EVDE SAĞLIK MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EVDE SAĞLIK MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU"

Transkript

1 EVDE SAĞLIK MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU Evde Sağlık Modülü kullanıcılarını ilk açılışta anasayfa karşılar. Anasayfada bazı istatistiksel veriler ve grafikler otomatik hesaplanarak kullanıcıya gösterilir.(şekil- 1) Şekil 1 Başvurular sayfası evde sağlık hizmeti verilecek hasta için oluşturulan başvuruların listelendiği sayfadır. Bu sayfada kaydedilen ve onay durumu karar verilmedi olan tüm başvurular beyaz renkte, onay durumu onaylandı olan başvurular açık yeşil renkte, onay durumu reddedildi olan başvurular kırmızı renkte, onaylanan ve bu başvuruya atanan bir hizmet emri varsa koyu yeşil renkte gösterilir.(şekil-2)

2 Şekil 2 Bu sayfada yeni kayıt butonuna tıklanır ve şekil-3 teki ekran açılır: Şekil 3 Hastanın TC kimlik numarası yazılır ve sorgula butonuna tıklanır. Sistem girilen TC kimlik numarası geçerli ise hastaya ait olan ad soyad adres cinsiyet doğum tarihi ve aile hekimi bilgilerini getirir. İstenen diğer alanlar da sisteme girilir ve kaydet butonuna tıklanır. Silinmek istenen başvuru için soldaki silme butonuna tıklanır ve şekil-4 teki ekran açılır.

3 Şekil 4 Silme işlemi onaylanır ve başvurular tekrar listelenir. Onay / red butonuna tıklanır, başvuru onay durumu seçilir ve kaydet butonuna tıklanır. (şekil-5) Şekil 5 Onaylanan başvurular için hizmet emri ver butonuna tıklanır. Hizmet emri verilecek kurum türü seçilir ve arama yapılır.(şekil-6)

4 Şekil 6 Hizmet emri atanacak kurum bir aile hekimi ise hekim bul butonuna tıklanır ve hekimin ismi yazılmaya başlanır. İlk üç karakter girildikten sonra sistem ilgili hekimleri listelemeye başlar. Aranan hekimin üzerine çift tıklanır ve pencere otomatik olarak kapanır.(şekil-7) Şekil 7 Hizmet emri atanacak kurum bir toplum sağlığı merkezi ise tsm bul butonuna tıklanır ve tsm ismi yazılmaya başlanır. İlk üç karakter girildikten sonra sistem ilgili tsmler listelemeye başlar. Aranan tsmnin üzerine çift tıklanır ve pencere otomatik olarak kapanır.(şekil-8)

5 Şekil 8 Hizmet emri atanacak kurum bir hastahane ise hastahane bul butonuna tıklanır ve hastahane ismi yazılmaya başlanır. İlk üç karakter girildikten sonra sistem ilgili hastahaneler listelemeye başlar. Aranan hastahanenin üzerine çift tıklanır ve pencere otomatik olarak kapanır.(şekil-9) Şekil 9 Arama işlemi tamamlanınca atanan kurum ismi ekranda yazılmış olur ve kaydet butonuna tıklanır.(şekil-10)

6 Şekil 10 Verilen hizmet emrinden sonra hizmet emri düzenle butonu ile verilen emir üzerinde işlem yapılabilir. (şekil-11) Şekil 11 Burada verilen emre müteakip bir izlem ya da ilk izlem gönderim takibi sorgula butonuna tıklanarak yapılabilir.(şekil-12)

7 Şekil 12 Eğer hizmet emri oluşturduktan sonra o hastaya ait bir izlem ya da ilk izlem veriseti var ise bu veriler ekrana yansıyacaktır.(şekil-13) Şekil 13 Hizmet süreci butonuna tıklanarak başvuru süreci takip edilebilir. İlk izlem segmesi o hastaya ait başvuru tarihinden sonra sağlık nete gönderilen ilk izlem verisi var ise o verileri gösterir.(şekil-14)

8 Şekil 14 İzlem segmesi o hastaya ait başvuru tarihinden sonra sağlık nete gönderilen izlem verisi var ise o verileri gösterir.(şekil-15) Şekil 15 Hizmet emirleri segmesi o başvuruya ait olan tüm hizmet emirlerini listeler. (Şekil-16)

9 Şekil 16 Buradaki yeni kayıt butonuna tıklanarak ayrıca bir hizmet emri verilebilir.(şekil-17) Şekil 17 Sonuç segmesine tıklanarak süreci başvuru için süreç durumu seçilir. Süreç kapatma işlemi buradan gerçekleşir. (Şekil-18)

10 Şekil 18 Başvurular sayfasında yapıabilecek işlemler böylelikler tamamlanmış olur(şekil-19) Şekil 19 Hizmet emirleri sayfası Koordinasyon merkezi için atamış olduğu ve kendi ilindeki TSMlerin aile hekimlerine atadıkları tüm hizmet emirlerinin listelendiği sayfadır.(şekil-20)

11 Şekil 20 Tsmler için ise sayfada yalnızca kendi atadığı hizmet emirleri listelenir.(şekil-21) Şekil 21 Hizmet emirleri gidilen gidilmeyen tümü olmak üzere üç kriter ile ve girilen tarih aralığında listelenebilir. Listelenen hizmet emirlerini düzenlemek için soldaki düzenle butonuna tıklanır ve hizmet emri düzenleme sayfası açılır.(şekil-22)

12 Şekil 22 Alınan hizmet emirleri sayfası yalnızca TSMler için kullanılır. Burada TSM kendine Koordinasyon Merkezi tarafından atanan emirleri listeler.(şekil-23) Şekil 23 TSM kullancısı alınan hizmet emirlerine ait yeni bir hizmet emri verebilir. Hizmet emri ver butonuna tıklanır.buradan aile hekimi bul butonuna tıklar.(şekil-24)

13 Şekil 24 Hekimler listelenir ve emir vermek istediği aile hekiminin üzerine çift tıklar.(şekil-25) Şekil 25 Hekim seçildikten sonra kaydet butonuna tıklanır ve hizmet emri oluşturulmuş olur.(şekil-26)

14 Şekil 26 Hizmet süreçleri sayfası oluşturulan başvuruların tüm sürecinin takibinin yapılacağı listesidir.(şekil-27) Şekil 27 Başvuru sürecini düzenlemek için soldaki düzenle butonuna tıklanır.(şekil-28)

15 Şekil 28 Başvurusu olmayan izlemler sayfası ise, o ildeki hastalara ait bir başvuru olmayan ve sağlık nette hastaya ait izlem ya da ilk izlem veriseti olan kayıtları listeler.(şekil-29) Şekil 29 Yönetsel işlevler modülü ise seçilen lokasyon ve tarih aralığında bazı verilerin sunulduğu ekrandır.(şekil-30)

16 Şekil 30 Lokasyon seçme işlemi lokasyon seç butonuna tıklanarak yapılır.(şekil-31) Şekil 31 İstenen tarih aralığı da seçilir ve Listele butonuna tıklanır.(şekil-32)

17 Var olan bilgiler doğrultusunda grafikler oluşur. Şekil 32 Süreci devam eden fakat bir ay boyunca izlem gönderilmeyen süreçlerin listelenmesi ise linke tıklayarak gerçekleşir.(şekil-33) Şekil 33 Yeni bir segmede rapor ekranı acılır ve sonuçlar burada listelenmiş olur.(şekil-34)

18 Şekil 34 Bu sayfa istenen formata(pdf,excel..vb) çevrilecek çıktısı alınabilir.