Bölgesel İzleme Uygulama ve Araştırma Merkezi MERSİN 2015

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bölgesel İzleme Uygulama ve Araştırma Merkezi MERSİN 2015"

Transkript

1 Bölgesel İzleme Uygulama ve Araştırma Merkezi MERSİN 2015

2 AMACIMIZ Bölgesel ve kentsel kapsamda fiziki, demografik, sosyal, kültürel ve ekonomik konularda veri tabanı oluşturmak, Coğrafi ve kent bilgi sistemi kurmak, mekansal ve istatistiki verileri güncellemek ve raporlara dönüştürmek, Ulusal ve uluslararası düzeyde kongre, konferans, seminer, sempozyum ve panel düzenlemek, Üniversitenin kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliştirerek bölgenin kalkınmasına hizmet vermektir.

3 FAALİYET ALANLARIMIZ a) Bölgesel ve kentsel kapsamda fiziki, demografik, sosyal ve ekonomik gelişmeler hakkında veri tabanı oluşturmak, coğrafi bilgi sistemi ve kent bilgi sistemi kurmak, mekansal ve istatistiki verileri güncellemek ve dönemsel raporlara dönüştürmek, araştırma projeleri yürütmek, araştırma sonuçlarını kamu kurumları, kalkınma ajansları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile paylaşmak, b) Ulusal ve uluslararası düzeyde kongre, konferans, seminer, sempozyum, paneller düzenlemek, c) Kuruluş amacına uygun olarak yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlar ile gerçek kişilerin istekleri üzerine rapor, danışmanlık ve bilirkişilik hizmetleri vermek, ç) Yurtiçi ve yurtdışından Merkezin ilgi alanına giren konularda çalışacak uzmanları, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmacıları, FARABİ, ERASMUS, LEONARDO gibi değişim programları kapsamında araştırmacı ve öğrenci kabul etmek, Yönetim Kurulu veya personelinin bu programlarına katılımını sağlamak,

4 FAALİYET ALANLARIMIZ d) Görev alanına giren konularda seminer, sertifika programı ve eğitim programları düzenlemek, e) Kent araştırmalarının gelişmesi ve ilerlemesi için ödüllü yarışmalar düzenlemek, f) Merkezin kuruluş amacına uygun olarak, yurtiçi ve yurtdışında merkezi idareler, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarınca desteklenen araştırma ve uygulama projelerini üstlenmek, bu kuruluşlarla araştırma projelerinde ortak olarak yer almak ve işbirliğinde bulunmak, g) Kamu kuruluşları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile karşılıklı imzalanacak protokoller ile karşılıklı personel görevlendirme ve veri tabanı paylaşımı yapmak, ğ) Araştırma ve uygulama çalışmaları sonunda konu ile ilgili bilimsel yayın yapmak, h) Kamu ve özel kuruluşlara danışmanlık hizmeti vermek, ı) Merkezin kuruluş amacına uygun diğer çalışmaları yapmak.

5 KURUMSAL YAPI Mersin Üniversitesi Bölgesel İzleme ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği, 29 Nisan 2013 Pazartesi, sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Mersin Üniversitesi bünyesinde kurulan BİAMER faaliyetlerini, Merkez Müdürü, 5 Yönetim Kurulu Üyesi ve 2 uzman ile yürütmektedir. Teknik Bilimler Yüksek Okulu ndan Öğr. Gör. Mahmut Yücel ÖZCAN merkezimize teknik destek sağlamaktadır.

6 KURUMSAL YAPI (Destek Verenler) BİAMER yürüttüğü çalışmalarda Mersin Üniversitesi nin çeşitli fakültelerinde öğretim üyelerinden de destek almaktadır. Çalışmalarımıza katkıda bulunan öğretim üyeleri aşağıda verilmiştir. 1. Yrd. Doç. Dr. Bediz BAYRAKTAR (İİBF/Kamu Yönetimi) 2. Doç. Dr. Ayşe DEVRİM BAŞTERZİ (Tıp Fakültesi/Psikiyatri) 3. Yrd. Doç. Dr. Tolga TÖREN (İİBF/İktisat) 4. Prof. Dr. Ayşe AZMAN (Fen Edeb./Sosyoloji) 5. Prof. Dr. Cafer Tayyar ŞAŞMAZ (Tıp Fakültesi/Halk Sağlığı)

7 PAYDAŞLARIMIZ Mersin Üniversitesi Rektörlüğü ve Kurum Yönetimi ile karşılıklı imzalanan protokoller ile diğer kurumlarla veri, deneyim paylaşımı, işbirliği ile ortak çalıştay, sempozyum, konferans düzenlenmektedir.

