ORDU TİCARET BORSASI 2013 YILI İŞLLEM HACMİ ANALİZİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ORDU TİCARET BORSASI 2013 YILI İŞLLEM HACMİ ANALİZİ"

Transkript

1 ORDU TİCARET BORSASI 213 YILI İŞLLEM HACMİ ANALİZİ 213 Yılında muamele tescili yapılmış olup; bunun karşılığında ,56 TL tutarında işlem hacmi gerçekleşmiştir. İŞLEM HACMİ(TL) , , , , , , , , , , , , , , ,56 Bu işlem hacmi ile OTB kendi rekorunu kırmış olup; bir önceki yıla göre, tutar bazında yaklaşık %6 oranında işlem hacmini artırmıştır.212 yılında adet muamele tescillenmişken 213 yılında yaklaşık %15 lik artış ile adet muamele tescillenmiştir. Görüldüğü üzere OTB hem muamele tescili bakımından hem de işlem tutarı bakımından büyüyerek/rekor kırarak yılı kapatmıştır. 213 yılında kg Kabuklu Fındık tescili yapılmışken, kabuklu fındık işlem hacmi ,94 TL olarak gerçekleşmiştir. Kabuklu fındık tescili içinde Müstahsilden Tacire İşlem şeklinde Kg miktar ve ,54.-TL işlem tutarı yer almıştır.212 yılında Kg kabuklu fındık tescili yapılmışken Müstahsilden Tacire İşlem miktarı Kg olarak gerçekleşmişti. 213 yılında 212 yılına göre miktarsal bazda yaklaşık %4 lık bir artış söz konusudur. Müstahsilden Tacire Satış miktarındaki artış ise %35 seviyelerinde olmuştur.213 yılında tacirden tacire kabuklu fındık satış miktarı Kg olup bunun rakamsal değeri de ,87.-TL olmuştur.212 yılına göre miktar bazında %42 lik artış söz konusudur. İşlem tutarı bakımından da %47 lik bir artış söz konusudur.

2 Borsamızda işlem gören fındıkların çeşitler bazında işlem miktarları, yıllar itibariyle aşağıdaki gibidir. MADDELER KABUKLU İÇ FINDIK İŞLENMİŞ İÇ KUSURLU İÇ İHRACAT(Kg) FINDIK (Kg) (Kg) FINDIK(Kg) FINDIK (Kg) (İç-İşlenmiş-Kusurlu) İç Fındık işlem hacmi verilerine bakıldığında;213 yılında Kg İç Fındık tescili yapılmışken bunun tutarı da ,57.-TL olmuştur.212 yılında aynı kalem madde Kg miktar ve ,85.-TL tutarında işlem görmüştür. Bir önceki yıla göre miktar bazında yaklaşık %1 luk artış söz konusuyken, tutar bakımından da %35 lik bir artış söz konusudur. 213 yılında İşlenmiş İç Fındık kaleminde kg işlem miktarına karşılık ,88.-TL işlem tutarı gerçekleşmiştir. Miktar bazında 212 ye göre %12 lik bir artış söz konusudur. İşlem tutarı bakımından da %23 lük bir artış söz konudur. Kusurlu İç Fındık 212 yılında Kg olarak tescillenirken karşılığında ,24.-TL işlem tutarı gerçeklemşiti.213 yılında %13 lük artış ile Kg olarak gerçekleşmiş ve işlem tutarı da %4 artışla ,2.- TL olmuştur. 213 yılında Fındık Mamulleri başlığı altında Sütlü Fındık Ezmesi-Kakaolu Fındık Ezmesi-Şekerli Fındık Ezmesi-Pekmezli Fındık Kreması nın da tescillenmiş olduğu dikkat çekmektedir. Fındık Mamulleri tescil miktarının Kg olduğu ve buna karşılık işlem tutarının ,1.-TL olduğu görülmektedir.

