Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri. Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri. Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT)"

Transkript

1 Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT)

2 İçerik Atık Taşımaya İlişkin Mevzuat Atıkların Karayolunda Taşınmasına ilişkin Tebliğ Tebliğ kapsamında görev, yetki ve yükümlülükler Mobil Atık Takip Sistemi ve Kütle Denge Sistemleri Bakım ve Entegrasyon Projesi Proje hakkında genel bilgi MoTaT sistemi tanıtımı Atık Taşıma Firma ve Araçlarının Lisanslandırılması Lisanslandırma işlemlerinde genel hükümler Lisanslandırma işlemlerinde MoTAT uygulamasının kullanımı UATF Talep, Stok ve Satış İşlemlerinde MoTAT uygulamasının kullanımı MoTAT Taşıma İşlemi Aşamaları MoTAT taşıma ekranları Taşımanın aşamaları

3 ATIK TAŞIMAYA İLİŞKİN MEVZUAT Çevre Kanunu Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR)

4 Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ BİRİNCİ BÖLÜM İKİNCİ BÖLÜM ÜÇÜNCÜ BÖLÜM DÖRDÜNCÜ BÖLÜM BEŞİNCİ BÖLÜM ALTINCI BÖLÜM YEDİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar ile Genel İlkeler Yükümlülükler Mobil Atık Takip Sistemi Lisanslandırma İşlemleri Araç Takip Servis Sağlayıcıları (ATSS) ile Atık Takip Hizmet Sağlayıcılarının (ATHS) Nitelikleri ve Yetkilendirilme Ulusal Atık Taşıma Formu (UATF) Bulundurma Zorunluluğu ve Kullanımı Çeşitli ve Son Hükümler

5 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Görev ve Yetkileri Atık taşıma esaslarını belirlemek Mobil Atık Takip Sistemini oluşturmak Atık Takip Hizmet Sağlayıcısı ve Araç Takip Servis Sağlayıcılarını yetkilendirmek ve yükümlülüklerini yerine getirilmediğinin tespit edilmesi durumunda yetkisini iptal etmek Mobil cihazın özeliklerini belirlemek (İletişim protokolünü belirler) * İletişim Protokolü: MoTAT Sistemi kapsamında genel tanımların yer aldığı, kullanım senaryoları, web servis metotları, erişim bilgileri ve servislerin kullanım yöntemlerini içeren protokoldür.

6 Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Görev ve Yetkileri Atık taşıma firma ve araçlarına MoTAT üzerinden lisans vermek Lisans koşullarına uymayan firma ve araçların lisansını iptal etmek UATF stok ve satış bilgilerini MoTAT Sistemini kullanarak kayıt altına almak MoTAT Sistemini kullanarak UATF leri ücreti karşılığında atık üreticisine veya yetkilendirilmiş kuruluşlara vermek Lisanslı araçları yılda en az 1 kez denetlemek Tutarlılık kontrolünü yapmak (Atığın oluşumundan bertarafı/geri kazanımına kadar olan süreçte; atığın miktarı,atığın kodu ve bu atığa ait Ulusal Atık Taşıma Formu bilgilerinin, taşınan atık ile uyumunun kontrolü) Atık taşıma lisansı almak üzere başvuran firmanın talebine istinaden araçla taşınabilecek olan atık kodlarını belirlemek

7 Atık Üreticisinin yükümlülükleri Bakanlık veri tabanına kayıt olmak. Tesisten kaynaklanan atığın UATF nin ilgili bölümünü doldurmak, Taşıma işlemine ilişkin uyuşmazlık durumunda bağlı oldukları il müdürlüğüne durumu bildirmek. Atık taşıma lisansı olmayan veya lisans süresi biten firmalar ve araçlar ile taşıma işlemi yapmamak, bu firmaların tespit edilmesi durumunda il müdürlüğüne bilgi vermek. İl müdürlüklerinden temin edilen UATF lerin ilgili bölümlerini doldurmak Atığa ilişkin UATF leri MoTAT sistemini kullanarak doldurmak Basılı ve ıslak imzalı olan UATF lerin MoTAT sistemindeki UATF ile aynı olduğunu kontrol etmek

8 Atık taşıma firmalarının yükümlülükleri Atık taşıma firma/araç lisansı almak Araçlara mobil cihaz taktırmak ve kullanmak ADR mevzuatı yükümlülüklerini yerine getirmek UATF lerin ilgili bölümlerini doldurmak Zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmak

9 Geri kazanım ve bertaraf tesislerinin yükümlükleri UATF si olmayan atıkları tesise kabul etmemek Tutarlılık kontrollerini yapmak, sorun olması durumunda İl Müdürlüğüne bildirmek Basılı UATF ve MoTAT sistemi üzerinden UATF ilgili bölümlerini doldurmak

10 2. MOBİL ATIK TAKİP SİSTEMİ VE KÜTLE DENGE SİSTEMLERİ BAKIM VE ENTEGRASYON PROJESİ ÇED,İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Çevre Envanteri ve Bilgi Yönetimi Dairesi Başkanlığı

11 MOBİL ATIK TAKİP SİSTEMİ VE KÜTLE DENGE SİSTEMLERİ BAKIM VE ENTEGRASYON PROJESİ Atık taşıma işlemlerinin kayıt altına alınması ve bu şekilde tehlikeli atıkların izlenmesi, denetlenmesi konusundaki etkinliğin artırılması Kütle denge uygulaması ile tam entegrasyonunun sağlanarak geri kazanım/bertaraf sürecinin de izlenebilmesi ve denetlenmesi amaçlanmaktadır. Proje süresi : 90 gün Proje başlangıcı : 12 Eylül 2013 İhale Bedeli : Türk Lirası Garanti Süresi : Sistem kabulden sonra 1 yıl Firma : Mos Bilişim Teknolojileri Yazılım Dan. Hiz. Ltd. Şti. Proje Kabul : 10 Aralık 2013 Test süreci devam etmektedir.

12 Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT) Mobil Atık Takip (MoTAT) Sistemi: Her bir taşıma işlemine ilişkin bilgilerin kaynağında kayıt altına alınması, atık taşıma firma ve araçların lisanslandırılması, atık yüklü araçların seyir halindeyken izlenmesi ve bu şekilde atık taşıma işlemlerinin etkin bir şekilde denetlenmesi amacıyla hazırlanan çevrimiçi sistemdir. Sisteminin kullanıcıları: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Atık üreticileri/yetkilendirilmiş kuruluşlar Lisanslı geri kazanım/bertaraf tesisleri Lisanslı atık taşıma firmaları Atık Takip Servis Sağlayıcıları (ATSS)

13 Mobil Atık Takip Sistemi - Aşamaları Atık Taşıma Firma Lisansı ve Atık Taşıma Araç Lisansı verilmesi, Basılı UATF lerin talep, satış, stok işlemleri, Mevcut UATF lerin çevrimiçi doldurulması ve onaylanması, Atıkların yüklenmesi ve boşaltılmasını da kapsayan taşıma işlemi, Atık yüklü araçların seyir halindeyken mobil cihaz vasıtasıyla takip edilmesi, Yeni uygulama ile sağlanacak Toplanan verinin izlenmesi, değerlendirilmesi ve raporlanması Bu işlemler adresinde yer alan uygulamadan gerçekleştirilecektir.

14 Mobil Atık Takip Sistemi Proje sonucunda yenilenen MoTAT sistemi ile il müdürlükleri tarafından; a) Atık taşıma firma ve araçlarına lisans verilecektir. b) UATF lerin talep, satış, stok işlemleri yapılacaktır. c) Lisanslı firma ve araçlarının lisanslarının takibi yapılacaktır. Yeni uygulama da yer alacak. d) Seyir halindeki araçların izleme işlemleri yapılacaktır.

15 3. Atık Taşıma Firma ve Araçlarının Lisanslandırılması

16 Firma ve Araçların Lisanslandırılması Genel Hükümler- I Firma lisansı gerçek ve tüzel kişiler için düzenlenir. Firma lisans süresi 5 yıldır. Firmaya bağlı araç lisansı geçerlilik süresi, firma lisansı geçerlilik süresini aşamaz. Lisans belgeleri MoTAT sistemi kullanılarak firmaya ve firmaya bağlı araca ayrı ayrı düzenlenir. Firma lisansı alınabilmesi için en az bir araç için lisans alınması zorunludur. Tek başına firma lisansı ya da tek başına araç lisansı verilemez. Atık taşıma firma lisansı ve atık taşıma araç lisansı devredilemez. Lisans alma şartlarında bir değişiklik olması durumunda lisans yenilenir.

