Sıkça sorulan sorular

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sıkça sorulan sorular"

Transkript

1 Sıkça sorulan sorular - Kök Hücre nedir? Kök hücreler vücudumuzda bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Bu özellikleri bakımından kök hücreler kanser, sinir sistemi hastalıkları (Alzheimer) ve hasarları, metabolik hastalıklar (Diyabet), organ yetmezlikleri, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları ve daha birçok alanda kullanıma sahiptirler. Günümüzde bu hastalıkların bazılarının tedavisinde organ veya doku nakilleri yapılmaktadır. Ancak, organ veya doku nakli gerektiren hastaların çokluğu, uygun organ ve dokunun her zaman bulunmaması gibi sorunlarla sürekli karşılaşılmaktadır. Son gelişmeler doğrultusunda kök hücreler artık bu alanda kullanılmaktadırlar. (ref: wikipedia) - Kordon kanından kök hücreler nasıl elde edilmektedir? Doğum esnasında, bebek dünyaya geldikten ve kordonu kesildikten sonra, kordonda kalan kan, iğne yardımıyla kordon kanı torbasına toplanmaktadır. Toplanmadığı taktirde, tıbbi atık olarak çöpe atılan kordon kanı, toplanarak bebeğinizin gelecekteki kullanımı için saklanmaya alınmaktadır. - Doğumda gerekli olan şeyler nelerdir? Kordon kanının toplanabilmesi için ihtiyacınız olan tek şey Kordon Kanı Toplama Kiti dir. Hastaneye geldiğinizde, size önceden tarafımızdan verilmiş olan bu kiti yanınızda getirip, doğuma girerken doktorunuz veya hemşirenize vermeniz gerekmektedir. Doğum gerçekleşip, kordon kanı toplandıktan sonra, ameliyathanenin önünden uzman kadromuzdan biri, kordon kanı kitini teslim alıp, aynı gün içersinde yurtdışındaki laboratuarımıza gönderecektir.

2 - Kordon kanına laboratuarda ne yapılıyor? Kordon kanı, doğumhanenin önünden alındıktan sonra, aynı gün içinde Avusturya nın Graz şehrinde bulunan laboratuarımıza gönderilmektedir. Laboratuara ulaştıktan sonra, kordon kanı nakliye kiti açılır ve steril ortamda bulunan kordon kanı torbası paketinden çıkartılır. Lifecord Kordon Kanı Bankası 7 gün 24 saat hizmet verdiğinden, kan laboratuara vardığı anda hücre kaybını önlemek amacıyla beklemeden hemen işleme alınmaktadır. İlk olarak kanın hücresel öğeleri dereceli bir sistem kullanılarak (Modifiye iki kademeli Ficoilyoğunluk kademeli ayrıştırma) izole edilir, sonra uluslararası direktiflere uygun olarak bilgisayarlı bir dondurucu cihazı ile uzman bir şekilde derin dondurulur. Bu dondurma sistemi çoğunlukla kordon kanı bankaları tarafından yüksek maliyetinden dolayı kullanılmamaktadır. Ancak Lifecord da tüm cihaz ve ekipmanlar en son teknoloji ve en yüksek standarda göre seçilmiştir. Kök hücreler üzerinde kesinlikle herhangi bir araştırma yapılmamaktadır, gerekli dondurma hazırlık işlemleri tamamlandıktan sonra, kök hücreler hemen derin dondurucuda kademeli olarak cryo-dondurulmaktadırlar. Yapılan istatistiki araştımalar sonucunda, Ficoil sitemi kullanarak izole edilen hücrelerin daha büyük bir etkinlikle çoğaltılabilindikleri ve ayrıştırılabilindikleri ispatlanmıştır. Organ nakli gibi yüksek miktarda kök hücre gerekiren işlemlerde bu büyük önem taşımaktadır. - Kök hücreler nerede ve nasıl saklanıyor? Dondurulma işlemlerinden sonra, kök hücreler, kalite kontrol sonuçları gelene kadar, karantina tankına yerleştirilirler. Gerekli kalite kontrol işlemleri tamamlandıktan ve kalite raporu onaylandıktan sonra, kök hücreler artık bundan böyle saklanacakları saklama tankına aktarılırlar ve en sıkı güvenlik tedbirleri altında ihtiyaç duyulacağı güne kadar Lifecord tesisinde saklanmaya alınırlar. Avusturya da kök hücre saklama işlemleri Avusturya İlaç Yasası nın ve Sağlık ve Kadın Bakanlığı nın en sıkı yönetmeliklerine tabidir. Kök hücre deposu nihai şekilde saklanmaya alındıktan sonra, Lifecord tarafından aileye, üzerinde kimlik numarası yazılı olan bir sertifika gönderilecektir. Bu kimlik numarası ile aile ne zaman isterse çocuğunun kök hücrelerini istetebilmektedir. - Kordon kanı saklama sertifikası ne zaman gönderiliyor? Kök hücreler dondurulduktan sonra, bilgilendirici laboratuar kaydı aileye faks ile gönderilmektedir. Bu andan itibaren 6 hafta sonra bebeğin sertifikası ve kimlik numarası hazırlanıp aileye gönderilecektir. Sertifika ailenin eline geçene kadar, laboratuar kaydı beçerli belge olarak kabul edikmektedir..

