İşte bunun içindir ki gelen her grubumuzun bilmesinde yarar gördüğümüz bazı satırbaşlarını sıralamak istedik.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İşte bunun içindir ki gelen her grubumuzun bilmesinde yarar gördüğümüz bazı satırbaşlarını sıralamak istedik."

Transkript

1 GENEL BİLGİLENDİRME Değerli Koordinasyon Ekibi ve Sevgili Katılımcılar Bugüne kadar ev sahipliğini üstlendiğimiz yüzlerce proje ve ağırlamaya gayret gösterdiğimiz binlerce katılımcıdan edindiğimiz tecrübe odur ki, proje koordinasyonu yapanlarla katılımcılar arasında zaman zaman iletişimde eksikler olabiliyor. Örneğin Avrupa ya geliş sırasında son dakika yoğunluğundan da kaynaklanan bazı bilgi aktarımları yeterli derecede yapılamamaktadır. Katılımcı profilinin de oldukça değişken olduğundan yola çıkılırsa, buraya gelindikten sonra herhangi bir sorunla karşılaşmamak açısından bu detaylı bilgilendirmeyi yerinde buluyoruz. İnsani iş gücünün zirve noktasında pahalı olduğu bir ülkeye gelindiği unutulmakta ve bu da gelmeden önce bize söylenseydi gibi sitemlere yol açmaktadır. İnsani iş gücünün çok ucuz maliyetlerle elde edilebildiği ülkelerden gelen insanlar empati kanalını kullanıp az insanla çok verim elde etmeye çalışan batı ülkelerini ve insan yerine birçok yerde bozuk para atılan makinaları yerinde gözlemleme imkanı da elde edebilirler (kalınan pansiyonun bodrumundaki çamaşır makinesi ya da yollardaki sigara makineleri gibi). İşte bunun içindir ki gelen her grubumuzun bilmesinde yarar gördüğümüz bazı satırbaşlarını sıralamak istedik. Frankfurt Havalimanı nda karşılama ve Erlensee ye pansiyona transfer Havalimanında gruplarımıza Alman polisinin sorması durumunda ibraz edeceğimiz İngilizce veya Almanca proje ile ilgili belgemizin olması gerekmektedir. Frankfurt Havalimanı, Erlensee deki pansiyonumuza araba ile takriben 40 dakika (40 km) mesafededir. Gruplarımız genellikle havalimanından transferlerimizi yapan anlaşmalı Alman şirket tarafından karşılanır ve pansiyona yahut daireye transferleri gerçekleşir. Yolcu çıkış kapısında firmamızın tabelası ile / yahut grubunuzla ilgili yazı ile bekleyen Alman görevli grubu karşılayıp pansiyona kadar getirir.

