TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU ÇEKMECE NÜKLEER ARAŞTIRMA VE EĞİTİM MERKEZİ 1. ULUSAL NÜKLEER YAKIT TEKNOLOJİSİ SEMPOZYUMU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU ÇEKMECE NÜKLEER ARAŞTIRMA VE EĞİTİM MERKEZİ 1. ULUSAL NÜKLEER YAKIT TEKNOLOJİSİ SEMPOZYUMU"

Transkript

1 TR TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU ÇEKMECE NÜKLEER ARAŞTIRMA VE EĞİTİM MERKEZİ 1. ULUSAL NÜKLEER YAKIT TEKNOLOJİSİ SEMPOZYUMU S-S EYLÜL 1997 ÇNAEM, İSTANBUL BİLDİRİLER KİTABI

2 DISCLAIMER Portions of this document may be illegible in electronic image products. Images are produced from the best available original document.

3 TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU ÇEKMECE NÜKLEER ARAŞTIRMA VE EĞİTİM MERKEZİ.' ii. ULUSAL NÜKLEER YAKIT TEKNOLOJİSİ SEMPOZYUMU 3-5 EYLÜL 1991 ÇNAEM, İSTANBUL CİLT î

4 -ÖNSÖZ- Gelişmiş ülkelerin büyük çoğunluğunun başlıca özelliği nükleer enerji kullanımı ve nükleer teknolojide erişmiş oldukları ileri düzeydir. Ülkemiz 40 yılı aşkın bir süredir nükleer uygulamalar ve araştırmalar sahasında oldukça ileri bir aşamaya gelmiş olmasjna rağmen, ne yazık ki* nükleer enerji kullanımında, dolayısıyla nükleer reaktör teknolojisinde ve buna bağlı olarak nükleer yakıt teknolojisinde lâyık olduğu düzeye erişememiştir. İlk defa bundan tam 20 yıl önce Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde ileri görüşlü yöneticilerin girişimi ile nükleer yakıt teknolojisi çalışmalarının temelleri atılmıştır. Bu tarihten 9-10 yıl sonra gene ülke ve dünya gerçeklerinin farkında olan yöneticilerin teşviki ile, tamamına yakın bir kısmı Türk mühendis ve teknisyenlerinin emeği ile "uranyum konsantresinden sinterlenmiş pelet yapımına" kadar olan adımlan kapsayan "Nükleer Yakıt Pilot Tesisi"nin kurulması gerçekleştirilmiştir. Nükleer güç santralı kurulması için bugünlerde üçüncü defa girişimde bulunan Türkiye'de, konuyla ilgili olanların unutmaması gereken en önemli husus nükleer enerji kullanımında, güvenli enerji sağlanabilmesi için nükleer yakıt çevriminde olabildiğince bağımsız ve kendi kendine yeterli olunmasıdır. Bir nükleer güç santralı uzun prosedürler sonucu "bir defa yaptırılır", ama bunun nükleer yakıtlarının temini ve nükleer yakıt çevriminin diğer adımlan bü santralın ömrü boyunca, bir diğer deyişle yıl devam edip gider. Bu bakımdan kendisine verilen imkânlar dahilinde nükleer yakıt teknolojisi konusunda elinden gelen çalışmaları yapan Merkezimiz, ülke genelinde nükleer yakıt teknolojisi üzerinde bunca yıldır yapılan çalışmaların bir araya getirilmesi ve konular üzerinde gerekli tartışma ortamının yaratılabilmesi maksadıyla, TAEK Başkanlığının da desteklerini alarak 1. Ulusal Nükleer Yakıt Teknolojisi Sempozyumu'nu tertiplemiş bulunmaktadır. Bu kitapta yayınlamış olan bildirilerin nükleer yakıt teknolojisi konusunda ilerde yapılacak çalışmalara da ışık tutacak ve teşvik edecek nitelikte olduğu kanısındayım. Eylül 1997 Dr. Reşat ÜZMEN ÇNAEM Müdürü

5 İÇİNDEKİLER CİLT 1 Sayfa NÜKLEER YAKIT ÇEVRİMLERİ (Çağrılı Bildiri) 1 Şevket Çan (ÇNAEM) NÜKLEER YAKIT TEKNOLOJİSİNDE YENİ GELİŞMELER 23 Oner Çolak (HÜNEMB) KULLANILMIŞ YAKIT YÖNETİMİ STRATEJİLERİ, 29 R. Üzmen. Ş. Çan, T. Aybers, L. Güreli, F. Çan (ÇNAEM) RADYOMETRİK ALAN ÖLÇÜMLERİ VE DİFERANSİYEL COĞRAFİK 41 KONUM BELİRLEME (DGPS) SİSTEMİ İLE U VE Th YATAKLARININ BELİRLENMESİ Ali Alacalar, Levent Aksu (ANAEM) JEOFİZİK YÖNTEMLERLE URANYUM VE TORYUM ARAMALARI 49 Fethi A. Yüksel, Ali İsmet Kanlı (İÜMF) URANYUM KONSANTRESİ ÜRETİMİNDE YENİ GELİŞMELER 59 Ş. Can, K. Cimcim (ÇNAEM) SULU ORTAMLARDAN URANYUM KAZANILMASI VE 67 ZENGİNLEŞTİRİLMESİ İÇİN GELİŞTİRİLEN YENİ BİR POLİMERİK ADSORBAN H. Güler. K Şahiner, G. A. Aycık, O. Güven (ANAEM) Th(IV)'ÜN, Ce(IV) ve U(V1) İÇEREN ÇÖZELTİLERDEN TOPO YÜKLÜ 77 SİLİKAJELDE AYIRIMININ İNCELENMESİ Ü. Hiçsönmez. Meral Eral (EÜ NBE) ESKİŞEHİR BEYLİKAHIR TORYUM CEVHERİNDE KLORLAMA 87 YÖNTEMİYLE TORYUM VE NADİR TOPRAK ELEMENTLERİNİN BİRBİRİNDEN AYRILMASI B. Kopuz. A. Nezihi Bilge (ÇNAEM) ADU YOLUYLA URANYUM DİOKSİT ÜRETİMİ 99 Ş. Can. S. Acarkan. K. Cimcim, L. Çolak, A. Yaylı, S. Albayrak. İ. Yıldız (ÇNAEM) AMONYUM URANİL KARBONAT YOLUYLA URANYUM DİOKSİT ÜRETİMİ Ş. Can. A.Yaylı. S. Albayrak. İ. Yıldız. F. Oan, L. Çolak. N. Bekdemir. A. Van (ÇNAEM) i09 LAZER İLE U235 ZENGİNLEŞTİRME SİSTEMİNİN TASARIMI VE YAPIMI 115 A. Alaçakır. T. An, O. Pervan, Ö. Kuşdemir, E. Tan, R. Aydın (ANAEM) (U,Th)O2 BİLEŞİK OKSİT NÜKLEER YAKIT ÜRETİMİ 125 A. Yavlı. L. Çolak, L. Güreü. Ş. Çan, F. Can, T. Aybers. A.A. Akşit. Y. Bayram (ÇNAEM)

6 PELET YAPIMINA UYGUN ThO2^(%0-40)UO3 MİKROKÜRECİKLERİNİN 133 ÜRETİM KOŞULLARININ İNCELENMESİ H. Tel. M. Eral, Y. Altaş (EÜ NBE) Th(C2O4)2.6H2O ve U(C2O4)2.6H2O TOZLARININ MEKANİK 143 KARIŞTIRILMASI İLE HOMOJEN (Th0.8U0.2)O2 TOZLARININ HAZIRLANMASI Y. Altaş. M. Eral, H. Tel (EÜ NBE) SİNTERLEME VE BİRİNCİ SAFHA SİNTERLEME KİNETİĞİ 153 M. Timuçin Aybers (ÇNAEM) UO2 YAKIT YAPIMINA ESAS TOZ VE PELETLERİN HAZIRLANMASI 165 Ş. Can, B. Kopuz, T. Aybers, Y. Bayram, İ. Yurtseveri, N. Ateş (ÇNAEM) UO2 PELETLERİ SİNTERLEME ÇALIŞMALARI 171 Ş. Can, T. Aybers, L. Çolak. B. Kopuz, Y. Bayram, K. Cimcün, A. Yaylı, A. A. Akşit, İ. Yurtseveri, İ. Yıldız, S. Albayrak, N. Ateş, G. Birdane, H. Köse (ÇNAEM) CANDU YAKIT DEMETİ FABRİKASYONU 179 Ş. Can (ÇNAEM) PLAZMA ORTAMINDA BOR NİTRÜR VE BOR KAPLAMALI NÜKLEER 187 YAKIT YAPIMI H. Durmazuyar (CÜ Sivas), Güngör Gündüz (ODTÜ) (UO2-Gd2O3) SİSTEMİNDE DÜŞÜK VE YÜKSEK SICAKLIK i 93 SİNTERLEMESİ A. Yaylı. M. Marşoğlu (ÇNAEM) URANYUM DİOKSİT ve URANYUM DİOKSİT-GADOLİNYUM OKSİT 203 YAKITLARININ ÇÖZ-PEL TEKNİĞİYLE ÜRETİLMESİ İ. Uslu (TAEK), H. Dişbudak (ANAEM). B. Kopuz, A. A. Akşit (ÇNAEM), G. Gündüz (ODTÜ) KİMYASAL ÇÖKELTME YÖNTEMİYLE URANYUM DİOKSİT-URANYUM 213 DİOKSİT-GADOLİNYUM OKSİT YAKITLARININ BOR NİTRÜR KAPLANMASI İbrahim Uslu (TAEK). Güngör Gündüz (ODTÜ) URANYUM DİOKSİT-GADOLİNYUM OKSİT YAKITININ BOR KARBÜRLE 221 KAPLANMASI H. Dişbudak (ANAEM), İ. Uslu (TAEK). A. Y. Bilgesi! (AÜFF). G. Gündüz (ODTÜ)

