Lynn Allen dan AutoCAD 2011 kullanımı için İpuçları ve Püf Noktaları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Lynn Allen dan AutoCAD 2011 kullanımı için İpuçları ve Püf Noktaları"

Transkript

1 Lynn Allen dan AutoCAD 2011 kullanımı için İpuçları ve Püf Noktaları Kullanıcı Arayüzü Yeni içerik duyarlı Kullanıcı Arayüzü seçilen nesnelere bağlı olarak otomatik olarak geçiģ yaptığından her zamankinden daha verimlidir. Şeridin (Ribbon) Değiştirilmesi ġeridin daha az yer kaplamasını isteyenler için, Ģerit döngüsü düğmesine eklenen yeni aģağıya çekilip açılan menüyü takdir edeceksiniz. Yeni Panel e Minimize Düğmeler seçeneği her panel için büyük simgeler görüntüler. Panel düğmenin üzerinden geçtiğinizde geniģleyecektir. NOT: Hala ġeridi kullanmaya hazır değilseniz çalıģma alanınızın AutoCAD Classic e geçiģini yaparak araç çubuklarına ve aģağıya çekilip açılan menüler için geriye geçiģ yapabilirsiniz. Pencere Çizimi AutoCAD 2011 Ģimdi model alanında koyu gri bir arka planı (varsayılan) görüntüler. SEÇENEKLER'de (OPTIONS) Görüntü (Display) sekmesi kolayca renk değiģtirmenize olanak tanır. Izgara artık grafik kâğıdına (yatay ve dikey kılavuz çizgileri) benzemek üzere değiģtirilmiģtir. Izgara etkinleģtirildiği zaman X ve Y eksenlerini belirtmek için UCS den uzanan kırmızı ve yeģil çizgileri görürsünüz.

2 Hızlı Erişim Araç Çubuğu Hızlı EriĢim Araç Çubuğu (Quick Access Toolbar), ÇalıĢma Alanı (Workspace) menüsü ve FARKLI KAYDET (SAVEAS) olarak iki yeni ekleme vardır. Ayrıca ġeridin altındaki Hızlı EriĢim Araç Çubuğunu taģıyabilirsiniz. İPUCU: Her zaman hızlı eriģim için Katman (Layer) aģağıya çekilip açılan listesini Hızlı EriĢim Araç Çubuğu'na koyun! Katman aģağıya çekilip açılan listesi üzerine basit bir sağ tıklama onu kolayca eklemenize izin verir.

3 Şeridi Özelleştirme Yeni geliģtirmeler Kat (Fold) panelleri eklemenize izin verir. Sekmeden AutoCAD pencerenizin boyutunu değiģtirdikçe veya panelleri ekledikçe ve kaldırdıkça, Kat panelleri kullanılabilir alanı doldurmak için yatay olarak yeniden boyutlandırılır. CUI da her panel için varsayılan, maksimum ve minimum düğme boyutu belirtebilirsiniz. Gezinti Yeni Gezinti (Navigation) çubuğu daha önceden Durum (Status) çubuğunda mevcut olan gezinti araçlarının yerine geçer. Bu yeni çubuk varsayılan olarak ekranın sağ tarafında bulunur ve Autodesk SteeringWheels, ViewCube, ShowMotion, Pan (Yatay/DüĢey Kaydırma), Zoom (Büyütme/Küçültme) ve Orbit (Yörünge) içerir. Gezinti çubuğu 3D ayrıca Bağlantı (Connexion) sistemi sürücüsü mevcut olduğunda 3D Bağlantı cihazları için destek de içerir.

4 ViewCube artık 2D Wireframe (Tel çerçeve) görsel stili desteklemektedir (saat yönünde ve saat yönünün tersine kontrolleri 2B düzlemde bakıģ açısını döndürmek için yararlı bulabilirsiniz. UCS Simgesi Her eksenin artık kendi rengi vardır: kırmızı için X, yeģil için Y ve mavi için Z. Nesne Seçme ve Oluşturma araçları Nesne Görünürlüğü Artık nesne görünürlüğünü katman görünürlüğünden bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz! Nesneleri Ġzole Et (Isolate Objects) aracı (sağ tıklama menüsüne bulunan) sadece seçilmiģ olan nesneleri (diğer her Ģey gizlenir) görüntüler. Bu karmaģık çizimlerin içinde çalıģmayı daha kolay duruma getirir. SeçilmiĢ olan nesneleri gizlemek için Nesneleri Gizle (Hide Objects) aracını (yine sağ tıklama menüsüne bulunan) kullanabilirsiniz. Nesneleri Ġzole Etmeyi Sonlandır (End Object Isolation) aracı ile gizlenmiģ olan nesneleri hızla geri yükleyin.

5 NOT: Nesne izolasyonunun çizim oturumları arasında devam etmekte olup olmadığını kontrol etmek için NESNE ĠZOLASYON MODU (OBJECT ISOLATION - MODE) (Aman Allahım!) sistem değiģkenini kullanın. Durum çubuğunun sağ alt köģesinde bulunan lamba simgesi çizimde nesne izolasyonunun aktif durumda olup olmadığını gösterir. İPUCU: Bu araçlar 3D içinde çalıģırken ÇOK değerli olabilir!

6 Nesne Seçimi Yeni Benzer Seç (Select Benzer) aracı aynı tipte ve özelliklerde olan nesneleri hızlı bir Ģekilde (Hızlı Seç ten (Quick Select) çok daha hızlı) seçmenize olanak sağlar. Bir veya daha fazla nesne seçili olduğunda sağ tıklama menüsünde bu aracı bulun. Hangi özelliklerin filtre edileceğini belirlemek için Ayarlar (Settings) seçeneğini kullanın (yalnızca komu satırından hattan BENZER SEÇ (SELECTSIMILAR) girdiğinizde mevcuttur) İPUCU: Benzer Seç ile eģleģtirmek için birden fazla nesneyi seçebilirsiniz. Örneğin, Katman filtresi etkinleģtirilmiģse ve iki farklı katman üzerinde bulunan bir daire ve bir çizgi seçecek olursanız, AutoCAD daire ile eģleģen nesnelerin hepsini ve çizgi ile eģleģen nesnelerin hepsini bulacaktır. SEÇ-EKLE (PICKADD) Siz Programcılar için: sistem değiģkeni SEÇ- EKLE 2 olarak yeni bir varsayılan değere sahiptir güçlü PICKADD. SEÇ (SELECT) komutu ile seçilen nesneler Ģimdi komuttan çıktıktan sonra bir "ilk-seç" durumunda kalacaktır. Seçim Döngüsü (Selection Cycling) Yeni Seçim Döngüsü aracı (durum çubuğu üzerinde kontrol edilen) ile örtüģen nesneleri kolayca seçin. BaĢka nesneler ile örtüģen bir nesneyi seçtiğiniz zaman, AutoCAD tüm örtüģen nesnelerin listesini görüntüler. Listede gezindikçe nesneler vurgulanır. İPUCU: Seçim Döngüsü 3D içinde çalıģırken çok değerli olabilir!

