Alanları 01 Ekim Haziran 2014 Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Gaziosmapaşa Kazım Karabekir Anadolu İmam Hatip Lisesi Üsküdar Esatpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Kadıköy Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Esenler İmam Hatip Lisesi Gebze Anadolu İmam Hatip Lisesi Başakşehir Ensar Koleji Beykoz Acarkent Doğa Koleji Bahçeşehir Okyanus Koleji Bağcılar Aydın Doğan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Bağcılar Gazi Lisesi Bağcılar Uğur Dershanesi

12 11 İZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ KULÜP İ İZÜ Öğrenci Kulüplerinden SOMA ya Destek İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) öğrenci kulüpleri, Manisa Soma da yaşanan maden faciası üzerine harekete geçti. Geliri, hayatını kaybeden 301 madencinin ailesine bağışlanmak üzere, Halkalı Kampüsünde bir kermes başlatıldı Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen kermeste, birçok materyalin yanı sıra, SOMA baskılı tişörtler ve defterler de satıldı. Kermes sonunda elde edilen gelirler, Somalı madencilerin ailelerine gönderildi Girişimcilik Kulübü AVEA yı ağırladı Üniversitemiz Girişimcilik Kulübü düzenlediği etkinlikle, AVEA CEO su Erkan Akdemir ve İnsan Kaynakları Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın ı öğrencilerimizle buluşturdu. 22 Mayıs 2014 Perşembe günü Halkalı Merkez Kampüsümüzde düzenlenen etkinlikte öğrencilerimiz hem AVEA şirketini yakından tanımış oldu hem de kariyer planlama konusunda faydalı bilgiler edindi. Konuşmacıların kısa sunumlarından sonra soru-cevap şeklinde devam eden etkinliğe katılım yüksekti. AVEA CEO su Erkan Akdemir, şirketin AR-GE ye verdiği öneme değinerek inovasyon projelerinden bahsetti. Akdemir ayrıca, öğrencilerimizden gelen iş hayatında başarılı olmanın yollarıyla ilgili soruları, kendi kariyerinden örnekler vererek cevaplandırdı. Hz. Mevlana Diyarı Konya yı Gezdik Üniversitemiz Sosyal Gençlik Kulübü tarafından organize edilen Konya gezisi, 46 öğrencimizin katılımıyla gerçekleştirildi. 16 Mayıs Cuma akşamı yola çıkan kafilemiz, yol boyunca eğlenceli dakikalar geçirdi. Akyokuş Park ta yapılan kahvaltının ardından profesyonel rehber eşliğinde Tepeden kuş bakışı olarak Konya yı izleyen

13 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 12 İZÜ HABER kafilemiz Akyokuş ve Konya hakkında genel ve etkileyici bilgiler dinledi. Ünlü Meram Bağlarını ve tarihi Meram Köprüsü ile geziye başlayan kafile daha sonra Konya Meram Belediyesi tarafından yapılan dünyaca ünlü eserlerin minyatürleri, masal kahramanlarının maketleri ve dinazor maketlerinin olduğu 80 bin metrekare olmasından dolayı 80 Binde Devr-i Alem ismini alan parkı gezdiler. Akabinde Mevlana Müzesi ve Türbesini gezen kafilemiz daha sonra Konya nın meşhur yemeklerinden olan etli ekmeğin tadına bakma fırsatı buldu. Gezinin ikinci gününde Türkiye nin en büyük 500 şirketi içerisinde yer alan ve bitkisel yemeklik yağ sektöründe önemli bir noktada bulunan Zade Yağ Fabrikasını gezip, teknik bilgi edindiler. Teknik gezinin ardından Helvacızade A.Ş tarafından ikram edilen akşam yemeğini yediler. Yemeğin sonunda ilgi ve alakalarından ötürü Helvacızade A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Büyükhelvacıgil e kulüp başkanımız Enes Gök tarafından İstiklal Marşı Murakkası hediye edildi. Bir süre fabrikanın bahçesinde yeşil alanda vakit geçiren kafilemiz daha sonra İstanbul a doğru hareket etmek için yola çıktı. KULÜP İ Medeniyet Fikri ve Öncü Kuşak Üniversitemiz Rehberlik Kulübü tarafından 13 Mayıs 2014 Salı günü düzenlenen etkinlikte Yusuf Kaplan öğrencilerimizle buluştu. Medeniyet Fikri ve Öncü Kuşak konusunda bir seminer veren Yusuf Kaplan, yüzyılı aşkın zamandır yaşanan savaşları küresel bir kriz olarak değerlendirdi. Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu bölgelerini insanlık tarihinin üretildiği yer olarak nitelendiren Yusuf Kaplan, tarih sayfalarına bakıldığında bu bölgelerde Osmanlı idaresi dışında kalan zamanlarda sürekli savaşlar olduğuna dikkat çekti. Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Yusuf Kaplan a konuşmalarından dolayı teşekkür ederek İstiklal Marşı murakkası ve çini tabak hediye etti

