GENEL GÖRÜNÜM. Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GENEL GÖRÜNÜM. Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi."

Transkript

1 GENEL GÖRÜNÜM Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye, Hindistan, Güney Kore, Malezya, Umman, Tayvan ve Vietnam dan ithal edilen çelik çivilere yönelik olarak ABD'ye maliyetlerin altında girdiği iddialarına ilişkin anti-damping soruşturması açtı. Soruşturma ile ilgili kararın 14 Temmuza kadar açıklanması bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ın Cumartesi günü 7 AB lideri ile bir zirve gerçekleştireceği ve zirvede AB Komisyonu nun önceliklerinin ele alınacağı açıkladı. Diğer taraftan Fransa Dışişleri Bakanı Fransa nın, AB'nin büyüme ve enerji konularına odaklanmasını istediğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, varlık alımlarıyla ilgili IMF ile herhangi bir görüş ayrılıkları olmadığını, ECB nin aldığı önlemlerin fiyatlar genel düzeyini artırmaya yönelik olduğunu ve enflasyon konusunda gerekmesi halinde yeni adımlar atılabileceğini söyledi. Türkiye de yurtdışı ÜFE Mayıs ayında aylık bazda % -1,62 (önceki ay: % -3.21) düşerken, yıllık bazda ise % (önceki ay: % ) artış gösterdi. Ekonomi Bakanlığı 2014 yılı Nisan ayında 911 milyon $ düzeyinde doğrudan yatırım girişi gerçekleştiğini açıkladı. Euro Bölgesinde Nisan ayı cari işlemler dengesi: milyar Euro (önceki:+18.8 milyar Euro) fazla verdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) piyasasında tavan fiyat uygulamasına yönelik yönetmelik çalışmasını tamamladı. Yönetmeliğe göre LPG piyasasında 2 ayı aşmamak üzere tavan fiyat tespit edilebilecek. Fitch Ratings Direktörü Rawkins, petrol fiyatlarındaki artışın, Türkiye nin cari açığı üzerinde için kırılganlık yaratacağını ve Türkiye deki yüksek enflasyonun endişe yarattığını söyledi. Türkiye nin uluslararası yükümlülükleri nisan ayında 2013 sonuna göre % 2.4 arttı. Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye nin Rusya dan aldığı doğalgaz için indirim talebinde bulunulacağını söyledi. Ayrıca Beyci'deki son durumla Irak'ın genelinde işlenmiş petrol ürünleri açığı oluşacağını ve Irak'ın ve Kuzey Irak'ın, bunu Türkiye'den talep edebileceğinin öngörüldüğünü de konuşmalarına ekledi. İngiltere de mayıs ayında perakende satışlar aylık % -0.5 (önceki:%+1.3), yıllık % +3.9 (önceki: % +6.9) oldu. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ersin Taranoğlu, Irak taki son gelişmeler nedeniyle ihracatın durma noktasına geldiğini belirtti.

