Sezer ASLAN Yangın Eğitim Uzmanı ve Danışman

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sezer ASLAN Yangın Eğitim Uzmanı ve Danışman"

Transkript

1 Sezer ASLAN Yangın Eğitim Uzmanı ve Danışman

2

3

4 EĞİTİM KONULARIMIZ YANMA-YANGIN NEDİR YANGIN ÜÇGENİ YANMANIN OLUŞUM TEORİSİ YANGIN SÖNDÜRME TEKNİKLERİ YANGIN ÇEŞİTLERİ YANGIN ÇIKIŞ NEDENLERİ YANGIN ETKENLERİ

5 LPG-LNG-CNG-DOĞALGAZ YANGINLARI VE CO ACİL DURUM EKİPLERİ YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI ACİL YÖNLENDİRME ARMATÜRLERİ ACİL AYDINLATMA ARMATÜRLERİ MANUEL YANGIN ALARM ÜNİTELERİ YANGIN İHBARININ YAPILMASI YANGIN TEÇHİZAT VE MALZEMELERİ YANGIN HİDRANTLARI YANGIN DOLAPLARI YANGIN İHBARI VE İHBAR REAKSİYONLARI

6 YANGIN OLAY YERİNDE DURUN : Koşarsanız havadaki oksijen alevlerin artmasına neden olacaktır. YATIN : Ayakta durursanız alevler hızla hayati organlarınıza doğru yükselecektir. YUVARLANIN : Ateşi söndürmek için yerde yuvarlanın. Eğer başka birinin tutuştuğunu görürseniz o kişiyi durdurun, yere yatırın ve yuvarlayın.

7 YANGIN NEDİR?

8 YANMANIN TARİFİ Yararlanmak amacı ile yakılan ateş dışında oluşan ve denetlenemeyen yanma olayıdır. Yangın, katı, sıvı, veya gaz maddelerin alevlenerek kontrolsüz yanmasıdır

9 KOKU: (İLK AŞAMA) DUMAN: (İKİNCİ AŞAMA) ALEV: (ÜÇÜNCÜ AŞAMA)

10 YANICI MADDELERİN SINIFLANDIRILMASI Her madde yanıcı değildir. Maddelerin önemli bir kısmı hiç yanmayan maddelerdir. Yanıcı maddeler ise zor yanıcı, normal yanıcı, kolay yanıcı, kendiliğinden yanıcı gibi sınıflara ayrılmaktadır. Yanıcılığı temelde; Tutuşma sıcaklığının düşüklüğü, Yüzey alanının büyüklüğü, Kaynama noktasının küçüklüğü, Parlama noktasının düşüklüğü, Uçuculuk ve yanma enerjisinin büyüklüğü gibi faktörler etkilemektedir. Yanıcı olmayan maddelerin gaz, buhar, sis ve tozları hiçbir şart altında patlayıcı atmosfer oluşturamaz ve patlamaz.

11 YANGIN SONRASI YANICI MADDELERİN ÇIKARDIĞI OLUMSUZ GAZLAR Su Buharı Sülfürdioksit Karbon Parçaları Karbondioksit Hidrojen Siyanid Karbon Monoksit Yanıcı Buharlar Duman

12 YANGIN SONRASI YANICI MADDELERİN ÇIKARDIĞI OLUMSUZ GAZLAR Zehirli Gazların Oluşturduğu Solunum Zorluğu Tehlikesi 1.GRUP GAZLAR: Oksijeni azaltarak Boğulmaya neden olurlar. Su Buharı, Azot, Asal Gazlar (Helyum, Neon, Argon, Kripton..) Hidrojen, LPG, Doğalgaz vb. 2.GRUP GAZLAR: Nefes yollarını tahriş ederler. Göz ve deriye de zarar verirler. Bunlar asidik ve bazik gazlardır. 3.GRUP GAZLAR: Kana,sinir sistemine ve hücrelere tesir ederler Karbonmonoksit (CO), Hidrojen Siyanür (HCN)

13 KAĞIT ODUN SIVI YAKIT GAZ BOYA TİNER PAÇAVRA

14 MADDENİN ŞEKİLLERİ 1)Katı: Maddenin belirli bir şekle ve hacme sahip en düzenli halidir. Örnek Demir,Tahta,Buz birer katı örneğidir. 2)Sıvı: Sıvı maddenin belirli bir hacmi vardır, ancak belirli bir şekli yoktur. Sıvıyı oluşturan tanecikler arasında az da olsa boşluk bulunur. Örnek; Su. benzin, alkol 3)Gaz: Maddenin Sıvı hal gibi belirli bir şekli yoktur. Bir Gazın hacmi bulunduğu kabın hacmine eşittir. Gazların Hacimleri Basınç ve sıcaklıklarına bağlı olarak değişir. Hava, Karbondioksit, oksijen birer gazdır.

