Önsöz. Sevgi ve saygılarımla, Prof. Dr. A. Kadir Halkman Gıda Teknolojisi Derneği Başkanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Önsöz. Sevgi ve saygılarımla, Prof. Dr. A. Kadir Halkman Gıda Teknolojisi Derneği Başkanı"

Transkript

1

2 Önsöz Gıda Teknolojisi Derneği yayın organı olan GIDA, 1976 yılında yayımlanmaya başlamış ve hiç kesintisiz olarak bugüne geldi Temmuz ayında derneğin web sayfasının açılması ile birlikte ilk sayıdan başlanarak tüm makaleler pdf formatında web sayfamızın arşiv adresine yerleştirildi yılları arasındaki dergilerde yayımlanmış makaleler fotokopi ile elektronik ortama taşınırken bu makalelerin künye ve özetleri yeniden yazılarak bilgisayar ortamına geçirildi. Bu konuda, Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Sn. Yrd. Doç. Dr. Ayşe AVCI'nın katkısını Gıda Teknolojisi Derneği hiç unutmayacaktır. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz. GIDA Dergisi ile ilgili ilk indeks tarafımca "GIDA Dergisi 15 Yılın İndeksi " adı ile 1991 yılında 646 adet makale künyesi ile yayımlandı. Ve o yılda GIDA Dergisi henüz tipo matbaada dizilip basılıyordu. GIDA Dergisi Dizini adlı bu çalışma Sn. Bülent AĞAOĞLU tarafından hazırlanmıştır. Kendisi Türkiye'nin ilk bilgi bankacılarındandır arasında 240'tan fazla kaynakça çalışması yapmıştır. Son olarak Yoğurt Kaynakçası adlı derlemesi, ASÜD tarafından desteklenmiş ve GIDA Teknolojisi Derneği yayını olarak basılmış, ayıca derneğimiz web sayfası arşiv adresinde ve adresinde elektronik olarak yayımlanmıştır. Sn. Bülent AĞAOĞLU'na bu çalışması için teşekkür ediyoruz. Bundan sonra bu dizin GIDA Derneği tarafından sürekli olarak güncellenecektir yılı 38. cilt 3. sayı dâhil olmak üzere 1911 makale künyesi olan bu çalışmanın, araştırıcılar için iyi bir kaynak olacağına inanıyoruz. Sevgi ve saygılarımla, Prof. Dr. A. Kadir Halkman Gıda Teknolojisi Derneği Başkanı 1

3 1976 Yılı 1. Cilt Pamir MH Tarımsal Sellülozlu Atık Maddeler ve Biyolojik Parçalanma Yoluyla Bunlardan Faydalanma. GIDA 1 (1): 1-6. Turgut H Tavşan Etinin Et Ürünlerinde Kullanılma Olanağı. GIDA 1 (1): Gürses ÖL Gıda Sanayiinde Kalite Unsurları ve Tesbiti. GIDA 1 (1): Tönük A Gıda Standartlarımızı. GIDA 1 (1): Fidan I, Cenik Y Melas Teknolojisinde Bazı Enfeksiyon Etkenleri. GIDA 1 (1): Güven S Mayşe Fermentlenmesi (Anzimasyonu) ile Elma Suyu Elde Edilişi. GIDA 1 (1): Yiğit V Gıda ve Zehir. GIDA 1 (1): Durgun T Gıda Fakültesi. GIDA 1 (2): Göğüş AK Konserve Balık Teknolojisinde Son Gelişmeler. GIDA 1 (2): Baysal A Beslenmenin Beyin Gelişimi ve Davranış Üzerine Etkisi. GIDA 1 (2): Fidan I, Cenik Y Şaraplarda Kateşin Miktarı Üzerinde Araştırmalar. GIDA 1 (2): Metin M, Sezgin E Ankara Piyasasındaki Tereyağların Saflık Kontrolu Üzerinde Gaz Kromatografisi ile İncelemeler. GIDA 1 (2): Özdemir H Açlığın Düşündürdükleri. GIDA 1 (3): Karlı E Süt Teknolojisinde Aseptik Paketleme Sistemleri. GIDA 1 (3): Ünver E Ekmeklik Buğday Islahı ve Kalite. GIDA 1 (3): Şahin İ Meyve ve Domates Sularında Rastlanan Laktik Asit Bakterileri ve Mayalar Üzerinde Araştırmalar. GIDA 1 (3): Durgun T Enzimatik-Optik Yöntemlerle Glikoz, Maltoz ve Dekstrin Tayinleri. GIDA 1 (3): Akman A Tarım İstatistiklerimiz. GIDA 1 (4-5): Pamir MH Fermantasyon Teknolojisinin ve Biyoteknolojinin Gelişmesi ve Ekonomideki Yeri. GIDA 1 (4-5): Kılıç O Piyasada Satılan Sirkelerin Bileşimleri Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 1 (4-5): Yiğit V Yeni Bir Kurutma Teknolojisi. GIDA 1 (4-5): Tönük A Gıda Maddeleri Ambalajlarında Kullanılan Plastiklerin Toksisite Faktörleri. GIDA 1 (4-5): Metin M, Saldamlı İ Gıdalarda Bulunan Yabancı Maddeler. GIDA 1 (4-5): Kepoğlu G, Özçelik E, Akyurt M Antepfıstığı Kabuğunun Çeşitli Yükler Altında İncelenmesi. GIDA 1 (4-5): Yılı 2. Cilt Cemeroğlu B Meyve Pulpları ve Sularının Tanklarda Aseptik Doldurma ile Depolanmaları. GIDA 2 (1):

4 Uraz T Ülkemizde Süt Sanayii ve Önemi. GIDA 2 (1): Pamir MH Fermantasyon Teknolojisinin ve Biyoteknolojinin Gelişmesi ve Ekonomideki Yeri. GIDA 2 (1): Metin M, Saldamlı İ Gıdalarda Bulunan Yabancı Maddeler. GIDA 2 (1): Cabı O Soğukta ve Dondurulmuş Halde Muhafazaları Esnasında Meyve ve Sebzelerin Kalite ve Besleyici Değerlerinde Meydana Gelen Değişiklikler. GIDA 2 (1): Cemeroğlu B Meyve Pulpları ve Sularının Tanklarda Aseptik Doldurma ile Depolanmaları. GIDA 2 (2): Ekşi A Meyve Sularının İşlenmesinde Patulin in Anlamı. GIDA 2 (2): Turgut H Et Termometresi ve Et Ürünlerinde ph nın Önemi. GIDA 2 (2): Pamir H, Aytekin N Sitrik Asit Üretiminde Katkı Maddelerinin Verim Üzerine Etkisi. GIDA 2 (2): Yiğit V Proje Çalışmaları. GIDA 2 (2): Akman A Modern Şarap Teknolojisine Kısa Bir Bakış. GIDA 2 (3): Şahin İ, Yavaş İ, Kılıç O Kuru Üzüm Sirkesi Üretiminde Öğütme ve Çeşitli Katkı Maddelerinin Fermantasyon Süresi ve Verime Etkileri. GIDA 2 (3): Cemeroğlu B Amasya Elmalarının Meyve Suyuna İşlenmesinde Enzimatik Esmerleşme Olayının Bazı İnhibitörlerle Kontrolu. GIDA 2 (3): Gürses ÖL Gıda ve Enzim. GIDA 2 (3): Konar A UHT Süt İşleme Tekniğinde Yeni Gelişmeler. GIDA 2 (3): Balkan M Gıda Analizlerinde Sıvı Kromatografi. GIDA 2 (3): Ediz SH, Zanden RJV Bazı Fiziksel Değişkenlerin ve Kimyasal Maddelerin Hamurun ve Ekmeğin Bazı Özelliklerine Etkileri. GIDA 2 (4-5): Metin M Gıdalarda Kalite ve Kalite Kontrol. GIDA 2 (4-5): Akman A Yurdumuzda Şarap Ekonomisi. GIDA 2 (4-5): Gürses ÖL Baklagillerde Bulunabilen Toksik Maddeler. GIDA 2 (4-5): Sezgin E UHT Yöntemiyle İşlenmiş Sterilize Sütün Besin Değeri. GIDA 2 (4-5): Özyurt M Mikrobiyal Protein in Hayvan Yemi Olarak Kullanılması. GIDA 2 (4-5): Topal Ş, Gürarda T Toplu Beslenme Yerlerinde Gıda Tedariki ve Sorunları. GIDA 2 (4-5): Başol K Türkiye Ekonomisinde Çay. GIDA 2 (4-5): Aydın M Gıda Kontrolu ve Standardizasyonu. GIDA 2 (6): Alım H Derin Yağda Kızartmada Meydana Gelen Oksidasyon Miktarı Tayini İçin Kombine Kromatografik Yöntem. GIDA 2 (6): Ergüllü E Çevre Kirlenmesi Bakımından Süt İşletmelerinde Alınması Gereken Tedbirler. GIDA 2 (6): Akbulut N Zeytin Mikroflorası. GIDA 2 (6): Acar J Sucuk Yapımında Kullanılan Starter Kültürler. GIDA 2 (6): Ediz SH, Çakmak AR Gıda Maddelerini Paketlemede Kullanılan Plastikler. GIDA 2 (6):