2 Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin kararına uyarak, Balyoz Planı Davası'nda 230 başvurucu hakkında verdiği hak ihlaline ilişkin kararı sonrasında tahliye taleplerini değerlendirdi ve sanıklar hakkında infazın durdurulmasına karar verdiğini açıkladı. ABD'de haftalık işsizlik başvuruları toplamı 312 bin (önceki: 317 bin), devam eden işsizlik başvuruları toplamı 2 milyon 561 bin (önceki: 2 milyon 614 bin) ve mayıs ayı öncü göstergeler endeksi % +0.5 (önceki:%+0.4) oldu. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye'nin NATO'dan Irak'ta yaşanan olaylarla ilgili herhangi bir yardım talebinde bulunmadığını söyledi. Fitch Ratings Türk Sigorta Sektörü hakkında yayınladığı raporda, sisteme girişin Batı Avrupa daki düzeye ulaşma olasılığı uzun yıllar alacak olsa da Türk Sigorta Sektörünün büyüme görmeye devam edeceğini bildirdi. Bir internet sitesinde yayınlanan habere göre; Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu nda (EPDK) 13 üst düzey yönetici görevinden alınırken bazıları uzman kadrosuna atandı. ABD Başkanı Barack Obama, Irak taki islamcı militanlara karsı "hedefli ve hassas askeri harekât" gerçekleştirebileceklerini söyledi. İngiltere de konut fiyatları beklentisi son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi, sahip oldukları konutların fiyatlarının Haziran ayında Mayıs ayının üzerinde olduğunu belirtenleri gösteren endeks 62.5 seviyesine geriledi. Mayıs ayında bu oran 63.2 seviyesindeydi. Çin Başbakanı Li Keqiang yaptığı açıklamada Yunanistan yeni tahvil ihracına gidecek olursa Çin'in portföyünde bulunan Yunan tahvillerini artırmak istediğine işaret etti. Uluslararası para fonu tarafından yapılan açıklamada Avrupa Merkez Bankası'nın daha fazla varlık alımı konusunu değerlendirmesi gerektiği ifade edildi. Konuya yakın kaynaklar tarafından yapılan açıklamada Arjantin den alacaklı olan kreditörler grubunu temsil eden Elliott Management Corp.'un Arjantin Hükümeti ile alacakları konusunda görüşmeye ve anlaşmanın bir parçası olarak yeni tahvilleri kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi. Belçika Polisi varlıklı Belçikalıların vergi kaçırmalarına yardımcı olduğu gerekçesi ile başlatılan soruşturma kapsamında İsviçreli Banka UBS'in Belçika biriminin yöneticisini gözaltına aldı. Fransız Hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Fransa Devlet Başkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak Ukrayna nın doğusunda ateşkesin sağlanmasına yardımcı olmasını istediler. Fitch, Letonya nın kredi notunu BBB+'dan A'ya yükseltti, görünümü ise durağan olarak belirledi.

3 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) teşkilata üye ülkelerde göreli yoksulluğun arasında genel olarak değişmediğini ancak özellikle Türkiye ve Macaristan da yüzde 2 ve yüzde 4 arttığını bildirdi. Nüfusun yüzde 19.2 sinin göreli gelir yoksulluğu içinde bulunduğu Türkiye bu sonuca göre OECD de üçüncü konumda yer alıyor. Ukrayna, Rus yanlısı militanların silah bırakması için tek taraflı olarak ateşkes ilan ettiğini açıkladı. 12 Eylül Davası'nda mahkeme kararına göre, müebbet hapis cezasına çarptırılan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya nın rütbeleri de sökülerek orgenerallikten erliğe düşürüleceği açıklandı. Türkiye nin satın alma gücü paritesine göre kişi başına GSYH değeri, AB ortalamasının %45 altında kaldı. Ukrayna, Rus doğalgazını Ukrayna ya taşıyan doğalgaz boru hattında meydana gelen patlamayı, olası bir terör eylemi olarak değerlendirdiklerini belirtti. ABD'de 1. Çeyrekte cari işlemler dengesi milyar dolar (önceki:-81.1 milyar dolar) ve 13 Haziran piyasa endeksi 351.6(önceki: 387.1) oldu. Meclis Genel Kurulu nda, MHP nin Kıbrıs için genel görüşme yapılmasına ilişkin verdiği grup önerisi reddedildi. Anayasa Mahkemesi, Balyoz Davası'nda sanıkların, dijital veriler ve sanık dinlenilmesiyle ilgili konularda hak ihlali olduğunu ve ihlal kararının giderilmesi için sanıkların yeniden yargılanması gerekeceğini açıkladı. Anayasa Mahkemesi Devrimci Karargah Örgütü Davası nda Hanefi Avcı nın yapmış olduğu bireysel başvuru ile ilgili olarak, Hanefi Avcı nın uzun tutukluluk süresini hak ihlali olarak kabul etti. Gülen okullarını bir yıl önce bünyesine alan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), ek mali yük ve proje yönetim zorluklarını gerekçe göstererek eğitim kurumlarının feshedildiğini duyurdu. Irak hükümeti, ülkenin kuzeyindeki bazı kentleri ele geçiren IŞİD militanlarına karşı mücadelede Amerika dan hava desteği sağlaması yönünde resmi talepte bulundu. ABD Merkez Bankası FED, çetin gecen kış nedeniyle 2014 için büyüme tahminini düşürdü. FED, bu yıl için büyüme tahminini yüzde 2.1 ile yüzde 2.3 aralığına çekti. Banka Mart'ta büyüme için yüzde 2.8 ile yüzde 3 öngörüsünde bulunmuştu. Bununla birlikte FED, ekonomik aktivitenin "son aylarda sıçrama gösterdiğini" belirtti. FED beklendiği gibi ekonomiyi canlandırma programında bu ay 10 milyar dolarlık daha kesinti yaparak tahvil alımını 35 milyar dolara düşürdü. Brezilya ekonomisi yavaşlarken Hükümet özel sektörü güçlendirmeye yönelik önlemler açıkladı. Önlemler kapsamında Hükümetin ihracatçılar için kalıcı vergi-kredi programı

