AR (AUGMENTED REALITY) NEDİR? NE İŞİNİZE YARAR? MARKANIZA NE FAYDA SAĞLAR? A R. Communication for Digital TM. W: 2fresh.com E:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AR (AUGMENTED REALITY) NEDİR? NE İŞİNİZE YARAR? MARKANIZA NE FAYDA SAĞLAR? A R. Communication for Digital TM. W: 2fresh.com E: contact@2fresh."

Transkript

1 AR (AUGMENTED REALITY) NEDİR? NE İŞİNİZE YARAR? MARKANIZA NE FAYDA SAĞLAR? A R

2 MERHABA Yeni yıl kahramanımız Claus, bu sene önümüzdeki dönem reklamcılığa damgasını vuracak AR (Augmented Reality) ve QR Code gibi taze teknolojileri size deneyimleterek tanıtmak ve taze yılınızı en Augmented şekilde kutlamak için heyecanlı bir kızak yarışı macerasına atıldı: Hatırlarsanız, önceki senelerde de Claus u Facebook aplikasyonlarını, webcam kayıt teknolojilerini, taze advergame yaklaşımlarını, deneysel oyun kontrollerini, web için 3D prodüksiyon imkanlarını ve benzeri pek çok taze konuyu size tanıtmak için kullanmış; takip eden dönemlerde de bu R&D birikimimizi çalıştığımız markaların hizmetine sunmuştuk. Bu sene gündemimizde dijital reklamcılığın yeni gözdesi AR (Augmented Reality) ve mobil pazarlamayı yeniden şekillendiren QR Code var. Bu iki yeni teknolojiyi gözünüzde somutlaştırmak ve bizzat deneyimlemenizi sağlamak amacıyla, bu sene de Claus tan faydalandık. Bu dosyayı, AR gibi yeni teknolojileri merak eden ve markası için nasıl kullanabileceğini düşünen marka ekipleri ve pazarlama iletiimi profesyonelleri için hazırladık. AR yi anlatmak da ajansın sözcüsü olarak bana düştü. Bu dosyada sırasıyla AR nedir, AR markanıza ne fayda sağlar, AR nasıl çalışır ve dünyadan AR örnekleri nelerdir sorularına yanıt bulabilirsiniz. Ek olarak, mobil pazarlamada son dönemde Amerika ve İngiltere pazarını etkisi altına alan QR (Quick Response) Code un ne olduğunu ve markanıza ne yarar sağlayabileceğini de aktarmaya çalıştık. Ayrıca, markanız için taze teknolojileri nasıl kolayca kullanabileceğinize de bu vesileyle kısaca değindik. Augmented taze yıllar dileriz. Tazelikler, Can Burak Bizer Yazar Hakkında Can Burak Bizer Direktör, 2FRESH Galatasaray Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, Parsons School of Design ve Central Saint Martins okullarında eğitim aldı. Tasarım işini önce kendi kendine çözdü, sonra neler öğretiyorlar diye okulla gitmekten de geri kalmadı. Fikre olan inancını uygulama ve üretim becerileriyle birleştirerek, tazeliğinden güç alan etkin işler yapmak vizyonuyla 2FRESH i kurdu. 2FRESH çatısı altında Altınyıldız, Boğaziçi, Cinecity, Galatasaray, Hillside, Kemer, Kotex, Setur, Snickers, Starbucks, Vodafone, Wincor-Nixdorf gibi güçlü markalar için çalışma şerefine erişti. Dünyanın önde gelen tasarım ustalarından kabul edilen Can Burak, halen 2FRESH bünyesinde direktör olarak görev yapmakta, İstanbul da ve dijital reklamcılığın merkezi kabul edilen Londra da yaşamaktadır. İletişim tasarımı anlayışıyla fark gözetmeksizin ürettiği interaktif, grafik, illüstrasyon, sanat, ses, fotoğraf ve film alanlarındaki taze çalışmaları uluslararası otoritelerce defalarca takdir edildi. Dijital tasarımları çeşitli yayınlarda yer aldı ve uluslararası yarışmalarda 100 ü aşkın ödüle layık görüldü. Son olarak BIMA Ödüllerinde Kotex Young dijital lansmanı ile Return on Investment kategorisinde büyük ödülle onurlandırıldı.

