9. HAFTA TBT182. Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı II. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "9. HAFTA TBT182. Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı II. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr"

Transkript

1 9. HAFTA TBT182 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı II Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

2 2 İçindekiler 9. Bilgisayar Kullanımında Yardımcı Programlar ve Karşılaşılan Sorunlar Ses İşleme (Audacity)... 3 Kaydetme... 4 Alma ve Verme... 4 Ses Kalitesi... 5 Düzenleme... 5 Erişilebilirlik... 5 Etkiler Video İşleme (VSDC Free Video Editor) Codec Problemi veya Bazı Film Dosyalarını Oynatmak Eksik DLL Dosyaları USB Aygıtların Çalışmaması Silinmiş Dosyaları Kurtarma Ekran Görüntüsü Alma... 11

3 3 9. Bilgisayar Kullanımında Yardımcı Programlar ve Karşılaşılan Sorunlar 9.1. Ses İşleme (Audacity) Audacity, Windows, Mac OS X, Linux gibi birçok platformda çalışabilen özgür bir sayısal ses düzenleme ve ses kaydetme yazılımıdır. Audacity, şu anda Google'da çalışmakta olan Dominic Mazzoni tarafından, Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi sırasında geliştirildi. Mazzoni Google'da çalışmasına rağmen halen dünyanın dört bir yanından katkıcılar ile yazılımın ana geliştirici ve bakıcılarındandır. Audacity'nin öntanımlı dosya biçimi AUP olup, üzerinde çalışılan ses kaydını tüm katmanları ve efektleriyle saklama özelliğine sahip bir çalışma biçimidir. (Wikipedia, 2013)

4 4 Kaydetme Audacity kullanarak, bir mikrofon ya da karıştırıcıdan gelen ya da kaset bantlardan, kayıtlardan ya da mini disklerden gelen sayısallaştırılmış kayıtlar canlı olarak kaydedilebilir. Bazı ses kartları ile ses akışlarıda yakalanabilir. Mikrofon, ses girişi, USB/Firewire aygıtları ya da diğer kaynaklardan kayıt yapılabilir Aygıt Araç Çubuğundan bir çok giriş ve çıkış aygıtı yönetilebilir. Zamanlamalı Kayıt ve Sese Göre Kayıt özellikleri bulunur. Varolan izlerin üzerine bindirerek çok izli kayıtlar oluşturulabilir. 192,000 Hz gibi aşırı yüksek örnekleme hızlarından kayıt yapılabilir (uygun donanım ile). Windows DirectSound sunucusu kullanılmadığında, uygun yüksek çözünürlüklü aygıtlar ile Hz hızına çıkılabilir. Aynı anda birden çok kanal kaydedilebilir (uygun donanım ile). Düzey ölçerler, kayıt öncesi, kayıt sırasında ve kayıt sonrası ses düzeylerini izleyebilir. Kırpılmalar dalga şekli ya da etiket izlerinde gösterilebilir. Alma ve Verme Ses dosyaları alınabilir, düzenlenebilir ve varolan dosyalarla ya da yeni yapılan kayıtlarla ile birleştirilebilir. Kayıtları çok kullanılan dosya biçimlerinde ve bir kerede bir çok dosya olarak verebilir. WAV, AIFF, AU, FLAC ve Ogg Vorbis dosyaları alınıp verilebilir.