17 Firma ve Araçların Lisanslandırılması Genel Hükümler- II Yeni eklenen araç lisanslarıyla birlikte firma lisansı yenilenir ancak firma lisans süresi uzatılmaz ve firma lisans ücreti tekrar alınmaz. Firma lisansı, firmanın merkez adresinin ticaret sicile kayıtlı olduğu ilin il müdürlüğünce düzenlenir. Bu lisansa bağlı olmak koşuluyla, atık taşıyacak araçlar için taşıma lisansı farklı bir il müdürlüğünce düzenlenebilir. Mevzuata aykırı fiillerden dolayı firma lisansının iptal edilmesi durumunda firma lisansına bağlı tüm araç lisansları da iptal edilir. Lisansı iptal edilen firmaya iptal tarihinden itibaren 6 ay süreyle yeni lisans belgesi düzenlenmez.

18 Firma ve Araçların Lisanslandırılması Genel Hükümler- III Firma, MoTAT sistemini kullanabilmek için gerekli olan kullanıcı kodu ve şifre bilgilerini alır. Firma, MoTAT sistemi kullanılarak bildirilen her türlü bilgiden sorumludur. Tehlike sınıfını gösteren etiketleri ve ADR nin güncel versiyonuna uygun işaretleri kullanılır. Araç lisansına yeni atık kodu eklenmesi talebini, aracın lisans alımı tarihini takip eden 30 günden sonra yapabilir. Lisans süresi uzatılmaz, ücret alınmaz.

19 Lisanslandırma İşlemlerinde Firma ve araç bilgileri eklendikten sonra sistem tarafından otomatik olarak üretilen lisans numarası kullanılır ve matbu lisans belgesi çıktısı sistemden alınarak imzalandıktan sonra ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce firmaya teslim edilir. Mevcut mobil cihazı ve iletişim alt yapısı olan firmaların Bakanlıkça talep edilen şartları ve gerekli entegrasyonu sağlaması durumunda bu cihazların kullanımına devam edilebilir.

20 Firma lisansı başvurusunda istenen bilgi ve belgeler Firmanın adı, adresi, telefon numarası, vergi numarası. Firma sahibinin/sahiplerinin adı, adresi, telefon numarası. Ticari sicil gazetesi, imza sirküleri. Lisans alacak araçların plakalarını ihtiva eden firma yetkililerince imzalı yazı. Karayolu Taşıma Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak alınmış geçerli yetki belgesi örneği (C1, C2, K1, K2, L1, L2, M1, M2, M3). Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Sorumluluk Sigortaları Hakkında Karar doğrultusunda yapılan mali sorumluluk sigortası. İl müdürlüğünce gerekli görülmesi durumunda bu belgelere ilaveten istenecek bilgi ve belgeler.

21 Lisans alacak firmalarda aranacak şartlar Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğin 25 inci maddesinde geçen hükümlere göre güvenlik danışmanı bulundurmak. Atıkların taşınmasında Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik hükümleri geçerli olup, söz konusu Yönetmeliğin 8 inci bölümünde verilen yükümlülükleri sağlamak.

22 Araç lisansı başvurusunda istenen bilgi ve belgeler -1 Aracın ait olduğu firmanın/şahsın adı, adresi ve telefon numarası. Araç ruhsat fotokopisi. Taşınacak atıkların, Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK- IV üne göre atık kodları listesi. Aracın Taşıyabileceği Tehlikeli Atık Sınıfları (Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-III ünde yer alan A-Tehlikeli Kabul Edilen Atıkların Özellikleri-H kodları). Atığın taşınacağı ambalaj türü. Taşınacak atığın her biri için ayrı ayrı fiziksel ve kimyasal özelliği. Olabilecek kazalara karşı ilk müdahale ve ilk yardımda kullanılacak malzemeler listesi ve acil müdahale planı.

