ExiProgen TM / Tam Otomatik Protein Sentez & RNA/DNA Prep Sistemi. Kullanım Kılavuzu A BQ Revision : 0( )

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ExiProgen TM / Tam Otomatik Protein Sentez & RNA/DNA Prep Sistemi. Kullanım Kılavuzu A-5041. BQ-042-101-01 Revision : 0(2012-12-07) www.bioneer."

Transkript

1 Kullanım Kılavuzu A-5041

2 ExiProgen Tam Otomatik Protein Sentez ve & RNA/DNA Prep Sistemi Kullanım Kılavuzu Version No.: 1.1 ( ) Lütfen ExiProgen cihazını kullanmadan önce kılavuzu dikkatlice okuyunuz. Bioneer 8-11, Munpyeongseo-ro, Daedeok-gu, Daejeon, , Republic of Korea Tel: Fax:

3 İçindekiler I.Başlarken 1 II.Güvenlik Uyarıları ve Önlemler..2 III.Sistem Bileşenleri ve Özellikleri 6 1.ExiProgen TM Aksesuar Sistem Kutusu 6 2.Özellikler 7 3.Sistem Görüntüleme. 7 IV.Kurulum 8 V.Protein Sentez Protein sentezine başlamadan önce Kontaminasyon Kalkanının Kurulumu Örnek Hazırlama Protein sentezi Yürütme 19 VI.RNA / DNA Ekstraksiyonu Kirlilik Kalkanı Kurulumu Örnek Hazırlama Yürütme 26 VII.ExiProgen TM Kurulumu Ana Menü 31 2.Yeni Kullanıcı Kayıt Cihazı Kurulum Aşamaları Keşfi Giriş Modu Yönetimi Otomatik UV Sterilizasyon Modu Yönetimi Sistem Yapılandırma Yönetici Yönetimi.. 38 VIII.ExiProgen TM Yazılımı Güncelleme.. 39 IX. Protein sentezi ve RNA / DNA Ekstraksiyon Protokol Numaraları Listesi.. 40 X.Arıza Kılavuzu. 41 XI.Garanti.. 42

4 I. Başlarken ExiProgen aldığınız için teşekkür ederiz. Bioneer herhangi bir zamanda müşterilerimize en iyi sonuçları sağlamak için çalışmaktadır. Bu kılavuz pratik kurallar ve ExiProgen ile ilgili alınacak tedbirler içerir. Lütfen ExiProgen kullanmadan önce ve bu kılavuzu dikkatlice ayrıntılarıyla okuyunuz. web sitesi ExiProgen hakkında daha fazla bilgi edinmek için adresinden bizi ziyaret edin. Genel bilgi ExiProgen Bioneer Şirketi'nin bir ticari markasıdır. Bu kılavuzda yer alan bilgilerin telif hakkı koruma altındadır. Bioneer Şirketi'nin ifade yazılı izni olmadan bu kılavuzun içeriğinin bir parçası veya tümünün çoğaltılması yasalara aykırıdır. Bioneer Şirketi ihtiyatları haklarını değiştirmek değişiklik yapmak ve / veya diğer yandan önceden haber vermeksizin cihaz ve kılavuzlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. ExiProgen PC ile birlikte, ExiProgen içine indirilecek ve yüklü olması için güncelleştirilmiş protokolü için, LAN kablosu aracılığıyla bağlı olarak kullanılabilir.lütfen bu kılavuzda sayfa 36 ya bakınız. ExiProgen yüklü UV lambası kullandığınızda, kullanıcı tedbiri önemle tavsiye edilir. Detaylar Güvenlik uyarısı ve Önlemler içinde bulunabilir.

5 II. Güvenlik Uyarıları ve Önlemleri Aşağıda belirtilen uyarı ve önlemler cihazın doğru ve güvenli bir şekilde çalışması içindir. Güvenliğiniz için tüm bilgilere dikkat edin. Bioneer Şirketi güvenlik uyarıları ve aşağıda belirtilen önlemleri uyulmaması durumunda sorumluluk kabul etmez. Uyarı:Riskler veya tehlikeli eylemler ciddi yaralanmalara neden olabilir. Dikkat: Riskler veya tehlikeli eylemler çevrede hasara neden olabilir. Uyarılar: Riskler veya tehlikeli eylemler yanığa neden olabilir. Uyarılar: Riskler veya tehlikeli eylemler elektronik çarpmasına neden olabilir. 1. Kullanıcı için Genel Önlemler 1)Güç kaynağının ( V, ~ 50/60Hz) düzgün bir biçimde elektrik adaptörüne bağlandığından ve güç adaptörünün doğru bir şekilde cihaza bağlandığından emin olun.güç adaptörü ve güç kaynağının hatalı olarak bağlanması cihazda hasara veya cihazı açmak için başarısızlıklara neden olabilir. 2)Cihaz nükleik asit ekstraksiyonu ve protein ekspresyonu / saflaştırılması için tasarlanmıştır.lütfen sadece bu amaçlar doğrultusunda cihazı kullanın. 3)Cihaz LAN kablosu ile PC ye bağlı iken ve çalışıyorken, LCD paneline dokunulursa,cihaz durabilir.eğer cihazın çalışması PC yazılımı ile gerçekleşiyorsa,lütfen LCD paneli kullanmadan önce programlanan hareketi bitirmek için cihaza izin verin. 4) PC kapatın ya da cihaz için bilgisayara bağlı olan LAN kablosununun bağlantısını kesin. Veri iletişim hatası cihazda arızaya neden olabilir ve deney sonuçlarını etkileyebilir. 5)Düz bir zeminde ve düz bir yüzeyde cihazı kurun. 6)Cihazı ıslak elle çalıştırmayın bu elektrik çarpmasına veya cihazda arızaya neden olabilir.lütfen Kuru ellerle güç adaptörü kablosuna dokunun. 7)Cihaza yanlış aksesuar ekleme ya da manuel olarak normal çalışma sırasında cihazı durdurma da dahil olmak üzere her iki durumda da operatör hatasından cihazı durdurursunuz. Yeniden başlatma olmadan Taban Plakasını çekmek cihazda Isıtma Bloğu ya da diğer hareket etmeyen aksesuralar gibi hareket müdahaleleri cihazda hasara neden olabilir.taban Plakası içine Tampon Kartuşları yerleştirilmişse, lütfen cihazı yeniden başlatın veya Isıtma Bloğunun Normal TabanPlakası hareketinin yolunda olmadığından emin olmak için Tampon Kartuşları çekin.

