PAZAR ANALİZ SÜRECİ 3 AŞAMA DA YAPILIR. 1. Masa başı araştırması 2. Alan araştırması 3. Hedef pazar bölümünün seçimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PAZAR ANALİZ SÜRECİ 3 AŞAMA DA YAPILIR. 1. Masa başı araştırması 2. Alan araştırması 3. Hedef pazar bölümünün seçimi"

Transkript

1

2 PAZAR ANALİZ SÜRECİ 3 AŞAMA DA YAPILIR. 1. Masa başı araştırması 2. Alan araştırması 3. Hedef pazar bölümünün seçimi

3 1. Masa başı araştırmasında. Masa başı araştırmasında şu soruların cevabını vermeliyiz; *Müşteriler kim? *Hangi ülkelerde müşteri aramalıyız? *Hangi ülkelere odaklanmalıyız? *Hedef pazar neresi olmalı?

4 2. Alan araştırmasında. Alan araştırması pazarın doğrudan ziyaret edilmesidir. Firma pazar yerinde yapacağı doğrudan görüşme ve incelemelerle, potansiyel alıcılar ve firma temsilcileriyle yapacağı birebir görüşme ve ziyaretlerle veri toplar. Toplanan verilerle hedeflenen pazardaki potansiyel müşterilerin, işletmenin teklifine olan talebi belirlenecek ve böylece hedef pazardaki müşterilerin eğilimleri ortaya çıkarılır.

5 Alan Araştırması *Hedef pazarın potansiyelini belirlemek *Müşteri tutumlarını tespit edip, farklılıklarını ortaya koymak *Kaynak gereksinimini belirle.

6 PAZAR ARAŞTIRMASI SONUNDA ŞU 2 SORUNUN CEVABINI BULMAK ÖNEMLİDİR. Pazarda sizin hizmetlerinizi almaya maddi gücü yeten bir pazar var mı? Bu pazarın sizin hizmetlerinizi almaya niyeti var mı?

7 3. Hedef Pazar Bölümünün Seçimi Hedef pazar belirlendikten sonra şu karar verilecektir. 1. Pazar yeterince büyük değilse o pazarda çalışmaktan vazgeçebilir. 2. Eğer pazar hizmet veremeyeceği kadar büyükse stratejik ortaklar bulabilir veya o pazar içinde en iyi hizmet verebileceği pazar bölümünü bulunabilir.

8 Pazar Bölümleme ve Konumlama- İmaj-Marka Benzer özellikler gösteren müşteriler arasında farklılıkları tanımlamaya ve bu farklılıkları avantaja dönüştürme sürecidir. 1. önce bölümleri ortaya koyacak olan değişkenlerin ölçülebilmesi gerekir. 2. pazarın doyurucu olması da zorunludur.

9 Pazarı Nasıl Bölebilirim? * Müşterilerimizin hangi ihtiyaçlarını karşılıyoruz? *Rakiplerimiz müşterilerin hangi ihtiyaçlarını karşılıyor? (REKABET ANALİZİ) *Rakiplerimizle kıyaslandığında müşterilerin hangi ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi cevap verebiliriz? *Müşteriler sunduğumuz hizmeti ne zaman, nasıl, nereden satın alıyor?

10 Pazarlama Süreci Öncelikle; potansiyel müşterilerin sağlık sorunlarının farkına varma ve onların problemlerinin çözümüne dönük politikalar geliştirme İle başlar. Markalaşma süreci de bu kavramlarla temas halinde olmalıdır.