4 getireceği ve ayrıca 2014 yılında sona erecek olan 80 milyar real (36 milyar dolar) büyüklüğündeki destek kredisi programının süresinin uzatılacağı belirtildi. Japonya'da Tankan imalat endeksi Haziran da: +19 (Mayıs: +19), imalat dışı endeks ise +29 (Mayıs: +21) olarak açıklandı. Arjantin Ekonomi Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada vadesi 30 Haziran da dolan tahvillerin ödemelerinin yapılmasının imkansız olduğu ifade edildi. Irak ın güneyine çalışan Türk firmaları, alacaklarını tahsil edememeleri nedeni ile Türkiye deki çalışmaların da sıkıntıya gireceği endişesini taşıyor ve firma temsilcileri yurtiçindeki borçlarının yapılandırılmasını bekliyor. IMF nin hazırladığı taslağa ulaşan kaynaklara göre Uluslar arası Para Fonu ECB'yi deflasyona karsı mücadelesini güçlendirmesi ve devlet tahvillerinin alımı da dahil seçenekleri değerlendirmesi konusunda uyaracak. Bank of America Merill Lynch tarafından bugün yayınladığı raporda Türkiye ye yönelik yatırım tavsiyesini overweight (piyasa üstü ağırlık) seviyesinden nötr seviyesine düşürdü. İtalya da global dış ticaret dengesi nisan ayında milyar Euro (önceki: milyar Euro) olarak gerçekleşti. İngiltere de mayıs ayında TÜFE aylık % -0.1 (önceki:%+0.4), yıllık % +1.5 (önceki:%+1.8) çekirdek TÜFE aylık % 0 (önceki: % +0.5), yıllık % +1.6 (önceki:%+2.0) ve perakende fiyat endeksi aylık % +0.1 (önceki:%+0.4), yıllık %+2.5 (önceki:%+2.5) oldu. Almanya da haziran ayında ZEW ekonomik eğilim endeksi 29.8 (önceki: 33.1) ve ZEW cari koşullar endeksi 67.7(önceki:62.1) oldu. Euro Bölgesi nde 1. çeyrekte ücret endeksi % +1.5 (önceki: % +1.9) ve işgücü maliyet endeksi % +0.9 (önceki: % +1.4) oldu. Maliye Bakanı Şimşek, Irak'taki gelişmelerin cari açığı olumsuz etkileyeceğini ve jeopolitik gerginliklerin bir risk faktörü oluşturduğunu söyledi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Soma Holding'in patronu Alp Gürkan'ın tüm mal varlığına tedbir koydu. ABD'de mayıs ayında konut başlangıçları % -6.5 (önceki: % +13.2) ve TÜFE yıllık % (önceki: % +2.0) oldu. Basra Başkonsolosluğu tahliye edilerek çalışanların Kuveyt'e geçirildiği açıklandı. Bağdat için ise tahliye kararı bulunmamaktadır. ABD Yüksek Mahkemesi'nin, Arjantin in tahvilleri konusundaki kararı sonrasında kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Arjantin'in kredi notunu CCC- seviyesine düşürdü.