14 13 İZÜ HABER İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ KULÜP İ Gıda Mühendisleri ile Bilgi Paylaşımı Semineri Gıda Kulübünün koordinasyonunda üniversitemizin Fuaye salonunda, Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdusamed BOYU nun konuşmacı olarak katıldığı Gıda Mühendisi ile Tecrübe Paylaşımı konulu konferans düzenlendi. Sarıyer-Garipçe Kahvaltısı İletişim Kulübü koordinasyonunda, 30 öğrencimiz ve Bizim Radyo Genel Yayın Yönetmeni Mehmet YAŞAR ın katılımı ile Sarıyer Garipçe Köyünde kahvaltı ve söyleşi programı düzenledi. Üniversitelerarası Dragon Bot Şampiyonası Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı koordinasyonunda kurulan Bayan ve Erkek Kürek takımlarımız, tarihlerinde Küçükçekmece Belediyesi tarafından 3. Uniçek Küçükçekmece Su Sporları Festivali kapsamında düzenlenecek olan Üniversitelerarası Dragon Bot Şampiyonası için Küçükçekmece gölünde gerçekleştirilen antrenmana katıldılar. Burgazada Gezisi Mehmet Akif Edebiyat ve Sinema Kulübü ortak işbirliğinde geçtiğimiz günlerde okulumuz öğrencileriyle adalar gezisi düzenlendi. Gezimizin ilk durağı Büyükada Dilburnu idi. Dilburnu nda öğrencilerimiz piknik yaptıktan sonra Lunapark Meydanı nda standları, Yüce Tepe de adanın tamamını görme imkanı yakaladı. Saat Kulesi, gibi birçok mekanı gezen öğrencilerimizin bir sonraki durağı Aşıklar Tepesi idi. Aşıklar Tepesi dönüşünde adaların simgesi olan faytona binme keyfini yaşayan öğrencilerimiz, sahil kenarında akşam yemeği yendikten sonra vapurda şarkılar eşliğinde geziyi sonlandırdı.

15 İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 14 İZÜ HABER İktisat (İngilizce) BÖLÜMLERİMİZ TANIYALIM İktisat Bölümü nde temel öncelik Türkiye ve Dünya ile ilgili ekonomik konular üzerinde odaklanarak deneyimli, donanımlı ve alanında uzman akademisyenlerle hem yerel hem de uluslararası alanda nitelikli eğitim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerini en iyi düzeyde sunmaktır. İktisat Bölümü olarak amacımız, öğrencilerimize iktisat konularında derin bir anlayış sağlamak ve öğrencilerin bu alanlarda yetkinliğini ileri bir düzeye çıkarmaktır. Bunu başarmak için, bölümümüz öğrencilerimize hem yerel hem de uluslararası alanda başarı sağlayabilmeleri adına çeşitli programlar arasından tercih yapabileceği çift anadal ve yandal programları için özgün ve destekleyici bir ortam sağlamaktadır. Öğrencilerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlayabilmek için saygın kurumlarda staj yapmaları da teşvik edilmektedir. İMTİYAZ SAHİBİ İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Adına Prof. Dr. Mehmet BULUT (Rektör) İLETİŞİM Halkalı - Küçükçekmece İSTANBUL T: (pbx) F: / Yayın Türü: Süreli Yayın Ayda Bir Yayınlanır

