1 NİSAN - 30 HAZİRAN Dönemi Mezunlarımızı Kutlarız

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1 NİSAN - 30 HAZİRAN. 2008-2009 Dönemi Mezunlarımızı Kutlarız"

Transkript

1 Fakülteden Haberler S AYI: 2/ NİSAN - 30 HAZİRAN Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile, en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz. Denizciliği TÜRK ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız Dönemi Mezunlarımızı Kutlarız İ.T.Ü. Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi nde akademik yılı 8 Mayıs 2009 tarihinde sona ermiş ve fakültemiz bölümlerinden toplam 57 öğrencimiz mezun olmuştur. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü nden Burak Can Çerik, Burak Yıldız ve Sarper Uslupehlivan, Deniz Teknoloji Mühendisliği Bölümü nden Hüseyin Sağlam, Nurullah Ekin ve Çağatay Akbulut sırasıyla ilk üç derece ile mezun olmuşlardır. İsimleri aşağıda verilen mezunlarımıza başarılı ve parlak bir meslek yaşamı dileriz. GEMİ İNŞAATI VE GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Burak Can Çerik (1) Burak Yıldız (2) Sarper Uslupehlivan (3) Dinçer Karadağ Meral Oktar Ruhali İmanov Osman Ozan Uyanık Yıldıray Şeker Osman Demir İbrahim Albayrak Ahmet Durmuşçelebi Samet Kapan Ahmet Murat Keskin Orhan Kalkan Özkan Sağ Ali Engin Kamaoğlu Hüseyin Özgür Kurt Nevzat Menevşe Taner Gündoğdu Ahmet Gültekin Avcı İbrahim Sertaç Öğdüm Onur Tulgas Baran Fidanoğlu Tahsin Tezdoğan Sergen Arabacıbaşı Mehmet Uğur Şener Sinan Yirmibeşoğlu Ertuğrul Atak DENİZ TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Hüseyin Sağlam (1) Nurullah Ekin (2) Çağatay Akbulut (3) Menderes Aydın Eziz Hayıtmuradow Burhan Göksoy Ahmet Turan Çolakçoban Kenan Emre Nergiz Göksu Karaman Doğan Gökçe Erman Ürker Bayram Köylü Hikmet Anıl Öztekin Olgun Köse Bülent İbrahim Turan Oktay Yolcu Hakan Turan Damla Alp Cem Varışlı Burak Temelli Dilara Altın Can Şimşek Muammer Aktürk Tağmaç Gürev Dilara Kurt Aslıhan Kıyunat Bora Ustaoğlu

2 SAYFA 2 SAYI: 2/2009 FAKÜLTE MEZUNİYET TÖRENİ Fakültemizde her sene düzenlendiğimiz geleneksel mezuniyet törenimiz, İTÜ toplu mezuniyet töreni ile aynı günde, 23 Haziran 2009 tarihinde saat da fakülte konferans salonunda Denizcilik Müsteşarı Sn. Hasan NAİBOĞLU, Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Sn. Yaşar Duran AYTAŞ, Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Sn. Tansel TİMUR, Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Doç.Dr. Mustafa İNSEL, sektör temsilcileri, öğretim üyelerimiz, öğrenciler ve ailelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Dekanımız Prof.Dr. Ali İhsan ALDOĞAN, Denizcilik Müsteşarı Sn. Hasan NAİBOĞLU na bir anı plaketi takdim etti. Derece ile mezun olan öğrencilerimize Türk Loydu Vakfı, GİSBİR (Gemi İnşa Sanayicileri Birliği), GESAD (Gemi Sanayicileri Derneği), Çelik Tekne, DEARSAN, İDO, İTÜ Mezunlar Derneği, Deniz Ticaret Odası ve Gemi Mühendisleri Odası adına ödüller ve hediyeler verildi.

