SANDOZ. Sağlıklı bir karar. Ertesi sabah hapı NorLevo Uno

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SANDOZ. Sağlıklı bir karar. Ertesi sabah hapı NorLevo Uno"

Transkript

1 SANDOZ Sağlıklı bir karar Ertesi sabah hapı NorLevo Uno

2 1 Acil koruma veya uygun tabirle Ertesi sabah hapı nedir? Ertesi sabah hapı korunmadan veya yeteri kadar korunmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra istenmeyen hamileliği engelleyen bir acil koruma ilacıdır. Bu yöntemde, 1 tablet kullanılır. Tablet cinsel ilişkiden mümkün olduğu kadar kısa bir süre sonra alınmalıdır. Acil koruma ilacı sadece istisnai durumda kullanılmalıdır, çünkü bu hormonal aşırı doz düzenli kullanım için uygun değildir ve bunun sonucu olarak da daimi bir koruma yönteminin yerini almaz. Ertesi sabah hapı nın kullanılması durumunda o anda mevcut olan hamileliğin sona erdirilmesi söz konusu değildir. 2 NorLevo Uno ne zaman alınmalıdır? Korunmadan, kötü korunarak veya öngörülmeden yaşanan, fakat hamile kalmak istemediğiniz her cinsel ilişkiden sonra, örneğin, bir koruyucu madde kullanmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra; prezervatifler ile ilgili problemler söz konusu olduğunda (örneğin, hatalı kullanım veya çıkarma, yırtılma); doğum kontrol hapının alınması unutulduğunda; koitus interruptus yönteminde cinsel ilişkinin geç sona erdirilmesi durumunda; tecavüze uğradıktan sonra; bu ilacı kullanabilirsiniz. 3 NorLevo Uno etkisini nasıl gösterir? NorLevo Uno nun tam etki şekli bilinmemektedir, fakat döllenmeye hazır yumurtanın yumurtalıktan çıkışının önlendiği ve aynı zamanda döllenmenin ve yerleşmenin engellendiği varsayılmaktadır. Döllenen yumurtalar rahim mukozasına yerleştikten sonra artık ertesi sabah hapı ile hamileliğin engellenmesi mümkün değildir. Yani NorLevo Uno mevcut bir hamileliğin sona erdirilmesi için kullanılan bir ilaç değildir. 4 Dönemin hangi anında NorLevo Uno uygulanabilir? NorLevo Uno dönemin her anında uygulanabilir. Döllenmeye hazır yumurtanın yumurtalıktan çıkış zamanı tam olarak bilinmediği için, korunmadan girilen her bir cinsel ilişki bir hamilelik riski taşımaktadır.

3 5 NorLevo Uno ne zaman alınamaz? NorLevo Uno nun yan etkileri var mıdır? Đlacın etkin maddesi olan levonorgestrel e veya yardımcı maddelerden birine karşı aşırı hassasiyetin mevcut olması durumunda, hamilelik süresince, rahim dışında gerçekleşen erken hamileliklerde (dış gebelik) ve aynı zamanda ağır karaciğer fonksiyon bozuklukları söz konusu olduğunda NorLevo Uno alınamaz. Yan etkiler: En sık gözlemlenen yan etkiler mide bulantısı, baş ağrısı, alt karın bölgesi ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi hissi ve kusmadır. Göğüste gerilme hissi, yapışkan ve düzensiz kanamalar ortaya çıkabilir ve bunlar bir sonraki adet (menstruel) durumu gerçekleşinceye kadar devam edebilir. 6 NorLevo Uno ne şekilde etkindir? Tabletler cinsel ilişkiye girdikten sonraki saat içerisinde alındığı sürece, etki oranı %95 tir. Bunu takip eden 2 gün içerisinde tabletin etkisi azalır. Bu nedenle tablet bütün durumlarda etkisini göstermez ve aylık kanamalarda 5 günden fazla bir gecikme olması halinde öncelikle bir hamilelik testi yapılmalıdır saat sonra veya daha sonra ne yapılmalıdır? Eğer 72 saat (3 gün) geçmiş ise, artık NorLevo Uno alınması tavsiye edilmez. Halen mevcut olup henüz fark edilmemiş olan hamilelik sırasında NorLevo Uno alınması durumunda ilaç etkili olmayacaktır, fakat ilacın doğmamış çocuk üzerinde zarar verici bir etkisi de olmaz. 8 NorLevo Uno aynı siklus içerisinde defalarca alınabilir mi? NorLevo Uno acil durumlara yönelik bir koruma yöntemidir: NorLevo Uno nun aynı menstural siklus içerisinde defalarca alınması tavsiye etmeye değer bir uygulama değildir, çünkü bu durum dönem sürecinde bozukluklara yol açabilirdi. Bir sonraki adet görme olayı gerçekleşinceye kadar, lokal bir korunma yöntemi (prezervatif, spermleri öldürücü etkin maddeler ve/veya servikal kullanılmalıdır. Ayrıca, ertesi sabah hapı nın bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarından, özellikle de HIV den korumadığı unutulmamalıdır.

