OCAK Sevdiklerinizle Birlikte Mutlu, Sağlıklı, Huzurlu Ve Bol Kazançlı bir. Yeni Yıl. Geçirmeniz Dileğiyle. Mutlu Yıllar

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OCAK 2015. Sevdiklerinizle Birlikte Mutlu, Sağlıklı, Huzurlu Ve Bol Kazançlı bir. Yeni Yıl. Geçirmeniz Dileğiyle. Mutlu Yıllar"

Transkript

1 OCAK 2015 Web: Sevdiklerinizle Birlikte Mutlu, Sağlıklı, Huzurlu Ve Bol Kazançlı bir Yeni Yıl Geçirmeniz Dileğiyle Mutlu Yıllar

2 Gaziantep Ticaret Odası (GTO) öncülüğünde Adıyaman, Antakya, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odaları nın bir araya gelerek oluşturduğu Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu dördüncü toplantısını Şanlıurfa da gerçekleştirdi. Toplantıda, Platform Üyesi Odalar, Yenilenebilir Enerji ile ilgili farkındalık yaratma konusunda birleşti. Doç. Dr. Azmi Aktacir in Yenilenebilir Enerji hakkında sunum yaptığı toplantıya Adıyaman, Antakya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odaları Yönetim Kurulu Başkanları ve Genel Sekreterlerinin yanı sıra, Kalkınma Ajansları Genel Sekreterleri ve Uzmanları da Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği katıldı. Platformu Katılımcıları: Gaziantep TO Antakya TSO Adıyaman TSO Kahramanmaraş TSO Kilis TSO Osmaniye TSO Şanlıurfa TSO

3 Platform Üyesi Odaların Başkanları toplantı öncesi Bloomberg HT kanalında Sami Altınkaya nın hazırlayıp sunduğu Çıkış Yolu adlı programa katılarak Platformun amaçları ile ilgili bilgiler verdiler. Programda konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, bölgemizdeki Elektrik Kesintileri ile ilgili sıkıntıları dile getirirken bu sorunun Hatay ı ziyaretleri esnasında Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız a, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık a ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu Başkanlığında gerçekleştirilen Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı nda Sayın Ahmet Davutoğlu na ilettiklerini dile getirdi. Çinçin bölgenin en önemli projesinin Amanos Tüneli olduğunu ifade ederken, Hatay ilini ikiye bölen Amanos Dağları na açılacak olan tünelin ilin iki yakası arasında geçişi kolaylaştıracağını belirtti. Çinçin, böylece hem ilin doğusunun yatırıma açılacağını, hem de komşu illerden gelen ihraç mallarının çok kolay şekilde limana ulaşacağını vurguladı. Maliye ve Ulaştırma bakanlıklarının projeye destek verdiklerini söyleyen Çinçin, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak da bu projeye önem verdiklerini belirtti. Tünel yapıldığı zaman Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Mardin den gelen ihraç mallarının, Amanosların üstünden tehlikeyle değil, tünellerden kolayca limana ulaşabileceğini ve hammaddelerin de bu limandan kolayca temin edilebileceğini sözlerine ekledi. Hatay ın İnanç ve Kültür Turizmi açısından çok önemli bir şehir olduğunu dile getiren Çinçin, Hatay Arkeoloji Müzesi nin de ziyaretçilere açıldığını ve bunun Hatay turizmi açısından olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.

4 Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı İkbal Polat, Ulaşım Koordinasyon Müdürü Mehmet Cahit İnan ve beraberindeki heyet Antakya Ticaret ve Sanayi Odası nı ziyaret etti. Ulaşım Daire Başkanı Polat, ziyarette Büyükşehir Belediyesi nin Ulaşım Master Planı ile ilgili bilgiler aktarırken, bu plan öncesi bir çalıştay yapılacağı- nı ve bu çalıştayda Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte çalışmak istediklerini dile getirdi. ATSO Başkanı Çinçin ise, bir ilimizin gelişimi açısından gerçekleştirilecek olan tüm projelerin içinde olabileceklerini ve bu çalıştayda Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışabileceklerini ifade etti.

5 Antakya Ticaret ve sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şeniz Melek ve Almanya da Meslek Okulu Sahibi Nihat Sorgeç ile birlikte Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ı ziyaret etti. ATSO Heyetini Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven karşıladı. Ziyarette Almanya da Meslek Okulu Sahibi Nihat Sorgeç Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş a ve Belediye Başkan Vekilimiz Serdar Güven e Mesleki Eğitimin önemi ile ilgili birikimlerini aktardı. Kutupyıldızı Derneği Üyeleri Antakya Ticaret ve Sanayi Odası nı ziyaret etti. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan ziyarette ATSO Başkanı Çinçin dernek üyelerine odamız projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Çinçin ziyaretlerinden dernek üyelerine teşekkür etti.

6 Odamız ile Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu arasında tarihinde Teknik İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Odamızla birlikte, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile protokol yapan Toplam 13 Oda bulunmaktadır. Bu Odalar; Adıyaman TSO, Bursa TSO, Gaziantep SO, Eskişehir SO, Kocaeli SO, Konya SO, Kahramanmaraş TSO, Samsun TSO, Sivas TSO, Diyarbakır TSO, Şanlıurfa TSO ve Osmaniye TSO dur. GİZ Projesi 10. Genel Sekreterler Toplantısı Cuma günü Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası nda yapıldı. Toplantıya odamızdan Genel Sekreterimiz Serdar Yılmaz Saraç ve proje ortakları odaların Genel Sekreterleri katılmıştır. 11. Genel Sekreterler Toplantısı nın Mayıs ayı içerisinde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası nda yapılması planlanmaktadır.

7 29 Ocak 2015 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nde gerçekleştirilen Akreditasyon Sertifika Töreni ne Oda Meclisimizi temsilen Meclis Üyemiz Tuncay Eraslan, Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Yağız ve Kalite Yönetim Temsilcisi ve Akreditasyon Sorumlusu Zuhal Özcan katıldı. Odamız akredite olan yani 5 yıldızlı hizmet veren 191 tane oda ve borsanın içindedir. Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, akredite olarak 5 yıldızlı ünvanı alan oda borsa sayısının 191 e ulaştığını, 41 oda ve borsanın da yolda olduğunu açıkladı. Akreditasyon belgelerinde hedef; 365 oda ve borsanın tamamı. Geçen yıl çalışmaları tamamlanan ve denetimleri gerçekleştirilen 10. Dönem 39 oda/borsa ile akreditasyon sertifikalarını yenileyen 1, 2, 5 ve 7. Dönemden 54 oda/borsa; TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu nun ev sahipliğinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ın da katılımıyla düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, Bakan Işık'a, OSB'lerdeki taban alanı kısıtlamasının kaldırılması ve kamu ihalelerindeki yerli ürüne getirilen avantaj için teşekkür etti.

