Şef: CEM MANSUR 2012 FAALİYET RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Şef: CEM MANSUR 2012 FAALİYET RAPORU"

Transkript

1 Şef: CEM MANSUR 2012 FAALİYET RAPORU

2 1. TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI HAKKINDA Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası 2007 yılında, türünün ülkedeki ilk örneği olarak Cem Mansur tarafından kuruldu. Ülkenin tüm konservatuarlarından her yıl sınavla seçilen yaşları arasındaki yaklaşık 100 müzisyen her yaz, alanlarındaki en iyi eğitmenlerin yönetiminde üç haftalık bir hazırlık dönemi sonrasında Türkiye ve yurtdışında bir dizi konser vermektedir. Orkestra, çağımızın en büyük piyanistlerinden Murray Perahia ile İstanbul da 2007 yılında verdiği ilk konserin ardından Salvatore Accardo ve Natalia Gutman gibi büyük isimlerle de Avrupa nın önemli konser salonlarında sahneye çıktı yılında Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ilk yurtdışı turnesine çıktığında, Berlin başta olmak üzere Almanya nın önde gelen merkezlerindeki dinleyiciler bu genç müzisyenlerin teknik düzeylerine ve şaşırtıcı enerjilerine tanık oldular. İki yıl sonra orkestra yeniden Berlin deydi ve aynı yaz Roma nın ünlü salonu Sala Santa Cecilia da başarılı bir konser verdi yılında Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, aralarında Viyana da Konzerthaus, Linz de Brucknerhaus (ünlü Brucknerfest dahilinde), Essen Filarmoni ve sezon açılışını yaptığı Bayer/Leverkusen konserlerinin de olduğu önemli sezon ve festivallerde sahnedeydi. Bavarya daki Uluslar Festivali ndeki konseri, festival boyunca dünyanın önde gelen klasik müzik radyolarından Bayerischer Rundfunk un yayınladığı tek etkinlikti. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Türkiye Gençlik Filarmoni Oda Orkestrası, Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün himayesinde, Amsterdam da Kraliçe Beatrix ve seçkin bir davetli topluluğu için özel bir konser verdi. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, 2012 yılının Eylül ayında, Beethovenfest in dört gün boyunca konuğu olduğu Bonn da, Bozar sezonu dahilinde Brüksel de, Amsterdam, Lahey ve Berlin de konser ve kültürel entegrasyon seminerleri içeren Başkentler Turnesi ne çıktı. Deutsche Welle radyosu orkestranın Almanya da sürekli takipçisiydi. Müziğin sosyal gücüyle ilgili çalışmalar orkestranın kuruluşundan beri etkinliklerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bunların başında gelen Demokrasi Laboratuarı nda Cem Mansur, orkestra ve dinleyicileri orkestra metaforuyla, birlikte yaşam, liderlik, sorumluluk ve toplumsal barış konusunda renkli bir yolculuğa çıkarmaktadır. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın 35 üyesi 2010 ve 2012 yıllarında aynı sayıda Ermenistan lı müzisyenin katıldığı Türk/Ermeni Gençlik Orkestrası nı oluşturmuş, İstanbul ve Berlin de konserler vermiştir. Önümüzdeki Eylül ayında Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, İtalya nın önemli konser salonları ve festivallerini kapsayan bir turneye çıkacaktır.