23 Araç lisansı başvurusunda istenen bilgi ve belgeler -2 Araçlara monte edilmiş mobil cihaza ilişkin satış sözleşmesi, çalışır durumda olduğunu gösterir test sonuçları ve kullanıcı eğitim belgeleri. Atık taşıyacak her bir araç için aracın trafiğe çıkma ve tehlikeli madde taşıması konusunda uygunluğunu gösteren, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yetkilendirilmiş periyodik araç muayenesi ve yola elverişlilik muayene hizmeti veren kurum/kuruluşlarca düzenlenen uygunluk belgesi. Araç sürücülerinin ad-soyadı, TC kimlik numarası, SRC5 türü mesleki yeterlilik belgesi, sürücü ehliyet fotokopisi, telefonu ve e-posta adresi. Sürücülerin, aracın bağlı bulunduğu firmada çalıştığını gösterir sigorta kayıtları. Tıbbi atık taşıma aracının bu tebliğin Ek-V inde belirtilen teknik özelliklere sahip olduğunu gösteren teknik rapor. İl müdürlüğü gerekli görmesi durumunda bu belgelere ilaveten istenecek bilgi ve belgeler.

24 Lisans alacak araç sürücülerde aranan şartlar Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik gereği, SRC5 türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olunması. Atık taşımacılığı yapmak için eğitim sertifikasına sahip olunması. Acil durumlarda uygulanmak üzere alınacak tedbirlere ilişkin talimatnameler konusunda eğitimli olunması. Mobil cihazın kullanımı konusunda eğitim alınmış olması.

25 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Müdürlükleri giriş ekranı

26 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Firma Lisans Listesi

27 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Araç Lisansı Listesi

28 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Araç Şoför Bilgileri

29 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Yeni Firma Lisansı Ekle

30 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Firma Sahibi Bilgileri - Ekle Lisans oluşturmak için: 1. Firma (bakanlığa kayıtlı tesis) ve lisans bilgileri girilir 2. EKLE Butonu ile ; firma sahibi, şoförler ve araçlar eklenir. 3. Kaydet butonu ile lisans bilgileri kaydedilir. 4. Lisans belgeleri imzalanmak üzere sistemde oluşturulan matbu yazı bastırılır.

31 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Taşıma Yapacak Araç Şoför - Ekle

32 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Firmaya Bağlı Lisanslı Araçlar - Ekle

33 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Araç Mobil Cihaz İşlemleri Bir aracın uygunluğu il müdürlüğü tarafından denetlendikten sonra başvurunun uygun bulunması durumunda, mobil cihaz taktırmak üzere ATSS lere yönlendirilir. ATSS araca cihazı taktıktan sonra Bakanlığa bu işlemi bildirir. Bu bildirim daha sonra il müdürlüğü ekranına düşer. ATSS Mobil cihaz işlem bildirimi ekranında bir bildirim seçildiğinde, bildirim ile ilgili araç lisans bilgileri görüntülenir. Aracın cihaz takma sonrası başvuru sahibinin getirdiği belgeler ile ATSS nin bildirimi ve o plakalı aracın lisans bilgileri karşılaştırılır. Bilgiler doğru ise işlem onaylanır. Lisans verme işlemleri tamamlanır. Araç taşıma yapmaya başlayabilir. Aynı durum cihaz sökme için de geçerlidir. Sökme bildirimi onaylandığında araç artık atık taşıyamaz.

34 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Araç Lisans Belgesini Üret Firma Lisans Belgesini Üret Firma Lisans belgesi için buraya tıklayınız ile Araç lisans belgesi için buraya tıklayınız kısımlarında açılan alana lisansa imzayı atacak kişinin bilgileri girilir ve «Araç Lisans Belgesini Üret» veya «Firma Lisans Belgesini Üret» butonuna tıklanır. Uygulama tarafından oluşturulan matbu belge bastırılır.

35 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Firma Lisansı Güncelle Firma Lisansı Sil Firma lisansı butonu ile ulaşılan firma listesi ekranından gerçekleştirilir.

36 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri Araç Lisansı Güncelleme: Araç lisansları butonundan lisanslı araçlar listelenir, güncelleme ve araç lisans detaylarına ulaşılır. Araç lisansı ve şoför bilgilerini ekleme, güncelleme ve silme işlemlerine «Firma Lisansına Git» butonundan ulaşılır.

37 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Dışı Firma İşlemleri Araç Lisans İşlemleri İl müdürlüklerinin illeri dışına araç lisansı vermesi amacıyla geliştirilmiştir. Örnekte Ankara il kullanıcısı tarafından Adana ilinde lisansı olan bir firmaya araç eklenecektir. «Firma Lisans Listesi» butonuna basıldığında o ile ait lisans bilgileri gelir.