7 Nesne Oluşturma Var olan bir nesne ile aynı tip ve özelliklere sahip bir nesne çizmeniz mi gerekiyor? ĠĢi anında yapmak için yeni Seçileni Ekle (Add Selected) aracını kullanın! Örneğin, bir çoklu- çizgi seçin sağ tıklama menüsünden Seçileni Ekle seçin ve AutoCAD aynı özelliklere sahip baģka bir çoklu-çizgi oluģturmaya hazırdır. Bu KOSKOCAMAN bir zaman kazandıran bir Ģeydir! Parametrikler: Geometrik Sınırlamalar AutoCAD e Parametrikler eklenmesi AutoCAD nesnelerinizi her zamankinden daha akıllı yapacaktır! Geometrik sınırlamalar size nesneler veya nesnelerin kilit noktaları arasında bir iliģki oluģturma olanağı sağlar. Oysa geleneksel nesne anında fotoğrafları geçicidir, tasarım amacınızı koruyabilmenizi sağlamak için sınırlamalar nesneler ile kalır. Örnek olarak, iki çizginin her zaman birbirlerine dik açılı olarak kalmasını ya da bir yay ve bir dairenin hep ortak merkezli olarak kalmasını isteyebilirsiniz. Parametrik sekmesi geometrik sınırlamaları eklemeyi ve kontrol etmeyi kolaylaģtırmaktadır. Ayrıca GEO-SINIRLAMA (GEOMCONSTRAINT) komutunu da kullanabilirsiniz. Sınırlamalar Ekleme Basit olarak, paralel gibi bir geometrik sınırlama aracı seçin ve paralel bir iliģkiyi sürdürmek istediğiniz iki nesne seçin. Ġkinci nesne ilkine paralel olarak ayarlanacağından dolayı burada ilk seçilen nesne önemlidir. Bu tüm geometrik sınırlamalar ile olan durumdur. NOT: Geometrik Sınırlamalar Ģimdi elipsler ve metin için geliģtirilmiģtir! AutoCAD 2011 bir nesneye (bir nokta yerine) sınırlandırılmıģ Sabit, Yatay, Dikey ve Simetri sınırlamaları için yeni sınırlama simgeleri getirmiģtir.

8 Çizgi etrafında Simetrik için yeni bir sınırlama simgesi de eklendi. Yeni AutoCAD 2011 son komutu tekrarlamak için sadece gir (enter) tuģuna basmakla son geometrik sınırlama seçeneği kolayca tekrarlama yeteneğidir. Her sınırlama artık Geometrik Panel den seçilmiģ kendi bireysel komutuna sahiptir. Eklenen sınırlamaları belirtmek için nesneler üzerinde sınırlama çubuklarında geometrik simgeler görünür. Bu sınırlama çubukları ekranda herhangi bir pozisyona sürüklenebilir, Ģeritten Tümünü Gizle (Hide All) seçerek gizlenebilir veya bunlar Tümünü Göster (Show All) ile geri döndürülebilir. Göster (Show) seçeneği size sınırlama çubuklarını görüntülemek istediğiniz nesneleri seçmek olanağı sağlar. Nesneler o anda gizli olsa bile, nesneler seçildiğinde sınırlama çubuklarını görmenizi sağlayan yeni seçenek dâhil olmak üzere çeģitli sınırlama çubukları seçeneğini yönetin. Geometrik Sınırlamalardan Anlam Çıkarma AutoCAD 2011 bize durum çubuğundaki yeni Sınırlamalardan Anlam Çıkar (Infer Constraints) düğmesi aracılığıyla geometrik sınırlamalar ile nesneler oluģturmayı her zamankinden daha kolay duruma getirmektedir.

9 Sınırlamalardan Anlam Çıkar geometri (veya düzenlenmiģ) düğmesi AÇIK duruma getirildiğinde, geometri çizildikçe sınırlamalar otomatik olarak eklenir. Örneğin, Dik Açılı nesnenin anında fotoğrafları dik açılı sınırlamalar ekler. Sınırlamalardan çıkartılan anlamlar, uygun geometrik sınırlamalar ekleyerek dikdörtgenler ((DĠKDÖRTGEN (RECTANG) komutu ile yapılan), pah kırmalar (fillets) ve yumuģatılmıģ kenarlar (chamfers) ile mükemmel çalıģır. Gerçek bir dikdörtgen gibi davranan bir dikdörtgen (dik açılı sınırlamalar ile) ya da onların temel geometrini (teğet ve çakıģık) takip eden pah kırmaları düģünün. İPUCU: Bir nokta ve bir nesne arasında bir çakıģık sınırlama uygulamak için En Yakın nesne anında fotoğrafı (Nearest object snap) kullanabilirsiniz. Örnek olarak, çizginin sanal uzantısı dâhil olmak üzere, çizgi boyunca her yerde hareket edebilen bir bloğu bir çizgi üzerine yerleģtirmek için bir En Yakın ı kullanabilirsiniz. Oto-Sınırlama (AutoConstrain) Bu Ģimdiye kadar görülen en iyi araçtır! Daha önceden çizilmiģ nesneler grubu seçin ve AutoCAD onları sizin için otomatik olarak sınırlayacaktır! Öncelikleri, toleransları, vb. ayarlamak istiyorsanız Sınırlama Ayarları (Constraint Settings) yöneticisinde Oto-Sınırlama sekmesini kullanın (ġeridi kullanmak istemiyorsanız SINIRLAMA AYARLARI (CONSTRAINSETTINGS) komutunu kullanın.)

