Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız"
  • Ebru Oz
  • 1 yıl önce
  • İzleme sayısı:

Transkript

1 hakkında bilgiler

2 Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız önemlidir. Yaz hakkında ayrıntılı bilgileri, kutunun içinde bulunan prospektüste okuyabilirsiniz.

3 Yaz düşük dozda etinilöstradiol ve gestajen drospirenon içermektedir. Drospirenon, vücut tarafından üretilen sarı cisim hormonuna en fazla benzeyen gestajendir. Yaz 24 açık pembe hormon tabletinden oluşmaktadır ve her tablet 20 μg etinilöstradiol ve 3 mg drospirenon içermektedir. Yaz ın her tablet kartında ayrıca 4 beyaz hormonsuz tablet bulunmaktadır.

4 Adet kanamanızı yöneten hormonlar Yaz ın vücudunuzdaki etkisini anlamak için, vücudunuz ve adet döngüleri hakkında biraz bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır. Daha folikül gelişimi sırasında yumurtalıklarda yumurta hücresi tabir edilen hücreler oluşur. Bunlar buluğ çağında olgunlaşır ve genellikle her ay, bir sperm tarafından döllenebilir bir yumurta serbest kalır. Yumurtalıklarda aynı zamanda östrojen ve progesteron (sarı cisim hormonu) denilen kadınlık hormonları da oluşur. Rahim epitelindeki hormonlar gelişmeye başlarlar ve döllenmiş bir yumurtayı almaya hazırlanırlar. Döllenme olmazsa epitelin bir kısmı dökülür ve adet kanaması meydana gelir. Bu şekilde yumurta olgunlaşması, ovülasyon ve adet kanaması her ay devam eder, periyodik olarak. Buna bu nedenle adet döngüsü denir. Her kadının kendine özel bir adet döngüsü vardır ve kanama süresi kadından kadına değişir. Yaz istenmeyen gebeliğe karşı nasıl korur? Yaz sizi üç farklı şekilde korur: 1. Ovülasyonu durdurur. 2. Rahim epiteli incelir ve böylece muhtemelen döllenmiş bir yumurta buraya yapışıp kalamaz. 3. Rahim boynunda bulunan mukus/salgılar koyulaşır ve spermler için geçilmez olur. Yaz kullanmaya ne zaman başlamalısınız Tabletleri doğru şekilde aldığınızda Yaz hamileliğe karşı ilk günden itibaren korur. Bu nedenle bu talimatlara uyunuz. Geçen ay doğum kontrol hapı almadıysanız: Yaz ı adet gördüğünüz birinci günde, yani kanamanın ilk gününde almaya başlayın. Örneğin kanamanın olduğu ilk gün bir Cuma günü ise, kartta Cu işaretli doğum kontrol hapını alınız. Bundan sonra hapları almaya ok istikametinde devam edin. Başka bir doğum kontrol hapından Yaz a geçiyorsanız: Kart bitinceye kadar şu andaki doğum kontrol hapı kartınıza devam edin. Daha önce 21 lik bir kart kullandıysanız, Yaz a başlamadan önce 7 günlük bir ara vermelisiniz. 28 lik bir kart kullandıysanız, Yaz a son hormonsuz haptan sonra doğrudan başlayabilirsiniz. Mini doğum kontrol haplarından buna geçiyorsanız: Mini doğum kontrol haplarını istediğiniz gün bırakıp, Yaz a başlayabilirsiniz. İlk yedi gün boyunca, örneğin kondom gibi ek bir korunma yöntemi kullanmalısınız.