3 FAKÜLTEDEN HABERLER SAYFA VE 20. YIL MEZUNLARIMIZ ANI TÖRENİ Fakültemizde 30. ve 20. yıl mezunlarımızla 23 Mayıs 2009 İTÜ günü nde bir araya geldik. Fakültemizin kurucu dekanı değerli hocamız Prof. Dr. Teoman ÖZALP in Geminin Tarihi isimli nostaljik dersi büyük ilgiyle izlendi. Hocamızın hatırlattığı bir İngiliz özdeyişi Eskiden ağaç gemiler demir denizciler, şimdi demir gemiler ağaç denizciler, günümüzde teknolojik gelişmelerle artık özverili gemicileri olmayan ancak yapay akılları olan yeni gemilerin denizlerde dolaştığı gerçeğini ifade ediyor. Dersin son sözünde, yine de insanla gemi arasında bağın muhafaza edilebileceği inancı tekrarlandı. Toplantıda mezunlar adına Gemi Mühendisleri Odası Sekreteri Erdal KILIÇ bir konuşma yaptı. Fakülte iç bahçede verilen kokteylde anılar tazelendi. RINA CEO Trevor Blakeley fakültemizi ziyaret etti RINA, The Royal Institution of Naval Architects, UK Chief Executive Mr. Trevor Blakeley, 11 Mayıs 2009 tarihinde fakültemizi ziyaret etti ve fakültemiz konferans salonunda RINA nın rolü ve faaliyetleri konusunda bir seminer verdi. Öğrencilerimize RINA üyeliğinin üniversite hayatlarında ve mezun olduktan sonra faydalarından ve temin edilen katma değerden bahsetti. Lisans öğrencilerimize her sene için 10 ve yüksek lisans öğrencilerimize her sene için 5 ücretsiz üyelik verildi. Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği programlarının RINA akreditasyonu için görüşmeler yapıldı.

4 SAYFA 4 SAYI: 2/2009 MARMARAY GEZİSİ Prof. Dr. Metin TAYLAN İ.T.Ü. Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları 26 Mayıs 2009 tarihinde Marmaray projesi kapsamında batırılan tüplerden oluşan ve boğazı karşıdan karşıya geçen tünele bir gezi düzenlemiştir. Sayın dekanımız Prof. Dr. Ali İhsan ALDOĞAN ın kişisel gayretleriyle almış olduğu iznin ardından, yine kendisi önderliğinde yaklaşık olarak 15 kişiden oluşan gezi kafilesi Fakülteden hareket ederek Üsküdar daki şantiye mahallinde bulunan merdivenlerle tünele inip incelemelerde bulunmuştur. Dünyada bu kategoride en önemli projelerden biri olan Marmaray Projesi, İstanbul'un kentsel yaşantısını daha rahat sürdürebilmesi, kentsel ulaşım imkânlarının iyileştirilebilmesi için planlanmış bir projedir. Fakültemizi yakından ilgilendiren önemli bir kıyı ve deniz yapısı olan Marmaray projesi, İstanbul un bir yandan tarihi ve kültürel değerleriyle korunmasını, diğer yandan ise toplu ulaşım sistemlerinin çevresel etkilerinin azaltılabilmesi ve demiryolu sistemlerinin kapasitesi, güvenilirliği ve konforunun arttırılabilmesi için modern demiryolu tesislerinin kurulması vasıtasıyla çözüm sunan bir proje olarak karşımıza çıkmaktadır. Marmaray Projesi, İstanbul'un kentsel yaşantısını daha rahat sürdürebilmesi, kentsel ulaşım imkânlarının iyileştirilebilmesi için planlanmış bir projedir. Proje, Avrupa yakasında bulunan Halkalı ile Asya yakasında bulunan Gebze ilçelerini kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemiyle bağlamak amacıyla İstanbul'daki banliyö demiryolu sisteminin iyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşasına dayanmaktadır.

