17. Gaziantep Üniversitesi Geleneksel Bahar Şenlikleri Coşkulu Başladı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "17. Gaziantep Üniversitesi Geleneksel Bahar Şenlikleri Coşkulu Başladı"

Transkript

1 Sayfa -1 YIL : 4 SayI: Geleneksel Bahar Şenlikleri Coşkulu Başladı Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan, 17. Geleneksel Bahar Şenlikleri, Üniversitemiz kampusunda yapılan açılış töreniyle başladı Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan, 17. Geleneksel Bahar Şenlikleri, Üniversitemiz kampusunda yapılan açılış töreniyle başladı. Törene; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Suriye Başkonsolosu Haitsam Saad, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, İl Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Koruk ve Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Mehmet Özaslan ve Prof. Dr. Cahit Bağcı, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenci katıldı. Törenin açılışında konuşan Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, öğrencilerin sadece kendi alanlarında değil, sanat, kültür, estetik alanlarında da gelişmelerini, donanımlı kalmalarını sağlamak amacıyla etkinlikler düzenlendiğini belirtti. Prof. Dr. Coşkun, eğitim öğretim yılının bahar şenliklerini bugün sizlerle birlikte idrak ediyoruz. Bahar şenliklerinin bahar şenlikleri olarak değil, kültür, sanat ve düşünce festivali olarak kutlanması geleneğini iki yıldır sürdürmek istiyoruz ve bu anlamda da yeni bir etkinliğin açılışındayız. Bahar şenlikleri üniversitelerin mutlaka katma değer üretmek, toplumla işbirliği yapmak ve yeni alanlarda düşünce üreterek bunu toplumla paylaşarak, toplumun gelişimine katkıda bulunmak gibi bir görevi devamı 2 de

2 1 den devam.. vardır Açılış konuşmasının sonrasında Gaziantep Üniversitesi Türk Halk Oyunları Topluluğu tarafından halk oyunları gösterisi düzenlendi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir halk oyunları topluluğuna eşlik ederek, halay çektiler. Bahar şenliği kortej yürüyüşünde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve protokol üyeleri bisiklete binerken; çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci yürüyüşe katıldı. Sayfa -2 Sergi Açılışı Gerçekleştirildi Geleneksel Kültür Sanat Spor Bahar Şenlikleri, kapsamında Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde sergi açılışı gerçekleştirildi. Plastik Sanatlar Topluluğuna üye öğrenciler tarafından düzenlenen Karma Resim, Ebru Heykel Sergisi ve Fotoğraf Topluluğuna üye öğrenciler tarafından düzenlenen Karma Fotoğraf Sergisi nin açılışına; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Koruk ve Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Mehmet Özaslan ve Prof. Dr. Cahit Bağcı, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenci katıldı. Sergi açılışında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bahar şenliklerinin tamamen eğlence ağırlıklı değil, panel, söyleşi gibi bilimsel faaliyet ağırlıklı olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Özcan, Biz istiyoruz ki üniversiteler arasında bilimsel faaliyetlerde bahar şenlikleri sırasında artsın, gelişsin. Gaziantep Üniversitesi bu konuda iyi bir örnek. Bu nedenle Rektörümüzü kutlarım. Bizim düşündüklerimizi çoktan hayata geçirmiş durumda. İnşallah bundan sonrada Türkiye nin diğer üniversiteleri de aynı şekilde davranırlar şeklinde konuşarak, Üniversitemizin bisiklet projesini çok beğendiğini ve diğer üniversitelere de örnek olduğunu belirtti.

3 Sayfa -3 YIL : 4 SayI: 45 GAÜN'de Mor ve Ötesi Rüzgarı 17. Kültür, Sanat, Spor, Bahar Şenlikleri kapsamında Üniversitemiz konser alanında, Mor ve Ötesi grubu tarafından konser düzenlendi. Öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Rock Grubu Mor ve Ötesi, hayranlarına ke- yifli saatler yaşattı. Harun Tekin, Kerem Özyeğen, Burak Güven ve Kerem Kabadayı dan oluşan grup, geçtiğimiz yıllarda Sırbistan ın başkenti Belgrad ta yapılan Eurovision Şarkı Yarışması nda ülkemizi temsil ettiği Deli isimli şarkısının yanı sıra Bir Derdim Var, Sevda Çiçeği, Şirket, Küçük Sevgilim gibi şarkılarıyla konser alanındakileri coşturdu. Konserin sonunda üniversitemizde verdiği konser dolayısıyla Mor ve Ötesi grubuna Gaziantep Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan tarafından plaket ve çiçek takdim edildi. Grubun solisti Harun Tekin Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinin konsere gösterdikleri ilgiden duyduğu memnuniyet ifade etti.

4 Sayfa -4 YIL : 4 SayI: 45 Muhteşem Yonca Lodi Konseri, 17. Kültür, Sanat, Spor, Bahar Şenlikleri kapsamında Üniversitemiz konser alanında, Yonca Lodi rüzgârı esti. Eski ve yeni albümlerinde yer alan, birbirinden güzel şarkılarını hayranlarıyla bir ağızdan seslendiren Lodi, müzikseverlere uzun süre unutulmayacak bir gece yaşattı Yılında ilk albümünü çıkartan Yonca Lodi ye ait toplam dört albümde yer alan Emanet, Sana Bir Şey Olmasın, Anlatma, Düştüysek, Kara Sevda gibi gönülleri fethetmiş şarkılarıyla şenlik alanını dolduran Üniversitemiz öğrenci ve öğretim elamanlarıyla, Gaziantep halkına adeta müzik ziyafeti verdi. Muhteşem Yonca Lodi konserinin sonunda, Üniversitemiz Genel Sekreteri Ercan Eroğlu ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Koraşlı tarafından Bahar Şenlikleri anısına sanatçı Yonca Lodi ye plaket ve çiçek takdim edildi.

5 Sayfa -5 YIL : 4 SayI: 46 Emre Aydın dan Muhteşem Konser 2007 Yılında çıkardığı ilk solo albümünde yer alan Afili Yalnızlık isimli parçasıyla bir anda zirveye çıkan sanatçı, Gaziantep Üniversitesi nde unutulmayacak bir gece yaşattı de düzenlenen 15. MTV Müzik Ödülleri nde Avrupa nın En İyi Sanatçısı Ödülü nü kazanan Emre Aydın, şarkılarını Gaziantep 17. Kültür, Sanat, Spor, Bahar Şenlikleri kapsamında üniversitemiz konser alanında Emre Aydın hayranlarıyla buluştu. Üniversitesi konser alanını dolduran yaklaşık 30 bin dolayında hayranıyla koro halinde seslendirdi. Sanatçı, Bu Kez Anladım, Git, Son Defa, Hoşça Kal, Bu Yağmurlar, Kim Dokunduysa Sana gibi şarkılarını söylerken kimi zaman duygusal anlar yaşatırken, Hareket Vakti, Alıştım Susmaya, Afili Yalnızlık gibi şarkılarıyla da zaman zaman konser alanını hareketlendirdi. Konserin Sonunda Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından Emre Aydın a çiçek ve plaket takdim edildi. Bahar şenliklerinin bu yıl dolu dolu geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Coşkun, Parlayan Yıldız nin her alanda büyümeye devam ettiğini belirtti.