8 Hisarcıklıoğlu, bugün kendileri için bir gurur günü olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "191 oda ve borsamız Türkiye'de 5 yıldızlı oda ve borsa kapsamında, yani akredite oldular. 41'i de hatta girmiş durumda. İnşallah kısa sürede bu 41'ine de bu salonda ödülünü vereceğiz. Gururla övüneceğimiz bir camiamız var. 5 yıldızın manası şudur aslında. Bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız, hizmet kalitesi anlamıyla Londra'daki, Paris'teki, Berlin'deki oda ve borsalar, üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalarla minimum aynı seviyeye gelen 191 oda ve borsamızın başkanları ve tüm çalışanlarını kutluyorum." TOBB Başkanı olduğunda sadece 5 oda ve borsanın profesyonel çalışanlarının İngilizce okuyup yazabildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, bugün itibarıyla ise 355 oda ve borsanın çalışanlarının İngilizce okuyup yazabilir hale geldiğini ifade etti. Geçen zaman içinde oda ve borsalarda bunun gibi birçok dönüşümü gerçekleştirdiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Önümüzdeki süreç çok önemli. Çünkü artık markalaşan ülkeler değil, iller, ilçeler var. Bu noktada, hizmet kalitesini artırmak için üyelerimizin, firmalarımızın taleplerini toplamamız lazım. Bizden daha fazla ne hizmet bekliyorlar, bunu değerlendirmemiz lazım" diye konuştu. - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise şöyle konuştu: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Faizlerin artık yatırımcımızın önünde engel olmaktan çıkması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak en önemli arzumuz. Bu noktada Merkez Bankamızın da gereken adımları daha cesaretle atacağına inanıyorum" dedi. Törenin açılışında konuşan Işık, artık Türkiye'de sadece otellerinin değil, ülkenin geleceğine hizmet eden oda ve borsaların da 5 yıldızlı hizmet verdiğini söyledi. Türkiye'nin son yılda çok önemli mesafe kat ettiğini dile getiren Işık, birçok alanda artık 2002 ile kıyaslama yapmadıklarını ifade etti. Işık, bu başarının da özel sektörle yapılan işbirliği sayesinde yakalandığını vurguladı. - "Mevzuatımızdaki gereksiz hükümlerin tamamını ayıklayalım" Sanayicilerle, iş adamlarıyla her konuda istişare yapmaya devam edeceklerini anlatan Işık, oda ve borsalarla her gittikleri ilde mutlaka toplantı yaptıklarını ifade etti. Konuşmaların ardından Bakan Işık ve Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların yöneticilerine sertifikalarını verdi.

9 AB ve T.C Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmekte olan Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi Teknik Destek Bileşen Faaliyet Açılış Toplantısı Küçük Sanayi Sitesi Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Serdar Güven, Antakya Belediyesi Başkanı Sayın İsmail Kimyeci, HESOB Başkanı Sayın Kadir Teksöz, Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Sayın Mehmet Ali Kanlı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sayın Sunday Balıkoğlu, Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Yavuz Gördük, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Sayın Mehmet Alkan ve Sayın Sami Ekşi, ATSO Meclis Üyeleri ile Mobilyacılar Komitesi Üyeleri, Mobilyacı Üyelerimiz ve Teknik Destek İhalesini kazanan Proje Grup Takım Liderleri, WYG Firması Uzmanları katılım göstermişlerdir. Proje açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ; Bu proje kapsamında, Antakya Küçük Sanayi Sitesinde bulunan ve program ortağı olan Antakya Küçük Sanayi Sitesinin tahsis ettiği toplam 2098,8 m2 lik arsa alanına Mobilya Ortak Kullanım Tesisi (OKT) inşa edilecektir. İnşaat işleri için projeler hazırlanmış ve inşaat ihalesi yapılmıştır. İhale halen AB Türkiye Delegasyonunda onaylanma aşamasındadır. İhalenin onaylanmasını takiben sözleşme imzalanacak ve inşaat çalışmaları başlayacaktır. Anmogep projesi ile kurulacak Ortak Kullanım Tesisi sayesinde, Hatay ilindeki küçük ölçekli el yapımı mobilya imalatçılarının ileri teknoloji ürünü makinalar kullanarak ürünlerini daha kısa sürede, daha kaliteli ve daha ucuza üretmeleri hedeflenmektedir. Teknik Destek ekibi bunun için gerekli altyapıyı sağlayacaktır. Teknik Destek ekibinin görevleri 2 ana başlıkta toplanmaktadır: A) Ortak Kullanım Tesisinin işler hale getirilmesi B) İş geliştirme hizmetleri verilmesi A) Ortak Kullanım Tesisinin işler hale getirilmesi kapsamında A.1 Tedarik ihalesi ile satın alınacak ekipman listesi gözden geçirilecek, ihtiyaçlara göre güncellenecek ve ihale için hazırlanan teknik şartname son haline getirilecektir. A.2 İş planları geliştirilecek, hizmet el kitapları hazırlanacaktır. İş planları kapsamında - Ortak üretim tesisinin pazarı belirlenecek, - Hizmet stratejisi - Fiyat ve pazarlama stratejisi - İnsan kaynakları planı - Finansal plan - Finansal tablolar hazırlanacak - Gerekli elemanların niteliklerini belirleyerek, bu elemanların temin edilmesi ile tesisin çalışır hale gelmesine yardımcı olunacaktır.

10 B) İş geliştirme hizmetleri verilmesi kapsamında - Özelleştirilmiş eğitim programları verilecek, - Çeşitli mobilya parçalarında yeni tasarımlar geliştirilecek ve bu tasarımların uygulanması konusunda eğitim verilecek, Hatay daki, kültürel ve tarihi motiflerin bir envanteri hazırlanacak. - Rekabet edebilir ortaklık modelleri geliştirilerek Hatay daki mobilya imalatçılarının daha güçlü bir şekilde pazarda yer alması sağlanacak - Rol modelleri programı uygulanacak, - Pazarlama stratejileri geliştirilecek, - Yöredeki klasik mobilya üreten firmaların markalaşmalarına yardımcı olacak, Bu sayede mobilya imalatçılarının kurumsal ve operasyonel kapasiteleri geliştirilecek, iyileştirilecek, daha geniş bir pazara hitap etmeleri sağlanacak ve iş hacimleri artacaktır. Açıklamalarının ardından, proje ortaklarımız, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Belediyesi, DOĞAKA, HESOB, Küçük Sanayi Sitesi ile Mobilyacılar ve Hızarcılar Odası na desteklerinden dolayı teşekkür etti. Ayrıca ANMOGEP Projesi ihalelerinde değerlendiricilik yapan, MKÜ akademisyenleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışanlarına da teşekkür etti. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin in ardından konuşma yapan HESOB Başkanı Kadir Teksöz ve Antakya Belediyesi Başkanı Sayın İsmail Kimyeci de, ANMOGEP Projesinin Antakya mobilyacılığının gelişimi, dışa açılımı ve markalaşması açısından son derece büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, çalışmalarından ve başarısından ötürü ATSO Başkanı Hikmet Çinçin e teşekkür ettiler. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sözleşme Yöneticisi Sayın Özden Karadağ da bir konuşma yaparak, İPA kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı na 562 başvuru yapıldığını, bu başvurulardan 63 ünün kabul edildiğini ve ANMOGEP in de bu başarılı projeler arasında olduğunu belirterek, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası na başarılarından dolayı teşekkür etti dönemin de açılacak yeni Rekabetçi Sektörler Hibe Programında ATSO başvurusunu da görmek istediklerini sözlerine ekledi. Özden Karadağ ın ardından Proje Grup Takım Lideri Sayın John Toner bir sunum yaparak, proje kapsamında teknik destek bileşeni adı altındaki faaliyetleri iş planına açıkladı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak; daha önce de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından İPA kapsamındaki proje başvurularına, en iyi analiz ve çözüm önerisi konusunda örnek gösterilen ANMOGEP projemizin İlimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