5 Acil doğum hapı aldıktan sonra: Yaz a, acil doğum kontrol hapınızı aldığınız aynı günde başlayın. İlk yedi gün boyunca, örneğin kondom gibi ek bir korunma yöntemi kullanmalısınız. Hamilelik, düşük veya kürtajdan sonra: Ebenizin/doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Yaz kullanırken Her tablet kartında 24 açık pembe hormon tableti ve dört beyaz hormonsuz tablet vardır. Her tablet kartında hafta günlerinin işaretli olduğu bir etiket bulunmaktadır. Her etikette haftanın günlerini gösteren yedi şerit vardır. İlk hapı alacağınız haftanın günü ile başlayan şeridi seçiniz. Şeridi tablet kartının üst tarafına yapıştırın. Kart boşalıncaya kadar her gün bir tablet alınız; daha sonra hemen yeni karta başlayınız. Ara vermemelisiniz. Beyaz tabletleri aldığınız sürede genellikle adet kanaması benzeri akıntılarınız olacaktır. Bir sonraki karta, kanamanız bitsin veya bitmesin, bir önceki kartta olduğu gibi haftanın aynı gününde başlayacaksınız. Örneğin ilk karta bir Cuma günü başladıysanız, tüm kartlara şimdilik Cuma günleri başlayınız. Tabletleri doğru şekilde aldığınızda Yaz hamileliğe karşı ilk günden itibaren korur. Beyaz hormonsuz hapları aldığınızda da hamileliğe karşı korunursunuz. Yaz 24 aktif tablet (= hormon içerir) ve 4 plasebo tabletli tek kombine doğum hapıdır. Diğer tüm kombine doğum kontrol haplarında kart başına 21 aktif tableti vardır. Yaz aynı zamanda vücut tarafından üretilen sarı cisim hormonuna en fazla benzeyen gestajen drospirenon içermektedir. Drospirenonun anti-androjen ve hafif derecede antimineralkortikoid özelliği vardır. Yaz ve üç aktif tablet ile, hormonsuz süredeki hormonal değişimler azaltılabilir.

6 Doğum kontrol hapı ve Yaz hakkında sıkça sorulan bazı sorular ve cevapları Adet kanamalarını nasıl erteleyebilirim? Adet kanamanızı açık pembe hapları alarak (beyaz olanları değil) erteleyebilirsiniz. Sonra bu kartı atınız ve doğrudan yeni bir Yaz kartına başlayınız. Böylece tam bir tablet kartı ile istediğiniz kadar gün devam edebilirsiniz. Adet kanamanızı daha fazla ertelememeye karar verirseniz, bunu dört beyaz hormonsuz tabletle sonlandırın. Bazen erteleme süresinde az bir kanama olabilir. Mide hastalığı geçirirsem ne olur? Açık pembe hormon tabletlerini aldıktan sonra 3-4 saat içinde kusma veya şiddetli ishal söz konusu olması halinde Yaz ın sizi hamileliğe karşı korumama riski vardır. Bu takdirde, en iyisi 12 saat içinde mümkün olduğunca erken bir yedek tablet kartından bir tablet almalısınız. 12 saatten daha fazla geçtiyse aşağıdaki önerilere uymalısınız. Bir veya birkaç tablet almayı unutursam ne olur? Doğum kontrol haplarının güvenli bir korunma yöntemi olmasının bir ön koşulu da, doğum kontrol haplarınızı düzenli olarak almanızdır, örneğin her sabah veya akşam. Her şeye rağmen bir veya birden fazla tablet almayı unuttuysanız, bundan sonra her zamanki saatte tablet almaya devam etmelisiniz. Bir basit bir kural da, tablet almayı unuttuğunuzda kendinizi yedi gün boyunca her zaman ek olarak kondomla korumanızdır. Tablet almayı unuttuysanız ve beklendiği gibi kanamanız olmadığı takdirde hamile kalmış olabilirsiniz. Bir sonraki tablet kartına başlamadan önce ebeniz veya doktorunuzla temasa geçiniz. Tabletinizi almanız gerektiği zamanın üzerinden 12 saatten daha az bir sürenin geçmiş olması halinde, bunu hatırladığınız zaman tableti hemen alınız bu durumda hamileliğe karşı hala korunuyorsunuz demektir. Bir sonraki tableti her zamanki saatte alınız. Tabletinizi almanız gerektiği zamanın üzerinden 12 saatten daha fazla geçtiyse gebeliğe karşı korunmasız olabilirsiniz. Bunu hatırladığınızda tabletinizi hemen alın bu, aynı saatte iki tablet almanız anlamına gelse de. Daha sonra tabletleri normal saatte alınız. Bundan sonraki yedi gün boyunca ek koruma olarak kondom kullanın. Tablet kartında birden fazla tablet almayı unuttuysanız ebeniz veya doktorunuzla temasa geçiniz.