15 I S I

16 I S I K A Y N A K L A R I 1- DOĞAL ISI KAYNAKLARI: Güneş ışığı, yıldırım, volkan patlaması gibi doğal nedenlerden oluşan ısı kaynaklarıdır. 2- SUNİ ISI KAYNAKLARI: Isının, kimyasal, mekaniksel, elektriksel vs. kaynaklardan elde edilmesidir.

17 OKSİJEN

18 YANMANIN OLUŞUMDA OKSİJEN ORANLARI Temiz bir ortamdaki havada % 20,9 oranında oksijen (O2) vardır. Yanma olayının gerçekleşmesi için bu oranın %16'nın altına düşmemesi gerekir. Oksijen oranının %16'nın altına inmesiyle yanma reaksiyonu yavaş yavaş sönmeye yüz tutar. Oksijen oranının %14'ün altına düşmesi halinde yanma reaksiyonu olmaz.

19

20

21 Bir yangını söndürebilmek için yanmayı oluşturan unsurlardan birinin yok edilmesi gerekmektedir. Bu şartlarda yanma olayının meydana gelmesi için gerekli ISI - OKSİJEN - YANICI MADDE - ZİNCİRLEME REAKSİYON lardan herhangi birini ortadan kaldırmamız gerekir. YANMA YOK YANMA YOK YANMA YOK

22 YANMANIN ÇEŞİTLERİ YAVAŞ YANMA Yanıcı maddenin özelliği itibariyle yanıcı buhar veya gaz meydana getiremediği halde, yeterli ısının olmaması halinde yavaş yanma oluşur. Örneğin demir (Fe), bakır (Cu), gibi metallerin havadaki oksijen ve hava ısısıyla oksitlenmesi olayında olduğu gibi KENDİ KENDİNE YANMA Yavaş yanmanın zamanla hızlı yanmaya dönüşmesidir. Özellikle bitkisel kökenli yağlı maddeler normal hava ısısı ve oksijeni içinde kolaylıkla oksitlenmekte bu oksitlenme sırasında ise gittikçe artan bir ısı çıkarmaktadır.

23 HIZLI YANMA Alev, ısı, ışık ve korlaşmanın oluştuğu ve yanmanın bütün belirtilerinin ortaya çıktığı yanma çeşididir. Bazı maddeler katı halden önce sıvı hale daha sonra da buhar ya da gaz haline geçerek yanarlar, Örnek : Parafin ya da mum gibi. PARLAMA PATLAMA ŞEKLİNDE YANMA Parlama kolayca ateş alabilen maddelerde görülen bir yanma olayıdır. Benzin gibi. Patlama ise maddenin tamamının bir anda yanması olayıdır. Bunda maddenin cinsi, birleşimi, şekli, büyüklüğü, küçüklüğü ile oksijen oranının rolü büyüktür.

24 YANGIN SINIFLARI Yangın sınıfları, Avrupa Normlarında EN 2 de aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır: Dolayısıyla ; Avrupa birliği standartlarını kabul edip kullanan ülkemizde de Yangın Sınıfları; TS EN 2 ve TS EN 2/A1 Türk Standartlarına göre aşağıdaki şekilde tarif edilmiştir;

25 A SINIFI AHŞAP YANGINLARI Organik kökenli ( Katı ) madde yangınları. Bu malzemeler genellikle karbon bileşikleri olan organik yapıda malzemelerdir ve yanmaları sonucunda korlaşma ve kül meydana gelir. Ahşap, Kömür, Kâğıt, Ot, Selüloz Kauçuk, Tekstil Ürünleri, Plastik v.s. A SINIFI Yangınlar, soğutucu etki yaratan maddeler ile müdahale edilmek sureti ile soğutularak söndürülür.

26 A SINIFI YANGINLAR

27 B SINIFI AKARYAKIT YANGINLARI Sıvı yanıcı madde ( Akaryakıt ) yangınları. Su ile karışanlar ile karışmayanlar olmak üzere iki sınıfa ayrılır. - Benzin, Benzol, Mazot, Fuel-Oil, Madeni Yağlar, - Vernik, Boya, Tiner, Alkol, Parafin, Aseton, Asfalt, Tutkal v.s. B Sınıfı Yangınlar, yanan madde ile oksijen teması kesilerek (Boğmak ) sureti ile söndürülür.