11 SORU: SİZİ KISACA TANIYA BİLİRMİYİZ? 1965 Antakya doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım Yılında kurduğum Şeref İnşaat Ltd. Şti. ile inşaat sektöründe yer almaktayım. SORU: ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAKİ GÖREVİNİZ NEDİR? Antakya Ticaret ve Sanayi Odası nın 2013 Yılı Mayıs ayında yapılan organ seçimlerinde 5. Meslek Komitesi (İKAMET AMAÇLI BİNALARIN İNŞAATI MESLEK GRUBU) Başkanı olarak seçildim. Çalışmalarımızı seçildiğimiz günden bu yana komite üyelerimizle birlikte uyumlu bir şekilde sürdürmekteyiz. SORU:2014 YILINDA İNŞAAT SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ KISA BİR DEGERLENDİRME YA- PARMISINIZ? 2014 Yılı İnşaat sektörü açısından zor bir yıldı. Döviz kurunun artmasından dolayı İnşaat sektöründeki girdiler bundan olumsuz etkilendi ve dolayısıyla bu da vatandaşın cebine yansıdı. Bizim bölgemiz açısından değerlendirdiğimizde Suriye deki savaş Hatay ekonomisini ve emlak satışlarını bu yılda da olumsuz etkiledi. SORU: KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ANTAKYADA HANGİ NOKTADA GÖRÜYORSUNUZ? Kentsel dönüşüm özellikle Hatay da daha başlangıç noktasındadır. Bu konu ile ilgili ciddi bir bilgilendirme eksikliği olduğunu düşünmekteyim. ATSO 5. Komitesi olarak da bu konu ile ilgili Eğitim Semineri yapma hazırlığındayız. Kentsel dönüşüm sadece bir evi yıkıp tekrar yapma projesi değil bir medeniyet projesidir. Şehirlerin yeniden ve daha medeni bir şekilde toplum kazandırılma projesidir. Bu konunun hassasiyetle üzerinde durulması gerekmektedir. Özellikle Antakya gibi sıkışan şehir merkezlerinin kentsel dönüşümle rahatlatılması gerekmektedir. SORU: KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN YARARLANMAK İSTEYEN VE MAĞDUR OLAN MÜLK SAHİPLERİNE NE GİBİ TAV- SİYELERİNİZ VAR? Hak sahiplerinin herhangi bir inşaat firmasıyla anlaşırken o firmanın referanslarına, geçmişte yaptığı işlerin kalitesine bakılmalıdır. Kentsel dönüşümde firmalardan teklif alırken piyasa araştırması yapmalı ve yapılacak olan yapının günümüz şartlarında maddi anlamda hangi rakamlara biteceğini araştırmalıyız. Birinci derece deprem bölgesinde yaşadığımızı düşünerek kullanılan malzeme açısından kalitesiz olmamasına dikkat etmeliyiz. Tüm bu araştırmalar sonucunda en iyi teklifi veren firmayla hukuki zeminde anlaşma yapılmalıdır.

12 BAŞLANGIÇ BİTİŞ FUAR ADI KONU ŞEHİR ÜLKE TARİHİ TARİHİ Wintec Expo Ukraine 03/03/ /03/2015 Yapı-İnşaat Kiev UKRAYNA KievBuild (Building Week Ukraine) Yapı Teknolojileri ve International Building and Interior 03/03/ /03/2015 Kiev UKRAYNA Makineleri, İç İnşaat Construction Exhibition KievBuild 03/03/ /03/2015 Yapı ve İnşaat Kiev UKRAYNA MEDIBAT /03/ /03/2015 İnşaat, Yapı Malzemeleri Sfax TUNUS KCM formally known as KazBuild Spring 11/03/ /03/2015 Yapı &İnşaat Almatı KAZAKİSTAN BuildIndustry Astana /03/ /03/2015 Yapı İnşaat Sanayi Astana KAZAKİSTAN InterstroyExpo 18/03/ /03/2015 Yapı&İnşaat St. Petersburg RUSYA InterStroyExpo /03/ /03/2015 İnşaat St.Petersburg RUSYA Megabuild Indonesia Exhibition & Conference 19/03/ /03/2015 Yapı-İnşaat Cakarta ENDONEZYA UzBuild 24/03/ /03/2015 Yapı ve İnşaat Taşkent ÖZBEKİSTAN BishkekBuild 25/03/ /03/2015 Yapı ve İnşaat Bişkek KIRGIZİSTAN InterBuildExpo 25/03/ /03/2015 Yapı-İnşaat Kiev UKRAYNA Homebuillding & Renovating Show 26/03/ /03/2015 İnşaat Birmingham İNGİLTERE THE BIG SHOW 30/03/ /04/2015 Yapı-İnşaat ve Ekipmanları, Enerji, İç Muskat UMMAN Dizayn BATIMAT RUSSIA 31/03/ /04/2015 Yapı-İnşaat Moskova RUSYA MosBuild 1 WEEK ( Design&Decor Week) 31/03/ /04/2015 Yapı ve İnşaat Moskova RUSYA AtyrauBuild 01/04/ /04/2015 Yapı &İnşaat Atirau KAZAKİSTAN Building Materials & Equipment - MosBuild (Building&Architecture 14/04/ /04/2015 Yapı ve İnşaat Moskova RUSYA Week) Country Construction - MosBuild (Building&Architecture Week) 14/04/ /04/2015 Yapı &İnşaat Moskova RUSYA FENESTRATION - MosBuild formally known as WindowBuild - MosBuild 14/04/ /04/2015 Yapı &İnşaat Moskova RUSYA (Building&Architecture Week) MOSBUILD BUILDING AND ARCHI- TECTURE WEEK 14/04/ /04/2015 Yapı-İnşaat Moskova RUSYA MosBuild 2. WEEK (DESIGN&DECOR) 14/04/ /04/2015 Yapı ve İnşaat Moskova RUSYA Stonex - MosBuild ( Design&Decor Week) 14/04/ /04/2015 Yapı &İnşaat Moskova RUSYA SEEBBE 15/04/ /04/2015 İnşaat Belgrad SIRBİSTAN DezignBuild 28/04/ /04/2015 İnşaat ve Renevasyon Sidney AVUSTRALYA BUILD SHOW /04/ /04/2015 İnşaat Birmingham İNGİLTERE BUILD EXPO AFRICA 02/05/ /05/2015 YAPI VE İNŞAAT NAİROBİ KENYA BATIMATEC ALGER /05/ /05/2015 Yapı-İnşaat, İş Makineleri Cezayir CEZAYİR Project Qatar 04/05/ /05/2015 İnşaat Malzeme ve Teknolojileri, Doğal Taş, Mermer ve Teknolojileri, Ağır İş Makinaları ve Ekipman- Doha KATAR