3 A R AR NEDİR? AR hakkında kısa bilgi... AR nin Türkçe tam bir karşılığı olmamakla birlikte; Türkçeye yükseltilmiş, zenginleştirilmiş ya da artırılmış gerçeklik diye çevrilebilir. Genel anlamıyla, gerçek dünya görüntülerinin üzerine dijital bir katman ekleyerek zengin mültimedya içeriği sunmak ile ilgili çalışmalar ortak olarak AR diye adlandırılıyor. Burada en önemli nokta, gerçek ve dijital dünyaların birbirinden gerçek zamanlı haberdar olması ve birbiriyle konuşması... Böylece AR uygulamaları elinizde ne tuttuğunuzu, nereye baktığınızı ya da ne yöne döndüğünüzü algılayarak, gerçeği bu fiziksel özellikleri kullanarak zenginleştiriyor. Evet, gerçekten sihir gibi... Ama sihrin ötesinde! Bu yeni teknoloji reklamcılığın önüne sonsuz bir imkanlar dünyası seriyor. Gerçeği dijitize edebildiğinizi düşünsenize... Neler yapardınız? İşte şimdi hepsi mümkün! AR bir anda neden bu kadar popüler oldu? Augmented Reality (AR), 2FRESH in dijital içeriği tüketicinin hayatına entegre etmek ve deneyim yaratmak için kullandığı özel teknolojidir. Markanız için AR kullanmak, deneyim yoluyla tüketiciyle daha etkin ve etkili bir iletişim kurmanızı sağlar. 3D ürün görselleştirmesi, advergame, viral, sosyal medya ya da saha uygulaması gibi pek çok alanda AR kullanabilirsiniz. Doğru şekilde kullanılan AR pazarlama iletişiminizi üst seviyeye taşır. Böylece faydanızı tüketiciye daha iyi anlatır. Yarattığı etkili ve etkin iletişimle size rekabet üstünlüğü sağlar. Potansiyel kullanım alanları online / viral / sosyal medya / mobil / basılı / satış / saha / ambalaj / kurumsal / vb. AR nin tarihçesi daha eskiye dayansa da, özellikle son bir senedir Adobe Flash, Apple iphone ve Google Android üzerinde çalışan AR altyapı uygulamaların hayata geçirilmesi ile artık AR projeleri son tüketici ile rahatlıkla buluşabilir oldu. Daha öncesinde gelişmiş bilgisayarlar, özel yazılımlar, vb. pek çok teknik detaya ihtiyaç varken, artık her kullanıcı AR deneyimini yaşayabilir hale geldi. Tam bir yıl önce, 2008 in Aralık ayında Kotex Young için Dünyanın ilk Flash tabanlı AR ilanını hazırladık. Kullandığımız özel Flash tabanlı teknoloji sayesinde, hedef kitleye kapsamlı bir erişimimiz oldu. Bu proje AR nin reklamcılık ile buluşması açısından çok önemli bir adım oldu. Ardından çeşitli web tabanlı AR çalışmaları üretildi. Fakat bu çalışmalar halen daha küçük ölçeklerde ve AR henüz potansiyeline ulaşamadı. O nedenle, bu sene size AR yi daha yakından tanıtmak ve markanız için AR den nasıl faydalanabileceğinizden bahsetmek istedik.