6 8)Cihazın önüne ve arkasına nesneler yerleştirmekten kaçının, fan blokajı olarak Soğutma Bloğu performans verimliliğini azaltabilir. 9) Soğutma Fanı kafesi alt ön tarafının önünde herhangi bir engel veya yabancı madde bulundurmaktan kaçının. Yabancı maddeler Normal Soğutma Fanı çalışmasını engelleyebilir ve bu parçaların aşırı ısınmaya yol açabilir veya yangına neden olabilir. 2.Çalışma Ortamı ile ilgili Önlemler 1)Eğer fiş gevşekse, cihazı kullanmayın.gevşek güç fiş bağlantıları elektrik çarpmasına veya yangına neden olabilir. 2)Tek bir priz çıkışında birden fazla cihaz çalıştırmayın. Yük aşırı ısınmaya neden olabilir ve yangına neden olabilir. 3)Güç adaptörü kablosunu prize takarken ya da çıkarırken,ellerinizin tamamen kuru olduğundan emin olun. Islak ya da nemli eller elektrik çarpmasına neden olabilir. 4) Cihazın önüne ve arkasına nesneler yerleştirmekten kaçının. 5) Tozlu bir ortamda cihazı kurmaktan kaçının. Aşırı toz arızaya ya da cihazın zarar görmesine neden olabilir. 6) Isı kaynaklarının yakınında cihazı çalıştırmaktan kaçının. Bu yangına neden olabilir. 7) Su kaynaklarının ya da nemli yerlerin yakınında cihazı çalıştırmaktan kaçının. Bu elektrik çarpması, yangın veya cihazda arızaya neden olabilir. 8) Yanıcı veya aşındırıcı gaz kaynaklarının yakınına kurmayın. Bir gaz sızıntısı olan bir durumda, güç fişine dokunmayın.pencereyi açın ve havalandırın.elektrik prizinden çıkan kıvılcım yangın ve / veya patlamaya neden olabilir. 9) Herhangi bir yolla cihazı parçalarına ayırmayın veya üzerinde değişiklik yapmayın. Bu yangın, elektrik çarpması veya arızaya ve aynı zamanda üretici garantisinde boşluklara neden olabilir. 3.Cihazın Kurulumu ile ilgili Önlemler ve Uyarılar 1) Bu cihaz hassas bir cihazdır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalan bir yerde cihazı kurmayın. 2) Hareket etmeyen düz ve sert bir yüzey üzerinde cihazı kurun. 3) Cihazı kurarken,cihazın en yakın duvardan en az 15 cm ayrıolduğundan emin olun. 4) Soğutma fanı kafesinin zarar görmemesi için dikkatli olun.(ön-alt tarafında bulunur)

7 4. Cihaz İşletimi ilgili Önlemler ve Uyarılar 1) Güç kablosunun tozunu alın ve cihaza sıkıca ve güvenli bir şekilde bağlayın. Tamamlanmamış elektrik kontakları yangına neden olabilir. 2) Cihazı ortam sıcaklık aralığı 15 ~ 30 ile birlikte çalıştırın. Aşırı Isıya maruz kalma cihazı olumsuz etkileyecektir ve deney sonuçlarını da etkilenecektir. 3) Önerilen nem aralığı (20 ~ 80%, yoğunlaşmanın olmadığı)ile birlikte cihazı çalıştırın.nemli koşullarda korozyon veya arızaya neden olabilir. 4) Cihaz yanına veya cihazın arkasına herhangi bir nesne koymayın.cihaz arızalanabilir. 5) Bu cihaz tamamen makine parçalarını içerir. Dikkatlice tutun ve bırakın.cihazın yanlış kullanımı performansını tehlikeye atabilir ve güvenlik risklerine neden olabilir. 6)Cihazın uzun bir süre için kullanımda olmaması durumunda cihazı kapatın ve duvar prizinden çıkarın. 7)Cihazın ön alt tarafında bulunan soğutma fanı kafesine zarar vermemek için dikkatli olunuz.kafes zarar görmüş ve Soğutma Fan çalışmazsa, Soğutma Fan motoru ve soğutma elemanı aşırı ısınmış olabilir ve yangına neden olabilir. 8) Cihaz otomatik olarak UV lambası kapatır ve cihaz kapısı açık olduğunda işlemi durdurur. Ancak bu güvenlik önleminin başarısız olduğu durumunda doğrudan UV ışığına gözlerinizi ya da cildinizi maruz bırakmayın. 5. Ürün Kullanımı ve Bakımı ile ilgili Önlemler ve Uyarılar 1) Bu ürün sadece bir nükleik asit ekstraksiyonu, protein ekspresyonu / saflaştırma ve otomatik aliquat için kullanılmalıdır. Kullanım Kılavuzunda açıkça belirtilenler dışında başka bir amaç için cihazı kullanmayın. 2) Cihaz ile birlikte cihazla bağlantılı bilgileri değiştirmeyin veya silmeyin. 3) LCD ekranı çalıştırmak için keskin bir nesne kullanmayın. 6.UV Lamba 1) UV lamba işlemi ozon molekülleri yaratabilir. Kullanıcı güvenliği için, sadece 15 dakika boyunca UV lambasını çalıştırmak önceden programlanmıştır.lütfen UV lambasını aşırı KULLANMAYIN. 2) UV ışınlarına doğrudan(hatta dolaylı olarak) maruz kalındığında ciddi göz ve cilt hasarına yol açabilir.uv lambası ile çalıştığınızda,uygun koruyucu ekipman giydiğinizden emin olun.