3 - Sertifika kaybolduğu taktirde ne oluyor? Doğumdan 6 hafta sonra aileye gönderilen sertifika herhangi bir sebepten dolayı kaybolduğu taktirde, üzerinde yazılı olan kimlik numarası ile de kök hücreleri tekrar istenebilmektedir. Bundan dolayı, sertifikanın üzerinde yazan kimlik numarasının ayrı bir yere kaydedilmesi önerilmektedir. Ancak hem sertifika, hem de kimlik numarasının kaybedilmesi durumunda, Lifecord Kordon Kanı Bankası, çocuğunuzun isim ve soyadından da kök hücrelerin saklandığı yeri bulabilmektedir. Ayrıca, sertifika kopyaları Lifecord Türkiye ofisinde de back-up olarak saklanmaktadır. - Kök hücrelere ihtiyaç duyulduğunda ne oluyor? Herhangi bir zaman kök hücrelere ihtiyaç duyulduğunda, ilk olarak yapılması gereken hangi hastalık için ve kimin için gerektiğini bir doktor raporu ile Lifecord a bildirmektir. Bu rapor hastalığın teşhisini koyan, tedavi eden veya edecek olan doktor tarafından hazırlanmış ve İngilizce ye tercüme edilmiş olmalıdır. Bu rapor acilen, yurtdışında değişik ülkelerde bulunan, Lifecord un bilimsel danışma kurulundaki doktor ve profesörlere gönderilmektedir. Türkiye den hazırlanıp gönderilmiş olan doktor raporu bilimsel kurula sunulduktan sonra, konsültasyon sonucu, kaç adet kök hücreye ihtiyaç duyulduğuna ve tedavinin ne şekilde yapılması gerektiğine karar verilmektedir. Bunun üzerine aile de haberdar edilir. Aileden, tedavinin nerde, hangi hastanede ve hangi doktor tarafından yapılacağı öğrenilir. Bu bilgi doğrultusunda gerekli öngörülen kök hücre miktarı hazırlanır ve Avurturya daki laboratuardan bir kişi tarafından, elde sıvı nitrojen tankında, tedavinin gerçekleşeceği ülkeye ve hastaneye getirilir. Tüm bu işlemler 48 saat içinde gerçekleşmektedir ve kök hücrelerin sıvı nitrojen içinde elden teslim edilmesi için herhangi bir ekstra ücret talep edilmez. - Kök hücrelerin başkası tarafından kullanılması mümkün müdür? Kök hücreler, Lifecord Kordon Kanı Bankası na ulaştıklarında, üzerlerinde herhangi bir genetik test veya hücre tipini belirleyici test yapılmamaktadır. Hücreler ayrıştırıldıktan sonra, hemen cryo-dondurulmaya geçilmektedir. Hücre tipini belirleyici testler yapılmadan, bu kök hücrelerin kiminle uyumlu olup olmadığı belirlenememektedir. Bundan dolayı kök hücrelerin başkası tarafından kullanılmaları mümkün değildir. Kök hücreler, sahibinin adına ayrılan bir bölümde, aile tarafından ihtiyaç duyulacağı zamana kadar ömür boyu saklanmaktadır.