2 Bu noktadan itibaren şirket yetkilileri grubu karşılar, odalarına yerleştirir ve program başlar. Erlensee, Hanau Merkez e 7 kilometre, Frankfurt Merkez e ise yaklaşık 30 kilometre mesafededir. Hanau Merkez e sıkça otobüs bağlantıları bulunmaktadır ve yolculuk süresi yaklaşık 20 dakikadır. Frankfurt Merkez ise toplu taşıma araçları ile pansiyondan yaklaşık 1 saat sürmektedir. SETA şirketi yalnızca programı uygulama noktasında grubun hareketliliğinden sorumludur ve sadece program gereği ihtiyaç var ise bilet temin eder. Normal şartlarda bir günde bir program olmaktadır. Bunlar çoğunlukla yarım gün sürer. Bazen tam gün programları da olabilmektedir. Program dışında grubun birçok boş vakti olacağından boş zamanları değerlendirmek de yine gruplara düşmektedir. Telefonla İletişim ve Hazırkart Temini Frankfurt da limana inilen andan itibaren katılımcılar kendilerine edilen tembihler üzerine Türkiye ye cep telefonlarından `sağ salim inme` haberini vermek amacıyla ülkelerini aramaktadırlar. Ancak farkında olmadıkları bir şey vardır: Örneğin bir öğrenci için dakikası takriben 3 Euro olan birkaç görüşme, sonradan oldukça kabarık faturalara neden olmaktadır. Genelde bu kartları şehir oryantasyon gezisi sırasında programın ikinci günü 2-3 saatlik bir zaman harcanarak pasaport ve kimlik ibrazı yöntemiyle herkes için tek tek temin ediliyordu. Ancak zaman zaman gruplarımız gece / hafta sonu şehre gelmekteler. Arama işi de bu bağlamda doğal olarak gecikebiliyor. Bu açıdan SETA bu olumsuz tecrübeleri yaşayan katılımcıların tavsiyesi üzerine pansiyona gelindiğinde sizlere hafta içi ve hafta sonu ya da gece önemli olmaksızın hemen kullanıma hazır yeni Türk Telekom Mobile O2 kontörlü hazırkartlar hazır bulundurur. İsteyenler de bu kartlardan temin edebilirler. Türk Telekom O2 kartla Türkiye ve Almanya da sabit hatlara, Avea, Türk Telekom Mobile ve O2 numaralarına dakikası 5 cent e, diğer Alman / Türk cep telefonlarına dakikası 15 cent karşılığında telefon etme imkanı elde edersiniz. Kartlarda 7,50 Euroluk kontör yüklüdür, 5 Euro yeni hat ücreti ve 2,50 Euro açtırma ücreti ile birlikte toplamda 15 Euroya mal olan kartla en az 150 dakika sabit hattan Türkiye görüşmesi yapılabilmekte ve 15`de bire tekabül eden fiyatlara telefonlaşmak mümkün olmaktadır. Bu açılardan tavsiyemiz hem henüz limanda yolculuğunuz bitmediğinden hem de tasarruf açısından pansiyona / daireye gelir gelmez yerleştikten hemen sonraki işimiz olarak telefon kartına kavuşacağımızdan telefon görüşmeleriniz otele varıştan sonra gerçekleştirmenizdir.

3 Daha geniş bilgi için: Türkiye de bazı operatörlerin yurt dışı tarifeleri / opsiyonları / Mobil Avrupa Paketleri şimdiye kadar gelen katılımcılardan edindiğimiz bilgilere göre istenen neticeyi vermemekte, (şayet roaminge açıksa) roaming ücretleri ve diğer sebeplerden ötürü ile bedava olan dakikalar hızla tükenmektedir. Ayrıca yine bu kartlara Almanya da kontör yükleme de sorun haline gelebilmektedir. Buraya getireceğiniz cep telefonlarının da simlocksuz olması gerekir. Pansiyon Şartları ve Yemek Hizmeti GENEL Gelmeden önce de katılımcıların bilgilendirildiğini varsaydığımız, apart-otel modeliyle hizmet veren pansiyonumuz Hanau şehri yakınlarında Erlensee de bulunmaktadır. Apart kavramından da anlaşılacağı üzere pansiyonumuzun 2, 3, 4 yataklı (daire bölümü 5 kişilik) odaları bulunmaktadır. Nevresim takımları 2 hafta kalan gruplarda değişmez, 4 hafta kalan gruplarda 2 hafta sonra değişir. Eğer ilaç kullanıyorsanız, ibadet ediyorsanız, spor yapıyorsanız veya vaktinizi daha değişik bir şekilde değerlendiriyorsanız, bunlarla ilgili malzemeleri de ayrıca kendiniz getirmelisiniz. Engelli olup tekerlekli sandalye kullanıyorsanız bunu da getirme durumundasınız. Akülü tekerlekli sandalyeler geçmişteki tecrübelerimize göre program akışında büyük sorunlar yaratmaktadır, dolayısıyla mutlaka elle sürülen tekerlekli sandalyelerle gelmek gerekir. SETA Şirketi, bu bağlamda engelli katılımcılara tekerlekli sandalye yahut koltuk değnekleri gibi ekipmanlar / cihazlar temin edemez / etmez. Odaların temizlik ve düzeni de kalınan süre içerisinde katılımcıya aittir. Temizlik malzemeleri personelden istenebilir. Pansiyonumuzda bunun haricinde oda temizliği yaklaşık haftada bir kere yapılır. Türkiye den farklı olarak Almanya da banyoların taharet musluğu yahut gideri yoktur. Banyo terliği ve havlusu, el havlusu, ütü ve özellikle bayanların saç kurutma makinelerini yanlarında getirmeleri gerekir.