38 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Dışı Firma İşlemleri Araç Lisans İşlemleri Burada il bilgisi «Ankara» olarak gelecektir. Sil butonu ile il bilgisi temizlenir. Yandaki Seçim Ekranına Git butonu ile il seçme penceresi açılır. Buradan firma lisansının bulunduğu «Adana» ili seçilir ve aşağıdaki Seç butonuna basılır.

39 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Dışı Firma İşlemleri Araç Lisans İşlemleri Ara butonu ile Adana ilindeki firma lisansları listelenir, araç lisansı eklenecek firma seçilerek güncelleme butonuna basılır.

40 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Dışı Firma İşlemleri Araç Lisans İşlemleri Açılan ekranda sadece araç ekleme ve güncelleme butonları görünmektedir. Araç ekleme işlemi gerçekleştirildiğinde; yeni araç lisans sütunu Başka İlden kolonunda araç lisansının verildiği il yazar.

41 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Dışı Firma İşlemleri Araç Lisans İşlemleri Bu işlem sonucunda firma lisansının bulunduğu «Adana» ilinden onay beklenir. Aynı şekilde başka bir ile eklenen aracın bilgileri güncellediğinde firma lisansının bulunduğu ilin onayı gerekir. İl Dışından Araç Lisansı Verme formundan il dışından verilen araç lisansları ve durumları takip edilmektedir.

42 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Dışı Firma İşlemleri Araç Lisans İşlemleri Ara butonu ile onay bekleyen araç lisanlarını listelenir. Yeni firma lisansı verilmiş eski kayıtların da listelenmesini istendiğinde Yeni Firma Lisansı Verilmiş Firmaları da Getir kutucuğunu işaretleyip arama yapılmalıdır.

43 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Dışı Firma İşlemleri Araç Lisans İşlemleri Adana ili Güncelle butonuna bastığında aşağıdaki ekran görüntülenir. Güncel firma lisansını bastırıp firmaya teslim edildikten sonra Firmaya Yeni Lisans Verildi butonuna basılır.

44 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıma Firma ve Araç Lisans İşlemleri İl Dışı Firma İşlemleri Araç Lisans İşlemleri Hatalı yapılan onay işlemini geri almak içi «Geri Al» butonu bulunmaktadır. Adana ili firma lisansını güncellemesi sonrasında bu yeni araç lisansına İl Dışından Eklenen Araçlar ekranından ulaşılabilir.

45 4. UATF Talep, Stok ve Satış İşlemlerinde MoTAT Uygulamasının Kullanımı

46 Talepte Bulunma Mobil Atık Takip Sistemi UATF İşlemleri İlin yeni UATF cilt talebinde bulunması sağlanır. Eğer daha önce bir talebi olmuşsa o görüntülenir, onun üzerinde güncelleme yapılır. Stok Bilgileri İle gönderilmiş cilt aralıkları görüntülenir. Listeden bir kayıt seçildiğinde, o cilt aralığıyla ilgili ilin yaptığı işlemler listelenir.

47 Mobil Atık Takip Sistemi UATF SATıŞ LISTESI / YENI SATıŞ KAYDı EKLE «Yeni Satış Kaydı Ekle» butonu ile doğrudan yeni satış kayıt girişine gidilir.

48 Mobil Atık Takip Sistemi UATF SATıŞ LISTESI / YENI SATıŞ KAYDı EKLE Ekle butonuna basılır. Cilt sayısı girilir, alttaki değerler otomatik hesaplanır. Satış ise satılan tesis seçilir. Kayıp/zaiyat ise tipi ve açıklama girilir. Kaydet butonuna basılır.

49 5. MoTAT Taşıma İşlemi Aşamaları

50 MoTAT- Mobil Atık Takip Sistemi ATIK AKIŞININ ETKİN BİÇİMDE İZLENMESİ UYGUNSUZ TEHLİKELİ ATIK TAŞIMASININ, GERİ KAZANIMININ VE BERTARAFININ ÖNLENMESİ ATIK ÜRETİCİLERİNİN EKSİK ATIK BEYANLARININ TESPİTİ RAPORLAMALARININ DOĞRU ve EKSİKSİZ YAPILABİLMESİ ACİL MÜDAHALELERİN EN KISA SÜREDE YAPILABİLMESİ