4 - Para İade Garantisi var mı? Doğan bebeğin kordon kanı kök hücrelerinin saklanmasına rağmen, doğumdan 6 hafta sonrasına kadar, aile bu hücreleri saklama kararından vazgeçebilmektedir. Bu durumda, aile ödenmiş olan ücretin iadesini talep etme hakkına sahiptir. Lifecord Türkiye ye bu istek bildirildiğinden en geç 30 iş günü sonra, ödenmiş olan ücret aileye iade edilmektedir. İade edilen paradan sadece 400 luk kordon kanı kiti ve nakliye masrafları kesilmektedir. - Kök hücrelerin saklanmasından vaz geçildiğinde ve para iadesi talep edildiğinde, saklanmış olan kök hücrelere ne oluyor? Bu durumda kök hücrelere ne olacağına aile karar veriyor. Arzu edilirse noter huzurunda kök hücreler imha ediliyor, anonim bir şekilde araştımaya bağışlanıyor veya aileye geri gönderiliyor. - Kordon kanı kök hücrelerini saklamak için ne yapılması gerekiyor? Yeni doğacak bir bebeğinin kordon kanı kök hücrelerinin saklanabilmesi için, aileye, hamileliğin tercihen haftaları arasında, Kordon Kanı Toplama Kiti verilmesi gerekmektedir. Bu kit, annenin hastane çantasına konulması ve doğuma giderken yanına götürülmelidir. Kitin evde veya başka bir yerde unutulması durumunda, Lifecord un Acil 24 hattı ( ) aranarak yeni bir kitin hastaneye yetiştirilmesi mümkün olmaktadır. - Ödeme ne zaman yapılıyor? Kordon kanı toplama kit i aileye teslim edildiğinde ve sözleşme imzalandığında, aile tüm bedeli peşin ödeyerek daha indirimli bir ücret ödemeyi tercih edebilir, veya ilk taksit olarak 400 ödeyerek, geri kalanını doğumdan 48 saat kadar sonra, kök hücreleri dondurulduktan sonra 2. taksit ile ödemeyi seçebilir. Tüm ödeme ve fiyat opsiyonları detaylı olarak fiyat listesinde bulunmaktadır. - İkiz ve 2. çocuğa indirim var mı? Eğer bir ailenin herhangi bir çocuğunun kök hücreleri Lifecord tarafından saklanmış ise, diğer doğacak çocuklarına 100 indirim uygulanmaktadır. İkiz doğumlarda ise 200 indirim uygulanmaktadır.

5 - Türkiye deki müşteriler sözleşmeyi kiminle imzalıyor? Lifecord da kordon kanı kök hücrelerini saklatmak isteyen Türk aileleri, Lifecord Türkiye ofisi aracılığı ile bunu gerçekleştirebilmektedirler. Sözleşme Türkiye de bulunan aile ile Avusturya daki Lifecord Kordon Kanı Bankası arasında imzalanmaktadır. - Lifecord un, ailesinde kalıtımsal hastalığı olan yeni doğacak bebeklere indirimi var mı? Eğer ailede, birinci derecede akrabaların, 2 neslinde de aynı türden bir hastalık var ise, Lifecord Kordon Kanı Bankası, bu aileye yeni doğacak bebeğin kök hücre saklamasının %30 unu karşılamaktadır. Bu durumda yeni doğacak bebeğin, kök hücrelerine ihtiyacı daha yüksek bir oranda görüldüğü için, Lifecord bu ailelere bu şekilde bir yardım uygulamaktadır. - Kök hücreler kaç yıl saklanabilinir? Belirli hücrelerin dondurularak saklanması konusunda yaklaşık 50 seneden beri deneyim elde edilmiştir. Bu şekilde saklanan hücrelere ilişkin bilinen bir dezavantaj mevcut değildir. Çok sayıda araştırmacı gruplar, kordon kanından elde edilen kök hücrelerinin de uzun sürelerle saklanmasının hücre materyalinin kalitesi üzerinde hiçbir etki yapmadığını göstermişlerdir. Uluslararası tıp literatür raporlarına göre, kordon kanı kök hücrelerinin ömür süresi için belirleyici faktör saklama süresi değil, dondurma ve çözme tekniğidir. Lifecord laboratuarında kullanılan teknoloji ile, kök hücreler ömür boyu saklanabilmektedir. - Yeni doğan bir bebeğin kök hücreleri kardeşine veya anne babasına uyumlu mudur? Bir insanın kök hücreleri sadece kendisiyle %100 uyumlu olmaktadır. Kök hücreler, tekrar çıktıkları vücuda herhangi bir sebeple geri yerleştirildikleri taktirde, vücut bu hücreleri kendi dokusu olarak algılamakta ve reddetmemektedir. Bundan dolayı tedavi gerçekleşebilmekte, ve hasta hiçbir acı hissetmemektedir. Bi insanın kök hücreleri kendisiyle %100 uyumlu iken, kardeşine uyumlu olma yüzdesi %50 dir. Aynı hücreler anne babaya %25 oranında uyumlu olabilmektedir. - Kordon kanında, bir kemik iliği transplantasyonu için gerekli kök hücre sayısı var mıdır? Göbek kordonundan elde edilen kan miktarı ve kök hücre adeti çok değişkendir. Nasıl her insanın kan sayısı ve değerleri farklı ise, her bebeğin de kendi anatomik özelliklerine göre, kendi kordonundan çıkan kök hücre volümü ve sayısı farklıdır. Aileye doğumdan 6 hafta sonra gönderilen sertifikada, bebeklerinin kordon kanı volümü ve kök hücre sayısı bildirilmektedir. Kullanıma hazır durumdaki kök hücre, miktarına bağlı olarak hem çocuklara hem de yetişkinlere nakledilebilir. Bunun dışında, klinik çalışmalar göbek kordonu kanından alınan kök hücrelerin çoğaltılabileceğini ve düşük kök hücresi çıkış miktarına sahip yetişkinlere dahi başarıyla aktarılabileceğini göstermiştir.

