Kurban Kesmek. (Kurban: Yaklaştıran Şey) Eski Topluluklarda Kurban. Yahudilikte Kurban. Tevrat ta Kurban Kıssası. Hıristiyanlıkta Kurban

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kurban Kesmek. (Kurban: Yaklaştıran Şey) Eski Topluluklarda Kurban. Yahudilikte Kurban. Tevrat ta Kurban Kıssası. Hıristiyanlıkta Kurban"

Transkript

1 Eski Topluluklarda Kurban Yahudilikte Kurban Tevrat ta Kurban Kıssası Hıristiyanlıkta Kurban Kur an da İbrahim Peygamber Kıssası Kur an ve Tevrat taki Fark Kurban Kesmenin Hükmü Fakirlere Kurban Dağıtımı Kurbanla Bir Yıllık B12 İhtiyacı Karşılanabilir Eski Türklerde Kurban Kurban Bayıltılarak Kesilebilir Mi? Kurban Kesiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Kaynakça Kurban Kesmek (Kurban: Yaklaştıran Şey)

2 Eski Topluluklarda Kurban Eski topluluklarda ibadetin temel unsurlarından biri olan Kurban (Yakın olmak, yaklaşmak), Tanrıların gönlünü hoş tutmak, onlarla barışık olmak, onlara teşekkür etmek ve onlardan isteklerde bulunmak için sunulurdu. Birçok toplulukta, insan kurban etme geleneği de mevcuttu.

3 Yahudilikte Kurban Yahudilikte kurbanlar günlük, haftalık, aylık, mevsimlik ve yıllık olarak sunulurdu. Mesela daimî kurban, her gün sabah akşam sunulan birer yıllık, iki kuzudan ibaretti (Tevrat, Çölde Sayım 28:1-8). Kurban uygulaması, Süleyman Mabedinin 70 yılında Romalılar tarafından yıkılması nedeniyle, Mabede bağlı diğer uygulamalar gibi Mesih (beklenen kurtarıcı) çağına kadar askıya alınmıştır.

4 Tevrat ta Kurban Kıssası Hakk, İbrahim i deneyip ona dedi: Ey İbrahim! Sevdiğin biricik oğlunu, İshak ı al ve Moriya diyarına git. Orada sana söyleyeceğim dağların biri üzerinde onu yakılan kurban olarak takdim et. [Rabbe hoş koku olsun diye kurbanın tamamı veya bir kısmı yakılırdı (Tevrat, Çölde Sayım 28:6)]. İbrahim sabahleyin erken kalktı, eşeğine palan vurdu. Kendisi ile beraber uşaklarından ikisi ve oğlu İshak ı aldı; yakılan kurban odunlarını yardı, kalkıp Hakk ın kendisine söylemiş olduğu yere gitti.

5 İbrahim üçüncü günde gözlerini kaldırıp uzaktan o yeri gördü. İbrahim uşaklarına dedi: Siz burada eşekle beraber kalın, ben çocukla beraber oraya gideceğim; secde edip yanınıza döneriz. İbrahim yakılan kurban odunlarını alıp, oğlu İshak a yükletti; ateşi ve bıçağı kendi elinde taşıdı ve ikisi birlikte gittiler. İshak, babası İbrahim e şöyle dedi:

6 Ey baba! İşte ben, işte ateş ve odun; fakat yakılan kurbanlık kuzu nerde? İbrahim dedi: Oğlum! Yakılan kurban için kuzuyu Hakk kendisi tedarik eder. Hakk ın kendisine demiş olduğu yere vardılar; İbrahim orada bir mezbah (kesim yeri) yaptı, odunları dizdi ve oğlu İshak ı bağlayıp odunların üstüne koydu.

7 İbrahim elini uzattı, oğlunu boğazlamak için bıçağı aldı. Hakk ın meleği göklerden ona çağırıp dedi: İbrahim, İbrahim! Elini çocuğa uzatma ve ona bir şey yapma; çünkü şimdi bildim ki, sen Hakk tan korkuyorsun ve kendi biricik oğlunu benden esirgemedin. İbrahim gözlerini kaldırıp gördü; işte arkasında bir koç çalılıkta boynuzlarından tutulmuştu; İbrahim gidip koçu aldı ve oğlu İshak ın yerine onu yakılan kurban olarak takdim etti (Tevrat, Yaratılış, 22: 1-13).

