Prof. Dr. Nejat Veziroğlu ile Hidrojen Enerjisi Üzerine Yapılmış Bir Söyleşi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Prof. Dr. Nejat Veziroğlu ile Hidrojen Enerjisi Üzerine Yapılmış Bir Söyleşi"

Transkript

1 Prof. Dr. Nejat Veziroğlu ile Hidrojen Enerjisi Üzerine Yapılmış Bir Söyleşi PROF. DR. NEJAT VEZİROĞLU: TÜRKİYE, AVRUPA BİRLİĞİ İLE AYNI ZAMANDA HİDROJENE GEÇMELİ Profesör Nejat Veziroğlu nu tanımayan yoktur Veziroğlu; fosil yakıtların tükendiği, çevrenin alarm verdiği gezegenimizde geleceğe doğru çıkmak zorunda olduğumuz yolculuğun rehberi Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kallkınma Örgütü ne(unido, United Nations Industrial Development Organization) bağlı Uluslararası Hidrojen Enerjisi Merkezi nin (ICHET) kurucusu olan Prof. Dr. Veziroğlu, bu merkezin çalışmalarını yürütmek için bir süredir Türkiye de Merkez, geçen yıl yapılan Uluslararası Hidrojen Kongresi başta olmak üzere bir çok etkinliği sürdürmekte. Aşağıda, Profesör Veziroğlu ile ICHET in, Zeytinburnu ndaki geçici tesislerinde yaptığımız söyleşiyi sunuyoruz. Termodinamik: Hocam, bize hidrojen enerjisi serüveninizi özetlermisiniz? Yurt dışındaki çalışmalarınızdan başlayarak, UNIDO-ICHET e gelinceye değin Ben burada İstanbul Teknik Üniversitesi nde 1.5 yıl okudum; 1941 den 1943 e kadar de İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere ye gittim. Londra da Imperial College de okudum ve Makine Bölümü nden 1946 da A.C.G.I ve B.Sc. derecelerini aldım de Imperial College den master muadili olan D.I.C. diplomasını, ve 1951 de Londra Üniversitesi nden ısı transferi üzerine doktora derecesi aldım. Askerliğimi yapıp, devlet ve özel sektörde çalıştıktan sonra, 1962 yılında Miami Üniversitesi ne öğretim üyesi olarak girdim. İlk araştırma projem Mars a gidecek roketin nükleer-hidrojen motorundaki titreşimlerin sebebini bulmak ve gidermekti. O zaman Amerikan Uzay İdaresi Mars a seyahat planları yapmaya başlamıştı. Oraya gidecek roketin nükleer enerji ile işlemesi lazım. Çünkü roket dört ayda Mars a gidecek, astronotlar dört ay Mars ta çalışacak, ve bu zaman içinde Mars yine Dünya ya yaklaşıyor. Yörüngeler öyle ki, birbirlerine yakınken dört ayda gidilebiliyor, yörüngeler uzakken belki 8 ayda 10 ayda gidilebilecek. Seyahatin başlaması ile bitmesi bir yıl sürüyor, ve bu kadar uzun zaman için nükleer enerji şart.

2 Tepkiyi sağlamak için, sıvı hidrojen, nükleer reaktörün ısısından yararlanarak kaynıyor, süper buhar oluyor ve tepki yaratmak için büyük bir hızla roketin egzosundan atılıyor. İşte hidrojenin bu kaynaması sırasında titreşimler oluşuyor. Biz beş sene süren araştırmalar yaptık ve sebebini bulduk. Bunu gidermek için ne yapmak gerektiğini de bulduk. Aynı zamanda hidrojenin uzun seyahatler için iyi bir yakıt olduğunu öğrendim. 1967den sonra, şehirlerde hava kirliliğini gidermek için nasıl bir yakıt kullanabiliriz? sorusu üzerinde beş yıl araştırma yaptık. Hava kirliliği bir çok hastalıklara neden oluyor. Los Angeles, Chicago, New York, Londra, İstanbul ve Tokyo gibi büyük şehirlerde insanlara çok zararlar veriyor. Benzin yerine alternatif yakıtları araştırdık; etil alkol, metil alkol, amonyak, hidrojen, ve gördük ki, en temiz yakıt, çevreye hiç zarar vermeyen yakıt: Hidrojen. Bu araştırma da beş sene sürdü den 1972 ye kadar de enerji krizi başladı. Yani Ortadoğu memleketleri diğer memleketlere, bilhassa endüstriyel memleketlere petrol ihracatını durdurdular. Petrol istasyonlarında büyük kuyruklar oluştu, fabrikalar durdu. Şehirlerde trafik durdu. Mesela, ben Tokyo ya gitmiştim o zaman. Daha evvel de Tokyo da bulunmuştum ve trafiğin meydana getirdiği hava kirliliğinden dolayı Tokyo şehrinden Fujiyama Dağı gözükmüyordu. Halbuki, bu petrol krizi sırasında petrol yok otomobillerin 90% ı çalışmıyor. Hava temiz, tertemiz. Tokyo nun ortasından Fujiyama Dağı nı görebiliyorsunuz te enerji krizi başlayınca ben de Miami Üniversitesi nde Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü nü kurdum. Yeni enerji kaynakları arayacağız, çünkü anlaşıldı ki, petrol tükenecek, kömür tükenecek, doğal gaz tükenecek Enstitünün adının başına Temiz Enerji koydum; çünkü, fosil yakıtların çevreye verdiği zararları, şehirlere, insana verdiği zararları biliyorum. Temiz Enerji kaynakları bulmamız gerekti. Güneş, rüzgar, su, nükleer enerji, jeotermal enerji, hiç biri petrol gibi doğal gaz gibi kullanışlı değil. Hiç birini otomobile koyup, otomobili süremezsin. Hiçbirisini uçağa koyup, uçağı uçuramazsın. Düşündüm; eğer biz bu yeni enerji kaynaklarından hidrojen üretirsek problemi çözeriz. Çünkü hidrojenin en temiz, en randımanlı yakıt olduğunu, seyahatler için en iyi araç yakıtı olduğunu biliyordum. Biz hidrojen üreteceğiz dedim ve bunun adını Hidrojen Ekonomisi koydum. Çünkü enerji ekonominin lokomotifidir. Fabrikaları işletmek için, araçları gereçleri işletmek için enerji lazım. Washington a, ABD AR-GE vakfına gittim.