4 A R AR MARKANIZA NE FAYDA SAĞLAR? AR ile yapabilecekleriniz hayal güzünüzle sınırlı. Yine de aşağıda AR nin önemli fayda sağlayacağını düşündüğümüz başlıca konuları bulabilirsiniz. Ayrıca, aklınıza gelen diğer konuları da birlikte değerlendirmekten keyif duyarız. 3D Ürün Demosu AR nin ilk akla gelen faydalarından biri etkileşimli 3D ürün demolarını kullanıcılara sunmak. Böyle bir çözümün faydaları çok. En önemlisi kullanıcının ürünle gelişmiş bir şekilde etkileşime girme imkanı bulması. Burada önemli olan deneyim yoluyla akılda yer etmek ve marka vaadini net bir şekilde zihinlere kazımak. Diğer taraftan demo ürün dijital olduğu için üretim maliyeti sıfır! Bu noktada AR özellikle ürün ve model odaklı markaların tüketiciye yaklaşması için cazip bir yol. Dijital Deneyim & Fayda AR kullanarak ürünleri, hatta hizmetleri dijital olarak deneyimletmek mümkün. Bu, gerçeğine en yakın dijital bir deneyim olarak düşünülebilir. Ürünün gerçeğini üretmeden ya da hizmeti henüz sunmadan dijital deneyim yoluyla vaadinizi ya da faydanızı tüketiciye gerçekten yaşatabilirsiniz. Örneğin, bir kargo kutusunun hacmini veya gönderilecek eşyayı alıp almayacağını bir AR uygulaması ile tüketiciye deneyimletmek ve kutu seçimine yardımcı olmak mümkün. Gerçek - Dijital Entegrasyonu AR sayesinde artık gerçeği ve dijitali etkileşimli şekilde buluşturmak da mümkün... Yani her iki dünyanın da birbirinden haberdar olması ve bu bilgi akışına göre davranmasını sağlayabiliyoruz. Örneğin telefonumuzun kamerasındaki gerçek görüntü üzerinde beliren dijital yön tabelaları, ya da işaretler bu entegrasyonun hayatımıza yavaş yavaş giren örnekleri. Ayrıca, bu vizyonla reklamın da ötesine geçen yeni marka ve ürün açılımları oluşturmak mümkün olacak. Yeni Nesil Reklamlar AR dergi ya da gazete basılı ilanlarınıza, POP nize veya billboard çalışmalarınıza yeni bir boyut kazandırabilir. Marka karakteriniz tüketiciye göz kırpabilir, tüketiciyle konuşabilir, hatta canlanıp odada dolaşabilir... Böylece markanız için çok daha zengin içerikli ve mültimedya özellikli basılı materyaller hazırlayabilirsiniz. Tüketiciyle daha etkili konuşursunuz.

5 A R AR NASIL ÇALIŞIR? Gerekenler: Kod, Kamera ve Uygulama AR gerçek dünyayı tanımak ve tanımlamak için tracking diye adlandırdığımız izleme teknolojilerinden faydalanıyor. Bu nedenle izleyebilmek için her AR projesinin tanımlanabilir ipuçlarına ihtiyacı var. Bu ipuçlarına genel anlamda kod diyoruz. Bu ipuçları görsel kodlar olabileceği gibi, GPS koordinatları gibi tanımlayıcı kodlar da olabilir. Kodlar özel hazırlanabileceği gibi, - teknik imkanlar elverdiği ölçüde - herhangi bir obje de kod olarak tanımlanabilir. Bu ipuçları dijital ortamda ikinci bir (sanal) uzay yaratmamıza ve perspektif, derinlik, yükseklik gibi gerçeklik elementleri oluşturmamıza yarıyor. Bir kere sanal ve gerçek uzayı eşledikten sonra, dijital görüntüleri işlemek ve gerçek dünyaya uyumlu şekilde göstererek yazılım ortamıyla AR görüntüsü elde ediliyor. Kamera, temelde gerçek hayat görüntüsünü almak ve işlemek için gerekiyor. Ayrıca eğer AR projesi görsel koda dayanıyorsa, bu noktada kodu tanımak ve izlemek için de kameraya ihtiyacımız var. Kamera, bilgisayarımızın standart web kamerası, telefonumuzun kamerası, video kameramız ya da daha gelişmiş bir kamera olabilir. Uygulama, AR kodunun ve gerçek görüntünün birleştirildiği yazılım ortamını ifade ediyor. Uygulamalar iphone veya Android gibi mobil cihazlar ya da PC veya MAC gibi bilgisayarlar gibi farklı platformlar için hazırlanabiliyor. Burada önemli nokta her platformun kendi teknik özellikleri olduğunu bilmek ve uygulamayı platforma göre hazırlamak. Örneğin bir bilgisayar ve mobil cihazın işlemci kapasitesi farklı olduğu için AR uygulamasıyla yapabilecekleri de bu güçle orantılı olarak değişiyor. Hazırladığımız Flash tabanlı AR uygulamaların en büyük faydası herhangi bir ekstra yazılım veya donanım gerektirmeden, hem PC hem de MAC ortamlarında direkt çalışabilmesi. Böylece kayıpsız şekilde geniş kitlelere erişebiliyoruz.