5 5 WAV ya da AIFF dosyaları "İsteğe Göre" doğrudan kaynaktan okunarak hızla yüklenebilir (böylece neredeyse anında çalışmaya başlanabilir). GSM 6.10, 32-bit ve 64-bit kayan noktalı WAV ve U/A- Law gibi libsndfile tarafından desteklenen tüm dosya biçimleri alınıp verilebilir. MPEG sesleri (MP2 ve MP3 dosyaları dahil) libmad kullanılarak alınabilir. "Ham Veriyi Al" komutu ile Ham (başlık bilgisiz) ses dosyaları açılabilir. WAV ya da AIFF dosyaları oluşturularak ses CD'leri hazırlanabilir. İsteğe göre yüklenen LAME kodlayıcı kütüphanesi ile MP3 dosyaları verilebilir. isteğe göre yüklenen FFmpeg kütüphanesi kullanılarak, AC3, M4A/M4R (AAC) ve WMA biçimleri alınıp verilebilir (bu kütüphane ayrıca görüntü dosyalarından ses almayı da sağlar). Ses Kalitesi Düzenleme 16-bit, 24-bit ve 32-bit (kayan noktalı) örnekler desteklenir (sonuncusu tam ölçeği aşan örnekleri de saklar). Örnekleme hızları ve biçimleri, yüksek nitelikli yeniden örnekleme ve titreme kullanılarak dönüştürülür. Farklı örnekleme hızı ve biçimlerindeki izler karıştırılabilir ve gerçek zamanlı olarak dönüştürebilir. Kes, Kopyala, Yapıştır ve Sil komutları ile kolayca düzenleme yapılabilir. Geri Al (ve Yinele) komutları sınırsız olarak kullanılarak istenen bir adıma dönülebilir. Çok fazla sayıda iz, çok hızlı düzenlenip karıştırılabilir. Her izde, birden fazla parça bulunabilir. Seçilebilir Eş Kilitlenmiş İzler özelliği ile Etiket izleri ses izlerine kilitlenerek bir arada tutulabilir. Çizim aracı ile tek tek örnek noktaları değiştirilebilir. Zarf Aracı kullanılarak, ses düzgün şekilde kısılıp açılabilir. Audacity düzgün şekilde kapanmamışsa kendiliğinden çökme kurtarma işlemi yapılır. Erişilebilirlik İz ve seçimler üzerinde tamamen tuş takımı kullanılarak işlem yapılabilir. Çok sayıda tuş takımı kısayolu bulunur. Ekran okuyucu olarak Windows üzerinde JAWS, NVDA ve diğerleri, Mac üzerinde VoiceOver desteklenir.

6 6 Etkiler Tempoyu değiştirmeden ton değiştirilebilir ya da tersi yapılabilir. Arkadaki cızırtı, vızıltı ve parazit gibi gürültüler kaldırılabilir.

7 7 Dengeleme, Bas Güçlendirme, Alçak/Yüksek Geçiren ve Çentik Süzgeç etkileri ile frekanslar değiştirilebilir. Sıkıştırma, Yükseltme, Normalleştirme ve Artarak Gir/Azalarak Çık etkileri ile ses düzeyi ayarlanabilir. Uygun çift kanallı izlerden vokaller kaldırılabilir. Podcast ya da DJ setleri için Kendiliğinden Kıs etkisi kullanılarak iz üzerine ses oluşturulabilir. Yazılımdaki diğer etkiler: o Yankı o Fazlayıcı o Wahwah o Paulstretch (aşırı germe) o Ters çevirme o Sessizliği Budama Etkiler bir proje üzerine "Zincirler" şeklinde ya da birden çok dosya üzerine Yığın İşleme kipinde uygulanabilir Video İşleme (VSDC Free Video Editor) Sürekli olarak amatör video işleriyle uğraşanlar ve bu nedenle ücretsiz bir video düzenleme programına ihtiyaç duyanların kullanabilecekleri en uygun programlardan bir tanesi de VSDC Free Video Editor yazılımı. Programı kullanırken videolarınızı dilediğiniz gibi kesip yapıştırabilir, temel efektler verebilir ve montajını gerçekleştirebilirsiniz. Program videonuzu montajlarken sadece farklı videoları birleştirmenizi veya farklı dakikalarda oynatmanızı sağlamıyor, aynı zamanda videoları üst üste bindirerek farklı boyutlarda tek bir ekranda oynatmanıza da yardımcı oluyor. Renk düzeltme, nesne şekillendirmesi, nesne filtreleri ve geçiş efektleri olmak üzere 4 adet efekt kategorisi bulunduran VSDC Free Video Editor un bu özelliklerini kullanmak bir o kadar da kolay.

8 8

9 9 Ücretsiz VSDC video editor programına tamindir sitesinden erişebilirsiniz Codec Problemi veya Bazı Film Dosyalarını Oynatmak Codec kelimesi anlam olarak Compressor ( sıkıştırmak ) ve Decompressor ( sıkıştırılanı açmak ) kelimelerin kısaltılmasından doğan bir kelimedir. Codec ler başlı başına bir yazılımdır. Compressor un karşılığı encoder decompressor un karşılığı decoder dir. Encoder ( sıkıştırmak ) codec ler bir görüntü veya sesi alıp belirtilen formatta ( divx, mp3, mpeg1, mpeg2 v.s.) şifreleyip sıkıştırırlar. Bu sayede ilgili formatın özelliğine göre yer tasarrufu sağlanır. Örneğin Müzik CD deki 3 dakkalık bir parçanın boyutu yaklaşık 50 MB dır. Bu CD formatındaki bir parça hiçbir kalite kaybı olmadan MP3 haline getirilince boyutu 3MB ta kadar düşürülebilir. İşte bu encoder e uğrayan ses i windows da dinleyebilmemiz için birde bu şifreyi çözecek decoder codec lere ihtiyaç duyulur. Sistemde Mp3 decoder i olmadığı sürece hiçbir şekilde bu dosyalar dinlenemez. Bir başka örnekde Divx denilen AVI formatlarıdır. 4,5 GB lık bir DVD çok az görüntü kaybı ile 600 MB ta kadar divx formatı ile küçültülebilir. Bu türlü uygulamaları

