1. Marmitek gözetim sisteminiz Önemli özellikler Sinyal sahası 7

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1. Marmitek gözetim sisteminiz 5 1.1 Önemli özellikler 6 1.2 Sinyal sahası 7"

Transkript

1

2 İÇİNDEKİLER Giriş Güvenlik uyarıları TEMEL ÖZELLİKLER 1. Marmitek gözetim sisteminiz Önemli özellikler Sinyal sahası 7 2. Güvenlikkonsolu Konsolun yerleşimi Telefon hat bağlantısı AC adaptörün bağlanması Acil durum pillerinin takılması Güvenlik konsolunun montajı Menüler Dil seçimi İngilizce menü Uzaktan kumanda enstelasyonu Anahtarlık kumanda KR Anahtarlık kumandanın kullanımı Anahtarlık kumandanın kaydedilmesi SH624 çok konfor işlevli kumanda 14 (TotalGuard'ta standart, SafeGuard'ta opsiyonel) Konfor işlevli kumandanın kullanımı Konfor işlevli kumandanın kaydedilmesi Sensörlerin enstelasyonu Kapı/Pencere sensörü DS DS90 sensör montajı Kapı/Pencere sensörünün kullanımı Kapı/Pencere sensörünün kaydedilmesi MS90 Hareket dedektörü MS90 Hareket dedektörünün montajı Hareket dedektörünün kullanımı Hareket dedektörünün kaydedilmesi SD10 / SD90 Duman Dedektörü Güvenlik konsolunun (SC9000) hazırlanması Saat ayarı Telefon numaralanın hafızaya kaydedilmesi Mesajınızın kaydedilmesi Güvenlik sisteminin kullanımı Alarmın kurulması Panik alarm Alarm kapandığında ne olur? Sistem alarmının kaldırılması Hata mesajları 25

3 7. Koruma ve konfor - Ev Otomasyonu Giriş Modüllerinizin adreslenmesi LM12 Lamba/Dimer Modülünün enstelasyonu Lamba/Dimer Modülünün alarm fonksiyonları KR21 Anahtarlık kumandanın fonksiyonları SH624 kumandanın fonksiyonları Güvenlik konsolunun fonksiyonları Zamanlayıcının ayarlanması Zamanlayıcı ayarlarının sıfırlanması 30 EKSTRA ÖZELLİKLER 8. Gelişmiş sistem fonksiyonları Gecikmelerin ayarlanması Güvenlik sistem hafızasının sıfırlanması Erişim kodunun (PIN) değiştirilmesi Gelişmiş güvenlik fonksiyonları Sessiz alarm için siren alarmının kaldırılması Din-don sesinin devreye sokulması Telli girişlerin kullanımı DS90 Kapı pencere sensörüne telli sensör eklenmesi Acil durum sensörleri Kapı/Pencere sensörünün kaydının silinmesi Hareket dedektörünün kaydının silinmesi Gelişmiş ev otomasyon fonksiyonları Güvenlik sistemi durum kontrolu Ekstra siren enstelasyonu (Marmitek PH7208) Harici genel amaçlı siren kullanımı Arabirim fonksiyonları Ev otomasyon fonksiyonlarına bakış Ev otomasyon fonksiyonları için temel adres Telefon fonksiyonları Güvenlik sisteminin aranması Çağrı-erişim fonksiyonunun etkinleştirilmesi Dışarıdan telefon vasıtası ile alarmın çalıştırılması Dışarıdan telefon vasıtası ile ışıkların ve ekipmanın çalıştırılması Pillerin değiştirilmesi Sıkça sorulan sorular 42 Sensör Tablosu 45 Telefon Numaraları Tablosu 46 Uyumluluk deklarasyonu 47

4 GİRİŞ Bu Marmitek güvenlik ürününü aldığınız için teşekkür eder, sizi kutlarız. Marmitek güvenlik sistemleri en yüksek dikkatle imal edilmiş yüksek kaliteli ürünlerdir. Lütfen bu kılavuzu sonuna kadar dikkatle okuyunuz ve talimatları izleyiniz. Bu kullanıcı kılavuzunda bazı yazıların italik (sağa yatık) yazılmış olduğunu göreceksiniz. Bu işaretin olduğu metinler ekstra bilgilerdir ve daha uygun bir zamanda okunmak üzere geçilebilirler. Güvenlik uyarıları Kısa devreleri önlemek için bu ürünün yalnızca iç mekanda, kuru ortamda kullanılması gerekir. Güvenlik sisteminizi oluşturan parçaları yağmurda veya nemli ortamda bırakmayın. Banyoda, yüzme havuzunda vb yerlerde kullanmayın. Şebeke voltajınızın adaptörün üzerinde yazan voltaja uygunluğunu kontrol ettikten sonra adaptörünüzü prize takınız. Kablosu hasar görmüş bir adaptörü kesinlikle şebekeye bağlamayınız. Bu durumda ürün satış noktanıza başvurunuz. Piller: Pilleri çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza ediniz. Kullanılmış piller kimyasal atık olarak işlem görmelidir. Asla yeni ve eski pilleri veya farklı tipteki pilleri birarada kullanmayınız. Uzun bir süre için sistemi kullanmayacaksanız pilleri çıkarın. Pilleri üründe yuvasına yerleştirirken (+/-) polaritenin doğruluğunu kontrol edin. Yanlış yerleşim patlamaya sebebiyet verebilir. Sistemi oluşturan bileşenleri çok yüksek sıcaklıklara veya direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Mamülü açmayın: Mamülün iç kısımlarında eletrik yüklü komponentler bulunmaktadır. Ürünlerin yalnızca yetkili teknisyenler tarafından onarılması ve servis verilmesi gerekir. Mamülün yanlış kullanılması, içinin açılması, mamülü kendinizin tamir etmeye çalışması veya değişiklik yapılması halinde garanti son bulur. Marmitek ürünün hatalı veya yanlış kullanılmasından veya ürünün belirtilenden farklı olarak kullanılmasından dolayı sorumlu tutulamaz. Marmitek yasal ürün sorumluluğu kapsamı dışında ek hasar için sorumluluk kabul etmez.

5 1. Marmitek gözetim sistemi Ürün setinizin içinde bulunanlar: Marmitek SafeGuard Sistemi The Marmitek SafeGuard sistemi eviniz için etkin bir güvenlik sistemidir. Bu kit içinde aşağıdaki komponentler bulunur components: 1. Güvenlik konsolu SC Hareket Dedektörü MS90 3. Kapı/Pencere Sensörü DS90 4. Anahtarlık Kumanda KR21 5. AC adaptör 6. Aksesuarlar: piller, kablo, telefon fiş.

6 Marmitek TotalGuard sistemi Marmitek TotalGuard sistemi, SafeGuard sistemi ile tamamen aynıdır, ancak güvenlik ve rahatlık amaçlı aşağıdaki ek komponentleri de içerir. TotalGuard sisteminin ek olarak içerdiği komponentler: 1. Lamba/Dimer Modülü LM12 2. Konfor işlevli kumanda SH Bir adet ekstra DS90 Kapı/Pencere Sensörü TotalGuard sisteminin tüm komponentleri ayrıca satın alınabilen ürünler olarak ta mevcuttur ve bu ürünler SafeGuard sistemi ile tamamen uyumludur. 1.1 Önemli özellikler Acil durum halinde nerede olursanız olun bir telefon mesajı alırsınız. Konsolun bünyesinde altı değişik telefon numarasını arama özelliği bulunmaktadır. Aranan kişi hırsızlık veya yangın ihbar eden bir sesli mesaj alır. Akıllı sensör kontrolu: Konsol fonksiyonları ve pil durumu kontrol edilir. Kendi dilinizde menü kontrol imkanı, enstelasyonu ve konfigürasyonu kolaylaştırır. Evinizde alarma neyin sebep olduğunu telefonunuzdan dinleyebilirsiniz. Konsolunuza 30 adet kablosuz sensör kaydedebilirsiniz.

7 Konsolunuza 16 adete kadar kablosuz kumanda kullanabilirsiniz. Telli sensörler için 2 adet telli giriş mevcuttur. Sistemi 'sessiz alarm' (siren çalmadan) modunda kullanabilirsiniz. Sistemi uzaktan arama ile kontrol edebilir ve durumunu kontrol edebilirsiniz. TotalGuard güvenlik fonksiyonlarına ek olarak, evinizdeki ışıkları yakmanıza da izin verir. Koruma: Işıklarınız sanki siz evde imişsiniz gibi görünecek şekilde açılıp kapanabilir. 1.2 Sinyal sahası Sensörler açık alanda 100 metrelik mesafede çalışabilirler. Duvarlar, tavan ve benzeri büyük objeler çalışma sahasını etkiler. Çalışma sahası sizin kişisel yaşam koşullarınıza bağlıdır, ancak genellikle 15~30 metre civarındadır. Çalışma sahasını sınırlandıran diğer bir faktör ortamda aynı frekanstaki diğer bozucu yüksekfrekans sinyallerin bulunmasıdır (433MHz). RF kablosuz kulaklıklar ve hoparlorler çalışma sahasını olumsuz etkileyebilir. Bu sinyaller yanlış alarma sebebiyet veremezler. Kablosuz telefonlar veya ağlar sistemi etkilemezler. 2. Güvenlik konsolu (1) Gösterge. (2) ARM HOME tuşu Evde olduğunuz hal için alarm fonksiyonu. Tüm Kapı/Pencere sensörleri aktif hale geçer, ancak hareket dedektörleri pasif kalırlar. (3) ARM AWAY tuşu Ev dışında olduğunuz durum için Tam alarm. Tüm sensörler aktif hale geçer. (4) ARMED İndikatörü Alarm açıldığında ışıklar yanar.

8 (5) BATTERY İndikatörü Piller boşaldığında veya takılmamış ise ışıklar yanar. (6) Telefon bağlantısı. (7) AC adaptör bağlantısı. (8) Telli girişler. (9) Tamper kontağı. (10) Acil durum pil kompartmanı. (11) Konsol tuşları. (12) Menu Start -Yukarı ok- Menüyü çağırır veya menüde bir adım ilerletir. (13) Menu Start -Aşağı ok- Menüyü çağırır veya menüde bir adım geri gider. (14) ON - Bir Marmitek X-10 Modülü açmak için (bakınız 7.7). (15) OFF - Bir Marmitek X-10 Modülü kapamak için (bakınız 7.7). (16) OK - Teyid etme. (17) Clear/Bypass - Ayarı siler, menüde bir sevise yukarı gider, bir sensörü çalışsın çalışmasın konsol tarafından dikkate alınmama (bu sensör baypas edilir) fonksiyonu. (18) Cihaz bünyesindeki mikrofon. Gösterge: 1. Bölge numaraları Her sensörün sistemde "Bölge" olarak temsil edilir. Kablosuz sensörler için 30 adet bölge vardır (göstergede 1-30 arasındaki numaralar) ve telli sensör giriş için de iki bölge bulunur (göstergede 31 ve 32 numaralar). Numarası gösterilen sensörler: Kapı veya pencere açık. Yavaş yanıp sönen Bölge numarası: Sensörle bir problem yaşanıyor. (6.5). Hızlı yanıp sönen Bölge numarası: Sensör atlama fonksiyonu ile devre dışı bırakıldı. (6.5). 2. Din-Don sesi Zil sesi sistem kapatıldığında açılır. Bu fonksiyon aktive edildiğinde, eve bir kişi girdiğinde hoş bir din-don sesi duyarsınız. (9.2). 3. Menü metinleri ve saat için boşluk 2.1 Konsolun enstelasyonu Telefon bağlantısının yapılması Konsolunuzun üst kapağını açınız. Telefon kablonuzu ilgili noktaya takınız (6). Kabloyı konsolun arkasında bulunan kancaya dolayarak sabitleyebilirsiniz. Analog telefon bağlantısı yapıldığında Telefon kablosunun diğer ucuna uygun bir fiş monte edip (kit içinde bir adet fiş verilmiştir) telefon soketine takınız.

9 ISDN bağlantısı yapılmak istenmesi hali için açıklama Konsol direkt olarak ISDN hattına bağlanamaz! ISDN kullanıyorsanız, alarm sisteminizi ISDN konsolunuzun analog bağlantısına irtibatlandırmanız gerekir. Kit içindek bulunan kablo fişsiz olarak ISDN konsolunuz analog girişine uyar. Analog giriş yoksa, lütfen bir dönüştürücü kullanın. Büyük çoğunlukla dış hat almak için konsolda bir 0 çevirmek zorunda olursunuz. Bu 0 aranacak telefon numaralarının başına programlanmalıdır (see 5.2). Ayrıca ISDN kullanımında elektrik kesilmesinden sonra artık alarm sisteminizin numara arayamayacağı akılda tutulmalıdır. Bağlantı yalnızca analog hat ile garanti edilebilir AC adaptörün bağlanması AC adaptörü uygun bağlantı noktasına (7) bağlayın. Adaptörün fişini 220~230V prize takınız. Fazlalık kabloları konsolun arkasında bulunan kancalara sararak sabitleyebilirsiniz. Adaptör bağlanınca ve konsolunuzun üstünde yer alan kontrol panel kompartmanı kapağını açtığınızda gösterge üzerinde TAMPER kelimesini göreceksiniz. Kompartmanı kapattıktan sonra, TAMPER sözcüğünü kaldırmak için PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı 0000 dır, bakınız 8.3). Göstergede bu durumda DISARMED görecek ve teyid için bir ikili bir ton duyacaksınız. Lütfen kit içindeki AC adaptörü kullanınız Acil durum pillerinin takılması Pil yuvasına (10) 4 adet AA pil takınız. Pil polaritelerinin (+/-) doğru yönde olduğunu kontrol etmeyi unutmayınız. Tercihen alkaline pil kullanınız (tekrar şarj edilebilir pil kullanmayınız). Pilleri yerleştirip kompartmanı kapattıktan sonra TAMPER kelimesini kaldırmak için PIN kodunuzu giriniz (fabrika ayarı 0000, bakınız 8.3). Göstergede şimdi DISARMED (alarm kaldırıldı) akuyacak ve çift tondan oluşam bir teyid sesi işiteceksiniz. 2.2 Güvenlik konsolunun montajı Konsol için duvarda yakın bir yerde 230V soket ve telefon bağlantısı olan iyi bir yer seçin. Konsolu güven altına almak istediğiniz nesnelerin merkezinde bir noktaya monte etmek optimal bir çalışma sahası için en iyi çözümdür. Bu konsolla sensörler arasındaki mesafenin olabildiğince kısa olmasını sağlar ve böylelikle çalışma sahası sınırı yeterli olur. Lütfen ayrıca aşağıdakilerden emim olun: 1. Konsol büyük metal objelere yakın yerleştirilmemiştir. (radyatör, fırın, vs.); 2. Konsol kolaylıkla erişebileceğiniz şekilde yerleştirimiştir; 3. Konsol, telefon sistemi, bilgisayar, tv ve benzeri başka elektronik cihazlara çok yakın değildir. Konsolu herhangi düz bir yüzeye yerleştirebilirsiniz (masa, vs.) veya duvara monte edebilirsiniz.

10 Konsolun duvara monte edilmesi Konsol duvara iki adet vida ile monte edilebilir. Konsolun arkasında iki adet vida deliği bulacaksınız (merkezden merkeze 96mm). Bağlantı vidaları kit içerisinde mevcuttur. Konsolun düz zemin üzerine monte edilmesi Lastik başlıklar konsol kullanılırken hareket etmmesini sağlarlar. 2.3 Menüler Konsolu bağladıktan sonra, göstergede HOME CONTROL (ev kontrol) okunacaktır. Saat en alt satırda gösterilir (saatin ayarı için, bakınız 5.1). HOME CONTROL görmez bunun yerine TAMPER görülürse, konsolun kapağını kapatmanız gerekir. Kompartmanı kapattıktan sonra, TAMPER sözcüğünü kaldırmak için PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı 0000, bakınız 8.3). Göstergede bu durumda DISARMED görülür ve çift tonlu bir teyid sesi duyarsınız. Daha sonra ekranda HOME CONTROL görülecektir Dil seçimi Tüm menü öğeleri İngilizce gösterilir. Diğer mevcut dillerden istediğinizi seçebilirsiniz. Bunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz: Menüye erişim için, menü yukarı ok veya menu aşağı ok tuşuna basın. Ekranda ENTER PIN ibaresi görülecektir.

11 4-hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimiiçin bakınız 8.3). Her hane girişinde ekranda bir * belirecektir. PIN kodu doğru şekilde girildiğinde ilk menü öğesi (1. INSTALL) göstergede görülecektir. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak 7 nolu Options menü öğesine gidiniz. OK tuşuna basarak bu öğeyi seçiniz. Nümerik giriş tuşarında 7 ye basarak direkt olarak ta bu öğeye gidebilirsiniz. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak LANGUAGES altmenü öğesi üzerine geliniz. Bu altmenü öğesini seçmek için OK tuşuna baınız. Dil seçimi için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanınız ve istediğiniz dili ekranda görünüz. Teyid için OK tuşuna basınız. Önce Clear tuşuna ve daha sonra menüden çıkmak için 1 (=Yes) tuşuna basınız. Dikkat: Bu kılavuzda yalnızca İngilizce menü öğelerini kullanılmıştır.

12 2.3.2 İngilizce Menü İngilizce menüdeki öğeler şunlardır: 1. INSTALL Sensör ekleme ve çıkarma ve uzaktan kumandalar. 2. SET CLOCK Saat ayarı (5.1). 3. PHONE NUMS Telefon numaralarının kaydı (5.2). Submenu (Altmenü): PHONE 1 PHONE 2 PHONE 3 PHONE 4 PHONE 5 PHONE 6 4. MESSAGE Kendi dilinizde sözlü mesaj kaydı ve kontrolu (5.3). Submenu (Altmenü): 1. RECORD Kendi dilinizdeki mesajın kaydı 2. REPLAY (TEKRAR) Kendi dilinizdeki mesajın dinlenmesi 5. NEW PIN (PIN kodunuzun değiştirilmesi) (8.3). 6. MEMORY CLEAR Tüm sensörleri, kumandaları, zamanlayıcıları ve ayarları sıfırlar (8.2). Submenu (Altmenü): CLEAR ALL SENSORS Kayıtlı sensörün çıkarılması. CLEAR ALL REMOTES Kayıtlı bir uzaktan kumandayı çıkarır. CLEAR ALL TIMERS Bir defada tüm zamanlama ayarlarını kaldırır. MASTER RESET Belleği siler. 7. OPTIONS (Opsiyonlar) Submenu: CHIME - CHIME ON/CHIME OFF Sistem kapandığında Chime on/off (9.2). Chime (din-don) açıldığında göstergede " " sembolü gösterilir. SIREN - SIREN ON/SIREN OFF Sessiz alarm özelliğinin kapatılması (9.1). HOUSECODE Ev otomasyon fonksiyonları için HouseCode değişikliği yapılması (10.6). UNITCODE Ev otomasyon fonksiyonları için UnitCode değişikliği yapılması (10.6). ANSWER TYPE ANSWER ON/ANSWER OFF/VOICE MAIL (11.2). SENSOR MODE Sensörlerin acil durum sensörü olarak kullanılması. Bakınız (9.5). LANGUAGE ENGLISH/ FRANÇAIS/ DEUTSCH/ NEDERLANDS/ ITALIANO/ ESPANOL/ PORTUGUES/ SVENSKA/ ROMANA/ TÜRKÇE. 8. DELAYS (GECİKMELER) Submenu (Altmenü): ENTRY DELAY Eve girdikten sonra sistemi kapatmak için izin verilen gereken zaman (8.1). EXIT DELAY Evden ayrılırken sistem devreye sokulmadan önce gerekli zaman (8.1). DIAL DELAY Alarm durumunda sistem arama yapmadan beklenecek süre (8.1). ANSWER DELAY Numara çevrildiğinde sistem telefonu açmadan önceki gecikme (8.1). 9. SET TIMER (Zamanlayıcı Ayarı) Submenu (Altmenü): NEW TIMER Yeni bir zamanlayıcı ayarlamak (7.8).

13 3. Uzaktan kumandaların enstelasyonu 3.1 Anahtarlık kumanda KR21 1. KONTROL İNDİKATÖRÜ Butonlara basıldığında uzaktan kumandanın radyo sinyalleri göndermesi durumunda ışık verir. İndikatör ışığı parlaklığı yetersiz ise pillerin değiştirilmesi gerekir. 2. ARM (Alarmı kur) Alarmı Arm Away modunda (tüm sensörler aktif) kurar. 3. DISARM (Alarmı kaldır) Güvenlik sistemini kapatır (devre dışı bırakır). 4. LIGHTS ON (Işıkları aç) Işık modüllerinizi açık komuma anahtarlar (7.5). 5. LIGHTS OFF (Işıkları kapa) Işık modüllerinizi kapalı konuma anahtarlar (7.5) PANIC (Panik) 7 ve 8 nolu kırmızı butonlara birlikte basılması halinde panik alarm devreye girer (6.2). 9. PİL KOMPARTMANI Uzaktan kumandada pil kompartmanı bulunabilir Using the Key Chain Remote Control 1. PİLLER Yeni bir KR21 tam şarjlı pillere sahiptir. 2. KR21 AKTİVASYONU Uzaktan kumandanızdaki ARM Butonunu 4 saniye süreyle basılı tutun. Butonu serbest bırakın. Uzaktan kumanda şimdi başka eşi olmayan tek bir kod seçmiştir ki bu kod konsolunuza kaydedilebilir. ARM butonuna basıldığında LED bir kaç kez yanıp sönecektir. LED ışığı sürekli olarak yandığında KR21 yeniden aktive edilmelidir Anahtarlık Kumanda Ünitesinin Sisteme Kaydedilmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. Göstergede bu kez INSTALL ZONE görülecektir. 5. Anahtarlık kumandasında ARM tuşuna basınız. Teyid için konsoldan bip işitilecektir.

14 Göstergede ise RMOT 1 SET okunacaktır. Kurulum gerektiren birden çok sayıda uzaktan kumandanız varsa, bunlar RMOT 2 SET, RMOT 3 SET, RMOT 16 SET şeklinde kaydedilecektir. Bir sisteme en çok 16 adet uzaktan kumanda kaydedilebilir. 6. Kaydetmek istediğiniz her uzaktan kumanda için 5. adımı tekrarlayınız. 7. Ana menüye dönmek için CLEAR tuşuna basın. Menüden çıkmak için bir kez daha CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Daha önce kayıtları yapılarak sistem konsolu ile eşlendirilmiş olan uzaktan kumandalar menüden çıkarılabilir, bu özellikle uzaktan kumandanın kaybolması halinde gerekli olur. Bu yöntem 8.2 de açıklanmıştır. Pillerin değiştirilmesi hakkındaki bilgiler için bölüm 12 okunmalıdır. 3.2 SH624 Uzaktan Kumanda (TotalGuard kitinde standard, SafeGuard kitinde isteğe bağlı) 1. PANIC Bu kırmızı tuşla sesli panik alarm derhal devreye girer. 2. KONTROL İNDİKATÖRÜ Butonlara basıldığında uzaktan kumandanın radyo sinyalleri göndermesi durumunda ışık verir. İndikatör ışığı parlaklığı yetersiz ise pillerin değiştirilmesi gerekir. 3. KONTROL TUŞLARI Güvenlik sisteminin çalışması için ve yardımcı kontrol fonksiyonları için (bakınız 7.6). 4. DİMER TUŞU (bakınız 7.6) 5. MOD ANAHTARI

15 Güvenlik fonksiyonlarını kullanmak için Mod anahtarını SEC konumuna getirin. 1 ve 2 ye getirilmesi hali için paragraf 7.6 okunmalıdır ANAHTAR SEC KONUMUNDA İKEN: ARM HOME: Güvenlik sistemi kısmen aktive edilir. Tüm kapı pencere sensörleri aktive edilir, hareket dedektörleri devre dışı bırakılır. ARM AWAY: Güvenlik sistemi tam olarak aktive edilir. Tüm sensörler devrededir. DISARM: Güvenlik sistemi devre dışı bırakılır. 6. HOUSECODE ANAHTARI Şimdilik anahtarı A konumunda bırakın (daha fazla bilgi için bakınz 10.6) Çok İşlevli Kumandanın Kullanılması 1. PİLLERİN TAKILMASI ÖNEMLİ: Pilleri takarken, mod seçim anahtarı 2 ye getirilmiş olmamalıdır! Uzaktan kumandanın arkasındaki pil kompartmanını açın ve pilleri yerleştirin (4 adet AAA, alkaline). Pil polaritelerinin doğruluğunu kontrol etmeyi untmayın. Pil kompartmanını kapatın. 2. SH624 AKTİVASYON PANİK tuşuna basın SH624 Kumandanın Sisteme Kaydedilmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. Göstergede bu kez INSTALL ZONE görülecektir. 5. Mod seçim anahtarını SEC konumuna getiriniz. Kumandada ARM HOME tuşuna basınız. Teyid için konsoldan bip işitilecektir. Göstergede ise RMOT 2 SET okunacaktır. -- Kurulum gerektiren birden çok sayıda uzaktan kumandanız varsa, bunlar RMOT 3 SET, RMOT 4 SET, RMOT 16 SET şeklinde kaydedilecektir. Bir sisteme en çok 16 adet uzaktan kumanda kaydedilebilir. 6. Kaydetmek istediğiniz her uzaktan kumanda için 5. adımı tekrarlayınız. 7. Ana menüye dönmek için CLEAR tuşuna basın. Menüden çıkmak için bir kez daha CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Pillerin değişimi ile ilgili bilgi için bölüm 12 okunmalıdır.

16 4. Sensörlerin kurulumu 4. Kapı/Pencere sensörü DS90 1. Gönderici bölüm. 2. Mıknatıs kontak. 3. Kontrol İndikatörü Sinyal gönderildiğinde ışık verir. 4. Sensörü açmak için vida. 5. Giriş gecikmeleri için anahtar. 6. Ekstra telli kontak giriş için bağlantı (9.4). 7. Pil yuvası. 8. Sensör montajı için vida deliği. 9. Tamper kontak DS90 Kapı/Pencere sensörünün montajı 1. Vidayı (4) söküp üst kapağı açın. Gönderici parçayı kapı veya pencere çerçevesine uygun şekilde monte edin. Kapağı henüz kapatmayın, açık bırakın. 2. Mıknatıs kontağı kapı veya pencerenizin hareketli kısmına monte edin. Gönderici bölümün (kapağın üzerinde) ve mıknatıs kontağın üzerindeki ok işaretlerinin kapı veya pencere kapatıldığında birbirleri ile karşı karşı geldiğinden emin olun (aradaki mesafe en çok 4mm olmalıdır). Kapı veya pencere çerçevesi biraz içeri gömülü ise gönderici bölüm ile mıknatıs 90 derece açı ile de yerleştirilebilir. Sensör için kesin bir yer belirlediğinizde magneti de kitin içinde bulunan vidalarla sabitlemenizi salık veririz. Aluminyum/sentetik çerçeveler Sensörü olbildiğince yükseğe yerleştirin: Bu size en iyi algılamayı sağlar. Gönderici ünite ile

17 mıknatıs için yer işaretleyin. Mıknatısı doğrudan metal yüzeye yerleştirmeyin. Metal veya metal üzerine sentetik kaplı çerçeveler olması durumunda çerçeve ile mıknatıs arasına ahşap veya plastik bir parça (min. 5mm) koyun. Metal çerçeveli kapı veya pencereler kapalıyken sensör ana gövde ile mıknatıs arası mesafe en çok 3mm olmalıdır. Kayan kapı ve pencereler Kayan kapı ve pencerelerde sensör ve maıknatıs birbiri üzerinden yatay olarak kayacak şekilde kullanılamaz. Sensör ve mıknatıs her durumda birbirine dikey olarak yaklaşacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır Kapı/Pencere Sensörünün Kullanılması 1. Gönderici üniteyi henüz açmadı iseniz, lütfen şimdi vidasını (4) söküp açınız. 2. Pilleri (2 adet AAA, alkaline) pil yuvasına yerleştirin. Polaritenin (+/-) doğru olmasına dikkat edin. 3. Giriş gecikme için anahtarı (5), sensör pencereye monte edilecekse MIN, kapıya monte edilecekse MAX konumuna alın. Anahtar MAX konumuna getirilirse, kapıyı açıp tekrar kapamak için biraz zamana (standart ayar 30 saniye) sahip olursunuz. Eve girip alarmı kapatmanız için konmuş bu gecikme süresi değiştirilebilir (see 8.1). Eğer anında alarm istiyorsanız (örneğin arkakapıda) o zaman anahtar MIN konumuna alınmalıdır. 4. Gönderici ünitedeki tamper kontak (9) tuşunu 4 saniye süre ile basılı tutun. Tuşu bırakın. Kapı/pencere sensörü şimdi onu konsolunuza kaydedebileceğiniz yalnız ona ait bir kod seçecektir Kapı/Pencere Sensörünün Kaydedilmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. Göstergede bu kez INSTALL ZONE görülecektir. 5. Sensörün monte edilmiş olduğu kapı ya da pencerenizi açın. Teyid için konsoldan bip sesi işitilecektir. Göstergede ise ZONE 1 SET okunacaktır. Bir sensör için ayrılan bellek alanı, bölge olarak adlandırılır.birden çok sensör kurulumu yapıldığında bu durumda göstergede ZONE 2 SET, ZONE 3 SET, ZONE 30 SET görülecektir. Sensörün atanacağı bölge numarasını siz seçebilirsiniz. Sensörü bölge 3 e atamak isterseniz 5 nolu adımı icra etmeden önce nümerik sayı giriş tuşlarında 3'e basınız.

18 Bu kullanma kılavuzunun sonunda hangi sensörün hangi bölgeyi kapsadığını yazabileceğiniz bir tablo bulunmaktadır. Hangi sensörü hangi bölgeye kaydettiğinizi bu tablya yazmanızı tavsiye ederiz. 6. Kaydetmek istediğiniz her kapı/pencere sensörü için 5. adımı tekrarlayınız. 7. Ana menüye dönmek için CLEAR tuşuna basın. Menüden çıkmak için bir kez daha CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Pillerin değişimi ile ilgili bilgi için bölüm 12 okunmalıdır. 4.2 MS90 Hareket Dedektörü 1. Pil yuvası. 2. Kontrol İndikatörü Sinyal gönderildiğinde ışık verir. 3. TEST tuşu. 4. Duyarlılık anahtarı 1/2 1 nolu konuma alındığında sensör sürekli olarak her algıladığı harekete tepki verecektir; 2 nolu konuma alındığında ise sensörün duyarlılığı azalır, iki hareket algıladıktan sonra tepki verir. 5. Tamper kontağı MS90 Hareket Dedektörünün Montajı Hareket dedektörü ısıl değişimleri algılama vasıtası ile çalışır. Dedektörü ısıtıcı veya klimaya çok yakın konumda monte etmeyiniz. Hareket dedektörü 6~10 metre ve 90 algılama sahasına sahiptir. Özel merceklerden dolayı sensör aşağı doğru bakar. MS90 sensörü daima yerden 180 cm yükseklikte monte ediniz ve yönünü güvenlik altında tutmak istediğiniz alanı kapsayacak şekilde ayarlayınız. Montaj braketi (90 )lik bir açı ile veya doğrudan duvarın karşısına yerleştitilebilir.

19 4.2.2 Hareket Dedektörünün Kullanılması 1. Pil yuvasını açın ve pilleri yerleştirin (2 adet AA, alkaline). 2. TEST (3) tuşunu yaklaşık 4 saniye basılı tutun. The LED bir defa yanıp sönecektir. Tuşu bırakın. LED bu kez iki defa yanıp sönecektir. Hareket dedektörü şu anda konsola kayıt sırasında gereken yalnızca bu sensöre haiz olan kodu seçmiştir. 3. Hareket dedektörünü kayıt esnasında herhangi bir hareket algılamaması için başaşağı durumda yerleştirin. Test modu: Hareket dedektörünüzün yerinin test edilmesi 1. Anahtarı 1 konumuna getiriniz. 2. İndikatör (2) led iki kez yanıp sönünceye kadar TEST (3) tuşuna basınız saniye bekleyin. 4. Sensörün önünde yürüyün. İndikatör led (2) vasıtası ile hareketinizin algıladığını anlayacaksınız. Bu da size sensörü doğru yere yerleştirip yerleştirmediğinizi kontrol etme imkanı verir. 5. Sensörü normal olarak kullanabilmek için TEST tuşuna tekrar basın. İki dakika sonra hareket dedektörü normal kullanım moduna dönecektir Hareket Dedektörünün Kaydedilmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. Göstergede bu kez INSTALL ZONE görülecektir. 5. Hareket dedektörünün TEST tuşuna basın veya önünden geçip bir hareket algılamasını sağlayın. Teyid için konsoldan bip sesi işitilecektir. Göstergede ise ZONE SET okunacaktır. Bir sensör için ayrılan bellek alanı bölge olarak adlandırılır. Birden çok sensör kurulumu yapıldığında bu durumda göstergede ZONE 2 SET, ZONE 3 SET, ZONE 30 SET görülecektir. Sensörün atanacağı bölge numarasını siz seçebilirsiniz. Sensörü bölge 3'e atamak isterseniz 5 nolu adımı icra etmeden önce nümerik sayı giriş tuşlarında 3'e basınız. Bu kullanma kılavuzunun sonunda hangi sensörün hangi bölgeyi kapsadığını yazabileceğiniz bir tablo bulunmaktadır. Hangi sensörü hangi bölgeye kaydettiğinizi bu tablya yazmanızı tavsiye ederiz. 6. Kaydetmek istediğiniz her hareket dedektörü için 5. adımı tekrarlayınız. 7. Ana menüye dönmek için CLEAR tuşuna basın. Menüden çıkmak için bir kez daha CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Pillerin değişimi ile ilgili bilgi için bölüm 12 okunmalıdır.

20 4.3 SD10 / SD90 Duman Dedektörü Marmitek Duman Dedektörü bir yangın olması durumunda size bunu ihbar edecektir. Evde olduğunuzda konsol bünyesindeki siren tetiklenecektir. Güvenlik sisteminiz ile bağlantılı olarak dahili siren, telefon ihbar ve uyarıcı ışıklar devreye girecektir. Bu da size hem optimal bir uyarı sağlayacak hem de çıkışlarınızın iy bir şekilde aydınlatılması imkanı verecektir. Evin dışında olduğunuzda da cep telefonunuzdan bir uyarı alacaksınız. Telefon mesajı size acil durum sensörünün tetiklendiğini ve bunun bir hırsız alarmı olmadığını ihbar eder. Bu kendi sesinizle kaydedeceğiniz bir ekstra mesaj ilave ederek te yapılabilir. Standart mesaj (4 dilde: İngilizce, Almanca, Fransızca ve Hollandaca) alarm konsolunuza önceden programlanmıştır. Güvenlik sisteminizde duman alarmı kullanımı hakkında talimatlar için duman alarmınızın kullanma kitanına başvurun. 5. Güvenlik sistem konsolunun (SC9000) ayarları 5.1 Saatin Ayarlanması 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 2. SET CLOCK öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 2'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Nümerik sayı tuşları vasıtası ile yeni saati (24 saat üzerinden) giriniz, daha onra OK tuşuna basınız. Göstergede INSTALL ibaresi görülecektir. 6. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Saati girerken CLEAR tuşuna basarsanız girmiş olduğunuz saat silinecektir.

21 5.2 Telefon numaralarının kaydedilmesi Marmitek SC9000 konsol telefon arayabilecek şekilde donatılmıştır. Alarm durumunda 6 adet telefon numarasına kadar arama yapılabilir. Aranan kişiler sizin daha önce kaydetmiş olduğunuz mesajı (5.3) dinleyebilirler. Mesajın telefonu cevaplayan kişi tarafından telefonunda 0 tuşuna basarak teyid edilmesi gerekir. Bu teyid sonucu telefon arayıcı sonraki numaranın aranmasına gerek olmadığını anlar. Örneğin polis imdat gibi acil çağrı numaralarının kullanılması özel izin alınmadıkça yasaktır. Önce girmek istediğiniz telefon numaralarının aranması gereken sırayla bir listesini yapın. ISDN telefon sistemi ile konsola bağlantı yapıldı ise dış hat almak için numaraların önüne bir 0 eklemeniz gerekebilir. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 3. PHONE NUMS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 3'e basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak telefon numarasını kaydetmek istediğiniz bellek alanına geliniz (PHONE 1, PHONE 2 PHONE 6). 6. İstediğiniz bellek alanına geldiğinizde OK tuşuna basınız. PHONE 1 alanında iken OK tuşuna basılırsa ekranda SET PH 1 ibaresi görülecektir. 7. Telefon numarasını girin. Numara çevirme sırasında duraksama için OFF tuşunu kullanabilirsiniz (ISDN telefon sisteminde başa koymanız gereken ekstra sıfırla numara arasında duraksama koymak gerekir). Duraksama için ekranda küçük "p" harfi görülecektir. 8. OK tuşuna basınız. Otomatikman bir sonraki bellek alanına gelinecektir. 9. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. Telefon numarasını girerken CLEAR tuşuna basarsanız girmiş olduğunuz numara silinecektir. Programlayacağınız numara 6 adetten daha az ise, konsol alarm durumunda bu numaraları bir kaç aramaya çalışacaktır. Teyid alınır alınmaz konsol kayıtlı telefonları aramayı durduracaktır. 5.3 Kendi mesajınızın kaydedilmesi Telefon ihbar için kullanılacak kendi mesajınızı kaydedebilirsiniz. Mesaj süresi en çok 12 saniye olabilir. Mesajın çok kısa olmamasına dikkat ediniz. Çünkü bu mesaj anaons ediliyorken uzun bir sessiz bölüm oluşmasına yol açar. Örneğin: Bu... güvenlik sistemidir. Bu mesajdan sonra evimde ne olduğunu anlamak üzere 0 tuşuna basınız. Lütfen mutabık kaldığımız acil durum planını uygulayınız. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir.

22 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 3. MESSAGE öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 4'e basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. RECORD (KAYDET) için 1 tuşuna basınız. 6. Göstergede PLEASE WAIT (LÜTFEN BEKLEYİN) görülecektir. 7. Göstegede SPEAK NOW (ŞİMDİ KONUŞUN) görüldüğünde mesajınızı kayedebilirsiniz (max. 12 saniye). Mikrofona uzaklık 30 cm den fazla olmamalıdır 8. Kayıttan sonra ekranda tekrar RECORD/REPLAY (KAYDET/DİNLE) menüsü gösterilene kadar bekleyin. 9. REPLAY (DİNLE) için 2 tuşuna basınız, kaydettiğiniz mesajı dinleyeceksiniz. 10. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. 6. Güvenlik sisteminin kullanılması 6.1 Alarmın kurulması Sistemde iki farklı alarm fonksiyonu bulunmaktadır: ARM AWAY (EVDE YOKUM ALARMI): ARM HOME (EVDEYİM ALARMI): Tam alarm. Tüm sensörler aktif. Kısmi alarm. Tüm kapı/pencere sensörleri aktif ancak hareket dedektörleri devre dışı. Bu eviniz dış etkilere karşı koruma altında ancak evin içinde yürümede herhangi bir alarm verilmeyecek anlamına gelir. ARM AWAY (EVDE YOKUM) fonksiyonunun seçilmesi Konsol Yoluyla Konsol üzerindeki ARM AWAY tuşuna basınız. Alarm kısa bir gecikme sonrası aktif duruma geçecektir (gecikme ayarlanbilir, bakınız 8.1 çıkış gecikmesi). Gecikme esnasında aynı perdede çift ton duyacaksınız. Alarm ARM AWAY moduna kurulduktan sonra eve girdiğinizde DS90 kapı/pencere sensörleri (DS90 anahtar MAX konumda) için giriş gecikmesi kullanılacaktır. Bu da konsol alarm vermeden önce alarmı kapamanız için yeterli zamana sahip olduğunuz anlamına gelir. Gecikme süresinin değiştirilmesi ile ilgili olarak, bakınız 8.1.

23 Anahtarlık Kumanda KR21 Vasıtasıyla ARM tuşuna basın. Alarm anında devreye girecektir. Lütfen not ediniz: Alarmı devreye soktuğunuzda ön kapının kapalı olduğundan emin olun. SH624 Kumanda Vasıtasıyla Mod anahtarını SEC pozisyonuna getirin. ARM AWAY tuşuna basın. Alarm derhal devreye girecektir. ARM HOME fonksiyonunu devreye sokmak Konsol Yoluyla Konsolda ARM HOME tuşuna basınız. Alarm derhal devreye girecektir. KR21 Anahtarlık Kumandayla Bu kumandayla ARM HOME fonksiyonu seçilemez. SH624 Kumanda Vasıtasıyla Mod anahtarını SEC konumuna getirin. ARM HOME tuşuna basınız. Alarm derhal devreye girecektir.

24 6.2 Panik alarm Panik alarm güvenlik sistemi devrede olsun olmasın bir acil durum halinde kullanılabilir. Acil durum sensörünün tetiklendiğini ve bir hırsızlık alarmı olmadığını belirten bir telefon mesajı yayınlanabilir. Bu kendi sesinizle kaydedeceğiniz bir mesaj vasıtası ile de yapılabilir. Standart mesaj sisteminize önceden programlanmıştır (4 dil: İngilizce, Almanca, Fransızca, Hollandaca). Panik alarm iki şekilde aktive edilebilir: 1. KR21 Anahtarlık Kumanda Vasıtasıyla Aktivasyon En alttaki iki butona beraberce basılı tutun. Panik alarm hemen tetiklenir. Konsol ayarlarına bağlı olarak siren tetiklenecek veya tetiklenmeyecektir (see 9.1). 2. SH624 Kumanda Vasıtasıyla Aktivasyon Kırmızı renkli PANIC tuşuna basınız. Panik alarm tetiklenir. Konsol ayarlarına bağlı olarak siren tetiklenecek veya tetiklenmeyecektir (see 9.1). 6.3 Alarm devreye girdiğinde ne olur? 1. Siren Konsol bünyesindeki siren tetiklenecektir. Sirenin kapalı olmasını tercih edebilirsiniz (sessiz alarm, bakınız 9.1). Eğer konsol enerji kesik iken pil ile çalışıyorsa, pili tüketmemek için siren kullanılmayacaktır. 2. The telefon arama İlk telefon numarasının son hanesi çevrildikten sonra, sesli mesaj anons edilir ve bir kaç kez tekrarlanır. Çağrı 0 tuşuna basılarak cevaplanırsa, konsol telefon arama işlemini durdurur. Çağrı cevaplanmazsa 6 adet numaranın ikinciden altıncıya kadar numaralar bunlardan biri tarafından 0 tuşuna basılarak çağrının alındığına ilişkin teyid gelene kadar sırayla aranır. Çağrıyı alan kişi bir dakikaya kadar evde ne olduğunu dinleyebilir. Siren sizin dinleme yaptığınız sırada kapanacaktır. Konsol alarma kurulu olarak kalacaktır. Alarm tekrar meydana gelirse, telefon arama tekrar aktive olur.

25 6.4 Alarmın Kaldırılması Uzaktan kumandanızda DISARM tuşuna basınız. Gösterge alarma sebep olan bölgeyi gösterecektir. Bu mesajı kaldırmak için önce ARM ve daha sonra DISARM tuşuna basınız. Alarm bunun dışında konsol üzerindeki nümerik tuşlardan PIN kodunuz girilerek kaldırılabilir. PIN kodunuz girildikten sonra göstergede DISARMED ibaresi görülecektir. 6.5 Hata Mesajları Eğer göstergede yavaşça yanıp sönen bir zon numarası varsa bu sistemin o sensörle ilgili bir sorun gördüğü anlamına gelir. Muhtemel sebepler olarak pillerin boşalması (bakınız bölüm 12), sinyal sahası problemleri (1.2) veya sensör karıştırma/açılma gösterilebilir. Konsol açıldıktan sonra tüm sensörlerin statüsü kontrol edilir. Bir problem bulunursa, çift sesten oluşan bir problem sinyal sesi duyacaksınız. Bir sensörde (örneğin bölge 9) problem varsa, göstergede bir mesaj verilecektir. Bir açık pencere veya kapı: OPEN ZONE 9 Bir tamper (cihaz kurcalama) mesajı: TAMPER ZONE 9 Boş pil veya sinyal sahası problemi: PROBLEM ZONE 9 Tamper problemini sistemi açmadan önce çözmeniz gerekir. (örneğin konsolda üst kapağı kapatarak) Hem konsol hem de DS90 ve MS90 sensörler bir tamper kontak ile donatılmışlardır. Alarm aktif iken herhangi bir kimse konsolun veya sensörü açmayı denerse alarm tetiklenecektir. Alarm aktif değil ise, bu durumda konsol göstergesinde bir hata mesajı göreceksiniz. Diğer tüm hallerde ilgili sensör pasif kalmasını seçebilirsiniz (bypass ile dikkate almayabilirsiniz). Hata mesajı gösteriliyorken CLEAR tuşuna basmanız ve alarmı tekrar aktive etmeniz gerekir. İlgili sensörün bölge indikatörü şimdi hızlı bir şekilde yanıp sönecektir. Hataya sebebiyet veren daha başka sensör varsa, bir sonraki sensörle ilgili bilgi gösterilecektir. Bypass (atlama işlevi) siz alarmı devre dışı yapıncaya kadar geçerlidir.

26 7. Koruma ve Rahatlık - Ev Otomasyonu 7.1 Giriş Siz ister evinizde ister dışarıda olun, Marmitek Ev Otomasyonu evinizi daha yaşanılır ve rahat kılar, enerji tasarrufu sağlar ve güvenliğinize katkı verir. Bazı insanlar için Ev Otomasyonu TV için kullandığı kumanda ile ışıklarını ayarlamak anlamına gelir; bazıları içinse yaşam tarzlarının tamamı ile kompüterize edilmesidir. Marmitek size istediğinizi veriyor. Marmitek sistemi evinizin güvenliğini sağlayacak fonksiyonlarla donatılmıştır. Sistem ayrıca siz aslında dışarıda iken sanki evdeymişsiniz gibi evinizin ışıklarını kontrol etmek için akıllı işlem yeteneğine sahiptir. Marmitek X-10 teknolojisi size bazı rahatlık sağlayıcı fonksiyonlar sunar. Örneğin Marmitek Lamba/Dimer modüllerine bağlı lambalarınızı ister konsolunuzdaki nümerik tuşlarla isterseniz uzaktan kumanda ile kontrol edebilirsiniz. Sistem tarafından kontrol edilen her lamba Marmitek X-10 modül ile çalıştırılmalıdır. TotalGuard seti içerisindeki LM12 Lamba/Dimer Modülü böyle bir modüldür (SafeGuard için opsiyoneldir, ayrıca satın alınmalıdır). Bu modüller son derece kolay kulanımlı tak-çalıştır ve ayrıca temin edilebilecek ürünlerdir; böylece sisteminizi istediğiniz oranda büyütebilirsiniz. Marmitek Tak-Çalıştır modüllerin bazıları aşağıda gösterilmiştir: LM12 Lamba/Dimer Modülü (Priz tipi ışık aç-kapa ve dimer modülü). AM12 Cihaz/Anahtar Modülü (Priz tipi elektrikli alet ve ışık aç-kapa modülü). LM15 Vida soketli Lamba Modülü. Daha fazla bilgi satış noktasından veya internet sitemizden alınabilir.

27 7.2 Modüllerin adreslenmesi Her Marmitek X-10 modülü için ayarlanabilir bir adres vardır. Bu adres bir HOUSECODE (A-P) ve bir UNITCODE'tan (1-16) oluşur. Tüm modüllerinizin HOUSECODE ayarı aynı olmalıdır (tüm HOUSECODE'ları A'ya getiriniz, daha fazla bilgi için bakınız 10.6). UNITCODE ile her modüle bir numara vereceksiniz, böylelikle bu modülü bireysel olarak kontrol edebilirsiniz (konsolunuzdaki nümerik tuşlardan veya SH624 kumanda ile). 7.3 LM12 Lamba/Dimer Modülün Enstelasyonu (TotalGuard'ta standart, SafeGuard'ta isteğe bağlı) 1. HOUSECODE anahtarı Sistem adresini seçmek içindir. Anahtarı A'ya getirip bırakın. 2. UNITCODE SWITCH Modül numarasını seçmek içindir. Anahtarı 1'e getirip bırakın. 3. DUVAR PRİZİ Açıp kapamak istediğiniz lambanın kullanılacağı modülü takacaksınız SİGORTA 2 Sigorta aşırı güç çekme durumuna karşı lamba/dimer modülünü korur. Sigorta atarsa, tamamen aynı tip ve değerde yenisi ile değiştirilmelidir. 4 3 LM12 MODÜLÜNÜN ENSTELASYONU: Lamba/dimer modülünü duvarda boş bir prize takın ve daha sonra lambanızın (40~300W) fişini modüle takın. Herhangi bir hasarı önlemek için, akkor telli veya halojen ampul dışında başka tür (floresan, enerji tasarruflu lamba vb) bir lamba kullanmayın. Bu tür lambalar için AM12 Cihaz/Anahtar modülü veya LM15 daha uygundur. 7.4 Lamba/Dimer Modüllerinin Alarm Fonksiyonu Sistem konsol vasıtasıyla açıldığında, A1 ve A2'deki lambalar çıkış gecikmesi müddetince yanık kalacaktır. Alarm aktif hale geçer geçmez, lambalar sönecektir. Alarm kumanda vasıtasıyla aktive edildiğinde, lambalar alarmın aktive edildiğini göstermek üzere hızlı bir şekilde yanacak ve sönecektir (araç alarm sistemlerine benzer şekilde). Alarm durumunda A1 ve A2 adresli lamba/dimer modüllerine bağlı lambalar yanıp sönmeye başlar. 4 dakika sonra sürekli yanık kalırlar.

28 7.5 KR21 Anahtarlık Kumandanın Işık Fonksiyonları Uzaktan aç-kapa ve dimer fonksiyonu. Tedirgin edici bir ses duyduğunuzda yatak odanızdan bahçe ışıklarını açabilirsiniz. LIGHTS ON tuşuna basınız. A1 ve A2 ile adreslenmiş lambalar yanacaktır. LIGHTS OFF tuşuna basınız. A1 ve A2 ile adreslenmiş lambalar sönecektir. 7.6 SH624 Kumanda Fonksiyonları Işıklarınızı uzaktan açar kapar ve kısabilir. Tedirgin eden bir ses dudyduğunuzda yatak odanızdan bahçe ışıklarını açabilirsiniz. Mod Anahtar (4) Ayarları: En alttaki beş adet tuş (1) uygun adreslerdeki (unitcodes 1-5) Marmitek X-10 modüllerini açıp kapatmak için kullanılır. Yeşil tuş (3) bir lamba/dimer modülüne bağlı olan lambanın ışığını kısmak için kullanılır. ALL LIGHTS ON (2): Bu tuşa basılırsa tüm lamba/dimer modülleri açılır. ALL LIGHTS OFF (2): Bu tuşa basılırsa tüm modüller (hem lamba ve hem de cihaz modülleri) kapanır. MOD ANAHTARI 1 KONUMUNDA İKEN: : Uygun adresteki (UnitCodes 1-8) Marmitek X-10 ev otomasyon modüllerini anahtarlayabilirsiniz. MOD ANAHTARI 2 KONUMUNDA İKEN: : Uygun adresteki (UnitCodes 9-16) Marmitek X-10 ev otomasyon modüllerini anahtarlayabilirsiniz. Şu an için HouseCode anahtarını (5) A'ya konumlanmış olarak bırakın (daha fazla bilgi için, bakınız 10.6) 7.7 Güvenlik konsolunun konfora yönelik fonksiyonları Modülleri konsolu kullanarak ta kontrol edebilirsiniz. Ekranda menü gözükmüyor ise, konsol EV KONTROL modundadır. Göstergede HOME CONTROL ibaresi görülür. UnitCode 1 olarak seçilmiş modülü kontrol etmek için, önce 1, daha sonra ON veya OFF tuşuna basınız. Modül 12 kontrol edilecekse, önce 1, sonra 2 ve daha sonra ON veya OFF tuşuna basınız.

29 7.8 Zamanlayıcının ayarlanması Işıkları daha önce programlanmış zamanlarda açabilirsiniz, böylece sanki evde olduğunuz izlenimi doğar. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 9. SET TIMER öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 9'a basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Göstergede NEW TIMER ibaresi görülecektir. OK tuşuna basınız. Önceden kaydetmiş olduğunuz zamanlayıcıları görmek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanınız. Toplam 12 adet zamanlayıcının tamamı ayarlanmadıkça en üst menü öğesi NEW TIMER (yeni zamanlayıcı) dır. 6. Göstergede UNIT NUMBER görülecektir. Nümerik tuşları kullanarak istediğiniz modülün UNITCODE numarasını (1-16) giriniz. Örneğin: 12 girerseniz, gösterge TIMER 12 ON gösterir. En alttaki satırda " : " görülecektir. 7. Işıklarınızın açılmasını istediğiniz saati (24 saat üzerinden) giriniz. Hata yaparsanız, CLEAR tuşuna basınız. Yalnızca ışıkların açılması gereken saati girmek istiyorsanız ON tuşuna basınız. 8 OK tuşuna basınız. Göstergede bu kez TIMER 12 OFF görülecektir. En alt satırda ise " : " bulunur. 9. Işıklarınızın kapanmasını istediğiniz saati (24 saat üzerinden) giriniz. Hata yaparsanız, CLEAR tuşuna basınız. Kapanma saatini girmek istemiyorsanız OK tuşuna basınız. 10. Göstergenin en alt satırında şimdi 1. DAILY ibaresi görülecektir. 11. Aşağıdaki öğelerden birisini seçmek için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanınız: 1. DAILY (GÜNLÜK): Zamanlayıcı ayarı günlük olarak icra edilir. 2. ONCE ONLY (YALNIZCA BİR DEFA): Zamanlayıcı ayarı yalnızca bugün kullanılır. 3. RANDOM (RASGELE): Zamanlayıcı ayarı günlük olarak icra edilir, ancak girilmiş olan saat kendiliğinden değişikliğe uğrar (saati 20:30 olarak girdiyseniz, saat 20:00 ve 20:59 arasında herhangi bir saat olarak işleme girecektir) 4. ARMED ONLY (YALNIZ ALARM HALİNDE): Zamanlayıcı ayarları yalnız sistem ARMED AWAY modunda iken icra edilecektir. 12. Tercihinizi yaptığının öğenin üzerine geldiğinizde OK tuşuna basınız. Göstergede şimdi NEW TIMER ibaresi görülecektir. 13. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz.

30 7.9 Zamanlayıcı ayarlarını silmek 1 Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 9. SET TIMER öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 9'a basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Göstergede NEW TIMER ibaresi görülecektir. 6. Daha önce ayarlamış olduğunuz zamanlayıcıları görmek için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanın. Zamanlayıcılar ekranda aşağıdaki formatta görülecektir: 12 ON 12:40 OFF 18:30 7. Zamanlayıcı gösterilirken, CLEAR tuşuna basarsanız zamanlayıcıyı silmiş olursunuz. 8. Yaptığınız seçimi (CLEAR TIMER) teyid etmeniz gerekir. Evet için 1'e, hayır için 2'ye basın. 9. Menüden çıkmak için tekrar CLEAR tuşuna basınız.

31 8. Gelişmiş sistem fonksiyonları 8.1 Gecikmelerin ayarlanması DELAYS menüsü vasıtası ile bir gecikme değeri ayarı yapabilirsiniz: ENTRY DELAY (GİRİŞ GECİKMESİ) Alarmı kapatmanız için eve girdikten sonra size tanınan süredir (fabrika ayarı 30 saniye) EXIT DELAY (ÇIKIŞ GECİKMESİ) Alarmın devreye girmesi için evinizden çıkarken size tanınan süredir (fabrika ayarı 60 saniye) ANSWER DELAY (CEVAP GECİKMESİ) Sistem arandığında sistemin telefonu açmadan önce beklediği süredir (11.2, fabrika ayarı 5 saniye) DIAL DELAY (ÇEVİRME GECİKMESİ) Alarm halinde sistemin arama yapmadan önceki (yaptıktan sonraki???) gecikme süresidir (fabrika ayarı 30 saniye) Gecikmelerin ayarlanması: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 8. DELAYS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 8'e basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. ENTRY DELAY, EXIT DELAY, ANSWER DELAY veya DIAL DELAY seçeneklerinden birini seçiniz ve OK tşuna basınız. 6. İhtiyaç duyulan zamanı (1-99 saniye) giriniz. OK tuşuna basınız. Girilen değeri silmek için CLEAR tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız. Entry Delay (Giriş gecikmesi), MAX konumuna ayarlanmış olması şartıyla yalnızca DS90 Kapı/Pencere sensörü için çalışır. MS90 hareket dedektörü gecikmesiz cevap verecektir. 8.2 Güvenlik sistemi hafızasının sıfırlanması Sensörleri, uzaktan kumandaları, zamanlayıcıları veya yapılmış tüm ayarları MEMORY CLEAR menüsü vasıtası ile silebilirsiniz. PIN kodu asla silinmez. Bu kod ancak yalnızca Yetkili Servis Merkezi tarafından silinebilir. 1 Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 6. MEMORY CLEAR öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 6'ya basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. CLEAR ALL SENSORS, CLEAR ALL REMOTES, CLEAR ALL TIMERS veya MASTER RESET öğesini seçiniz.

32 6. Şimdi ekranda CONFIRM CLR teyid ibaresi görülecektir. Evet için 1, hayır için 2 tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. CLEAR ALL SENSORS CLEAR ALL REMOTES CLEAR ALL TIMERS MASTER RESET Bir sensörün kaydının silinmesi. Bir uzaktan kumanda veya SD10 duman dedektörünün kaydının silinmesi. Yapılmış tüm zamanlayıcı ayarlarının silinmesi. Belleğin komple silinmesi 8.3 Erişim (PIN) kodunun değiştirilmesi Erişim kodu sizin gizli kişisel kodunuzdur. Bu kodu değiştirdikten sonra, konsolda yapılmış olan ayarlara yalnızca siz erişebilirsiniz. Bu kodu ayrıca konsoldaki nümerik tuşlardan alarmı kaldırmak için girersiniz. Kodu hatırlayacağınızdan emin olun, çünkü bu kodu fabrika ayarına (0000) yalnızca yetkili servis alabilir. Konsolu sıfırlamak için servise para ödemeniz gerekir. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 5. NEW PIN öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 5'e basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yeni PIN kodunuzu (4 hane) giriniz. Yeni PIN göstergede görülebilir. Girdiğiniz PIN kodunun doğruluğunu kontrol ettikten sonra OK tuşuna basınız. 6. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. 9. Gelişmiş güvenlik fonksiyonları 9.1 Sessiz alarm için sirenin pasifize edilmesi Güvenlik sisteminizde alarmı siren sesi kapalı olarak kurabilirsiniz (yalnızca telefon ve ışık ihbarı ile alarm verilebilir) Bir hırsızlık durumunda, konsol bünyesindeki siren sessiz kalacaktır (yani, şayet var ise konsol dışındaki diğer sirenler hala çalışır vaziyette olur). Fabrika ayarlarında siren ayarı açıktır. 1 Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak ekranda SIREN öğesini görünüz. Bu öğeyi seçmek için OK tuşuna basınız. 6. SIREN ON (siren açık) için 1, SIREN OFF (siren kapalı) için 2 tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz.

33 9.2 Din-don zilin Aktivasyonu Konsol alam kapalı olduğunda kapı/pencere sensörü yerleştirilmiş bir kapı açıldığında bir din-don uyarısı verebilir. Bu size evinize birisinin girdiğini veya küçük cocuğunuzun bir kapı aytığını size ihbar eder. Bu fonksiyon sistem fabrika ayarlarında aktive edilmiştir. 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak ekranda CHIME öğesini görünüz. Bu öğeyi seçmek için OK tuşuna basınız. 6. CHIME ON (din-don açık) için 1, SIREN OFF (din-don kapalı) için 2 tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Tercihinizi teyid etmek üzere Evet için 1'e Hayır için 2'ye basın. Eveti seçerseniz, menüden çıkılır. Hayır seçilirse ana menüye geri döneceksiniz. 8. Ekranda bir not (aşağı ok) görürseniz, din-don aktive edilmiş demektir. Din-don fonksiyonu ayrıca 31 ve 32 nolu bölgedeki telli girişler için de çalışır nolu telli giriş bölgesi din-don fonksiyonu daima çalışır ve bu özellik iptal edilemez. Din-don sesi duymak istemediğiniz girişler için konsol telli girişlerin değil, kapı pencere sensörlerindeki telli girişleri kullanabilirsiniz. 9.3 Telli girişlerin kullanılması SC9000 konsol iki adet telli sensör girişine sahiptir. Bu sensörlerin NC (Normalde kapalı kontak) olarak seçilmeleri gerekir. Ayrıca bu girişler serbest kontak girişleri olup herhangi bir voltaj uygulanmamalıdır. Telli Sensörün Bağlanması: 1. Konsolun üst kapağını açınız. 2. İki adet telli giriş terminali göreceksiniz. 3. Terminaldeki tel köprüyü çıkarıp sensörünüzü kontak uçlarını bağlayın (normalde kapalı serbest kontak) 4. Konsolun kapağını kapatın ve TAMPER (kurcalama) yazısının göstergeden silinmesi için PIN kodunuzu girin. 5. Telli sensör şu anda kullanıma hazırdır. Soldaki iki vida bölge 32, sağdaki iki vida bölge 31'dir.

34 9.4 DS90 Kapı/Pencere sensörlerine telli sensör eklenmesi DS90 Kapı/Pencere sensörü ekstra telli sensör bağlamak için bir kontak girişine sahiptir. Bu kontak girişine NC tipi (normalde kapalı) kontağa sahip sensörler bağlanmalıdır ve sensörün kontak girişlerinde herhangi bir voltaj olmamalıdır (voltaj bulunmayan serbest kontak). Bir kaç örnek: Bir pencereyi çoklu magnetik kontak bağlantısı ile güvence altına almak. Marmitek sisteme ekstra sensör eklemek, örneğin duman dedektörleri, sıcaklık sensörleri, elektrik kesinti sensörleri, vs. 1. DS90 ana üniteyi vidasını çıkarıp açınız. 2. Telli sensör (2) terminalindeki tel köprüyü çıkarın. 3. Sensörünüzü bağlayın. Telli kontak girişinin konsolda kendi bölgesi vardır. Kontağınızı 4.1.3'teki işlemlerle kaydedebilirsiniz (bir sensörün kaydedilmesi, adım 5 te sensörle alarmın aktive edilmesi). DS90'daki MIN/MAX anahtar konumlandırması hem magnetik kontak hem de telli sensör için geçerlidir. 9.5 Acil durum sensörleri (her modda) Güvenlik sisteminiz sisteme kayıtlı herhangi sensörünüzü acil durum sensörü olarak atamanıza imkan verir. Bir acil durum sensörü alarm kurulu olmadığında da alarmı aktive eder. Bir acil durum sensörü alarmı tetiklediğinde, kaydetmiş olduğunuz mesajdan önce Alarm cause by emergency sensor cümlesini duyarsınız. Bir kaç örnek: Konsolun telli girişine bağlanacak bir panik butonu. Hiç bir zaman açılmaması gereken bir kapı veya pencere. Belli bir değer veya seviyenin aşıldığında sizi uyaran bir sıcaklık veya seviye sensörü. Bir sensörün dönüştürülmesi: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Ekranda SENSOR MODE menü öğesini görene kadar yukarı aşağı ok tuşlarını kullanınız. OK tuşuna basarak bu menü öğesini seçiniz. 6. Ekranda şimdi SET ALWAYS SENSORS ibaresi görülecektir. Göstergenizde (üst ve altta) hangi bölge ve sensörlerin kayıtlı olduğu görülecektir.

35 7. Bölge 31 acil durum sensörüne çevrilecekse, konsolda nümerik tuşlardan 31 girip OK tuşuna basınız. Bölge no 31 yanıp sönmeye başlayacaktır. 8. Ayrıca bölge 5 acil durum sensörü olarak atanacaksa, bu kez nümerik tuşlardan 5 girip OK tuşuna basınız. Bölge no 5 yanıp sönmeye başlayacaktır. 9. Bölge 31 tekrar normal sensör haline dönüştürülmek istenirse yine nümerrik tuşlardan 31 girip OK tuşuna basın. Bölge 31'in yanıp sönmesi duracaktır. 10. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız. Mesajın gecikmesiz olarak geçilmesini isterseniz DS90 Kapı/Pencere sensöründe mod anahtarını MIN konumunda olduğundan emin olun (bakınız 8.1). 9.6 Bir Kapı/Pencere sensörünün kaydının silinmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. 5. Nümerik tuşlardan silmek istediğiniz bölge numarasını girin ve CLEAR tuşuna basın. 6. Ekranda CLEAR ZONE 1. YES 2. NO yazılacak ve teyidiniz istenecektir. 7. Bölgeyi silmek için 1'e basınız. Göstergeden ilgili bölge numarası silinecektir. 8. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basın. Bölge 31 ve 32 silinemezler. 9.7 Bir Hareket Dedektörünün Kaydının Silinmesi 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. OK tuşuna basın. 5. Nümerik tuşlardan silmek istediğiniz bölge numarasını girin ve CLEAR tuşuna basın. 6. Ekranda CLEAR ZONE 1. YES 2. NO yazılacak ve teyidiniz istenecektir. 7. Bölgeyi silmek için 1'e basınız. Göstergeden ilgili bölge numarası silinecektir. 8. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız. Bölge 31 ve 32 silinemezler.

36 10. Gelişmiş Ev Otomasyon fonksiyonları Bölüm 7'de Marmitek X-10 Ev Otomasyonu özelliklerinin nasıl kullanıldığını öğrendiniz. Ancak hepsi bu kadar değil, dahası var. Marmitek'te şimdiye kadar tarif edilen tak-çalıştır modüller dışında çok geniş yelpazede anahtarlar, güneş ente anahtarları, uzaktamn kumandalar ve güvenlik sisteminizle kombine edilebilecek özel modüller bulabilirsiniz. Bu modüller ile kullandığınız güvenlik sistemi vasıtası ile elektrikle çalışan hemen hemen her şeyi kontrol edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için internet sitemizi ziyaret ediniz. Sisteminiz, Marmitek X-10 teknolojisi bir kaç ekstra standart fonksiyona sahiptir: 10.1 Güvenlik sisteminizin statüsünün kontrolu Bir Marmitek X-10 modülünün adresini B1 olarak set ediniz. Bu ev otomasyon modülü artık güvenlik sisteminiz çalıştırılır çalıştırılmaz aktif hale geçecektir. Sistemde alarm kurulu değil iken, modül de kapalıdır. Örnek: Bu X-10 modülüne bir masa lambası bağlayabilirsiniz. Eğer sistem aktif ise bu lamba daima yanıyor olacaktır. Yani siz dışarıda iken daima sistemin aktif olup olmadığını görebilirsiniz Ekstra bir siren bağlamak (Marmitek PH7208) Sirenin adresini A1 olarak ayarlayın. Yanlış alarmı önlemek için, sistem alarm tetiklendikten sonra sireni aktive etmeden önce 20 saniye saniye bekler. Siren 4 dakika süreyle çok keskin ve içe işleyen çift tonlu bir ses verecektir. Bu 4 dakikalık süre bitince siren sesi durur (eğer alarm durdurulursa daha önce kapanır). DİKKAT: Marmitek güvenlik sistemi kullanıldığında, ekstra sirenler sistem sessiz alarm moduna alınmış olsa bile alarm halinde daima çalışırlar! PH7208 siren iç mekan kullanımı içindir ve duvardaki herhangi bir prize takılabilir Harici üniversal siren kullanımı Marmitek ürünü olmayan siren ve ikaz ışıkları da sisteme entegre edilebilir. Bunun için lütfen AD10, AW12 veya AM12 kodlu ürünlerimizi kullanınız. Bu modülün adresini B2'ye set edin. Modül alarm durumunda açılacak ve 4 dakika sonra kapanacaktır Kablosuz kumanda fonksiyonu Marmitek X-10 çeşitleri içinde değişik tipte uzaktan kumandalar (örneğin TV, müzik sistemi ve X- 10 modülleri birarada kontrol yeteneğine sahip) bulunmaktadır ve bu kumandalar ile çeşitli X-10 modüllerini kontrol edebilirsiniz. Bu kumandaların sinyalleri duvar ve tavan gibi engellerden de geçebilmektedir. Güvenlik konsolunuz kumandadan gelen sinyalleri algılayıp X-10 sinyallerine çevirecek ve güç hattınız üzerinden gönderecektir. Daha ayrıntılı bilgi için yetkili satıcınıza veya internet sitemize başvurunuz. Marmitek X-10 modüllerin kontrol edilebilmesi için ayrıca kumanda sinyallerini X-10 sinyallere çeviren arabirim üniteleri mevcuttur.

37 10.5 Hızlı bir bakışla Ev Otomasyon Fonksiyonları Adı Tanım Ayarlanacak Modül adresi Işık kontrolu Çıkış gecikmesi Anahtarlık kumandanızda ki Lights ON ve Lights OFF tuşlarını kullanrak ışıklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Çıkış gecikmesi esnasında ışıklar açılır. A1 ve A2 A1 ve A2 Alarm aydınlatması Alarm durumunda ışıklar 4 dakika süreyle yanıp söner ve sonra açık kalır. A1 ve A2 Statü indikatörü Sistem ARM AWAY moduna sokulduğunda ışıklar açılır. B1 Harici X-10 Siren PH7208 Ekstra 110dB siren. A1 veya A2 Ekstra üniversal siren Sireninizi bir Marmitek AM12 or AD10 modülüne bağlayın. B2 Bu tabloda temel konsol adresleri için değiştirilmemiş standat ayarlar kullanılmıştır Ev Otomasyon fonksiyonları için temel adres SC9000'de çoklu ev otomasyon modüllerinin kontrol etmek için temel adres seçilir. Standart temel adres A1'dir. Bu adresteki A, HouseCode olarak adlandırılır. Konsolun, uzaktan kumandaların ve ev otomasyon modüllerinin hepsinde HouseCode harfi aynı olmalıdır. Temel adresteki 1 sayısı UnitCode olarak adlandırılır. Komşularınız da Marmitek güvenlik sistemi kullanıyorsa, temel adres ve Marmitek X-10 modüllerinizin adreslerinin değiştirilmesi gerekli olabilir. Konsolunuzda HouseCode değiştirildiğinde, ev otomasyon fonksiyonları için adresler de otomatikman değişmiş olur. Örnek: HouseCode'u A'dan C'ye alıyorsunuz. Adı Tanım Ayarlanacak Modül adresi Işık kontrolu Çıkış gecikmesi Anahtarlık kumandanızda ki Lights ON ve Lights OFF tuşlarını kullanrak ışıklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Çıkış gecikmesi esnasında ışıklar açılır. C1 ve C2 C1 ve C2 Alarm aydınlatması Alarm durumunda ışıklar 4 dakika süreyle yanıp söner ve sonra açık kalır. C1 ve C2 Statü indikatörü Sistem ARM AWAY moduna sokulduğunda ışıklar açılır. D1 Harici X-10 Siren PH7208 Ekstra 110dB siren. C1 veya C2 Ekstra üniversal siren Sireninizi bir Marmitek AM12 or AD10 modülüne bağlayın. D2

38 HouseCode değiştirmek için: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Ekranda HOUSECODE menü öğesine gitmek için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanınız. OK tuşuna basarak bu menü öğesini seçiniz. 6. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak istenen HouseCode harfini seçiniz ve OK tuşuna basınız. 7. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız. Güvenlik sistemini kurmadan önce bazı Marmitek X-10 modüllere sahip miydiniz? Öyle ise sistem için temel UnitCode'u değiştirmeniz gerekli olabilir. Yani mevcut sisteminizde kullandığınız adresleri değiştirmenize gerek olmayacağı anlamına gelir. Konsolda UnitCode'u değiştirirseniz, Ev otomasyon için adresler de değişir. Örnek: UnitCode'u 1 yerine 5 yapıyorsunuz: Adı Tanım Ayarlanacak Modül adresi Işık kontrolu Çıkış gecikmesi Anahtarlık kumandanızda ki Lights ON ve Lights OFF tuşlarını kullanrak ışıklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Çıkış gecikmesi esnasında ışıklar açılır. Alarm aydınlatması Alarm durumunda ışıklar 4 dakika süreyle yanıp söner ve sonra açık kalır. Statü indikatörü Sistem ARM AWAY moduna sokulduğunda ışıklar açılır. A5 ve A6 A5 ve A6 A5 ve A6 Harici X-10 Siren PH7208 Ekstra 110dB siren. A5 veya A6 Ekstra üniversal siren Sireninizi bir Marmitek AM12 or AD10 modülüne bağlayın. Konsol için UnitCode'u örneğin A16'ya ayarlarsanız, konfor amaçlı aydınlatma A16 ve A1 adreslerini alır. UnitCode'un değiştirilmesi: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. B5 B6

39 5. Ekranda UNITCODE menü öğesine gitmek için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanınız. OK tuşuna basarak bu menü öğesini seçiniz. 6. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak istenen UnitCode numarasını seçiniz ve OK tuşuna basınız. 7. Menüden çıkış için CLEAR tuşuna basınız. 11. Telefon fonksiyonları 11.1 Güvenlik sisteminin aranması SC9000 alarm sistemi gelen çağrı işlevi ile donatılmıştır. Bu konsolunuzu herhangi bir telli veya mobil telefon vasıtası ile arayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca telefon vasıtası ile ışılarınızı ve cihazlarınızı da kontrol edebilirsiniz. Sistemde bünyede bir konuşma entegresi bulunur, böylece size menülerde kılavuzluk yapar Gelen Çağrı fonksiyonunun aktivasyonu Gelen çağrı fonksiyonu fabrika ayarlarında kapalıdır. Siz bu fonksiyonu OPTIONS/ANSWER TYPE menüsü vasıtası ile kullanıma açabilirsiniz. Aşağıdaki üç opsiyondan birini seçebilirsiniz: ANSWER ON: Gelen çağrı aktive edilmiştir. Konsol telefonu cevaplamadan önceki zaman gecikmesi DELAYS/ANSWER DELAY (bakınız 8.1) menüsünden ayarlanabilir. Standart gecikme 30 saniyedir. Şayet bir cevap telefonu veya ses postası kullanırsanız, 'option 3: VOICE MAIL'i kullanmanızı tavsiye edriz. ANSWER OFF: Gelen çağrı fonksiyonu köreltilmiştir (standard ayar) VOICE MAIL (ses postası): Gelen çağrı aktive edilmiştir. Telekom firmanızdan temin edilecek standart sespostası sistemi kullandığınızda bu opsiyonu seçin. Konsola erişmek için, ev numaranızı iki kez çaldırın. İlk sefer telefonun 10 saniye çalmasına izin verin. Telfonu kapatın ve 10 saniye sonra ancak 30 saniyeyi geçmeden numarayı tekrar arayın. Gelen çağrı fonksiyonunun ayarlanması: 1. Menüye erişim için Menu veya menu tuşuna basın. Göstergede ENTER PIN görülecektir hane PIN kodunuzu girin (fabrika ayarı PIN kodu değişimi için bakınız 8.3). Her hane girildiğinde göstergede bir * belirecektir. 3. PIN kodu doğru olarak girildiğinde, göstergede INSTALL sözcüğü görülecektir. 4. Yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak menüde 7. OPTIONS öğesine geliniz. OK tuşuna basıp bu öğeyi seçiniz. Bu menü öğesine nümerik sayı tuşlarından 7'ye basarak direkt olarak ta ulaşabilirsiniz. 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanıp ANSWER TYPE menü öğesine geliniz. Bu menü öğesini seçmek için OK tuşuna basınız. 6. Şimdi ANSWER ON, ANSWER OFF veya VOICE MAIL seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. 7. İstediğiniz menü öğesini seçmek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanınız ve OK tuşuna basınız. 8. Menüden çıkmak için CLEAR tuşuna basınız.

40 11.3 Dış telefondan alarm fonksiyonlarını çalıştırma 1. Ev numaranızı arayın. Konsol cevap verecektir. 2. Please enter PIN mesajını işiteceksiniz. PIN kodunuzu giriniz. 3. PIN kodunuz doğru ise konsol sizi PIN accepted ile cevaplar. PIN yanlış ise konsol sizi Error ile yanıtlar. 4. Önce 0 sonra * tuşlayarak güvenlik sisteminizi aktive edin. 5. Aktif olan güvenlik sisteminizi pasifize etmek için önce 0 sonra # tuşuna basınız. Önce 9, 9 ve daha sonra * tuşuna bastığınızda konsol statü kontrolu yapacaktır: Statü şunlardan biridir: ARMED HOME: ARMED AWAY: DISARMED: EMERGENCY ALARM: ALARM IN ZONE 3: Sistem ARM HOME modundadır. Sistem ARM AWAY modundadır. Sistem (alarm) kapalıdır. Sistemde panik tuşuna basılarak veya SD10 duman dedektörü tarafından alarm tetiklenmiştir. (bölge 3 için verilen örnektir). Alarm, bölge 3 teki sensör tarafından tetiklenmiştir (kablosuz sensör veya acil durum sensörü) Dışarıdan telefonla ışıkları ve cihazları çalıştırmak 1. Evinize telefon edin. Konsol cevap verecektir. 2. Please enter PIN cümlesini duyunca PIN kodunuzu girin. 3. PIN kodunuz doğru ise PIN accepted, yanlış ise Error ile yanıtlanacaksınız ve * tuşlarına basın: UnitCode 4 olan Marmitek X-10 modülü açarsınız. Teyid için konsol size 4 ON cevabını verecektir ve # tuşlarına basın: UnitCode 4 olan Marmitek X-10 modülü kapatırsınız. Teyid için konsol size 4 OFF cevabını verecektir. 12. Pillerin değiştirilmesi Sensörlerdeki ve uzaktan kumandalarda kullanılan piller normal olarak 1 yıl yeter. Pillerin dayanma süreleri bir sensörün ne sıklıkta aktive edildiğine bağlıdır. Tercihen alkaline pilleri kullanınız, ancak asla yeniden şarj edilebilen pilleri kullanmayınız (tekrar şaj edilen ğiller kafi derecede güçlü değildirler ve nadiren kullanılsalar bile bir kaç ay içinde tamamen biterler. Console 4 adet AA pil Konsoldaki acil durum pilleri bir enerji kesilmesinde bile tüm sistemin 12 saat süreyle çalışır vaziyette tutulmasını sağlar (eğer hiç bir alarm yoksa). Enerji kesildiğinde bir alarm olursa, konsol güç tasarrufu için sireni çalıştırmaz. Ancak telefon ihbarı normal şekilde yapılır. Eğer enerji kesik ve piller tamamen bitmiş halde ise, tüm ayarlar silinmeyen (eeprom) bellekte olduğundan saklanır. Saatin yeniden ayarlanması gerekir. Güvenlik sisteminizi uzun bir için kullanmayacaksanız (örneğin evde tadilat gibi), pillerin tükenmemesi için konsoldan çıkarınız. Acil durum pilleri boş ise veya takılmamışsa, pil indikatörü yanıp sönecektir. Pilleri değiştirmek için pil kompartmanını açarsanız, ekranda TAMPER (kurcalama) sözcüğü belirecektir. Pilleri yerleştirdikten ve kompartmanı kapadıktan sonra, TAMPER sözcüğünü kaldırmak için PIN kodunuzu giriniz(fabrika ayarı 0000, bakınız 8.3).

41 Anahtarlık Tipi Uzaktan Kumanda KR21 2 adet CR2016 pil Yeni bir KR21 kumanda tam şarjlı pillere sahiptir. KR21 deki indikatör lambanın parlak ışık vermemesi pillerin değişmesi gerektiğini belirtir. Kumandayı (arka kısım) çivi veya küçük bir tornavida yardımı ile açın. İki adet CR2016, 3V lityum pil kullanınız. Uzaktan kumandanızdaki müstakil kodu korumak için pil 30 saniye içinde değiştirlmelidir. Pil değişiminden sonra konsol uzaktan kumandanıza cevap vermiyorsa, tekrar aktif hale getirmek için kumandanızın ARM tuşuna 4 saniye süreyle basın. Sonra butnu bırakın. Şu anda uzaktan kumandayı de belirtildiği şekilde tekrar kaydetmeniz gerekmektedir. ARM tuşuna basıldığında indikatör LED'in hızlı şekilde bir kaç kez yanıp sönmesi gerekir. İndikatör LED sürekli olarak yanık kalınca, KR21 yeniden aktif hale alınmalıdır. Bellek alanından kaybetmemek için uzaktan kumandanızın bellekte eski kodunu silebilirsiniz (bakınız 8.2). Konfor İşlevli Uzaktan Kumanda Comfort Remote Control SH624 4 adet AAA pil SH624 teki indikatör lambanın parlak ışık vermemesi pillerin değişmesi gerektiğini belirtir. İlk olarak mod anahtarını SEC konumuna getirin. Şimdi uzaktankumandanızın arka kısmında bulunan pil kompartmanını açın ve pilleri 30 saniye içinde değiştirin. Pilleri değiştirdikten sonra konsolunuz uzaktan kumandanıza cevap vermez ise, uzaktan kumanda üzerindeki PANIC tuşuna basınız. Şimdi uzaktan kumandanızı de belirtilen şekilde yeniden kaydetmeniz gerekir. Bellek alanından kaybetmemek için uzaktan kumandanızın bellekte eski kodunu silebilirsiniz (bakınız 8.2). Kapı/Pencere Sensörü DS90 2 adet AAA pil Konsol DS90 sensörün pil durumunu kontrol eder. Piller çok zayıf ise konsol bir PROBLEM gösterecek ve sensörün bölge numarası yanıp sönecektir. Normal şartlarda sensöre ait müstakil kod bellekte kalacaktır (pilleri 30 saniye içinde değiştirirseniz). Pilleri değiştirdikten sonra sensörün bu müstakil koda sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunu kapı veya pencereyi açarak yapabilirsiniz. Şayet sensör kodunu hatırlıyorsa konsol göstergesinde ZONE x OPEN (BÖLGE x AÇIK) görülecektir. Burada x bölge numarasıdır. Hiç bir şey olmazsa, kapı/pencere sensörünün tekrar kaydedilmesi gerekir (bakınız 4.1.3). Artık kullanmadığınız bölgeleri silin (bakınız 9.6) veya sensörü daha önce kaydetmiş olduğunuz aynı bölgeye yerleştirin. Hareket Dedektörü MS90 2 adet AA pil Konsol MS90 sensörün pil durumunu kontrol eder. Piller çok zayıf ise konsol bir PROBLEM gösterecek ve sensörün bölge numarası yanıp sönecektir. Normal şartlarda sensöre ait müstakil kod bellekte kalacaktır (pilleri 30 saniye içinde değiştirirseniz). Bunu sisteminizi ARMED AWAY durumuna sokarak kontrol edebilirsiniz. Şayet sensör kodunu hatırlıyorsa sensörün önünden yürüyüp geçtiğinizde alarm verilecektir. Hiç bir şey olmazsa, hareket dedektörünüzü yeniden kaydetmeniz gerekir (bakınız 4.2.3). Bölgeyi silin (bakınız 9.7) ve sensörü tekrar kaydediniz (bakınız 4.2.3).

42 13. Sıkça Sorulan Sorular Güvenlik sistemi niçin çalışmıyor? Konsol göstergesindeki herhangi bir şey yazıp yazmadığına bakın. Yazmıyorsa: AC adaptörünüzün şebekeye bağlı olup olmadığını, güç kablosunun adaptörü bağlı olup olmadığını ve fişin konsola bağlı olup olmadığını kontrol edin. Konsol vasıtası ile sisteminizi kontrol edip edemediğinizi kontrol edin. Eğer ediyorsanız, uzaktan kumandanızda ARM tuşuna bastığınızda indikatör lambanın yanıp söndüğünü görerek çalışıp çalımadığını kontrol ediniz. Gerekiyorsa pilleri değiştiriniz be uzaktan kumandayı tekrar kurunuz. Bir bölge indikatörü yavaşça yanıp sönüyorsa ne yapmak gerekir? Sensör veya hareket dedektörlerinden biri uzun bir süreden beri konsol ile temas kuramamaktadır. Sensör veya hareket dedektöründeki pilleri kontrol edin. Bölgeyi silip sensörü tekrar kaydedin. Sensörün sinyali konsola ulaşamyor olabilir, sensörün yerini değiştirin. Alarm kurulurken bir hata bulunursa, tekrar edilen çift tondan oluşan hata sinyali duyacaksınız. Bir sensör bir problem olduğunu sinyal veriyorsa (örneğin pencere açıldı), bu sensörü aktif etmemeyi seçebilirsiniz. Çift tonlu hata sinyali işitilebiyorken, CLEAR tuşuna basmanı ve alarmı yeniden kurmanız gerekir. İlgili sensörün bölge indikatörü hızlı şekilde yanıp söner. Bir bölge indikatörü hızı bir şekilde yanıp sönüyorsa ne yapmak gerekir? Bir sensör veya hareket dedektörü bir hata gösteriyorken güvenlik sistemini aktive etmek için CLEAR tuşuna bastınız. Bölgeyi aktive etmeden problemi çözün (yani pencereyi kapatın, pilleri değiştirin). Alarmı aktive ederken tek-tonlu tekrar eden bir sinyal işitirsek ne yapmak gerekir? Bu normaldir. Alarmı aktive ettiğinizde evinizi terketmeniz için bir dakikalık çıkış gecikmesi vardır. Bu gecikme süresini değiştirebilirsiniz (bakınız 8.1). Bir dakika sonra bu sinyal sesi duracak ve güvenlik sistemi (alarm) devreye girecektir. Uzaktan kumandada Lights ON ve Lights OFF tuşları çalışmıyorsa ne yapmak gerekir? Konsolda HouseCode A'ya ve UnitCode 1'e ayarlandığından emin olun (bakınız 10.6). Lamba/dimer modülündeki kadranları HouseCode A ve UnirCode 1 olarak ayarlayın. Lamba/dimer modülüne bağladığınız lambanın açık ve lambanın sağlam olduğundan emin olun. Başka bir duvar prizi kullanın. Tuşa bastığınızda kumanda indikatörünün yanıp söndüğünü kontrol edin. Gerekiyorsa pil(ler)i değiştirin. Evinizde tek faz kulanılmıyor ise bu fazların hepsinde X-10 iletimini sağlayacak ek modüllere ihtiyacınız olabilir. Daha fazla bilgi için satış noktanıza veya internet sitemize başvurabilirsiniz. SH624 kumanda konsola kaydedilemiyorsa ne yapmak gerekir? Kumandadan pilleri çıkarın. Tuşlardan birine bir kaç saniye süre ile basın. Mod anahtarını SEC konumuna getirin. Pilleri değiştirin. LED indikatör yanıp sönmeye başlayıncaya kadar PANIC tuşuna basın. Uzaktan kumandayı konsola tekrar kaydedin. Bir yanlış alarm halinde ne yapılacak? Hareket dedektörlerini direk güneş ışığına maruz kalacak şekilde monte etmeyin. Hareket dedektörlerini bir ısıtıcı veya başka ısı kaynaklarına yakın olmayacak şekilde monte edin. MS90 evcil hayvanları algılamayabilir mi? Hayır, algılar. MS90 özel olarak evcil hayvan dikkate alınarak üretilmiş değildir. Bu tip hareket dedektörleri vardır (kablosuz değil). Güvenlik sisteminizde ekstra telli sensör girişi bulunaktadır (bakınız 9.3). Ayrıca DS90 sensörün harici kontağına sensör bağlanabilir (9.4).

43 TEKNİK ÖZELLİKLER HOME CONTROLLER SC9000 Çalışma voltajı: 230V Renk: Kırık beyaz. Sensörlerin algılama sahası: m duvar ve tavandan geçebilir (açık alanda 100m). Sensör sayısı: 30 adet kablosuz ve 2 adet kablo bağlantılı. Frekans: 433 MHz. Pil sayısı: 4 adet pil (set içinde mevcut) Pil ömrü: 12 saat (beklemede). Telefon bağlantısı: bütün analog telefonlara bağlanabilir. (ISDN'e analog anahtarlama kartıyla bağlanabilir). Alarm durumunda sesli mesaj: Mevcut (kendi sesinizle mesaj kaydı yapabilirsiniz). Kurcalamaya karşı kontak girişi: mevcut. Bölgesel alarm: Mevcut Giriş/çıkış gecikme: Mevcut X10 aydınlatma: Kendi üstünde mevcut Boyutlar: 215 x 142 x 43mm Sertifikalar: R&TTE, CE approved. KABLOSUZ KAPI/PENCERE SENSÖRÜ DS90 Güç: 2 adet AAA pil Renk: kırık beyaz Kompakt yapı. Harici kablolu magnetik kontak bağlama imkanı Kurcalamaya karşı kontak girişi: mevcut. Boyutlar: 43 x 87 x 20mm. KABLOSUZ HAREKET DEDEKTÖRÜ MS90 Harekete tepki verir. Geniş alanları güvenceye almaya uygun. Duvara montaj için uygun. Kurcalamaya karşı kontak girişi: Mevcut. Boyutlar: 76 x 100 x 42mm PIR çalışma sahası: metre Güç: 2 adet AA pil Renk: kırık beyaz ANAHTARLIK KUMANDA KR21 Özel kodlu tek anahtar. Kompakt yapı. Işıkları açıp kapatabilir. Panik butonuna basarak alarm verilebilir. Alarm sisteminde kullanılabilecek maksimum kumanda sayısı: 16 adet Boyutlar: 38 x 57 x 13mm Güç: 2 adet CR2016 3V pil Renk: gri KONFOR FONKSİYONLARINA DA SAHİP UZAKTAN KUMANDA SH624 Alarmın kurulması ve kaldırılmasında tam ve kısmi alarm için müstakil tuşlar. Işık ve cihazların açma kapama kontrolu için ek tuşlar. Boyutlar: 72 x 115 x 20mm Güç: 4 adet AAA pil Renk: gri

44 LAMBA/DİMER MODÜLÜ LM12 Duvar prizine takılabilir. 40W -300W arasındaki akkor telli lambaları açıp kapatmaya ve ışığını ayarlamaya uygun. Boyutlar: 52 x 122 x 33 mm (priz hariç) Renk: beyaz Rezistif tüm yükleri bağlamaya uygun. SİSTEMDE MEVCUT OLMAYIP AYRICA SATIN ALIP KULLANABİLECEĞİNİZ ÜRÜNLER Ekstra siren PH7208. Vida girişli lamba modülü LM15 AM12 Cihaz / Anahtar Modülü Kablosuz duman dedektörü SD10 Daha fazla bilgi için internet sitemize bakınız.

45 SENSÖR TABLOSU Sensör No Yer / Lokasyon Sensör Tipi Telli giriş 1 32 Telli giriş 2

46 TELEPHONE NUMARALARI TABLOSU Bellek Pozisyonu Telefon Numarası Adı

47 UYUMLULUK DEKLARASYONU Burada, Marmitek BV, SC9000'in aşağıda belirtilmiş olan direktiflerde belirtilen gerekliliklere ve diğer ilgili şartlara uyumlu olduğunu deklare eder: Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin radyo ekipmanı ve telekomünikasyon terminal ekipmanı ve bunların uyumluluğunun karşılıklı kabulü hakkındaki 9 Mart 1999 tarihli 1999/5/EC direktifi Elektromanyetik bağdaşabilirlikle ilgili Üye Devletler kanunlarına yaklaşım üzerine 3 Mayıs 1989 tarihli 89/336/EEC Konsey Direktifi. Belirli voltaj sınırları içinde kullanılmak üzere tasarlanmış elektriksel donanımla ilgili Üye Devletler kanunlarının uyumluluğu hakkında 19 Şubat 1973 tarihli 73/23/EEC Konsey Direktifi MARMITEK BV - PO. BOX EG EINDHOVEN - NETHERLANDS Avrupa Birliğindeki Müşteriler için Çevre Enformasyonu Avrupa Direktifi 2002/96/EC, mamul üzerinde ve/veya ambalajında bu simgeyi taşıyan donanımın sınıflandırılmamış belediye çöpleriyle atılmamasını gerektirir. Sembol bu mamulün düzenli ev atıklarından ayrı olarak atılacağını gösterir. Hükümet ve yerel otoritelerce kararlaştırılmış toplama imkanları vasıtası ile bu ve diğer elektrikli ve elektronik donanımın atılması sizin sorumluluğunuzdur. Doğru şekilde çöpe atmak ve geri kazanım potansiyel negatif sonuçları önlemeye, çevreye ve insan sağlığına yardım edecektir. Eski cihazlarınızın atılması ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, lütfen yerel yetkililerle, çöp toplama servisleri veya mamulü satın aldığınız yerlerle temas kurunuz. Aşağıdakiler için telif hakları ve ticari markalar uygulanmaktadır: Marmitek Marmidenko BV'nin bir ticari markasıdır. SafeGuard Marmitek BV'nin ticari markasıdır. TotalGuard Marmitek BV'nin ticari markasıdır. Tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ve içerikte bulunan (model numaraları, yazılım, audio, video, metin ve fotografları kapsayan ancak sınırlı olmayan) diğer tüm mülkiyet hakları Marmitek B.V.'ye aittir. İçeriğin herhangi bir şekilde kullanılması, limitsiz içerme, dağıtımı, reprodüksiyonu, değiştirlmesi, gösterilmesi veya transmisyonu Marmitek'in yazılı izni olmaksızın kesinlikle yasaktır. Tüm telif hakları ve diğer mülkiyet hakları bildirimleri tüm reprodüksiyonlarda bulunacaktır. İTHALATÇI FİRMA: ALDERMAN ELEKTRONİK SAN. VE TİC.LTD.STI. Adres: Ihsan Kalmaz Sok. 6/3 Bakırköy, Istanbul Tel: (212) Fax: (212) Web:

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ

PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ TANITMA ve KULLANIM KILAVUZU ÜRÜN PAKET İÇERİĞİ Kurulum ve ayarlarınızı yapmadan önce lütfen ürün paketi içeriğinizin tam olduğunu kontrol edin. Alarm Sistemi Alarm

Detaylı

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU Panic Fire Duress Program Bypass Report Chime Test Memory B A D C Program Chime Panic Duress Exit Fire Report Bypass Memory Test Reset Password Exit Reset

Detaylı

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 50PF7055 50 LED TV

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 50PF7055 50 LED TV VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 50PF7055 50 LED TV İçindekiler Güvenlik Önlemleri... 1 Çevresel Bilgi... 2 TV - Özellikler... 3 TV nin Görüntülenmesi... 3 TV Kontrol tuşları

Detaylı

Model No. KX-TCD440TR. Model No. KX-TCD445TR

Model No. KX-TCD440TR. Model No. KX-TCD445TR TCD440_445TR(TR).book Page 1 Tuesday, April 20, 2004 9:11 AM İşletme Talimatları Dijital Kablosuz Telefon Model No. KX-TCD440TR Dijital Telsiz Telesekreter Sistem Model No. KX-TCD445TR Bu ünite Çağrı Kimliği

Detaylı

Kullanım kılavuzu. tiptel Ergophone 6170/6171. tiptel

Kullanım kılavuzu. tiptel Ergophone 6170/6171. tiptel Kullanım kılavuzu (tr) tiptel Ergophone 6170/6171 tiptel Önemli bilgiler Bu telefon deneyimi olmayan kullanıcılara yöneliktir. Fabrika ayarları yalnızca genellikle en sık kullanılan işlevlerin kullanılmasını

Detaylı

TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Öncelikle TRİDENT markasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazı kullanmadan önce lütfen kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Kılavuzda belirtilen talimatlara

Detaylı

OPERATION MANUAL DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER. English. Deutsch. Français. Nederlands. Español. Italiano. Eλληνικά. Portugues

OPERATION MANUAL DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER. English. Deutsch. Français. Nederlands. Español. Italiano. Eλληνικά. Portugues DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER OPERATION MANUAL Eλληνικά Italiano Español English Deutsch Nederlands Français MODELS FTXS35K2V1B FTXS42K2V1B FTXS50K2V1B Portugues Türkçe Pyccкий Özellik Rahatlığınız ve enerji

Detaylı

T Ü R K Ç E E N G L I S H

T Ü R K Ç E E N G L I S H BL40 Kullanıcı Kılavuzu P/N : MMBB0352260 (1.0) G BL40 Kullanıcı Kılavuzu T Ü R K Ç E E N G L I S H WiFi (WLAN) Bu cihaz, harmonik olmayan frekans kullanır ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanılması amaçlanmıştır.

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. VSP355s

KULLANIM KILAVUZU. VSP355s KULLANIM KILAVUZU VSP355s Değerli Müşterimiz, Vestel telefon cihazımızı tercih etmekle kaliteli bir VESTEL ürünü satın almış bulunmaktasınız. Cihazınız, gerekli olan özeni ve bakımı sağladığınız takdirde

Detaylı

GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu www.goldmaster.com.tr 1 İÇİNDEKİLER 1. Güvenlik Bilgisi...5 2. Görünüm. 8 3.Kullanmadan Önce.10 SIM Kartın Takılması... 10 Hafıza Kartının TakılmasıHata!

Detaylı

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS 3D SMART 47PF9060 47 LED TV

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS 3D SMART 47PF9060 47 LED TV VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS 3D SMART 47PF9060 47 LED TV İçindekiler Güvenlik Önlemleri... 1 Çevresel Bilgi... 2 TV - Özellikler... 3 TV nin Görüntülenmesi... 3 TV Kontrol

Detaylı

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Dijital Video Kullanma Kılavuzu Kayıt Cihazı DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Baskı:1.3.0 DİKKAT! ELEKTRİK ÇARPMA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN, CİHAZ ELEKTİK KAYNAĞINA BAĞLI İKEN AÇMAYINIZ. CİHAZ İÇİNDEKİ

Detaylı

TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 42FA7500 42 LED TV

TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 42FA7500 42 LED TV TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 42FA7500 42 LED TV İçindekiler Güvenlik Bilgileri... 1 Başlangıç... 2 Bilgiler & Özellikler & Aksesuarlar... 2 Uzaktan Kumanda... 5 Bağlantılar...

Detaylı

El cihazına kısa genel bakış

El cihazına kısa genel bakış Gigaset A580 / tr / A31008-M2006-B401-1-5A19 / overview.fm / 09.09.2008 El cihazına kısa genel bakış El cihazına kısa genel bakış 16 15 14 13 12 11 10 9 8 Ð V 01.10.08 07:15 Þ Menü Baz istasyonuna kısa

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

GLOBAL FIRE YANGIN ALARM TÜM SERİSİ YANGIN ALARM PANELLERİ TÜM SERİSİ, DEDEKTÖRLER TÜM SERİSİ,MODÜLLER, SİRENLER, ÇAĞRI BUTONLARI VE AKSESUARLARI JUNO-NET PANEL ve AKSAMLARI Juno Net 1-4 Loop Juno Net

Detaylı

LC-60LE855E LC-60LE857E LC-60LE857RU LC-60LE858E LC-60LE855KN LC-60LE857EN

LC-60LE855E LC-60LE857E LC-60LE857RU LC-60LE858E LC-60LE855KN LC-60LE857EN MODEL LC-80LE857E LC-80LE857RU LC-80LE858E LC-80LE857EN LC-80LE857KN LC-70LE857E LC-70LE857RU LC-70LE858E LC-70LE857EN LC-70LE857KN KULLANMA KILAVUZU RENKLİ LCD TELEVİZYON LC-60LE855E LC-60LE857E LC-60LE857RU

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH

Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Referans Kılavuz

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Referans Kılavuz DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ Referans Kılavuz Tr Uzun Pil Ömrünün Sağlanması Bekleme Modu Bu enerji tasarruf modu pil tüketimini büyük ölçüde azaltır ve istediğinizde fotoğraf makinenizin çabucak çalışır

Detaylı

Acer Projeksiyon Cihazı. P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu

Acer Projeksiyon Cihazı. P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu Acer Projeksiyon Cihazı P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı 2008. Acer Incorporated. Tüm Hakları Saklıdır. Acer Projeksiyon Cihazı P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu

Detaylı

SEAT Portable System. Kullanıcı El Kitabı. Türkçe

SEAT Portable System. Kullanıcı El Kitabı. Türkçe SEAT Portable System Kullanıcı El Kitabı Türkçe Haziran 2012 Üzeri çizilmiş çöp bidonu sembolünün anlamı, ürünün Avrupa Birliğinde ayrı bir çöp yığınına ilave edilmesi gerektiğidir. Bu durum hem ürünün

Detaylı

İÇINDEKILER ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

İÇINDEKILER ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- TR G55L 9563 4B İÇINDEKILER ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3 KURULUM VE GÜVENLİK 5 GENEL BİLGİLER 5 Televizyon setinizin benzersiz

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz NAVIGON VOLKSWAGEN MAPS AND MORE http://tr.yourpdfguides.com/dref/4351348

Kullanım kılavuzunuz NAVIGON VOLKSWAGEN MAPS AND MORE http://tr.yourpdfguides.com/dref/4351348 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya NAVIGON VOLKSWAGEN MAPS AND MORE için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki NAVIGON VOLKSWAGEN MAPS AND MORE tüm sorularınızı (bilgi, özellikler,

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu LG-GS500v

Kullanıcı Kılavuzu LG-GS500v TÜRKÇE ENGLISH Kullanıcı Kılavuzu LG-GS500v Kullanıcı Kılavuzu LG-GS500v P/NO : MMBB0369520 (1.0) G www.lgmobile.com Bluetooth QD ID B016193 En son dijital mobil iletişim teknolojisi ile çalışmak üzere

Detaylı

İÇINDEKILER ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

İÇINDEKILER ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- TR G48-L-6532 4B İÇINDEKILER ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3 KURULUM VE GÜVENLİK 5 GENEL BİLGİLER 5 Televizyon setinizin benzersiz

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SONY ERICSSON XPERIA GO http://tr.yourpdfguides.com/dref/4379967

Kullanım kılavuzunuz SONY ERICSSON XPERIA GO http://tr.yourpdfguides.com/dref/4379967 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU XP3300 FORCE. Türkçe

KULLANIM KILAVUZU XP3300 FORCE. Türkçe KULLANIM KILAVUZU 1 XP3300 FORCE Türkçe Telif hakkı 2010 Sonim Technologies, Inc. SONIM ve Sonim logosu, Sonim Technologies, Inc'in ticari markalarıdır. Diğer şirket ve ürün adları, ilişkili oldukları

Detaylı