3 2. ORKESTRANIN ÇALIŞMALARI VE 2011 YILI ETKİNLİKLERİ YILI ORKESTRASI 13 farklı üniversite ve konservatuvarda gerçekleştirilen Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın 2012 yılı seçmeleri sonucunda 98 kişilik orkestra oluşturulmuştur. Oluşturulan 98 kişilik gençlik orkestrasının okul, sınıf ve enstrüman sayılarına göre dağılımı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. ÜNİVERSİTE SINIF ENSTRÜMAN Akdeniz Üniversitesi 3 Lise 1 3 Arp 2 Anadolu Üniversitesi 10 Lise 2 4 Fagot 4 Çukurova Üniversitesi 14 Lise 3 7 Flüt Diğer 9 Lise 4 8 Keman 30 Dokuz Eylül Üniversitesi 19 Lisans 1 18 Klarnet 4 Hacettepe Üniversitesi 10 Lisans 2 19 Kontrbas 8 İstanbul Üniversitesi 5 Lisans 3 15 Korno 6 Marmara Üniversitesi 1 Lisans 4 12 Obua 4 Mersin Üniversitesi 6 Mezun 2 Piyano 1 Mimar Sinan Üniversitesi 12 Yüksek Lisans 4 Trombon 3 Trakya Üniversitesi 4 Diğer 6 Trompet 4 Uludağ Üniversitesi 5 Toplam 98 Tuba 1 Toplam 98 Viyola 12 Viyolonsel 10 Vurmalı Çalgılar 5 Toplam YILI PROVALARI VE SOSYAL ÇALIŞMALAR 2012 yılı Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası prova ve sosyal çalışmaları 19 Ağustos 07 Eylül 2012 tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi nde gerçekleştirilmiştir. Genç müzisyenler Cem MANSUR şefliğinde ve farklı enstrüman gruplarını çalıştıran; Tayfun BOZOK, Derya BOZOK, Gültekin ULUTAŞ, Ömer YÖNDEM ve Şafak ERİŞKİN in eğitmenliğiyle 3 haftalık prova dönemini yoğun bir çalışma temposu neticesinde tamamlamışlardır DEMOKRASİ LABORATUVARI Toplumsal yaşama müzik ve orkestra paralelinde yaklaşan Demokrasi Laboratuvarı (Açıklamalı Konser/Seminer) etkinliği, 6 Eylül 2012 de Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat ta gerçekleştirilmiştir. Etkinlikte; takım ruhu, liderlik, karar verme, sorumluluk alma, demokratik katılım, başkalarını dinleme ve onların sesine saygı gösterme konuları işlendi. Laboratuvarın ardından izleyiciler, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın bir saatlik konseri ile keyifli anlar yaşadı.

4 SOHBET AKŞAMLARI Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın genç müzisyenleri, kamp dönemi boyunca her biri kendi alanında uzman kişilerle buluştu. Sohbet Akşamları adı verilen buluşmaların ilk konuğu Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Yörük KURTARAN oldu. KURTARAN ın Türkiye de Genç Olmak başlıklı konuşmasında Türkiye de gençlerin sorunlarına değinildi. Trakya Üniversitesi nde Müzikoloji Bölümü nde Öğretim Üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Sibel Paşaoğlu YÖNDEM in Müzikal Aidiyet isimli söyleşisi müzisyen gençler tarafından yakın ilgi gördü. Sohbet Akşamlarının son konuğu Harvard Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Kürsü Başkanı Prof. Dr. Cemal KAFADAR oldu METİN SABANCI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ BULUŞMASI Orkestranın genç müzisyenleri ve rehabilitasyon desteği alan çocuklar, Farkındalık Buluşması kapsamında bir araya geldi. Bu buluşmada Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı uzmanları tarafından orkestra üyelerine empati çalışması yapılarak, sahip oldukları fiziksel donanımın üstünlüğünü fark etmeleri, işlevsel yetersizlik ve engellenmişlik hissini algılamaları sağlandı. Orkestra, rehabilitasyon desteği alan çocuklar ve ailelerine mini bir konser verdi. Orkestra üyeleri, konserin ardından engelli olmak, engelle yaşamak ve engel için çözüm üretmek hakkında bilgilendirildiler YILI TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI KONSERLERİ Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ağırlığı Avrupa da olmak üzere 9 konser gerçekleştirerek 2012 yılı faaliyet dönemini sonlandırmıştır. Bu konserler ; İstanbul, Bursa, Denizli, Ankara, Lahey, Amsterdam, Berlin, Bonn ve Brüksel de gerçekleştirilmiştir TURNE REPERTUVARI Bartok Dans Suiti Rahmaninof Senfonik Danslar Ravel Bolero R. Strauss Rosenkavalier Valsleri M. E. Tanman Barbaros Trafiği Beethoven 3lü Konçerto ve 5. Piyano Konçertosu Cemal Reşit Rey Türk Manzaraları ndan Seçmeler Çaykovski Rococo Çeşitlemeleri