5 FAKÜLTEDEN HABERLER SAYFA 5 İstanbul Boğazı nın her iki yakasındaki demiryolu hatları, İstanbul Boğazı'nın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlanacaktır. Hat, Kazlıçeşme'de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazının altından geçecek, ve diğer bir yeni yer altı istasyonu olan Üsküdar'a bağlanacak ve Söğütlüçeşme'de tekrar yüzeye çıkacaktır. Proje, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık 76 km uzunluğunda olacaktır. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 36 yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak olan 4 bölümden oluşacaktır. Tamamlandıktan sonra bir daha yaya olarak gezip görme imkanı olmayacak bu yapıyı bizlere görme imkanı tanıyan Dekanımız sayın Prof. Dr. Ali İhsan ALDOĞAN a şükranlarımızı sunarız.

6 SAYFA 6 SAYI: 2/2009 Lloyd s Register in sponsorluğunu yaptığı Çevre ve Güvenlik Ödülünü HPOS projesi takımı kazandı Doç. Dr. İsmail Hakkı HELVACIOĞLU yürütücülüğünde gerçekleştirilen HPOS-Hydrogen Producing Offshore Structure" adlı proje "Lloyd's Register Gozetim Ltd. Sti." sponsorluğunda ve "Turkish Shipping Awards 2009" kapsamında verilen "Environmental and Safety Award" ödülü ile ödüllendirilmiştir. Proje Karadeniz de yoğun olarak bulunan hidrojen sülfür kaynağından yararlanarak açık denizlerde hidrojen üretilmesi için güneş ve dalga enerjisini kullanılması ile ilgilidir. Tüm proje ekibini kutluyoruz.. Doç.Dr. İsmail Hakkı HELVACIOĞLU ödülü Lloyd's Register Gozetim Ltd. Sti. adına Mr David BARROW dan alırken CATIA KURSU Genel bir katı modelleme ve dizayn programı olan ve gemi dizaynında da kullanılabilen CATIA yazılımı ile ilgili olarak mevcut sektör ihtiyacını karşılamak üzere sözkonusu program konusunda eğitim verebilecek kapasitede eleman yetiştirilmesi amacıyla fakültemizde bir kurs düzenlenmiştir. Düzenlenen kurs Arge Mühendislik tarafından verilmekte olup, yazılımın kullanımı ve gemi/yat dizaynına yönelik paketleri içermektedir. 3 hafta süren olan eğitime Yrd. Doç. Dr. Şebnem HELVACIOĞLU, Araş. Gör. Dr. İsmail YALÇIN, Araş. Gör. Murat ÖZBULUT ve Araş. Gör. Hasan Barış KARAYEL katılmıştır. IFS-ERP UYGULAMALARI KURSU Prof. Dr. A. Yücel ODABAŞI ve Doç. Dr. İsmail H. HELVACIOĞLU nun birlikte verdiği Tersane Organizasyonu dersi kapsamında anlatılan Üretim ve Envanter Yönetimi konusunu uygulamalı olarak öğretmek amacıyla IFS Türkiye şirketi tarafından öğrencilerimize tersanelerde IFS-ERP uygulamaları kursu verildi. 19 lisans 1 yüksek lisans öğrencisi 5 hafta süren 10 saatlik kursu tamamlayarak IFS-ERP uygulamaları katılımcı sertifikası almaya hak kazandı. Kursu tamamlayan son sınıf öğrencileri CV lerine çok önemli bir sertifika eklemiş oldular. Günümüzde, iş verimliliğinin öneminin arttığı ve kar paylarının azaldığı gemi inşaatı sektörüne daha bilgili ve donanımlı öğrenciler yetiştirmenin kıvancını taşıyoruz. Bu kursun yapılmasını sağlayan IFS Türkiye Gn. Md. Yrd. Ergin ÖZTÜRK e, organizasyonu gerçekleştiren Mine SOMÇELİK GÜL e ve dersi anlatan Serdar AKSOY a teşekkür ederiz.