3 Bir konferans organize edip, Hidrojen Ekonomisi fikrini yaymak istiyorum, fikri ortaya atınca, bakalım reaksiyon ne olacak dedim? USD verdiler. Bir sene sonra, 18 Mart 1974 de Hidrojen Ekonomisi Miami Enerji Konferansı nı açtık. İngilizcesi; The Hydrogen Economy Miami Energy Conference. Kısa adı da THEME Konferansı. Orada konferans açılışında, bu fikri ortaya attım. Çay molası verdik, indim kürsüden, muhtelif memleketlerden on kişi yanıma geldi; dediler ki: Dr. Veziroğlu, biz de aynı fikirdeyiz, bir dernek kuralım. O gece konferansın olduğu Miami Beach teki Playboy Plaza Hotel de toplandık. On kişi bir de ben onbir kişi. O gece, 18 Mart 1974 gecesi, toplanan 11 kişiden bazıları diyor ki, bir dernek kuralım ama birkaç sene bekleyelim, belki fosil yakıtların tükenmelerinin ve çevreye verdikleri zararların çözümü için daha iyi bir fikir ortaya atılır. Daha iyi bir fikir ortaya atılabilir; bir iki sene bekleyelim. Daha iyi bir fikir ortaya çıkmazsa, ondan sonra bir dernek kuralım. Venezuela dan Dr. Anibal Martinez diyor ki, derhal kuralım derneği. Şimdi, Anibal Martinez bir petrol mühendisi ve OPEC in kurucularından. Biliyorsunuz, Venezuela OPEC in kurucu memleketlerinden birisi ve OPEC kurulurken Venezuela yı Dr. Anibal Martinez temsil etmiş. Petrolcü, petrol mühendisi, OPEC in kurucusu, şimdi diyor ki: Bu derneği derhal kuralım!. Biz, yani diğer on kişi, şüphelenmeye başladık; dedik ki Acaba bu adam beşinci kol mu? Halbuki adam hakikati biliyormuş. Petrolün ne kadar kötü olduğunu biliyor, ısrar ediyor. Onun fikri galip geldi, dernek kuruldu, beni başkan seçtiler; hala başkanım. Bir dergi çıkarmaya başladık. İlk önce, yılda 4 tane bastık, üç yıl sonra 6, ondan üç yıl sonra 12, iki yıldır da 15 sayı çıkarıyoruz. Çünkü hidrojene ilgi arttı. Fikri yaymak için iki yılda bir kongreler yapmaya başladık, Dünya Hidrojen Enerjisi Kongreleri Üniversitelerde, firmalarda AR-GE çalışmaları başladı. Otomobil, otobüs şirketleri, elektrik santralı üreten şirketler hidrojen enerjisi AR-GE çalışmasına başladılar. Fakat petrol şirketleri hep bu işin aleyhinde. Milletlerarası Hidrojen Enerjisi Derneği ni kurduktan sonra petrol şirketleri bize karşı çıktı. Hidrojenden korkmaya başladılar. Bize, bu onbir kişiye hidrojen romantikleri adını taktılar. Bunlar rüya görüyor, olacak iş değil dediler ve hidrojeni kötülemek için Shell, British Petrol, Exxon, Mobil gibi bütün büyük petrol şirketlerinin aralarında bulunduğu büyük bir konsorsiyum kurdular. Maksatları, petrolün, doğal gazın, kömürün iyi olduğunu, temiz olduğunu ispat etmekti.

4 Bu konsorsiyum yedi sene evveline, yani 1998 e kadar çalışıyordu. Onlara göre, mesela, şehirlerdeki hava kirlenmesi egsozlardan çıkan gazlardan dolayı değildir. Uzaklarda infilak eden yanardağların havaya saldığı zehirli gazlar ve tozlar şehirlere düşüyormuş atmosferden, oymuş sebep! Raporlarından bu çıktı. Ondan sonra, Dünya ısısının artması, iklim değişikliklerinin sebebi karbondioksit değildir dediler. Tarlalarda geviş getiren ineklerdir! diye raporlar çıktı üniversite profesörlerinin imzalarıyla. Şimdi ben düşünüyorum, petrol şirketlerini nasıl kendi tarafımıza çekeriz diye de Buenos Aires de 12. Dünya Hidrojen Enerjisi Kongresi olacaktı de büyük petrol şirketlerine, bu konsorsiyum üyelerine birer mektup yazdım de Buenos Aires de 12. Dünya Hidrojen Enerjisi Kongresi ni yapacağız. Bir oturumu petrole ayırıyoruz. Lütfen gelin, bize petrol tükendiğinde ne satacağınızı söyleyin. Buna çok kızdılar, hiç birisi cevap vermedi. Fakat Shell şirketi 15 mühendis gönderdi kongreye. Kongreden iki ay sonra, Ağustos 1998 de Shell konsorsiyumdan ayrıldı. Shell de üç bölüm vardır; petrol arama, petrol çıkarma, petrol taşıma. Şimdi dördüncü olarak hidrojen bölümü de var. Shell den sonra British Petrol de ayrıldı, ve bütün konsorsiyum dağıldı. Şimdi bütün petrol şirketleri, bizim Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı dahil, hidrojen şirketi olmak peşinde, yani petrol tükenince hidrojen satmaya hazırlanıyorlar. Bir çoğu hidrojen dolum istasyonu kurdu ve şimdi 150 den fazla dolum istasyonu var dünyada. Hep petrol şirketleri kuruyor hidrojen dolum istasyonlarını, hidrojen satmaya hazırlanıyorlar. Termodinamik: Hocam, Türkiye deki Hidrojen Teknolojileri Araştırma Merkezi nasıl kuruldu? Türkiye de, yine basından izlediğimiz kadarıyla, resmi makamlarla temaslarınız var. Şimdi bu merkezin kuruluşuna gelelim. Birleşmiş Milletler beni hidrojen enerjisi üzerine danışman olarak tuttu. Zaman zaman benden rapor istediler de yani 17 sene evvel verdiğim bir raporda, dedim ki, hidrojen enerjisine geçilmesi kaçınılmazdır ve burada önemli rol oynayacak, dünyada liderlik yapacak bir Birleşmiş Milletler Merkezi kurulmasını öneririm Bunu beğendiler, benden bir rapor daha istediler. Peki nerede kuralım bu merkezi? diye sordular. Ben yeni bir rapor daha verdim, iki memleket önerdim. Birisi dedim, Üç kıtanın birleştiği yerde.