28 B SINIFI YANGINLAR

29 C SINIFI GAZ YANGINLARI Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır. Doğal ve Üretilmiş Gazlar, Metan, Hidrojen, Asetilen, LPG, Propan Doğal Gaz C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür.

30 C SINIFI GAZ VE ELEKTRİKLİ CİHAZ YANGINLARI

31 D SINIFI METAL YANGINLARI Titanyum, Magnezyum, Alüminyum, Uranyum, Fosfor, Sodyum D Sınıf Yangınlar, özel amaçla üretilmiş D sınıfı Kuru Toz ile söndürülür.

32 D SINIFI YANICI METAL YANGINLARI

33 F SINIFI PİŞİRME (KIZARTMA ) YAĞLARI YANGINI F Sınıfı yangınlar Bitkisel ve hayvansal pişirme yağlarının yangınlarını kapsar. ASLA SU İLE SÖNDÜRMEYİNİZ. AKSİ HALDE PARLAMA VE PATLAMA OLUR. KIZGIN YAĞ SU İLE BULUŞTUĞUNDA BERABERCE GENLEŞEREK YANGININ ANİDEN YÜZLERCE KEZ BÜYÜMESİNE NEDEN OLUR.

34 K SINIFI YANGINLAR Hayvansal, Bitkisel ve Endüstriyel yağ yangınlarını oluşturlar.k sınıfı yangınlarına Potasyum Asetat Solusyonu (Wet Chemical) ile müdahale edilir.

35 YANGINLARIN ÇIKIŞ SEBEPLERİ SABOTAJ SIÇRAMA BİLGİSİZLIK İHMAL

36 Y A N G I N L A R I N Ç I K I Ş S E B E P L E R İ KORUNMA ÖNLEMLERİNİN ALINMAMASI BİLGİSİZLİK İHMAL KAZALAR SABOTAJ SIÇRAMA DOĞA OLAYLARI

37 BACALAR KİBRİT KIVILCIM POSTLU HAYVANLAR

38 BACALAR Y A N G I N L A R I N E T K E N L E R İ SİGARA, KİBRİT KIVILCIM ELEKTRİK BENZİN LİKİT PETROL GAZI, DOĞALGAZ, LNG HAYVANLAR YILDIRIM, GÜNEŞ IŞIĞI

39 YANGIN YERİNDEKİ TEHLİKELER PATLAMA TEHLİKESİ Yangın yerinde, içinde gaz olsun veya olmasın bütün basınçlı kaplar fiziksel patlama tehlikesi oluştururlar. ÇÖKME TEHLİKESİ Yüksek sıcaklıktan dolayı yapı malzemelerinin taşıma gücünün zayıflaması çökme nedenidir. KİMYASAL TEHLİKE Yangın yerinde tehlikeli kimyasal maddeler bulunabilir. Tehlikeli kimyasal maddelerin çoğunluğunu, tahriş edici kimyasal maddeler oluşturur. 1- Su ile Reaksiyona girerek Yanıcı gaz üreten maddeler 2- Zehirleyici Kimyasal Maddeler 3- Radyoaktif Maddeler 4- Tahriş Edici Sıvı Kimyasal Maddeler

40 ELEKTRİK TEHLİKESİ Yangın yerindeki elektrik kaçağı itfaiyecileri en çok tehdit eden tehlikelerdendir. Dolayısıyla su sıkarken çarpılma ve ayrıca dokunarak çarpılma tehlikesi vardır. Yangın yerinde öncelikle şalter indirilerek veya sigorta sökülmelidir.

41 LPG VE DOĞALGAZ YANGINLARI VE KARBONMONOKSİD GAZI ZEHİRLENMELERİ

42 DOĞALGAZ YANGINLARI Doğalgaz zehirsiz bir gazdır. Verimli yanmanın sağlanamadığı cihaz ve baca sorunları sebebiyle ortamlarda oluşan karbon monoksit zehirlenmelere sebep olur. Karbon monoksit miktarının tehlikeli oranlara ulaşması, ortama sürekli temiz hava akışının sağlanamaması sebebiyle oksijen oranının düşük kalması zehirlenmeye neden olur.

43 DOĞALGAZ YANGINLARI Bu gibi durumlarda; Kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırınız, temiz havayı teneffüs edebileceğiniz açık alana Etrafınızdakilerden yardım talep ederek, sağlık çıkınız, Ana vanayı kapatınız. durumunuzu değerlendiriniz, Gerektiğinde öncelikte sağlık kuruluşlarına başvurunuz. Başkent Doğalgaz Dağıtım A. Ş. Tel : (GAZ) ALO 187

44 DOĞAL GAZ YANGININA MÜDAHALE ŞEKLİ Hemen söndürülmesi gereken diğer birçok yangın çeşidinden farklı olarak; gaz yangınlarının söndürülmesinde uygulanacak genel kural önce gaz akışını kesmek, sonra söndürmektir. Bu nedenle, gaz yangınını derhal söndürmeye kalkışmamalı, gaz akışı kesilene kadar yanmasına izin verilmelidir.