7 FAKÜLTEDEN HABERLER SAYFA 7 ULUSAL MAKALELER TÜBİTAK PROJELERİ Ünsan, Y., Özsoysal, R. (2009). Betonun denizde kullanılması ve kısa tarihi. Gemi İnşa Sanayi Dergisi, Yıl 7, Sayı 35, Petrol döküntülerinin deniz ekosistemi ve atıksulardan uzaklaştırılması için yeni bir sorbent üretimi ve uygulaması, Kasım Kasım (Prof. Dr. Oya OKAY) Ünsan, Y., Karahalli, M., (2009). Gemi inşa kurallarında yeni yaklaşımlar: Amaç esaslı yeni gemi inşa standartları. Gemi İnşa Sanayi Dergisi, Yıl 7, Sayı 36, Gemilerin dalgalar arasındaki hareketlerinin dinamik analizi için sayısal bir yöntem geliştirilmesi: Teorik ve deneysel bir çalışma, (Doç. Dr. Barbaros OKAN) Ünsan, Y., Subaşı, M., (2009). Haliç tersanelerinin, bulunduğu coğrafyaya sosyal ekonomik ve fiziksel etkileri. Gemi İnşa Sanayi Dergisi, Yıl 7, Sayı 36, ULUSLARARASI PROJELER ULUSAL BİLDİRİLER Ünsan, Y., İnsel, M., Taylan, M., Uluslararası standart geliştirmede üniversite sanayi işbirliğinin yeri, gemi ve deniz sektöründen örnekler, Üniversite Sanayi İşbirliği Ulusal Kongresi, Bildiriler Kitabı, Eskişehir, , Mayıs Ünsan, Y., Helvacıoğlu, Ş., Gündüz Baldogan, İ., Üniversite sanayi işbirliğinde türk loydu modeli, Üniversite Sanayi İşbirliği Ulusal Kongresi, Bildiriler Kitabı, Eskişehir, , Mayıs İnsel, M., Önal, H., Ünsan, Y., Helvacıoğlu, İ. H., Taylan, M., Açık deniz platformları ve türkiye deki uygulamaları, Türkiye 17. Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Kongresi, Özler ve Bildiriler Kitabı, , Ankara, Mayıs İnsel, M., Önal, H., Ünsan, Y., Helvacıoğlu, İ. H., Taylan, M., Türkiye de boru hatları mühendisliği ve örnek uygulamalar, Türkiye 17. Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Kongresi, Özler ve Bildiriler Kitabı, Sf , Ankara, Mayıs Determination of priority pollutants and their effects in the İstanbul Strait ecosystem. (JULICH projesi). The Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK), Turkey and International Bureau of the Federal Ministry of Education and Research, Germany, Nisan2007-Nisan (Prof. Dr. Oya OKAY) AVRUPA BİRLİĞİ PROJELERİ Maritime Assisted Volumetric Navigation System (ARIADNA), AB 7. Çerçeve Programı, Ulaştırma Tematik Alanı, Collaborative Projects (small or medium-scale focussed research) (Doç. Dr. Mustafa İNSEL). ENCOMAR, AB 6. Çerçeve, (Doç. Dr. Mustafa İNSEL) MARSTRUCT, AB 6. Çerçeve, (Doç. Dr. Mustafa. İNSEL, Prof. Dr. Muhittin SÖYLEMEZ) BaWaPla - Sustainable Ballast Water Management Plant, AB 6. Çerçeve, (Doç. Dr. Fatma YONSEL) FAKÜLTE SEMİNERLERİ Tarih Konuşmacı Konu 6 Nisan 2009 Burak Karacık İstanbul Boğazında Petrol Kaynaklı Kirlenme 13 Nisan 2009 Şebnem Helvacıoğlu ve Bora Kiper Yelkenli Yat Deneyleri 20 Nisan 2009 Yalçın Ünsan Mühendislik Ölçmeleri Eğitimi ve Gemi İnşaatı Mühendisliğinden Örnekler 27 Nisan 2009 A. İhsan Aldoğan Türkiye Denizcilik İşletmelerinin Geçmişi, Mevcut Durumu ve Geleceğı 4 Mayıs 2009 İsmail Başaran ve Ömer Belik Sınır Elemanları Yöntemi ile Dövünme Basınç Hesabı