7 İÇİNDEKİLER CİLT 2 NÜKLEER YAKIT TASARIM KRİTERLERİ 231 Ş. Can (ÇNAEM) ELESTRES: NÜKLEER YAKIT ANALİZ KODU 241 Ş. Can, UM (ÇNAEM) CANDU REAKTÖRLERİNDE YAKIT YÖNETİMİ: RFSP KODU 251 Ş. Can (ÇNAEM) BASINÇLI SU REAKTÖR YAKITLARINDA FİS YON GAZI YAYILMA 261 MODELLERİNİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ Tahir Akbaş (TAEK), Üner Çolak (HÜ NEMB) İLERİ NÜKLEER YAKIT TASARIMLARININ YAKIT KULLANIMINA 271 ETKİSİ B. Sankaya. Ü. Çolak, M. Tombakoğlu, A. Yılmazbayhan (HÜ NEMB) OPTIMIZED FUEL ASSEMBLIES FOR MODERN PWR'S; DESIGN 277 FEATURES AND OPERATING EXPERIENCE H. P. Holley, P. Urban, J. H. Fuchs (SIEMENS) BOR KARBÜR KAPLI NÜKLEER YAKITLARIN NÖTRONİK 285 HESAPLAMALARI E. Tanker. İ. Uslu (TAEK), H. Dişbudak (ANAEM), G. Gündüz (ODTÜ) GADOLİNYUM OKSİTLİ VE BOR NİTRÜR KAPLI NÜKLEER 291 YAKITLARIN PERFORMANS HESAPLARI E. Tanker. İ. Uslu (TAEK), H. Dışbudak(ANAEM), G. Gündüz (ODTÜ) HYBRID REAKTÖR SİSTEMİ YARDIMIYLA UO2 YAKITLI TERMAL 297 REAKTÖR ATIKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE FİSSİL YAKİT ÜRETİMİ Osman İpek (SDÜ İsparta) HAFİF SU REAKTÖRLERİ İÇİN YAKIT ZENGİNLEŞTİRMEK ÜZERE 307 TASARLANAN BİR FÜZYON HİBRİD REAKTÖRÜN NÖTRONİK PERFORMANSI Hüseyin Yapıcı. Ertuğrul Baltacıoğlu (EÜ Kayseri) NÜKLEER REAKTÖRLERDE MEYDANA GELEN TRANSURANİK 317 SORUNLAR VE GİDERİLMESİNE GENEL BİR BAKIŞ M. A. A. Aslanı. S. Akyıl, M. Eral (EÜ NBE) NÜKLEER YAKIT TEDARİK VE ÜRETİMİNDE KALİTE GÜVENCESİ 323 SİSTEMLERİ JŞ. Can. (ÇNAEM) NÜKLEER YAKIT DEMETLERİNİN TEDARİK, TASARIM VE 333 İMALATINDA KALİTE TEMİNİ S. Ajctürk. S. Zararsız, A. Alat (TAEK) UO2 PELET ÜRETİM PROSESİ KALİTE GÜVENCESİ HESAPLARI 341 Ş. Can, S. Acarkan. L. Güreli, F. Can, N. Bekdemir (ÇNAEM)

8 NÜKLEER YAKITLARIN KALİTE KONTROLÜNDE KULLANILAN 351 STANDARTLAR L. Güreli. Ş. Can (ÇNAEM) ENERJİ DAĞILIMI X-ISINIFLUORESANS ANALİZ TEKNİĞİ İLE 359 URANYUM ÇÖZELTİSİ İÇİNDE 235U MİKTARININ SAPTANMASI A. Başsan, T. Akyüz. N. Yılmaz (ÇNAEM) URANYUM ANALİZ YÖNTEMLERİ 367 N. Bekdemir. S. Acarkan (ÇNAEM) URANYUM BİLEŞİKLERİNDE SAFSIZLIK ANALİZLERİ 3 75 S. Acarkan. L. Güreli. S. Albayrak (ÇNAEM) URANYUM İÇİNDE SAFSIZLIK ANALİZİ YÖNTEMLERİNİN 385 GELİŞTİRİLMESİ S. Albayrak. A. N. Bilge (ÇNAEM) NÜKLEER YAKITLARDA YANMA ORANI KİMYASAL TAYİNİ 393 L. Güreli (ÇNAEM) UO2 TOZ KARAKTERİZASYONU 399 İ. Yurtseveri. F. Can, L. Çolak (ÇNAEM) UO, YAKIT PELETLERİNİN KARAKTERİZASYONU: YOĞUNLUK VE 409 POROZİTE ÖLÇÜM YÖNTEMLERİ B. Kopuz, Y. Bayram. L. Çolak. K. Cimcim, T. Aybers, A. Yaylı (ÇNAEM) FARKLI YOĞUNLUKLARDA PRESLENMİŞ UO, PELETLERİNİN 419 YOĞUNLUK VE MİKROYAPILARININ İNCELEMESİ B. Kopuz (ÇNAEM), W. Dörr (KWU ) UO2 PELETLERİNDE MİKROYAP1 İNCELEMESİ 429 Ş. Can, A. A. Akşit. L. Çolak, A. Yaylı, Y. Bayram, B. Kopuz (ÇNAEM) NÜKLEER YAKIT PELETLERİNİN TAHRİBATSIZ KARAKTERİZASYONU 439 Ş. Ekinci (ÇNAEM) TECHNOLOGY TRANSFER AND COOPERATION IN THE NUCLEAR 449 FUEL AREA H. P. Hollcy. 1 H. Fuchs (SIEMENS) GÜVENLİK DENETİMİ VE GENİŞLETİLMİŞ UYGULAMA PROGRAMİ 459 Ş. Can. L. Güreli (ÇNAEM) NÜKLEER REAKTÖRLERDE YAKIT MALİYET HESABI 465 M. T. Avbers. R. Üzmen. Ş. Can, L. Güreli. F. Can (ÇNAEM) RASYONEL TORYUM KULLANIMI İÇİN BİR ÖNERİ "THORIMS - NES" 475 Kazuo Furukawa (1TMSF Japan), L. Berrin Erbay (OÜ MMF, ESKİŞEHİR) NÜKLEER YAKITLA İLGİLİ POLİTİKALAR VE STRATEJİLER VE ATIK 485 YÖNETİMİNDE ÇEVRE JEOFİZİĞİ Fethi A. Yüksel. Ali İ. Kanlı (İÜ MF)

9 1. Ulusal Nükleer Yakıt Teknolojisi Sempozyumu, 3-5 Eylül 1997, ÇNAEM, İstanbul NÜKLEER YAKIT ÇEVRİMLERİ _ (ÇAĞRILI BİLDİRİ) Şevket CAN TR Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi, İstanbul ÖZET Nükleer enerjinin kaynağı bir nötronun çarpması ile ağır atom çekirdeklerinin bölünerek daha hafif çekirdekler olan fisyon ürünleri ile birkaç nötron ve gama radyasyonu vermesidir. Nükleer Yakıt Çevrimi, özel bölünebilir (fisil) maddenin doğada bulunduğu şekilden reaktörde yakıt olarak kullanılabilecek hale gelinceye kadar ve reaktörde kullanıldıktan sonra zararsız hale getirilinceye kadar geçirdiği bütün işlemleri ifade eden bir terimdir. Başka bir ifadeyle. Nükleer Yakıt Çevrimi, geniş anlamıyla nükleer yakıt üretmek, reaktörde ışınlamak ve ışınladıktan sonra geçici veya kesin olarak depolamak için gereken proses ve operasyonların hepsini ifade eden bir terimdir. Reaktör tipi, yakıt tipi ve kullanılmış yakıt yönetimi opsiyonlarına bağlı olarak değişik nükleer yakıt çevrimleri vardır. Nükleer yakıt çevrimi, uranyum aramalarından başlar ve çevrim sırasında kullanılan ve oluşan malzemelerin son gömülmesi ile sona erer. Kolaylık olması için çevrim iki kısımda incelenir: Reaktörden önceki işlemlere ön-kısım, reaktörden sonraki işlemlere son-kısım denir. ABSTRACT The source of energy in the nuclear reactors is fission of a heavy nuclei by absorbing a neutron and giving fission products, few neutrons and gamma radiation. The Nuclear Fuel Cycle may be broadly defined as the set of processes and operations needed to manufacture nuclear fuels, to irradiate them in nuclear reactors and to treat and'store them, temporarily or permanently, after irradiation. Several nuclear fuel cycles may be considered, depending on the type of reactor and the type of fuel used and whether or not the irradiated fuel will be reprocessed. The nuclear fuel cycle starts with uranium exploration annd ends with final disposal of the material used and generated during the cycle. For practical reasons the process has been further subdivided into the front-end and the back-end. The frond-ennd of the cycle occurs before Irradiation and the back-end begins with the discharge of spennt fuel from the reactor.

10 I. TANIMLAR Nükleer Güç ile ilgili konuların iki kategoride incelenmesi adet olmuştur: 1) Elektrik enerjisi veya bir nükleer güç tesisinde ısı üretimi. 2) Nükleer Yakıt Çevrimi. A. Nükleer Enerjinin Kaynağı Nükleer Enerji (Atom Enerjisi), bir fisi!(özel bölünebilir) maddenin nötron ile fisyon (çekirdek bölünmesi) reaksiyonundan meydana gelir. Bir fisyonda GİRENLER ÇIKANLAR Fisil madde I 1 Fisyon ürünleri Nötron. Radyasyon Nötronlar ENERJİ Nükleer fisyon reaktörlerinde, enerjinin kaynağı bir nötronun çarpması ile ağır atom çekirdeklerinin daha hafif çekirdekler (fisyon ürünleri) ve birkaç nötron ile P (beta) partikülleri, nötron ve y (gama) radyasyonu spektrumuna bölünmesidir. Ürünlerin kalan kütlesi, başlangıç reaktanlarınkinderi daha azdır ve kütle kaybının tamamına yakını yayımlanan enerji olarak ortaya çıkar. Bu enerjinin de tamamına yakınr fisyon ürünlerinin kinetik enerjisi olarak kalır. Bölünen çekirdekten yayımlanan nötronlar diğer yakıt atomlarının çekirdeklerini bölmeye, dolayısıyla ısı üretmeye, radyasyona, daha yeni nötronlar yaymaya devam ederler. Böylece kendiliğinden sürüp giden bir zincir reaksiyonu meydana gelir. Nükleer güç santrallarında yakıt olarak halen uranyum kullanılmaktadır. Uranyumun hemen hemen tamamı 2 izotoptan ibarettir: Uranyum-235 (f7 9 " 5 ) ve 2 uranyum-238 ( / 38 9 ). Sadece U-235 izotopu fisildir, yani bütün enerjilerdeki nötronları 2 (yavaş nötronlar dahil) absorplayarak bölünebilme yeteneğindedir. Öte yandan U- 235, doğal uranyumun sadece %0.71 'i kadardır. Bazı reaktörler yakıt olarak doğal uranyumu kullanabilirse de bugün termal reaktörlerin çoğu biraz zenginleştirilmiş uranyum kullanırlar, burada U-235 oranı yaklaşık %3 civarına yükseltilmiştir. Bugün bilinen 3 tane fisil madde vardır: 1. U 235 Doğada var. Doğal Uranyum içinde % Pu 239 Doğada yok. Reaktörde U 238 'den oluşur. 3. U 233 Doğada yok. Reaktörde Th 232 'den oluşur. U 23e (U-238) ve Th 232 (Th-232) maddelerine kaynak madde (doğurgan) denir. Kaynak ve fisil maddelerin hepsine nükleer madde denir. Reaktörde tüketilen her 1 gram U kwh enerji eşdeğeridir. Aynı enerji ( kwh) kg kömür veya kg petrol tüketimine eşdeğerdir.