4 Pansiyonumuza / daireye giriş ve çıkışlarımızda özellikle de kapıları açıp kapatma esnasında bizim haricimizde kalan insanları da hesaba katarak sessizce gerçekleştirmeli ve bilhassa gece saat 22:00`den sonra kesinlikle odalarımızdan dışarıya sesin çıkmayacağı ses seviyesini korumalıyız. Pansiyonumuz lüks bir yapıya sahip değildir. Odalarda TV, klima v.b. donanım bulunmamaktadır. Katılımcıların ek olarak banyo havlusu, terlik ve şampuan getirmeleri gerekir. Odalarda fön yahut ütü bulunmamaktadır. ÇAMAŞIR YIKAMA Pansiyonumuzda bulunan çamaşır makineleri ile çamaşırlar yıkanabilir. Temizlik malzemelerinin arasında deterjan / çamaşır tozu da bulunmaktadır. Yıkama ücreti 2,50 Avrodur. ODA ANAHTARI Her oda için 1 anahtar bulunmaktadır ve kaybolması halinde tazmini kaybeden tarafından yapılır. Bu konuda sorumluluk katılımcılara aittir. Anahtarlıktaki ikinci anahtar ise dış kapı anahtarıdır. YEMEK Yemekler pansiyonun yemekhanesinde yenmektedir. Pansiyonun 1. katında genel kullanıma açık bir yemekhane / çok amaçlı salon bulunmaktadır. Muftak kısmına da katılımcıların girmesi yasaktır. Hijyenik olarak ve kurallar gereği bu uyarıya dikkat edilmesi önemle rica olunur. Yemekhane ayrıca katılımcılar için diğer zamanlarını toplu olarak sohbet edebilmeleri için de kullanıma açıktır. Daha önceki yıllarda çay ve sıcak içecek imkanı da sunulmasına rağmen, kullanımdaki problemler yüzünden pansiyon yönetimi yemekler dışında çay imkanını maalesef kısıtlamak zorunda kalmıştır. Pansiyonun diğer alanlarında olduğu gibi çok amaçlı salonda da sigara içmek kanunen kesinlike yasaktır. Bu yasağa uyulmaması durumunda, cezai işlemden SETA sorumlu değildir. Yemeklerimiz Türk aşçılarımız tarafından Türk damak tadına göre hazırlanır. Türk gelenekgörenek, örf ve adetlerine uygun, islami usullere göre yemekler hazırlanır.

5 Kahvaltı ve Yemek Saatleri (eğer önceden programa bağlı olarak daha farklı bir saat bildirilmemiş ise): Kahvaltı 07:30 08:30 Öğle Yemeği 12:30 13:30 Akşam Yemeği 18:30 19:30 Hafta sonları ve tatil günleri uzun kahvaltı (9:00-11:00) ve erken akşam yemeği (17:30-18:30) vardır, öğle yemeği yoktur. Bu saatlere hassasiyet göstermemiz programın sağlıklı akışı açısından önem arzeder çünkü birçok zaman programı yetiştirmek için zamanla yarış içerisinde olunmaktadır. Yukarında belirtilen saatlerin dışında (mesela geç kalkmadan dolayı kahvaltıya geç inme gibi) diğer öğünlerin hazırlanması ve temizlik sebebi ile yemek servisi olmamaktaır. Self Servis şeklinde dağıtımı yapılan yemekler yendikten sonra tabak ve bulaşıklar hazır bulunan servis araçlarına bırakılmalıdır. Yemekhande temiz terk edilmelidir. Yemek sonrası temizlik yapılması için çok amaçlı salonun bir saatlik boşaltılması önemle rica olunur. Daha sonra salon tekrar kullanılabilir. Temizlik esnasında salonda birilerinin bulunması temizliğin yeterince iyi yapılamamasına sebebiyet vermektedir. İNTERNET İnternet WLAN vericileri tarafından desteklense de her zaman sağlıklı bağlantı sağlanamamaktadır. Zaman zaman kesintiye uğrasa da internet imkani pansiyonda kablosuz ağ sistemiyle mevcuttur. Ancak bağlantı sağlıklı değildir. Bunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Özellikle herkesin interneti kullandığı akşam saatlerinde sistem aşırı yoğunluktan ötürü çökebiliyor.

6 GELMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR Erkeklere gelmeden saç traşı olmalarını öneririz, çünkü saç traşları erkek kuaför ve berberlerinde ortalama 15 Euro. Tiryakisi için de sigaranın öncelikle bırakılmasını, bırakılamıyorsa da Türkiye deki limanlardan alınmasını öneririz, çünkü Almanya da bir paketi ortalama 4-5 Euro cıvarında. Genel hastalıklar yani soğuk algınlığı, grip, baş ağrısı, ishal, peklik, bulantı, alerji, bel ağrısı, göz enfeksiyonları, kulak-burun-boğaz ağrıları gibi özel durumlar için beraberinizde ilaç getirmeniz tavsiye olunur. Antibiyotik ve kas gevşeticiler bir de boğaz pastilleri Avrupa da reçetesiz satılmamakla birlikte oldukça pahalıdır dolayısıyla yanınızda getirmeniz tedbir açısından faydanıza olabilir. Çok nemli ve özellikle kış aylarında geliyorsanız oldukça sert kış şartlarının olduğu bir ülkeye gelmektesiniz, kıyafetleriniz, atkınız, eldiveniniz, bereniz, şemsiyeniz, güneş gözlüğünüz mevsim şartlarına göre unutulmamalı ve beraberinizde bir sırt çantası içerisinde yanınızda olmalıdır. Bu arada hastane yahut doktor ziyaretleri de Almanya da sadece haklı sebepler olduğunda yapılmalıdır. Bir ziyaret durumunda hastane ve doktor masrafları başta katılımcı tarafından ödenir, ve sonra yurda döndükten sonra yurtdışı sağlık sigortasından faturaları ibraz etmek kaydıyle bu masraflar tekrar geri alınmaya çalışılır. Ayrıca hastanelerdeki acil servis ücreti de 100 Avro dur, bekleme süreleri de uzun olabiliyor. Her katılımcının acil durumlar için yurtdışı sağlık sigortası bulunmaktadır ve bu sadece acil durumları kapsar, kronik hastalıkları kapsamaz. Sigortadan AT11 belgesini yanınıza almanız buradaki işlemleri kolaylaştıracaktır. Dil kursuna katılacak kişilerin yanlarında bir sözlük, pratik konuşma kılavuzu ve defter / kalem getirmeleri gerekir. Bu, kursun verimli olması için gereklidir. ALMANYA DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR Sırt çantası Avrupalılar`ın ayrılmaz bütünü gibidir. Bizde de gezilerimizde ve şehir dışı programlarımızda içine suyumuzu ve sandviçlerimizi koyacağımız en önemli ayrılmazımız olacaktır. Örneğin yarım litrelik bir şişe su büfelerde ortalama `Euro dur. Yanımızda olursa taşıması karşılığında ücretsizdir.

7 Bir gezi veya şehir dışı bir program için takriben bir tam gün yolda oluyoruz ve katılımcılarımıza beslenme ihtiyaçlarını yanlarına paket edip almak üzere teslim ediyoruz. Bunun yanına sürekli yanında bulundurulması gereken pasaport, içinde proje programı, otel adresi ve bilgilendirme bulunan SETA dosyası, toplu taşıma haritaları, şemsiye, bere, eldiven, atkı, güneş gözlüğü gibi muhteviyat da dahil oluca, bu içeriği poşette taşıması oldukça güç oluyor. Bunların yanı sıra asıl dönüşte sırt çantaları genelde yük fazlası olduğu için kendini de (uçağın içine alınabildiğinden) fazla yük parası ödememek suretiyle amorti ediyor. Fazla yük sorunu gelişte pek olmasa da katılımcılarımız 20 kg lık yük hadlerini giderken daha çabuk aşma meyli gösteriyor. Programlar da kısmen uzun sürdüğünden takım kıyafetten ziyade fonksiyonel kıyafet ve uzun yol ayakkabıları getirmek gerekir. Ayrıca programı uygulama aşamasında programı gerçekleştirmek üzere ulaşım giderleri SETA şirketi tarafından karşılanacaktır. Bunun dışındaki zamanlarda SETA şirketi ulaşım biletleri temin etmemektedir. Programlarda dakiklik en önemli husustur. ÖNEMLİ NOKTALAR Katılımcılardan ayrıca aşağıda çok kısaca değineceğimiz konularda dikkatli olmalarını rica ediyoruz: Görüşmelerde Dikkat Konusu: Yaptığımız projeler kapsamında katılımcılar birçok kurumu ziyaret etmekte ve uzman kişilerden alanlarıyla ilgili bilgiler almaktadır. Bu görüşmeler sırasında katılımcılardan bir hususa dikkat etmelerini rica etmekteyiz: Görüşmelerinizde anında tercüme yapan arkadaşlarımız size eşlik edeceklerdir. Bu işin konsantrasyon gerektirdiğini dikkate alarak görüşme sırasında kendi aranızda konuşmamanızı rica ediyoruz. Bu aynı zamanda konuşmacılara ve ziyaret edilen kuruma saygı ifadesi olarak da algılanacaktır. Ayrıca yörenizden getireceğiniz küçük bir hediye kurum temsilcisinde olumlu etki yaratacaktır. Para Konusu: Almanya Gümrük kurallarına göre bir kişi Almanya ya girişte yanında en çok Euro bulundurabilir. Aksi taktirde size getirdiğiniz paranın en az % 10 u sizden tahsil edilir. Böyle bir durum yaşamamak icin paranın kişi başı Euro yu geçmeyecek şekilde dağıtılması gerekir. Paranın kime ait olduğundan çok gümrükte kimin üzerinde ne kadar bulunduğu önemlidir. Almanya ya Euro getirmeniz kesinlikle tavsiyemizdir, TL ile gelinmemelidir. Ayrıca kredi kartları da birçok alışveriş yerlerinde geçmemektedir.

8 Bunun dışında 200 veya 500 Euro luk banknotlar birçok alışveriş yerleri tarafından kabul edilmemektedir. Dolayısıyla 50 yahut 100 Euro luk banknotlarla gelmek gerekir. Gruptan ayrılarak normalinden daha erken dönecek olan katılımcılar, havaalanı transferini kendileri organize etme ve ödeme durumundadırlar. Üstte değinmediğimiz ve merak ettiğiniz bir husus var ise alttaki iletişim yollarından birisini kullanabilirsiniz. Aşağıda Erlensee deki pansiyondan resimler bulunmaktadır:

9 Dış görüntü: Binanın arka kısmı:

10 Pansiyon girişi Yemekhane / çok amaçlı salondan görüntüler:

11 Pansiyon içinden görüntüler:

12 Pansiyon adresi: Hotel Römerhof, Limesweg 15, Erlensee, Germany. Odalarda televizyon, klima, buzdolabı yahut telefon gibi donanım mevcut değildir. Sonuç olarak yer aldığınız projenizin başarılı geçmesini ve hayat başarınızı etkilemesini dileriz İLETİŞİM BİLGİLERİ: FATİH ŞEVİK: EKREM YAĞMUR: ÖZKAN AKOVA: BÜRO İLETİŞİM: Tel : / 821 / , Adres : Ludwigstr. 20, Augsburg / ALMANYA

Turist Rehberlerinden. Seyahat ipuçları TURİST REHBERLERİ BİRLİĞİ

Turist Rehberlerinden. Seyahat ipuçları TURİST REHBERLERİ BİRLİĞİ Turist Rehberlerinden Seyahat ipuçları TURİST REHBERLERİ BİRLİĞİ Turist Rehberlerinden Seyahat ipuçları Yayın Koordinatörü: Şerif Yenen Yayına Hazırlayanlar: İnci Türkoğlu, Nur Öztürk, Emel Budak Katkıda

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ÖĞRENCİ BİLGİLERİ OKUL BİLGİLERİ AİLE BİLGİLERİ

ÖĞRENCİ BİLGİLERİ OKUL BİLGİLERİ AİLE BİLGİLERİ 135 Plunkett Rd, Toronto, ON, CANADA, M9L 2J7 Tel: +1 (416) 285 0115 Fax: +1 (416) 285 0108 info@nilacademy.com www.nileacademy.ca ÖĞRENCİ BİLGİLERİ Soyadı Adı Cinsiyeti Kan Grubu Doğum Tarihi YYYY MM

Detaylı

Veliler İçin El Kitabı

Veliler İçin El Kitabı Veliler İçin El Kitabı İngiltere Genç Öğrenciler Programları 2014 www.kaplaninternational.com/tur 1 Merhaba Kaplan ı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu kılavuzda yer alan bilgilerin merkezlerimiz

Detaylı

Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı. 2014-2015 Akademik Yılı

Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı. 2014-2015 Akademik Yılı 2014 Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı 2014-2015 Akademik Yılı Değerinize Değer Katar BOZOK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI YOZGAT 1 İÇİNDEKİLER A-GENEL

Detaylı

Paranıza sahip çıkın. Bütçenizi oluşturmanıza yardım. Mali durumunuz için. Öneri ve tavsiyeler

Paranıza sahip çıkın. Bütçenizi oluşturmanıza yardım. Mali durumunuz için. Öneri ve tavsiyeler 2013 Paranıza sahip çıkın Bütçenizi oluşturmanıza yardım Mali durumunuz için Öneri ve tavsiyeler Öneri ve tavsiyeler Hepimizin geleceğe ilişkin hayalleri var. Bazıları bir ev ya da araba almak veya bir

Detaylı

ULUSLARARASI GEREKLİ BİLGİLER İSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN ULUSLARARASI GEREKLİ BİLGİLER LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN. www.sehir.edu.tr iro@sehir.edu.

ULUSLARARASI GEREKLİ BİLGİLER İSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN ULUSLARARASI GEREKLİ BİLGİLER LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN. www.sehir.edu.tr iro@sehir.edu. LUSLARARASI İSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN ULUSLARARASI GEREKLİ BİLGİLER LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN GEREKLİ BİLGİLER ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ www.sehir.edu.tr iro@sehir.edu.tr facebook.com/sehir.iro twitter.com/irosehir

Detaylı

Her hakkı GTP Turizm A.Ş. ye aittir. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.

Her hakkı GTP Turizm A.Ş. ye aittir. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Projenin Kısa Özeti: BARIŞ İÇİN KOŞUYORUM I RUN FOR PEACE KOŞUSU (MARATON YARIM MARATON 10KM - HALK KOŞUSU) Kısa Tanıtım Tarihin en kanlı savaşlarına ev sahipliği yapmış, asırlarca doğu ile batının amansız

Detaylı

Paranıza sahip çıkın. Öneri ve tavsiyeler. Paranızın daha uzun süre yetmesi için. Mali durumunuz için

Paranıza sahip çıkın. Öneri ve tavsiyeler. Paranızın daha uzun süre yetmesi için. Mali durumunuz için Paranıza sahip çıkın 2012 Bütçenizi oluşturmanıza yardım Paranızın daha uzun süre yetmesi için Mali durumunuz için Öneri ve tavsiyeler Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun hesaplamaları çocuk otomobil konut sigorta

Detaylı

InterRail Pass Kılavuzu 2014

InterRail Pass Kılavuzu 2014 InterRail Pass Kılavuzu 2014 InterRail Rail Planner Uygulamasını indirin. Ücretsiz ve çevrimdışı çalışır. Değerli InterRail Gezgini Avrupa da seyahat etmenin mükemmel yolunu tercih ettiğiniz tren! InterRail

Detaylı

Kraliyet çocuk hastanesi

Kraliyet çocuk hastanesi Gerçekten faydalı bir rehber. Kraliyet çocuk hastanesi Aileler ve Bakıcılar için Eylül 2008 Bakış açımız Harika bir çocuk hastanesi olmak Değerlerimiz Birlik İhtiras Dürüstlük Mükemmellik Saygı Hedeflerimize

Detaylı

Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler.

Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler. Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler. Önsöz Üniversitede tek başıniza okumuyorsunuz İleri öğretimin öğrenci ve onun çevresi için büyük

Detaylı

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ YATILI ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ YATILI ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI KADIKÖY ANADOLU LİSESİ YATILI ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. İ Çİ NDEKİ LER II. İLETİŞİM III. O K ULUN T A Rİ HÇESİ IV. Fİ Zİ Kİ ŞARTLA R V. YA T I LI BÖ LÜM TA K VİMİ VI. YA T

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK SEYAHAT ORGANİZASYONU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK SEYAHAT ORGANİZASYONU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK SEYAHAT ORGANİZASYONU ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Hasta Kılavuzu Lunden İyileşme Merkezi

Hasta Kılavuzu Lunden İyileşme Merkezi Lunden, Marts 2014 Hasta Kılavuzu Lunden İyileşme Merkezi 1 Lunden, Brøndby Brøndbyøstervej 156 A 2605 Brøndby Telefon 45 11 79 00 Direk 23706414 Fax 45 11 79 09 Mail lunden@psv1.regionh.dk Web www.lunden-botilbud.dk

Detaylı

ALMANYA DA CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İLK TUR GÖZLEM ANALİZİ

ALMANYA DA CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İLK TUR GÖZLEM ANALİZİ ALMANYA DA CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İLK TUR GÖZLEM ANALİZİ I. ÖZET Almanya da 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında yapılan Cumhurbaşkanı seçimi 7 farklı bölgede (Berlin, Hannover, Düsseldorf, Essen, Frankfurt,

Detaylı

Ocean Majestic Yunan Adaları: Öne Çıkanlar Detaylar

Ocean Majestic Yunan Adaları: Öne Çıkanlar Detaylar Dubrovnik Turu: Garanti maaş müşterilerine özel 22 Ağustos hareketli 4 gece 5 gün Dubrovnik turu 1.375 TL yerine Bonus'a özel peşin fiyatına 6 taksit imkanıyla sadece 899 TL! 18 Ağustos hareketli 4 gece

Detaylı

BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN

BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN Özel İzmir Amerikan Koleji Yatılı Bölüm El Kitabı 2015-2016 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 Özel İzmir Amerikan Koleji Yatılı Bölüm ünün Felsefesi ve Amaçları... 3 Misyon...

Detaylı

Çıkma. Paranızın. ömrünü. uzatma. Tüketici Kuruluşu hesaplamaları. Kişisel finans tavsiye ve ipuçları

Çıkma. Paranızın. ömrünü. uzatma. Tüketici Kuruluşu hesaplamaları. Kişisel finans tavsiye ve ipuçları Paranıza SAHİP Çıkma 2009 Paranızın ömrünü uzatma Kişisel finans tavsiye ve ipuçları Tüketici Kuruluşu hesaplamaları MALİ İŞLERİM Paranız parmaklarınızın arasından kayıp gidiyor mu? Hesaplarınızı düzenli

Detaylı

Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım

Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım Gesundheit mit Migranten für Migranten Türkisch Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım Göçmenler için 3 dilde hazırlanmış rehber Impressum Die

Detaylı

Ev araç ve gereçleri: Konutunuz için enerji tasarruf örnekleri.

Ev araç ve gereçleri: Konutunuz için enerji tasarruf örnekleri. Konutta verimli enerji kullanımına ilişkin sorularınız için: Hotline 08000 736 734 www.stromeffizienz.de Herausgeber: Deutsche Energie-Agentur GmbH (dena), Chausseestraße 128a, 10115 Berlin. Bilder: Giovanni

Detaylı

Program Seçenekleri ve Kayıt Kılavuzu

Program Seçenekleri ve Kayıt Kılavuzu Program Seçenekleri ve Kayıt Kılavuzu Program Seçenekleri Ücret ve Maliyet Tablosu Örnek İşletme İnceleme tablosu İşletme Seçimi ve İşverenlerin Tercihleri Kayıt Olmak İçin Gerekli Evraklar Erken Kayıt

Detaylı

Türkisch Alman Sağlık Sistemi Göçmenler için bir kılavuz

Türkisch Alman Sağlık Sistemi Göçmenler için bir kılavuz Türkisch Alman Sağlık Sistemi Göçmenler için bir kılavuz Sağlığınız için el ele Impressum Das deutsche Gesundheitssystem Ein Wegweiser für Migrantinnen und Migranten Gesundheit Hand in Hand Herausgeber:

Detaylı

Eski bir matematikçi olan Hero of Alexandria nın eski tapınaklara su dağıtmak için jeton ile çalışan bir sistem kullandığı düşünülürse, satış

Eski bir matematikçi olan Hero of Alexandria nın eski tapınaklara su dağıtmak için jeton ile çalışan bir sistem kullandığı düşünülürse, satış İÇİNDEKİLER Satış Otomatı İşletmeciliği Niçin satış otomatı işine girilmeli? Satış Otomatı yerleştirmek için doğru yerler Satış Otomatı türüne bağlı olarak farklı iş modelleri İhtiyacınıza uygun Satış

Detaylı

HAC 2015 Hollanda Diyanet Vakfı 2015 Yılı Hac Organizasyonu GİRİŞ

HAC 2015 Hollanda Diyanet Vakfı 2015 Yılı Hac Organizasyonu GİRİŞ 2015 Hollanda Diyanet Vakfı 2015 Yılı Hac Organizasyonu GİRİŞ İslam ın temel şartlarından biri olup, uluslararası bir faaliyet özelliği arzeden Hac Organizasyonu, Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR YOYO Kullan - Bırak Otomobiller SIKÇA SORULAN SORULAR 1. YOYO ne yapar? Dünyada giderek yaygınlaşan car sharing iş modelinin Türkiye deki uygulamasıdır. Bir araç kiralama modeli olup, kullanıcılarına diledikleri

Detaylı

DENİZCİ: Gemi yaşamı ve sosyal sorumluluk

DENİZCİ: Gemi yaşamı ve sosyal sorumluluk DENİZCİ Sorumluluk uyulması gereken bir kurala aykırı davranışın hesabını verme yükümlülüğüdür. Gemiadamının sosyal sorumluluğunun kaynağı ise gemideki ortak yaşam ve çalışma kurallarıdır. Bir gemiadamının

Detaylı

REPUBLIKA ACADEMIC APARTS EL KİTABI

REPUBLIKA ACADEMIC APARTS EL KİTABI İÇİNDEKİLER SEVGILI MISAFIRIMIZ,... 1 ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ... 2 REPUBLIKA ACADEMIC APARTS - ORTAKÖY... 2 REPUBLIKA ACADEMIC APARTS - BÜYÜKÇEKMECE... 3 MİSAFİR ODALARI... 3 ORTAK PAYLAŞIM ALANLARI...

Detaylı

REPUBLIKA ACADEMIC APARTS EL KİTABI

REPUBLIKA ACADEMIC APARTS EL KİTABI İÇİNDEKİLER REPUBLIKA ACADEMIC APARTS'A HOŞ GELDİNİZ! 3 ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ 4 REPUBLİKA ACADEMİC APARTS - ORTAKÖY 4 REPUBLİKA ACADEMİC APARTS - BÜYÜKÇEKMECE 4 MİSAFİR ODALARI 4 ORTAK PAYLAŞIM ALANLARI

Detaylı

Hollanda Diyanet Vakfı 2013 Yılı Hac Organizasyonu HAC GİRİŞ

Hollanda Diyanet Vakfı 2013 Yılı Hac Organizasyonu HAC GİRİŞ Hollanda Diyanet Vakfı Yılı Hac Organizasyonu GİRİŞ İslam ın temel şartlarından biri olup, uluslararası bir faaliyet özelliği arzeden Hac Organizasyonu, Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından 1979 yılından

Detaylı