8 ÇALIŞMALARIMIZ MERSİN ULAŞIM ÇALIŞTAYI ( ) Mersin Büyükşehir Belediyesi ve BİAMER ortak çalışması ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenmiştir. 12 konu başlığında 36 kurum ve kuruluşun katılımıyla düzenlenen çalıştay sonucu biamer.net web sayfasında yayınlanmaktadır. Ayrıca sonuç raporu gerekli kurumlara gönderilmiştir.

9 ÇALIŞMALARIMIZ SURİYELİ GÖÇMENLERİN SORUNLARI ÇALIŞTAYI ( ) Mersin Üniversitesi nde BİAMER tarafından düzenlenen çalıştayda 8 konu başlığında davetli katılımcılarla yuvarlak masa toplantıları düzenlenmiş ve sonuç raporu oluşturulmuştur. Sonuç raporu gerekli kurumlara gönderilmiş ve biamer.net sayfasında yayınlanmaktadır.

10 ÇALIŞMALARIMIZ (Devam Eden) MERSİN TURİZM ÇALIŞTAYI (2015) BİAMER, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Turizm Platformu işbirliği ile düzenlenecek çalıştayın hazırlıkları devam etmektedir. MERSİN SAĞLIKLI KENTLER YILLIK RAPORU (2015) Mersin ili için Sağlıklı Kentler Raporu hazırlıkları 2015 yılında devam etmektedir. ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI DOĞRUDAN DESTEK BAŞVURUSU (2015) Araştırma Merkezi nin teknolojik altyapısını oluşturmak ve geliştirmek için ÇKA doğrudan destek başvurusunda bulunulmuştur. HORIZON 2020 KENTSEL LOJİSTİK PROJESİ BAŞVURUSU (2015) Horizon 2020 programına Kentsel Lojistik projesi alanında başvuruda bulunulmuştur. ERDEMLİ EKONOMİK KALKINMA STRATEJİSİ ve YOL HARİTASI (2015) 2015 yılında devam eden projelerden biri de Erdemli ilçesi için Ekonomik Kalkınma Stratejisi ve Yol Haritası hazırlanmasıdır.

11 ALTYAPI BİAMER, Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü nde Mimarlık Fakültesi Binası 1. katta kendine ait çalışma ofisinde 4 kişilik büro ve 12 kişilik toplantı salonu olarak hizmet vermektedir. Mersin Üniversitesi nin internet altyapısını kullanan Coğrafi Bilgi Sistemi sunucusu da merkezde barınmaktadır.

12 İNTERNET SERVİSLERİ ALTYAPISI Bölgesel coğrafi bilgi sistemi altyapısı çalışmalarını sürdüren BİAMER açık kaynak kodlu yazılımları tercih etmektedir. Kendi sunucusu üzerinde yayınlanan websitesi ile mekânsal bilgileri görsel ve çizelgesel olarak sayfa üzerinden son kullanıcılarla paylaşmaktadır.

13 İNTERNET SERVİSLERİ ALTYAPISI Açık kaynak kodlu internet üzerinden web harita servisimiz (WMS:Web Map Service), güncel paydaşlarımızın kullanabileceği bütün CBS programlarının erişebileceği sayısal haritalar yayınlamaktadır. Web Map Service

14 İNTERNET SERVİSLERİ ALTYAPISI Herhangi bir CBS programı kullanmayan son kullanıcılar için derlenmiş sayısal haritalar ve çizelgeler web sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Mersine ait sosyo-mekânsal göstergeler veri kaynaklarından elde edilen verilerin derlenmesi, konumsal ilişkilendirilmesi sonucunda üretilen sayısal haritalar olarak web sayfamızda yayınlanmaktadır. Bunun dışında kurumların/kişilerin çalışmalarına özgün sayısal haritalar da üretilip yayınlanabilmektedir.

15 İNTERNET SERVİSLERİ ALTYAPISI Örnek Uygulama Mersin genelinin mahalle ölçeğinde nüfusunun tarihsel gelişimine çizgelge ve grafik olarak web sitemizden erişilebilmektedir.

16 İNTERNET SERVİSLERİ ALTYAPISI Örnek Uygulama Mersin geneline ilçe ölçeğinde alınan iç göç oranları, hangi ilden Mersin in ilçelerine ne oranda yerleşildiği çizelge ve grafik olarak web sayfamızda yayınlanmaktadır. Bunun gibi analizlerin web sayfasında yayınlanmasına devam edilecektir.

