29 Şubat 2012 Conrad İstanbul Otel TÜRKİYE ELEKTRİK PİYASASINDA TİCARİ VE OPSİYONEL RİSKLER TANITIM DOSYASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.enerjideriskyonetimi.com 29 Şubat 2012 Conrad İstanbul Otel TÜRKİYE ELEKTRİK PİYASASINDA TİCARİ VE OPSİYONEL RİSKLER TANITIM DOSYASI"

Transkript

1 29 Şubat 2012 TÜRKİYE ELEKTRİK PİYASASINDA TİCARİ VE OPSİYONEL RİSKLER TANITIM DOSYASI

2 Enerjide Risk Yönetimi Konferansı Türkiye Elektrik Piyasasında Ticari ve Operasyonel Riskler Günümüzde enerji, gelişmekte olan ülkeler yanında global ekonominin gündemin ön sıralarda yer almaya devam ediyor. Türkiye enerji piyasasının son yıllardaki hızlı gelişimi ve buna bağlı artan yerli ve yabancı yatırımlarla birlikte enerji sektörüne bakış ve iş yapış şekilleri de değiştiriyor. Enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların günümüz rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için risk yönetimi kritik öneme sahiptir. Uzun vadeli sürdürülebilir büyüme ve kârlılığı yakalamak için piyasa riski, kredi riski ve operasyonel riskler yönetilmeli, yatırımlarda risklerin doğru şekilde transfer edilmesi sağlanmalıdır. Sağlıklı işleyen ve rekabetçi bir sektör yapısı için değer zincirinin tüm noktalarında; enerjinin üretimi, iletimi, dağıtımının yanı sıra piyasa katılımcıları arasında ve uluslararası piyasalarda enerjinin ticaretinde risk yönetiminin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gereklidir. Uluslararası enerji piyasalarındaki yeni teknolojiler, fiyat belirsizlikleri, uyum, çevre, özelleştirme, şirket evlilikleri, politik dalgalanmalar ve küreselleşmenin getirdiği karmaşık riskler için tüm dünyada uygun risk yönetimi politikaları geliştirilmektedir. Global risklerin yanı sıra Türkiye de, Avrupa Birliği ile uyum sürecinde piyasalarının liberalizasyonu, petrol ve gaz tedarik fiyatlarındaki dalgalanmalar, elektrik piyasasında fiyat volatilitesi, likidite riski, enerji tedarik ve satış sürecinde kredi riski, üreticiler için hacim riski ve orijinal ekipman üreticileriyle uluslararası bakım firmalarının talep ettiği anlaşmaların getirdiği karmaşık sorumluluklar değerlendirildiğinde, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de Enerji Sektöründe Risk Yönetimi konularının önemle ve hızla ele alınarak yeni risk yönetim yaklaşımlarının hayata geçirilmesi gerekmektedir. Türkiye nin ve dünyanın konusunda lider sigorta brokeri Marsh ve Türk enerji piyasasının şekillenmesinde önemli rol oynayan enerji sektörü lider danışmanlık şirketi Deloitte partnerliğinde Türk enerji sektörü riskleri ve risk yönetim çözümleri masaya yatırılıyor. Kerem MERMER, Enerji Yatırımları Takımı Direktörü

3 JCI Hakkında Junior Chamber International (JCI); Dünya üzerinde 115 ülkede faaliyet gösteren Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu nun marka ismidir. Federasyon dünya genelinde kısaca JCI ismi ile tanınmaktadır. Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu, üyelerinin liderlik ve girişimcilik vasıflarını geliştirerek yaşadıkları toplumda pozitif değişimi gerçekleştirmeye katkıda bulunmayı amaçlayan bir uluslar arası sivil toplum kuruluşudur. Üyelerinin ortak özelliği; takım çalışmasına yatkın, kendini yetiştirmek isteyen, gerek iş gerekse sosyal bazda uluslararası açılımı olan yaş arası gençlerden oluşmasıdır. Vizyonu: Aktif gençler için önde gelen küresel network olmak Misyonu: Gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak toplumun pozitif gelişimine katkı sağlamak Dört Temel Fırsat Alanı: - Bireysel Gelişim - Uluslararası Fırsatlar - Toplumsal Fırsatlar - İş Dünyası

4 JCI Türkiye Hakkında Dünyada ve Türkiye de Daha İyi Ol sloganıyla gençleri aktif vatandaşlığa davet eden Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu (JCI) bünyesinde faaliyet gösteren Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Türkiye organizasyonu (kısaca JCI Türkiye), yürüttüğü başarılı projelerle üyelerine gelişim fırsatları sunmaktadır. JCI Türkiye nin bugün Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çanakkale, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, İskenderun, İstanbul (8 şube), İzmir (3 şube), Kapodokya, Kocaeli, Samsun ve KKTC de şubeleri bulunmaktadır. Enerji Yatırımları Takımı Hakkında 2009 yılında Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Avrasya Şubesi bünyesinde temelleri atılan bir platformdur. Takımın enerji kimliği ile yola çıkışını hazırlayan başlıca unsur, Türkiye de sürekli ve hızla gelişimini sürdüren enerji sektörünün mevcut yapısı içinde proaktif bir sorumluluk almak isteğidir. Stratejik Hedefleri: - Gelişime açık olan fırsatları takip ederek enerji yatırımcısına aktarmak, - Enerji sektörü mensupları ve JCI üyeleri arasındaki ticari ve sosyal bağların kuvvetlenmesine katkıda bulunmak, - Enerjinin çevreye duyarlı, kaliteli ve ucuz olarak üretilmesi, iletimi, dağıtımı ve tüketilmesi süreçlerinde paydaşları bilinçlendirilmek, - Enerji yatırımlarının kolaylaşması amacıyla projeler üreterek hayata geçirmektir.

5 Partnerler Deloitte, faaliyet alanı birçok endüstriyi kapsayan özel ve kamu sektörü müşterilerine denetim, vergi, danışmanlık, kurumsal risk hizmetleri ve kurumsal finansman hizmetleri sunmaktadır. Küresel bağlantılı 140 tan fazla ülkedeki üye firması ile Deloitte, nerede faaliyet gösterirse göstersin, başarılarına katkıda bulunmak için müşterilerine birinci sınıf kapasitesini ve derin yerel deneyimini sunar. Deloitte un inden fazla uzmanı, mükemmelliğin standardı olmayı kendilerini adamıştır. Deloitte uzmanları; ortak kültürün sağladığı birlik, pazar ve müşterilere sağlanankatma değer, birbirlerine olan bağlılık ve kültürel çeşitliliğin gücü ile tek bir bütündür.uzmanlar, sürekli öğrenim, mücadele isteyen deneyimler ve zengin kariyer olanakları sunan bu çevrede çalışır. Deloitte uzmanları kurumsal sorumluluğu güçlendirmeye, kamu güvenini oluşturmaya ve toplumlarında pozitif bir etki yaratmaya kendilerini adamışlardır. Dünyanın öncü sigorta brokeri ve stratejik risk danışmanı olarak Marsh kendini risklerin doğurduğu fırsatlara adamıştır. şirketler bizimle zorlu global risklerini ortaya çıkarmak, görülemeyen riskleri öngörmek ve fırsatları ortaya çıkarmak için çalışırlar. Her fırsat aynı zamanda risk demektir. Görevimiz ve müşterilerimize olan sorumluluğumuz riski sorumluluk olmaktan çıkartıp avantaj haline getirmek ve fırsatları görerek başka şekilde başarılamayacak işleri başarmakta müşterilerimize yardımcı olmaktır. 24,000 bin çalışanı ve 5 milyar dolara yaklaşan yıllık cirosu ile Marsh 100 den fazla ülkede işletmelere, kamu kuruluıları, organizasyonlara hizmet vermektedir. Deloitte; bir veya birden fazla, ayrı ve bağımsız birer yasal varlık olan, İngiltere mevzuatına gore kurulmuş olan Deloitte Touche Tohmatsu Limited ve üye firma ağına atfedilmektedir. Deloitte Touche Tohmatsu Limited ve üye firmalarının yasal yapısının detaylı açıklaması için lütfen adresine bakınız.

6 Neden Katılmalı - Pratik yaklaşımlarla risk yönetim çözümlerinin anlaşılması - Sektördeki öncü firmaların başarılı risk yönetim uygulamalarını dinleme - Son gelişmeler ışında risk yönetiminde kullanılan ürün ve teknikleri öğrenme - Değişen koşullarda enerji ticaretine yönelik yeni riskleri öğrenme Katılımcı Profili - Enerji Sektörü CEO ve CFOları - Enerji Yatırımı Sahipleri ve Yeni Yatırımcılar - Sigorta ve Reasürans Firmaları - Dağıtım firmalarının Risk Yöneticileri ve Proje Geliştiricileri - Venture Capital ve Private Equity Firmalarının Yatırım Uzmanları - İş Geliştirme Müdürleri - Servis, Mühendislik ve Ürün Tedarikçileri - Brokerlar - Avukatlar - Danışmanlar

7 KONFERANS PROGRAMI Etkinliğimiz açılış oturumu ve ardından gerçekleşecek altı oturumdan oluşmaktadır. Konuşmacı listesinde önce moderatör, ardından panelistlerin isimleri yer almaktadır.

8 KONFERANS AJANDASI 09:00-09:30 Kayıt 09:30-09:35 JCI Avrasya 09:35-09:40 1. Konuşmacı 09:40-09:50 2. Konuşmacı 09:50-10:40 Açılış Paneli 10:40-11:00 Ara 10:40-11:00 Oturum - I 11:35-11:55 Ara 11:55-12:30 Oturum - II 12:30-13:30 Öğle Yemeği 13:30-14:05 Oturum - III 14:05-14:25 Ara 14:25-15:00 Oturum - IV 15:00-15:20 Ara 15:20-15:55 Oturum - V 15:55-16:15 Ara 16:15-16:50 Oturum - VI

9 Açılış Oturumu Türkiye nin Enerji Politikası ve Olası Riskler - Türkiye nin enerji politikası, uluslararası projeler ve yükümlülükler - Türkiye nin enerji güvenliği ve dış politikanın etkisi - Enerji sektöründe çevresel riskler ve sürdürülebilirlik - Enerji sektöründe uluslararası yatırımlar ve riskleri - Enerji sektöründe finansman riskleri Necdet Pamir Yönetim Kurulu Üyesi, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Reha Denemeç Genel Başkan Yardımcısı, Adalet ve Kalkınma Partisi * Hasan Köktaş Başkan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu * Sibel Çetinkaya Hakan Kayganacı Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstri Lideri, Deloitte Yönetici Direktör, Marsh * Teyit beklenmektedir.

10 Oturum I Kurumsal Risk Yönetimi: Enerji Sektöründe Risk Bakış Açısı - Enerji sektöründe kurumsal risk yönetimi uygulamaları - Yeni Türk Ticaret Kanunu ve enerji ticaretine etkileri - Enerji sektörü şirketleri için kurumsal risk haritası ve risk katalogları - Enerji sektöründe operasyonel risklerin yönetimi - Bilgi teknolojileri risklerinin yönetimi Dr. Tamer Saka Selma Akdoğan Yönetici Direktör, Prorisk Yönetim Kurulu Üyesi, Karadeniz Holding Bilal Aslan Genel Müdür, İstanbul Gaz Dağıtım San. ve Tic. A.Ş. * Gül Saraçoğlu Direktör, Deloitte Kurumsal Risk Hizmetleri * Teyit beklenmektedir.

11 Oturum II Elektrik Dağıtımında Riskler ve Risk Transfer Çözümleri - Piyasanın liberalizasyon sürecinde sigorta ve risk yönetimi - Sabit kıymet sigortalarında dikkat edilmesi gereken hususlar (ikame bedelleri, limitler, muafiyetler). - Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. nin sigorta talepleri, - Elektrik dağıtım sektörüne özel sorumluluk sigortalarının önemi, - Bankaların sigorta talepleri, - Sigorta firmalarının talepleri, - Sigortalanamayan riskler. İbrahim Gümüşlü Teftiş Kurulu Üyesi, Limak Enerji * Ceyhan Saldanlı Yücel Çakmur Yönetim Kurulu Başkanı, Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş. Risk Müdürü, Enerjisa Haşim Keklik Genel Müdür, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. * * Teyit beklenmektedir.

12 Oturum III Elektrik Ticaretinde Piyasa Riski Yönetimi - Piyasa riski ölçüm metodolojileri, piyasa riskinden korunma yöntemleri - Elektrik üretim şirketleri için hacim riski ve kaynak temelli kur riski - Uluslararası elektrik ticaretinde kur riski - Elektrik dağıtım şirketleri için piyasa riski ve likidite riskinin yönetimi - Piyasa riski için hedging yöntemleri ve alternatifleri - Tezgahüstü ve türev piyasalarda piyasa riski yönetimi - Piyasa riski analizi ve yönetimi yazılımları - Piyasa riskinde mevzuatın etkisi Yeşim M. Şişli Claus Urbanke Uygar Yörük Jonathan English Genel Müdür Yardımcısı, Soyak Enerji Yeni Pazarlar Başkanı, Statkraft Şirket Ortağı, Deloitte Danışmanlık Başkan Yardımcısı, EMEA Bölgesi, Allegro Development Co. * Teyit beklenmektedir.

13 Oturum IV Elektrik Üretiminde Riskler ve Risk Transfer Çözümleri - Elektrik üreten enerji santrallerinde sigortalanabilir kritik riskler (mekanik hasarlar, gelir kayıpları, doğal afetler, yangın), - Kritik riskler ilgili sigorta çözümleri. - Proje finansmanı ve sigorta ilişkisi - Tedarik sözleşmeleri ve sigorta ilişkisi, - Uzun dönemli bakim anlaşmaları ve sigorta ilişkisi, - Santral tipine göre (doğalgaz, kömür, rüzgar, hidro) değişen özellikli sigorta konuları, - Yeni, prototip teknolojilerin sigorta sorunları. Sami Sevinç Genel Müdür, Birecik Barajı ve HES A.Ş. Muzaffer Akpınar Başkan, Dost Enerji * Volkan Şimşeklap Yağmur Özdemir Direktör, Marsh Proje Finansmanı Müdürü, Zorlu Enerji * Teyit beklenmektedir.

14 Oturum V Elektrik Ticaretinde Kredi Riski Yönetimi - Kredi riski ölçüm ve analiz metodolojileri - Ticari taraf düzeyindeki ve ticaret portföyü düzeyindeki kredi riski - Portföy konsantrasyonunun kredi riskine etkisi - Elektrik dağıtım şirketleri için kredi riski - Elektrik üretim şirketleri için kredi riski - Elektrik toptan satış şirketleri için kredi riski - Kredi riski analizinde kredi derecelendirme ve scoring yaklaşımları - Kredi riski analizi ve yönetimi yazılımları - Kredi riski yönetiminde mevzuatın etkisi Rafi Karagöl Birol Ergüven Alper Günaydın Fuat Öksüz Kurucu Ortak, JCR-ER Enerji Ticareti CEO, Limak Enerji Müdür Yardımcısı, Deloitte Danışmanlık Enerji Ticareti CFO, Enerjisa

15 Oturum VI Uluslararası Enerji Yatırımlarında Risk Yönetimi - Türkiye dışında yapılacak enerji yatırımlarında politik riskler - Yabancı mevzuatlar ve mevzuat değişikliklerinin getirdiği riskler - Yurtdışı yatırımların sigortalarında dikkat edilecek hususlar - Az gelişmiş ülkelerdeki enerji yatırımcılarının dikkate alması gereken kritik risk konuları Mert Yücesan Sıtkı Şerifeken CEO, Marsh Genel Müdür Yardımcısı, Gama Enerji İlker Aycı Başkan, Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı * Dr. Ralph Jäger CFO, RWE Turkey Holding * Teyit beklenmektedir.

16 İletişim Kerem Mermer Direktör Enerji Yatırımları Takımı Junior Chamber International Avrasya Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Balmumcu Mh. Barbaros Bulvari, Gamze Apt, No:76, D:7 Besiktas, Istanbul Tel: +90 (212) Faks: +90 (212) GSM: +90 (533) İLETİŞİM AJANSI: FOCUS İLETİŞİM Teşekkürler

Türkiye nin Sabancı sı...

Türkiye nin Sabancı sı... Türkiye nin Sabancı sı... 1 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Değer Yaratan... Sorumlu... 3 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Aktif Katılımcı... 5 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Yaratıcı...

Detaylı

Rotasını başarıya çevirenler Aile Şirketleri Araştırması 2010

Rotasını başarıya çevirenler Aile Şirketleri Araştırması 2010 Rotasını başarıya çevirenler Aile Şirketleri Araştırması 2010 Aile Şirketleri Hizmetleri İçindekiler Yönetici Özeti 1 Araştırma hakkında 3 Temel bulgular 4 Doğru Stratejiler 8 Başarılı Aile Şirketleri

Detaylı

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu Türkiye nin Sabancı sı... Değer Yaratan... 1 sabancı holding 2010 faaliyet raporu 3 sabancı holding 2010 faaliyet raporu Sorumlu... 5 sabancı holding

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında CEO nun Mesajı Yapı Kredi Hakkında Yönetişim Çalışanlarımız Sürdürülebilir Bankacılık Doğal Kaynakların Korunması Toplum Performans Tabloları GRI

Detaylı

ENERGY & RISK CONFERENCE ENERJİ PİYASASINDAKİ RİSKLER ve RİSK YÖNETİMİ RISKS IN THE ENERGY MARKET AND RISK MANAGEMENT

ENERGY & RISK CONFERENCE ENERJİ PİYASASINDAKİ RİSKLER ve RİSK YÖNETİMİ RISKS IN THE ENERGY MARKET AND RISK MANAGEMENT 4-5 HAZIRAN 2013 4-5 JUNE 2013 Sheraton Maslak Hotel, İstanbul Erken kayıt, grup ve partner indirimi avantajlarından yararlanmak için hemen kayıt olun! ENERGY & RISK CONFERENCE ENERJİ PİYASASINDAKİ RİSKLER

Detaylı

ENERGY & RISK CONFERENCE ENERJİ PİYASASINDAKİ RİSKLER ve RİSK YÖNETİMİ RISKS IN THE ENERGY MARKET AND RISK MANAGEMENT

ENERGY & RISK CONFERENCE ENERJİ PİYASASINDAKİ RİSKLER ve RİSK YÖNETİMİ RISKS IN THE ENERGY MARKET AND RISK MANAGEMENT 4-5 HAZIRAN 2013 4-5 JUNE 2013 Sheraton Maslak Hotel, İstanbul Erken kayıt, grup ve partner indirimi avantajlarından yararlanmak için hemen kayıt olun! ENERGY & RISK CONFERENCE ENERJİ PİYASASINDAKİ RİSKLER

Detaylı

Kurumsal Risk Hizmetleri. Oyunu kuralına göre oynayın

Kurumsal Risk Hizmetleri. Oyunu kuralına göre oynayın Kurumsal Risk Hizmetleri Oyunu kuralına göre oynayın Kurumsal Risk Hizmetleri 2 İçindekiler Kontrollerin dönüşümü ve güvencesi İç denetim Bilgi ve kontrol güvencesi hizmetleri Sürdürülebilirlik ve iklim

Detaylı

Yükselen Türkiye nin Sabancı sı

Yükselen Türkiye nin Sabancı sı Yükselen Türkiye nin Sabancı sı YÜKSELEN TÜRKİYE NİN SABANCI SI 21. yüzyılın başlangıcıyla büyük bir ivme kazanan ve dünyanın güçlü ekonomileri arasına katılan Türkiye ekonomisi, yükselmeye ve yeni değerler

Detaylı

Akıllı sayaç, akıllı şebeke ve ileri ölçüm altyapısının kurulması, etkileri ve yönetilmesi

Akıllı sayaç, akıllı şebeke ve ileri ölçüm altyapısının kurulması, etkileri ve yönetilmesi Akıllı sayaç, akıllı şebeke ve ileri ölçüm altyapısının kurulması, etkileri ve yönetilmesi Dağıtım şirketlerinin özelleştirilmeleri, yasal ayrışma gereksinimi, artan rekabet ve teknolojik gereksinimler

Detaylı

& CO. GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI

& CO. GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A dan Z ye Yatırım sözlüğü EGELİ & CO. GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI 2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER HIZLI BIR BAKIŞ 02 EGC Girişim Yatırım Haritası 04 Misyon, Vizyon 06 EGC Girişim Hakkında 09

Detaylı

CFO Nedir? Ezberi bozuyoruz

CFO Nedir? Ezberi bozuyoruz CFO Nedir? Ezberi bozuyoruz Deloitte CFO Serisi 1 Mayıs 2010 Son dönemlerde CFO lar ile ilgili araştırmalar ve yayınlar oldukça revaçta. Oysa tüm bu popülaritenin ve bilgi bombardımanının ardında; aslında

Detaylı

3. Yıl içinde Yönetim Kurulu Üyeliğinden ayrılan üyelerin yerine yapılan yeni üye seçimlerinin onaya sunulması,

3. Yıl içinde Yönetim Kurulu Üyeliğinden ayrılan üyelerin yerine yapılan yeni üye seçimlerinin onaya sunulması, Faaliyet Raporu - 2011 26.03.2012 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ 1. Açılış, Banka Ana Sözleşmesine göre Başkanlık Divanı teşkili ve Olağan Genel Kurul toplantı zaptının Başkanlık Divanınca

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu AKSA Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş.

2013 Faaliyet Raporu AKSA Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. 2013 Faaliyet Raporu İçindekiler 02 Olağan Genel Kurul Gündemi 04 Temel Göstergeler 08 2013 ün Başlıca Gelişmeleri 10 Kısaca Aksa 12 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 14 Misyon, Vizyon ve Kurumsal Değerler 16

Detaylı

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık 2013 Faalİyet Raporu Kapılarımız size hep açık Kapılarımız size hep açık 1996 yılında, Türkiye de bankacılık anlayışına yepyeni bir boyut getirmek için yola çıktığımız günden bugüne 17 yıl geçti. O günden

Detaylı

www.pwc.com/tr/energy Yetkinliğimiz Türkiye enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektörleri

www.pwc.com/tr/energy Yetkinliğimiz Türkiye enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektörleri www.pwc.com/tr/energy Yetkinliğimiz Türkiye enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektörleri Giriş Türkiye deki enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektörlerinin görünümü önemli ölçüde değişiyor.

Detaylı

2012 Faaliyet Raporu. 2012 Faaliyet Raporu. Harekete Geçin!

2012 Faaliyet Raporu. 2012 Faaliyet Raporu. Harekete Geçin! 2012 Faaliyet Raporu 2012 Faaliyet Raporu Harekete Geçin! 26.03.2013 Tarihli Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi 1. Açılış, Banka Esas Sözleşmesine göre Toplantı Başkanlığı teşkili ve toplantı tutanaklarının

Detaylı

2011 Faaliyet Raporu

2011 Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet Raporu TEB 2011 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 - SUNUŞ... 1 TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. 2011 YILI YILLIK FAALİYET RAPORUNA İLİŞKİN BEYAN... 1 KURUMSAL PROFİL... 2 TEB İN SERMAYE

Detaylı

2012 Faaliyet Raporu. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası www.tskb.com.tr

2012 Faaliyet Raporu. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası www.tskb.com.tr 2012 Faaliyet Raporu Türkiye Sınai Kalkınma Bankası www.tskb.com.tr B BÖLÜM I 26.03.2013 Tarihli Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi 1. Açılış, Banka Esas Sözleşmesine göre Toplantı Başkanlığı teşkili

Detaylı

AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2014

AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2014 AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2014 İÇİNDEKİLER Kurumsal Profil 3 AIG Sigorta nın Tarihsel Gelişimi 5 AIG Sigorta nın Ortaklık Yapısı 6 Başlıca Finansal Göstergeler 7 AIG Sigorta 2014 Yılı Teknik Sonuçları

Detaylı

Deloitte CFO Serisi 2 Ekim 2010. Milenyum Sonras CFO: Son 10 y la damgas n vuran 10 temel unsur

Deloitte CFO Serisi 2 Ekim 2010. Milenyum Sonras CFO: Son 10 y la damgas n vuran 10 temel unsur Deloitte CFO Serisi 2 Ekim 2010 Milenyum Sonras CFO: Son 10 y la damgas n vuran 10 temel unsur çindekiler Sayfa 1. Küreselleşme 3 2. Regülasyon 3 3. Teknoloji 4 4. İnsan Kaynağı 4 5. Faaliyet Modeli 5

Detaylı

zor koşulların İstİkrarlı bankası 2011 faaliyet raporu

zor koşulların İstİkrarlı bankası 2011 faaliyet raporu zor koşulların İstİkrarlı bankası 2011 faaliyet raporu içindekiler I. Sunuş 02 Kısaca Anadolubank 03 HABAŞ Grubu 04 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 06 Genel Müdür ün Mesajı 08 Sermaye ve Ortaklık Yapısı

Detaylı

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. FAALİYET RAPORU 2013 HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ 1. Açılış ve Toplantı Başkanlığı nın Oluşturulması, 2. 2013 Yılına Ait Yönetim Kurulu

Detaylı

Akenerjİ Sürdürülebİlİrlİk

Akenerjİ Sürdürülebİlİrlİk Akenerjİ Sürdürülebİlİrlİk Raporu 2012 RAPOR HAKKINDA AKENERJİ Sürdürülebilirlik Raporu 2012 Rapor Hakkında Akenerji olarak, piyasanın ve küresel trendlerin ışığında ihtiyaçları karşılamak adına kendimizi

Detaylı

Bilgi teknolojileri İş dünyası dengesi 2011

Bilgi teknolojileri İş dünyası dengesi 2011 1 1 Bilgi teknolojileri İş dünyası dengesi 2011 2 3 İçindekiler BT yönetişimi Üst yönetim ile bağ kurmak 2 BT gelişimi ve trendleri Faydayı aramak 5 BT yönetimi ve uyumu Hizmette profesyonellik 6 BT dış

Detaylı

Türkiye de Nakit, Hazine ve Risk Yönetimi

Türkiye de Nakit, Hazine ve Risk Yönetimi 17 Nisan Salı 18 Nisan Çarşamba, 2012 Swissôtel The Bosphorus, İstanbul, Türkiye 8. EuroFinance Konferansı Türkiye de Nakit, Hazine ve Risk Yönetimi Dünya krizleri mali yönetiminizde olumlu bir değişim

Detaylı

Deutsche Bank A.Ş. 2014 Faaliyet Raporu. Değerlerimiz ve İnançlarımız. Deutsche Bank. Müşteri Odaklılık. Disiplin. Sürdürülebilir Performans.

Deutsche Bank A.Ş. 2014 Faaliyet Raporu. Değerlerimiz ve İnançlarımız. Deutsche Bank. Müşteri Odaklılık. Disiplin. Sürdürülebilir Performans. Dürüstlük Sürdürülebilir Performans Müşteri Odaklılık Yenilikçilik Disiplin Ortaklık Deutsche Bank A.Ş. 2014 Faaliyet Raporu Değerlerimiz ve İnançlarımız Değerlerimiz ve İnançlarımız altı Dürüstlük Söylediğimiz

Detaylı

Vergi Hizmetleri Hizmette çeşitlilik

Vergi Hizmetleri Hizmette çeşitlilik Vergi Hizmetleri Hizmette çeşitlilik İçindekiler Küresel bilgi, en iyi yerel hizmet 2 Tam tasdik hizmetleri 3 Uluslararası vergi danışmanlığı hizmetleri 4 Uluslararası personel çalışma izinleri ile vergi

Detaylı

2012 FAALİYET RAPORU

2012 FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU T-BANK 2012 FAALİYET RAPORU 02 T-BANK / 2012 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER BÖLÜM I KURUMSAL PROFİL Özet Finansal Bilgiler 06 Tarihçe 08 Ana Sözleşme de Yapılan Değişiklikler 09 Ortaklık

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 TURKCELL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 RAPOR HAKKINDA Turkcell 2011 Sürdürülebilirlik Raporu yayınladığımız ikinci rapordur. 2009-2011 yıllarında etki alanımız içinde yer

Detaylı

İçiṅdeki ler BİRİNCİ BÖLÜM: SUNUŞ. I. İletişim Bilgileri. II. Döneme Ait Faaliyet Sonuçlarına İlişkin Özet Finansal Bilgiler

İçiṅdeki ler BİRİNCİ BÖLÜM: SUNUŞ. I. İletişim Bilgileri. II. Döneme Ait Faaliyet Sonuçlarına İlişkin Özet Finansal Bilgiler Faaliyet Raporu 2011 İçiṅdeki ler 3 4 6 8 10 11 20 21 23 23 23 24 25 25 26 28 34 34 35 36 37 38 39 40 41 55 56 56 56 57 58 59 61 62 62 62 62 63 63 BİRİNCİ BÖLÜM: SUNUŞ I. İletişim Bilgileri II. Döneme

Detaylı