11 Pazarlama Süreci Pazarlama Politikalarınızı şu 5 faktör üzerine kurmak gerekir. 1. Yenilik (tedavi/hizmetler/paket programlar) 2. Farklılık (uluslararası kongreler/ bilgi paylaşımı/farklı milletlere göre hizmet çeşitliliği) 3. Yaratıcı rekabet (fiyat ve hizmetlerle rekabet) 4. Siz neden seçiliyorsunuz? 5. Değişime açık ortam

12 Pazarlama Süreci Markalaşma Emin misiniz? *siz ve ülkeniz özdeşleşir. *markanızı koruyacak önlemlerin alınması gerekir=yüksek maliyetler

13 Pazarlama Süreci Bugün Türkiye de yeni bir sağlık kimliği veya markası oluşturulabilir mi?

14 SAĞLIK TURİZMİ VE GELENLERE GÖRE PAZAR BÖLÜMLEME 1. Başka ülkelerde yaşayan Türkler, 2. Teknoloji, altyapı ve hekim yetersizliği sebebiyle gelişmekte olan ülkelerden gelenler (Türk Cumhuriyetleri), 3. Ülkelerinde hizmetin pahalı olması ve sigortanın bu hizmeti kapsamaması nedeniyle gelen hastalar (Amerika, İngiltere, Almanya) 4. Bekleme süresinin uzun olduğu ülkeler (İngiltere, Hollanda, Kanada) 5. İkili anlaşmalar nedeniyle belirli sayıda ücretsiz hasta gönderen ülkeler (Afganistan, Yemen, Sudan gibi)

15 SAĞLIK TURİZMİ VE GELENLERE GÖRE PAZAR BÖLÜMLEME Diğer yandan başka bir pazar bölümlemeyi hedef kitleye göre bir pazarlama politikası yürütülebilir. Buna göre; 1. Bireylere yönelik, 2. Sigorta şirketlerine yönelik, 3. Aracı şirketlere yönelik

16 PAZAR ANALİZİ Bu açıdan bakıldığında sağlık turizmini 3 başlıkta ele alabiliriz. 1. Medikal Turizm, 2. Termal Turizm, 3. İleri yaş ve engelli turizmi

17 MEDIKAL TURİZM Mevcut durumda en büyük pazarlarımız, Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Irak, Suriye, Belçika olarak görülmektedir. Bu ülkelerin payı toplam içinde %80 dolayındadır. Diğer ülkelerin payları ise % 20 içinde dağılmaktadır. Turizm İstatistikleriyle benzerlikler taşımaktadır.

18 MEDICAL TURİZM Bu durum, ucuz tatil algısının ucuz sağlık hizmeti algısını da beraberinde getirmesin!

19 MEDICAL TURİZM Medical Turizm için dünyadaki en önemli bölge Asya kıtasıdır. Tayland, Singapur, Hindistan, Güney Kore ve Malezya gibi ülkeler ilk görülen rakiplerdendir. *Tayland da medikal turizm hareketlerinin başlangıcı 1970 lere kadar gitmektedir. *Hindistan da yıl sonunda (2012) 1.46 milyar gelir beklenmektedir. *Malezya ise Orta doğu pazarının en önemli lokasyon tercihidir.

20 MEDICAL TURİZM Kuzey Amerika pazarında ise durum biraz daha farklıdır. ABD de, * yıllık ortalama %21 artan yurt dışı sağlık harcamaları, *Önümüzdeki 5 yılın sonunda medikal turizm amaçlı 50 milyar $ harcama yapacağının beklenmesi, *50 milyon ABD linin sigorta poliçesi yok. *120 milyon ABD linin de dental sigortası yok.

21 MEDICAL TURİZM * sağlık hizmetlerinin yüksek bedelleri, * her sene ortalama % 8 artan maliyetler, *kısa vadede sağlık politikalarında değişikliklerin beklenmemesi bu pazarı cazip kılmaktadır.

22 MEDICAL TURİZM Ancak; Destinasyon faktörü pazarın cazipliğini azaltmaktadır. Özellikle Meksika, Güney Amerika ülkeleri, Hindistan ve Tayland, Kosta Rica, Singapur, bu avantajı kullanmaktadır. Hindistan, Tayland ve Singapur yaklaşık ABD deki sağlık hizmeti fiyatlarının % 10 una bu hizmeti vererek rekabet edebilmektedir.