13 FUAR ADI BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ KONU ŞEHİR ÜLKE The 20th International Building Materials and Construction Machinery and 06/05/ /05/2015 Yapı-İnşaat Tebriz İRAN Equipment Trade Fair of Iran-Tabriz Saudi Building & Interiors Exhibition 11/05/ /05/2015 Yapı-İnşaat Cidde S.ARABİSTAN GULF BID THE ANNUAL EXPO FOR CONSTRUCTION 12/05/ /05/2015 Yapı-İnşaat Manama BAHREYN LIBYA BUILD 18/05/ /05/2015 YAPI VE İNŞAAT TRABLUS LİBYA AstanaBuild /05/ /05/2015 İnşaat ve İnşaat Malzemeleri, Enteriyer, Isıtma, Havalandırma, Kapı- Pencere, Seramik, Taş, Yol İnşaatı Astana KAZAKİSTAN AstanaBuild 19/05/ /05/2015 Yapı &İnşaat Astana KAZAKİSTAN CTT INTERNATIONAL SHOW OF CONSTRUCTION EQUIPMENT 02/06/ /06/2015 İnşaat Teknolojileri Moskova RUSYA AND TECHNOLOGIES PROJECT LEBANON 02/06/ /06/2015 YAPI VE İNŞAAT BEYRUT LÜBNAN Building Test Expo 16/06/ /06/2015 İnşaat Brüksel BELÇİKA Home Buyer Property Investor Show 18/07/ /07/2015 İnşaat ve Renevasyon Sidney AVUSTRALYA INTERBUILD AFRICA /08/ /08/2015 Yapı-İnşaat Johannesburg GÜNEY AFRİKA EXPO BUILD EAST AFRICA 22/08/ /08/2015 YAPI VE İNŞAAT DARÜSSELAM TANZANYA Build Warsaw 01/09/ /09/2015 Yapı ve İnşaat Varşova POLONYA IDES 01/09/ /09/2015 Yapı &İnşaat Krasnodar RUSYA Design &Decor 01/09/ /09/2015 Yapı & İnşaat St. Petersburg RUSYA KazBuild 02/09/ /09/2015 Yapı &İnşaat Almatı KAZAKİSTAN Bex-Asia /09/ /09/2015 Yapı ve inşaat Singapur SİNGAPUR BUILDING CONSTRUCTION & PROPERTY EXHIBITION 05/09/ /09/2015 YAPI-İNŞAAT AKRA GANA KAZBUILD /09/ /09/2015 Yapı İnşaat Almatı KAZAKİSTAN Mining and Construction Indonesia 09/09/ /09/2015 Madencilik-İnşaat Cakarta ENDONEZYA UZSTROYEXPO /09/ /09/2015 İnşaat Taşkent ÖZBEKİSTAN UZSTROYEXPO /09/ /09/2015 Isıtma, Soğutma, İnşaat, Yapı Taşkent ÖZBEKİSTAN 12. Uluslararası İnşaat Fuarı Ethio - Con /09/ /09/2015 İnşaat Addis Ababa ETİYOPYA HKTDC Hong Kong International Building and Hardware Fair /10/ /10/2015 İnşaat Hong Kong ÇİN Acetech Bengalaru 01/10/ /10/2015 Yapı & İnşaat Bengalaru HİNDİSTAN Buildtech 01/10/ /10/2015 Yapı ve İnşaat Kuala Lumpur MALEZYA SibStroyExpo / SibComac 01/10/ /10/2015 Yapı &İnşaat ve İş makineleri Novosibirsk RUSYA Expo CIHAC 13/10/ /10/2015 İnşaat Malzemeleri Meksiko MEKSİKA SASO SPLIT - 19th Civil Construction, Wood, Metal Industry, Tools, Machinery and Equipment Fair 21/10/ /10/2015 İnşaat, ahşap ve metal sanayı, makine ve ekipmanları Split HIRVATİSTAN Green Build Expo 22/10/ /10/2015 İnşaat Vaşington ABD Addis İnşaat Fuarı 24/10/ /10/2015 İnşaat Addis Ababa ETİYOPYA Acetech Mumbai 01/11/ /11/2015 Yapı&İnşaat Mumbai HİNDİSTAN Mangystau Build 04/11/ /11/2015 Yapı &İnşaat Aktau KAZAKİSTAN HEİM UND HANDWERK 25/11/ /11/2015 İnşaat, Mefruşat ve Konut Münih Sektörü Ve Sanatkarları ALMANYA Acetech New Delhi 01/12/ /12/2015 Yapı & İnşaat New Delhi HİNDİSTAN Construct International/Construct Canada 01/12/ /12/2015 İnşaat malzemeleri Toronto KANADA BakuBuild Yapı ve İnşaat Bakü AZERBAYCAN

14 BAŞLAMA BİTİŞ FUARIN ADI KONUSU YURTİÇİ FUARLAR BAŞLICA ÜRÜN HİZMET GRUPLARI YER ŞEHİR 05/03/ /03/2015 Konya İnşaat Fuarı 12.Yapı, İnşaat Malzemeleri, İş ve İnşaat Makineleri, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Tesisat ve Doğalgaz Tenolojileri Fuarı Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri, Doğalgaz, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, İş ve İnşaat Makineleri, (Hırdavat ve Nalburiye Özel Bölümü) Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri, Doğalgaz, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, İş ve İnşaat Makineleri, KTO Tüyap Konya Uluslararası Fuar Konya Merkezi 18/03/ /03/2015 Şanlıurfa Yapı İnşaat Dekorasyon Fuarı İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Kapı, Pencere, Mutfak İnşaat, Yapı, Nalburiye, Isıtma, Soğutma, Kapı, Pencere, Mutfak, Banyo, Seramik, İzolasyon, Hırdavat, İş ve İnşaat Makineleri Ziraat Odası Fuar ve Sergi Alanı Şanlıurfa 19/03/ /03/2015 CNR ENERGY İstanbul Enerji ve Çevre Teknolojileri Enerji Üretim Teknolojileri, Enerji Dağıtım, İletim ve Kontrol Sistemleri, Bakım Onarım ve Servis Hizmetleri, Verimlilik Sistemleri, Çevre Teknolojileri, Geri Dönüşüm, Sistem, Danışmanlık, Proje, İnşaat İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul 01/04/ /04/2015 Anfaş Cityexpo 2015 Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Şehircilik ve Teknolojileri Çevre, Geri Dönüşüm, Atık Yönetimi, Su Teknolojileri, Belediye, Antalya Fuar Kent Mobilyaları, İş ve İnşaat Makineleri Merkezi Antalya 02/04/ /04/2015 Samsun İnşaat 2015 Yapı, Yapı ve İnşaat Malzemeleri, Tesisat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz ve Teknolojileri Yapı ve İnşaat Malzemeleri, Mutfak, Banyo, Vitrifiye Ürünler, Yapı Kimyasalları, Asansör ve Donanımları, İş ve İnşaat Makineleri, Kapılar, Güneş Enejisi, Tesisat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Samsun Merkezi 09/04/ /04/2015 Bursa İnşaat Uluslararası Yapı, İnşaat Malzemeleri, Tesisat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz ve Teknolojileri Fuarı Yapı ve İnşaat Malzemeleri, Tesisat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz ve Teknolojileri (Mutfak, Banyo, Seramik, Özel Bölümü-Konut Projeleri özel Bölümü) Yapı ve İnşaat Malzemeleri, Mutfak, Banyo, Vitrifiye Ürünler, Yapı Kimyasalları, Asansör ve Donanımları, İş ve İnşaat Malzemeleri, Kapılar, Güneş Enejisi, Isıtma, Soğutma, Sistemleri,Tesisat, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi Bursa 06/05/ /05/2015 KOMATEK Uluslararası İş ve İnşaat, Makine, Teknoloji ve Aletleri İş ve İnşaat, Makine, Teknoloji ve Aletleri İş Makinaları, İnşaat Makinaları, İnşaat Teknolojileri, İlgili Alet ve Edevatlar Atatürk Kültür Merkezi Ankara 07/05/ /05/ /05/ /05/2015 Ortadoğu 7.İnşaat Fuarı Balkan Ticaret Fuarı ve Kongresi (Alt Yapı, Ulaşım, Müteahhitlik, İş ve İnşaat Makineleri, Çevre Düzenleme ve Belediye İhtiyaçları Fuarı) Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri, Doğal Gaz, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, İş ve İnşaat Makineleri, Alt Yapı, Ulaşım, Müteahhitlik, İş ve İnşaat Makineleri, Çevre Düzenleme ve Belediye İhtiyaçları (İş ve İnşaat Makineleri Özel Bölümü) Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri, Doğal Gaz, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, İş ve İnşaat Makineleri, İş ve İnşaat Makineleri, Toplu Taşımacılık Hizmet Araçları, Alt Yapı, Müteahhitlik, Çevre Düzenleme ve Park Bahçe Donanımları, Belediye İhtiyaçları ve Taşımacılık Hizmetleri, Atık Biriktirme, İmha Sistemleri Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi Diyarbakır Bursa

