MACHINE TOOLS. Yüksek nemli ortamlar. Tozlu ortamlar. Vibrasyonlu ortamlar

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MACHINE TOOLS. Yüksek nemli ortamlar. Tozlu ortamlar. Vibrasyonlu ortamlar"

Transkript

1 MACHINE TOOLS MAKİNAYI YERLEŞTİRME ÇEVRE KOŞULLARI ( MAKINA TARAFI ) Makinanın aşağıdaki belirtilen koşullardaki bir ortamda kurulmaması gerekir; Yüksek sıcaklık değişimine maruz kalan yerler Yüksek nemli ortamlar Tozlu ortamlar Vibrasyonlu ortamlar ÇEVRE KOŞULLARI ( KONTROL ÜNİTESİ TARAFI ) Çalışma sırasında ortam sıcaklığı: 0-40 derece C Nemlilik: 20 C derecede 90% dan az olması ( 40 derecede 50% az olması gerekir) ATMOSFER: Makinanın bulunduğu ortamın tozlu, buğulu ve aşındırıcı madde bölgesi olması durumunda lütfen MAZAK a danışınız.

2 MAKİNA ORTAMI Makinanın kurulacağı bölgenin aşağıdaki koşullarda olmasından sakınınız; (1) Doğrudan güneş ışığı alan, ısı kaynakları ya da sıcaklık değişiminin önemli ölçüde olabileceği bölgeler. (2) Vibrasyon oluşturan ekipmanların yakını ( pres makinaları, vs.) (3) Zeminin yumuşak ve zayıf olduğu bölgeler NOT: *Makina vibrasyon oluşturan bölgeye yakın kurulmak zorunda kalınırsa, vibrasyon önleyici önlemler alınmalıdır. *.Eğer makina yumuşak ve zayıf zemine kurulmak zorunda kalınırsa, kazıklarla toprağın taşıma kapasitesi arttırılarak, makinanın kurulacağı zemindeki çekme ve sıkışmalar önlenmiş olunur. KONTROL ÜNİTESİ ORTAMI (1) NEM: 20 C derecede 90% altında olmalıdır.( 40 C derecede 50% altında olmalıdır.) Nem arttıkça, yalıtım bozulur ve parçalar daha çabuk bozulmaya başlar. Özel nem almaya yarayacak bir düzeneğe gerek yoktur ama makinanın kurulacağı yerin yüksek nemli bir bölge olmasından kaçınılması gerekir. (2) VİBRASYON: 5 m/s2 (0.5G) veya az ( çalışma sırasında) 35 m/s2 (3.5G) veya az ( nakliye sırasında)

3 KURULUM MAZAK TARAFINDAN YAPILIR (Makinanın teraziye alınması, yardımcı ekipmanların montajı, gerekli ayarların yapılması, vs.) MÜŞTERİ SORUMLULUKLARI MAKİNANIN FABRİKAYA SEVKİ (ANTLAŞMAYA GÖRE DEĞİŞEBİLİR), İNDİRİLİP YERİNE KONMASI, AŞAĞIDA ÖZETLENDİĞİ GİBİ, TEMİZ VE UYGUN BİR ZEMİN ALANI HAZIRLANMASI YERLEŞİM Makina düz ve sağlam zemine kurulması gerekmektedir. Zemin durumuna bağlı olarak zemini güçlendirmek gerekir, takviye beton önerilir bunun için uygun zemin malzemesi kullanılır. Çünkü elverişsiz zemin bozulma ve çökmelere sebep olacaktır. Eğer vibrasyon kaynakları kurulum yapılan yere yakın ise makinanın performansı ve hassasiyeti olumsuz etkilenebilir. Uygun yalıtım sistemi zemin çevresine uygulanabilir. Ekteki zemin planında gösterildiği gibi, zemin alanı sadece makinanın altındaki alanı ve ekipmanlarını değil, ayrıca çalışma ve bakım için gerekli olan alanları da kapsamalıdır. Makinanın zemindeki farklı alanların birleşiminde olmaması da çok önemlidir. SERVİS Makina gelmeden önce ENERJİ ve HAVA kesinlikle hazırlanmalıdır. Yoksa makinanın kurulumu gecikecektir. Makinaya kadar olan enerji ve hava bağlantısı MÜŞTERİYE aittir.