6 A R DÜNYADAN AR ÖRNEKLERİ Kotex Young: Kita nın Sihri Kotex Young un kahramanı Kita, bu AR ilanı ile genç kızların odalarına konuk oldu. Onlarla birlikte dans etti. On binlerce kız Kita nın sihrine kapıldı... Merak etti... Oynadı... Şaştı kaldı... 2FRESH in bu projesi dünyanın ilk Flash AR ilanı oldu! InVizimals : AR PSP Oyunu Novarama tarafından geliştirilen ve Sony tarafından piyasaya sürülen oyun yeni bir AR jenerasyonu yetiştirecek gibi. Bizi çıplak gözle görünmeyen yaratıkların dünyasına davet eden oyun, masamızın üzerini veya bahçemizi bir savaş alanına çeviriyor. USPS: Kutu Seçim Uygulaması USPS koli boyutlarının seçimine yardımcı olmak için AR teknolojisinden faydalanan bir web uygulaması kullanıyor. AKQA tarafından hazırlanan uygulama reklamdan ziyade tüketiciye somut fayda sunmaya odaklanıyor. Layar: Mobil AR Haritaları Layar AR haritaları için bir platform. İçinde çeşitli haritalar bulabilirsiniz. Diğer örneklerden farklı olarak, geo-tagging ile çalışıyor ve bir görsel kod kullanmıyor. GPS ve pusula bilgilerinizi alarak, çevrenizdeki içeriği zenginleştiriyor. Duvarların ötesini ekranınıza getirerek görüşünüzü artırıyor. Lego: Ürün Kutuları Lego nun kutudan ne çıkacak sorusuna verdiği yanıt... Lego, AR teknolojisini ambalajlarına entegre ederek, mağazalardaki kiosklar ile kutudan çıkacak modeli tüketiciye o anda gösteriyor. Sağına soluna bakıp, alacağınız modele en sağlıklı ve keyifli şekilde karar verebiliyorsunuz. Ray-Ban: Sanal AR Ayna Özel bir yazılım kurmanızı gerektiren AR uygulaması, Ray- Ban gözlük modellerini dijital olarak denemenize olanak tanıyor. Kod olarak işaretlediğiniz yüzünüzü kullanıyor. AR uygulamalarının nasıl fayda sağlayabileceği konusunda size fikir verebilir.

7 A R AR HAKKINDA DAHASI AR hakkında Türkçe ve reklam odaklı kaynak eksikliğini gözlemleyerek, Haziran 2009 da Marketing Türkiye okuyucularıyla buluşan bir makalemiz yayınlanmıştı. Bu yazımızdan bazı önemli noktalara burada sizin için tekrar yer veriyoruz. Kısa Tarihçe Augmented Reality terimi ilk defa 1990 ların başında Tom Caudell tarafından kullanılmıştır. AR nin tarihçesi 1948 lerde Norbert Wiener in icadı olan Cybernetics e (insan ve makine arasındaki görüntü transferi) dayandırılabilir. Hatta 60 lardaki ilk simülatörler de bu serüvenin parçaları arasında sayılabilir. Yine de AR nin somutlaştığı ilk örnek, 1975 te Myron Krueger in kullanıcılara ilk defa dijital objelerle iletişim imkanı sunan Videoplace tir lerde laboratuar ortamlarında çeşitli örnekler ve başarılı deneyleri takiben, AR nin son kullanıcıyla verimli ve etkin şekilde buluşması 2007 yılını buldu. Son dönemde ise AR çalışmaları bilgisayar laboratuarlarından yavaş-yavaş çıkıp, son tüketici ile buluşabilecek uygulamalarda kullanılıyor. Bu alanda yeni ve etkileyici olan şey, AR uygulamalarının 3D, video ve webcam alanındaki güncel gelişmeler ile artık tamamen Flash ortamında yapılabilir hale gelmesi. Flash üzerindeki yeni 3D motorlarının (engine) piyasaya sunulması, Flash ın her sürümde gelişen video ve görüntü işleme yeteneği ve AS3 üzerinde çalışan FLAR Araç Kiti sayesinde AR projelerini tamamen Flash ortamında hayata geçirmek artık mümkün. AR nin Faydası AR nin en büyük faydası etkileşim kavramında yatıyor. Kullanıcıya çok daha zengin bir etkileşim ortamı sunuyor. Ayrıca dijital dünya ile sanal dünyayı birleştirmesi de etkileşime kattığı yeni bir perspektif. Artık bilgisayar ekranı ve odanız iki ayrı dünya değil. Birbirleriyle adeta konuşuyorlar Böylece masanızın üzerinde arabasız araba yarışı oynayabiliyor ya da avucunuzda bir 3D bir karakteri dans ettirebiliyorsunuz. Üstelik siz elinizi hareket ettirdikçe AR içeriği de buna yanıt veriyor. Bu etkileşimi Mouse & Klavye sınırlamalarından kurtarıyor ve ellerimizle yönetebildiğimiz yeni bir dijital dünyanın kapılarını aralıyor. Markanız İçin AR Pek çok diğer reklam aracı gibi, AR de fikir ve yaratıcı güç ile anlam kazanıyor. Etkisi ve güzü artıyor. Sıra dışı ve farklı olabildiğiniz oranda rakiplerinizle arayı açmanıza ve mesajınızı vermenize olanak tanıyor. Önemli olan nokta, yine - her zaman olduğu gibi detayları doğru çözmek ve yapmış olmak için değil, uygun ve gerekli olduğu için AR yi pazarlama iletişiminize hizmet eder bir noktada kullanmak.