6 Sayfa -6 YIL : 4 SayI: 46 Şair Hüsrev HATEMİ Anadolu da Türkçe yazılmış şiirler Türklerin Malazgirt e girişiyle başladı Geleneksel Kültür Sanat Spor Bahar Şenlikleri kapsamında, Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde, Şair Hüsrev Hatemi tarafından söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Koruk, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenci katıldı. Selçukluların Anadolu topraklarına şiire sahip çıkarak girdikleri belirten Hatemi, Anadolu da Malazgirt ten itibaren şiir başladığını söyledi. Selçuklulardan önce de Anadolu da başka dillerde şiirlerin olduğunu ifade eden Hatemi, Doğu Roma, Hitit gibi diğer toplulukların şiirleri de Anadolu da vardı. Bu topraklarda Türkçe yazılmış şiirler Türklerin Malazgirt e girişiyle başladı. Yusuf Has Hacip tarafından ise Kutadgu Bilig doğu Türkçesiyle, Özbeklerin Türkçesiyle daha önce yazılmıştı Yunus Emre nin Türk şiiri için büyük başlangıçlar sağladığını belirten Hatemi, Yunus Emre tasavvuf şiiri örneği Anadolu nun ilk lirik aşk şiiri gazel ve şarkı güftesi örneği olan rubaiyle şiirler yazan Sivas Hükümdarı Kadı Burhanettindir. Sivas ın sultanı olan Yıldırım Beyazıt Osmanlı Beyliğinin sultanı iken Sivas ve Kayseri ye hakim olan kişi ise Kadı Burhanettindir. Kadı Burhanettin yazdığı dizelerle yaklaşan Timur tehlikesine önem vermediğini, iki cihanda da Allah a sığındığını belirtiyor. Kadı Burhanettin hem hükümdardır, hem de Türk müziğiyle uğraşmaktadır diye konuştu. Fatih devrinin büyük şairi Necati den sonra Fuzuli nin geldiğini vurgulayan Hatemi, Fuzuli klasik divan şairlerinden biridir. Baki ise Fuzuli nin bir nesil arkasından geliyor. Baki de gerçekten çok büyük divan şairlerimizden birisidir. Baki Osmanlı İmparatorluğunun başkentinin Türkçesi olan İstanbul Türkçesini kullanıyor. Bu anlamda Baki nin Kanuni Sultan Süleyman için yazdığı mersiye çok meşhurdur ifadesinde bulundu. 17 nci yüzyılda Nefi nin, 18 inci yüzyılda ise Nedim in edebiyatımızda büyük önem taşıdığını belirten Hatemi, Nedimle birlikte edebiyatta İstanbul Türkçesinin daha çok hakim olduğunu kaydetti. Hatemi, Nedim in şiirlerinin Osmanlı Devletindeki Lale Devrini anlattığını söyledi. Söyleşinin sonrasında konuşmacı Şair Hüsrev Hatemi ye plaket takdim eden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Hüsrev Hatemi nin büyük bir kültür insanı olduğunu söyleyerek, Olağanüstü bir ziyafet sundunuz bize. Bu bir şelaleye benziyor. Hani çağlayan bütün haşmetiyle akar, siz susuzsunuz ancak yanından geçerken birkaç yudum içebilirsiniz. Sizde öyle birisiniz. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Şad olun diye konuştu.

7 Sayfa -7 YIL : 4 SayI: 45 Türk Tiyatrosu ile Geçmişten Günümüze konulu söyleşi Bahar Şenlikleri kapsamında, Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde; Teoman Yazgan tarafından Türk Tiyatrosu ile Geçmişten Günümüze konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Genel Sekreter Ercan Eroğlu ile öğretim elamanları ve öğrenciler katıldı. Cumhuriyetin fikri anlam da iki temel kurumu olduğunu söyleyen Yazgan, Bunlardan birisi 28 Ekim 1938 yılında yayın hayatına başlayan Ankara Radyosudur. Bu tarihten itibaren Türk toplumunun kaderi değişmiştir. Türk musikisini sevdirmesi, güzel konuşmayı öğretmesi bakımından çok önemlidir. Büyüklerimden dinlediğime göre o yıllarda Antepte belediyeye ait tek bir radyo vardı. Herkes o radyonun başına oturur ve bunların büyük bir bölü- mü de inanmaz arka tarafından birilerinin olduğunu zannederlerdi Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ün 1933 yılında Almanya dan iki önemli müzisyeni danışman olarak getirttiğini söyleyen Yazgan, Bunlarla beraber 6 Mayıs 1936 yılında Devlet Konservatuarı ilk kez kuruldu. Türk toplumunda sanatkarlar yetişmeye başladı. O günün koşullarında 3-4 bin kabiliyetli genç arasından 5-6 kişi seçilerek alınıyordu diyerek, Atatürk ün 1928 yılında Ankara da yapılan konservatuvar binasının yapılışı sırasında sık sık denetime geldiğini bir çok kaynaktan duyduğunu söyledi. Tiyatro gibi insanı hayata hazırlayan ikinci bir sanat dalı olmadığını söyleyen Yazgan, ileriki yaşamında karşılaşacağınız tüm olayların, çarpıklıkların, aksaklıkların çözümünü bulabileceğiniz bir sanat. İnsan şiir dinleye dinleye hayata hazırlanamaz. Ancak, tiyatroda insan karekterini inceleyen binlerce oyundan bir çok çözüm üretebilir diyerek, Anteplilerin geçmişte tiyatroya çok ilgili olduğunu söyledi. Söyleşinin sonunda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından Teoman Yazgan a Bahar Şenlikleri anısına, üniversitemiz- de gerçekleştirdiği söyleşiden dolayı plaket takdim etti. Prof. Dr. Coşkun, Sayın Teoman Yazgan araştırmacı kimliğiyle verdiği bu essiz söyleşiyle verdiği bilgilerle bizleri tiyatro dünyasının derinliklerine götürdüğünü ve sonbahar da ülkemizin önemli tiyatro sanatçılarının katılımıyla bu tür etkinlikleri devam ettireceklerini söyledi.

8 Sayfa -8 YIL : 4 SayI: 45 Yücel Çakmaklı Belgeseli Üzerine Söyleşi Gerçekleştirildi Geleneksel Kültür Sanat Spor Bahar Şenlikleri kapsamında, Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde, Yücel Çakmaklı Belgeseli nin gösterimi ve belgeselin Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Sadık Battal tarafından söyleşi gerçekleştirildi. Yücel Çakmaklı nın ufku geniş bir insan olduğunu belirten Battal, ondan alınacak çok ders olduğunu söyledi. Yücel Çakmaklı nın ibret verici bir hikayesi olduğunu ifade eden Battal, Belgeseldeki yıkık dökük görüntüleri sizin daha iyi çekmenizi bekliyoruz. Onunki, oralarda yetişmiş yıkık dökük yerlerde, yetiştirme yurtlarında daha sonra devam eden bir hayat. Yücel Çakmaklı sonrasında külliyelerin bahçelerinde kalarak buradan hayatı, bu hikayeyi çıkarmış. Belgeselde bunu anlatmaya çalıştım diye konuştu. Battal, Neşet Ertaş ın dediği şeyi tekrar ediyorum. Ben onun elini öpmeye çalışmıştım. Oda bana aynısı sende de var demişti ve elini öptürmemişti. Yücel Çakmaklı da ne varsa aynısı sizde de var. Önemli olan onu bulup ortaya çıkarabilmek Söyleşinin sonrasında Genel Sekreter Yardımcısı Ökkeş Demir tarafından, bahar şenlikleri nedeniyle Yönetmen Yrd. Doç. Dr. Sadık Battal a plaket takdim edildi. Öğrenciler Müzik ve Dans Gösterimiyle Doyasıya Eğlendi Geleneksel Kültür Sanat Spor Bahar Şenlikleri kapsamında, Üniversitemiz Dans Topluluğu ve Müzik Topluluğuna üye öğrenciler tarafından, muhteşem bir gösteri sunuldu. Birbirinden güzel dans figürleriyle izlemeye gelenlere hareketli dakikalar yaşatan Dans Topluluğuna üye öğrenciler, tango, salsa gibi danslarla renkli görüntülere sahne oldular. Günümüz ve nostaljik şarkılardan oluşan eserlerle dinleyicileri kimi zaman hüzünlü, kimi zaman ise hareketli şarkılarla coşturan Müzik Topluluğuna üye öğrencilerimiz, dinleyicilere keyifli anlar yaşattı. Günün yorgunluğunu birbirinden güzel şarkılarla atan gençler, şarkılara eşlik etti.