17 BİAMER VERİTABANI İŞLEYİŞİ BİAMER, ofisinde yer alan sunucu üzerinde birçok servisi barındıran yazılımların çalıştığı bir sistem barındırmaktadır. İşleyiş şematik olarak şöyledir. Web sayfası ve online uygulamaların barındığı web sayfası sunucusu (Php ve Asp) Doğrudan işlenmiş sayısal haritalara erişim Üretilmiş sayısal haritalara web sayfası üzerinden erişim Veritabanına doğrudan erişim ile CBS çalışmaları doğrudan kaydetme, okuma, düzenleme Veritabanı sunucusu { Web uygulamaları için MySQL sunucu, Php ve Apache sunucu Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamaları için SQL sunucu, harita sunucusu Windows Server 2012 işletim sistemi tercih edilmiştir.

18 İLETİŞİM Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fikret ZORLU Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Tel : Dahili : 7720 Uzm. Servet KARACA Arş. Gör. Uğur DOĞAN (7753) biamer.net facebook.com/mersinbiamer Adres :Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Mimarlık Fakültesi Yenişehir/MERSİN

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma ancak yerelin potansiyelini harekete geçirerek gerçekleşmektedir. Başta AB üyesi ülkeler olmak üzere dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde

Detaylı

2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012

2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012 2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012 AĞUSTOS 2012 Sayfa 0 Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Performans Göstergeleri İstatistikler 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Interim Report Summary page 155 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Doküman

Detaylı

- 1-2013 YILI ARA FAALİYET RAPORU

- 1-2013 YILI ARA FAALİYET RAPORU - 1 - İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 4 GRAFİKLER... 5 ŞEKİLLER... 5 KISALTMALAR... 6 YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU... 8 GENEL SEKRETER SUNUŞU... 9 A. GENEL BİLGİLER... 11 A.1. Misyon ve Vizyon... 11 A.2. Yetki,

Detaylı

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU 21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 4 I. GENEL BİLGİLER... 5 A. Misyon ve Vizyon... 5 B. Yetki, Görev ve Sorumluluklar...

Detaylı

İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ

İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı ve kapsamı; İstanbul

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU AĞUSTOS-2010 SUNUŞ Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

T. C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM

T. C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM T. C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin

Detaylı

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME (AR-GE) BİRİMLERİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME (AR-GE) BİRİMLERİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME (AR-GE) BİRİMLERİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, il millî eğitim müdürlükleri araştırma

Detaylı

BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI

BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI 2010 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01.01.2010 31.12.2010) -Ekim 2010- İÇERİK A. KURUMSAL GELİŞİM VE YÖNETİM FAALİYETLERİ... 3 1. İnsan Kaynaklarına İlişkin Faaliyetler...

Detaylı

T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER

T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER 1. DURUM ANALİZİ 5 1.1. TARİHÇE 5 1.2. BUGÜNKÜ DURUM 5 1.3. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ 11

Detaylı

YÖNETMELİK. Işık Üniversitesinden: IŞIK ÜNİVERSİTESİ ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME, ÇEVRE EĞİTİMİ, KUŞ ARAŞTIRMA VE HALKALAMA UYGULAMA VE

YÖNETMELİK. Işık Üniversitesinden: IŞIK ÜNİVERSİTESİ ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME, ÇEVRE EĞİTİMİ, KUŞ ARAŞTIRMA VE HALKALAMA UYGULAMA VE 17 Ekim 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28444 Işık Üniversitesinden: YÖNETMELİK IŞIK ÜNİVERSİTESİ ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME, ÇEVRE EĞİTİMİ, KUŞ ARAŞTIRMA VE HALKALAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ

Detaylı

İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU

İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU 2 SUNUŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU 2008 yılının ikinci yarısında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve 2009 yılı ikinci yarısından itibaren aktif

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu ii 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu iii Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu (Ocak Haziran) iv 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu SunuĢ 2009 yılından itibaren sorumluluk bölgesi olan Hatay,

Detaylı

2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU GİRİŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 30. maddesinde Genel yönetim kapsamındaki

Detaylı

Şehit Fethi Bey Cad. No: 49/1 Birlik Plaza K:3 35210 Gümrük İZMİR T (0232) 489 81 81 F: (0232) 489 85 05 www.izka.org.tr info@izka.org.

Şehit Fethi Bey Cad. No: 49/1 Birlik Plaza K:3 35210 Gümrük İZMİR T (0232) 489 81 81 F: (0232) 489 85 05 www.izka.org.tr info@izka.org. Şehit Fethi Bey Cad. No: 49/1 Birlik Plaza K:3 35210 Gümrük İZMİR T (0232) 489 81 81 F: (0232) 489 85 05 www.izka.org.tr info@izka.org.tr İzmir Kalkınma Ajansı 2011 Faaliyet Raporu Mart 2012 Baskı Tarihi

Detaylı

Yaşamın Her Yerinde...

