Samsun Çocuk Hizmetleri İ l Koordinasyon Sekretarya Birimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Samsun Çocuk Hizmetleri İ l Koordinasyon Sekretarya Birimi"

Transkript

1 Samsun Çocuk Hizmetleri İ l Koordinasyon Sekretarya Birimi Veri Giriş Sistemi Klavuzu

2 Amaç Veri Giriş Sistemi, koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının takibinde ve uygulamasında ilgili kurumları daha aktif çalışmaya teşvik etmek amacıyla ve yönerge gereği istatistik verilerin online olarak toplanması ve işlenmesi amacıyla oluşturulmuş bir yapıdır. Hedef Koruyucu ve destekleyici tedbir kararları ile ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu oluşan sayısal verileri online olarak almak Gerekli Yazılım ve Altyapı İnternet tarayıcı (İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefoz vb.) *Sistem en iyi Google Chrome ile çalışmaktadır. Google hesabı - Yeni hesap oluşturmak için burayı tıklayın *Sistem Google Drive, Google E-Tablolar ve Google Forms alt yapısını kullanmaktadır. Orta düzeyde Excell bilgisi *Verilerin kaydedileceği tablolar Excell mantığı ile çalışmaktadır. Tablolar üzerinde işlem yapmak için gereklidir. Sistemin Oluşturulması

3 1. Öncelikle Google hesabımız ile Google Drive a giriş yapıyoruz. Google Drive temel olarak Google hesabımıza bağlı bir online veri deposudur. Girilecek olan veriler bu depoda saklanacaktır. Kişisel bilgisayarlarımızda yaptığımız gibi Drive içindeki dosyaları klasörler halinde organize edebilir, internet bağlantısı olan her yerden(akıllı cep telefonları da dahil) ulaşabiliriz. 2. İlk adım olarak veri giriş formu oluşturuyoruz. Form oluşturmaya başlamadan önce bir planlama yapmakta fayda var. Bu planda olması gereken şeyler genel olarak aşağıda belirtilmiştir. Bunların dışında ihtiyaçlar doğrultusunda plan detaylandırılabilir. o Veri alınacak kurumların belirlenmesi o Kurumlardan alınacak verilerin belirlenmesi o Belirlenen verilerin girileceği formların hazırlanması Bu aşamada dikkat edilecek husus her tedbir türü için ayrı bir form hazırlanması, gerekirse alt kuruluşlar için ayrı formlar hazırlanması verilerinizin daha organize bir şekilde alınmasında ve sonrasında daha rahat işlenmesinde faydalı olacaktır. Örneğin; bakım tedbiri ve sağlık tedbiri için farklı formların oluşturulması bu formlara girilen verilerin farklı yerlerde kaydedilmesini sağlayacak ve bu verilerin birbirine karışmasını önleyecektir. Çünkü sistem her form bir tabloya kayıt yapacak şekilde çalışıyor. Aynı şekilde bakım tedbiri verilerini direkt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden almak yerine müdürlüğe bağlı kuruluşlardan alıyorsanız yada sağlık tedbiri verilerini ilçelerden ayrı ayrı almak istiyorsanız her kuruluş yada ilçe için ayrı form oluşturulması girilen verilerin herhangi bir karışıklığa neden olmadan organize edilmesine yardımcı olacaktır. Çocuk Yuvası İlçe 1 Tablo 1 - Bakım Tedbiri BSRM Tablo 2 - Sağlık Tedbiri İlçe 2 vb. vb.

4 a) Bu şekilde ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra ilk formumuzu oluşturabiliriz. Drive ana ekranında [YENİ] [Diğer] [Google Formlar] yolunu izleyerek form oluşturuyoruz. Aşağıda görünen ekran karşımıza çıkıyor. Şu aşamada form ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek yok.

5 b) Başlıksız form yazısına tıklayarak formumuzun başlığını değiştiriyoruz. c) Devamında öncelikle soru türünü seçmemiz gerekiyor. Genel olarak kullanıcılardan veri isteyeceğimiz için metin soru türünü kullanacağız.