8 4) Kapı tamamen kapalı ise, sadece cihaz UV lambası çalışacaktır. Kapı sensöründe herhangi bir malzeme veya engel olmadığına emin olun. 5) Cihazın dışını temizlemek için güçlü deterjan veya çözücü kullanmayın. Bu cihazda renk değişikliklerine neden olabilir. Eğer buna benzer kimyasallar cihaz üzerine dökülürse, hemen yumuşak bir bezle temizleyin. 6)Yüksek nemli ortamlarda cihazı tutmayın. Nem Hasarı su hasarı olarak sınıflandırılır ve üretici garantisi kapsamında değildir. Ayrıca, nem hasarı olan bir cihaz tamir edilemeyebilir. 7)Cihaz modifikasyonu ve / veya parçalarının sökülmesi üretici garantisine boşluklar verir ve hizmet isteği reddedilebilir. 8)Cihaz kullanımdayken cihazdan güç adaptörünü çıkarmayın. Bu cihazın zarar görmesine neden olabilir. 9)Bir yanık kokusu tespit ederseniz veya cihazın çalışması sırasında aşırı sıcak gibi görünüyor ise hemen cihazı kullanmayı bırakın ve servis temsilcinizi arayın. 10) Cihazı düşürmeyin veya etki etmeyin. Bu doğrudan cihaza zarar verir ve üretici garantisini geçersiz kılar. 11) Taban Plakasını çekmeden önce,her zaman Isıtma Blok Tabanının başlangıç konumunda olduğundan emin olun. Isıtma Blok başlangıç konumunda değilken,taban Plakası çıkartılırsa, Isıtma Blok ve diğer iç bileşeni zarara neden olabilecek etki olabilir ve cihazda arızaya yol açabilir.yüklü Tampon Kartuşları görünümü belirsiz olduğundan, cihazı yeniden başlatın ya da Tampon Kartuşları çıkarın ve Taban Plakasını çekmeden önce Isıtma Blok konumunu kontrol edin. 12) Cihazın alt ön tarafında bulunan soğutma fanı kafesine zarar vermemek için dikkatli olunuz. Kafes zarar görmüş ve Soğutma Fan çalışmazsa, Soğutma Fan motoru ve soğutma elemanı cihazın aşırı ısınmasına neden olabilir ve yangına sebebiyet verebilir. 13) Ekipman içinde Atık Tepside sıvı olduğunda, taban plakasını çekerken ya da iterken ekstra dikkatli olunuz böylelikle sıvı cihazın iç yüzeyine taşmaz.eğer böyle bir durum olursa,bu cihaza zarar verebilir veya elektrik çarpmasına sebep olabilir.

9 III.Sistem Bileşenleri ve Özellikleri 1.ExiProgen TM Aksesuar Sistem Kutusu

10 2. Özellikler 3.Sistem Görüntüleme

11 IV.Kurulum Kurulumdan önce; 1. Cihazın kurulacağı alanı temizleyin. 2.Tüm bileşenlerin kutunun içinde olduğundan emin olun. Sayfa 5 deki bileşenler listesine bakın. ExiProgen Kurulumu; 3.Kutuyu açın ve kutudan ExiProgen çıkartın ve montaj alanına yerleştirin.

12

13 V.Protein Sentez 1. Protein sentezine başlamadan önce

14 2. Kontaminasyon Kalkanının Kurulumu Kontaminasyon kalkanını doğru bir şekilde kullanmak amacıyla, lütfen aşağıdaki kılavuzu takip ederek kurun.

15 3.Örnek Hazırlama (1) Takım Modu - Kiti; ExiProgen EC1 Protein sentezi Kiti (K K-7302) Not) Ayrıntılar her bir kitin kullanım kılavuzunda bulunabilir.

16

17 V. Protein sentezi (Devamı) 3. Örnek Hazırlama (Devamı) (2) Adım adım Modu - Kitleri; ExiProgen EC1-Maxi Protein sentezi Kiti (K-7310), ExiProgen EC1-TF Protein sentezi Kiti (K-7320), ve ExiProgen EC2 Protein sentezi Kiti (K-7330) Not) Ayrıntılar her bir kitin kullanım kılavuzunda bulunabilir.

18 Kurulum Prosedürünün Kontrol Listesi

19

20 VII.ExiProgen TM Kurulumu 1. Ana Menü İlk olarak başlatma başarıyla tamamlandıktan sonra, LCD dokunmatik ekran aşağıda gösterildiği gibi, MENU görüntüler. Başlatma ilerleme çubuğu başlatma sırasında 5 dakikadan fazla değişmiyorsa veya başlatma sonrası MENU ekranı görünmüyorsa,lütfen Bioneer Müşteri Hizmetleri veya yerel satış temsilcisiyle görüşün.