5 Çin Başbakanı Li Keqiang'ın İngiltere'ye gerçekleştirdiği resmi ziyarette, iki ülke şirketleri arasında toplam hacmi yaklaşık 14 milyar sterlini bulan anlaşmalar imzalandı. Türksat 4B nin 2014 yılının Kasım ayında uzaya fırlatılması planlanıyor. Putin ve Poroshenko, Doğu Ukrayna da olası bir ateşkes için telefon görüşmesi yaptılar. FED in dün başlayanan Açık Piyasa Komitesi Toplantısı bugün sona eriyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye nin yeni varlık yönetim yasasının sermaye girişini güçlendireceğini belirtti. Türkiye de işsizlik oranı mart ayında % 9.7 oldu. Ocak-Mayıs döneminde 2,8 milyar TL açık veren merkezi yönetim bütçesi mayıs ayında 1.5 milyar TL fazla verdi. Merkez Bankası Başkanı Başçı, Türkiye'nin enflasyonu düşürme sürecinde olduğunu, gelecek yıl sonunda enflasyonda %5'i görecek imkanımızın bulunduğunu ve şartların bu yönde ilerlediğini belirtti. Bakan Davutoğlu ile bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Musul da alıkonulan Türklerin serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Euro Bölgesi nde ÜFE aylık mayıs % -0.1 (önceki:%+0.2), yıllık % +0.5 (önceki:%+0.5) oldu. Başbakan Yardımcısı Babacan, Japonya ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasını gönülden arzu edildiğini belirtti. Ukrayna Naftogaz ı ön ödemeli sisteme geçiren Gazprom, Stockholm tahkim mahkemesinde 4.5 milyar dolarlık dava açtı. Gazprom, Kiev hükümetine doğalgaz borçlarını ödemesi için verdiği sürenin dolmasının ardından Ukrayna'ya doğalgaz akışını kesti. Enerji Bakanı Yıldız, Kuzey Irak'tan sevk edilen yaklaşık bin varillik petrol sevkiyatının devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı için CHP ve MHP nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. ABD'de haziran ayında Empire State imalat endeksi (önceki: 19.01) ve NAHB konut piyasası endeksi 49 (önceki:45), mayıs ayında sanayi üretimi % +0.6 (önceki: % -0.6) ve nisan ayında kapasite kullanımı verisi %78.6' dan %78.9'a revize edildi. Bir gazete internet sitesinde yer alan habere göre kayıp ve kacak elektrik tüketimine karşı asgari tüketim uygulaması modeline geçilecek. Dışişleri Bakanlığı Irak a ilişkin güvenlik uyarısını Basra yı da kapsayacak şekilde güncelledi.

6 IMF tarafından yapılan açıklamada ABD'de enflasyon oranlarının 2017 yılında dahi FED'in hedef seviyelerinin altında kalacağı ve bu nedenle FED in faiz oranlarının yatırımcıların halen beklediğinden daha uzun bir sure sıfıra yakın seviyelerde tutması gerektiği ifade edildi. Çin'de doğrudan yabancı yatırımlar mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 oranında gerileyerek 8.6 milyar dolar oldu. ABD'de Yüksek Mahkeme nin Arjantin in borç yapılandırmasına katılmayan serbest fonlara karşı açmaya çalıştığı davayı reddetmesinin ardından, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez Arjantin in yapılandırılmış borçlarında temerrüt yasamayacağını söyledi. FED in 3 üyesi Lael Brainard, Stanley Fischer ve Jerome Powell yemin ederek görevlerine başladılar. Powell, FED'e ikinci kez atanmış oldu. Bloomberg News tarafından düzenlenen anketin sonuçlarına göre ekonomistlerin pek çoğu, FED'in faiz oranlarını pek çok para piyasası yatırımcısının tahmininden önce artırabileceğini düşünüyor.

15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler...

