Meram Belediyesi, Ramazan etkinliklerini iptal etti

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Meram Belediyesi, Ramazan etkinliklerini iptal etti"

Transkript

1 Meram Belediyesi, Ramazan etkinliklerini iptal etti Meram Belediyesi, katil devlet İsrail in Gazze ye düzenlediği saldırılardan dolayı Meram da Ramazan etkinliklerini iptal etti. Eğlenceli Ramazan etkinlikleri iptal edilirken, iftar programları ise planlandığı gibi devam edecek. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Kardeşlerimize yönelik yapılan zulme karşı ümmet bilinciyle hareket etmemiz gerekiyor. Gazze de yapılan zulme kimse sessiz kalmamalıdır dedi. KARDEŞLERİMİZİN ACISINI YÜREĞİMİZDE HİSSEDİYORUZ Meram Belediyesi tarafından çeşitli mahallelerde iftar öncesi ve sonrasında düzenlenen Meram da Ramazan etkinlikleri, katil devlet İsrail in Gazze de düzenlediği insanlık dışı saldırılar nedeniyle iptal edildi. Gazze de Müslümanlara karşı yapılan katliam sebebiyle böyle bir karar aldıklarını belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissediyoruz dedi. Gazze de uygulanan insanlık dışı saldırıların bir an önce son bulması temennisinde bulunan Başkan Fatma Toru, İsrail, mübarek Ramazan ayında Gazze ye saldırıyor. Masum sivillerin özellikle çocukların hayatlarını kaybetmesi kabul edilemez. İnşallah bu saldırılar son bulur ve kardeşlerimiz özgürlüğüne kavuşur. Hiç kimse yaşanan katliamlara sessiz kalamaz. İslam coğrafyasında Müslüman kardeşlerimize yönelik yapılan zulme, ümmet bilinci ile destek olmamız gerekiyor. Bizim en önemli silâhımız edeceğimiz dualardır. İnşallah bizlerin duaları, Gazze deki kardeşlerimizin mücadelesi ile bu zulüm son bulacaktır dedi. ETKİNLİKLER İPTAL Başkan Toru, Başta Gazze olmak üzere, İslam coğrafyasında Müslüman kardeşlerimize yönelik yapılan zulüm ve katliamlardan dolayı, iftar öncesinde ve sonrasında çocuklarımıza yönelik düzenlediğimiz etkinlikler ve 25 Temmuz daki Mustafa Cihat konserini iptal etme kararı aldık ifadesini kullandı. Meram Belediyesi tarafından ilçeye yeni bağlanan mahallelerde verilecek iftar programlarının öncesindeki etkinlikler iptal edilirken, iftar yemekleri devam edecek. İftar yemeği verilecek mahalleler şöyle: 21 Temmuz Pazartesi / Sefaköy Mah. Harman Yeri 26 Temmuz Cumartesi / Sağlık Mah. Harman Yeri

2 Kimsesiz çocuklara iftar Meram Belediyesi, Kimsesizlerin Kimsesi Olalım sloganıyla gerçekleştirdiği iftar programında, Konya daki kimsesiz, yetim ve öksüz çocukları bir araya getirdi. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Belediye olarak kardeşlerimizin daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz dedi. Konya Atatürk Stadyumu 2 No lu Saha da gerçekleştirilen iftar programına Konya Valisi Muammer Erol ve eşi, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti Meram İlçe Başkanı M.Ulvi Bezirci, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, teşkilat üyeleri, vakıf ve dernek temsilcileriyle kimsesiz, yetim ve öksüz çocuklar katıldı. YETİM BİR PEYGAMBERİN ÜMMETİYİZ İslam coğrafyasında insanlığın zalimler tarafından katledilirken 100 binlerce çocuğun yetim ve öksüz bırakıldığına dikkat çeken Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Unutulmamalıdır ki bu yapılan zulüm, hem yetim kalanlar hem de tüm Müslümanlar için bir imtihandır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de bu imtihanla baş başa kalmıştır. Bizler yetim bir Peygamberin ümmetiyiz. O, dünyaya teşrif etmeden babasını, şefkatine doyamadan 6 yaşında annesini ve 8 yaşında da kendisine kol kanat geren dedesini kaybetmişti. Allah Resulü, tüm İslam coğrafyasında öksüz ve yetim kalan yavrularımızın yegane kılavuzudur. Peygamber Efendimiz, yetimlere önem vermiş ve; Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başına okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline kar- şılık ona sevap vardır buyurmuşlardır diye konuştu. Dünya genelinde UNICEF verilerine göre 200 milyon yetim çocuk bulunduğunu hatırlatan Başkan Toru, konuşmasını şöyle sürdürdü: Ortadoğu ve Afrika ya baktığımızda yetim çocuklar açlık, sefalet ve savaşın pençesinde can çekişmektedirler. İnşallah bu yavrularımız en kısa zamanda bu zulümden ve keşmekeşten kurtulur ve yuvalarına kavuşurlar.

