Tel: Fax:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tel: +90 232 437 04 08-18 Fax: +90 232 437 04 09 info@a-sera.com www.a-sera.com"

Transkript

1 Tel: Fax:

2 İçindekiler. 1. ARAZİNİN TESVİYESİ 3 2. ÇELİK KONSTRÜKSİYON TEKNİK ÖZELLİKLERİ 5 3. REDÜKTÖRLÜ PENCERE MOTORLARI KAPILAR KAPLAMA ÖZELLİKLERİ PERDE VE PERDE MEKANİZMASI UV KATKILI BİTKİ SARMA İPLERİ ELEKTRİK SİSTEMİ HAVA SİRKÜLASYON FANLARI YER ÖRTÜSÜ ÜRÜN YETİŞTİRME SİSTEMİ BİTKİ YETİŞTİRME YATAKLARI (GUTTER) ÇİÇEK MASALARI ISITMA SİSTEMİ SULAMA SİSTEMİ ve DRENAJ SİSTEMİ İKLİMLENDİRME SİSTEMİ SİSLEME ve NEMLENDİRME SİSTEMİ BETON İŞLERİ TEMİN ve TESLİM BİLGİLERİ GARANTİ BİLGİLERİ 33 Tel: Fax:

3 1. ARAZİNİN TESVİYESİ Seranın yapılacağı alan uzunluk ve en ölçülerine gore belirlenen kotlarda iş makinaları ile tesviye edilmelidir. Seranın uzunluğu 50 m den uzun olduğu zaman çift akıntı olarak tesviye edilmelidir. Tel: Fax:

4 -%0.8 EĞİM ORTA NOKTA -%0.8 EĞİM -%0.8 EĞİM ORTA NOKTA -%0.8 EĞİM Arazinin düzgün bir eğimle tesviye edilmesi yağmur suyu drenajı için çok önemlidir. Tel: Fax:

5 1.1. ANKRAJ DELİKLERİ Teklife temel ankraj elemanları dahil olup, kolon bağlantıları için hazırlanmış 70x70x2mm özel profil 1.2m yüksekliğinde çelik ankraj elemanları tarafımızdan hazırlanarak temel planlarıyla beraber teslim edilecektir. Sera temel ölçüleri 50 cm çap ve 90 cm derinliğinde olamalıdır. Ankraj deliklerine dökülecek olan beton C-25 normundadır. 2. ÇELİK KONSTRÜKSİYON TEKNİK ÖZELLİKLERİ Tünel genişliği Kolon arası uzunluk Havalandırma tipi Oluk altı yüksekliği Maksimum yükseklik : 9,6 metre : 5 metre : KELEBEK (Çift açılır) : 5,0 m : 7,5 m Sera sisteminde kullanılan tüm demir malzemeler 275 gr/m² galvaniz kaplamalıdır. Montaj esnasında kesinlikle kaynaklı birleştirme yoktur ÇELİK KONSTRÜKSİYON Üst kemer Alt makas elemanı Kolonlar Alın ara kolonları Yan cephe kolonları Alın aşıkları :Oval profil 60 x 50 x 1,5 mm :Boru 32 x 1,5 mm :Kutu profil 80 x 80 x 2 mm :Kutu profil 80 x 140 x 3 mm :Kutu profil 80 x 80 x 2 mm :Kutu profil 50 x 50 x 3 mm 60X50X1,5 Oval Profil Makas Üst Yay Borusu Tel: Fax:

6 KENAR KOLONLAR SERA İÇİ ARA KOLONLAR ÇİFT AÇILIR 60 x 50 x x Tel: Fax:

7 25 metre 25 metre 25 metre Çapraz boruları sera içindeki 5 metre ara kolonlardada 25 metre ara ile kullanılmaktadır. Rüzgar dayanıklılığını arttırmak için Seranın uzunluğu yönünde 25 metre ara ile 32x1,5 çapraz borular kullanılmaktadır. Tel: Fax:

8 32 LİK ÇAPRAZ BAĞLANTILARI Her tünelin başında, sonunda ve tünel uzunluğunca 30 metre de 1 takım 6-lı çapraz boruları şekilde (kırmızı) gösterildiği gibi monte edilir. Serada çelik konstrüksiyonun bütünlüğünü sağlar. Seraların kurulumu kuzey güney yönünde olduğu için bu yönde gelen rüzgar kuvveti yüksek miktarda olur. Bu nedenle kafalarda kullanılan kolonlarımız 80X140X3 mm galvaniz kaplamalı profil olarak üretilmektedir. KAFA RÜZGAR BAĞLANTILARI Her tünelin başında ve sonunda 6 şar adet 48X2 çapraz boruları (kırmızı) ve 50x50x3 mm kutu profil şekilde (mavi) gösterildiği gibi monte edilir. Seranın rüzgara karşı dayanımını önemli ölçüde arttır. Tel: Fax:

9 A-SERA STANDARDI MAKAS DETAYI Kurduğumuz sistemlerde A-SERA STANDARDI gereği kesinlikle boş makas kullanmayız. Bu standartlar doğrultusunda 2.5 metre ara ile kurulan makaslarımızı 9 lu ve 7 li çapraz bağlantıları ile güçlendiririz. Bu nedenle seralarımız km/h rüzgar hızına ve 25 kg/m² bitki yüküne dayanıklıdır. 60x50x1.5mm oval profil 60x50x1.5mm oval profil Ø32x1.5mm 9 makas örneği ( A-SERA STANDARDI ) Tel: Fax:

10 Boş makas örnekleri ( Normal Sera ) OLUKLAR 275 gr galvaniz 2 mm sactan imal edilir, açılımı 50 cm dir. Yukarıda belirtilen tüm çelik elemanlar 275gr galvaniz sactan malzemeden imal edilmektedir BAĞLANTI CIVATALARI Sistemimizde kullanılan tüm bağlantı cıvataları 8.8 özeliğindedir. 8.8 için 8 x 100 = 800 Newton / mm BİTKİ ASKI SİSTEMİ Nervürlü ø 14 mm celik demirden imal edilir ve her 9.60m lik tünelde 3 adet, yerden 4.50m yüksekte, kolonlara bağlanmış vaziyette montaj edilir. Her kolon hattında yan kolonlar arasında 6 mm çelik halatlar bitki askı tellerine destek olması için çekilir, ve her tünelde 3 adet zincir ile makaslara bağlanır. (sarkmayı önlemek için) Tel: Fax:

11 2.4. HAVALANDIRMA SİSTEMİ KELEBEK (Çift Açılır) Üst havalandırma sistemi Kremyer dişli sistemi ile çalışacaktır. Mahyanın iki yanında, mahya boyunca 2 m genişliğinde, toplam olarak 4 m olacaktır. Açma sistemi, özel yapılmış rulman yataklara yerleştirilmiş, şaft olarak kullanılan 34x2,5mm boruya kremyer ve dişli (rack & pinion) yerleştirilmesi ve bu sistemin pencereyi itmesi ile açılıp kapanacaktır. Her pencere için bir motor kullanılacak olup, limit switçler motorların üzerindedir. Kullanılacak kramyer dişliler 150 cm boyunda, ithaldir ve her 2.5m de bir kramyer dişli ile şaft üzerine yerleştirilmektedir. 1.5 METREYE KADAR AÇIKLIK 2 METRE AÇILIR KOLU KREMYER KUTUSU ÖRNEKLERİ KREMYER DİŞLİSİ Açılır sistemindeki şaft boruları, rulmanlı şaft yatakları kullandığımız için daha uzun ömürlüdür. 3. REDÜKTÖRLÜ PENCERE MOTORLARI Her tünelde havalandırma sistemini açmak ve kapatmak için sistemin her kanadına bir adet monte edilir. (eğer sera uzunluğu 120 metre yi aşıyor ise 2 adet motor kullanılır.) Tel: Fax:

12 4. KAPILAR 4.1. SENSÖRLÜ KAPI Dezenfekte odasında kullanılan kapılar 2.5 m X 2.5 m ebatlarındadır ALÜMİNYUM SÜRME KAPI Sera teknik oda ana giriş kapıları 3m X 3m ebatlarında çift kanatlı alüminyum sürme kapı şeklinde yapılmaktadır. Kapılar komple rayları, ankraj elemanları ve kilitleriyle beraberdir. Tel: Fax:

13 4.3. DEZENFEKTE ODASI Dezenfekte odaları ekim / üretim alanlarına giriş ve çıkışlarda bulunan çift kapılı bölümlerdir. Ebatları 2.5 m X 2.5 m genişliğindedir. Kapılardan biri (ekim alanı tarafında kalan) sensörlü olarak temassız geçiş sağlamakta diğeri ise çift kanatlı alüminyum sürme kapıdır HAVA PERDESİ Hava perdeleri teknik odadan üretim alanına geçişlerde kapıdan geçen kişiler üzerinden gelebilecek gözle görünmeyen zararlıları önlemek için ekstra güvenlik sağlar. Dezenfekte odalarının sera girişindeki sensörlü kapının üzerinde bulunur. Tel: Fax:

14 5. KAPLAMA ÖZELLİKLERi 5.1. POLİETİLEN ÖRTÜ (Naylon Kaplama) Çatı Örtüsü : 200mik kalınlıkta 36 aylık, UV+IR+ANTIFOG, Yanlar ve alınlar : 10 yıllık 8 mm polykarbonat Üst örtü kaplamasında rüzgar dayanımını maksimum seviyede arttırmak için; 1. İlave olarak 50 metrede 1 çiftli klips ile naylonu sabitlemekteyiz. 2. Naylonun üzerinden plastik kemerler ile çapraz şekilde naylonu sarıyoruz. 3. İlave olarak pencere alt sabit kısmını boydan boya ikiye bölmekteyiz. Sera üst naylonunu sabitlemek için kullandığımız klipsler, standart sistemlerin ötesinde, tekli klipsler haricinde 50 metre de bir çiftli klips (kırmızı renk ile belirtilen) kullanmaktayız. Ayrıca sera boyunca klipsli profil (mavi renk ile belirtilen) ve plastik kemer (yeşil renk ile belirtilen) kullanmaktayız. Klipsli Profil (mavi) Çiftli Klips (kırmızı) Plastik kemer (Yeşil) 50 metre Tel: Fax:

15 Naylon Kaplama Örnekleri Özel plastik klipslerle montajı yapılan naylon kaplamamız 120 km/h rüzgara dayanıklıdır. Tel: Fax:

16 5.2. POLİETİLEN ÖRTÜ KLİPSLERİ (PLASTİK KLİPSLER) Plastik klipslerin sık karşılaşılan problemi naylon örtülerin sert rüzgarlarda açılması ve naylonun yırtılmasıdır. Bu problem için uzun arge çalışmalarımız sonuncunda polietilen örtülerin sert rüzgarlarda atmasını önleyen 10 mm yataklı plastik klipslerimizi geliştirdik POLİKARBON KAPLAMA 8mm kalınlıkta UV katkılı 10 yıl garantili polikarbon kaplama kullanmaktayız. Polikarbon kaplama montajını özel alüminyum profiller ile monte ediyoruz ALT BAĞLANTI DETAYI ÜST BAĞLANTI DETAYI Tel: Fax:

17 Polikarbon montajı için yan duvarlarda kullanılan profiller 4 sıra 40x30x1,5 mm olarak sera çevresini sarmaktadır. Ön duvarlarda kullanılan profiller 5 sıra 40x30x1,5 mm olarak sera çevresini sarmaktadır. Yağmur, Rüzgar gibi dış etkenlerden maksimum koruma sağlamak için polikarbon bağlantılarını özel contalı alüminyumlar ile sağlamaktayız. Tel: Fax:

18 5.4. SİNEK TÜLÜ Açılır penceresinden herhangi bir zararlı böcek vs. Canlının girmesini engellemek için sinek tülü kullanmaktayız. Sinek tüllerimiz 50 mesh sıklıktadır. 3 sene garantilidir. Sinek tülleri açılıp kapanma esnasında açılır sistemi dişlileri arasına sıkışıp zamanla parçalanır. Bunu önlemek için kurduğumuz sera sisteminde sinek tüllerinin gergin kalmasını sağlayarak dişliye sıkışmasını önlemek için gerdirme aparatları kullanmaktayız. Bu nedenle sinek tülleri daha uzun süre sağlamlığını korumaktadır. Tel: Fax:

19 6. PERDE VE PERDE MEKANİZMASI 6.1. HALATLI SİSTEM PERDE MEKANİZMASI Bu sistemde 60mm çapındaki şaft borusuna sabitlenen 3 çelik halat her tünelde, şaft borusuna sarılarak perde sistemini açar ve kapatır. Kurulumu ve ayarlanması digger sistemlere gore daha basittir. Ayrıca her hangi bir arızada müdahale edilmesi ve onarılması daha kolay olan bir sistemdir. Çelik halat Motor 0,55kw 40cm ara ile Alt misinalar 120 cm ara ile Üst misinalar Tel: Fax:

20 6.2. PERDE Kumaş: Çalışma Yönü: Yan etekler: %55 gölgeleme %58 ısı koruma Sistem sera boyuna doğru açılıp kapanmaktadır. Yan eteklerin yüksekliği 70 cm olacak ve ağırlık olarak özel pul kullanılacaktır. Özellikle yaz aylarında, sera içi ısı sıcaklığı yüksek seviyelere yükselmektedir, bu nedenle perde sistemimiz sensörler vasıtası ile otomatik olarak devreye girerek gölgeleme sistemi sağlamaktadır. Kış aylarında ise Isı kaybını önlemek için otomatik olarak kapanmaktadır. Tel: Fax:

21 7. UV KATKILI BİTKİ SARMA İPLERİ Bitkiler büyüdükçe çevresindeki diğer bitkilerin üzerine yıkılmaya başlar, özel kıvrımlı bitki sarma teline manuel olarak sarılarak bitkinin sarkması engellenir. Tel: Fax:

22 8. ELEKTRİK SİSTEMİ Ana elektrik panosu CE normlarında olacak ve sera içindeki tüm motorlar için motor koruma, kontaktör grupları ve bilgisayar kontrolü için role grupları olacaktır. Sera içinde kullanılacak tüm kablolar, orta servis yolu üzerinde tavalar içinde taşınacaktır. Elektrik panosu üzerinde ileride yapılabilecek ilaveler için yedek kontaktör yerleri olacaktır. Elektrik panosu üzerinde sera içindeki; Havalandırma motorları Sirkülasyon fanları Gölgeleme sistemi Isıtma sistemi, için kontrol şalterleri olacak, ayrıca manuel ve otomatik kullanımın seçileceği şalter grupları olacaktır. 9. HAVA SİRKÜLASYON FANLARI Her tünelde 4 adet 24 lik 7000m3/sa kapasiteli sirkülasyon fanı kullanılacak olup,ayrıca tüm kapı girişlerinde otomatik olarak calışacak fan sistemi bulunacaktır. Tel: Fax:

23 10. YER ÖRTÜSÜ 11. ÜRÜN YETİŞTİRME SİSTEMİ KOKOPİTLER (ÇİLEK İÇİN) Çilek yetiştirme her tünelde 20 sıra gutter, alt üst olarak yerleştirilir KOKOPİTLER ( DOMATES VE SALATALIK İÇİN) Her tünelde 6 sıra gutter yerleştirilir. Tel: Fax:

24 12. BİTKİ YETİŞTİRME YATAKLARI (GUTTER) Serada topraksız üretim (opsiyonel) askılı yataklarda sebze üretimi yapılacak ise, topraksız ortam olarak kaya yünü uygulaması için oluk sistemi yapılacak olup, iki yüzü boyalı, anti bakteryal ithal sactan imal edilir, yataklar askılar yardımıyla sera çelik konstruksiyonuna asılır. Ayrıca her yatak sonunda drenaj bağlantıları olacaktır. Drenaj sistemi her bir başta yer altına döşenecek 100 mm lik borulardan çıkılan ağızlara bağlanacaktır. Seralarda kullandığımız demir yataklar (gutter) 50cm genişliğinde paslanmaz beyaz kaplamalı sac malzemeden özel makinamızdan kıvrılarak imal edilmektedir Tel: Fax:

25 13. ÇİÇEK MASALARI Çiçek masaları her tünelde 140 cm ara ile yerleştirilir, masaların arasında ise 50 cm yol betonu dökülür. Serada kullandığımız diğer metal ürünler gibi masalarda kullandığımız metal malzemeler 275gr/m² galvaniz kaplamalıdır. Tel: Fax:

26 14. ISITMA SİSTEMİ Kullandığımız ısıtma kazanları ve brülörler Italya menşeilidir. Kurduğumuz her serada 2 kazan ve 2 brülör kullanmaktayız. Sistemimiz doğal Gaz kesildiğinde otomatik olarak dizel yakıt ile çalışmaya devam etmektedir. Isıtma şebekesi dağıtımı her tünelde yer için 6 sıra (rail) oluk altı için 1 sıra tesisat kurulmaktadır. Kollektör, baca ve diğer kazan dairesi içerisindeki boruların izolasyonu, aluminium sac ile kaplanması ısı kaybını önler ve estetik bir görünüm kazandırır. Tel: Fax:

27 Otomasyona bağlı ısıtma sistemimiz sera iç sıcaklığına bağlı olarak otomatik olarak devreye girer ve kapanır. Serada, sera üzerine gelen kar ın eritilebilmesi için oluk altlarında, 2 hat 51mm boruyla oluk altı ısıtması uygulanacaktır. Sac ayak 2.5 metrede 1 adet Yerde bulunan dağıtım boruları özel Imalatımız olan sac ayaklar üzerinde kurulmaktadır. Isıtma sistemi yan duvar ısıtma hattı Duvarda bulunan kollektör ısıtma şebekesine aittir. Tel: Fax:

28 15. SULAMA SİSTEMİ ve DRENAJ SİSTEMİ Sulama sisteminde 2 hektar ve üzerindeki seralarda EC PH sulama makinesi 1 adet yedek olarak (by pass) sistemde bulunmaktadır. ÇELİK SU TANKI PLASTİK TANK EC PH SULAMA MAKİNESİ Sera boyutlarına gore çelik su stok tankı ve 5 adet gübre 1 adet asit plastik tankları sulamada kullanmaktayız. Spagetti sulama boruları Damla sulama sistemi için spagetti sistemi kullanmaktayız, bu sistem sayesinde direk bitki köküne sulama yapılarak gübreden tasarruf edilir ayrıca direk bitki köküne oksijen gitmesi sağlanır. Tel: Fax:

29 16. İKLİMLENDİRME SİSTEMİ Dış ortamdaki hava koşullarının ölçülmesi sera içi iklimlendirme için çok önemlidir. Bu nedenle üzerinde bir kaç sensor bulunan meteoroloji istasyonu iklim bilgisayarına bağlanacaktır. Bu sensörler; Işık yoğunluk sensörü. Dış ortam sıcaklık sensörü. Rüzgar hız sensörü. Rüzgar yön sensörü. Yağmur sensörü. Meteoroloji İstasyonu İklimlendirme Bilgisayarı İklimlendirme Bilgisayarı Duvara monte CPU birimi Havalandırma, ısıtma, gölgeleme, hava sirkülasyonu için bilgisayar programı, ayrıca program her 30 dakikada iç ve dış ortam verilerini kaydetmektedir. Sulama bilgisayarı ve iklim bilgisayarı arasındaki iletişimi sağlayacak kominükasyon kutusu. Tel: Fax:

30 İklimlendirme Bilgisayarı Ekran Görüntüleri İzleme Programı Gübre Programı Otomatik Kontrol Manuel Kontrol Tel: Fax:

31 17. SİSLEME ve NEMLENDİRME SİSTEMİ Sera içi sıcaklığın bitkilere zarar vermeden doğal bir şekilde normal seviyelerde tutmak için sisleme, belirli zamanlarda ihtiyaç olduğu zaman nemlendirme sistemleri kullanmaktayız İki farklı basınçta sistem kurmaktayız bu sistemler 4 bar (plastik borular ile) ve 90 bar (krom borular ile) 4 bar sisleme 90 bar sisleme Basınç ne kadar yüksek olur ise dağılım aynı oranda homojen olmaktadır. Tel: Fax:

32 18. BETON İŞLERİ Seranın etrafına 40 cm yüksekliğinde 20 cm genişliğinde perde betonu dökülmektedir. Bu betonların kalıpları için kendi özel imalatımız olan çelik kalıpları kullanmaktayız.servis yollarının yüksekliği 15 cm dir. Donatı olarak ta 10x10 gözenekli 6 mm çelik hasır kullanılmaktadır. Hol betonu 3.5 metre genişliğinde 15 cm kalınlıgında yapılmaktadır. Kullanılacak olan beton C-20 normunda olup, Orta yol servis betonu helikopterli olacaktır. Ankraj çukurlarına dökülecek olan betonlar C-25 normundadır. 3.5 metre Tel: Fax:

33 19. TEMİN ve TESLİM BİLGİLERİ Isıtma, sulama, elektrik sistemi tesisatlarında kullanılan malzeme cinsi montaj yapılan yerin durumuna gore değişiklik gösterebilir. 20. GARANTİ BİLGİLERİ Çelik konstrüksiyon sistemi 5 sene garantilidir. (ezilme çizilme hariç) Gölgeleme ve ısı yalıtımı (perde sistemi) 1 sene garantilidir. Sulama ve drenaj sistemi 2 sene garantilidir. Isıtma sistemi 1 sene garantilidir. Naylon kaplama 3 sene garantilidir. (üreticinin verdiği garanti şartları geçerlidir.) Polikarbon kaplama 10 sene garantilidir. (üreticinin verdiği garanti şartları geçerlidir.) Sinek tülü 5 sene garantilidir. (üreticinin verdiği garanti şartları geçerlidir.) Her hangi bir arıza durumunda 7/24 servis desteğimiz 1 yıl boyunca ücretsizdir. Yanlış kullanım nedeni dışında malzeme hatalarında garanti sadece malzeme değişimini kapsar. Tel: Fax:

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Seçkin GENÇLER Makina Mühendisi Hoşgeldiniz ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Program içeriği: Isıtma sisteminin komponentleri Kapalı ısıtma sistemleri: tek ve çift

Detaylı

Mobil Mutfak Teknik Şartnamesi

Mobil Mutfak Teknik Şartnamesi TÜRKKIZILAYI Mobil Mutfak Teknik Şartnamesi 1. KONU 1.1 Bu teknik Şartname Türk Kızılayı nın olası afet ve acil durumlarda beslenme hizmet kapasitesini arttırmak üzere alınacak Mobil Mutfak ta kullanılacak

Detaylı

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün IV- ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ BÖLÜM 1 Genel Esaslar 1.1 Kapsam Bu Genel Teknik Şartname, özel ve tüzel kişiler ile kamu kuruluşlarına ait mevcut ve yeni yapılacak tüm binalarda olması gereken