51 Atık Taşımada Online Takip Atığın Kaynağı Atığı Taşıyan Atığı Geri kazanan / Bertaraf eden

52 Atıkların Taşınması Sırasında Elde Edilen Veriler

53 Araç Takip Servis Sağlayıcısı (ATSS) Mobil cihazların montajı ve bakımı dahil olmak üzere buradan gelen bilgileri toplayıp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sunucularına, Bakanlık tarafından belirlenmiş iletişim protokolünü kullanarak gönderecek, Türkiye de kurulmuş bulunan kurum ya da işletmeler Yükümlülükler Sorumluluklar Bakanlıktan yetki belgesi almak Mobil cihaz temini, montaj, teknik destek ve iletişim alt yapısının oluşturulması Bilgilerin gizliliğinden ve Bakanlık sunucularına aktarılmasından, Veri kaybı yaşanmaması için gerekli önlemler alınmasından

54 Atık Takip Hizmet Sağlayıcısı (ATHS) Sistemin kullanılması ve mobil cihazların işletilmesi sırasında, sahadaki araçlara ve araçların ait oldukları firmalara eğitim, destek ve danışmanlık hizmeti verecek olan Türkiye de yerleşik kurum ya da işletmeleri, Yükümlülükler Bakanlıktan yetki belgesi almak Eğitim, Teknik Destek ve Danışmanlık verebilecek alt yapıya sahip olması

55 Mobil cihaz Atık taşıyan araçlar üzerine monte edilecek olan; araç konum bilgisi, aracın durumu, seyrine ilişkin bilgiler ile Bakanlıkça oluşturulan iletişim protokolü kapsamında belirlenen diğer bilgilerin ilgili birimlere aktarılmasını sağlayan, en az bir GPS modülü, mobil iletişim modülü ve veri giriş panelinden oluşan cihazdır. Mobil Cihaza girilmesi gereken bilgiler UATF Numarası Taşıma Kontrol Numarası (TKN) Taşıma Doğrulama Numarası (TDN) Boşaltma Onay Numarası (BON) Üretici tarafından çevrimiçi sisteme girilmediyse miktar bilgisi

56 Atık Üreticisi Lisanslı Taşıma Fiması ve Geri Kazanım/Bertaraf Tesisi MoTAT ekranları MoTAT Taşıma Aşamaları

57 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Üreticisi Ekranı Atık üreten tesisin ana sayfasında tesis bilgileri ve yapabilecek işlemler listelenir. Yeni taşıma talebi yapabilir Bekleyen taşıma taleplerini görüntüleyebilir Yoldaki transferleri görüntüleyebilir Tamamlanan transferleri görüntüleyebilir Taşıma Kontrol Numarası nı (TKN) görüntüleyebilir.

58 Mobil Atık Takip Sistemi Transfer Talebi Atık taşıma lisansı firmalardan atık taşıma talebinde bulunmak için kullanılır. Talep taslak olarak kaydedildiğinde güncellenebilir, silinebilir. Onaylanana kadar taşıyıcı ve üretici tarafından görünmez. Onaylandıktan sonra talep üzerinde güncelleme ve silme yapılamaz. Onaylı talepler taşıyıcı ve alıcı tarafından görülebilir.

59 Mobil Atık Takip Sistemi Atık Taşıyıcı Ekranı Taşıyıcı firmanın ana sayfasında tesis bilgileri ve yapabileceği işlemler listelenir. Ana ekranda tesis bilgileri, taşıyıcı işlemleri ve gönderim işlemleri vardır. Taşıma Doğrulama Numarasını (TDN) görüntüler.

60 Mobil Atık Takip Sistemi Geri Kazanım/Bertaraf Firmasının Ekranı GKB tesisinin ana sayfasında tesis bilgileri ve yapabilecek işlemler listelenir. Ana ekranda Tesis bilgileri Atık kabul işlemleri GKB işlemleri Atık gönderim işlemleri Boşaltma Onay Numarası (BON) görüntüleyebilir. Atık Gönderim İşlemleri GKB tesisinde oluşan ve (atık üreticisi olarak) gönderilen atıklardır.