5 Balkan M Gıda Maddelerinde Aflotoksin Analizi. GIDA 2 (6): Yılı 3. Cilt Cabı O Dondurarak Kurutmanın Tanımı, Tekniği ve Kullanma Alanları. GIDA 3 (1): 3-8. Yasa M Tabii Renklendirici Antosianların Eldesi. GIDA 3 (1): Gürses ÖL Çay Degüstasyon Yöntemi. GIDA 3 (1): 15. Uraz T Peynir Suyu ve Değeri. GIDA 3 (1): Acar J Meyve Konservelerinde ve Sularında Bozulmalara Neden Olan Küf Mantarları. GIDA 3 (1): Suntur SR, Erol T, Özen Y Koku ile Soğutma Odaları ve Gemi Soğutma Odaları Arasındaki İlgiler. GIDA 3 (1): Konar A Yeni Gelişmelerin Işığında Sütçülük Artıklarının Değerlendirilmesi ve Ekonomik Önemi. GIDA 3 (1): Aktan A Buğday-Un-Ekmek. GIDA 3 (2): Yurdagel Ü İzmir de Yetiştirilen Yerli ve Yabancı Bezelye Çeşitlerinin Kutu Konserveciliğine Yarayışlılığı Üzerinde Araştırma. GIDA 3 (2): Şahin İ Birada Diasetil, Asetoin 2,3-Bütandiol ve 2,3-Pentandiol. GIDA 3 (2): Topal Ş Süt Fabrikası Artıkları ve Mikroflorası. GIDA 3 (2): Balkan M Ham Maddelerde Hızlı Protein Tayini. GIDA 3 (2): Turgut H Et Ürünleri Sanayiinde Ürün Kalitesini Yükseltmek İçin Kullanılan Çeşitli Katkı Maddelerinin Genel Reaksiyonları, Etkileri ve Durumları. GIDA 3 (2): Kılıç O Ülkemizde Üretilen Şerbetçiotları ndan Ekstrakt Elde Olunması Üzerine Bir Araştırma. GIDA 3 (3): Şahin ME, Ertaş AH Et Renginde Stabilizör Olarak Askorbik Asit. GIDA 3 (3): Gönül M Nişastanın Gıda Endüstrisinde Kullanımı. GIDA 3 (3): Bakel JT, Bozoğlu F Peynir Suyu Proteinlerinden Faydalanma Yöntemleri. GIDA 3 (3): Gürses ÖL Çayda Fermantasyon Tekniği Üzerine Son Uygulamalar ve Depolamada Kuru Çay Kimyasal Bileşimindeki Değişmeler. GIDA 3 (3): Durgun T, Kılıç O Malt, Maltözü ve Bira Üretiminde Teknoloji ve Bileşim İlişkileri. GIDA 3 (4-5): Kayahan M Selektif Hidrojenasyonun Beslenme Fizyolojisi Bakımından Önemi. GIDA 3 (4-5): Aran N Endüstriyel Artıkların Mikrobiyolojik Yolla Değerlendirilmesi. GIDA 3 (4-5): Pala M Besin İşlemede Uygun Sterilizasyon Koşullarının Saptanması. GIDA 3 (4-5): Aktoluğ A, Bekbölet M Durum Buğdayı Ürünlerinin (İrmik ve Makarna) Üretim Sırasında Uğradığı Kalite Değişiklikleri. GIDA 3 (4-5): Çiçekçi E Plastiğin Ambalajlarda Kullanılması. GIDA 3 (4-5):

6 Kipmen T Plastik Ambalaj Malzemesinin Gıdalara Etkisi. GIDA 3 (4-5): Yiğit V, Evranoz Ö Plastik Malzemelerin Gıda Ambalajlanmasına Yarayışlılığı. GIDA 3 (4-5): Kibar R UHT Sterilizasyon Yöntemlerinde Isının Sütün Bünyesine Etkisi. GIDA 3 (4-5): Gahun Y Peynire Tuz Geçişini Etkileyen Faktörler. GIDA 3 (4-5): Ural A Gıda Teknolojisi Semineri nin Genel Değerlendirmesi. GIDA 3 (4-5): Yurdagel Ü Domatesin Konserve ve Şıraya İşlenmesi Sırasında Askorbik Asitte Meydana Gelen Değişmeler. GIDA 3 (6): Alım H Derin Yağ da Kızartma İşlemi ve Kızartma Yağında Oksidatif Değişmeler. GIDA 3 (6): Ertaş H Balıkların Soğutma-Dondurma ve Salamura Metodları ile Muhafazası. GIDA 3 (6): Uraz T, Alpar O Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu Fabrikalarının Kuruluş Yerleri Üzerinde Bir İnceleme. GIDA 3 (6): Akbulut N, Gürarda T Gıda Zehirlenmeleri. GIDA 3 (6): Yılı 4. Cilt Kayahan M Yağ Çıkmazı ve Türkiye Yağ Kurumu. GIDA 4 (1): Pamir H, Ercan R Ekmeklerin Biracılık Artığı Maya ile Protein Bakımından Zenginleştirilmesi Üzerine Bir Araştırma. GIDA 4 (1): Kundakçı A Et Teknolojisinde Tütsüleme. GIDA 4 (1): Eriş A, Yanmaz R Sağlık ve Beslenme Açısından Sebzelerin Önemi. GIDA 4 (1): Saldamlı İ Süt Tozundan Yararlanılarak Hazırlanan İçme Sütleri. GIDA 4 (1): Yaygın H Pestisidlerin Süte Geçişi. GIDA 4 (1): Akbulut N, Gürarda T Gıda Zehirlenmeleri. GIDA 4 (1): Seçkin R Ekmeklik Una Patates Unu Katılması. GIDA 4 (2): Ünal S Buğdaylarda Kaliteyi Etkileyen Faktörler ve Birbirleri Arasındaki İlişkiler. GIDA 4 (2): Gönç S, Renner E Sterilize Sütün Önemi ve Teknolojisi ile Muhafazası Sırasında Meydana Gelen Değişiklikler. GIDA 4 (2): Alım H Bazı Yönleri ile Beslenme-Yağ İlişkileri. GIDA 4 (2): Uraz T Peynir Mayalarında Pıhtılaşma Gücü nün (Kuvvet) Saptanması Üzerine Bir Araştırma. GIDA 4 (3): Üçüncü M Quark ve Bazı Nitelikleri. GIDA 4 (3): Işık N Gıdaların Duyusal Analizlerinde Temel İlkeler. GIDA 4 (3): Ertaş H, Şahin E Et Kalitesine Etki Eden Bazı Faktörler. GIDA 4 (3): Aşan T Cottage Peyniri Suyundan (CPS) Sodyumhekzametafosfatla (SHMF) Çöktürme Yöntemiyle Protein Konsantresi (PK) Elde Edilmesi. GIDA 4 (3):

