Efendiler, Vakıfların varoluş esprisi göz önüne alınınca; bunun dinî kurumlar ile beraber hizmet ve sosyal dayanışmayı hedeflediği ortaya çıkar.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Efendiler, Vakıfların varoluş esprisi göz önüne alınınca; bunun dinî kurumlar ile beraber hizmet ve sosyal dayanışmayı hedeflediği ortaya çıkar."

Transkript

1

2 bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebilmesi için şer iyye vekâletiyle beraber bütün bakanlar kurulunun ve hatta yüce meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim. Mustafa Kemal ATATÜRK ÜN 1 Mart 1922, Efendiler, Vakıfların varoluş esprisi göz önüne alınınca; bunun dinî kurumlar ile beraber hizmet ve sosyal dayanışmayı hedeflediği ortaya çıkar. Vakıfların imarethaneler, bîmarhâneler, hastahaneler, kütüphaneler, kervansaraylar, hamamlar, çeşmeler, mektepler, medreseler ve diğer irfan müesseselerini kapsamış olması, vakıflara ait konuların çözümünde uyulması zorunlu olan hususları göstermektedir."

3

4 İstanbul Marmara Eğitim Vakfı, şanlı tarihimiz boyunca toplumsal dayanışma ve yardımlaşma konusunda etkin, verimli ve bereketli hizmetler görmüş olan zengin vakıf mirasımızın devamı olarak eğitim, sağlık, çevre, kültür, sanat ve daha pek çok alanda kapsamlı hizmetler vererek, vakıf geleneğini sürdürmektedir. İnsanlık tarihinde ve medeniyetlerde hayırseverliğin önemi ve gerekliliği açıkça görülmektedir. Dinimiz açısından bakıldığında, varlıklının yoksula yardım elini uzatması zorunludur ve komşun açlık, sefalet içinde ölürse hesabını senden sorarım hükmü çok değerli ve önemlidir. Toplumsal açıdan bakıldığında mutlu ve huzurlu bir yaşamın, toplumsal barışın, dayanışma, paylaşma, hoşgörü ve imecenin ne kadar önemli olduğunu bilmek ya da öğrenmek insanca yaşamak için olmazsa olmazdır. Milletleri ayakta tutan, sahip oldukları değerler, kendilerine özgü nitelikler ve hepsinden önemlisi, dünden bugüne taşıdığı olumlu gelenekler ve gelişmelerdir. İnsanların varsılıyla - yoksuluyla aynı toplumda karşılıklı güven ve huzur içinde, birlikte yaşayabilmesi ancak hoşgörüyle, paylaşmayla ve dayanışmayla mümkündür. Benim ve ailemin, yaptığımız her işte bir parça kamu yararı arayan birer yurttaş olarak amacımız, milletimizin eğitim ve aydınlanma düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmak, İstiklal Savaşı vererek özgürlüğümüzün bedelini canlarıyla ödeyen, başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize karşı vatana, Cumhuriyete ve en önemlisi insanlığa karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek, geçici olanı kalıcı kılmaktır. Bunun ancak bir vakıf kurmakla gerçekleşebileceğinin, insana hizmetin en büyük ibadet olduğunun bilinci ile 1996 yılında İstanbul Marmara Eğitim Vakfı'nı kurduk. Vakfımız, ben ve ailem var olduğumuz sürece eğitim ve sağlık alanında aktif olarak hizmetlerini sürdürecektir. Saygılarımla Hüseyin ŞİMŞEK Kurucu