3 Fındık Yağı nın ise Kg miktar ve ,22 TL lik işlem tutarıyla geçen yılın üzerinde seyrettiği görülmektedir.212 yılında Kg Fındık Yağı tescillenmişken, 213 yılında %82 lik artış göstermiştir. İç Fındık-İşlenmiş İç Fındık-Kabuklu Fındık-Fındık Mamulleri ve Fındık Yağı kalemlerinden oluşan İhracat ise kg olarak işlem görmüştür. 213 yılında işlem gören diğer maddeler ve miktar-tutar bazında işlem hacimleri şu şekildedir; - Ceviz;45.5 Kg miktar ve ,8.-TL tutarında, - Ayçiçek Yağı; Kg miktar ve ,78.-TL tutarında, - Ayçiçek Küspesi; Kg miktar ve ,7.-TL tutarında, - İthal Ayçiçek Tohumu; Kg miktar ve TL tutarında, - Yağ Asidi;33.2 Kg miktar ve ,8.-TL tutarında, - Soya Tohumu;17.78 Kg miktar ve TL tutarında, - Küçükbaş Hayvan;11 Adet ve TL tutarında, - Büyükbaş Hayvan;3.954 Adet ve ,11.-TL tutarında, - Büyükbaş Hayvan Eti; Kg miktar ve ,81.-TL tutarında, - Salyangoz;2. Kg miktar ve 41..-TL tutarında, - Sığır Derisi;4.885 Kg miktar ve 74.51,25.-TL tutarında, - Süt; Kg miktar ve ,98.-TL tutarında, - Bal; Kg miktar ve ,22.-TL tutarında, - Ana Arı;1 Adet ve 1..-TL tutarında, - Bal; Kg miktar ve ,22.-TL tutarında, - Bitkisel Gıda Maddeleri(Patates-Zeytin-Kivi-Bitkisel Çay); Kg miktar ve TL tutarında, - Kivi; Kg miktar ve ,83.-TL tutarında, - Yakacak Odun; Kg miktar ve ,83.-TL tutarında, - Fidan; Adet ve ,59.-TL tutarında - MDF; Adet ve ,6 TL tutarında DEĞERLENDİRME Ordu Ticaret Borsası nın yıllık bülteni incelendiğinde işlem hacminin büyük bölümünü fındığın oluşturduğu görünmektedir. Kuru Meyveler başlığı altında işlem gören fındığın işlem tutarı ,9.-TL dir. Toplam işlem hacmi olan ,56.-TL ile kıyaslandığında toplam işlem hacminin % 95,5 inin fındıktan teşekkül ettiği görülecektir. Fındık ilimiz ve bölgemiz için son derece kıymetli bir üründür. Milli Ürün olarak nitelendirdiğimiz fındıkta 213 takvim yılında Ton/iç ihracat karşılığında Dolar gelir elde edilmiştir. Tek kuruş ithal girdi olmadan elde edilen bu kazançla fındık daha da önemli bir noktada değerlendirilmelidir. Ordu ili için 213 takvim yılında Ton/İç ihracat miktarı karşılığında Dolar ihracat geliri elde

4 edilmiştir. Fındık ülkemiz için önemli bir gelir kalemi olmasının yanında ilimiz için de önemli ve lider bir gelir kalemidir. Ordu Ticaret Borsası kotasyonunda fındık bulunan Ticaret Borsaları arasında en yüksek işlem hacmiyle lider borsadır.213 yılında toplam işlem hacmi başta olmak üzere, kotasyon maddeleri bazında da bir önceki yıla göre sıçrama yapmıştır. OTB 213 yılında kendisiyle yarışmıştır. İŞLEM HACMİ(TL) , , , , , , , , , , , ,56 2,5E+9 2E+9 1,5E+9 1E+9 İŞLEM HACMİ(TL)