10 10 çalıştırmak için yine sistemde bir divx decoder i olmak zorundadır. Decoder ( çözmek ) codec lerde işte bu encoder e uğrayan işlemi çözer ve ses i veya görüntüyü verir. Kısacası Toparlarsak Codec yazılımları yer tasarrufları için geliştirilmiş formatlardır. Encoder ve Decoder olarak da ayrılırlar. Codec ler Nasıl çalışır? Codec lerin tek başına sistemde bulanması bir anlam ifade etmez. Bu codec leri amacı doğrultusunda kullanacak Programlarında sistemde bulunması gerekir. Mesela Mp3 ü dinlemek için winamp gibi media playerlere ihtiyaç duyulur. Mpeg2 için Mpeg2 oynatıcılara v.s. Bu amaçlar doğrultusunda hazırlanmış codec paketleri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı K-Lite Codec paketidir. K-lite Codec paketini kurduğunuzda bilgisayarınıza KM Player isimli player da kurulmakta ve film dosyalarınızı oynatmanıza imkan vermektedir. Codec paketi ile uğraşmadan daha hızlı bir çözüm yolu ise VLC player kurmaktır. VLC player temel codec ler iiçerisinde barındıran ve birçok formatı sorunsuz şekilde oynatan bir player dır Eksik DLL Dosyaları DLL dosyaları Windows ve yüklediğiniz yazılımlarla ortak olarak kullanılan dinamik kütüphane dosyalarıdır. Sistemden bir yazılım kaldırıldığında, DLL dosyalarından bir ya da birkaçı silinebilir. Bu durumda, hata mesajında belirtilen DLL dosyasını adresinde aratarak indirin. Bu dosyayı Windows altındaki System klasörüne veya hata aldığınız pencerede belirtilmişse ilgili dizine kopyalamanız sorunu çözecektir USB Aygıtların Çalışmaması USB cihazlar çalışmalarını sağlayacak elektrik enerjisini de USB portundan sağlarlar. İşletim sistemi ve sürücülerde bir sorun olmadığı halde bazı USB cihazların çalışmaması ya da belirli USB cihazların çalışmamalarının nedeni güç eksikliği olabilir. USB portundan çalışan bir cihazınız normalde çalışıyor fakat arasıra çalışmıyorsa, bilgisayarınızın USB portu arızalı olabilir. Veya sürücüsünü güncellemeyi deneyebilirsiniz.

11 Silinmiş Dosyaları Kurtarma Bir dosyayı DEL ile silmiş iseniz, geri dönüşüm kutusuna girerek geri yükle diyebilirsiniz. Fakat dosyayı SHIFT+DEL ile silmişseniz veri kurtarma programı kullanmadan kurtarmanız mümkün değildir. Böyle bir durumda dikkat etmeniz gereken nokta ise silme işleminden sonra bilgisayarınızda dosyaların yerini değiştirmemek ve yeni dosya kopyalamamaktır. Veri kurtarma programları genelde ücretli olarak satılmaktadır Ekran Görüntüsü Alma Windows XP için: İki yöntem vardır. Birincisi; klavyemizde bulunan Print Screen tuşuna bastıktan sonra, bir resim düzenleme programı (paint vb.) açarak CTRL+V(yapıştır) ile ekran görüntümüzü resim olarak kaydedebiliriz. Bir diğer yöntem ise bu iş için olan programlar kullanmaktır. Greenshot çeşitli yöntemlerle kolayca ekran görüntüleri almak için kullanabileceğiniz bir yazılımdır. Kurduktan sonra sistem tepsisinde program simgesi aracılığıyla özelliklerine erişebilirsiniz. Bir pencereyi, kendi seçeceğiniz bir bölgeyi veya tam ekran olacak şekilde ekran görüntüleri alabilirsiniz. Aynı zamanda görüntü düzenleyici sayesinde aldığınız ekran görüntülerini direk olarak yazıcıdan çıktı alabilir, panoya aktarabilir veya dosya olarak kaydedebilirsiniz. Buna ek olarak aldığınız ekran görüntüleriyle ilgili yazdırma seçeneklerini yapılandırabilir veya görüntüler üzerinde efektler uygulayabilirsiniz. Editörü kullanarak aldığınız ekran görüntülerini düzenleyebilirsiniz. Örnek olarak çizgiler ve oklar ekleyebileceğiniz gibi ayrıca metin kutuları oluşturabilir, kesme, kopyalama ve yapıştırma gibi işlemleri de yapabilirsiniz. Çoklu dil desteği olan programın kurulumu sırasında Türkçe dil seçeneğini aktifleştirerek Greenshot'ı Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Greenshot'ın güzel özelliklerinden birisi de Imgur eklentisi sayesinde anlık olarak yakaladığınız ekran görüntülerini upload etme şansına sahip olmanız. Bu şekilde çektiğiniz ekran görüntülerini kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