7 Yaz ı diğer ilaçlarla birlikte kullanabilir miyim? Bazı ilaçlar doğum kontrol hapının etkisini engelleyebilirler ve böylece hamile kalma riskini arttırırlar. Bu gibi ilaçlara örnek olarak antibiyotikleri, epilepsi ve tüberküloz ilaçları ile kılıç otunu sayabiliriz. Başka ilaçlar kullandığınız takdirde doktorunuz/ ebenize bunu söyleyiniz. Doktora başka bir konu ile ilgili olarak gidiyorsanız, doğum kontrol hapı kullandığınızı her zaman söylemelisiniz. Düzensiz adet kanamaları Doğum kontrol hapları kullandığınız ilk aylarda az derecede küçük akıntılar mümkün olabilir. Bunlar genellikle zamanla sona ererler, ancak adet kanamalarının devam etmesi halinde ebeniz veya doktorunuzla temasa geçiniz. Tabletleri her zaman düzenli olarak almaya devam edin. Hormonsuz sürede kanamam olmazsa hamile kalmış olabilir miyim? Hormonsuz tabletleri aldığınız sürede (veya bir sonraki kartın başlangıcında) adet kanaması benzeri kanamaların olmaması ve ayrıca bir tableti unuttuğunuz hissine kapılırsanız veya mide hastalığı geçiriyorsanız ebeniz veya doktorunuzla temasa geçmelisiniz. Hamile iseniz Yaz ı kullanmayı kesmelisiniz. Hamile kalmak istersem ne yapmalıyım? Hamile kalmayı düşünüyorsanız başladığınız tablet kartına devam etmeyiniz. Yaz ın yan etkileri var mı? Diğer tüm doğum kontrol hapları gibi Yaz ın da yan etkileri olabilir. Nadir durumlarda adet kanamalarında değişkenlik, göğüslerde sertleşme ve ağrı, vajinal akıntılar, hafif mide bulantısı, ruh halinde dalgalanmalar veya baş ağrısı görülebilir. Şikayetler genellikle hafiftir ve birkaç aylık kullanımdan sonra kaybolurlar. Şikayetlerin ortadan kalkmaması halinde doktorunuz/ebeniz ile irtibat kurunuz. Tüm doğum kontrol ilaçlarının, kanın pıhtılaşma riskini artırmaları gibi bir yan etkisi vardır. Bununla birlikte kan pıhtılaşması riski çok düşüktür ve hamile kaldığınız zamankinden çok daha azdır. Yaz ı kullanmaya başlamadan önce neleri dikkate almalıyım? Yaz kullanmaya başlamadan önce, aşağıdaki durumların mevcut olması halinde ebeniz veya doktorunuzla her zaman konuşunuz: Sizde kan pıhtılaşması oluyorsa veya kan pıhtılaşması eğiliminiz olduğunu biliyorsanız (yani ebeveynleriniz veya kardeşleriniz kan pıhtılaşmasından muzdarip ise) bir karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, ciddi derecede tansiyon yüksekliğiniz varsa, komplikasyonlu şeker hastalığınız varsa, muayene edilmemiş vajinal kanamanız varsa, görme bozukluğu görme kabiliyeti kaybı ile birlikte migreniniz varsa, sigara içiyorsanız ve 35 yaşın üstündeyseniz

