AKADEMİK YILI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2014-2015 AKADEMİK YILI"

Transkript

1 AKADEMİK YILI ERASMUS+ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

2 2 ULUSLARARASI İLİŞKİLER BİRİMİ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Yerleşkesi, ESKİŞEHİR Tel: (direkt) Tel: (dahili: ) Faks: E-posta: Dr. Burcu TOĞRAL KOCA Kurum Koordinatörü Tel: (1238) E-posta: Uzm. Müge TANBERK Erasmus Koordinatörü Tel: (1236) E-posta: Staj Hareketliliği Personel Hareketliliği İkili Anlaşmalar Şef Özdem ZAFER Tel: (1237) E-posta: Gökhan ÜNAL Tel: (1235) E-posta: Eğitim Fakültesi Fen-Edebiyat Fakültesi İlahiyat Fakültesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Turizm Fakültesi Yüksekokullar Meslek Yüksekokulları Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Tıp Fakültesi Ziraat Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi

3 3 Erasmus+ Programı nedir, ne değildir? Sürecin Başlaması Gitmeden Önce Hazırlanacak Belgeler I (Başvuru Aşamasında) Görevlendirme ve Ders Denkliği Erasmus+ Dil Yeterliliği ve Desteği Gitmeden Önce Hazırlanacak Belgeler II (Kabul Edildikten Sonra) Hibe Ödemesi Hibe Kesintisi ve İadesi Hibe Miktarları ESOGÜ Kayıt Gittikten Sonra Tamamlanacak Belgeler Dönüş Belgeleri Akademik Tanınma Belgesi ESOGÜ Not Dönüşüm Tablosu Randevu Sistemi Soru ve Cevap

4 4 ERASMUS+ PROGRAMI NEDİR? ERASMUS+ Programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ve iş dünyası ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği Programıdır. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülmekte olan Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programları 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yeni bir döneme girmiştir yılları arasında Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları adı ile yürütülmekte olan programlar yılları arasında Erasmus+ adı altında uygulanmaya devam edecektir. Ağırlıklı olarak proje faaliyetlerine dayanmakla birlikte bireysel faaliyetleri de içermektedir.

5 5 ERASMUS+ PROGRAMI NE DEĞİLDİR? Erasmus programı bir yabancı dil öğrenme programı değildir. Erasmus programı tam anlamıyla bir burs programı değildir. Erasmus programı bir diploma programı değildir.

6 6 SÜRECİN BAŞLAMASI tarafından, Erasmus aday öğrencisi olduğunuz, iletişim bilgileriniz ile birlikte misafir olacağınız üniversiteye e-posta ile bildirilir. Karşı üniversite, birimimiz aracılığı ile veya direkt sizlere başvuru prosedürlerini belirten bir gönderir. Başvuru sürecinde, ilgili üniversitenin web sayfasında bulunmayan her türlü bilgi için (ders listeleri, ECTS kredileri, konaklama, akademik takvim vs.) eğitim alacağınız üniversite ile iletişime geçebilirsiniz.

7 7 PASAPORT Erasmus öğrencileri pasaport harç ücreti ödemezler. Bunun için birimimiz tarafından «Harçsız Pasaport» yazısı verilmektedir. Bu yazıyı Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı nda onaylattırdıktan sonra, Pasaport Şube Müdürlüğüne pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru formları ile birlikte pasaportunuzun fotokopisi istendiği için bir an önce pasaport işlemlerinize başlamanız faydalı olacaktır.

8 8 PASAPORT Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü tarafından istenilen diğer belgeler (Güncel bilgiler için, lütfen ilgili kurumun web sayfasını kontrol ediniz): 1. TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi. 2. Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf. 3. Varsa daha önceden alınmış pasaport. 4. Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair dekont. 5. Pasaportlar Ankara da tanzim edildikten sonra PTT aracılığı ile adrese teslim edilmektedir.

