Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve. Türkiye de Çocuk Çalışmaları Konferansı , ODTÜ Emrah Kırımsoy

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve. Türkiye de Çocuk Çalışmaları Konferansı 25.01.2013, ODTÜ Emrah Kırımsoy"

Transkript

1 Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve Türkiye de Çocuk Çalışmaları Konferansı , ODTÜ Emrah Kırımsoy

2 Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve Mitler «Gelecek nesil!» «Bugünün küçüğü yarının büyüğü.» «Çocuklar bizim geleceğimiz!» «Şirin, temiz, masum insan yavrusu» «Bir an önce büyümesi ve yetişkin gibi davranması beklenen insan ufağı» «Dinlemesini bilen!- Söz büyüğün, su küçüğün» «Islah edilmesi gereken insan yavrusu» «Tam ve sağlam olarak doğduğu andan itibaren rüştünü ispat edinceye kadar ki hakiki şahıs.»

3 Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve Gerçekler Önlenebilir nedenlerle yaşamını kaybeden çocuklar Çocuğa karşı şiddet Eğitim ortamlarında yaralanma ve ölüm olasılıkları Kız çocuklarının okula erişimi önündeki engeller Erken evlilikler Özel koruma gereksinimi olan çocuklar Çocuk koruma sistemi (Bakım, sağlık, eğitim, danışmanlık tedbirleri ) Çocuk adalet sistemi: Eylem ve protesolara katılan çocuklar, Pozantı.. Ana dil, zorunlu din dersleri Söz hakkı? Yasalar, bütçe, uygulamalar

4 Ya çocuk? Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından 1943 yılında kaleme alınan Küçük Prens, bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasını anlatır ve dünyada en çok dile çevrilen kitaplar arasındadır!

5

6 «Bu yetişkinler, çok çok tuhaf oluyor»

7 Biz kimiz Gündem Çocuk Derneği, uzun yıllardır bu alanda çalışan bir grup uzman, akademisyen ve aktivisttarafından 2005 te Ankara da bir araya gelen bir zemin Her çocuğun eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak barış içinde yaşadığı bir ülke ve bir dünya hayal ediyoruz. Çocuklar için daha iyi bir dünya

8 Ne yapıyoruz Dönüşüm gerçekleştirmek için, çocukların hayatını etkileyen her alanda ve her seviyede faaliyet gösteriyoruz. Kamu politikalarını etkilemek üzere lobicilik de yapıyoruz, çocukları güçlendirmek için saha çalışmaları da yürütüyoruz.

9 Nasıl yapıyoruz Gündemdeki her konuya çocukların gözünden bakıyoruz. Bütçeye bakınca çocuklara ayrılan payı, mahalle parkında çocukların oyun hakkını görüyoruz. Çocuk hakları alanındaki evrensel ilkeleri ve uluslararası alandaki deneyimi Türkiye ye taşıyoruz. Sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, kamu kuruluşları, üniversiteler ve çocuğa yönelik çalışmalar yürüten kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz. Bileşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair Sözleşmedernek tüzüğümüzün doğal eki.

10 Gündem, hep «çocuk» olsun diye 1_ Alan açıyoruz.evde, okulda, mahallede, belediyede, mecliste Çocukların kendilerini ilgilendiren her konuda söz almasını sağlıyoruz. Çocuklar kendi medyalarını oluşturuyor, seslerini duyuruyor. Mesajım var!, -18 Medya Grubu, Erciş in Genç Sesi-Haber fareleri, Anayasa, anayasam Örnek: Yusuf Mert -Erciş'in Genç Sesi /Erciş Erciş'in Genç Sesi - 2_ Dönüştürüyoruz. Çocukları geleceğin yetişkinleri değil, bugünün bireyleri olarak kabul eden bir toplum için çalışıyoruz. Paylaşımlar, bilgi kaynağı üretme Çocuk hakları eğitimleri Çocuk Dostu Şehir ler için belediyelere, valiliklere danışmanlık

11 3_ Savunuyoruz.Irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal görüş, köken, mülkiyet dahil hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocukların sahip olduğu evrensel hakların eksiksiz hayata geçmesi için çalışıyoruz. Okullarda Fiziksel Güvenlik Kampanyası nı yürütüyoruz. Çocuk Hakları Stratejisi ne katkı veriyoruz eğitim sistemini takip ediyoruz (gundembirler.org) 4_ İşbirlikleri yaratıyoruz.çünkü birlikten güç doğar. Her şehirde, her kurumda, her alanda çocuk hakları üzerine çalışanlar var. Ulusal, bölgesel, yerel ağların oluşması ve etkin olması için çalışıyoruz. 5_ Takip ediyoruz.çocuk hakkı ihlallerini izliyoruz, raporluyoruz, gündeme taşıyoruz, cezasızlıkla mücadele ediyoruz. Bir daha olmasın, bir çocuk daha zarar görmesin diye Vaka takibi, yaşam hakkı, ayrımcılık, katılım hakkı, TBMM de çocuklar için yasama yılı değerlendirme raporu vb.

12 Yetişkinlere Notlar!

13 Çocuklar ile eşitler ilişkisi kurun İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

14 Çocukları ciddiye alın! İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

15 Samimi olun mış gibi yapmayın! İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

16 Yeni fikirlere açık olun Çocuklardan öğrenin! İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

17 Çocukların potansiyellerine inanın! İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

18 Çocukların tercihlerine saygı gösterin! İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

19 Çocuklara araç olarak değil amaç olarak bakın! İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

20 Sonuca odaklanmayın. Sürecin değerini bilin! İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

21 Ayrımcılık yapmayın!.. İLUSTÜRASYONLAR: We are All Born Free / Publisher: FRANCES LINCOLN CHILDREN'S - ISBN:

22 Bizi takip edin: twitter.com/gundem_cocuk facebook.com/gundemcocuk İletişim: Tunalı Hilmi Caddesi No: 54/8 Kavaklıdere Ankara Türkiye