3 Şükürler olsun ki ülkemizde, yetimlerimiz devletin şefkatiyle daha müreffeh ortamlarda yaşamlarına devam etmektedirler. Son yıllarda yetimlerimiz için devletin tüm imkanları seferber edilmiştir. Devlet büyüklerimiz ve yöneticilerimiz, yetimlerin ellerinden tutmakta, aile ortamı sağlanması için çalışmalar yapılmaktadır. Bizler de belediye olarak bu kardeşlerimizin daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için tüm ekibimizle var gücümüzle çalışıyoruz. DEVLETİMİZ YETİMLERE SAHİP ÇIKMAKTADIR AK Parti Meram İlçe Başkanı M. Ulvi Bezirci ise, dinimizin yetimleri ve kimsesizleri sahiplenmemizi emrettiğini hatırlattı. Bezirci, Bugün Ramazan ın huzuruyla beraber Meram Belediyemizin düzenlemiş olduğu kimsesiz çocuklarla yapılan bu iftar, Ramazan ayının ulviyetine yakışır bir organizasyon oldu. Devletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve vakıflarımız ülkemizde yetimlere sahip çıkmaktadır dedi. ZULÜM KİMSENİN YANINA KÂR KALMAZ Şu anda dünyada bombardıman altında kalan kimsesiz çocuklar olduğuna dikkat çeken AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya da, Allaha şükür ki biz kimsesiz çocuklarla beraber burada iftar açıyoruz. Dünya bu zulmü maalesef seyrediyor ve sessiz kalıyor. Şu anda bile binlerce kişi bu zulmün pençesinde kıvranıyor. İsrail in bu Ramazan günlerinde yaptığı zulüm elbette yanına kâr kalmayacak. Zulme sessiz kalan batı medeniyetinin de yanına kalmayacak. Çünkü bu bir insanlık ayıbı ve insanlık suçudur. Ortadoğu da en ufak bir olayı yayınlayan dünya televizyonları şu an nerede? O yüzden ülkemizin çok güçlü olması lazım ki bu tür zulümlerin karşısında durabilelim. Bayramdan sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri de olacak ve ülkemiz istikrarlı bir şekilde yoluna devam edecek diye konuştu. VALİ EROL DAN TEŞEKKÜR Konya Valisi Muammer Erol, Ra- mazan boyunca etkinlik düzenleyen Meram Belediyesi ne teşekkür etti. Erol, Ramazan ayının geriye kalan kısmını da rahmet, mağfiret ve cehennem azabından kurtuluşla bayrama erişilen bir Ramazan olarak yaşamış olmayı hepimiz için diliyorum. İnşallah tüm sevdiklerimizle birlikte huzur içinde bayrama erişiriz dedi.

