OTO ALARM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OTO ALARM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 OTO ALARM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

2 Uzaktan Kumanda Kullanımı: Durum Kumanda 1 Nolu Tuş 2 Nolu Tuş İki Tuş Beraber Devre Dışı Kurma Sesli Kurma Sessiz Araç Bulma Devrede Devreden çıkarma Sesli Devreden çıkarma Sessiz Darbe Sensörü İptali ve Araç Bulma Araç Çalışıyor Merkezi Kilit Kontrolü Merkezi Kilit Kontrolü -1 nolu tuşa her durumda 3sn süre ile basmak Panik fonksiyonunu çalıştırır. Bu konumda iken siren sürekli çalar ve sinyaller yanıp söner. Tekrar 1 nolu tuşa basarak bu konumdan çıkılır.

3 ALARM SİSTEMİNİN DEVREYE ALINMASI sistemini devreye almak için 1 nolu tuşa bir kez basınız. Bir kez siren sesi duyulduktan sonra sinyal lambaları bir kez yanacak ve alarm sistemi devreye girecektir. Led lambası yanıp sönmeye başlayacak ve bu andan itibaren araca yapılan müdahaleler alarm sisteminin çalmasına sebep olacaktır. 2 Nolu tuş ile alarm sistemi siren sesi olmaksızın sessiz olarak devreye alınabilir,tüm koruma fonksiyonları devrededir. 1 Nolu Tuş 1 x X 2 Nolu Tuş Tek sinyal (sessiz) ALARM SİSTEMİNİN DEVREDEN ÇIKARILMASI Devrede sistemini devre dışı bırakmak için kumandanızın herhangi bir tuşuna bir kez basınız. Merkezi kilitler açıldıktan sonra 2 kez siren sesi duyulacak, sinyal lambaları 2 kez yanıp sönecektir. Eğer araca daha önce darbe dışında bir müdahale olmuş ve alarm çalmış ise devreden çıkarken 4 kısa siren sesi ile bunu size bildirecektir. 1 Nolu Tuş 2 Nolu Tuş (sessiz) 2 x X İki sinyal Devre Dışı Uzaktan kumanda ile darbe sensörünün iptali ve Araç bulma fonksiyonu sistemi 1 veya 2 nolu tuşa basılarak kurulduktan sonra her iki tuşa aynı anda basılır ise siren 1 kez çalar, sinyal lambaları 3 kez yanıp söner ve darbe sensörü iptal edilmiş olur.darbe sensörünü devreye almak için alarm sistemini devreden çıkarıp tekrar devreye almak yeterlidir. Darbe sensörü iptal edildikten sonra iki tuşa birlikte her basılışta siren 1 kez çalar sinyaller 6 kez yanıp söner ve araç bulma fonksiyonu gerçekleştirilmiş olur.

4 2 adet Uzaktan Kumanda İki adet tarayıcı korumasına sahip uzaktan kumandalar sayesinde aracınızı görmeseniz bile alarm sisteminize kumanda edebilirsiniz. Kumandalarınız dışarıdan kod tarayıcı aletler ile devre dışı bırakılamaz. Merkezi Kilitlere Kumanda Sistem markası ne olursa olsun üniversal dizaynı sayesinde hertürlü aracın merkezi kilitlerini hiçbir hasar ve arızaya sebebiyet vermeksizin kontrol eder. Panik Fonksiyonu sistemi servis konumunda olmadığı zamanlarda 3 sn boyunca 1 nolu tuşa basılı tutulduğunda siren çalmaya ve sinyal lambaları yanıp sönmeye başlar. Bu durum yani panik fonksiyonu aynı düğmeye tekrar basılıncaya kadar devam eder. Sürüş Güvenlik Sistemi Aracınıza bindikten ve tüm kapıları kapattıktan sonra aracınızı çalıştırır iseniz 10sn sonra sistem merkezi kilitleri kapatacaktır. Bu 10sn süre içerisinde kapı açılması kilitleme işlemini iptal edecektir. Kontak kapatıldığı anda kilitler açılacaktır ayrıca kilitler istenirse uzaktan kumanda ile de açılabilir. Bu özellik istendiği taktirde montajcı tarafından devre dışı bırakılabilir.