8 FAKÜLTEDEN HABERLER SAYFA 8 GÖREVLENDİRMELER 1 Nisan Haziran 2009 tarihleri arasında, Prof. Dr. Oğuz Salim SÖĞÜT, Nisan 2009 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri nde yapılan 4th International Exergy, Energy and Environment Sempozyumu na bildiri sunarak katılmak üzere, Doç. Dr. Mustafa İNSEL, Nisan 2009 tarihlerinde Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Bayrak Devletleri Uygulamaları toplantısına katılmak üzere, Prof. Dr. Abdi KÜKNER, Nisan 2009 tarihlerinde Marmaris te gerçekleştirilen Deniz Kızı kongresine panelist olarak katılmak üzere, Doç. Dr. Mustafa İNSEL, 27 Nisan 2009 tarihinde İstanbul Deniz Ticaret Odası nda yapılan Denizyolları Regülasyon Çalıştayı 1. Toplantısına katılmak üzere, Prof. Dr. Selma ERGİN ve Y.Doç. Dr. Yalçın ÜNSAN, 28 Nisan 2009 tarihinde Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü nde yapılan Denizyolları Altyapı Çalıştayı 2. Toplantısına katılmak üzere, Prof. Dr. Ali İhsan ALDOĞAN ve Y.Doç. Dr. Barış BARLAS, 29 Nisan 2009 tarihinde Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü nde yapılan Denizyolu Ar-Ge Çalıştayı 1. Toplantısına katılmak üzere, Prof. Dr. Yücel ODABAŞI, 4-5 Mayıs 2009 tarihlerinde Türk Loydu nda yapılan 10. Ulaştırma Şurası Hedef 2023 kapsamında Denizyolları Üstyapı (Operasyon) Çalıştayına katılmak üzere, Prof. Dr. Metin TAYLAN, Y.Doç. Dr. Yalçın ÜNSAN ve Y. Doç. Dr. Şebnem HELVACIOĞLU, 7-8 Mayıs 2009 tarihlerinde Eskişehir de yapılan Üniversite Sanayi İşbirliği Ulusal Kongresi 2009 a bildiri sunarak katılmak üzere, Prof. Dr. Metin TAYLAN, Doç. Dr. İsmail Hakkı HELVACIOĞLU ve Y. Doç. Dr. Yalçın ÜNSAN, Mayıs 2009 tarihlerinde Ankara da düzenlenen IPETGAS 2009, Türkiye 17. Uluslararası Petrol ve Doğal Gaz Kongresi ne bildiri sunarak katılmak üzere, Doç. Dr. İsmail Hakkı HELVACIOĞLU, 4 Haziran 2009 tarihinden itibaren 30 Nisan 2010 tarihine kadar Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olarak, Doç. Dr. Mustafa İNSEL, Haziran 2009 tarihinde Göteborg, İsveç te yapılan AB 6. Çerçeve Programı kapsamındaki SMOOTH projesi toplantısına katılmak üzere, Prof. Dr. Ali İhsan ALDOĞAN, Haziran 2009 tarihlerinde Ulaştırma Bakanlığı na ait İzmir Bölge Müdürlüğü nde yapılan limanlar ile ilgili toplantıya katılmak üzere, Doç. Dr. Fatma YONSEL, Haziran 2009 tarihlerinde Newcastle, İngiltere de yapılan AB 6. Çerçeve Programı kapsamındaki BaWaPla projesi toplantısına katılmak üzere, Prof. Dr. Oya OKAY ve Arş. Gör. Sevil Deniz YAKAN, Haziran 2009 tarihlerinde Mykonos, Yunanistan da yapılan 2nd Conference on Environmental Management, Engineering, Planning and Economics (CEMEPE) uluslararası konferansına bildiri sunarak katılmak üzere, Doç. Dr. Emin KORKUT ve Doç. Dr. Ali Can TAKİNACI, Haziran 2009 tarihlerinde Trondheim, Norveç te yapılan SMP09 1st International Symposium on Marine Propulsors konferansına bildiri sunarak katılmak katılmak üzere, Doç. Dr. Selman BAYOĞLU, 29 Haziran 2009 tarihinde YÖK Başkanlığı Eğitim-Öğretim Dairesinde yapılan Mühendislik Programları Komisyonu toplantısına katılmak üzere, Prof. Dr. Oya OKAY ve Arş. Gör. Burak KARACIK, 30 Haziran 3 Temmuz 2009 tarihlerinde Dublin, İrlanda da düzenlenen 4th International Symposium on Contaminated Sediments: Sustainable Management and Remediation sempozyumuna bildiri sunarak katılmak üzere, görevlendirilmişlerdir. Prof. Dr. Ahmet ERGİN, Mayıs 2009 tarihlerinde Yokohama, Japonya da yapılan Liman Şehirleri Üniversite Ligi (PUL) nin 4. toplantısında konuşma yapmak üzere, Prof. Dr. Ali İhsan ALDOĞAN, Mayıs 2009 tarihlerinde TBMM de Denizcilik konularında K.İ.T komisyonu ile görüşmelerde bulunmak üzere, Prof. Dr. Oya OKAY, 30 Mayıs 1 Haziran 2009 tarihlerinde ODTÜ de gerçekleştirilen 7. Uluslararası Toksikoloji Derneği Kongresi ne bildiri sunarak katılmak üzere, Doç. Dr. Mustafa İNSEL, 4 Haziran 2009 tarihinden itibaren 30 Nisan 2010 tarihine kadar Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak,