6 - Kordon kanından elde edilen kök hücre, Lifecord laboratuarlarında çoğaltılabiliniyor mu? Kordon kanından elde edilen kök hücreler, bugünün teknolojisiyle, Lifecord laboratuarında 30 katına kadar çoğaltılabilinmektedir. Klinik çalışmalarda hastalara, yaklaşık 30 kez çoğaltılmış kök hücreleri başarıyla transplante edilmiştir. Kordon kanından elde edilen kök hücrelerinin dikkat çeken bir başka özelliği de, çoğaltılabilme özelliğinin yanında, kemik iliğindeki adült kök hücrelerinin çoğalma ve olgunlaşmasını başlatabilmesidir. Bu özellik günümüzde bir tümör terapisi sonrasında kemik iliğinde kalan hücrelerin yeniden canlandırılması için kullanılabilmekte, ve yaşlılık, ilaç veya kemoterapi nedeniyle hasar görmüş kemik iliği için değerli bir tamamlayıcı olarak işlev görmektedir. - Yüksek derecede kalıtımsal kanser riskinin mevcut olmadığı aileler için de kordon kanının saklanmasının gereği var mıdır? Tüm habis tümörlerin en fazla %5 i yüksek derecede kalıtıma bağlıdır, geri kalan %95 ise ani olarak değişik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Devamlı değişen, hızla kirlenen ve doğallıktan uzaklaşan dünyamızda, bu değişim sonucu birçok yan etki ortaya çıkmaktadır. Bilgisayarlar, cep telefonları, hızlı yaşam, çevre kirliği ve katkı maddeleri gibi bazı etkenler sonucunda, bundan yıl sonra, bugünki hastalık oranları çok daha yüksekte olacaklardır. Son senelerdeki kanser tarzı hastalıkların yüzdelerine bakıldığına, şu anda bile her sene hasta sayısında bir artış görülmektedir. Modern hayatın getirdiği tüm kolaylıkların yanı sıra, negatif etki olarak bu tip gelişmeler gösterilmektedir. Her sene artan kanser gibi hastalıklar oranına bakıldığında, ailede bu tip bir hastalığın kalıtımı olmasa bile, 96 farklı hastalığı tedavi edebilen kordon kanı kök hücrelerini saklamak, doğru bir karar gibi görünmektedir. - Kordon kanı neden bir ilaçtır? Bu ne demek? Kordon kanı kök hücreleri Avrupa da, belli spesifikasyonlara ve kriterlere uygun saklandıklarıı taktirde, ILAÇ statüsünde olmaktadırlar. Tıpkı bir ilacın insanda iyileştirici ve bazen hayat kurtarıcı etkisi ispatlandığı gibi ve kabul edildiği gibi, kök hücrelerin de iyileştirici ve bazen hayat kurtarıcı etkisi tıbben Avrupa da ispatlanmıştır ve Avrupa Topluluğu Sağlık Birimi ve Avusturya Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilmiştir. Bundan dolayı, bu kriterlere uygun saklandığı taktirde, kordon kanı kök hücreleri, ILAÇ statüsünde olmaktadırlar. Lifecord da saklanan kök hücreler bu kaliteye ve kriterlere uygun olduklarından, ILAÇ statüsüne alınmaktadırlar ve böylelikle iyileştirici ve bazen hayat kurtarıcı etkileri garanti edilmektedir.