4 NOTLAR Eğer Palet değiştirici, fazla takımlı magazin veya çubuk sürücü gibi makinadan ayrı gelen opsiyonlar bulunuyorsa, bunlara makinanın uygun noktasında tahmini bir pozisyonda makinaya yaklaştırınız ve ZEMİNE BAĞLANTI YAPMAYINIZ. Zemin alanına karar verilmeli ve temizlenerek hazırlanmalıdır. Zemine bağlantı için gerekli ön hazırlık yapılmalıdır. Makine ile birlikte sipariş edilen opsiyonel ekipmanların kurulumu, Mazak tarafından organize edilecektir. KURULUM UYARILARI CNC makinasının güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için aşağıdaki kurulum uyarılarına dikkat ediniz: 1. Kablolama Kaynak makinaları ya da yüksek frekanslı makinalar gibi elektriksel giriş gürültüsüne sebep olabilecek makinaların kablolarını aynı güç dağıtım paneline BAĞLAMAYINIZ. Enerji kablolarının bağlantısı sadece uzman mühendisler tarafından yapılmalıdır. 2. Topraklama Kesiti 14 mm 2 den daha küçük ve direnci 100 ohm den daha büyük olmayan bir topraklama kablosu kullanın. Kablo boyutu AWG 5 den (16,77mm 2 )daha büyük olmalıdır. Genellikle CNC makinesi ayrı bir topraklama çubuğu ile topraklanmalıdır. Eğer her makine için bağımsız bir topraklama sağlanamıyorsa aşağıdaki topraklama bağlantısı hazırlanmalıdır:

5 1) Makinenin kendi topraklama terminaline tek bir iletken bağlayın. Bu olası arızalarda oluşacak toprak akımlarının sebep olacağı ciddi kazaları önleyecektir. Aksi durumda çevresel cihazlarda oluşan arızalarda, bu hata akımı CNC makine içine doğru akacaktır. 2) Topraklama noktası olarak çelik yapıları kullanırken dikkatli olun. Çelik yapılar genellikle 10 ohm dan daha az direnç sundukları için topraklama olarak kullanırlar. Bunu yaparken aşağıdaki bağlantı şeklini kullanın: Bu ayrıca toprak bağlantı kablolarının, normal topraklama terminallerine bağlanması için de geçerlidir. Elektrik kaynak makinaları ya da yüksek frekanslı makineler gibi girişte elektriksel parazite yol açabilecek cihazlar için aynı topraklama çelik yapısını veya topraklama terminalini KULLANMAYIN. Dayanıklı ve yeterli bir elektrik performans oranına sahip topraklama terminali kullanın. 3) Uzunluğu mümkün olduğunca kısa olan ayrı bir topraklama kablosu kullanılmalıdır. 4) Gerçek ölçüm ile topraklama direncini kontrol ediniz. Tek bir birim kendi topraklama çubuğuna bağlıysa direnci 100 ohm dan az olmalıdır.

6 ÖNERİLEN TOPRAKLAMA YÖNTEMİ (bağımsız-ayrı topraklama) Topraklama direnci: en az 100 ohm CNC makina CNC makina CNC makina Ortak topraklama (sadece yukarıdaki bağımsız topraklama mümkün değilse kullanılmalıdır). Topraklama direnci: en az 100 / makine sayısı (ohm) CNC machine CNC machine CNC machine ASLA aşağıdaki gösterilen şekilde topraklama yapmayın: CNC machine CNC machine CNC machine 5) Kaçak akım koruma rölesinin montajı için, ünitenin aşağıdaki şartlara uygun olduğundan emin olunuz: AC invertörler kullanımı için uygun olmalı, aksi takdirde AC invertörüne özgü yüksek frekans kaçak akımı sigortasının atmasına sebep olabilir Çalışma akımı: 200 ma Tepki süresi: 0,1 saniyeden az