5 ALARM SİSTEMİ ÖZELLİKLERİ *Sistem 12 Volt negatif şaseli araçlara uygundur. *KAPI, KAPUT, BAGAJ KORUMASI. Sistem monte edilmiş araçlarda alarm kurulu iken, kapılardan biri,kaput veya bagaj açıldığı anda alarm devreye girer ve çalmaya başlar *ÇİFT GÜVENLİKLİ MOTOR BLOKE. Sistem alarm konumunda iken aracın kendi kontak anahtarı ile dahi çalıştırılmasını engeller. Bu özellik sağlanırken aracın ateşleme veya diğer elektronik mekanizmalarına müdahale edilmediğinden seyir halinde aracın stop etmesine sebep olması söz konusu değildir. Ayrıca motor bloke sisteminin özel tasarımı nedeni ile arızalanması da hemen hemen imkansızdır. *OTOMATİK YENİDEN KURULMA. Sistem kurulu iken uzaktan kumandaya yanlışlıkla basılır ise devreden çıkabilir. Böyle durumlarda alarm devreden çıktıktan sonraki 30 saniye içerisinde aracın kapılarından birisi veya bagaj kapağı açılmaz ise sistemin küçük bir bilgisayar olan mikro işlemcisi bu hareketin yanlışlıkla yapıldığını varsayarak alarmı otomatik olarak yeniden kurar. (Bu özellik bazı araçlarda araç yapısından dolayı çalışmayabilir). *AKTİF HAFIZA. Sistem, mikroişlemcisi sayesinde son kalmış olduğu konumu güç kaynağı kesilse dahi hafızasında tutar. Bir diğer deyişle alarm konumunda iken aracın akü bağlantısı sökülüp tekrar takıldığında sistem sıfırlanmaz, alarm çalmaya başlar ve motor bloke devreye girer. Eğer alarm kurulu değil iken aracın akü bağlantısı sökülüp tekrar takılırsa, mikroişlemci alarmın son olarak kurulu olmadığını hatırlayarak bir işlem yapmaz. *MÜDAHALE BİLDİRİM HAFIZASI. sisteminiz kurulu iken darbe dışında bir müdahale sonucu çaldı ise, alarmı devre dışı bıraktığınızda fazladan "dört" kısa siren sesi ile sizi uyarır. Böyle bir durumda LED'in yanıp sönme hızı artar. *AÇIK KAPI DURUMU. ınızı kurduğunuzda aracınızın kapılarından herhangibiri tam kapanmamış ise alarm kesik kesik çalarak sizi durumdan haberdar eder Açık kapıyı kapattığınız anda uzaktan kumandanıza tekrar basmanıza gerek kalmaksızın alarm kurulur.. *KADEMELİ DEVREDEN ÇIKMA. ınız herhangi bir müdahale neticesinde çalarken uzaktan kumandanızın 1 veya 2 nolu tuşuna basarsanız sadece alarm susar fakat merkezi kilitler açılmaz. Günümüzde hırsızlar önce araca darbe vurarak alarmı çaldırmakta, araç sahibi alarmı susturduğu anda (diğer bazı alarm çeşitleri monte edilmiş araçlarda) aracın kapıları açılmakta ve araca girmektedirler.

6 *UYARICI ÇOK FONKSİYONLU LED. Aracınızın dışardan görülecek bir yerine monte edilen kırmızı LED sayesinde alarmınızın kurulu olup olmadığını, aracınıza yapılmış olan müdahaleleri ve alarmınızın servis konumunda olup olmadığını anlayabilirsiniz. ınızı servis konumuna aldıysanız LED devamlı yanarak sizi bu konuda bilgilendirir.. *ULTRASONİK İÇ KORUMA (opsiyonel). Pencerelerden biri veya birkaçı açık unutulursa ve araca buradan girme teşebbüsü olursa Ultrasonik iç koruma hareketi hisseder ve alarmı devreye sokar. Mikroişlemci araç içindeki ısı değişimleri ve rüzgar gibi hava hareketlerini ayırt ederek yanlış alarma sebebiyet vermez. *DARBE (Ön Uyarılı). Darbe modülü aracınıza üç boyutlu bir darbe koruması sağlar. Aracınıza darbe ile yapılan her türlü müdahaleyi sizin montaj esnasında belirleyeceğiniz minimum darbe şiddetinden başlayarak hisseder ve alarmı devreye sokar. Az şiddetli darbelere kısa süreli siren sesi ile karşılık vererek gürültü kirliliğini engeller. kurulu durumda iken kumandanın heriki tuşuna aynı anda basılır ise darbe sensörü iptal edilir. ( darbe sensörünün iptalini, 1 siren sesi ve sinyal lambalarını 3 kez yakıp söndürerek bildirir.) devreden çıkarılıp tekrar kurulunca darbe sensörü tekrar devreye girer. *GÖRSEL IŞIKLI İKAZ. ı kurup devreden çıkarttığınızda, panik konumunda veya alarm çalarken aracınızın sinyal lambaları yanarak size görsel olarak yardımcı olur. *ARAÇ BULMA FONKSİYONU. ınız kurulu veya değil iken kumandanızın her iki tuşuna aynı anda basarak araç bulma fonksiyonunu çalıştırabilirsiniz. ınız kurulu iken ilk basışta birkez siren sesi vererek ve 3 kez sinyallerini yakarak darbeyi iptal ede cek bundan sonraki her basışta veya alarm kurulu durumda değil iken 1 siren sesi vererek ve 6 kez sinyal lambalarını yakarak size aracınızı kalabalık otoparklarda bulmanız için yardımcı olacaktır. BATARYALI SİREN (opsiyonel). Aracın akü bağlantısı kesilir ise içerisindeki şarjlı piller sayesinde çalar. Akünüzü sizin çıkarttıracağınız durumlar için özel anahtarı vardır.

7 Servis ve İptal Anahtarı Aracınız alarm konumunda iken uzaktan kumandanızı kaybedebileceğiniz veya herhangi bir şekilde arızalanabileceği düşünülmüş ve bu durumda motor bloke yüzünden arabanızı çalıştıramıyacağınız göz önüne alınarak sisteme iptal anahtarı dahil edilmiştir. Bu anahtar sizin bildiğiniz bir noktaya monte edilmektedir ve hırsızlar tarafından bulunsa dahi özel bir yöntemle çalıştığı için işlerine yaramayacaktır. Ayrıca bu anahtar yardımı ile aracınızı servise bıraktığınızda alarm sistemini komple kapatabilirsiniz. A)Kumandanın kaybedilmesi veya bir nedenle iş görmemesi halinde; Kapıyı anahtarla açın alarm çalmaya başlayacaktır, araç kontağını tamamen açık duruma getirin ve iptal anahtarına bir kez basın. B)Servis Konumu için; Araç kontağı açık durumda iken iptal anahtarına 5 kez ard arda basın, sinyaller 3 kez yanacak ve LED direk yanık kalacaktır. Bu konumda iken alarm sistemi sadece kapıları uzaktan açıp kapatma işlevini yapar herhangi bir alarm özelliği çalışmaz sistemin tamamı devre dışıdır. Uyarıcı led özellikleri Yanmıyor: sistemi devre dışı. Yavaş yanıp sönme: sistemi devrede Hızlı yanıp sönme*: sistemi devrede ve alarm çalıyor veya çalmış. Sürekli yanıyor: sistemi servis konumunda**. *Bu konumda alarmı devreden çıkarırken 4 ekstra siren sesi duyarsınız, bu araca bir müdahele olduğu anlamındadır. **Bu konuma montaj sonrası size gösterilecek iptal tuşuna kontak açık posizyonda iken ard arda 5 kez basarak geçilir. Bu konumdan çıkmak için kontak açık ikenaynı tuşa 5 kez basmak gerekir Kumanda Pili Değişimi 1)Vidayı çıkarıp kumanda cihazının kapağını hafifçe esneterek açınız. 2)Eski pilinizi çıkarınız.(bu arada kumanda cihazının elektronik kısmına dokunmamaya özen gösteriniz.) 3)Yeni pili (+) ve (-) terminallerine dikkat ederek yerine takınız.. 4)Kumanda cihazının kapağını hafifçe bastırarak kapatınız ve vidayı takınız. 5)Eski pili çöpe değil pil toplama kutularına atınız. sisteminiz devre dışı iken; motoru çalıştırmak üzere marş'a bastığınızda siren ötmeye başlıyor ise araç aküsü bitmiş ya da bitmek üzeredir!