8 Ebem veya doktorum ile ne zaman temasa geçmeliyim? Doğum kontrol haplarının ciddi veya uzun süreli yan etkilere neden olması çok nadir bir durumdur. Bununla birlikte, aşağıdaki belirtilerden birini gördüğünüzde ebeniz veya doktorunuzla derhal temasa geçiniz: Bacaklarda aniden şişme ve ağrılar Daha önce yaşamadığınız, tekrarlayan migren benzeri baş ağrısı Ani görme bozuklukları/görme kabiliyeti kaybı Göğüste sancı veya nefes darlığı Şiddetli kaşıntı Baş dönmesi Sarılık geçiriyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ÖNEMLİ! Doktora gittiğinizde doğum kontrol hapı kullandığınızı her zaman söyleyiniz. Doğum kontrol haplarını çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayınız. Doğum kontrol hapları kişisel şeylerdir. Bunları başkalarına vermeyiniz. Doğum kontrol hapları HIV enfeksiyonuna ve cinsel ilişki yoluyla bulaşabilen diğer hastalıklara karşı korumaz. Bu nedenle kendinizi koruyunuz ve elinizin altında her zaman kondom bulundurunuz. Yaz reçeteye tabi bir ilaçtır ve sadece ebe veya doktor tarafından reçete edilmesinden sonra kullanılmalıdır.

9 L.SE ekelund&wik april 2010 Bayer AB, Box 606, Solna, tel Endikasyonları: Gebeliğe karşı korunma G03A Ambalaj: 3 x 28, Rx. Ayrıntılı bilgi için bakınız: SPC

KULLANMA TALİMATI. LOETTE film tablet

KULLANMA TALİMATI. LOETTE film tablet LOETTE film tablet KULLANMA TALİMATI [0.1 mg levonorgestrel ve 0.02 mg etinilestradiol] Ağızdan alınır. Etkin maddeler: Her bir tablet 0.1 mg levonorgestrel ve 0.02 mg etinilestradiol içerir. Yardımcı

Detaylı

Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey

Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey Bunları bilmekte fayda var: Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey Östrojensiz doğum kontrol hapı ile doğum kontrolü hakkında bilgiler JUBRELE Kullanıcılarınız İçin İçindekiler

Detaylı

DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR!

DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! 9. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001 EDİTÖR Deniz Kaynak 9. BASIMA KATKIDA BULUNANLAR Lalezar Akar - Fulya Ayata - Zelal B. Ayman - Ebru Batık

Detaylı

KADINLAR VE SAĞLIK. - doğum kontrolü ve üreme hakkında bilgi

KADINLAR VE SAĞLIK. - doğum kontrolü ve üreme hakkında bilgi KADINLAR VE SAĞLIK - doğum kontrolü ve üreme hakkında bilgi Çocuklar birer hediyedir! 3 Güvenli korunmanın yolları 4 Doktorla konuşmak 6 Hamilelik ve adet döngüsü 8 Çocuklar birer hediyedir! Hangi doğum

Detaylı

... www.hra-pharma.de. Ertesi gün hapı. Acil durumlar için korunma

... www.hra-pharma.de. Ertesi gün hapı. Acil durumlar için korunma ... www.hra-pharma.de Ertesi gün hapı Acil durumlar için korunma ACIL DURUM Sonradan ortaya çıkan durum: Korunma sorunu! Prezervativ yırtılmış olabilir, aldığınız hapı istifra etmiş olabilirsiniz veya

Detaylı

T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu

T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN RESİMLİ Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu REHBER 6. BASIM / ANKARA - 2008 DANIŞMANLIK Danışmanlık verildikten sonra bu sayfaya

Detaylı

S f i n x F i l m / T V G o d a g D a n m a r k K u n f o r K v i n d e r D i a l o g l i s t e

S f i n x F i l m / T V G o d a g D a n m a r k K u n f o r K v i n d e r D i a l o g l i s t e KUN FOR KVINDER OM FRUGTBARHED OG PRÆVENTION Dialogliste - Tyrkisk 02:05 Sadece kadınlar için 02:11 Doğum kontrol yöntemleri ve Om frugtbarhed og prævention Speak 02:19 1900 lü yıllardan günümüze kadar

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. FOSAVANCE iki aktif madde içerir; bunlar alendronik asit ve kolekalsiferol olarak bilinen D 3 vitaminidir.