15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler... 15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... ABD, Türkiye ve bazı ülkeleri İran yaptırımlarından muaf tuttu... Nisan ayında cari işlemler açığında düzelme devam etti ve açık 4.96 milyar

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU ŞUBAT 2010/II HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Faruk SEKMEN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Şubat 2010

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2013

EKONOMİ ALMANAĞI 2013 EKONOMİ ALMANAĞI 2013 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr / musiad@musiad.org.tr

Detaylı

21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler...

21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler... 21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... İşsizlik oranında 2013 yılının Kasım döneminde (Ekim-Kasım-Aralık) bir önceki yıla ve önceki döneme göre artış devam etti. İşsizlik oranındaki

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 14 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin Baa3 kredi notunu ve negatif

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 31 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor Çin in şirketlerin hisse fiyatlarını desteklemek için hisse senedi satın

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak 2014 YÖNETİCİ ÖZETİ Birleşmiş

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

Ankete katılan reel sektör firmaları, mevcut dönemdeki mal sipariş miktarından aynı ölçüde memnun veya memnun değiller.

Ankete katılan reel sektör firmaları, mevcut dönemdeki mal sipariş miktarından aynı ölçüde memnun veya memnun değiller. 1 Temmuz'da Başbakan Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanması ihtimali güçlendi. Yurtiçi piyasalar bir yandan adayları, bir yandan da, 3 Temmuz perşembe günkü ECB kararı ile, 4 Temmuz cuma

Detaylı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER OCAK 2015 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER RAPORU OCAK 2015 ÖNSÖZ Dünya ekonomisi

Detaylı

Günlük Bülten 19 Ocak 2015

Günlük Bülten 19 Ocak 2015 PİYASALAR Döviz Piyasası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TCMB nin faiz politikasına yönelik sert eleştirisi ve Dolar endeksindeki güçlenmenin etkisiyle USD/TL kuru gün içinde,34 ü gördü ve haftayı,359 seviyesinden

Detaylı

Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı

Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı Bu hafta Çarşamba günü ABD Merkez Bankası, FED, Para Politikası Kurulu toplantısı kararları açıklandı. Toplantı sonuçlarına göre tahmin ettiğimiz gibi tahvil

Detaylı

Ekonomide Dönüşüm Zamanı. Dünya Türkiye İnşaat Sektörü

Ekonomide Dönüşüm Zamanı. Dünya Türkiye İnşaat Sektörü Ekonomide Dönüşüm Zamanı Dünya Türkiye İnşaat Sektörü Nisan 2015 Nisan 2015 Tüm dünyada daha yüksek büyümeyi elde etmek için anahtar nokta artık 'güven' olacak." Ali BABACAN, T.C. Ekonomiden Sorumlu Başbakan

Detaylı

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte.

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte. FED'in faiz artırımına başlama ihtimali 2015 haziran-temmuz döneminden, 2015 mart-nisan dönemine kayarken, piyasa parametrelerinin şekillenmesinde etkili değişken sayısı artıyor. Zihinlerde 'serseri mayın'

Detaylı

Türkiye de büyüme konusunda fazla tedirgin olmaya gerek yok

Türkiye de büyüme konusunda fazla tedirgin olmaya gerek yok İçindekiler: 1 Özet Değerlendirme 2 İzlenecek Önemli Gelişmeler Türkiye Ekonomisi ve Piyasalar 2 Enflasyon 3 Sanayi Üretimi 4 Dış Ticaret Dengesi 5 Ödemeler Dengesi 6 Merkezi Yönetim Bütçesi 7 Merkezi

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 214 Dünya Kasım ayında G-2 liderleri küresel ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni önlemler alınması konusunda uzlaşma sağlamıştır. Söz konusu anlaşma, 218

Detaylı

Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Nisan 2014 Nisan 2014 ÖZETİN ÖZETİ Gelişen dünya ülkelerinde yaşanan son gelişmeler iyi bir yönetimin ve duyarlı politik sistemlerin

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 215 Dünya Ocak ayında Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından küresel ekonomik görünüme ilişkin yayımlanan raporlarda, petrol fiyatlarındaki

Detaylı

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı

lenen toplantıya başkanlar düzeyinde katılım bekleniyor.

lenen toplantıya başkanlar düzeyinde katılım bekleniyor. B aşbakan ın Ankara ya çağırdığı iş dünyası örgütleri arasında Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)

Detaylı

Rapor 1 Dolar Endeksi 92 puana doğru haraketeni sürdürürken, TCMB'den döviz kurlarına yönelik ek tedbir geldi. Gelişmekte olan ülkeler, dolardaki güçlenmeye karşı dayanıklıkları anlamında test edilecekler.