5 3.2. AYA İRİNİ KONSERİ - İSTANBUL Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Eylül 2012 tarihleri arasındaki Başkentler Turnesi öncesinde ilk kez Aya İrini nin büyülü atmosferinde sahneye çıktı. Sanatseverlere unutulmaz bir müzik şöleni yaşatan orkestra, seyircilerin dakikalarca süren alkışlarıyla sonlanan konser ile turneye görkemli bir açılış yaparak başlamış oldu BURSA KONSERİ İlk kez İstanbul da Aya İrini de sahneye çıkarak Başkentler Turnesi ne başlangıç yapan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Osmanlı nın ilk başkenti Bursa da, Bursalı sanatseverlerle buluştu. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Bursa Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle Fethiye Kültür Merkezi nde düzenlenen konser seyirciden tam not aldı DENİZLİ KONSERİ Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, turnenin 3. Durağı olan Denizli de Denizlili sanatseverlerle buluştu. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi nde düzenlenen konseri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, AB Bilgi Merkezi, Denizli Sanayi Odası ve Denizli Valiliği nin destekleri ile gerçekleştirilmiştir ANKARA KONSERİ Başkentler Turnesi nin Türkiye deki son konseri Ankara da gerçekleşti. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Ankara konserini Ankara Üniversitesi Dil, Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu nda gerçekleştirdi. Ankara Üniversitesi destekleri ile gerçekleşen konser ile Başkentler Turnesi nin Türkiye ayağı sonlanmış oldu LAHEY KONSERİ Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Başkentler Turnesi nin Avrupa daki ilk konserini, Hollanda ile Diplomatik İlişkilerin 400. Yılı Etkinlikleri çerçevesinde, asıl sezona dahil olarak Hollanda nın İdari Başkenti Lahey de Residentie Salonu nda gerçekleştirdi. Orkestra, dünyaca ünlü efsanevi viyolonsel virtüözü Natalia Gutman a eşlik ederek Hollanda seyircisinden büyük beğeni topladı.

6 3.7. CONSERVATORIUM KONSERİ ve HALKA AÇIK PROVA- AMSTERDAM Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Başkentler Turnesi nin Avrupa daki ikinci konserini, Hollanda ile Diplomatik İlişkilerin 400. Yılı Etkinlikleri kapsamında Hollanda nın Başkenti Amsterdam da gerçekleştirdi. Amsterdam Konservatuvarı nın Bernard Haitink Salonu nda gerçekleştirilen konserin solisti konservatuvar öğrencileri arasından yarışma ile seçilen viyolonsel sanatçısı Ketti Roinishvili oldu. Amsterdam da gerçekleştirilen Conservatorium Konseri nin yanı sıra Amsterdam Belediyesi işbirliği ile göçmen toplumların yoğun yaşadığı Muiderpoort bölgesinde, Ayasofya dan esinlenerek inşa edilmiş Majellakerk te halka açık prova gerçekleştirilmiştir. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Majellakerk in restorasyonundan sonra çalan ilk orkestra olmuştur BERLİN KONSERİ Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın Almanya daki tüm çalışmalarını kaydederek yayınlayan Deutsche Welle Radyosu, genç Türk bestecisi Mehmet Erhan Tanman dan Barbaros Trafiği adlı eseri sipariş etti. Eser ilk kez Radio Berlin Brandenburg un kişilik salonunda halka tanıtıldı. Bu konserde Beethoven ın Üçlü Konçertosu nda ilk kez yurtdışında bir konserde üç kuşak Türk solisti aynı sahneyi paylaşmış oldu. Orkestranın Berlin Konseri, halka açık prova ve konser formatının bir araya geldiği ve Deutsche Welle Radyosu tarafından canlı sunulan çok özgün bir etkinlik olarak gerçekleşerek Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın ilkleri arasında yer aldı BEETHOVEN FESTİVALİ BONN Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Beethoven ın doğum yerinde, bestecinin adını taşıyan festivalin 2012 yılı yerleşik orkestrasıydı. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, festivalin dört günlük bölümünde büyük festival konserine ek olarak, iki eğitim konseri ve iki de oda müziği konseri gerçekleştirdi. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın genç müzisyenleri Alman müziksever ailelerin yanında konaklamalarının yanı sıra göçmen toplumunun kültürel entegrasyonuna yönelik seminer ve provalara da dahil oldular. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın ziyareti, Looking at Beethoven adlı bir kısa film yarışmasına da konu oldu.