5

6 Vakıf kurmak, bir toplumun yalnızca ihtiyaçlar düzeyinde değil, kendisini gerçekleştirme ve geleceğe köprü kurma yolunda attığı önemli adımdır. İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) Kuruluş Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün hedeflediği fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek için Marmara Eğitim Kurumları nın kurucusu Hüseyin Şimşek in 1985 yılında anaokulu ile başladığı eğitim yatırımı, 1991 yılında Marmara İlköğretim Okulu ve Marmara Koleji ile devam etmiştir. Bedensel ve ruhsal sağlığın başarı üzerindeki etkisinin bilinciyle 1992 de Marmara Koleji Spor Kulübü kurulmuştur yılında Fen Lisesi, 1996 da Marmara Radyo TV Gazetecilik Anadolu Teknik Meslek Lisesi açılmıştır. Aynı yıl Marmara Televizyonu ve Günaydın Marmara Gazetesi kurularak, üretime dayalı eğitimi destekleyen kuruluşlar olmuşlardır. Bodrum Orta Kent'te açılan anaokulu, ilköğretim okulu ve kolej İstanbul dışındaki eğitim yatırımlarıdır. Hüseyin Şimşek, 1 Kasım1996 yılında İstanbul Marmara Eğitim Vakfı nı kurmuş, hemen ardından 1997 de T.C. Maltepe Üniversitesini hayata geçirmiştir. Marmara Eğitim Köyü nü inşa ederek, 2002 yılında İMEV başta olmak üzere Marmara Eğitim Kurumları, Maltepe Üniversitesi

7

8 Şefkatle uzanan elleri, sevgi dolu yüreklerle buluşturmayı ve bu buluşmayı güçlendirerek, sürekli kılmayı kendisine misyon edinmiş olan İMEV, daha aydınlık bir geleceğin ancak daha sağlıklı gençlerle mümkün olacağı savıyla yola çıkmıştır. Bu yolda amacı Atatürk İlkeleri ve İnkılâplarına bağlı laik Cumhuriyetimize karşı sorumluluklarını bilen ve bunları davranış biçimi haline getiren bireyler yetiştirmektir. Çam ormanlarının arasında 1000 dönüm açık, 300 dönüm kapalı alana sahip Marmara Eğitim Köyü binlerce çocuğumuz, gençlerimiz ve çalışanlarımızla gün be gün gelişmiş ve ülkemizin gurur kaynaklarından biri haline gelmiştir. T.C. Maltepe Üniversitesi nin yer aldığı kampüste Eğitim, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, İletişim, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Mimarlık Fakülteleri, Uzaktan Eğitim Birimi, Hemşirelik Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu ile Fen Bilimleri, Sosyal Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri çerçevesinde Yüksek Lisans ve Doktora Programları bulunmaktadır. Eğitim Köyünde ayrıca 8000 kişilik Marmara Açık Hava Tiyatrosu ve Platolar yer almaktadır. Tıp Fakültesi Maltepe Kampüsü nde, Meslek Yüksekokulu Dragos Kampüs ndedir yılından bu yana İstanbul'un değişik semtlerinde altı anaokulu, Bodrum merkezde ve Turgut Reis'te anaokulları açılmıştır. İMEV in kuruluşunun 10.yıl anısına Marmara Eğitim Köy ünde Seramik Sanat Atölyesi açılmıştır.

9

10 İMEV; vakıf olgusunun yüzlerce yıla dayanan geleneğini bugüne taşırken, diğer yandan Atamız ın Cumhuriyetimizi emanet ettiği gençleri işbirliğine çağırmaktadır. Bu nedenle İMEV in amaçlarından biri, gençlerle gençler için üretmek ve geleceğe daha güzel bir miras bırakmaktır. İMEV in Amaçları: T.C. Maltepe Üniversitesi ne desteğini sürdürmek, Atatürk İlke ve Devrimleri ni koruyup geliştirerek kurumlarımızda uyguladığımız çağdaş eğitimi çevremize yaymak, Başarılı ancak sosyo - ekonomik yetersizliklerden dolayı eğitimini sürdüremeyen öğrencilere burs vermek, Siz de Bir Öğrencinin Geleceğine Umut Olun projesini yürütmek için çeşitli etkinlikler düzenlemek ve projenin devamlılığını sağlamak, Eğitim ve sağlık kurumlarını desteklemek, Eğitim ve sağlık konulu yayınlar çıkarmak, Kültür, sanat, spor alanlarında eğitim vermek.