5 İTİBARİYLE TESCİLLENEN KABUKLU FINDIK MİKTARLARI KARŞILAŞTIRMASI İŞLEM MİKTARI(TON) , , , , , , , , , , , , , , , İŞLEM MİKTARI(TON) KABUKLU FINDIK İŞLEM HACMİ TUTARI (TL) İŞLEM HACMİ(TL) , , , , , , , , , , , , , , ,61 1,6E+9 1,4E+9 1,2E+9 1E İŞLEM HACMİ(TL)

6 İÇ FINDIK İŞLEM MİKTARI(TON) İŞLEM MİKTARI(TON) , , , , , , , , , , , , , , , İŞLEM MİKTARI(TON) İÇ FINDIK İŞLEM TUTARI(TL) İŞLEM TUTARI(TL) , , , , , , , , , , , , , , , İŞLEM TUTARI(TL)

7 , İŞLENMİŞ İÇ FINDIK İŞLEM MİKTARI (TON) İŞLEM MİKTARI(TON) , , , , , , , , , , , , , , , İŞLEM MİKTARI(TON) İŞLENMİŞ İÇ FINDIK İŞLEM HACMİ(TL) İŞLEM TUTARI(TL) , , , , , , , , , , , , , , , İŞLEM TUTARI(TL)

8 KUSURLU İÇ FINDIK İŞLEM MİKTARI(kg) İŞLEM MİKTRAI(Kg) , , , , , , , , , , , , , , , İŞLEM MİKTRAI(Kg) KUSURLU İÇ FINDIK İŞLEM TUTARI (TL) İŞLEM TUTARI(TL) , , , , , , , , , , , , , , ,2 KUSURLU İÇ FINDIK İŞLEM TUTARI (TL) KUSURLU İÇ FINDIK İŞLEM TUTARI (TL)

9 İHRACAT MİKTARI(TON) ( MİKTAR(TON) , , , , , , , , , , , , , , , MİKTAR(TON) Ordu Ticaret Borsası, fındık başta olmak üzere, kotasyonundaki maddeleri üreten ve onların ticaretini yapanları bir vücudun organları gibi görmekte ve her birinin önemli, vazgeçilmez olduğunu savunan bir politika izlemektedir. Üreticinin ürünü kıymetlendirmek Ordu Ticaret Borsası nın temel hedeflerinden biridir. Fındık, Türk Tarımının amiral gemisidir bakış açısıyla ve sorumluluk sahibi olarak, kaliteli hizmet vermeye özen gösteren OTB, ISO 91 belgeli ve Akredite bir kurumdur. Fındık, üretim ve ticaretinde lider olduğumuz bir ihraç ürünüdür. Bunun yanında rakiplerimizin de olduğu ve rekabet ortamında mücadele etmek durumunda olunan bir sektörü temsil etmektedir. Bu rekabet ortamında dönem dönem tarife dışı engellerle fındığımız itibarsızlaştırılmak istenmektedir.213 yılının son aylarında da benzer bir uygulama yaşanmış ve İspanya daki bir tarım örgütü Türk Fındığında yüksek oranda aflatoksin olduğu gerekçesiyle AB ülkelerine Türk Fındığının sokulmasının yasaklanması istenmiştir. Biz Ordu Ticaret Borsası olarak, gerek yerel basında ve gerek ulusal basında sesimizin en yüksek perdesinden tepkimizi ortaya koyduk. Tepkimizi ortaya koyarken, üretici örgütü olan Ziraat Odalarını da yanımıza aldık, kollarına girdik ve verilmesi icap eden mesajları birlikte vermeye özen gösterdik. Dosta düşmana örnek olması hasebiyle de Ordu ve Perşembe Ziraat Odaları Başkanlarıyla birlikte yaptığımız açıklamaları, resmederek web sitemizden de yayınlamak suretiyle tüm dünyaya ilan ettik. O da yetmedi üst kuruluşumuz olan TOBB nezdinde, konunun birinci derece muhatabı olan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü nezdinde lobicilik faaliyetleri yürüttük ve bu kurumlardan bu hususta verdiğimiz/vereceğimiz mücadelede destek sözü aldık.ihracat Genel