10 İPUCU: Oto-Sınırlama içinde tolerans değerleri ayarlayarak küçük boģluklar ve çıkıntılar çizimleri ile onarın. Ġnanılmaz, bu bir sihir! Parametrikler: Boyutsal Sınırlamalar AutoCAD deki geometri her zaman boyutlarla sürülür. Bir çizgi çizeriz, uzunluğu düzeltiriz ve ardından çizgiyi boyutlandırırız. Geometriyi boyutlardan sürseydiniz ne olurdu? Boyut değerini değiģtirirsiniz ve geometri otomatik güncellenir! Bu tam olarak AutoCAD 2011 de sahip olduğumuz Ģeydir. Parametrikler sekmenin merkezinde bulunan boyutsal sınırlamaları göreceksiniz. Ayrıca BOYUT SINIRLA (DIMCONSTRAINT) komutunu da kullanabilirsiniz. Burada, boyutların tanıdık türlerini bulacaksınız, ama bu boyutlar geometrimizi sürebilir. Örnek olarak, bir daireyi Yarıçap (Yarıçap) seçeneği ile boyutlandırabilirsiniz ve daha sonra değerinizi kontrol edebilirsiniz. Boyutsal Sınırlamaları kolayca değiģtirebilmek istediğiniz geometri üzerinde veya belirli bir boyuta sınırlandırmak istediğiniz geometri üzerinde kullanmak isteyeceksiniz. Eğer iki delik arasındaki mesafenin her zaman 3mm olması gerekiyorsa, bunu boyutsal olarak sınırlamak geometrinin geri kalanına ne olduğuna bakılmaksızın bunu o mesafeye zorlar. İPUCU: BOYUT SINIRLA komutu ile geleneksel bir boyutu yeni sınırlı boyuta dönüģtürebilirsiniz. Bir sınırlı boyutu geleneksel bir boyuttan görsel olarak ayırt etmenize yardımcı olmak için bir kilit simgesi görüntülenir. Bunların boyutları büyütme/küçültme ile değiģmeyen Ģekildedir (ne kadar büyütme veya küçültme yaparsanız yapın kolayca okunabilir Ģekildedir) ve geometrik olarak sınırlı boyutlar çizilmez. Her birine D1 veya Ang1 gibi bir ad atandığını fark edeceksiniz. Bu adlar tamamen özelleģtirilebilir ve ifadeler diğer değerlere bağlı olarak da ayarlanabilir durumdadır.

11 AutoCAD 2011 sınırlama adına eklemek için seçtiğiniz mevcut boyutsal sınırlamaları seçmenize olanak sağlar (siz Autodesk DönüĢtürücü kullanıcıları olarak bunu takdir edeceksiniz). BaĢka bir parametreye baģvuruda bulunan dinamik boyutlar "fx" olarak bir önek alırlar. Boyut metnine çift tıklayarak veya Parametreler Yöneticisindeki (Parameters Manager) değerini değiģtirerek bir boyutsal sınırı kolayca düzenleyebilirsiniz. Sınırlamaları da bu Ģekilde yeniden adlandırabilirsiniz. Açıklama Notu Niteliğinde Olan Boyutların Değiştirilmesi Yani bu boyutsal sınırlamaları yazdırmak isterseniz ne olur? Sorun değil sadece yazdırmak istediğiniz boyutları seçin ve onları Özellikler Yöneticisindeki (Özellikler Manager) Açıklama Notu Niteliğinde Olan Boyutlara dönüģtürün. Burada onların stilini, boyutunu, vb. kontrol edebileceksiniz. Ġyi haber Ģu ki bunlar hala akıllı geometrik sınırlamalardır, bu ise onların değerini değiģtirmek için çift tıklayabileceğiniz anlamına gelir!

12 İPUCU: Eğer baģından itibaren Notu Niteliğinde Olan Boyutlara ile çalıģmak isterseniz, SINIRLAMA FORMU (CONSTRAINTFORM) sistem değiģkenini 1 olarak ayarlayın veya BOYUT SINIRLA (DIMCONSTRAINT) komutunda Form seçeneğini seçin. Sınırlama Ayarları Yöneticisi Sınırlama Ayarları yöneticisi boyutsal sınırlamalarınızın görüntüsünü kontrol eder. Burada değerleri ifadesi olmadan görüntülemeye geçiģ yapabilirsiniz veya kilit simgesini kapatabilirsiniz. Parametreler Yöneticisi Parametreler Yöneticisi sadece grafik Ģeklinde bir parametreler listesidir. Burada adları ve değerleri değiģtirebilirsiniz ve hatta yeni kullanıcı parametreleri ekleyebilirsiniz. AutoCAD 2011 parametrelerinizi organize etmenize (Katmanlar ile olana çok benzer) yardımcı olacak

13 bir Filtreler bölmesi sunmaktadır. Sadece bir Filtre Grubu oluģturun ve parametreleri gruba sürükleyin. Parametrikler: Dinamik Bloklar Harika bir haber! Parametrikler dinamik blokların gücü ile de kombine edilebilir! Güncellenmiş Blok Düzenleyicisi Blok düzenleyici sekmesi hem geometrik ve hem de boyutsal sınırlamaları içermektedir. Blok yazma paleti ayrıca parametrik sınırlamalara odaklanmıģ bir sekme de içermektedir. Blok düzenleyici içinde geometrik sınırlamalar atama çizim düzenleyici içindekine çok benzer Ģekilde çalıģır. Eğer blok düzenleyici içine sınırlanmıģ geometri getirecek olursanız, sınırlı durumda kalacaktır.

14 Boyutsal Sınırlamalar Boyutsal Sınırlama parametreleri dinamik blok geometrisine eklenebilir. Bunun karģılığında onların adları da, standart dinamik blok parametrelerine çok benzer olarak, blok için bir özellik olarak gösterilir. Boyutsal Sınırlamalar blok geometrisine eklerken, kullanıcı tarafından düzenleme amaçlı kullanılabilecek tutamaçların sayısını da kontrol edebilirsiniz.