8 Hıristiyanlıkta Kurban Hıristiyanlığa göre her insan günahkâr olarak doğar (Peccatum orginale-asli Günah). Çünkü insanlığın atası Âdem ve Havva günah işlemiştir. Dünyada yaşamış tek günahsız kişi olan İsa ise insanların günahlarını bağışlatan bir kurban olarak haçın üzerinde ölmüştür. İsa nın ölümü günahları bağışlatan bir kurban (kefaret) işlevi görmüştür. Bu nedenle Hıristiyanlar kurban kesmezler (İncil, Romalılara Mektup, 5/12-21; I. Korintoslular, 15/21-22).

9 Kur an da İbrahim Peygamber Kıssası Rabbim, bana iyilik sevenlerden birini lütfet! Bunun üzerine biz, İbrahim e yumuşak huylu bir oğlan müjdeledik. Çocuk onunla birlikte koşacak yaşa gelince, İbrahim dedi: Yavrucuğum, uykuda görüyorum ki ben seni boğazlıyorum. Bak bakalım sen ne dersin? Babacığım, dedi, Emrolunduğun şeyi yap! Allah dilerse beni sabredenlerden bulacaksın. Böylece ikisi de teslim olup İbrahim onu şakağı üzerine yatırınca, biz şöyle seslendik: Ey İbrahim! Sen rüyayı gerçekleştirdin. İşte biz, güzel düşünüp güzel davrananları böyle ödüllendiririz. Bu, hiç kuşkusuz apaçık imtihanın ta kendisiydi. Ve ona fidye olarak büyük bir kurbanlık verdik. (Kur an, Saffat [37] ).

10 Kur an ve Tevrat taki Fark Kur an a göre Hz. İbrahim rüyasında, oğlunu kurban ettiğini görür (Kur'an, Saffat [37] 102). Rüyanın ardından da çok sevdiği oğlunu Allah için feda etmek, kurban etmek konusunda sınandığını, denendiğini düşünür. Çünkü Hz. İbrahim in yaşadığı dönemde erkek çocuklarını kurban etme uygulaması vardı. Dolayısıyla Hz. İbrahim rüyasını tabir edeceğine, onu tasdik etti (Kur'an, Saffat [37] 105) ve oğlunu kurban etmeye karar verdi. Fakat oğulun kurban etme emri Kur an da yoktur, sadece Tevrat ta vardır (Tevrat, Yaratılış, 22:1-2). Bu olay vesilesiyle de, insan kurban etme uygulaması ortadan kaldırılmak istenmiştir (Prof.Dr. Şinasi Gündüz, Mustafa İslamoğlu).

11 Kurban Kesmenin Hükmü Kurban çok kuvvetli bir sünnet, ibadet ve simgedir (Şeair). Hz. Muhammed (s.a.v.) hep kurban kesmiştir. Fakat kurbanın hükmü ile ilgili görüş birliği yoktur (Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, Kurban, 437).

12 Farz veya Vacip (farz ile sünnet arası bir yükümlülük) Diyenler: Biz, her ümmet için bir kurban ibadeti koyduk ki Allah ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların üzerine O'nun adını ansınlar (Kur an, Hacc [22] 34). Hz. Peygamber e hitaben, Rabbin için namaz kıl, kurban kes! (Kur an, Kevser [112] 3) emri, ümmeti de kapsar. Hanefi mezhebi, Mâlik, Evzai, Nevevi gibi din bilginlerine göre kurban kesmek vaciptir.

13 Müekked Sünnet (Hz. Peygamberin devamlı işlediği, nadiren terk ettiği davranış) Diyenler: Kurban hiçbir ayette emir kipinde geçmez. Sadece Hac Suresi nde hacıların kurban kesilirken Allah adını anmaları yani besmele çekmeleri emredilir. Başka bir yerde kurban kes emri yoktur (Prof.Dr. Süleyman Ateş, Gece namazı en kuvvetli farzdır, Vatan Gzt., 24 Aralık 2008). Maliki, Hanbeli ve Şafii Mezhepleri; Hanefi hukukçulardan Ebu Yusuf, sahabeden Ebu Bekir, Ömer, İbn Mes ud, İbn Abbas ve Bilal e göre müekked sünnettir (Prof.Dr. Vecdi Akyüz, Mukayeseli İbadetler İlmihali, IV, 290).