Yaşamın Her Yerinde... Yaşamın Her Yerinde... ÇİMSA FAALİYET RAPORU 2010 1. Kurumsal Yönetim İlkeleri ne Uyum Beyanı Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayınlanan Kurumsal Yönetim İlkelerinde

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç ve Kapsam Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; Avrupa Birliği Eğitim

Detaylı

T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ

T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Temel İlkeler MADDE 1 (1) Bu yönetmeliğin

Detaylı

Ara ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI. Aralık 2014. Kontrol Ortamı. Risk Değerlendirme. İzleme. Kontrol Faaliyetleri

Ara ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI. Aralık 2014. Kontrol Ortamı. Risk Değerlendirme. İzleme. Kontrol Faaliyetleri ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI Ara Kontrol Ortamı İzleme Risk Değerlendirme Aralık 2014 Bilgi ve İletişim Kontrol Faaliyetleri , Çukurova Üniversitesi Balcalı /ADANA www.cu.edu.tr

Detaylı

2015 Yılı Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Örnek Sorular

2015 Yılı Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Örnek Sorular 1. Aşağıdakilerden hangisi Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatının hizmet birimidir? A) Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu B) Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu C) Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü

Detaylı

TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI 2009 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI 2009 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI YILI ÇALIŞMA PROGRAMI ARALIK 17/12/ TRA1 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 1. TEMEL AMAÇLAR VE ÖNCELİKLER 5 2. YILI FAALİYETLERİ 5 2.1 KURUMSALLAŞMA FAALİYETLERİ 6 2.1.1 Ajansın

Detaylı

UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ

UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uzaktan

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEKANLIĞI GÖREV TANIMI FORMU

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEKANLIĞI GÖREV TANIMI FORMU Astları : : Rektör : Fakültedeki tüm öğretim üye ve elemanları ile tüm idari personel Fakülte ve birimlerinin sorumlusudur. kendisine çalışmalarında yardımcı olmak üzere Fakültenin kadrolu öğretim üyeleri

Detaylı

MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sosyal hizmet merkezlerini kapsar.

MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sosyal hizmet merkezlerini kapsar. SOSYAL HİZMET MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; sosyal hizmet müdahalesinin ve takibinin gerçekleştirilmesi, çocuk, genç, kadın,

Detaylı

DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI DEPREM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI DEPREM DAİRESİ BAŞKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK 06530 Eskişehir Yolu 9. Km. Ankara-TÜRKİYE WEB : http://www.deprem.gov.tr http://www.afad.gov.tr Baskı Yılı : Nisan 2011 İÇİNDEKİLER Deprem Dairesi 7 Ulusal Sismolojik Gözlem Ağı 14 Ulusal

Detaylı

Cevap : Fırat Kalkınma Ajansı TR B1 bölgesi kapsamında bulunan Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde faaliyet gösterecektir.

Cevap : Fırat Kalkınma Ajansı TR B1 bölgesi kapsamında bulunan Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde faaliyet gösterecektir. Kalkınma Ajansı Nedir? Cevap : Kalkınma Ajansı, ulusal düzeyde DPT koordinasyonunda, kendine özgü teknik ve finansman (bütçe) mekanizmasına sahip, kâr amacı gütmeyen, çabuk karar alıp uygulayabilen, merkezi

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNĠVERSĠTESĠ STRATEJĠK PLAN (2010-2014)

T.C. ATILIM ÜNĠVERSĠTESĠ STRATEJĠK PLAN (2010-2014) T.C. ATILIM ÜNĠVERSĠTESĠ STRATEJĠK PLAN (2010-2014) Ankara, Aralık 2009 ĠÇĠNDEKĠLER I. SUNUġ...4-5 1.1. Amaç...6 1.2. Kapsam 6 1.3. Ġlke ve Değerlerimiz 6-8 1.4. Stratejik Planlama Ekibi 9 II. KURUMSAL

Detaylı

Sakarya Ar-Ge ve Yenilikçilik Potansiyeli

Sakarya Ar-Ge ve Yenilikçilik Potansiyeli Sakarya Ar-Ge ve Yenilikçilik Potansiyeli Giriş Küresel rekabetin hız kazandığı günümüzde üretim bir ülkenin küresel pazarda öne çıkabilmesi, adından söz ettirebilmesi için en önemli eylemdir. Bir ülke

Detaylı