7 3.10. BOZAR KONSERİ - BRÜKSEL Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Başkentler Turnesi nin son konserini, Belçika nın başkenti ve Avrupa Birliği nin kalbi Brüksel in en prestijli konser dizisi Palais des Beaux Arts da verdi. Türkiye Gençlik Filarmonik Orkestrası Beethoven ın 5. Piyano Konçertosu eserinde solist Hüseyin Sermet e eşlik etti. 4. PROJENİN TÜRKİYE TANITIMINA KATKISI Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, yurtiçinde bir eğitim ve toplumsal bilinçlendirme projesi olmasının yanısıra, yurtdışında da ülkemiz için eşsiz bir tanıtım aracıdır. Geçmişte, Türkiye tanıtımı adına yapılan, ve masrafların tümünün T.C. devleti tarafından karşılanarak davetlilere verilen konserlerin aksine, bu projenin yaklaşımı, önde gelen konser sezonları ve festivallere davet edilerek, gidilen ülkenin sürekli müzik dinleyicisine ve kamuoyu önderlerine doğrudan hitab etmektir. Böylece, Türkiye nin çağdaş yüzünü zaten tanıyanlara değil, ülkemizi bu yönüyle tanımayanlara, uygarlık değerlerinin en etkili taşıyıcısı olan çoksesli müzik konusunda gençlerimizin en yüksek uluslararası düzeye ulaşabildiklerini göstermek mümkün olmaktadır. Türkiye nin Avrupalı lığı ile ilgili en küçük önyargısı olanların görüşlerini en etklili ve en hızlı şekilde değiştiren, Türk gençlerinin, dünyanın önde gelen topluluklarıyla aynı sahnelerde ve aynı festivallerde, aynı yüksek standartlara tabi tutuldukları ortamlarda ayakta alkışlanmalarıdır. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası nın bu turnesi, yalnızca tanıtım açısından değerlendirildiğinde bile, amaca en hızlı, hesaplı ve etkili bir şekilde ulaşmanın yolu olduğunu göstermiştir. Alman Basını nda Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ile ilgili çıkan haberler de bunu doğrular niteliktedir. Bonner Rundschau Genç Türkler Podyumu Fethetti Çarşamba akşamı Beethovenhalle deki konser, şüphesiz festivalin zirvelerinden birini oluşturdu. Bonner General-Anzeiger (Neredeyse) Her şeyi Yapabiliyorlar Her şeyi beceririz, klasikleri bile.türkiye Gençlik Orkestrası nın Beethovenhalle deki dinleyicilere mesajı buydu. Gerçekten de klasikleri iyi biliyorlar. Beethoven dan Bartok a kadar batı müziğinin tarihi içinde bir geziye çıkıldı. Ilk seslendiriş olarak da Erhan Tanman nın Trafik adlı eseri vardı. Beş yıldır Türkiye nin en başarılı konservatuar öğrencilerinden kurulan orkestra, festival konserinde ne üst düzeyde ve teknik olduğu kadar müzikal açıdan da olgun bir topluluk olduğunu gösterdi. Beethoven in Üçlü Konçertosu nda orkestra, Cem Mansur un yönetiminde kusursuz ve sağlam bir şekilde görevini yerine getirirken, Bartok un Dans Süiti ndeki karmaşık yapıyla başa çıkışları hayranlık vericiydi. Ravel in Bolero sunda zirveye kontrollü ve etkili bir çıkışla ulaşıldı. Richard Strauss un Rosenkavalier valslerinde heyecenla çalınan gürültülü pasajların yanısıra şeffalık ta vardı.