11 Barışçıl amaçlı nükleer enerji kullanabilmek için gerekli olanlar: 1. Fisil (özel bölünebilir) madde Nükleer Yakıt Reaktörle uyumlu olmalı. Güvenil olmalı, Standart ve speslfikasyonlara uymalı, Güvenilir ve ekonomik olarak sağlanabllmelidir. 2. Reaktör Fisyonun kontrollü olarak sürdürülmesini sağlar ve fisyon enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Güvenli İşletilmeli ve diğer detaylı kurallar. U-235 ve U-238 çekirdeklerinden oluşan nükleer yakıtın bir reaktörde ışınlanması adımı sırasında fisyon prosesi ile oluşan enerji yakıttan çekilip alınır. U-235 çekirdekleri fisyon ürünlerine bölünür, bunların bir kısmı oldukça radyoaktiftir. U-238 çekirdeklerinin bir kısmı nötronlarla reaksiyona girer ve radyoaktif olan daha ağır elementlere dönüşür. Bunların en önemlisi Pu-239'dur, U-235 gibifişlidir ve sonradan zincir reaksiyonunu devam ettirebilecek muhtemel bir yakıt malzemesidir. Gerçekten oluşan plütonyumun bir kısmı ışınlanmakta olan yakıtlar daha reaktörün İçinde iken fisyona uğrar ve enerji verirler (uranyum yakıtı ışınlanırken yayılan enerjinin 1/3 kadarı plütonyum fisyonundan gelir). Fisyon reaksiyonlarından meydana gelen ısı, soğutucu tarafından yakıt demetlerinden buhar devresine transfer edilir, bu devre türbin İle bağlantılıdır. Türbin de dönerek eletrik enerjisi üretir. B. NÜKLEER YAKIT ÇEVRİMLERİ Fisil maddenin doğada bulunduğu şekilden reaktörde yakıt olarak kullanılabilecek hale gelinceye kadar ve reaktörde kullanıldıktan sonra zararsız hale getirilinceye kadar geçirdiği bütün işlemleri ifade eden bir terimdir... Başka bir İfadeyle, Nükleer Yakıt Çevrimi, geniş anlamıyla nükleer yakıt üretmek, reaktörde ışınlamak ve ışınladıktan sonra geçici veya kesin olarak depolamakiçin gereken proses ve operasyonların hepsini ifade eden bir terimdir. Reaktör tipi, yakıt tipi ve kullanılmış yakıt yönetimi opsiyonlarına bağlı olarak değişik nükleer yakıt çevrimleri vardır. 1. Tek geçişil yakıt çevrimleri LWR (PWR) HWR(CANDU) 2. Termal reaktör geri dönüşlü yakıt çevrimi (MOX yakıt) 3. Hızlı üretken reaktör yakıt çevrimi (FBR) 4. Toryumlu Yakıt çevrimleri Genelleştirilmiş Nükleer Yakıt Çevrimi Semasım (Şekil 1)

12 C. NÜKLEER YAKIT ÇEVRİMİNİN KISIMLAR! URANYUM CEVHERJ ARAMALARI URANYUM CEVHERİNİN ÇIKARILMASI- URANYUM KONSANTRESİ ÜRETİMİ Ticari Uranyum Bileşiği(~%60DoağlU) SAFLAŞTIRMA VE DÖNÜŞÜM Nükleer saflıkta uranyum bileşiği üretimi UO 2 tozu üretimi (doğal %0.71 U 235 ) Zenginleştirme yapılacaksa UF d üretimi UF 4 üretimi ZENGİNLEŞTİRME (>%3 U 235 ) Fakir UF 6 depolama ( %0.25 U 235 ) Zengin UF 6 -»UO 2 dönüşümü YAKIT FABRİKASYONU UO 2 tozu hazırlama (Doğal veya zengin UO 2 ) Pu kullanılacaksa (U,Pu)O 2 hazırlama Th kullanılacaksa (U,Th)O 2 hazırlama Presleme (sillndirik pelet) Sinterleme (1700=C fırın) Pelet yüzeyi hazırlama Yakıt zarfı hazırlama (zirkonyum alaşımı boru) Hafif sulu reaktör yakıtları için 4.2 m Ağır sulu reaktör yakıtları için 0.5 m Yakıt elemanı yapımı (pelet dolu boru uçlarının kaynatılması) Demet yapımı (yakıt elemanlarının belli sayıda birleştirilmesi) Hafif suhj reaktör yakıtları için kare düzenli 300 eleman Ağır sulu reaktör yakıtları için daire düzenli 37 eleman REAKTÖRDE IŞINLANMA (FİSYON) SON KISIM KULLANILMIŞ YAKITIN GEÇİCİ DEPOLANMASI (en az 6 ay) karar verilmişse YENİDEN İŞLEME (U ve Pu kazanımı) UZUN SÜRELİ DEPOLAMA (kullanılmış yakıt veya yeniden işleme atığı) SON GÖMME İŞLEMİ NÜKLEER YAKIT ÇEVRİMİ İLE İLGİLİ ENDÜSTRİYEL FAALİYETLER Zirkonyum Metal Üretimi Zlrkaloy Soru Üretimi Ağır Su Üretimi Yüksek Seviyeli ve Diğer Atık Yönetimi Nükleer Madde ve Radyoaktif Madde Taşımacılığı

13 II. NÜKLEER YAKIT ÇEVRİMİ PROSESLERİ VE TESİSLERİ Burada temel Nükleer Yakıt Çevrimi prosesleri kısaca tanımlanacaktır. Aynı zamanda Nükleer Yakıt Çevrimi tesislerinin coğrafik dağılımları ve kapasiteleri tablolar ile gösterilecektir. Tablolarda kapasiteler tesisin işletme durumları (İşletmede, beklemede, gelecekte, kapalı) ile beraber verilmiştir. 'Gelecekte' durumu lisans bekleyen tesisleri, inşa halindeki tesisleri, planlanmış tesisleri ve inceleme safhasında olan projeleri ifade etmektedir. A. DÜNYA URANYUM VE TORYUM KAYNAKLARI Dünya uranyum ve toryum kaynakları hakkında burada kısaca bilgi verilecektir. Tablo 1 Dünya Bilinen Uranyum Kaynakları Tablo 2 Dünya Bilinen Toryum Kaynakları B. URANYUM MADENCİLİĞİ VE CEVHER İŞLEME 1970'lerln sonlarında nükleer enerjinin planlanmış büyümesi yoğun uranyum kaynakları arama ve çıkarma faaliyetlerini motive etmiştir, Gerçekte nükleer enerji büyümesi ve İlgili uranyum tüketimi tahminlerin çok altında olmuştur. 1980'lerde uranyum üretimi sivil nükleer programlarda tüketilenden fazla olmuş ve büyük çapta sivil doğal uranyum stokları oluşmuştur. Bunun sonucunda yüksek maliyetli uranyum üretim merkezleri kapanmıştır. Bugünkü uranyum üretimi, dünya sivil nükleer programının uranyum talebinin sadece %60 kadarını karşılamaktadır, aradaki fark uranyum envanterinden karşılanmaktadır. Dünya çapında stoklardaki kullanılabilir uranyum miktarı, Doğu Avrupa ülkelerindeki yeni değişimler sebebiyle tam alarak bilinememektedir. Bu ülkelere ait uranyum envanterleri ve üretimleri şimdi dünya piyasasında bulunabilmektedir. Sivil stoklara ilave olarak askeri rezervlerden (nükleer başlıklı füzelerden) de yüksek zenginlikteki uranyum seyreltilecek ve LWR yakıtı olarak kullanılacaktır. Bunun arkasından sökülen nükleer füze başlıklarından plütonyumların ne yapılacağı, yakıt olarak kullanılıp kullanılmayacağı tartışılmaktadır(2). Uranyumun çoğu konvenslyanel uranyum maden yataklarından ve cevher işleme tesislerinde üretilmektedir. Uranyum cevherleri genellikle %0. l-%0.5 uranyum İçerir, bunun yanında çok düşük uranyumlu (%0.03-%0.04 uranyum) cevherlere ve daha yüksek (%10 uranyuma kadar) cevher yataklarına da rastlanmıştır. Cevherler yakın bir cevher işleme tesisinde işlenir ve uranyum konsantresi üretilir. Eğer varsa, aynı yöredeki birkaç uranyum madeninden çıkan cevherler bir işleme tesisinde kullanılır. Cevher İşleme tesisinin dizaynı, söz konusu cevherin özelliklerine sıkıca bağlıdır. Son ürün uranyum konsantresldlr (sarı pasta). Uranyum üretiminde bazen konvenslyonel olmayan yöntemler (yerinde çözündürme ve yığma çözündürme gibi) kullanılır. Yerinde çözündürme cevher yerin altında dururken kullanılır. Oksijen bakımından zengin çözündürme çözeltileri ile zorlamalı delikler vasıtasıyla uranyum cevherden çözülüp alınır. Toplanan çözeltiden konvenslyonele benzer yöntemlerle kazanılır, Ancak belirli Jeolojik özelliklere sahip yataklarda kullanılabilen bir yöntemdir. Üretim maliyeti düşük olduğundan dünyadaki kulanım oranı artmaktadır ve bugün üretim yöntemlerindeki payı %25 civarındadır. Bu tür uranyum üretimi çevre bakış açısından daha kabul edilebilir bir yöntemdir. Öte yandan bu yöntem yer altı su kaynaklarını kirletebilir, bu sebeple üretim bittikten sonra genellkle bir restorasyon gerekmektedir. Yığma çözündürmesi düşük dereceli cevherlerden uranyum kazanılmasında kullanılmakta olan bir proses olup genellikle bir konvenslyonel uranyum madenciliği ve cevher İşleme tesisi ile beraber bulunur,

