GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02)"

Transkript

1 GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) Kurulum: Program 2 aşamada kurulmaktadır. Öncelikle CD içerisindeki Setup1.exe çalıştırılarak Microsoft.Net Framework 1.1 programı bilgisayara kurulmalıdır. Bu programın 1.1 sürümü bilgisayarınızda kurulu ise tekrar kurmanıza gerek yoktur. Ama Beta 2.0 veya eski sürümlere sahip olanlar öncelikle bu sürümleri kaldırmalıdırlar. Daha sonra yine GeoXtend dizinindeki Setup.exe uygulaması çalıştırılarak 2. aşama kurulumu gerçekleştirilmiş olunur. (Geoxtend yeni sürümünü internet sitesinden indirenler Microsoft.Net Framework için gerekli Setup1 i Microsoft sitesinden indirebilir, 23 Mb olduğu için sitemizde linkini koymadık) 1. Ayarlar: Ayrıca rakamlarda basamak hatası ile karşı karşıya kalmamak için aşağıdaki işlem adımlarını yapalım. Başlat > Denetim masası > Bölge ve Dil Seçenekleri > Bölgesel Seçenekler Özelleştir > Ondalık Simgesi Nokta (.) olacak > Basamak gruplandırma simgesi Virgül (,) olacak. Kurulum işlemi bittikten sonra Başlat / Programlar / GeoXtend / GeoXtend tıklanarak program açılır.

2 2. Rehber: Program çalıştırıldıktan sonra GeoXtend Hakkında Penceresi çıkar. Bu pencerede Kullanıcı Adı, Firma/Kurum adı yazılmalıdır. Bu işlem her makinede bir kez yapılır. İleride yazdırılacak raporlarda bu isimler çıkacaktır. Sol tık ile aşağıda kırmızı daire içine alınmış X simgesi tıklanarak programa dönülür. a. Bilgisayarda çalışacağınız yeni bir dizin açınız. Her bir proje için birden fazla dosya açıldığı için istenirse bu dizin içerisine proje adı karşılığı yeni dizinler de açılabilir. b. Program çalıştırıldıktan sonra Proje > Yeni komutları ile gelen Farklı Kaydet penceresinde proje ismi verilerek yeni bir proje oluşturulmuş olur.

3 c. Koordinat Sistemi: GPS teki koordinat sistemi ne olursa olsun Geoextend de ayarlayacağınız Koordinat sistemine göre aktarım yapılır. Koordinat sistemi ayarı için yeni proje açtıktan sonra gelen pencere olan Koordinat Sisteminde aşağıdaki ayarlardan biri seçilir. Koordinat sistemi detayı için explorist Türkçe Kullanım kitabı sayfa den faydalanabilirsiniz. Sistem: Enlem / Boylam, UTM, Gauss Kruger; Datum: WGS84 - ED50; Dilim Orta Meridyeni: UTM (27, 33, 39, 45) veya GK (27, 30, 33, 36, 39, 42, 45) Eğer koordinat ayarlarını daha sonra değiştirmek için Araçlar > Koordinat Sistemi menüsünden faydalanabilirsiniz. Fakat yeni Sistem ayarlandığında noktalar ekrandan kaybolur. Nokta tabakası açık iken Seçili tabakayı Zoom la ve Haritayı yenile ikonu ile tekrar ekrana gelmesini sağlanır. Herhangi bir harita koordinat sistemi ilgi alanınız değil ise yine de Alan hesabı vb. işler için UTM seçilmesi önerilir.