10 Müdürlüğü nden bu minval üzere gelen yazıyı kamuoyuyla paylaştık ve arşivimizde muhafaza etmekteyiz. Tüm bu gelişmeleri de, anında kamuoyuyla paylaşmaya özen gösterdik. Biz, Ordu Ticaret Borsası olarak fındık sektörünün her noktasında etkin olmaya çaba harcayan bir kurumuz. Bizim için; Karadeniz in sarp arazilerinde ve sığ toprak tabakasında, o kıymetli ürünü üreten de, üretilen o ürünü usulünce satın alıp, farikalara akmasını sağlayan da, fabrika kurup yatırım maliyetine katlanan, istihdam sağlayan, ürünü işleyip de katma değer kazandıran iş adamlarımız da, dalın ucundaki o kıymeti paraya dönüştüren ihracatçımız da, önemlidir/önceliklidir. Dış pazarda fındıkta yaşanan en temel sorun malumunuz olduğu üzere Aflatoksin dir. Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki; aflatoksin oluşumu fındığın hasat sürecinde başlayıp, devam edebilen bir durumdur. Sorun tek başına üretici ya da tüccar değildir. Aflatoksin oluşumuyla mücadele üreticisinden tüccarına tüm sektörün bilinçlenmesiyle mümkündür. Söz konusu olan fındığımızın kalitesi ve kaliteye bağlı itibarıdır. Bu noktada herkes ve her kurum üstüne düşeni ziyadesiyle yapmakla mükelleftir. Biz Ordu Ticaret Borsası olarak, dün de bu gün de ısrarla şunu söylüyoruz; tacirliğe standart getirilmelidir. Her önüne gelenin her işi yapabilmesi hür teşebbüs değildir. Bunun adı haksız rekabettir!bir sektörde kalite ve verimliliğin öne çıkması isteniyorsa, o sektörde faaliyet gösterenlerin bir takım şartları yerine getirmiş olması ve o şartların da standardize edilmiş olması gerekmektedir. Bu gün basit bir yumurtaya bile numara verilmekte, takibi yapılmaktadır. Marketten yumurta alıp da tüketmenin bile standardı varken, tacirlik gibi köklü bir mesleğin standardının olmaması elbette kabul edilebilir değildir. Bu konudaki ısrarımız-görüşlerimiz ve temaslarımız yine kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Ordu, Bal üretim miktarı bakımından ton ile Türkiye de liderdir. Ordu Ticaret Borsası nın kotasyon maddelerinden biri olan balda, 213 yılında kg tescil işlemi yapılmış olduğu görülmektedir. Toplam üretim miktarı ile borsamızda tescillenen bal miktarı arasındaki bu uçurumun temel sebebi; Ordulu arıcıların gezginci arıcı olması ve ürettiklerini mahallinde hemen satmaları temel etkenken, Ordu da bal ticareti konusunda etkin bir tacir zümresi bulunmamaktadır. Bal ticaretine dair bir piyasa örgütlenmesi ve fındıkta olduğu gibi bir piyasa derinliği söz konuşu değildir. Ticaret Borsasında işlem yapılabilmesi için taraflardan en az birinin muhakkak tacir olması gerekmekte olup; ilimizde bal ticareti konusunda piyasa yapıcı nitelikte ve nicelikte tacir bulunmaması, borsamız tescil işlemlerine de yansımaktadır. Bir diğer öne çıkan madde de kividir. Ordu, kivi üretiminde 6.77 Ton ile Türkiye de ikinci sırada yer almaktadır. Ordu Ticaret Borsasında 213 yılında kg kivi tescili gerçekleşmiştir. Tıpkı balda olduğu gibi kivide de toplam