12 12 Windows 7-8 için: Ekran Alıntısı Aracı nı ekranda yer alan herhangi bir nesnenin anlık bir ekran görüntüsü yakalamak veya alıntılamak ve sonra resme görüntüye eklemek, kaydetmek veya paylaşmak için kullanabilirsiniz Ekran alıntısı aracına: Başlat düğmesi, Tüm Programlar, Donatılar ve ardından Ekran Alıntısı Aracı nı tıklayarak ulaşabiliyoruz. Program açıldıktan sonra, yeni butonuna basarak, ekranın herhangi bir bölümünü ya da tamamının görüntüsünü kolaylıkla alabiliyoruz. Aldığımız görüntüyü kaydet butonuna basarak istediğimiz türde kaydetmek mümkün.

13 13 Kaynakça Wikipedia. (2013, 03 10). Audacity , 2013 tarihinde Wikipedia: adresinden alındı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 İÇİNDEKİLER...2 GİRİŞ...4 BİLGİSAYARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ...4 1. BÖLÜM...5 BİLGİSAYARA GİRİŞ...5 BİLGİSAYARIN KULLANIM ALANLARI...5 KAPASİTE KAVRAMI...6 BELLEK ÇEŞİTLERİ...6 1) İÇ BELLEK BİRİMİ...6

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Bölüm 2: Bilgisayar Kullanımı ve Dosya Yönetimi / İşletim Sistemi Hazırlayanlar: Levent Emmungil ve Orçun Madran Bu konuyu bitirdiğinizde; Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı öğrenebilecek, Dosyaların nasıl

Detaylı

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Bilgisayar Nedir? BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Girilen bilgileri depolayabilen, bu bilgiler ile istenilen her türlü aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin yapılmasını sağlayan elde edilen sonuçları ekran

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI

ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI Bilgisayarların fiziksel kısımlarına ne denir? a) Ekran c) Yazılım d) Pc Bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalara verilen genel ad aşağıdakilerden hangisidir?

Detaylı

TR8213 Mart 2013. ASUS MeMO Pad Kullanım Kılavuzu. Telif Hakkı Bilgileri. Sınırlı Sorumluluk. Hizmet ve Destek

TR8213 Mart 2013. ASUS MeMO Pad Kullanım Kılavuzu. Telif Hakkı Bilgileri. Sınırlı Sorumluluk. Hizmet ve Destek MeMO Pad E-Kılavuz ASUS, çevreye olan etkiyi en aza indirmek ve tüketicilerin sağlığını korumak için kendini çevre dostu ürün/ambalajlar üretmeye adamıştır. Kılavuzun sayfa sayısının azaltılması, karbon

Detaylı

GT-P7500. Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu

GT-P7500. Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu GT-P7500 Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu Bu kılavuzu kullanma Samsung P7500 satın aldığınız için tebrikler. Bu güçlü, her yere git cihaz, aktif yaşam stilinize uyan çok yönlü ve hafif yapısı ile

Detaylı

ASUS Fonepad KULLANIM KILAVUZU TR8810

ASUS Fonepad KULLANIM KILAVUZU TR8810 ASUS Fonepad KULLANIM KILAVUZU TR8810 TR8810 İkinci Sürüm Aralık 2013 Telif Hakkı Bilgileri İçinde açıklanan ürünler ve yazılım da dahil olmak üzere bu kılavuzun hiçbir bölümü, ASUSTeK COMPUTER INC. in

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

ADOBE DEVICE CENTRAL CS5 & CS5.5'i Kullanma

ADOBE DEVICE CENTRAL CS5 & CS5.5'i Kullanma ADOBE DEVICE CENTRAL CS5 & CS5.5'i Kullanma Yasal uyarılar Yasal uyarılar Yasal uyarılar için bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Yenilikler Yenilikler (CS5.5)......................................................................................................