9 AKADEMİK PERSONEL HABERLERİ Müh. Hasan Üstün BAŞARAN, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Gemi Makineleri ABD nda tarihinde araştırma görevlisi olarak göreve başlamıştır. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz. Araş. Gör. Ceren BİLGİN GÜNEY in kayınpederi tarihinde vefat etmiştir. Kendisine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Doç. Dr. Hakan AKYILDIZ ın babası Dursun Ali AKYILDIZ tarihinde vefat etmiştir. Kendisine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Fakülteden Haberler bültenimizde yer almasını istediğiniz bilgi ve duyuruları bülten editörümüz Araş. Gör. Bilge Baş a iletebilirsiniz. Tel: Faks: E-posta: Adres: İ.T.Ü Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Ayazağa Yerleşkesi Maslak İstanbul

İ.T.Ü. GEMİ İNŞAATI VE DENİZ BİLİMLERİ FAKÜLTESİ HABERLER

İ.T.Ü. GEMİ İNŞAATI VE DENİZ BİLİMLERİ FAKÜLTESİ HABERLER Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye ; endüstrisi, ticareti ve sporu ile, en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz. Denizciliği TÜRK ÜN büyük

Detaylı

FAALİYET RAPORU (2008-2011)

FAALİYET RAPORU (2008-2011) ERCİYES ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ FAALİYET RAPORU (2008-2011) PROF. DR. EKREM ERDEM DEKAN ERCİYES ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 38039 KAYSERİ AKADEMİK KADRO

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 2 ARALIK 2012 DEVAM EDİYORUZ!

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 2 ARALIK 2012 DEVAM EDİYORUZ! www.hitit.edu.tr TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN Üniversitemizde Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN, Üniversitemizin davetlisi olarak Çorum a geldi. makamında ziyaret eden

Detaylı

2. ÜYE İLİŞKİLERİ ÇALIŞMALARI

2. ÜYE İLİŞKİLERİ ÇALIŞMALARI TMMOB MMO İSTANBUL ŞUBESİ 2012-2013 Çalışma Raporu 2. ÜYE İLİŞKİLERİ ÇALIŞMALARI 2.1 ÜYE İLİŞKİLERİ ÇALIŞMALARI Üye İlişkileri Birimi çalışmaları kapsamında büro personelinin yürütmesi gereken temel işler

Detaylı

TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ

TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ KAMU YARARINA ÇALIŞAN TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ Kuruluşu 1919 2012 2014 ÇALIŞMA DÖNEMİ FAALİYET RAPORU İstanbul - 2014 TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ YÖNETİM KURULU 01 HAZİRAN 2012-03 HAZİRAN 2014 DÖNEMİ FAALİYET