9 Sayfa -9 YIL : 4 SayI: 45 Memleket Meselesi Filmi Üzerine Söyleşi Gerçekleştirildi Üniversitemizde Düzenlenen Satranç Turnuvası Sonuçlandı Geleneksel Kültür Sanat Spor Bahar Şenlikleri, kapsamında Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde, Memleket Meselesi adlı film gösterimi ve sonrasında filmin Yönetmeni İsa Yıldız ve Görüntü Yönetmeni Ali Utku tarafından söyleşi gerçekleştirildi. Sinemanın kalıcı olduğunu söyleyen Yönetmen İsa Yıldız, sinemayı isteyenlerin günün birinde mutlaka başka formatlarda, başka ortamlarda sinemaya ulaşabileceğini söyledi. Sinemanın sadece para kazanma amaçlı yapılmadığına dikkat çeken Yıldız, Film oynayıp bittikten sonra bizim filmden bir beklentimiz olamaz. Artık izleyen izlere, izlemeyen izlemez. Sinema dediğimiz şey edebiyat, resim gibi çok ucuz maliyetlerle olan bir şey değil. Tabi ki çok minimal de olsa diğer sanat disiplinlerine göre çok ciddi bir ekonomik yatırım gerekiyor ve herkes filmin bunu maddi olarak karşılamasını ister. Ama diğer taraftan sinemanın salt para kazanma aracı olduğuna ben inanmıyorum. Bu sadece para için yapılan bir şey değildir Çekilen görüntünün kaliteli olmasında çekim şartlarının çok önemli olduğunu belirten Görüntü Yönetmeni Ali Utku, hava şartlarının bazen olumsuzluklar getirdiğini söyledi. Geleneksel Kültür Sanat Spor Bahar Şenlikleri kapsamında, Üniversitemiz 80. Yıl Öğrenci Kültür Merkezinde düzenlenen satranç turnuvası sonuçlandı Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen turnuvada, Mehmet Yılmazsoy birinci, Cevher Çetin ikinci, Yavuz Selim Özbey üçüncü, Fırat Kaçmaz dördüncü, Mübarek Çağan ise beşinci oldu. Dereceye girenlere plaket takdim eden Kültür Müdürü Mehmet Tatar, satranç turnuvalarının bahar şenlikleri içerisinde önemli bir turnuva olduğunu belirterek, çok sayıda öğrencinin turnuvaya katıldığını ancak sonuçta kazanın birkaç kişiyle sınırlı olduğunu söyledi. Tatar, gerek turnuvaya ilgi gösteren öğrencilere gerekse turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen Üniversite yönetimine teşekkür ederek bu tür aktivitelerin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyledi.

10 Sayfa -10 YIL : 4 SayI: 45 Mandalina Kabukları Filmi Üzerine Söyleşi Gerçekleştirildi Geleneksel Kültür Sanat Spor Bahar Şenlikleri kapsamında, Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde, Mandalina Kabukları adlı filmin gösterimi ve sonrasında filmin Yönetmeni Mehmet İnan tarafından söyleşi gerçekleştirildi. Filmin Birlemiş Milletler Nüfus Formu ve Birleşmiş Milletler HIV AIDS ortak programı tarafından desteklendiğini söyleyen İnan, filmin gerçek bir yaşam hikayesi olduğunu belirtti. Filmin dört yıldır süren bir proje sonucunda çekildiğini söyleyen İnan, Projede gerçekleştirmek istediğimiz ortak nokta, HIV AIDS tanısı konan kişilere karşı ön yargıyı yok etmek. Hiçbir şekilde artık HIV AIDS in ilaç tedavisiyle herkes gibi yaşamını sürdürebilecek hale gelmesi, bu tanıyı alan kişilerin artık negatif bir çocuk dünyaya getirebileceği ortamdayız. Bizde buna iletişim dünyasının önemli araçlarından bir tanesi olan sinemadan baktık ve sonunda bu projeyi gerçekleştirdik İnan, Filmin içinde hiçbir şekilde AIDS, HIV kelimesi geçmiyor. Ekip olarak filmi yapmamızdaki amaç verem, kanser gibi bütün öldürücü hastalıklara karşı yapılmış bütün önyargıları aslında yok etmek. Buna ne kadar destek olabilirsek o bizim için kardır. Bu hastalıklarla mücadele eden kimsenin hayata sıkı bir şekilde bağlanmasını istiyoruz diye konuştu. Filmin adının Kitrini Poli nin Mandalina Kabukları adlı şiirinden geldiğini belirten İnan, Filmde AIDS HIV tanısını alan kişinin iki sene sonra bu şiirle karşılaştıktan sonra yaşamış olduğu travmanın bu şiirle özdeşleştiğini görüyor. Bu şiirle kendi hikayesini birleştirerek bir öykü yazıyor. Bunun nedeni de şiirde çocuklar gözlerinin üzerine mandalina kabukları koyuyorlar ki acılara karşı dayanıklıkları artsın diye. Filmdeki kişi, bende herkes gibi yaşayacağım ve canlı bomba olmadığımı herkese göstereceğim diyor ifadesinde bulundu. Söyleşinin sonunda konuşmacı Yönetmen Mehmet İnan a, Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Sait Liman tarafından plaket takdim edildi. Üniversitemiz Bilinçli Gençler Topluluğu Kan Bağışı Kampanyası Düzenledi Bilinçli Gençler Topluluğu ile Türk Kızılay ı tarafından, Kan Grubunu Söyle sloganı adı altında başlatılan kampanyaya destek sağlamak üzere Üniversitemiz kampus alanı içerisinde kan bağışı kampanyası düzenlendi. Kan bağışının önemli olduğunu belirten Bilinçli Gençler Topluluğu Başkanı ve Proje Sorumlusu Derya Olgaç, kanın kaynağının insan olduğunu, fabrikada üretilmeyen bir ilaç olduğunu vurguladı. Olgaç, kan verince kişinin kendi sağlığında da büyük rahatlamaların yaşandığını, kan veren kişilerin Hepatit B, Hepatit C, HIV, Sifilis gibi yaptırma maliyetleri yüksek olan testleri de yaptırmış olduğunu söyledi. Bilinçli Gençler Topluluğu Başkanı ve Proje Sorumlusu Derya Olgaç, kan bağışı dışında temin edilemeyen güvenli kanın; gönüllü, düzenli, karşılık beklemeksizin bilinçli insanlardan sağlanabilmesine ön ayak oldukları için kampanyanın başarıyla gerçekleştiğini belirtti. Olgaç, Bilinçli Gençler ve Türk Kızılay ının bu yıl ikincisini düzenledikleri kan bağışı kampanyasından büyük verim elde edildiğini söyledi. İlk kampanyayı Mart ayında gerçekleştirdiklerini, Türkiye ortalanmasının bu ay yüzde 36 olduğunu, Üniversitemizde gerçekleştirilen 5 günlük bağış kampanyasında ise yüzde 42 ortalamaya ulaşıldığını vurguladı. Bilinçli Gençler Topluluğu Akademik Danışmanı Kadir Alper, Tüm çalışmalarda olduğu gibi bu çalışmalarında da kendilerine destek veren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun a, Rektör Yardımcısı Fahrettin Göğüş e, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Lütfiye Özmarangoz a, Kültür Müdürü Mehmet Tatar ile Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi Genel Başkanı Kerem Hasanoğluna teşekkür ediyoruz