11

12 Toplumsal barışın çok önemli bir unsuru olan dayanışma, paylaşma, hoşgörü ve imecenin önemini kavramak ve bu değerleri hayata geçirmek insanca yaşamanın olmazsa olmazıdır. Vakıflar Haftasını büyük bir coşkuyla kutlamak, Bilimsel, kültürel, sosyal etkinlikler düzenlemek, Okuma Yazma Seferberliği Projesi ni Maltepe ilçesinde ve çevre ilçelerde okuma-yazma bilmeyen kalmayıncaya kadar sürdürmek, Çevre okullardaki öğrencilere sınavlara hazırlık ve yetiştirme kursları açmak, STK larla ortak çalışmalar yürütmek, Gençlerle gençler için üretmek ve geleceğe iktisadi işletmeler kurmak, Yardım ve çevre bilincini geliştirmek amaçlı kampanyalar düzenlemek, Eğitim ve Bilim Konseyi kurarak, ülke genelinde eğitim-sağlık projelerinin yanında sosyal ve kültürel içerikli projeler uygulamak, Aynı amaçla eğitim hizmeti veren kurumlarla uluslararası platformda işbirliği yapmaktır. Kuruluş amacı eğitim ve sağlık konularında hizmet vermek olan İMEV hedeflerini her yıl daha büyüterek ve daha geniş kitlelere ulaşarak uygulamaktadır.

13

14 Vakıflar; en değerli varlıklarımızın hizmetindedir. Burslar İMEV; T.C. Maltepe Üniversitesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki başarılı ancak eğitimini ekonomik nedenlerden sürdüremeyecek durumda olduğu tespit edilen yüzlerce öğrenciye eğitim, barınma, yemek ve ihtiyaç bursları vermektedir. Bu öğrencilerin sosyal, kültürel, sanatsal etkinliklere katılımlarını da sağlamaktadır. Depremlerde ailesini kaybeden çocuklara, şehit ve gazi çocuklarına eğitim imkânı sağlanmakta, mezun olanlara kurumlarımızda iş imkânı da verilmektedir. Siz de Bir Öğrencinin Geleceğine Umut Olun İMEV; Siz de Bir Öğrencinin Geleceğine Umut Olun Projesi ni yürütmek için; konserler, tiyatrolar, sergiler, kermesler ve çeşitli kampanyalar düzenleyerek öğrencilerin geleceğine umut olmaktadır. Siz de bir öğrencinin geleceğine umut olun. İş Bankası Marmara Eğitim Köyü Şubesi, Hesap No: Çevre Eğitim Çalışmaları İMEV; T.C. Maltepe Üniversitesi, Marmara Eğitim Kurumları işbirliği ile konferanslar, seminerler, sempozyumlar, paneller, Aile Okulu, Felsefe Söyleşileri, bilim günleri, kitap fuarı, imza günleri, eğitim kurultayları, tiyatro, spor etkinlikleri, sergiler düzenlemekte; öğrencilerimize, velilerimize çevre okullardaki öğrencilere, öğretmenlere, kısaca halkımıza bilimsel, sosyal, kültürel eğitim vermek ve bilgi akışı sağlamaktadır.