8 QR CODE NEDİR? Bir barkodun ötesinde... QR (Quick Response) Code özel bir barkod çeşididir. Bu barkodu mesaj, URL vb. metin tabanlı bilgi iletmek için kullanabilirsiniz. Bilgi önce yazılım ortamında kodlanır, ardından kullanıcı tarafından deşifre edilir. Böylece fiziksel hayatta, dijital bilgiyi analog bir yöntemle ve görsel bir şekilde iletmek mümkün olur. QR (Quick Response) Code, 2FRESH in mobil pazarlama için kullandığı özel bilgi sunum formatıdır. Markanız için uzun kampanya linklerini kolaylaştırmak, ürün ile ilgili anında güncel bilgi vermek, kampanya mesajı iletmek ya da kartvizit bilgilerinizi dijital ortama aktarmak gibi çok değişik amaçlarla kullanılabilir. QR Code un kullanım alanları QR Code özellikle hardlink diye adlandırılan, fiziksel objeler üzerinden web linklerine yönlendirme yapmak için cazip bir çözüm. Normal koşullarda bilgisayarın veya telefonun fiziksel ortamdaki web linkini kolayca tanıması ve yönlenmesi mümkün değil. Oysa QR Code tüketiciyi hatasız şekilde ilgili web sayfasına götürür. Potansiyel kullanım alanları mobil / basılı / online / ambalaj / vb. Mobil cihazların barkod okuyucu özelliği sayesinde mobil pazarlama alanında geniş yer buldu. Bu başarının asıl nedeni QR Code içeriğine daha ziyade mobil iken ve dışarıda ihtiyaç duymamız. Masa başında ya da İnternet te zaten gerekli araçlara sahibiz. QR Code un barkod özelliği dolayısıyla bu metin tabanlı bilgi barkodun kendi dilinde kodlanır. Çıplak gözle okunması ya da anlaşılması mümkün değildir. Bu nedenle QR Code u bir barkod okuyucu tarafından deşifre etmeniz gerekir. Bu nedenle reklamcılıkta viral kampanyaların mobil ayaklarında şifreli mesajlar için de kullanılıyor. 2FRESH, Türkiye nin ilk QR kartvizitlerinden sonra, Claus the Racer oyunu ile QR ilanlarını da yine ilk olarak hayata geçirdi. QR Code lu ilanlar dijital ve analog arasındaki ayrımı ortadan kaldırırken, bir dijital ajans olarak basılı mecrayı kucaklamaya hazır olduğumuzu da ortaya koyduk.