11 Sayfa -11 YIL : 4 SayI: Geleneksel Bahar Şenlikleri Dolu Dolu Geçti Üniversitemiz kampusunda Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen, 17. Gaziantep Üniversitesi Geleneksel Bahar Şenlikleri nde öğrencilerimiz stres atarak, doyasıya eğlendi. Farklı alanlarda açılan stantları gezen Üniversitemiz akademik, idari personeli, öğrencileri ve Gaziantep halkı stantlara yoğun ilgi gösterdi. Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi tarafından açılan stantta, Onkoloji Hastanesi Pediatri Servisinde tedavi gören çocukların yaptığı birbirinden farklı el emeği göz nuru ürünler, çocukların aileleri, yakınları ve hemşirelerin yaptığı yiyecekler tedavi gören çocuklar yararına satışa sunuldu. Üniversitemiz Kültür Müdürlüğüne bağlı topluluklara üye öğrenciler tarafından gerçekleştirilen satranç, tenis, bilek güreşi gibi birbirinden eğlenceli yarışmaların yanı sıra, fotoğraf topluluğuna üye öğrenciler tarafından gerçekleştirilen slayt fotoğraf gösterisi büyük beğeni topladı. Birbirinden güzel dans figürleriyle izleyenlere hareketli dakikalar yaşatan dans topluluğu danslarıyla renkli görüntülere sahne oldular. Geçmişten ve günümüzden gelen duygusal ve hareketli şarkılardan oluşan eserlerle dinleyenleri coşturan müzik topluluğu, öğrencileri sınav stresinden uzaklaştırıp keyifli anlar yaşattılar. Plastik sanatlar topluluğuna üye öğrencilerin yaptığı resim, ebru, heykel gibi birbirinden güzel eserler, sanatseverlerin hayranlığını kazandı. Şenlik kapsamında; Yücel Çakmakçı belgeseli ile Mandalina Kabukları ve Memleket Meselesi film gösterimlerinin yanı sıra ünlü yönetmenlerle kültürel söyleşiler gerçekleştirilirken, Yazar Teoman Yazgan ve Şair Hüsrev Hatemi ile yapılan kültür, sanat, sohbetleri öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Hayat Akademisinin konuğu olarak Üniversitemizde öğrencilerle bir araya gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, öğrencilere Gaziantep in geçmişi ve bugünü hakkında bilgiler verdi. Mor ve Ötesi, Yonca Lodi, Emre Aydın gibi değerli sanatçıların gerçekleştirdiği konserlerde, günün yorgunluğunu birbirinden güzel şarkılarla atan gençler, kimi zaman şarkılara da eşlik ederek, doyasıya eğlendi.

12 Sayfa -12 YIL : 4 SayI: 46 Hasta Yakınları Konaklama Evi nin A çılı ş Tör eni Ger çek le ş t ir ildi kampus alanı içerisine Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan Hasta Yakınları Konaklama Evi nin açılış töreni gerçekleştirildi. Üniversitemiz Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Protokol Girişinde düzenlene törene; Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Hasta olmanın çok zor bir süreç olduğunu söyleyen Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Hasta yakınları yazın sıcaktan yanarak, kışın soğuktan üşüyerek burada günlerini geçirmeye çalışıyorlar. Bu üzücü olaya Şehitkamil Belediye Başkanımız el attı ve Gaziantep Üniversitesiyle işbirliği çerçevesinde burada elli yataklı hasta yakınlarına bir hizmet vermek için bir yer yapıldı. Bu belki yeterli değil ama bir başlangıç. Gaziantep imize dışarıdan gelen hastalarımız burada hasta yakınlarıyla birlikte en azından yapılması gereken asgari düzeyde hizmet almış olacaklar ifadesinde bulundu. Üniversitelerin topluma öncülük etmesi gerektiğini belirten Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Toplumla işbirliği noktasında yeni bir projeyi hayata geçireceğimiz, semeresini göreceğimiz heyecanlı bir gün. Toplumun her katmanında, gerek sivil toplum kuruluşlarıyla olsun gerekse belediyeler, vilayet gibi bütün kuruluşlarla işbirliği içerisinde şehrin toplumun gelişimine öncülük etmek üzere bir üniversite yapılanmasını hayata geçirmeye biz baştan söz vermiştik. Biz bu çizgide de devam ediyoruz Prof. Dr. Coşkun, Şehitkamil Belediyesi ile çok yakın, çok güzel ilişkilerimiz var. Her konuda bize yardımcı oluyorlar. Tıpkı bu konaklama evinin yapılması gibi. Gaziantep Üniversitesi artık sadece bölge için değil, Türkiye için belki Ortadevamı 13 de

13 12 den devam.. doğu için bir Parlayan Yıldız. Özellikle hastane hizmetlerinde ve tıp fakültesindeki araştırma, geliştirme olanaklarıyla bütün akademik kadrosuyla gerçekten çok önemli bir yere sahiptir diye konuştu. İşbirliği için Üniversiteden aldığımız destek bizi şevklendirdi şeklinde konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Üniversite belediye işbirliği çerçevesinde yaptığımız projelerden bir tanesini bugün hayata geçiriyoruz. Rektörümüzle ve başhekimimizle birlikte, özellikle hastane bahçesinde yaz kış meydanda kalan insanlarımızın ihtiyacını giderebilmek adına böyle bir konaklama merkezinden bahsetmiştik. Üniversitemizin kendi bünyesinde bulunan bu arazi tespit edildi. Yine Üniversitemiz tarafından projelendirilen bu bina Şehitkamil Belediyesi tarafından hayata geçirildi ifadesinde bulundu. Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Elbeyli, Parlayan Yıldız nin çevresine ışık saçarken önemli bir birimi olan hastanenin gelişerek hem bölge halkına, hem de uluslararası yakın komşularına hizmet verdiğini söyledi. Açılış konuşmalarını sonrasında, Hasta Yakınları Konaklama Evi protokol üyeleri tarafından hizmete açıldı. Sayfa -13 Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulunda Eğiticilerin Eğitimi Programı Düzenlenecek Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu ve Fer eğitim merkezi arasında Eğiticilerin Eğitimi Programı düzenlenmesi konusunda işbirliği yapılmak üzere protokol imzalandı. Çalışma hayatı üzerine yetişkin eğitimi programları uygulamayı düşünen tüm üniversite mezunlarının bu programa katılabileceğini söyleyen Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Civan, programın asıl mesleği eğiticilik olmayan bireylere eğiticilik becerilerini kazandırmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Civan, Her geçen gün büyüyen marka şehir Gaziantep in her alanda faaliyet gösteren firmalarının kurumsal yapılaşma sürecinde de oluşum içinde olması, firmaların kurumsal eğitimlere önem vermeleri ve eğitim kültürünün her alanda benimsenmesi ön plana çıkmaktadır. Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu ve sanayi kuruluşlarının her alanda yapmış oldukları işbirliği neticesinde Gaziantep her alanda öncü ve örnek olmaya devam etmektedir Yrd. Doç. Dr. Civan, eğitimin temel kavramlarını, öğrenim hedeflerinin belirlenmesi aşamalarını, ihtiyaç belirleme tekniklerini, öğretim yöntemlerini, eğitim planının hazırlanmasını ve eğitim programlarının izleme, ölçme ve değerlendirme tekniklerini kavrayarak, etkili sunum teknikleri becerilerine sahip olarak bir eğitim programını planlama aşamasından uygulama ve değerlendirme aşamalarına kadar hazırlayabilme ve sunabilme becerileri kazandırmak olarak ifade etti. Eğitim sonunda Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu tarafından katılımcı belgesi verileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Civan, Günümüzde dünyada ve ülkemizde de kabul gören hayat boyu eğitim kültürünün benimsenmesi ve üniversitelerde alınan eğitimlerin yanı sıra kişisel gelişim, mesleki uzmanlıklar, iş güvenliği uzmanlığı, kalite yönetim sistemleri gibi çeşitli kurslar neticesinde şirketlerin ve kurumların hizmet içi eğitim programlarında görev alabilmeleri için eğiticilerin eğitimi programına dahil olmaları gerekmektedir. Ülkemizde birçok üniversitede ve Çasgem tarafından da düzenlenen eğiticilerin eğitimi programı yapılan protokol sonrasında artık Gaziantep te de düzenlenecektir diye konuştu.