7 3. Çevresel Gereksinimler Genellikle makine aşağıdaki koşullarda kurulmalıdır. Bununla birlikte bu belli bir zaman aralığında ya da mevsimlik değişimler durumunda değişebilir. 1) Giriş Gerilimi: Nominal giriş geriliminin %90 ile %110 arasında 2) Kaynak Frekansı: 50 ya da 60 Hz +/- 2Hz 3) Ortam sıcaklığı: 0-40 o C arası 4) Nemlilik oranı: 20 o C için %90 dan az olmalı (40 o C için %50 den az olmalı) 5) Ortam: Aşırı toz, asit dumanı, aşındırıcı gaz ve tuz ortamı olmamalı 6) Direk güneş ışığından ve/veya ortam sıcaklığını değiştirebilecek ısı dalgalarından kaçınılmalı 7) CNC makinasını anormal vibrasyonlara maruz bırakmayın

8 MAZAK VRX5002 GÜÇ GEREKSİNİMLERİ GERİLİM : 380V AC 3 Faz GERİLİM DALGALANMASI : +/- 10% FREKANS : 50Hz +/- 2 Hz TOPLAM GÜÇ : 50 KVA KABLO KESITI : 4X16 ( kablo kesiti notunu okuyun) SIGORTA TİPİ ZEMİN TİPİ : 63 Amper (GECİKMELİ) : BETON / EPOKSİ / KİMY.DÜBEL # Topraklama kablosu direnci 100 OHM dan az olmalıdır. * Kablo kesiti hesaplanırken KVA gücü, kablo tipi ve kablo uzunluğu baz alınmalıdır. Kaynaktan makinaya kadar olan kablo uzunluğu 25 m den fazla olmamalıdır. Eğer kablo boyu 25 m yi aşan uzunluklarda, lütfen tavsiyeler için elektrik mühendisinize danışınız. * Kablo tipi 3 faz ve ek olarak topraklama #Termal devre kesici grubuna dahil, izolasyonlu tip sigorta(tip D) kullanılması tavsiye olunur. Trafonun devreye girmesi sırasında akım dalgalanması olmasından dolayıdır. Bu nedenle alternatif olarak motorlar için kullanılan sigortalar kullanılabilir.

9 HAVA GEREKSİNİMLERİ BASINÇ : 5 Kg/cm² (70psi, ~5 Bar) YA DA FAZLASI DEBİ : 300 L/DAK NOT : Eğer hava sistemi yüksek ısı veya içinde su bulunduruyorsa, makinanın hava sisteminin zarar görmesini önlemek için, hava kurutucusu gibi ilave cihazların eklenmesi gerekir.

10 KALDIRMA DETAYLARI SAPAN BAĞLANTISI Makine kaldırıldığında dengede olmalıdır. Makineyi kaldırmadan önce, hafifçe kaldırılarak dengede olduğundan emin olunmalıdır. Makine kaldırıldığında sapan açıları arasındaki açı en fazla 60 derece olmalıdır. İki veya daha fazla operatör ile makine kaldırıldığında, birbirleriyle işaret alışverişiyle operasyonun güvenliğinden emin olunmalıdır. NC ünitesi ve güç trafosunun zarar görmemesi için makine büyük bir özenle taşınmalıdır. Makinanın servomotorları üzerinde bulunan enkoderlerin ve konektörlerin zarar görmesi muhtemel olduğundan, bu noktalara özen gösteriniz.

11 MAKİNA ZEMİNİNİN HAZIRLANMASI VE MAKİNANIN YERE BAĞLANMASI 1-MAKİNAYI ZEMİNE EPOKSİ VEYA BETON İLE BAĞLAMA Aşağıda örnek olarak gösterilen ve EK-2 de ayrıca detaylı olarak bulabileceğiniz makinanın yerleşim planını kullanarak makina gelmeden önce yerleştirileceği zemin hazırlanır. ZEMİNİN HAZIRLANMASI KESİNLİKLE MAKİNA GELMEDEN ÖNCE MÜŞTERİ TARAFINDAN TAMAMLANMASI GEREKİYOR. Eğer zemin sıfırdan hazırlanıyorsa, şemada belirtilen adette ve özellikte cepler beton üzerinde cepler şeklinde uygun kalıplar ile hazırlanır.