11 üretim miktarına oranlandığında, tescillenen ürün miktarının oldukça az olduğu görülmektedir. Bunun sebeplerinden biri; kivi borsalara kote edilmiş ürünlerden değildir. Yaş Meyve Ve Sebze sınıfında değerlendirilmekte olduğundan Hal kanunu kapsamındadır ve borsalarda alınıp satılmaları zorunlu değildir. Kivinin tescili ürün sahibinin keyfiyetine bağlıdır. Bir diğer faktörse, kivide de tıpkı balda olduğu gibi piyasa yapacak nitelik ve nicelikte bir tacir sınıfının olmamasıdır. SON

FINDIK RAPORU Rize Ticaret Borsası Rize

FINDIK RAPORU Rize Ticaret Borsası Rize Nisan 2015 FINDIK RAPORU Rize Ticaret Borsası Rize GİRİŞ Fındık sektörüne dair değerlendirmelerin, sorun tespiti ve çözümlerle analizlerin şu üç temel esas üzerinden yapılmasının raporumuzun etkinliğini

Detaylı

PAMUK ÇALIŞMA GRUBU RAPORU

PAMUK ÇALIŞMA GRUBU RAPORU PAMUK ÇALIŞMA GRUBU RAPORU PAMUK Nisan 2004 1. GİRİŞ Pamuk, tekstilden barut ve film malzemesi yapımına kadar 50 çeşit sanayi kolunun hammaddesini oluşturan en önemli tarımsal ürünlerden birisidir. Bilindiği

Detaylı

AKSARAY. TiCARET BORSASI. Şehrin Lokomotifi. Faaliyet Raporu

AKSARAY. TiCARET BORSASI. Şehrin Lokomotifi. Faaliyet Raporu AKSARAY TiCARET BORSASI Şehrin Lokomotifi Faaliyet Raporu 203 Ç a ğ d a ş Ya r ı n l a r İ ç i n D a i m a G ü ç B i r l i ğ i BAŞKANIN MESAJI Aksaray Ticaret Borsası 967'den beri tarım sektörünün içinde

Detaylı

TÜRKİYE DE TARIMSAL ÜRÜN BORSALARININ ANALİZİ

TÜRKİYE DE TARIMSAL ÜRÜN BORSALARININ ANALİZİ T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIM EKONOMİSİ BÖLÜMÜ TÜRKİYE DE TARIMSAL ÜRÜN BORSALARININ ANALİZİ Çağlar Tuğrul ÜNVER ve Uğur GÖRECEK Tez Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ferit ÇOBANOĞLU AYDIN

Detaylı

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS I Eski Buğday Pazarı Bu rapor, Konya Ticaret Borsası tarafından T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı nın desteği ile ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Detaylı

TURGUTLU TİCARET BORSASI

TURGUTLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU SAYFA1 TÜCCAR, MİLLETİN EMEĞİNİ VE ÜRETİMİNİ KIYMETLENDİRMEK İÇİN ELİNE VE ZEKÂSINA, EMNİYET EDİLEN VE BU EMNİYETE LİYÂKAT GÖSTERMESİ GEREKEN ADAMDIR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SAYFA2

Detaylı

TÜRK FINDIĞI MARKASINI YARATABİLME GEREKLİLİĞİ

TÜRK FINDIĞI MARKASINI YARATABİLME GEREKLİLİĞİ TÜRK FINDIĞI MARKASINI YARATABİLME GEREKLİLİĞİ (EKONOMİK AÇIDAN DEĞERLİ FINDIK ÇEŞİTLERİNİN GENETİK TANIMLANMASI, COĞRAFİK İŞARETLERİNİN VE KALİTE ÖZELİKLERİNİN PARAMETRELER YÖNÜNDEN TANIMLANMASI PROJESİ)

Detaylı

TARIM ALET VE MAKİNELERİ

TARIM ALET VE MAKİNELERİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜN TANIMI Tarım alet ve makineleri sektörü, imalat sektörünün yatırım malları üreten bir alt sektörüdür. Tarımsal mekanizasyon araçları olarak da adlandırılan bu ürünler