15 NOT: Sınırlamalarınızın blok tanımı içerisinde yer aldığından, en iyi sonuçlar için gerçekten sonra eklenmediğinden emin olun. İPUCU: Boyutsal sınırlamaları eklerken Blok Düzenleyiciye Ģeridine bağlı kaldığınızdan emin olun. (Parametrikler sekmesinden onları tutmayın!) Yapım Geometrisi Eklenen blok üzerinde değil blok düzenleyicide görüntülenen yapım geometrisi oluģturabilirsiniz. BLOK-YAPIM (BCONSTRUCTION) aracı gri bir kesikli çizgi tipi olarak görüntülenen mevcut geometriyi yapım geometrisine dönüģtürmeyi kolaylaģtırır. Blokları Test Etme Artık daha fazla bloklarınızı test etmeniz için blok düzenleyiciden çıkmanız gerekmiyor! Blok Test Etme aracı değiģiklikleri kaydetmenize ve blok düzenleyiciden çıkmanıza gerek kalmadan bloğunuzu denemenize olanak sağlar (bu ise size bol zaman tasarrufu sağlar!). Parametreler Yöneticisi Parametreler Yöneticisinde tüm çeģitlendirilmiģ blok parametrelerine ve öz niteliklere eriģebilirsiniz. Bir parametrenin Özellikler paletinde görüntülenip görüntülenmeyeceğini ve parametrelerin görüntüleneceği sırayı kontrol edebilirsiniz. Blok düzenleyici karģısında çizim düzenleyici içinde tanımlanan sınırlama parametreleri arasında dönüģtürmek için Sütun göstere yeni seçenek eklenmiģtir.

16 Blok Tablosu Burada gerçekten dinamik bloklarınızın gücünü ortaya çıkarabilirsiniz! Blok Tablosu (BLOK TABLOSU (BTABLE)) aracını kullanarak, bir bloğu farklı varyasyonlarını tanımlayabilirsiniz. Bu varyasyonları elle veya bir Excel çalıģma sayfası Ģeklinde girebilirsiniz. Hatta tablodaki bir satıra eģleģmesi gereken Blok özelliklerini seçerek blok eklemeyi bunun ötesinde kontrol edebilirsiniz, böylece rastgele standart dıģı parçaların oluģturulmasından kaçınabilirsiniz. Eklenen blok üzerinde bir tutamaç size Blok tablosunda listelenen farklı değerler arasında hızlı bir Ģekilde geçiģ yapma olanağı sağlar. Tutamaç menüsünden Özellikler Tablosunun seçilmesi baģtanbaģa tüm blok tablosunu görüntüler, böylece tüm değerleri ve hatta farklı sütunlarsa sıralamayı görebilirsiniz.

17 Blok Düzenleyici Ayarları Blok Düzenleyici Ayarları iletiģim kutusunda, renkler, boyutlar ve hizalandırma seçenekleri dâhil olmak üzere, blok düzenleyici ortamı için tüm ayarları kontrol edebilirsiniz. İPUCU: Yeni geometrik ve boyutsal sınırlamaları geleneksel parametreler ve eylemler ile karıģtırmak farklı sonuçlara yol açabilir ve tavsiye edilmez. Güçlü Zaman Kazandırıcılar AutoCAD 2011 in içinde bol sayıda çok büyük zaman kazandıran araçlar vardır birçok dileğe karģılık verilmiģtir! Saydamlık BaĢka herhangi bir özelliğe çok benzer Ģekilde, Ģimdi nesnelere ve katmanlara saydamlık atayabilirsiniz! 0 ve 90 arasında bir saydamlık değeri ayarlayabilirsiniz. 90 yüksek saydamlık gösterir ise 0 hiç saydamlık gösterir.

18 Yeni Saydamlık özelliklerini tüm Katman ĠletiĢim kutuları içinde bulacaksınız ve hatta görüģ noktası baģına Saydamlık atayabilirsiniz. Ayrıca nesne baģına saydamlık ayarlayabilirsiniz (ki bu katman saydamlık ayarını geçersiz kılar). Saydamlık Özellikler veya Ana Sayfa sekmesinde kolayca bulunabilir. İPUCU: Yeni sistem değiģkeni SAYDAMLIK AYARLA (CETRANSPARENCY) yeni nesneler için saydamlık özelliklerini ayarlamak için kullanılabilir.

19 NOT: KATMANLA AYARLA (SETBYLAYER), Hızlı Seç, Filtrele ve ÖZELLĠK EġLEġTĠR (MATCHPROP) Ģimdi seçenek olarak Saydamlık içermektedir. Çizgi kalınlıklarına çok benzer Ģekilde, durum çubuğundan saydamlığı geçici olarak kapatabilirsiniz. (bu çizim yapmayı etkilemez). Saydamlığı kapatmak için yeni Çizim seçeneği eklenmiģtir. İPUCU: Saydamlık katı taramalar kapakları ile mükemmel çalıģır! Çoklu-çizgiler Çoklu-çizgiler düzenlemeyi çok daha kolaylaģtırmak için ekstra tutamaçlara sahiptir. Yeni ikincil tutamaçlar her bölümün orta noktasında bulunur. Bir tutamacın üzerinden geçiģ yapmak esnetmek, köģe noktası eklemek veya kaldırmak ve Yaya/Çizgiye DönüĢtürmek gibi çok sayıda değerli düzenleme seçenekler sunar. Eğri Çizgiler AutoCAD 2011 size uygun nokta veya kontrol köģe noktaları (KKN) kullanarak bir eğri çizgi tanımlama olanağı sağlar.

20 Bir uygun eğri çizgi çizerken, baģlangıç ve son teğetlerini, toleransı (eğri çizgi uygun noktaya ne kadar yakın) ve düğüm parametrelendirmesini (uygun noktadan geçerken eğri Ģeklini kontrol eden) belirtebilirsiniz. Bir KKN eğri çizgisinin Derecesini kontrol edebilirsiniz (eğri çizginin baģtanbaģa alabileceği 1 ila 3 arasında bükülme sayısı). Eğri çizgileri daha ayrıntılı kontrol etmek için sezgisel tutamaç menüsünü kullanın. İPUCU: En iyi sonuç için 3D NURBS yüzeyler oluģturmayı planlıyorsanız, bir KKN eğri çizgisi kullanın. EĞRĠ ÇĠZGĠ DÜZENLE (SPLINEDIT) dolaģmalar ekle veya sırayı yükselt gibi daha fazla KöĢe Noktası Düzenle seçenekleri içerecek Ģekilde güncelleģtirilmiģtir. Eğri çizgi ÇOKLU-ÇİZGİYE EĞRĠ ÇĠZGĠ DÜZENLE komutundaki Çoklu- Çizgiye DönüĢtür seçeneği size dönüģtürmeyi hızlı bir Ģekilde gerçekleģtirme olanağı sağlar. Daha yüksek bir değer daha doğru olacak Ģekilde, sizden 0 ve 99 arasında bir hassasiyet değeri istenecektir. NOT: Çok yüksek bir değer performansı etkileyebilir. Ayrıca bir eğri çizgi nesnesini ÇOKLU- ÇĠZGĠ DÜZENLE (PEDIT) komutu içinde Çoklu- Çizgiyi seçebilirsiniz ve onu çoklu- çizgiye dönüģtürebilirsiniz. Yeni sistem değiģkeni ÇOKLU-ÇĠZGĠ DÖNÜġTÜRME MODU (PLINECONVERTMODE) düz bölümlerin (0) veya yayların (1) kullanılıp kullanılmayacağını kontrol eder. BİRLEŞTİR Komutu Artık, bitiģik oldukları sürece çizgileri, yayları ve çoklu-çizgileri 3D çoklu-çizgilere veya eğri çizgilere birleģtirebilirsiniz. Sadece ilk olarak en karmaģık nesneyi (3D çoklu-çizgi veya eğri çizgi) seçtiğinizden emin olun. Ayrıca bir helisi eğri çizgiye birleģtirebilirsiniz. Ölçek Listeleri Artık tüm çizimlerinizin üzerinde otomatik olarak görüntülenen Varsayılan Ölçek Listesi (Seçenekler komutu, Kullanıcı Tercihleri sekmesi) oluģturabilirsiniz.