5 Bu memleketin kalkınmakta olan bir memleket, endüstriyel memleketlerle kalkınmakta olan memleketler arasında bir noktada olması iyi olur. Böyle bir memleket üç kıtanın birleştiği yerde bulunan Türkiye dir. Bir de dedim, Kuzey Amerika ile Güney Amerika arasında Meksika dır. İki seçenek verdim onlara. Onlar bana geri döndüler. Dediler ki, biz Türkiye yi beğendik. Ben bana sormalarını bekliyorum, Türkiye nin neresinde yapalım? diye. MTA nın Datça da güzel bir güneş enerjisi laboratuarı var. Orasını düşünüyordum ben, fakat bana sormadılar. Viyana daki UNIDO teşkilatı, kendi aralarında tetkik ediyorlar ve diyorlar ki bu merkez Birleşmiş Milletler Merkezi olacak, kongreler yapılacak. Ondan sonra bilim adamları gelecek, dünyanın her tarafından insanlar gelip çalışacak. Onun için hava ulaşımı kolay olan bir şehir olması lazım. O da İstanbul. Bana telefon ettiler, dediler ki, biz İstanbul u seçtik de Ankara ya gittik. Demirel Başbakan, Erdal İnönü bilimsel işlerden sorumlu Başbakan yardımcısıydı. Erdal İnönü ile görüştük, derhal işin ehemmiyetini anladı. UNIDO ile Türk hükümeti arasında böyle bir merkezin İstanbul da kurulması için ön anlaşma yapıldı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nda onay çıkması lazım Merkez in kurulması için. Dünyayı dolaştık, Amerika, Japonya, Çin, Hindistan, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Mısır, Kuveyt Gitmediğimiz memleketlerle İstanbul da bir toplantı yaptık. Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Brezilya, Arjantin vs. ve hepsinden Merkez in İstanbul da kurulmasına olumlu oy vereceklerine dair söz aldık da bu karar UNIDO genel kuruluna gitti, ve oy birliği ile UNIDO genel kurulu, yani bütün memleketler, bu merkezin Türkiye de kurulmasını onayladı. Ondan sonra hükümetimiz, bunun müzakerelerinin devamını Enerji Bakanlığı na verdi. Enerji bakanları ile UNIDO arasında müzakereler başladı. Birçok hükümet değişti. Ben de yardım ettim bu konularda, Mesut Yılmaz hükümeti onayladı, Ecevit hükümeti onayladı, Milli Güvenlik Kurulu na gönderildi. Beni davet ettiler, orada anlattım, Milli Güvenlik Kurulu onayladı. İmzalamak, şimdiki hükümetimizin sayın Enerji Bakanı Dr. Hilmi Güler e nasip oldu. O da bunları tetkik etmiş olarak, bunun Türkiye ye çok faydası olacağının bilinci içerisinde Viyana da Ekim 2003 de anlaşmaları imzaladı. Anlaşmalardan evvel, bu anlaşmaları imzalayacağım fakat gelip başında durup kuracaksın merkezi dediler. Ben de peki dedim. Öyle olunca, Miami Üniversitesi nden izin aldım. Mayıs 2004 ten itibaren merkezi kurmak için çalışmaya başladık.

6 Şimdi geçici tesislerdeyiz, daimi yer arıyoruz. Bir üniversite kampüsünde olacak merkez. İdari binalar, laboratuvarlar, konferans merkezi, kütüphane, misafirhane, sosyal tesisler Sarıyer de denize nazır güzel bir yer bulduk. Onun da sözünü aldık, şimdi resmi yazı için uğraşıyoruz. Resmi yazı geldikten sonra, projeler hazırlanacak ondan sonra ihaleye çıkılacak, tahmin ediyorum 3-4 sene içinde daimi yerimize geçeceğiz. Fakat şimdi bu daimi yer hazırlıkları yapılırken, AR-GE çalışması gerektirmeyen işlere başladık. Bunlar nelerdir? Dünyanın her tarafında pilot bölgeler kuruyoruz, pilot projelere başladık. Çin de su enerjisinden istifade ederek hidrojen üretip bir kasabanın enerjisini sağlayacağız. Hindistan da üç tekerlekli arabalar hidrojen ile çalışacak. Güney Kore de otobüs ve otomobil filoları hidrojen ile çalışacak. Azerbaycan da bir projeye başladık. Libya da güneşten hidrojen üretilecek. Portekiz adalarında jeotermal enerjiden hidrojen üretilecek. Fas ta rüzgardan hidrojen üretilecek ve Avrupa Birliği ne verilecek. Ondan sonra, Türkiye de iki projeye başladık. İstanbul da hidrojen ile otobüs işleyecek, Bozcaada tamamen hidrojene çevrilecek, hidrojen rüzgardan üretilecek. Türkiye de Türk kaynaklarıyla hidrojen üretme projelerine başladık. Rüzgardan hidrojen üreteceğiz, gece kullanılmayan elektrikten hidrojen üreteceğiz ve bunları doğal gaz boru hatlarına enjekte edeceğiz, doğalgaz-hidrojen karışımı kullanılacak ve hidrojen oranı giderek artacak yılda şimdiki doğal gaz boru hattı hidrojen boru hattı olacak ve Türkiye hidrojene geçmiş olacak. Dediğim gibi, Türkiye, bütün yakıtını kendisi hidrojen olarak üretecek. Güneş, rüzgar, su enerjisinden, jeotermal enerjiden hatta nükleer enerjiden üretilecek hidrojenin fazlasını Avrupa ya satabileceğiz. Avrupa da güneş yok, yer yok. Avrupa hidrojeni Ortadoğu dan, Kuzey Afrika dan alacak. Suudi Arabistan, Mısır, Libya, Avrupa ya hidrojen satmak için hazırlıklara başladı fakat biz daha yakınız Avrupa ya onun için biz daha avantajlıyız. Termodinamik: Biz daha yakınız bir de, Türkiye de tüm yenilenebilir enerji kaynaklarından var. Tabi Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları bakımından çok zengin.