9 Başvuru Aşamasında: GİTMEDEN ÖNCE HAZIRLANACAK BELGELER - I- ESOGÜ tarafından istenilen belgeler: Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Taahhütname Öğrenim Anlaşması Denklik Formu Başvuru Belgeleri: ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ Aşağıdaki belgeler başvuru için karşı üniversiteye gönderilmek üzere birimimize teslim edilecektir. Belgeler, her üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. 1-Başvuru Formu (Application Form) 2-Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) Öğrenim Anlaşması Denklik Formu 3-Konaklama Formu (Accommodation Form) 4-Fotoğraf 5-Pasaport Fotokopisi 6-ESOGÜ-Transkript 7-Özgeçmiş (CV) (İsteniyorsa) 8-Niyet Mektubu (Motivation Letter, Letter of Intention..) (İsteniyorsa) 9-Dil Belgesi (isteniyorsa) 9

10 10 BAŞVURU FORMU Application Formu Her öğrenci eğitim alacağı üniversitenin başvuru tarihlerini takip etmekle yükümlüdür. Eğitim alacağınız üniversitenin web sayfasını inceleyip başvuru süreci hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ilgili formları indirip, doldurmanız gerekiyor. Belgeler üniversitelerin son başvuru tarihlerinden en geç 10 gün öncesine kadar hazırlanıp, birimimize teslim edilmelidir. Belgelerin son başvuru tarihine kadar birimimize teslim edilmemesi halinde öğrenci sorumludur. doğabilecek olumsuz sonuçlardan

11 11 ÖĞRENİM ANLAŞMASI Learning Agreement Sürecin en önemli aşamalarından olan learning agreement (öğrenim anlaşması) karşı üniversiteden alınacak dersleri belirtir. Ders seçimlerini kesinlikle Erasmus Bölüm Koordinatörünüzün onayıyla gerçekleştirilmelisiniz. Alınmış ve başarılı olunmuş dersler tekrar edilmez. Not yükseltmek için ders alınmaz. Ancak başarısız olunan FF dersleri tekrar alınabilir. Her iki üniversite yetkilileri tarafından onaylanan ve Erasmus faaliyeti esnasında öğrencinin ders yükümlülüğünü gösteren bu form, yurtdışında alınan kredilerin denkliklerinin yapılmasını garanti eder. Onaylı kopyasının mutlaka öğrenci dosyasında bulunması zorunludur. Öğrenim Anlaşmasıyla seçilecek derslerin kredi toplamı mutlaka 30 ECTS/AKTS olmak zorundadır.

12 12 ÖĞRENİM ANLAŞMASI DENKLİK FORMU Öğrenim anlaşmasında yer alan derslerin karşılığında ESOGÜ de muaf sayılacak dersleri gösteren, "Öğrenim Anlaşması Denklik Formu" 3 adet hazırlanır. Bölüm koordinatörlerinin danışmanlığında hazırlanan bu formlar öğrenci aracılığı ile imzalı olarak ne iletilir. Kurum koordinatörünün onayından sonra formların bir nüshası yönetim kurul kararı için ilgili birime gönderilir. Denklikler için; öğrencinin alacağı derslerin ECTS/AKTS kredilerinin toplamı ile öğrencinin ESOGÜ de muaf sayılacağı derslerin ECTS/AKTS kredileri toplamının denk olması gerekmektedir (± 2 kredi olabilir).

13 13 KONAKLAMA FORMU Accommodation Form Öğrenci kalacak yerini kendisi temin etmek zorundadır. Bu konuda karşı üniversitenin yetkilileri ile iletişime geçip, şartlarınıza uygun kalacak yer bulmalısınız. Kalacak yer temin eden üniversiteler, web sayfalarında Application Form unun yanında Accommodation Form da yayınlamaktadır. Bu form doldurulup, başvuru belgelerine eklenmelidir. Başvuruları online kabul eden üniversiteler ise Accommodation Form u da online olarak almaktadır.