14 Fakirlere Kurban Dağıtımı Kurban etleri son yıllarda birçok dernek ve kuruluş tarafından, ülkemizin fakir bölgeleriyle fakir ülkelere dağıtılmaktadır. Bu güzel çalışmalar sayesinde yıllardan beri et yiyemeyen muhtaç insanlar, bu değerli besine kavuşabilmekte; paylaşmanın sıcaklığını hissedebilmektedirler.

15 Kurbanla Bir Yıllık B12 İhtiyacı Karşılanabilir Bir kaç öğünlük kırmızı et, kişinin bir yıllık B12 vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılar. Mesela Afrika da kesilen kurbanlar, oradaki en yaygın sağlık sorunu olan beslenme bozukluğu protein enerji malnutrisyonu ve Kwashiorkor sendromunu önlemeye katkıda bulunuyor (Yeni Şafak Gzt., 13 Kasım 2009).

16 Eski Türklerde Kurban İslam âleminde en çok Türkler kurban keser. Eski Türklerin her durumda zaten kurban kesme geleneği vardı. Dede korkut destanında bu çok belirgin olarak ortadadır. Türkler aynı zamanda göçebe milletti, onlarda hep hayvancılık vardı. Kurban kesme geleneği İslamiyet te devam etti. Türkler yeni dinlerinde bu ibadeti bulunca, ona dört elle sarıldılar. Ama maalesef günümüzde borç alarak veya El âlem ne der! diye kurban kesenler bile var!

17 Kurban Bayıltılarak Kesilebilir Mi? Hayvana acı vermemek için önce şoka sokmak (bayıltmak), sonra kesmek caizdir; çünkü şoka giren hayvan ölmez, hayatı devam eder, ancak kesilince kanı akar ve ölür (Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, Kurban, 439).

18 Kurban Kesiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Hayvan, kesim yerine incitilmeden götürülür, kesilecek zaman kıbleye karşı ve sol tarafı üzerine yatırılır. Kurbanı kesen kimse, hayvana eziyet vermemeye dikkat etmeli, bıçağı hayvana göstermemeli ve keskin bıçak kullanmalıdır. Kesim İşlemi tamamlandıktan sonra çevre temizliğinin iyice yapılması, hayvanın artan parçalarının toprağa derince gömülmesi, mümkün olduğu ölçüde dışarıda hiçbir parçasının bırakılmaması gerekir (Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, Kurban, 440).

19 Allah Rasulü nün ailesi bir bayram günü kurban keser, etler de hemen fukaraya dağıtılır. Peygamberimiz Hz. Âişe ye, kurbandan geriye ne kaldığını sorunca, Sadece bir kürek kemiği kaldı. cevabını alır. Bunun üzerine o, şöyle karşılık verir: Desene, o kürek kemiği hariç hepsi bize kaldı. (Hadis, Tirmizi, Kıyamet 33 [2470]).

20

21

22

23

24

25 Kaynakça Akyüz, Vecdi, Mukayeseli İbadetler İlmihali, IV, İz Yay., İstanbul Ateş, Süleyman, Kur an Ansiklopedisi, KURAM Yay., XII, basım yeri ve tarihi yok. Bardakoğlu, Ali, Kurban, Diyanet İslam Ansiklopedisi, XXVI, Feyizli, Hasan Tahsin, İslam da ve Diğer İnanç Sistemlerinde Oruç Kurban, Milli Eğitim Bakanlığı Yay., İstanbul Güç, Ahmet, Kurban, Diyanet İslam Ansiklopedisi, XXVI, Polat, Gamze, Her Dinde Kurban Var, Aksiyon Derg., 02 Şubat 2004, sayı: 478. Şubat 2014

KURBAN REHBERİ. http://www.rehberdergisi.com

KURBAN REHBERİ. http://www.rehberdergisi.com KURBAN REHBERİ İÇİNDEKİLER Kurbanın Tarifi Kurban İbadetinin Meşru Kılınışı ve Delilleri 1. Kur ân dan Delili 2. Sünnet ten Delili 3. İcmâdan Delili Kurbanın Tarihçesi Kurban Kesmenin Fazileti Kurban Niçin

Detaylı

KURBAN KURBANLA İLGİLİ HÜKÜMLER... 3

KURBAN KURBANLA İLGİLİ HÜKÜMLER... 3 KURBAN KURBANLA İLGİLİ HÜKÜMLER... 3 1) Kurbanın hükmü nedir?... 3 2) Kurbanın dinî dayanağı nedir?... 3 3) Kurban keserken Allah ın isminin anılmasının, besmele çekilmesinin hükmü nedir? Hangi dualar