4 9 NorLevo Uno nasıl ve ne zaman alınmalıdır? Lütfen, aşağıda yer alan şemaya dikkat ediniz. NorLevo Uno alındıktan sonra, müteakip aylık kanama gerçekleşinceye kadar geçen süre içerisinde birbirini takip eden her cinsel ilişki sırasında lokal bir korunma yöntemi (örneğin, prezervatif) uygulanmalıdır. Doğum kontrol hapının unutulmasından sonra NorLevo Uno kullanılması durumunda, alışıldık şekilde normal doğum kontrol hapının kullanılmasına devam edilmelidir. Bu vesileyle, hasta ile kendisi için sağlanmasına gayret edilen ideal hamilelik konusunda görüşülmeliydi. NorLevo Uno Asla erken değildir! Tabletler mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde alınmalıdır. Eğer mümkünse 12 saat içerisinde. En geç cinsel ilişkiden 72 saat sonra. Tabletler ne kadar erken alınırsa, NorLevo Uno o kadar etkili olur. Etkinlik % 95 % 85 % Gün 2. Gün 3. Gün Đlgili cinsel ilişkiden sonra! AIDS ten veya cinsel yoldan bulaşan hastalıklardan korumaz. NorLevo Uno acil durumda korunmak için kullanılır ve sürekli kontrasepsiyonun yerini almaz.

5 10 NorLevo Uno nereden alınabilir? Bütün eczanelerde doktor reçetesi olmadan alınabilir. Önemli açıklama: Hormonal acil koruma sadece acil durumda kullanılabilir. Uzun süreli koruma yöntemi olarak kullanmaya uygun değildir. Bu yöntem her durumda bir hamileliği engellemez. Bu nedenle şüphe duyulması halinde (aylık kanamanın 5 günden daha uzun bir süre gecikmesi, aylık kanama anında anormal kanamalar meydana gelmesi, hamilelik semptomları) hamilelik olasılığı ekarte edilmelidir.. NorLevo Uno nedir ve ne zaman kullanılır? NorLevo Uno etkin madde olarak levonorgestrel içerir ve acil durumda -yani, korunmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra 72 saat içerisinde veya gibi bir koruma yönteminin başarısız olması örneğin kondom yırtılması veya kondom kullanılmasının unutulması, oral kontraseptifin ( doğum kontrol hapının ) alınmasının maksimum seviyede bir zaman aralığı boyunca unutulması; spiralin çıkarılması; bir ayırma diyaframının veya bir sperm bariyerinin zamanından önce çıkarılması veya kayması; koitus interruptus yönteminin başarısız olması; periyodik abstinens uygulaması (ısı yöntemi) sırasında muhtemel yumurtlama aşaması süresince cinsel ilişkide bulunulması; ırza geçme durumundahamilelikten korunmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu tür ilaçlar ertesi sabah hapı olarak da tanımlanır. NorLevo Uno nun tam etki şekli bilinmemektedir, fakat döllenmeye hazır yumurtanın yumurtalıktan çıkışının önlendiği ve aynı zamanda döllenmenin ve yerleşmenin engellendiği varsayılmaktadır. Döllenen yumurtalar rahim mukozasına yerleştikten sonra artık ertesi sabah hapı ile hamileliğin engellenmesi mümkün değildir. Yani NorLevo Uno mevcut bir hamileliğin sona erdirilmesi için kullanılan bir ilaç değildir. NorLevo Uno sadece acil durumlar için kullanılmak üzere öngörülmüştür ve hiçbir durumda düzenli bir korunma yönteminin yerini almamalıdır. Đlaç sadece doktor veya eczacı tarafından verilmelidir. Đlaç verilmeden önce bir danışmanlık görüşmesi yapılarak preparatın sizin için uygun olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Menstural kanamanın meydana gelmemesi durumunda, doktor tarafından da bir kontrol yapılması gereklidir. Başka neye dikkat edilmelidir? NorLevo Uno nun kullanılması, cinsel yoldan bulaşabilen cinsel hastalıklardan korunmak amacıyla alınması gereken ihtiyati tedbirlerin yerini almaz. NorLevo Uno ne zaman alınamaz? Đlacın etkin maddesi olan levonorgestrel e veya yardımcı maddelerden birine karşı aşırı hassasiyetin olması durumunda, hamilelik süresince, rahim dışında gerçekleşen erken hamileliklerde (dış gebelik) ve aynı zamanda ağır karaciğer fonksiyon bozuklukları söz konusu olduğunda NorLevo Uno alınamaz. Şüphe duyulması halinde, menstruel kanamanın 5 günden daha uzun bir süre