14 14 GÖREVLENDİRME VE DERS DENKLİĞİ GÖREVLENDİRME ve DERS DENKLİĞİ () FAKÜLTE / ENSTİTÜ / YÜKSEKOKUL (Yönetim Kurulu Kararı) ÜNİVERSİTE (Yönetim Kurulu Kararı) ULUSLARARASI İLİŞKİLER BİRİMİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI FAKÜLTE / ENSTİTÜ / YÜKSEKOKUL

15 15 ERASMUS+ DİL YETERLİLİĞİ VE DESTEĞİ Avrupa Birliği Komisyonu tarafından online dil desteği verilmektedir. Bu destek başlangıçta 5 yaygın dil olan Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca için verilecektir. Üniversite tarafından yerleştirilen öğrenci faaliyetten önce ve sonra zorunlu olarak online dil sınavına girecektir. Gitmeden önce dil değerlendirme testinin sonuçları, öğrencilerin hareketlilik faaliyetlerine katılmalarına engel olmayacaktır. Dil seviyesi yetersiz olan öğrenci faaliyeti süresince zorunlu olarak online ders alacaktır. Yeterli olan öğrenciler ise isteğe bağlı olarak online ders alabilecektir. Diğer diller için isteğe bağlı olarak aylık hibe desteği verilecektir. Böylece, yaygın diller haricindeki az kullanılan ve öğretilen dillerin konuşulduğu program ülkelerinde, öğrenciler Erasmus dönemince yerel dil kurslarına katılabilecekler ve bu kurslar için hibe desteği alabileceklerdir.

16 16 GİTMEDEN ÖNCE HAZIRLANACAK BELGELER -II- Kabul edildikten sonra: 1-Kabul Belgesi Fotokopisi ve Hibe Yazısı 2-Vize İşlemleri ve Vize Fotokopisi 3- Banka Hesabı (Hesap Cüzdanı Fotokopisi) 4-Sözleşme 5-Taahhütname

17 17 KABUL BELGESİ Letter of Acceptance Karşı üniversite, Erasmus öğrencisinin başvurusunun uygun bulunması halinde öğrenci adına düzenlenmiş kabul mektubunu (Letter of Acceptance) gönderir. Kabul mektubu öğrencinin başvuru formunda belirttiği adrese gönderilebileceği gibi, birimimiz adresine de gönderilmektedir. Kabul mektubunun orijinali öğrencide, fotokopisi birimimizde bulunmalıdır. HİBE YAZISI Financial Proof Kabul mektubu gelen öğrenciye birimimiz tarafından hazırlanan hibe yazısı (Financial Proof) verilir. Hibe yazısı, öğrencinin Erasmus Öğrenim Hareketliliğine katılacağını belirtir ve gideceği ülkeye göre alacağı aylık hibe miktarını gösterir ve vize başvurusunda kullanılır.

18 VİZE İŞLEMLERİ VE VİZE FOTOKOPİSİ 18 Vize işlemleri ve masrafları tamamen Erasmus öğrencisinin sorumluluğundadır. Kabul mektubunun ve hibe yazısının alınması ile vize başvuru süreci başlamış olur. Vize için gerekli diğer belgeler (sağlık ve seyahat sigortası, uçak rezervasyonu...vb.), ilgili ülkenin konsolosluklarından öğrenilebilir. Yeşil Pasaport sahibi olanların da de vize almaları zorunludur. Kalınacak süre 3 aydan fazla olduğu için bazı ülkelerde (Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, İsveç...gibi) alınacak vize oturma izni olmaktadır. Oturma izni ve vize işlemleri bazı ülkeler için uzun sürdüğü için vize başvuruları mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Vize alındıktan sonra pasaporttaki vize sayfasının fotokopisinin birimimize verilmesi zorunludur.