21 1) HAZIRLIK AYARLARI MENÜ Ekranı HAZIRLIK AYARLARI Ekranı Ana menüden 'Başlat' seçeneği ve örnek kaynak türü ve esktraksiyon için üç haneli bir kod girebileceğiniz ekrana 'HAZIRLIK AYARLAMA' seçeneğini getirecektir. İstediğiniz nükleik asit ve örnek kaynak türü için geçerli olan üç haneli bir kod seçmek için bu el kitabında kod listesine bakın. (sayfa 39)

22 2) UV sterilizasyon (UV lamba) MENU ekranı UV Sterilizasyon Ekranı Cihazın iç boşluğunu sterilize etmek için yerleşik UV-lambası kullanın. UV sterilizasyon işlemini başlatmak için 'UV lambası' simgesine basın.simgeuv sterilizasyon işlemi ilerledikçe sarıya dönecektir. Sterilizasyon 15 dakika boyunca çalışır.ilerleme LCD dokunmatik ekranın alt kısmında görüntülenen ilerleme çubuğu ile takip edilebilir. Sterilizasyon işlemi iptal etmek için, tekrar 'UV lambası' düğmesine basın.

23 3) Sistem ayarı menüsü (KURMA) Ana Menü Kurulum Menüsü

24 2. Yeni Kullanıcı Kaydı ExiProgen TM sadece kayıtlı kullanıcılar için cihazın kullanımını kısıtlayan bir kullanıcı oturum açma seçeneği sağlar.kullanıcı girişi seçeneğin etkinleştirilmesi cihaz için kullanıcı erişimi olmayanı sınırlayacaktır. Eğer kullanıcı oturum açma seçeneği etkin ise,kullanıcı kimliğinizi unutmayın. 50 kullanıcıya kadar kaydedilebilir. Yönetici menüsü kullanarak kullanarak dışı kullanılan kullanıcı kimliklerini yönetebilirsiniz. (sayfa 34)

25 1.Çalışma Aşamaları Gözlemleniyor Oturum açma seçeneği etkinse, kullanıcı ismi, süreç tipi ve her bir çalışmanın çalışma durumu kaydedilir. En fazla en son 99 çalışmaya kadar belleğe kaydedilir. Etkin kullanıcı giriş modu ile geçersiz kullanıcı kimliği art arda üç kez girme durumunda sistem kapanacaktır. Yeniden başlatmak için LCD dokunmatik ekranda 'Güç' simgesine basın.

26 5.Otomatik UV Sterilizasyon Modu Yönetimi Her Protein sentezi ve DNA / RNA hazırlık çalışmasından sonra,cihazı sterilize etmek için cihaz otomatik UV-Sterilizasyon modu sağlar.

27 6. Sistem Yapılandırma Kayıtlı bir yönetici kimliğine sahip tek kullanıcı sistemi yapılandırmayı yapabiliyor.yönetici kimliği unutmayın. Fabrika (A / S menüsü): Sadece yetkili servis mühendisleri cihaza hizmet için bu menüye erişebilir.

28 7. Yönetici Yönetimi

29

30 VIII. ExiProgen TM Yazılımını Güncelleme Yazılım güncelleme cihazın işlevselliğini arttırabilir ve protein sentezi ve nükleik asit ekstraksiyonu için güncel protokolleri yükleyebilirsiniz.aşağıda tanımlandığı gibi ilerleme göstermiyorsa ya da sorularınız varsa,lütfen bizim anasayfamızdaki FAQ bölümüne bakınız veya Bioneer Servis Merkezi ile temasa geçiniz. Not: Bu program cihaz ile birlikte DEĞİLDİR. Eğer programı isterseniz, lütfen bizden talepte bulunun. Program ek olarak e-posta yoluyla size teslim edilebilir. (1) Bir çapraz tip LAN kablosu (ayrıca satılır) kullanarak bilgisayarınıza ExiProgen TM bağlayın. (2) Aşağıdaki indirilen program kurulumunu başlatın. ExiProgen TM için varsayılan IP adresi Programı çalıştırın. 2. Sol alt köşedeki'ip & Seç' düğmesini tıklatın. 3. Yeni bir pencere 'IP & Makine Seç iki kutu ile görünecektir. 4.Cihazın ağ merkezine bağlanmasının iki yolu vardır. Doğrudan IP kutusu (1) içine IP adresini girin ve cihaz kimliği (2) seçin. Örneğin IP adresi ' ise, ', ID '1' seçin ve 'Tamam' düğmesine tıklayın. 5. Aşağıdaki küçük ok (Mavi ok) üzerine tıklama size gelen IP adresleri ile çeşitli cihaz kimlikleri seçmenizi sağlayacaktır. Cihazla bağlantıyı bitirmek için 'Tamam' düğmesine tıklayın. 6.Eğer bağlantı başarılı ise, 'Bağlantı Başarılı istemi görüntülenecektir.