9 QR CODE MARKANIZA NE FAYDA SAĞLAR? QR Code da, yine AR gibi pek çok alana uygulanabilecek yüksek potansiyeli olan bir teknoloji... Sizin için burada size fayda sağlayabilecek başlıca kullanım alanlarını özetlemeye çalıştık. Sizin de bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isteriz. Dijital İlan Özellikle QR Code un dijital bilgiyi analog yollarla aktarmaya olanak tanıması, dijital ve dijitize ilanlarda kullanılmasına olanak tanıyor. Yazması ya da hatırlaması zor URL leri kodlamak, tüketiciyi kampanyalara hatta ilanlara özel linklere tıklatmak vb. pek çok özelliği barındıran ilanlar yapmak QR Code kullanarak mümkün. Mobil & Viral Reklam QR Code un kodlanmış mesaj yapısı ve gizemli görünüşü, özellikle viral kampanyaların ve mobil ayakları için cazip bir element oluşturuyor. Tüketici barkodu deşifre ederek maceraya katılıyor. Kampanya & Promosyon Yukarıdaki mekanizmayı tersten çalıştırmak da mümkün... Tüketiciye iletilen kodlu mesajı satış noktasında deşifre edip, kampanyaya katılmasını sağlayabilir ya da sunduğunuz özel avantajlardan faydalandırabilirsiniz. Ambalaj Ambalaj günümüzün hızlı rekabet koşullarında üretim teknolojisi ve lojistik faktörler nedeniyle markaları yavaşlatan bir unsur. Ambalajlanan ürünün nihai tüketiciyle buluşması aylar sürebiliyor. Diğer taraftan, bu geçen sürede ambalajı yeni ve spontane kampanyalara entegre ya da ürün bilgilerini güncellemek neredeyse imkansız. İşte bu noktada, QR Code kullanarak tüketiciyi ürün hakkında en güncel bilgileri içeren ve anlık güncellenen bir web sayfasına yönlendirebiliyoruz. Hem de telefonundan, tek karakter bile yazdırmadan... Kurumsal İletişim QR Code kullanımı kurumsal iletişiminizin bir parçası da olabilir. Kartvizitlere eklenen QR Code larla hem kartvizitin sınırlı

10 DÜNYADAN QR CODE ÖRNEKLERİ 2FRESH: Mutlu Taze Yıllar 2FRESH taze yılınızı en dijital şekilde kutladı ve Türkiye nin ilk QR ilanına imza attı. Ayrıca Claus AR ilanlarına da QR özelliği entegre ettik. Böylece, AR ve QR Code gibi farklı teknolojilerin birlikte nasıl çalışabileceğini örnek üzerinden size daha iyi anlatalım istedik. BBC: Televizyon Programları BBC nin televizyon programları hakkındaki bilgilere artık QR Code ile erişebiliyorsunuz. Logo entegre edilen QR Code ları sizi program hakkında bilgi içeren bir web sitesine yönlendirerek, sizi ihtiyaç duyduğunuz bilgiye ulaştırıyor. 28 Weeks Later: DVD Film Outdoor Posteri 10 Eylül de çıkacak DVD nin mesajını veren bu outdoor poster Londra sokaklarından... Devasa boyuttaki poster merak uyandırıyor ve geçenleri cep telefonlarıyla mesajı okumaya yönlendiriyor. Pepsi: QR Code Mobil Kampanyası Mobil kampanya alanında aktif olan Pepsi de kampanyalarına QR Code entegre etti. Pepsi Max şişeleri üzerindeki etiketlere basılan QR Code lar tüketiciyi meraklandırıyor ve kampanyaya katılmaya davet ediyor. Mini: Minimalism QR Code Mini de ilanlarına QR Code entegre edip dijital ilanlar hazırlamaya başladı. Almanya da yayınlanan bu ilanda QR Code baş rolü oynamasa da ilanın nasıl dijitize edilebileceğine dair güzel bir örnek sunuyor bize. Havaalanı: QR Check-in QR aynı zamanda diğer barkodlar gibi de çalışabiliyor. Artık check-in için cebinize gelen QR Code MMS ini kullanabileceksiniz. Böylece, bilet ya da boarding pass yazdırma ya da masa başında check-in yapma güçlüklerini atlatmanız ve alana giderken cepten check-in yapmanız mümkün.

11 MARKANIZ İÇİN TAZE TEKNOLOJİLER Tüketicilere daha etkin erişmek, marka mesajını daha akılda kalıcı verebilmek, deneyimletebilmek, ya da diyalog kurmak... amacımız ne olursa olsun, teknoloji bize her gün yeni kapılar aralıyor. Teknolojinin bu yeni imkanlarından akıllıca faydalanan ve doğru stratejiyi doğru uygulamayla birleştiren markalar her anlamda kazançlı çıkıyor. Hem rekabette bir adım öne geçiyor, hem de tüketiciye bir adım daha yaklaşıyor. Bu bakış açısıyla 2FRESH te her gün yeni teknolojileri ve markalar için uygulanabilecek pratik çözümleri takip ediyoruz. Bilgi kaynaklarımız çeşitli. Hem Amerika, İngiltere gibi dijital reklamcılığın önde gittiği pazarlardaki yaklaşımları; hem Amerika ve Uzak Doğu gibi teknolojinin önde gittiği pazarlardaki gelişmeleri takip ediyoruz. Dostlarımızdan birinci el taze bilgiler alıyoruz. Bir yandan bu tazelerin olgunlaşmalarını beklerken, bir yandan da daha pazara çıkmadan yeni kullanım alanlarını araştırıyoruz. Bir gözümüzü de hizmet verdiğimiz pazarlarda ve rekabette tutuyoruz... Ve markalar için bu bilgi birikimimizi uygulayabileceğimiz projeleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Eğer siz de markanız için AR, QR Code ve benzeri taze teknolojileri kullanarak tüketicinizle daha etkili konuşmak ve rekabette etkin iletişim yoluyla öne geçmek istiyorsanız, biz size yardım için burdayız. Bir sonraki sayfada iletişim bilgilerimizi bulabilirsiniz. Görüşmek üzere...