23 MEDICAL TURİZM McKinsey Health Care tarafından (2008) de ABD de yapılan bir araştırmaya göre, yurt dışına tedavi için giden hastaların; % 40 ı gelişmiş teknolojiyi, % 32 si kaliteli bakımı ön planda tutmuştur. Bu noktada stratejik ortaklıklar Türkiye nin cazibesini artırabilir.

24 MEDICAL TURİZM Yeni bir araştırma ise hastaların yurt dışına çıkması için % 40 ın üzerinde bir fiyat avantajının cazip olduğu sonucuna varılmaktadır. Bu durum fiyat elastikiyetinin yükseldiğine vurgu yapar. Sağlık hizmetinde fiyat elastikiyetinin yükselmesi, diğer çekicilik unsurlarının eşdeğer seviyelere yaklaştığını ifade edebilir.

25 MEDICAL TURİZM Bu durumun branşlara göre de araştırılması önem arz eden özellikleri vardır.

26 MEDICAL TURİZM *Hedef kitle olarak ise AB üyesi ülkelerde yaşayan 5 milyona yakın Türk, * 25 milyon civarındaki Müslüman kesim seçilebilir. Malezya pazarı için rekabet unsuru olabiliriz. * Orta Asya Cumhuriyetlerinin varlıklı kesim için Türkiye yeni bir sağlık hizmetleri sağlayıcısı olabilir. Bu coğrafya ile olan kültürel ve tarihsel bağlar avantaja dönüştürülebilir.

27 MEDICAL TURİZM Afrika Pazarı Türkiye nin, Afrika da 2010 yılı içerisinde mevcut Büyükelçilikleri yanı sıra 18 tane daha yeni Büyükelçilik açması ve bunların çoğunun faaliyete geçmesi önemlidir. Sağlık turizmi alanında hizmet veren Bakanlıklar, Sivil toplum kuruluşları (Vakıf ve Dernekler vb) ve Özel sektör ortak hareket ederek Afrika ülkelerine bir açılım yapması bu sektörün en önemli pazarlarını açabilir.

28 TERMAL TURİZM Termal Turizm açısından Orta ve Kuzey Avrupa potansiyel bir pazar olarak durmaktadır.

29 TERMAL TURİZM Almanya 2000 yılında 10 milyon kişiye toplam 69 milyon gün termal tesislerde tedavi hizmeti sunmuştur. Almanya ve Macaristan yılda yaklaşık 8,5 milyon, Rusya 8 milyon, Fransa 1 milyon, İsviçre ise 800 bin yurt dışından gelen hastaya termal tedavi hizmeti vermektedir.

30 TERMAL TURİZM Türkiye de 1000 in üzerinde mineral bakımından zengin içeriğe sahip termal kaynak vardır. Bu yönüyle Türkiye kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından dünyada 7. sıradadır yılında ziyaretçi ağırlanmıştır. Bunların kişisi tedavi amaçlı ülkeye gelmişlerdir. Dünya nüfusunun her yıl % 2 oranında yaşlandığı düşünülürse termal turizmin potansiyeli daha iyi anlaşılabilecektir.

31 SPA, Yaşlı ve Engelli Turizmi *2010 yılında dünya nüfusunun % 24 ünü 60 ve üzeri yaş grubu oluşturmuştur. *Avrupa da bu sayı yaklaşık 110 milyon kişidir. Bu grubun ilgisi daha çok sıcak hava ve temiz doğaya sahip ülkeleredir. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya üzerinde 500 milyondan fazla özürlü bulunmaktadır. Yaşlı ve engelli insanlar için klinik oteller, rekreasyon alanları ve bakım evlerinde çeşitli hizmetler sunulabilir.

32 SPA, Yaşlı ve Engelli Turizmi Yaşlı nüfusun artması, sağlık ve sosyal bakım taleplerinde değişim meydana getirecektir. Nüfus içinde yaşlı oranının artması, sağlık harcamalarını artırmaktadır.

33 SPA, Yaşlı ve Engelli Turizmi Türkiye ye gelen turistlerin % 60 ı, AB ülkelerinden gelmektedir. Avrupa nın yaşlanması, Türkiye turizmi ve istihdam açısından yeni ve büyük bir fırsata dönüşebilir.

34 Ne Yapmalı 1. İşletmelere düşen görevler (Pazar araştırmaları ve analizleri) 2. Devletten beklenenler (Tanıtım fonu, vergi indirimleri, toplu bir tanıtım ağını oluşturmak ve organize etmek)

SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU

SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU ÖNSÖZ Gelişmiş ülkelerde 1900 lü yılların başlarından itibaren kurulmuş olan kalkınma ajansları, ülkemizde yeni

Detaylı

Telif Hakkı Sahibi: ANKARA - 2011

Telif Hakkı Sahibi: ANKARA - 2011 2011 Telif Hakkı Sahibi: TC Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2011 Tüm hakları TC Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ne aittir Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI ISBN: 978-975-590-440-5

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013)

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) 1 TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Detaylı

Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations

Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations Mehmet BARCA Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İşletme Fakültesi,

Detaylı

Sağlık turizminde sunulan hizmetler dört ana başlıkta incelenmektedir; 1. Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Hizmetler; (Alternatif tamamlayıcı, SPA

Sağlık turizminde sunulan hizmetler dört ana başlıkta incelenmektedir; 1. Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Hizmetler; (Alternatif tamamlayıcı, SPA İkamet edilen yerden başka bir ülkeye herhangi bir sebeple sağlık hizmeti almak için yapılan planlı seyahate Sağlık Turizmi, seyahat edene de Uluslararası Hasta denir. Amacında turistik faaliyet olmadığından

Detaylı

TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ

TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ HAZIRLAYAN Dr. Dursun Aydın Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Kurucu Başkanı Visitturkeyforhealthcare Platformu Başkanı 2014 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TRABZON İL SAĞLIK

Detaylı

SAĞLIK TURİZMİNDE SÜREÇLER ve ARACI KURULUŞLAR ARAŞTIRMA RAPORU

SAĞLIK TURİZMİNDE SÜREÇLER ve ARACI KURULUŞLAR ARAŞTIRMA RAPORU SAĞLIK TURİZMİNDE SÜREÇLER ve ARACI KURULUŞLAR ARAŞTIRMA RAPORU Ulusal Sağlık Turizmi Hedefi: Sağlık Turizminde Lider Ülke Olmak... SAĞLIK TURİZMİNDE SÜREÇLER ve ARACI KURULUŞLAR ARAŞTIRMA RAPORU T.C.

Detaylı

Durum Tespit Raporu ve Çözüm Önerileri

Durum Tespit Raporu ve Çözüm Önerileri DÜNYA DA VE TÜRKĐYE DE SAĞLIK TURĐZMĐ-2010 Durum Tespit Raporu ve Çözüm Önerileri 1. ÖNSÖZ 2. YÖNETĐCĐ ÖZETĐ (1 SAYFA) 3. GENEL ÖZET (3-4 SAYFA) ĐÇĐNDEKĐLER 4. DÜNYA DA VE TÜRKĐYE DE TURĐZM SEKTÖRÜNDEKĐ

Detaylı

TÜRSAB SAĞLIK TURİZMİ RAPORU TÜRKİYE KALBİ YARI FİYATINA ONARIYOR!

TÜRSAB SAĞLIK TURİZMİ RAPORU TÜRKİYE KALBİ YARI FİYATINA ONARIYOR! TÜRSAB SAĞLIK TURİZMİ RAPORU TÜRKİYE KALBİ YARI FİYATINA ONARIYOR! Sağlık turizmi dünyanın en eski turizm türlerinden biri. Antik Yunan'dan bu yana hastalar şifayı uzak yerlerde aradılar ve aramaya devam

Detaylı

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2010 SAĞ LIK TURİ ZMİ NDE DESTİ NASYON YÖNETİ M İ : ADANA MODELİ ÖZET

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2010 SAĞ LIK TURİ ZMİ NDE DESTİ NASYON YÖNETİ M İ : ADANA MODELİ ÖZET Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ BÝRÝNCÝLÝK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý SAÐLIK TURÝZMÝNDE DESTÝNASYON YÖNETÝMÝ: ADANA MODELÝ TURÝZM SEKTÖRÜ BÝRÝNCÝLÝK ÖDÜLÜ

Detaylı

YÖNETĠCĠ ÖZETĠ. Ġçindekiler. Yönetici Özeti s.1. 1. Giriş s.2

YÖNETĠCĠ ÖZETĠ. Ġçindekiler. Yönetici Özeti s.1. 1. Giriş s.2 T Ü R K Ġ Y E Ġ Ç Ġ N Y E N Ġ B Ġ R F I R S A T P E N C E R E S Ġ : T I P T U R Ġ Z M Ġ G Ö R Ü ġ B E L G E S Ġ Ġçindekiler Yönetici Özeti s.1 1. Giriş s.2 2. Küresel Sağlık Harcaması ve Turizm Perspektifiyle

Detaylı

SAĞLIK TURİZMİ. MSc Yeşim TOLA İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Taşınır Mal Süreç Sorumlusu

SAĞLIK TURİZMİ. MSc Yeşim TOLA İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Taşınır Mal Süreç Sorumlusu SAĞLIK TURİZMİ MSc Yeşim TOLA İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Taşınır Mal Süreç Sorumlusu SAĞLIK TURİZMİ: İkamet edilen yerden başka bir ülkeye herhangi bir sebeple sağlık hizmeti almak için yapılan planlı

Detaylı

Sağlık Turizmi Açısından Türkiye nin Durumu

Sağlık Turizmi Açısından Türkiye nin Durumu J Kartal TR 2013;24(2):136-144 doi: 10.5505/jkartaltr.2013.69335 DERLEME REVIEW Sağlık Turizmi Açısından Türkiye nin Durumu Health Tourism Situation in Turkey Salih Haluk ÖZSARI, 1 Özlem KARATANA 2 1 İstanbul

Detaylı

DÜNYA VE TÜRKIYE OTOMOTIV SEKTÖRÜ

DÜNYA VE TÜRKIYE OTOMOTIV SEKTÖRÜ DÜNYA VE TÜRKIYE OTOMOTIV SEKTÖRÜ 2013 ÖNSÖZ Otomotiv sektörü, teknolojik gelişmeye yaptığı katkılar, yarattığı istihdam ve gelişmesine katkı sunduğu sektörlerin çeşitliliği ile dünya ekonomisinde 20.

Detaylı

FAALİYET RAPORU ÇALIŞMA PLANI. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Sağlık Turizmi Birimi)

FAALİYET RAPORU ÇALIŞMA PLANI. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Sağlık Turizmi Birimi) T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Sağlık Turizmi Birimi) 2010 FAALİYET RAPORU VE 2011 ÇALIŞMA PLANI 1 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Sağlık

Detaylı

SAĞLIK TURİZMİ: İSTANBUL A YÖNELİK BİR DEĞERLENDİRME

SAĞLIK TURİZMİ: İSTANBUL A YÖNELİK BİR DEĞERLENDİRME SAĞLIK TURİZMİ: İSTANBUL A YÖNELİK BİR DEĞERLENDİRME Hazırlayanlar: Prof. Dr. Oğul ZENGİNGÖNÜL Yrd. Doç. Dr. Hamdi EMEÇ Yrd. Doç. Dr. Dilek Eser İYİLİKÇİ Pelin BİNGÖL İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından

Detaylı

SAĞLIK TURİZMİ KAPSAMINDA MEDİKAL (TIBBİ) TURİZM VE TÜRKİYE NİN OLANAKLARI. Onur İÇÖZ

SAĞLIK TURİZMİ KAPSAMINDA MEDİKAL (TIBBİ) TURİZM VE TÜRKİYE NİN OLANAKLARI. Onur İÇÖZ 2257 SAĞLIK TURİZMİ KAPSAMINDA MEDİKAL (TIBBİ) TURİZM VE TÜRKİYE NİN OLANAKLARI Onur İÇÖZ ÖZET Bu çalışmanı temel amacı; Türkiye de yeni gelişmekte olan ve dünyada da son 10-15 yıldır gelişerek yaygınlık

Detaylı

TURHAN ÇÖMEZ AK Parti Balıkesir Milletvekili

TURHAN ÇÖMEZ AK Parti Balıkesir Milletvekili Đstanbul, 12 Mayıs 2006 BÖLGESEL TURĐZM MERKEZĐ TÜRKĐYE *Panelist TURHAN ÇÖMEZ AK Parti Balıkesir Milletvekili Saygıdeğer konuklar, hanımefendiler, beyefendiler, hepiniz hoş geldiniz. Ben bugün sektörün

Detaylı

SAĞLIK SEKTÖR KURULU RAPORU 2012

SAĞLIK SEKTÖR KURULU RAPORU 2012 81 SAĞLIK SEKTÖR KURULU RAPORU 2012 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr / musiad@musiad.org.tr

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan YAYIN NO: 2008-34 İstanbul, 2008 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü,

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM 1 İ Ç İ N D E K İ L E R ŞEKİLLER LİSTESİ TABLOLAR LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ A. TÜRKİYE DE TURİZM B. İSTANBUL DA TURİZM

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı Sonuç Raporu İçindekiler YÖNETİCİ ÖZETİ... 9 A. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA AÇIKLAMALARI...17 B. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM:

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: TÜRÜ/SÜRESİ: Travel, Tourism and Hospitality Management and English Studies with Educational Training. DİPLOMA / 1 YIL YABANCI ÜLKE:

Detaylı

SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI EYLEM PLANI

SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI EYLEM PLANI Onuncu Kalkınma Planı (204-208) SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI EYLEM PLANI Program Koordinatörü KASIM 204 SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI ve EYLEM PLANI. Programın Kapsamı ve Amacı

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİMİN ULUSLARARASILAŞMASI ÇERÇEVESİNDE TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRİLMESİ

YÜKSEKÖĞRETİMİN ULUSLARARASILAŞMASI ÇERÇEVESİNDE TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRİLMESİ YÜKSEKÖĞRETİMİN ULUSLARARASILAŞMASI ÇERÇEVESİNDE TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRİLMESİ ARAŞTIRMA PROJESİ RAPORU Kalkınma Araştırmaları Merkezi 2015 HAZIRLAYANLAR:

Detaylı

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Hazine Başkanlığı (Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü) SEKTÖR ARAŞTIRMALARI KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

Detaylı

Dünyada yılda bir milyar kişi ülke değiştiriyor ve bu sayı her yıl %7 artıyor.

Dünyada yılda bir milyar kişi ülke değiştiriyor ve bu sayı her yıl %7 artıyor. Sağlık Turizmi GENEL BİLGİ Dünyada yılda bir milyar kişi ülke değiştiriyor ve bu sayı her yıl %7 artıyor. Türkiye 2002 de 17. Sıradan 2012 de 7 sıraya yükseldi. (Fransa, ABD, Çin, İspanya, İtalya, İngiltere,

Detaylı

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi Tarih: 09.11.2006 Bilgi Raporu Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU Hazırlayan: Seyida TURAN OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU GİRİŞ Dünyadaki

Detaylı