7 - Lifecord Kordon Kanı Bankası nı diğer bankalardan ayıran başlıca özellikler nelerdir? Lifecord u diğer bankalardan ayıran özelliklerin en başında ömür boyu saklama garantisi gelmektedir. Diğer birçok bankayla aynı fiyat kategorisinde olmasına rağmen, Lifecord, teknik özelliklerinden dolayı ömür boyu saklama garantisi vermektedir. Bazı diğer bankalarda fiyat aynı olmasına rağmen, saklama süresi 12 sene kadar düşük olmaktadır. Bir diğer özellik ise Lifecord da kök hücrelerin çoğaltılabilinmesidir. Amerika da legal olarak yasak olan bu işlem, Avrupa da bugüne kadar sadece Lifecord tarafından mümkün kılınmaktadır. İlerleyen teknolojilerle, bu çoğaltma oranının 30 dan daha da yükseltilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Lifecord Kordon Kanı Bankası Avusturya da bulunduğundan, Türkiye ye çok yakın bir konumdadır ve bundan dolayı nakliye süresi kanın Türkiye içinde saklanması kadar kısadır. En önemli özelliklerden birisi, ihtiyaç durumunda kök hücrelerin ücretsiz olarak, dünyada aile tarafından belirlenen herhangi bir hastaneye özel bir şahıs ile ulaştırılmalarıdır. Gümrüğe takılma veya zamanında elinize geçme sıkıntısı yaşamadan, banka tarafından görevlendirilen bir kişinin elinde, sıvı nitrojen tankı içine, kök hücre aile istediği zaman ellerine ulaştırılmaktadır.

Resmi Gazete Tarihi: 05.07.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25866

Resmi Gazete Tarihi: 05.07.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25866 Resmi Gazete Tarihi: 05.07.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25866 KORDON KANI BANKACILIĞI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Yönetmelik. Kordon Kanı Bankacılığı Yönetmeliği

Yönetmelik. Kordon Kanı Bankacılığı Yönetmeliği Sağlık Bakanlığından: Yönetmelik Kordon Kanı Bankacılığı Yönetmeliği BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı, Kordon Kanı Bankası

Detaylı

Hayat kurtarmak güzeldir. Kök Hücre Vericileri Için Bilgiler

Hayat kurtarmak güzeldir. Kök Hücre Vericileri Için Bilgiler Hayat kurtarmak güzeldir. Kök Hücre Vericileri Için Bilgiler Gelecekte bir gün hiç kimsenin kan kanserine yenik düşmemesi en büyük amacımız. Bu yolda verdiğimiz mücadelede bizi desteklediğiniz için size

Detaylı

Diyaliz ve Nakil Hastaları İçin Soru ve Cevaplarla BÖBREK NAKLİ

Diyaliz ve Nakil Hastaları İçin Soru ve Cevaplarla BÖBREK NAKLİ Diyaliz ve Nakil Hastaları İçin Soru ve Cevaplarla BÖBREK NAKLİ Dr. Murat Tuncer Aileme Yakınlarının organlarını bağışlayanlara BÖBREK NAKLİ Dr. Murat Tuncer BÖBREK NAKLİ GİRİŞ Böbrek yetmezliğinin en

Detaylı

Önce Sağlık. Sayı 18 Kasım 2011 Aspirin Ücretsizdir ORGAN NAKLİ ÖZEL SAYISI. www.bobreknakliturkiye.net