21 Eksik SHX ve Yazı Tipi Dosyaları Artık, bir yerine geçecek belirtmeden bir çizim açarken eksik SHX dosyalarını göz ardı edebilirsiniz (eksik SHX dosyalarını kullanan metnin görünmeyecek olmasına rağmen). Çizgi Yazılarında Metin Hizalandırma Herhangi bir yönde çizgi yazılarında okunabilirliğini sağlamak için çizgi yazılarınıza yeni bir "U" seçeneği (dik durma için) eklenebilir. Günlük Komutlarda İyileştirmeler Renk Seçimi Renk paletini seçerek, Katman aģağıya doğru çekilip açılan listesinden doğrudan doğruya Renk Seçimi iletiģim kutusu eriģebilirsiniz. Eğer katman bir görüģ noktası renk geçersiz kılmaya sahipse, Ģimdi beyaz bir sınırı vardır. Ayrıca, yeni siyah sınırı ve ok ile Renk Seçimi iletiģim kutusunda hangi rengi aradığınızı belirtmek çok daha kolaydır!

22 Harici Referanslar Harici Referanslar paleti artık veri çıkarma tablolarını çizimden ayırmak için bir seçenek içermektedir. Ayrıca, Harici Referanslar paletinde seçildiği zaman ilgili referans vurgulamalarını da bulacaksınız. Ekle sekmesindeki Referans panelinden referans dosyalarını kolayca soluklaģtırabilirsiniz. PDF Dosyalar Eklenmesi! Büyük bir çoğunluğa memnuniyet verici bir PDF dosyasını bir alta serilen Ģey olarak AutoCAD içine getirebilirsiniz. Kolayca kesip kontrol katmanı görünürlüğüne anında fotoğraf olarak koyabilir ve PDF i soluklaģtırabilirsiniz. NOT: NESNE ANINDA FOTOĞRAFLAR (OSNAPS) sadece AutoCAD 2010 veya daha yükseğinden oluģturulan PDF'lerde çalıģır. Çerçeveler ÇERÇEVE (FRAME) sistem değiģkeni tüm harici olarak referans verdiğiniz dosyalarınızın görünürlüğünü kontrol etme olanağı sağlar. ÇERÇEVE baģlı baģına çerçeve sistem değiģkenleri (RESĠM ÇERÇEVESĠ (IMAGEFRAME) gibi) geçersiz kılar. Daha küçük ve Daha Yüksek Kalite PDF Dosyalar Oluşturma! Varsayılan vektör çözünürlüğü 400 dpi değerinden 600 dpi değerine arttırılmıģtır (daha iyi çizgi yazısı belirginliği). Gerçek Tipte yazı tipleri Ģimdi metin olarak dıģa aktarılmıģtır (grafikler yerine) böylece dosya boyutu azalır ve kendisini nihai PDF te metin aramaya ve kopyalamaya verir. Ayrıca, birleģtirme kontrolü belirtebilir, katman bilgilerini dâhil edebilir ve bittiğinde PDF dosyasını otomatik olarak görebilirsiniz.

23 NOT: PDF e ÇĠZĠM (DWG) seçtiğinizden emin olun. Çiz (Plot) komutunda PC3. DWF/PDF e DıĢa Aktar (Export to DWF/PDF) altında Çıktı (Output) sekmesinde benzer seçenekler, çoklu-sayfa belirtme yeteneği dâhil olmak üzere Seçenekler bulabilirsiniz. Tersine Çevirme Hiç metin ters olarak metin baģlığı yanlıģ yönde olan bir çizgi yazınız oldu mu? TERSĠNE ÇEVĠR (REVERSE) komutu herhangi bir çizgi yazısının yönünü tersine çevirmeyi kolaylaģtırır. Bu seçenek PEDIT komutu içine eklenmiģtir. Arındırma Sıfır uzunlukta geometriyi arındırmak ve metin nesnelerini boģaltmak için bir seçenek ARINDIRMA (PURGE) komutuna eklenmiģtir. Bu gerçekten çiziminizi temizlemenize yardımcı olacaktır! Döndürülmüş Görüş Noktaları

24 AutoCAD de bir görüģ noktasını döndürdüğünüzde, onunla dönen görüģü istiyor musunuz? Peki artık bir seçiminiz var. VPROTATEASSOC O olarak ayarlandığında, görüģ dönmeyecektir. VPROTATEASSOC 1 olarak ayarlandığında (varsayılan), görüģ dönecektir!