4 d. Explorist XL serisinden bilgisayar bağlantısı; Belirtilen tipte GPS alıcısı olan kullanıcılar kutu içerisinden çıkan USB kablosunu yanda gösterildiği üzere cihaza takarak (cihaz kapalıyken) veri aktarımı yapabilirler. Aktarımda kullanılacak bilgisayar Windows XP işletim sistemine sahip ise herhangi bir sürücü kurulmadan otomatik bağlantı yapılabilir. Bağlantılar yapılıp GPS açıldıktan sonra GPS ekranına aşağıdaki mesajlar gelir. 1- Dosya İletişim: Nokta / İz veri aktarımı için seçilir ve Enter a basılır. Ardından Dâhili hafıza veya SD kart seçimi (exp210 da sadece dâhili hafıza vardır) sorulur. Genelde kullanıcı kayıtları dâhili hafızadadır. Seçimden sonra GPS bilgisayar ekranında aşağıda olduğu gibi harici bir disk şekliyle görünür. 2- NMEA Veri İletişimi: USB üzerinden NMEA isimli konumsal veri akışı için kullanılır. Bu amaçla kullanılacağında GPS Kutu içerisinden çıkan Installation Wizard CD içerisindeki Install Software menüsü ile GPS Driver sürücü dosyaları yüklenir. 3- Sadece Güç: Sadece güç seçildiğinde cihaz PC ile veri iletişim bağlantısını iptal ederek normal ekranına döner ve sadece güç beslemesini PC den karşılar. e. Nokta Aktarımı: Yukarıdaki örnekte GPS bilgisayarda I harici disk olarak algılanmıştır. GPS içerisindeki Explorist nokta dosyası olan *.upt dosyası MY POIs dizini içindeki Default POI file VryslnNoktaDosya.Upt (DefaultPoi.UPT) veya kullanıcı tarafından verilen dosya ismi şeklindedir. Bu dosya normal dosya kopyalama işlemi şeklinde bilgisayarda bir yere veya kullanıcı tarafından proje amaçlı açılan dizine kopyalanır. Böylece Explorist serisinden nokta aktarımı tamamlanmış olur. Herhangi bir seri porttan bağlan şeklinde bir aktarım yeni explorist serilerinde yoktur. f. İz Aktarımı: GPS içerisindeki Explorist iz (track) dosyası olan *.log dosyası Track Logs dizini içindeki *.log uzantılı dosya ismi şeklindedir. Bu dosya normal dosya kopyalama işlemi şeklinde bilgisayarda bir yere veya kullanıcı tarafından proje amaçlı açılan dizine kopyalanır. Böylece Explorist serisinden iz aktarımı tamamlanmış olur. g. Explorist nokta / iz dosyalarının Geoextend e alınması: Veri -> Import Data seçimi ile Gelen Aç penceresinden explorist nokta (*.upt) / iz track (*.log) dosya seçimi Dosya türü kısmından yapılarak ilgili dosyanın projeye alınması sağlanmış olur.

5 h. Aktarılmış veriyi bilgisayar ekranında görmek için aşağıda kırmızı daire içerisine alınmış aşağıya bakan ok sol Mouse ile bir kez tıklanarak Nokta Çizgi Alan alternatiflerinden biri seçilir. Diğer kırmızı daire içerisine alınmış Seçili Tabakayı Zoom la ikonunu tıklanarak Seçilen Nokta veya Çizgi tabakasından ilgilenilen aktif hale getirilir. Projeyi Kaydet seçeneği ile nokta aktarımını kaydediniz. Nokta numaraları ekrana gelmez ise yanda kırmızı daire içerisine alınmış Haritayı yenile ikonu ile ekranı tekrar çizdirtin ve projeyi kaydedin. i. Veri > Export Data Menüsü ile projeye aktarılan noktalar Farklı formatlarda bilgisayarda kaydedilebilir (Xyz, Txt, Explorist Nokta / İz Dosyası). Bu şekilde dosya yapılan değişikliklerden sonra farklı formatlarda da kaydedilmiş, yedeklenmiş olur. Özellikle XYZ export ile NetCAD, AutoCAD gibi başka programlarda da bu veriler ile projeye devam edilebilir.