8 5. PROJENİN 2012 YILI DESTEKÇİ VE SPONSORLARI Katkılarından dolayı T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu na ve Hollanda Başkonsolosluğu na teşekkürlerimizi sunarız.

Şef: CEM MANSUR 2011 FAALİYET RAPORU

Şef: CEM MANSUR 2011 FAALİYET RAPORU Şef: CEM MANSUR 2011 FAALİYET RAPORU 1. TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI HAKKINDA Belli bir düzeyde müzik eğitimi ve yaşamı olan ülkelerdeki Ulusal Gençlik Orkestrası kavramını Türkiye de de oluşturma

Detaylı

ALMANYA FEDERAL CUMHURİYETİ BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

ALMANYA FEDERAL CUMHURİYETİ BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ ALMANYA FEDERAL CUMHURİYETİ BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ -18 Ocak 2006 tarihinde Türkçe yayın yapan TD1 televizyon kanalında canlı olarak yayınlanan "Almanya Gündemi" programında, Büyükelçiliğimiz Çalışma ve Sosyal

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI TANITIM KİTAPÇIĞI

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI TANITIM KİTAPÇIĞI AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI TANITIM KİTAPÇIĞI AFYONKARAHİSAR -1- Yayın Kurulu Doç. Dr. Uğur TÜRKMEN Öğr. Gör. Ömer BİLDİK Okt. Fakı Can YÜRÜK Hazırlayan Öğr. Gör. Kayhan DONAT Ferhat

Detaylı

Baskandan YENİ YIL, YENİ UMUT, YENİ BAŞLANGIÇ

Baskandan YENİ YIL, YENİ UMUT, YENİ BAŞLANGIÇ Baskandan YENİ YIL, YENİ UMUT, YENİ BAŞLANGIÇ 2012 yılını geride bırakıp yepyeni umutlarla 2013 e giriyoruz. Her yeni yıl yeni bir ümit, yeni bir başlangıçtır. 2013 yılının başta Beyoğlulu hemşehrilerim

Detaylı

DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İDARE FAALİYET RAPORU

DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İDARE FAALİYET RAPORU 2013 DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İDARE FAALİYET RAPORU 1 ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU Sanatsal alanlarda kullanılan rakamsal değerler, o alanın gelişme ivmesini ifade ederken, görmek bakımından önemli

Detaylı

à Başkent Üniversitesi Anadolu Osb Polikliniği Açıldı à Bilimin Işığı, Astana da Parladı

à Başkent Üniversitesi Anadolu Osb Polikliniği Açıldı à Bilimin Işığı, Astana da Parladı 15 2015 à Bilimin Işığı, Astana da Parladı Türkiye ve Dünya da bir çok ilkin altına imza atmış olan isim; Prof. Dr. Mehmet Haberal ın 14 Aralık 2014 de kurduğu Türk Dünyası Transplantasyon Derneği nin,

Detaylı

BURSA KÜLTÜR SANAT ÜRÜNLERİ VE TURİZM TİCARET A.Ş.

BURSA KÜLTÜR SANAT ÜRÜNLERİ VE TURİZM TİCARET A.Ş. BURSA KÜLTÜR SANAT ÜRÜNLERİ VE TURİZM TİCARET A.Ş. Rıfat BAKAN Genel Müdür 2011 YILI FAALİYET RAPORU 1 I- GENEL BİLGİLER A- Misyon ve Vizyon * Hizmet verdiğimiz kurum ve kişilerin memnuniyetini sağlamak

Detaylı

à MESOT Organ Nakli Öncülerinin Ödülleri Gala Yemeğinde Verildi

à MESOT Organ Nakli Öncülerinin Ödülleri Gala Yemeğinde Verildi 12 2014 à Organ naklinin öncüleri, MESOT un İstanbul Kongresi nde buluştu à MESOT Organ Nakli Öncülerinin Ödülleri Gala Yemeğinde Verildi Organ Nakli konusunda dünyanın öncü biliminsanı ve cerrahları,