KULLANMA TALİMATI. FOSAVANCE iki aktif madde içerir; bunlar alendronik asit ve kolekalsiferol olarak bilinen D 3 vitaminidir. FOSAVANCE 70 mg/2800 IU Tablet Ağız yolu ile alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin Madde: Alendronik asit 70 mg ve 2800 IU D vitamini. Yardımcı Maddeler: Mikrokristalin selüloz, susuz laktoz, orta zincirli trigliseridler,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. 2. VELORİN OD yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

KULLANMA TALİMATI. 2. VELORİN OD yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler VELORİN OD 30 mg ağızda dağılan tablet Ağızdan kullanılır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde: Mirtazapin 30 mg Yardımcı maddeler: Mannitol, aspartam, mikrokristalin selüloz, magnezyum karbonat, hidroksipropil

Detaylı

KULLANMA TALİMATI TOPAMAX

KULLANMA TALİMATI TOPAMAX KULLANMA TALİMATI TOPAMAX 25 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 25 mg Topiramat Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, mikrokristalize selüloz, sodyum nişasta glikolat, prejelatinize mısır nişastası,

Detaylı

AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ

AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu REHBER AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ REHBER

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her drajede 50 mg diklofenak potasyum.

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her drajede 50 mg diklofenak potasyum. KULLANMA TALİMATI CATAFLAM 50 mg draje Ağız yolu ile alınır. Etkin madde: Her drajede 50 mg diklofenak potasyum. Yardımcı maddeler: Magnezyum stearat, polivinilpirolidon, kolloidal silisik asit, sodyum

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. PREGNYL 1500 IU Liyofilize Ampul Kas içine veya deri altına uygulanır.

KULLANMA TALİMATI. PREGNYL 1500 IU Liyofilize Ampul Kas içine veya deri altına uygulanır. PREGNYL 1500 IU Liyofilize Ampul Kas içine veya deri altına uygulanır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde: 1500 IU insan koriyonik gonadotropini (hcg). Yardımcı maddeler: Mannitol, disodyum hidrojen fosfat,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI TOPAMAX Sprinkle 15 mg mikropellet kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: 15 mg Topiramat Yardımcı maddeler: Şeker küreleri, povidon, selüloz asetat, jelatin, titanyum dioksit, siyah matbaa

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALĐMATI KOMOX 20 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir kapsül 20 mg duloksetine eşdeğer miktarda 22,50 mg duloksetin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Şeker pelleti, polisorbat

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. VOLTAREN 25 mg enterik kaplı tablet Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. VOLTAREN 25 mg enterik kaplı tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI VOLTAREN 25 mg enterik kaplı tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir tablet 25 mg diklofenak sodyum içerir. Yardımcı maddeler: Mikrokristal selüloz (Avicel PH 102), polivinilpirolidon

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI ERIVEDGE 150 mg sert kapsül Oral kullanım içindir. Etkin madde: Her kapsül 150 mg vismodegib içerir. Yardımcı madde(ler): Mikrokristalin selüloz PH101, laktoz monohidrat, sodyum lauril

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. FERRIPROX 100 mg/ml Şurup Ağız yolu ile alınır KULLANMA TALİMATI Etkin madde: 1 ml şurup 100 mg deferipron içerir. Yardımcı maddeler: Hidroksietil selüloz, gliserin, hidroklorik asit, sükraloz, yapay kiraz

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin maddeler: Her bir kapsül 0.5 mg fingolimoda eşdeğer 0.56 mg fingolimod hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Mannitol, magnezyum stearat,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Temozolomid Yardımcı maddeler: Kapsül içeriği: Anhidr laktoz, kolloidal silikon dioksit, sodyum nişasta glikolat, tartarik asit, stearik

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 5 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 5 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI TEMODAL 5 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Temozolomid Yardımcı maddeler: Kapsül içeriği: Anhidr laktoz, kolloidal silikon dioksit, sodyum nişasta glikolat, tartarik asit, stearik

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. AFINITOR, 30, 60 ve 90 tablet içeren blister ambalajlarda takdim edilmektedir.