6 j. Alan, Çizgi, Nokta Eklenmesi: Projede Alan, Çizgi ve Nokta isimlerinde farklı tabakalar vardır. Neyi silmek, eklemek, bilgi girmek veya ekrana sığdırmak isteniyor ise İlgili tabaka aktif edilip, seçme aracı ikonu ile seçilir. Seçimden sonra sağ Mouse tuşu basılıp sil komutu verilir. Projeye yeni nokta eklemek için yanda kırmızı daire içerisine alınmış Nokta Ekle ikonu tıklanarak ekranda istenilen yere sol Mouse tuşu ile nokta atılır. Ekrana atılan noktanın ismi, açıklaması, daha kesin koordinatlarını girmek için, Kırmızı daire içerisine alınmış Sorgulama ikonu ile yeni atılan noktanın üzerindeyken sol mouse tuşu ile bir kez kliklenir ve bilgi penceresi çıkar. Bu pencerede Nokta No kısmı sol Mouse ile aktif hale getirilir, üst taraftaki değer yazan yerin sağ tarafına yine sol Mouse ile gidilip örnekte olan 111 gibi nokta numarası yazılıp Enter tuşuna basılır. Aynı şekilde Açıklama bilgisi de girilebilir. Değişiklikler yapıldıktan sonra Enter tuşu ile onaylanır. Ayrıca noktanın bilinen koordinat değerleri var ise ekranda daha doğru yerini alabilmesi için Kuzey, Doğu, Yükseklik değerleri de sol Mouse ile üzerine gidilip yazılabilir. Ekranda ilgili yerler böylece doldurulmuş olur. Güncelle ve Çıkış seçimleri ile bu pencereden çıkılır ve Proje Tekrar kaydedilir. k. Alan Hesabı: Alan tabakasının aktif olması ve koordinatların UTM/Gauss Kruger gibi grid koordinatlar olması gerekmektedir (Koordinatlar Enlem/Boylam seçili olmamalıdır). Yanda kırmızı daire içerisine alınmış Kapalı Alan Çiz ikonu tıklanır. Sol Mouse tuşu ile parselin veya kapalı alanın noktaları seçilmeye başlanır. Son nokta seçildikten sonra tekrar ilk noktaya gidilmeden herhangi bir yerde iken Sağ Mouse tuşu tıklanır. Çıkan pencereden Çizimi Kaydet seçilir ve kapalı alan oluşturulmuş olur.

