Grup Selin Bozkurtlar Ödev BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PLANI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Grup 2 12091601 Selin Bozkurtlar Ödev 4 16.04.2014 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PLANI"

Transkript

1 Grup Selin Bozkurtlar Ödev A. Biçimsel Bölüm Dersin Adı Sınıf Konunun Adı Süre Öğrenme-Öğretme Strateji ve Yöntemi Araç Gereçler Kazanım BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PLANI Bilişim Teknolojileri 6.Sınıf Word de Tablo Ekleme/Düzenleme dakika İşbirlikli Öğrenme: Öğrenci Takımları Başarı Bölümleri Tekniği Bilgisayar laboratuvarı, Akıllı Tahta Tablo ekleyebilme, Tablo biçimlendirme, Tablo kenarlıklarını değiştirebilme, Tabloda gölgelendirme, Tablo yerleştirme, Tabloya satır/sütün ekleyebilme, Satır/sütün, yükseklik/genişlik ayarlayabilecektir. B. Giriş Bölümü Dikkat çekme Güdüleme Gözden geçirme (Hedeften haberdar etme) Derse geçiş Öğrencilerin dikkatini çekmek amacıyla derse girildiğinde öğrenciler ile sohbet ederek nasıl oldukları neler yaptıkları sorulur. Daha sonra öğrencilere isim-şehir-bitki oyununu daha önce hiç oynayıp oynamadıkları sorulur. Bu sorunun şekli öğrencilere gösterilmek amacı ile tahtaya çizilir. Karar verilen 3 harf ile başlıkların altı doldurulur ve her harfin arasına çizgi çizerek öğrencilere tahtada tablo şekli çıkartılır. Bunun üzerinden öğrencilere gördüğünüz üzere tahtaya tablo çizdik bugün ki dersimizde de bilgisayarda tablo çizmeyi öğreneceğiz denilir. Bu dersin sonunda sizde bilgisayarınızda istediğiniz özelliklerde tablo çizebileceksiniz ve bunu kullanabileceksiniz denilir. Öğrencilere bugün ki derste tablo ekleme, düzenleme, satır/sütun, hücre bölme birleştirme özelliklerini öğrenecekleri söylenir. Öğrencilere tahtaya çizilen tablo örneğinden yola çıkarak bugün dersimizde bunları bilgisayarda çizmeyi öğreneceğiz. Bunun için de sizleri gruplara böleceğim ve size dağıttığım materyaller ile sizden istediklerimi yapmanızı isteyeceğim denilir. C. Geliştirme Bölümü

2 Özet İşbirlikli öğrenme de öğrenci takımları-başarı bölümleri tekniğine göre ders işlenecektir. Sunum: Öğretmen tarafından hazırlanan konu içeriklerini kapsayan materyal(ek-1) ile ilgili öğrencilere bilgi verilir. Bu materyalde öğrencilere adım adım Word de nasıl tablo eklendiğinin, eklenen bu tablonun özelliklerini değiştirme, hücreleri birleştirme, satır/sütun ekleme ve boyutlarını değiştirmenin nasıl olduğu adım adım anlatılır. Ve sonunda öğrencilerin hepsi ellerindeki kağıttaki yönergeleri takip ederek bir ders programı oluşturmaları hedeflendiği söylenir. Takımlar: Öğretmen tarafından öğrencilerin başarı düzeyleri ve cinsiyetleri dikkate alınarak 4 kişilik heterojen gruplar oluşturulur. Oluşturulan bu grupların her birine hazırlanan materyalden bir tane verilir. Örneğin: 4 kişilik bir gruba bir tane çalışma kağıdı verilir. Bu şekilde öğrencilerin birbirleriyle bütün olmaları sağlanır. Sonrasında öğrencilerin çalışmaya başlamaları söylenir. Sınavlar: Çalışmalar tamamlandıktan sonra her öğrenci bireysel olarak bilgisayarlara oturtulur. Öğrencilerin her birine hazırlanan sınav kağıtları dağıtılır. Bireysel olarak sınav kâğıtlarında yer alan soruyu yapmaları istenir. Bireysel ilerleme puanları: Öğrencilerin son üç sınav puanlarının ortalaması dikkate alınarak başarı puanları hesaplanır. Daha sonra belirtilen ölçütlere göre gruba kattıkları puanlar hesaplanır. Örnek: Grup Numarası Öğrencinin Adı Soyadı 1.Sınav Notu 2.Sınav Notu 3.Sınav Notu Başarı Puanı 1 Ali Yılmaz Merve Kısık Sevde Alın Yasin Yıldırım Ada Sönmez Erkan Sayman ,6 2 Dilara Ak ,6 2 Kerem Alan Ölçüt: Alınan Yeni Not Bireysel Gelişme Puanı BP den > 10 puan düşük 0 BP den 1-10 puan düşük 10 BP den 0-10 puan fazla 20 BP den > 10 puan fazla 30 Hatasız Sınav 30 Öğrencilerin Gruplarına Kattıkları Puanların Hesaplanması Grup Numarası Öğrencinin Adı Soyadı Başarı Puanı Sınav Notu Grup Puanı 1 Ali Yılmaz Merve Kısık Sevde Alın Yasin Yıldırım Ada Sönmez Erkan Sayman 76, Dilara Ak 81, Kerem Alan Grup Puanı 80 90