7 Esener AA Bakterisel Alfa-Amilaz Önemi, Özellikleri ve Üretim Teknolojisi. GIDA 4 (4-5): Ekşi A Meyve Sularında Olası Tağşişler ve Kanıtlama Olanakları. GIDA 4 (4-5): Alım H Bitkisel Yağların Elde Edilmelerindeki Kayıplarda Oksidasyonun Rolü. GIDA 4 (4-5): Yaygın H Türkiye Sütçülüğünün Bugünkü Durumu ve Geleceği. GIDA 4 (4-5): Demirci M Yaşlı İnsanların Beslenmesi. GIDA 4 (4-5): Ertaş AH Ette Bozulmaya Neden Olan Mikroorganizmalar. GIDA 4 (6): Yurdagel Ü Provitamin A Aktiviteli Karotenoidler. GIDA 4 (6): Uraz T Buzdolabı ve Açıkta (Cam Önünde) Saklanan Bazı Ticari Sıvı Şirden Mayalarımızın Gösterdiği Pıhtılaşma Gücü Yitim Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 4 (6): Gönç S, Gahun Y Soğutularak Saklanması Sırasında Sütte Oluşan Değişmeler. GIDA 4 (6): Yücecan S Hazır Meyve Sularının Kaliteleri ve Besin Değerleri. GIDA 4 (6): Yılı 5. Cilt Yaygın H Sterilize Sütte Süttozu Aranması. GIDA 5 (1-2): 3-5. Gönç S, Sarp H Sütçülükte Hidrojen Peroksitten Yararlanma Olanakları. GIDA 5 (1-2): Ekşi A Mantarın Gıda Teknolojisinde Başlıca Değerlendirme Alanları ve Konserveye İşlenmesi. GIDA 5 (1-2): Ergüllü E Enterokok Grubu Bakteriler ve Önemi. GIDA 5 (1-2): Cenik Y Şarap Üretiminde Kontinü Sistem. GIDA 5 (1-2): Pamir MH Enzimlerin ve Mikroorganizmaların Tutuklanmaları ve Bunların Gıda Sanayiinde Kullanılmaları. GIDA 5 (3): Gürses ÖL Selüloz İçeren Gıdaların Sağlık Açısından Önemi. GIDA 5 (3): Tortopoğlu Mİ Akdeniz Bölgesinde Turunçgil Konsantresi Üretimi ve Sorunları. GIDA 5 (3): Özyurt M Mikrobiyal Proteinlerin Yüksek Düzeydeki Nükleik Asitlerini Azaltma Yöntemleri. GIDA 5 (3): Yurdagel Ü Süt ve Dondurmalara Katılmış Jelatinin Tayinine Yarayışlı Kolorimetrik Bir Yöntem. GIDA 5 (3): Çetin HH Türkiye de Araştırma Olgusu ve Tarımsal Araştırmalar. GIDA 5 (3): Varnacı Z Kaybolmuş Bir İçecek Kefir. GIDA 5 (3): 61. Yiğit V Türkiye de Gıda Politikası Nasıl Olmalıdır? GIDA 5 (4): Gürses ÖL Gıda Endüstrisi Yönünden Fermantasyon Teknolojinin Gelecekteki Önemi. GIDA 5 (4): Şahin G, Duru S Unlarda Aflatoksin B1 Sorunu. GIDA 5 (4):

8 Ünal SS Türkiye Ekmek Sanayiinde Katkı Maddelerinin Önemi. GIDA 5 (4): Üçüncü M Peynircilikte Sorbik Asit ve Sorbatların Kullanım Olanakları. GIDA 5 (4): Köksal O Tek Hücre Proteininin (THP) İnsan Beslenmesinde Kullanılması. GIDA 5 (4): Yurdagel Ü Folin-Ciocalteu Çözeltisi ile Biberdeki Acılığın (Capsaisin) Kolorimetrik Tayini. GIDA 5 (4): Gündüz N, Duru S Ankara Akar ve İçme Sularında İyot Aranması. GIDA 5 (5): Yıldız F Sterilizasyon İndikatörü Olarak Bacillus stearothermophilus Sporları. GIDA 5 (5): Kayahan M Yağlarda (Trigliseridlerde) Asit Köklerinin Yer Değişimi. GIDA 5 (5): Konar A Dünya da Yoğurt ve Üretimi. GIDA 5 (5): Ekşi A Elma Suyunun Sıcak Teknikle Durultulması İçin Yeni Bir Yöntem. GIDA 5 (6): Kayahan M Yağlarda (Trigliseridlerde) Asit Köklerinin Yer Değişimi. GIDA 5 (6): Konar A Dünya da Yoğurt ve Üretimi. GIDA 5 (6): Yılı 4. Cilt Terzioğlu RG Alışverişte Tüketiciye Etki Eden Bazı Faktörler. GIDA 6 (1-2): 3-5. Ünlütürk A, Ünlütürk Y Gıdalarda Histamin Oluşumu ve Histamin Zehirlenmesi. GIDA 6 (1-2): 7-9. Severge A Kızartma Yağlarının Bozunma Aşamasını Saptamak Üzere Yeni Analiz Yöntemleri. GIDA 6 (1-2): Çakmak D Gıdalarda Clostridium botilinum un Gelişmesine ph nın Etkisi. GIDA 6 (1-2): Uyanık A Fermantasyonda ph ve Oksijen Ölçümü. GIDA 6 (1-2): Gürses ÖL Bazı Sebze Konservelerinin Demir, Kalay ve Kurşun Miktarı ile Kutu Kalay Kaplama Ağırlığı Arasındaki İlişki Üzerine Araştırma. GIDA 6 (3): 3-7. Severge A Zeytinyağında Triterpenoik Bileşikler ve Fiziksel Rafinaj Yönteminde Getirdiği Problemler. GIDA 6 (3): Kılıç O Ülkemizde Yetişen Şerbetçiotlarının Aroma Maddeleri Üzerinde Araştırma. GIDA 6 (3): Acar J Bitkisel Besinlerin Dondurularak Saklanması. GIDA 6 (3): Keleş F Suda Haşlanan ve Fırında Pişirilen Patateslerde Askorbik Yitimi Üzerinde Araştırma. GIDA 6 (3): Güven S Bazı Meyvelerden Şarap Üretimi Üzerinde Araştırmalar. GIDA 6 (4): 3-5. Ertaş AH Balık Mikroflorası ve Kutu Konserve Balıklarda Bozulmaya Neden Olan Bakteriler. GIDA 6 (4): 7-9. Koçak C, Gürsel A Kefir. GIDA 6 (4):

9 Turmuçin F, Ungan S, Yıldız F Ayçiçeği Tablalarından Pektin Eldesi: 1. Sıcaklığın Ekstraksiyona Etkisi. GIDA 6 (4): Duru S, Özgüneş H Ankara Piyasasında Satılan Ayran ve Yoğurt Örneklerinin Hijyenik Kaliteleri Üzerinde Araştırmalar. GIDA 6 (4): Gönç S, Gahun V Sütçülük Artıklarının Elektrodializle Minerallerinden Arındırılarak Değerlendirilmesi. GIDA 6 (4): Baysal A Beslenme Sorunları. GIDA 6 (5): Yıldız F Gıda İşlemlerinin Besin Kalitesine Etkisi. GIDA 6 (5): Yaygın H Yoğurdun Besleme Değeri ve Sağlıkla İlgili Özellikleri. GIDA 6 (5): Kayahan M Beslenme ve İnsan Sağlığı Açısından Bitkisel Yağların Önemi. GIDA 6 (5): Öder E Bal İçerisindeki Maddeler ve Bunların Balın Özelliklerine Etkileri. GIDA 6 (5): Yazıcıoğlu T Dünya da ve Türkiye de Gıda, Beslenme ve Açlık Sorunları. GIDA 6 (6): 3-4. Şahin İ, Kılıç O Kuru Üzüm ve Şarap Sirkelerinin Bileşimleri ve Kontrol Yöntemleri Üzerinde Araştırma. GIDA 6 (6): Kurt A, Demirci M, Kurdal E Erzurum Piyasasında Satılan Sütlerin, Özellikleri ve Bu Sütlerin Çeşitli Hileler Yönünden İncelenmesi. GIDA 6 (6): Kundakçı A Kanatlı Etlerinin Teknolojisi: 1. Kesim ve Temizleme. GIDA 6 (6): Pamir MH Endüstriyel Mikrobiyolojinin Çevre Kirlenmesinin Kontrolüne Katkısı. GIDA 6 (6): Yılı 7. Cilt Sürmeli G, Tunail N, Köşker Ö Laktik Asit Bakterilerinin İzolasyonunda Kullanılan Besiyerlerinin Karşılaştırılması Üzerinde Araştırmalar. GIDA 7 (1): 3-9. Köksal İ, Türk R Yaş Meyve Üretim ve Pazarlanmasında Soğuk Muhafazanın Önemi. GIDA 7 (1): Başoğlu F Gıdalarda Kullanılan Bazı Baharatların Mikroorganizmalar Üzerine Etkileri ve Kontaminasyondaki Rolleri. GIDA 7 (1): Yurdagel Ü Plastik Ambalaj Malzemelerinin Gıda Sanayiinde Kullanımı ve Etkileri. GIDA 7 (1): Özçelik S Patulin Üretimine Etki Eden Bazı Faktörler. GIDA 7 (2): Konar A İnek, Koyun ve Keçi Sütlerinin, Donma Noktası Depresyonu Süte Su Katılarak Yapılan Hilenin Saptanması. GIDA 7 (2): Ergüllü E Peynir Suyu ve Lorun Bazı Özellikleri Üzerinde Araştırmalaron. GIDA 7 (2): Kundakçı A Kanatlı Etlerinin Teknolojisi: 2. Kanatlı Etlerinin Soğutulması. GIDA 7 (2): Karapınar M, Ünlütürk A Peynir Yapımında Mikrobiyal Renet Kullanımı. GIDA 7 (2):