25 Ölçüm Araçları AutoCAD 2011 deki görsel ölçüm araçları çizimlerinizden değerli bilgilerinizi bulup çıkartma iģinizi hızlandıracaktır. Ana Sayfa sekmesinin Yardımcı Uygulamalar (Utilities) paneli (ayrıca GEOMETRĠ ÖLÇ (MEASURE-GEOM) komutunda bulunan) bu güncellenmiģ ölçüm komutlarını içerir. Mesafe Ġki nokta arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılır, AutoCAD 2011 Ģimdi görsel olarak mesafe, delta x, delta y ve açı (xy düzleminde) görüntüler. Çoklu (Multiple) seçeneği AutoCAD kümülatif mesafe görüntülerken olarak noktaları seçmeye devam etmenize olanak sağlar. Eğer mesafeye bir yay dâhil etmeniz gerekirse, kolayca Yay (Arc) moduna geçiģ yapabilirsiniz. Yarıçap Seçilen bir yayın ya da dairenin yarıçapını hızlıca görüntülemek için Yarıçap (Radius) aracını kullanın. (Hızlı Özellikler de burada iģe yarayacaktır.) Açı Ġki çizgi arasındaki açıyı bir köģe noktasının açısını, bir yayın ya da dairenin iki noktası arasındaki açıyı hızlıca ölçün. Alan Standart ALAN (AREA) komutuna göre çok daha fazla geliģtirilmiģ, görsel geribildirim seçiminizi açık duruma getirmektedir. Çıkartılan alanlar farklı bir renkte görüntülenerek, Ekle (Add) ve Çıkart (Subtract) seçenekleri de kullanılabilir. Bir yay seçeneği kavisli alanları ölçmeyi kolaylaģtırmaktadır.

26 Hacim Hacmi hesaplamak için bir sınıra kolayca yükseklik ekleyin. Ayrıca, üç boyutlu cisimlerin ve bölgelerin hacmini bulabilirsiniz. Taramalar ve Gradyanlar (Hatches & Gradients) Tarama yapmak AutoCAD 2011 de tümüyle çok daha iyi! Bağlam duyarlı Tarama OluĢturma (Hatch OluĢturma) sekmesi tarama yapmayı çok daha kolay ve çok daha sezgisel yapmakta büyük iģ gerçekleģtiriyor. Sizden hemen bir dâhili nokta istenecektir. (Ne? Tarama iletiģim kutusu yok mu?) Sadece imlecinizi seçilebilir bir alan üzerinden geçirmeniz, size taramanızın nasıl görüneceğini gösterecektir. Dinamik olarak değiģiklikler yapmak için Tarama OluĢturma sekmesini kullanın. NOT: Tıklattığınızda sanki ayrı taramalar oluģturmuģsunuz gibi görünüyor olsa da, aslında siz "Ayrı Taramalar OluĢtur (Create Separate Hatches)" (Seçenekler altında bulunur) seçinceye kadar bunlar ayrı olmayacaktır. Tutamaçlar Tarama Tutamacı iģlevselliği ĢaĢırtıcıdır. Yeni Merkezi tutamaç tarama nesnelerini doğrudan iģleme olanağını sağlar. Merkezini, açısını veya ölçeğini değiģtirmek, esnetmek veya taģımak için tutamacın üzerinden geçin.

27 İPUCU: Ayrıca, bu tutamaçlar ile iliģkisel olmayan tarama desenlerini iģlemenin kolay olduğunu göreceksiniz! Arka Plan Rengi Taramalar artık arka plan rengini desteklemektedir bu ise bir nesne içerisinde katmanlar haline getirilmiģ taramalar etkisi ekler. Tarama Katmanı Çoğu zaman taramalarımızın tümünün belirli bir katman üzerinde kalmasını isteriz. ġimdi taramalar için geçerli katmanı geçersiz kılan bir varsayılan katman ayarlayabilirsiniz. Taramaları Arkaya Gönderme Taramaları tüm diğer nesnelerin alt tarafına taģımak için yeni ARKAYA TARA (HATCHTOBACK) komutunu kullanın. Bu komut Ana Sayfa sekmesinin Modifiye Et (Modify) panelinde bulunmaktadır. 3D İpuçları 3D dünyasına yolculuğa çıkmak için asla daha iyi bir zaman olmadı. AutoCAD 2011 de 3D için geliģtirmeler fikirlerinizi 3D gerçeğe dönüģtürmenizi her zamankinden daha kolay bir duruma getirmiģtir! 3D Çalışma alanları 3D içine maceranızı baģlatmak için yeni 3D Temel çalıģma alanı harika bir yerdir. Bu basit çalıģma 3D tasarımlarınızı görselleģtirmeniz ve oluģturmanız için en temel Araçları içerir. Temel olanlarla aģina duruma geldikten sonra tam 3D Modelleme ÇalıĢma Alanına geçebilirsiniz.

28

29 3D Nesne Anında Fotoğraflar Yeni 3D Nesne anında fotoğraflar seti, bunları açmak ve kapatmak için durum çubuğunda yeni düğme ile birlikte AutoCAD 2011 içindedir. 3D Gizmo (İşlevi Belli Olmayan Alet) AutoCAD D TaĢı (Move) ve 3D Döndür (Rotate) seçenekleriyle iģlevi belli olmayan aleti tanıttı. Daha fazla 3D iģlevselliği için 3D Skala (Scale) iģlevi belli olmayan aleti eklendi. Eğer 3D görsel stili kullanıyorsanız, bir nesne seçildiğinde iģlevi belli olmayan alet görüntülenecektir. Ana Sayfa sekmesi üzerindeki Alt nesne (Sub-object) paneli iģlevi belli olmayan aletten diğerine değiģtirmeyi kolaylaģtırır.

30 Ayrıca, 3DSCALE da ve 3DMOVE, 3DROTATE komutlarıyla doğrudan doğruya belirli bir iģlevi belli olmayan alete gidebilirsiniz. ĠĢlevi belli olmayan aletlerin doğrudan doğruya seçim merkezine gittiğini göreceksiniz. (Sizin için bu ekstra adımı kaydederek.) Bir iģlevi belli olmayan alet üzerine bir sağ tıklama iģlevi belli olmayan aletin davranıģları değiģtirmenize olanak tanır. Burada onu farklı bir eksen veya düzleme sınırlayabilir, yerini değiģtirebilir ve yeniden hizalandırabilirsiniz. Üç Boyutlu Cisim Modelleme ÇEK ÇIKAR (EXTRUDE), YÜKSEĞE AT (LOFT), DÖNDÜR (REVOLVE) ve SÜPÜR (SWEEP) komutlarına güncelleme an bir profil olarak kullanmak kenar veya yüz için veya yeni yüzey veya üç boyutlu cisim oluģturmak için eğri seçmenize olanak sağlar. NOT: Artık daha fazla düzlemsel eğrileri kullanmakla sınırlı değilsiniz! Yeni Kavisli Kenar ve Yumuşatılmış Kenar Üç Boyutlu Cisim (Solid) sekmesinde bulunan, yeni Kavisli Kenar ve YumuĢatılmıĢ Kenar araçları dinamik ön-görünüm sağlar ve ekli tutamaçtan çekerek doğrudan iģlemeyi destekler. Kenarların, yüzlerin ve köşe noktalarının seçilmesi GeçmiĢte, kenar, yüz veya köģe noktası arasında seçim yapmak hüner gerektirir olmuģtur. Ana Sayfa sekmesi üzerinde Alt-nesne panel Ģimdi bunu hızlı halleder! Bu seçenekler, hiçbir nesneler seçili olmadığında, ayrıca sağ tuģ menüsünden de kullanılabilmektedir.