19 BANKA HESABI VE SÖZLEŞME 19 Hibe ödemesinin yapılabilmesi için gerekli olan sözleşme, tarafların yasal haklarını ve hibe ödeme bilgilerini içermektedir. Sözleşmenin yapılabilmesi için, öğrencinin gitmeden önce mutlaka T.C. Ziraat Bankası Eskişehir Şubesi nde (Şube Kodu: 117) avro hesabı açtırıp, hesap cüzdanı fotokopisini birimimize teslim etmesi gerekmektedir.

20 20 TAAHHÜTNAME Erasmus öğrencisi ile kurumumuz arasında, öğrencinin yerine getirmekle yükümlü olduğu sorumlulukları belirten Erasmus Öğrenci Taahhütnamesi imzalanmalıdır. Taahhütname ile öğrenci, gitmeden önce, gittikten sonra ve döndükten sonra teslim etmesi gereken evrakları tamamlayıp, zamanında teslim edeceğini taahhüt eder. 2 adet hazırlanır. Bir kopyası öğrenciye verilir, diğeri öğrencinin dosyasında bulundurulur.

21 21 HİBE ÖDEMESİ Başvuru sürecindeki tüm evrakların tamamlanması ve son olarak vize fotokopisinin birimimize teslim edilmesinden sonra ilk hibe ödemesi için birimimiz tarafından ödeme talimatı verilir. Faaliyetin başlangıcında, kabul mektubunda belirtilen tarihlere göre hesaplanan toplam hibenin %80 i öğrencinin hesabına ilk ödeme olarak yatırılır. Kesin hareketlilik süresi, öğrencinin dönüşte teslim edeceği katılım belgesindeki tarihler ile pasaportundaki giriş çıkış tarihlerine göre hesaplanır ve en kısa tarih aralığındaki belgeye göre kesin hibe miktarı belirlenir. Geriye kalan %20lik kısım ise, öğrenim dönemi sonunda, öğrenciye verilen katılım belgesi nde ve pasaport giriş/çıkış tarihleri nde yer alan kesin gerçekleşme süresi ve öğrencinin başarı ve sorumluluklarını yerine getirme düzeyi dikkate alınarak yapılır.

22 22 HİBE KESİNTİSİ VE İADESİ Sorumluklarını yerine getirmeyen, belgelerini zamanında teslim etmeyen ve başarısız öğrencilerin hibelerinde kesinti yapılması söz konusudur. Öğrenim Anlaşmasında belirlenen ders programının (toplam kredi sayısının) en az üçte ikisinde başarılı olamayan öğrenciler başarısız olarak değerlendirilir. Öğrenci, almış olduğu ECTS kredilerinin tümünden başarısız olması halinde kalan %20 hibe miktarı kesinlikle ödenmez. Ayrıca, belgelerini en geç 31 Ekim 2015 tarihine kadar birimimize öğrencilerin de kalan %20 hibe miktarı kesinlikle ödenmez. teslim etmeyen Öğrenci öğrenim hareketliliği süresince evraklarını istenilen sürede tamamlayıp, ESOGÜ ne teslim etmek zorundadır. Eksik belge olması halinde döndükten sonra kalan %20 lik hibenin %10 u için kesinti yapılır. Eğer öğrenci derslerine devam etmeyerek tüm derslerinden başarısız olmuş ise, Erasmus öğrencisi olma sorumluluğunu yerine getirmemiş olacağı için kendisine ödenmiş olan hibe miktarının tamamının iadesi istenir.