4 Meram ailesi iftarda buluştu Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, belediye personeli ve aileleriyle iftarda bir araya geldi. Başkan Toru, Meram ailesi olarak, birlik ve beraberlik içerisinde 5 yıllık dönemde çok verimli hizmetler üreteceğimize inanıyorum dedi. Meram Belediyesi çalışanları ve aileleri, düzenlenen iftar programında bir araya geldi. Atatürk Stadyumu içindeki iftar yemeğine Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, başkan yardımcıları, daire müdürleri, belediye çalışanları ve aileleri katıldı. GENİŞ BİR YELPAZEDE HİZMET SUNUYORUZ İftar yemeğinden sonra konuşma yapan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, davete icabet ettikleri için belediye personeline teşekkür etti. Beşikten mezara kadar geniş bir yelpazede hizmet sunduklarını kaydeden Başkan Toru, Tabii ki bu hizmetlerde en büyük pay çalışanlarımızın. Onların fedakar ailelerine de teşekkür ediyorum. Hüner, bir şehri inşa edebilmek, o da yetmez, orada yaşayanları mutlu etmektir diyor Fatih Sultan Mehmet. Yerel yönetimler olarak şehri inşa ederken, orada yaşayanları da mutlu etmek zorundayız. Vazifemiz oldukça kutsal ve zor bir görev. Bu bilinçle çalışan tüm arkadaşlarımızdan bundan sonra da aynı fedakarlığı bekliyoruz diye konuştu. GÖNÜL DİLİNİ KULLANMALI- YIZ Dünyanın birçok noktasındaki sorunların temelinde kamplaşma ve kutuplaşmanın olduğuna dikkat çeken Başkan Toru, insanların birbirini anlaması için kulakla değil gönülleriyle dinlemesi gerektiğini ifade etti. Toru, Meram ailesi olarak bizler, birbirimizi gönül gözüyle dinleyerek, birlik ve beraberlik içerisinde 5 yıllık dönemde çok verimli hizmetler üreteceğimize inanıyorum dedi. RAMAZAN HEPİMİZİ BAŞTAN SONA YENİDEN İNŞA EDİYOR Rahmet ve bereket ayı Ramazan ın hepimizi baştan sona yeniden inşa ettiğini kaydeden Başkan Fatma Toru, Ramazan, Müminlerin istikamette kalmasına vesile olan bir aydır. İnfak ayıdır ve nefisle hesaplaşma ayıdır. Ramazan, aynı zamanda Kur an ayıdır. Bu Ramazan da da maalesef İslam coğrafyasında yine kan, gözyaşı, ateş, şiddet ve zulüm var. Bu durum hepimizin içini sızlatıyor. Bir asırdır olmadık zulümlere maruz kalan mazlum Filistin halkı, dünyanın gözü önünde katliama tabi tutuluyor. Dünya maalesef bu katliama sessiz kalıyor. Şark ve garp cephesinde ise, tek bir gerçek var: İslam öz yurdunda garip, öz vatanında parya şeklinde konuştu. Arif Nihat Asya nın: Gel, ey Muhammed, bahardır... Dudaklar ardında saklı Âminlerimiz vardır... Hacdan döner gibi gel; Mi râc dan iner gibi gel; Bekliyoruz yıllardır! Naat ını okuyan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Dünyada bir an önce barışın, huzurun, sevgi ikliminin oluşması ve zulmün son bulması temennisiyle Ramazan-ı Şerifinizi, yaklaşan Kadir gecenizi ve bayramınızı tebrik ediyorum. Bu yıl ilk kez ailelerin de katılımıyla yaptığımız personel iftarlarını geleneksel olarak devam ettirmek istiyoruz dedi. Toru, konuşmasını Hacı Bektaş-ı Veli nin; Bir olalım, iri olalım ve diri olalım sözüyle tamamladı.

5 Meram için en iyisini yapacağız Harmancık Mahallesi nde vatandaşlarla bir araya gelen Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, altyapı çalışmalarını tamamladıktan sonra yolların asfaltlanacağını ve bölgenin tozdan kurtulacağını söyledi. Başkan Toru, bölgenin imar planlaması ve revizyonu ile alakalı da çalışmalara başladıklarını ifade etti. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Harmancık Mahallesi nde düzenlenen Meram da Ramazan etkinliğine katıldı. Başkan Toru, vatandaşlarla sohbet ederek sorunlarını dinledi. İLÇEMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNU İMAR Seçimlerden sonra Yerinde Tespit, Yerinde Çözüm sloganıyla yola çıktıklarını hatırlatan Başkan Toru, Harmancık Mahallemizin sorunlarını tespit ettik. Altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra kısa bir süre içinde yollarınız asfaltlanmış olacak ve tozdan da kurtulacaksınız. İlçemizin en önemli sorunu imar. Bununla ilgili olarak Karaman yolundan başlayarak Selbasan Çayı na kadar olan kısımda imar planlama ve revizyon çalışmalarına başladık. Ekiplerimiz, etaplar halinde mahallelerimizi planlıyorlar. Modern şehircilik anlayışında çocuk oyun alanları, yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, spor alanları, sosyal tesisler, hanım ve emekli lokalleri ile her türlü sosyal donatının yer aldığı yeni yaşam alanlarına ihtiyaç var. Selbasan Çayı ndan sonraki kısımda da imar uygulaması ve diğer eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Bu 5 yıllık dönemde Meram için en iyisini yapmaya çalışacağız şeklinde konuştu. MÜSLÜMANIN EN BÜYÜK SİLAHI DUA İslam aleminin bu Ramazan ayını da buruk bir şekilde geçirdiğini kaydeden Başkan Toru, Şu anda tüm İslam coğrafyasında; Filistin de, Mısır da, Suriye de, Irak ta, Myanmar da ve birçok yerde Müslüman kanı akıyor. Bizlere düşen en büyük görev dua etmek. Çünkü Müslüman ın en büyük silahı duadır. Hep beraber dua edelim ki İslam coğrafyasındaki bu zulüm son bulsun. Bu vesileyle Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyorum dedi. Farklı aktivitelerle mahalle sakinlerinin güzel bir gece geçirdiği Harmancık Mahallesi ndeki programa Başkan Toru ile birlikte başkan yardımcıları, daire müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