Detaylı

BATI YA YÖN VEREN METİNLER

BATI YA YÖN VEREN METİNLER KÖKLER 1 BATI YA YÖN VEREN METİNLER 2 I BATI GELENEKLERİNİN YAHUDİ-HIRİSTİYAN KAYNAKLARI Batı dünyasının gelenekleri, biri Yahudi-Hıristiyan, diğeri Yunan-Roma veya Klasik olmak üzere, başlıca iki kaynağa

Detaylı

ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU. Öğretim Materyali KUR AN-I KERİM YAZARLAR. Yrd. Doç. Dr. M. Vehbi DERELİ. Nazif YILMAZ

ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU. Öğretim Materyali KUR AN-I KERİM YAZARLAR. Yrd. Doç. Dr. M. Vehbi DERELİ. Nazif YILMAZ ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU Öğretim Materyali KUR AN-I KERİM 6 YAZARLAR Yrd. Doç. Dr. M. Vehbi DERELİ Nazif YILMAZ DEVLET KİTAPLARI İKİNCİ BASKI..., 2014 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYINLARI... : 5904

Detaylı

KUR AN DA VE İNCİL DE İSA ANLATISI (Doğumu ve Ölümü)

KUR AN DA VE İNCİL DE İSA ANLATISI (Doğumu ve Ölümü) KUR AN DA VE İNCİL DE İSA ANLATISI (Doğumu ve Ölümü) Oğuzhan ÖZOĞLU Kur an kıssalarının/anlatılarının gerçekliğine neredeyse kimsenin bir itirazı yoktur. Oysa Kur an ı mutlak hakikatin temeli gibi görerek

Detaylı

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 511 Halk Kitaplar : 133. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 511 Halk Kitaplar : 133. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin Ankara 2013 2 ÖRNEK VAAZLAR LÜTFİ ŞENTÜRK Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 511 Halk Kitaplar : 133 Tashih Hac Duran Naml Kapak Tasar m Emre Y ld z Grafik Mücella Tekin Bask Mattek Matb. Bas. Yay. Tan.

Detaylı

KUR'AN'DA RÜYALAR VE RÜYALARIN HAYATA YANSIMALARI

KUR'AN'DA RÜYALAR VE RÜYALARIN HAYATA YANSIMALARI KUR'AN'DA RÜYALAR VE RÜYALARIN HAYATA YANSIMALARI Hidayet AYDAR * ÖZET Bu çalışmada, insanoğlunun hayatında önemli bir yeri bulunan rüyalara, İslam dininin kutsal kitabı Kur'an'ın yaklaşım tarzı ele a-

Detaylı

DİNİMİZ İSLAM www.dinimizislam.com. Mübarek Gün ve Geceler

DİNİMİZ İSLAM www.dinimizislam.com. Mübarek Gün ve Geceler DİNİMİZ İSLAM www.dinimizislam.com Mübarek Gün ve Geceler Künye Sahibi: Mehmet Ali Demirbaş Gazeteci Yazar 29 Ekim Cad. No:23 Kat:4 Yenibosna İstanbul Tel: (0212) 454 38 20 mehmetali.demirbas@tg.com.tr

Detaylı

TÜM DETAYLARIYLA NAMAZ

TÜM DETAYLARIYLA NAMAZ TÜM DETAYLARIYLA NAMAZ Prof. Dr. Abdullah b. Muhammed et-tayyar Çeviren M. Beşir ERYARSOY GURABA YAYINLARI ÇATAL ÇEŞME SOKAK DEFNE HAN No: 27 / 9 CAĞLOĞLU / İSTANBUL TEL: (0212) 526 06 05 FAX: (0212) 522

Detaylı

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin Ankara 2013 2 ÖRNEK VAAZLAR LÜTFİ ŞENTÜRK Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148 Tashih Hac Duran Naml Kapak Tasar m Emre Y ld z Grafik Mücella Tekin Bask Mattek Matb. Bas. Yay. Tan.