Önce Sağlık. Sayı 18 Kasım 2011 Aspirin Ücretsizdir ORGAN NAKLİ ÖZEL SAYISI. www.bobreknakliturkiye.net Önce Sağlık Sayı 18 Kasım 2011 Aspirin Ücretsizdir ORGAN NAKLİ ÖZEL SAYISI w w w.gophastanesi.com.tr www.bobreknakliturkiye.net BÖBREK NAKİL MERKEZİ VERİCİLERİN ve ALICILARIN NAKİL HAZIRLIK TETKİKLERİNDEN

Detaylı

DİNAMİK SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR

DİNAMİK SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR DİNAMİK SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR Allianz Sigorta AŞ. ( Allianz ) aşağıda belirtilen Özel Şartlar ( Özel Şartlar ), ilişik Sağlık Sigortası Genel Şartları, Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği çerçevesinde,

Detaylı

Sayı 4 / 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sayı 4 / 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sayı 4 / 2011 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİNE BAĞLI ORGAN NAKLİ MERKEZLERİ Başkent Üniversitesi Hastanelerine Bağlı Organ Nakil Merkezlerimize nakil olmak için

Detaylı

HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013

HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013 KONYA T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Bölgenin Sağlık Güvencesi... HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013 1.GİRİŞ Hastane Rehberi : Bu rehber hastanemiz tarafından hastalarımızın

Detaylı

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır. İmplantlar (Diş Ekimi) Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde

Detaylı

DKMS Kordon Kanı Bankası. Kordon kanı bağışı hakkında bilgiler

DKMS Kordon Kanı Bankası. Kordon kanı bağışı hakkında bilgiler Kordon kanı nedir? DKMS Kordon Kanı Bankası kâr amacı gütmeyen limitet şirket Kordon kanı bağışı hakkında bilgiler Bebeğiniz hamilelik esnasında kordon bağı ile sağlıklı bir gelişim için gerekli olan tüm

Detaylı

SÜT KATEGORİSİ SORU KATALOĞU

SÜT KATEGORİSİ SORU KATALOĞU SÜT KATEGORİSİ SORU KATALOĞU İÇİNDEKİLER I. Aseptik Ambalajlama II. Süt Kategorisi III. Okul Sütü Projesi IV. Laktoz İntoleransı V. Süt Zehirlenmesi I. ASEPTİK AMBALAJLAMA 1. Aseptik işlem ve ambalajlama

Detaylı

IMF_B06_Kök Hücre Naklini Anlamak. Kök Hücre Naklini Anlamak

IMF_B06_Kök Hücre Naklini Anlamak. Kök Hücre Naklini Anlamak Kök Hücre Naklini Anlamak MİYELOM HASTA KILAVUZU TEST SONUÇLARINIZI ANLAMAK Değerli hasta ve hasta yakınlarımız; bu kitapçıklar sizlere Hematoloji Uzmanlık Derneği tarafından hastalığınız sürecinde karşınıza

Detaylı

SAGLIK. ÖZEL EKi. Sağlık turizminde Türkiye nin dünya lideri olmasını hedefleyen Sağlık Bakanlığı, 20102014 Stratejik Eylem Planı nda

SAGLIK. ÖZEL EKi. Sağlık turizminde Türkiye nin dünya lideri olmasını hedefleyen Sağlık Bakanlığı, 20102014 Stratejik Eylem Planı nda Kadınların korkusu PKOS Centrum Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Recai Pabuçcu, üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 15 ila 20 sinde görülen PKOS rahatsızlığının adet düzensizliği,

Detaylı

HASTA ve ZİYARETÇİ KLAVUZU

HASTA ve ZİYARETÇİ KLAVUZU HASTA ve ZİYARETÇİ KLAVUZU Özel Yücelen Hastanesi ne hoş geldiniz artık bizim misafirimizsiniz ve tedaviniz süresince sağlığınıza kavuşmanız amacıyla sizlere her anlamda yardımcı olmaya çalışacağız. Hastanemizde

Detaylı

Modülün içeriğine giriş

Modülün içeriğine giriş Modülün içeriğine giriş İşbu modül, Almanya, Avusturya ve Türkiye de sigortacılık eğitimine dair Almanca ve Türkçe lisanlarında verilecek temel eğitim planının bir parçasıdır. Hedef gruplar, sigorta kuruluşlarında

Detaylı

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri İçindekiler 02 03 03 03 03 05 05 06 06 06 07 11 11 12 12 12 14 14 15 ÖNSÖZ ERKEKLER İÇİN; Risk Faktörlerinin Analizi Üreme Yeteneğini Korumak Kanser Tedavileri ve Kısırlık

Detaylı

Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1

Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1 Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1 TÜRKİYE BEYİN AKSİYON GRUBU European Brain Council, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi onayı ile, 2014 yılını Avrupa Beyin Yılı olarak ilan etmiştir. Avrupa beyin

Detaylı

Vitamin Sağlık Sigortası 1 / 16 Allianz Sigorta A.Ş.