10 Canbaş A Güney Fransa daki Bazı Kooperatif Şarap İşletmelerinde Teknik Bir İnceleme. GIDA 7 (2): Ülgiray D, Ertaş H, Tavmen A Gıda Sanayii Sorunlarında Bazı Önlemler. GIDA 7 (3): Ergüllü E, Üçüncü M Farklı Sıcaklıklarda Bırakılan Çiğ Sütlerde Mikroorganizma Sayısı Bakımından Ortaya Çıkan Değişimler Üzerinde Araştırmalar. GIDA 7 (3): Ekşi A, Artık N Kayısı ve Şeftali Palper Posası ile Atılan Besin Ögesi Miktarı. GIDA 7 (3): Bilişli A, Erhan M, Yelken M Çanakkale Yöresinde Yetiştirilen Bezelye ve Yeşil Fasülyenin Konserve ve Dondurarak Muhafaza Şekillerinin Karşılaştırılması. GIDA 7 (3): Ertaş AH Bazı Sucuk, Salam ve Sosislerin Malonaldehit Miktarı Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 7 (3): Kurt A, Yamankaradeniz R Erzurum İli Merkezinde Tüketilen Süzme Ballar Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 7 (3): Şahin İ, Özçelik F Damıtık Alkollü İçkilerimizin Bileşimi, Özellikle Metanol Miktarı Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 7 (3): Ergin G Laktoz ve Süt Proteinleri ile İlgili Malabsorpsiyon, İntolerans ve Allerji Durumları. GIDA 7 (3): Acar J Kutu Konservelerinde Mikrobiyolojik Kalite Kontrolu. GIDA 7 (3): Borancılı S Gıda Sanayiinde Temel Sorunlar ve Çözüm Yolları. GIDA 7 (3): Pala M Ters Ozmos ile Ultrafiltrasyonun Temel İlkeleri ve Gıda Sanayiinde Kullanım Alanları. GIDA 7 (4): Yiğit V Dondurulmuş Gıdaların Taşınmasında Soğutma Sistemleri. GIDA 7 (4): Başoğlu F Domates Salçalarının Mikroflorası ve Depolama Sürecinde Miktarlarındaki Değişiklikler. GIDA 7 (4): Karacabey A Çeşitli Kaplarda Isıtılan Sütlerde Adsorbsiyon Sonucu Meydana Gelen Kayıplar. GIDA 7 (4): Yurdagel Ü Meyve Orijinli Flavan Benzerlerinin Biyokimyasal, Fizyolojik ve Besleyici Önemleri. GIDA 7 (4): Özçelik S Bazı Gıdalarda Nitrit ve Nitrozaminlerin Oluşumu ve Sağlığa Zararlı Etkileri. GIDA 7 (4): Atamer M, Kaptan N Ankara da Tüketime Sunulan Kahvaltılık Tereyağların Nitelikleri Üzerinde Araştırmalar. GIDA 7 (4): Pamir MH Dünya Gıda Günü Münasebetiyle Ülkemizin Gıda ve Beslenme Sorunlarına Bir Bakış. GIDA 7 (4): Gürses ÖL, Artık N Çaylarımızda ve Demlerinde Demir, Bakır, Kurşun, Civa Miktarları ve Deme Geçme Oranları Üzerinde Araştırmalar. GIDA 7 (5): Pasin G Sindirilmeyen Polisakkaritlerin Analiz Yöntemleri. GIDA 7 (5): Gündüz HH Tomas Peyniri: 1. Tomas Peyniri Doğal Mikroflorası. GIDA 7 (5): Hışıl Y Pestisid Kalıntılarının Analizleri-1. GIDA 7 (5): Çakmakçı L, Tunail N, Ekşi A, Yıldız F Bazı Aspergillus Suşlarının Poligalakturonaz Aktivite Düzeyi Üzerine Araştırma. GIDA 7 (5):

11 Ergüllü E Bakteriyofaj ve Süt Teknolojisinde Yarattığı Sorunlar. GIDA 7 (5): Dönmez S, Şahin İ İzmir ve Nevşehir Yöresi Şaraplarından İzole Edilen Laktik Asit Bakterileri Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 7 (5): Ergüllü E Çiğ Sütte Koliform Grubu Bakteri Florası Üzerinde Araştırmalar. GIDA 7 (6): Güven S Ayva Suyu ve Konsantratı Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 7 (6): Gürses ÖL Mamül Çaylarımızda Ham Selüloz Miktarları ve Kalite Açısından İrdelenmesi. GIDA 7 (6): Gündüz HH Tomas Peyniri: 2. Peynir Örneklerine Katılan P. roqueforti Starter Kültürleri ve Doğal Mikrobiyal Floranın Olgunlaşma Süresince Değişimi. GIDA 7 (6): Sezgin E, Koçak C Ankara da Satılan Sokak Sütlerinin Bazı Nitelikleri Üzerinde Araştırmalar. GIDA 7 (6): Hışıl Y Pestisid Kalıntılarının Analizleri-2. GIDA 7 (6): Yıldız F Biyosistemlerde Dondurma ve Bazı Yeni Teknolojik Gelişmeler. GIDA 7 (6): Yılı 8. Cilt Ergüllü E, Üçüncü M Kefir Mikroflorası Üzerinde Araştırma. GIDA 8 (1): Acar J Bamya Konserveleri Dolgu Suyunda Viskozite ve Bunu Etkileyen Faktörler. GIDA 8 (1): Yurdagel Ü Xanthan Gum (Xanthan Sakızı). GIDA 8 (1): Ural A Gıdalarda Renk ve Kalite İlişkisi. GIDA 8 (1): Altan A Turunçgil Sularında Acılık Öğesi Olarak Naringin. GIDA 8 (1): Pala M, Saygı YB Su Aktivitesi ve Gıda İşletmedeki Önemi. GIDA 8 (1): Hışıl Y Pestisid Kalıntılarının Analizleri-3. GIDA 8 (1): Can AG, Ekşi A Meyve Suyunda Hidroksimetilfurfural (HMF) Oranı. GIDA 8 (2): Gürses ÖL, Artık N Türk Çayında ve Deminde Sodyum, Potasyum, Kalsiyum Miktarı ve Deme Geçme Oranı Üzerinde Araştırma. GIDA 8 (2): Keskin N, Matur A Melas dan Sürekli Yöntemle Mikrobiyel Yağı Üretimi. GIDA 8 (2): Kaptan N, Büyükkılıç N Ankara da Tüketime Sunulan Beyaz Peynirlerin Kalitesi. GIDA 8 (2): Sağlam F, Kutluay T Kurum Beslenme Servislerinde Uygulanan Değişik Kızartma Yöntemlerinin Kızartılan Yiyeceğin Kalitesi Üzerine Etkisi. GIDA 8 (2): Ungan S, Çakaloz T Hamsi Yağının Rafinasyonu. GIDA 8 (2): Kılıç O Saf Humulon ve Trans-İzo-Humulon Üretimi. GIDA 8 (2): Hasipek S Ekonomik Beslenme İlkeleri. GIDA 8 (2): Pirkul T Tek Hücre Proteinlerinin Geleceği. GIDA 8 (2): Kayahan M, Saygın A Optimum FF Ağartma Toprağının Etkinlik Değeri ve Bu Değere Renk Açma Koşullarının Etkisi Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 8 (3):