Detaylı

Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri

Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri Yazar: Şeyh Muhammed bin Abdulvahhab (Ey Müslüman!) Allah sana rahmeti ile muamele etsin. Bilmen gereken dört önemli mesele vardır. Bunlar: Birincisi: İlim (Öğrenilmesi

Detaylı

NEDÂ. Kitap İsmi: Tevhid Risaleleri-2 Hazırlayan: Abdullah Yıldırım. Kapak Tasarım: Mustafa Erikçi Dizgi: Şehadet

NEDÂ. Kitap İsmi: Tevhid Risaleleri-2 Hazırlayan: Abdullah Yıldırım. Kapak Tasarım: Mustafa Erikçi Dizgi: Şehadet "Şüphesiz bu, benim dosdoğru yolumdur. Ona uyun! Ondan başka yollara uymayın! Zira o yollar sizi Allah'ın yolundan ayırır. İşte sakınmanız için Allah size bunları emretti." (6 En'am/153) NEDÂ Yayın No:

Detaylı

1. FATİHA SÛRESİ (Mekke döneminde inmiştir. 7 ayettir. Adı: açan, açış anlamına gelir. Nüzul Sırası: 5) Rahman ve Rahim Allah ın adıyla... 1-3. Hamd, Alemlerin Rabbi, Rahman, Rahim, din gününün hakimi

Detaylı

UYDURULAN DİN VE KURAN DAKİ DİN

UYDURULAN DİN VE KURAN DAKİ DİN İSTANBUL KURAN ARAŞTIRMALARI GRUBU (İKRA) UYDURULAN DİN VE KURAN DAKİ DİN GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ 20. BASKI İstanbul Yayınevi 2011 www.istanbulyayinevi.net İstanbul Yayınevi Eser Adı: Uydurulan Din ve Kuran

Detaylı

KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ T.C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ Cilt: 11, Sayı:2, 2002 ss. 31-58 KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ Remzi KAYA * ÖZET Kur ân-ı Kerim farklı konuları içermektedir. Bunlar içinde yer

Detaylı

BİRLİK ÇADIRI KURULDU

BİRLİK ÇADIRI KURULDU BİRLİK ÇADIRI KURULDU Prof. Dr. Mehmet MARUFİHAH İzmir, 2013 1 BİRLİK ÇADIRI KURULDU Prof. Dr. Mehmet MARUFİHAH ISBN: 978-605-62150-2-5 Birinci Basım: Kasım 2013, İzmir Baskı ve Cilt Bassaray Matbaası

Detaylı

MEHMET SAİD ŞİMŞEK İN HAYAT KAYNAĞI KUR ÂN TEFSİRİ ÜZERİNE BİR İNCELEME

MEHMET SAİD ŞİMŞEK İN HAYAT KAYNAĞI KUR ÂN TEFSİRİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Dinbilimleri Akademik Araştırma Dergisi Cilt 12, Sayı 2, 2012 ss. 121-152 MEHMET SAİD ŞİMŞEK İN HAYAT KAYNAĞI KUR ÂN TEFSİRİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Ali KARATAŞ * Özet Makale Mehmet Said Şimşek in yazdığı

Detaylı

İlim öğrenmek, kadın erkek her müslümana farzdır.

İlim öğrenmek, kadın erkek her müslümana farzdır. İlim öğrenmek, kadın erkek her müslümana farzdır. (Hadis-i Şerif) Fransa / Paris DİTİB www.fransaditib.com Santral Tel: 01 43 62 16 16 58 Rue Lenine 93170 Bagnolet TEMEL DİNİ BİLGİLER İBADET SORULARI İBADET

Detaylı

KUR AN A GÖRE KADIN VE EVLİLİK

KUR AN A GÖRE KADIN VE EVLİLİK T.C. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi KUR AN A GÖRE KADIN VE EVLİLİK Edlira Llukaçaj İncekara 2501060758 Tez Danışmanı: Prof. Dr.

Detaylı

DEĞERLER EĞİTİMİ AÇISINDAN KUR AN KISSALARI NIN TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDA KULLANILMASI*

DEĞERLER EĞİTİMİ AÇISINDAN KUR AN KISSALARI NIN TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDA KULLANILMASI* DEĞERLER EĞİTİMİ AÇISINDAN KUR AN KISSALARI NIN TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDA KULLANILMASI* Yakup ALAN** Özet Millet olarak edebiyatı hayatımızın bir parçası haline getirmiş bulunmaktayız. Karşılaştığımız herhangi

Detaylı

s ı k ç a s o r u l a n l a r

s ı k ç a s o r u l a n l a r s ı k ç a s o r u l a n l a r HAC s ı k ç a s o r u l a n l a r DİB YAYINLARI ÖN SÖZ H ac, şartlarını taşıyan müslümanların ömürde bir kere yerine getirmekle yükümlü olduğu farz bir ibadettir. Bu ibadet