6 Meram Belediyesi nden Hatunsaray da iftar yemeği Meram Belediyesi tarafından ilçeye yeni bağlanan Hatunsaray Mahallesi nde iftar yemeği verildi. Diğer mahallelerde uygulanan çocuklar için eğlenceli etkinlikler, katil devlet İsrail in Gazze ye düzenlediği saldırılar sebebiyle Hatunsaray da yapılmadı. Hatunsaray Mahallesi nde verilen iftar yemeğine meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri, AK Parti Meram İlçe Teşkilat üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. İftar yemeği öncesinde Meram Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Aladağ, konuşma yaptı. İftar yemeği davetine icabet eden vatandaşlara Meram Belediye Başkanı Fatma Toru adına teşekkür eden İbrahim Aladağ, Programımız iftardan önce ve sonra olmak üzere iki kısımdan oluşmaktaydı. Programda eğlenceli etkinlikler ve tiyatro gösterileri vardı. Ama İsrail in mazlum Filistin halkına terör estirdiğinden dolayı programı ağırlaştırdık. Bu günler Kadir Gecesi nin de olduğu Ramazan ın son on günü. Bu günlerde yapılan dualar çok makbuldür. İdrak edeceğimiz Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi nde, çok dua edelim. Ümit ediyoruz ki bu günlerde yapılan dualar geri çevrilmeyecektir. Günlerdir yapılan zulmü seyrediyoruz. Kelimelerin, sözün bittiği yerdeyiz. Allah, nasıl asırlar önce Ebrehe ve ordusunu Mescid-i Haram da Kabe yi yıkmaya giderken, Ebabil Kuşları ile helak ettiyse, bugün Mescid-i Aksa nın altını tünelle oyarak, oradaki mazlum Filistin halkını katlederek, şehit eden İslam düşmanlarını da aynı şekilde katletsin inşallah dedi. Konuşmanın ardından Kur an-ı Kerim tilaveti yapıldı. İftar yemeğine katılan vatandaşlara Konya pilavı ikram edildi.

7 Gödene TOKİ yolu asfaltlandı Meram Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Gödene TOKİ Konutları na ulaşımı sağlayan Hanedan Caddesi ndeki asfaltlama çalışmalarını tamamladı. Meram ın altyapı ve teknik sorunlarını çözmek için çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Yaklaşık 25 bin hemşehrimizin ikamet ettiği Gödene TOKİ Konutları na ulaşımı sağlayan Hanedan Caddesi nin 2,5 kilometrelik bölümünde daha önce parke, bordür ve asfalt çalışmasını tamamlamıştık. Bu yolun 1,5 kilometrelik kısmında da, altyapı hizmetlerine müteakip, asfaltlama çalışması tamamlanmış oldu. Böylece Gödene TOKİ Konutları nı Hatunsaray yoluna bağlayan bu caddedeki çalışmalar bitirilmiş oldu. Mahalle sakinlerimize hayırlı olmasını diliyorum dedi. Meram da asfalt ve altyapı sorunu yaşanmaması için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Başkan Toru, Teknik altyapısı ve imar problemi halledilmiş tüm sokaklarda belli bir plan doğrultusunda ekiplerimiz asfaltlama çalışmalarını sürdürmektedir şeklinde konuştu.