14 Uranyum cevher işleme kapasiteleri ve işletme durumları Tablo 2'de verilmiştir. Uranyum, yaş yöntem fosforik asit üretiminden ve bakır cevheri işletmesi sırasında yan-ürün olarak da kazanıiabilir. Ayrıca kömür külleri ve deniz suyu gibi konvensiyonel olmayan kaynaklardan da prensip olarak kazanıiabilir. Fosfat kayaçlarından uranyum kazanılması için bazı yöntemler geliştirilmiş, bunlardan solvent ekstraksiyon yöntemine dayanan üçü ticari duruma ulaşabilmiştir. Bu proseslerin ticari hale geçmesi göstermiştir ki DEHPA-TOPO prosesi, fosforik asitten uranyum kazanılmasında kullanılabilir en iyi teknolojidir. DEHPA-TOPO prosesini kullanan uranyum kazanma tesisleri, Belçika, Kanada ve ABD'de başarıyla işletilmektedir. Uranyum fiyatlarının düşmesi sebebiyle bazı tesislerin üretimleri durdurulmuştur. Bununla beraber, daha iyi piyasa şartlarında fosforik asit sanayii önemli bir uranyum üreticisi olacaktır. Fosforik asitlerden yan-ürün olarak maksimum uranyum üretimi, bugünkü fosforik asit tesislerine dayanarak, 12,000 fon U/y olabilecektir. Fosforik asitten uranyum üretimi kapasiteleri Tablo 4'de verilmiştir. C. URANYUM SAFLAŞTIRMA VE DÖNÜŞÜM Uranyum madenciliği ve cevher işlemeden gelen ticari uranyum konsantrelerinin saflaştırılması ve dönüşümü prosesinde, konsantreler nitrik asitte çözülür, TBP kullanarak solvent ekstraksiyonu ile saflaştırılır ve nükleer saflıkta uranyum bileşiği olarak çöktürülür (bu genellikle amonyum diuranat olur). Çökelek kavrularak UO 3 ve sonra indirgenerek UO 2 tozu elde edilir. UO 2 nükleer yakıflann femel kimyasal bileşiğidir. Saf ve sinterlenebilir UO 2, doğal uranyumla çalışan basınçlı ağır su reaktörleri (PHWR) için yakıt fabrikasyonunda kullanılır. Hafif sulu reaktörler (LWR), fisil uranyum izotopu olan U 235 bakımından zenginleştirilmiş uranyumlu yakıt kullanır. Bugün kullanılmakta olan zenginleştirme prosesleri, proses besleme maddesi olarak gazlaşabilen bir bileşik olan UF 6 isterler. UF 6 ise UO 2 'den itibaren 2 ana adımda üretilir. Uranyum dioksif, hidroflorürleme (HF) ile uranyum fetraflorüre (UF 4 ), sonra da elementel flor (F 2 ) ile florinasyon yoluyla uranyum hegzaflorüre (UF^ dönüştürülür. Doğal uranyum gaz soğutmalı grafit reaktörlerinin (NUGGR) yakıtları metalik uranyumdan üretilir, metalik uranyum da UF/ün indirgenmesinden elde edilir. Bugün dünyada uranyum dönüşüm kapasitesi ihtiyaçtan fazladır. Tablo 5'de dönüşüm tesisleri ve mevcut işletme durumları verilmiştir. D. URANYUM ZENGİNLEŞTİRME U 235 izotopu bakımından zenginleştirilmiş uranyum, hafif sulu reaktörlerin (LWR) ve ileri gaz soğutmalı reaktörlerin (AGR) yakıtlarında kullanılır. Nükleer Yakıt Çevrimi içinde zenginleştirme, bir kaç sebepten, en önemli proses olarak düşünülür. Uranyumun izotopik zenginleştirilmesi, yüksek teknoloji ve önemli miktarda enerji gerektiren çok çok hassas bir prosestir. Bundan dolayı zenginleştirme maliyeti çok yüksektir (91 USS/SWU, 1997 Temmuz sonu). Bugün başkalarına zenginleştirme servisi başlıca 4 ülkedeki firmalarca sağlanmaktadır: ABD, Fransa, ingiltere ve Rusya Federasyonu. Ayırıcı iş Birimi (SWU) sayısı, fakirleştirilmiş uranyum (atık) içindeki U 235 oranının bir fonksiyonudur. Bu oranı ekonomik şartlar, yani uranyum fiyatları ve SWU fiyatları belirler. Bugünkü piyasa şartları bu oranın %0.25-%0.30 arasında olmasını zorlamaktadır. Dünya uranyum zenginleştirme kapasitesi Tablo 6'de verilmiştir. Doğal uranyumda 3 izotop değişmez oranda bir arada bulunur: U 23S (%99.28), U 235 (%0.711) ve U 23d (%0.0054). Bunlardan sadece U 235 termal nötronlarla bölünebilir ve nükleer yakıt olarak kullanılabilen doğal olarak bulunan fek izotoptur. PHWR ve NUGGR yakıt olarak doğal uranyumu kullanırlarken, PWR, BWR, AGR ve RBMK tipi

15 rektörler yakıt malzemesi olarak zenginleştirilmiş uranyum isterler. Bu ikinci gruptaki rektörler toplam olarak bugün dünyadaki kurulu gücün yaklaşık %85'ini oluşturur. Bu reaktörler için taze yakıttaki U 235 zenginliği %2-%4 arasında olmak zorundadır. Uranyum zenginleştirilmesi, U 235 konsantrasyonunu artırmak için kullanılan fiziksel bir prosestir. Gaz difüzyonu ile zenginleştirme ve santrifüj kuvvetle zenginleştirme en çok kullanılan yöntemlerdir. Araştırma safhasındaki diğer yöntemler: aerodinamik zenginleştirme prosesleri (jet nozul ve vortex tüp), kimyasal değişim zenginleştirme prosesi, laser ile zenginleştirme teknikleri (AVLIS, MOLIS ve CRISLA). Mevcut zenginleştirme tesislerinin fazla kapasiteleri, yeni zenginleştirme teknolojilerinin geliştirilmesini ve mevcut tesisin yeni teknoloji kullanan ile değiştirilmesini yavaşlatmaktadır. Stratejik askeri rezervlerden gelen fisil malzemenin sivil nükleer programlarda muhtemel kullanımı da bu sahadaki gelişmeleri daha da geciktirecektir. Mesela, %90'ın üstünde U 235 zenginliğindeki nükleer füze başlıkları sökülecek, doğal veya hafifçe zenginleştirilmiş uranyum ile karıştırılarak LWR yakıtları için düşük zenginlikli uranyum elde edilecektir (Bu konuda ABD, Rusya ve Ukrayna arasında yıllarını kapsayan bir anlaşma yürürlüğe girmiştir). Nükleer silahların azaltılması yönündeki bugünkü konsept çerçevesinde önemli miktarda plütonyum envanteri ortaya çıkacaktır. Plütonyumun uzun süreli depolanması ve ilgili güvenlik problemlerini bertaraf etmek için bu plütonyumun bir kısmı LWR için MOX yakıt yapımında kullanılacaktır. Bazı PHWR'ler de plütonyum yoketme aracı olarak düşünülmektedir. E. YENİDEN DÖNÜŞÜM Yeniden dönüşüm, zenginleştirilmiş veya fakirleştirilmiş uranyum hegzaflorürü (UF^ uranyum dloksit (UO 2 ) haline dönüştüren bir prosestir. Uranyum zenginleştirmenin son ürünleri U 235 zengin uranyum ve U 235 içeriği %0.25-%0.30 olan takir uranyumdur, her İkisi de UF 6 formundadır. Zengin uranyumun sinterlenebilir UO 2 formuna dönüştürülmesi zorunludur, daha sonra reaktör yakıtı üretiminde kullanılacaktır. Yeniden dönüşümden sonra LWR için MOX yakıt veya FBR yakıtı fabrikasyonu için kullanılabilir, fakat bu tip yakıtları kullanan reaktörler çok az olduğundan mevcut fakir uranyumun tamamına yakını doğrudan bir kullanıma sahip değildir ve depolarda muhafa edilmektedir. Bu ürünü belli olmayan bir süre güvenli olarak depolamak için florunu gidermek ve daha kararlı bir uranyum bileşiği olan uranyum dlokside dönüştürmek uygun bir yöntemdir. Şimdiye kadar üretilen fakir uranyum hâlâ %0.3 civarında U 235 fisil İzotopu İçermektedir. Zenginleştirme veriminde İyileştirmelerle fakir uranyum stokları gelecekte nükleer yakıt İçin önemli bir fisil malzeme kaynağı olabilecektir. F. YAKIT FABRİKASYONU Değişik tipteki nükleer güç reaktörleri spesifik tiplerde yakıtlar gerektirir. Bununla beraber, yakıt fabrikasyonunda temel adımlar hemen hemen değişmez. Ancak Magnox zarf içinde metalik uranyum kullanan gaz soğutmalı reaktörlerin yakıt fabrikasyonunda ve radyoaktif olan ve özel işlem gerektiren ışınlanmış ve yeniden işlenmiş malzeme kullanılan MOX yakıt fabrikasyonunda belli başlı önemli değişiklikler vardır. Seramik dloksit tozları, gerek LWR için zengin uranyum olsun gerekse PHWR için doğal uranyum olsun, harmanlanır, karıştırılır ve silindirik peletler halinde preslenir. Bu "ham peletler" yaklaşık 1700 C sıcaklıkta indirgen atmosferde sinterlenir. Sinterfenmiş peletler, çapsal spesifikasyonlarını karşılaması için yaş ortamda puntasız taşlamaya tabi tutulur. Peletler genellikle zirkaloydan yapılmış zarf borularına doldurulur. Uranyum peletlerinl İçeren bu borular (yakıt çubukları da denir) iki ucundan kaynaklanarak sızdırmaz hale getirilir ("yakıt elemanı"). Tek tek elemanlar belli bir dizayna göre yan