6 !!!UYARI!!! [Soru başlığı] alanı verilerin kaydedildiği tabloda sütun başlığı olarak kullanılacaktır. Bu nedenle sorularınızı kısa ve öz yazınız. Gerekli açıklamaları [Yardım metni] bölümüne yapınız. d) Metin soru türünü kullanarak öncelikle veri girişi yapan kişinin adını soyadını ve telefon numarasını girmesini isteyeceğiz. Buna ihtiyaç duyulmasının nedeni daha sonra yapılacak kontrollerde bu kişiye ulaşarak gerekirse verileri kontrol ederek tekrar giriş yapmasını istemektir. İsim ve telefon alanının [Yanıtlanması zorunlu soru] özelliğini aktif hale getiriyoruz. e) Sistemi online olarak herkese açık olarak yayınlayacağımızdan ilgisiz kişilerin veri girmesini önlemek adına [Veri Giriş Kodu] adında metin türünde bir soru ekliyoruz. Sırasıyla [Gelişmiş ayarlar] [Veri Doğrulama] [Normal ifade] [Eşleşir] seçerek aşağıdaki resimde görüldüğü gibi??? ifadesi yerine kod olarak kullanacağımız ifadeyi yazıyoruz. Örneğin, 55ASP2014 gibi. Burada dikkat edilecek husus bu kod kişiye özel değil forma özeldir. Giren kişi değişebilir ama bu forma veri girmek için oluşturacağımız bu kod gerekli olacaktır. Google Formlar sisteminin alt yapısı anket oluşturmak üzere hazırlandığından kişiye özel bir şifreleme imkanı sunmamaktadır. Bu eksikliği bu şekilde bir nebze gidermeye çalıştık. En baştaki [Kullanıcı başına yalnızca tekbir yanıta izin ver] seçeneği işimize yaramamaktadır. Çünkü aylık olarak veri girileceğinden bir kullanıcı birden fazla giriş yapacaktır.

7 f) Formun giriş sayfasını ve veri sayfasını ayırmak için [Öğe ekle] [Sayfa sonu] seçerek giriş sayfasının sonunu belirtiyoruz. g) Tüm işlemlerden sonra formumuzun giriş bölümü aşağıdaki gibi görünecektir.

8 h) İstenecek her veri için ayrı ayrı soru ekliyoruz. [Yanıtlanması zorunlu soru] özelliğini aktif ediyoruz. [Gelişmiş ayarlar] [Veri Doğrulama] seçeneğini aktifleştiriyoruz. Sırasıyla [Sayı] ve [Numara] seçeneklerini seçiyoruz. Bu şekilde tüm alanlar doldurulmadan form kaydedilmiyor. Alanlara rakam dışında bir karakter yazılamıyor. Böylece Form oluşturma işlemini bitirmiş oluyoruz. 3. Bu adımda formumuzun yanıtlarının kaydedileceği tabloyu belirleyeceğiz. a) Form oluşturma sayfasının en başında bulunan menüden [Yanıtlar] [Yanıtın hedefini değiştir] seçeneğine tıklıyoruz.

9 b) Burada iki seçenekten birini seçmemiz gerekiyor. Ya her formu ayrı bir e-tabloya (Excel deki karşılığı çalışma kitabı) kaydedeceğiz ya da mevcut bir e-tabloda yeni bir sayfaya. İlk defa işlem yaptığımızı düşünerek yeni bir e-tablo oluşturmak için resimde Danışmanlık Tedbiri Verileri (Yanıtlar) yazan yere oluşturulacak tablonun adını yazıyoruz ve oluştura tıklıyoruz. c) Google Drive ana dizinine yazdığımız isimde bir e-tablo otomatik olarak oluşturuldu. Bu örnekte e-tabloya deneme ismini verdik. Form ve e-tablo dosyalarını yeşil renkli simgelerinden ayırt edebilirsiniz.

10 d) deneme e-tablosunu açıyoruz. Tablonun ilk sütunu [Zaman Damgası] adını taşıyor. Bu sütun sistem tarafından otomatik oluşturuluyor. Girilen verinin tarih ve saati burada yer alacak. Diğer sütun başlıkları da daha önce belirttiğimiz gibi forma yazdığımız sorulardan oluşuyor. Bu sütun başlıklarını e-tablo üzerinden değiştirmeyiniz. Sütun başlıklarını değiştirmek için formdaki sorularınızı değiştirmeniz gerekmektedir. e) Diğer tedbir verilerini de deneme e-tablosunda saklamak istediğimizi düşünerek daha sonra karışıklığa neden olmaması için e-tablo içindeki çalışma sayfasının adını üzerine çift tıklayarak danışmanlık olarak değiştiriyoruz. Sütun başlıklarının aksine sayfa adlarında değişiklik yapmamızın herhangi bir sakıncası yok.