15

16 İstanbul Marmara Eğitim Vakfı, zengin vakıf mirasımızın devamı olarak, eğitim, sağlık, çevre, kültür, sanat ve daha pek çok alanda, her yıl daha kapsamlı hizmet vererek, vakıf geleneğini sürdürüyor. Okuma-Yazma Seferberliği Ana-Kız Okuldayız Kampanyası İMEV; sürekli göç alan ilçemizde ve çevremizde dar gelirli, eğitim bakımından yoksun olan, okuma yazma bilmeyen genç kız ve kadınlarımız başta olmak üzere, zorunlu öğrenme çağını geçmiş yetişkinlere okuma - yazma öğretmek, ilköğretim, lise diploması almalarına destek vermektedir, 2001 yılından bu yana her sene idareci ve öğretmenleriyle 400 ila 450 arasında kursiyeri eğitmektedir. Bugüne kadar İMEV in açtığı kurslarla kursiyer de ilkokul diploması almıştır. Okuma Yazma Seferberliği Ana-Kız Okuldayız Kampanyası %100 Okur-Yazar Türkiye oluncaya kadar devam edecektir. Ayrıca yüzlerce kursiyere sağlık taraması yapılmakta ve sağlık sorunlarına çözüm üretilmektedir. istihdam için mesleki beceri eğitim programlarından yararlanmalarına olanak sağlamaktadır. Kent Yaşamına Uyum Panelleri ile kursiyerlere ve çevre halkına kültürel destek verilmektedir.

17

18 Toplumlar, tarihsel birikimlerini günümüzün dünyasına uyarlayabildikleri ölçüde sağlıklı gelişimlerini sürdürebilirler. İnsan Hakları Eğitimi İnsan, haklarıyla insandır anlayışıyla yola çıkan İMEV, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile insanlar arasında din, dil, ırk renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek üzere insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken haklarını öğrenmesi ve bu haklarını kullanabilmesi için çeşitli eğitimler vermekte, seminerler, konferanslar ve kamplar düzenlemektedir Kent Yaşamına Uyum Panelleri İMEV ve T.C. Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi işbirliği ile Kent Yaşamına Uyum Panelleri her yıl okuma-yazma kurslarını sürdürdüğümüz ilköğretim okullarında velilere, kursiyerlere verilmekte; Kentimiz, Kent Kültürü, Kültürlerarası Uzlaşma, Kent Yaşamında Aile İçi İletişim ve İlişkiler, Çocuk Eğitimi ve Yetiştirilmesi, Her Koşulda Motivasyon, Anne-Çocuk Sağlığı, Sağlıklı Beslenme, Çocuk-Ebeveyn İlişkileri, Ders Çalışma ve Öğrenme Yöntemleri, Sorun Çözme, Stres ve Başa çıkma, Etkili İletişim konularını

19

20 Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müsbet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. M. Kemal Atatürk Felsefe Söyleşileri Vakfımızın ve T.C. Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü nün gelenekselleşen ve çeşitli üniversitelerin felsefe hocalarının da konuk olarak katıldığı her yıl sekiz haftalık Felsefe Söyleşilerinde; 7 Nisan 26 Mayıs 2001, Felsefe: Kavramlar Sorular Sorunlar 6 Nisan 25 Mayıs 2002, Eğitim ve Kültür Felsefesi 5 Nisan 31 Mayıs 2003, Etik 3 Nisan 30 Mayıs 2004, Felsefe Açısından Siyaset Felsefesi 1 Nisan - 27 Mayıs 2006, Hukuk Felsefesi 7 Nisan 26 Mayıs 2007, İnsan Felsefesi 5 Nisan 31 Mayıs 2008, Bilgi ve Bilim Felsefesi 4 Nisan - 30 Mayıs 2009, Varlık Felsefesi 3 Nisan - 29 Mayıs 2010, Tarih Felsefesi 2 Nisan - 28 Mayıs 2011, Dil Felsefesi konuları işlenmiş, her yaş ve meslekten yoğun katılım sağlanmıştır. Ayrıca Felsefe Söyleşileri nin çalışmaları kitap halinde yayımlanmıştır.