16 yana birleştirilir, LWR için kare düzende, RBMK ve PHWR için silindirik düzende olan bu birleştirme ile "yakıt demetleri" oluşur. Demetler nükleer yakıtın temel birimlerini temsil ederler. Bitmiş demetler, ışınlıma sırasında kontaminasyon olmasını bertaraf etmek için dikkatle temizlenir ve nükleer reaktörlere gönderilir. Değişik tiplerde yakıtlar için mevcut yakıt fabrikasyonu kapasiteleri tablolarda gösterilmiştir (Tablo 7, Tablo 8, Tablo 9 ve Tablo 10). Yakıt performansı için ana kriter 'yanma'dır. Reaktör yakıtının yanma miktarı ton ağır metal başına termal GigaWatt-gün olarak ölçülür (GW,-d/tU). Bugünkü ortalama boşaltım yanma miktarları şöyledir: PWR için 38, BWR için 30, AGR için 20, RBMK için 16, CANDU (PHWR) İçin 7 ve NUGGR için 4.2 GW,.d/t.Yakıt fabrikasyonundaki geliştirmeler başlıca daha yüksek yanma miktarına erişmek yönünde olmaktadır. Belli tip reaktörler için yanma miktarları önümüzdeki 20 yıl içinde muhtemelen bugünkünün iki katına çıkacaktır. Nükleer yakıt fabrikasyon maliyetinin yüksekliği, yüksek dereceli kalite güvencesi şartnamelerinden kaynaklanır. Fabrikasyondaki şartnameler, Nükleer Yakıt Çevriminin ön kısmındaki diğer servislere kıyasla çok daha titizdir. Mevcut yakıt fabrikasyon kapasiteleri yakın gelecekte nükleer reaktör yakıtı taleplerini karşılamaya yeterlidir. Fabrikasyon proseslerindeki iyileştirmeler daha yüksek yanma oranı ve daha düşük yakıt kusuru oranları yönünde olacaktır. G. IŞINLAMA (REAKTÖRDE) Bitmiş yakıt nükleer reaktöre yüklenir ve ışınlanır, yani nükleer fisyon reaksiyonlarının meydana gelmesi sağlanır, böylece yayımlanan enerji elektrik üretiminde kullanılır. Verilen bir miktardaki uranyumdan elde edilebilen enerji miktarı kullanılan reaktör tipine, ulaşılan yanma derecesine ve diğer değişkenlere bağlıdır. Bugün mevcut Nükleer Yakıt Çevrimi teknolojisi seviyesinde, doğal uranyumun bir metrik tonu, PVVR'lerde yaklaşık olarak 4.8xlO 7 kwh elektrik üretir, bu da 12,000 ton ham petrol ısıl enerjisine eşdeğerdir, CANDU'lar için bu değerler sırayla 6,3x10 7 kwh ve 16,000 tondur. Dünyadaki nükleer gücün bugünkü durumu Tablo 1 l'de görülmektedir. H. KULLANILMIŞ YAKITIN "REKTÖRDE" DEPOLANMASI 1000 MWe gücündeki bir LWR her yıl yaklaşık 251 kullanılmış yakıt boşaltır. Kullanılmış yakıt reaktörden boşaltıldığında yüksek derecede radyoaktiftir ve önemli miktarda artık ısı üretir, yaklaşık 10 kw/t yakıt. Bu yakıt, yanma derecesine bağlı olarak en az 150 gün veya daha fazla bir soğutma süresinde reaktör havuzundaki su içinde depolanmalıdır. Su hem zırhlama hem de soğutma ortamı olarak hizmet görür. Reaktörde kullanılmış yakıt depolama sınırlı bir kapasiteye sahip olduğundan yakıtlar 'reaktör dışı' kullanılmış yakıt geçici deposuna veya bir yeniden işleme tesisine gönderilir. I. KULLANILMIŞ YAKITIN REAKTÖR DIŞINDA DEPOLANMASI Reaktör dışı" kullanılmış yakıt depolama veya geçici depolama, kullanılmış yakıt yönetiminde "tek geçişli" Nükleer Yakıt Çevrimi stratejisini kullanan reaktör sahipleri tarafından uygulanan geçici bir çözümdür, Çünkü reaktör havuzu güç tesisinin ömrü boyunca çıkan kullanılmış yakıtları tutmak için yeterli kapasitede değildir. Böyle bir depolamada yakıt esas itibariyle 'yeniden işlenecek mi yoksa şartlandırılıp kullanılmış yakıtın doğrudan gömüleceği yere mi gönderilecek" kararını beklemektedir. Dünyadaki "reaktör dışı" kullanılmış yakıt depolama kapasiteleri Tablo I2'de verilmiştir.

1. Ulusal Nükleer Yakıt Teknolojisi Sempozyumu, 3-5 Eylül 1997, ÇNAEM, İstanbul. Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi, İstanbul

1. Ulusal Nükleer Yakıt Teknolojisi Sempozyumu, 3-5 Eylül 1997, ÇNAEM, İstanbul. Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi, İstanbul . Ulusal Nükleer Yakıt Teknolojisi Sempozyumu, 3-5 Eylül 997, ÇNAEM, İstanbul NÜKLEER YAKIT ÇEVRİMLERİ (ÇAĞRILI BİLDİRİ) _ Şevket CAN TR000000 Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi, İstanbul ÖZET

Detaylı

ÖĞRENCİNİN; ADI:HÜSEYİN TALHA SOYADI:ÖNÜMLÜ SINIFI:9/B NUMARASI:191 DERS:FİZİK KONU:NÜKLEER ENERJİ ÖĞRETMEN:FAHRETTİN KALE

ÖĞRENCİNİN; ADI:HÜSEYİN TALHA SOYADI:ÖNÜMLÜ SINIFI:9/B NUMARASI:191 DERS:FİZİK KONU:NÜKLEER ENERJİ ÖĞRETMEN:FAHRETTİN KALE ÖĞRENCİNİN; ADI:HÜSEYİN TALHA SOYADI:ÖNÜMLÜ SINIFI:9/B NUMARASI:191 DERS:FİZİK KONU:NÜKLEER ENERJİ ÖĞRETMEN:FAHRETTİN KALE İÇİNDEKİLER NÜKLEER ENERJİ NEDİR? NÜKLEER ENERJİ ÜRETİMİ NASIL YAPILIR? DÜNYADA

Detaylı

ENERJİ KAYNAKLARI ve TÜRKİYE DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI

ENERJİ KAYNAKLARI ve TÜRKİYE DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI ENERJİ KAYNAKLARI ve TÜRKİYE DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI ENERJİ KAYNAKLARI ve TÜRKİYE Türkiye önümüzdeki yıllarda artan oranda enerji ihtiyacı daha da hissedecektir. Çünkü,ekonomik kriz dönemleri

Detaylı

Nükleer Enerji Üretim Teknolojilerinin Dünyadaki Gelecegi vetürkiye. Mehmet Tombakoglu Ph.D Nükleer Mühendislik Hacettepe Üniversitesi

Nükleer Enerji Üretim Teknolojilerinin Dünyadaki Gelecegi vetürkiye. Mehmet Tombakoglu Ph.D Nükleer Mühendislik Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Üretim Teknolojilerinin Dünyadaki Gelecegi vetürkiye Mehmet Tombakoglu Ph.D Nükleer Mühendislik Hacettepe Üniversitesi Nükleer Teknolojinin Şu Andaki Konumu İlk ticari nükleer reaktör 1950

Detaylı

NÜKLEER SANTRALLER ve YERLİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI. Prof. Dr. H. Mehmet Şahin Gazi Üniversitesi

NÜKLEER SANTRALLER ve YERLİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI. Prof. Dr. H. Mehmet Şahin Gazi Üniversitesi NÜKLEER SANTRALLER ve YERLİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI Prof. Dr. H. Mehmet Şahin Gazi Üniversitesi Sunum Özeti Enerji ve Türleri Nükleer Santraller Nasıl Çalışır? Nükleer Santrallerin Dünyadaki Dağılımı Radyasyon

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları. 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları

İÇİNDEKİLER. 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları. 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları İÇİNDEKİLER 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları 3 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları çelik borular İthalat-İhracat

Detaylı

PAGEV - PAGDER. Dünya Toplam PP İthalatı

PAGEV - PAGDER. Dünya Toplam PP İthalatı 1 DÜNYA ve TÜRKİYE POLİPROPİLEN ( PP ) DIŞ TİCARET ANALİZİ Barbaros Demirci ( Genel Müdür ) Neslihan Ergün ( Teknik Uzman Kimya Müh. ) PAGEV - PAGDER DÜNYA TOPLAM PP İTHALATI : Dünya toplam PP ithalatı

Detaylı

Nükleer Teknoloji Tarihçesi, Gelişimi ve Elektrik Üretimi. Dr. Halil DEMİREL

Nükleer Teknoloji Tarihçesi, Gelişimi ve Elektrik Üretimi. Dr. Halil DEMİREL Nükleer Teknoloji Tarihçesi, Gelişimi ve Elektrik Üretimi Dr. Halil DEMİREL Nükleer Teknoloji Tarihçesi ve Gelişimi (1) Zincirleme reaksiyondan kontrollü olarak enerji üretebilen ilk düzenek CP-1, Chicago

Detaylı

Nükleer Yakıt Çevrimi ve Toryum un Yeri

Nükleer Yakıt Çevrimi ve Toryum un Yeri Nükleer Yakıt Çevrimi ve Toryum un Yeri Prof.Dr. Okan Zabunoğlu Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Nükleer Enerji Üretiminde Önemli İzotoplar Uranyum Plütonyum(doğada yok) Toryum U-235

Detaylı

TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi. Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi

TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi. Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi Sektörün genel özellikleri Kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatı Ürünler dünyada ortalama

Detaylı

Nükleer Reaktör Tipleri

Nükleer Reaktör Tipleri Nükleer Reaktör Tipleri Adem Erdoğan TAEK, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Kullanım amacına göre reaktörler Güç reaktörleri Isı ve/veya elektrik elde etmek için Araştırma reaktörleri Araştırma

Detaylı

DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ

DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ Hazırlayan ve Derleyen: Zehra N.ÖZBİLGİN Ar-Ge Şube Müdürlüğü Kasım 2012 DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİNDE ÜRETİM VE TÜKETİM yılında 9.546 milyon

Detaylı

YÜRÜRLÜKTE BULUNAN ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARI. ( tarihi İtibariyle) Yayımlandığı Resmi Gazete

YÜRÜRLÜKTE BULUNAN ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARI. ( tarihi İtibariyle) Yayımlandığı Resmi Gazete YÜRÜRLÜKTE BULUNAN ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARI (21.01.2016 tarihi İtibariyle) Taraf Devlet Anlaşmanın İmza Edildiği Tarih Yayımlandığı Resmi Gazete Tarih No Yürürlük Tarihi Vergiler Açısından

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ

TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ Ülke TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ Temsilcilik Türü Şehir Telefon Faks e-posta A.B.D. Başkonsolosluk Adana (0322) 346 62 62 (0322) 346 79 16 A.B.D. Büyükelçilik Ankara 455 55 55 467 00 19 A.B.D.