45

46 KARBON MONOKSİT GAZI Genellikle öldürücü gaz olarak bilinen karbon monoksit gazı görülemeyen, renksiz özellik taşır ve benzin, odun, kömür, doğal gaz, propan, petrol türevleri ve metan gazlarının uygun yakılmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Evlerde ısıtma, pişirme amaçlı kullanılan yakıtlar karbon monoksit gazı üretmektedirler. Garaj içinde bulunan çalışan araçların ve jeneratörlerin egzozlarından çıkan gaz karbon monoksit gazı olarak tehlike arz ederler.

47 GAZ VE DUMAN ALGILAMA DEDEKTÖRLERİ KARBONMONOKSİT DEDEKTÖRÜ LPG DEDEKTÖRÜ DOĞALGAZ DEDEKTÖRÜ DUMAN DEDEKTÖRÜ KOMBİNE DEDEKTÖR SİSMİK DOĞALGAZ DEDEKTÖRÜ

48

49 ACİL DURUM EKİPLERİ a) Arama, kurtarma ve tahliye, b) Yangınla mücadele, c) İlkyardım Ekibi

50 ACİL DURUM EKİPLERİNİN GÖREVLERİ 2) Teknik Koruma Sorumlusu: Acil durumlarda enerji kaynaklarının ve tehlike yaratabilecek sistemlerin olumsuz durumlar yaratmayacak ve koruyucu sistemleri etkilemeyecek şekilde devre dışı bırakılmasını sağlamak

51 şekilde yapılması. YANGINLA MÜCADELE EKİPLERİNİN GÖREVLERİ Yangın müdahale ekipmanlarının sürekli hazır halde tutulması, Yangın mahallinde bulunan yanıcı, patlayıcı kimyasal maddelerin güvenli bölgeye taşınması sağlamak, Yangının bölgeden bölgeye geçiş yapabileceği kritik noktalarda kesilmesini irtibatın sağlamak, Müdahale edebileceği çaptaki vakalarda yangın ekipmanları ile ilk müdahalenin güvenli

52 ARAMA KURTARMA VE TAHLİYE EKİPLERİNİN GÖREVLERİ Yangın çıktığı anda mahallinin güvenli ve hızlı bir şekilde boşaltılmasını sağlamak, Yangında ilk kurtarılacak malzemeleri kurtarmak, Yaralıların, mahsur kalanların kurtarılmasını sağlamak, Eksik kişilerinin yerini tespit etmek ve kurtarmak, Yangına müdahale için gerekli hazırlık ve istihbaratı sağlamak (güvenliği tehdit edebilecek elektrik, gaz vb. unsurların saf dışı bırakılması için)

53 Yangın yerine yeteri kadar malzeme torbası, çuval ve battaniye götürür, varsa önce canlıları kurtarır, Yangında YANGINDA İLK KURTARILACAK etiketli sonra sırası ile KIRMIZI, MAVİ, YEŞİL etiketi bulunan evrak ve eşyaları yangın yerinden henüz yanma tehlikesi olmayan bölgeye taşır, Yangından malzeme kurtarılırken, yangın yerine en yakın olan yanıcı maddelerden başlanarak güvenlik koridoru oluşturulur,kurtarılan eşyayı koruma ekibine teslim eder.

54 YANGINDA İLK ÖNCELİKLİ KURTARILACAK MALZEME ETİKETLERİ

55 İLKYARDIM EKİBİNİN GÖREVLERİ Acil müdahale gerektirebilecek durumlarda ilk müdahalenin yapılması, Yaralının bilinçli bir şekilde tehlikeli bölgeden uzaklaştırılması, güvenli bölgeye taşınması, Yaralının hayati fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gerekli olabilecek ilk müdahalenin yapılması, Kapsamlı tıbbı müdahale gerektiren durumlarda tıbbı müdahalenin yapılabilmesi için gerekli kuruluşlarla irtibata geçilmesi, Acil müdahale için gerekli olan tıbbi malzemelerin sürekli kullanılabilir durumda bulunması.

56 ARAMA KURTARMA VE TAHLİYE EKİPLERİNİN GÖREVLERİ Toplanma Noktasına gelen kişileri saymak, eksik olmadığından emin olmak, Toplanma Noktasına getirilen malzemeleri korumak, Firmayı ve kişileri dış tehditlere karşı korumak, Yangın müdahale ekibi haricinde yangın mahalline girişi önlemek

57 YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

58 YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

59 SULU TİP YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

60 KÖPÜKLÜ TİP YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

61 KURU KİMYEVİ TOZLU (KKT) TİP YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

62 KARBONDİOKSİT GAZLI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

63 HALOKARBONLU YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

64 YSC MANOMETRE KONTROLLERİ. İDEAL BASINÇ; Bir söndürücü için ideal basınç göstergesi yandaki gibi yeşil alan arasındaki bölümdür.rutin periyodik kontrollerimizde özellikle bu kontrolü yapmamız gerekmektedir. 1) Yangın Söndürücülerinin manometrelerinin resimdeki şekillere uygun olup / olmadığı, 2) Yangın söndürücü piminin çekilip / çekilmediği, 3) Mührün kopup / kopmadığı, 4) Hortumlarının kırık veya kullanılır durumda olup / olmadığı kontrol edilmelidir.

65 YSC EMNİYET PİMİ VE BASINÇ SAATİ Emniyet Mührü Takılması Emniyet pimi takılmış şekli Emniyet pimi çekilme yönü Emniyet pimi çekilme şekli Pimin tetikten çıkartılması Hava basınç göstergesi

66

67 1- RÜZGARI ARKANIZA ALIN YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARININ KULLANILMASI 2- YANGIN SÖNDÜRME CİHAZININ EMNİYET PİMİNİ ÇEKİN, LANSI/HORTUMU ALEVİN MERKEZİNE DOĞRU TUTUN 3- TÜP TETİK MEKANİZMASINI SIKIN, ÇIKAN SÖNDÜRME MADDESİNİ SAĞA SOLA HAREKET ETTİREREK ALEVİN ÜZERİNE PÜSKÜRTÜN. 4- YANGINI ÖNDEN ARKAYA,AŞAĞIDAN YUKARIYA DOĞRU SÖNDÜRÜN. 5- BİRDEN FAZLA YANGIN SÖNDÜRÜCÜ VARSA HEPİSİNİ AYNI ZAMANDA KULLANIN. 6- YENİDEN ALEVLENMEYE DİKKAT EDİN,KOR ATIKLARINI TAMAMEN SÖNDÜRÜN. 7- KULLANILAN PORTATİF SÖNDÜRÜCÜLERİ TEKRAR DOLDURMADAN YERLERİNE ASMAYIN.

68 YANGIN İHBARI

69 OTOMATİK-MANUEL YANGIN ALARM VE MÜDAHALE ÜNİTELERİ

70 YANGIN İHBARI AD VE SOYAD YANGIN İHBARI ÖZ, KISA VE NET OLARAK VERİLİR TELEFON NUMARASI YANGININ TAM YERİ YANGIN TÜRÜ

71 YANGIN İHBARI TELEFONLA YAPILDIĞINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR; İHBARI YAPAN KİŞİNİN ADI SOYADI,ÜNVANI YANGININ HANGİ KISIMDA OLDUĞU, YANGININ ÇEŞİDİ VE NEDEN ÇIKTIĞI, KARŞI TARAFDAN ANLAŞILDI İFADESİ ALINACAK VE DAHA SONRA TLF.KAPATILCAK. YANGIN İHBARI YAPILDIKTAN SONRA DERHAL OLAY YERİNİN ELEKTRİĞİ KESİLECEK, VARSA DOĞAL GAZ VANASI KAPATILACAK KAPI VE PENCERELER KAPATILARAK KURTARMA İŞLEMİNE BAŞLANACAKTIR.

72 ÜNİVERSİTE KAMPUS ALANI İÇERİSİNDEKİ MAKİLİK VEYA ORMAN ALANLARINDA HERHANGİ BİR DUMAN YADA ATEŞ GÖREN KİŞİ, EN YAKIN TELEFONLA ; 2305 numarayı çevirerek Çankırı Karatekin Üniversitesi Koruma ve Güvenlik Şefliğine, numarayı çevirerek Üniversiteye ait İtfaiye aracından sorumlu personele numarayı çevirerek Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne, numarayı çevirerek Orman Yangın İhbar a numarayı çevirerek Jandarma ya, yangını ihbar eder.

73 LÜZUMLU TELEFONLAR YANGIN :110 ALO TRAFİK :154 POLİS İMDAT :155 ELEKTRİK ARIZA :186 GAZ ARIZA :187 HIZIR SERVİS :112 JANDARMA İMDAT :156 ALO DOKTOR :113 ALO ZABITA :153 ORMAN YANGINI :177

74

75 Yangın merdivenleri aracılığı ile tahliyeye katılmayacak durumda olan özürlü konuklarımız içinde aynı işlem geçerlidir. KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ACİL DURUM KAT SORUMLULARI Sorumlu olduğu kata ait tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra aynı çıkış merdivenleri aracılığı ile belirlenmiş TOPLANMA ALANI na ulaşır. Sorumlu olduğu kat ile ilgili olarak TOPLANMA ALANI SORUMLUSUNA rapor verir ve talimatları uygular.

76 ACİL TAHLİYE İŞLEMLERİNDE GÖREV ALACAK PERSONEL 1- GÜVENLİK PERSONELİ (SARI VEYA TURUNCU RENK İKAZ YELEĞİ VE YEŞİL RENK KASK GİYMİŞ OLARAK) 2- GÖZLEMCİ (SARI VEYA TURUNCU RENKİKAZ YELEĞİ VE TURUNCU KASK GİYMİŞ OLARAK) 3- ACİL EYLEM OPERASYON KOORDİNATÖRÜ (SARI VEYA TURUNCU RENKİKAZ YELEĞİ VE KIRMIZI KASK GİYMİŞ OLARAK) 4- TEKNİK KORUMA SORUMLUSU (SARI VEYA TURUNCU RENK İKAZ YELEĞİ VE MAVİ KASK GİYMİŞ OLARAK)

77 ACİL EYLEM PLANLARININ GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ DURUMLAR 1- YANGIN 2- BOMBALAMA 3- GAZ SIZINTISI 4- DEPREM 5- FIRTINA/KASIRGA 6- TEHLİKELİ MADDE SIZINTISI 7- İŞYERİNDE ŞİDDET OLAYLARI

78 ACİL DURUMLARDA YAPILMAMASI GEREKLİ HALLER 1- DUMANLI ORTAMA GİRMEYE ÇALIŞMAYIN 2- CAMLARI KIRMAYA ÇALIŞMAYIN 3- ÇATIYA ÇIKMAYA ÇALIŞMAYIN

79 ÖRNEK ACİL KAÇIŞ PLANI

80 BİNADA MAHSUR KALDIĞINIZDA NE YAPMALISINIZ? Panik yapmayın İkinci çıkış yolu bulmayı deneyin Elinizin dış kısmı ile kapının sıcak olup olmadığını kontrol edin Şayet kapı sıcak ise asla açmayın! Şayet bir çıkış yolu bulamıyorsanız olduğunuz yerde durun.

81 ACİL YÖNLENDİRME ARMATÜRÜ Endüstriyel yüksek sıcaklık tipi Ni-Cd batarya- Kesintide 3 saat çalışma süresi

82 ACİL AYDINLATMA ARMATÜRÜ Acil Aydınlatma Armatürleri normal kullanım özelliklerinin yanı sıra enerji kesilmesi halinde sahip olduğu Acil Aydınlatma Kiti ile aydınlatmaya devam eden armatürdür.

83

84 YANGIN HORTUMLARI, LANSLARI VE RAKORLARI

85 YER ÜSTÜ (TRAFİK TİP) VE YER ALTI YANGIN HİDRANTLARI

86 YANGIN DOLAPLARI

87 BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ

BILKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ ACİL DURUM PLANI İÇİNDEKİLER

BILKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ ACİL DURUM PLANI İÇİNDEKİLER Sayfa No: 2 / 35 İÇİNDEKİLER 1. AMAÇ... 4 2. KAPSAM... 4 3. TANIMLAR... 4 4. İLGİLİ DOKÜMANLAR... 5 5. YÜKÜMLÜLÜK... 5 5.1. İşveren... 5 5.2. Çalışanlar... 6 6. TATBİKAT... 6 7. ACİL DURUM EKİPLERİ...

Detaylı

YANGIN SAVUNMA DERS NOTU

YANGIN SAVUNMA DERS NOTU EOSB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN SAVUNMA DERS NOTU 2014 1 ÖNSÖZ Yangın, her bireyin, her kurumun karşılaşabileceği bir durumdur. yangın çıktığı anda müdahale edilip söndürülemezse, arkasında çok büyük can ve

Detaylı

CUMHURİYET HÜRRİYET RADİKAL MİLLİYET AKŞAM SABAH POSTA

CUMHURİYET HÜRRİYET RADİKAL MİLLİYET AKŞAM SABAH POSTA CUMHURİYET MİLLİYET AKŞAM SABAH HÜRRİYET RADİKAL POSTA En iyi yangın söndürme yöntemi tedbir almaktır. Eğitilmiş bilgili toplumlar için yangın bir sorun olmaz. Yangınlara neden olan faktörlerle savaşalım.

Detaylı

YANGIN GÜVENLİĞİ VE TABİİ AFETLERDE MÜDAHALE TARZI

YANGIN GÜVENLİĞİ VE TABİİ AFETLERDE MÜDAHALE TARZI YANGIN GÜVENLİĞİ VE TABİİ AFETLERDE MÜDAHALE TARZI 1. İTFAİYE TEŞKİLLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER: Yangınla ilk mücadele için padişah 3. murat tarafından 12 MART 1579 tarihinde bir ferman yayınlanmış ve

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli Eğitim

Detaylı

Sınıf A: Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları,

Sınıf A: Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları, 1. Yangın sınıfları, Avrupa Normlarında EN 2 de aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır: Dolayısıyla ; Avrupa birliği standartlarını kabul edip kullanan ülkemizde de Yangın Sınıfları; TS EN 2 ve TS EN 2/A1 Türk

Detaylı

AMASYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ AMASYA AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠ BAġTABĠPLĠĞĠ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ

AMASYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ AMASYA AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠ BAġTABĠPLĠĞĠ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ AMASYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ AMASYA AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠ BAġTABĠPLĠĞĠ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ NĠSAN 2013 1 BĠRĠNCĠ KISIM AMASYA AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠ

Detaylı

ACİL DURUM PLANI. İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

ACİL DURUM PLANI. İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ACİL DURUM PLANI PARAF İZMİR İLİ GÜNEY BÖLGESİ KAMU HASTANELERİ

Detaylı

1 Yanma ve yangının tanımı, nedenleri

1 Yanma ve yangının tanımı, nedenleri 1 Yanma ve yangının tanımı, nedenleri Yanma, bir maddenin oksijenle tepkimesidir. Dolayısı ile bir kimyasal olaydır. Örneğin, C + O₂ CO₂ ΔH = - 394 kj Karbo Oksijen Karbondioksit gibi. Bunun için genellikle

Detaylı

BÖLÜM 1 BİR İTFAİYE PERSONELİNİN BİLMESİ GEREKEN KONULAR

BÖLÜM 1 BİR İTFAİYE PERSONELİNİN BİLMESİ GEREKEN KONULAR YANGIN SÖNDÜRMEDE USUL VE YÖNTEMLER BÖLÜM 1 BİR İTFAİYE PERSONELİNİN BİLMESİ GEREKEN KONULAR 1- Yangın nedir? 2- Yangın söndürme usulleri 3- Yangına ulaşma planı 4- Teşkilat içindeki rütbeler 5- İlgili

Detaylı

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı; Gençlik ve Spor Genel

Detaylı

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE ANKARA 2013 (BU SAYFA BOŞ BIRAKILMIŞTIR) II T.C MİLLÎ SAVUNMA

Detaylı

ĠÇĠNDEKĠLER. I. YANGIN SÖNDÜRME CĠHAZ ÇEġĠTLERĠ II. YANGIN SÖNDÜRME CĠHAZI BAKIM VE KONTROLÜ

ĠÇĠNDEKĠLER. I. YANGIN SÖNDÜRME CĠHAZ ÇEġĠTLERĠ II. YANGIN SÖNDÜRME CĠHAZI BAKIM VE KONTROLÜ YANGIN YÖNERGESĠ 1 ĠÇĠNDEKĠLER BĠRĠNCĠ BÖLÜM I. AMAÇ II. KAPSAM III. TANIMLAR IV. HEDEFLER V. YETKĠ VE SORUMLULUK ĠKĠNCĠ BÖLÜM I. YANGIN ÇIKMASININ ÖNLENMESĠ II. YANGIN ÇIKMASININ NEDENLERĠ III. YANGIN

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI DENĠZCĠLĠK YANGIN ÖNLEME VE YANGINLA MÜCADELE 862ISG007

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI DENĠZCĠLĠK YANGIN ÖNLEME VE YANGINLA MÜCADELE 862ISG007 T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI DENĠZCĠLĠK YANGIN ÖNLEME VE YANGINLA MÜCADELE 862ISG007 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Kimyasalların Güvenli Depolanması

Kimyasalların Güvenli Depolanması T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ Kimyasalların Güvenli Depolanması i T.C ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLĐK BAKANLIĞI

Detaylı

ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI

ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI Amaç Bu iç düzenlemenin amacı; Et Kombinası Müdürlüğü ne ait her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerin tasarımı, yapımı, işletimi,

Detaylı

SORU 12: Aşağıdakilerden hangisi afet ve acil durum türlerinden biri değildir? A)Yangın B)Organizasyon yapısının değişmesi C)Sanayi kazaları D)Deprem

SORU 12: Aşağıdakilerden hangisi afet ve acil durum türlerinden biri değildir? A)Yangın B)Organizasyon yapısının değişmesi C)Sanayi kazaları D)Deprem ERMAN AKADEMİ İSG UZMANLIĞI HAZIRLIK SORULARI ACİL DURUM PLANLARI SORU 1 : "İş yerinde herhangi bir soruna yönelik, hazırlanacak eylem planı güvenlik önlemleri açısından en az..., kontroller için en az...,

Detaylı

YÖNERGE NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

YÖNERGE NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ / /.. YÖNERGE İdari ve Mali İşler Daire Bşk. NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç MADDE 1 - Bu Yönergenin amacı, Namık Kemal Üniversitesi'nin,

Detaylı

FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK İLKOKULU FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ACİL EYLEM PLANI

FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK İLKOKULU FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ACİL EYLEM PLANI FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK İLKOKULU FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ACİL EYLEM PLANI EKİM 2012 1 FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK OKULLARI ERENKÖY İLKOKULU/ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM

Detaylı

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım Ve Tehlike Sınıfları BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

DEVLET HAVA MEYDANLARI ĠġLETMESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE AĠT BĠNA VE TESĠSLERĠN YANGINDAN KORUNMASI YÖNERGESĠ ANKARA 2009

DEVLET HAVA MEYDANLARI ĠġLETMESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE AĠT BĠNA VE TESĠSLERĠN YANGINDAN KORUNMASI YÖNERGESĠ ANKARA 2009 DEVLET HAVA MEYDANLARI ĠġLETMESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Savunma Sekreterliği DEVLET HAVA MEYDANLARI ĠġLETMESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE AĠT BĠNA VE TESĠSLERĠN YANGINDAN KORUNMASI YÖNERGESĠ ANKARA 2009 DEVLET HAVA EYDANLARI

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ TBMM Başkanlık Makamının Onay Tarihi : 09.05.2012 Sayı : 65496 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1-

Detaylı

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 8, Sayı 1, 2003 YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Muhsin KILIÇ * Özet: Bu çalışmada yapılardaki yangın güvenlik önlemleri

Detaylı

ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPUSU GENEL ACİL DURUM PROSEDÜRÜ

ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPUSU GENEL ACİL DURUM PROSEDÜRÜ 1. TANIMLAR KAZA: Ölüme, hastalığa, yaralanmaya, hasara veya diğer kayıplara sebebiyet veren istenmeyen olaydır. YANGIN : Katı, sıvı veya gaz halindeki yanıcı maddelerin ısı alarak kontrol dışı yanmasıdır.

Detaylı

SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması

SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması SEKİZİNCİ KISIM - Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Tehlikeli maddeler ile ilgili olarak uygulanacak

Detaylı

T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ YANGIN İÇ DÜZENLEMESİ

T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ YANGIN İÇ DÜZENLEMESİ T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ YANGIN İÇ DÜZENLEMESİ 2012 T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ YANGIN İÇ DÜZENLEMESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar, Sorumluluk ve İş Bölümü Amaç MADDE 1-

Detaylı

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu 2010 Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 EGE Yapı / CDS Yapı Veryeri / Dağıstan Ortaklığı 2010 İçindekiler 1 GİRİŞ... 6 1.1 El Kitabının Amacı ve Kapsamı...

Detaylı

BĠNALARDA YANGIN GÜVENLĠĞĠ

BĠNALARDA YANGIN GÜVENLĠĞĠ BĠNALARDA YANGIN GÜVENLĠĞĠ Türkiye ve Dünyada zaman zaman görülen ve büyük maddi ve manevi zararlara yol açan yangın, günümüzde yapı tekniği açısından önemli sorunlardan birini teşkil etmektedir. Yapılar

Detaylı

ACİL DURUM PLANI KISIM II KAPSAM KISIM III SORUMLULUK VE İŞ BÖLÜMÜ

ACİL DURUM PLANI KISIM II KAPSAM KISIM III SORUMLULUK VE İŞ BÖLÜMÜ SAYFA NO 1/28 ACİL DURUM PLANI KISIM I AMAÇ TOTM hastanesinde oluşabilecek her türlü olağanüstü durumlarda personelin, hastaların ve hasta yakınlarının yaralanıp zarar görmesini, hizmetlerin kısmen veya

Detaylı