2011 Autodesk Abonelik Avantaj Paketleri ile Yeni Gelen Özellikler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2011 Autodesk Abonelik Avantaj Paketleri ile Yeni Gelen Özellikler"

Transkript

1 2011 Autodesk Abonelik Avantaj Paketleri ile Yeni Gelen Özellikler AutoCAD... 2 Autodesk Revit Architecture, Autodesk Revit MEP... 4 Autodesk Revit Structure... 6 AutoCAD Civil 3D... 8 AutoCAD Map 3D... 9 Autodesk Inventor AutodeskMax ve Max Design Autodesk Maya Autodesk Motion Builder Autodesk Mudbox Autodesk Navisworks Autodesk Softimage... 23

2 AutoCAD AutoCAD Yazılımı AutoCAD WS Plug-In Yazılımı* AutoCAD WS, AutoCAD yazılımı için kullanımı kolay internet ve mobil ortamda çalışan yardımcı uygulamadır. AutoCAD WS plug-in yazılımı sayesinde DWG dosyalarını doğrudan AutoCAD yazılımından kendi online çalışma alanınıza yükleyerek çalışma yapabilirsiniz. Artık DWG dosyalarınızı internet tarayıcılarında veya mobil cihazlarda görebilir, üzerinde değişiklik yapabilir ve paylaşabilirsiniz. DWG Dönüştürme Aracı DWG dönüştürme aracı mükemmel işbirliği yapılmasını sağlar ve DWG dosyalarının Release 14, 2000, 2004, 2007 ve 2010 DWG sürümlerinden istediğinize dönüştürmenize imkân verir. Dosyaları toplu hale getirip, yeni çizimleri, yazılımın eski sürümlerini kullanan meslektaşlarınızla kolayca paylaşabilir veya eski dosya kütüphanelerini hızla güncelleyebilirsiniz.

3 IGES Okuma/Yazma AutoCAD yazılımı kullanıcıları artık IGES çizim dosyalarının (.igs) başka formatlardan okuma ve yazma fonksiyonlarından yararlanabilir. 3B ortamında çalışanlar açısından, IGES dosyaların müşterilerle, meslektaşlarla veya ortaklarla paylaşıldığı ortak bir dosya formatıdır.

4 Autodesk Revit Architecture, Autodesk Revit MEP Autodesk Revit Sunucusu Uzantısı Aynı proje üzerinde ama coğrafi olarak farklı yerlerde çalışan ekiplerle daha kolay işbirliği yapabilirsiniz. Uzantının internet tabanlı hizmetleri sayesinde ekip üyeleri dağılmış bir WAN üzerinden (geniş alan ağında) aynı projede daha koordineli çalışabilmektedir. Revit Sunucusu, Revit merkezi modellerinin, kullanıcıların yerel sunuculardan eriştiği aynı sunucu üzerinde sorunsuz bir şekilde bütünleşmesine yardımcı olarak, ekiplerin daha etkin, verimli ve performanslı çalışmasına olanak sağlar. Mevcut yedekleme sistemi sayesinde WAN bağlantısında kayıp yaşanırsa, çalışmalarınızı kurtarmanıza yardımcı olur. Autodesk Revit Kavramsal Enerji Analizi Kavramsal tasarım modellerini zengin analitik enerji modellerine çevirebilir, tüm yapı enerji analizini Revit Architecture da yapabilirsiniz. Tasarım konseptiniz değiştikçe, enerji modeli ve kavramsal tasarım formları buna göre güncellenir. Siz de enerji ve karbon analizlerini sürekli olarak yapabilir ve tasarım alternatiflerini karşılaştırabilirsiniz. Son derece görsel niteliklere sahip analiz raporları sayesinde tasarım değişiklikleri kolayca anlaşılır ve proje paydaşlarına anlatılır. Bu bütünleşmiş erken analizler kavramsal tasarım aşamasında, değişikliklerin en az maliyetli olduğu aşamada daha bilgili kararlar almanıza yardımcı olur.

5 Autodesk Revit Architecture 2011 İçin Revit Uzantısı Modelleme, koordinasyon ve dokümantasyon dâhil olmak üzere, temel alanlarda iyileştirmeler içerir. İndirilen bu uzantı önceki tüm uzantılar ve yükseltmelerin yanı sıra yeni Frame Generator Extension uzantısını da içermektedir. Bu uzantı Revit Architecture yazılımını kullanarak basit 3B yapısal çerçeve modellerin tanımlanmasına ve oluşturulmasına yardımcı olur.

6 Autodesk Revit Structure Autodesk Revit Structure İçin Eklentiler Yapı analizi, modelleme, beton takviyesi, birlikte işlerlik ve imalat dokümantasyonları dâhil olmak üzere, temel alanlarda iyileştirmeler içerir. İndirilen bu uzantı önceki tüm uzantıları ve yükseltmelerin yanı sıra bir dizi yeni özellik de içermektedir: - Döşeme vibrasyon analizi AISC Tasarım Kılavuzu 11 in üç yönteminin gereklerini kullanarak titreşim özelliklerini Revit Structure ortamında değerlendirmenize yardımcı olur. - Yerçekimi kolon analizi çelik kolonların AISC tasarım koduna göre doğrudan Revit Structure ortamında tasarlamanıza imkân verir, tasarım etkinliğinin ve kalitesinin artmasına yardımcı olur. - SDNF okuma/yazma fonksiyonu SDNF dosya formatını kullanarak, verileri Revit Structure a yazma ve Revit Structure daki verileri de okuma imkânı verir ve dolayısıyla çelik detaylandırma yazılım paketleri ile daha uyumlu çalışma sağlar. - Yeni SS3 linki Revit Structure ve SS3 arasında çift yönlü veri bağlantısı sağlayarak, Revit platform temelli yazılım kullanan Japon tasarım ortaklarınızla daha iyi koordinasyon için SS3 den alacağınız yapı verilerini ve analiz sonuçlarını kullanmanıza imkân verir. -Bileşen kesit listesi, Nesnelrin kesit listelerinin otomatik olarak oluşturulması için Revit Structure kullanıcılarına etkili bir yol sağlar ve bu şekilde dokümantasyon verimini artırır. Bu özellik sadece Japonya da mevcuttur. -CSV eleman üretici yapı modellerinin CVS dosya formatının standart sıra ve sütunları bazında Revit Structure a ithal edilmesi için diğer yapı analizi uygulamalarına çıkış kapısı sağlar (çubuk donatı modelleri dâhil). Bu özellik sadece Japonya da mevcuttur ve CSV dosya formatını kullanarak sonuçların çıktısını veren yapı analizi programlarıyla birlikte çalışma imkânı sunar. Autodesk Revit Sunucusu Uzantısı Aynı proje üzerinde ama coğrafi olarak farklı yerlerde çalışan ekiplerle daha kolay işbirliği yapabilirsiniz. Uzantının internet tabanlı hizmetleri sayesinde ekip üyeleri dağılmış bir WAN üzerinden (geniş alan ağında) aynı projede daha koordineli çalışabilmektedir. Revit Sunucusu, Revit merkezi modellerinin, kullanıcıların yerel sunuculardan eriştiği aynı sunucu üzerinde sorunsuz bir şekilde

7 bütünleşmesine yardımcı olarak, ekiplerin daha etkin, verimli ve performanslı çalışmasına olanak sağlar. Mevcut yedekleme sistemi sayesinde WAN bağlantısında kayıp yaşanırsa, çalışmalarınızı kurtarmanıza yardımcı olur.

8 AutoCAD Civil 3D Uygulama İyileştirmeleri Yeni Uygulama İyileştirmeleri sık yapılan işlerin AutoCAD Civil 3D 2011 yazılımında minimum sayıda adımda tamamlanmasını sağlayarak daha etkin çalışmanıza imkân verir ve böylece inşaat mühendisliği tasarım çalışmaları daha hızlı yapılır. Temel özellikler: Stil Kopyalama uygulaması - AutoCAD Civil 3D stillerini ve komut ayarlarını mevcut bir çizimden veya şablondan alıp AutoCAD Civil 3D 2011 çizimine kopyalayarak stil ve standartları daha etkin yönetebilirsiniz. Nokta okuma sihirbazı - Nokta dosyalarını daha kolay seçebilir, görüntüleyebilir ve AutoCAD Civil 3D 2011 in içine koyabilirsiniz. Dever Kopyalama komutu Dever parametrelerini bir yoldan diğerine kopyalayabilirsiniz. COGO editörü - Tek bir kullanıcı ara yüzüyle koordinat geometrisine veri girerek, üzerinde değişiklik yaparak poligonlar yaratabilirsiniz.

9 AutoCAD Map 3D ArcGIS İçin FDO Sağlayıcısı Yeni ArcGIS Autodesk FDO Sağlayıcısı ile GIS verilerine erişimi artırabilirsiniz. AutoCAD Map 3D 2011 yazılımını kullanarak ESRI ArcGIS coğrafi veri tabanlarında bulunan bilgilere erişebilir, yaratabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Mevcut temel özellikler Tüm ESRI ArcGIS coğrafi veri tabanlarına sağlanan destekle daha fazla veriye erişmenize (tek kullanıcılı kişisel ve coğrafi veritabanı ile çok kullanıcılı ArcSDE coğrafi veritabanları dahil) Domain ve şemalar yaratmanıza, düzenlemenize ve değişiklik yapmanıza imkân vermektedir. Not: ArcGIS FDO Provider yazılımı için uygun ESRI lisansına sahip olmanız gerekir (lisans türleri hakkında daha fazla bilgi için ESRI dokümantasyonunu okuyunuz)

10 Autodesk Inventor Inventor 2011 in fonksiyonlarını genişleterek, kullanımı daha kolay araçları, yeni yapı ürünleri ve imalat fonksiyonlarını dâhil edebilir ve diğer yazılımlarla daha uyumlu çalışma imkânlarından yararlanabilirsiniz. Bu imkân dijital prototiplerinizden en fazla değeri almanızı sağlayacaktır. Dinamik kesitleme Model içinden bir kesiti çekerek içindeki detayları görebilir ve sınırlamaları kolayca yaratabilir, bir şeyin nasıl inşa edildiğini görebilir, simülasyon sonuçlarının farklı türlerini inceleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Listeleyicide otomatik unsur isimlendirme Bir unsurun detaylarını belirleyin (örneğin bir deliğe Hole1 yerine, otomatik olarak CBore 4mmx2mm adını verebilirsiniz). Bu Extrude, Loft, Revolve, Fillet, Chamfer ve daha pek çok standart özellik için uygulanır. Çizimin görüntüleme yönünü değiştirebilme - Siz temel görünüş alma şeklini View Edit diyalog kutusunda yeniden tanımladıktan sonra tüm hedeflenen görünümler ve ilgili görümlerdeki açıklamalar otomatik olarak güncellenecektir. AEC Exchange İçin API (Uygulama Programı Arayüzü)- Yapı Bilgi Sistemine hazır tüm içeriğin Yapı Bilgi Sistemi uygulamalarına ihraç edilme sürecini otomatik olarak yapan, size uygun bir uygulama oluşturabilirsiniz. Rhino çevirmenleri - Rhino modellerini ayrı bir çevirmene gerek olmadan doğrudan açabilirsiniz. 3D DWG giriş/çıkış - Open ve Export menüleri üzerinden doğrudan erişerek 3D DWG dosyalarını Import ve Export edebilirsiniz. ilogic Copy Design - Copy Design ile artık tasarımın özgün bir kopyasını çıkarmak ve ilogic kurallarını dâhil etme veya hariç tutma kararını verebilirsiniz. Tooling Geliştirilmiş İçerik Kütüphaneleri Autodesk Inventor Tooling Geliştirmiş İçerik Kütüphaneleri* ile AutoCAD Inventor Tooling Suite, AutoCAD Inventor Professional Suite ve Autodesk Factory Design Suite Advanced yazılımlarından ilave kalıp seti ve kalıp seti bileşenleri alabilirsiniz. Bu ilave kütüphanelerin isterseniz birini, isterseniz ikisini kurabilirsiniz. Standart bileşenler DME, Progressive ve Superior gibi popüler firmaların sağladığı inç ve metrik kalıp setleri, sliders lifters (maça mekanizmaları), iticiler (ejectors), yolluk burçları (sprue bushings), merkezleme bilezikleri ve diğer parçalar yer almaktadır Meusburger bileşenleri - Meusburger kalıp setleri, maça mekanizmaları, iticiler, yolluk burçları, merkezleme bilezikleri ve diğer standart parçalardan çok sayıda mevcuttur. Autodesk Inventor Tooling Gelişmiş İçerik Kütüphaneleri sadece AutoCAD Inventor Tooling Suite, AutoCAD Inventor Professional Suite ve Autodesk Factory Design Suite Advanced yazılımlarında bulunur.

11 AutodeskMax ve Max Design Substance Prosedürel Dokuları 75 prosedürel doku içeren yeni kütüphanenizle çok daha fazla çeşit malzeme üretebilirsiniz. Bu dinamik, çözünürlükten bağımsız dokular çok az hafıza ve disk alanı kaplar, Allegorithmic Substance Air middleware ile oyun motorlarına sorunsuz bir şekilde veri yazılmasına yardımcı olur. Şu anda Unreal Engine 3 oyun motoruna, Emergent s Gamebryo oyun motoruna ve Unity e entegrasyon mümkündür. Alternatif olarak, bazı kaplayıcılarla kullanmak için bitmap lere doku hazırlayabilirsiniz. PhysX Katı Nesne Dinamikleri Daha etkili ve dinamik katı nesne simülasyonlarını doğrudan Autodesk 3ds Max ve 3ds Max Design çalışma ekranlarında (viewport) yaratmanız mümkün. Çok kanallı NVIDIA PhysX motoru statik, dinamik ve kinematik katı nesnelerini (sonuncusu biped karakteri simülasyonu için) ve bir dizi sınırlamayı (Katı, Sürgü, Menteşe, Kıvırma, Üniversal, Bilye ve Duy ve Dişli) desteklemektedir. Çok daha fazla sayıda gerçeğe yakın dinamik simülasyonları daha çabuk yaratabilir ve modelleme yapmak için araç setini kullanabilirsiniz. Fiziki özelliklerin (sürtünme, yoğunluk ve sıçrama) tanımlanması, önceden ayarlanmış gerçek dünya malzemelerinden seçim yapmak (malzeme editörü ile benzer pencereden) ve parametreleri ihtiyaç duyulan şekilde değiştirmek kadar kolay hale geldi.

12 iray Foto Gerçekçi Kaplayıcı Autodesk 3ds Max ve 3ds Max Design 2011 ile Mental Images in sunduğu yeni entegre iray kaplama teknolojisini kullanarak canlı gibi görünen resimler yaratabilirsiniz. iray sahnenizde kaplama ayarlarıyla uğraşmadan Render butonunu tıklayarak daha öngörülebilir, foto gerçekçi sonuçlar almanıza imkân verir. Kompakt fotoğraf makineleri gibi kolayca çalışır. SLR fotoğraf makinelerinde manuel konumda birçok ayarlama yapmak, ışık ve pozlama vb. bilgilere sahip olmak başarılı fotoğraflar çekmenizi sağlar. SLR makinelerin aksine çoğu kompakt makine size derin ayarlamalara ve fotoğraf bilgisine ihtiyaç duymadan kaliteli resimler çekmenize yardım eder. Mental-ray ayarları ile uğraşmaya zamanınız yoksa veya yeterince bilgiye sahip değilseniz mental-ray i yaratan ekip tarafından iray sizin için idealdir. Ayarlarla uğraşmak yada öğrenmek için harcayacağınız süreyi yaratıcı vizyon üzerine odaklanarak, gerçek dünya malzemeleri, ışıklandırma ve ayarlar ile fiziki dünyanın resmini daha iyi gösterebilirsiniz. iray, siz istediğiniz detay seviyesine ulaşana kadar resmi işler ve netleştirir. iray standart çok çekirdekli merkezi işlem birimleriyle (CPU) çalışır. Ancak, NVIDIA CUDA- etkin grafik işlem birimi (GPU) donanımını satın alarak, çok az bir yatırımla kaplama prosesini daha hızlı yapabilirsiniz.

13 Yapı Tasarımı Mekanik tasarım ve imalat

14 Autodesk Maya Craft Canlandırma Araçları Craft Director Studio nin plug-in yazılımı ile daha inandırıcı ve gerçek dünya koşullarını taklit eden karmaşık kamera hareketlerini yaratmak çok daha kolay hale geldi. Donatıları joystick, klavye veya diğer girdi cihazlarına bağlayarak kamerayı kolayca gezdirirken, gidilen yol da gerçek zamanlı ve otomatik olarak kaydedilmektedir. Efekt Varlıkları Bir dizi kullanımı kolay efekt arasından seçim yaparak bunları gölgelendirici uygulamak kadar kolay bir şekilde sürükleyip bırakarak nesnelere uygulayabilirsiniz. Maya varlık çerçevesi ve simülasyon araç setleri üzerinden çalışan bu Efekt varlıkları sadece ilgili değiştirilebilir ve canlandırılabilir nitelikleri göstererek, efektleri taleplerinize uygun hale getirmenize yardımcı olur.

15 Hareket Verilerini Yakalama Örnekleri Maya 2011 in yeni özelliği olan, hareket verilerinin yeniden hedeflenmesi fonksiyonundan yararlanın. Mevcut 70 adet yeni hareket verileri yakalama (motion capture) örnekleri ön görselleştirmeleri kolayca yaratmanıza ve canlandırma geliştirmenize yardımcı olacak faydalı başlangıç noktaları sunar. Autodesk FBX 2011 varlık değişim formatı ile örnekler Maya 2011, Autodesk 3ds Max 2011, Autodesk Softimage 2011, Autodesk MotionBuilder 2011 yazılımları ve FBX e destek veren diğer uygulamalar arasında paylaşılabilir. Substance Prosedürel Dokuları 75 prosedürel doku içeren yeni kütüphanenizle çok daha fazla çeşit malzeme üretebilirsiniz. Bu dinamik, çözünürlükten bağımsız dokular çok az hafıza ve disk alanı kaplar, Allegorithmic Substance Air middleware ile oyun motorlarına sorunsuz bir şekilde veri yazılmasına yardımcı olur. Şu anda Unreal Engine 3 oyun motoruna, Emergent s Gamebryo oyun motoruna ve Unity e entegrasyon mümkündür. Alternatif olarak, bazı kaplayıcılarla kullanmak için bitmap lere doku hazırlayabilirsiniz.

16 Autodesk Motion Builder Live Video In Hareketli verileri yakalama seansından değerli referans görüntüler artık doğrudan Autodesk MotionBuilder 2011 yazılımına iletilir ve hareketli yakalama verileriyle beraber çekim bazında eş zamanlı olarak kaydedilebilir. Daha önce ayrı bir proses olarak yapılırken, müteakip aşamalardaki değişiklik ve iş tekrarı ihtiyacını azaltmaya yardımcı olan canlı video sayesinde yönetmenler ve onların yaratıcı ekipleri sonuçları ve hataları daha iyi görselleştirebilir. Gerçek Zamanlı Eğri Filtreleme Girdi cihazından gelen en ufak bir gürültü veya titreşim bile gerçek zamanlı canlandırma performansı seyircisi için rahatsız edici olabilir. Artık animatörler gerçek zamanlı alçak geçirgen filtre (low-pass fitler) uygulayarak, girdi sinyalindeki veri ekranda kaplama yapmak için kullanılmadan önce, gürültünün hafifletilmesine yardımcı olurlar. Sonuçta ise daha etkili bir karakter performansı elde edilir.

17 Her Çekim İçin Ses Her bir çekimde farklı ses dosyalarıyla çalışma imkânı sayesinde, sesle ilişkisi olan birden fazla canlandırma varyasyonlarıyla uğraşmak artık çok daha kolay hale gelmiştir. Animatörler birden fazla çekim arasında geçiş yapabilir ve daha öncesinde zaman alan manüel bir işlem olarak gerçekleştirilen uygun ses dosyasını değiştirme işini otomatik olarak gerçekleştirebilir. Hareket Yönü Dikey Vektörü Bir hareket yönüne bağlanmış kamera veya diğer nesneler artık bir dikey vektöre tanımlanabilir. Bu adım, istenmeyen dönüşlerin önlenmesine yardımcı olur ve davranışı Autodesk Maya 2011 yazılımında eşleştirir.

18 Autodesk Mudbox Linux Uygulama Dosyası Mudbox artık Linux işletim sistemleri için 64-bitle işletilmektedir ve bu özelliği sayesinde ana içerik yaratma uygulamaları Linux üzerinde çalışan stüdyoların kendi veri yollarını rasyonelleştirmelerine yardımcı olur. Çoklu Birleşim Noktası Birden fazla birleşim noktasını daha çabuk yaratabilir, yönetebilir ve ağırlık atayabilirsiniz. Ayrıca büyük (full-figure) modellerin şeklini değiştirebilir ve poz verdirebilirsiniz. Birleşim noktası hiyerarşileri etkilenen vertekslere göre otomatik olarak yaratılırken, siz artık simetrik birleşim noktası çiftleri yaratabilirsiniz.

19 Yeni Katman Karıştırma Modları Artistik imkânları artıran ve Adobe Photoshop yazılımı ile çok daha uyumlu çalışan yeni 22 adet katman karıştırma modları ile boyamaları güçlü ve yıkıcı olmayan yöntemlerle birleştirebilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Güncelleme Topolojisi Doğrusal olmayan karar alma sürecine yardımcı olmak ve paralel iş akışlarını daha iyi kullanmak için, biçimlendirme ve boyama süreçlerinin ortasından süregelen topoloji değişikliklerini kapsama dâhil edebilirsiniz. Nesnelerin ithali için tek tıkla çalışan iş akışları ile artık Mudbox taki aktif bir nesne Autodesk Maya 2011 yazılımında yapılan topoloji değişiklikleriyle çok daha sorunsuz bir şekilde güncellenebilmektedir. Diğer uygulamalarda yaratılan nesneler için ise benzer sonuçlar elde etmek için mesh i manüel olarak yenileyebilirsiniz.

20 Boyanabilir Opasite Yeni boya opasitesi fonksiyonu ile şeffaf veya yarı şeffaf malzemeleri, camları ve buzları simüle edebilir veya şekillerin çevresini saran sınırları yaratabilirsiniz. Gerçek dünya malzemeleri üretme imkânına ek olarak, opasite kanalının boyanması karmaşık enkesitlerin çıkarılması için kullanılabilir ve şekil olarak basit yüzeysel kart kullanırken, yaprak veya ağaç dalı gibi modellenen detayların görünüşün yaratılmasına yardımcı olabilir. Önceden Tanımlanmış Pozlar Birleşim yeri dönüşümlerini ön ayar şeklinde saklama imkânı sayesinde, birden fazla pozla yıkıcı olmadan çalışabilirsiniz. Biçimsel değişiklikleri bir pozdan diğerine taşıyarak, her pozun şeklini ilgili alanda değiştirerek farklı pozlarda şekil verebilirsiniz. Özelliklerin Transferi Yeni sunulan ve bir nesneden diğer herhangi bir nesneye özellik transferi sayesinde maliyetli iş tekrarlarını azaltabilir ve farklı UV planı ile birlikte bile üretim esnekliğini muhafaza edebilirsiniz (üst seviye detay, birleşim noktası ağırlıklandırma, boya katları, şekil katları) Ambient Occlusion Hazırlama İyileştirmeleri Artık artistler kaynak mesh lerin UV si olmasa bile birden çok ihtiyari nesne arasında Ambient Occlusion hazırlayabilir.

21 Ptex Dosyalarının İhracı Gelişmiş UV siz doku kaplama teknolojisinden yararlanmak için, çıkarılan haritaları Ptex dosyası olarak yazın. Ptex kütüphanesi açık kaynak yazılımdır ve artık Pixar Animation Studio s RenderMan yazılımına dâhil edilmiştir.

22 Autodesk Navisworks Entegrasyon Gelişmeleri Primavera P6 v7, Google SketchUp v7, ve Autodesk Inventor yazılım formatlarında yapılan yenilemeler ve yeni PTC s Pro/ENGINEER dosya formatını kullanma şansı sağlar. Appearance profiler eklentisi Kullanıcı tanımlı sınıflandırmalar bazında çalışan modeldeki birden çok/tüm nesnelerin görünümünü değiştirebilirsiniz. Sistem tiplerini birbirinden ayırt etmek için özellik bilgilerine farklı renkler verebilir ve statüyü görsel olarak belirleyebilirsiniz. Yeni Avatar lar Farklı proje paydaşları için hazırlanmış çok sayıda avatarı kullanabilme imkânı.

23 Autodesk Softimage Yeni ICE Bileşikleri, Önceden Ayarlı FX, Gölgelendiriciler ve Model Kütüphanesi Yeni bileşikler, önceden tanımlı ICE FX, gölgelendirici ve ICE model kütüphanesinin yardımıyla ICE de çok çeşitli efektlerin kolayca yaratabilirsiniz. Yeni bileşikler birden çok efekti içermektedir (toz, gaz, tel, deformasyon ve kinematik efektleri). Yeni gölgelendirici bileşik, toz etkisini kullananların istedikleri kaplı görüntüyü daha kısa sürede elde etmelerine yardımcı olur. ICE FX Builder Yeni ICE FX Builder ile karmaşık efektleri daha hızlı ve kolayca yaratabilir ve değiştirebilirsiniz. Modül menü araç çubuğu ortak iş akışları için ICE ye geçiş yapmanıza imkân verir. Örneğin menü seçeneğinden toz salınım tipini seçip, birkaç tıklama ile efekti değiştirebilirsiniz. ICE FX builder bileşik ve nodları otomatik olarak birbirine bağlar ve standart değiştirme iş akışını kullanarak efekti değiştirmenize veya genişletmenize imkân verir.

24 ICE de Syflex Syflex kumaş simülasyonları üzerinde daha fazla kontrol ve esneklik elde etmek için ICE nin gücünü kullanabilirsiniz. Polygonizer Yeni Polygonizer araç seti ile sıvı ve damla efektleri oluşturabilirsiniz. Genelde metaball olarak adlandırılan teknolojiyi kullanan Polygonizer, tozlar, diğer çokgen nesneler, eğriler ve boş şekiller üzerinde daha pürüzsüz çokgen gözler yaratmanıza imkân verir ve yeni ICE bileşikleriyle kullanılabilir. Stereoskopik Destek Üç boyutlu kaplamaların yaratılması için geliştirilen yeni araçlarla 3B filmlere olan ilgiden yararlanabilirsiniz. Araçlar, bir dizi gösterim modunu destekleyen görünüm alanı üç boyutlu görüntüleyici ve üç boyutlu kamera donanımı içermektedir. Tam entegre 3B içerik yaratma ve görüntü birleştirme iş akışı için kamera bilgileri Softimage Composite araç setine ihraç edilebilir. Softimage Composite Araç Seti Softimage Composite yüksek performanslı ve yüksek dinamik alan (HDR) birleştirme yapar. Ayrıntılı Softimage Composite araç seti örtülü birleştirme, izleme, renk düzeltme, raster ve vektör boyama, rotoscoping (gerçek film hareketlerinin kopyalanarak çizgi filme aktarılması), warping (görüntünün dijital olarak bozulması), gelişmiş filtre ve tam 3B birleştirme ortamı sağlar ve üç boyutlu prodüksiyonlara destek verir. Maya ncache Desteği Softimage in sağladığı Maya ncache formatını okuma ve yazma desteği sayesinde şekil ve ICE simülasyonlarını Softimage ve Autodesk Maya 2011 yazılımı arasında daha kolay taşıyabilirsiniz.

25 MatchMover Profesyonel Kamera Takibi Önde gelen görsel efekt stüdyolarında kullanılan önemli bir prodüksiyon aracı olan Autodesk MatchMover yazılımı ile yüksek kaliteli 3B kamera takibi yapabilirsiniz. Bu araç setini kullanarak, CG elemanlarını bir görüntüye sorunsuz bir şekilde yerleştirmek için 3B kamera ve hareket verilerini video ve film sekanslarından daha doğru alabilirsiniz.

Onaylayın. Öngörüde Bulunun. Geliştirin.

Onaylayın. Öngörüde Bulunun. Geliştirin. Autodesk Simulation Onaylayın. Öngörüde Bulunun. Geliştirin. Uçak motoruna ait krank mili grubunda mekanik simülasyon. Tasarım sürecinde Autodesk Inventor ve Autodesk Simulation kullanılmıştır. ADEPT Airmotive

Detaylı

Her şey tasarladığınız gibi!

Her şey tasarladığınız gibi! Her şey tasarladığınız gibi! M i m a r i t a s a r ı m v e ç i z i m i ç i n e n t e g r e y a z ı l ı m ç ö z ü m ü İşleriniz tasarladığınız gibi olmuyor mu? Her boyutta proje tasarımına yönelik olarak

Detaylı

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ. SAP BusinessObjects Portfolio

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ. SAP BusinessObjects Portfolio SAP BusinessObjects Portfolio İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ Sap BUSINESSOBJECTS PORTFOLIO İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ İÇERİK 3 Web Inteligence 7 Crystal Reports 13 Xcelsius Enterprise 17 Dashboard Builder 21 Explorer 25

Detaylı

Entegrasyon Autodesk CAD Uygulamalarıyla Bağlantı Kurun

Entegrasyon Autodesk CAD Uygulamalarıyla Bağlantı Kurun Autodesk Vault yazılımı, Autodesk kullanıcılarına kendi verileri arasında bağlantı kurmalarını sağlayan görsel odaklı bir platform sağlar ve kullanıcıların proje bazında işbirliği yapmasına imkan verir.

Detaylı

AutoCAD mimari ve endüstriyel alanda kullanılan en yaygın ve dünyanın en ünlü tasarım programıdır.

AutoCAD mimari ve endüstriyel alanda kullanılan en yaygın ve dünyanın en ünlü tasarım programıdır. AUTOCAD nedir? AutoCAD mimari ve endüstriyel alanda kullanılan en yaygın ve dünyanın en ünlü tasarım programıdır. AUTOCAD vazgeçilmez kılan nedir? Autocad i vazgeçilmez kılan en büyük özelliği eğitim desteğidir.

Detaylı

YAZARLAR. Çiğdem KOL & Serdar KÜPCÜ ckol@islem.com.tr & skupcu@islem.com.tr

YAZARLAR. Çiğdem KOL & Serdar KÜPCÜ ckol@islem.com.tr & skupcu@islem.com.tr ÖNSÖZ Kalite Politikamız; Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama konusunda Türkiye de; Kamu Kurumları, Askeri Kurumlar, Özel Sektör ve Üniversite hizmet alanlarına kurumsallaşmış bir iş anlayışı

Detaylı

SolidWorks Premium ile Daha

SolidWorks Premium ile Daha B Ü L T E N SolidWorks Premium ile Daha İyi Ürünler Tasarlama Genel Bakış SolidWorks Premium CAD yazılımı kapsamlı bir pakette daha iyi ürünler tasarlamak için ihtiyacınız olan tüm gelişmiş özellikleri

Detaylı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER Dreamweaver Temelleri İçerik Eklemek Stil Sayfaları Oluşturmak Bağlarla Çalışmak Resimlerle Çalışmak Tablolarla

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI. Kasım 2014 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI. Kasım 2014 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Kasım 2014 T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İŞLETİM SİSTEMLERİ DÖNEM ÖDEVİ FATİH BERBER Danışman: Öğr. Gör. Dr. Çelebi ULUYOL

Detaylı

Revit Architecture Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

Revit Architecture Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK TM www.sayisalgrafik.com.tr SAYISAL GRAFİK Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. İnönü Cad. 75/3 Gümüşsuyu 34437 İstanbul Tel: +90.212.293 04 23 Faks: +90.212.252 89 33

Detaylı

Developer Express. 1. DXperience. 2. DXperience WinForms

Developer Express. 1. DXperience. 2. DXperience WinForms Developer Express DevExpress (Developer Express), DevExpress grid, ağaç listesi, buton, menü, filtre, sohbet, şerit, giriş kutusu ve programcı denetimlerini içeren, DXperience olarak adlandırılan DevExpress.NET

Detaylı

AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi

AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi AutoCAD 2013 yazılımı tasarım amaçlı güçlü araçları ile dizayn ve dökümantasyon iş akışlarınızı birleştirmenize ve daha etkin hale getirmenize yardımcı olur. Hemen hemen her

Detaylı

Mekanik Tasarımcılar için Özelleştirilmiş AutoCAD

Mekanik Tasarımcılar için Özelleştirilmiş AutoCAD AutoCAD in tasarım ve çizim çözümü olan AutoCAD Mechanical, Autodesk çözümlerinin bir parçası olarak sayısal modelleme için dünya lideri tasarım yazılımı olan AutoCAD in tüm fonksiyonelliğini ve çok bilinen

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

Autodesk Inventor. Daha iyi ürünler tasarlayın, geliştirme maliyetlerini düşürün, pazara daha hızlı girin.

Autodesk Inventor. Daha iyi ürünler tasarlayın, geliştirme maliyetlerini düşürün, pazara daha hızlı girin. Autodesk Inventor Daha iyi ürünler tasarlayın, geliştirme maliyetlerini düşürün, pazara daha hızlı girin. Döner tambur teknolojisini kullanan RS1500 kükürt öğütücü görüntüsü. Brimrock Group Inc. ve Mechanix

Detaylı

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 BILGISAYARLAR Bilgisayar ya da dijital aletleri kullanabilmek, belirli bir bilgi ve anlayışı gerektirir. Bilgisayar kullanabilme ile ilgili bilinmesi gerekenler,

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

WHAT'S NEW SOLIDWORKS 2011 BETA

WHAT'S NEW SOLIDWORKS 2011 BETA WHAT'S NEW SOLIDWORKS 2011 BETA İçindekiler What's New: SolidWorks 2011'de Öne Çıkanlar...ıx Yasal Uyarılar...11 1 Kullanıcı Arayüzü...13 SolidWorks Arama...13 PropertyManager Simgeleri...13 Hata Raporlama...13

Detaylı

Teknolojik Altyapı. Güçlü Teknoloji. Answers for life.

Teknolojik Altyapı. Güçlü Teknoloji. Answers for life. Teknolojik Altyapı Kullanıcı dostu ekranlar Soarian MedSuite Zengin İnternet Uygulaması (RIA) becerilerine sahiptir. Bu sayede, sistemin kullanımı kolaydır ve doğru bilgi doğru içerikle dağıtılır. Karmaşık

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

Ağ Güvenliği Ağ Donanımları Sunucu Tabanlı Bilgi İşlem

Ağ Güvenliği Ağ Donanımları Sunucu Tabanlı Bilgi İşlem Katalog Ağ Ağ Güvenliği Ağ Donanımları Sunucu Tabanlı Bilgi İşlem Kurumsal Verimlilik E-posta Yönetimi Ortak Çalışma Platformu Doküman Yönetimi Görsel İçerik Yönetimi Sözlük ve Veri İşleme Baskı Baskı

Detaylı

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP

Detaylı

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. Series 9000 Yönetim Bilgi Sistemleri 1 MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP Günümüzde rekabet daha zor, riskler daha yüksek. Geçmişi ve bugünü

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

Altyapı için BIM in uygulamaya konması: temel adımlar kılavuzu

Altyapı için BIM in uygulamaya konması: temel adımlar kılavuzu Altyapı için BIM in uygulamaya konması: temel adımlar kılavuzu BIM i benimserken süreçleriniz ve proje yaklaşımınızın nasıl değiştiğini görün 1 Özet Giderek daha çok sayıda altyapı projesi Yapı Bilgi Modellemesi

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

What's New SOLIDWORKS 2013

What's New SOLIDWORKS 2013 What's New SOLIDWORKS 2013 İçindekiler Yasal Uyarılar...10 1 SolidWorks 2013'e Hoş Geldiniz...13 Başlıca Özellikler...13 Başlıca Güçlendirmeler...13 Daha Fazla Bilgi İçin...15 2 Kullanıcı Arayüzü...16

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

IBM Cognos Express Sürüm 10.1.0. IBM Cognos Express'i Yönetme

IBM Cognos Express Sürüm 10.1.0. IBM Cognos Express'i Yönetme IBM Cognos Express Sürüm 10.1.0 IBM Cognos Express'i Yönetme Not Bu belgeyi ve desteklediği ürünü kullanmadan önce şu kısımdaki bilgileri okuyun: Özel Notlar sayfa 167. Ürün Bilgileri Bu belge, IBM Cognos

Detaylı