3 Takım Ödülü: Ödüller materyali hazırlayabilen aynı zamanda arkadaşlarının da öğrenebilmesini sağlayan grup içi birlikte çalışmanın yapıldığı takımlara verilecektir. Çünkü İşbirlikli öğrenmede amaç grup üyelerinin birbirlerine yardım ederek öğrenebilmelerini sağlamaktır. Bu koşulları sağlayan öğrenci grupları ödül olarak tiyatroya götürülecektir. D. Sonuç Bölümü Son Özet Tekrar Güdüleme Kapanış Öğrencilere bugün derste yapılan uygulamadan tekrar bahsedilir. Arkadaşlarıyla yaptıkları grup çalışması sayesinde bugün ki derste Word de tablo eklemeyi, bu tablonun özelliklerini değiştirmeyi, satır/sütün genişliklerini değiştirmeyi, tablonun kenarlıklarını değiştirebilme gibi tablo ile ilgili özelliklerin öğrenildiği söylenir. Öğrencilere bundan sonra Word dosyasında kağıda çizdikleri tabloları artık bilgisayar ortamında da oluşturabilecekleri tekrar söylenir. Öğrencilerden ödev olarak haftaya sevdikleri şarkıların ve filmlerin isimlerini Word de tablo yapmaları istenir.

4 EK-1: Öğrencilere dağıtılan materyal Word de Tablo Ekleme 1. Tablo oluşturmak için menüdeki Ekle sekmesine tıklanır. Ekle sekmesinde yer alan tablo seçeneğine basılır. Açılan pencereden tablo ekle seçeneği seçilir. 2. Ekrana gelen pencereye istenilen satır ve sütun sayısı girilir. Satır: yatay olarak kaç hücre olması gerektiğidir. Sütun ise dikey olarak kaç hücre olması gerektiğidir. Oluşturacağımız ders programı için 7 sütun ve 8 satırdan oluşan bir tablo yapmamız gerekmektedir. 3. Eklenen tablonun içine istenilen yazıları yazınız. Yazmak istenilen hücreyi seçiniz ve içine yazınız.

5 4. Ders Programı yazdığınız satırın tamamını seçerek hücreleri birleştirmek için üst menüde yer alan tablo araçları sekmesinin altındaki birleştir bölümünden Hücreleri Birleştir seçeneğini seçiniz. Hücre birleştirmek seçtiğimiz satırların veya seçtiğimiz sütunların birbirleri ile birleşerek tek bir hücre haline gelmesini sağlamaktadır. 5. Hücre birleştir özelliğini Saat sütunu ile numaraların üstünde bulunan sütunu birleştirmek içinde yapalım. Bunun için birleştirmek istediğimiz iki sütunu seçerek üstteki resimdeki sırayla tablo araçları sekmesinin altındaki birleştir bölümünden Hücreleri Birleştir seçeneğini seçiniz. 6. Ders programını oluşturduktan sonra tablonun altına adı, soyadı ve numarayı yazmak için satır eklenir. Satır eklemek için tablonun son satırı seçilir. Farenin sağ tuşuna basılır. Gelen ekrandan ekle altına satır ekle seçeneği seçilir ve bu işlem 4 kez yapılarak 4 satır eklenir. 7. İlk 4 satır seçilerek hücre birleştirme yöntemi ile hepsi birleştirilir.

6 8. 5. Sütun seçilerek üst menüdeki birleştir bölümünden hücreleri böl seçeneği seçilir. 2 yazarak sütün 2 ye bölünür. Bir hücreye sıralamak için numara yazılır, diğer hücreye de okul numarası yazılır. 9. Kalan iki sütundaki hücreler tek tek satır olarak seçilir ve birleştirilir. Daha sonra içerisine sırayla adınızı ve soyadınızı yazınız. 10. Tablodaki satır ve sütun genişliklerini düzeltmek için satırların veya sütunların sonundaki çizgilere gelerek genişletmek veya daraltmak için çizgileri oynatınız. 11. Tablomuzun dışında ve içinde bulunan çizgilere kenarlık adı verilmektedir. Tablomuzun dış kenarlıkları kalın iç kenarlıkları ince çizgilerden oluşmaktadır.