16 Kontenjanlarımızın %80 i ÖSYM Burslu İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) vakıf üniversitesi kimliğine yakışan bir uygulamayla bu yıl öğrencilerin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu yıl 21 bölüme 920 öğrenci alacak olan İZÜ, 730 kişilik kontenjanı burslu öğrencilere ayırdı. Sadece 7 bölümde ücretli kontenjanları tutan, 14 bölümde tam ücretli kontenjanların tamamen kaldırıldığı İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi nde, kontenjanların yüzde 80 i ÖSYM burslu öğrencilere ayrıldı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, yeni alınan kararla öğrencilerin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Hemşirelik, Hukuk, İktisat, İngilizce Öğretmenliği, İslami İlimler, İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve Sosyal Hizmet bölümlerinde, tam ücretli kontenjanların kaldırılması kararını aldı. Bu bölümlerdeki kontenjanlar, yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 burslu olarak ayarlandı. Bu karar ile öğrencilerin burs olanaklarından daha fazla yararlanmaları amaçlandı. Bu yıl 21 bölümde 920 öğrenci kontenjanı bulunan İZÜ, 730 kişilik kontenjanını, ÖSYM burslu öğrencilere ayırdı. İlk 3 Tercihe Yüzde 20 İndirim Ücretli kontenjanların kaldırılmadığı bölümlerde ise tercih indirimi uygulaması mevcut. Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Türkçe Öğretmenliği, Mimarlık ve Psikoloji bölümlerinin ücretli kontenjanlarını, ilk üç (3) tercihi arasında yapan ve bu ilk üç (3) tercihinden birine yerleştirilen öğrencilere, normal öğrenim süresince, öğrenim ücreti üzerinden yüzde 20 indirim uygulanıyor. Ayrıca birden fazla kardeşin İZÜ de öğrenim görmesi halinde her bir kardeşe, ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden yüzde 10 oranında ilave indirim yapılıyor. Bunların yanı sıra, Küçükçekmece, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü ve Esenyurt ta ikamet eden ve İZÜ nun ücretli lisans programlarına, Kısmi Burslu (Yüzde 75 Burslu, Yüzde 50 Burslu, Yüzde 25 Burslu) lisans programları hariç ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere öğrenim ücreti üzerinden normal öğrenimleri süresince yüzde 10 oranında indirim uygulanıyor. Kardeş indirimi haricindeki burs ve indirimler arasından öğrenciler, yalnızca en yüksek orandaki burs-indirimden yararlanabiliyor. Tüm burs ve indirimleri öğrenmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe: İZÜ KAMPÜS

Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe: İZÜ KAMPÜS İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ OCAK 2014 YIL 3 SAYI 19 www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe: İZÜ KAMPÜS Uluslararası Konferanslar Serisi, İZÜ de başladı. Gıda Mühendisliği

Detaylı

Sancaktepe Belediyesi ile İşbirliği. İZÜ Siyaset Akademisi Faik Tunay ı Konuk Etti Bir Eylem Adamı Malcolm X İZÜ Siyaset Akademisi 3; Savcı Sayan

Sancaktepe Belediyesi ile İşbirliği. İZÜ Siyaset Akademisi Faik Tunay ı Konuk Etti Bir Eylem Adamı Malcolm X İZÜ Siyaset Akademisi 3; Savcı Sayan İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ OCAK 2015 YIL 4 SAYI 27 www.izu.edu.tr Sancaktepe Belediyesi ile İşbirliği İZÜ Siyaset Akademisi Faik Tunay ı Konuk Etti Bir Eylem Adamı Malcolm X İZÜ

Detaylı

Tarih ve Doğayla İç İçe Eğitim

Tarih ve Doğayla İç İçe Eğitim İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ MAYIS 2013 YIL 2 SAYI 14 www.iszu.edu.tr Tarih ve Doğayla İç İçe Eğitim 2.Bahar Şenliği Coşkusu İSZÜ Dragon Boat Yarışlarında Üçüncü Oldu Günay, Üniversite

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 2 ARALIK 2012 DEVAM EDİYORUZ!

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 2 ARALIK 2012 DEVAM EDİYORUZ! www.hitit.edu.tr TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN Üniversitemizde Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN, Üniversitemizin davetlisi olarak Çorum a geldi. makamında ziyaret eden

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE. UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE. UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR Kısa adı HUZEM olan Hitit Üniversitesi Uzaktan

Detaylı

EKİM - KASIM - ARALIK 2012

EKİM - KASIM - ARALIK 2012 EKİM - KASIM - ARALIK 2012 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E.