14 Sayfa -14 YIL : 4 SayI: 46 GAÜN de Kariyer Günleri Başladı Merkezi Kafeterya önünde, Kariyer Günleri Açılış töreni gerçekleştirildi. Üniversitemiz Yönetim Kariyer topluluğu tarafından organize edilen Kariyer günleri etkinliği çerçevesinde Rektör Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından yapılan açılışa, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cahit Bağcı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr Yusuf Akan, Üniversitemiz Genel Sekreteri Ercan Eroğlu, İş Kur Müdürü İlyas Bulduk ile 45 katılımcı firma yetkilisi ile çok sayıda öğrenci ve öğretim elamanı katıldı. Üniversitemiz öğrencilerine seslenen Prof. Dr. Coşkun, iyi bir iş hayatı, iyi bir hayat edinebilme noktasında kendinize yatırım yapmanız gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Coşkun, Mutlaka üniversite ikliminden de faydalanarak, İngilizceyi iyi öğrenmeniz lazım. Kariyer dendi- ğinde olmazsa olmazlardan biri haline gelen lisanı çözmeniz gerekir. Üniversite sıralarında dil ile ilgili eksiğiniz var ise bu konuda bizden isteyin biz size gerekli şartları oluşturalım diye konuştu. İletişim konusunda becerinizi arttırın diyen Prof. Dr. Coşkun, İletişim artık çağın geldiği en önemli nokta. İyi bir iletişimle ancak kendinizi, ilgili konuyu anlatabiliyorsunuz. Bu konuda çağın bütün tekniklerinden de kullanarak iyi bir iletişim becerisine mutlaka sahip olun. Bunları üniversite yıllarında yapın daha sonra bunları gerçekleştirmek zor olacak diyerek hayatta yılmamak gerektiğini söyledi. Babam çocukluğumda her zaman bana azimli ve cesur olmamı söylemiştir diyen Prof. Dr. Coşkun, Timurlenk in kazanmayı karıncadan öğrendiğini söyledi. Prof. Dr. Coşkun, Azimli ve cesur olmak gerekir. Cesur olabilmek için de donanımlı, dürüst ve ilkeli olmak gerekir. Cahil cesareti değil bilgiye dayalı cesaretli olmak gerekir diyerek, çalışın ve insanı sevin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr Yusuf Akan açılışta yaptığı konuşmasında katılımcı firmalara teşekkür etti.

15 Sayfa -15 YIL : 4 SayI: 45 Mezuniyet Sonrası İstihdam Olanakları Üniversitemizde düzenlenen Kariyer Günleri kapsamında Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda, Mezuniyet Sonrası İstihdam Olanakları adlı panel gerçekleştirildi. Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun un başkanlığında gerçekleştirilen panele; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Akan, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Civan, İŞKUR İl Müdürü İlyas Bulduk ve Tiryaki Holding Yöne- tim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu katıldı. Zorlukların insanlara güçlü olmayı öğrettiğine dikkat çeken Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Hayat üzerinize gelen bir çığ gibidir. Çünkü mücadele etmeniz gereken bir yaşam mücadelesi içerisine gireceksiniz. Bu yüzden talebelik en güzel çağdır. Talebelikte en mutlu olduğunuz dönem şu dönemdir. Sizin burada iş kaygınız yok. Bu dönemde mutlaka kendinize bir şeyler kazandırmanız, birtakım yatırımlar yapmanız gerekir. Mücadeleye iyi hazırlanabilirseniz o zaman daha iyi yerlerde, hayatın içinde ezilmemiş olursunuz. Zorluklar insanlara güçlü olmayı mücadele etmeyi öğretir. Gelecekte iş, eş gibi kaygılarınız olacak. Bunun için sizin bu dönemde hazırlık yapmanız gerekir. Kendi alanınızda iyi yetişin. Bunun hiçbir kaçarı olamaz. İktisat okuyorsanız iktisat tıp okuyorsanız tıp ne işi yapıyorsanız isterse boyacı olun en iyisini yapın. İşini iyi yapan bir boyacı sıradan bir mühendisten, doktordan çok daha verimlidir ve başarılıdır, daha iyisini de kazanır diye konuştu. Hayatta ne yapıyorsanız en iyisini yapın şeklinde konuşan Prof. Dr. Coşkun, Tuttuğunuza sarılın, onu severek ve içselleştirerek yapın. Emin olun son derece daha verimli olacaksınız. Kendinize bir şeyler kazandırma dönemi sizin için önemlidir. Herkes en iyi olmaya gayret ederse toplam kalite artar. Mutlaka kaliteyi iyiyi elde etmek üzere çabalamak zorundasınız. İngilizceyi artık su gibi bilmek zorundasınız. Bunu da bir iki cümleyle değil, tam bilmek zorundasınız. Mezun olduğunuzda bunu uygulama alanına sokabilmelisiniz. Biz bu sene hazırlıkta okuyan öğrencilerimizi yurt dışına gönderdik. Öğrencilerimiz yabancı dilini ilerletebilsin diye bunu yaptık ifadesinde bulundu. Olayları profesyonel bakış açısıyla değerlendirmenin önemine değinen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Akan, Amatör bir futbolcuyu düşünün. Sahada kendisini parçalıyor. Zemin şartları çok kötü olmasına rağmen yaralanmalardan kaçmıyor. Belki biri beni görür keşfeder, ben profesyonel olabilirim anlayışı içerisinde devamı 16 da..

16 15 den devam.. bunu yapıyor. Tabi çok cüzi fiyatlarla transfer edilip daha sonra çok ciddi kulüplerde çalışabiliyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra size bir anahtar veriliyor aslında. Bu anahtarı kullanarak kapıları açmak artık sizin elinizde İŞKUR ile birlikte birçok projede çalışmalar yaptıklarını söyleyen Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Civan, Biz şuanda İŞ- KUR ile birlikte çalışan en önemli kurumlardan biriyiz. Pratik eğitimle teorik eğitimi bir araya getiren arkadaşlar şuanda başarısız oluyor. Sizin okulu bitirdiğinizde ne olacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ne iş olursa yaparım demeyin. İleride hangi dalda uzmanlaşacağınıza karar verin. Biz Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulunda ilk defa uygulanan bir modeli uyguluyoruz. Tüm Türkiye deki yüksekokullar dört dönemken, biz altı dönem uyguluyoruz. Her öğrencimiz 75 iş günü sanayide çalışıyor. Yani bir öğrenci okulunu bitirdiğinde 150 iş günü çalışmış oluyor ifadesinde bulundu. Gaziantep te işsizlik değil mesleksizlik olduğunu belirten İŞKUR İl Müdürü İlyas Bulduk, Sanayinin içerisinde gerek vasıflı gerekse vasıfsız eleman yetiştirme noktasında sıkıntı çekmekteyiz. Bu konuda sizlere çok büyük işler düşmektedir. Bizim çeşitli alanlarda kalifiyeli eleman yetiştirmek adına programlarımız, kurslarımız var. İşverenler bize yeni eleman ihtiyacı olduğu zaman eleman talebinde bulunuyor. Eğer şartlara uygun hazır eleman varsa verebiliyoruz. Yok, ben kendi işçimi yetiştirmek istiyorum diyorsa bu imkanı işverenlere sağlıyoruz diye konuştu. İş hayatında çalışanların dürüst olması gerektiğini belirten Tiryaki Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, İnsanların kafasında iyi bir izlenim oluşturmak çok önemli. Yaparsa doğrusunu yapar, sözünden dönmez imajı bizim için hazinelerin hazinesi. Aslında bu hazine bizim cebimizde. Bunu çıkarıp bir şekilde önce kendimize sunmamız lazım. Biz kimseyle pazarlık etmiyoruz. Adamın pazarlığı olmaz. Sizler için esas okul bundan sonra başlıyor. Her türlü entrikaların olduğu bir pozisyondasınız Panelin sonunda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Akan ve İşletme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurettin İbrahimoğlu tarafından Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Akan, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Civan, İŞKUR İl Müdürü İlyas Bulduk ve Tiryaki Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu na plaket takdim edildi. Sayfa -16 Öğrencilerinden Kitap Toplama Kampanyası İslâhiye Meslek Yüksekokulu İşletme Yönetimi Bölümü birinci sınıf öğrencileri, Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersi kapsamında Kitap Okuma, Toplama ve Kütüphane Oluşturma adlı proje çerçevesinde kitap toplama kampanyası düzenledi. Kitap Okuma, Toplama ve Kütüphane Oluşturma Projesi çerçevesinde Proje Koordinatörü Bilal Erdoğan tarafından, öğrencilere kitap okumanın faydaları ve hızlı kitap okuma teknikleri konusunda bilgi verildi. Projenin ikinci ayağının kitap toplama olduğunu belirten Proje Koordinatörü Bilal Erdoğan, projenin üçüncü ayağında ise toplanan kitaplarla Kırıkçalı Köyü köy konağına kütüphane oluşturarak, köye katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Projede 30 öğrencinin görev aldığını söyleyen Erdoğan, kitapseverlerin bağışlayacakları kitapları beklediklerini kaydetti.