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE. UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE. UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 8 HAZİRAN 2013 ÜNİVERSİTEMİZDE UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ (HUZEM) KURULUYOR Kısa adı HUZEM olan Hitit Üniversitesi Uzaktan

Detaylı

ÖZEL HABER Türkiye nin İlk Acil Müdahale Gemisi NENE HATUN Denize İndirildi

ÖZEL HABER Türkiye nin İlk Acil Müdahale Gemisi NENE HATUN Denize İndirildi içindekiler KASIM 2014 YIL 7 SAYI 35 12 16 22 27 4 HABER 12 ÖZEL HABER Türkiye nin İlk Acil Müdahale Gemisi NENE HATUN Denize İndirildi 16 GÜNCEL 3. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Ödülleri Verildi

Detaylı

TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU I.Derneğimizin 31 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenen Genel Kurulunda seçilmiş olan Yönetim Kurulu yaptığı ilk toplantıda görev dağılımını

Detaylı

Gaziantep Üniversitesi nde geçirdiğim

Gaziantep Üniversitesi nde geçirdiğim Prof. Dr. Akif Güleç İçin Veda ve Plaket Takdim Töreni Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif Güleç in kendi isteğiyle Üniversitemizden

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İçindekiler 6 Rektörden Mesaj 8 Tarihçe 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI 2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI VE BAĞLI İŞTİRAKLER Eskişehir Endüstriyel Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir Bilişim İletişim San. ve Tic. A.Ş.

Detaylı

ÜNİVERSİTEMİZ ABD DE AKADEMİK İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATTI

ÜNİVERSİTEMİZ ABD DE AKADEMİK İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATTI ERASMUS+ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI REKTÖRÜMÜZDEN AKADEMİK BİRİMLERİMİZE ZİYARET TIP FAKÜLTESİ NDE YANIK VE YANIĞA YAKLAŞIM KONFERANSI VERİLDİ Sayfa 4 Sayfa 9 Sayfa 11 www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

4 yılda 50. Ege nin en büyük konteyner limanı olmayı hedefliyor! Türk Loydu nu daha da ileriye taşıyacağız. milyon dolarlık yatırım yapıldı

4 yılda 50. Ege nin en büyük konteyner limanı olmayı hedefliyor! Türk Loydu nu daha da ileriye taşıyacağız. milyon dolarlık yatırım yapıldı Fiyat:10 Yıl:3 Sayı:16 Temmuz-Ağustos 2015 Cem Melikoğlu: Türk Loydu nu daha da ileriye taşıyacağız Mehmet Akif Ersoy: 4 yılda 50 milyon dolarlık yatırım yapıldı Mogens Wolf Larsen Ege nin en büyük konteyner

Detaylı

Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu

Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu HİTİT HABER BAŞLARKEN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu yeni sayısında, değerli Hitit Üniversitesi Ailesi ni sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Üstlendiği vizyon ve

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde S AYI: 03 T ARİH: MART 2015 Anadolu Üniversitesi Açıköğretimden Sorumlu Rektör Yardımcısı Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel GÜNEY Sahibi Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN

Detaylı

Ankara Sanayi Odası Yayınları

Ankara Sanayi Odası Yayınları Tasarım SSB Ajans (0312) 468 01 56 www.ssbajans.com Ankara - Aralık 2014 Ankara Sanayi Odası Yayınları Atatürk Bulvarı No: 193 (06680) Kavaklıdere/ANKARA Tel: (0312) 417 12 00 Faks: (0312) 417 52 05 e-mail:

Detaylı

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ Editörden Afyon Kocatepe Üniversitesi, sürekli dinamik tutulan bir vizyonla yaz dönemini de aktif bir şekilde geçirerek, yeni bir akademik yıla (2013-2014) yine yoğun bir çalışma temposuyla girmekte. Bu

Detaylı

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi 4 Temmuz - Ağustos eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi içindekiler 3 eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi Mayıs - Haziran Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Dergisi HABERLER 2 İki Ayda Bir Yayımlanır