23 23 HİBE MİKTARLARI Hibeler yurtdışı öğrenim masraflarının tamamını karşılamaya yönelik olmayıp, sadece maddi bir destektir. Erasmus+ programında öğrenim hareketliliği hibe miktarları, ülkelerin yaşam maliyetlerine göre 3 gruba ayrılmıştır. Ülke Grupları Ülkeler Öğrenim Hibesi Aylık ( ) 1. Grup Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İrlanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Lihtenştayn, Norveç 2. Grup Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İzlanda, Lüksemburg, Portekiz, Slovenya, Yunanistan, Türkiye 3. Grup Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya

24 24 ESOGÜ KAYIT Erasmus öğrencileri gittikleri ülkede üniversite için herhangi bir ücreti ödememektedir. Öğrenci kendi üniversitesine kayıt ücretini ödemekle yükümlüdür. Bu nedenle, kayıt ücreti ödemekle yükümlü öğrenciler gitmeden önce kayıt ücretini yatırmalı veya bu işlem için bir yakınını görevlendirmelidir. Ders kaydı için herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor. Sistemde Erasmus öğrencisi olduğunuz belirtilmektedir. Sadece, danışman hocanız veya bölümünüz tarafından kayıt çıktısının alınmasını sağlayabilirsiniz. Yurtdışında bulunulan süre boyuncu, öğrencinin Türkiye den aldığı öğrenim kredisi vb. burslarında kesinti olmayacaktır. U N I V E R S I T Y

25 25 GİTTİKTEN SONRA TAMAMLANACAK BELGELER Gittikten sonra ders değişikliği yapılması durumunda; 1- Öğrenim Anlaşması Değişiklik Formu (Learning Agreement-Changes) 2- Öğrenim Anlaşması Değişikliği Denklik Formu

26 26 ÖĞRENİM ANLAŞMASI DEĞİŞİKLİK FORMU Changes to Original Learning Agreement Eğitim alacağınız üniversiteye gittikten sonra öğrenim öncesinde hazırlanan ve onaylanan öğrenim anlaşmasında belirtilen derslerde her hangi bir değişiklik olması durumunda, bölüm koordinatörünün onayı ve bilgisi dahilinde değişiklik formunu doldurmanız gerekmektedir. Formda silinen (deleted) ve yeni eklenen (added) derslerin belirtilmesi zorunludur. Ders değişiklikleri mutlaka bölüm koordinatörünün bilgisi dahilinde yapılmalıdır. Aksi takdirde bölüm ders denkliğini kabul etmeme hakkına sahiptir. Bu formun, değişiklik yapıldıktan sonra en geç bir ay içerisinde e-posta ile birimimize ulaştırılması gerekmektedir. Öğrenim anlaşmasında yapılacak değişiklik sonrasında derslerin kredi toplamı, bir dönem için mutlaka 30 ECTS olmak zorundadır (olamaması durumunda, öğrenci tarafından üniversitenin birimimizi bilgilendirmesi sağlanır).

27 27 ÖĞRENİM ANLAŞMASI DEĞİŞİKLİĞİ DENKLİK FORMU Öğrenim Anlaşması Değişiklik Formu nda belirtilen değişiklikler için yeni Denklik Formu hazırlanır. Bölüm koordinatörlerinin danışmanlığında hazırlanan ve ekle-sil sonrasında alınacak olan derslerin güncel durumunu belirten bu formlar öğrenci tarafından le Uluslararası İlişkiler Birimine gönderilir. Bölüm/Fakülte Koordinatörü ve Kurum koordinatörünün imzalarından sonra önceden alınmış olan yönetim kurulu kararının güncellenmesi için ilgili birime gönderilir. Denklikler için; öğrencinin alacağı derslerin ECTS/AKTS kredilerinin toplamı ile öğrencinin ESOGÜ de muaf sayılacağı derslerin ECTS/AKTS kredileri toplamının denk olması gerekmektedir (± 2 kredi olabilir).