6 gecikmesi durumunda veya menstural kanama anında anormal kanamalar meydana gelmesi halinde, NorLevo Uno alınmadan önce, hamilelik olasılığı zorunlu olarak ekarte edilmelidir. NorLevo Uno nun kullanılması sırasında ne zaman dikkat gösterilmelidir? Morbus Crohn gibi besin alma bozuklukları ile birlikte görülen bağırsak hastalıklarında, tabletlerin etkinlik açısından başarılı olup olmayacağı konusunda mutlak bir kanaat mevcut değildir. Kılıç otu (Hypericum perforatum) preparatları, antibiyotikler (Rifampicin, Rifamitin), mantar ilaçları (Griseofulvin), HIV ilaçları (örneğin, Ritonavir) ve epilepsi ilaçları (Phenobarbital, Phenytoin, Primidon, Carbamazepin) ile eş zamanlı olarak kullanıldığında, NorLevo Uno nun etkisi azalabilir. NorLevo Uno ile hamilelik kesin olarak engellenemeyeceği için, NorLevo Uno alındıktan sonra da ilaçların alınmasından mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Bu ilaç reaksiyon kabiliyetine, taşıt kullanma kabiliyetine ve alet veya makine kullanma kabiliyetine zarar verebilir! Başka hastalıklarınız varsa, alerjiniz varsa veya başka ilaçlar (kendi satın aldığınız dahi olsa!) kullanıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza bu konuda bilgi veriniz. NorLevo Uno hamilelik sırasında veya emzirme döneminde kullanılabilir mi? Esas itibariyle NorLevo Uno hamilelik sırasında kullanılamaz. NorLevo Uno kullanılmasına rağmen hamile kalınırsa, araştırmalara göre, ilacın henüz doğmamış olan çocuk üzerinde zararlı bir etki göstermesi beklenmemektedir. Levonorgestrel anne sütüne geçer. Gerçi NorLevo Uno alındıktan sonra çocuğun emzirilmesi mümkündür, fakat yine de doğrudan doğruya NorLevo Uno alınmasını takip eden emzirme saati geldiğinde çocuk emzirilmemelidir (pompalama ve süt yararsız bulunmaktadır). NorLevo Uno yu nasıl kullanacaksınız? Tabletler tercihen korunmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra 12 saat içerisinde, fakat en geç ilişkiden sonra 72 saat (3 gün) geçmeden alınmalıdır. Tablet ne kadar erken alınırsa, hamilelikten koruyucu etki o kadar güvenli olur. NorLevo Uno adet görme döneminin her anında kullanılabilir. Tablet alındıktan sonraki üç saat içerisinde bir kusma meydana gelirse, gecikmeksizin başka bir tablet alınması tavsiye edilir. NorLevo Uno yemekten önce alınmalıdır. NorLevo Uno kullanıldıktan sonra, bir sonraki kanama meydana gelinceye kadar lokal bir koruyucu malzeme (kondom, sperm bariyeri, spermisit) kullanılmalıdır. NorLevo Uno yu gebeliği önleyen hormonal bir ilaca (doğum kontrol hapı) ek olarak kullandınızsa, doğum kontrol hapını alışıldık şekilde kullanmaya devam edin. Eğer daha sonra ilacı kullanmaya ara verdiğiniz süre boyunca kanama meydana gelmezse, hamilelik olasılığı ekarte edilmelidir. NorLevo Uno alındıktan sonra menstruel kanama pek çok durumda beklenen zamanda ve beklenen yoğunlukta gerçekleşir. Fakat daha erken veya daha geç kanama olması da mümkündür. Beklenen adet anında sizin için tipik olmayan bir kanama meydana gelirse veya 5 günden uzun bir süre adet kanaması meydana gelmezse, hamilelik olasılığı ekarte edilmelidir. NorLevo Uno gibi acil koruma ilaçları, sadece istisnai durumlarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Bu ilaçlar düzenli olarak gebelikten korunma amacıyla kullanmak için uygun değildir, bu ilaçların güvenilirliği diğer yöntemlere göre daha düşük seviyededir. Gebelikten korunma açısından sizin için uygun olan diğer uzun süreli yöntemler konusunda