Detaylı

DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İDARE FAALİYET RAPORU

DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İDARE FAALİYET RAPORU 2014 DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İDARE FAALİYET RAPORU 1 BAKAN SUNUŞU Opera ve bale sanatları, üretildiği dönemin toplumsal yaşamına ayna tutan ve kültürel özelliklerini ortaya koyan, önemli

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ S1 / KAMPÜS S5 / BİLİM S9 / KÜLTÜR-SANAT S12 / SPOR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ YAYINDA e-bülten OCAK 2013, Sayı 1 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi (ÇÜHM) çalışma hayatına başladı. Çukurova

Detaylı

Köln de sanat galerisi

Köln de sanat galerisi www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 546 31 MAYIS - 6 HAZİRAN 2010 Prof. Dr. Mumcu dan anayasa konferansı Tarih Kulübü nün düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak

Detaylı

Müzik Tiyatro Dans 1

Müzik Tiyatro Dans 1 Müzik Tiyatro Dans 1 Müzik, seslerle düşünme sanatıdır JULES COMBARIEU 2 İÇİNDEKİLER 4 Hoş geldiniz 6 Misyonumuz, hedeflerimiz 8 Tarihçemiz 10 Kurucumuz hakkında 12 Eğitime başlarken 14 Müzik eğitimi neden

Detaylı

à Teknoloji Geliştirme Merkezi (Tekmer) Açıldı

à Teknoloji Geliştirme Merkezi (Tekmer) Açıldı 9 2014 à Teknoloji Geliştirme Merkezi (Tekmer) Açıldı Başkent Üniversitesi inovasyon atılımında üniversite - sanayi işbirliğini sağlayarak özellikle yenilenebilir enerji ve biyomedikal alanlarında teknoloji

Detaylı

2013 FAALİYET RAPORU

2013 FAALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER 1 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 27 28 29 30 31 32 33 34 36 38 39 40 41 42 43 44 46 52 58 60 62 İstanbul Kültür Sanat Vakfı 2013 Yılında Sayılarla İKSV Önsöz Etkinlikler

Detaylı

İki Eylül de uçurtma şenliği

İki Eylül de uçurtma şenliği www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 589 30 MAYIS - 5 HAZİRAN 2011 TÜBA dan üniversitemize iki ödül birden İki Eylül de uçurtma şenliği İletişim Bilimleri Ensitüsü

Detaylı

VİTRAY SUNANATOLİA 2 NİN BÜYÜK BAŞARISI. Renkli Camların Büyülü İsmi İLKELERİMDEN HİÇ VAZGEÇMEDİM. Bülend KARPAT

VİTRAY SUNANATOLİA 2 NİN BÜYÜK BAŞARISI. Renkli Camların Büyülü İsmi İLKELERİMDEN HİÇ VAZGEÇMEDİM. Bülend KARPAT www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: 716 17 Kasım - 07 Aralık 2014 YILDIZLARI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNÜZ? Şehrin ışıklarının yıldızların ışığını boğduğu zamanlarda ışık

Detaylı

YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011

YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011 YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011 Kent Festivalle Renklendi / Zülfü Livaneli'den Unutulmaz Konser / Troialı Kadınlar Kentli Özgürlük Parkı'nın Keyfini Yaşıyor / Kaz Dağları'nın Altın için Tahrip Edilmesi Milli

Detaylı

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI SAYI: 3 Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI İçindekiler nisan-mayıs-haziran 2013 İZMİR ÜNİVERSİTELERİ PLATFORMU BÜLTENİ Editörden

Detaylı

İnternetin dünü, bugünü ve geleceği

İnternetin dünü, bugünü ve geleceği Atamızı özlemle andık Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 74. yılında düzenlenen etkinliklerle anıldı. SAYFADA 2. www.ahaber.anadolu.edu.tr Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, Vilayet Meydanı

Detaylı

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK ve SPOR BAKANLIĞI GENÇLİK DAİRESİ Gençlik Dairesinin 2012 yılı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu etkinlikleri içermektedir. Faaliyet Raporu 2012 Faaliyetleri