17 Sayfa -17 YIL : 4 SayI: 45 Üniversitemiz Öğrencileri İrlanda ya Gidiyor bu yıl hazırlık sınıfında okuyan en başarılı 10 öğrencisini İrlanda nın Dublin City Üniversitesi ne 1 ay süre ile dil eğitimine gönderiyor. Vakfı tarafından finanse edilen, United Towers Yurtdışı Eğitim Danışmanlığınca organizasyonu yürütülen proje, İrlanda Cumhuriyeti nin 2011 yılında Türk öğrenciler için uygulamaya koyduğu MEI pilot vize uygulamasının ilk örneği olması açısından da büyük önem taşıyor. Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına; Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı ve Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koruk, İrlanda Ankara Konsolosu Fiona Nic Dhonnacha, United Towers Yurtdışı Eğitim firma yetkilisi Önder Öztütüncü ve İrlanda ya gidecek olan öğrenciler katıldı. Rektörü Prof Dr. M. Yavuz Coşkun Gaziantep Üniversiteli öğrencilerin Avrupa nın önemli üniversitelerinden biri olan Dublin City Üniversitesinde farklı ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte eğitim alarak, İngilizcelerini geliştirmenin yanı sıra farklı kültürleri yakından tanıma ve yurt dışı deneyimi kazanma şansına erişeceklerini belirtti. Prof. Dr. Coşkun, Parlayan Yıldız nde okumak, buraya ait olmak, buradan mezun olmak bir ayrıcalık, üzerinizde taşıyacağınız çok güzel bir geçmiş olacak. Türkiye nin en iyi üniversitelerinden biri olarak sadece bulunduğu coğrafyada değil tüm Ortadoğu ve giderek daha büyük coğrafyalarda adından çokça bahsedilen bir üniversite haline gelmiştir Rektör Yardımcısı ve Gaziantep Üniversitesi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koruk ise bu girişimin, vakfın Gaziantep Üniversitesi nin bilimsel, sosyal ve kültürel yönden gelişimine katkıda bulunma misyonuna hizmet eden önemli bir proje olduğunu, gelecekte daha fazla sayıda öğrenciye buna benzer imkanları oluşturmanın çabası içinde olduklarını söyledi. Prof. Dr. Koruk, Gaziantep Üniversitesi Vakfı imkanlarıyla böyle bir projenin gerçekleşmesinden dolayı çok mutluyum. Çünkü vakfın esas amaçlarından bir tanesi de bu üniversitenin sosyal, kültürel yönlerden gelişmesine de katkıda bulunmasıdır. Bu proje tam buna hizmet eden hem de öğrencilerle hizmet eden bir proje olması nedeniyle son derece amacına uygun ifadesinde bulundu. Projenin tanıtımı için Gaziantep Üniversitesini ziyaret eden İrlanda Ankara Konsolosu Fiona Nic Dhonnacha projenin İrlanda ve Türkiye nin gelecekteki eğitim işbirlikleri açısından da önemli olduğunu vurgulayarak, Gaziantep Üniversiteli öğrencilerin İrlanda da çok iyi ağırlanacaklarını belirtti yılında uygulamaya konulan Türk Üniversite öğrencilerine özel pilot vize uygulaması sayesinde İrlanda Ankara Konsolosluğu nun öğrencilere 3 gün içerisinde vizelerini ulaştırdığına değinen konsolos İrlanda nın daha fazla Türk öğrenciyi misafir etmek istediğini belirtti. Dublin City Üniversitesi ve arasında kurulan işbirliğine danışmanlık eden United Towers Yurtdışı Eğitim firma yetkilisi Önder Öztütüncü, Dublin nin oldukça gelişmiş, güvenli ve çok az sayıda Türk ün bulunduğu bir şehir olduğu için, Dublin City Üniversitesi nin ise eğitim kalitesi, kampüs olanakları ve Gaziantep Üniversitesi ne göstermiş olduğu yakın ilgi sebebiyle tercih edildiğini vurguladı. Proje tanıtım toplantısının sonrasında Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından, İrlanda Ankara Konsolosu Fiona Nic Dhonnacha ya hediye takdim edildi.

18 Sayfa -18 YIL : 4 SayI: 46 Üniversitemiz Öğrencileri Gençlik bayramını kutluyor Atatürkçü Düşünce Topluluğu tarafından 19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik Spor Bayramı kapsamında, Gençlik bayramını kutluyor adlı program düzenlendi. Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Atatürkçü Düşünce Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, 19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik Spor Bayramının böyle bir etkinlikle kutlanmasının Türkiye de ilk olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Tansü, Belki de Türkiye de bulunan üniversiteler içersinde ilk defa resmi, kasvetli bayram kutlamalarından gençliğin kendisinin bayramını, kendisinin istediği gibi kutlayabildiği bir formata geçiş açısından bu program çok önemli bir örnektir. Üniversitemiz Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Müzik Topluluğu, Dans Topluluğunun birlikte hazırladığı güzel bir şekilde kendi kendilerine planladıkları bir etkinlik diye konuştu. Yıl içersinde Ata- türkçü Düşünce Topluluğu olarak altmışa yakın etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Tansü, Etkinliklerimizin bir kısmı konferans, panel gibi bilgilendirme etkinliği, bir kısmı ise Gaziantep Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle Atatürkçü Düşünce Topluluğumuzun ortaklaşa bir protokolü çerçevesinde seçilen 10 ilköğretim okulunda öğrencilere yönelik kültür, sanat etkilikleriydi. Önümüzdeki günlerde bu sayıları artırarak yolumuza devam edeceğiz ifadesinde bulundu. Türkiye Cumhuriyetinin ve Atatürk devrimlerinin bekçisinin Türk gençliği olduğunu belirten Üniversitemiz Atatürkçü Düşünce Topluluğu Öğrenci Başkanı Gülcan Yavuz, Atatürk ün verdiği bu emaneti daha ileriye taşımaları gerektiğini söyledi. Yavuz, 1950 sonrasındaki dönüşüm Türk gençliğini büyük bir boşluğa sürüklemiştir. Gençlik, bir taraftan Atatürk aydınlanmasının kendisine kazandırdığı çağdaş ve ulusal değerleri benimsenmeye çalışırken diğer taraftan Atatürk aydınlanmasına son vermeyi amaçlayan karşı devrimin gerici uygulamalarıyla karşılaşmıştır. İşte tam bu noktada Türk gençliği aşırı uçlara savrulmaktan kurtulamamıştır Açılış konuşmalarının sonrasında Üniversitemiz müzik topluluğuna üye öğrenciler tarafından birbirinden güzel şarkılardan oluşan müzik ve şiir dinletisi, dans topluluğuna üye öğrenciler tarafından ise salsa, tango, rueda şarkılarından oluşan muhteşem bir dans gösterisi sunuldu.

