1. Marmitek gözetim sisteminiz Önemli özellikler Sinyal sahası 7

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1. Marmitek gözetim sisteminiz 5 1.1 Önemli özellikler 6 1.2 Sinyal sahası 7"

Transkript

1

2 İÇİNDEKİLER Giriş Güvenlik uyarıları TEMEL ÖZELLİKLER 1. Marmitek gözetim sisteminiz Önemli özellikler Sinyal sahası 7 2. Güvenlikkonsolu Konsolun yerleşimi Telefon hat bağlantısı AC adaptörün bağlanması Acil durum pillerinin takılması Güvenlik konsolunun montajı Menüler Dil seçimi İngilizce menü Uzaktan kumanda enstelasyonu Anahtarlık kumanda KR Anahtarlık kumandanın kullanımı Anahtarlık kumandanın kaydedilmesi SH624 çok konfor işlevli kumanda 14 (TotalGuard'ta standart, SafeGuard'ta opsiyonel) Konfor işlevli kumandanın kullanımı Konfor işlevli kumandanın kaydedilmesi Sensörlerin enstelasyonu Kapı/Pencere sensörü DS DS90 sensör montajı Kapı/Pencere sensörünün kullanımı Kapı/Pencere sensörünün kaydedilmesi MS90 Hareket dedektörü MS90 Hareket dedektörünün montajı Hareket dedektörünün kullanımı Hareket dedektörünün kaydedilmesi SD10 / SD90 Duman Dedektörü Güvenlik konsolunun (SC9000) hazırlanması Saat ayarı Telefon numaralanın hafızaya kaydedilmesi Mesajınızın kaydedilmesi Güvenlik sisteminin kullanımı Alarmın kurulması Panik alarm Alarm kapandığında ne olur? Sistem alarmının kaldırılması Hata mesajları 25

3 7. Koruma ve konfor - Ev Otomasyonu Giriş Modüllerinizin adreslenmesi LM12 Lamba/Dimer Modülünün enstelasyonu Lamba/Dimer Modülünün alarm fonksiyonları KR21 Anahtarlık kumandanın fonksiyonları SH624 kumandanın fonksiyonları Güvenlik konsolunun fonksiyonları Zamanlayıcının ayarlanması Zamanlayıcı ayarlarının sıfırlanması 30 EKSTRA ÖZELLİKLER 8. Gelişmiş sistem fonksiyonları Gecikmelerin ayarlanması Güvenlik sistem hafızasının sıfırlanması Erişim kodunun (PIN) değiştirilmesi Gelişmiş güvenlik fonksiyonları Sessiz alarm için siren alarmının kaldırılması Din-don sesinin devreye sokulması Telli girişlerin kullanımı DS90 Kapı pencere sensörüne telli sensör eklenmesi Acil durum sensörleri Kapı/Pencere sensörünün kaydının silinmesi Hareket dedektörünün kaydının silinmesi Gelişmiş ev otomasyon fonksiyonları Güvenlik sistemi durum kontrolu Ekstra siren enstelasyonu (Marmitek PH7208) Harici genel amaçlı siren kullanımı Arabirim fonksiyonları Ev otomasyon fonksiyonlarına bakış Ev otomasyon fonksiyonları için temel adres Telefon fonksiyonları Güvenlik sisteminin aranması Çağrı-erişim fonksiyonunun etkinleştirilmesi Dışarıdan telefon vasıtası ile alarmın çalıştırılması Dışarıdan telefon vasıtası ile ışıkların ve ekipmanın çalıştırılması Pillerin değiştirilmesi Sıkça sorulan sorular 42 Sensör Tablosu 45 Telefon Numaraları Tablosu 46 Uyumluluk deklarasyonu 47

4 GİRİŞ Bu Marmitek güvenlik ürününü aldığınız için teşekkür eder, sizi kutlarız. Marmitek güvenlik sistemleri en yüksek dikkatle imal edilmiş yüksek kaliteli ürünlerdir. Lütfen bu kılavuzu sonuna kadar dikkatle okuyunuz ve talimatları izleyiniz. Bu kullanıcı kılavuzunda bazı yazıların italik (sağa yatık) yazılmış olduğunu göreceksiniz. Bu işaretin olduğu metinler ekstra bilgilerdir ve daha uygun bir zamanda okunmak üzere geçilebilirler. Güvenlik uyarıları Kısa devreleri önlemek için bu ürünün yalnızca iç mekanda, kuru ortamda kullanılması gerekir. Güvenlik sisteminizi oluşturan parçaları yağmurda veya nemli ortamda bırakmayın. Banyoda, yüzme havuzunda vb yerlerde kullanmayın. Şebeke voltajınızın adaptörün üzerinde yazan voltaja uygunluğunu kontrol ettikten sonra adaptörünüzü prize takınız. Kablosu hasar görmüş bir adaptörü kesinlikle şebekeye bağlamayınız. Bu durumda ürün satış noktanıza başvurunuz. Piller: Pilleri çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza ediniz. Kullanılmış piller kimyasal atık olarak işlem görmelidir. Asla yeni ve eski pilleri veya farklı tipteki pilleri birarada kullanmayınız. Uzun bir süre için sistemi kullanmayacaksanız pilleri çıkarın. Pilleri üründe yuvasına yerleştirirken (+/-) polaritenin doğruluğunu kontrol edin. Yanlış yerleşim patlamaya sebebiyet verebilir. Sistemi oluşturan bileşenleri çok yüksek sıcaklıklara veya direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Mamülü açmayın: Mamülün iç kısımlarında eletrik yüklü komponentler bulunmaktadır. Ürünlerin yalnızca yetkili teknisyenler tarafından onarılması ve servis verilmesi gerekir. Mamülün yanlış kullanılması, içinin açılması, mamülü kendinizin tamir etmeye çalışması veya değişiklik yapılması halinde garanti son bulur. Marmitek ürünün hatalı veya yanlış kullanılmasından veya ürünün belirtilenden farklı olarak kullanılmasından dolayı sorumlu tutulamaz. Marmitek yasal ürün sorumluluğu kapsamı dışında ek hasar için sorumluluk kabul etmez.

5 1. Marmitek gözetim sistemi Ürün setinizin içinde bulunanlar: Marmitek SafeGuard Sistemi The Marmitek SafeGuard sistemi eviniz için etkin bir güvenlik sistemidir. Bu kit içinde aşağıdaki komponentler bulunur components: 1. Güvenlik konsolu SC Hareket Dedektörü MS90 3. Kapı/Pencere Sensörü DS90 4. Anahtarlık Kumanda KR21 5. AC adaptör 6. Aksesuarlar: piller, kablo, telefon fiş.

6 Marmitek TotalGuard sistemi Marmitek TotalGuard sistemi, SafeGuard sistemi ile tamamen aynıdır, ancak güvenlik ve rahatlık amaçlı aşağıdaki ek komponentleri de içerir. TotalGuard sisteminin ek olarak içerdiği komponentler: 1. Lamba/Dimer Modülü LM12 2. Konfor işlevli kumanda SH Bir adet ekstra DS90 Kapı/Pencere Sensörü TotalGuard sisteminin tüm komponentleri ayrıca satın alınabilen ürünler olarak ta mevcuttur ve bu ürünler SafeGuard sistemi ile tamamen uyumludur. 1.1 Önemli özellikler Acil durum halinde nerede olursanız olun bir telefon mesajı alırsınız. Konsolun bünyesinde altı değişik telefon numarasını arama özelliği bulunmaktadır. Aranan kişi hırsızlık veya yangın ihbar eden bir sesli mesaj alır. Akıllı sensör kontrolu: Konsol fonksiyonları ve pil durumu kontrol edilir. Kendi dilinizde menü kontrol imkanı, enstelasyonu ve konfigürasyonu kolaylaştırır. Evinizde alarma neyin sebep olduğunu telefonunuzdan dinleyebilirsiniz. Konsolunuza 30 adet kablosuz sensör kaydedebilirsiniz.

7 Konsolunuza 16 adete kadar kablosuz kumanda kullanabilirsiniz. Telli sensörler için 2 adet telli giriş mevcuttur. Sistemi 'sessiz alarm' (siren çalmadan) modunda kullanabilirsiniz. Sistemi uzaktan arama ile kontrol edebilir ve durumunu kontrol edebilirsiniz. TotalGuard güvenlik fonksiyonlarına ek olarak, evinizdeki ışıkları yakmanıza da izin verir. Koruma: Işıklarınız sanki siz evde imişsiniz gibi görünecek şekilde açılıp kapanabilir. 1.2 Sinyal sahası Sensörler açık alanda 100 metrelik mesafede çalışabilirler. Duvarlar, tavan ve benzeri büyük objeler çalışma sahasını etkiler. Çalışma sahası sizin kişisel yaşam koşullarınıza bağlıdır, ancak genellikle 15~30 metre civarındadır. Çalışma sahasını sınırlandıran diğer bir faktör ortamda aynı frekanstaki diğer bozucu yüksekfrekans sinyallerin bulunmasıdır (433MHz). RF kablosuz kulaklıklar ve hoparlorler çalışma sahasını olumsuz etkileyebilir. Bu sinyaller yanlış alarma sebebiyet veremezler. Kablosuz telefonlar veya ağlar sistemi etkilemezler. 2. Güvenlik konsolu (1) Gösterge. (2) ARM HOME tuşu Evde olduğunuz hal için alarm fonksiyonu. Tüm Kapı/Pencere sensörleri aktif hale geçer, ancak hareket dedektörleri pasif kalırlar. (3) ARM AWAY tuşu Ev dışında olduğunuz durum için Tam alarm. Tüm sensörler aktif hale geçer. (4) ARMED İndikatörü Alarm açıldığında ışıklar yanar.

8 (5) BATTERY İndikatörü Piller boşaldığında veya takılmamış ise ışıklar yanar. (6) Telefon bağlantısı. (7) AC adaptör bağlantısı. (8) Telli girişler. (9) Tamper kontağı. (10) Acil durum pil kompartmanı. (11) Konsol tuşları. (12) Menu Start -Yukarı ok- Menüyü çağırır veya menüde bir adım ilerletir. (13) Menu Start -Aşağı ok- Menüyü çağırır veya menüde bir adım geri gider. (14) ON - Bir Marmitek X-10 Modülü açmak için (bakınız 7.7). (15) OFF - Bir Marmitek X-10 Modülü kapamak için (bakınız 7.7). (16) OK - Teyid etme. (17) Clear/Bypass - Ayarı siler, menüde bir sevise yukarı gider, bir sensörü çalışsın çalışmasın konsol tarafından dikkate alınmama (bu sensör baypas edilir) fonksiyonu. (18) Cihaz bünyesindeki mikrofon. Gösterge: 1. Bölge numaraları Her sensörün sistemde "Bölge" olarak temsil edilir. Kablosuz sensörler için 30 adet bölge vardır (göstergede 1-30 arasındaki numaralar) ve telli sensör giriş için de iki bölge bulunur (göstergede 31 ve 32 numaralar). Numarası gösterilen sensörler: Kapı veya pencere açık. Yavaş yanıp sönen Bölge numarası: Sensörle bir problem yaşanıyor. (6.5). Hızlı yanıp sönen Bölge numarası: Sensör atlama fonksiyonu ile devre dışı bırakıldı. (6.5). 2. Din-Don sesi Zil sesi sistem kapatıldığında açılır. Bu fonksiyon aktive edildiğinde, eve bir kişi girdiğinde hoş bir din-don sesi duyarsınız. (9.2). 3. Menü metinleri ve saat için boşluk 2.1 Konsolun enstelasyonu Telefon bağlantısının yapılması Konsolunuzun üst kapağını açınız. Telefon kablonuzu ilgili noktaya takınız (6). Kabloyı konsolun arkasında bulunan kancaya dolayarak sabitleyebilirsiniz. Analog telefon bağlantısı yapıldığında Telefon kablosunun diğer ucuna uygun bir fiş monte edip (kit içinde bir adet fiş verilmiştir) telefon soketine takınız.

9 ISDN bağlantısı yapılmak istenmesi hali için açıklama Konsol direkt olarak ISDN hattına bağlanamaz! ISDN kullanıyorsanız, alarm sisteminizi ISDN konsolunuzun analog bağlantısına irtibatlandırmanız gerekir. Kit içindek bulunan kablo fişsiz olarak ISDN konsolunuz analog girişine uyar. Analog giriş yoksa, lütfen bir dönüştürücü kullanın. Büyük çoğunlukla dış hat almak için konsolda bir 0 çevirmek zorunda olursunuz. Bu 0 aranacak telefon numaralarının başına programlanmalıdır (see 5.2). Ayrıca ISDN kullanımında elektrik kesilmesinden sonra artık alarm sisteminizin numara arayamayacağı akılda tutulmalıdır. Bağlantı yalnızca analog hat ile garanti edilebilir AC adaptörün bağlanması AC adaptörü uygun bağlantı noktasına (7) bağlayın. Adaptörün fişini 220~230V prize takınız. Fazlalık kabloları konsolun arkasında bulunan kancalara sararak sabitleyebilirsiniz. Adaptör bağlanınca ve konsolunuzun üstünde yer alan kontrol panel kompartmanı kapağını açtığınızda gösterge üzerinde TAMPER kelimesini göreceksiniz. Kompartmanı kapattıktan sonra, TAMPER sözcüğünü kaldırmak için PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı 0000 dır, bakınız 8.3). Göstergede bu durumda DISARMED görecek ve teyid için bir ikili bir ton duyacaksınız. Lütfen kit içindeki AC adaptörü kullanınız Acil durum pillerinin takılması Pil yuvasına (10) 4 adet AA pil takınız. Pil polaritelerinin (+/-) doğru yönde olduğunu kontrol etmeyi unutmayınız. Tercihen alkaline pil kullanınız (tekrar şarj edilebilir pil kullanmayınız). Pilleri yerleştirip kompartmanı kapattıktan sonra TAMPER kelimesini kaldırmak için PIN kodunuzu giriniz (fabrika ayarı 0000, bakınız 8.3). Göstergede şimdi DISARMED (alarm kaldırıldı) akuyacak ve çift tondan oluşam bir teyid sesi işiteceksiniz. 2.2 Güvenlik konsolunun montajı Konsol için duvarda yakın bir yerde 230V soket ve telefon bağlantısı olan iyi bir yer seçin. Konsolu güven altına almak istediğiniz nesnelerin merkezinde bir noktaya monte etmek optimal bir çalışma sahası için en iyi çözümdür. Bu konsolla sensörler arasındaki mesafenin olabildiğince kısa olmasını sağlar ve böylelikle çalışma sahası sınırı yeterli olur. Lütfen ayrıca aşağıdakilerden emim olun: 1. Konsol büyük metal objelere yakın yerleştirilmemiştir. (radyatör, fırın, vs.); 2. Konsol kolaylıkla erişebileceğiniz şekilde yerleştirimiştir; 3. Konsol, telefon sistemi, bilgisayar, tv ve benzeri başka elektronik cihazlara çok yakın değildir. Konsolu herhangi düz bir yüzeye yerleştirebilirsiniz (masa, vs.) veya duvara monte edebilirsiniz.

10 Konsolun duvara monte edilmesi Konsol duvara iki adet vida ile monte edilebilir. Konsolun arkasında iki adet vida deliği bulacaksınız (merkezden merkeze 96mm). Bağlantı vidaları kit içerisinde mevcuttur. Konsolun düz zemin üzerine monte edilmesi Lastik başlıklar konsol kullanılırken hareket etmmesini sağlarlar. 2.3 Menüler Konsolu bağladıktan sonra, göstergede HOME CONTROL (ev kontrol) okunacaktır. Saat en alt satırda gösterilir (saatin ayarı için, bakınız 5.1). HOME CONTROL görmez bunun yerine TAMPER görülürse, konsolun kapağını kapatmanız gerekir. Kompartmanı kapattıktan sonra, TAMPER sözcüğünü kaldırmak için PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı 0000, bakınız 8.3). Göstergede bu durumda DISARMED görülür ve çift tonlu bir teyid sesi duyarsınız. Daha sonra ekranda HOME CONTROL görülecektir Dil seçimi Tüm menü öğeleri İngilizce gösterilir. Diğer mevcut dillerden istediğinizi seçebilirsiniz. Bunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz: Menüye erişim için, menü yukarı ok veya menu aşağı ok tuşuna basın. Ekranda ENTER PIN ibaresi görülecektir.

11 4-hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimiiçin bakınız 8.3). Her hane girişinde ekranda bir * belirecektir. PIN kodu doğru şekilde girildiğinde ilk menü öğesi (1. INSTALL) göstergede görülecektir. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak 7 nolu Options menü öğesine gidiniz. OK tuşuna basarak bu öğeyi seçiniz. Nümerik giriş tuşarında 7 ye basarak direkt olarak ta bu öğeye gidebilirsiniz. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak LANGUAGES altmenü öğesi üzerine geliniz. Bu altmenü öğesini seçmek için OK tuşuna baınız. Dil seçimi için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanınız ve istediğiniz dili ekranda görünüz. Teyid için OK tuşuna basınız. Önce Clear tuşuna ve daha sonra menüden çıkmak için 1 (=Yes) tuşuna basınız. Dikkat: Bu kılavuzda yalnızca İngilizce menü öğelerini kullanılmıştır.

12 2.3.2 İngilizce Menü İngilizce menüdeki öğeler şunlardır: 1. INSTALL Sensör ekleme ve çıkarma ve uzaktan kumandalar. 2. SET CLOCK Saat ayarı (5.1). 3. PHONE NUMS Telefon numaralarının kaydı (5.2). Submenu (Altmenü): PHONE 1 PHONE 2 PHONE 3 PHONE 4 PHONE 5 PHONE 6 4. MESSAGE Kendi dilinizde sözlü mesaj kaydı ve kontrolu (5.3). Submenu (Altmenü): 1. RECORD Kendi dilinizdeki mesajın kaydı 2. REPLAY (TEKRAR) Kendi dilinizdeki mesajın dinlenmesi 5. NEW PIN (PIN kodunuzun değiştirilmesi) (8.3). 6. MEMORY CLEAR Tüm sensörleri, kumandaları, zamanlayıcıları ve ayarları sıfırlar (8.2). Submenu (Altmenü): CLEAR ALL SENSORS Kayıtlı sensörün çıkarılması. CLEAR ALL REMOTES Kayıtlı bir uzaktan kumandayı çıkarır. CLEAR ALL TIMERS Bir defada tüm zamanlama ayarlarını kaldırır. MASTER RESET Belleği siler. 7. OPTIONS (Opsiyonlar) Submenu: CHIME - CHIME ON/CHIME OFF Sistem kapandığında Chime on/off (9.2). Chime (din-don) açıldığında göstergede " " sembolü gösterilir. SIREN - SIREN ON/SIREN OFF Sessiz alarm özelliğinin kapatılması (9.1). HOUSECODE Ev otomasyon fonksiyonları için HouseCode değişikliği yapılması (10.6). UNITCODE Ev otomasyon fonksiyonları için UnitCode değişikliği yapılması (10.6). ANSWER TYPE ANSWER ON/ANSWER OFF/VOICE MAIL (11.2). SENSOR MODE Sensörlerin acil durum sensörü olarak kullanılması. Bakınız (9.5). LANGUAGE ENGLISH/ FRANÇAIS/ DEUTSCH/ NEDERLANDS/ ITALIANO/ ESPANOL/ PORTUGUES/ SVENSKA/ ROMANA/ TÜRKÇE. 8. DELAYS (GECİKMELER) Submenu (Altmenü): ENTRY DELAY Eve girdikten sonra sistemi kapatmak için izin verilen gereken zaman (8.1). EXIT DELAY Evden ayrılırken sistem devreye sokulmadan önce gerekli zaman (8.1). DIAL DELAY Alarm durumunda sistem arama yapmadan beklenecek süre (8.1). ANSWER DELAY Numara çevrildiğinde sistem telefonu açmadan önceki gecikme (8.1). 9. SET TIMER (Zamanlayıcı Ayarı) Submenu (Altmenü): NEW TIMER Yeni bir zamanlayıcı ayarlamak (7.8).

13 3. Uzaktan kumandaların enstelasyonu 3.1 Anahtarlık kumanda KR21 1. KONTROL İNDİKATÖRÜ Butonlara basıldığında uzaktan kumandanın radyo sinyalleri göndermesi durumunda ışık verir. İndikatör ışığı parlaklığı yetersiz ise pillerin değiştirilmesi gerekir. 2. ARM (Alarmı kur) Alarmı Arm Away modunda (tüm sensörler aktif) kurar. 3. DISARM (Alarmı kaldır) Güvenlik sistemini kapatır (devre dışı bırakır). 4. LIGHTS ON (Işıkları aç) Işık modüllerinizi açık komuma anahtarlar (7.5). 5. LIGHTS OFF (Işıkları kapa) Işık modüllerinizi kapalı konuma anahtarlar (7.5) PANIC (Panik) 7 ve 8 nolu kırmızı butonlara birlikte basılması halinde panik alarm devreye girer (6.2). 9. PİL KOMPARTMANI Uzaktan kumandada pil kompartmanı bulunabilir Using the Key Chain Remote Control 1. PİLLER Yeni bir KR21 tam şarjlı pillere sahiptir. 2. KR21 AKTİVASYONU Uzaktan kumandanızdaki ARM Butonunu 4 saniye süreyle basılı tutun. Butonu serbest bırakın. Uzaktan kumanda şimdi başka eşi olmayan tek bir kod seçmiştir ki bu kod konsolunuza kaydedilebilir. ARM butonuna basıldığında LED bir kaç kez yanıp sönecektir. LED ışığı sürekli olarak yandığında KR21 yeniden aktive edilmelidir Anahtarlık Kumanda Ünitesinin Sisteme Kaydedilmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. Göstergede bu kez INSTALL ZONE görülecektir. 5. Anahtarlık kumandasında ARM tuşuna basınız. Teyid için konsoldan bip işitilecektir.

14 Göstergede ise RMOT 1 SET okunacaktır. Kurulum gerektiren birden çok sayıda uzaktan kumandanız varsa, bunlar RMOT 2 SET, RMOT 3 SET, RMOT 16 SET şeklinde kaydedilecektir. Bir sisteme en çok 16 adet uzaktan kumanda kaydedilebilir. 6. Kaydetmek istediğiniz her uzaktan kumanda için 5. adımı tekrarlayınız. 7. Ana menüye dönmek için CLEAR tuşuna basın. Menüden çıkmak için bir kez daha CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Daha önce kayıtları yapılarak sistem konsolu ile eşlendirilmiş olan uzaktan kumandalar menüden çıkarılabilir, bu özellikle uzaktan kumandanın kaybolması halinde gerekli olur. Bu yöntem 8.2 de açıklanmıştır. Pillerin değiştirilmesi hakkındaki bilgiler için bölüm 12 okunmalıdır. 3.2 SH624 Uzaktan Kumanda (TotalGuard kitinde standard, SafeGuard kitinde isteğe bağlı) 1. PANIC Bu kırmızı tuşla sesli panik alarm derhal devreye girer. 2. KONTROL İNDİKATÖRÜ Butonlara basıldığında uzaktan kumandanın radyo sinyalleri göndermesi durumunda ışık verir. İndikatör ışığı parlaklığı yetersiz ise pillerin değiştirilmesi gerekir. 3. KONTROL TUŞLARI Güvenlik sisteminin çalışması için ve yardımcı kontrol fonksiyonları için (bakınız 7.6). 4. DİMER TUŞU (bakınız 7.6) 5. MOD ANAHTARI

15 Güvenlik fonksiyonlarını kullanmak için Mod anahtarını SEC konumuna getirin. 1 ve 2 ye getirilmesi hali için paragraf 7.6 okunmalıdır ANAHTAR SEC KONUMUNDA İKEN: ARM HOME: Güvenlik sistemi kısmen aktive edilir. Tüm kapı pencere sensörleri aktive edilir, hareket dedektörleri devre dışı bırakılır. ARM AWAY: Güvenlik sistemi tam olarak aktive edilir. Tüm sensörler devrededir. DISARM: Güvenlik sistemi devre dışı bırakılır. 6. HOUSECODE ANAHTARI Şimdilik anahtarı A konumunda bırakın (daha fazla bilgi için bakınz 10.6) Çok İşlevli Kumandanın Kullanılması 1. PİLLERİN TAKILMASI ÖNEMLİ: Pilleri takarken, mod seçim anahtarı 2 ye getirilmiş olmamalıdır! Uzaktan kumandanın arkasındaki pil kompartmanını açın ve pilleri yerleştirin (4 adet AAA, alkaline). Pil polaritelerinin doğruluğunu kontrol etmeyi untmayın. Pil kompartmanını kapatın. 2. SH624 AKTİVASYON PANİK tuşuna basın SH624 Kumandanın Sisteme Kaydedilmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. Göstergede bu kez INSTALL ZONE görülecektir. 5. Mod seçim anahtarını SEC konumuna getiriniz. Kumandada ARM HOME tuşuna basınız. Teyid için konsoldan bip işitilecektir. Göstergede ise RMOT 2 SET okunacaktır. -- Kurulum gerektiren birden çok sayıda uzaktan kumandanız varsa, bunlar RMOT 3 SET, RMOT 4 SET, RMOT 16 SET şeklinde kaydedilecektir. Bir sisteme en çok 16 adet uzaktan kumanda kaydedilebilir. 6. Kaydetmek istediğiniz her uzaktan kumanda için 5. adımı tekrarlayınız. 7. Ana menüye dönmek için CLEAR tuşuna basın. Menüden çıkmak için bir kez daha CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Pillerin değişimi ile ilgili bilgi için bölüm 12 okunmalıdır.

16 4. Sensörlerin kurulumu 4. Kapı/Pencere sensörü DS90 1. Gönderici bölüm. 2. Mıknatıs kontak. 3. Kontrol İndikatörü Sinyal gönderildiğinde ışık verir. 4. Sensörü açmak için vida. 5. Giriş gecikmeleri için anahtar. 6. Ekstra telli kontak giriş için bağlantı (9.4). 7. Pil yuvası. 8. Sensör montajı için vida deliği. 9. Tamper kontak DS90 Kapı/Pencere sensörünün montajı 1. Vidayı (4) söküp üst kapağı açın. Gönderici parçayı kapı veya pencere çerçevesine uygun şekilde monte edin. Kapağı henüz kapatmayın, açık bırakın. 2. Mıknatıs kontağı kapı veya pencerenizin hareketli kısmına monte edin. Gönderici bölümün (kapağın üzerinde) ve mıknatıs kontağın üzerindeki ok işaretlerinin kapı veya pencere kapatıldığında birbirleri ile karşı karşı geldiğinden emin olun (aradaki mesafe en çok 4mm olmalıdır). Kapı veya pencere çerçevesi biraz içeri gömülü ise gönderici bölüm ile mıknatıs 90 derece açı ile de yerleştirilebilir. Sensör için kesin bir yer belirlediğinizde magneti de kitin içinde bulunan vidalarla sabitlemenizi salık veririz. Aluminyum/sentetik çerçeveler Sensörü olbildiğince yükseğe yerleştirin: Bu size en iyi algılamayı sağlar. Gönderici ünite ile

17 mıknatıs için yer işaretleyin. Mıknatısı doğrudan metal yüzeye yerleştirmeyin. Metal veya metal üzerine sentetik kaplı çerçeveler olması durumunda çerçeve ile mıknatıs arasına ahşap veya plastik bir parça (min. 5mm) koyun. Metal çerçeveli kapı veya pencereler kapalıyken sensör ana gövde ile mıknatıs arası mesafe en çok 3mm olmalıdır. Kayan kapı ve pencereler Kayan kapı ve pencerelerde sensör ve maıknatıs birbiri üzerinden yatay olarak kayacak şekilde kullanılamaz. Sensör ve mıknatıs her durumda birbirine dikey olarak yaklaşacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır Kapı/Pencere Sensörünün Kullanılması 1. Gönderici üniteyi henüz açmadı iseniz, lütfen şimdi vidasını (4) söküp açınız. 2. Pilleri (2 adet AAA, alkaline) pil yuvasına yerleştirin. Polaritenin (+/-) doğru olmasına dikkat edin. 3. Giriş gecikme için anahtarı (5), sensör pencereye monte edilecekse MIN, kapıya monte edilecekse MAX konumuna alın. Anahtar MAX konumuna getirilirse, kapıyı açıp tekrar kapamak için biraz zamana (standart ayar 30 saniye) sahip olursunuz. Eve girip alarmı kapatmanız için konmuş bu gecikme süresi değiştirilebilir (see 8.1). Eğer anında alarm istiyorsanız (örneğin arkakapıda) o zaman anahtar MIN konumuna alınmalıdır. 4. Gönderici ünitedeki tamper kontak (9) tuşunu 4 saniye süre ile basılı tutun. Tuşu bırakın. Kapı/pencere sensörü şimdi onu konsolunuza kaydedebileceğiniz yalnız ona ait bir kod seçecektir Kapı/Pencere Sensörünün Kaydedilmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. Göstergede bu kez INSTALL ZONE görülecektir. 5. Sensörün monte edilmiş olduğu kapı ya da pencerenizi açın. Teyid için konsoldan bip sesi işitilecektir. Göstergede ise ZONE 1 SET okunacaktır. Bir sensör için ayrılan bellek alanı, bölge olarak adlandırılır.birden çok sensör kurulumu yapıldığında bu durumda göstergede ZONE 2 SET, ZONE 3 SET, ZONE 30 SET görülecektir. Sensörün atanacağı bölge numarasını siz seçebilirsiniz. Sensörü bölge 3 e atamak isterseniz 5 nolu adımı icra etmeden önce nümerik sayı giriş tuşlarında 3'e basınız.

18 Bu kullanma kılavuzunun sonunda hangi sensörün hangi bölgeyi kapsadığını yazabileceğiniz bir tablo bulunmaktadır. Hangi sensörü hangi bölgeye kaydettiğinizi bu tablya yazmanızı tavsiye ederiz. 6. Kaydetmek istediğiniz her kapı/pencere sensörü için 5. adımı tekrarlayınız. 7. Ana menüye dönmek için CLEAR tuşuna basın. Menüden çıkmak için bir kez daha CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Pillerin değişimi ile ilgili bilgi için bölüm 12 okunmalıdır. 4.2 MS90 Hareket Dedektörü 1. Pil yuvası. 2. Kontrol İndikatörü Sinyal gönderildiğinde ışık verir. 3. TEST tuşu. 4. Duyarlılık anahtarı 1/2 1 nolu konuma alındığında sensör sürekli olarak her algıladığı harekete tepki verecektir; 2 nolu konuma alındığında ise sensörün duyarlılığı azalır, iki hareket algıladıktan sonra tepki verir. 5. Tamper kontağı MS90 Hareket Dedektörünün Montajı Hareket dedektörü ısıl değişimleri algılama vasıtası ile çalışır. Dedektörü ısıtıcı veya klimaya çok yakın konumda monte etmeyiniz. Hareket dedektörü 6~10 metre ve 90 algılama sahasına sahiptir. Özel merceklerden dolayı sensör aşağı doğru bakar. MS90 sensörü daima yerden 180 cm yükseklikte monte ediniz ve yönünü güvenlik altında tutmak istediğiniz alanı kapsayacak şekilde ayarlayınız. Montaj braketi (90 )lik bir açı ile veya doğrudan duvarın karşısına yerleştitilebilir.

19 4.2.2 Hareket Dedektörünün Kullanılması 1. Pil yuvasını açın ve pilleri yerleştirin (2 adet AA, alkaline). 2. TEST (3) tuşunu yaklaşık 4 saniye basılı tutun. The LED bir defa yanıp sönecektir. Tuşu bırakın. LED bu kez iki defa yanıp sönecektir. Hareket dedektörü şu anda konsola kayıt sırasında gereken yalnızca bu sensöre haiz olan kodu seçmiştir. 3. Hareket dedektörünü kayıt esnasında herhangi bir hareket algılamaması için başaşağı durumda yerleştirin. Test modu: Hareket dedektörünüzün yerinin test edilmesi 1. Anahtarı 1 konumuna getiriniz. 2. İndikatör (2) led iki kez yanıp sönünceye kadar TEST (3) tuşuna basınız saniye bekleyin. 4. Sensörün önünde yürüyün. İndikatör led (2) vasıtası ile hareketinizin algıladığını anlayacaksınız. Bu da size sensörü doğru yere yerleştirip yerleştirmediğinizi kontrol etme imkanı verir. 5. Sensörü normal olarak kullanabilmek için TEST tuşuna tekrar basın. İki dakika sonra hareket dedektörü normal kullanım moduna dönecektir Hareket Dedektörünün Kaydedilmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. Göstergede bu kez INSTALL ZONE görülecektir. 5. Hareket dedektörünün TEST tuşuna basın veya önünden geçip bir hareket algılamasını sağlayın. Teyid için konsoldan bip sesi işitilecektir. Göstergede ise ZONE SET okunacaktır. Bir sensör için ayrılan bellek alanı bölge olarak adlandırılır. Birden çok sensör kurulumu yapıldığında bu durumda göstergede ZONE 2 SET, ZONE 3 SET, ZONE 30 SET görülecektir. Sensörün atanacağı bölge numarasını siz seçebilirsiniz. Sensörü bölge 3'e atamak isterseniz 5 nolu adımı icra etmeden önce nümerik sayı giriş tuşlarında 3'e basınız. Bu kullanma kılavuzunun sonunda hangi sensörün hangi bölgeyi kapsadığını yazabileceğiniz bir tablo bulunmaktadır. Hangi sensörü hangi bölgeye kaydettiğinizi bu tablya yazmanızı tavsiye ederiz. 6. Kaydetmek istediğiniz her hareket dedektörü için 5. adımı tekrarlayınız. 7. Ana menüye dönmek için CLEAR tuşuna basın. Menüden çıkmak için bir kez daha CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Pillerin değişimi ile ilgili bilgi için bölüm 12 okunmalıdır.

20 4.3 SD10 / SD90 Duman Dedektörü Marmitek Duman Dedektörü bir yangın olması durumunda size bunu ihbar edecektir. Evde olduğunuzda konsol bünyesindeki siren tetiklenecektir. Güvenlik sisteminiz ile bağlantılı olarak dahili siren, telefon ihbar ve uyarıcı ışıklar devreye girecektir. Bu da size hem optimal bir uyarı sağlayacak hem de çıkışlarınızın iy bir şekilde aydınlatılması imkanı verecektir. Evin dışında olduğunuzda da cep telefonunuzdan bir uyarı alacaksınız. Telefon mesajı size acil durum sensörünün tetiklendiğini ve bunun bir hırsız alarmı olmadığını ihbar eder. Bu kendi sesinizle kaydedeceğiniz bir ekstra mesaj ilave ederek te yapılabilir. Standart mesaj (4 dilde: İngilizce, Almanca, Fransızca ve Hollandaca) alarm konsolunuza önceden programlanmıştır. Güvenlik sisteminizde duman alarmı kullanımı hakkında talimatlar için duman alarmınızın kullanma kitanına başvurun. 5. Güvenlik sistem konsolunun (SC9000) ayarları 5.1 Saatin Ayarlanması 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 2. SET CLOCK öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 2'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Nümerik sayı tuşları vasıtası ile yeni saati (24 saat üzerinden) giriniz, daha onra OK tuşuna basınız. Göstergede INSTALL ibaresi görülecektir. 6. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Saati girerken CLEAR tuşuna basarsanız girmiş olduğunuz saat silinecektir.

21 5.2 Telefon numaralarının kaydedilmesi Marmitek SC9000 konsol telefon arayabilecek şekilde donatılmıştır. Alarm durumunda 6 adet telefon numarasına kadar arama yapılabilir. Aranan kişiler sizin daha önce kaydetmiş olduğunuz mesajı (5.3) dinleyebilirler. Mesajın telefonu cevaplayan kişi tarafından telefonunda 0 tuşuna basarak teyid edilmesi gerekir. Bu teyid sonucu telefon arayıcı sonraki numaranın aranmasına gerek olmadığını anlar. Örneğin polis imdat gibi acil çağrı numaralarının kullanılması özel izin alınmadıkça yasaktır. Önce girmek istediğiniz telefon numaralarının aranması gereken sırayla bir listesini yapın. ISDN telefon sistemi ile konsola bağlantı yapıldı ise dış hat almak için numaraların önüne bir 0 eklemeniz gerekebilir. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 3. PHONE NUMS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 3'e basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak telefon numarasını kaydetmek istediğiniz bellek alanına geliniz (PHONE 1, PHONE 2 PHONE 6). 6. İstediğiniz bellek alanına geldiğinizde OK tuşuna basınız. PHONE 1 alanında iken OK tuşuna basılırsa ekranda SET PH 1 ibaresi görülecektir. 7. Telefon numarasını girin. Numara çevirme sırasında duraksama için OFF tuşunu kullanabilirsiniz (ISDN telefon sisteminde başa koymanız gereken ekstra sıfırla numara arasında duraksama koymak gerekir). Duraksama için ekranda küçük "p" harfi görülecektir. 8. OK tuşuna basınız. Otomatikman bir sonraki bellek alanına gelinecektir. 9. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Telefon numarasını girerken CLEAR tuşuna basarsanız girmiş olduğunuz numara silinecektir. Programlayacağınız numara 6 adetten daha az ise, konsol alarm durumunda bu numaraları bir kaç aramaya çalışacaktır. Teyid alınır alınmaz konsol kayıtlı telefonları aramayı durduracaktır. 5.3 Kendi mesajınızın kaydedilmesi Telefon ihbar için kullanılacak kendi mesajınızı kaydedebilirsiniz. Mesaj süresi en çok 12 saniye olabilir. Mesajın çok kısa olmamasına dikkat ediniz. Çünkü bu mesaj anaons ediliyorken uzun bir sessiz bölüm oluşmasına yol açar. Örneğin: Bu... güvenlik sistemidir. Bu mesajdan sonra evimde ne olduğunu anlamak üzere 0 tuşuna basınız. Lütfen mutabık kaldığımız acil durum planını uygulayınız. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir.

22 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 3. MESSAGE öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 4'e basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. RECORD (KAYDET) için 1 tuşuna basınız. 6. Göstergede PLEASE WAIT (LÜTFEN BEKLEYİN) görülecektir. 7. Göstegede SPEAK NOW (ŞİMDİ KONUŞUN) görüldüğünde mesajınızı kayedebilirsiniz (max. 12 saniye). Mikrofona uzaklık 30 cm den fazla olmamalıdır 8. Kayıttan sonra ekranda tekrar RECORD/REPLAY (KAYDET/DİNLE) menüsü gösterilene kadar bekleyin. 9. REPLAY (DİNLE) için 2 tuşuna basınız, kaydettiğiniz mesajı dinleyeceksiniz. 10. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. 6. Güvenlik sisteminin kullanılması 6.1 Alarmın kurulması Sistemde iki farklı alarm fonksiyonu bulunmaktadır: ARM AWAY (EVDE YOKUM ALARMI): ARM HOME (EVDEYİM ALARMI): Tam alarm. Tüm sensörler aktif. Kısmi alarm. Tüm kapı/pencere sensörleri aktif ancak hareket dedektörleri devre dışı. Bu eviniz dış etkilere karşı koruma altında ancak evin içinde yürümede herhangi bir alarm verilmeyecek anlamına gelir. ARM AWAY (EVDE YOKUM) fonksiyonunun seçilmesi Konsol Yoluyla Konsol üzerindeki ARM AWAY tuşuna basınız. Alarm kısa bir gecikme sonrası aktif duruma geçecektir (gecikme ayarlanbilir, bakınız 8.1 çıkış gecikmesi). Gecikme esnasında aynı perdede çift ton duyacaksınız. Alarm ARM AWAY moduna kurulduktan sonra eve girdiğinizde DS90 kapı/pencere sensörleri (DS90 anahtar MAX konumda) için giriş gecikmesi kullanılacaktır. Bu da konsol alarm vermeden önce alarmı kapamanız için yeterli zamana sahip olduğunuz anlamına gelir. Gecikme süresinin değiştirilmesi ile ilgili olarak, bakınız 8.1.

23 Anahtarlık Kumanda KR21 Vasıtasıyla ARM tuşuna basın. Alarm anında devreye girecektir. Lütfen not ediniz: Alarmı devreye soktuğunuzda ön kapının kapalı olduğundan emin olun. SH624 Kumanda Vasıtasıyla Mod anahtarını SEC pozisyonuna getirin. ARM AWAY tuşuna basın. Alarm derhal devreye girecektir. ARM HOME fonksiyonunu devreye sokmak Konsol Yoluyla Konsolda ARM HOME tuşuna basınız. Alarm derhal devreye girecektir. KR21 Anahtarlık Kumandayla Bu kumandayla ARM HOME fonksiyonu seçilemez. SH624 Kumanda Vasıtasıyla Mod anahtarını SEC konumuna getirin. ARM HOME tuşuna basınız. Alarm derhal devreye girecektir.

24 6.2 Panik alarm Panik alarm güvenlik sistemi devrede olsun olmasın bir acil durum halinde kullanılabilir. Acil durum sensörünün tetiklendiğini ve bir hırsızlık alarmı olmadığını belirten bir telefon mesajı yayınlanabilir. Bu kendi sesinizle kaydedeceğiniz bir mesaj vasıtası ile de yapılabilir. Standart mesaj sisteminize önceden programlanmıştır (4 dil: İngilizce, Almanca, Fransızca, Hollandaca). Panik alarm iki şekilde aktive edilebilir: 1. KR21 Anahtarlık Kumanda Vasıtasıyla Aktivasyon En alttaki iki butona beraberce basılı tutun. Panik alarm hemen tetiklenir. Konsol ayarlarına bağlı olarak siren tetiklenecek veya tetiklenmeyecektir (see 9.1). 2. SH624 Kumanda Vasıtasıyla Aktivasyon Kırmızı renkli PANIC tuşuna basınız. Panik alarm tetiklenir. Konsol ayarlarına bağlı olarak siren tetiklenecek veya tetiklenmeyecektir (see 9.1). 6.3 Alarm devreye girdiğinde ne olur? 1. Siren Konsol bünyesindeki siren tetiklenecektir. Sirenin kapalı olmasını tercih edebilirsiniz (sessiz alarm, bakınız 9.1). Eğer konsol enerji kesik iken pil ile çalışıyorsa, pili tüketmemek için siren kullanılmayacaktır. 2. The telefon arama İlk telefon numarasının son hanesi çevrildikten sonra, sesli mesaj anons edilir ve bir kaç kez tekrarlanır. Çağrı 0 tuşuna basılarak cevaplanırsa, konsol telefon arama işlemini durdurur. Çağrı cevaplanmazsa 6 adet numaranın ikinciden altıncıya kadar numaralar bunlardan biri tarafından 0 tuşuna basılarak çağrının alındığına ilişkin teyid gelene kadar sırayla aranır. Çağrıyı alan kişi bir dakikaya kadar evde ne olduğunu dinleyebilir. Siren sizin dinleme yaptığınız sırada kapanacaktır. Konsol alarma kurulu olarak kalacaktır. Alarm tekrar meydana gelirse, telefon arama tekrar aktive olur.

25 6.4 Alarmın Kaldırılması Uzaktan kumandanızda DISARM tuşuna basınız. Gösterge alarma sebep olan bölgeyi gösterecektir. Bu mesajı kaldırmak için önce ARM ve daha sonra DISARM tuşuna basınız. Alarm bunun dışında konsol üzerindeki nümerik tuşlardan PIN kodunuz girilerek kaldırılabilir. PIN kodunuz girildikten sonra göstergede DISARMED ibaresi görülecektir. 6.5 Hata Mesajları Eğer göstergede yavaşça yanıp sönen bir zon numarası varsa bu sistemin o sensörle ilgili bir sorun gördüğü anlamına gelir. Muhtemel sebepler olarak pillerin boşalması (bakınız bölüm 12), sinyal sahası problemleri (1.2) veya sensör karıştırma/açılma gösterilebilir. Konsol açıldıktan sonra tüm sensörlerin statüsü kontrol edilir. Bir problem bulunursa, çift sesten oluşan bir problem sinyal sesi duyacaksınız. Bir sensörde (örneğin bölge 9) problem varsa, göstergede bir mesaj verilecektir. Bir açık pencere veya kapı: OPEN ZONE 9 Bir tamper (cihaz kurcalama) mesajı: TAMPER ZONE 9 Boş pil veya sinyal sahası problemi: PROBLEM ZONE 9 Tamper problemini sistemi açmadan önce çözmeniz gerekir. (örneğin konsolda üst kapağı kapatarak) Hem konsol hem de DS90 ve MS90 sensörler bir tamper kontak ile donatılmışlardır. Alarm aktif iken herhangi bir kimse konsolun veya sensörü açmayı denerse alarm tetiklenecektir. Alarm aktif değil ise, bu durumda konsol göstergesinde bir hata mesajı göreceksiniz. Diğer tüm hallerde ilgili sensör pasif kalmasını seçebilirsiniz (bypass ile dikkate almayabilirsiniz). Hata mesajı gösteriliyorken CLEAR tuşuna basmanız ve alarmı tekrar aktive etmeniz gerekir. İlgili sensörün bölge indikatörü şimdi hızlı bir şekilde yanıp sönecektir. Hataya sebebiyet veren daha başka sensör varsa, bir sonraki sensörle ilgili bilgi gösterilecektir. Bypass (atlama işlevi) siz alarmı devre dışı yapıncaya kadar geçerlidir.

26 7. Koruma ve Rahatlık - Ev Otomasyonu 7.1 Giriş Siz ister evinizde ister dışarıda olun, Marmitek Ev Otomasyonu evinizi daha yaşanılır ve rahat kılar, enerji tasarrufu sağlar ve güvenliğinize katkı verir. Bazı insanlar için Ev Otomasyonu TV için kullandığı kumanda ile ışıklarını ayarlamak anlamına gelir; bazıları içinse yaşam tarzlarının tamamı ile kompüterize edilmesidir. Marmitek size istediğinizi veriyor. Marmitek sistemi evinizin güvenliğini sağlayacak fonksiyonlarla donatılmıştır. Sistem ayrıca siz aslında dışarıda iken sanki evdeymişsiniz gibi evinizin ışıklarını kontrol etmek için akıllı işlem yeteneğine sahiptir. Marmitek X-10 teknolojisi size bazı rahatlık sağlayıcı fonksiyonlar sunar. Örneğin Marmitek Lamba/Dimer modüllerine bağlı lambalarınızı ister konsolunuzdaki nümerik tuşlarla isterseniz uzaktan kumanda ile kontrol edebilirsiniz. Sistem tarafından kontrol edilen her lamba Marmitek X-10 modül ile çalıştırılmalıdır. TotalGuard seti içerisindeki LM12 Lamba/Dimer Modülü böyle bir modüldür (SafeGuard için opsiyoneldir, ayrıca satın alınmalıdır). Bu modüller son derece kolay kulanımlı tak-çalıştır ve ayrıca temin edilebilecek ürünlerdir; böylece sisteminizi istediğiniz oranda büyütebilirsiniz. Marmitek Tak-Çalıştır modüllerin bazıları aşağıda gösterilmiştir: LM12 Lamba/Dimer Modülü (Priz tipi ışık aç-kapa ve dimer modülü). AM12 Cihaz/Anahtar Modülü (Priz tipi elektrikli alet ve ışık aç-kapa modülü). LM15 Vida soketli Lamba Modülü. Daha fazla bilgi satış noktasından veya internet sitemizden alınabilir.

27 7.2 Modüllerin adreslenmesi Her Marmitek X-10 modülü için ayarlanabilir bir adres vardır. Bu adres bir HOUSECODE (A-P) ve bir UNITCODE'tan (1-16) oluşur. Tüm modüllerinizin HOUSECODE ayarı aynı olmalıdır (tüm HOUSECODE'ları A'ya getiriniz, daha fazla bilgi için bakınız 10.6). UNITCODE ile her modüle bir numara vereceksiniz, böylelikle bu modülü bireysel olarak kontrol edebilirsiniz (konsolunuzdaki nümerik tuşlardan veya SH624 kumanda ile). 7.3 LM12 Lamba/Dimer Modülün Enstelasyonu (TotalGuard'ta standart, SafeGuard'ta isteğe bağlı) 1. HOUSECODE anahtarı Sistem adresini seçmek içindir. Anahtarı A'ya getirip bırakın. 2. UNITCODE SWITCH Modül numarasını seçmek içindir. Anahtarı 1'e getirip bırakın. 3. DUVAR PRİZİ Açıp kapamak istediğiniz lambanın kullanılacağı modülü takacaksınız SİGORTA 2 Sigorta aşırı güç çekme durumuna karşı lamba/dimer modülünü korur. Sigorta atarsa, tamamen aynı tip ve değerde yenisi ile değiştirilmelidir. 4 3 LM12 MODÜLÜNÜN ENSTELASYONU: Lamba/dimer modülünü duvarda boş bir prize takın ve daha sonra lambanızın (40~300W) fişini modüle takın. Herhangi bir hasarı önlemek için, akkor telli veya halojen ampul dışında başka tür (floresan, enerji tasarruflu lamba vb) bir lamba kullanmayın. Bu tür lambalar için AM12 Cihaz/Anahtar modülü veya LM15 daha uygundur. 7.4 Lamba/Dimer Modüllerinin Alarm Fonksiyonu Sistem konsol vasıtasıyla açıldığında, A1 ve A2'deki lambalar çıkış gecikmesi müddetince yanık kalacaktır. Alarm aktif hale geçer geçmez, lambalar sönecektir. Alarm kumanda vasıtasıyla aktive edildiğinde, lambalar alarmın aktive edildiğini göstermek üzere hızlı bir şekilde yanacak ve sönecektir (araç alarm sistemlerine benzer şekilde). Alarm durumunda A1 ve A2 adresli lamba/dimer modüllerine bağlı lambalar yanıp sönmeye başlar. 4 dakika sonra sürekli yanık kalırlar.

28 7.5 KR21 Anahtarlık Kumandanın Işık Fonksiyonları Uzaktan aç-kapa ve dimer fonksiyonu. Tedirgin edici bir ses duyduğunuzda yatak odanızdan bahçe ışıklarını açabilirsiniz. LIGHTS ON tuşuna basınız. A1 ve A2 ile adreslenmiş lambalar yanacaktır. LIGHTS OFF tuşuna basınız. A1 ve A2 ile adreslenmiş lambalar sönecektir. 7.6 SH624 Kumanda Fonksiyonları Işıklarınızı uzaktan açar kapar ve kısabilir. Tedirgin eden bir ses dudyduğunuzda yatak odanızdan bahçe ışıklarını açabilirsiniz. Mod Anahtar (4) Ayarları: En alttaki beş adet tuş (1) uygun adreslerdeki (unitcodes 1-5) Marmitek X-10 modüllerini açıp kapatmak için kullanılır. Yeşil tuş (3) bir lamba/dimer modülüne bağlı olan lambanın ışığını kısmak için kullanılır. ALL LIGHTS ON (2): Bu tuşa basılırsa tüm lamba/dimer modülleri açılır. ALL LIGHTS OFF (2): Bu tuşa basılırsa tüm modüller (hem lamba ve hem de cihaz modülleri) kapanır. MOD ANAHTARI 1 KONUMUNDA İKEN: : Uygun adresteki (UnitCodes 1-8) Marmitek X-10 ev otomasyon modüllerini anahtarlayabilirsiniz. MOD ANAHTARI 2 KONUMUNDA İKEN: : Uygun adresteki (UnitCodes 9-16) Marmitek X-10 ev otomasyon modüllerini anahtarlayabilirsiniz. Şu an için HouseCode anahtarını (5) A'ya konumlanmış olarak bırakın (daha fazla bilgi için, bakınız 10.6) 7.7 Güvenlik konsolunun konfora yönelik fonksiyonları Modülleri konsolu kullanarak ta kontrol edebilirsiniz. Ekranda menü gözükmüyor ise, konsol EV KONTROL modundadır. Göstergede HOME CONTROL ibaresi görülür. UnitCode 1 olarak seçilmiş modülü kontrol etmek için, önce 1, daha sonra ON veya OFF tuşuna basınız. Modül 12 kontrol edilecekse, önce 1, sonra 2 ve daha sonra ON veya OFF tuşuna basınız.

29 7.8 Zamanlayıcının ayarlanması Işıkları daha önce programlanmış zamanlarda açabilirsiniz, böylece sanki evde olduğunuz izlenimi doğar. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 9. SET TIMER öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 9'a basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Göstergede NEW TIMER ibaresi görülecektir. OK tuşuna basınız. Önceden kaydetmiş olduğunuz zamanlayıcıları görmek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanınız. Toplam 12 adet zamanlayıcının tamamı ayarlanmadıkça en üst menü öğesi NEW TIMER (yeni zamanlayıcı) dır. 6. Göstergede UNIT NUMBER görülecektir. Nümerik tuşları kullanarak istediğiniz modülün UNITCODE numarasını (1-16) giriniz. Örneğin: 12 girerseniz, gösterge TIMER 12 ON gösterir. En alttaki satırda " : " görülecektir. 7. Işıklarınızın açılmasını istediğiniz saati (24 saat üzerinden) giriniz. Hata yaparsanız, CLEAR tuşuna basınız. Yalnızca ışıkların açılması gereken saati girmek istiyorsanız ON tuşuna basınız. 8 OK tuşuna basınız. Göstergede bu kez TIMER 12 OFF görülecektir. En alt satırda ise " : " bulunur. 9. Işıklarınızın kapanmasını istediğiniz saati (24 saat üzerinden) giriniz. Hata yaparsanız, CLEAR tuşuna basınız. Kapanma saatini girmek istemiyorsanız OK tuşuna basınız. 10. Göstergenin en alt satırında şimdi 1. DAILY ibaresi görülecektir. 11. Aşağıdaki öğelerden birisini seçmek için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanınız: 1. DAILY (GÜNLÜK): Zamanlayıcı ayarı günlük olarak icra edilir. 2. ONCE ONLY (YALNIZCA BİR DEFA): Zamanlayıcı ayarı yalnızca bugün kullanılır. 3. RANDOM (RASGELE): Zamanlayıcı ayarı günlük olarak icra edilir, ancak girilmiş olan saat kendiliğinden değişikliğe uğrar (saati 20:30 olarak girdiyseniz, saat 20:00 ve 20:59 arasında herhangi bir saat olarak işleme girecektir) 4. ARMED ONLY (YALNIZ ALARM HALİNDE): Zamanlayıcı ayarları yalnız sistem ARMED AWAY modunda iken icra edilecektir. 12. Tercihinizi yaptığının öğenin üzerine geldiğinizde OK tuşuna basınız. Göstergede şimdi NEW TIMER ibaresi görülecektir. 13. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz.

30 7.9 Zamanlayıcı ayarlarını silmek 1 Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 9. SET TIMER öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 9'a basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Göstergede NEW TIMER ibaresi görülecektir. 6. Daha önce ayarlamış olduğunuz zamanlayıcıları görmek için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanın. Zamanlayıcılar ekranda aşağıdaki formatta görülecektir: 12 ON 12:40 OFF 18:30 7. Zamanlayıcı gösterilirken, CLEAR tuşuna basarsanız zamanlayıcıyı silmiş olursunuz. 8. Yaptığınız seçimi (CLEAR TIMER) teyid etmeniz gerekir. Evet için 1'e, hayır için 2'ye basın. 9. Menüden çıkmak için tekrar CLEAR tuşuna basınız.

31 8. Gelişmiş sistem fonksiyonları 8.1 Gecikmelerin ayarlanması DELAYS menüsü vasıtası ile bir gecikme değeri ayarı yapabilirsiniz: ENTRY DELAY (GİRİŞ GECİKMESİ) Alarmı kapatmanız için eve girdikten sonra size tanınan süredir (fabrika ayarı 30 saniye) EXIT DELAY (ÇIKIŞ GECİKMESİ) Alarmın devreye girmesi için evinizden çıkarken size tanınan süredir (fabrika ayarı 60 saniye) ANSWER DELAY (CEVAP GECİKMESİ) Sistem arandığında sistemin telefonu açmadan önce beklediği süredir (11.2, fabrika ayarı 5 saniye) DIAL DELAY (ÇEVİRME GECİKMESİ) Alarm halinde sistemin arama yapmadan önceki (yaptıktan sonraki???) gecikme süresidir (fabrika ayarı 30 saniye) Gecikmelerin ayarlanması: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 8. DELAYS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 8'e basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. ENTRY DELAY, EXIT DELAY, ANSWER DELAY veya DIAL DELAY seçeneklerinden birini seçiniz ve OK tşuna basınız. 6. İhtiyaç duyulan zamanı (1-99 saniye) giriniz. OK tuşuna basınız. Girilen değeri silmek için CLEAR tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız. Entry Delay (Giriş gecikmesi), MAX konumuna ayarlanmış olması şartıyla yalnızca DS90 Kapı/Pencere sensörü için çalışır. MS90 hareket dedektörü gecikmesiz cevap verecektir. 8.2 Güvenlik sistemi hafızasının sıfırlanması Sensörleri, uzaktan kumandaları, zamanlayıcıları veya yapılmış tüm ayarları MEMORY CLEAR menüsü vasıtası ile silebilirsiniz. PIN kodu asla silinmez. Bu kod ancak yalnızca Yetkili Servis Merkezi tarafından silinebilir. 1 Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 6. MEMORY CLEAR öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 6'ya basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. CLEAR ALL SENSORS, CLEAR ALL REMOTES, CLEAR ALL TIMERS veya MASTER RESET öğesini seçiniz.

32 6. Şimdi ekranda CONFIRM CLR teyid ibaresi görülecektir. Evet için 1, hayır için 2 tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. CLEAR ALL SENSORS CLEAR ALL REMOTES CLEAR ALL TIMERS MASTER RESET Bir sensörün kaydının silinmesi. Bir uzaktan kumanda veya SD10 duman dedektörünün kaydının silinmesi. Yapılmış tüm zamanlayıcı ayarlarının silinmesi. Belleğin komple silinmesi 8.3 Erişim (PIN) kodunun değiştirilmesi Erişim kodu sizin gizli kişisel kodunuzdur. Bu kodu değiştirdikten sonra, konsolda yapılmış olan ayarlara yalnızca siz erişebilirsiniz. Bu kodu ayrıca konsoldaki nümerik tuşlardan alarmı kaldırmak için girersiniz. Kodu hatırlayacağınızdan emin olun, çünkü bu kodu fabrika ayarına (0000) yalnızca yetkili servis alabilir. Konsolu sıfırlamak için servise para ödemeniz gerekir. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 5. NEW PIN öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 5'e basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yeni PIN kodunuzu (4 hane) giriniz. Yeni PIN göstergede görülebilir. Girdiğiniz PIN kodunun doğruluğunu kontrol ettikten sonra OK tuşuna basınız. 6. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. 9. Gelişmiş güvenlik fonksiyonları 9.1 Sessiz alarm için sirenin pasifize edilmesi Güvenlik sisteminizde alarmı siren sesi kapalı olarak kurabilirsiniz (yalnızca telefon ve ışık ihbarı ile alarm verilebilir) Bir hırsızlık durumunda, konsol bünyesindeki siren sessiz kalacaktır (yani, şayet var ise konsol dışındaki diğer sirenler hala çalışır vaziyette olur). Fabrika ayarlarında siren ayarı açıktır. 1 Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak ekranda SIREN öğesini görünüz. Bu öğeyi seçmek için OK tuşuna basınız. 6. SIREN ON (siren açık) için 1, SIREN OFF (siren kapalı) için 2 tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz.

33 9.2 Din-don zilin Aktivasyonu Konsol alam kapalı olduğunda kapı/pencere sensörü yerleştirilmiş bir kapı açıldığında bir din-don uyarısı verebilir. Bu size evinize birisinin girdiğini veya küçük cocuğunuzun bir kapı aytığını size ihbar eder. Bu fonksiyon sistem fabrika ayarlarında aktive edilmiştir. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak ekranda CHIME öğesini görünüz. Bu öğeyi seçmek için OK tuşuna basınız. 6. CHIME ON (din-don açık) için 1, SIREN OFF (din-don kapalı) için 2 tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. 8. Ekranda bir not (aşağı ok) görürseniz, din-don aktive edilmiş demektir. Din-don fonksiyonu ayrıca 31 ve 32 nolu bölgedeki telli girişler için de çalışır nolu telli giriş bölgesi din-don fonksiyonu daima çalışır ve bu özellik iptal edilemez. Din-don sesi duymak istemediğiniz girişler için konsol telli girişlerin değil, kapı pencere sensörlerindeki telli girişleri kullanabilirsiniz. 9.3 Telli girişlerin kullanılması SC9000 konsol iki adet telli sensör girişine sahiptir. Bu sensörlerin NC (Normalde kapalı kontak) olarak seçilmeleri gerekir. Ayrıca bu girişler serbest kontak girişleri olup herhangi bir voltaj uygulanmamalıdır. Telli Sensörün Bağlanması: 1. Konsolun üst kapağını açınız. 2. İki adet telli giriş terminali göreceksiniz. 3. Terminaldeki tel köprüyü çıkarıp sensörünüzü kontak uçlarını bağlayın (normalde kapalı serbest kontak) 4. Konsolun kapağını kapatın ve TAMPER (kurcalama) yazısının göstergeden silinmesi için PIN kodunuzu girin. 5. Telli sensör şu anda kullanıma hazırdır. Soldaki iki vida bölge 32, sağdaki iki vida bölge 31'dir.

34 9.4 DS90 Kapı/Pencere sensörlerine telli sensör eklenmesi DS90 Kapı/Pencere sensörü ekstra telli sensör bağlamak için bir kontak girişine sahiptir. Bu kontak girişine NC tipi (normalde kapalı) kontağa sahip sensörler bağlanmalıdır ve sensörün kontak girişlerinde herhangi bir voltaj olmamalıdır (voltaj bulunmayan serbest kontak). Bir kaç örnek: Bir pencereyi çoklu magnetik kontak bağlantısı ile güvence altına almak. Marmitek sisteme ekstra sensör eklemek, örneğin duman dedektörleri, sıcaklık sensörleri, elektrik kesinti sensörleri, vs. 1. DS90 ana üniteyi vidasını çıkarıp açınız. 2. Telli sensör (2) terminalindeki tel köprüyü çıkarın. 3. Sensörünüzü bağlayın. Telli kontak girişinin konsolda kendi bölgesi vardır. Kontağınızı 4.1.3'teki işlemlerle kaydedebilirsiniz (bir sensörün kaydedilmesi, adım 5 te sensörle alarmın aktive edilmesi). DS90'daki MIN/MAX anahtar konumlandırması hem magnetik kontak hem de telli sensör için geçerlidir. 9.5 Acil durum sensörleri (her modda) Güvenlik sisteminiz sisteme kayıtlı herhangi sensörünüzü acil durum sensörü olarak atamanıza imkan verir. Bir acil durum sensörü alarm kurulu olmadığında da alarmı aktive eder. Bir acil durum sensörü alarmı tetiklediğinde, kaydetmiş olduğunuz mesajdan önce Alarm cause by emergency sensor cümlesini duyarsınız. Bir kaç örnek: Konsolun telli girişine bağlanacak bir panik butonu. Hiç bir zaman açılmaması gereken bir kapı veya pencere. Belli bir değer veya seviyenin aşıldığında sizi uyaran bir sıcaklık veya seviye sensörü. Bir sensörün dönüştürülmesi: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Ekranda SENSOR MODE menü öğesini görene kadar yukarı aşağı ok tuşlarını kullanınız. OK tuşuna basarak bu menü öğesini seçiniz. 6. Ekranda şimdi SET ALWAYS SENSORS ibaresi görülecektir. Göstergenizde (üst ve altta) hangi bölge ve sensörlerin kayıtlı olduğu görülecektir.

35 7. Bölge 31 acil durum sensörüne çevrilecekse, konsolda nümerik tuşlardan 31 girip OK tuşuna basınız. Bölge no 31 yanıp sönmeye başlayacaktır. 8. Ayrıca bölge 5 acil durum sensörü olarak atanacaksa, bu kez nümerik tuşlardan 5 girip OK tuşuna basınız. Bölge no 5 yanıp sönmeye başlayacaktır. 9. Bölge 31 tekrar normal sensör haline dönüştürülmek istenirse yine nümerrik tuşlardan 31 girip OK tuşuna basın. Bölge 31'in yanıp sönmesi duracaktır. 10. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız. Mesajın gecikmesiz olarak geçilmesini isterseniz DS90 Kapı/Pencere sensöründe mod anahtarını MIN konumunda olduğundan emin olun (bakınız 8.1). 9.6 Bir Kapı/Pencere sensörünün kaydının silinmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. 5. Nümerik tuşlardan silmek istediğiniz bölge numarasını girin ve CLEAR tuşuna basın. 6. Ekranda CLEAR ZONE 1. YES 2. NO yazılacak ve teyidiniz istenecektir. 7. Bölgeyi silmek için 1'e basınız. Göstergeden ilgili bölge numarası silinecektir. 8. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Bölge 31 ve 32 silinemezler. 9.7 Bir Hareket Dedektörünün Kaydının Silinmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. 5. Nümerik tuşlardan silmek istediğiniz bölge numarasını girin ve CLEAR tuşuna basın. 6. Ekranda CLEAR ZONE 1. YES 2. NO yazılacak ve teyidiniz istenecektir. 7. Bölgeyi silmek için 1'e basınız. Göstergeden ilgili bölge numarası silinecektir. 8. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız. Bölge 31 ve 32 silinemezler.

36 10. Gelişmiş Ev Otomasyon fonksiyonları Bölüm 7'de Marmitek X-10 Ev Otomasyonu özelliklerinin nasıl kullanıldığını öğrendiniz. Ancak hepsi bu kadar değil, dahası var. Marmitek'te şimdiye kadar tarif edilen tak-çalıştır modüller dışında çok geniş yelpazede anahtarlar, güneş ente anahtarları, uzaktamn kumandalar ve güvenlik sisteminizle kombine edilebilecek özel modüller bulabilirsiniz. Bu modüller ile kullandığınız güvenlik sistemi vasıtası ile elektrikle çalışan hemen hemen her şeyi kontrol edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için internet sitemizi ziyaret ediniz. Sisteminiz, Marmitek X-10 teknolojisi bir kaç ekstra standart fonksiyona sahiptir: 10.1 Güvenlik sisteminizin statüsünün kontrolu Bir Marmitek X-10 modülünün adresini B1 olarak set ediniz. Bu ev otomasyon modülü artık güvenlik sisteminiz çalıştırılır çalıştırılmaz aktif hale geçecektir. Sistemde alarm kurulu değil iken, modül de kapalıdır. Örnek: Bu X-10 modülüne bir masa lambası bağlayabilirsiniz. Eğer sistem aktif ise bu lamba daima yanıyor olacaktır. Yani siz dışarıda iken daima sistemin aktif olup olmadığını görebilirsiniz Ekstra bir siren bağlamak (Marmitek PH7208) Sirenin adresini A1 olarak ayarlayın. Yanlış alarmı önlemek için, sistem alarm tetiklendikten sonra sireni aktive etmeden önce 20 saniye saniye bekler. Siren 4 dakika süreyle çok keskin ve içe işleyen çift tonlu bir ses verecektir. Bu 4 dakikalık süre bitince siren sesi durur (eğer alarm durdurulursa daha önce kapanır). DİKKAT: Marmitek güvenlik sistemi kullanıldığında, ekstra sirenler sistem sessiz alarm moduna alınmış olsa bile alarm halinde daima çalışırlar! PH7208 siren iç mekan kullanımı içindir ve duvardaki herhangi bir prize takılabilir Harici üniversal siren kullanımı Marmitek ürünü olmayan siren ve ikaz ışıkları da sisteme entegre edilebilir. Bunun için lütfen AD10, AW12 veya AM12 kodlu ürünlerimizi kullanınız. Bu modülün adresini B2'ye set edin. Modül alarm durumunda açılacak ve 4 dakika sonra kapanacaktır Kablosuz kumanda fonksiyonu Marmitek X-10 çeşitleri içinde değişik tipte uzaktan kumandalar (örneğin TV, müzik sistemi ve X- 10 modülleri birarada kontrol yeteneğine sahip) bulunmaktadır ve bu kumandalar ile çeşitli X-10 modüllerini kontrol edebilirsiniz. Bu kumandaların sinyalleri duvar ve tavan gibi engellerden de geçebilmektedir. Güvenlik konsolunuz kumandadan gelen sinyalleri algılayıp X-10 sinyallerine çevirecek ve güç hattınız üzerinden gönderecektir. Daha ayrıntılı bilgi için yetkili satıcınıza veya internet sitemize başvurunuz. Marmitek X-10 modüllerin kontrol edilebilmesi için ayrıca kumanda sinyallerini X-10 sinyallere çeviren arabirim üniteleri mevcuttur.

37 10.5 Hızlı bir bakışla Ev Otomasyon Fonksiyonları Adı Tanım Ayarlanacak Modül adresi Işık kontrolu Çıkış gecikmesi Anahtarlık kumandanızda ki Lights ON ve Lights OFF tuşlarını kullanrak ışıklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Çıkış gecikmesi esnasında ışıklar açılır. A1 ve A2 A1 ve A2 Alarm aydınlatması Alarm durumunda ışıklar 4 dakika süreyle yanıp söner ve sonra açık kalır. A1 ve A2 Statü indikatörü Sistem ARM AWAY moduna sokulduğunda ışıklar açılır. B1 Harici X-10 Siren PH7208 Ekstra 110dB siren. A1 veya A2 Ekstra üniversal siren Sireninizi bir Marmitek AM12 or AD10 modülüne bağlayın. B2 Bu tabloda temel konsol adresleri için değiştirilmemiş standat ayarlar kullanılmıştır Ev Otomasyon fonksiyonları için temel adres SC9000'de çoklu ev otomasyon modüllerinin kontrol etmek için temel adres seçilir. Standart temel adres A1'dir. Bu adresteki A, HouseCode olarak adlandırılır. Konsolun, uzaktan kumandaların ve ev otomasyon modüllerinin hepsinde HouseCode harfi aynı olmalıdır. Temel adresteki 1 sayısı UnitCode olarak adlandırılır. Komşularınız da Marmitek güvenlik sistemi kullanıyorsa, temel adres ve Marmitek X-10 modüllerinizin adreslerinin değiştirilmesi gerekli olabilir. Konsolunuzda HouseCode değiştirildiğinde, ev otomasyon fonksiyonları için adresler de otomatikman değişmiş olur. Örnek: HouseCode'u A'dan C'ye alıyorsunuz. Adı Tanım Ayarlanacak Modül adresi Işık kontrolu Çıkış gecikmesi Anahtarlık kumandanızda ki Lights ON ve Lights OFF tuşlarını kullanrak ışıklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Çıkış gecikmesi esnasında ışıklar açılır. C1 ve C2 C1 ve C2 Alarm aydınlatması Alarm durumunda ışıklar 4 dakika süreyle yanıp söner ve sonra açık kalır. C1 ve C2 Statü indikatörü Sistem ARM AWAY moduna sokulduğunda ışıklar açılır. D1 Harici X-10 Siren PH7208 Ekstra 110dB siren. C1 veya C2 Ekstra üniversal siren Sireninizi bir Marmitek AM12 or AD10 modülüne bağlayın. D2

38 HouseCode değiştirmek için: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Ekranda HOUSECODE menü öğesine gitmek için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanınız. OK tuşuna basarak bu menü öğesini seçiniz. 6. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak istenen HouseCode harfini seçiniz ve OK tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız. Güvenlik sistemini kurmadan önce bazı Marmitek X-10 modüllere sahip miydiniz? Öyle ise sistem için temel UnitCode'u değiştirmeniz gerekli olabilir. Yani mevcut sisteminizde kullandığınız adresleri değiştirmenize gerek olmayacağı anlamına gelir. Konsolda UnitCode'u değiştirirseniz, Ev otomasyon için adresler de değişir. Örnek: UnitCode'u 1 yerine 5 yapıyorsunuz: Adı Tanım Ayarlanacak Modül adresi Işık kontrolu Çıkış gecikmesi Anahtarlık kumandanızda ki Lights ON ve Lights OFF tuşlarını kullanrak ışıklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Çıkış gecikmesi esnasında ışıklar açılır. Alarm aydınlatması Alarm durumunda ışıklar 4 dakika süreyle yanıp söner ve sonra açık kalır. Statü indikatörü Sistem ARM AWAY moduna sokulduğunda ışıklar açılır. A5 ve A6 A5 ve A6 A5 ve A6 Harici X-10 Siren PH7208 Ekstra 110dB siren. A5 veya A6 Ekstra üniversal siren Sireninizi bir Marmitek AM12 or AD10 modülüne bağlayın. Konsol için UnitCode'u örneğin A16'ya ayarlarsanız, konfor amaçlı aydınlatma A16 ve A1 adreslerini alır. UnitCode'un değiştirilmesi: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. B5 B6

39 5. Ekranda UNITCODE menü öğesine gitmek için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanınız. OK tuşuna basarak bu menü öğesini seçiniz. 6. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak istenen UnitCode numarasını seçiniz ve OK tuşuna basınız. 7. Menüden çıkış için CLEAR tuşuna basınız. 11. Telefon fonksiyonları 11.1 Güvenlik sisteminin aranması SC9000 alarm sistemi gelen çağrı işlevi ile donatılmıştır. Bu konsolunuzu herhangi bir telli veya mobil telefon vasıtası ile arayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca telefon vasıtası ile ışılarınızı ve cihazlarınızı da kontrol edebilirsiniz. Sistemde bünyede bir konuşma entegresi bulunur, böylece size menülerde kılavuzluk yapar Gelen Çağrı fonksiyonunun aktivasyonu Gelen çağrı fonksiyonu fabrika ayarlarında kapalıdır. Siz bu fonksiyonu OPTIONS/ANSWER TYPE menüsü vasıtası ile kullanıma açabilirsiniz. Aşağıdaki üç opsiyondan birini seçebilirsiniz: ANSWER ON: Gelen çağrı aktive edilmiştir. Konsol telefonu cevaplamadan önceki zaman gecikmesi DELAYS/ANSWER DELAY (bakınız 8.1) menüsünden ayarlanabilir. Standart gecikme 30 saniyedir. Şayet bir cevap telefonu veya ses postası kullanırsanız, 'option 3: VOICE MAIL'i kullanmanızı tavsiye edriz. ANSWER OFF: Gelen çağrı fonksiyonu köreltilmiştir (standard ayar) VOICE MAIL (ses postası): Gelen çağrı aktive edilmiştir. Telekom firmanızdan temin edilecek standart sespostası sistemi kullandığınızda bu opsiyonu seçin. Konsola erişmek için, ev numaranızı iki kez çaldırın. İlk sefer telefonun 10 saniye çalmasına izin verin. Telfonu kapatın ve 10 saniye sonra ancak 30 saniyeyi geçmeden numarayı tekrar arayın. Gelen çağrı fonksiyonunun ayarlanması: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanıp ANSWER TYPE menü öğesine geliniz. Bu menü öğesini seçmek için OK tuşuna basınız. 6. Şimdi ANSWER ON, ANSWER OFF veya VOICE MAIL seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. 7. İstediğiniz menü öğesini seçmek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanınız ve OK tuşuna basınız. 8. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız.

40 11.3 Dış telefondan alarm fonksiyonlarını çalıştırma 1. Ev numaranızı arayın. Konsol cevap verecektir. 2. Please enter PIN mesajını işiteceksiniz. PIN kodunuzu giriniz. 3. PIN kodunuz doğru ise konsol sizi PIN accepted ile cevaplar. PIN yanlış ise konsol sizi Error ile yanıtlar. 4. Önce 0 sonra * tuşlayarak güvenlik sisteminizi aktive edin. 5. Aktif olan güvenlik sisteminizi pasifize etmek için önce 0 sonra # tuşuna basınız. Önce 9, 9 ve daha sonra * tuşuna bastığınızda konsol statü kontrolu yapacaktır: Statü şunlardan biridir: ARMED HOME: ARMED AWAY: DISARMED: EMERGENCY ALARM: ALARM IN ZONE 3: Sistem ARM HOME modundadır. Sistem ARM AWAY modundadır. Sistem (alarm) kapalıdır. Sistemde panik tuşuna basılarak veya SD10 duman dedektörü tarafından alarm tetiklenmiştir. (bölge 3 için verilen örnektir). Alarm, bölge 3 teki sensör tarafından tetiklenmiştir (kablosuz sensör veya acil durum sensörü) Dışarıdan telefonla ışıkları ve cihazları çalıştırmak 1. Evinize telefon edin. Konsol cevap verecektir. 2. Please enter PIN cümlesini duyunca PIN kodunuzu girin. 3. PIN kodunuz doğru ise PIN accepted, yanlış ise Error ile yanıtlanacaksınız ve * tuşlarına basın: UnitCode 4 olan Marmitek X-10 modülü açarsınız. Teyid için konsol size 4 ON cevabını verecektir ve # tuşlarına basın: UnitCode 4 olan Marmitek X-10 modülü kapatırsınız. Teyid için konsol size 4 OFF cevabını verecektir. 12. Pillerin değiştirilmesi Sensörlerdeki ve uzaktan kumandalarda kullanılan piller normal olarak 1 yıl yeter. Pillerin dayanma süreleri bir sensörün ne sıklıkta aktive edildiğine bağlıdır. Tercihen alkaline pilleri kullanınız, ancak asla yeniden şarj edilebilen pilleri kullanmayınız (tekrar şaj edilen ğiller kafi derecede güçlü değildirler ve nadiren kullanılsalar bile bir kaç ay içinde tamamen biterler. Console 4 adet AA pil Konsoldaki acil durum pilleri bir enerji kesilmesinde bile tüm sistemin 12 saat süreyle çalışır vaziyette tutulmasını sağlar (eğer hiç bir alarm yoksa). Enerji kesildiğinde bir alarm olursa, konsol güç tasarrufu için sireni çalıştırmaz. Ancak telefon ihbarı normal şekilde yapılır. Eğer enerji kesik ve piller tamamen bitmiş halde ise, tüm ayarlar silinmeyen (eeprom) bellekte olduğundan saklanır. Saatin yeniden ayarlanması gerekir. Güvenlik sisteminizi uzun bir için kullanmayacaksanız (örneğin evde tadilat gibi), pillerin tükenmemesi için konsoldan çıkarınız. Acil durum pilleri boş ise veya takılmamışsa, pil indikatörü yanıp sönecektir. Pilleri değiştirmek için pil kompartmanını açarsanız, ekranda TAMPER (kurcalama) sözcüğü belirecektir. Pilleri yerleştirdikten ve kompartmanı kapadıktan sonra, TAMPER sözcüğünü kaldırmak için PIN kodunuzu giriniz(fabrika ayarı 0000, bakınız 8.3).

41 Anahtarlık Tipi Uzaktan Kumanda KR21 2 adet CR2016 pil Yeni bir KR21 kumanda tam şarjlı pillere sahiptir. KR21 deki indikatör lambanın parlak ışık vermemesi pillerin değişmesi gerektiğini belirtir. Kumandayı (arka kısım) çivi veya küçük bir tornavida yardımı ile açın. İki adet CR2016, 3V lityum pil kullanınız. Uzaktan kumandanızdaki müstakil kodu korumak için pil 30 saniye içinde değiştirlmelidir. Pil değişiminden sonra konsol uzaktan kumandanıza cevap vermiyorsa, tekrar aktif hale getirmek için kumandanızın ARM tuşuna 4 saniye süreyle basın. Sonra butnu bırakın. Şu anda uzaktan kumandayı de belirtildiği şekilde tekrar kaydetmeniz gerekmektedir. ARM tuşuna basıldığında indikatör LED'in hızlı şekilde bir kaç kez yanıp sönmesi gerekir. İndikatör LED sürekli olarak yanık kalınca, KR21 yeniden aktif hale alınmalıdır. Bellek alanından kaybetmemek için uzaktan kumandanızın bellekte eski kodunu silebilirsiniz (bakınız 8.2). Konfor İşlevli Uzaktan Kumanda Comfort Remote Control SH624 4 adet AAA pil SH624 teki indikatör lambanın parlak ışık vermemesi pillerin değişmesi gerektiğini belirtir. İlk olarak mod anahtarını SEC konumuna getirin. Şimdi uzaktankumandanızın arka kısmında bulunan pil kompartmanını açın ve pilleri 30 saniye içinde değiştirin. Pilleri değiştirdikten sonra konsolunuz uzaktan kumandanıza cevap vermez ise, uzaktan kumanda üzerindeki PANIC tuşuna basınız. Şimdi uzaktan kumandanızı de belirtilen şekilde yeniden kaydetmeniz gerekir. Bellek alanından kaybetmemek için uzaktan kumandanızın bellekte eski kodunu silebilirsiniz (bakınız 8.2). Kapı/Pencere Sensörü DS90 2 adet AAA pil Konsol DS90 sensörün pil durumunu kontrol eder. Piller çok zayıf ise konsol bir PROBLEM gösterecek ve sensörün bölge numarası yanıp sönecektir. Normal şartlarda sensöre ait müstakil kod bellekte kalacaktır (pilleri 30 saniye içinde değiştirirseniz). Pilleri değiştirdikten sonra sensörün bu müstakil koda sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunu kapı veya pencereyi açarak yapabilirsiniz. Şayet sensör kodunu hatırlıyorsa konsol göstergesinde ZONE x OPEN (BÖLGE x AÇIK) görülecektir. Burada x bölge numarasıdır. Hiç bir şey olmazsa, kapı/pencere sensörünün tekrar kaydedilmesi gerekir (bakınız 4.1.3). Artık kullanmadığınız bölgeleri silin (bakınız 9.6) veya sensörü daha önce kaydetmiş olduğunuz aynı bölgeye yerleştirin. Hareket Dedektörü MS90 2 adet AA pil Konsol MS90 sensörün pil durumunu kontrol eder. Piller çok zayıf ise konsol bir PROBLEM gösterecek ve sensörün bölge numarası yanıp sönecektir. Normal şartlarda sensöre ait müstakil kod bellekte kalacaktır (pilleri 30 saniye içinde değiştirirseniz). Bunu sisteminizi ARMED AWAY durumuna sokarak kontrol edebilirsiniz. Şayet sensör kodunu hatırlıyorsa sensörün önünden yürüyüp geçtiğinizde alarm verilecektir. Hiç bir şey olmazsa, hareket dedektörünüzü yeniden kaydetmeniz gerekir (bakınız 4.2.3). Bölgeyi silin (bakınız 9.7) ve sensörü tekrar kaydediniz (bakınız 4.2.3).

42 13. Sıkça Sorulan Sorular Güvenlik sistemi niçin çalışmıyor? Konsol göstergesindeki herhangi bir şey yazıp yazmadığına bakın. Yazmıyorsa: AC adaptörünüzün şebekeye bağlı olup olmadığını, güç kablosunun adaptörü bağlı olup olmadığını ve fişin konsola bağlı olup olmadığını kontrol edin. Konsol vasıtası ile sisteminizi kontrol edip edemediğinizi kontrol edin. Eğer ediyorsanız, uzaktan kumandanızda ARM tuşuna bastığınızda indikatör lambanın yanıp söndüğünü görerek çalışıp çalımadığını kontrol ediniz. Gerekiyorsa pilleri değiştiriniz be uzaktan kumandayı tekrar kurunuz. Bir bölge indikatörü yavaşça yanıp sönüyorsa ne yapmak gerekir? Sensör veya hareket dedektörlerinden biri uzun bir süreden beri konsol ile temas kuramamaktadır. Sensör veya hareket dedektöründeki pilleri kontrol edin. Bölgeyi silip sensörü tekrar kaydedin. Sensörün sinyali konsola ulaşamyor olabilir, sensörün yerini değiştirin. Alarm kurulurken bir hata bulunursa, tekrar edilen çift tondan oluşan hata sinyali duyacaksınız. Bir sensör bir problem olduğunu sinyal veriyorsa (örneğin pencere açıldı), bu sensörü aktif etmemeyi seçebilirsiniz. Çift tonlu hata sinyali işitilebiyorken, CLEAR tuşuna basmanı ve alarmı yeniden kurmanız gerekir. İlgili sensörün bölge indikatörü hızlı şekilde yanıp söner. Bir bölge indikatörü hızı bir şekilde yanıp sönüyorsa ne yapmak gerekir? Bir sensör veya hareket dedektörü bir hata gösteriyorken güvenlik sistemini aktive etmek için CLEAR tuşuna bastınız. Bölgeyi aktive etmeden problemi çözün (yani pencereyi kapatın, pilleri değiştirin). Alarmı aktive ederken tek-tonlu tekrar eden bir sinyal işitirsek ne yapmak gerekir? Bu normaldir. Alarmı aktive ettiğinizde evinizi terketmeniz için bir dakikalık çıkış gecikmesi vardır. Bu gecikme süresini değiştirebilirsiniz (bakınız 8.1). Bir dakika sonra bu sinyal sesi duracak ve güvenlik sistemi (alarm) devreye girecektir. Uzaktan kumandada Lights ON ve Lights OFF tuşları çalışmıyorsa ne yapmak gerekir? Konsolda HouseCode A'ya ve UnitCode 1'e ayarlandığından emin olun (bakınız 10.6). Lamba/dimer modülündeki kadranları HouseCode A ve UnirCode 1 olarak ayarlayın. Lamba/dimer modülüne bağladığınız lambanın açık ve lambanın sağlam olduğundan emin olun. Başka bir duvar prizi kullanın. Tuşa bastığınızda kumanda indikatörünün yanıp söndüğünü kontrol edin. Gerekiyorsa pil(ler)i değiştirin. Evinizde tek faz kulanılmıyor ise bu fazların hepsinde X-10 iletimini sağlayacak ek modüllere ihtiyacınız olabilir. Daha fazla bilgi için satış noktanıza veya internet sitemize başvurabilirsiniz. SH624 kumanda konsola kaydedilemiyorsa ne yapmak gerekir? Kumandadan pilleri çıkarın. Tuşlardan birine bir kaç saniye süre ile basın. Mod anahtarını SEC konumuna getirin. Pilleri değiştirin. LED indikatör yanıp sönmeye başlayıncaya kadar PANIC tuşuna basın. Uzaktan kumandayı konsola tekrar kaydedin. Bir yanlış alarm halinde ne yapılacak? Hareket dedektörlerini direk güneş ışığına maruz kalacak şekilde monte etmeyin. Hareket dedektörlerini bir ısıtıcı veya başka ısı kaynaklarına yakın olmayacak şekilde monte edin. MS90 evcil hayvanları algılamayabilir mi? Hayır, algılar. MS90 özel olarak evcil hayvan dikkate alınarak üretilmiş değildir. Bu tip hareket dedektörleri vardır (kablosuz değil). Güvenlik sisteminizde ekstra telli sensör girişi bulunaktadır (bakınız 9.3). Ayrıca DS90 sensörün harici kontağına sensör bağlanabilir (9.4).

43 TEKNİK ÖZELLİKLER HOME CONTROLLER SC9000 Çalışma voltajı: 230V Renk: Kırık beyaz. Sensörlerin algılama sahası: m duvar ve tavandan geçebilir (açık alanda 100m). Sensör sayısı: 30 adet kablosuz ve 2 adet kablo bağlantılı. Frekans: 433 MHz. Pil sayısı: 4 adet pil (set içinde mevcut) Pil ömrü: 12 saat (beklemede). Telefon bağlantısı: bütün analog telefonlara bağlanabilir. (ISDN'e analog anahtarlama kartıyla bağlanabilir). Alarm durumunda sesli mesaj: Mevcut (kendi sesinizle mesaj kaydı yapabilirsiniz). Kurcalamaya karşı kontak girişi: mevcut. Bölgesel alarm: Mevcut Giriş/çıkış gecikme: Mevcut X10 aydınlatma: Kendi üstünde mevcut Boyutlar: 215 x 142 x 43mm Sertifikalar: R&TTE, CE approved. KABLOSUZ KAPI/PENCERE SENSÖRÜ DS90 Güç: 2 adet AAA pil Renk: kırık beyaz Kompakt yapı. Harici kablolu magnetik kontak bağlama imkanı Kurcalamaya karşı kontak girişi: mevcut. Boyutlar: 43 x 87 x 20mm. KABLOSUZ HAREKET DEDEKTÖRÜ MS90 Harekete tepki verir. Geniş alanları güvenceye almaya uygun. Duvara montaj için uygun. Kurcalamaya karşı kontak girişi: Mevcut. Boyutlar: 76 x 100 x 42mm PIR çalışma sahası: metre Güç: 2 adet AA pil Renk: kırık beyaz ANAHTARLIK KUMANDA KR21 Özel kodlu tek anahtar. Kompakt yapı. Işıkları açıp kapatabilir. Panik butonuna basarak alarm verilebilir. Alarm sisteminde kullanılabilecek maksimum kumanda sayısı: 16 adet Boyutlar: 38 x 57 x 13mm Güç: 2 adet CR2016 3V pil Renk: gri KONFOR FONKSİYONLARINA DA SAHİP UZAKTAN KUMANDA SH624 Alarmın kurulması ve kaldırılmasında tam ve kısmi alarm için müstakil tuşlar. Işık ve cihazların açma kapama kontrolu için ek tuşlar. Boyutlar: 72 x 115 x 20mm Güç: 4 adet AAA pil Renk: gri

44 LAMBA/DİMER MODÜLÜ LM12 Duvar prizine takılabilir. 40W -300W arasındaki akkor telli lambaları açıp kapatmaya ve ışığını ayarlamaya uygun. Boyutlar: 52 x 122 x 33 mm (priz hariç) Renk: beyaz Rezistif tüm yükleri bağlamaya uygun. SİSTEMDE MEVCUT OLMAYIP AYRICA SATIN ALIP KULLANABİLECEĞİNİZ ÜRÜNLER Ekstra siren PH7208. Vida girişli lamba modülü LM15 AM12 Cihaz / Anahtar Modülü Kablosuz duman dedektörü SD10 Daha fazla bilgi için internet sitemize bakınız.

45 SENSÖR TABLOSU Sensör No Yer / Lokasyon Sensör Tipi Telli giriş 1 32 Telli giriş 2

46 TELEPHONE NUMARALARI TABLOSU Bellek Pozisyonu Telefon Numarası Adı

47 UYUMLULUK DEKLARASYONU Burada, Marmitek BV, SC9000'in aşağıda belirtilmiş olan direktiflerde belirtilen gerekliliklere ve diğer ilgili şartlara uyumlu olduğunu deklare eder: Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin radyo ekipmanı ve telekomünikasyon terminal ekipmanı ve bunların uyumluluğunun karşılıklı kabulü hakkındaki 9 Mart 1999 tarihli 1999/5/EC direktifi Elektromanyetik bağdaşabilirlikle ilgili Üye Devletler kanunlarına yaklaşım üzerine 3 Mayıs 1989 tarihli 89/336/EEC Konsey Direktifi. Belirli voltaj sınırları içinde kullanılmak üzere tasarlanmış elektriksel donanımla ilgili Üye Devletler kanunlarının uyumluluğu hakkında 19 Şubat 1973 tarihli 73/23/EEC Konsey Direktifi MARMITEK BV - PO. BOX EG EINDHOVEN - NETHERLANDS Avrupa Birliğindeki Müşteriler için Çevre Enformasyonu Avrupa Direktifi 2002/96/EC, mamul üzerinde ve/veya ambalajında bu simgeyi taşıyan donanımın sınıflandırılmamış belediye çöpleriyle atılmamasını gerektirir. Sembol bu mamulün düzenli ev atıklarından ayrı olarak atılacağını gösterir. Hükümet ve yerel otoritelerce kararlaştırılmış toplama imkanları vasıtası ile bu ve diğer elektrikli ve elektronik donanımın atılması sizin sorumluluğunuzdur. Doğru şekilde çöpe atmak ve geri kazanım potansiyel negatif sonuçları önlemeye, çevreye ve insan sağlığına yardım edecektir. Eski cihazlarınızın atılması ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, lütfen yerel yetkililerle, çöp toplama servisleri veya mamulü satın aldığınız yerlerle temas kurunuz. Aşağıdakiler için telif hakları ve ticari markalar uygulanmaktadır: Marmitek Marmidenko BV'nin bir ticari markasıdır. SafeGuard Marmitek BV'nin ticari markasıdır. TotalGuard Marmitek BV'nin ticari markasıdır. Tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ve içerikte bulunan (model numaraları, yazılım, audio, video, metin ve fotografları kapsayan ancak sınırlı olmayan) diğer tüm mülkiyet hakları Marmitek B.V.'ye aittir. İçeriğin herhangi bir şekilde kullanılması, limitsiz içerme, dağıtımı, reprodüksiyonu, değiştirlmesi, gösterilmesi veya transmisyonu Marmitek'in yazılı izni olmaksızın kesinlikle yasaktır. Tüm telif hakları ve diğer mülkiyet hakları bildirimleri tüm reprodüksiyonlarda bulunacaktır. İTHALATÇI FİRMA: ALDERMAN ELEKTRONİK SAN. VE TİC.LTD.STI. Adres: Ihsan Kalmaz Sok. 6/3 Bakırköy, Istanbul Tel: (212) Fax: (212) Web:

1. Marmitek Güvenlik Sistemi 5 1.1 Önemli özellikler 6 1.2 Sinyal sahası 7

1. Marmitek Güvenlik Sistemi 5 1.1 Önemli özellikler 6 1.2 Sinyal sahası 7 1 İÇİNDEKİLER Giriş Güvenlik uyarıları TEMEL ÖZELLİKLER 1. Marmitek Güvenlik Sistemi 5 1.1 Önemli özellikler 6 1.2 Sinyal sahası 7 2. Güvenlik konsolu 7 2.1 Konsolun yerleşimi 8 2.1.1 Telefon bağlantısının

Detaylı

Runner 4-8. Kullanım Kitapçığı. 4/8 Bölgeli Kontrol Paneli

Runner 4-8. Kullanım Kitapçığı. 4/8 Bölgeli Kontrol Paneli Runner 4-8 4/8 Bölgeli Kontrol Paneli Her türlü sorun ve sorularınız için teknik@alarmdestek.com adresine mail atınız. Satış ve pazarlama için lütfen 0532 605 13 45 numaralı telefon ile irtibata geçin

Detaylı

Kullanım Kitapçığı KIT FW8. 8 Bölgeli Kontrol Paneli REV NO : 01 / 18.03.2008

Kullanım Kitapçığı KIT FW8. 8 Bölgeli Kontrol Paneli REV NO : 01 / 18.03.2008 Kullanım Kitapçığı KIT FW8 8 Bölgeli Kontrol Paneli [PROGRAM] tuşuna basıp MASTER Kod girilir ve [ENTER] tuşuna basılır. [Program] göstergesi yanarak kullanıcının programa girdiği belirtilir. Program moduna

Detaylı

Her türlü sorunuz için (0216) 414 30 88 / 89 numaralı telefonumuzu arayabilir veya teknik@elektromaks.com.tr adresine e-posta atabilirsiniz. (V1.

Her türlü sorunuz için (0216) 414 30 88 / 89 numaralı telefonumuzu arayabilir veya teknik@elektromaks.com.tr adresine e-posta atabilirsiniz. (V1. Her türlü sorunuz için (0216) 414 30 88 / 89 numaralı telefonumuzu arayabilir veya teknik@elektromaks.com.tr adresine e-posta atabilirsiniz. (V1.03) PowerWave - 4 4 Bölgeli Kontrol Paneli Kullanım Kitapçığı

Detaylı

DSC Kullanım Kılavuzu. å Şifre Paneli ve Kullanımları (DSC) å LED Şifre Paneli Görünümü. å LCD Şifre Paneli Görünümü

DSC Kullanım Kılavuzu. å Şifre Paneli ve Kullanımları (DSC) å LED Şifre Paneli Görünümü. å LCD Şifre Paneli Görünümü DSC Kullanım Kılavuzu å Şifre Paneli ve Kullanımları (DSC) Sisteminizde, kullanım amacına ve bölge sayısına göre farklı şifre paneli kullanılabilir. Genel olarak tuş takımları, numara tuşları, acil yardım

Detaylı

AST-2008V ALARM CİHAZI KULLANIM KILAVUZU

AST-2008V ALARM CİHAZI KULLANIM KILAVUZU AST-2008V ALARM CİHAZI KULLANIM KILAVUZU Mavi ışıklı, LCD ekranlı 95 Kablosuz, 4 kablolu zonlu 6 grup telefon aramalı 10 saniye ses kayıtlı Uzaktan dinleme ve ayarlama fonksiyonu Detektörler için öğrenme

Detaylı

CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI

CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI 1 CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI http://www.salimusta.com salim@salimusta.com CAPTAIN-I Alarm paneli Özellikleri 6 programlanabilir bölge 2 bölünme Arayıcı: üç kişisel cep veya ev

Detaylı

GSM Kartı. Programlama Butonu

GSM Kartı. Programlama Butonu Teknik Özellikler GSM DIALER KULLANMA KILAVUZU Besleme Gerilimi : 12 Volt Sukunet Akımı : 35 ma. Arama Esnasında Çekilen Akım : 100 ma. Tetikleme Türü : Negatif (-) Tetikleme Bağlantı Şekli GSM Kartı SIM

Detaylı

3MK-AFP29 1 Loop 64 Adresli Yangın Algılama Paneli

3MK-AFP29 1 Loop 64 Adresli Yangın Algılama Paneli 3MK-AFP29 1 Loop 64 Adresli Yangın Algılama Paneli 3MK-AFP29 adresli alarm paneli mikroişlemci tabanlı ve SMD teknolojisi ile üretilmiştir. 3MK-AFP29 adresli alarm paneline 64 adet dedektör veya buton

Detaylı

MÜHENDİS PANEL PROGRAMLAMA - Programa girmek için (*)(8)( 0269 ) [01] ZON 1 TANIMLAMA

MÜHENDİS PANEL PROGRAMLAMA - Programa girmek için (*)(8)( 0269 ) [01] ZON 1 TANIMLAMA MÜHENDİS PANEL PROGRAMLAMA - Programa girmek için (*)(8)( 0269 ) [01] ZON 1 TANIMLAMA [ * ] [ 8 ] [MÜHENDİSLİK ŞİFRESİ] [01] [ZON TİPİ] [1. SET ÖZELLİK ] [#] [2. SET ÖZELLİK] [#] [02] ZON 2 TANIMLAMA [02]

Detaylı

D-W6001 Alarm panelimiz hakkında bilmemiz gerekenler ;

D-W6001 Alarm panelimiz hakkında bilmemiz gerekenler ; STB bağlantısını sirenimizin üzerindeki flaşörü çalıştırmak için, bu bağlantıyı yapmak zorunlu değildir. MicroSwich bağlantısını sabotaj bağlantısı olarak kullanıyoruz. Bağlantıyı yapmak zorunlu değildir.

Detaylı

KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU

KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU ISITMA/SOĞUTMA OTOMASYON SİSTEMLERİ KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU MODEL NO.: TH1149 TH1149SA TH1149SB TH1149RF TH1149MSA TH1149MSB DİKKAT : Cihazı kullanmadan önce bu kılavuzu okuyun ve daha sonra gerekli

Detaylı

AKZİL KULLANIM KILAVUZU

AKZİL KULLANIM KILAVUZU AKZİL KULLANIM KILAVUZU NOT: CİHAZIMIZI YETKİLİ OLMAYAN KİŞİLER KARIŞTIRMASIN DİYE MENÜYE GİRİŞ PROGRAMI İÇİN (mecazi anlamda) BİR ŞİFRE KOYDUK. BÜTÜN MODELLERİMİZDE AYNI KULLANIM KILAVUZU GEÇERLİDİR.

Detaylı

A. İşlem Kontrol Paneli

A. İşlem Kontrol Paneli A. İşlem Kontrol Paneli EN TR Timer Zamanlayıcı Memory/Screen lock (unlock) Hafıza/Ekran kilidi (kilit açma) Downward movement Aşağı hareket Upward movement Yukarı hareket Memory 1/2/3 Hafıza 1/2/3 Display

Detaylı

www.vescoalarm.com www.vescoalarm.com

www.vescoalarm.com www.vescoalarm.com 1.TUŞ LED TAKIMI 6 zil (chime) özelliği aktif zil özelliği aktif olmasın * FONKSIYON TUŞLARI: (STAY KURMADA DEVREDE) VESCO-R 510 KULLANICI KILAVUZU LED 8 hızlı algılama (50ms) yavaş algılama (300ms) *

Detaylı

Bataryanın şarj edilmesi: Batarya fabrikadan şarj edilmeden size gelmiştir. O nedenle kullanmadan once şarj etmelisiniz. 2-3 şarj işleminden sonar

Bataryanın şarj edilmesi: Batarya fabrikadan şarj edilmeden size gelmiştir. O nedenle kullanmadan once şarj etmelisiniz. 2-3 şarj işleminden sonar İÇİNDEKİLER Güvenlik Paket içeriği Bataryanın şarj edilmesi Bataryanın takılması Antenin Takılması Bel Kilisi Mikrofon kulaklık seti takılması Telsiz Şeması Telsiz şeması açıklamaları Temel işlemler Gelişmiş

Detaylı

AMAX panel 2000 / AMAX panel 2000 EN ICP-AMAX-P / ICP-AMAX-P-EN

AMAX panel 2000 / AMAX panel 2000 EN ICP-AMAX-P / ICP-AMAX-P-EN AMAX panel 2000 / AMAX panel 2000 EN ICP-AMAX-P / ICP-AMAX-P-EN tr Kullanıcı Kılavuzu AMAX panel 2000 / AMAX panel 2000 EN İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Giriş 4 2 Sistemi Devreye Alma ve Devre Dışı Bırakma

Detaylı

MRL 200 - RF Oda Termostatları

MRL 200 - RF Oda Termostatları MRL 200 - RF Oda Termostatları MRL 200 - RF oda termostatı, kablosuz bir oda termostatıdır. Bu termostat her türlü ısıtma ve soğutma sistemlerini kontrol etmek için dizayn edilmiş ve her türlü termostatın

Detaylı

İÇİNDEKİLER Güvenlik Paket içeriği Telsiz Şeması Telsiz şeması açıklamaları Bataryanın takılması Antenin takılması Cihazın şarj edilmesi Temel işlemler Göstergeler ve anlamları Temizlik ve Bakım Uyarılar

Detaylı

PANEL PROGRAMLAMA Programa girmek için (*)(8)( 0269 )

PANEL PROGRAMLAMA Programa girmek için (*)(8)( 0269 ) PANEL PROGRAMLAMA Programa girmek için (*)(8)( 0269 ) [01] ZON 1 TANIMLAMA [ * ] [ 8 ] [MÜHENDİSLİK ŞİFRESİ] [01] [ZON TİPİ] [1. SET ÖZELLİK ] [#] [2. SET ÖZELLİK] [#] [02] ZON 2 TANIMLAMA [02] [ZON TİPİ]

Detaylı

Hoşgeldiniz. Hızlı başlangıç kılavuzu. Bağlantı. Kurulum. Eğlenin

Hoşgeldiniz. Hızlı başlangıç kılavuzu. Bağlantı. Kurulum. Eğlenin Hoşgeldiniz TR Hızlı başlangıç kılavuzu 1 2 3 Bağlantı Kurulum Eğlenin Kutuda neler var? Telefon Baz istasyonu Baz istasyon için güç kaynağı Telefon kablosu 2 adet AAA şarj edilebilir pil Pil kapağı Kullanıcı

Detaylı

K- STYLE UZAKTAN KUMANDA KILAVUZU

K- STYLE UZAKTAN KUMANDA KILAVUZU K- STYLE UZAKTAN KUMANDA KILAVUZU Lütfen bu kılavuzu uygun şekilde saklayın ve kullanım öncesi dikkatlice okuyun. Sayfa - 1 Ayarı yükseltme : Sıcaklık değerini, Zamanlayıcı zamanını veya Saat zamanını

Detaylı

Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş. Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +)

Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş. Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +) Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +) Dijital Ekran Üzerindeki Bilgiler 1.Manuel Çalışma 2.Çalışma Fonksiyonları

Detaylı

SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR

SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR Kullanım Kılavuzu DA-10287 DIGITUS DA-10287 Super Bass Taşınabilir Bluetooth Hoparlörü satın aldığınız için teşekkür ederiz! Bu kullanım kılavuzu Bluetooth Hoparlörünüzün

Detaylı

MW-350 Stand-Alone Şifre+Kart Okuyucu. Kullanım Kılavuzu. Kullanıma başlamadan önce mutlaka okuyunuz

MW-350 Stand-Alone Şifre+Kart Okuyucu. Kullanım Kılavuzu. Kullanıma başlamadan önce mutlaka okuyunuz MW-350 Stand-Alone Şifre+Kart Okuyucu Kullanım Kılavuzu Kullanıma başlamadan önce mutlaka okuyunuz MW-350 tek kapı için tasarlanmış Stand alone ve Wiegand çıkışlı şifreli kart okuyucudur. IP 68 standartda

Detaylı

Magic Pass 12150 Parmak İzi & RFID Kart Okuyucu

Magic Pass 12150 Parmak İzi & RFID Kart Okuyucu Magic Pass 12150 Parmak İzi & RFID Kart Okuyucu Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz Magic Pass cihaz cihaz bağlantı ve kullanıma yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu

Hızlı başlangıç kılavuzu www.philips.com/welcome adresinden ürününüzü kaydettirebilir ve destek alabilirsiniz CD250 CD255 SE250 SE255 Hızlı başlangıç kılavuzu 1 Bağlantı 2 Kurulum 3 Keyfini cıkarın Kutuda neler var Baz istasyonu

Detaylı

KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU

KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU Ürünümüzü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen cihazı çalıştırmadan önce bu kullanım klavuzunu dikkatlice okuyunuz. İÇİNDEKİLER Uzaktan kumanda tanıtımı

Detaylı

Kullanım Kılavuzu

Kullanım Kılavuzu www.makrodedektor.com Kullanım Kılavuzu Cihazın Tanıtımı 360 Algılama Ucu Kontrol Ünitesi Açma / Kapama Titreşim / Ses & LED LED Aydınlatma Ses Çıkışı Hassasiyet Ayarı Pil Yuvası IP Koruma Sınıfı IP67

Detaylı

KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU

KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU ISITMA/SOĞUTMA OTOMASYON SİSTEMLERİ KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU MODEL NO.: TH2006 TH2006RF RV0356 DİKKAT : Cihazı kullanmadan önce bu kılavuzu okuyun ve daha sonra gerekli durumlarda kullanmak üzere muhafaza

Detaylı

PM 2 KARTLI VE ġġfrelġ GEÇĠġ KONTROL TERMĠNALĠ KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU

PM 2 KARTLI VE ġġfrelġ GEÇĠġ KONTROL TERMĠNALĠ KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU PM 2 KARTLI VE ġġfrelġ GEÇĠġ KONTROL TERMĠNALĠ KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU 1.Malzeme Listesi TuĢtakımı 1 Kullanım kılavuzu 1 Tornavida 1 20mmx60mm özel tuştakımı Lastik tıpa 2 6mmx30mm,sıkmak için kullanılır

Detaylı

CG - G5. GSM Modüllü Alarm Sistemi

CG - G5. GSM Modüllü Alarm Sistemi Yusuf Noyan AYDIN Aydın Dış Ticaret Altınkum Mahallesi 430 Sokak No:2/4 Konyaaltı ANTALYA Telefon : + 90 242 229 96 50 www.aypro.com info@aypro.com CG - G5 GSM Modüllü Alarm Sistemi GSM / SMS / RFID Alarm

Detaylı

SA 8810 ALARM KONTROL PANELİ PROGRAMLAMA KILAVUZU KISA. Kasım 2009. Yazılım versiyonu 1.10 7 \ 24 SAAT TEMO ALARM MERKEZİ TEL: 0224 221 16 35

SA 8810 ALARM KONTROL PANELİ PROGRAMLAMA KILAVUZU KISA. Kasım 2009. Yazılım versiyonu 1.10 7 \ 24 SAAT TEMO ALARM MERKEZİ TEL: 0224 221 16 35 SA 8810 Yazılım versiyonu 1.10 ALARM KONTROL PANELİ KISA PROGRAMLAMA KILAVUZU Kasım 2009 TEMO GENEL GÜVENLİK SİSTEMLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Örnekal iş hanı kat 4 Heykel OSMANGAZİ \BURSA 0224 22116 35 BPX

Detaylı

Cihazın Tanıtımı. Kontrol Ünitesi. IP Koruma Sınıfı: IP67 - Toza karşı korumalı ve 1 metreye kadar su geçirmez. 360 Algılama Ucu.

Cihazın Tanıtımı. Kontrol Ünitesi. IP Koruma Sınıfı: IP67 - Toza karşı korumalı ve 1 metreye kadar su geçirmez. 360 Algılama Ucu. Cihazın Tanıtımı 360 Algılama Ucu Kontrol Ünitesi Açma - Kapama / Hassasiyet (+) Mod / / Hassasiyet (-) LED Aydınlatma Ses Çıkışı LED Pil Yuvası IP Koruma Sınıfı IP67 - Toza karşı korumalı ve 1 metreye

Detaylı

Cihazın Tanıtımı. Kontrol Ünitesi. IP Koruma Sınıfı: IP67 - Toza karşı korumalı ve 1 metreye kadar su geçirmez. 360 Algılama Ucu.

Cihazın Tanıtımı. Kontrol Ünitesi. IP Koruma Sınıfı: IP67 - Toza karşı korumalı ve 1 metreye kadar su geçirmez. 360 Algılama Ucu. Cihazın Tanıtımı 360 Algılama Ucu Kontrol Ünitesi Açma - Kapama / Hassasiyet (+) Mod / / Hassasiyet (-) LED Aydınlatma Ses Çıkışı LED Pil Yuvası IP Koruma Sınıfı: IP67 - Toza karşı korumalı ve 1 metreye

Detaylı

S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu. S50 Genel Tanıtım

S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu. S50 Genel Tanıtım S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu S50 Genel Tanıtım Fonksiyon Tanımı İlgili özellik ve input için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz Programlama Moduna Giriş * 888888 # Kodundan sonra programlamaya başlayabilirsiniz

Detaylı

Premium İç Mekan Enerji Ölçer, 3680W Türkçe Kullanım Kılavuzu

Premium İç Mekan Enerji Ölçer, 3680W Türkçe Kullanım Kılavuzu LogiLight EM0003 Premium İç Mekan Enerji Ölçer, 3680W Türkçe Kullanım Kılavuzu a. Güvenlik Uyarısı Premium Enerji Ölçeri sabit ve düzgün bir prize bağlayıp kullanın. Yanlış bir yerde kullandığınızda kırılmasına

Detaylı

FP52 PROXIMITY KART OKUYUCUSU KULLANIM KILAVUZU

FP52 PROXIMITY KART OKUYUCUSU KULLANIM KILAVUZU FP52 PROXIMITY KART OKUYUCUSU KULLANIM KILAVUZU FP52 kart okuyucusunu; Mody serisi dış kapı buton modülleri ile birlikte kullanılır. Fp52 ile iki farklı röle çıkışı vardır.500 kullanıcıya kadar tanımlanabilir.

Detaylı

WiFiBELL kablolu veya kablosuz olarak internete bağlanarak akıllı telefonunuzla çift yönlü görüntülü ve sesli bağlantı sağlar.

WiFiBELL kablolu veya kablosuz olarak internete bağlanarak akıllı telefonunuzla çift yönlü görüntülü ve sesli bağlantı sağlar. WiFiBELL kablolu veya kablosuz olarak internete bağlanarak akıllı telefonunuzla çift yönlü görüntülü ve sesli bağlantı sağlar. Akıllı zile basıldığında ev içerisindeki zil aksesuarı çalar ve bu sırada

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Önlemler Önemli Bilgiler Ürün İnceleme LCD ekran Telsiz şeması açıklamaları Temel işlemler- Gelişmiş özellikler

İÇİNDEKİLER. Önlemler Önemli Bilgiler Ürün İnceleme LCD ekran Telsiz şeması açıklamaları Temel işlemler- Gelişmiş özellikler İÇİNDEKİLER Önlemler Önemli Bilgiler Ürün İnceleme LCD ekran Telsiz şeması açıklamaları Temel işlemler- Gelişmiş özellikler 2 3-4 5 5 6 1 Değerli Müşterimiz LUITON LT- 002 ürününü tercih ettiğiniz için

Detaylı

BQ300 RF Röle Kontrol Ünitesi. Kullanım Kılavuzu. Doküman Versiyon: 1.1 18.11.2015 BQTEK

BQ300 RF Röle Kontrol Ünitesi. Kullanım Kılavuzu. Doküman Versiyon: 1.1 18.11.2015 BQTEK RF Röle Kontrol Ünitesi Kullanım Kılavuzu Doküman Versiyon: 1.1 18.11.2015 BQTEK İçindekiler İçindekiler... 2 1. Cihaz Özellikleri... 3 2. Genel Bilgi... 4 2.1. Genel Görünüm... 4 2.2 Cihaz Bağlantı Şeması...

Detaylı

ART S602W Standalone Kart Okuyucu

ART S602W Standalone Kart Okuyucu ART S602W Standalone Kart Okuyucu ART S602W Standalone kart okuyucuya ait genel bilgiler, montaj, kablolama, programlama bilgileri ve teknik özellikleri hakkında detaylı açıklama. www.artelektronik.com

Detaylı

STF1000 FIRIN KONTROL SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

STF1000 FIRIN KONTROL SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU STF1000 FIRIN KONTROL SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU 1 TUŞLAR: START : Program çalıştırmak için kullanılır. STOP: Çalışmakta olan programı sonlandırmak için kullanılır. Stop tuşuna 1 kez basıldığında program

Detaylı

LS 900 Kullanma Klavuzu

LS 900 Kullanma Klavuzu SİSTEM Otomasyon & Elektrik Sipariş ve Teknik Sorularınız İçin 0212 577 57 91-92 Alarm ve Kamera Sistemleri LS 900 Kullanma Klavuzu Adres: Rami Kışla Cad. Emintaş Binatlı San. Sit. No: 9 / 30 Eyüp / İstanbul

Detaylı

WT-02 HP KABLOSUZ ODA TERMOSTATI KULLANMA KILAVUZU

WT-02 HP KABLOSUZ ODA TERMOSTATI KULLANMA KILAVUZU WT-02 HP KABLOSUZ ODA TERMOSTATI KULLANMA KILAVUZU WT-02 HP, kablolu bağlantıya ihtiyaç duymadan, normal bir çalışma ortamında termostatla verici arasında 30 m.ye kadar radyofrekans iletişimi sağlayarak

Detaylı

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Mustafa Arnavut Adem Aköl Kalite Konseyi Başkanı Sinan Özyavaş Kalite Koordinatörü 1/12 1. AMAÇ Bu talimatın amacı

Detaylı

Hoşgeldiniz. Hızlı başlangıç kılavuzu. Bağlantı. Kurulum. Eğlenin

Hoşgeldiniz. Hızlı başlangıç kılavuzu. Bağlantı. Kurulum. Eğlenin Hoşgeldiniz TR Hızlı başlangıç kılavuzu 1 2 3 Bağlantı Kurulum Eğlenin Kutuda neler var? Telefon Baz istasyonu Baz istasyon için güç kaynağı Telefon kablosu 2 adet AAA şarj edilebilir pil Splitter Kullanıcı

Detaylı

Mina 960 Kart Basma Saati Kullanım Kılavuzu

Mina 960 Kart Basma Saati Kullanım Kılavuzu Mina 960 Kart Basma Saati Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz kart basma saatinin kullanımına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş

KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş Model: KD-050/50-100 PARMAK İZLİ KİLİT Kullanma Kılavuzu CE İÇİNDEKİLER Ürün Bilgileri 1.1 Ürün modeli ve özellikleri 1.2 Fonksiyonlar 1.3 Kilit parçaları ve özellikleri 1.4

Detaylı

KAÇAK AKIM RÖLESİ. www.ulusanelektrik.com.tr. Sayfa 1

KAÇAK AKIM RÖLESİ. www.ulusanelektrik.com.tr. Sayfa 1 DELAB TM-18C KAÇAK AKIM RÖLESİ İÇERİK GENEL / BUTON FONKSİYONLARI.2 PARAMETRE AYARLARI...2 PARAMETRE AÇIKLAMALARI 3 KAÇAK AKIM AYARLARI...3 AÇMA SÜRESİ AYARLARI.3 AŞIRI AKIM AYARLARI...4 ÇALIŞMA SÜRESİ..4

Detaylı

www.d-cam.com.tr BEMA GÜVENLİK SİSTEMLERİ Adres: Atatürk Mah. İsmet İnönü Bulvarı No:17 Mezitli / MERSİN Tel: 0 324 238 07 10 358 07 10

www.d-cam.com.tr BEMA GÜVENLİK SİSTEMLERİ Adres: Atatürk Mah. İsmet İnönü Bulvarı No:17 Mezitli / MERSİN Tel: 0 324 238 07 10 358 07 10 DC-808T Alarm Paneli Kolay Kullanım Kılavuzu Genel Özellikler 8 Kablolu ve 16 kablosuz bölge desteği, 1 Adet mühendislik, 4 Adet kullanıcı ve 1 adet zorlama şifre desteği, Dijital ses desteği ve kolay

Detaylı

Hoş geldiniz. Çabuk başlama kılavuzu IMAGE TO FOLLOW. Bağlantı. Kurulum. Kullanım

Hoş geldiniz. Çabuk başlama kılavuzu IMAGE TO FOLLOW. Bağlantı. Kurulum. Kullanım Kablosuz Dijital Telefon SE 240 Telesekreterli Kablosuz Dijital Telefon SE 245 Hoş geldiniz Çabuk başlama kılavuzu 1 2 3 Bağlantı Kurulum Kullanım IMAGE TO FOLLOW Teslimat kapsamı SE240/SE245 El cihazı

Detaylı

BoomP!ll. Bluetooth Hoparlör. Kullanma Kılavuzu 33033

BoomP!ll. Bluetooth Hoparlör. Kullanma Kılavuzu 33033 BoomP!ll Bluetooth Hoparlör Kullanma Kılavuzu 33033 Ednet 33033 Boom P!ll Bluetooth hoparlörü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazı ilk kez kullanmadan önce lütfen aşağıdaki talimatı okuyun. ÖZELLİKLER

Detaylı

COOL-US Kullanma Kılavuzu

COOL-US Kullanma Kılavuzu COOL-US Kullanma Kılavuzu Profesyonel Nem ve Sıcaklık ölçer Lütfen ürünü kullanmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz ve ilerisi için saklayınız. İçindekiler 1. Güvenlik... 1 2. Tanıtım... 2 3. Özellikler...

Detaylı

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma:

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma: EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ 1 Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma 2 Web Sayfasına Yeni Element Ekleme Ve Özelliklerini Belirleme Değişiklik Yapma 3 Web Sayfası Tasarımını

Detaylı

İÇİNDEKİLER Güvenlik Paket içeriği Telsiz Şeması Telsiz şeması açıklamaları Bataryanın takılması Antenin takılması Cihazın şarj edilmesi Temel işlemler Kanal Seçimi Gelişmiş Özellikler Temizlik ve Bakım

Detaylı

Q-P 110A Kullanım Kılavuzu

Q-P 110A Kullanım Kılavuzu Q-P 110A Kullanım Kılavuzu 1.Malzeme Listesi İsim Miktar Remarks Tuştakımı 1 Kullanım kılavuzu 1 Tornavida 1 20mmx60mm özel tuştakımı Lastik tıpa 2 6mmx30mm,sıkmak için kullanılır Akıllı vida 2 4mmx28mm

Detaylı

KEYPAD SLIM TGS-01. Kullanım Kitabı V 1.0. Şubat, 2014 KONTAL ELEKTRONİK :: KEYPAD (TGS-01) 0

KEYPAD SLIM TGS-01.  Kullanım Kitabı V 1.0. Şubat, 2014 KONTAL ELEKTRONİK :: KEYPAD (TGS-01) 0 KEYPAD SLIM TGS-01 Kullanım Kitabı V 1.0 www.kontal.com.tr Şubat, 2014 KONTAL ELEKTRONİK :: KEYPAD (TGS-01) 0 1. KULLANIM ALANI Şifre panelleri, Giriş-Çıkışın kontrollü şekilde yapıldığı her alanda yoğun

Detaylı

MONOFAZE MİKROİŞLEMCİLİ REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU

MONOFAZE MİKROİŞLEMCİLİ REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU MONOFAZE MİKROİŞLEMCİLİ REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU Cihazı Devreye Almadan Önce Kullanım Kılavuzunu Mutlaka Okuyunuz. CİHAZIN İLK KURULUMU Cihazınızı Koyacağınız Yerin Zemini Düz Olmalıdır. Cihazın Çalışacağı

Detaylı

VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI

VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI VPON VİLLA SİSTEMİ BAĞLANTI DİYAGRAMI KIRMIZI MAVİ SARI BEYAZ KIRMIZI MAVİ SARI BEYAZ KANAL 1 KANAL 2 KONNEKTÖR KABLO UÇLARI BEYAZ - VİDEO SARI - +12 V MAVİ - VİDEO GND KIRMIZI

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu

Hızlı başlangıç kılavuzu Adresinden ürününüzü kaydettirebilir ve destek alabilirsiniz www.philips.com/welcome SE650 SE655 Hızlı başlangıç kılavuzu 1 Bağlantı 2 Kurulum 3 Tadını çıkarın Kutunun içindekiler Baz istasyonu VEYA El

Detaylı

"Alarm Paneli Devrede" Easy Series Güvenlik Paneli Güvenliği kolaylaştırır şimdi wlsn özelliğine sahip* * kablosuz Yerel Güvenlik Ağı

Alarm Paneli Devrede Easy Series Güvenlik Paneli Güvenliği kolaylaştırır şimdi wlsn özelliğine sahip* * kablosuz Yerel Güvenlik Ağı "Alarm Paneli Devrede" Easy Series Güvenlik Paneli Güvenliği kolaylaştırır şimdi wlsn özelliğine sahip* * kablosuz Yerel Güvenlik Ağı 2 Önce güvenlik Doğal olarak, ev veya küçük iş yeriniz için mümkün

Detaylı

Modeller BLW-211PI, BLW-211MI, BLW-212PO, BLW-212MO

Modeller BLW-211PI, BLW-211MI, BLW-212PO, BLW-212MO Modeller BLW-211PI, BLW-211MI, BLW-212PO, BLW-212MO www.biges.com 444 09 18 Açıklama Cihaz standalone yapıda olup, wiegand okuyucu ile de kullanılabilir. Bu cihaz 4 hane pin girişli 2000 kullanıcı destekler.

Detaylı

RS-232 ile Seviye Ölçüm Cihazı Kullanım Talimatnamesi

RS-232 ile Seviye Ölçüm Cihazı Kullanım Talimatnamesi RS-232 ile Seviye Ölçüm Cihazı Kullanım Talimatnamesi......... RS - 232 Cihazın ön görüntüsü. +5V -5V NC 0V +5V Ölçüm Cihazın arka görüntüsü. Cihazın ön yüzündeki RS-232 bağlantısı bilgisayarın seri (COM)

Detaylı

Vehicle Security System VSS3 - Vehicle original remote

Vehicle Security System VSS3 - Vehicle original remote Vehicle Security System VSS3 - Vehicle original remote Araç orijinal uzaktan sistemi Kurulum kılavuzu - Turkish Sayın Müşterimiz, Bu kılavuzda bazı özellikleri aktive ve deaktive atmek için gereken bilgileri

Detaylı

Model BLW-210PI

Model BLW-210PI Model BLW-210PI www.biges.com 444 09 18 Teknik özellikler Voltaj Sıcaklık Nem Kart Kapasitesi Genel PIN 1 DC 12V Özel PIN 1000 Frekans Okuma Mesafesi Sinyal Çıkışı Çıkış Butonu 1 Kapı Zili 1 Harici Okuyucu

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu SE888

Hızlı başlangıç kılavuzu SE888 Hızlı başlangıç kılavuzu SE888 İçindekiler Baz ünitesi Not * Birden fazla ahize içeren paketlerde, ek ahizeler, şarj cihazları ve güç adaptörleri bulunur. ** Bazı ülkelerde, hat adaptörünü hat kablosuna

Detaylı

HT 300 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri

HT 300 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri HT 300 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri HT 300 SET kablosuz oda termostatıdır. Kullanıcı oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda ayarlayıp daha konforlu ve ekonomik bir ısınma sağlar. Dokunmatik

Detaylı

BLUETOOTH SES ALICI/VERİCİ

BLUETOOTH SES ALICI/VERİCİ BLUETOOTH SES ALICI/VERİCİ Hızlı Kurulum Kılavuzu DA-30501 İçindekiler Kullanmadan önce... 2 1. DA-30501 Hakkında... 2 2. Sistem gereksinimleri... 2 3. Genel Bakış... 2 Başlarken... 3 1. DA-30501 pilini

Detaylı

CEP veya SABİT TELEFONLARA ARAMA YAPTIRILACAKSA :

CEP veya SABİT TELEFONLARA ARAMA YAPTIRILACAKSA : CEP veya SABİT TELEFONLARA ARAMA YAPTIRILACAKSA : P 501 E Birinci Telefon Numarası---(En fazla 16 haneli) P 502 E İkinci Telefon Numarası---(En fazla 16 haneli) P 503 E Üçüncü Telefon Numarası---(En fazla

Detaylı

HT 300 SET ODA TERMOSTATI

HT 300 SET ODA TERMOSTATI DİJİTAL ODA TERMOSTATI HT 300 SET ODA TERMOSTATI KULLANIM KILAVUZU GENEL ÖZELLİKLER HT 300 SET kablosuz oda termostatıdır. Kullanıcı oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda programlayıp daha konforlu ve

Detaylı

DERİN BAS HOPARLÖRLÜ BLUETOOTH "SOUNDBAR"

DERİN BAS HOPARLÖRLÜ BLUETOOTH SOUNDBAR DERİN BAS HOPARLÖRLÜ BLUETOOTH "SOUNDBAR" Hızlı Kurulum Kılavuzu DA-10294 DIGITUS DA-10294 cihazını satın aldığınız için teşekkür ederiz. Cep telefonunuz ya da bilgisayarınızdan (Bluetooth veya giriş kablosu

Detaylı

ABR 320 SET LCD li Kablosuz Oda Termostat Kontrolleri

ABR 320 SET LCD li Kablosuz Oda Termostat Kontrolleri ABR 320 SET LCD li Kablosuz Oda Termostat Kontrolleri Sadece ısıtma ve sadece soğutma ayarı ON/OFF Kontrol Pil DC 3 V (2 1,5V AA Alkaline pil) Alıcı AC 250 V-10A (SPDT) Kullanım ABR 320 SET oda termostatları

Detaylı

RD-6813 Şifrematik Kullanım Kılavuzu

RD-6813 Şifrematik Kullanım Kılavuzu RD-6813 Şifrematik Kullanım Kılavuzu Model RD-6813 Kullanıcı kapasitesi 2000 Kart türü EM, MF Kart okuma mesafesi 3-6cm Aktif akım

Detaylı

HT 300 ODA TERMOSTATI

HT 300 ODA TERMOSTATI DİJİTAL ODA TERMOSTATI HT 300 ODA TERMOSTATI KULLANIM KILAVUZU GENEL ÖZELLİKLER HT 300 kablolu oda termostatıdır. Kullanıcı oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda programlayıp daha konforlu ve ekonomik

Detaylı

KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU

KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU ISITMA/SOĞUTMA OTOMASYON SİSTEMLERİ KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU MODEL NO.: TH920D SET DİKKAT : Cihazı kullanmadan önce bu kılavuzu okuyun ve daha sonra gerekli durumlarda kullanmak üzere muhafaza edin.

Detaylı

1.2 Bu cihazı kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve sıradan vasıfsız bir çalışan olmamalıdır.

1.2 Bu cihazı kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve sıradan vasıfsız bir çalışan olmamalıdır. Vertex MultiCure için Kullanım Talimatları 1.0. Genel Uyarılar: 1.1. Cihaz kullanılmadan önce bu kullanım kılavuzu dikkatle okunur. 1.2 Bu cihazı kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve sıradan

Detaylı

HT 250 SET. LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri. Kullanım

HT 250 SET. LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri. Kullanım HT 250 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri HT 250 SET kablosuz oda termostatıdır. Kullanıcı oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda ayarlayıp daha konforlu ve ekonomik bir ısınma sağlar. - Hassas

Detaylı

Smartnet PRO-W Kullanım Kılavuzu

Smartnet PRO-W Kullanım Kılavuzu Sayfa 1 / 22 Kutu Đçeriği 1-) Smartnet PRO-W Kablosuz Adsl2+ 1Port Modem 2-) Güç adaptörü 3-) Sesli görüntülü interaktif kurulum CD si 4-) Türkçe Kulanım kitapçığı ve Garanti Belgesi 5-) Ayırıcı Splitter.

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SIEMENS GIGASET DA410

Kullanım kılavuzunuz SIEMENS GIGASET DA410 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya SIEMENS GIGASET DA410 için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki SIEMENS GIGASET DA410 tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma,

Detaylı

Yetkisiz işlem veya yanlış tuşa basıldı

Yetkisiz işlem veya yanlış tuşa basıldı Fonksyon Tuşları Bu tuşlar sistemi kurmaya, komutları girerek sistemdeki değişiklikleri yapmak ve geçmiş tarihteki olayları izlemekte kullanılır. ARM, STAY, BYPASS,PROGRAM, CONTROL, MEMORY,PANIC,ENTER

Detaylı

P R DOX ESPRIT 616,636 ve 646 TUŞ TAKIMLARI KULLANMA KILAVUZU

P R DOX ESPRIT 616,636 ve 646 TUŞ TAKIMLARI KULLANMA KILAVUZU P R DOX ESPRIT 616,636 ve 646 TUŞ TAKIMLARI KULLANMA KILAVUZU 1.0 Basit Operasyonlar : ESPRİT 616,636 ve 646 kodlu tuş takımları bütün fonlsiyonları bakımından aynı içeriğe sahip olup, ekranları üzerindeki

Detaylı

Türkçe. BT-03i Kullanıcı Kılavuzu

Türkçe. BT-03i Kullanıcı Kılavuzu BT-03i Kullanıcı Kılavuzu 1 Genel Bakış İçindekiler Başlangıç Telefon çağrısı nasıl yanıtlanır? Spesifikasyonlar 2 1. Genel Bakış A B E D F 1-1 Fonksiyon Tuşları: C A B C D E F Silikon kulak askısı Güç

Detaylı

Adım Adım Panel Programlama

Adım Adım Panel Programlama Adım Adım Panel Programlama Tuş Takımı üzerinden Programlama (AKC137-P2, AKC337-P2) 1. Devreye Alma: Tüm sensörler bağlanıp sistem devreye alınma aşamasında enerji verilir sonra ENT tuşuna basılır ve ekran

Detaylı

PLUSSMART HT 350 SET ODA TERMOSTATI KULLANIM KILAVUZU

PLUSSMART HT 350 SET ODA TERMOSTATI KULLANIM KILAVUZU GENEL ÖZELLİKLER PLUSSMART HT 350 SET ODA TERMOSTATI KULLANIM KILAVUZU PLUSSMART HT 350 SET kablosuz oda termostatıdır. Kullanıcının oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda programlayıp daha konforlu ve

Detaylı

ART AC2 Standalone Kart Okuyucu

ART AC2 Standalone Kart Okuyucu ART AC2 Standalone Kart Okuyucu ART AC2 Standalone kart okuyucuya ait genel bilgiler, montaj, kablolama, programlama bilgileri ve teknik özellikleri hakkında detaylı açıklama. www.artelektronik.com pazarlama@artelektronik.com

Detaylı

SEESAW 24V DC BARİYER KONTROL KARTI KULLANIM KİTABI V 2.0

SEESAW 24V DC BARİYER KONTROL KARTI KULLANIM KİTABI V 2.0 SEESAW 24V DC BARİYER KONTROL KARTI KULLANIM KİTABI V 2.0 EKİM, 2010 KONTAL ELEKTRONİK :: SEESAW BARİYER KONTROL KARTI KULLANIM KİTABI V2.0 0 SEESAW 24V DC BARİYER KONTROL KARTI KARTI VE KULLANIMI Seesaw

Detaylı

HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU

HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU MERKEZ SERVİS: 0216 435 70 48 www.merihvideo.com.tr DİKKAT EDİNİZ Bu talimatları okuyun ve saklayın.. Cihazı sudan ve ısıdan uzak yerde kullanın. Cihazı sadece kuru bir

Detaylı

PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU

PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU Prestigio GeoVision 150 Kontrollerin yerleşimi 1. Açma/kapama düğmesi 2. SD Kart Yuvası 3. Dokunma Paneli 4. Menü Butonu 5. Işıklı Gösterge (Şarj olurken kırmızı

Detaylı

Vehicle Security System VSS3 - Alarm system remote

Vehicle Security System VSS3 - Alarm system remote Vehicle Security System VSS3 - Alarm system remote Alarm sistemi uzaktan kumandası Kurulum kılavuzu - Turkish Sayın Müşterimiz, Bu kılavuzda bazı özellikleri aktive ve deaktive atmek için gereken bilgileri

Detaylı

2K-130 KULLANIM KILAVUZU

2K-130 KULLANIM KILAVUZU K- KULLANIM KILAVUZU Kablolu Dijital Zil Paneli Kart Okuyuculu Daire no. gir ve ye bas Kapı açmak için ve şifre gir Lütfen ürünü kullanmadan önce bu kılavuzu okuyunuz. . Bölümler ve İşlevleri Kamera Lensi

Detaylı

LBX-0601. www.loobex.com

LBX-0601. www.loobex.com LBX-0601 www.loobex.com İÇERİK Giriş.2 Kullanma Talimatları 2 Temizleme Talimatları 4 Kireç Temizleme Talimatları..4 Cihaz Parçaları.5 Sorun Giderme 6 BUHARLI STERİLİZATÖR KURUTUCU - BEBEK MAMASI ISITICISI

Detaylı

VESCO R 510 DETAYLI PROĞRAMLAMA KLAVUZU

VESCO R 510 DETAYLI PROĞRAMLAMA KLAVUZU VESCO R 510 DETAYLI PROĞRAMLAMA KLAVUZU KURUCU KODU [0269] ANA KOD [1234] 1 ÇIKIŞ GECİKMESİ SÜRESİ [*][8][KURUCU KODU][31][1.BÖLÜM GECİKME][2.BÖLÜM GECİKME][#][#] FABRİKA AYARI [060][060] SANİYE MAX: 255

Detaylı

HT 150 SET. LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri. Kullanım

HT 150 SET. LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri. Kullanım HT 150 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri HT 150 SET kablosuz oda termostatıdır. Kullanıcı oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda ayarlayıp daha konforlu ve ekonomik bir ısınma sağlar. - Hassas

Detaylı

Uzaktan Kumandalı Kablosuz Motorlu Silindir KULLANMA KILAVUZU URC 60

Uzaktan Kumandalı Kablosuz Motorlu Silindir KULLANMA KILAVUZU URC 60 Uzaktan Kumandalı Kablosuz Motorlu Silindir KULLANMA KILAVUZU URC 60 UZAKTAN KUMANDALI SİLİNDİR ve MONTAJI Açma Silindir Topuz Tam Tur Kilitleme Tur Kilitleme Topuz Vidası Gösterge Kapıdaki silindiri çıkartın.

Detaylı

CUBE EFES KULLANIM KILAVUZU

CUBE EFES KULLANIM KILAVUZU Lütfen öncelikle bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, MAS İnterkom ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz. Bunun için, bu kılavuzun tamamını ürünü

Detaylı

RU1000 Kepenk Güç Kaynağı. Uzaktan Kumandalı Kepenk Güç Kaynağı KULLANIM KILAVUZU

RU1000 Kepenk Güç Kaynağı. Uzaktan Kumandalı Kepenk Güç Kaynağı KULLANIM KILAVUZU RU1000 Uzaktan Kumandalı KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER TANITIM 2 GÜÇ KAYNAĞI' NIN KURULUMU 2-3 KONTROL PANELİ 3 MONTAJ 4 UZAKTAN KUMANDA TANITIMI 4 UZAKTAN KUMANDAYI HAFIZAYA YÜKLEME 5 UZAKTAN KUMANDAYI

Detaylı

Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları. 1.0 Genel Uyarılar:

Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları. 1.0 Genel Uyarılar: Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları 1.0 Genel Uyarılar: 1.1 Cihaz kullanılmadan önce bu kullanım kılavuzu dikkatle okunur. 1.2 PolyCure 25 kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve

Detaylı

KMD99 RF 99 Kanal Kumanda. Kullanım Kılavuzu. Doküman Versiyon: BQTEK

KMD99 RF 99 Kanal Kumanda. Kullanım Kılavuzu. Doküman Versiyon: BQTEK RF 99 Kanal Kumanda Kullanım Kılavuzu Doküman Versiyon: 1.0 30.11.2015 BQTEK İçindekiler İçindekiler... 2 1. Cihaz Özellikleri... 3 2. Genel Bilgi... 4 2.1. Kumanda Paneli... 4 2.2 Kumanda Tanıtmak...

Detaylı

OPEN ADVANCE V.1.1 FOTOSELLİ OTOMATİK KAPI SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU

OPEN ADVANCE V.1.1 FOTOSELLİ OTOMATİK KAPI SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU OPEN ADVANCE V.. FOTOSELLİ OTOMATİK KAPI SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU Adres : SAKARYA. ORG.SAN.BÖL. 964 ADA PARSEL NO: HENDEK/SAKARYA Tel No : 009 064 64 8 0 Fax No : 009 064 64 8 3 www.alkur.com.tr info@alkur.com.tr

Detaylı