Detaylı

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF)

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF) ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 1 BİRLEŞİK ARAP EMİRLİ 269.665.223,68 305.580.419,69 13,32 ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 2 IRAK 155.240.675,64 92.044.938,69-40,71 ALTINDAN MAMUL

Detaylı

TÜRKĐYE DE DÖKÜM SEKTÖRÜ 23.02.2007

TÜRKĐYE DE DÖKÜM SEKTÖRÜ 23.02.2007 TÜRKĐYE DE DÖKÜM SEKTÖRÜ 1 23.02.2007 Demir ve Çelik Döküm Sanayi sektörü; endüksiyon, ark veya kupol ocaklarında, çeşitli pik demiri, çelik hurdaları ve ferro alaşımların ergitilerek, kalıplama tesislerinde

Detaylı

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2015 Mart Ayı İhracat Bilgi Notu

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2015 Mart Ayı İhracat Bilgi Notu Deri ve Deri Ürünleri Sektörü Mart Ayı İhracat Bilgi Notu Tekstil, Deri ve Halı Şubesi İTKİB Genel Sekreterliği 04/ DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ YILI AYI İHRACAT PERFORMANSI yılı Mart ayında, Türkiye

Detaylı

DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ

DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ Kemal Gürüz Atılım Üniversitesi 12 Mart 2012 Yirmi beş yaş üstü nüfus içinde ortaöğrenim görmüş olanların oranı, %. 2007.

Detaylı

CAM SANAYİİ. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi

CAM SANAYİİ. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi CAM SANAYİİ Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi TÜRKİYE'DE ÜRETİM Cam sanayii, inşaat, otomotiv, meşrubat, gıda, beyaz eşya, mobilya,

Detaylı

DÜNYA, AB ve TÜRKİYE ŞEKER İSTATİSTİKLERİ

DÜNYA, AB ve TÜRKİYE ŞEKER İSTATİSTİKLERİ Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği DÜNYA, AB ve TÜRKİYE ŞEKER İSTATİSTİKLERİ MAYIS 2015 ANKARA Ulus. İliş. ve İş Geliş. Müdürlüğü Cem KAPTAN Mithatpaşa Cad. 19/3 06420 ANKARA TÜRKİYE Tel: + 90 312

Detaylı

NÜKLEER ENERJİ VE ATIKLARI. Ramazan ALDEMİR

NÜKLEER ENERJİ VE ATIKLARI. Ramazan ALDEMİR NÜKLEER ENERJİ VE ATIKLARI Ramazan ALDEMİR NÜKLEER ENERJİ Ağır radyoaktif (Uranyum gibi) atomların bir nötronun çarpması ile daha küçük atomlara bölünmesi (fisyon) veya hafif radyoaktif atomların birleşerek

Detaylı

Nükleer Reaktörler. Özgür AYTAN

Nükleer Reaktörler. Özgür AYTAN Nükleer Reaktörler Özgür AYTAN Bu sunuda anlatılacak olanlar Fisyon Nedir? Nükleer Reaktörler Çalışma Prensipleri Dünyadaki Durum Neden Nükleer Reaktör? Dünyadaki Enerji Kaynakları Dünyadaki Enerji Projeksiyonu

Detaylı

RÜZGAR ENERJĐSĐ. Erdinç TEZCAN FNSS

RÜZGAR ENERJĐSĐ. Erdinç TEZCAN FNSS RÜZGAR ENERJĐSĐ Erdinç TEZCAN FNSS Günümüzün ve geleceğimizin ekmek kadar su kadar önemli bir gereği; enerji. Son yıllarda artan dünya nüfusu, modern hayatın getirdiği yenilikler, teknolojinin gelişimi

Detaylı

FİSYON. Ağır çekirdekler nötronla bombardıman edildiklerinde bölünürler.

FİSYON. Ağır çekirdekler nötronla bombardıman edildiklerinde bölünürler. FİSYON Ağır çekirdekler nötronla bombardıman edildiklerinde bölünürler. Fisyon ilk defa 1934 te Ida Noddack tarafından önerilmiştir. Otto Hahn & Fritz Strassman Berlin (1938) de yaptıkları deneylerde hızlı

Detaylı

İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ)

İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) TUZ 1 IRAK 3.665.673 4.904.225 33,79 TUZ 2 ROMANYA 882.243 1.341.776 52,09 TUZ 3 RUSYA FEDERASYONU 733.563 920.885 25,54 TUZ 4 KUZEY KIBRIS TÜRK CU 786.773 651.917-17,14 TUZ 5 MENEMEN DERİ SR.BLG. 476.010

Detaylı

SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ VE SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ SEKTÖRÜNDE DÜNYA İTHALAT RAKAMLARI ÇERÇEVESİNDE HEDEF PAZAR ÇALIŞMASI

SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ VE SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ SEKTÖRÜNDE DÜNYA İTHALAT RAKAMLARI ÇERÇEVESİNDE HEDEF PAZAR ÇALIŞMASI SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ VE SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ SEKTÖRÜNDE DÜNYA İTHALAT RAKAMLARI ÇERÇEVESİNDE HEDEF PAZAR ÇALIŞMASI ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ Seramik sektörünün en

Detaylı

SAHA RATING, DÜNYA KURUMSAL YÖNETİM ENDEKSİ Nİ GÜNCELLEDİ

SAHA RATING, DÜNYA KURUMSAL YÖNETİM ENDEKSİ Nİ GÜNCELLEDİ SAHA RATING, DÜNYA KURUMSAL YÖNETİM ENDEKSİ Nİ GÜNCELLEDİ 21.07.2017 Saha Rating güncellenmiş Dünya Kurumsal Yönetim Endeksi (DKYE) çalışmasını tamamladı. Saha nın çalışması sonucunda, endekse giren ülkelerin

Detaylı

TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke

TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke 2008 Yılı 2009 Yılı 2010 Yılı 2011 Yılı 2012 Yılı Sayısı Ulke adı İhracat Ulke adı İhracat Ulke

Detaylı

DÜNYA, AB ve TÜRKİYE ŞEKER İSTATİSTİKLERİ

DÜNYA, AB ve TÜRKİYE ŞEKER İSTATİSTİKLERİ Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği DÜNYA, AB ve TÜRKİYE ŞEKER İSTATİSTİKLERİ NİSAN 2017 ANKARA Mithatpaşa Cad. 19/3 06420 ANKARA TÜRKİYE Tel: + 90 312 435 56 20 Fax: + 90 312 435 62 83 E-mail:panko@pankobirlik.com.tr

Detaylı

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK Dünyada gelir dağılımındaki adaletsizliğin hangi boyutlarda olduğunu

Detaylı

2002 ENERJİ İSTATİSTİKLERİ

2002 ENERJİ İSTATİSTİKLERİ World Energy Council CONSEIL MONDIAL DE L'ENERGIE Turkish National Committee COMITE NATIONAL TURC Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi 22 ENERJİ İSTATİSTİKLERİ TÜRKİYE 9. ENERJİ KONGRESİ ENERJİ İSTATİSTİKLERİ

Detaylı

2016 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU

2016 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU 2016 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 ARALIK /

Detaylı

PÜSKÜRTME ŞEKİLLENDİRME (SPRAY FORMING / SPRAY DEPOSITION)

PÜSKÜRTME ŞEKİLLENDİRME (SPRAY FORMING / SPRAY DEPOSITION) PÜSKÜRTME ŞEKİLLENDİRME (SPRAY FORMING / SPRAY DEPOSITION) Püskürtme şekillendirme (PŞ) yöntemi ilk olarak Osprey Ltd. şirketi tarafından 1960 lı yıllarda geliştirilmiştir. Günümüzde püskürtme şekillendirme

Detaylı

SERAMİK SANAYİİ. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi

SERAMİK SANAYİİ. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi SERAMİK SANAYİİ Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi TÜRKİYE DE ÜRETİM Türkiye'de seramik ve çini yapımı, kökleri 8000 yıl öncesine uzanan

Detaylı

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2016 Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2016 Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu Deri ve Deri Ürünleri Sektörü Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu TDH Ar&Ge ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜMÜZÜN YILI MAYIS AYI İHRACAT PERFORMANSI yılı mayıs ayında, Türkiye

Detaylı

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü Deri ve Deri Ürünleri Sektörü Aralık Ayı İhracat Bilgi Notu TDH Ar&Ge ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ YILI AYI İHRACAT PERFORMANSI yılı Aralık ayında, Türkiye nin

Detaylı

Fukushima Nükleer Santral Kazası ve

Fukushima Nükleer Santral Kazası ve Nükleer i Nükleer Kazası ve Prof. Dr. Cemal Niyazi Sökmen Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Hacettepe Üniversitesi 9 Mart 2013 Özet Nükleer i 1 Nükleer i 2 3 4 5 Sahadaki Reaktörler Nükleer i No Tip Koruma

Detaylı

AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4.

AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4. AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4. Ülkelerin Büyüme Oranı 5. Ülkelerin Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi

Detaylı

GTİP 392310: PLASTİKTEN KUTULAR, KASALAR, SANDIKLAR VB. EŞYA

GTİP 392310: PLASTİKTEN KUTULAR, KASALAR, SANDIKLAR VB. EŞYA GTİP 392310: PLASTİKTEN KUTULAR, KASALAR, SANDIKLAR VB. EŞYA TEMMUZ 2009 Hazırlayan: Mesut DÖNMEZ 1 GENEL KOD BİLGİSİ: 392310 GTIP kodunun üst kodu olan 3923 GTİP koduna ait alt kodlar ve ürünler aşağıda

Detaylı

KÜRESEL OTOMOTİV OEM BOYALARI PAZARI. Bosad Genel Sekreterliği

KÜRESEL OTOMOTİV OEM BOYALARI PAZARI. Bosad Genel Sekreterliği KÜRESEL OTOMOTİV OEM BOYALARI PAZARI Bosad Genel Sekreterliği SEKTÖR ANALİZİ Otomotiv OEM boyaları dünyanın en büyük boya segmentlerinden biridir. Otomotiv OEM boyaları, 2011 yılında toplam küresel boya

Detaylı

KURU MEYVE RAPOR (EGE)

KURU MEYVE RAPOR (EGE) Sayı : 73445262-TİM.EİB.GSK.15.1/6686 İzmir, 03/08/2015 Konu : Kuru Meyve Haftalık İhracat İstatistikleri SİRKÜLER EGE KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE Sayın Üyemiz, 2014/15 sezonu

Detaylı

KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ Yükseköğretim Sisteminin Uluslararasılaşması Çerçevesinde Türk Üniversitelerinin Uluslararası Öğrenciler İçin Çekim Merkezi Haline Getirilmesi Araştırma Projesi KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA ARAŞTIRMALARI

Detaylı

FIRAT ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ 3. SINIF EKSTRAKTİF METALURJİ DERSİ VİZE SINAV SORULARI CEVAP ANAHTARI

FIRAT ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ 3. SINIF EKSTRAKTİF METALURJİ DERSİ VİZE SINAV SORULARI CEVAP ANAHTARI FIRAT ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ 3. SINIF EKSTRAKTİF METALURJİ DERSİ VİZE SINAV SORULARI CEVAP ANAHTARI ---------------------------------------Boşluk Doldurma Soru