12 Paris T: +33 (0) F: +33 (0) A: 5bis Rue St Paul LEA Paris France London T: +44 (0) F: +44 (0) A: 1 Liverpool Street London EC2M 7QD United Kingdom İstanbul T: +90 (0) F: +90 (0) A: Beybi Giz Plaza Kat:26 Maslak Istanbul Turkey 2FRESH Bu doküman Kasım 2009 da 2FRESH tarafından elektronik ortamda yayınlanmıştır. Hiçbir şekilde kısmen ya da tamamen alıntı yapılamaz ve kullanılamaz. 2FRESH ve Communication for Digital 2FRESH LLC nin tescilli markalarıdır. Dokümanda kullanılan harici örnekler ile ilgili olarak tüm haklar ilgili ajanslara ve markalara aittir.

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı

Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı Whirlpool un dijital değer yönetim mimarisi, marka değerini korumasını ve genişletmesini sağlıyor. Leonor Ciarlone Uzman Editör, The Gilbane

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak ikinci kez yayımladığımız bu Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla 2011/12 mali yılına ait sürdürülebilirlik

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI UNESCO tarafından hazırlanarak Đngilizce ve Fransızca dillerinde yayımlanan özgün eser RTÜK tarafından UNESCO dan resmi izin alınmak suretiyle Đngilizce ye tercüme edilmiştir. Atıfta bulunmadan eserin

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 3. İLERLEME BİLDİRİMİ-2012 UNITED NATIONS GLOBAL COMPACT COMMUNICATION ON PROGRESS 3-2012

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 3. İLERLEME BİLDİRİMİ-2012 UNITED NATIONS GLOBAL COMPACT COMMUNICATION ON PROGRESS 3-2012 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 3. İLERLEME BİLDİRİMİ-2012 UNITED NATIONS GLOBAL COMPACT COMMUNICATION ON PROGRESS 3-2012 1 İçindekiler 1. Rapor Hakkında 2. Giriş 3. Başkan ın Mesajı 4.

Detaylı

Özgün ürün ve çözümlere ihtiyacımız var

Özgün ürün ve çözümlere ihtiyacımız var ÖZEL EK Mayıs 2015 Özgün ürün ve çözümlere ihtiyacımız var l Milli Savunmada veri analizi l Türk Savunma Sanayinin bölgede tanıtımına katkı önsöz 2 1915 barış balonu gökyüzündeyken Sedef Özkan ]Savunma

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın?

Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın? Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın? Ülker Çikolatalı Gofret için yepyeni bir ürün tasarla, fikirlerinle fark yarat! Bu çalışmada sizlerden Ülker Çikolatalı Gofret için

Detaylı

YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ

YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ 01 01 Eğer yaratıcı biriyseniz ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bu eğitim seti size yardımcı olabilir. Kendi Yaratıcı

Detaylı

BİR YAYIN PLATFORMU OLARAK İNTERNETTE ÇEVRİM İÇİ VİDEOLAR VE KULLANICILARININ DOYUM FAKTÖRLERİ

BİR YAYIN PLATFORMU OLARAK İNTERNETTE ÇEVRİM İÇİ VİDEOLAR VE KULLANICILARININ DOYUM FAKTÖRLERİ BİR YAYIN PLATFORMU OLARAK İNTERNETTE ÇEVRİM İÇİ VİDEOLAR VE KULLANICILARININ DOYUM FAKTÖRLERİ ÖZET Sedat ÖZEL Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Kocaeli Video dosyalarının