Detaylı

ORDU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

ORDU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU ORDU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU GİRİŞ 5174 Sayılı Kanunun 41.maddesinin (k) fıkrası hükmünce hazırlanması gereken Faaliyet Raporu borsamızca düzenli olarak çıkartılmakta, yayımlanıp dağıtımı

Detaylı

İçindekiler 1. GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HÂSILA 2 2. ENFLASYON 3. 2.1 Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 3. 2.2 Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) 4

İçindekiler 1. GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HÂSILA 2 2. ENFLASYON 3. 2.1 Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 3. 2.2 Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) 4 Ücretsizdir Bölgesel Göstergeler Bülteni Nisan / Mayıs / Haziran Yıl : 1 Sayı : 2 Temmuz 212 3 ayda bir yayınlanır. Ücretsizdir İçindekiler 1. GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HÂSILA 2 2. ENFLASYON 3 2.1 Tüketici Fiyatları

Detaylı

2012 YILI BİTERKEN TÜRKİYE TARIMI VE HAYVANCILIĞI

2012 YILI BİTERKEN TÜRKİYE TARIMI VE HAYVANCILIĞI 2012 YILI BİTERKEN TÜRKİYE TARIMI VE HAYVANCILIĞI Türkiye 62 milyar dolarlık tarımsal hasılası ile dünyanın yedinci büyük tarım ülkesidir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre,

Detaylı

TEKİRDAĞ TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI (2013-2016) İÇİNDEKİLER

TEKİRDAĞ TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI (2013-2016) İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 3 2. GENEL BİLGİLER... 5 2.1. Ticaret Borsacılığı... 5 2.1.1. Dünyada Ticaret Borsacılığı... 5 2.1.2. Ülkemizde Ticaret Borsacılığı... 5 2.2. Tekirdağ hakkında... 6 2.3. Tekirdağ

Detaylı

BUĞDAY RAPORU TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ

BUĞDAY RAPORU TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ BUĞDAY RAPORU TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ Mayıs 2005 İÇİNDEKİLER 1.GİRİŞ... 2 2. BUĞDAY ÜRETİM VE TÜKETİMİ... 2 2.1. Dünya Buğday üretimi... 2 2.3. Dünya Buğday Tüketimi... 4 2.4. Türkiye Buğday Üretimi...

Detaylı

GIDA SEKTÖRÜNDE DEĞER ZİNCİRİ ANALİZİ KIRMIZI ET VE ET ÜRÜNLERİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ŞEKER TEPAV ASAV

GIDA SEKTÖRÜNDE DEĞER ZİNCİRİ ANALİZİ KIRMIZI ET VE ET ÜRÜNLERİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ŞEKER TEPAV ASAV TEPAV Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı TOBB-ETÜ Yerleşkesi, TEPAV Binası Söğütözü Caddesi No:43 Söğütözü Ankara Telefon: +90 (312) 292 5500 Faks: +90 (312) 292 5555 www.tepav.org.tr tepav@tepav.org.tr

Detaylı

2014 YILI TESCİL İŞLEMLERİ VE ÜCRETLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI SUNUMU

2014 YILI TESCİL İŞLEMLERİ VE ÜCRETLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI SUNUMU 2014 YILI TESCİL İŞLEMLERİ VE ÜCRETLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI SUNUMU ARALIK 2013 Arz ve talebin karşılaştığı, tek bir fiyat oluşumuna imkan veren ve kamu kararına devlet tarafından denetlenen, mesleki

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. 5 2. 7 3. 9 4. 9 5. 11 6. 11 7. 13 8. 14 9. 15 10. 16 11. 17 12. 19 13. 19 14. 19 15. 22 16. 28 17. 28 18. 31 19. 34 20. 42 21.