7 Termodinamik: Hidrojen kullanımına geçildiğinde teknoloji tümüyle yenilenecek. Örneğin, güç santrallerinde doğal gaz yerine hidrojen kullanılması, baştan aşağı yanma odasının değiştirilmesini gerektirmeyecek mi? Taşıtlarda verimi nasıl etkileyecek, hidrojen kullanımı? Evet. İleride yakıt pilleri kullanılacak, çünkü yakıt pillerinin çok sayıda avantajı var. İçten yanmalı motorlardan iki üç misli daha randımanlılar. Bütün otomobil şirketleri, otobüs şirketleri yakıt pilli otomobiller, otobüsler yapıyorlar çünkü çok randımanlı, hem de temiz. Fakat, yakıt pilleri pahalı, onun için başlangıçta içten yanmalı motorlar kullanılacak. Çünkü içten yanmalı motorlar daha ucuz. Sonra yavaş yavaş onların yerini yakıt pilleri alacak. Termodinamik: Peki, bu geçiş aşamasında konstrüksiyonu değiştirmek konusunda bir çaba var mı Türkiye de? Şimdi biz UNIDO-ICHET olarak, Türkiye nin yol haritasını hazırlıyoruz hidrojene geçmek için. Bunu hidrojen konusunda çalışan bilim insanlarıyla, sanayicilerle, mühendislerle tartışacağız, Türkiye için bir yol haritası ortaya çıkaracağız ve bunu planlamaya sunacağız. Yani istiyoruz ki, Türkiye de Avrupa Birliği ile beraber aynı zamanda hidrojene geçsin. Tabi Türkiye nin yol haritası Avrupa nınkinden, Amerika nınkinden başka olacaktır. Onların kendi endüstrilerine, kendi enerji kaynaklarına bağlı olarak yol haritaları var. Onların çoğunda hidrojen dışardan gelecek. Bizim yol haritamızda biz hem hidrojeni kendimiz üreteceğiz, hem ihraç edeceğiz. Fakat, kendi yapabileceğimiz mevcut teknolojilere bina edeceğiz hidrojen sistemine geçişi. Sanayicilere onun için soruyoruz: Ne yapabilirsiniz, ne yapıyorsunuz? Mesela Vestel çalışıyor bu konuda, İzmit te Elimsan şirketi çalışıyor. Bunlar hidrojen ile ilgili çalışmalar yapıyorlar, yakıt pilleri ile ilgili. Vestel gelecek sene ticari olarak yakıt pillerini piyasaya süreceğini ilan etti, kongre sırasında. Biliyorsunuz, çalışmalarımızdan birisi IHEC 2005 Kongresi. Orada sergi vardı. Güney Kore otomobil getirdi. Güney Kore parlementosu beni davet etti, parlementoda hidrojeni anlatacağım milletvekillerine. Bu şekilde ilgiyi artıracağız hidrojen enerjisine dünya çapında ve ülkemizde.

8 Daha sonra hükümetler ve sanayi çevrelerinin katılımıyla yakıt sistemimiz de değişime uğrayacak. Termodinamik: Hidrojen enerji sisteminde Bor un önemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Şimdi, biliyorsunuz, dünyanın en büyük rezervi Türkiye de bor madeninin. Bir çok kullanım yerleri olan bir maden. Cam sanayisinde, seramik sanayisinde, kurşun geçirmez zırh yapmakta, madenleri sertleştirmekte kullanılıyor. Enerjideki en mühim yeri de, nükleer enerji. Nükleer enerjide nükleer reaktörlerin kontrolü bor ile yapılır. Her reaktörün üstünde 20, 30, 40, 50 tane bor silindirik çubuğu vardır. Hepsinin altında bir levha vardır, altları da boştur. Silindirik bir delik vardır reaktörde. Reaktörün sıcaklığı yükselmeye başlayınca, yani erime ihtimali doğunca, bu levhalar çekilir, bor çubukları düşer ve bor nötronu emer. Nasıl sünger suyu emiyorsa, bor da nötronları, nükleer enerjiyi meydana getiren parçacıkları emer ve nükleer reaktörün çalışmasını durdurur. Bor, nötronu emdiği gibi hidrojeni de emiyor. Dünyada en çok hidrojen emebilen maden olan borun, şimdi otomobillerde, otobüslerde hidrojen deposu olarak kullanılması öngörülüyor. Araçlardaki hidrojen depolarının hacmi petrolünkine nispetle üç defa daha büyük ve üç defa daha ağır. Fakat hidrojen borda depolanırsa o zaman petrol ağırlığına iniyor, hacim de küçülüyor. Mesela, sodyum borhidrür kullanılıyor. Suyla karışınca hidrojen çıkıyor ve sodyum borhidroksit oluyor. O sodyum borhidroksitin tekrar sodyum borhidrüre çevirmek lazım ki, o kimyevi maddeyi tekrar ve tekrar kullanalım. Bu pahalı bir işlem. Şimdi dünyanın her tarafında laboratuarlarda ucuz bir yöntem bulmak için çalışmalar var. Şimdiye kadar piyasaya çıkan otobüs, otomobillerin hemen hemen hepsinde hidrojen, basınçlı kaplarda depolanıyor. BMW otomobillerinde sıvı hidrojen kullanıyor. Yani henüz borda depolanmış hidrojen kullanılmıyor, çünkü henüz ekonomik değil. Termodinamik: Ama eğer borun ekonomik olmasını sağlayacak bir teknoloji bulunursa, Türkiye nin bor rezervlerinin tüm dünyanın %72 si oranında olması bir avantajdır.