12 Konar A Tarımsal Mücadele İlaç Kullanımının Sütlerde Pestisit Kalıntılarına Etkisi. GIDA 8 (3): Ekşi A, Başer D, Eligür D Meyve Nektarında Bulanıklığın Korunması Üzerine Karboksimetilselüloz (CMC) Katkısının Etkisi. GIDA 8 (3): Altan A Turunçgil Sularında Acılık Ögesi Olarak Limonin. GIDA 8 (3): Pala M Meyve ve Sebzelerin Dondurularak Saklanmaları. GIDA 8 (3): Yurdagel Ü Gıda İşleme Tekniğinin Vitamin Kaybı Üzerine Etkisi. GIDA 8 (3): Yamankaradeniz R Farklı Olum Aşamalarındaki Kuşburnu (Rosa sp.) nun Fiziksel ve Kimyasal Nitelikleri. GIDA 8 (4): Yamankaradeniz R Kuşburnu (Rosa sp.) Değerlendirme Olanakları. GIDA 8 (4): Güleryüz M, Yamankaradeniz R Kütahya Vişne Çeşidinde Alar Uygulamasının Meyvenin Bazı Kimyasal Özelliklerine Etkisi. GIDA 8 (4): Aydoğ T Neden Gıda Sanayii Envanteri. GIDA 8 (4): Canbaş A Portakal Şarabı Üzerinde Deneme. GIDA 8 (4): Yetişmeyen A, Bektaş V, Demir S İnstant Süttozunun Elde Edilme Tekniği ve Özellikleri. GIDA 8 (4): Ünal SS, Boyacıoğlu MH Ekmek Niteliklerine Reolojik Faktörlerin Etkileri. GIDA 8 (4): Üçüncü M Süt ve Mamullerinin Soğukta Depolanması. GIDA 8 (4): Altıniğne N, Saygın E Pelemir (C. syriaca schrad) Tohumu Protein Fraksiyonları. GIDA 8 (4): Ergüllü E, Demiryol İ Yoğurda Değişik Oranlarda Su Katılarak Yapılan Ayranların Bazı Özellikleri Üzerinde Araştırma. GIDA 8 (5): Ertaş AH, Kolsarıcı N Salam, Sosis ve Sucuklarda Hidroksiprolin Miktarı Üzerinde Araştırma. GIDA 8 (5): Güven S, Başaran M, Erüstün G Endüstri Tipi Lahana Turşusu (Sauerkraut) Üretimi Üzerinde Araştırma. GIDA 8 (5): Çetin H Yerli ve Yabancı Kiraz Çeşitlerinin Bazı Kalite Özellikleri. GIDA 8 (5): Pala M, Üstünes H Değişik Soğuk Zincir Sistemlerinde Kalite Kayıplarının Karşılaştırılması. GIDA 8 (5): Gökalp HY Et Ürünlerinde Nitrat, Nitrit Kullanımı ve Nitrit Zehirlenmesi. GIDA 8 (5): Tamerler T Ekmek Yapımında Bazı Besin Liflerinin Kullanılması ve Ekmek Niteliğine Etkisi. GIDA 8 (5): Ayfer M, Köksal İ, Kaynak L, Türk R Alanya Muzlarının (Dwart cavandish) Ethrel (2- Chloroethyl phosphonic acid) ile Sarartılması. GIDA 8 (5): Üçüncü M Yoğurda İşlenecek Süte Eklenecek Süttozu Miktarının Hesaplanması. GIDA 8 (5): Selemoğlu A, Yıldız F Kırmızı Pancardan Pigmentlerin İzolasyonu. GIDA 8 (6):

13 Ertaş AH Pigmentler ve Et Rengi. GIDA 8 (6): Gürses ÖL Çayda Nitrat Miktarları ve Sağlık Açısından İrdelenmesi. GIDA 8 (6): Demirci M, Gündüz H Farklı Oranlarda Süt Tozu Katılmış İnek Sütlerinden Değişik Maya (Starter Kültür) Kullanılarak Elde Edilen Yoğurtların Özellikleri Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 8 (6): Gönül M Duyusal Değerlendirmede Sonuca Güveni Etkileyen. GIDA 8 (6): Renner E, Saldamlı İ Beslenme Açısından Fermente Süt Ürünleri. GIDA 8 (6): Oysun G Peynir Altı Suyunu Değerlendirme Olanakları. GIDA 8 (6): Yılı 9. Cilt Yurdagel Ü, Müftügil N Dondurma İşleminin Bazı Gıdalarda Yapı Üzerine Etkileri ve Donma Süresinin Tayini. GIDA 9 (1): 3-8. Hassan Aİ, Sezgin E Süt Proteinlerinin Sedimentasyonu Üzerine Isı İşleminin ve Sonraki Depolamanın Etkileri (İngilizce). GIDA 9 (1): Ünal SS, Boyacıoğlu MH Hamurun Reolojik Özellikleri. GIDA 9 (1): Özkaya H Ekmek Aroması ve Buna Etkili Faktörler. GIDA 9 (1): Temiz A, Acar J Bitkisel Gıdalardaki Doğal Toksik Bileşikler. GIDA 9 (1): Renner E, Oysun G Polien Yağ Asitleri Kolesterin Metabolizması ve Damar Sertliği. GIDA 9 (1): Pamir MH Öldürücü Maya (Killer Yeast) nın Tanımı. GIDA 9 (1): Halkman AK, Çavuş A, Bektaş V Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus un Farklı Besiyerlerinde Gelişme Durumlarının İrdelenmesi. GIDA 9 (1): Gökalp HY Vakum Uygulanarak Paketlenmiş ve Paketlenmemiş Sığır Kıymalarının Dondurularak Soğuk Depoda Muhafazası Sırasında Yağda Çözünebilir Karbonil ve TBA Değerlerinde Oluşan Değişimler. GIDA 9 (2): Yurdagel Ü Paket Çayların Analitik Nitelikleri Üzerinde Araştırma. GIDA 9 (2): Bozoğlu TF Sterilize Sütün Dayanıklılığı. GIDA 9 (2): Gürses ÖL, Artık N Pazı, Ebegümeci, Semizotu ve Ispanak Sebzelerinin Bileşimi Üzerinde Araştırmalar. GIDA 9 (2): Özçelik S İçme Sularının Dezenfeksiyonunda Kullanılan Metodlar ve Uygun Metodun Seçimi. GIDA 9 (2): Ergüllü E Süt ve Mamüllerinden İzole Edilen Koliform Grubu Bakterilerin Tanımı Üzerinde Araştırmalar. GIDA 9 (2): Hassan Aİ, Koçak C Influence of Different Time/ Temperature Combinations of Milk Pasteurization on its Bacterial Content (İngilizce). GIDA 9 (2): Özkaya H, Seçkin R, Ercan R Bazı Ekmeklik Buğdayların Un, Bonkalite, Razmol ve Kepeklerinin Kimyasal Bileşimleri ile Mineral Elementleri Üzerinde Araştırmalar. GIDA 9 (2): Çetin H, Fidan F Çileklerin Bazı Kalite Özellikleri ile Derin Dondurulmaya Uygunluk Durumları Üzerinde Araştırma. GIDA 9 (3):