Detaylı

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın Mezunlarımıza Mesleki Danışmanlık Hizmeti Ayşe Şasa Vefat Etti Türk sinemasının en önemli senaristlerinden Ayşe Şasa, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 1941 yılında İstanbul da doğan Şasa nın, bir çok

Detaylı

SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ NEVRUZ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ NEVRUZ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU HİTİTSEM1 Yaşında PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ Sayfa 15 Sayfa 18 Sayfa 21 www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 17

Detaylı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı ICTP-ECAR ın Açılış Konferansı İYTE de Yapıldı Sayı 18 / Nisan - Mayıs - Haziran Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 18 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ

Detaylı

DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor

DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor D O Ğ U A K D E N İ Z Ü N İ V E R S İ T E S İ YIL:5 SAYI:49 MAYIS - HAZİRAN 2014 ÜCRETSİZDİR DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor 2014 2015 Akademik Yılı nda eğitim hayatına başlayacak olan Eğitim Fakültesi,

Detaylı

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin Temeli Atıldı 2 Türkiye nin Havacılık Merkezi Olacağız 4 Kırgızistan Arabaev Devlet Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı 5

Detaylı

Yeni Mezunlarımızı Uğurladık

Yeni Mezunlarımızı Uğurladık YIL:4 SAYI:37 ŞUBAT 2013 ÜCRETSİZDİR Yeni Mezunlarımızı Uğurladık Mezunlarımız sembolik ağaç dikimi gerçekleştirdi Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 2012 2013 Akademik Yılı Güz Dönemi Mezuniyet Töreni 29

Detaylı

Uluslararası Antep - Halep

Uluslararası Antep - Halep Uluslararası Antep - Halep Vakıfları Sempozyumu nin yakınlaşmasının yanı sıra, Gaziantep ve Halep arasında her alanda tesis edilen işbirliğine çok önemli bilimsel katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kuran

Detaylı

Bilim Bir Meta Prof. Dr. Emre Dölen. Ölümsüz Kompozisyonlar Prof. Dr. Sabit Kalfagil. Ebedi Mavilikler Ülkesi Bodrum

Bilim Bir Meta Prof. Dr. Emre Dölen. Ölümsüz Kompozisyonlar Prof. Dr. Sabit Kalfagil. Ebedi Mavilikler Ülkesi Bodrum Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:41/2014-4 Bilim Bir Meta Prof. Dr. Emre Dölen Ölümsüz Kompozisyonlar Prof. Dr. Sabit Kalfagil Ebedi Mavilikler Ülkesi Bodrum

Detaylı

SANCAKTEPE BELEDİYESİ NİN YÖNETİM KALİTESİ ARTIK AB STANDARTLARINDA

SANCAKTEPE BELEDİYESİ NİN YÖNETİM KALİTESİ ARTIK AB STANDARTLARINDA Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Kudüs insanlık vicdanını temsil eder Filistin Dayanışma Platformu tarafından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi nde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Zemininde Filistin

Detaylı

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör EDİTÖRDEN Artvin Çoruh Üniversitesi olarak Nisan ayında yayınına başladığımız ve üçer aylık dönemleri kapsayacak biçimde çıkarmayı planladığımız bültenin ikinci sayısı ile bir kez daha sizlerle buluşmanın

Detaylı

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ Editörden Afyon Kocatepe Üniversitesi, sürekli dinamik tutulan bir vizyonla yaz dönemini de aktif bir şekilde geçirerek, yeni bir akademik yıla (2013-2014) yine yoğun bir çalışma temposuyla girmekte. Bu

Detaylı

Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13

Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13 Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13 1 İÇİNDEKİLER 30 64 BUGİAD 19. YILINI KUTLUYOR 48 KANADA TEKSTİLİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI 52 CACABEY PLANETARYUM 8 415 Bin Ziyaretçi Tarım

Detaylı

ONBİRİNCİ BAHAR ŞENLİKLERİ

ONBİRİNCİ BAHAR ŞENLİKLERİ İz Bırakan 50 Öğrenci Seçildi LAP Poster Şenlikleri Atılım Üniversitesi nin 2010-2011 öğretim yılıyla başlatmış olduğu 50 İz Bırakan Öğrenci programı kapsamında, okulumuzun 50 İz Bırakan Öğrencisi belli