9 Tabi. Dediğim gibi dünyanın her tarafında çalışmalar var. Başarılı olursa, o zaman depolamakta kullanılacak. Mesela cep telefonları için, diz üstü bilgisayarlar için, hidrojen borda depolanabilir, orada fiyat o kadar mühim değil, çünkü çok az hidrojen kullanılacak. Sodyum borhidrür orada hidrojen depolanmasında ticari olarak kullanılabilir. Sodyum bor hidrüre çevirmek pahalı olsa bile piyasa bunu kaldırır. Ama otomobillerde ve taşıtlarda henüz karlı değil. Termodinamik: Bor dışında hidrojen enerjisini depolamak için alternatifler nelerdir? Hidrojen gazometre benzeri basınçlı kaplarda depolanacak. Eskiden İstanbul da havagazı vardı, kömürden gaz çıkardı, havagazı. Havagazının yarısı hidrojendir, diğer yarısı yanıcı karbonmonoksit. Karışım boru hatlarından şehre dağılırdı, gazometrelerde depolanırdı. Yemek pişirmek için, ısınmak için bu gaz kullanılırdı. Yani dediğiniz gibi, mesela bir elektrik santralinde gece kullanılmayan elektrik, hidrojen olarak depolanır. Gündüz talep çok iken, elektrikle beraber gazometrelerde depolanan hidrojen kullanılacak. Türkiye gibi bir memleket için, hidrojen depolamada farklı alternatifler de var. Mesela hidrojen yeraltında boşalmış maden yataklarında depolanabilir. Kömürü almışız, demiri almışız, madenin içini boşaltmışız. İngiltere de hidrojen demir madeninde depolanıyor. Amerika da tuz kayalarında; bazen doğal mağaralar var, orada depolanıyor. Doğal mağara olmayan yerde suni, sentetik mağara yapılıyor. Nasıl? İki tane delik açılıyor tuz kayasına, aşağıda dinamit ile patlatılıyor tuzlar, ondan sonra bir delikten tatlı su veriliyor, diğer borudan tuzlu su çıkıyor ve tuzlar eritiliyor. Su tuzları eritiyor, yer altında mağara açıyor, ve o mağaralarda hidrojen depolanıyor. Avrupa da, doğal gazı da böyle depolamaya başladılar. Şimdi Türkiye Rusya ile anlaşma yaptı, Tuz Gölü altında bu şekilde doğal gaz depolamak için mağaralar yapılacak. Şimdi bütün dünyada her memleketin jeolojisi tetkik ediliyor, Nerelerde hidrojen yahut doğal gaz depolanabilir? diye. Bir memleket için doğal gazı gazometrelerde depolamak pahalı, çünkü binlerce gazometre yapacaksın. Hem çok yer alacak, hem de çok malzeme kullanılacak. Onun için yer altındaki boşluklarda depolamak ekonomik oluyor, kayıp ise çok az, bir senede %1 oluyor.

10 Termodinamik: Bu depolamanın çevreye etkisi var mı? Yani suni olarak yer küreye müdahalede bulunuyorsunuz Boşluklar kullanılacak mümkün mertebede, boş maden yatakları kullanılacak. Yahut, bu şekilde mağaralar yapacağız suni olarak. Ama şimdi hidrojen zehirli bir gaz değil, bu odada hidrojen olsa nefes alsak öldürmez. Hidrojen kullanılınca meydana gelen su, yahut su buharı zehirli değil, su buharını nefes alsak kimseyi öldürmez. Termodinamik: Bunun doğal dengeyi bozacağı söyleniyor Daima mukayese yapmak lazım. Hidrojen ile kıyaslanacak bir şey yok. Onu söyleyenin elektriğini kes, otomobilinin yakıtını al. Yok ben yakıtımı isterim der, elektriğimi isterim der. Peki, doğal gaz ile mi yapacaksın, hidrojen ile mi yapacaksın, kömür ile mi yapacaksın? Karar ver! Seçmesi lazım. Biliyorsunuz, bilimde kıyaslarız. Hepsiyle yemek pişirebiliriz ama hangisi daha temiz, daha ucuz?. Termodinamik: Peki bu aşamada sizin öneriniz nedir, hocam? Fosil yakıtlar zaten bitecek, onlar bitinceye kadar hidrojeni onları kullanarak mı üretmek, yoksa bitinceye kadar onları yine geleneksel yöntemlerle mi kullanmak? Bakın, tabiat yıllardır yaptığımız yıkımı durdurmak için bize mesajlar gönderiyor. Katrina yı gönderdi, Rita yı gönderdi. Bundan evvelki en büyük kasırga Andrew kasırgası idi de 30 milyar dolar zarar verdi. Şimdi, Katrina ile Rita Amerika ya belki 200 milyar dolar zarar verdi, ötekinin 7-8 misli. Ayrıca Pasifik te olan kasırgalar var, Çin de, Japonya da, Hindistan da, Filipinler de. New Scientist e bakıyordum. Enteresan bir haber var. Katrina mühim değil diyor. Katrina mühim. Katrina kasırgası neymiş biliyor musunuz? Şimdiye kadar kasırgalar Atlantik in kuzeyinde oluyordu hep. Kuzey Atlantik te ısı daha çok ve deniz ısısı. Şimdi Güney Atlantik de ısınmaya başlamış ve ilk defa Güney Atlantik te kasırga olmuş. Katrina dan sonra petrol fiyatları varili 70 dolara çıktı. Gelecek sene 100 dolar mı olur, 200 dolar mı, Allah bilir.