14 Kurt A, Akyüz N Van Otlu Peynirinin Yapılışı ve Mikrobiyolojik, Fiziksel ve Kimyasal Nitelikleri. GIDA 9 (3): Atamer M, Kaptan N Krema Dayanıklılığı Üzerine Yağ Oranı ve Depolama Sıcaklığının Etkisi. GIDA 9 (3): Özkaya H, Seçkin R, Ercan R Bazı Makarna Çeşitlerinin Kimyasal Bileşimi ve Pişme Kalitesi Üzerinde Araştırma. GIDA 9 (3): Kılıç O Çabuk Yöntemle Sofralık Siyah Zeytin Üretimi. GIDA 9 (3): Başoğlu F, Cemeroğlu B Sumak ın Kimyasal Bileşimi Üzerine Araştırma. GIDA 9 (3): Doğan A, Bayrak A Çanakkale Yöresinde Yetişen Bazı Kokulu Bitkilerin Uçucu Yağ Miktarı. GIDA 9 (3): Saygın A, Kayahan M Yerli Ağartma Topraklarının Asitle Aktifleştirilmesi ve Bu Topraklarda Renk Açma Etkinliklerinin Saptanması Üzerinde Araştırma. GIDA 9 (3): Karapınar M Narenciye Artıklarının Maya Proteini Üretiminde Substrat Olarak Kullanımı. GIDA 9 (4): Çolakoğlu M, Gönül M, Kıncal S, Boyacıoğlu D, Demir Ş, Yaman Ü Çift Tabanlı Çelik Tencerelerde Susuz Pişirmenin Geleneksel Pişirme Yöntemleriyle Kıyaslanması. GIDA 9 (4): Ilıcalı C, Noka Ü Bazı Akışkan Gıda Maddelerinde Viskozite Ölçümü ve Akışkan Tipinin Belirlenmesi. GIDA 9 (4): Doğan A, Bayrak A Kıbrıs ta Yetiştirilen Bazı Turunçgil Meyvelerinin Kabuk Yağları Üzerinde Araştırmalar. GIDA 9 (4): Müftügil N Bazı Sebzelerin Peroksidaz Enzim İçerikleri ve Bu enzimin Isıya Karşı Direnci. GIDA 9 (4): Akyüz N, Gülümser S Yozgat Çanak Peynirinin Yapılışı Bileşimi ve Olgunlaştırılması. GIDA 9 (4): Özkaya H, Seçkin R, Ercan R Bazı Bisküvi Çeşitlerinin Kimyasal Özellikleri ile Mineral ve Vitamin İçerikleri Üzerinde Araştırmalar. GIDA 9 (5): Topal Ş Gıda Maddelerinden Ayrılan (İzole Edilen) ve Tanınan (İdentifiye Edilen) Küfler Üzerinde Araştırmalar. GIDA 9 (5): Ekşi A, Artık N Pestil İşleme Tekniği ve Kimyasal Bileşimi. GIDA 9 (5): Bayındırlı AL, Ungan S Soya İşleme Metodlarının Değerlendirilmesi. GIDA 9 (5): Temiz A Gıdalardaki Doğal Toksik Bileşikler. GIDA 9 (5): Canbaş A, Fenercioğlu H Şalgam Suyu Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 9 (5): Hassan Aİ, Kaptan N A Study on the Factors Influencing the Salting of Kaschkaval Cheese (İngilizce). GIDA 9 (5): Oysun G Kızartma İşleminin Yağın Asit ve Peroksit Sayısına Etkisi. GIDA 9 (5): Ünlütürk A, Akbulut N Ekmek Mayası Üretiminde Temel İlkeler. GIDA 9 (6): Gökalp HY N-Nitroso Bileşikleri, Kanserojenik Etkileri, Çeşitli Gıdaların N-Nitrosamin İçerikleri ve Çeşitli Kaynaklardan Bünyeye Alınan N-Nitrosamin Miktarları. GIDA 9 (6):

15 Başoğlu F, Bayrak A Çörekotu (Çörek Otu) nun Bazı Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 9 (6): Atamer M, Sezgin E Tereyağlarında Lipolitik ve Oksidatif Bozulmaların Saptanmasında Yararlanılan Asit ve Peroksid Değerleri ile Aroma Arasındaki İlişki. GIDA 9 (6): Altıniğne N Ham ve Rafine Pelemir (C. syriaca schrad.) Yağında Toplam Fosfolipid ve α-tokoferol Niceliği. GIDA 9 (6): Duru S, Özgüneş H Mikotoksinlerin İnsan ve Hayvan Sağlığı Açısından Önemi. GIDA 9 (6): Ertugay Z Yüzey Aktif Maddeler ve Gıda Teknolojisinde Kullanılmaları. GIDA 9 (6): Müftügil N, Yiğit V Haşlanarak ve Haşlanmadan Dondurulan Bazı Sebzelerdeki Kalite Değişimleri. GIDA 9 (6): Yılı 10. Cilt Canbaş A Piyasadan Sağlanan Bazı Kırmızı Şarapların Fenol Bileşikleri Miktarları. GIDA 10 (1): Alpar O, Atamer M, Yetişmeyen A, Görgülü B, Karahan A, Korukluoğlu M Beyaz Peynir Yapımında Pastörizasyonun ve Kültür Kullanımının Peyniraltı Suyu Bileşimine Etkisi. GIDA 10 (1): Gürses ÖL, Artık N Türk Çaylarında Kafein ve Tanen Miktarı Üzerinde Araştırmalar. GIDA 10 (1): Topal Ş Enzimler, Mikrobiyolojik Yolla Enzim Üretimi ve Bu Teknolojide Rennin nin Yeri. GIDA 10 (1): Yurdagel Ü, Teke İ Keçiboynuzu Meyvesinin Kavrulması İle Oluşan Renk Değişimlerinin Araştırılması. GIDA 10 (1): Gökalp HY Organoleptic Evaluation of Vacuum and Non-Packaged Frozen, Stored Beef Patties and Relationship of These With the Fat Oxidation and Lipid Soluble Carbonyls (İngilizce). GIDA 10 (1): Yiğit V, Müftügil N Bazı Balık Türlerinde Saptanan Civa Miktarları. GIDA 10 (1): Bayrak A Turunçgil Uçucu Yağları ve Aromalarına Etkili Bazı Bileşenler. GIDA 10 (1): Pasin G, Yeşilören R, Alpsoy O Mantar Konservesinde (Agaricus bisporus) Hasat Sonrası Depolamanın ve Suda Tutma İşlemlerinin Konserve Verimine Etkisi. GIDA 10 (1): Ayhan K, Gürgün V Soysos. GIDA 10 (2): Arslan A, Sekin Y Besin Endüstrisinde Kullanılan Mikrobiyal Kaynaklı Enzimler. GIDA 10 (2): Özkaya H, Ercan R Gluten Unu İlavesinin Hamurun Reolojik Özellikleri ve Ekmeğin Kalitesine Etkisi. GIDA 10 (2): İlikcik O, Yurdagel Ü İzmir Piyasalarında Satılan Paket Kuru İncirlerin Teknolojik Özelliklerinin Araştırılması. GIDA 10 (2): Hışıl Y Kromatografide İç Standart Tekniği. GIDA 10 (2):

16 Müftügil N Haşlama İşleminin Sebzelerin Donma Noktaları ve Donma Süreleri Üzerindeki Etkisi. GIDA 10 (2): Müftügil N Karnabaharın Farklı Koşullarda Haşlanması ve Dondurulmasının Fiziksel ve Kimyasal Yapısı Üzerindeki Etkisi. GIDA 10 (3): Ekşi A, Artık N Domates Pulpu ve Salçasında Viskozite (Konsistens) ve Renk Üzerine Proses Koşullarının Etkisi. GIDA 10 (3): Birer S Tahin Helvasının Yapılışı ve Beslememizdeki Yeri. GIDA 10 (3): Yıldız F Extrusion Cooking Systems and Textured Vegetable Proteins (İngilizce). GIDA 10 (3): Atlı A, Seçkin R, Koçak N Ekmeğin Kalitesine Fermantasyon Süresi ve Havalandırma Sayısının Etkisi. GIDA 10 (3): Gökalp HY Et ürünlerine Katılan Nitrat, Nitrit Miktarının Azaltılması, N-Nitrosamin Oluşum Reaksiyonlarının Engellenmesi ve Gıdalarda N-Nitrosaminlerin Saptanması (İngilizce). GIDA 10 (3): Ünal SS, Boyacıoğlu MH Ekmeğin Reolojik Özellikleri. GIDA 10 (3): Atamer M, Çavuş A, Şen H Süt ve Ürünlerinde Lipoliz. GIDA 10 (3): Akman A Kükürt Dioksitin (SO 2 ) Şaraptaki Rolü ve Önemi. GIDA 10 (3): Telatar KY Elma Suyu ve Konsantrelerinde Hidroksimetilfurfural (HMF): 1. Farklı Elma Çeşitlerinin Elma Suyu ve Konsantresine İşlenmesi Süresinde HMF Oluşumu. GIDA 10 (4): Baykal ÖB Bazı Yerli ve Yabancı Armut Çeşitlerinin Şıraya Elverişlilik Durumlarının Araştırılması. GIDA 10 (4): Doğan A, Bayrak A, Akgül A Bazı Kekik Türlerinin Uçucu Yağ Bileşimi Üzerinde Araştırma. GIDA 10 (4): Pamir MH Şarap Fabrikasının ve Şarabın Hijyeni ve Hijyenik Kontrolu. GIDA 10 (4): Altıniğne N Pelemir Tohum (C. syriaca schrad.) Yağında Bulunan Epoksi Yağ Asitlerinin İnce Tabaka (TLC) ve Gaz Kromatografisi (GLC) Metodları İle Belirlenmesi. GIDA 10 (4): Özkaya H Buğday Lipidleri ve Önemi. GIDA 10 (4): Tschager E, Öztek L Organik Asitlerin Önemi ve Peynirin Kalitesi Üzerine Etkileri. GIDA 10 (4): Yetişmeyen A Süt Fabrikalarında Enerji Gereksinimi ve Verimli Kullanımı. GIDA 10 (4): Telatar KY Elma Suyu ve Konsantrelerinde Hidroksimetilfurfural (HMF): 2. Farklı Elma Suyu Konsantrelerinin Depolanması Sürecinde Hidroksimetilfurfural Oluşumu ve Buna Bağlı Olarak Bazı Bileşim Ögelerinde Meydana Gelen Değişmeler. GIDA 10 (5): Özçelik S Bacillus megaterium Kullanılarak Patulin in Biyolojik Yolla Ölçümü. GIDA 10 (5): Sert S, Kıvanç M Taze Civil ve Lor Peynirleri Üzerinde Mikrobiyolojik Çalışmalar. GIDA 10 (5): Artık N Soya Fasulyesinden Konsantre Protein Üretimi ve Soya Ürünlerinin Bileşim Unsurları. GIDA 10 (5):