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti-Ekonomi Bakanlığı,

Türkiye Cumhuriyeti-Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti-Ekonomi Bakanlığı, 2014 0 HUBUBAT ÜRÜNLERİN TANIMI Hububat grubu ürünler dünyada stratejik önemi en yüksek olan ürünler olup ilk çağlardan beri insanlar tarafından kültürü yapılarak

Detaylı

1.10.2015. Kömür ve Doğalgaz. Öğr. Gör. Onur BATTAL

1.10.2015. Kömür ve Doğalgaz. Öğr. Gör. Onur BATTAL Kömür ve Doğalgaz Öğr. Gör. Onur BATTAL 1 2 Kömür yanabilen sedimanter organik bir kayadır. Kömür başlıca karbon, hidrojen ve oksijen gibi elementlerin bileşiminden oluşmuş, diğer kaya tabakalarının arasında

Detaylı

Nükleer Teknoloji ve Enerji Üretimi. Dr. Halil DEMİREL

Nükleer Teknoloji ve Enerji Üretimi. Dr. Halil DEMİREL Nükleer Teknoloji ve Enerji Üretimi Dr. Halil DEMİREL Nükleer Teknoloji 18.05.2011 TAEK - ADHK 2 Nükleer Teknoloji Nükleer teknolojiyi üstün kılan, nükleer reaksiyonları ve radyasyonu faydalı bir şekilde

Detaylı

Türkiye nin dış ticaret ve yatırım bağlantıları: Güçlü yönler

Türkiye nin dış ticaret ve yatırım bağlantıları: Güçlü yönler tepav türkiye ekonomi politikaları araştırma vakfı Türkiye nin dış ticaret ve yatırım bağlantıları: Güçlü yönler Prof. Dr. Serdar TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü

Detaylı

DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü

DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü KONYA ÖZELİNDE YABANCI SERMAYELİ FİRMALARIN ÜLKE BAZLI ANALİZİ 06.08.2014 1 DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ. Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1

HALI SEKTÖRÜ. Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1 2017 HALI SEKTÖRÜ Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği Page 1 HALI SEKTÖRÜ 2017 MAYIS AYI İHRACAT PERFORMANSI 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde Türkiye nin toplam

Detaylı

NÜKLEER YAKIT ÜRETİMİ VE NÜKLEER ATIK DÖNÜŞÜMÜNDE HIZLANDIRICI KAYNAKLI SİSTEMLE FÜZYON-FİSYON (HİBRİD) SİSTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI

NÜKLEER YAKIT ÜRETİMİ VE NÜKLEER ATIK DÖNÜŞÜMÜNDE HIZLANDIRICI KAYNAKLI SİSTEMLE FÜZYON-FİSYON (HİBRİD) SİSTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI NÜKLEER YAKIT ÜRETİMİ VE NÜKLEER ATIK DÖNÜŞÜMÜNDE HIZLANDIRICI KAYNAKLI SİSTEMLE FÜZYON-FİSYON (HİBRİD) SİSTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI Adnan SÖZEN, H.Mehmet ŞAHİN, Mustafa ÜBEYLİ Gazi Üniversitesi, Teknik

Detaylı

AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ

AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ 30 Mart 2016 Pazar 2016 yılı Ocak-Şubat döneminde AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre ticari araç pazarı, 2015 yılındaki pozitif performansını sürdürdü ve yüzde 15 artış

Detaylı

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2015 Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2015 Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu Tekstil, Deri ve Halı Şubesi İTKİB Genel Sekreterliği 06/2015 DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ 2015 YILI AYI İHRACAT PERFORMANSI 2015 yılı

Detaylı

SERAMİK SEKTÖRÜ NOTU

SERAMİK SEKTÖRÜ NOTU 1. Dünya Seramik Sektörü 1.1 Seramik Kaplama Malzemeleri SERAMİK SEKTÖRÜ NOTU 2007 yılında 8,2 milyar m 2 olan dünya seramik kaplama malzemeleri üretimi, 2008 yılında bir önceki yıla oranla %3,5 artarak

Detaylı

2016 KASIM DIŞ TİCARET RAPORU

2016 KASIM DIŞ TİCARET RAPORU 2016 KASIM DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 KASIM / TÜRKİYE

Detaylı

2: RADYOAKTİF ATIKLAR...11

2: RADYOAKTİF ATIKLAR...11 İÇİNDEKİLER Bölüm1: TEMEL KAVRAMLAR...1 1.1. İyon ve İyonizan Radyasyonlar...1 1.2. Radyoaktivite...3 1.3. Işınlama...3 1.4. Yarılanma Süresi...3 1.5. Radyolojik Birimler...4 1.6. Radyasyon Dozu...4 1.7.

Detaylı

Türkiye nin Elektrik Üretimi ve Tüketimi

Türkiye nin Elektrik Üretimi ve Tüketimi Türkiye nin Elektrik Üretimi ve Tüketimi -Çimento Sanayinde Enerji Geri Kazanımı Prof. Dr. İsmail Hakkı TAVMAN Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Kaynakları Kullanışlarına Göre

Detaylı

NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ

NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ NÜKLEER ENERJİ NEDİR? Nükleer enerji; füzyon ve fisyon tepkimeleri sonucunda açığa çıkan enerjidir. FİSYON Fisyon: Ağır radyoaktif maddelerin,dışarıdan nötron bombardımanına

Detaylı

2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU

2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU 2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 OCAK / TÜRKİYE

Detaylı

Prof.Dr.rer.nat. D. Ali ERCAN

Prof.Dr.rer.nat. D. Ali ERCAN Prof.Dr.rer.nat. D. Ali ERCAN ANKARA, 03 Mart 2016 ADD Çankaya Şubesi 6 Ocak 2003 günü Eskişehir Osman Gazi Üniversitesinde verilen konferansın yansılarından yararlanılmıştır.. 1 AE2003 TORYUM YATAKLARI

Detaylı

2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU

2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU 2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 NİSAN / TÜRKİYE

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ. Nisan Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1

HALI SEKTÖRÜ. Nisan Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1 2017 HALI SEKTÖRÜ Nisan Ayı İhracat Bilgi Notu TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği Page 1 HALI SEKTÖRÜ 2017 NİSAN AYI İHRACAT PERFORMANSI 2017 yılı Ocak-Nisan döneminde Türkiye nin toplam

Detaylı

2016 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU

2016 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU 2016 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 AĞUSTOS

Detaylı

DEMİR-ÇELİK SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ

DEMİR-ÇELİK SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ DEMİR-ÇELİK SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ Nurel KILIÇ Dünya çelik sektöründe, 2011 yılının, kriz kayıplarının telafi edildiği bir yıl olması nedeniyle büyüme oranı % 15 ten % 6,8 e gerilemiştir. Bu nedenle Çin

Detaylı

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF)

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF) ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 1 BİRLEŞİK ARAP EMİRLİ 521.361.708,54 519.945.727,22-0,27 ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 2 IRAK 308.690.215,23 226.634.279,98-26,58 ALTINDAN MAMUL

Detaylı

Türkiye ve Kitle İmha Silahları. Genel Bilgiler

Türkiye ve Kitle İmha Silahları. Genel Bilgiler Türkiye ve Kitle İmha Silahları Genel Bilgiler Nükleer Silahlar ABD nin nükleer güç tekeli 1949 a kadar sürmüştür. Bugün; Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, İsrail, Hindistan ve Pakistan ın nükleer silahları

Detaylı

TÜM ÜLKELER NÜKLEER SANTRALLARIN YAPIMINDAN VAZGEÇERKEN, BĐZDE NEDEN HALA NÜKLEER SANTRAL(LAR) YAPILMASINA ÇALIŞILIYOR?

TÜM ÜLKELER NÜKLEER SANTRALLARIN YAPIMINDAN VAZGEÇERKEN, BĐZDE NEDEN HALA NÜKLEER SANTRAL(LAR) YAPILMASINA ÇALIŞILIYOR? Bugün hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde hızlı nüfus artışı, sanayileşme, gelişen teknolojinin doğal ihtiyacı gibi bir çok nedenden dolayı enerjiye olan talep hızla artmaktadır. Klasik

Detaylı

BATMAN TİCARET BORSASI

BATMAN TİCARET BORSASI BATMAN TİCARET BORSASI 10-14 KASIM 2014 EURO TIER 2014 TARIM VE HAYVANCILIK FUARI & HANNOVER/ALMANYA İŞ SEYAHATİ RAPORU 1.EURO TIER 2014 TARIM VE HAYVANCILIK FUARI 1.1. FUAR İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER Euro

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ. Mart Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1

HALI SEKTÖRÜ. Mart Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1 2017 HALI SEKTÖRÜ Mart Ayı İhracat Bilgi Notu TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği Page 1 HALI SEKTÖRÜ 2017 MART AYI İHRACAT PERFORMANSI 2017 yılı Ocak-Mart döneminde Türkiye nin toplam ihracatı

Detaylı

2017 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU

2017 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU 2017 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2017 OCAK / TÜRKİYE

Detaylı

2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU

2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU 2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 MAYIS / TÜRKİYE

Detaylı

YURTDIŞI MARKA TESCİL MALİYETLERİ

YURTDIŞI MARKA TESCİL MALİYETLERİ YURTDIŞI MARKA TESCİL MALİYETLERİ Uluslar arası marka tescil maliyetleri şu şekilde hesaplanır: 1) WIPO ücreti: Uluslar arası Fikri Mülkiyet Örgütü merkezi İsviçre'de bulunan, uluslararası marka başvurularının

Detaylı

FİZ314 Fizikte Güncel Konular

FİZ314 Fizikte Güncel Konular FİZ34 Fizikte Güncel Konular 205-206 Bahar Yarıyılı Bölüm-7 23.05.206 Ankara A. OZANSOY 23.05.206 A.Ozansoy, 206 Bölüm 7: Nükleer Reaksiyonlar ve Uygulamalar.Nötron İçeren Etkileşmeler 2.Nükleer Fisyon

Detaylı

01/05/ /05/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ

01/05/ /05/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ 01/05/2016 31/05/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ Geçici Plaka İzni Geçiş Abd Minor Outlying Adaları 03 08 03 Almanya 03 03 02 18 26 93 50 53 89 Arnavutluk 02 Avusturya 02 03 01 02 Belçika

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE HİDROJEN ZEYNEP KEŞKEK ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI TEKNOLOJİSİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE HİDROJEN ZEYNEP KEŞKEK ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI TEKNOLOJİSİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE HİDROJEN ZEYNEP KEŞKEK ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI TEKNOLOJİSİ HİDROJENİN DEPOLANMASI ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR Hidrojenin en önemli özelliklerinden biri depolanabilir olmasıdır.