11 Bunlar hep mesaj bize, bir an evvel hidrojene geçmeliyiz. Hem çevreyi korumak bakımından, hem de ekonomi bakımından daha iyi. Zaten aslında petrolü, doğal gazı yakıp çevreyi kirletmemek lazım. Petrol ve doğal gazdan yapılan ilaçlar var. Suni elyaf var, suni kumaş var, plastik maddeler var. Kimya sanayiinde kullanmak lazım petrolü, doğal gazı ham madde olarak. Yakarak ziyan ediyoruz, hem de çevreyi kirletiyoruz, yani, bir an evvel hidrojen enerjisine geçmek şart. Artık bunu bütün dünya iyice tetkik etti. Yani karar verdiler ki, en iyi sistem hidrojen enerjisi sistemidir. Buna mesela Amerika nın petrolcü başkanı Bush bile karar verdi. Hidrojenden, hürriyet yakıtıdır, her memleketi petrole bağımlılıktan kurtaracaktır diye bahsetti. Tabi Japonya daha 1974 de karar verdi hidrojene geçmeye. Ben bu fikri ortaya atınca Japonya dan beni derhal davet ettiler. Tokyo ya gittim orada birkaç konuşma yaptım. 1975, Japonlar hidrojene geçmek için Sun Shine projesini başlattı. Avrupa 2002 de hidrojene geçmeye karar erdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Prodi, 2002 de yapmış olduğu bir konuşmada, hidrojene geçmeye karar verdiklerini anlattı. Basın toplantısı yaptı Brüksel de Eylül 2002 de. Prodi orada dursaydı, Amerika da bir hareket olmayacaktı. Romano Prodi iki cümle daha söyledi basın toplantısında. Dedi ki: Ben, Avrupa nın Amerika dan ve Japonya dan evvel hidrojene geçmesini istiyorum. Zira bu, Avrupa ya büyük teknolojik ve ekonomik avantajlar sağlayacaktır. Ertesi gün, bu beyanat, büyük başlıklar halinde New York Times te, Wall Street Journal da çıktı, tabi Bush un masasına gitti. Bush a daha evvel hidrojen hakkında raporlar gidiyordu, okumuyordu. Şimdi bu gazeteler yazınca, danışmanlarını çağırdı. Nedir bu, Avrupa bize neden rest çekiyor? diye sordu ve Amerika da hidrojene geçmeye karar verdi. PROF.DR.NEJAT VEZİROĞLU

ICHET'in kurulacağı arsadaki son durum nedir hocam? Daha önce bir arsa bulmuştunuz. Ancak İstanbul Boğazı'ndaki inşaat yasağına takıldınız...

ICHET'in kurulacağı arsadaki son durum nedir hocam? Daha önce bir arsa bulmuştunuz. Ancak İstanbul Boğazı'ndaki inşaat yasağına takıldınız... Türkiye H2 Üssü Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, "Bu yüzyılda dünya hidrojen enerjisine geçecek. Çünkü hidrojen bütün dünyanın enerji sorununu çözüyor" diyor. Türkiye Nejat Hoca ile yeni tanıştı. Ancak dünya

Detaylı

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKAN YARDIMCISI PROF. DR. DAVUT KAVRANOĞLU 2023 VİZYONU NDA BİLİM SANAYİ TEKNOLOJİ POLİTİKALARI VE GİRİŞİMCİLİK

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKAN YARDIMCISI PROF. DR. DAVUT KAVRANOĞLU 2023 VİZYONU NDA BİLİM SANAYİ TEKNOLOJİ POLİTİKALARI VE GİRİŞİMCİLİK BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKAN YARDIMCISI PROF. DR. DAVUT KAVRANOĞLU 2023 VİZYONU NDA BİLİM SANAYİ TEKNOLOJİ POLİTİKALARI VE GİRİŞİMCİLİK 2 NİSAN 2015 2023 VİZYONU NDA BİLİM, SANAYİ TEKNOLOJİ POLİTİKALARI

Detaylı

ENERJİ TEKNOLOJİLERİ: MEVCUT DURUM VE FIRSATLAR

ENERJİ TEKNOLOJİLERİ: MEVCUT DURUM VE FIRSATLAR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ: MEVCUT DURUM VE FIRSATLAR Konu: Enerji Teknolojileri: Mevcut Durum ve Fırsatlar Konuşmacı: Doç. Dr. Mustafa Tırıs Yer: Atılım Üniversitesi Cevdet Kösemen Konferans Salonu Tarih: 26.11.2008

Detaylı

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ EĞİTİME BAŞLADI

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ EĞİTİME BAŞLADI Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Yalçın, Dergimize Yeni Bölümü Anlattı ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ EĞİTİME BAŞLADI Kemal B. ULUSALER-EMO Yönetim Kurulu Başkanı Teknolojik

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİNİN GELİŞİMİ

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİNİN GELİŞİMİ TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİNİN GELİŞİMİ 25.11.2010 tarihinde Atılım Üniversitesi nde gerçekleştirilen Türkiye de Yenilenebilir Enerjinin Gelişimi konulu konferans metnidir. Konuşmacılar: Prof. Dr.