Detaylı

İşletim Sistemleri. İşletim Sistemi

İşletim Sistemleri. İşletim Sistemi İşletim Sistemleri İşletim Sistemi Nedir? Uygulama yazılımları ile bilgisayar donanımı arasındaki bağlantıyı sağlayan özel yazılımlardır. Bilgisayarda programların çalıştırılmasını ve istenilen temel işlevlerin

Detaylı

SM-T2105. Kullanma Kılavuzu. Mobil İnternet Cihazı. www.samsung.com

SM-T2105. Kullanma Kılavuzu. Mobil İnternet Cihazı. www.samsung.com SM-T2105 Kullanma Kılavuzu Mobil İnternet Cihazı www.samsung.com Bu kılavuz hakkında Bu cihaz, Samsung'un yüksek standartlarını ve teknik uzmanlığını kullanarak yüksek kalitede mobil iletişim ve eğlence

Detaylı

Acer Iconia Model numarası:... Seri numarası*:... Satın alma tarihi:... Satın alma yeri:...

Acer Iconia Model numarası:... Seri numarası*:... Satın alma tarihi:... Satın alma yeri:... 2 2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer Iconia Kullanım Kılavuzu Model: B1-A71 Bu değişiklik: 12/2012 This EEE is compliant with RoHS EEE yonetmeliğine uygundur Manufacturer: Acer Incorporated address: 8F,

Detaylı

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software)

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software) Temel Bilgiler Bilgisayarı Tanıyalım Bilgisayar günümüzde teknolojisinde en önemli yeri olan elektronik bir makinedir. Herkesinde bildiği gibi bilgisayar sadece kendisine verilen bilgileri bize geri verebilir.

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları Dr. Hüseyin TOROS İTÜ Bilişim Enstitüsü, Öğretim Görevlisi http://www.huseyintoros.com, huseyintoros@yahoo.com, 555

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

3.1. Kullanım Kılavuzu Flir Tools/Tools+

3.1. Kullanım Kılavuzu Flir Tools/Tools+ 3.1 Kullanım Kılavuzu Flir Tools/Tools+ Kullanım Kılavuzu Flir Tools/Tools+ #T559600; r. A/ 6896/6897; tr-tr iii İçindekiler 1 Yasal açıklama...1 1.1 Yasal açıklama...1 1.2 Kullanım istatistikleri...1

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

Sanal Makine VirtualBox kurulumu

Sanal Makine VirtualBox kurulumu LİNUX-PARDUS Sanal Makine VirtualBox kurulumu İnternet üzerinden indirdiğimiz VirtualBox setup'una tıklayarak kurulumu başlatıyoruz. 3 kere next dedikten sonra Install diyoruz. Bir süre sonra kuracağı

Detaylı

SM-N910CQ. Kullanma Kılavuzu. Cep Telefonu. Turkish. 09/2014. Rev.1.0. www.samsung.com

SM-N910CQ. Kullanma Kılavuzu. Cep Telefonu. Turkish. 09/2014. Rev.1.0. www.samsung.com SM-N910CQ Kullanma Kılavuzu Cep Telefonu Turkish. 09/2014. Rev.1.0 www.samsung.com İçerik İlk önce beni oku Başlarken 7 Paket içindekiler 8 Cihaz yerleşimi 10 S Pen 13 SIM veya USIM kartı ve pili kullanma

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

HP LaserJet 9040/9050. Kullanım Kılavuzu

HP LaserJet 9040/9050. Kullanım Kılavuzu HP LaserJet 9040/9050 Kullanım Kılavuzu hp LaserJet 9040/9050 series yazıcılar Kullanım Kılavuzu Telif ve Lisans 2005 Telif Hakkı Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı yasalarının izin

Detaylı

Smartpen Kullanım Kılavuzu

Smartpen Kullanım Kılavuzu Smartpen Kullanım Kılavuzu Versiyon 2.6 Bu cihaz, FCC kurallarının 15. bölümüne uygundur. Kullanımı aşağıdaki iki koşula tabidir: (1) bu cihaz zararlı parazite neden olmamalıdır ve (2) bu cihaz, istenmeyen

Detaylı

ware V1.41 Kullanım Kılavuzu

ware V1.41 Kullanım Kılavuzu ware V1.41 Kullanım Kılavuzu SAMSUNG AĞ KAYIT SUNUCUSU YAZILIMI Bu programı yüklemeden önce veya kullanırken Samsung web sitesini ziyaret edin www.samsungsecurity.com ve en son S/W sürümünü indirerek bu

Detaylı