31 7. Eğer bağlantı başarısız ise, 'başarısız bağlantı' istemi görüntülenecektir. Bu durumda, cihaz ve ağ bağlantı merkezini' yeniden başlatın ve ağ kablosunun doğru bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca IP adresi de dahil olmak üzere PC ağ ayarlarını doğrulayın. 8. Bağlantı tamamlandıktan sonra, sağ tarafta 'Güncelle' düğmesine tıklayın.ilerleme çubuğu dolana kadar bekleyin. Eğer Bağlantı ilerlemesi durursa, 1. adımdan güncelleme işlemini yeniden başlatın. 9.İlk olarak bağlantı işlemi yapılır, 'Hafıza Kontrol başlar' penceresi açılacaktır. 10. 'Tamam' tıklayın. Eğer Bağlantı ilerlemesi durursa, 1. adımdan güncelleme işlemini yeniden başlatın. 11.İlk olarak'hafıza Kontrol' başlar, ilerleme durum çubuğu görüntülenir. 12. Bellek kontrol ilerlemesi bittiği zaman, 'yazma ve okuma belleği eşleştirmek için sonuçları kontrol eder' penceresi açılacaktır. 13. 'OK' düğmesine basın. 14. Eğer ilerleme çubuğunda 'Son' mesajı alıyorsanız, tüm güncelleştirme başarıyla yapılmıştır. 15. Bilgisayar ve cihazdan LAN kablosu bağlantısını kesin. 16.Cihazı yeniden başlatın ve LAN kablosunu yeniden bağlayın.

32 IP adresi montaj yeri ve PC ye bağlı olarak değişebilir. Cihaza bağlanmak için PC başarısızsa, aşağıdaki adımları deneyin.

33 IX. Protein sentezinin ve RNA / DNA Ekstraksiyonunun Protokol Numaraları Listesi

34

35

36

37 .Sorun Giderme Kılavuzu Sorun Güç düğmesi açık değil. Güç açık ama sistem başlatılamıyor. LCD ekran açık değil. Run butonuna basıldığında bile sistem çalışmıyor. Sistem çalışıyor ancak işlemi gerektiği gibi gerçekleştiremiyor. Çözüm 1.Güç konektörü bağlı olduğundan emin olun. 2. Sistemin adaptöre bağlı olduğunu kontrol edin. 3. Sistem güç sıkıştıysa kontrol edin. 4. Yukarıdaki her şeyi takip ettiyseniz ama sorun hala varsa, Servis Sonrası(ve aşağıdaki öğeler için)iletişime geçin. 1.Güç engellemek için güç düğmesine basın. 2.Eğer güç anormal bir şekilde kapandıysa kontrol edin. 3.Sistem güç anormal birşekilde kapatıldığında,sistemde herhangi bir ipucu kalıntı ve / veya aksesuar varsa kontrol edin. 4.İşletim sistemi dikkatini dağıtabilen herhangi bir kalıntıyı kaldırın. 5.Manuel olarak merkezdeki masaüstünde iç püskürtme bloğunu hareket ettirin. 6.Gücü açın ve sistemin başlayıp başlamadığını kontrol edin. 1.Sistemin iç sorun olabilir,servis sonrası için arayın. 1.Destek kilidi kaldırıldıysa kontrol edin. 2.Güç açıldığında,sistemin normal başlatıldığını kontrol et. 3. Sistemde çalışmayı bozabilir herhangi bir kalıntı veya engel olup olmadığını kontrol edin. 4. Tüm aksesuarların doğru takılmış olduğunu kontrol edin. 5. Diğer düğmelerin LCD de çalışır olduğunu kontrol edin. 1. Taban plakasının doğru yerde olduğunu kontrol edin. 2.İşletim sistemi kesintiye uğratabilecek herhangi bir engel ya da kalan artıkların varlığını kontrol edin. 3. Tüm aksesuarların doğru takılmış olduğunu kontrol edin.

38 Ön kapı kapanmıyor. 1. Taban plakasının doğru yerde olduğunu kontrol edin. 2.Açmak için kapıyı tuttuktan sonra ve kapanan kapı serbest bırakıldığında kapının yay tarafından otomatik olarak kapandığını kontrol edin. Taban plakası tamamen kaydırılamıyor. Kapı kapalı olduğunda bile sistem çalışmıyor. Taban plakası çekildiği zaman, tamamen rayda kaydırılamıyor. Aksesuarlar eklenemiyor ya da yerleştirilemiyor. Çalışma sırasında, püskürtme blok uçları aşağı bırakmıyor. 1.Taban plakası hareket kesintiye uğratabilir herhangi bir engel ya da artıkları kontrol edin. 2.Tüm aksesuarların doğru yerleştirildiğini kontrol edin. 1.Taban plakasının doğru yerde olduğunu kontrol edin. 2.Kapıya bağlı mıknatıs çiftinin doğru bağlandığını kontrol edin. 3.Taban plakası dışarı doğru çekildiğinde, taban plakası kaydırma rayı sonunda olan yüklü anahtarın hasarlı olup olmadığını kontrol edin. 1.Taban plakası hareketini kesintiye uğratabilecek herhangi bir engel ya da artıkların varlığını, sistemin içini kontrol edin. 2.Taban plakası hareketini kesintiye uğratabilecek herhangi bir engel ya da artıkları varsa sistemin önünü kontrol edin. 1.Tüm aksesuarların doğru pozisyonda bulunduğunu kontrol edin. 2. Her bir aksesuar ve rafta herhangi bir kalıntı varlığını kontrol edin. 3.Tüm aksesuarlar ve rafların kilit işaretçilerin bükülmüş olduğunu ya da hasar durumunu kontrol edin. 1.Kapının tamamen kapalı olma durumunu kontrol edin. 2.Ucu ve uç rafının doğru girildiğini kontrol edin. 3.Uçları yerleştirirken,herhangi bir kalıntı veya aksesuar sıkışma durumunu kontrol edin. 4. 'Dur' ya da 'Bekletme' düğmesine basılı olma durumunu kontrol edin. 5.Sağlanan uçların yerleştirildiğini kontrol edin. 6.Ucun bükülmüş veya hasarlı olma durumunu kontrol edin.