19 Sayfa -19 YIL : 4 SayI: 45 Antep Fıstığının Beslenmedeki Yeri ve Önemi Nizip Eğitim Fakültesi ve Nizip Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen, Bahar Dönemi Konferansları çerçevesinde; Nizip Ticaret Odası Konferans Salonunda Gaziantep Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cahit Bağcı tarafından, Beslenme ve Dengeli Beslenmenin Önemi, Antep Fıstığının Beslenmedeki Yeri ve Sağlık Açısından Önemi konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansa; Gaziantep Üniversitesi Nizip Eğitim Fakültesi Dekanı ve Nizip Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Özaslan, Nizip Ticaret Odası Genel Sekreteri Serpil Gündoğdu, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenci katıldı. Antep fıstığının beslenmedeki önemine değinen Prof. Dr. Bağcı, insan yaşamı için gerek motivasyon gerekse sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmenin önemli bir unsur olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Bağcı, Antep fıstığının iyi bir gıda maddesi olduğunu protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitaminler açısından önemli bir kompozisyona sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Bağcı, yaptıkları deneysel çalışmalarda günlük kalori ihtiyacının yüzde 20 sinin Antep fıstığından sağlayarak yapılan beslenmelerde, Antep fıstığının kolesterol düzeyini düşürdüğü, HDL kolesterolü yükselttiği kan glikoz düzeyini ise düzenlediğini kaydetti. Konferansın sonunda Nizip Ticaret Odası Genel Sekreteri Serpil Gündoğdu tarafından, konuşmacı Gaziantep Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cahit Bağcı ya plaket takdim edildi. Fotoğraf Topluluğu Öğrencileri Tarafından Slayt Gösterimi Gerçekleştirildi Geleneksel Kültür Sanat Spor Bahar Şenlikleri, kapsamında Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde slayt gösterimi gerçekleştirildi. Fotoğraf Topluluğu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen Adalar adlı fotoğraf sergisinde, Heybeliada, Burgazada ve Büyükada da çekilen birbirinden güzel fotoğraflar sanatseverlerle buluştu. Matematik Öğretmenliği bölümü öğrencisi Biten Aslan, Fizik Mühendisliği bölümü öğrencisi Caner Kılıç, Tıp Fakültesi öğrencisi Fikriye Güngören, Tarih bölümü öğrencisi Fırat Kıztanrı ve İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencisi Osman Çağrı tarafından hazırlanan fotoğraflar öğrencilerin büyük beğenisini topladı.

20 Sayfa -20 YIL : 4 SayI: 45 Dünden Bugüne Yunus Emre Bilinçli Gençler Topluluğuna üye öğrencilerimiz tarafından, Üniversitemiz Fen - Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda Dünden Bugüne Yunus Emre konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, her şeyin başında aşkın olduğunu, aşksız hiçbir şeyin anlam kazanamayacağını söyledi. İnsanın tefekkür eden bir varlık olduğunu dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Tatçı, Yunus Emre nin bu anlamda insanlar için bir model olduğunu belirtti. Yunus bizim aşk ve mana dilimizdir şeklinde konuşan Yrd. Doç. Dr. Tatçı, Yunus Emre bizim sokakta konuştuğumuz sıradan evde, barkta, çarşıda, pazarda konuş- tuğumuz dili alıp, kendi gönül dünyasında mana verdi ve o verdiği manayı içselleştirdi ve bunu bizimle paylaştırdı. Sıradan sokak dilini mana dili, edebi dil haline getirdi. Ondan önce elbette Türkçe konuşuluyordu fakat Yunus Emre çok farklı bir şey yaptı. Yunus anamın, babamın anlayacağı şekilde bir mana dili kurdu ve bunu da ilk defa yaptı. Ondan öncekiler anlaşılamıyordu. Bu nedenle ya aruza ya da aldıkları klasik terbiyeye mahkum kalıyorlardı ifadesinde bulundu. Yunus Emre nin şiirlerinin gönül kitabından okunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Tatçı, Yunus Emre gönlünde tecelli eden manayı, okuma yazması olmayan insanların bile anlayabileceği hale getirdi. Dolayısıyla Yunus bizim mana dilimizdir. Bu mana dili sadece Yunus un kurduğu bir dil değildir. Yunus eğitiminden geçen herkes hangi dili kullanırsa kullansın mana dili kurabilirler. Tek şart Yunus un geçtiği köprülerden geçmeleridir diye konuştu. İnsanın sevgi ve bilgi kanatlarıyla uçtuğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Tatçı, Mutasavvıfların terbiye metodunda sohbet yöntemi vardır. Sohbet canı besler. Nasıl aldığımız gıdalar vücudumuzu besliyorsa, ilahi sohbette canımızı besler. Biz onunla göklere kanatlanırız Söyleşide; Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü ve Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğrencileri tarafından, Yunus Emre nin Yunuslayın, Aşksızlara Verme Öğüt, Sen Burda Garip Mi Geldin, Yusufu Kaybettim şiirlerinin okunduğu dinleti gerçekleştirildi. Söyleşinin sonunda, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cahit Bağcı tarafından konuşmacı Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı ya hediye ve plaket takdim edildi.

Coşkulu Başladı. Nizip te Bahar Şenliği. Sayfa -1

Coşkulu Başladı. Nizip te Bahar Şenliği. Sayfa -1 Sayfa -1 Nizip te Bahar Şenliği Coşkulu Başladı Nizip 1. Geleneksel Kültür, Spor ve Bahar Şenliği, Hacı Mehmet Okan Parkından başlayıp, Atatürk Anıtı önüne kadar devam eden şenlik yürüyüşüyle başladı.

Detaylı

Üniversitemizde Nevruz Coşkuyla Kutlandı

Üniversitemizde Nevruz Coşkuyla Kutlandı Üniversitemizde Nevruz Coşkuyla Kutlandı Baharın müjdecisi Nevruz, Atatürk Kültür Merkezi karşısında bulunan park alanında yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama programına Vali Yardımcısı Mehmet

Detaylı

Uygulama Hastanesi Başhekimi. çok sayıda il protokolü üyesi, öğretim elemanları, idari personel ve öğrenci katıldı. Ödül töreninin açılışında konuşan

Uygulama Hastanesi Başhekimi. çok sayıda il protokolü üyesi, öğretim elemanları, idari personel ve öğrenci katıldı. Ödül töreninin açılışında konuşan Sayfa -1 Organ Bağışı Konulu Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması nın Ödülleri Sahiplerini Buldu Atatürk Kültür Merkezinde, Organ Bağışı Konulu Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması nın ödül töreni

Detaylı

Uluslararası Antep - Halep

Uluslararası Antep - Halep Uluslararası Antep - Halep Vakıfları Sempozyumu nin yakınlaşmasının yanı sıra, Gaziantep ve Halep arasında her alanda tesis edilen işbirliğine çok önemli bilimsel katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kuran

Detaylı

İslahiye ye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kuruldu

İslahiye ye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kuruldu İslahiye ye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kuruldu Gaziantep Üniversi tesi İslahiye İktisadi ve İdari Bilim ler Fakültesi ile İslahiye Meslek Yüksekokulu nun 2009 2010 Akademik Yılı Açılış Töreni

Detaylı

Yılında Anma Töreni Düzenlendi

Yılında Anma Töreni Düzenlendi Naci Topçuoğlu na, Ölümünün Birinci Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu nun toplam altı dönemden oluşması nedeniyle Türkiye de bir ilk olduğunu belirten Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç.