Detaylı

07 NİSAN 15 ENERJİ ÇALIŞTAYI. 26 Ocak 2015, İSTANBUL. Sonuç Raporu

07 NİSAN 15 ENERJİ ÇALIŞTAYI. 26 Ocak 2015, İSTANBUL. Sonuç Raporu 07 NİSAN 15 ENERJİ ÇALIŞTAYI 26 Ocak 2015, İSTANBUL Sonuç Raporu Yardımcı Doçent Doktor Filiz Katman lisans derecesini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat (İngilizce) bölümü, yüksek lisans

Detaylı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı ICTP-ECAR ın Açılış Konferansı İYTE de Yapıldı Sayı 18 / Nisan - Mayıs - Haziran Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 18 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ

Detaylı

Cumhuriyetimizin 90. yılını idrak ediyoruz.

Cumhuriyetimizin 90. yılını idrak ediyoruz. EKİM 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 500 milyar doların yolu lobiden geçiyor korhan@ostim.com.tr Cumhuriyetimizin 90. yılını idrak ediyoruz. Bir asra yakın bir süre önce tohumları ekilen ülkemizin

Detaylı

4 HABERLER 40 FABRİKA. Bizimki bir petrokimya hikâyesi. Yeni Etilen Fabrikası törenle devreye alındı. Dev proje TANAP ın temeli atıldı

4 HABERLER 40 FABRİKA. Bizimki bir petrokimya hikâyesi. Yeni Etilen Fabrikası törenle devreye alındı. Dev proje TANAP ın temeli atıldı MART 2015 / SAYI: 13 Bizimki bir petrokimya hikâyesi 4 HABERLER Yeni Etilen Fabrikası törenle devreye alındı 22 ÖZEL HABER Dev proje TANAP ın temeli atıldı 40 FABRİKA Türkiye nin PA talebinin %70 i Petkim

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı Basyazı, Yıl: 51 Sayı: 597 ŞUBAT 2012 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar O. Murat PERÇİN A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN

Detaylı

ÇEDBİK YÖNETİM Yıl: 1 Sayı: 2 EKİM 2010 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR SevgiliÇevreDostları, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği kurulalı üç yıl oldu. Bina endüstrisinin sera gazı salımlarını düşürmesi için iş yapış

Detaylı

BMO 1. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

BMO 1. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU BMO 1. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU Eylül 2012-Mart 2014 GENEL KURUL İLANI TMMOB BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ ODASI 2. OLAĞAN GENEL KURULU Bilgisayar Mühendisleri Odası 2. Olağan Genel Kurulu 1 Mart 2014 Cumartesi

Detaylı

Sevgili Öğrenciler, Prof. Dr. Adnan GÖRÜR Niğde Üniversitesi Rektörü

Sevgili Öğrenciler, Prof. Dr. Adnan GÖRÜR Niğde Üniversitesi Rektörü Sevgili Öğrenciler, Son derece uzun ve zorlu bir eğitim sürecinden geçerek yükseköğretim aşamasına geldiniz. Bu noktada yapacağınız tercih, hayatınızın bundan sonraki kısmını doğrudan etkileme bakımından

Detaylı

YDÜ Hastanesi ödüle doymuyor!

YDÜ Hastanesi ödüle doymuyor! . 19 HAZIRAN 2015 CUMA 2 gazete.neu.edu.tr YDÜ HASTANESİ 15 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALADI. 2 YIL: 4 SAYI: 110 BURS ALAN ÖĞRENCİLER DR. SUAT İ. GÜNSEL İ ZİYARET ETTİ. 6 YAKIN DOĞU KOLEJİ ÖDÜLLERİ TOPLADI. YDÜ

Detaylı

ISBN 978-975 19 4174-9 (basılı nüsha)

ISBN 978-975 19 4174-9 (basılı nüsha) ISBN 978-975 19 4174-9 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının görüşlerini yansıtmaz. Sorumluluğu yazarına aittir. Yayın ve referans olarak kullanılması Devlet Planlama Teşkilatının iznini

Detaylı

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı