İNOVASYON HAFTASINA MUHTEŞEM İLGİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İNOVASYON HAFTASINA MUHTEŞEM İLGİ"

Transkript

1 İNOVASYON HAFTASINA MUHTEŞEM İLGİ Bu yıl 2.'si düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası Etkinlikleri muhteşem bir açılışa tanıklık etti. Geçen yıl 3 gün süren etkinliklere 15 binden fazla katılımcı ilgi gösterirken, bu yıl ilk günde etkinlik 12 bin ziyaretçiyi ağırladı. Etkinliğe Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci sayın Egemen Bağış, İBB Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. Habip Asan, TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yücel Altunbaşak'ın yanısıra yurtiçinden ve yurtdışından firma temsilcileri, önemli kuruluşların CEO'ları, akademisyenler, öğrenciler katıldı. Tüm Türkiye'de ihracatta katma değerin arttırılması, yeni teknoloji ve üretim metotlarının üretim süreçlerine kazandırılması, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen AR-GE proje pazarı yarışmalarından seçilen ödüllü projeler hafta boyunca sergilendi. Sergide tekstil tasarımları, endüstriyel ürün tasarımları, mermer tasarımları, makina imalat tasarımları bunlardan birkaçıdır.

2

3

4 Tekstil tasarımlarından birkaçı.

5 Mermer Tasarım sergisinden bir kare.

6 Endüstriyel Tasarım sergisinden bir kare. ETKİNLİKTEN AKILDA KALANLAR Zirvenin 2. gününde konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "inovasyonun gelişmesinin Türkiye'nin geleceğindeki yerine vurgular yaparken eğitimin bu süreçte önemli bir rol oynayacağını" ifade etti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan katma değeri yüksek ürünlerin önemine vurgu yaparak "artık hamallık yapmayacağız. Teknolojiyle, ar-ge'yle, tasarımla, inovasyonla yükte hafif pahada ağır ürünler üreteceğiz" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, değişimin temelinde inovasyon yattığını vurgularken, "geride bıraktığımız 20 yılda adeta değişime öncülük ettik. Bundan sonra da devam edeceğiz. Bu değişimin gücü de inovasyondan geliyor." dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş "şehirlerin inovasyon merkezi olduğunu, akıllı çözümler üreterek kent yaşamında hayatı kolaylaştırabileceğini" belirtti. Dünyanın sayılı mucitlerinde olan Sebastian Thrun, "1 yılda, sektörün 25 yılda yapamadığını yaptık. Çok zorlandık. Çok ciddi başarısızlıklar yaşadık. Yeni bir şey yapmak doğum yapmak gibidir çok zordur. " dedi. Kurumsal kimlik danışmanı Wally Olins, "inovasyon sadece teknolojiye özgü değil. Baktığınız heryerde inovasyon var." dedi.

7 Brisa Bridgestone Genel Müdürü Hakan Bayman, "bizim için inovasyon, yapılan fikrin kesinlikle anlaşılır olamasıdır. " dedi. Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici, "bir fikri hayata geçirmenin kolay olmadığını, o fikre girişimci bir ruh aşılamak lazım. " dedi. T.C Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, "küresel rekabet için, inovatif ve katma değerli ürünler üretmek için, daha büyük Türkiye için inovasyon olmazsa olmazımızdır." dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda İnovasyon Komitesi Başkanı Tahsin Öztiryaki, "inovasyon için sanayici, akademisyen ve öğrenci iletişimini artırmayı hadeflediklerini " söyledi. ABD Konseyi eski Teknoloji İcra Kurulu Başkanı Aneesh Chopra, "inovasyonda başarılı olmak istiyorsak birbirinden farklı imkanları olan insanların iletişimini sağlamayı başarmalıyız " dedi. LRN şirketi kurucusu, CEO'su ve Başkanı olan Dov Seidman, "Dünyanın Çin ve Hindistan'dan sonra üçüncü en büyük nüfusu olan ülke facebook'tur, twitter ise dördüncü" dedi. Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, "inovasyon en basit anlamda ar-ge sonucu çıkan ürünün ilk önce fikri ürüne sonra piyasaya aktarılmasıdır. " dedi.