Detaylı

Üniversitemizde Türkan Şoray Rüzğarı

Üniversitemizde Türkan Şoray Rüzğarı Üniversitemizde Türkan Şoray Rüzğarı laşık 100 110 kıyafetten oluşan rını hep kıskanırdım. Çünkü onlar sevenleriyle çok sık bir araya bu sergiyi İstanbul, Ankara gibi şehirlerde yaptıktan sonra neden gelirlerdi.

Detaylı

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin Temeli Atıldı 2 Türkiye nin Havacılık Merkezi Olacağız 4 Kırgızistan Arabaev Devlet Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı 5

Detaylı

2010 2011 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

2010 2011 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi 2010 2011 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi 2010 2011 Akademik Yılı, Atatürk Kültür Merkezi nde gerçekleştirilen Açılış Töreni ile başladı. Açılışa; Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi

Detaylı

EKİM - KASIM - ARALIK 2012

EKİM - KASIM - ARALIK 2012 EKİM - KASIM - ARALIK 2012 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E.

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr.

Detaylı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Üniversitemizde İncelemelerde Bulundu

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Üniversitemizde İncelemelerde Bulundu Sayfa -1 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Üniversitemizde İncelemelerde Bulundu Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Üniversitemizi ziyaret ederek, TEKMER ve TEKNOPARK ta incelemelerde bulundu. Bakan

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI:

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: 711 30 Haziran - 15 Eylül 2014 SAYFA3 2 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM MEZUNLARINI AĞIRLADI SAYFA4 ------------------------------------------------------------------------

Detaylı

Anadolu Futbol Ligi nde şampiyon İİBF

Anadolu Futbol Ligi nde şampiyon İİBF Türk gençleri geleceğimizin teminatıdır Anadolu Futbol Ligi nde şampiyon İİBF Anadolu Üniversitesi Geleneksel Bahar Şenlikleri Spor Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Anadolu Üniversitesi Futbol Ligini

Detaylı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı ICTP-ECAR ın Açılış Konferansı İYTE de Yapıldı Sayı 18 / Nisan - Mayıs - Haziran Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 18 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ

Detaylı

Değerli GAÜNDEM okurları;

Değerli GAÜNDEM okurları; GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Marifet, REKTÖR DEN iltifata tabidir Değerli GAÜNDEM okurları; Koşuyoruz Nefes nefese koşuyoruz dediğimiz ilk sayımızın sizlerle buluşmasının üzerinden yaklaşık üç ay geçti. Bu sürede

Detaylı

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi Kurumsal İletişim Gazetemiz KampüsHaber 1. yılını kutladı Çukurova Üniversitesi nin önemli kurumsal iletişim araçlarından biri olan KampüsHaber Gazetesi yayın hayatının birinci yılını coşkuyla kutladı.

Detaylı

Yunus Emre Ensitütü ile işbirliği

Yunus Emre Ensitütü ile işbirliği www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 579 21-27 MART 2011 Güç birliği içinde çalışıyoruz Açıköğretim Fakültesi İl Koordinatörlerini bir araya getiren arama konferansı

Detaylı

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır.

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Yaşam Merkezi İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. 2 SAYI 17 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek

Detaylı

OCAK - ŞUBAT - MART 2013

OCAK - ŞUBAT - MART 2013 OCAK - ŞUBAT - MART 2013 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E. Eroğlu

Detaylı

İLKBAY. Tel: 0.342 517 20 36

İLKBAY. Tel: 0.342 517 20 36 İ L K B A Y İLKBAY Tel: 0.342 517 20 36 e-mail: İçişleri bakanlığının son valiler kararnamesi ile merkeze alınan Gaziantep Valisi Erdal Ata Özel Primer Hastanesine veda ziyaretinde bulundu. Valiyi Özel

Detaylı

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör EDİTÖRDEN Artvin Çoruh Üniversitesi olarak Nisan ayında yayınına başladığımız ve üçer aylık dönemleri kapsayacak biçimde çıkarmayı planladığımız bültenin ikinci sayısı ile bir kez daha sizlerle buluşmanın

Detaylı

En büyük hissedar öğrenciler

En büyük hissedar öğrenciler Günümüz gençliğinin sorunu ne? GÜMÜŞHANE Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından organize edilen Günümüz Gençliğinin Özellikleri ve Sorunları konulu konferansa konuşmacı olarak Gümüşhane Üniversitesi

Detaylı

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI SAYI: 3 Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI İçindekiler nisan-mayıs-haziran 2013 İZMİR ÜNİVERSİTELERİ PLATFORMU BÜLTENİ Editörden

Detaylı

İki Eylül de uçurtma şenliği

İki Eylül de uçurtma şenliği www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 589 30 MAYIS - 5 HAZİRAN 2011 TÜBA dan üniversitemize iki ödül birden İki Eylül de uçurtma şenliği İletişim Bilimleri Ensitüsü

Detaylı

2 yeni park daha! Sancaktepe de Aşıklar Şöleni. » Kar Yağışına Anında Müdahale! » Sancaktepe Belediyespor'dan gol yağmuru: 8-0

2 yeni park daha! Sancaktepe de Aşıklar Şöleni. » Kar Yağışına Anında Müdahale! » Sancaktepe Belediyespor'dan gol yağmuru: 8-0 Sancaktepe de Aşıklar Şöleni Sancaktepe Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği 3. Aşıklar Şöleni ile davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı... 16 da AYLIK GELİŞİM BÜLTENİ ÜCRETSİZDİR

Detaylı

KARİYER PLANLAMA Genç Girişimcilere Öneriler 15 TEKMER den Gençlere Destek / Gençlere Kariyer Planlama 16 İş Bulmanın Püf Noktaları 17

KARİYER PLANLAMA Genç Girişimcilere Öneriler 15 TEKMER den Gençlere Destek / Gençlere Kariyer Planlama 16 İş Bulmanın Püf Noktaları 17 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER KONFERANS Nasreddin Hoca Latifelerinden Alınacak Dersler 2 Osmanlı Devletinin İdari Yapısı 3 Türk Kültüründe Ailenin Önemi 4 Soru Çözme Teknik ve Taktikleri 5 Göktürk Kültürüne

Detaylı

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ Editörden Afyon Kocatepe Üniversitesi, sürekli dinamik tutulan bir vizyonla yaz dönemini de aktif bir şekilde geçirerek, yeni bir akademik yıla (2013-2014) yine yoğun bir çalışma temposuyla girmekte. Bu

Detaylı

6. GENÇLİK MERKEZİ KARAPÜRÇEK TE HİZMETE GİRDİ. Özel Haber: Gülpınar Mahallesi modern yüzüne kavuşuyor. hizmete soktuğu gençlik merkezlerine

6. GENÇLİK MERKEZİ KARAPÜRÇEK TE HİZMETE GİRDİ. Özel Haber: Gülpınar Mahallesi modern yüzüne kavuşuyor. hizmete soktuğu gençlik merkezlerine SAYFA SAYFA 01 01 12 Ankara da Hıdırellez Hamamönü nde kutlandı 04 TÜRKİYE Yİ AVRUPA DA HAMAMÖNÜ TEMSİL EDECEK Altındağ Gerçekleştirdiği her etkinlikle ilklere imza atan Altındağ Belediyesi, bu defa Hıdırellez

Detaylı

SANCAKTEPE BELEDİYESİ NİN YÖNETİM KALİTESİ ARTIK AB STANDARTLARINDA

SANCAKTEPE BELEDİYESİ NİN YÖNETİM KALİTESİ ARTIK AB STANDARTLARINDA Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Kudüs insanlık vicdanını temsil eder Filistin Dayanışma Platformu tarafından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi nde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Zemininde Filistin

Detaylı