31 Yüzey Modelleme AutoCAD 2011 de yüzey modellemeye bazı önemli geliģmeler yapılmıģtır. Prosedürel yüzey adlı yeni bir tür yüzey aslında onu tanımlayan geometrisi ile iliģkilidir. Bu ise dijital 3D tasarımlarınızı Ģekillendirmenizi her zamankinden daha fazla kolaylaģtırır. NURBS yüzeyler iliģkisel değildir (ve hiç geçmiģ öykümüz yok). Bunlar tasarımlarınızı Ģekillendirmenize olanak sağlayan kontrol köģe noktalarına sahiptir. Yeni Yüzey (Surface) sekmesi yüzey modelleme araçlarına kolay eriģim sağlar. Yüzey Oluşturma Araçları AutoCAD 2011 de üç yeni analitik yüzey tipi vardır: Harman, Yama ve Ağ Yeni SURFBLEND komutu iki mevcut yüzey arasında sürekli harman oluģturmak için kullanılabilir.

32 SURFPATCH bir açık, kapalı-kenarlı nesneye yama yapmanıza olanak sağlar. SURFNETWORK eğriler dizisi aracılığıyla veya diğer yüzeylerin kenarları ve üç boyutlu cisimlerin arasında bir yüzey oluģturmak için kullanılır. NOT: Hatta birbirlerine bağlı olmayan bir eğriler dizisi seçebilirsiniz! SURFOFFSET mevcut olan birini ofset ederek yeni yüzey oluģturmak için kullanılabilir.

33 İPUCU: Yüzeylerin kendi tanımlayıcı geometrileri tarafından sürülebileceği Ģekilde, yüzeyleri oluģtururken Yüzey ĠliĢkilendirmeyi açın. Yüzey Düzenleme Araçları AutoCAD 2011 de hepsi Düzenle panelinde bulunan bazı harika yeni yüzey düzenleme araçları vardır. SURFBLEND aracı iki yüzey kenarı arasında pah kırma oluģturur. Çok güçlü SURFTRIM aracı karmaģık kenarlar ve delikler oluģturmak için kullanılabilir. NOT: KırpılmıĢ bir yüzeyi geri almak için UNTRIM komutunu kullanın. SURFEXTEND bir kenarı seçerek bir yüzeyi geniģletmek için kullanılır. SURFSCULPT kesiģen ikiden fazla yüzeyin kapatılan hacmine bağlı olarak üç boyutlu cisim nesnesi oluģturur.

34 Projeksiyon Geometri panelinde yüzeylerin üstünde projeksiyon geometrisi kurmanıza olanak sağlayan araçları göreceksiniz. AutoTrim bir projeksiyon sonrasında yüzeylerin otomatik olarak kırpılmasını isteyip istemediğinizi belirtmek için kullanılır. NURBS a DönüĢtür aracı ile bir yüzeyi veya üç boyutlu cismi NURBS yüzeyine dönüģtürebilirsiniz. Kontrol KöĢe noktaları paneli üzerinde diğer araçlarla birlikte iģlevi belli olmayan alet ile düzenleme yapmak üzere köģe noktalarını görüntülemek için KKN Göster kullanın. NOT: NURBS a dönüģtürdüğünüzde her türlü iliģkiselleģtirmeyi kaybedeceksiniz.

MICROSOFT POWERPOINT(SUNU) 2003 HAZIRLAMA PROGRAMI

MICROSOFT POWERPOINT(SUNU) 2003 HAZIRLAMA PROGRAMI MICROSOFT POWERPOINT(SUNU) 2003 HAZIRLAMA PROGRAMI Sunular toplantılar, tanıtımlar, seminerler vb. oturumlarda konuģmanın kullanacağı görsel materyalin hazırlanması, kurgulanması ve sunulması iģlemlerini

Detaylı

Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi

Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi İÇİNDEKİLER AutoCAD...10 Programın çalıştırılması...10 AutoCAD Arabirimi...10 AutoCAD penceresi...11 Çizim penceresi...13 Komut penceresi...13 Menu Browser (Menü tarayıcısı)...14 Metin penceresi (Text

Detaylı

Windows XP Home Edition yada Windows XP Professional iģletim sisteminin asgari sistem gereksinimlerini Ģu Ģekilde sıralayabiliriz.

Windows XP Home Edition yada Windows XP Professional iģletim sisteminin asgari sistem gereksinimlerini Ģu Ģekilde sıralayabiliriz. BÖLÜM 2 2. WĠNDOWS XP ĠġLETĠM SĠSTEMĠ 2.1. GĠRĠġ Kitabımızın bu bölümünde Microsoft Windows XP iģletim sistemi genel bilgiler verilerek, özellikleri ve kullanımı anlatılmaktadır. ĠĢletim sisteminin yönetilebilirlik,

Detaylı

AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi

AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi AutoCAD 2013 yazılımı tasarım amaçlı güçlü araçları ile dizayn ve dökümantasyon iş akışlarınızı birleştirmenize ve daha etkin hale getirmenize yardımcı olur. Hemen hemen her

Detaylı

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu AMP KolayMetraj Kullanım Kılavuzu AMP Yazılım Genel Müdürlük İstanbul 2014 İçindekiler Kullanım kılavuzu sembolleri-düzenleri... 7 Yeni Proje... 8 Proje Aç... 10 Proje Yenileme... 10 Çizim Yönetimi...

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI

AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI ÇĠZĠM DOSYASI OLUġTURMA: Başlat menüsünden yada masaüstünden Autocad 2007 ikonuna basarak programı çalıştırdığımızda Autocad2007 açılış gösteriminden çizim programını çalıştırırınız.

Detaylı

ADOBE ACROBAT. X STANDARD Uygulamasını Kullanma

ADOBE ACROBAT. X STANDARD Uygulamasını Kullanma ADOBE ACROBAT X STANDARD Uygulamasını Kullanma bildirimler Yasal bildirimler için bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Yenilikler Yenilikler (Acrobat 10.1)...............................................................................................

Detaylı

BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ

BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ KELĠME ĠġLEMCĠ 482BK0012 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Önsöz. 1. Giriş 3. 1.1 Programın yüklenmesi 3 1.2 Genel Felsefe 7 1.3 Kullanıcı Rehberinin Yapısı 13 1.4 Ana Menü 15. 2.

Önsöz. 1. Giriş 3. 1.1 Programın yüklenmesi 3 1.2 Genel Felsefe 7 1.3 Kullanıcı Rehberinin Yapısı 13 1.4 Ana Menü 15. 2. IDEA IDEA Telif Hakları 4M e aittir 1991-2003 Bu kullanım kitabında açıklanan program fonksiyonları kitabın yayınlandığı andaki fonksiyonlardır. Program sürekli olarak geliştirilmekte olduğundan kullanım

Detaylı

BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ

BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ VERĠ TABANI HAZIRLAMA 481BB0123 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları 378 Bölüm 12: araçları (Kalem ve şekil araçları) vektör şekilleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak verir. Şekillerle, şekil katmanlarında ve yollar olarak çalışabilirsiniz; ayrıca boyama araçlarıyla

Detaylı

LIFTdesigner 5 Quick Tour 1

LIFTdesigner 5 Quick Tour 1 LIFTdesigner 5 Quick Tour 1 1 LIFTDESIGNER 5 QUICK TOUR...3 2 KURULUM VE SISTEM GEREKLILIKLERI...3 2.1 DONANIM VE YAZILIM GEREKLILIKLERI...3 2.2 KURULUM...3 2.3 LIFTDESIGNER 5 UYGULAMASINI İLK DEFA BAŞLATMA...6

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 Ankara, 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... ii GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1... 3 1. RAPORLAR... 3 1.1. Raporun Bölümleri... 4 1.2. Denetimler...

Detaylı

Capture Pro Software. Kullanım Kılavuzu. A-61735_tr

Capture Pro Software. Kullanım Kılavuzu. A-61735_tr Capture Pro Software Kullanım Kılavuzu A-61735_tr BAŞLARKEN 1-1 KULLANICI ARABİRİMİ 2-1 SORUN GİDERME 3-1 EKLER A A-1 1 Başlarken İçindekiler Destekleyici belgeler...1-2 Terimler...1-3 Kodak Capture Pro

Detaylı

Yapılmış olan tüm bu işlemleri IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, parasolid dosyalarından kayıt veya transfer yapılabilir.

Yapılmış olan tüm bu işlemleri IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, parasolid dosyalarından kayıt veya transfer yapılabilir. GİRİŞ SolidWorks yenilikçi, kullanımı kolay, Windows için hazırlanmış 3 boyutlu tasarım programıdır. SolidWorks her türlü makine, tesis, ürün tasarımında kullanıcıya Windows un kolaylıklarını kullanarak

Detaylı

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com 1.ARAYÜZ Arayüz, Türk Dil Kurumu nun Büyük Türkçe Sözlüğü ne göre; bilgisayar yazılımlarının kullanıcı tarafından çalıştırılmasını sağlayan, çeşitli resimlerin, grafiklerin,yazıların yer aldığı ön sayfa

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

SAYISAL GRAFİK 11. yılında. SAYISAL GRAFİK Web Sitesi Tamamen Yenilendi. TATEF 2002 Fuarı 25-29 Eylül 2002 tarihleri arasında İstanbul da yapılacak

SAYISAL GRAFİK 11. yılında. SAYISAL GRAFİK Web Sitesi Tamamen Yenilendi. TATEF 2002 Fuarı 25-29 Eylül 2002 tarihleri arasında İstanbul da yapılacak SAYISAL GRAFİK 11. yılında SAYISAL GRAFİK kuruluşunun 10. yıldönümünü kutladı. 21 Ağustos 1992 tarihinde kurulun SAYISAL GRAFİK, 10 yıldır, en ileri teknolojik uygulamaları Türkiye de kullanıma sunmak

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

FineHVAC Hızlı Başlangıç Kılavuzu

FineHVAC Hızlı Başlangıç Kılavuzu FineHVAC Hızlı Başlangıç Kılavuzu 1. Kurulum-Başlama 2. CAD Ortamı 3. Hesaplama Ortamı ii Önsöz Bu Hızlı Başlangıç Kılavuzu, FineHVAC ın ana özellik ve işlevlerini hızlı ve anlaşılır şekilde tanıtmaktadır.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) EĞLENCE HİZMETLERİ GÖRÜNTÜ İŞLEME TASARIM PROGRAMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T Ü R K Ç E E N G L I S H

T Ü R K Ç E E N G L I S H BL40 Kullanıcı Kılavuzu P/N : MMBB0352260 (1.0) G BL40 Kullanıcı Kılavuzu T Ü R K Ç E E N G L I S H WiFi (WLAN) Bu cihaz, harmonik olmayan frekans kullanır ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanılması amaçlanmıştır.

Detaylı

BÖLÜM 09. Teknik Resim Görünüşleri

BÖLÜM 09. Teknik Resim Görünüşleri BÖLÜM 09 Teknik Resim Görünüşleri Autodesk Inventor 2008 Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK Giriş Parçanın modellenmesinden sonra, imalat resimlerini Autodesk Inventor ile alabilirsiniz. İstenen

Detaylı

4800/2400 Serisi. Kurulum ve kullanım. kılavuzu

4800/2400 Serisi. Kurulum ve kullanım. kılavuzu 4800/2400 Serisi Kurulum ve kullanım kılavuzu Telif Hakkı 2003, Visioneer. Tüm Hakları Saklıdır. Talep edilen telif hakları koruması, stil, şablon, simge, ekran görüntüleri, görünüm v.b. gibi ekranda görüntülenen

Detaylı

NETCAD Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede açıklanan

Detaylı

What's New SOLIDWORKS 2013

What's New SOLIDWORKS 2013 What's New SOLIDWORKS 2013 İçindekiler Yasal Uyarılar...10 1 SolidWorks 2013'e Hoş Geldiniz...13 Başlıca Özellikler...13 Başlıca Güçlendirmeler...13 Daha Fazla Bilgi İçin...15 2 Kullanıcı Arayüzü...16

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI 1. ŞİFRE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ Güvenliğin en zayıf ve en kritik halkası insandır! Evet, dışarda yüzbinlerce

Detaylı