61 Mobil Atık Takip Sistemi Taşıma İşlemi Aşamaları MoTAT sistemi kullanıcıları, Bakanlık çevrimiçi uygulamaları için verilen kullanıcı kodu ve parolasıyla sisteme giriş yaparlar. Taşıma işlemlerinde aşağıdaki aşamalar takip edilir: a) Taşıma işlemleri başlamadan önce, atık üreticisi/yetkilendirilmiş kuruluş tarafından çevrimiçi UATF doldurularak atık transfer talebi sisteme girilir ve onaylanır. Sistem tarafından talebe ilişkin TKN ve TDN oluşturulur. b) Mobil cihaz üzerinden atık üreticileri/yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından TKN ve lisanslı atık taşıma firması tarafından TDN girilerek numaraların eşleşmesi sağlanır. Eşleşme işlemi gerçekleştiğinde BON oluşur ve taşıma işlemi başlar. c) Lisanslı geri kazanım/bertaraf tesislerince mobil cihaz üzerinden BON girilerek eşleşme sağlanır, atık kabulü gerçekleştirilir ve taşıma işlemi tamamlanır. ç)a, b, c de tanımlanan işlemler tamamlandığında ilgili taraflarca onaylanmış çevrimiçi UATF oluşur.

62 TEŞEKKÜRLER

Ulusal Marker Uygulama Faaliyetleri ve Ulusal Marker Teslimine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kurul Kararı Taslağı

Ulusal Marker Uygulama Faaliyetleri ve Ulusal Marker Teslimine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kurul Kararı Taslağı Ulusal Marker Uygulamasına ilişkin olarak mevzuatta çeşitli düzenlemeler yapılması ve 02/12/2014 tarih ve 29193 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe

Detaylı

ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE)

ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE) ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE) SÜRÜM : 02 TARİH : 28.08.2013 1. GİRİŞ... 7 1.1. Genel Bakış... 7 1.2. Kitapçık Adı ve Tanımlama... 7 1.3. Taraflar... 8 1.3.1. Zaman Damgası Üretim Merkezi... 8

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; iş

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 20.07.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28713 İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

DENETÇİ KULLANIM KILAVUZU

DENETÇİ KULLANIM KILAVUZU KULLANIM KILAVUZU , Türkiye'deki yapı denetiminde yer alan özel ve tüzel kişiliklerin kendi sorumluluklarındaki görevlerini daha kaliteli, takip edilebilir ve verimli bir biçimde yerine getirebilmelerini

Detaylı

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA TEMİNİ SİPARİŞ ŞARTLARI VE HİZMET ESASLARI YÖNERGESİ

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA TEMİNİ SİPARİŞ ŞARTLARI VE HİZMET ESASLARI YÖNERGESİ 1. İşbu yönerge, 2004/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ne veya Başbakanlık tarafından verilen özel izine göre TÜBİTAK BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezinden nitelikli elektronik sertifika talebi yapan tüzel

Detaylı

YÖNETMELİK İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZ LABORATUVARLARI YETERLİK YÖNETMELİĞİ(TASLAK)

YÖNETMELİK İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZ LABORATUVARLARI YETERLİK YÖNETMELİĞİ(TASLAK) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: YÖNETMELİK İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZ LABORATUVARLARI YETERLİK YÖNETMELİĞİ(TASLAK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç MADDE 1 - (1) Bu Talimatın amacı; motorlu çok hafif hava aracıyla operasyon yapan ticari, genel ve sportif

Detaylı

BORSA İSTANBUL A.Ş. ÖZEL PAZAR YÖNERGESİ

BORSA İSTANBUL A.Ş. ÖZEL PAZAR YÖNERGESİ BORSA İSTANBUL A.Ş. ÖZEL PAZAR YÖNERGESİ İçindekiler BİRİNCİ BÖLÜM - GENEL HÜKÜMLER... 2 Madde 1 Amaç... 2 Madde 2 - Kapsam... 2 Madde 3 - Tanımlar... 2 Üyeler arasındaki pay devri, pay iştirak, opsiyon,

Detaylı

FINDIK LĐSANSLI DEPO YÖNETMELĐĞĐ

FINDIK LĐSANSLI DEPO YÖNETMELĐĞĐ FINDIK LĐSANSLI DEPO YÖNETMELĐĞĐ BĐRĐNC NCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1)Bu Yönetmeliğin amacı, fındık ticaretini kolaylaştırmak, depolanması için yaygın bir sistem oluşturmak,

Detaylı

İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar

İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar Resmi Gazete Sayı: 27323 Resmî Gazete Tarihi: 18 Ağustos 2009 İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ Amaç BİRİNCİ KISIM Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar MADDE 1 (1)

Detaylı

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI DOKÜMAN KODU: KEK REVİZYON NO: 00 YAYIN TARİHİ: 01.12.2010 KONU : İÇİNDEKİLER BÖLÜM NO : A KEK DOKÜMA N NO KONU A İÇİNDEKİLER - B REVİZYON SAYFASI