7 Öncelikli olarak tablomuzun dış kenarlığını kalınlaştıralım. Bunun için önce tablomuzun tamamı seçilir. Farenin sağ tuşuna basılarak çıkan seçeneklerden tablo özellikleri seçilir. Buradan kenarlıklar ve gölgelendirme butonuna basılır. Daha sonra önce sol taraftan eklenecek olan kenarlıklar kısmından kılavuz seçeneği seçilir. Kılavuz seçeneği sayesinde iç kenarlıklar değiştirilmeden dış kenarlıkların değiştirilmesi sağlanır. İkinci olarak çizginin kalınlığı seçilir. Tamama tıklanır. Tablonun iç kenarlıklarını değiştirmek için tablo özelliklerine gelinir. Kenarlıklar ve gölgelendirme butonuna tıklanarak ayarların yapıldığı pencere açılır. En altta bulunan fazla dış çizgileri silmek için tablo kenarlıklarını silmemiz gerekmektedir. Tablo kenarlıklarını silmek için tablo kenarlıklarının özelliklerini değiştirme penceresi açılır.

8 12. Tabloyu renklendirmek için gölgelendirme seçeneği kullanılır. Bunun için aynı renkte olmasını istediğimiz satır ve sütunlar beraber seçilir. Daha sonra tablo araçları menüsünden tasarım kısmında yer alan gölgelendirme seçeneğine tıklanır ve açılan seçenekten istenilen renk seçilir. Bu şekilde tüm satır ve sütunlar seçilerek tablo renklendirilir. Bu şekilde tek tek satır ve sütunlar seçilerek istenilen tablo aşağıdaki renkler ile aynı olacak şekilde oluşturulur.

9 13. Tablonun yanına istenilen yazıyı yazmak için tabloyu sol tarafa yerleştirmek ve yazıyı etrafında yazma özelliğini açmamız gerekmektedir. Bunun için tablo seçilir ve farenin sağ tuşuna tıklanır, tablo özellikleri seçilir. Hizalama kısmında sayfanın sol tarafına denk gelmesi için sola seçilir. Metin kaydırma özelliğini de altında yer alan etrafına özelliği seçilir. Artık tablonun yanına yazı yazılabilmektedir. 14. Son olarak aşağıdaki tablonun yanında yer alan yazı tablonun yan tarafına eklenecektir. Aşağıda yer alan şablon oluşturulacaktır. Ders Programı Saat Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Fen Bilgisi Matematik Beden E. Fen B. Din K Fen Bilgisi Matematik Beden E. Fen B. Din K Sosyal Bilgiler Sosyal Bilgiler Türkçe Matematik Bilişim T. Fen B. Türkçe Matematik Bilişim T. Fen B İngilizce Resim Sosyal B. Türkçe İngilizce İngilizce Müzik Sosyal B. Türkçe İngilizce 1 8 Ali Yılmaz 2 16 Merve Kısık 3 25 Sevde Alın Yasin Yıldırım Bu benim ders programımdır. Bu ders programını arkadaşlarım ile beraber oluşturdum. Birlikte bu ders programını hazırladık. Biz grup olarak birlikte çalıştık ve bu görevi tamamladık.

10 Ek-2 Sınav 1. Aşağıdaki tablo şeklini Word belgesinde oluşturunuz. Sınav Notlarım Ders Adı 1.Sınav 2.Sınav 3.Sınav Performans Ödevi Proje Notu Fen Bilgisi Sosyal Bilgiler Bu tabloda yer alan notlar benim ders notlarımdır. Türkçe İngilizce Müzik Bilişim Teknolojileri

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İÇİNDEKİLER 3.1. Biçimlendirme... 4 3.1.1. Metin... 4 3.1.1.1. Grafiksel Nesnelerin Metin Hizalama Seçenekleri... 4 3.1.1.2. Bul Değiştir özelliğini kullanma

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIM EDİTÖRÜ İLE VERİ TABANI İŞLEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA İÇERİK Word Programı Penceresinde Bulunan Elemanların Tanıtımı Menüler,, İçerik ve Uygulamaları Dosya, Düzen ve Görünüm Menülerinin İçerikleri

Detaylı

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR WEB TASARIMI DREAMWEAVER Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR 1 İÇİNDEKİLER 1. WEB... 4 1.1. WWW nedir?... 4 1.2. HTML nedir?... 4 1.3. Web Sayfası nedir?... 4 1.4 Web sitesi nedir?... 4 1.5. Web tasarımı

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Yazım.Net Kullanım Kılavuzu Türkiye Noterler Birliği Sayfa : 1

İÇİNDEKİLER. Yazım.Net Kullanım Kılavuzu Türkiye Noterler Birliği Sayfa : 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1. PROGRAMIN TANIMI VE SİSTEM GEREKSİNİMLERİ... 3 a. Tanımı:... 3 b. Sistem Gereksinimi:... 3 2. GENEL KAVRAMLAR... 3 a. Noterlik Kavramları... 3 b. Yazım.Net Kavramları...

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ŞEKİL LİSTESİ... II İTİCUUEP'E GİRİŞ...1 Ayarlar Menüsüyle Çalışmak...8 İletişim Menüsünü Tanımak...10

Detaylı

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR. EXCEL DOKÜMAN ALTTADIR DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. DERSTE YAPILAN ÖRNEKLERE http://obis.bayar.edu.tr/notlar/excelornekcalismalar/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ

Detaylı

Bo lu m 7: Hesap Tabloları

Bo lu m 7: Hesap Tabloları Bo lu m 7: Hesap Tabloları Konu 1: Dosya, Tablo ve Grafik Oluşturma Hazırlayan: S.Engin Koç Bu konu bittiğinde; Dosya oluşturma ve tabloya şekil verme Tabloya sütun, satır ekleme ve hücreleri biçimlendirme

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

Başlık. Resim. Yazı. A) B) C) D) 31. Slayta küçük resim eklemek için hangi simge kullanılır? A) B) C) D)

Başlık. Resim. Yazı. A) B) C) D) 31. Slayta küçük resim eklemek için hangi simge kullanılır? A) B) C) D) 6. SINIF 2014-2015 ÖĞRETİM YILI, İZMİR-BAYRAKLI, KAYMAKAM ÖZGÜR AZER KURAK ORTAOKULU, BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ, 2. DÖNEM, 1. ORTAK TEST SINAV ÇALIŞMA SORULARIDIR 6. SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLER

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş BİLGİSAYARA GİRİŞ BİLGİSAYAR NEDİR? Tanımı: Kendisine yüklenen programlar aracılığı ile aritmetiksel mantıksal işlemler yapabilen, bilgi depolayan, hatasız ve hızlı işlem yapan, düzenleyen, kullanıcı ile

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAŞVURU SAHİBİ PROJE

Detaylı

ÇALIŞMA SORULARI. 2) Aşağıdaki uzantılardan hangisi Power point programının uzantısıdır?

ÇALIŞMA SORULARI. 2) Aşağıdaki uzantılardan hangisi Power point programının uzantısıdır? ÇALIŞMA SORULARI 1) Power Point e yeni slayt hangi kısayol tuşu ile eklenir? a) Ctrl+N b) Ctrl+M c) Ctrl+C d) Ctrl+E 2) Aşağıdaki uzantılardan hangisi Power point programının uzantısıdır? a) Xls b) Doc

Detaylı

Şekil 1. Sitiller ve biçimlendirme

Şekil 1. Sitiller ve biçimlendirme ŞABLONUN KULLANILMASI Şablon yazım kuralları belirli olan metinlerin yazımında kolaylık sağlayan araçlardır. Bu şablonlarda yazım kuralları ile ilgili detaylar tanımlanarak kullanıcının detaylarla uğraşmadan

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY İstatistik Bölümü Güz dönemi 2.sınıf Programlama dilleri I (Excel-access) MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın

Detaylı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Eğitim Dokümanı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Eğitim Dokümanı TÜRKSAT A.Ş Belgenet ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (Standart Kullanıcı Yardım Dokümanı) Sürüm: 3.0 Hazırlayan: Kıvanç KASIMOĞLU Nisan 2013 1 İÇİNDEKİLER 1 PROGRAMA GİRİŞ... 4 Şifreli Giriş... 4 Sertifikalı

Detaylı

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ 1-)Kullanıcı,tarayıcının adres çubuğuna, bağlı bulunduğu ilin sytp linkini yazdığı zaman karşısına ilk olarak sağ taraftaki gibi bir ekran gelir. 2-)Sisteme üye olacak olan eczane kullanıcısı sağ taraftaki

Detaylı