39 Püskürtme Blok uçları ile birlikte doğru bir şekilde donatılmıştır, ancak blok hareket etmiyor. İşlem yürütülürken sistem duruyor. Sistem çalışıyor ama hata veriyor. Sistem çalışıyor ama elüsyon yapmıyor. Püskürtme bloğunda sızıntı var. Sıvı sistemin dibinden damlıyor. 1.Ön kapının kapalı olduğundan emin olun. 2.Blok hareket etmeye başlatıldığında,herhangi bir kalıntı veya aksesuarın sıkışma durumunu kontrol edin. 3.Kartuşun doğru takılı olma durumunu kontrol edin. 4. 'Dur' ya da 'Bekletme'butonuna basıldığını kontrol edin. 1.Gücün sisteme sağlanma durumunu kontrol edin. 2.Güç düğmesine basıldığı kontrol edin. 3.Mavi ilerleme çubuğu bir gecikme olma durumunu,lcd ekranın alt kısmından kontrol edin. 4.Yanlışlıkla 'Bekletme butonuna basılma durumunu kontrol edin. 1.Yanlış protokol kullanılma durumunu kontrol edin. 2. Artıklar veya sıkışmış olan aksesuarlar nedeniyle püskürtme blok hareketi sırasında çalışırken motorda bir hata olma durumunu kontrol edin. 3.Aynı programı yeniden çalıştırmadan sonra,çalışma durumunu kontrol edin. 1.Elüsyon rafı ve tüplerin uygun yerleştirilme durumunu kontrol edin. 2.Uçların tamamen takılı olma durumunu kontrol edin. 3.Ucu sonunun tıkanma durumunu kontrol edin. 4.Örneğin kartuş içine girme durumunu kontrol edin. 5. Püskürtme bloğunda herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin. 1.Kullanılan kuyuları durdurun ve servis sonrasından istekte bulunun. 1.Raf ve atık tepsi ve diğer aksesuarların doğru pozisyona yerleştirilme durumunu kontrol edin. 2.Püskürtme bloğunda bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

40 Isıtma çalışmıyor. Sistemde yanık kokusu var. UV lambası çalışmıyor. Örnek bloğu soğutma sıcaklığını devam ettirmiyor. Soğutma fanı görev yapmıyor. Protokoller güncellenmiyor. 1. Raf ve atık tepsi ve diğer aksesuarların doğru pozisyona yerleştirilme durumunu kontrol edin. 2. Taban plakası kullanımı sırasında herhangi bir solüsyon damlatma durumunu kontrol edin. 1.Güç ve güç konektörünü hemen çıkarın. 1.Kapının doğru bir şekilde kapandığını kontrol edin. 1.Güç kaynağını denetleyin. 2.LCD ekran veya PC yazılımı aracılığıyla Örnek Blok durumunu doğrulayın. 1.Güç kaynağını denetleyin. 2.LCD ekran veya PC yazılımı aracılığıyla Örnek Blok durumunu doğrulayın. 1.Bilgisayar ve cihaz LAN kablosu ile bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. 2.Bilgisayar ve cihaz yeniden başlatın.

41 XI.Garanti Bu cihaz sizin ürünü aldığınız tarihten itibaren sınırlı garanti süresi boyunca bir (1) yıl malzeme ve işçilik üretim hatalarına karşı Bioneer tarafından garanti edilir. Eğer donanımsal bir kusur bulunursa ya da aynı donanım arızaları, sınırlı garanti süresi içinde üç defadan fazla ortaya çıkarsa,bioneer ya (1) hiçbir ücret ödemeden ürünü tamir edecektir ya da(2) ürünü değiştirecektir.cihazın kendisi dışında herhangi bir aksesuar sarf olarak kabul edilir ve üç ay garantilidir.araç yedek parçaları ilk cihazın yayın tarihinden itibaren beş yıl için geçerli olacaktır.sınırlı garanti süresinden sonra, bir kusur ortaya çıkarsa,bioneer tarafından üstlenilen ürünün herhangi bir onarım veya değişimi için nakliye ve taşıma ücretleri uygulaması olabilir. İstisnalar ve sınırlamalar Garanti dahilinde olmayanlar:(a) yüzeysel hasar, sınırsız çizik, ezik, ve erişim noktalarında kırık plastic içerikleri: (b) kaza, kötü, yanlış kullanım, sel, yangın, deprem veya diğer dış nedenlerden kaynaklanan hasarlar : (c) Bioneer in açık bir şekilde yazılı izni olmadan herhangi bir şekilde değiştirilmiş bir ürün veya parça (d) yetkisiz mühendis veya servis sağlayıcıları tarafından yapılan herhangi hizmetlerin neden olduğu zararlar. Garanti Hizmeti Alınması Lütfen bu Kullanım Kılavuzunu gözden geçirin ve garanti servisini talep etmeden önce bu ürüne eşlik eden kılavuzda belirtilen online desteğe erişin.ürün hala düzgün çalışmıyorsa, Bioneer Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçin:

42

ExiPrep 16 Plus Tam Otomatik Nükleik Asit Ekstraksiyon Sistemi

ExiPrep 16 Plus Tam Otomatik Nükleik Asit Ekstraksiyon Sistemi Kullanıcı Kılavuzu (Ver. 1.0) Yayın Tarihi: 06.03.2011 ExiPrep TM 16 Plus ExiPrep 16 Plus Tam Otomatik Nükleik Asit Ekstraksiyon Sistemi Bioneer Corporation 49-3, Munpyeong-Dong, Daedeok-Gu, Daejeon 306-220

Detaylı

Pantum P3000 Serisi PCL

Pantum P3000 Serisi PCL Kullanım Kılavuzu Pantum P3000 Serisi PCL P3100D & P3100DL & P3100DN & P3105D & P3105DN & P3200D & P3200DN & P3205D&P3205DN & P3255DN Model Tek renkli yüksek hızlı lazer yazıcı Bu yazıcıyı kullanmadan

Detaylı

Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi

Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi KULLANIM KILAVUZU Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi Tek renkli Lazer Yazıcı Bu yazıcıyı kullanmadan önce bu kılavuzu dikkatle okumanızı tavsiye edilir Taşıma ve Nakliye Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

KX-PRX110TRW. Kullanım Kılavuzu. Dokunmatik Ekranlı Premium Tasarımlı Telefon. Model No.