7 doktorunuza danışınız. NorLevo Uno nun 16 yaşından küçük olan kadınlar tarafından kullanılması konusunda çok az veri mevcuttur. Prospektüste belirtilen veya doktorunuz tarafından reçetenize yazılan dozaja riayet ediniz. Đlacın etkisinin zayıf veya kuvvetli olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuz ile veya eczacınız ile görüşünüz. NorLevo Uno nun hangi yan etkileri olabilir? NorLevo Uno nun alınması veya kullanılması durumunda, aşağıda belirtilen yan etkiler görülebilir: Mide bulantısı, baş ağrısı, alt karın bölgesi ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi hissi ve kusma en sık görülen yan etkilerdir. Göğüste gerilme hissi, yapışkan ve düzensiz kanamalar ortaya çıkabilir ve bunlar bir sonraki adet görme olayı gerçekleşinceye kadar devam edebilir. Burada tarif edilmeyen yan etkilerin ortaya çıktığını fark ederseniz, doktorunuzu veya eczacınızı bu konuda bilgilendirmeniz gerekir. Ayrıca nelere dikkat etmek gerekir? NorLevo Uno çocukların ulaşamayacakları yerlerde, 30º nin altında, ışıktan korunarak, orijinal paketinin içerisinde saklanmalıdır. Đlaç sadece kutunun üzerinde son kullanma tarihi ibaresi ile tanımlanan tarihe kadar kullanılabilir. Diğer bilgileri doktorunuz veya eczacınız size verecektir. Bu şahıslar, detaylı uzmanlık bilgilerine sahiptir. NorLevo Uno nun içeriği nedir? Bir tablet, etkin madde olarak 1,5 mg. levonorgestrel ve aynı zamanda yardımcı maddeler içerir. NorLevo Uno yu nereden alırsınız? Đlaç hangi paketlerde sunulur? Đlacı eczanelerden, doktor reçetesi olmaksızın, her birinde 1 tablet bulunan paketler halinde alabilirsiniz. Ruhsat sahibi: Sandoz Pharmaceuticals AG. Sandoz Pharmaceuticals AG Hinterbergstrasse Cham 2 Tel Faks

KULLANMA TALİMATI. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, povidon, kroskarmelloz sodyum ve magnezyum stearat.

KULLANMA TALİMATI. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, povidon, kroskarmelloz sodyum ve magnezyum stearat. KULLANMA TALİMATI ELLA 30 mg Tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 1 tablet 30 mg ulipristal asetat içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, povidon, kroskarmelloz sodyum ve magnezyum stearat. Bu ilacı

Detaylı

Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey

Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey Bunları bilmekte fayda var: Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey Östrojensiz doğum kontrol hapı ile doğum kontrolü hakkında bilgiler JUBRELE Kullanıcılarınız İçin İçindekiler

Detaylı

... www.hra-pharma.de. Ertesi gün hapı. Acil durumlar için korunma

... www.hra-pharma.de. Ertesi gün hapı. Acil durumlar için korunma ... www.hra-pharma.de Ertesi gün hapı Acil durumlar için korunma ACIL DURUM Sonradan ortaya çıkan durum: Korunma sorunu! Prezervativ yırtılmış olabilir, aldığınız hapı istifra etmiş olabilirsiniz veya