Detaylı

DÜNYA PLASTİK SEKTÖR RAPORU PAGEV

DÜNYA PLASTİK SEKTÖR RAPORU PAGEV DÜNYA PLASTİK SEKTÖR RAPORU 2016 PAGEV 1. DÜNYA PLASTİK MAMUL SEKTÖRÜNDE GELİŞMELER 1.1. DÜNYA PLASTİK MAMUL ÜRETİMİ Yüksek kaynak verimi, düşük üretim ve geri kazanım maliyeti ve tasarım ve uygulama zenginliği

Detaylı

TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI

TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI Sektörlerindeki ürünlerin, en son teknolojik gelişmelerin, dünyadaki trendlerin ve son uygulamaların sergilendiği, 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında

Detaylı

9. Uluslararası İlişkiler

9. Uluslararası İlişkiler 9. Uluslararası İlişkiler 9.1. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları (ÇVÖA) Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları, 03.11.1970 tarihinde Avusturya ile imzalanarak başlamış olup, bugüne kadar 76 ülke

Detaylı

İNŞAAT MALZEMELERİ TÜRKİYE DE ÜRETİM

İNŞAAT MALZEMELERİ TÜRKİYE DE ÜRETİM İNŞAAT MALZEMELERİ TÜRKİYE DE ÜRETİM 1990'ların başında ekonomideki gelişmeye paralel olarak inşaat malzemeleri sanayisi de olumlu gelişmeler göstermiştir. Bu dönemde inşaat malzemeleri üretimi ve ihracatında

Detaylı

OZON ÖLÇÜMÜNDE KULLANILAN YÖNTEM VE CİHAZLAR

OZON ÖLÇÜMÜNDE KULLANILAN YÖNTEM VE CİHAZLAR OZON ÖLÇÜMÜNDE KULLANILAN YÖNTEM VE CİHAZLAR Ankara da ozon ölçümlerine 13 Ocak 1994 tarihinde başlanmıştır. Ozon Ölçüm Yöntemi Ülkemizde ozon ölçümleri Ozonsonde Yöntemi ile yapılmaktadır. Ozonsonde Yöntemi,

Detaylı

GENEL BAKIŞ. Petrol ve Doğal Gaz Üretimi 2004 Senaryosu. Fosil Yakıt Rezervleri: Ekonomik olarak Kullanılabilir Kaynaklar Bilinen Tüm Kaynaklar

GENEL BAKIŞ. Petrol ve Doğal Gaz Üretimi 2004 Senaryosu. Fosil Yakıt Rezervleri: Ekonomik olarak Kullanılabilir Kaynaklar Bilinen Tüm Kaynaklar BÖLÜM M 5 NÜKLEER KİMYA ÖZET Genel Bakış Radyoaktivite Çeşitleri Radyoaktivite Nasıl Ölçülür Çekirdek Kararlılığı Radyoaktif Bozunma Hızı Radyasyon Yağmurundan Nasıl Korunulur? Nükleer Füzyon Nükleer Fizyon

Detaylı

2014 YILI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ ADANA DIŞ TİCARET RAPORU. HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ Meslek Komitesi ve Kararlar Şefi

2014 YILI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ ADANA DIŞ TİCARET RAPORU. HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ Meslek Komitesi ve Kararlar Şefi 2014 YILI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ ADANA DIŞ TİCARET RAPORU HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ Meslek Komitesi ve Kararlar Şefi İhracat: 2014 YILI ADANA DIŞ TİCARET RAPORU Türkiye İstatistik Kurumu 2014 Haziran ayı sonu

Detaylı

2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU

2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU 2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2014 AĞUSTOS

Detaylı

UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var. AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var

UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var. AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var VİZE TABLOSU Pasaport Vize Tablosu MAVİ YEŞİL GRİ KIRMIZI ÜLKE UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK MAHSUS DAMGALI A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var ALMANYA

Detaylı

BOR KARBÜR KAPLI NÜKLEER YAKITLARIN NÖTRONİK HESAPLAMALARI. 'Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara

BOR KARBÜR KAPLI NÜKLEER YAKITLARIN NÖTRONİK HESAPLAMALARI. 'Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara 1. Ulusal Nükleer Yakıt Teknolojisi Sempozyumu, 3-1 TR0000031 BOR KARBÜR KAPLI NÜKLEER YAKITLARIN NÖTRONİK HESAPLAMALARI E. TANKER'. İ. USLU 1, H. DİŞBUDAK 1, G. GÜNDÜZ 2 'Türkiye Atom Enerjisi Kurumu,

Detaylı

DÜNYA DÖKÜM ÜRETİMİNİN LİDERLERİ KİMLERDİR? Y. Ziya KAYIR Metalurji Mühendisi

DÜNYA DÖKÜM ÜRETİMİNİN LİDERLERİ KİMLERDİR? Y. Ziya KAYIR Metalurji Mühendisi DÜNYA DÖKÜM ÜRETİMİNİN LİDERLERİ KİMLERDİR? Y. Ziya KAYIR Metalurji Mühendisi KOSGEB Tel: (312) 267 02 85 06935 Sincan/Ankara E-posta: ykayir@kosgeb.gov.tr Özet: Modern metalurji, Anadolu da doğdu. Bakır

Detaylı

ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİNDE KULLANILAN KAYNAKLAR

ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİNDE KULLANILAN KAYNAKLAR ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİNDE KULLANILAN KAYNAKLAR Alternatör Elektrik elde etmek için bir mıknatısı iletken sargı içinde kendi çevresinde döndürmemiz yeterlidir. Manyetik alanın hareketi ile de elektrik

Detaylı

KÖMÜRÜN GAZLAŞTIRILMASI YOLUYLA ELDE EDİLEN SENTEZ GAZINDAN METANOL ÜRETİMİ

KÖMÜRÜN GAZLAŞTIRILMASI YOLUYLA ELDE EDİLEN SENTEZ GAZINDAN METANOL ÜRETİMİ Ek 2 ULUSAL ÖĞRENCİ TASARIM YARIŞMASI PROBLEM TANIMI KÖMÜRÜN GAZLAŞTIRILMASI YOLUYLA ELDE EDİLEN SENTEZ GAZINDAN METANOL ÜRETİMİ 1. Giriş Türk kömür rezervlerinden metanol üretimi Kömürden metanol üretimi,

Detaylı

ALTIN MÜCEVHERAT. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi

ALTIN MÜCEVHERAT. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ALTIN MÜCEVHERAT Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ALTIN MÜCEVHERAT Türk altın mücevherat üretim geleneği çok eskilere dayanmaktadır.

Detaylı

KARŞILIKLI TANIMA ANLAŞMALARI OCAK 2014 GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI AB VE DIŞİLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜCEL KARADİŞ/DAİRE BAŞKANI

KARŞILIKLI TANIMA ANLAŞMALARI OCAK 2014 GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI AB VE DIŞİLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜCEL KARADİŞ/DAİRE BAŞKANI KARŞILIKLI TANIMA ANLAŞMALARI OCAK 2014 GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI AB VE DIŞİLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜCEL KARADİŞ/DAİRE BAŞKANI İÇERİK -Karşılıklı Tanıma Anlaşması (MRA) Nedir? -Karşılıklı Tanıma Anlaşmaları

Detaylı

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL 24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Türkiye Lansmanı Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü «UNCTAD» ın Uluslararası Doğrudan Yatırımlara ilişkin olarak hazırladığı Dünya Yatırım

Detaylı

(*Birincil Enerji: Herhangi bir dönüşümden geçmemiş enerji kaynağı) Şekil 1 Dünya Ekonomisi ve Birincil Enerji Tüketimi Arasındaki İlişki

(*Birincil Enerji: Herhangi bir dönüşümden geçmemiş enerji kaynağı) Şekil 1 Dünya Ekonomisi ve Birincil Enerji Tüketimi Arasındaki İlişki Nüfus artışı, kentsel gelişim ve sanayileşme ile birlikte dünyada enerji tüketimi gün geçtikçe artmaktadır. Dünya nüfusunun 2040 yılına geldiğimizde 1,6 milyarlık bir artış ile 9 milyar seviyesine ulaşması

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ. Ekim Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1

HALI SEKTÖRÜ. Ekim Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1 2015 HALI SEKTÖRÜ Ekim Ayı İhracat Bilgi Notu TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği Page 1 HALI SEKTÖRÜ 2015 EKİM AYI İHRACAT PERFORMANSI Ülkemizin halı ihracatı 2014 yılını % 7,3 oranında

Detaylı

2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU

2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU 2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 HAZİRAN

Detaylı

2017 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU

2017 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU 2017 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2017 TEMMUZ /

Detaylı

2017 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU

2017 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU 2017 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2017 MAYIS / TÜRKİYE

Detaylı

HAVA YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI. Emisyon Kontrolünün Geliştirilmesi Projesi 09.03.2012

HAVA YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI. Emisyon Kontrolünün Geliştirilmesi Projesi 09.03.2012 HAVA YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Emisyon Kontrolünün Geliştirilmesi Projesi 09.03.2012 Ulusal Emisyon Tavanlarının Belirlenmesi Ülkemizin, Ø Uzun Menzilli Sınırötesi Hava Kirliliği Sözleşmesi (CLRTAP)

Detaylı

AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4.

AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4. AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4. Ülkelerin Büyüme Oranı 5. Ülkelerin Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi

Detaylı

TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TMMOB Maden Mühendisleri Odası TÜRKİYE ENERJİ POLİTİKALARI İÇERİSİNDE KÖMÜRÜN K ÖNEMİ TMMOB Maden Mühendisleri Odası ENERJİNİN ÖNEMİ Sanayinin temel girdilerinden olan enerji, ulusların kalkınmalarında ve refaha ulaşmalarında büyük

Detaylı

Kısa Süreli Rüzgar Enerjisi Tahmini Giriş

Kısa Süreli Rüzgar Enerjisi Tahmini Giriş Kısa Süreli Rüzgar Enerjisi Tahmini Giriş Murat DURAK Yönetim Kurulu Başkanı (Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği-TÜREB) md@enermet.com.tr www.tureb.com.tr 5 Mart, 2010 ANKARA 1 1. Giriş (TÜREB) 2. RES Projelerinin

Detaylı

TÜRKIYE NİN MEVCUT ENERJİ DURUMU

TÜRKIYE NİN MEVCUT ENERJİ DURUMU TÜRKIYE NİN MEVCUT ENERJİ DURUMU Zinnur YILMAZ* *Cumhuriyet Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, SİVAS E-mail: zinnuryilmaz@cumhuriyet.edu.tr, Tel: 0346 219 1010/2476 Özet Yüzyıllardan

Detaylı