Detaylı

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI 19. ULUSLARARASI JEOFİZİK KONGRESİ (23-26 KASIM) NÜKLEER ENERJİ PANELİ

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI 19. ULUSLARARASI JEOFİZİK KONGRESİ (23-26 KASIM) NÜKLEER ENERJİ PANELİ TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI 19. ULUSLARARASI JEOFİZİK KONGRESİ (23-26 KASIM) NÜKLEER ENERJİ PANELİ Mayıs, 2011 Editör; Metin ALTAY JFMO Yönetim Kurulu Başkanı Düzenleme; Fatmanur KARAMAN Sevda GÖREN

Detaylı

VII. KİMYA ENDÜSTRİSİ GELİŞİM ŞURASI (ÖZET)

VII. KİMYA ENDÜSTRİSİ GELİŞİM ŞURASI (ÖZET) 1 2 VII. KİMYA ENDÜSTRİSİ GELİŞİM ŞURASI (ÖZET) Teşvikler Yeni teşvik sisteminde bu eylül sonuna kadar (2014) 10.442 tane teşvik belgesi düzenlenmiştir ve söz konusu belgelerde 175 milyarlık yatırım söz

Detaylı

BORU HATTI OYUNUNDA BÜYÜK GÜÇLER VE TÜRKİYE

BORU HATTI OYUNUNDA BÜYÜK GÜÇLER VE TÜRKİYE BORU HATTI OYUNUNDA BÜYÜK GÜÇLER VE TÜRKİYE 27.12.2012 tarihinde gerçekleştirilen Boru Hattı Oyununda Büyük Güçler ve Türkiye konulu konferans metnidir. Konuşmacı: Doç. Dr. Mustafa İsmihan (Atılım Üniversitesi

Detaylı

20 KASIM 2009 İSTANBUL SANAYİ ODASI 47.GRUP GENİŞLETİLMİŞ MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISI ELEKTRONİK KAYIT DÖKÜMÜ

20 KASIM 2009 İSTANBUL SANAYİ ODASI 47.GRUP GENİŞLETİLMİŞ MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISI ELEKTRONİK KAYIT DÖKÜMÜ 20 KASIM 2009 İSTANBUL SANAYİ ODASI 47.GRUP GENİŞLETİLMİŞ MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISI ELEKTRONİK KAYIT DÖKÜMÜ Aydınlatma sektörünün değerli temsilcisi, Sektör ile ilgili haberler ile buna benzer AGİD yayınlarının

Detaylı

MÜHENDİSLİK. Hüseyin Tabak ın 06.04.2010 tarihine ait konferans metnidir.

MÜHENDİSLİK. Hüseyin Tabak ın 06.04.2010 tarihine ait konferans metnidir. MÜHENDİSLİK Hüseyin Tabak ın 06.04. tarihine ait konferans metnidir. Tabak Mühendislik Kurucusu ve Genel Müdürü Hüseyin Tabak: Mühendis kimdir, toplum kendisinden ne bekler, mühendisin beklentileri nelerdir

Detaylı

Türkiye Nükleer Enerjide Nasıl Bir Ulusal Politika İzlemelidir?

Türkiye Nükleer Enerjide Nasıl Bir Ulusal Politika İzlemelidir? Japonya Fukushima Kazası ve İtalya Referandumu Sonrası Dünyada Nükleer Enerjinin Geleceği Ne Olabilir? Türkiye Nükleer Enerjide Nasıl Bir Ulusal Politika İzlemelidir? Üner ÇOLAK Mustafa Özcan ÜLTANIR Adil

Detaylı

8. EKONOMĠ POLĠTĠKALARI ZĠRVESĠ

8. EKONOMĠ POLĠTĠKALARI ZĠRVESĠ 8. EKONOMĠ POLĠTĠKALARI ZĠRVESĠ Konu: 8. Ekonomi Politikaları Zirvesi KonuĢmacı: Oğuz Demir, Abdurrahman Arıman, Dr. Masum Türker, Ġlyas ġenses, Hakan Ġnci, Adnan Hacıbebekoğlu, Rahmi Aksu, Arek Ferahyan,

Detaylı

MEHMET HĐLMĐ GÜLER Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

MEHMET HĐLMĐ GÜLER Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Đstanbul, 11 Mayıs 2006 ENERJĐNĐN GELECEĞĐ VE BÖLGESEL ENERJĐ KORĐDORU OLARAK TÜRKĐYE *Açılış Konuşmacısı MEHMET HĐLMĐ GÜLER Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Teşekkür ederim Sayın Öğütçü. Aslında konuşmanın

Detaylı

26/09/2012 LOJİSTİK LS100745

26/09/2012 LOJİSTİK LS100745 - Evet, kaldığımız yerden devam edelim. Öncelikle şunu belirteyim: Elinizdeki anket çalışmasını online olarak yaptıysanız tekrar doldurmanıza gerek yok, ama diğer arkadaşlardan bekliyoruz. Yeni gelen katılımcılar

Detaylı

Business. Dört Aylık Sektörel Dergi Yerel - Süreli Dergi Yıl / Year 2014 Sayı / Issure 3 Basım Tarihi / Print Date Ağustos 2014

Business. Dört Aylık Sektörel Dergi Yerel - Süreli Dergi Yıl / Year 2014 Sayı / Issure 3 Basım Tarihi / Print Date Ağustos 2014 Business ACTIVE Dört Aylık Sektörel Dergi Yerel - Süreli Dergi Yıl / Year 2014 Sayı / Issure 3 Basım Tarihi / Print Date Ağustos 2014 AKTİF Adına Sahibi / Publisher Yönetim Kurulu Başkanı Tolga B.Erdoğan

Detaylı

TÜRK YE Y DÜNYA KESFETT ENERJ SEKTÖRÜNDE LK ADIMLAR ATILDI. Yedi Boydak fiirketi EN BÜYÜK. çinde. Rifat Hisarc kl o lu: nsan m z Kab na S m yor

TÜRK YE Y DÜNYA KESFETT ENERJ SEKTÖRÜNDE LK ADIMLAR ATILDI. Yedi Boydak fiirketi EN BÜYÜK. çinde. Rifat Hisarc kl o lu: nsan m z Kab na S m yor SONBAHAR 2010 SAYI 22 B ZB ZE, BOYDAK HOLD NG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA B R YAYINLANIR. SAYI 22 SONBAHAR 2010 DÜNYA TÜRK YE Y KESFETT. Yedi Boydak fiirketi EN BÜYÜK 500 çinde Rifat Hisarc kl o lu: nsan m z Kab