17 Müftügil N Farklı Dondurulma Koşullarında Sebzelerin Donma Süre ve Hızları. GIDA 10 (5): Yüksel A, Arslan P Toplu Beslenme Yapan Kurumlarda Ekmek Tüketimi, Atımı ve İsrafın Önlenmesi Konusunda Alınacak Önlemlerle İlgili Bir Araştırma. GIDA 10 (5): Altıniğne N, Saygın E Pelemir Katımlı Undan Yapılan Ekmeklerde Bayatlama Süresi. GIDA 10 (5): Ercan R, Özkaya H Ekmeğin Bayatlaması. GIDA 10 (5): Başoğlu F, Halkman K, Ertaş H, Çakmakçı L Toz Maya Ekstraktı Üretimi. GIDA 10 (6): Özçelik F Bakteriyel Etanol Üretimi. GIDA 10 (6): Akgül A Tad, Koku ve Renk Katkısı Olarak Kırmızı Biber. GIDA 10 (6): Bozoğlu TF, Caner T Gıda Endüstrisi ve Radyasyon. GIDA 10 (6): Bayrak A, Arslan N, Hatipoğlu F, Aktaş M Farklı Dozlardaki Fosforlu Gübrenin Kimyonun (Cuminum cyminum L.) Uçucu Yağ Verimine ve Bileşenlerine Etkisi. GIDA 10 (6): Yentür G, Karakaya AE Kullanımı Yasaklanan Aromatik Azo Yapısındaki Gıda Boyalarının Bazı Gıda Maddelerinde Araştırılması. GIDA 10 (6): Temiz A Bazı Antibiyotiklerin Yoğurt Bakterilerinin Asit Geliştirme Özellikleri Üzerine Etkileri. GIDA 10 (6): Yılı 11. Cilt Ercan R, Özkaya H Ekmeğin Bayatlaması Üzerine Surfaktantların ve Bazı Katkı Maddelerinin Etkisi. GIDA 11 (1): Başoğlu F Bitkisel Yağlarda Bulunan Sabunlaşmayan Maddelerden Yararlanarak Tağşişin Saptanması. GIDA 11 (1): Atamer M, Yetişmeyen A, Alpar O Farklı Isı Uygulamalarının İnek Sütlerinden Üretilen Yoğurtların Bazı Özellikleri Üzerine Etkisi. GIDA 11 (1): Hoşrik E Birada Diasetil ve İlişkili Diğer Bileşiklerin Oluşumu ve Bu Oluşumu Etkileyen Etmenler. GIDA 11 (1): Kolsarıcı N, Ertaş H, Şahin ME Afyon, Ankara ve Aydın Yöresi Sucuklarının Bileşimi Üzerinde Araştırmalar. GIDA 11 (1): Demirci M Aşırı Beslenme Sorunları. GIDA 11 (1): Özçelik S Farklı Yörelerden Alınan Soğan (Allium cepa L.) Örneklerindeki Antimikrobiyal Maddelerin (Fitonsid) Bakterisit Etkilerinin Araştırılması. GIDA 11 (1): Birer S Yiyeceklerimizin İçinde Kullandığımız Baharatlar ve Özellikleri. GIDA 11 (1): Pamir MH Biyoteknoloji Eğitimi. GIDA 11 (1): Dönmez S, Özçelik F Mucor miehei den Rennet Üretiminde Bazı Azotlu Katkı Maddelerinin Enzim Üretimine Etkisi Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 11 (2): Aran N Konserve Gıdaların Mikrobiyolojik Kontrolleri Üzerinde Bir Derleme. GIDA 11 (2): Hışıl Y, Börekçioğlu N Balın Bileşimi ve Bala Yapılan Hileler. GIDA 11 (2):

18 Atılgan C Farklı Nitelikteki Unlara Uygulanan Değişik Yoğurma Yöntemlerinin Ekmek Kalitesine Etkisi. GIDA 11 (2): Tanju Ş, Sümbül Y Gıda Sanayiinde Ekstruzyonla İşleme Teknolojisi. GIDA 11 (2): Halkman K, Akyol E, Çavuş A Liyofilizasyon Süresinin Yoğurt Bakterilerinin Canlılığı Üzerine Etkisi. GIDA 11 (2): Ertaş NA Gelişmekte Olan Ülkelerde Beslenme Probleminin Çözümünde Gelişmeler. GIDA 11 (2): Gönç S Yoğurda İşlenecek Süte Katılan Süt Tozunun Kurumadde ve Yoğunluğa Etkisi Üzerinde Araştırmalar. GIDA 11 (2): Bozoğlu TF Acidophilus Ürünlerinin Geliştirilmesi. GIDA 11 (2): Keleş F Gıda İşlemede Peroksidazlar. GIDA 11 (2): Kolsarıcı N, Ertaş AH Bazı Et ürünlerinde Kollagen Bağ Doku ve Hazmolabilir Protein Miktarı Üzerinde Araştırma. GIDA 11 (3): Akman A Şaraplarda Malolaktik Fermantasyon. GIDA 11 (3): Ekşi A, Artık N Meyve Suyunda Hidroksimetilfurfural Miktarı Üzerine Pastörizasyon Sonrası Soğutma İşleminin Etkisi. GIDA 11 (3): Elgün A Fırın Ürünlerinin Zenginleştirilmesi Açısından Peynir Altı Suyuna Bakış. GIDA 11 (3): Kılıç O, Başoğlu F, Başer D Sofralık Siyah Zeytinlerin Tüketim Aşamasında Küflenmelerinin Önlenmesi Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 11 (3): Yetişmeyen A Yağsız Süttozlarında Atomizör Devir Sayısının Partikül Çapına ve Erime İndeksine Etkisi. GIDA 11 (3): Özkaya H Buğday, Un ve Ekmeğin Besin Değeri ve Ekmeğin Zenginleştirilmesi. GIDA 11 (3): Gökalp HY, Yanar M Kan ve Ürünlerinin İnsan Gıdası Olarak İşlenmesi. GIDA 11 (3): Aşkın O, Acar J Campylobacter jejuni nin Özellikleri, Gıdalarla Taşınması ve İzolasyon Yöntemleri. GIDA 11 (4): Baş F, Ömeroğlu S, Türdü S, Aktaş S Önemli Türk Fındık Çeşitlerinin Bileşim Özelliklerinin Saptanması. GIDA 11 (4): Akyüz N, Şimşek O İthal ve Yerli Beyaz Peynirlerin Duyusal, Fiziksel, Kimyasal ve Mikrobiyolojik Özellikleri Üzerinde Araştırmalar. GIDA 11 (4): Atılgan C Fırın Tiplerinin Ekmek Kalitesine Etkisi. GIDA 11 (4): Dönmez S Gıda Sanayiinde Kullanılan Enzimler ve Ülkemizdeki Durumu. GIDA 11 (4): Özgüneş H, Duru S İnsan Gıdasında Kurşun. GIDA 11 (4): Ercan R Bazı Ekmeklik Buğdaylar ile Un ve Kepeklerinin Mineral Elementleri Üzerinde Araştırma. GIDA 11 (4): Atamer M, Alpar N, Karahan AG Süt ve Ürünlerinde Oksidasyon. GIDA 11 (4): Pala M, Devres YO Gıda Sanayiinde Isı Pompaları ve Uygulamaları. GIDA 11 (5):