Detaylı

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık Müjde: Avrupa için iki yeni program daha açıyoruz Üniversitemizin Köln Stüdyosu sonbaharda açılıyor Anadolu Üniversitesi nin TRT Okul iş birliğiyle kuracağı Köln Stüdyosu nun sonbaharda hizmete girmesi

Detaylı

Zafer, Zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise, Başaracağım diye başlayarak sonunda Başardım diyebilenindir. Mustafa Kemal Atatürk

Zafer, Zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise, Başaracağım diye başlayarak sonunda Başardım diyebilenindir. Mustafa Kemal Atatürk Zafer, Zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise, Başaracağım diye başlayarak sonunda Başardım diyebilenindir. Mustafa Kemal Atatürk Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi

Detaylı

TÜRK EĞİTİM VAKFI. İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte nice yıllara... N AN

TÜRK EĞİTİM VAKFI. İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte nice yıllara... N AN N AN DO UM AÇILI KUTLAMA DO UM GÜNÜ YILDÖNÜMÜ MAYIS 2014 SAYI: 21 TÜRK EĞİTİM VAKFI tev.org.tr SAYI: 21 MAYIS 2014 İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte

Detaylı

Portre: Ercan Kesal Mert Fırat

Portre: Ercan Kesal Mert Fırat Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı yayın organıdır üç ayda bir yayımlanır YAZ 2014 Portre: Ercan Kesal Mert Fırat Doç.Dr.Banu Manav Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU

2014 FAALİYET RAPORU 2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER İstanbul Kültür Sanat Vakfı 2014 Yılında Sayılarla İKSV Önsöz Etkinlikler ve Faaliyet Alanları 33. I stanbul Film Festivali 19. I stanbul Tiyatro Festivali 42. I stanbul

Detaylı

ENSTİTÜSÜ NİSAN 2015 SAYI 24 YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ-NİSAN 2015 1

ENSTİTÜSÜ NİSAN 2015 SAYI 24 YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ-NİSAN 2015 1 ENSTİTÜSÜ NİSAN 2015 SAYI 24 YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ-NİSAN 2015 1 ISSN 1309-5560 YAYIN TÜRÜ VE BASIM TARİHİ Bülten (Yerel Süreli) - Nisan 2015 YUNUS EMRE VAKFI ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Hayati Develi

Detaylı

Türkiye nin eğitim sorunlarına yenilikçi çözümler arıyoruz

Türkiye nin eğitim sorunlarına yenilikçi çözümler arıyoruz www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 601 17-23 EKİM 2011 2011-2012 Akademik Yılı 13 Ekim Günü Atatürk kültür ve Sanat Merkezi nde Düzenlenen Törenle Açıldı Türkiye

Detaylı

Beşiktaş ın cenneti Meyve Bahçesi

Beşiktaş ın cenneti Meyve Bahçesi Beşiktaş ın cenneti Meyve Bahçesi Geleceğe atılan ilk adım: Kreşler Yeni yüzüyle Balık Pazarı Üç tuşla sosyal belediyecilik Eğlenceli bir poliklinik Çılgın Türk: Turgut Özakman Ergün Gündüz ün Beşiktaş

Detaylı

Bu sayıda, Yıl:2 Sayı:4 Aralık 2014 Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci ve. akademisyenleri tarafından hazırlanmıştır.

Bu sayıda, Yıl:2 Sayı:4 Aralık 2014 Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci ve. akademisyenleri tarafından hazırlanmıştır. Yıl:2 Sayı:4 Aralık 2014 Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci ve akademisyenleri tarafından hazırlanmıştır. Evet, Yeni bir yıl, yeni bir başlangıç, yeni umutlar ve yeni hedefler

Detaylı

Sağlık Bi liṁleri Fakültesi nden Dev Kongre

Sağlık Bi liṁleri Fakültesi nden Dev Kongre D O Ğ U A K D E N İ Z Ü N İ V E R S İ T E S İ YIL:5 SAYI:53 ARALIK 2014 ÜCRETSİZDİR DAÜ Öğretim Üyesinin Büyük Başarısı DAÜ Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Glenn Jenkins RePEc Sıralamasında Dünyanın

Detaylı