KULLANMA TALİMATI. AFINITOR, 30, 60 ve 90 tablet içeren blister ambalajlarda takdim edilmektedir. KULLANMA TALİMATI AFINITOR 5 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir tablet 5 mg everolimus içerir. Yardımcı maddeler: Butilhidroksitoluen, laktoz monohidrat, susuz laktoz, hidroksipropil metilselüloz,

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Etkin madde: Duloksetin Her kapsül 30 mg duloksetine eşdeğer miktarda 33,70 mg duloksetin hidroklorür içerir.

KULLANMA TALĐMATI. Etkin madde: Duloksetin Her kapsül 30 mg duloksetine eşdeğer miktarda 33,70 mg duloksetin hidroklorür içerir. KULLANMA TALĐMATI DULOXX 30 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Duloksetin Her kapsül 30 mg duloksetine eşdeğer miktarda 33,70 mg duloksetin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Şeker pelleti, polisorbat

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. VALDOXAN 25 mg film kaplı tablet Ağız yoluyla alınır. Etkin madde: 25 mg Agomelatin.

KULLANMA TALİMATI. VALDOXAN 25 mg film kaplı tablet Ağız yoluyla alınır. Etkin madde: 25 mg Agomelatin. VALDOXAN 25 mg film kaplı tablet Ağız yoluyla alınır. Etkin madde: 25 mg Agomelatin. KULLANMA TALİMATI Yardımcı maddeler: Mısır nişastası, povidon, sodyum nişasta glikolat, stearik asit, magnezyum stearat,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Dosetaksel Yardımcı maddeler: Polisorbat 80 DF/RPR2, alkol ve enjeksiyonluk su

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Dosetaksel Yardımcı maddeler: Polisorbat 80 DF/RPR2, alkol ve enjeksiyonluk su KULLANMA TALİMATI TAXOTERE 80 mg i.v. infüzyon çözeltisi içeren flakon Damar yoluyla kullanılır Etkin madde: Dosetaksel Yardımcı maddeler: Polisorbat 80 DF/RPR2, alkol ve enjeksiyonluk su Bu ilacı kullanmaya

Detaylı

KULLANMA TALİMATI PROTELOS 2 g oral süspansiyon için granül Ağız yoluyla alınır.

KULLANMA TALİMATI PROTELOS 2 g oral süspansiyon için granül Ağız yoluyla alınır. KULLANMA TALİMATI PROTELOS 2 g oral süspansiyon için granül Ağız yoluyla alınır. Etkin Madde: Etkin madde stronsiyum ranelat dır. Her tek dozluk paket 2 g stronsiyum ranelat içermektedir. Yardımcı Maddeler:

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. MYSOLİNE, belirli tiplerdeki sara, nöbet veya titreme ataklarının (esansiyel tremor) tedavisinde kullanılır.

KULLANMA TALİMATI. MYSOLİNE, belirli tiplerdeki sara, nöbet veya titreme ataklarının (esansiyel tremor) tedavisinde kullanılır. KULLANMA TALİMATI MYSOLİNE 250 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir tablet 250 mg primidon içerir. Yardımcı maddeler: Povidon, jelatin, kalsiyum karboksimetil selüloz, magnezyum stearat, stearik

Detaylı

#ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler. Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin

#ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler. Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin #ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin Teƒekkür Bu broƒür Avusturya Aile Planlaması Derne inin (Österreichische Gesellschaft für

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 1 mg risperidon içerir.

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 1 mg risperidon içerir. KULLANMA TALİMATI RİSPERDAL 1 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 1 mg risperidon içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, Mısır nişastası, Mikrokristalin selüloz,

Detaylı