Detaylı

Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız

Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız hakkında bilgiler Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız önemlidir. Yaz hakkında ayrıntılı bilgileri,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. LOETTE film tablet

KULLANMA TALİMATI. LOETTE film tablet LOETTE film tablet KULLANMA TALİMATI [0.1 mg levonorgestrel ve 0.02 mg etinilestradiol] Ağızdan alınır. Etkin maddeler: Her bir tablet 0.1 mg levonorgestrel ve 0.02 mg etinilestradiol içerir. Yardımcı

Detaylı

Londra Cinsel Sağlık Programı

Londra Cinsel Sağlık Programı Londra Cinsel Sağlık Programı Kılavuzun Kullanımı Bu kılavuz, sizin için doğru olan doğum kontrol yöntemi seçmenize yardımcı olmak üzere Kılavuz, doğum kontrol yöntemlerden her biri ile ilgili sadece temel

Detaylı

Jaydess. Hasta Bilgileri. Jaydess nedir? Jaydess ne şekilde etki eder? Bu broşürün Jaydess hakkındaki soru ve endişelerinize yanıt vermesini umuyoruz.

Jaydess. Hasta Bilgileri. Jaydess nedir? Jaydess ne şekilde etki eder? Bu broşürün Jaydess hakkındaki soru ve endişelerinize yanıt vermesini umuyoruz. , Hasta Bilgileri Jaydess Bu broşürün Jaydess hakkındaki soru ve endişelerinize yanıt vermesini umuyoruz. Jaydess nedir? Jaydess, yumuşak esnek plastikten yapılmış T şeklindeki bir çerçeveye takılı bir

Detaylı

AİLE PLANLAMASI. AP, ailelerin istedikleri zaman, istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleri için sunulan hizmetlerin tümüne verilen isimdir.

AİLE PLANLAMASI. AP, ailelerin istedikleri zaman, istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleri için sunulan hizmetlerin tümüne verilen isimdir. AİLE PLANLAMASI AP, ailelerin istedikleri zaman, istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleri için sunulan hizmetlerin tümüne verilen isimdir. AP nin AMAÇLARI NELERDİR? * Çiftlere gebeliği önleyici yöntemler

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. QLAIRISTA film kaplı tablet Ağız yolu ile alınır.

KULLANMA TALİMATI. QLAIRISTA film kaplı tablet Ağız yolu ile alınır. KULLANMA TALİMATI QLAIRISTA film kaplı tablet Ağız yolu ile alınır. Etkin maddeler: Estradiol valerat ve dienogest. Hormon içeren 26 adet ve hormon içermeyen 2 adet film kaplı tablet, aşağıdaki sırayla

Detaylı

T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu

T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN RESİMLİ Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu REHBER 6. BASIM / ANKARA - 2008 DANIŞMANLIK Danışmanlık verildikten sonra bu sayfaya

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI ALKERAN 2 mg Film Tablet Ağızdan alınır. Etkin maddeler: Melfalan dır. Her tablet 2 mg melfalan içerir. Yardımcı maddeler: Mikrokristalize selüloz, Krospovidon, Kolloidal susuz silika,

Detaylı

AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ

AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu REHBER AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ REHBER

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. IMPLANON NXT 68 mg implant Cilt altıkullanım içindir. KULLANMA TALĐMATI Etkin madde: Etonogestrel 68 mg Yardımcı maddeler: Etilen vinilasetat kopolimer, baryum sülfat Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. IMPLANON NXT 68 mg implant Cilt altıkullanım içindir. KULLANMA TALĐMATI Etkin madde: Etonogestrel 68 mg Yardımcı maddeler: Etilen vinilasetat kopolimer, baryum sülfat Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin maddeler: Her bir kapsül 0.5 mg fingolimoda eşdeğer 0.56 mg fingolimod hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Mannitol, magnezyum stearat,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Etonogestrel 68 mg Yardımcı maddeler: Etilen vinilasetat kopolimer, baryum sülfat