15 YURTİÇİ FUARLAR BAŞLAMA BİTİŞ FUARIN ADI KONUSU 28/05/ /05/ /07/ /08/ /07/ /08/ Van İnşaat, Yapı ve Makineleri Fuarı 22.Malatya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı 4.Malatya Yapı ve Dekorasyon Fuarı İnşaat ve İnşaat Malzemeleri, Yapı Elemanları,, İnşaat ve İş Makineleri ve Ekipmanlar Sanayi ve Ticaret Ürünleri Yapı Elamanları, İnşaat, İç Mimari, Tesisat ve Yalıtım, BAŞLICA ÜRÜN HİZMET GRUPLARI İnşaatve İnşaat Malzemeleri, Yapı Elemanları,, İnşaat ve İş Makineleri, Dekorasyon, Elektrikli Ev Eşyaları, Dayanıklı Tüketim Malları, İnşaat Malzemeleri, Banyo, Mutfak, Seramik, Nalburiye, Hırdavat, Sanayi Ürünleri, Ticaret Malları Ahşap Yapı Elemanları, İnşaat Malzemeleri,ve Teknolojileri, Isıtma Soğutma, Tesisat ve Yalıtım, Mobilya İç Dekorasyon, Doğalgaz Teknolojisi YER ŞEHİR Tuşba Fuar ve Kongre Merkezi Van Mişmiş Park Fuar Alanı Mişmiş Park Fuar Alanı Malatya Malatya 17/09/ /09/2015 Avrasya Elektrikli ve Mekanik El Aletleri Fuarı Her Nevi Elektrikli ve Mekanik El Elektrikli ve Mekanik Aletleri, Oto Sanayi, Üretim Sanayi, İnşaat, Kendin Yap El Aletleri Sektörü İstanbul Kongre Merkezi İstanbul 01/10/ /10/ /10/ /10/ /11/ /11/2015 Bursa Yapı ve Yaşam Fuarı ve Kongresi Yapı Malzemeleri 22.Van-Asya İpekyolu Sanayi ve Ticaret Sanayi ve Ticaret Tedarikçileri Sektörü Tedarikçileri Fuarı MERYAPI -Mersin 9.Yapı, Emlak, İnşaat ve Tedarikçileri Fuarı İnşaat Malzemesi, İş Makineleri, Dekorasyon, Gayrımenkul Yapı ve İnşaat Malzemeleri, Dekorasyon Ürünleri Seramik, Banyo, Mutfak Ürünleri, İç ve Dış Yapı Ünite Elemanları Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Bursa Mobilya, Gıda ve Gıda Ürünleri, Otomotiv, Dayanıklı Tüketim, Bilişim, Hizmet, İnşaat Yapı, Tekstil, Kongre Merkezi Van Tuşba Fuar ve Elektronik İnşaat Malzemeleri, İş Makineleri, Dekorasyon, Tesisat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Arıtma Sistem- Yenişehir Fuar Merkezi leri, Asansör, Yalıtım, Gayrimenkul Pazarlama Mersin 19/11/ /11/ Uluslararası Yapex - Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı Yapı-İnşaat Yenileme ve Restorasyon İnşaat Ekipmanları, Yapı Kimyasalları, Duvar-Cephe Kaplamaları, Asansörler, Elektrik Malzemeleri, Yalıtım, Doğal Taşlar, Banyo- Mutfak Ürünleri, Restorasyon Antalya Fuar Merkezi Antalya 26/11/ /11/2015 Solex /12/ /12/2015 ATRAX'15 25/12/ /12/2015 TRANSİST İstanbul Ulaşım Teknolojileri, Araçları ve Ürünleri, Sistemleri Sempozyum ve Fuarı Haberleşme, Lojistik, Ulaşım, Yazılım, Güvenlik, Konferans Ürünleri Fuarı 4.Eğlence, Aktivite, Park Endüstrisi ve Hizmetleri İstanbul Ulaşım Teknolojileri, Araçları ve Ürünleri, Sistemleri Sempozyum ve Fuarı Haberleşme, Lojistik, Ulaşım, Yazılım, Güvenlik, Konferans, Ses ve Görüntü, Toplu Yiyecek İçecek, Ofis Malzemeleri, İnşaat ve Dekorasyon ATO Kongre ve Sergi Sarayı Tema Park, Eğlence, Aktivite, Park, Dinlenme, Tesis Ekipmanları, İstanbul Fuar Sinema Gösteri, Akvaryum, Müze, Merkezi Yeşilköy Hobi Hizmetleri, Tesis Tasarım, İnşaat ve Proje Kara ve Demiryolu Toplu Ulaşım Araçları, Yol, Köprü ve Demiryolu Teknolojileri, Metro Demiryolu Araçları, Bilet ve Ücretlendirme Sistemleri, Trafik Yönetimi, Deniz Taşımacılığı, Yol- İnşaat Bakım Araçları İstanbul Kongre Merkezi Ankara İstanbul İstanbul

16 HATAY Hatay ili 2014 yılı toplam nüfusu kişi ile Türkiye nin 13.büyük ilidir. İlin Adı ve Sıra No Türkiye Nüfusu İl Sıralaması Toplam Nüfus (2000) İlin Adı ve Sıra No Toplam Nüfus (2014) 1.İ stanbul İ stanbul Ankara Ankara İ zmir İ zmir Konya Bursa Bursa Antalya Adana Adana Antalya Konya Mersin Gaziantep Şanlıurfa Şanlıurfa Diyarbakır Mersin Gaziantep Kocaeli Manisa Diyarbakır Hatay Hatay Samsun Manisa Kocaeli Kayseri Balıkesir Samsun Kayseri Balıkesir Kahraman Kahraman maraş maraş 19.Trabzon Van Aydın Aydın Diğer Diğer Toplam Toplam Hatay ili ilçelerinin nüfus oranları incelendiğinde, en fazla nüfus sırasıyla % 23 Antakya,%16 İskenderun, % 9 Defne de, en az nüfus oranı % 1 le Kumlu da olduğu görülmektedir. Erkek Kadın Toplam Antakya İskenderun Defne Samandağ Dörtyol Kırıkhan Reyhanlı Arsuz Altınözü Hassa Erzin Payas Belen Yayladağı Kumlu Toplam