12 Eğer hali hazırda bulunan zemin özellikleri uygunsa, ekte verilen teknik resime göre, makine ayaklarının bulunduğu yerler zemin üzerinde işaretlenir ve epoksi için silindirik, beton için cep şeklinde beton kesilerek delikler hazırlanır. Açılan ceplerin aşağıdaki gibi olması gerekmektedir. Aşağıdaki gösterilen örnek

13 içindir. Sizin makinanızın yerleşim planını referans almanız gerekiyor. Ve makinanın yerleşim zemini hazırlanmış olur. Beton ile yapılacak temel örneği Epoksi ile yapılacak zemin örneği

14 Daha sonra makinanın ayakları bu ceplere gelecek şekilde yerine yerleştirilir. Kaldırma ile ilgili detaylı bilgileri EK-1 de bulabilirsiniz. Makine yerine yerleştirildikten sonra MAZAK mühendisleri tarafından kaba teraziye alınır. Makina kaba teraziye alındıktan sonra pabuçları ve civataları hazırlanır.

15 Civataların ve pabuçların makinanın ayaklarına montajı yapılır. Makinanın bütün pabuçları içine beton veya epoksi kaçmaması için bant ile sıkı şekilde sarılır.

16 Bu işlemler bittikten sonra MÜŞTERİ boş olan ceplerin beton veya epoksi doldurma işlemi için TAŞERON FİRMA KULLANARAK VEYA KENDI BÜNYESINDE BULUNAN PERSONELİNİ kullanarak doldurma işlemini yaptırır. BU İŞLEMLER TAMAMEN MÜŞTERININ SORUMLULUGUNDADIR. Taşeron firma aşağıda gösterildiği gibi betonun harcını hazırlar. Matkap ve mikser kullanılarak karıştırılır. Harç veya epoksi hazırlandıktan sonra cepler doldurulur.

17 Doldurma işlemi yaparken mala ile boşluklar alınarak doldurulur. Eğer boşluklar alınmaz ise kuruduğunda beton çökecektir ve istenilen mukavemet sağlanamayacaktır. Bu da hassasiyetin bozulmasına sebep olacaktır. Mala ile bastırınız Mala ile bastırınız Betonlu zemin örneği Kullandığınız beton veya epoksi türüne göre değişmekle birlikte, epoksi için ortalama 3 gün, beton için 1 hafta kurumasını beklememiz gerekiyor.

18 Beton kuruduktan sonra MAZAK Mühendileri çagrılarak kurulumun devam etmesi istenir. Epoksili zemin örneği

19 2-MAKİNAYI ZEMİNE KİMYASAL DÜBELLE BAĞLAMA Daha çok küçük ve orta boydaki makinalar için kullanılan bir yöntemdir. Makine şekildeki gibi kaldırılarak yerine konulur. Kaldırırken dengeli ve makinanın parçalarına zarar vermeyecek şekilde dikkat edilmesi gerekir. Makine yerine yerleştirildikten sonra ayaklarındaki civatalar zemine bastırılır ve sprey ile (ya da başka bir yöntemle) markalanır. Daha sonra makine tekrar kaldırılarak geçici olarak yan tarafa konulur. Markalanan zemindeki işaretler matkap ile delinir.

20 Delik çapı, derinliği ve kullanılacak saplama ölçüleri için ekteki yerleşim planını referans alınız. Deliklere daha sonra kimyasal dübel kullanılarak aşağıdaki şekildeki gibi makinanın ayakları yerleştirilir. Ve tekrardan makine kaldırılarak ayakların üzerine yerleştirilir. İkinci bir yöntem olarak makinanın yerleşim planını kullanılarak makine gelmeden önce makinanın ayaklarının geleceği yerler plandaki ölçülere göre markalanır ve kimyasal dübelle saplamalar yerleştirilir. Makine geldiğinde zemin hazır olacağından dolayı doğrudan yerine yerleştirilir. EKLER EK1 Yerleşim Planı EK2 Kaldırma Detayları EK3 Kullanılacak Yağ Tablosu EK4 Arıza Bilgi Formu