28 28 DÖNÜŞTE GETİRİLECEK BELGELER 1- KATILIM BELGESİ 2- PASAPORT GİRİŞ-ÇIKIŞ TARİHLERİ 3- TRANSKRİPT 4- NİHAİ RAPOR FORMU 5- GERİ BİLDİRİM FORMU

29 29 KATILIM BELGESİ Certificate of Attendance Türkiye ye dönmeden önce misafir olduğunuz üniversiteden, öğrenimin başlangıç ve bitiş süresini teyit eden (imzalı ve mühürlü) Katılım Sertifikası almak zorundasınız. Bu belgenin kendinizde de bulunmasını istemeniz halinde iki nüsha hazırlanmasını talep etmelisiniz. Hibe Hesaplaması gün ve ay üzerinden yapıldığı için katılım sertifikasındaki tarihler mutlaka gün/ay/yıl olarak belirtilmelidir.

30 Örnek Form: 30 KATILIM BELGESİ Certificate of Attendance ATTENDANCE CERTIFICATE For Erasmus Students

31 31 PASAPORT GİRİŞ-ÇIKIŞ TARİHLERİ Geri kalan hibe ödemelerinin hesaplanabilmesi için pasaportta bulunan Türkiye ye giriş ve Türkiye den çıkış tarihlerini gösteren sayfaların fotokopisi birimimize teslim edilmelidir. Öğrencinin öğrenim faaliyeti ile ilgisi olmadan tatil günleri hariç 1 haftadan fazla süre ile misafir olduğu şehirden/ülkeden ayrılması ödemesi yapılmaz. durumunda ayrı kaldığı süreler için hibe

32 32 PASAPORT GİRİŞ-ÇIKIŞ TARİHLERİ Örnek:

33 33 TRANSKRİPT Transcript Yurtdışında aldığınız dersleri, ECTS kredilerini ve notları gösteren belge (transkript), hareketlilik sonrasında misafir olduğunuz üniversite tarafından birimimize gönderilir veya öğrenci tarafından dönüş sonrasında birimimize teslim edilir. Öğrencinin almış olduğu ECTS kredilerinin tümünden başarısız olması halinde kalan %20 hibe miktarı kesinlikle ödenmez. Eğer öğrenci derslerine devam etmeyip, aynı zamanda tüm derslerinden de başarısız olmuş ise, Erasmus öğrencisi olma sorumluluğunu yerine getirmemiş olacağı için kendisine ödenmiş olan hibe miktarının tamamının iadesi istenir.

34 34 NİHAİ RAPOR FORMU Erasmus faaliyeti sürecine ilişkin özet bilgileri ve değerlendirmeleri içeren belgedir. Web sayfamızda bulunan nihai rapor formunun faaliyet dönemini tamamladıktan sonra doldurup, e-posta ile adresine gönderilmesi zorunludur. Erasmus öğrencisi olarak sorumluluklarını yerine getirmiş olan, tüm evraklarını noksansız olarak tamamlayan öğrenciye, nihai raporu birimimize ilettikten sonra kalan hibe ödemesi yapılır.

35 35 GERİ BİLDİRİM FORMU Erasmus faaliyeti sürecine ilişkin özet bilgileri ve değerlendirmeleri içeren belgedir. Web sayfamızda bulunan nihai rapor formunun faaliyet dönemini tamamladıktan sonra doldurup, e-posta ile adresine gönderilmesi zorunludur. Erasmus öğrencisi olarak sorumluluklarını yerine getirmiş olan, tüm evraklarını noksansız olarak tamamlayan öğrenciye, nihai raporu birimimize ilettikten sonra kalan hibe ödemesi yapılır.

36 36 AKADEMİK TANINMA BELGESİ Proof of Recognition Erasmus Öğrenim Hareketliliği kapsamında eğitim alınan üniversite tarafından verilmiş olunan transkriptin birimimize ulaşması ile birlikte Akademik Tanınma ile ilgili süreç başlamış olur. Öğrenim Anlaşmaları, Denklik Formları ve Transkript birlikte değerlendirilir. Öğrencinin Learning Agreement ında yer alan tüm derslerin ECTS/AKTS kredileri için akademik tanınmanın yapılması esastır. Akademik Tanınma bölüm tarafından yapılır. Akademik Tanınma Belgesi 3 adet hazırlanır ve Uluslararası İlişkiler Birimine iletilir. Birim tarafından belgenin bir kopyası öğrenciye verilir, bir kopyası öğrencinin dosyasına konur, bir kopyası ise Yönetim Kurulu Kararı için ilgili birime gönderilir.