Detaylı

Elektronik İmza Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik

Elektronik İmza Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Telekomünikasyon Kurumundan: Elektronik İmza Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı; elektronik imzanın hukuki

Detaylı

HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu

Detaylı

BAĞIMSIZ DENETİM YÖNETMELİĞİ (TASLAK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BAĞIMSIZ DENETİM YÖNETMELİĞİ (TASLAK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar BAĞIMSIZ DENETİM YÖNETMELİĞİ (TASLAK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı; bağımsız denetim ile bağımsız denetim kuruluşlarına ve denetçilere ilişkin

Detaylı

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU;

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; Rev_2012_1226_005 İçindekiler 01_Uygulamanın İçeriği 01_Hal Otomasyonunun Özelliği 02_Cari Kartların Tanımlanması 03_Yeni bir (müstahsil) tanımlama 04_Stok Kartlarının

Detaylı

YÖNETMELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ 29 Aralık 2012 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28512 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: YÖNETMELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

HAVAALANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM. Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM

HAVAALANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM. Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM HAVAALANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu

Detaylı

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ Sayfa: 1 / 22 1 AMAÇ 3 2 KAPSAM 3 3 İLGİLİ KANUN VE YÖNETMELİKLER 3 4 PROJE AŞAMASINDA İZİN ALMA İŞLEMLERİ 4 4.1 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ OLUMLU/ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI 4 4.1.1 ÇED Olumlu/ÇED

Detaylı

İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı

İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; iş

Detaylı

TELSİZ VE TELEKOMÜNİKASYON TERMİNAL EKİPMANLARI YÖNETMELİĞİ (1999/5/AT) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

TELSİZ VE TELEKOMÜNİKASYON TERMİNAL EKİPMANLARI YÖNETMELİĞİ (1999/5/AT) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan: TELSİZ VE TELEKOMÜNİKASYON TERMİNAL EKİPMANLARI YÖNETMELİĞİ (1999/5/AT) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı;

Detaylı

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU T.C. BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Başkanlığı TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ PROGRAMI GİRİŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanun un 44, 45 ve 60 ıncı maddelerine

Detaylı

GIDA KONTROL LABORATUVARLARININ KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARININ BELİRLENMESİNE DAİR YÖNETMELİK

GIDA KONTROL LABORATUVARLARININ KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARININ BELİRLENMESİNE DAİR YÖNETMELİK GIDA KONTROL LABORATUVARLARININ KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARININ BELİRLENMESİNE DAİR YÖNETMELİK Yetki Kanunu: 5996 Yayımlandığı R.Gazete: 29.12.2011-28157 BİRİNCİ

Detaylı

BANKA VE KREDİ KARTI İŞLEMLERİNDE KULLANILAN BİLGİ SİSTEMLERİNİN YÖNETİMİ HAKKINDA TEBLİĞ TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Başlangıç Hükümleri

BANKA VE KREDİ KARTI İŞLEMLERİNDE KULLANILAN BİLGİ SİSTEMLERİNİN YÖNETİMİ HAKKINDA TEBLİĞ TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Başlangıç Hükümleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: (Taslak) Görüş ve önerileriniz için: kartmevzuat@bddk.org.tr BANKA VE KREDİ KARTI İŞLEMLERİNDE KULLANILAN BİLGİ SİSTEMLERİNİN YÖNETİMİ HAKKINDA TEBLİĞ TASLAĞI

Detaylı

İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN

İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN 10103 İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN Kanun Numarası : 5651 Kabul Tarihi : 4/5/2007 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih

Detaylı

Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik

Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, gerçek ve tüzel kişilerin bilgi edinme

Detaylı

X/1 ESASLAR. Madde 3- Bu Esas ve Usullerde geçen;

X/1 ESASLAR. Madde 3- Bu Esas ve Usullerde geçen; TÜBİTAK KAYNAKLARINDAN GENEL BÜTÇE KAPSAMINDAKİ KAMU İDARELERİ İLE ÖZEL BÜTÇELİ İDARELERE PROJE KARŞILIĞI AKTARILACAK TUTARLARIN HARCANMASI VE TÜBİTAK TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN DIŞ DESTEKLİ PROJELERİN HARCAMALARININ

Detaylı