21 MAZAK Servis ve Yedek Parça Desteği İçin İrtibat Servis Bölümü İrtibat: Yamazaki Mazak Turkey Makina Ltd. Sti. Soğanlık mevkii, E5 yan yol üzeri, Kanuni sok. No:3 (B-Blok) Kartal Istanbul TURKEY Tel: Faks : Servis Yedek Parça : : Servis Müdürü - Murat SEVİNDİK İstanbul Bölge Servis Sorumlusu - Gökcan PARLAK Servis Mühendisi Hiroomi IKEDO Servis Mühendisi - Barış ONUR Servis Mühendisi Nihat PİRANLIOĞLU Servis Mühendisi Hasan ŞENER Ankara Bölge Servis Sorumlusu - Kenan CANDAR İzmir Bölge Servis Sorumlusu - Muhammed DINCEL

22 İdari - Gizem TOPÇUOĞLU Yedek Parça Bölümü İrtibat: Yedek Parça Sorumlusu Ümit METE Yedek Parça ve Servis Destek Kamil KARAGÖZ Değerli Müşterimiz, Yeni satın almış olduğunuz makinanıza ait temel yerleşim planları, kaldırma detayları, elektrik-hava ihtiyacını gösteren teknik bilgiler ekte bilginize sunulmuştur. Makinanızın kurulumu, Yamazaki Mazak Türkiye ofisi tarafından yapılacak olup, garanti içi servis hizmetleri yine Mazak Türkiye ofisi tarafından verilecektir. Garanti içi sorularınız ve servis istekleriniz için verilen irtibat bilgilerinden bize ulaşmanızı rica ederiz. Garanti dışı servis hizmetleri Form Servis tarafından verilmeye devam edecektir. Makinanızın hayırlı olmasını diler, konu ile ilgili her türlü sorularınızı bekleriz. Saygılarımızla,

23 Murat SEVINDIK Servis Müdürü

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Goodrive100 Sürücü SHENZHEN INVT ELECTRIC CO. LTD.

Kullanım Kılavuzu. Goodrive100 Sürücü SHENZHEN INVT ELECTRIC CO. LTD. Kullanım Kılavuzu Goodrive100 Sürücü SHENZHEN INVT ELECTRIC CO. LTD. İçindekiler İçindekiler İçindekiler... 1 1 Güvenlik Önlemleri... 2 1.1 Güvenlik Tanımları... 2 1.2 Uyarı Sembolleri... 2 1.3 Güvenlik

Detaylı

20 kva - 2500 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

20 kva - 2500 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 20 kva - 2500 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ,

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU RS 300 M RS 400 M - RS 400 MW RS 500 M - RS 500 MW MIG/MAG KAYNAK MAKİNESİ

KULLANMA KILAVUZU RS 300 M RS 400 M - RS 400 MW RS 500 M - RS 500 MW MIG/MAG KAYNAK MAKİNESİ KULLANMA KILAVUZU RS 300 M RS 400 M - RS 400 MW RS 500 M - RS 500 MW MIG/MAG KAYNAK MAKİNESİ GÜVENLİK KURALLARI...3 İÇİNDEKİLER GÜVENLİK BİLGİLERİNİN TANIMLANMASI Kılavuzda yer alan güvenlik sembolleri

Detaylı

KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU

KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU MARKA : TÜRBOSAN CİNSİ : SU POMPASI MODEL : KOT SERİSİ, KAT SERİSİ KADEMELİ YATAY MİLLİ SANTRİFÜJ POMPA TS EN ISO 9001:2008 TS EN ISO 9905 2010/01

Detaylı

12-16 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

12-16 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 12-16 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ TAVSİYELERİ

Detaylı

APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E DİZEL MOTOR

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ BU KULLANIM KILAVUZU USS 85 MODELİNİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle üretilen, kalite kontrollerinden

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU GL 451 GL 600 KAYNAK REDRESÖRÜ

KULLANMA KILAVUZU GL 451 GL 600 KAYNAK REDRESÖRÜ KULLANMA KILAVUZU GL 451 GL 600 KAYNAK REDRESÖRÜ İÇİNDEKİLER GÜVENLİK KURALLARI...2 GÜVENLİK BİLGİLERİNİN TANIMLANMASI Kılavuzda yer alan güvenlik sembolleri potansiyel tehlikelerin tanımlanmasında kullanılır.