17 Hatay ın Mahallelere göre Nüfus Sayımı (2014) Sıra İlçe Mahalle Toplam Sıra İlçe Mahalle Toplam 1 Defne Harbiye Antakya Ku çu kdalyan Antakya Akasya Hassa Akbez Do rtyol Numune Evler Antakya Altınçay Arsuz Karaağ aç Antakya General Şu kru Kanatlı Defne Çekmece İ skenderun Pirireis İ skenderun Denizciler Kırıkhan Mimar Sinan Antakya Ü rğen Paşa İ skenderun Yunus Emre Antakya Serinyol Antakya Ekinci Antakya Narlıca İ skenderun Dumlupınar İ skenderun Mustafa Kemal Do rtyol Çaylı Antakya Odabaşı Kırıkhan Barbaros İ skenderun Sakarya Antakya Gazi Antakya Akevler Samandağ Tekebaşı İ skenderun İ smet İ no nu Defne Armutlu Kırıkhan Cumhuriyet Hassa Aktepe Do rtyol O zerli Erzin Bahçelievler Antakya Saraykent İ skenderun Numune Defne Su merler Arsuz Go zcu ler Do rtyol Ocaklı İ skenderun Esentepe İ skenderun Modernevler İ skenderun Bekbele Do rtyol Kuzuculu Defne Dursunlu Antakya Emek Samandağ Çiğ dede Do rtyol Yeşil Kırıkhan Yeni Do rtyol Yeşilko y Antakya Cumhuriyet Antakya Cebrail Antakya Gu zelburç İ skenderun Karayılan İ skenderun Gu ltepe Antakya Esenlik İ skenderun Muradiye Antakya Aksaray İ skenderun Cumhuriyet Reyhanlı Yeni İ skenderun Kurtuluş Samandağ Atatu rk Antakya Ovakent Diğer Toplam DIŞ TİCARET Üluslararası platformda ğerçekleştirilen her tu rlu ticari faaliyet dış ticaretin kapsamındandır. Bu ticari faaliyetler hizmet ve u ru n alım-satımı olarak karşımıza çıkar. Bu alım-satım işlemleri ise ihracat, ithalat ve transit ticaret olarak ğerçekleştirilir. Ticaretin İ thalat ve ihracat sayılabilmesi için u ru nu n mutlaka ğu mru kten ğiriş veya çıkış yapması ğerekir. İ şte tam da bu noktada; ğu mru kteki ğiriş ve çıkışlarda, u ru nu n marka tescilinin olması zorunludur. So z konusu tu ccar yurt içi ve yurt dışı ticaretinde, ticarette bulunduğ u faaliyet sekto ru nde tek olabilmelidir. Malını aynı sekto rdeki diğ er firmaların mallarından ayırmanın tek şartı ise marka tescilini almasıdır. Gu nu mu z rekabet koşullarında markalaşma ciddiyetle du şu nu lmesi ğereken, ticaret adına fark yaratacak bir olğudur. Tu ccarı bir anda birçok rakibin o nu ne taşıyabileceğ i ğibi, rakiplerin çok ğerisine de taşıyabilir. Bu sebeple ihracatçı yurt dışı pazarlama yaparken so z konusu pazarın ku ltu ru ne ğo re marka belirlemelidir. Seçeceğ i marka hedef pazarda ko tu bir anlam ifade etmemeli, aksine mu şteri talebini o mal u zerinde arttırmalıdır. Marka isim, titizlikle u ru ne uyarlanmalıdır. İlimiz 2014 yılında 934 ihracatçı firması ile 81 ilin içerisinde 13.sırada, 361 ithalatçı firması ile 16.sırada yer almıştır.

18 2014 Yılı Hatay ın Ülkelere Göre İhracatı Sıra İhracat Miktarı ($) No ($) Sıra İhracat Miktarı Ülke Ülke No 1 Suriye Mersin Serbest Bo lğesi İrak Kuzey Kıbrıs Tu rk Cum Suudi Arabistan Fransa Mısır Gu rcistan Rusya Federasyonu Azerbaycan Romanya Hollanda Lu bnan Tunus ABD Polonya İ srail İ ran İ nğiltere Gu ney Afrika Cumhuriyeti Fas Kuveyt Peru Belarus Yunanistan Sudan Bulğaristan Yemen Almanya Hindistan İ spanya Kanada Libya Yumurtalık Serbest Bo lğesi Belçika Portekiz Tayland Makedonya Ü rdu n Tu rkmenistan İ talya Katar BAE Hırvatistan Cezayir Trakya Serbest Bo lğesi Ükrayna Moldova Çin Sinğapur Diğer Toplam İhracat ve İthalat Değerine Göre İl Sıralamaları (2014) İl Sıralaması İhracat Değeri ($) İl Sıralaması İthalat Değeri ($) 1 İ stanbul İ stanbul İ zmir Ankara Bursa İ zmir Kocaeli Kocaeli Ankara Bursa Gaziantep Gaziantep Denizli Manisa Sakarya Hatay Hatay Adana Manisa Denizli Adana Kayseri Kayseri Sakarya Mersin Mersin Konya Konya Trabzon Zonğuldak Antalya Kahramanmaraş Tekirdağ Tekirdağ Mardin Osmaniye Eskişehir Eskişehir Kahramanmaraş Antalya Diğer Diğer Toplam Toplam

19 İhracatçı ve İthalatçı Firma Sayısına Göre İl Sıralaması ( ) İl Sıralaması İl Sıralaması (ihracat) (İthalat) İ stanbul İ stanbul İ zmir Ankara Ankara İ zmir Bursa Bursa Gaziantep Kocaeli Konya Gaziantep Kocaeli Antalya Adana Konya Mersin Adana Kayseri Mersin Antalya Kayseri Denizli Denizli Hatay Tekirdağ Manisa Manisa Tekirdağ Sakarya Sakarya Hatay Eskişehir Eskişehir Balıkesir Ağ rı Mardin Balıkesir Aydın Samsun Diğ er Diğ er Toplam Toplam Yıllara Göre Hatay daki İhracatçı ve İthalatçı Firma Sayıları ( )

20 Hatay ın Fasıl Bazında İhracatı (2014) Sıra No Fasıl No Fasıl Adı Hatay'ın İhracat Değeri ($) 1 72 Demir ve çelik Yenilen meyvalar ve yenilen sert kabuklu meyvalar Demir veya çelikten eşya Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nu kleer reakto rler, bunların aksam ve parçaları Yenilen sebzeler ve bazı ko k ve yumrular Motorlu kara taşıtları, trakto rler, bisikletler, motosikletler ve diğ er kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı Hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağ lar, yemeklik katı yağ - lar, hayvansal ve bitkisel mumlar Metal cevherleri, cu ruf ve ku l Mobilyalar, yatak takımları, aydınlatma cihazları, reklam lambaları, ışıklı tabelalar vb, prefabrik yapılar Sebzeler, meyvalar, sert kabuklu meyvalar ve bitkilerin diğ er kısımlarından elde edilen mu stahzarlar Dokunabilir maddelerden hazır eşya, takımlar, kullanılmış ğiyim ve dokunmuş diğ er eşya, paçavralar Mineral yakıtlar, mineral yağ lar ve bunların damıtılmasından elde edilen u ru nler, bitu menli maddeler, mineral mumlar Tuz, ku ku rt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento Plastikler ve mamulleri Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğ er omurğasız hayvanlar Elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon ğo ru ntu -ses kaydetme-verme cihazları,aksam-parçaaksesuarı Taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya Ağ aç ve ahşap eşya, odun ko mu ru Hububat, un, nişasta veya su t mu stahzarları, pastacılık u ru nleri Değ irmencilik u ru nleri, malt, nişasta, inu lin, buğ day ğluteni Etler ve yenilen sakatat O ru lmemiş ğiyim eşyası ve aksesuarı Pamuk, pamuk ipliğ i ve pamuklu mensucat Debağatte ve boyacılıkta kullanılan hu lasalar, tanenler, boyalar, piğmentler,vb, vernikler, vb, macunlar, mu rekkepler Meşrubat, alkollu içkiler ve sirke Diğer Toplam