Detaylı

IÇINDE TEKNOLOJI VAR. HARİCİ TİP KABİNETLER ve AKSESUARLARI

IÇINDE TEKNOLOJI VAR. HARİCİ TİP KABİNETLER ve AKSESUARLARI IÇINDE TEKNOLOJI VAR HARİCİ TİP KABİNETLER ve AKSESUARLARI Bizde de Sokaklarda o varsa... bu var! Sadece darbeler mi? Elektromanyetik radyasyona, aşırı sıcağa, soğuğa, yağmura kara, rüzgâra ve depreme

Detaylı

T.C. KATLI OTOPARK YAPIM İŞİ

T.C. KATLI OTOPARK YAPIM İŞİ T.C. ÇORLU BELEDİYESİ KATLI OTOPARK YAPIM İŞİ İNŞAAT ÖZEL TEKNİK ŞARTNAMESİ İNŞAAT TEKNİK ŞARTNAMESİ Sıra No 1 2 Poz No İmalatın Cinsi Birim Satın alınan ve beton pompasıyla basılan, basınç dayanım sınıfı

Detaylı

tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ

tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ 1 Katı,sıvı veya gaz türünde bir yakıtın yakılması suretiyle enerji elde edilmesi ve bu enerjinin değişik amaçlarla verimli kullanıma sunulması,

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

TEDAŞ-MLZ(GES)/2015-061(TASLAK) TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ

TEDAŞ-MLZ(GES)/2015-061(TASLAK) TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ - 2015 İÇİNDEKİLER 1. GENEL 1.1. Konu ve Kapsam 1.2. Standartlar 1.3. Yönetmelikler 1.4. Çalışma Koşulları

Detaylı

IGH. Isı Geri Kazanımlı Taze Hava Cihazı

IGH. Isı Geri Kazanımlı Taze Hava Cihazı Isı Geri Kazanımlı Taze Hava Cihazı Systemair HSK Isı Geri Kazanımlı Havalandırma Sistemi kısaca IGH olarak isimlendirilmektir. IGH, ısı enerjisini eşanjörler ve fanlar yardımı ile geri kazanarak enerji

Detaylı

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI PROJE (MEKANİK TESİSAT, ASANSÖR, A.İ.T.M.) HAZIRLAMA ve MESLEKİ DENETİM ESASLARI

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI PROJE (MEKANİK TESİSAT, ASANSÖR, A.İ.T.M.) HAZIRLAMA ve MESLEKİ DENETİM ESASLARI tmmob makina mühendisleri odası TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI PROJE (MEKANİK TESİSAT, ASANSÖR, A.İ.T.M.) HAZIRLAMA ve MESLEKİ DENETİM ESASLARI Aralık 2008 / ANKARA tmmob makina mühendisleri odasý Meşrutiyet

Detaylı

ASMA TAVAN VE ALÇI LEVHA SİSTEM PROFİLLERİ

ASMA TAVAN VE ALÇI LEVHA SİSTEM PROFİLLERİ ASMA TAVAN VE ALÇI LEVHA SİSTEM PROFİLLERİ BÖLME DUVAR PROFİLLERİ ASMA TAVAN PROFİLLERİ TAŞIYICI KONSTRÜKSİYON PROFİLLERİ ALÇI LEVHA DEKORASYON PROFİLLERİ PROFİL SİSTEMLERİ PROTEKTOR A GENEL BAKIŞ Yaratıcılığın

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 2 1. SU YALITIM MALZEMESİNİ HAZIRLAMAK... 2 1.1. Su Yalıtım Malzemeleri...

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI AKSA DOĞAL GAZ 2013 ÖNSÖZ Doğal gaz gibi çevreci enerji kaynağının kullanımındaki artış sevindirici bir gelişmedir. Hizmet kuruluşları olarak bizlere düşen önce etkin

Detaylı

HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK

HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK 2013 I ÖNSÖZ Bu ders notu, MEB-YÖK Program Geliştirme Projesi, Sıhhi Tesisat dersi müfredat programında bulunan konulara paralel olarak hazırlanmıştır. Sıhhi Tesisat

Detaylı

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44 YAPI SEKTÖRÜ İş Güvenliği El Kitabı Yayın No: 44 ISBN : 978-975-455-166-2 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel amacımız, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak çalışma barışının