İÇİNDEKİLER 1. 5 2. 7 3. 9 4. 9 5. 11 6. 11 7. 13 8. 14 9. 15 10. 16 11. 17 12. 19 13. 19 14. 19 15. 22 16. 28 17. 28 18. 31 19. 34 20. 42 21. 1 İÇİNDEKİLER 1. Giriş 5 2. Dünya ve Türkiye de Kanatlı Ürünleri Üretiminin Seyri 7 3. Türkiye Yem Maliyetleri 9 4. Kanatlı Yeminde Kullanılan Hammaddeler Ağırlıklı Olarak İthal Edilmektedir 9 5. Türkiye

Detaylı

ORDU TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI 2015-2018

ORDU TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI 2015-2018 STRATEJİK PLANI 2015-2018 1 İÇERİK GİRİŞ MECLİSİ YÖNETİM KURULU DİSİPLİN KURULU PERSONELİ 1. DURUM ANALİZİ 1.1 DIŞ ANALİZ 1.1.1 Ordu Kentinin Tarihçesi - Osmanlı Egemenliğinde Ordu İli - Ordu Adının Nereden

Detaylı

LİSANSLI DEPOCULUK FİZİBİLİTE RAPORU 24.10.2013

LİSANSLI DEPOCULUK FİZİBİLİTE RAPORU 24.10.2013 LİSANSLI DEPOCULUK FİZİBİLİTE RAPORU 24.10.2013 1 ÖNSÖZ Bu rapor Ünye Ticaret Borsası ile Öztaş Fındık Sanayi Mühendislik İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi arasında yapılan görüşmeler sonucunda Borsamız

Detaylı

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI HUBUBAT SEKTÖRÜ BÜLTENİ

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI HUBUBAT SEKTÖRÜ BÜLTENİ ÇANAKKALE TİCARET BORSASI HUBUBAT SEKTÖRÜ BÜLTENİ MAYIS 2014 Değerli Üyemiz; Borsamız ülkemizin en önemli tarımsal ürünlerinden olan buğdaya zarar veren, kalitesini ve tarla verimini düşüren süne ile mücadele

Detaylı

TURGUTLU TİCARET BORSASI

TURGUTLU TİCARET BORSASI 2011 YILI FAALİYET RAPORU SAYFA1 TÜCCAR, MİLLETİN EMEĞİNİ VE ÜRETİMİNİ KIYMETLENDİRMEK İÇİN ELİNE VE ZEKÂSINA, EMNİYET EDİLEN VE BU EMNİYETE LİYÂKAT GÖSTERMESİ GEREKEN ADAMDIR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SAYFA2

Detaylı

HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı

HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı TOPTANCI HALLERİ SEKTÖR PROFİLİ HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı İSTANBUL TİCARET ODASI AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ Ağustos 2005 1. GİRİŞ Ülkemizde tarım sektörü gerek istihdam

Detaylı

TÜRKİYE KIRMIZI ET SEKTÖRÜ VE REKABET POLİTİKASI

TÜRKİYE KIRMIZI ET SEKTÖRÜ VE REKABET POLİTİKASI TÜRKİYE KIRMIZI ET SEKTÖRÜ VE REKABET POLİTİKASI HAZIRLAYANLAR Rekabet Başuzmanı Kürşat ÜNLÜSOY Rekabet Uzman Yardımcısı Ebru İNCE Rekabet Uzman Yardımcısı Fethullah GÜLER 3. Daire Başkanlığı Ankara 2010

Detaylı

Ordu Ticaret Borsası ARICILIK EYLÜL 2013. www.ordutb.org.tr 1

Ordu Ticaret Borsası ARICILIK EYLÜL 2013. www.ordutb.org.tr 1 ARICILIK EYLÜL 2013 www.ordutb.org.tr 1 İÇİNDEKİLER I. BÖLÜM GİRİŞ.3 II. BÖLÜM DÜNYA DA ARICILIK...5 TÜRKİYE DE ARICILIK...8 ORDU İLİNDE ARICILIK 13 III. BÖLÜM BAL İTHALATI VE İHRACATI.18 IV. BÖLÜM Arıcılığın

Detaylı

Çağdaş borsacılık anlayışı içerisinde ülkemizin daha çok kazanması adına lider borsa olmak.