Vitamin Sağlık Sigortası 1 / 16 Allianz Sigorta A.Ş. VİTAMİN SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR Allianz Sigorta AŞ. ( Allianz ) aşağıda belirtilen Özel Şartlar ( Özel Şartlar ), ilişik Sağlık Sigortası Genel Şartları ve poliçede teminat olarak yer alıyorsa Hayat

Detaylı

ISSN: 1307-220X. MART 2012 / Sayı 11. Kent Haber. Kanser ve depresyon Cana can olmak. Kanser hastalarının en büyük yardımcısı beyaz melekler

ISSN: 1307-220X. MART 2012 / Sayı 11. Kent Haber. Kanser ve depresyon Cana can olmak. Kanser hastalarının en büyük yardımcısı beyaz melekler ISSN: 1307-220X MART 2012 / Sayı 11 Kent Haber Kanser ve depresyon Cana can olmak Kanser hastalarının en büyük yardımcısı beyaz melekler Medikent, Kent Sağlık Grubu'nun ücretsiz kurumsal iletişim yayınıdır.

Detaylı

Hasta Bilgilendirme El Kitabı

Hasta Bilgilendirme El Kitabı Hasta Bilgilendirme El Kitabı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Ankara İli 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma

Detaylı

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR Allianz Sigorta AŞ. ( Allianz ) aşağıda belirtilen Özel Şartlar ( Özel Şartlar ), ilişik Sağlık Sigortası Genel Şartları ve poliçede teminat olarak yer alıyorsa Ferdi

Detaylı

ULUSAL İLİK DONÖR PROGRAMI HASTA HAKLARI BÜROSU. Nakil Süreci. Kemik İliği Ve Kordon Kanı Nakline Giriş. 1.888.999.6743 I marrow.

ULUSAL İLİK DONÖR PROGRAMI HASTA HAKLARI BÜROSU. Nakil Süreci. Kemik İliği Ve Kordon Kanı Nakline Giriş. 1.888.999.6743 I marrow. ULUSAL İLİK DONÖR PROGRAMI HASTA HAKLARI BÜROSU Nakil Süreci Kemik İliği Ve Kordon Kanı Nakline Giriş 1 İçindekiler: Ulusal Kemik İliği Donör Programı 2 Giriş 4 Potansiyel tedaviler 4 Seçenekleriniz hakkında

Detaylı

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ SPA REZERVASYON İŞLEMLERİ 811ORK178 Ankara, 2012 1 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

VIP SILVER, VIP GOLD, VIP PLATINUM SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLARI

VIP SILVER, VIP GOLD, VIP PLATINUM SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLARI VIP SILVER, VIP GOLD, VIP PLATINUM SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLARI 1. SİGORTA KONUSU ve KAPSAMI Sigortacı, işbu sigorta ile sigortalı ve/veya sigortalıların, sigorta sözleşmesi dönemi içerisinde sigorta

Detaylı

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ MEME HASTALIKLARI FR-HYE-04-301-07 Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri nedeniyle dünyada her yıl 5 milyon kadının meme kanseri tedavisi gördüğü bildiriliyor. Günümüzde meme kanseri

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım Önsöz Bu broşür genel enformasyon sağlamaktadır; broşürün yönetmelik maddelerinin tamamını tam olarak kapaması mümkün değildir. Burada

Detaylı

OPTİMUM SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR

OPTİMUM SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR OPTİMUM SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR Allianz Sigorta AŞ. ( Allianz ) aşağıda belirtilen Özel Şartlar ( Özel Şartlar ), ilişik Sağlık Sigortası Genel Şartları ve poliçede teminat olarak yer alıyorsa Hayat

Detaylı