Detaylı

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ Bir Baþarý Öyküsü BURSA /YILDIRIM Başkan dan Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL İstanbul, geçmişi 8000 yıl öncesine dayanan, asırlar öncesinden başladığı medeniyet yolculuğu boyunca sayısız uygarlık

Detaylı

Eğitim ve iletişim bizim işimiz

Eğitim ve iletişim bizim işimiz 5.SAYFADA Rektör Prof. Dr. Davut Aydın Borsa İstanbulun Açılışına Katıldı: Eğitim ve iletişim bizim işimiz Borsa İstanbulun açılışı için 5 Nisan günü düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Davut Aydın da katıldı.

Detaylı

İLKBAY. Tel: 0.342 517 20 36

İLKBAY. Tel: 0.342 517 20 36 İ L K B A Y İLKBAY Tel: 0.342 517 20 36 e-mail: İçişleri bakanlığının son valiler kararnamesi ile merkeze alınan Gaziantep Valisi Erdal Ata Özel Primer Hastanesine veda ziyaretinde bulundu. Valiyi Özel

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU. www.iszu.edu.tr

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU. www.iszu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU www.iszu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU Yazışma Adresi:

Detaylı

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz; 1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile özel sektörümüz dünya ile rekabetinde büyük bir avantaja

Detaylı

İKÜMED Kuruldu. İKÜMED 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı. Nisan 2014 / Sayı: 1

İKÜMED Kuruldu. İKÜMED 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı. Nisan 2014 / Sayı: 1 Nisan 2014 / Sayı: 1 İKÜMED Kuruldu 8 Ağustos 2012 tarihinde, İstanbul Dernekler Odası na, İstanbul Kültür Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği, yedi kurucusu adına Ali Kaplanoğlu eliyle dernek

Detaylı

DAÜ Bu Yıl da Kıbrıs ta Birinci

DAÜ Bu Yıl da Kıbrıs ta Birinci ÜCRETSİZDİR DAÜ Bu Yıl da Kıbrıs ta Birinci Dünya genelinde yüksek eğitim kurumlarının web sayfalarını belirlenen ölçütler doğrultusunda değerlendiren ve sıralama yapan Eduroute isimli internet sitesi,

Detaylı

İstanbul lalesiyle buluşuyor

İstanbul lalesiyle buluşuyor Mart 2015 Bu bülten sizindir, alabilirsiniz. İstanbul lalesiyle buluşuyor İstanbul, 10. Lale Festivali kapsamında birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak. İstanbullular lalelerle bir kez daha

Detaylı

Ulusal Müzik Eğitimi Sempozyumu 10 DEMİR in Katılımıyla Akademik Yıl Açılış Töreni 11

Ulusal Müzik Eğitimi Sempozyumu 10 DEMİR in Katılımıyla Akademik Yıl Açılış Töreni 11 ONDOKUZ MAYIS Yıldız Habercileri OMÜ de Buluştu 2 Yeni Öğrencilerin Kayıtlarını Kıdemli Öğrenciler Yaptı 3 Öğrencimiz Selami Şavklıyıldız İsveç te Ülkemizi Temsil Etti 4 ERASMUS Kapsamında WISHES Toplantısı

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Ekim-Kasım-Aralık 2012 Sayı: 55. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ADINA İMTİYAZ SAHİBİ Rektör Prof. Dr. Hüseyin AKAN

İÇİNDEKİLER. Ekim-Kasım-Aralık 2012 Sayı: 55. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ADINA İMTİYAZ SAHİBİ Rektör Prof. Dr. Hüseyin AKAN İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER ANMA-KUTLAMA OMÜ 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Açılış Töreni 2 Canik Başarı Üniversitesinin Akademik Yılı Törenle Başladı 5 Cumhuriyetin 89. Yılı Törenlerle Kutlandı 6

Detaylı

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM TURİZM TECRÜBE İŞİDİR Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM 18 yıllık deneyimini, 8 yıldır Kastamonu'luların hizmetine sunuyor Yurtiçi - yurtdışı uçak biletleri Yurtiçi - yurtdışı

Detaylı