Çağdaş borsacılık anlayışı içerisinde ülkemizin daha çok kazanması adına lider borsa olmak. GİRİŞ Stratejik Plan; Bir kuruluşun kendisini şu an nasıl gördüğünün ve gelecekte nerede görmek istediğinin topluca gösterildiği bir durum değerlendirmesidir. 508 Sayılı Kamu Mali Yönetim Ve Kontrol Kanununa

Detaylı

TACİRLİK MESLEĞİNE STANDARDİZASYON GETİRİLMESİ FİKRİ

TACİRLİK MESLEĞİNE STANDARDİZASYON GETİRİLMESİ FİKRİ TACİRLİK MESLEĞİNE STANDARDİZASYON GETİRİLMESİ FİKRİ Rekabet kaliteyi artırır! Bu genel ifadenin doğruluğu, işletmeciliğin temel argümanı olan kârlılığın tesis edebilmesiyle mümkündür. Rekabet kaliteyi

Detaylı

KONYA DA TARIMSAL SANAYİDE YAPISAL ÖZELLİKLERİN ANALİZİ VE REKABET STRATEJİLERİNİN BELİRLENMESİ. Sonuç Raporu Süt ve Süt Ürünleri İmalatı Sektörü

KONYA DA TARIMSAL SANAYİDE YAPISAL ÖZELLİKLERİN ANALİZİ VE REKABET STRATEJİLERİNİN BELİRLENMESİ. Sonuç Raporu Süt ve Süt Ürünleri İmalatı Sektörü KONYA DA TARIMSAL SANAYİDE YAPISAL ÖZELLİKLERİN ANALİZİ VE REKABET STRATEJİLERİNİN BELİRLENMESİ Sonuç Raporu Süt ve Süt Ürünleri İmalatı Sektörü Ağustos 2012 1 İçindekiler Yönetici Özeti... Hata! Yer işareti

Detaylı

i T.C ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞ-YL-2006-0002 İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI'NDA (İMKB) İŞLEM GÖREN GIDA SEKTÖRÜ ŞİRKETLERİNİN FİNANSAL PERFORMANSININ ÖLÇÜLMESİ VE ÖZSERMAYE

Detaylı

Şükrü Güngör Köleoğlu Yönetim Kurulu Başkanı. Lisanslı depoculuk tamam...

Şükrü Güngör Köleoğlu Yönetim Kurulu Başkanı. Lisanslı depoculuk tamam... TEMMUZ 2012 Trabzon Ticaret Borsası 86 Yaşında... Fındık başta olmak üzere çay ve diğer tarımsal ürünlerle Türkiye de İhracatta, net kazanımda bir numara olan Trabzon için hizmete devam.. 1926-2012...

Detaylı

TARIM SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ FEYZULLAH ALTAY

TARIM SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ FEYZULLAH ALTAY TÜRKİYE TARIM SEKTÖRÜ Elverişli coğrafi koşullara ve iklime, zengin bir toprak yapısına ve biyolojik çeşitliliğe sahip olan Türkiye de, tarım önde gelen sektörlerden biridir. 2000 yılında, tarımsal üretimin

Detaylı

KÜRESEL REKABET AÇISINDAN TÜRKİYE DE TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ PAZARLAMA SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MEVCUT YAPI, SORUNLAR, FIRSATLAR, HEDEFLER

KÜRESEL REKABET AÇISINDAN TÜRKİYE DE TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ PAZARLAMA SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MEVCUT YAPI, SORUNLAR, FIRSATLAR, HEDEFLER KÜRESEL REKABET AÇISINDAN TÜRKİYE DE TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ PAZARLAMA SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MEVCUT YAPI, SORUNLAR, FIRSATLAR, HEDEFLER Doç.Dr.Mevhibe ALBAYRAK 1 Dr.Kemalletin TAŞDAN 2 Doç.Dr.Erdoğan GÜNEŞ

Detaylı