21 Hatay ın Fasıl Bazında İthalatı (2014) Sıra No Fasıl No Fasıl Adı Hatay'ın İthalat Değeri ($) 1 72 Demir ve çelik Mineral yakıtlar, mineral yağ lar ve bunların damıtılmasından elde edilen u ru nler, bitu menli maddeler, mineral mumlar Metal cevherleri, cu ruf ve ku l Gu breler Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nu kleer reakto rler, bunların aksam ve parçaları Plastikler ve mamulleri Çinko ve çinkodan eşya Yağ lı tohum ve meyvalar, muhtelif tane, tohum ve meyvalar,sanayiide ve tıpta kullanılan bitkiler, saman ve kaba yem Elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon ğo ru ntu -ses kaydetme-verme cihazları,aksam-parçaaksesuarı Pamuk, pamuk ipliğ i ve pamuklu mensucat Muhtelif kimyasal maddeler (biodizel, yanğın so ndu rme maddeleri, dezenfektanlar, haşarat o ldu ru cu ler, vb.) Gıda sanayiinin kalıntı ve do ku ntu leri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler Demir veya çelikten eşya Kağ ıt ve karton, kağ ıt hamurundan, kağ ıttan veya kartondan eşya Seramik mamulleri Diğ er adi metaller (tunğsten, molibden, tantal, mağnezyum, kobalt, bizmut, kadmiyum, vb.), sermetler, bunlardan eşya Sentetik ve suni filamentler, şeritler ve benzeri sentetik ve suni dokumaya elverişli maddeler Optik, fotoğ raf, sinema, o lçu, kontrol, ayar, tıbbi, cerrahi alet ve cihazlar, bunların aksam, parça ve aksesuarı Tuz, ku ku rt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento İ norğanik kimyasallar, kıymetli metal, radyoaktif element, metal ve izotopların orğanik-anorğanik bileşikleri Hububat Kauçuk ve kauçuktan eşya Taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya Yenilen meyvalar ve yenilen sert kabuklu meyvalar Kahve, çay, parağuay çayı ve baharat Diğer Toplam

22 GÜNCEL HABERLER... DUYURULAR TOPLANTILAR... ÜYE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER... VE DAHA BİR ÇOK BİLGİ İÇİN WEB SİTEMİZİ ZİYARET EDİNİZ.

HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU

HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU Doç. Dr. Ali Serhan KOYUNCUGİL Prof. Dr. Nermin ÖZGÜLBAŞ BİB Ltd. Şti. HATAY Nisan 2014 Teşekkür Yazarlar, bu Araştırma'da kendilerine yer alma şansı tanıyan BİB Ltd.

Detaylı

Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi

Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi B20 Türkiye ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Davos toplantıları sonrasında yaptığı değerlendirmede;

Detaylı

70 SAATTE İŞ SAHİBİ OLDULAR

70 SAATTE İŞ SAHİBİ OLDULAR B20 Türkiye ilk bölgesel toplantısını Cidde de yaptı Toplantının açılışında konuşan Başkan Hisarcıklıoğlu, gelişen konjonktürde, eskiden olduğu gibi kendi kendine yeten ülke olmakla övünmenin yetmediğini

Detaylı

Trabzon için birlikte çalışmalıyız

Trabzon için birlikte çalışmalıyız Trabzon için birlikte çalışmalıyız Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TTSO nun organize ettiği toplantıda Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile bir araya geldi.

Detaylı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ve 22 trilyon dolarlık ekonomiyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ve 22 trilyon dolarlık ekonomiyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi Avrupa Odalar Birliği nde Türk başkan yardımcısı Hisarcıklıoğlu devri İş dünyasının çatı örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), tarihi bir başarıya imza attı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,

Detaylı

ARALIK 2014 HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İLE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BULUŞTURDUK

ARALIK 2014 HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İLE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BULUŞTURDUK ARALIK 2014 Web: www.antakyatso.org.tr E-mail: antakyatso@tobb.org.tr HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İLE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BULUŞTURDUK A ntakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Büyükşehir Belediye

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI AMBIENTE FUARI TÜRK FİRMALARINA DAR GELDİ ALÜMİNYUMUN DEVLERİ ALUEXPO 2015 TE BULUŞACAK ZÜCCACİYENİN İDEAL ADRESİ: İDEAL HOME İHRACATTA İLK SIRA ALMANYA NIN MART - NİSAN 2015 SAYI: 32 ihracatın en leri

Detaylı

ile birlikte kazanan bir Oda gerçekleştirdiğimiz faali-

ile birlikte kazanan bir Oda gerçekleştirdiğimiz faali- GAZİANTEP TİCARET ODASI FAALİYET RAPORU 2014 Gücünü, kaynaklarını ve bilgi birikimini tüm üyeleriyle adil bir şekilde paylaşan, üyeleri ile birlikte hareket edip üyeleri ile birlikte kazanan bir Oda olmayı

Detaylı

Değişen Dünya Siyaseti ve Ekonomisinde Türkiye Hak Ettiği Yeri Almalıdır Prof. Dr. Ali Resul Usul

Değişen Dünya Siyaseti ve Ekonomisinde Türkiye Hak Ettiği Yeri Almalıdır Prof. Dr. Ali Resul Usul İçindekiler Yıl: 21 Sayı: 63 Ocak 2014 2 6 12 16 22 28 32 116 128 Parlayan Yıldız Afrika Nail Olpak / Genel Başkan MÜSİAD'DAN Haberler Değişen Dünya Siyaseti ve Ekonomisinde Türkiye Hak Ettiği Yeri Almalıdır

Detaylı

EYLÜL 2013 MAKARNA CİDDİ İVME KAZANDI KAPAK DOSYASI; önsöz

EYLÜL 2013 MAKARNA CİDDİ İVME KAZANDI KAPAK DOSYASI; önsöz 1 önsöz Yıl:2 Sayı:8 EYLÜL 2013 KAPAK DOSYASI; 26 Özel OSB Anadolu Teknik Lisesi İkinci 500 de 27 Gaziantepli...05 OSBÜK de Nakıboğlu dönemi...08 Ziyaret...11 Sanayi gündemi...14 Temiz Türkiyem yarışması

Detaylı

Anemon Otel de düzenlenen panele, Denizli Valisi Abdülkadir

Anemon Otel de düzenlenen panele, Denizli Valisi Abdülkadir Hisarcıklıoğlu: Yeni Anayasa nın temeli; ifade hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti ile teşebbüs hürriyeti olsun Sayfa 4 te Bu yıl 60 ıncı yaşını kutlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin (TOBB) 67.