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Etonogestrel 68 mg Yardımcı maddeler: Etilen vinilasetat kopolimer, baryum sülfat KULLANMA TALİMATI NEXPLANON 68 mg implant Cilt altı kullanım içindir. Etkin madde: Etonogestrel 68 mg Yardımcı maddeler: Etilen vinilasetat kopolimer, baryum sülfat Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI STOCRIN 600 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir film tablette 600 mg efavirenz bulunur. Yardımcı maddeler: Tablet çekirdeği: Kroskarmelloz sodyum, mikrokristalin selüloz,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI ZYTIGA 250 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin maddeler: Her bir tablet 250 mg abirateron asetat içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, mikrokristalin selüloz, kroskarmelloz sodyum,

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALĐMATI TERBĐSĐL 250 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her tablette 250 mg terbinafin baza eşdeğer terbinafin hidroklorür bulunur. Yardımcı maddeler: Kolloidal silikon dioksit, magnezyum

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI TERBONİLE 250 mg tablet Ağız yolu ile alınır. Etkin madde: 250 mg terbinafine eşdeğer 281.30 mg terbinafin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Mikrokristalin selüloz, sodyum nişasta

Detaylı

Doğum kontrolü! Önemli bilgiler

Doğum kontrolü! Önemli bilgiler Doğum kontrolü! Önemli bilgiler Liderma hastaları için 2 Bu broşürde sizin için kadın olarak doğum kontrolü üzerine çok önemli bilgiler bulunmaktadır. Liderma embryo için zararlı olduğundan, Liderma ile

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI ERIVEDGE 150 mg sert kapsül Oral kullanım içindir. Etkin madde: Her kapsül 150 mg vismodegib içerir. Yardımcı madde(ler): Mikrokristalin selüloz PH101, laktoz monohidrat, sodyum lauril

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALĐMATI LONGĐS 20 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Tadalafil Her film tablet 20 mg tadalafil içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, kroskarmellos sodyum, hidroksi propil selüloz,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. ORGALUTRAN 0.25 mg/ 0.5 ml, enjeksiyonluk çözelti İntravenöz olarak kullanılır.

KULLANMA TALİMATI. ORGALUTRAN 0.25 mg/ 0.5 ml, enjeksiyonluk çözelti İntravenöz olarak kullanılır. KULLANMA TALİMATI ORGALUTRAN 0.25 mg/ 0.5 ml, enjeksiyonluk çözelti İntravenöz olarak kullanılır. Etkin madde: Ganireliks 0.25 mg/ 0.5 ml Yardımcı maddeler: Mannitol, asetik asit, enjeksiyonluk su. Çözeltinin

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. LAMİSİL 250 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 250 mg terbinafin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler:

KULLANMA TALİMATI. LAMİSİL 250 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 250 mg terbinafin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: LAMİSİL 250 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 250 mg terbinafin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: KULLANMA TALİMATI Magnezyum stearat, susuz kolloidal silika, metil hidroksipropil selüloz, hidroklorik

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her tablet 30 mg pioglitazona eşdeğer miktarda 33.4 mg pioglitazon HCl içerir.

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her tablet 30 mg pioglitazona eşdeğer miktarda 33.4 mg pioglitazon HCl içerir. KULLANMA TALİMATI GLİFİX 30 mg tablet Ağız yoluyla alınır. Etkin madde: Her tablet 30 mg pioglitazona eşdeğer miktarda 33.4 mg pioglitazon HCl içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, kalsiyum karboksimetilselüloz,

Detaylı

#ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler. Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin

#ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler. Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin #ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin Teƒekkür Bu broƒür Avusturya Aile Planlaması Derne inin (Österreichische Gesellschaft für

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI ARICEPT EVESS 10 mg ağızda dağılan tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 9.12 mg donepezile eşdeğer 10 mg donepezil hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Mannitol, silika (kolloidal anhidrus),

Detaylı

DOĞUM KONTROL METOTLARI Dr.Hüseyin Şenyurt

DOĞUM KONTROL METOTLARI Dr.Hüseyin Şenyurt DOĞUM KONTROL METOTLARI Dr.Hüseyin Şenyurt Yazımızın hemen başlangıcında şunu belirtmeliyim ki, burada bahsedeceğimiz metotların bir kısmı ülkemizde mevcut değildir. Tipik bir Türk kadını yaklaşık 35 yıl

Detaylı