7 Böylece kapalı alan boyalı olarak ekranda görülür. Proje tekrar kaydedilerek, Seçme Aracı ikonu ile kapalı alanın sınırı üzerinde bir yerde sol Mouse ile alan seçilir (dışı kırmızıya boyanır), altta Alan ve çevre bilgileri görülür. Alan ve çevre bilgileri birimleri isterseniz Araçlar Ölçü Birimleri nden istenilen seçilebilir (Alan birimi: m 2, km 2, hektar, dekar Uzunluk Birimi: m km). Proje kaydet ile işlem hafızaya kaydedilir. Bu alana ait Parsel ismi ve sahibi bilgilerini girmek için, Sorgulama ikonu ile parselin kenarındaki kırmızı çizginin üzerindeyken sol mouse tuşu ile bir kez kliklenir ve bilgi penceresi çıkar. Bu pencerede Parsel No kısmı sol Mouse ile aktif hale getirilir, üst taraftaki değer yazan yerin sağ tarafına yine sol Mouse ile gidilip parsel ismi/numarası yazılıp Enter tuşuna basılır. Aynı şekilde Parsel Sahibi kısmı sol Mouse ile aktif hale getirilir, üst taraftaki değer yazan yerin sağ tarafına yine sol Mouse ile gidilip parsel sahibi ismi yazılıp Enter tuşuna basılır. Ekranda ilgili yerler böylece doldurulmuş olur. Güncelle ve Çıkış seçimleri ile bu pencereden çıkılır ve Proje Tekrar kaydedilir. Seçim araçları ile parselin kenarındaki kırmızı çizginin üzerindeyken sol mouse tuşu ile bir kez daha kliklenen alanın yazıcıdan çıktısı Proje Yazdır dan alınabilir. Birden fazla alan kapatılabilir, ama yazıcıdan raporlama yapılırken seçilen parsel sadece çıktı için hazırlanır. Her yapılan işlemden sonra Proje kaydet / Haritayı Yenile komutları ile yapılan işlem onaylanmış olur. l. explorist ler için Menu Gelişmiş Özellikler İletişim Dosya Transfer Dâhili Hafıza / SD kart). Aktarılacak noktaları seçmek için öncelikle Nokta Layer ı aktif olmalı ve GPS e bilgi göndermek için bölge seç ikonu tıklanır. Ardından aktarılacak noktalar kümesi çerçeve içine alınıp aktarılacak nokta kümesi seçilir. Sonra sağ tuşa basıldığında gelen pencereden Seçileni GPS e gönder (exp için seçileni explorist formatında yazdır) sekmesi seçilerek noktalar GPS e gönderilmiş (exp için nokta dosyası *.upt formatında bilgisayara kaydedilir, sonra da bu dosyanın My Poi içine kopyalanması yeterlidir, GPS te de nokta dosyasının görülebilmesi için Menu Ayarlar- Aktif Ayar- Noktalar dan ilgili dosya seçilir) olur. m. Nokta eklenmesi: Özellikle alan hesabı için ölçülemeyen köşe koordinatlarının haritadan okunup projeye veya sonradan ölçülüp proje dâhil edilebilmesi için klavyeden girilerek nokta ekle özelliği çok faydalıdır. Bu işlem için öncelikle projenin mevcut koordinat sistemi ile elimizdeki noktanın koordinatlarının aynı sistemde olmasına dikkat edin. Nokta katmanı öncelikle aktif edilir. Nokta ekle ikonuna tıklayıp ekran üzerinde ilgili bir yerde Mouse sol tuşu ile nokta işaretlenir. Sorgulama ikonu ile işaretlenen nokta üzerine gidilir sol Mouse ile kliklenir ve çıkan Pencereden koordinatlar ve numarası girilip enter tuşuna basılır, Güncelle, Çık ile işlem tamamlanır. Yine proje kaydet ve refresh ile işlemler kaydedilir. n. Her hangi bir proje açıldıktan sonra GPS ile bağlantı kurulur, (Gps -> Data Al-Gönder). Bağlantı kurulan pencereden GPS e gönder işaretlenip Noktalar sekmesi seçilir.

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Kontrol ünitesi açıldıktan sonra sol üstte bulunan Windows simgesine tıklanarak menüden MagnetField programı seçilir.

Kontrol ünitesi açıldıktan sonra sol üstte bulunan Windows simgesine tıklanarak menüden MagnetField programı seçilir. MAGNET FIELD PROGRAMINDA CORS-TR SİSTEMİNİN KULLANILMASI Kontrol ünitesi açıldıktan sonra sol üstte bulunan Windows simgesine tıklanarak menüden MagnetField programı seçilir. Magnet Field programının açılması

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak)

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) Giriş VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) AKBS, 4 modülden oluşmaktadır. Merkez Uygulaması, Veri Gönderme Sistemi, Veri Karşılama Sistemi ve Veri İşleme Sistemi.

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Atek ADR-10 Serisi YÜKSEK PERFORMANS DİJİTAL KOORDİNAT OKUMA EKRANI KULLANMA KILAVUZU

Atek ADR-10 Serisi YÜKSEK PERFORMANS DİJİTAL KOORDİNAT OKUMA EKRANI KULLANMA KILAVUZU Atek ADR-10 Serisi YÜKSEK PERFORMANS DİJİTAL KOORDİNAT OKUMA EKRANI KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1. ATEK DİJİTAL KOORDİNAT OKUMA SİSTEMLERİ... 3 1.1. ATEK lineer enkoder ve dijital koordinat okuma ünitesi

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI)

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LogoConnect FDA,Tek bir ticari sistemde birden fazla firma ile çalışan kullanıcıların, ticari sistem içinde bir firmadan diğer

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

SURFCAM VELOCİTY. Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım. Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası

SURFCAM VELOCİTY. Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım. Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası SURFCAM VELOCİTY Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası Tasarım Alanı: İşlenecek parçanın çizildiği ve bütün görsel olayların meydana geldiği yerdir. Noktasal Koordinatlar: SURFCAM