Detaylı

104,1 milyar TL. 70,0 milyar TL. 66,8 milyar TL. 16.270 kişi. 990 adet. 9,3 milyar TL. Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği

104,1 milyar TL. 70,0 milyar TL. 66,8 milyar TL. 16.270 kişi. 990 adet. 9,3 milyar TL. Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği 2014 Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği Dünya da 40 yaşına giren faizsiz bankacılık ya da bizdeki adıyla katılım bankacılığı Türkiye de 30 yaşına basmış bulunmaktadır. V. Derya GÜRERK TKBB Başkanı

Detaylı

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BİRÇOK ÖNEMLİ ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELER

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BİRÇOK ÖNEMLİ ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELER www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 11 Şubat pazartesi GENEL DEĞERLENDİRMELER BİRÇOK ÖNEMLİ ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE! DOVIZDERGISI Yaz 8071 e Gönder

Detaylı

[Tarihi seçin] EY EY. www.imsad.org Her hakkı saklıdır.

[Tarihi seçin] EY EY. www.imsad.org Her hakkı saklıdır. Þ [Tarihi seçin] EY EY İMSAD Aylık Rapor-Ocak TÜRKİYE VE DÜNYADA GÜNDEM Döviz konusunda gözlerin çevrildiği Merkez ekonomistlere stratejilerini anlattı Merkez Bankası nın düzenlediği ekonomistler toplantısında

Detaylı

2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz

2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2012 yılında yüzde 3 lük büyüme ile toparlanmaya başlayan dünya ekonomisinde 2013 yılında kırılganlık ve belirsizliğin devam etmesi,

Detaylı

Faaliyet Raporu (1 Ocak 31 Aralık 2009) Dünya ve Türkiye Ekonomisi DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ

Faaliyet Raporu (1 Ocak 31 Aralık 2009) Dünya ve Türkiye Ekonomisi DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ 1 DÜNYA EKONOMİSİ Genel Küresel ekonomik faaliyet hacminde ve uluslararası ticarette II. Dünya Savaşından buyana tanık olunan en şiddetli küçülmenin yaşanmasına yol açan derin

Detaylı

olarak, 7 Haziran'daki genel seçimlerde hedeflenen oy oranı ve milletvekili sayısının yakalanamayacağı endişelerinin etkili olduğu vurgulanmakta.

olarak, 7 Haziran'daki genel seçimlerde hedeflenen oy oranı ve milletvekili sayısının yakalanamayacağı endişelerinin etkili olduğu vurgulanmakta. Rapor 1 Devletin tepesinde, ekonomi politikaları konusundaki anlaşmazlık, Türk ekonomisinin uluslararası algısını riske sokar hale geldi. Hafta sonu gerçekleşen 'silahları bırakma' çağrısı yine de piyasaların

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 215 Dünya ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %,2 oranında daralmıştır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin seyrine ilişkin açıklanan veriler

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak- Mart 2015 2015 YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

ANADOLU HAYAT EMEKLĠLĠK A.ġ GELĠR AMAÇLI ALTERNATĠF ESNEK EMEKLĠLĠK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR

ANADOLU HAYAT EMEKLĠLĠK A.ġ GELĠR AMAÇLI ALTERNATĠF ESNEK EMEKLĠLĠK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR ANADOLU HAYAT EMEKLĠLĠK A.ġ GELĠR AMAÇLI ALTERNATĠF ESNEK EMEKLĠLĠK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR Bu rapor ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş Gelir Amaçlı Alternatif Esnek Emeklilik Yatırım Fonu nun 01.01.2012-31.12.2012

Detaylı