KX-PRX110TRW. Kullanım Kılavuzu. Dokunmatik Ekranlı Premium Tasarımlı Telefon. Model No. Kullanım Kılavuzu Dokunmatik Ekranlı Premium Tasarımlı Telefon Model No. KX-PRX110TRW Bir Panasonic ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Lütfen bu belgeyi okuyun ve gerektiğinde başvurmak için saklayın.

Detaylı

T Ü R K Ç E E N G L I S H. Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D855TR. www.lg.com MFL68500513 (1.0)

T Ü R K Ç E E N G L I S H. Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D855TR. www.lg.com MFL68500513 (1.0) T Ü R K Ç E E N G L I S H Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D855TR MFL68500513 (1.0) www.lg.com Kullanılması Planlanan Ülkeler TR IT GB NL PT ES DE BE FR Diğer Avrupa Birliği ülkeleri NOT: Bu cihaz Türkçe

Detaylı

Kullanım Kılavuzu HTR-1000S. HD Dijital Uydu Alıcısı. www.humaxdigital.com.tr. Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569*

Kullanım Kılavuzu HTR-1000S. HD Dijital Uydu Alıcısı. www.humaxdigital.com.tr. Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569* HD Dijital Uydu Alıcısı Kullanım Kılavuzu HTR-1000S Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569* 20000-00569 www.humaxdigital.com.tr Uyarı Uyarı Bir HUMAX ürününü satın aldığınız için

Detaylı

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D331TR. www.lg.com MFL68587617 (1.0)

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D331TR. www.lg.com MFL68587617 (1.0) TÜRKÇE ENGLISH Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D331TR MFL68587617 (1.0) www.lg.com TR IT GB NL PT ES DE BE FR NOT: Bu cihaz Türkçe karakterlerin tamamını ihtiva eden ETSI TS 123.038 V8.0.0 ve ETSI TS

Detaylı

VUZU A URU KIL V BAÞ

VUZU A URU KIL V BAÞ BAÞVURU KILAVUZU Başlarken 1 BAŞLARKEN Bu kılavuzdaki simgeler Menü GÖNDER Vertu telefonunuzun ekranında görünen metni temsil eder; örneğin Bekleme ekranında Menü ye Bir Vertu telefon tuşunu temsil eder,

Detaylı

Ağ Video Kayıt Cihazı

Ağ Video Kayıt Cihazı KULLANIM KILAVUZU Ağ Video Kayıt Cihazı Cihazınızı çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyun ve kılavuzu ilerde başvurmak için saklayın. MODELS LRN840D Serileri 1404 (V5.0) Güvenlik Bilgileri 1

Detaylı

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide. www.lg.com MFL68043810 (1.0)

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide. www.lg.com MFL68043810 (1.0) TÜRKÇE ENGLISH Kullanıcı Kılavuzu User Guide MFL68043810 (1.0) www.lg.com - Bu cihaz Türkiye ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanımayöneliktir.wlan, Avrupa da kapalı alanlarda sınırlamaolmaksızın kullanılabilir

Detaylı

Scan Station 500 ve Scan Station 520EX

Scan Station 500 ve Scan Station 520EX Scan Station 500 ve Scan Station 520EX Yönetici Kılavuzu A-61628_tr 5K0566 Güvenlik Kodak Scan Station 500 aygıtını 13,6 kg (30 lb) ağırlığı kaldırabilecek bir çalışma yüzeyine yerleştirin. Scan Station'ı

Detaylı

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D723TR. www.lg.com MFL68521506 (1.1)

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D723TR. www.lg.com MFL68521506 (1.1) TÜRKÇE ENGLISH Kullanıcı Kılavuzu User Guide LG-D723TR MFL68521506 (1.1) www.lg.com TR IT GB NL PT ES DE BE FR NOT: Bu cihaz Türkçe karakterlerin tamamını ihtiva eden ETSI TS 123.038 V8.0.0 ve ETSI TS

Detaylı

Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın!

Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın! Kullanım Kılavuzu 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Aspire V 17 Nitro Bunları kapsar: Aspire VN7-791 Bu değişiklik: 07/2014 Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın! Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980

Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980 Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980 Baskı 1.2 TR Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM İçindekiler Güvenlik 3 Başlarken 4 Tuşlar ve parçalar 4 SIM kart, pil ve hafıza kartı takma 4 Kullanılacak SIM

Detaylı

i2900 Tarayıcı A-61778_TR

i2900 Tarayıcı A-61778_TR i2900 Tarayıcı A-61778_TR Güvenlik Kullanıcı Önlemleri Tarayıcıyı sağlam, düzgün, 20,4 kg (45 lbs) ağırlığı destekleyebilecek bir çalışma zeminine yerleştirin ve tarayıcının her tarafında yeterli boşluk