Detaylı

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en

Detaylı

AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN)

AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN) AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN) İTS001 YAYIN TARİHİ: 01/11/2004 /REV:4 / REV TAR.16.09.2013 SAYFA NO: 1 / 71 İÇİNDEKİLER Ekler listesi....3 Şekiller Listesi ve Çizelgeler Listesi...4

Detaylı

SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME VE ONARIM İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETİ (AF-WB2-GÜÇL-ONAR-05)

SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME VE ONARIM İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETİ (AF-WB2-GÜÇL-ONAR-05) Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) Kredi No: 8033-TU SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK KOŞULLAR... 6. 1.1 İşin Kapsamı... 6. 1.2 Tasarım ve İşçilik... 6

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK KOŞULLAR... 6. 1.1 İşin Kapsamı... 6. 1.2 Tasarım ve İşçilik... 6 İÇİNDEKİLER BÖLÜM I... 6 1 GENEL TEKNİK KOŞULLAR... 6 1.1 İşin Kapsamı... 6 1.2 Tasarım ve İşçilik... 6 1.3 Uygulanabilir Standartlar-Yönetmelikler-Mevzuatlar... 7 1.4 Ölçü Birimleri... 7 1.5 Toleranslar...

Detaylı

Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Bakımı - Bakım Talimatları için Kurallar b) Yönetmelikler: RESMİ GAZETE YAYIN TARİHİ AÇIKLAMA

Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Bakımı - Bakım Talimatları için Kurallar b) Yönetmelikler: RESMİ GAZETE YAYIN TARİHİ AÇIKLAMA ASANSÖR TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.1 - GENEL işindeki.. adet asansörün yapımına ilişkin şartnamedir. 1.2 - UYULMASI ZORUNLU STANDARTLAR, YÖNETMELİKLER ve ŞARTNAMELER Aşağıda belirtilen yerel Standart ve Yönetmeliklerin

Detaylı

Kısım 27 Boyları 24 m. den Küçük Ahşap Yolcu Teknelerinin Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar 2015

Kısım 27 Boyları 24 m. den Küçük Ahşap Yolcu Teknelerinin Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar 2015 Kısım 27 Boyları 24 m. den Küçük Ahşap Yolcu Teknelerinin Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar 2015 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir.

Detaylı

Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları BÖLÜM 1 G E N E L E S A S L A R

Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları BÖLÜM 1 G E N E L E S A S L A R TS 2510 (Nisan 1977) TS 11386 (Nisan 1994) Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları III- MAKİNE TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.1 Kapsam

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR

KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR 1 HAZIRLAYAN İNDEKS - TALİMATLAR T01.İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı T02.Sosyal Tesisler Konuşlanma Talimatı T03.İnşaat Sahası Güvenlik Talimatı T04.Güvenlik

Detaylı

- 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

- 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. - 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. Giriş 02 Uyarılar 03 AT Uygunluk Beyanı 05 Garanti Ve Servis 06 İşletme Şartları 07 Kazanın Ana Bölümleri 08 Montaj Talimatı 09 Güvenlik Sistemleri

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Kablo Yönetim Sistemleri

Kablo Yönetim Sistemleri Kablo Yönetim Sistemleri 444 30 30 www.schneider-electric.com 1 Çevreye karşı duyarlı RoHS (Zararlı madde kullanımının sınırlandırılması) metni, elektrikli - elektronik ekipmanlarda kurşun gibi, zararlı

Detaylı

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU 2012 Hazırlayan Doç. Dr. Tayfun UYGUNOĞLU İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... - 2-2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE ÇEVRE KAZA RİSKLERİ... - 2-2.1. Su Yalıtımı İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

Lcd Çift Eşanjörlü Kombi

Lcd Çift Eşanjörlü Kombi Lcd Çift Eşanjörlü Kombi DGK 20 HR DGK 20 BI Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en iyi verimi sunmasını

Detaylı