Detaylı

Ankara Üniversitesi Ön Lisan/Lisans Ders Tanımlama Kılavuzu

Ankara Üniversitesi Ön Lisan/Lisans Ders Tanımlama Kılavuzu Ankara Üniversitesi Ön Lisan/Lisans Ders Tanımlama Kılavuzu Ön Lisans/Lisans programları için programda verilen derslerin üniversite ders havuzuna tanımlanma işlemi ile ders havuzuna girilen dersin müfredata

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

Next YE-GH 561 Outdoor GPS Cihazı. GPS Trek Pro Kullanıcı Kılavuzu Versiyon 4.1

Next YE-GH 561 Outdoor GPS Cihazı. GPS Trek Pro Kullanıcı Kılavuzu Versiyon 4.1 Next YE-GH 561 Outdoor GPS Cihazı GPS Trek Pro Kullanıcı Kılavuzu Versiyon 4.1 0 İçindekiler 1. Giriş Ve Özellikler... 3 1.1 Giriş... 3 1.2 Özelikler... 3 2. Spesifikasyonlar... 3 3. Donanım (Genel Bakış)...

Detaylı

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS Kullanıcı El Kitabı Türkçe Haziran 2010 Üzeri çizilmiş çöp bidonu sembolünün anlamı, ürünün Avrupa Birliğinde ayrı bir çöp yığınına ilave edilmesi gerektiğidir. Bu durum

Detaylı

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU T.C. BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Başkanlığı TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ PROGRAMI GİRİŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanun un 44, 45 ve 60 ıncı maddelerine

Detaylı

Bordro LOGO Kasım 2011

Bordro LOGO Kasım 2011 Bordro LOGO Kasım 2011 içindekiler Bordro... 5 Hesap Şablonları... 6 Şablon Tanımları... 7 Puantaj Öndeğerleri... 11 Öndeğer Tanımları... 12 Öndeğer Tanım ve Fonksiyonları... 13 Geçerli olacak parametre

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Güncelleme Tarihi: 29.01.2007 Yükleme Programa ait CD-ROM u bilgisayarınızın CD-ROM ünitesine takınız.

Detaylı

Zimbra Kullanıcı Rehberi

Zimbra Kullanıcı Rehberi Zimbra Kullanıcı Rehberi Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim,görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. Şekil 1- Zimbra

Detaylı

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Nisan-2010 BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi GİRİŞ ÖEB Uygulamasına bağlanılabilmesi için aşağıdaki işlemler sırasıyla gerçekleştirilir. Uygulama internet

Detaylı

Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri. Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri

Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri. Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri Ürün Grubu [X] Netsis Enterprise [X] Netsis Standard [X] Entegre.NET [X] NetİKS [X] NetCRM [X] Netsis B2B Kısaltmalar SSO: Single Sign On (Netsis Merkezi Kimlik Yönetim Sistemi)

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

GİB E-FATURA PORTALI KULLANIMI

GİB E-FATURA PORTALI KULLANIMI GİB E-FATURA PORTALI KULLANIMI Elektronik Fatura Uygulaması, önceden tanımlanmış kullanıcıların UBL-TR standardında ve faturaların elektronik belge olarak düzenlenmesi, muhafaza ve ibraz edilmesi ve belirlenen

Detaylı

Dış Ticaret İthalat/İhracat LOGO

Dış Ticaret İthalat/İhracat LOGO Dış Ticaret İthalat/İhracat LOGO Ocak 2011 İçindekiler Dış Ticaret... 5 İthalat... 5 İthalat Operasyon Fişleri... 6 İthalat Operasyon Fişi... 8 İthalat Bilgileri... 9 Fatura Bilgileri... 12 Fatura Detay

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu 3V0012777FA Önsöz Bu kullanma kılavuzu bilgi/eğlence ve navigasyon sistemi Columbus (bundan sonra sadece cihaz olarak adlandırılacak) içindir.

Detaylı