11 f) Yeni bir form oluşturarak [Yanıtlar] [Yanıtın hedefini değiştir] seçeneğine tıklıyoruz. [Mevcut bir e-tabloda yeni sayfa ] seçeneğini işaretleyip [Seç] düğmesine tıklıyoruz. Açılan bölümde deneme e-tablosunu buluyoruz ve [Seç] düğmesine tıklıyoruz.

12 i) deneme e-tablomuza otomatik olarak Form Yanıtları 2 sayfası oluşturuldu. Bu sayfanın da adını değiştirerek diğer formları oluşturmayadevam edebiliriz. Buraya kadar sistemimizi adım adım oluşturmuş olduk. Artık veri girişi için formumuz ve sonuçları takip etmek için e-tablomuz hazır. Sayfa adlarının solunda bulunan [+] tıklayarak yeni sayfa oluşturabilir ve bu sayfada excel formüllerini kullanarak formlardan otomatik gelen verileri alabiliriz. Formları internet sayfasına ekleyebilir ya da mail olarak gönderebiliriz. Bunun için form sayfasının sağ üst bölümündeki [Formu gönder] düğmesine tıklarız.

13 [Paylaşım Bağlantısı] alanındaki linki elektronik posta yoluyla ilgili kişilere gönderebiliriz. Formu direkt sayfamıza gömerek kendi kurumumuzun web sayfası üzerinden giriş yapılmasını sağlamak için [Ekle] düğmesine tıklarız. Genişlik ve yüksekliğini ayarladıktan sonra <iframe ile başlayan kodu web sayfamızın html bölümüne yapıştırıyoruz.

14

15

16

Access 2000, bütün Windows 95/98 programları gibi çeşikli yollarla başlatılabilir.

Access 2000, bütün Windows 95/98 programları gibi çeşikli yollarla başlatılabilir. Eğer bana bilgisayar kullanımını haklı gösterecek tek bir şey şey derseniz, hemen Veritabanı derim. Veri-işlem. Ve ister telefon defterinizi oluşturun, ister firmanızın demirbaş envanterini tutun, Microsoft

Detaylı

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ 1400 Sokak No : 9 D : 7 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 21 35 Pbx Fax : 463 08 04 web adresi : www.akbimkoc.com mail adresi akbimkoc@akbimkoc.com SDDOP Programı

Detaylı

AKINSOFT. Sayfa 1. WOLVOX Kontrol Paneli. AKINSOFT WOLVOX 7 Kontrol Paneli Yardım Dosyası

AKINSOFT. Sayfa 1. WOLVOX Kontrol Paneli. AKINSOFT WOLVOX 7 Kontrol Paneli Yardım Dosyası WOLVOX 7 Kontrol Paneli Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Oluşturma Tarihi : 01.03.2011 Düzenleme Tarihi : 01.03.2011 Sayfa 1 WOLVOX 7 Kontrol Paneli WOLVOX ERP E-Business yazılım paketinin merkezi

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU 4.0 Kullanıcı Kılavuzu Tüm hakları saklıdır 2010 1 İçindekiler 1 İÇINDEKILER... 2 2 VERSIYONLAR TARIHÇESI... 4 3 KISALTMALAR... 4 4 GENEL SISTEM ÖZELLIKLERI... 5 4.1 AYRINTILI

Detaylı

Ekonomik Seri Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Ekonomik Seri Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 SATIN ALMA YÖNETİMİ 1. SATIN ALMA YÖNETİMİ... 4 1.1 Kartlar... 4 1.1.1 Satın Alma Kartları Yardım Tuşları... 5 1.1.2 Cari Hesaplar... 9 1.1.2.1 Cari Hesap Tanıtım Kartı (041110)... 9 Teminat bilgileri

Detaylı

Kütüphan-e Türkiye Projesi

Kütüphan-e Türkiye Projesi Kütüphan-e Türkiye Projesi Eğitici Kitaplar Serisi: 1 GOOGLE DRIVE GKA, ODTÜ ITS İçindekiler 1. Başlangıç...3 1.1 Google Drive...3 2. Uygulamalar...6 2.1 Form...6 2.1.1 Oluşturma...6 2.2 Sunu...8 2.2.1