Detaylı

KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU

KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU MARKA : TÜRBOSAN CİNSİ : SU POMPASI MODEL : NORM SERİSİ YATAY MİLLİ UÇTAN EMMELİ SANTRİFÜJ POMPA TS EN ISO 9001:2008 TS EN ISO 9905 2010/01 1/45

Detaylı

SPLİT TİP KONDENSER ÜNİTELERİ KULLANMA KILAVUZU

SPLİT TİP KONDENSER ÜNİTELERİ KULLANMA KILAVUZU FRIGOCRAFT SPLİT TİP KONDENSER ÜNİTELERİ KULLANMA KILAVUZU 1 Cantaş İç ve Dış Ticaret Soğutma Sistemleri A.Ş 1. İÇİNDEKİLER İçindekiler 1. İÇİNDEKİLER... 2 2. GENEL KULLANIM TALİMATI... 3 3.DİKKAT EDİLMESİ

Detaylı

SNK TEK KADEMELİ UÇTAN EMİŞLİ SANTRİFÜJ YANGIN POMPALARI. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :...

SNK TEK KADEMELİ UÇTAN EMİŞLİ SANTRİFÜJ YANGIN POMPALARI. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... SNK TEK KADEMELİ UÇTAN EMİŞLİ SANTRİFÜJ YANGIN POMPALARI MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Debi :...GPM Man. Yükseklik :...PSI Motor Gücü :...kw Devir Sayısı

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PARAFUDUR VE SİGORTALAR 522EE0129 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. L 55 L 110 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle

Detaylı

Kurulum & Bakım Kılavuzu

Kurulum & Bakım Kılavuzu RAS-8FSN6Q RAS-10FSN6Q RAS-12FSN6Q RAS-14FSN6Q RAS-16FSN6Q RAS-18FSN6Q RAS-8FSXNQ RAS-10FSXNQ RAS-12FSXNQ RAS-14FSXNQ RAS-16FSXNQ RAS-18FSXNQ Kurulum & Bakım Kılavuzu INVERTER-DRIVEN MULTI-SPLIT SYSTEM

Detaylı

ARS-D Serisi Motorlu Su Pompaları

ARS-D Serisi Motorlu Su Pompaları ARS-D Serisi Motorlu Su Pompaları TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER Kullanma Kılavuzu Hakkında Genel Uyarılar 1 Güvenlik Talimatları 2 Uygulama Alanları 3 Pompaların Sevk Edilmesi 4 Taşıma

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ OG MODÜLER GİRİŞ HÜCRELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Su ile soğutulan tip trifaze endüksiyon motorlar W Serisi- Kafesli rotor

Su ile soğutulan tip trifaze endüksiyon motorlar W Serisi- Kafesli rotor Motorlar Enerji Otomasyon Boyalar Su ile soğutulan tip trifaze endüksiyon motorlar W Serisi- Kafesli rotor Kurulum, Kullanım ve Bakım Kılavuzu Kurulum, Kullanım ve Bakım Kılavuzu Belge no: 11381817 Model:

Detaylı

DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL.

DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 55-3000 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM VE BAKIM EL KİTABI ÜRETİCİ

Detaylı

Kullanım kitabı ve bakım talimatı. Aksiyal Vantilatör

Kullanım kitabı ve bakım talimatı. Aksiyal Vantilatör Kullanım kitabı ve bakım talimatı Kullanım kitabı ve bakım talimatı Sayfa 2 İÇİNDEKİLER : İÇİNDEKİLER 2 1 GENEL GÜVENLİK TALİMATLARI 4 1.1 Genel Güvenlik Talimatları Giriş 4 1.2 Genel Uyarılar ve Uyarı

Detaylı

MONTAJ KILAVUZU. SİSTEM İnverter Klimalar. MODELLER Tavana monteli kaset tipi (köşe modeli)