Detaylı

bunun yerine 2003'ten bugüne kadar geçen sürede borç miktarına 2005'e kadar TÜFE, 2005'ten sonra ise ÜFE eklenecek. ODA AİDAT GECİKMELERİNE AF

bunun yerine 2003'ten bugüne kadar geçen sürede borç miktarına 2005'e kadar TÜFE, 2005'ten sonra ise ÜFE eklenecek. ODA AİDAT GECİKMELERİNE AF DE NİZ Lİ Tİ CA RET ODA SI NDAN ÖNEM Lİ DU YU RU Ya yın la rı mızın si ze sü rek li ulaş ma sı, hiz met le ri miz den en hız lı ve en ve rim li şe kil de ya rar la na bil me niz ve siz le re da ha iyi

Detaylı

DENiZLi LOBiSiNiN ANKARA'DA TEŞViK ÇIKARMASI

DENiZLi LOBiSiNiN ANKARA'DA TEŞViK ÇIKARMASI TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Yeni TTK bir devrimdir, ancak rötuşlara ihtiyaç var Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ancak, bazı rötuşlara ihtiyaç var. TOBB yeni

Detaylı

SİGORTASI EXİMBANK İHRACATTA 2011 YILINDA İHRACATÇININ ARAP BAHARI TÜRKİYE YE NASIL YANSIDI? TÜRKİYE NİN SANAYİ KENTİ BURSA NIN 2023 VİZYONU

SİGORTASI EXİMBANK İHRACATTA 2011 YILINDA İHRACATÇININ ARAP BAHARI TÜRKİYE YE NASIL YANSIDI? TÜRKİYE NİN SANAYİ KENTİ BURSA NIN 2023 VİZYONU Dış Ticaret ve Ekonomi Dergisi Yıl 1 Sayı 2 Ocak 2012 Fiyatı: 5 TL İHRACATÇININ SİGORTASI EXİMBANK ARAP BAHARI TÜRKİYE YE NASIL YANSIDI? TÜRKİYE NİN SANAYİ KENTİ BURSA NIN 2023 VİZYONU YENİ PAZAR ARAYANLARA

Detaylı

Yeni Yatırım. Teşviki açıklandı

Yeni Yatırım. Teşviki açıklandı Sayfa 3 te Akbank'tan DTO üyelerine destek Akbank, KOBİ lerin yeni koşullara göre değişen ihtiyaçlarını belirleyip hazırladığı özel ürün, hizmet ve çözümleri, Türkiye de ilk olarak Denizli Ticaret Odası

Detaylı

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net II. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zirvesi Baþkanýn kaleminden Oda Üyeleri ve Bölge İşadamlarını Zirveye Hazırlamak

Detaylı

RUSYA FEDERASYONU MEDİKAL SEKTÖRÜ

RUSYA FEDERASYONU MEDİKAL SEKTÖRÜ T.C. BAŞBAKANLIK Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi RUSYA FEDERASYONU MEDİKAL SEKTÖRÜ Hazırlayan Yusuf TÜRKOĞLU Araştırma ve Geliştirme Başkanlığı Sanayi Dairesi Şubat 2009 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

OKA İMALAT SEKTÖRÜ İHRACAT ANKETİ ÇALIŞMASI. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı

OKA İMALAT SEKTÖRÜ İHRACAT ANKETİ ÇALIŞMASI. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı OKA İMALAT SEKTÖRÜ İHRACAT ANKETİ ÇALIŞMASI Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 2014 OKA İMALAT SEKTÖRÜ İHRACAT ANKETİ ÇALIŞMASI İçindekiler I.GİRİŞ... 3 II. AMAÇ / KAPSAM / YÖNTEM... 4 III.TR83 BÖLGESİ İHRACAT

Detaylı

Avrupalı müşteri, iplik fiyatından kaynaklanan maliyeti kabullendi

Avrupalı müşteri, iplik fiyatından kaynaklanan maliyeti kabullendi DE N Z L T CA RET ODA SI NDAN ÖNEM L DU YU RU Ya yın la rı mızın si ze sü rek li ulaş ma sı, hiz met le ri miz den en hız lı ve en ve rim li şe kil de ya rar la na bil me niz ve siz le re da ha iyi hiz

Detaylı

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER... 2 SOSYAL GÖSTERGELER...4 TARIM...5 SANAYİ...10 KÜLTÜR VE TURİZM...25 ENERJİ...32 LOJİSTİK...36 DIŞ TİCARET...38 HATAY DA DEVAM EDEN KAMU YATIRIMLARI...41 NEDEN HATAY?...46

Detaylı

Çaycuma nın 3 bin yıllık tarihi hayranlık uyandırıyor. TSO Konsey toplantısı Ankara da yapıldı. Ergün: Şimdi reformları hayata geçirme zamanı

Çaycuma nın 3 bin yıllık tarihi hayranlık uyandırıyor. TSO Konsey toplantısı Ankara da yapıldı. Ergün: Şimdi reformları hayata geçirme zamanı Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 2 Sayı: 5 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN u Yayın Kurulu Rıfat SARSIK

Detaylı

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi l Yıl:8 l Sayı: 30 l Ağustos 2012 l ÜCRETSİZDİR Başkent OSB de toplu açılış Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başkent OSB de katıldığı 20 fabrikanın toplu açılış töreninde, Ankara ciddi bir

Detaylı

Kasım Aralık 2009 ATSO

Kasım Aralık 2009 ATSO Kasım Aralık 2009 ATSO Günlük konulara takılıp kalırken derindeki yapısal sorunları konuşmaktan kaçınıyoruz Saygıdeğer Üyelerimiz ve ATSOVİZYON Okuyucuları, 2010 yılına girerken en önemli konulardan birisinin

Detaylı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı BAŞKANIN MESAJI 2011 yılında Türkiye'nin demir ve demir dışı metaller ihracatı bir önceki yıla göre değerde %23,5, miktar bazında da %4,8 oranında artış göstererek 22,1 milyar $ seviyesinde gerçekleşmiştir.

Detaylı

ATP. Asfalt taşımalarının ADR kapsamında olduğu hatırlatıldı. TREDER, Bakan Fikri Işık ile görüştü

ATP. Asfalt taşımalarının ADR kapsamında olduğu hatırlatıldı. TREDER, Bakan Fikri Işık ile görüştü ŞUBAT 2015 yıl: 5 sayı: 22 Treyler Sanayicileri Derneği yayın organıdır / 2 ayda bir yayınlanır Ulaştırma Bakanlığı ATP için TMKT yi görevlendirdi ve ATP yeniden Türkiye nin gündemine girdi. Peki ATP nedir,

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı Basyazı, Yıl: 52 Sayı: 611 NİSAN 2013 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar Semra AYTEMİZ Aslıhan KÖKER Canan DOĞAN Türkay

Detaylı

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ Hazırlayanlar: Hakan AKIN Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı Nazlı ÜSTÜN KTO Etüd Araştırma Md. Yrd. Feyzullah ALTAY KTO Etüd Araştırma Uzmanı Hacı Dede Hakan KARAGÖZ KTO Etüd Araştırma

Detaylı

arsa bedava Yatırıma Fındık Borsası daha fazla kazanç kapısı oluşturacak Bölgemizdeki Yeni Fırsatlar

arsa bedava Yatırıma Fındık Borsası daha fazla kazanç kapısı oluşturacak Bölgemizdeki Yeni Fırsatlar Yıl: 19 Sayı: 224 Nisan 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı www.ticaretgazete.net arsa Yatırıma YATIRIMCILARA OSB LERDE BEDAVA ARSA İMKÂNI Yeni düzenlemeye göre bakanlık kredisi kullanan

Detaylı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Dosya 1 2 Dosya BAŞLARKEN Tüm Türkiye gibi şehrimiz gündemini kaplayan yerel seçimleri tamamladık. Son yirmi yılın en geniş katılımla gerçekleştirilen seçimleri göstermiştir ki halkımız her türlü sorunun

Detaylı