Detaylı

DİYALOG DİYARBAKIR BÖLGESİ

DİYALOG DİYARBAKIR BÖLGESİ OYDER - Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yayın Organıdır. EKİM 2012 SAYI: 41 Nihat Sırdar: "Radyocu olmasaydım otomobil satıcısı olurdum" TÜVTURK, periyodik bakım ve servis kontrolleri talebinin artmasını

Detaylı

TARLADAN SOFRAYA GIDA GÜVENLİĞİ AÇILIŞ KONUŞMALARI

TARLADAN SOFRAYA GIDA GÜVENLİĞİ AÇILIŞ KONUŞMALARI AÇILIŞ KONUŞMALARI Prof. Dr. Muzaffer ERYILMAZ Çankaya Belediye Başkanı Değerli dostlar, sevgili arkadaşlarım, bugünün Dünya Gıda Günü olmasının yanı sıra açlığımızı, tokluğumuzu hatırladığımız bir gün

Detaylı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 22. Dönem 3. Yasama Yılı 94. Birleşim 04/Mayıs /2005 Çarşamba

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 22. Dönem 3. Yasama Yılı 94. Birleşim 04/Mayıs /2005 Çarşamba Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 22. Dönem 3. Yasama Yılı 94. Birleşim 04/Mayıs /2005 Çarşamba 4.- X Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin

Detaylı

Uluslararası Uygulamalar Işığında Türkiye için Sanayi Stratejisi Arayışları konferansı

Uluslararası Uygulamalar Işığında Türkiye için Sanayi Stratejisi Arayışları konferansı Uluslararası Uygulamalar Işığında Türkiye için Sanayi Stratejisi Arayışları konferansı 25 Aralık 2007 Ceylan Oteli Erdal Karamercan: Saygıdeğer konuklar, değerli basın mensupları, Türk Sanayicileri ve

Detaylı

Gazetesi. Hızlı, Güvenli, Çevreci ve Sürdürülebilir Taşımacılık. Ücretsiz yolcu taşıma zorunluluğunun mağduriyetlerine Torba Kanunla çözüm getirildi

Gazetesi. Hızlı, Güvenli, Çevreci ve Sürdürülebilir Taşımacılık. Ücretsiz yolcu taşıma zorunluluğunun mağduriyetlerine Torba Kanunla çözüm getirildi 1_Layout 1 27.03.2015 19:59 Page 1 Yollarda iz bırakacak yenilik TRAVEGO S 12 de Dört mevsim, yedi bölge, tek yıldız: Tourismo 15 3 te Tasıma GÜNEŞLİ PP2 İSTANBUL Dunyası editor@tasimadunyasi.com Hızlı,

Detaylı

DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK

DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK 29.03.2011 tarihinde Vehbi Esgel Etensel in gerçekleştirdiği Diplomatlık Mesleği ve Tercümanlık konulu konferans metnidir. Konuşmacı: Vehbi Esgel Etensel (Dışişleri Bakanlığı

Detaylı

Floradan ekonomiye geçiş

Floradan ekonomiye geçiş TTSO 2011 Faaliyetleri Basın Toplantısı 10-11 de Yıl: 20 Sayı: 233 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı www.ttso.org.tr Ortak Akıl Toplantısı 2-3-4-5-8-9 da 2012 de firmalar kazanç için iç pazarı

Detaylı

Sebahittin Korkmaz TSE Başkanı

Sebahittin Korkmaz TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz TSE Başkanı Saygıdeğer Standard Dergi Okuyucuları, Yapılan bilimsel araştırmalar günümüzde yapı sektörünün karbon ayak izi artışında diğer sektörlerin önüne geçtiğini göstermektedir.

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 13 MART 2014 AYLIK TOPLANTISI. : H. İbrahim AKTAN (Başkan Yardımcısı) : Prof. Dr. Sudi APAK

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 13 MART 2014 AYLIK TOPLANTISI. : H. İbrahim AKTAN (Başkan Yardımcısı) : Prof. Dr. Sudi APAK İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 13 MART 2014 AYLIK TOPLANTISI OTURUM BAŞKANI KONUŞMACILAR : H. İbrahim AKTAN (Başkan Yardımcısı) : Prof. Dr. A. Mustafa AYSAN : Prof. Dr. Sudi APAK OTURUM KONUSU

Detaylı

Sayın Başkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin değerli

Sayın Başkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin değerli Küresel Ekonomide Yaşanan Sorunlar Hedefe Odaklanmamızı Engellemesin Kriz, artık gelişmiş ekonomileri değil, gelişen ekonomileri de etkilemeye başlamıştır. Yabancı sermayenin gelişen ülkelerden çıkmaları

Detaylı

iyi elektrik Tunçmatik Elektrik Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. nin bültenidir Ocak 2013

iyi elektrik Tunçmatik Elektrik Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. nin bültenidir Ocak 2013 iyi elektrik Tunçmatik Elektrik Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. nin bültenidir Ocak 2013 İçindekiler 3 Sunuş 4 Kısa Kısa 6 Profesyonel Enerji Çözümleri Vakko Tunçmatik ürünlerini standart hale getirdi 8

Detaylı

Bilişim Uzmanları. Bülteni. Sunuş. Bir Seyyahın Ardından. Fütürizm. Hava Tahmini Nasıl Yapılıyor? Bilişim Uzmanları. Bülteninin İçeriği Hakkında

Bilişim Uzmanları. Bülteni. Sunuş. Bir Seyyahın Ardından. Fütürizm. Hava Tahmini Nasıl Yapılıyor? Bilişim Uzmanları. Bülteninin İçeriği Hakkında Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 8 10 Ocak 2013 Sunuş Bir Seyyahın Ardından Fütürizm Hava Tahmini Nasıl Yapılıyor? Bilişim Uzmanları Bülteninin İçeriği Hakkında Hayatın Peşinde Ayın Konuğu: Abdullah

Detaylı

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE TURİZMİ

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE TURİZMİ ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE TURİZMİ 08.04.2011 tarihinde gerçekleştirilmiş Orta Doğu daki Gelişmeler ve Türkiye Turizm konferansının metnidir. Konuşmacılar: Onur Gözet (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Detaylı