37 37 ESOGÜ NOT DÖNÜŞÜM TABLOSU ECTS (AKTS)-ESOGÜ NOT DÖNÜŞÜM TABLOSU ECTS Notu ESOGÜ Notu Tanım A AA Mükemmel B BA Çok İyi C CB İyi D CC Orta E DC Geçer F X F FF Başarısız

38 38 RANDEVU SİSTEMİ Erasmus Öğrenim Hareketliliğiniz sürecince görüşme taleplerinizi web sayfamızda bulunan "Randevu Sistemi"ne giriş yaparak birimimize iletiniz. Sistemde görüş sebebi belirtildiği için gelmeden önce talep ettiğiniz belgeler hazırlanmış olacak ve böylece zaman kaybı yaşanmayacaktır. Sistem girişi için başvuru sırasında belirttiğiniz adresini ve doğum tarihinizi (gün.ay.yıl) kullanmalısınız.

39 39 Soru ve Cevap

2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ 2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ Bu tarihler arasında gerçekleşmeyen faaliyetler bu sözleşme kapsamında değerlendirilemez ve bu faaliyetlere hibe sağlanamaz. GÜZ DÖNEMİ: 22 MAYIS 2015 BAHAR DÖNEMİ: 12 EKİM

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYAT BOYU ÖĞRENME (LİFELONG LEARNİNG) - ERASMUS PROGRAMI ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Süreç Boyunca Kimlerle Görüşeceksiniz? Yrd.Doç.Dr. Rana ATABAY BAYTAR - Değişim Programları Koordinatörü/Erasmus Kurum Koordinatörü (ratabay@ticaret.edu.tr)

Detaylı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ Uluslararası İlişkiler Birimi. Erasmus + Bilgilendirme Toplantısı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ Uluslararası İlişkiler Birimi. Erasmus + Bilgilendirme Toplantısı Erasmus + 06 Şubat 2014 ESOGÜ ve ERASMUS? Programı Nedir? Programının Amacı Programı Kapsamında Yürütülen Faaliyetler Programı Neleri Destekler? Programından Kimler Yararlanır? Programının Getirdiği Değişiklikler

Detaylı

Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü

Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü Avrupa Komisyonu (ec.europa.eu) Ulusal Ajanslar (www.ua.gov.tr) Ulusal Erasmus + ofisleri (erasmus.beun.edu.tr) Yerleştirildiğin üniversitenin web

Detaylı

Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programları Koordinatörlüğü

Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programları Koordinatörlüğü Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programları Koordinatörlüğü ERASMUS+ Programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ve iş dünyası ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Detaylı

3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM) a) Öğrenci Hareketliliği Faaliyetleri. b) Öğrenci Hareketliliğinde Asgari ve Azamî Süreler

3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM) a) Öğrenci Hareketliliği Faaliyetleri. b) Öğrenci Hareketliliğinde Asgari ve Azamî Süreler 3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM) a) Öğrenci Hareketliliği Faaliyetleri Öğrenci hareketliliği 2 şekilde gerçekleşebilmektedir: i. Öğrenim hareketliliği ii. Yerleştirme (staj) hareketliliği

Detaylı

Evrak Tarih ve Sayısı: 24/10/2014-13896 T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Dış İlişkiler Ofisi

Evrak Tarih ve Sayısı: 24/10/2014-13896 T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Dış İlişkiler Ofisi Evrak Tarih ve Sayısı: 24/10/2014-13896 T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Dış İlişkiler Ofisi Sayı : 39140913/310.01.01.1/ Konu : Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği İlanı Duyurusu FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Detaylı