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı Internet Okur Yazarlığı El Kitabı 2nci düzeltilmiş sürüm Derleyenler Janice Richardson (editör), Andrea Milwood Hargrave, Basil Moratille, Sana Vahtivouri, Dominic Venter ve Rene de Vries Güncelleyenler

Detaylı

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler ERP Yazılımı Seçim Sürecinizi Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler white papers İçindekiler Değerli Okuyucu, Bu doküman ERP, CRM, İnsan Kaynakları Yönetimi vb. kurumsal bilgi sistemi uygulamalarını

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM HAZIRLAYANLAR: Dr. David J. Staley Direktör, Ohio Eyalet Üniversitesi, Tarih Bölümü, Eğitimde Mükemmellik için Harvey

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk

Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk Bir HMF Makina dergisidir. Üç ayda bir yayımlanır. Mart 2012 Sayı: 12 Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk Başarılı iş ortağımız Arna Forklift GS Store da Hyundai yi tercih etti İÇİNDEKİLER H a

Detaylı

GELECEĞİN FİZİĞİ. 1 www.ozetkitap.com

GELECEĞİN FİZİĞİ. 1 www.ozetkitap.com GELECEĞİN FİZİĞİ Bilim 2100 yılına kadar insanlığın kaderini ve günlük yaşamımızı nasıl şekillendirecek? Bırakın gelecek yüzyılı önümüzdeki birkaç yılı tahmin etmek bile ürkütücü, yine de günün birinde

Detaylı

ACADEMICIANS MOTIVATION FOR BEING ONLINE ON THE SOCIAL NETWORK: A FACEBOOK EXAMPLE

ACADEMICIANS MOTIVATION FOR BEING ONLINE ON THE SOCIAL NETWORK: A FACEBOOK EXAMPLE DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER DERGİSİ SAYI 40, NİSAN 2014 AKADEMİSYENLERİN SOSYAL AĞLARDA BULUNMA MOTİVASYONLARI: FACEBOOK ÖRNEĞİ 1 Araş. Gör. Dr.,Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi, srknbcr@gmail.com

Detaylı

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 1 İçindekiler En İyi İşveren Olarak Farkınızı Ortaya Çıkarın Avrupanın En İyi İşverenleri Hoşgeldiniz 4-5 Türkiye nin En İyi İşverenleri 50-500 Kategorisi Metodoloji

Detaylı

Tüketici odaklı olmak...

Tüketici odaklı olmak... AYIN RÖPORTAJI a 6 ISSN: 1309-0054 Sayfa 5 Sayfa Sayfa 5 65 Sayfa 9 OCAK-ŞUBAT 2014 www.deloitte.com.tr Tüketici odaklı olmak... Tüketiciyi merkeze alma odaklı bir dönüşüm sürecini, Deloitte işbirliğiyle

Detaylı

Dalgaları aşmak ya da gelgite yakalanmak? Gelişen Bilgi Ortamını Yönetmek

Dalgaları aşmak ya da gelgite yakalanmak? Gelişen Bilgi Ortamını Yönetmek Dalgaları aşmak ya da gelgite yakalanmak? Gelişen Bilgi Ortamını Yönetmek EĞİLİM RAPORU NDAN AÇILIMLAR IFLA HAKKINDA IFLA kütüphanecilik ve bilgi mesleğinin küresel sesidir Uluslararası Kütüphane Dernekleri

Detaylı

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA SAYI 30 KIŞ 2011 İÇİNDEKİLER KULE 30 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar KATKIDA BULUNANLAR Leyla Atay,

Detaylı

Filantropi Seminerleri. "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var"

Filantropi Seminerleri. Başrolde Ödüllü Kadınlar Var Filantropi Seminerleri "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" Seminer Deşifresi 11 Aralık 2014 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Sheryl WuDunn, Pulitzer Ödüllü Gazeteci, Half The

Detaylı

Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde!

Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde! Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde! İnformal Öğrenme İçin Kaynak Kitabı Ortaklarımız: Paritätisches Bildungswerk NRW // Mobilé e.v. // SPEK Finlandiya Ulusal Kurtarma Derneği // OK Etüt

Detaylı

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 10. YIL Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 27 Mayıs 2013 ÖNSÖZ Demokrasinin ve Anayasamızın en temel prensiplerinden biri olan bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminde açıklığın ve şeffaflığın sağlanması

Detaylı