MONTAJ KILAVUZU. SİSTEM İnverter Klimalar. MODELLER Tavana monteli kaset tipi (köşe modeli) MONTAJ KILAVUZU SİSTEM İnverter Klimalar MODELLER Tavana monteli kaset tipi (köşe modeli) FXKQ25MVE FXKQ32MVE FXKQ40MVE FXKQ63MVE FXKQ25MAVE FXKQ32MAVE FXKQ40MAVE FXKQ63MAVE MONTAJDAN ÖNCE BU KILAVUZU

Detaylı

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08 Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ESİS ENERJİ ve ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş. DUDULLU ORG. SAN. BÖLGESİ ESENKENT MAH. BATURALP

Detaylı

S-CE Serisi Motorlu Su Pompası

S-CE Serisi Motorlu Su Pompası S-CE Serisi Motorlu Su Pompası TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER Kullanma Kılavuzu Hakkında Genel Uyarılar 1 Güvenlik Talimatları 2 Pompa Kullanım Alanları 3 Pompaların Sevk Edilmesi 4 Taşıma

Detaylı

Çalık Halil Fevzi Çakmak Cad. No: 15 ÇALI SANAYİ BÖLGESİ NİLÜFER / BURSA / TÜRKİYE TEL : +90 (224) 482 27 10 - FAX : +90 (224) 482 26 50

Çalık Halil Fevzi Çakmak Cad. No: 15 ÇALI SANAYİ BÖLGESİ NİLÜFER / BURSA / TÜRKİYE TEL : +90 (224) 482 27 10 - FAX : +90 (224) 482 26 50 MAKİNA KULLANIM AYAR ve BAKIM KILAVUZU KENAR BANTLAMA MAKİNESİ Çalık Halil Fevzi Çakmak Cad. No: 15 ÇALI SANAYİ BÖLGESİ NİLÜFER / BURSA / TÜRKİYE TEL : +90 (224) 482 27 10 - FAX : +90 (224) 482 26 50 www.ayzamizrak.com.tr

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ OG MODÜLER ÖLÇÜM HÜCRELERİ 522EE0137 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

TÜRKİYE GENEL DİSTRİBÜTÖRÜ ELS MAKİNE

TÜRKİYE GENEL DİSTRİBÜTÖRÜ ELS MAKİNE KULLANIM VE BAKIM TÜRKİYE GENEL DİSTRİBÜTÖRÜ ELS MAKİNE BURSA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ LACİVERT CAD. NO:11 16140 BURSA TEL:+90 224 241 30 90 91-92 -93 FAX:+90 224 242 90 20 www.elsmakine.com 2 GENEL Bir

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ. 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü

KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ. 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü 2 KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü 3 İçindekiler 1. Güvenlik Talimatı... 7 1.1. Güvenlik Talimatları... 7

Detaylı

Otomatik soğutmalı, motordan bağımsız frekans çevrimcisi. PumpDrive 2 Eco. İşletim ve montaj talimatı

Otomatik soğutmalı, motordan bağımsız frekans çevrimcisi. PumpDrive 2 Eco. İşletim ve montaj talimatı Otomatik soğutmalı, motordan bağımsız frekans çevrimcisi PumpDrive 2 Eco İşletim ve montaj talimatı Baskı İşletim ve montaj talimatı PumpDrive 2 Eco Orijinal kullanım kılavuzu Tüm hakları saklıdır. Bu

Detaylı

Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar

Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar Motorlar Otomasyon Enerji İletim ve Dağıtım Kaplamalar Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar M serisi - Kolektör halkası rotoru - Yatay Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu Kurulum, çalıştırma

Detaylı

Patlayıcı, Parlayıcı ve Tehlikeli Ortamlarda Bulunan Elektrik Tesisatının Denetlenmesinde İzlenecek Yol Hakkında Açıklamalar

Patlayıcı, Parlayıcı ve Tehlikeli Ortamlarda Bulunan Elektrik Tesisatının Denetlenmesinde İzlenecek Yol Hakkında Açıklamalar 1 Patlayıcı, Parlayıcı ve Tehlikeli Ortamlarda Bulunan Elektrik Tesisatının Denetlenmesinde İzlenecek Yol Hakkında Açıklamalar 1- GİRİŞ 1.1 Bu döküman aşağıda adı geçen standartlardan alınan bilgilere

Detaylı