8 15 A KIRMIZI 5A /KIRMIZI TURUNCU SİYAH SARI KAHVERENGİ/ KIRMIZI/SİYAH / // / (+) SİNYAL ÇIKIŞI (-) KAPI GİRİŞİ (+) KAPI GİRİŞİ MERKEZİ KİLİTLEME SİSTEMLERİ (-) TETİKLE ÇALIŞAN ARAÇLAR. İPTAL (-)MRK. KİLİT AÇMA KAHVERENGİ // (+) İPTAL (-)MRK. KİLİT KAPAMA DİREK MOTOR BAĞLANTISI. (sol kapısında motor olmayan araçlar.) MOTOR UCU / BAGAJ/KAPUT GİRİŞİ MOTOR UCU +12 V VAKUM TİPİ MRK.KİLİTLEME SİSTEMİNE SAHİP ARAÇLAR.(MERCEDES,WV) İLE KISA DEVRE KOMPRESÖR TARAFI 11p 2p 2p 3p NC C NO NC C NO BAĞLANTI ŞEMASI (+)12 VDC Ver V DARBE SENSÖRÜ DİĞER TARAF İLE KISA DEVRE SİYAH KOMPRESÖRE GİDEN ANA KABLO KESİLEREK(GENEL LİKLE RENKLİDİR.) BU BAĞLANTI YAPILMALIDIR. VE PROGRAMLAMA KÖPRÜLERİNDEN JP2 KÖPRÜSÜ ÇIKARTILMALIDIR. SON KONTAK (Mutlaka Bağlanmalıdır!!!) TURUNCU MOTOR BLOKE UÇLARI SİREN (-) Extra Çıkış (comfort) P4 köprüsü ile Programlanır. 5A / (+) SİNYAL ÇIKIŞI 3p Opsiyonel İç Koruma Sensörü Girişi mavi Motor bloke rölesi KIRMIZI am vi sarı ALARMDAN ÇIKIŞ ALARMA GİRİŞ MERKEZİ KİLİT KÖPRÜSÜZ :TAVAN LAMBASI GECİKMELİ ARAÇLAR. RÖLE ÇIKIŞLARI KÖPRÜLÜ : PASİF KURULMA Detaylı Bilgi İçin KÖPRÜSÜZ :PASİF KURULMA İPTAL Aşağıdaki Şemalara Bakınız. KUMANDA PROGRAMLAMA MERKEZİ KİLİTLEME SİSTEMLERİ (+) TETİKLE ÇALIŞAN ARAÇLAR. TURUNCU // Programlama *BU FONKSİYONLAR ALARMIN BESLEMESİNİ ÇIKARIP TEKRAR TAKINCA DEVREYE GİRER. KÖPRÜLÜ:MRK.KİLİTLEME SİSTEMİ TETİK İLE ÇALIŞAN ARAÇLAR. KÖPRÜSÜZ:MRK.KİLİTLEME SİSTEMİ GECİKMELİ OLAN ARAÇLAR(MERCEDES) (4sn-4sn) KÖPRÜLÜ :SÜRÜŞ GÜVENLİK DEVREDE KÖPRÜSÜZ: SÜRÜŞ GÜVENLİK DEVRE DIŞI KÖPRÜLÜ :TAVAN LAMBASI ANINDA SÖNEN ARAÇLAR İÇİN İPTAL (+)MRK. KİLİT AÇMA İPTAL (+)MRK. KİLİT KAPAMA +12 V JP2 JP1 P3 KÖPRÜLÜ:Extra Çıkış Tavan Lambası aydınlatması ayarlı; devrede değil iken her kapı açıp kapamadan sonra 30 sn boyunca eksi tetik çıkartır. Röle ile kullanılmalıdır!!! KÖPRÜSÜZ: Ekstra Çıkış Comfort sistemi ayarlı. kurulduğunda 20sn süreli çıkış. P2 P1 LED 1. sistemini devreden çıkartın. 2.Aracı çalıştırmadan kontağı açın. İPTAL 3.İptal düğmesine 10 sn. süre ile basın (10 sn sonunda 4 ANAHTARI kısa siren sesi duyulacak ve sinyaller yanık kalacaktır.) 4.İptal düğmesine basmayı bırakın, kontağı kapatmayın. 5.Elinizdeki mevcut kumandaya veya yeni kumandaya bir kez basın.(2 kısa siren sesi duyulacak ve sinyaller sönüp tekrar yanacaktır.) 6.Başka bir kumanda öğretilmeyecek ise kontağı kapatın. (Kayıp kumanda hafızadan silinmiştir.) 7.Yeni bir kumanda veya kumandalar (toplam 4 adet) öğretilecek ise kontak anahtarını kapatmadan ve park sinyallerin sürekli yandığı süre içerisinde (30 sn) yeni kumandalarınızı herhangi bir düğmesine basarak teker teker öğretebilirsiniz. Her basışta alarm sisteminden siren sesi duyulacaktır ve 4.kumanda öğretildikden sonra sistem kod öğrenme konumundan çıkacaktır. Dış Tic.&elektronik San.Tic.Ltd.Şti. Çobançeşme Eren sokak No:4-6 Yenibosna/İstanbul Tel: klvv_1 CENTRUM ürünlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.