Detaylı

İSLÂM TARİHİNİN EN ÖNEMLİ OLAYI HİCRET

İSLÂM TARİHİNİN EN ÖNEMLİ OLAYI HİCRET ÖRNEK VAAZLAR LÜTFİ ŞENTÜRK 225 İSLÂM TARİHİNİN EN ÖNEMLİ OLAYI HİCRET Değerli mü minler! Bugünkü va zımızda İslâm Tarihinin en önemli olayı olan Hicretten bahsedeceğiz. Hicret olayını şu üç başlık altında

Detaylı

FARKLI DİNLERİN GERÇEKLİK İDDİALARI AÇISINDAN İBADET ANLAYIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

FARKLI DİNLERİN GERÇEKLİK İDDİALARI AÇISINDAN İBADET ANLAYIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ i ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ FELSEFE ve DİN BİLİMLERİ ANA BİLİM DALI Sait KAR FARKLI DİNLERİN GERÇEKLİK İDDİALARI AÇISINDAN İBADET ANLAYIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ

Detaylı

Kitab-ı Mukaddes ve. Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru. Daniel Wickwire

Kitab-ı Mukaddes ve. Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru. Daniel Wickwire Kitab-ı Mukaddes ve Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru Daniel Wickwire 2014 200 Soru Indeks Kitaplar Hakkında...1-24 Tanrı veya Allah Hakkında...25-50 Kutsal Ruh, Şeytan Cinler ve Melekler Hakkında...51-65

Detaylı

(DİNİ ANLAMADA) KURAN YETER Mİ? Kashif Ahmed Shehzada. Çeviren: Afşin Bilgili. Redaktör: Mecid Demir

(DİNİ ANLAMADA) KURAN YETER Mİ? Kashif Ahmed Shehzada. Çeviren: Afşin Bilgili. Redaktör: Mecid Demir (DİNİ ANLAMADA) KURAN YETER Mİ? Kashif Ahmed Shehzada Çeviren: Afşin Bilgili Redaktör: Mecid Demir 1 ÖNSÖZ Bu çalışmanın amacı, kendini Müslüman olarak tanımlayanlar arasında yaygın olan, Kuran ile ilgili

Detaylı

HADiSLERDE HAYVAN BEDENLERiNE EZiYETE ENGEL OLMA

HADiSLERDE HAYVAN BEDENLERiNE EZiYETE ENGEL OLMA HADiSLERDE HAYVAN BEDENLERiNE EZiYETE ENGEL OLMA ÖRNEKLERİ* Mehmet DiLEK** İslam dininin ana kaynağı olan Kur'an-ı Kerim, insan hayatında önemli bir yere sahip olan hayvanlar hakkında pek çok bilgiye yer

Detaylı

KUR ÂN I NASIL ANLAYALIM

KUR ÂN I NASIL ANLAYALIM KUR ÂN I NASIL ANLAYALIM Tefsirin Çeşitleri ve Bazı Âyetlerin Açıklaması Muhammed Cemil Ziynû Çeviren M. Beşir Eryarsoy GURABA YAYINLARI ÇATAL ÇEŞME SOKAK DEFNE HAN No: 27 / 9 CAĞLOĞLU / İSTANBUL TEL:

Detaylı

ÜÇ ESAS (ALLAH-DİN-PEYGAMBER) VE AÇIKLAMASI

ÜÇ ESAS (ALLAH-DİN-PEYGAMBER) VE AÇIKLAMASI ÜÇ ESAS (ALLAH-DİN-PEYGAMBER) VE AÇIKLAMASI Metin Muhammed b. A. b. Süleyman Şerh Muhammed b. Salih el-useymîn Çeviren Mehmed Ün GURABA YAYINLARI ÇATAL ÇEŞME SOKAK DEFNE HAN No: 27 / 9 CAĞLOĞLU / İSTANBUL

Detaylı

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar Dini Yay nlar Dairesi Başkanl ğ Derleme ve Yay n Şubesi Müdürlüğü Tel: (0.312) 295 73 06 295 72 75

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar Dini Yay nlar Dairesi Başkanl ğ Derleme ve Yay n Şubesi Müdürlüğü Tel: (0.312) 295 73 06 295 72 75 HAC İLMİHALİ 1 Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar / 628 Cep Kitaplar / 72 Tashih: Mehmet Ali Soy Altan Çap Grafik &Tasar m Recep Kaya Hüseyin Dil Bask : TÜRKİYE DİYANET VAKFI Yay n Matbaac l k.ve Ticaret

Detaylı