19 Müftügil N Depolama Sıcaklığının Dondurulmuş Bakla ve Karnabaharın Askorbik Asit ve Renk Özellikleri Üzerindeki Etkisi ve Depolamadaki Enerji Tüketimi. GIDA 11 (5): Gökçen J, Okan B Yemeklik Kültür Mantarlarının Bileşimleri. GIDA 11 (5): Ertugay Z, Elgün A, Certel M Ekmek İçi Sertliğinin Ölçülmesinde Ekstensogram Özelliklerinin Parametre Olarak Kullanılması. GIDA 11 (5): Ünal SS, Kartelli S İzmir de Farklı Yöntemlerle Üretilen Ekmeklerin Nitelikleri. GIDA 11 (5): Akgül A, Bayrak A, Doğan A Baharat Olarak Kekik Yerine Kullanılan Satureja (Baklakekik) Türleri Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 11 (5): Yiğit V Gıdaların Mikrodalgalarla Isıtılması. GIDA 11 (5): Canbaş A Bira, Şarap ve Yüksek Alkollü İçkilerin Üretiminde Mikroorganizmalar. GIDA 11 (5): Kaptan N, Gürsel A, Koçhisarlı İ Süt ve Süt Ürünlerinde İyot. GIDA 11 (5): Yurdagel Ü Özüt Kahve Kalitesine Sürekli Özütlemenin Etkisi. GIDA 11 (5): Ekşi A Çernobil Olayından Sonra Gıdalarda Radyasyon Yükü. GIDA 11 (6): Ertaş AH, Kolsarıcı N Pişirme Yöntemlerinin Sığır Hazır Kıyma Etlerin Bazı Besin Ögeleri Üzerine Etkisi. GIDA 11 (6): Ercan R Bulgur İşleme Tekniği ve Kimyasal Bileşimi. GIDA 11 (6): Tanju Ş, Sümbül Y Ülkemiz Ekmeklik Buğday Unlarının Demirce Zenginleştirilmesi. GIDA 11 (6): Atamer M, Sezgin E Yoğurtlarda, Kurumadde Artırımının Pıhtının Fiziksel Özellikleri Üzerine Etkisi. GIDA 11 (6): Oysun G Sütün Kolesterin Miktarı. GIDA 11 (6): Türk R, Çopur ÖU, Kılıç O Bazı Üzüm Çeşitlerinin Dondurularak Muhafazası Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 11 (6): Topal Ş Gıdalarda Bulunan Önemli Toksik Küfler ve Sağlık Açısından Değerlendirilmesi. GIDA 11 (6): Özçelik F Zymomonas mobilis Bakterisiyle Melastan Etilalkol Üretimi. GIDA 11 (6): Arslan P, Yüksel A Toplu Beslenme Yapan Kurumlarda Ekmek Tüketimi, Atımı ve İsrafın Önlenmesi Konusunda Alınacak Önlemlerle İlgili Bir Araştırma. GIDA 11 (6): Yılı 12. Cilt Pala M, Saygı YB Catering Uygulamaları; Kalite, Risk ve Gelecek Perspektifi. GIDA 12 (1): Yetişmeyen A Ultrafiltre Sütten Beyaz Peynir Üretiminin Araştırılması. GIDA 12 (1): Koçhisarlı İ, Ergül E Rekombine Yoğurt Yapımı Üzerine Bir Araştırma. GIDA 12 (1): Koçak C Kazein Misellerinin Yapısı, Kompozisyonu ve Stabilitesi. GIDA 12 (1):

20 Aran N, Topal Ş, Eke D Kuru Baklagillerde Tüketim Aşamasında Küf Kontaminasyon Düzeyi ve Mikroflora. GIDA 12 (1): ApaydınZ Et Ürünlerinde Mikotoksin Oluşumu. GIDA 12 (1): Kocabıyık S, Yurdagel Ü Kırmızı Üzüm Cibresinden Boyar Bileşiklerin Eldesi ve Gıda Sanayiinde Kullanım Olanakları Üzerinde Araştırma. GIDA 12 (1): Mangır M Yiyecek Alışkanlıkları. GIDA 12 (1): Akgül A Soğansı Gıda Aromaları ve Ürünleri. GIDA 12 (1): Başer D, Kılıç O Gemlik Çeşidi Zeytinlerden Kaliteli ve Az Tuzlu Siyah Sofralık Zeytin Üretimi Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 12 (2): Özçelik F Biyokatalistlerin İmmobilizasyonu. GIDA 12 (2): Oysun G Radyoaktif Kontaminasyon ve Dekontaminasyon. GIDA 12 (2): Uraz T Peynire İşlenecek Sütün Homojenize Edilmesi. GIDA 12 (2): Ercan R Bazı Oksidan Maddeler ve Emülgatör ile Birlikte Katılan Soya Ununun Hamurun Reolojik Özellikleri Üzerine Etkisi. GIDA 12 (2): Kahveci B, Özkaya H Buğday Renk Maddeleri ve Bunların Tahribatına Etkili Faktörler. GIDA 12 (2): Erbil HY, Müftügil N Şeftali Yüzeyinin Hidrofob Emülsiyonla Kaplanması Suretiyle Bozulma Süresinin Geciktirilmesi. GIDA 12 (2): Artık N Extruder ile Pişirme Yönteminin Gıda Bileşim Öğeleri. GIDA 12 (2): Halkman AK, Demirkol N Dünyada ve Türkiye de Gıda Üretimi. GIDA 12 (2): Yiğit V Çevre Kirlenmesi ve Ambalaj. GIDA 12 (2): 143. Akman A Türkiye de Fermantasyon Teknolojisinin Gelişim Öyküsü. GIDA 12 (3): Başoğlu F Bazı Soya Çeşitlerinden Elde Edilen Ham Yağların Fiziksel ve Kimyasal Özelliklerinin Saptanması Üzerinde Araştırmalar. GIDA 12 (3): Nas S, Öksüz M Siyah Çayda Kalite. GIDA 12 (3): Boyacıoğlu D, Gönül M Arı Sütünün Bileşimi ve Tağşişin Saptanması. GIDA 12 (3): Ertugay Z, Elgün A, Koca AF Peyniraltı Suyu ve Tozunun Hamur ve Ekmek Özelliklerine Etkisi Üzerinde Bir Araştırma. GIDA 12 (3): Koçhisarlı İ, Ergül E Ankara Piyasasında Satılan Yoğurt Örneklerinin Bazı Kalite Özellikleri Üzerinde Araştırmalar. GIDA 12 (3): Koçak C, Gürsel A, Ergül E, Gürsoy A Farklı Tuzlama Yöntemlerinin Beyaz Peynirde Uçucu Yağ Asitleri Oluşumuna Etkisi. GIDA 12 (3): Akyüz N, Gülümser S Kurutun Yapılışı ve Bileşimi Üzerine Bir Araştırma. GIDA 12 (3): Mangır M Türkiye de Yiyecek Alışkanlıkları. GIDA 12 (3): Topal Ş Kaşar Peyniri Olgunlaşma Evresinde Gelişen Yüzey Küfleri ve Mikotoksin Riskleri. GIDA 12 (3): Atamer M, Sezgin E İnkübasyon Sonu Asitliğinin Yoğurt Kalitesi Üzerine Etkisi. GIDA 12 (4): Yetişmeyen A, Jancso J Ultrafiltrasyon Tekniğiyle Üretilen Feta Peynirinde Salamura ve Olgunlaşma Sırasındaki Madde Geçişleri. GIDA 12 (4):