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

PHP I le Web Sitesi Yapımı

PHP I le Web Sitesi Yapımı 2013 PHP I le Web Sitesi Yapımı Serkan HANCI ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Programcılığı Giriş PHP, HTML içine gömülebilen bir betik dilidir. PHP sadece Personel Home Page kelimelerinin kısaltması değil

Detaylı

Microsoft FrontPage 2003. Web Sitesi Hazırlama. Ögr.Gör.N.Nilgün Çokça

Microsoft FrontPage 2003. Web Sitesi Hazırlama. Ögr.Gör.N.Nilgün Çokça Microsoft FrontPage 2003 Web Sitesi Hazırlama Ögr.Gör.N.Nilgün Çokça Microsoft FrontPage 2003 Web Sitesi Hazırlama Birinci Bölüm Microsoft FrontPage 2003 i Yeni Web Sitesi Oluşturmak 2 Dosyanın Kaydedilmesi

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar :

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar : 1 Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir

Detaylı

AKINSOFT E-Ticaret. Yardım Dosyası. Copyright 2011 AKINSOFT. Sayfa 1. Doküman Versiyon : 1.02.02 Tarih : 10.10.2012

AKINSOFT E-Ticaret. Yardım Dosyası. Copyright 2011 AKINSOFT. Sayfa 1. Doküman Versiyon : 1.02.02 Tarih : 10.10.2012 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.02 Tarih : 10.10.2012 Sayfa 1 Copyright 2011 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT programı sayesinde internet sitenizden ürünlerinizi tanıtabilir,

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA KASIM 2012 İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Alan Adının Oluşturulması... 3 3. Mebpanel Kısmına Giriş...

Detaylı

AKINSOFT NetSürücü. Yardım Dosyası

AKINSOFT NetSürücü. Yardım Dosyası AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 01.02.02 Tarih: 10.02.2015 1 İÇİNDEKİLER 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ...3 2. KAYIT..6 3. MUHASEBE.20 4. BANKA 26 5. ARAÇ TAKİP.28 6. DERS PROGRAMI.32

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİ TABANI HAZIRLAMA 481BB0123 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIM EDİTÖRÜ İLE VERİ TABANI İŞLEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

Harcama Birimleri Harcama Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu

Harcama Birimleri Harcama Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu Harcama Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu Mayıs 2012 Çankırı Karatekin Üniversitesi GİRİŞ HYS Uygulamasına bağlanılabilmesi için aşağıdaki işlemler sırasıyla gerçekleştirilir. Uygulama internet ortamında

Detaylı

AHBS KULLANIM KILAVUZU

AHBS KULLANIM KILAVUZU HelpAndManual_illegal_keygen Sâye AHBS KULLANIM KILAVUZU Sürüm No : 1.0.0.45 HelpAndManual_illegal_keygen Yasal Uyarı İşbu kullanım kılavuzu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve bu kanun kapsamında

Detaylı

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU www.islonline.com /islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU 1 İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa Numaraları ISL Online Kullanıcı Kaydı 3 Uzaktan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

SATIŞ YÖNETİMİ. Vr.15 (9000 Serisi) 1 Satış Yönetimi

SATIŞ YÖNETİMİ. Vr.15 (9000 Serisi) 1 Satış Yönetimi SATIŞ YÖNETİMİ 1. SATIŞ YÖNETİMİ... 9 1.1 KARTLAR... 9 1.1.1 Cari Kartları Yardım Tuşları... 9 1.1.2 Cariler... 14 1.1.2.1 Cari Tanıtım Kartı (041110)... 14 1.1.2.2 Cari Hesap Adresleri (041210)... 22

Detaylı

Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde Next e tıklayınız.

Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde Next e tıklayınız. BÖLÜM I PROGRAM KURULUMU Cihazınızla birlikte verilen CD de bulunan EceGöz_SenOku.msi ve Setup.exe dosyalarından herhangi birine çift tıklayarak EceGöz SenOku program kurulumunu başlatınız. Karşınıza aşağıdaki

Detaylı

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY İstatistik Bölümü Güz dönemi 2.sınıf Programlama dilleri I (Excel-access) MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın

Detaylı

T.C. KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİİLAFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TAKİPOTOMASYONU

T.C. KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİİLAFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TAKİPOTOMASYONU T.C. KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİİLAFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TAKİPOTOMASYONU -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı