Aşağıdaki örnekte, aynı düzen tablosu ve hücreleri içerikle birlikte gösterilmektedir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Aşağıdaki örnekte, aynı düzen tablosu ve hücreleri içerikle birlikte gösterilmektedir."

Transkript

1 12 DÜZEN TABLOLARI Microsoft Office FrontPage 2003 programında düzen tabloları ve hücrelerini kullanarak, profesyonel görünümlü Web sayfası düzenleri oluşturabilirsiniz. Düzen tablosu, sayfa düzeni için oluşturduğunuz çerçevedir. Düzen hücreleri ise bu çerçevede sayfanın içeriğini (metin, resimler, Web parçaları ve diğer öğeler dâhil) barındıran bölgelerdir. Düzen tabloları ve hücreleri bir araya geldiğinde, kullanıcıların Web sayfalarına ekleyebileceği ve içeriğiniz için karmaşık bir görsel yapı sağlayabilen, yatay ve dikey bölgeleri temsil eder. Aşağıdaki örnekte bir düzen tablosu ve hücrelerinin ilk aşamaları gösterilmektedir; burada düzen tablosu daha açık bir arka plan rengiyle, hücreler ise tablo içinde koyu renkli dikdörtgenler görüntülenmektedir. 62 Aşağıdaki örnekte, aynı düzen tablosu ve hücreleri içerikle birlikte gösterilmektedir. Web sayfanıza hızlı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olmaları için, Düzen Tabloları ve Hücreleri görev bölmesinde bulunan önceden tanımlanmış düzen tablolarını kullanın. Ayrıca, çizim tabloları ve hücreleri aracılığıyla özel düzen tabloları da oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, FrontPage veya Macromedia Dreamweaver gibi başka bir Web yazma aracı kullanarak eklediğiniz düzen tablolarını ve hücrelerini içeren bir Web sayfasını düzenleyebilirsiniz. Üstbilgi grafiğini barındırmak üzere sayfanın üst kenarı boyunca bir hücre içeren bir düzen tablosu, sayfanın sol kenarında bir bağlantı çubuğu içeren bir hücre ve Web sayfasının ana içeriğini barındırmak üzere sayfanın sağ kenarına yerleştirilen başka bir hücre çizebilirsiniz. Gereksinimlerinize bağlı olarak basit veya karmaşık düzen tabloları oluşturabilirsiniz.

2 63 Düzen tablosu, HTML tablosunun FrontPage'de oluşturduğunuz özel bir türüdür. Bu çizimde, Tasarım görünümünde seçilmiş bir düzen tablosu örneği gösterilmektedir. Düzen tabloları, şimdiye kadar çalıştığınız normal tablolardan farklı olarak, sayfa düzeni tasarlamanıza yardımcı olan özel yararlar sağlar. Belirgin bir yararı şudur: Her sütunun üst ve alt kısmında, piksel olarak ne genişlikte olduklarını bilmenizi sağlayan etiketler vardır. Tablonun yan taraflarında, satırların piksel olarak yüksekliklerini gösteren etiketler de vardır Önemli bir yararı, düzen hücrelerini bir düzen tablosu içinde serbestçe konumlandırabilmeniz ve yeniden boyutlandırabilmenizdir 12.1 Düzen Tablolarının Yapısı Düzen tablosunun anatomisi aşağıdaki gibidir: Düzen tablosu, düzenin ana temeli veya "tuval"idir. Tasarım görünümünde seçildiğinde yeşil bir kenarlıkla tanımlanır. Düzen tablosu düzen hücrelerini içerir. Düzen hücreleri, düzen tablosunun içindeki, içeriğin (metin, görüntüler, vb.) bulunduğu bölgelerdir. Seçildiklerinde mavi kenarlıkla tanımlanırlar. Düzen tablosunun içinde ayrıca ayırıcı hücreler bulunur. Ayırıcı hücrelerde içerik bulunmaz; yalnızca, tablo içindeki sütun genişlikleri toplandığında tablonun genel genişliği oluşturulacak şekilde bulunurlar. Ayırıcı hücreler bej renkle tanımlanır. Ancak, bej renk tarayıcıda görünmez, yalnızca Tasarım görünümünde görünür.

3 Düzen tabloları, standart Tablo özellikleri ve Hücre özellikleri iletişim kutularına ek olarak, düzenlerin tasarlanması üzerinde odaklanan özel görev bölmelerini kullanmanızı sağlar. 64 Bu görev bölmelerinden biri, burada gösterilen Hücre Biçimlendirme'dir. Bu görev bölmesi; genişliği, yüksekliği, vb. değiştirmenizi sağlar. Doldurma uygulama ve arka plan renkleri ile kenarlıklar gibi ayrıntıları ekleme seçeneklerini de elde edersiniz Düzen tabloları ve HTML kodları Şekil 12-1 Düzen tablosunun bölümleri, önceden tanıdığınız HTML etiketlerini kullanır Düzen tabloları HTML tablolarıdır. Kod içinde, düzen tablosu bir <table> etiketiyle temsil edilir, düzen hücresi <td> etiketiyle temsil edilir, ayırıcı hücre de aynı şekilde <td> ile temsil edilir. Tahmin ettiğiniz gibi. Bu, tarayıcıların yıllardır desteklediği standart HTML kodudur. Koddaki tek fark, FrontPage'in düzen tablosu koduna bunun gibi açıklamalar koymasıdır: <!--MSTableType="layout"--> Bu açıklamalar, düzen için kullanılmayan normal tablolara karşı, hangi tabloların düzen tabloları olduğunu FrontPage'e anlatır. FrontPage'in, söz ettiğimiz yararları (genişlik ve yükseklik sekmeleri, hücreleri yeniden boyutlandırma ve konumlandırma becerisi ile Hücre Biçimlendirme görev bölmesi) sağlamasına da olanak verir. Not: Bu açıklamalar, sayfanın tarayıcıdaki görünümünü etkilemez.

4 12.3 Düzen Tablosu Eklemek 65 Ancak, bir sayfa düzeni için tablo oluşturmak istediğinizde Düzen Tabloları ve Hücreleri görev bölmesine erişmeniz gerekir. Bunun için: Tablo menüsünde......düzen Tabloları ve Hücreleri'ni tıklatın. Sonra, düzen tablolarını ve hücrelerini oluşturmak için bu görev bölmesini kullanın 12.4 Düzen Tablosu Kullanarak Sayfa Tasarlama. Şekil 12-2 Düzen tablolarıyla sayfa düzeni oluşturmanın beş adımı 1. Adım Düzen Tablosu Oluşturmak Düzen oluşturmanın birinci adımı, düzen tablosunu oluşturmaktır. Bunu çizerek veya istediğiniz boyutlara "sürükleyerek" yaparsınız. Düzen tablosunu çizme hakkında bazı ipuçları: Başlamadan önce Düzen için aklınızda bir genişlik olsun. Bazılarının ekran çözünürlüğünün sizinkinden daha az olabileceğini ve düzeniniz çok geniş olursa, bazı parçaların kesilebileceğini unutmayın. Cetveller, izleme görüntüsü veya kılavuz size yol göstersin Hangisini kullanırsanız kullanın, bu özellikleri kullanarak düzeninizi yerleştirmek size çok daha kolay gelecektir

5 66 Şekil 12-3 Önce, düzen tablosunu çizin. Bu, diğer her şey için başlangıç "tuvali"dir 2. Adım Düzen hücrelerinin çizilmesi Şekil 12-4 Sonraki adım: İçeriğin eklenmesini istediğiniz düzen hücrelerini çizme İkinci adım, düzen hücrelerinin çizilmesidir. Bunlar, düzende içeriğinizin ekleneceği bölümleridir. Hücrelerin çizilmesiyle ilgili birkaç ipucu: Hücreleri mükemmel çizmeye uğraşmayın Yalnızca düzen hücrelerinizi çizin ve daha sonra gerekirse taşıyın ve yeniden boyutlandırın. Genişlik ve yükseklik yalnızca piksel cinsinden olabilir Bunun nedeni, düzen hücresi özelliğinin yalnızca sabit, piksel tabanlı tablo tasarımları için kullanılabilmesidir. (Bu konuda, otomatik esneme denen bir özel durum vardır; burada, kullanılabilir alana kaydırılması için genişliği veya yüksekliği %100 olarak ayarlayabilirsiniz. 3. Adım Düzen Hücrelerini Ayarlama Düzen hücrelerini az da olsa ayarlamak zorunda kalmanız kaçınılmazdır: Bazılarının biraz yeniden boyutlandırılması gerekirken, diğerlerinin taşınması veya küçük dokunuşlarla doğru yere yerleştirilmesi gerekebilir. Düzen hücresini yeniden boyutlandırırken, yeniden boyutlandırma tutamaçlarını sürüklemek için fare işaretçinizi kullanabilirsiniz. Yerine taşımak için tüm hücreyi de sürükleyebilirsiniz. Önemli Bir hücreyi yeniden boyutlandırmak veya taşımak için sürüklediğiniz sırada, FrontPage her hareketi veya yeniden boyutlandırmayı 10 piksellik artışla yapar. Bu bazen yararlıdır, ancak gerekmediği de olur. Yaslama özelliğini geçersiz kılmak için hücreyi yeniden boyutlandırırken veya taşırken ALT tuşunu basılı tutun.

6 Düzen Tabloları ve Hücreleri görev bölmesi hakkında Düzen Tabloları ve Hücreleri ve Hücre Biçimlendirme görev bölmeleri, düzen tabloları ve hücreleriyle çalışırken kullanılan birincil araçlardır. Bu görev bölmelerinde aşağıdaki görevleri gerçekleştirebilirsiniz: Düzen tablosu çizebilirsiniz. Düzen hücresi ekleyebilirsiniz. Tablo veya hücrenin genişlik ve yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Sayfa kenar boşluklarını ayarlayabilirsiniz. Düzen tablosunun veya hücresinin hizalamasını ayarlayabilirsiniz. Düzen araçlarını açabilir veya kapatabilirsiniz. Önceden tanımlanmış bir düzen tablosu seçebilirsiniz. 4. adım Hücreleri doldurma ve Biçimlendirme Şekil 12-5 Düzen hücrelerini görüntülerle doldurmanın kolay bir yolu, onları sürüklemektir Düzen tablolarınızı ve hücrelerinizi çizdikten sonra, doğal olarak onları içerikle doldurmak istersiniz. Bunu yapabileceğiniz çeşitli yollar vardır. Metin yazabilir, Ekle menüsündeki çeşitli seçenekleri kullanabilir veya bu çizimde gösterildiği gibi, görüntüleri sürükleyip bırakabilirsiniz. Ayrıca, düzen tablonuzu ve hücrelerinizi arka plan renkleri, doldurma, kenarlıklar, vb. ile biçimlendirmek de istersiniz. 5. Adım Sayfanızı Önizleme Düzeninizi doldurma ve biçimlendirme işini bitirdikten sonra, iyi göründüğünden emin olmak için daima Dosya menüsünde Tarayıcıda Önizleme komutunu kullanmalısınız.

7 68 Belge sayfasının alt kısmında Önizleme düğmesini sayfanın nasıl olduğunu görmenin hızlı bir yoludur). tıklatarak da sayfayı önizleyebilirsiniz (bu, Ancak, Önizleme görünümünde, Internet Explorer'ın sayfanızı nasıl görüntüleyeceğinin esas alındığına dikkat edin. Dolayısıyla, sayfanızın diğer tarayıcıları da bulundurmasını istiyorsanız, onları yüklemeyi ve Tarayıcıda Önizleme komutunu kullanarak sayfalarınıza önizleme uygulamayı unutmayın Uygulamalar Düzen tabloları ile ilgili alıştırmalar için Office Online Eğitim sayfasında yer alan aşağıdaki eğitimleri kullanabilir. Uygulama 1: HTM L Tablo ları III: D üzen tablo larıy la sayfa tasarlam a (http://office.microsoft.com/tr-tr/training/rz aspx?section=9) Uygulama 2. HTML T ablo ları III: D üzen tablo larıy la sayfa tasarlam a (http://office.microsoft.com/tr-tr/training/rz aspx?section=18)

ADOBE MUSE. İlk web sitenizi oluşturma

ADOBE MUSE. İlk web sitenizi oluşturma ADOBE MUSE İlk web sitenizi oluşturma İçindekiler Bölüm 1 Yazılımı yükleme ve örnek projeyi hazırlama Site haritası oluşturma A-Kalıp sayfasını düzenleme Renk örnekleri panelinde renk paletini ayarlama

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları 378 Bölüm 12: araçları (Kalem ve şekil araçları) vektör şekilleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak verir. Şekillerle, şekil katmanlarında ve yollar olarak çalışabilirsiniz; ayrıca boyama araçlarıyla

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

İÇİNDEKİLER TABLOSU OLUŞTURMA

İÇİNDEKİLER TABLOSU OLUŞTURMA İÇİNDEKİLER TABLOSU OLUŞTURMA İçindekiler tablosuna eklemek istediğiniz başlık stillerini seçerek (örneğin, Başlık 1, Başlık 2 ve Başlık 3) içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz. Microsoft Office Word,

Detaylı

Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Genel Bilgiler... 3 Bölüm 2 Bitmap Düzenleme... 5 Bölüm 3 Vektörel Araçlar... 25 Bölüm 4 Katmanlar ve Sayfalarla Çalışmak... 35 Bölüm 5 Metin

Detaylı

Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu...

Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu... Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu... 14 Not ve ilgili görevler... 15 Çizim... 15 Masaüstünde çizim... 16 Şekil araçlarıyla

Detaylı

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ İncelenecek Konular: 1.1. Giriş 1.2. Word Ortamında Çalışmak 1.3. Belge Açmak ve Kapatmak, Belgede Gezinmek 1.4. Belgenin Farklı Görünümlerini Görüntülemek 1.5.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 Ankara, 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... ii GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1... 3 1. RAPORLAR... 3 1.1. Raporun Bölümleri... 4 1.2. Denetimler...

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Adobe Dreamweaver CS3

Adobe Dreamweaver CS3 Ders Notları Adobe Dreamweaver CS3 Bölüm 1 Genel Bilgiler Giriş Dreamweaver CS3, Web sitelerinin oluşturulmasını, yönetilmesini, bakımının ve devamlılığını sağlanmasını mümkün kılmak için güçlü görsel

Detaylı

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com 1.ARAYÜZ Arayüz, Türk Dil Kurumu nun Büyük Türkçe Sözlüğü ne göre; bilgisayar yazılımlarının kullanıcı tarafından çalıştırılmasını sağlayan, çeşitli resimlerin, grafiklerin,yazıların yer aldığı ön sayfa

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER Dreamweaver Temelleri İçerik Eklemek Stil Sayfaları Oluşturmak Bağlarla Çalışmak Resimlerle Çalışmak Tablolarla

Detaylı

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma ADOBE CONNECT 9'u Kullanma Yasal bildirimler Yasal bildirimler Yasal bildirimler için, bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Adobe Connect 9.4'teki yenilikler

Detaylı

UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..::

UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..:: UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..:: 1 İçindekiler Bölüm 1 Flash a Genel Bakış... 5 Bölüm 2 Grafikler ile Çalışmak... 19 Bölüm3 Sembol Oluşturmak ve Düzenlemek...

Detaylı

Şablonları Kullanmak

Şablonları Kullanmak A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark 13 Şablonları Kullanmak Şablon (template), diğer belgeleri oluşturmak için temel olarak kullanabileceğiniz bir belgedir. Şablon kullanılarak

Detaylı

ADOBE FIREWORKS CS5. Uygulamasını Kullanma

ADOBE FIREWORKS CS5. Uygulamasını Kullanma ADOBE FIREWORKS CS5 Uygulamasını Kullanma Yasal uyarılar Yasal uyarılar Yasal uyarılar için bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Yenilikler Yenilikler..............................................................................................................

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Çalışma Alanı... 5 Bölüm 2 PDF Oluşturmak... 34 Bölüm 3 PDF İçeriğini Birleştirmek... 43 Bölüm 4 PDF'leri Dışa Aktarmak... 55 Bölüm 5 İnceleme ve

Detaylı

FrontPage Hakkında Diğer Bilgiler

FrontPage Hakkında Diğer Bilgiler Ders 1: Web Sayfaları Oluşturma Bu ders metin ve köprülerle nasıl çalıģılacağını; resim, animasyon, küçük resim ve dosya eklemeyi; listeleri biçimlendirmeyi; nesneleri yerleģtirmeyi; geri bilgi formu tasarlamayı;

Detaylı

Microsoft Word 2007. Mehmet Emin Vural. Sürüm 1.0

Microsoft Word 2007. Mehmet Emin Vural. Sürüm 1.0 Mehmet Emin Vural Sürüm 1.0 EKİM 2008 AÇIKLAMA Bu e-kitap Microsoft Office Yardım dosyalarının düzenlenmesi ile oluģturulmuģtur. İÇİNDEKİLER 1 WORD U TANIYALIM... 1 1.1 Word Nedir?... 1 1.2 Word ü Başlatma...

Detaylı

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması 1. HAFTA MICROSOFT PUBLISHER Basılı yayın hazırlama programı ile broşür, bülten, el ilanı, kartpostal, etiket, kartvizit, takvim, web sayfası ve benzerleri gibi her an lazım olabilecek birçok yayın özgün

Detaylı

Draw Kullanım Kılavuzu

Draw Kullanım Kılavuzu Draw Kullanım Kılavuzu Yazan : Şenol ALDIBAŞ 2012 - Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi 1 İçindekiler LibreOffice Draw...8 LibreOffice Draw Ekranını Tanıyalım...9 Menü Çubuğu...10 Cetvel...11 Sayfa Penceresi...13

Detaylı

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI MİCROSOFT EXCEL 2010 Ders Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Engin KURŞUN İÇİNDEKİLER MİCROSOFT EXCEL 2010... 3 Excel Nasıl Başlatılır... 3 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINA

Detaylı

Hızlı Başvuru Kılavuzu

Hızlı Başvuru Kılavuzu Hızlı Başvuru Kılavuzu 2 Bu Kılavuzda Windows 7 ile alınmış ekran görüntüleri gösterilmektedir. Görünüm diğer İşletim Sistemlerinde farklı olabilir. PDF dosyaları neden popülerdir? Taşınabilir Belge Biçimi

Detaylı

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5.

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5. İÇİNDEKİLER 1. BELGE İŞLEMLERİ...1 1.1. Arayüz...1 1.1.1. Giriş...1 1.1.2. Genel Görünüm...1 1.2. Sunu Görünümleri...3 1.3. Temel Sunu İşlemleri...4 1.3.1. Sunum Oluşturma...4 1.3.2. Kayıt işlemleri...5

Detaylı

İçindekiler. Desteklenen tarayıcılar... 3. SmartCloud Docs için erişilebilirlik özellikleri... 5

İçindekiler. Desteklenen tarayıcılar... 3. SmartCloud Docs için erişilebilirlik özellikleri... 5 Docs Sürüm 1.0.5 ii Docs İçindekiler Desteklenen tarayıcılar........ 3 SmartCloud Docs için erişilebilirlik özellikleri.............. 5 Sözlük............... 7 A.................. 7 B..................

Detaylı

:Metin kutusu. numarası. :Kenarlık :Sayfa rengi :Kes(ctrl ve x) :Alt simge :Simge ekle :Kopyala(ctrl ve c) :Üst bilgi.

:Metin kutusu. numarası. :Kenarlık :Sayfa rengi :Kes(ctrl ve x) :Alt simge :Simge ekle :Kopyala(ctrl ve c) :Üst bilgi. Word 2010 Ders Notları : Yazı tipinin değiştirildiği alan :Köprü :Alt simge : Yazı tipini büyüt :Küçük resim :Üst simge : Yazı tipini daralt :Kalın :İtalik :Altı çizgili :Metin kutusu :Resim :Satır aralığı

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı