15. MÜSİAD ULUSLARARASI FUARI AÇILIŞI 26 Kasım 2014, Çarşamba, İstanbul

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "15. MÜSİAD ULUSLARARASI FUARI AÇILIŞI 26 Kasım 2014, Çarşamba, İstanbul"

Transkript

1 15. MÜSİAD ULUSLARARASI FUARI AÇILIŞI 26 Kasım 2014, Çarşamba, İstanbul Sayın Bakanlarım, Dost ve Kardeş Ülkelerin Saygıdeğer Bakanları, Sayın Milletvekillerim, Belediye Başkanlarım, Oda Borsa ve Meslek Örgütlerinin Değerli Başkan ve Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Siyasi Partilerimizin, Kurum ve Kuruluşların Değerli Başkan ve Temsilcileri, Dünyanın Dört Bir Tarafından Gelen Değerli İş İnsanları, Onlara Ev Sahipliği Yapan Kıymetli MÜSİAD Üyeleri ve MÜSİAD Dostları, Değerli Medya Mensupları, Farklı dil, din, inanç ve kültürlere sahip, ama bugün burada bir arada olmaktan mutlu insanlardan oluşan bu güzel topluluğun karşısında, duygularımı ifade edecek kelimeleri bulmakta zorluk çekiyorum. Müslüman Coğrafyada, kendimize rehber edindiğimiz Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de, İnsanların bir erkekle bir kadından yaratıldığı ve bir araya gelip tanışalım diye kavimlere ayrıldığı ifade ediliyor. Biz de, rızkımızı aramak için dünyanın dört bir yanına dağıldık. Gün geldi, davete icabet edip, tanışmak ve paylaşmak için, binlerce yıldır kıtaları buluşturduğu kadar, kültürleri ve insanları da buluşturan, tarihle geleceğin bir arada olduğu, bu güzel şehirde buluştuk. Medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul'da sizi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyor, 15. MÜSİAD Fuarımıza, 18. IBF Kongremize ve İstanbul umuza hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. MÜSİAD, büyük bir aile, yurtiçinde 85 noktadaki temsilcileriyle, Türkiye nin en yaygın ve etkin işadamları derneği olmasının yanı sıra, yurt dışında 63 ülkede 159 irtibat noktasıyla, küresel bir işadamları derneği. Bir buluşma noktası. Bir STK. Ama aynı zamanda, modern Dünyanın dayatmalarıyla unutturulmaya çalışılan "Gönül" kavramını hayatlarında yaşayan insanlardan kurulu, yine bu coğrafyanın, bu kültürün ifadesi ile Gönüllü bir Kuruluş. MÜSİAD, 24 yıl önce,

2 12 gönüllü girişimci tarafından kuruldu. Bugün, yurtiçi ve yurtdışında in üzerinde üyesi ve sizler gibi binlerce paydaşı bulunuyor. Bu vesileyle, Kurucu Genel Başkanımız Sayın Erol Yarar'dan, en yeni üyemize kadar, bize destek olan, yüreğini ortaya koyan herkese, candan teşekkür ediyorum. Şükürler olsun ki, Mayıs ayında kutlayacağımız 25. yılımıza, güzel işler sığdırmış olarak giriyoruz. Bu salon, MÜSİAD ın 25 yılını, çok güzel özetliyor. Bu yıl, MÜSİAD Fuarları ile IBF İş Forumlarının, en görkemlisini gerçekleştiriyoruz. Geçen fuarımıza oranla, alanımızı 2,5 kat genişlettik. 103 ülkeden yaklaşık işadamını, Türk girişimcisiyle buluşturacağımız, Pazartesi günü başlayan, Pazar akşamına kadar devam edecek, bir MÜSİAD Haftası içindeyiz. Haftamıza, Pazartesi günü, IBF Kongremize 30 ülkeden katılan Yönetim Kurulu Üyelerinin BOG toplantısıyla başladık. Bölgesel IBF'lerde yapacaklarımız ve yenilediğimiz Organizasyonumuzu değerlendirdik. Salı günü, bir taraftan dostlarımızın düzenlediği 4.cü PBF İş Forumunun açılışı sürerken, diğer taraftan, yurtiçinde ve dışındaki bütün Şube ve Temsilcilik Başkanlarımızı, YK üyelerimiz ve Sektör Kurulu Başkanlarımızı, yani büyük MÜSİAD Ailesinin Yönetim Kademesini bir araya getirdiğimiz, Dünya Genel İdare Kurulumuzu yaptık. 25.ci yıl sonrası hedeflerimizi belirledik, büyük ve güzel ailemizin, değerli yöneticileriyle. Bu sabah, "Paradigma Değişimi: Yeni Finansal Yönelimler" başlığıyla, IBF oturumlarımızı gerçekleştirdik. Farklı ülkelerden davetimizi kabul eden konunun uzmanlarıyla, İslami Finans Sistemlerini konuştuk. Bundan sonra, daha da fazla konuşmaya devam edeceğiz. Bu hafta, aynı zamanda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkanlığını yürüttüğü 30. ISEDAK toplantıları var ve IBF de, ISEDAK'ın Resmi İş Forumu. Çalışmalarımızın sonuçlarını, yarın, IBF Basın bildirisiyle sunacağız.

3 Bu yıl, fuarımızda, Teknolojiye verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak, HIGHTECH PORT Konseptiyle, sadece Yüksek Teknoloji üreten Yerli Firmalarımızı bir araya getirdiğimiz ayrı bir Holümüz, adeta, Fuar içinde Fuarımız var. Hafta sonuna kadar, İslam Ülkelerinde Fon Kaynaklarının Tahsisi, Yeni Nesil Finansman, "Global Ortaklık", İleri Teknoloji de Özel Sektörün Payı", "Uydu ve Haberleşme Teknolojileri nde Türkiye nin Gücü", "Helal Turizm", "Yerli Otomobil ve Babayiğit" gibi konularda, CEO Forumları yapacağımızı, hatırlatmak isterim. Geleneksel Sanat ve Zanaatlar Sergimiz ve bu akşam düzenleyeceğimiz, yeni neslin temsilcisi değerli sanatçı, Lübnan Asıllı İsveç vatandaşı Maher Zain'i ağırlayacağımız konser ile, kültürel değerlerimizi de sizlere paylaşıyoruz. Ekonomi Bakanlığımızın desteğiyle, Alım Heyetleri çerçevesinde, bir taraftan ikili iş görüşmeleri yaparken, diğer taraftan yurtdışından gelen işadamlarının bir kısmını, Kalkınma Ajanslarımızın Desteğiyle, Malatya, Konya, Bursa ve Tekirdağ merkezli Bölgesel İş Forumlarında, firmalarımızla görüştürecek, yerinde B2B'ler yaptıracağız. Tüm bu emek, 2 yıla yakın hazırlık, girişte değindiğim Ayet-i Kerime'nin anlamını kavrayabilmek, birbirimizi tanımak, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak içindir. Bu ruhla, Anadolu bilgelerinden Yunus Emre nin Gelin, tanış olalım. İşi, kolay kılalım sözünde olduğu gibi, tanışmak ve işlerimizi kolay kılmak için buradayız. Her an, her şey değişime uğruyor. Bilimsel gerçekler, toplumsal düzenler, değer yargıları, soyut, somut, her şey, her an değişiyor. Aynı suda, 2 defa yıkanamazsınız, demiş, Antik Yunan Filozofu Heraklitos. Tecrübelerimiz gösteriyor ki, medeniyet yolunda, başarı, değişime bağlıdır. Değişimi yönetmekse, zor ve çetrefillidir; hele, "Dünya Değiştirilebilir" gibi bir sloganla ortaya çıkıyorsanız.

4 Vaktiyle, genç bir adam kendisine "Dünyayı Değiştirme" hedefi koyar. Gece gündüz çalışır, hiçbir yol alamaz. "Dünyayı değiştiremedim, Ülkemi değiştireyim o zaman", der, çabalar; onu da, başaramaz. "Olsun, bari, Yaşadığım Şehri değiştiririm", der; yine başaramaz. Sonra, "hiç olmazsa, Ailemi değiştireyim" der, Eşini, Çocuğunu değiştirmeye çabalar; bunu da beceremez. En son, der ki; "hiçbir şeyi değiştiremedim, bari Kendimi değiştireyim". Ve, her şey o an değişmeye başlar. Delikanlı, kendisini değiştirmeyi başarınca, Ailesi etkilenir. Ailedeki değişim, Şehri değiştirir. Şehrin değişimi, Ülkeyi değiştirir. Ülkenin değişimi, Dünyayı değiştirir. Yoğun tempolarının içinden, buraya, adeta hicret eder gibi gelen herkeste, değişimi gerçekleştirecek inancı görüyorum. Modern dünyanın açmazlarını, bu salonun inancı kıracaktır. Günümüzün Modern İş Dünyasında, başarının kriteri, O'na, hangi değer yargılarıyla ulaştığınızda değil; pragmatik hedefinizde, cironuzda, karınızda, aranmakta. Oysa, maddi gelişim, bir araç olabilir, amaç olamaz. Bizim dünyamızda, maddi birikim ve başarı, önemli bir hedeftir ama, başarının göstergesi, insanları diğer canlılardan ayıran temel öğeler olan, 2 güzel kavramla ölçülür, "Ahlak ve Erdem. Kazan da, ne pahasına olursa olsun yaklaşımı, vahşi kapitalizmin bir dayatması olarak, maalesef hayatımızda daha fazla yer alsa da, biz, hayatımızı, Erdemli İş Adamı değer yargıları üzerine inşaa ediyoruz ve ömrümüzün sonuna kadar da devam edeceğiz. İşadamı; çalışma hayatında dürüst olmalı, ticaretini helalinden yapmalıdır. Ticaret, üretmeden tüketmemek; emek harcamadan kazanmamaktır. Ayrımcılık, haksız rekabet, gelir adaletsizliği gibi, çalışma kültürümüze girmiş, bize ait olmayan kavramlar, iş hayatını işgal etmiş durumda. MÜSİAD olarak, dünyaya; hakkı, dürüstlüğü ve kıymeti de içine alan "doğru ticareti" göstermek ve anlatmak için yola çıktık, yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Son günlerde çok konuştuğumuz, Yeni Türkiye kavramına da, müsaadenizle, değinmek isterim. Öncelikle, Yeni Türkiye ifadesi, sürecini tamamlamış bir Türkiye algısını oluşturuyor.

5 Daha özgün şeylerin yapılacağı, yeni beklentilerin gerçekleşeceği bir süreci çağrıştırıyor. Tıpkı Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin, Dün, dünle gitti cancağızım, şimdi, yeni şeyler söylemek lazım sözüyle, yeniye yaptığı vurgu gibi. Bize göre Yeni Türkiye; Siyaset Algısından Hukuki Zeminine, İş Yapma Kalıplarından Yönetişim biçimine, Eğitim Metodundan İnsan Tasavvuruna, Finansal Sisteminden Dış politikaya, Çevre Algısından Adalet Anlayışına kadar, etkilediğimiz ve etkilendiğimiz parametrelerin yeniden ele alınması demektir. Geçmişte, yeni diye sunulan bazı değerlerin, toplum ile doku uyuşmazlığı yaşaması, doğru sonuçlara varmamızı engelledi. Yeni Türkiye'nin parametreleri oluşturulurken, bunun sadece bir devlet meselesi olmaması, milletin de ikna edilmesi, hayati bir zorunluluktur. Bize Yeni Türkiye ifadesini telaffuz ettirenin, son 12 yılda kazandığımız Huzur, Güven ve Pozitif İstikrar olduğunu hatırlayarak, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bunu sağlayan siyasi iradeye teşekkür ediyorum. Evet, ülkemizde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Ruhunu 1920 Meclisinden alan bir Türkiye inşa ediliyor. Eski Türkiye yi hatırlatacak gelenekler ve uygulamalar, vesayetçi bürokrasi ve devlet aklı terk ediliyor. Eski Türkiye nin miadı dolmuştur. Bu gerçek, 90 lı yıllarda yaşadıklarımızdan zaten belliydi. Olağanüstü halin getirdiği şartlar, faili meçhuller, tek bir ideolojinin topluma dikte edildiği bir süreç, Başörtüsü yasakları, 28.Şubat ve Ekonomik krizler. Yaşananlar, Sosyolojik olarak, Türkiye yi yeni bir vizyona zorlarken, bir yandan da, dönemin şartlarıyla eş zamanlı, yeni vizyonuna sahip güçlü kadrolar ve söylemleri, ön plana çıkardı. Cezayirli Malik bin Nebi nin ifadesiyle sömürülmeye müsait hale gelmiş topluluklar, sömürülmeye müstahaktırlar. Bugün, uluslararası arenada etkin, değerlerini savunan, mazlumun hakkını yedirmeyen bir toplum ve Türkiye olmanın haklı gururunu yaşıyor, bu başarıda payı olan herkese teşekkür ediyorum.

6 Diğer taraftan, Barış, Demokrasi, Adalet, Hak ve Özgürlük kavramlarını dillerinden düşürmeyenlerin, bu süreçte, değişim-dönüşüm karşısında nasıl bir direnç oluşturduklarını, milletimiz ibretle izliyor. Çözüm Süreci karşısında kümelenen grupların, silahlı çetelerin ve sözcülerinin tertiplerine rağmen, Yeni Türkiye idealinden, dün vazgeçilmediği gibi, bugün ve yarın da vazgeçilmemelidir. MÜSİAD olarak, Çözüm Sürecine, geleceğimiz için, tarafız. MÜSİAD, daima millet iradesinden yana oldu. İş dünyasının etkili bir STK sı olarak, dik duruşunu muhafaza etti, etmeye de devam edecek. Nasıl geçmişte ve bugün, Siyasetin, İş Hayatını vesayet altına alma girişimlerinin karşısındaydık ve karşı olmaya devam edeceksek, bugün ve gelecekte de, İş Dünyasının, Siyaseti vesayet altına alma girişimlerinin karşısında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bugün, Türkiye, Dünya Ekonomisi ile bütünleşirken, yüzünü tek bir yöne çevirmemiş, küresel bir güç olma yolunda, önemli adımlar atmıştır. Bir yandan, Batı dünyasıyla ekonomik ilişkilerini sağlamlaştırırken, diğer yandan, Doğu ülkeleriyle ticari ilişkilerini geliştirmiştir. Artık Türkiye; küresel ekonomi içerisinde, edilgen değil, etken bir hüviyete kavuşmuştur. Bu bağlamda, Avustralya dan dönem başkanlığını devralacağımız G-20 Zirvesi nin önemi büyüktür. G-20 nin iş dünyası ayağı olan ve MÜSİAD ın yürütme kurulunda yer aldığı B20 de; yalnızca üyelerin değil, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin sorunları da ele alınacaktır. Bugün, Kuzeyde Rusya-Ukrayna-Kırım üçgeninde yaşanan siyasi kriz, batıda Avro Bölgesi nde devam eden ekonomik daralma ve güneyde Suriye de katlanarak artan iç savaş gibi; bölgesel ve küresel krizlerle etrafı çevrili olmasına rağmen, Türkiye, 2014'ün ilk yarısıyla birlikte, 19 çeyrek, üst üste büyüme başarısını gösterdi. Bütün bu güzel gelişmelere rağmen; Türkiye ekonomisinin 2002 den bu yana kat ettiği mesafeyi, bir son değil, bir başlangıç olarak görüyoruz. Burada bize düşen görev; Ülkemizi hedeflerine ulaştırmak için, var gücümüzle çalışmaktır ve bunun için buradayız.

7 1929 Dünya Ekonomik Buhranının ardından temelleri atılan bugünkü ekosistem, 2008 küresel kriziyle birlikte, daha yüksek sesle eleştirilmeye başlandı. Türkiye, ekonomik açıdan kabuk değiştirirken, dünya da, yeni bir arayışın içinde ve değişimin eşiğinde. Bu arayış, Ahlak ve Erdem gibi, insani değerleri hiçe sayarak, merkezine, neredeyse sadece Faiz enstrümanını koyan, Ekonomik ve Finansal sistemden, İnsan Odaklı sisteme, geçiş arayışıdır. Bugün, Kaliteli ve doğru finansmana, hızlı erişimin, nasıl olması gerektiği değil de, faizlerin, kaç baz puan artmasına, niçin ihtiyaç olduğu tartışılıyor. Tıpkı, insanların neden öldürüldüğünün değil, öldürülüş biçimlerinin tartışıldığı, günümüzün medeniyet anlayışında olduğu gibi. İnsanın ve toplumun, daha müreffeh seviyeye ulaşması için, bir araç olması gerekirken, onları yöneterek, bir amaç haline gelen ve bunu acımasızca yapan, Finansal Sistem, doğru bir bakışla değerlendirilmiyor. Bu arayışta bizim ilkemiz, ticaretin helal ve faizin haram olduğudur. Gerçek ekonominin değerleri; AR-GE, Yenilikçilik, Yatırım, İstihdam ve Üretim'dir. Bunları ve sosyal hayatın ana değerlerini, bir kenara iterek, her şeyi, neredeyse sadece tek bir değere indirgeyen ve değerlerimizi acımasızca şekillendiren, adeta yeni tehdit kaynağı, "Finans Terörü", yeniden değerlendirilmelidir. Geldiğimiz noktada, Refahın dağılımıyla ilgili bir rakam vermek, adaletsizliğin boyutunu gözler önüne serecektir yılı Credit Suisse Raporun'a göre, dünyadaki En Zengin 85 kişinin serveti, dünya nüfusunun, En Fakir yarısına eşittir. Dünyanın, En Zengin %1 lik nüfusunun serveti ise, dünya nüfusunun, En Fakir yarısının, 65 katıdır. Özetle, Homoeconomicus temelli bir insan tasavvurunun, dünyamızı getirip bıraktığı yer, ortadadır. IBF kongremizde, "İşler Değişecek, Dünya Değişecek" sloganını tamamlayıcı bir tema olarak, Paradigma Kayması: Yeni Finansal Yönelimler başlığını belirledik. Bununla, dünyanın değişmesi gerektiğine yönelik inancımızı, pekiştiriyoruz. Sözlerime son verirken, bu organizasyonumuzu himayelerinizde gerçekleştirdiğimiz Zat-ı Aliniz'e, Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile, desteklerini esirgemeyen, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi, Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz, Bilim Teknoloji ve

8 Sanayi Bakanımız Sayın Fikri Işık, Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ve tüm Bakanlarımıza, gücümüzü aldığımız değerli üyelerimize ve dostlarımıza, kuzeyden güneye, doğudan batıya, MÜSİAD ın temsil edildiği 63 ülkeye, Fuarımıza katılan 100 ü aşkın ülkenin işadamlarına, bu güzel faaliyetleri gerçekleştirmemizde bize destek olan firmalar ve onların değerli YK Üyelerine, Yönetim Kurulumuza, Şube ve Sektör Kurulu Başkanlarımıza, Profesyonel Kadromuza, bu bereketli atmosferi bizimle paylaşan siz değerli konuklarımıza, teşekkür ederim. Konuşmamı, sözün, değişimi nasıl başlattığına yönelik bir hikmeti, sizlerle paylaşarak bitiriyorum: Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür Sözlerimiz değişecek, İşler değişecek. İşlerimiz değişecek, Dünya değişecek. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Nail Olpak Genel Başkan MÜSİAD

Alternatif Finans Modelleri

Alternatif Finans Modelleri SUNUŞ Oğuz Özcan Genel Sekreter Sunuş Alternatif Finans Modelleri Son yıllarda, dünyanın iktisadi güç merkezlerinin Batı dan Doğu ya doğru kaydığının tartışıldığı bir süreçten geçiyoruz. İnsanoğlu, güç

Detaylı

15.Uluslararası MÜSİAD Fuarı Basın Toplantısı. Genel Merkez 20.11.2014. Basın toplantımızda sizleri aramızda görmekten dolayı mutluluk

15.Uluslararası MÜSİAD Fuarı Basın Toplantısı. Genel Merkez 20.11.2014. Basın toplantımızda sizleri aramızda görmekten dolayı mutluluk 15.Uluslararası MÜSİAD Fuarı Basın Toplantısı Genel Merkez 20.11.2014 Değerli Basın mensupları, hepinize günaydın. MÜSİAD Genel Merkezimize hoş geldiniz. Basın toplantımızda sizleri aramızda görmekten

Detaylı

TOBB yayınlarına tam metin ve ücretsiz olarak internetten ulaşabilirsiniz.

TOBB yayınlarına tam metin ve ücretsiz olarak internetten ulaşabilirsiniz. ISBN : 978-605-137-377-5 TOBB Yayın No : 2014/220 TOBB yayın için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : 0.312 218 20 00 Faks : 0.312 218 20 64 İnternet : www.tobb.org.tr TOBB yayınlarına

Detaylı

W W W. G A G İ A D. O R G. T R

W W W. G A G İ A D. O R G. T R Sahibi GAGİAD Adına Yön. Kur. Bşk. Taner Özdurak Yazı İşleri Müdürü Durdane Bilge Türkkan Sayı:35 Basın Yayın Çalışma Grubu Bora Tezel Buket Mutafoğlu Ayça Güdemez Dilek Kaleoğlu İrem Baharoğlu Seçil Kömürcü

Detaylı

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz; 1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile özel sektörümüz dünya ile rekabetinde büyük bir avantaja

Detaylı

TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ 2014 YILI YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ BAŞARI ÖDÜLLERİ

TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ 2014 YILI YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ BAŞARI ÖDÜLLERİ TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ 2014 YILI YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ BAŞARI ÖDÜLLERİ YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ BAŞARI ÖDÜLÜ ALAN FİRMALAR 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

YAYIN KURULU. MÜSİAD Adına Sahibi Nail OLPAK. Genel Sekreter Oğuz ÖZCAN

YAYIN KURULU. MÜSİAD Adına Sahibi Nail OLPAK. Genel Sekreter Oğuz ÖZCAN MÜSİAD Adına Sahibi Nail OLPAK Araştırmalar ve Yayından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazım ÖZDEMİR Araştırmalar ve Yayın Komisyonu Başkanı Dr. Melike GÜNYÜZ Genel Sekreter Oğuz ÖZCAN Sorumlu Genel Sekreter

Detaylı

DAĞITIM EKİN kurye Aracılık Hizmetleri 0 332 236 36 12 ekinlojistik@hotmail.com

DAĞITIM EKİN kurye Aracılık Hizmetleri 0 332 236 36 12 ekinlojistik@hotmail.com İMTİYAZ SAHİBİ Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK GENEL YAYIN YÖNETMENİ Özhan SAY YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Mustafa AKGÖL GÖRSEL SANAT YÖNETMENİ M. Fatih ÖZSOY REKLAM VE HALKLA İLİŞKİLER

Detaylı

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com ZİRVE SONUÇ kitabı www.balkanekonomizirvesi.com www.balkanekonomizirvesi.com / 3 1. RUMELİSİAD ULUSLARARASI BALKAN EKONOMİ ZİRVESİ 01-02 ARALIK 2012 PROJE SAHİBİ DESTEKLEYEN KURUMLAR I. RUMELİSİAD ULUSLARARASI

Detaylı

Türkiye de Kadın Girişimcilik Paneli

Türkiye de Kadın Girişimcilik Paneli Centrum vzdel-vania manauerov İş Geliştirmede Kadın Entegrasyonu Türkiye de Kadın Girişimcilik Paneli İş Geliştirmede Kadın Entegrasyonu 1 TRANSFER Slovensko spol. s.r.o. 2 Pendik Belediyesi, Pendik Kadın

Detaylı

Kurban Bayramınızı, saglık ve mutluluklar dileriz.

Kurban Bayramınızı, saglık ve mutluluklar dileriz. Kurban Bayramınızı, en içten dileklerimizle kutlar;, saglık ve mutluluklar dileriz. DİYARBAKIR TİCARET BORSASI MECLİS ÜYELERİ DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU 3 Kapak içindekiler Haber 20 48 2

Detaylı

MÜSİAD PARİS AÇILIŞI, GALA YEMEĞİ 11.10.2014, CUMARTESİ

MÜSİAD PARİS AÇILIŞI, GALA YEMEĞİ 11.10.2014, CUMARTESİ MÜSİAD PARİS AÇILIŞI, GALA YEMEĞİ 11.10.2014, CUMARTESİ Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Sayın Mahir Yağcılar, Paris Büyükelçimiz Sayın Hakkı Akil, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar,

Detaylı

2013 FAALiYET RAPORU

2013 FAALiYET RAPORU 2013 FAALiYET RAPORU Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan SERT TÜMSİAD Başkanın Mesajı TÜMSİAD faaliyete başladığı 2005 yılından bu yana önemli çalışmalar yaparak Türkiye ekonomisine ve Türk girişimcisine

Detaylı

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Gönüllerde de büyüyoruz

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Gönüllerde de büyüyoruz Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI 9 Gönüllerde de büyüyoruz Bu sayıda BAŞKANIN MESAJI hayallerimizi Daha da büyütelim Değerli İş Ortaklarımız, Sevgili Dostlarımız; 02 12 24 32 44 60 BAŞKANIN MESAJI 3

Detaylı

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ 80. YIL ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU EĞİTİM HAKKI VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ 80. YIL ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU EĞİTİM HAKKI VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ 80. YIL ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU EĞİTİM HAKKI VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ 80. YIL ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU EĞİTİM HAKKI VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ Editör: Türk Eğitim Derneği Türkçe

Detaylı

olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını

olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını Dosya 5 BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Yüzde dört büyüme beklentisiyle girdiğimiz 2012 yılının tamamında % 3 ün altında bir büyüme bekliyoruz. 2012 de bir yandan ihracatta ülke ve ürün çeşitlendirmesine

Detaylı

Hessen Eyaleti Milletvekili Sayın Dr. Frank Sürmann,

Hessen Eyaleti Milletvekili Sayın Dr. Frank Sürmann, MANNHEIM MÜSİAD AÇILIŞI 17 HAZİRAN 2013 PAZARTESİ - MANNHEIM Hessen Eyaleti Milletvekili Sayın Dr. Frank Sürmann, Yabancılar Meclisi Başkanı Sayın Suat Selçuk, Karlshure Başkonsolosumuz Sayın Serhat Aksan,

Detaylı

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle Genel Yayın Yönetmeni Denizli İş Dünyasının Büyük Başarısı DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle birlikteyiz. Üyeleri ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket eden Denizli Ticaret Odası,

Detaylı

bunun göstergesi. İç piyasalarında buna olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz. 2013 yılı sektörümüz için daha az sıkıntılı geçecektir.

bunun göstergesi. İç piyasalarında buna olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz. 2013 yılı sektörümüz için daha az sıkıntılı geçecektir. BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Küresel krizin etkilerinin sürdüğü, gaz-fren tartışmaları ile geçen 2012 yılının sonuna yaklaştığımız dönemde, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritasını ortaya koyan Orta

Detaylı

Kasım ayı meclis toplantımızda görüşlerimi sizlerle paylaşmadan önce hepinizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Kasım ayı meclis toplantımızda görüşlerimi sizlerle paylaşmadan önce hepinizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Sayın Bakanım, Sayın Başkan, Meclisimizin Değerli Üyeleri, Meclisimizin Saygıdeğer Onur Üyeleri, Değerli Misafirler ve Kıymetli Medya Mensupları, Kasım ayı meclis toplantımızda görüşlerimi sizlerle paylaşmadan

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 8 SEÇİM BEYANNAMESİ

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 8 SEÇİM BEYANNAMESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 8 SEÇİM BEYANNAMESİ 11 ADAYLARIMIZ 27 SEÇİM MESAJI 37 2023 VİZYONU HEDEFLERİ 43 AK PARTİ İKTİDARINDA MALATYA 51 MALATYA YA YAPILAN İCRAATLAR 57 ULAŞTIRMA 58 Havayolu Ulaşımı 60 Demiryolu

Detaylı

DÜNYA EKONOMİ ZİRVESİ TÜRKİYE DE

DÜNYA EKONOMİ ZİRVESİ TÜRKİYE DE Sayı:1 OCAK 2015 3 Aylık İş Dünyası ve Güncel Ekonomi Dergisi İZMİR ŞUBESİ MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ DÜNYA EKONOMİ ZİRVESİ TÜRKİYE DE GURUR VEREN OKUL PROJESİ 2015 BEKLENTİLER 2014 DEĞERLENDİRMELER

Detaylı

Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi. VII. Ticaret ve Sanayi Şurası Düzenlendi. 37 STK dan Başbakan a Mektup. TOBB 70. Mali Genel Kurulu Yapıldı

Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi. VII. Ticaret ve Sanayi Şurası Düzenlendi. 37 STK dan Başbakan a Mektup. TOBB 70. Mali Genel Kurulu Yapıldı Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi 10 SİVAS TİCARET ve SANAYİ ODASI Adına İmtiyaz Sahibi Osman YILDIRIM Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü Orhan KOÇYİĞİT Yayın Kurulu Zeki ÖZDEMİR Osman YILDIZ

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

TOSYALI. tosçelik, tube duesseldorf fuar na kat ld. Y l: 1 / Say : 2. DÜNYADA HOfiGÖRÜ KENT OLARAK B L NEN HATAY I HER YERDE TANITIYORUZ

TOSYALI. tosçelik, tube duesseldorf fuar na kat ld. Y l: 1 / Say : 2. DÜNYADA HOfiGÖRÜ KENT OLARAK B L NEN HATAY I HER YERDE TANITIYORUZ Y l: 1 / Say : 2 TOSYALI www.tosyaliholding.com.tr S ZE ÇEL KTEN DAHA FAZLASINI SUNUYORUZ Tosyal Holding iç iletiflim yay n d r 22 tosçelik, tube duesseldorf fuar na kat ld 24 DÜNYADA HOfiGÖRÜ KENT OLARAK

Detaylı

BAŞLARKEN > ve ticaret hayatlarını kolaylaştıracak, yurt dışına açılmalarını kolaylaştıracak hizmetlerimizi hayata geçirdik.

BAŞLARKEN > ve ticaret hayatlarını kolaylaştıracak, yurt dışına açılmalarını kolaylaştıracak hizmetlerimizi hayata geçirdik. BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz 2010 ve 2011 görülen yüksek büyüme rakamlarının ardından 2012 yılına ekonomide yavaşlama beklentisi ile girmiştik. Beklentimiz olduğu gibi 2012 gerçekten de ekonominin yavaşladığı

Detaylı

Yüz yüze iletişim merkezimizde güler yüzlü hizmet emrinizde

Yüz yüze iletişim merkezimizde güler yüzlü hizmet emrinizde Yüz yüze iletişim merkezimizde güler yüzlü hizmet emrinizde Yeni hizmete giren yüz yüze iletişim merkezimizde; tüm sorularınıza samimiyetle cevap alabileceğiniz gibi merkezde hizmetinize sunulan bilgisayar

Detaylı

TÜRK DİASPORASI VE TÜRK DÜNYASI VİZYON 2023

TÜRK DİASPORASI VE TÜRK DÜNYASI VİZYON 2023 TÜRK DİASPORASI VE TÜRK DÜNYASI VİZYON 2023 Editör Dr. Almagül İSİNA İSTANBUL TASAM YAYINLARI, Uluslararası İlişkiler Serisi İSTANBUL, Nisan 2014 ISBN: 978-605-4881-07-9 Graphic design: Creatica Baskı:

Detaylı

Ankara'nın Kalbi Başkent OSB

Ankara'nın Kalbi Başkent OSB l Yıl:10 l Sayı: 37 l Temmuz 2014 l ÜCRETSİZDİR Ankara'nın Kalbi Başkent OSB Ankara'daki OSB'ler içindeki ilk konvansiyonel atık su arıtma tesisini Başkent OSB faaliyete geçirdi. Başkan dan Sanayici olmak!

Detaylı