Detaylı

X790 Series. Kullanıcı Kılavuzu

X790 Series. Kullanıcı Kılavuzu X790 Series Kullanıcı Kılavuzu Ekim 2014 www.lexmark.com Makine türleri: 7562, 4917 Model(ler): 432, 436, 486, 496, dn1, dn2, gd1, gd2, dt1, dt2, gt1, gt2, df1, df2, gf1, gf2, d01, d02, g01, g02, t01,

Detaylı

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Referans Kılavuz

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Referans Kılavuz DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ Referans Kılavuz Tr Uzun Pil Ömrünün Sağlanması Bekleme Modu Bu enerji tasarruf modu pil tüketimini büyük ölçüde azaltır ve istediğinizde fotoğraf makinenizin çabucak çalışır

Detaylı

Ağ Video Kayıt Cihazı

Ağ Video Kayıt Cihazı KULLANIM KILAVUZU Ağ Video Kayıt Cihazı Cihazınızı çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyun ve kılavuzu ilerde başvurmak için saklayın. MODELS LRN040N Serileri 1404 (V.0) 2 Güvenlik Bilgileri 1

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Piranha Navajo model navigasyon cihazı için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzu Piranha Navajo model navigasyon cihazı için geçerlidir. navajo Bu kullanma kılavuzu Piranha Navajo model navigasyon cihazı için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir.

Detaylı

SoundLink. Air. dijital müzik sistemi. Kullanma Kılavuzu

SoundLink. Air. dijital müzik sistemi. Kullanma Kılavuzu SoundLink Air dijital müzik sistemi Kullanma Kılavuzu GÜVENLİK BİLGİSİ Lütfen bu kullanma kılavuzunu okuyun Lütfen bu kullanma kılavuzundaki talimatları dikkatle takip etmek için yeterli zamanı ayırın.

Detaylı

ViewSonic. VPAD10 Tablet PC

ViewSonic. VPAD10 Tablet PC Tablet PC - User Guide - Guide de l utilisateur - Bedienungsanleitung - Guía del usuario - Användarhandbok - Kullanιcι kιlavuzu - Pyководство пользователя - 使 用 手 冊 ( 繁 體 ) Model No. : VS13790 Uygunluk

Detaylı

Acer Projeksiyon Cihazı. P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu

Acer Projeksiyon Cihazı. P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu Acer Projeksiyon Cihazı P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı 2008. Acer Incorporated. Tüm Hakları Saklıdır. Acer Projeksiyon Cihazı P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980

Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980 Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980 Baskı 1.1 TR RM-980 Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM İçindekiler Güvenlik 3 Başlarken 4 Tuşlar ve parçalar 4 SIM kart, pil ve hafıza kartı takma 4 Kullanılacak

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu. TR8778 Şubat 2014

Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu. TR8778 Şubat 2014 Dizüstü Bilgisayar Kullanma Kılavuzu TR8778 Şubat 2014 İçindekiler İçindekiler... 2 Bölüm 1: Dizüstü PC ye Giriş Kullanıcının El Kitabı Hakkında... 6 Bu Kılavuzla İlgili Notlar... 6 Güvenlik Tedbirleri...

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Bu ürünü kullanmadan önce ürünle ilgili tüm belgeleri dikkatle okuyun ve gerektiğinde başvurmak üzere saklayın.

Kullanım Kılavuzu. Bu ürünü kullanmadan önce ürünle ilgili tüm belgeleri dikkatle okuyun ve gerektiğinde başvurmak üzere saklayın. TR Kullanım Kılavuzu Bu ürünü kullanmadan önce ürünle ilgili tüm belgeleri dikkatle okuyun ve gerektiğinde başvurmak üzere saklayın. CECH-3004AB UYARILAR Elektrik çarpmasından kaçınmak için kabini açmayın.

Detaylı

Sayısal Video Kayıt Cihazı

Sayısal Video Kayıt Cihazı KULLANIM KILAVUZU Sayısal Video Kayıt Cihazı Cihazınızı çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyun ve kılavuzu ilerde başvurmak için saklayın. MODELS LRD5160 Serileri LRD5080 Serileri 1209 (V1.0)

Detaylı

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR KULLANMA KILAVUZU

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR KULLANMA KILAVUZU DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR KULLANMA KILAVUZU 1020 UYARILAR Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

Projektör PE401H. Kullanıcı Kılavuzu. Model No. NP-PE401H

Projektör PE401H. Kullanıcı Kılavuzu. Model No. NP-PE401H Projektör PE401H Kullanıcı Kılavuzu Model No. NP-PE401H Ver.1/04/2013 DLP, BrilliantColor ve DLP Link, Texas Instruments'ın ticari markalarıdır. IBM, International Business Machines Corporation'ın ticari

Detaylı

INSPIRON KURULUM KILAVUZU

INSPIRON KURULUM KILAVUZU INSPIRON KURULUM KILAVUZU INSPIRON KURULUM KILAVUZU Model PP41L Notlar, Bildirimler ve Dikkat İşaretleri NOT: NOT, bilgisayarınızdan daha fazla yararlanmanıza yardım eden önemli bilgilere işaret eder.

Detaylı

Türkçe. Kullanıcı Kılavuzu. ET2220 Serisi

Türkçe. Kullanıcı Kılavuzu. ET2220 Serisi Kullanıcı Kılavuzu ET2220 Serisi TR7645 Ağustos 2012 Telif Hakkı Bilgileri İçinde açıklanan ürünler ve yazılım da dahil olmak üzere bu kılavuzun hiçbir bölümü, ASUSTeK COMPUTER INC. in ( ASUS ) açık yazılı

Detaylı