Uluslararası Ofis. Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı

Uluslararası Ofis. Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı Uluslararası Ofis Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı 13/04/2015 Erasmus+ Nedir? Erasmus+ Programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ve iş dünyası ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi Üniversitemiz Senatosunun 20.08.2013 tarih ve 415/9-10 sayılı kararıyla kabul edilmiş,

Detaylı

Aşağıdaki ülkeler Erasmus+ Programının tüm Eylemlerine tam olarak katılabilir:

Aşağıdaki ülkeler Erasmus+ Programının tüm Eylemlerine tam olarak katılabilir: ERASMUS+ ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ 2014-2015 DÖNEMİ BAŞVURULARI Erasmus+ Programı, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve gençlik alanında 2007-2013 yılları arasında uygulanmış olan Hayatboyu Öğrenme

Detaylı

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı*

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2013 Akademik Yıl 2013/20 014 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU Dikkat edilmesi gereken hususlar: ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU 1. Staj hareketliliği için kurumlar arasında ikili anlaşma olmasına gerek yoktur. Öğrencilerin staj yerlerini kendilerinin bulması

Detaylı

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER OFİSİ ERASMUS KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ HAKKINDA BAŞVURU ÇAĞRISI

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER OFİSİ ERASMUS KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ HAKKINDA BAŞVURU ÇAĞRISI BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER OFİSİ ERASMUS KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ HAKKINDA BAŞVURU ÇAĞRISI of Polonya Bahar Technology and Life Scieces of Lodz Polonya Bahar Vytautas

Detaylı

Erasmus Hakkında. Erasmus programı bir "yabancı dil öğrenme programı" değildir. Erasmus programı bir "burs" programı değildir.

Erasmus Hakkında. Erasmus programı bir yabancı dil öğrenme programı değildir. Erasmus programı bir burs programı değildir. Erasmus Hakkında Öğrenim yaşamı boyunca (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) toplamda 12 şer ay olacak şekilde birden fazla kez hibeli Erasmus değişim öğrencisi olmak mümkündür. Erasmus programı

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

AMAÇ VE KAPSAM TANIMLAR

AMAÇ VE KAPSAM TANIMLAR TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS ÖĞRENCİ - PERSONEL DEĞİŞİMİ USUL ve ESASLARI AMAÇ VE KAPSAM Madde 1 Aşağıdaki yönerge,

Detaylı

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI 2007-2014 yılları arasında yürütülen Eğitim Alma Hareketliliği, Hayatboyu Öğrenme/Erasmus Programı kapsamında yer almaktaydı. 2014-2021

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili Kişi ve Birimler

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili Kişi ve Birimler KARABÜK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili

Detaylı

1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize

1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize 1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize İşlemleri 7- Banka İşlemleri 8-Sigorta İşlemleri 9- OLS 10-

Detaylı

CANİK BAŞARI ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS+ PROGRAMI KOORDİNATÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 19.01.2015

CANİK BAŞARI ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS+ PROGRAMI KOORDİNATÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 19.01.2015 CANİK BAŞARI ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS+ PROGRAMI KOORDİNATÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 19.01.2015 https://www.youtube.com/watch?v=wil3arj5ela Eğitim, öğretim ve gençlik

Detaylı

SOCRATES-Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2006 Akademik Yıl 2006/2007 * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından hazırlanmış olup, 2006/2007 eğitim öğretim

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ

MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 (1) Bu Yönerge nin amacı Erasmus Değişim Programı na ilişkin işleyişi düzenlemektir.

Detaylı

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI 2007-2014 yılları arasında yürütülen Eğitim Alma Hareketliliği, Hayatboyu Öğrenme/Erasmus Programı kapsamında yer almaktaydı. 2014-2021

Detaylı

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1: Amaç: Bu Yönergenin amacı, Erasmus ve diğer değişim programlarına ilişkin işleyişi düzenlemektir. Kapsam: Yönerge,

Detaylı