21

22 Vakıflar; toplumdaki etkileşimin merkezine ilgiyle, şefkati, sevgiyi ve bilgiyi yerleştiren kurumlardır. Aile Okulu Aile içinde yaşanan veya yaşanması olası sorunlara bilimsel çözümler getirmek amacıyla İMEV, T.C.Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü işbirliği ile 2002 tarihinde başlatılan ve her yıl dört hafta süren halka açık Aile Okulu Sertifika Programı yoğun ilgi görmektedir Mart 2002; Ailenin Tanımı ve Önemi, Olası Sorunları 4 25 Ocak 2003; Ailede İletişim 6 27 Mart 2004; Kitle İletişim Araçlarının Aile İçi İletişime Etkisi 5 26 Mart 2005; Değişen Dünyada Aile 4 25 Mart 2006; Aile Eğitimi 3-31 Mart 2007; Aile Okulu Çalıştayı 1-29 Mart 2008; Ailede İletişim 2-23 Mayıs 2009; Yaşanan ve Yaşanacak Olan Kriz Ortamında Sağlığı Korumak 6-27 Mart 2010; Yaşanan ve Yaşanacak Olan Kriz Ortamında Sağlığı Korumak Adına Gerekli Çözüm Üretme, Başaçıkma, Farkındalık 5 26 Mart 2011; Kriz Ortamları ve Krizle Başa Çıkma Yöntemleri

23

24 Sivil hareketlerin toplumsal dayanışmayı ve demokrasiyi beslediği günümüz yaşamında İMEV, üstlendiği sorumluluğun bilinciyle milletine ve insanlığa hizmet etmenin yanında, bu yolda gençlere de destek vermektedir Düşünme Eğitimi İMEV, T.C. Maltepe Üniversitesi ile özellikle çocukların çeşitli konular arasında bağlantılar kurmalarının ön yargılardan kurtulmalarının gereğine inanarak, kısacası sağlıklı düşünme yollarını öğreten Düşünme Eğitimi Dersini, çevre ilköğretim okullarında uygulamaktadır. Sınavlara Hazırlık Kursları İMEV ve T.C. Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi İşbirliği İle Çevre İlköğretim Okullarında ekonomik nedenlerden dolayı ücretli kurslara katılamayan öğrencilere Türkçe, Matematik, Geometri, İngilizce, Fen ve Sosyal Bilgiler Derslerinden sınavlara hazırlık kursları vermektedir Kültür Gezileri İMEV in her yıl yurt içi ve yurt dışına düzenlediği gezilerle Maltepe Üniversitesi öğrencileri gidilen yerlere ait tabii güzellikler yanında tarih, coğrafya, kültür, sanat, bilim ve teknoloji, gelenek ve görenekler, mimarî, şehircilik, siyaset gibi pek çok alanda tespit ve değerlendirmeler yapmaktadır. Ayrıca gezilere öğrenci velileri ve çalışanlardan da yoğun katılım sağlanmaktadır.

25

26 Vakıflar yaşama hakkının bekçileridir Yaşam Engellenemez İMEV ve Marmara Koleji Radyo TV Gazetecilik Anadolu Teknik Lisesi işbirliği ile 8 Aralık 2004 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar Gençler Eğitim Üretim Rehabilitasyon Merkezi nde Yaşam Engellenemez projesini başlatmış, yapılan çalışmalardan her iki kurum öğrencileri de çok yararlanmış ve bu işbirliğinin her yıl tekrarlanması konusunda görüş birliğine varılarak, memnuniyetlerini dile getirmişlerdir. Bu proje her yıl sürdürülmektedir. Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Eğitim Merkezi Her konuda olduğu gibi sokak çocuğu konusunda da alanda çalışanlar ve akademisyenler arasındaki bir mesafe söz konusudur. Yapılan çok sayıda uluslararası araştırmada bu mesafeye dikkat çekilmiş, hizmeti verenlerle yapılan çalışmaların azlığı üzerinde durulmuştur. Bu açığı kapatmak için İMEV, Maltepe Üniversitesi, Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

27

28 Vakıfların imarethaneler, bîmarhâneler, hastahaneler, kütüphaneler, kervansaraylar, hamamlar, çeşmeler, mektepler, medreseler, ve diğer irfan müesseselerini kapsamış olması, vakıflara ait konuların çözümünde uyulması zorunlu olan hususları göstermektedir." Sağlık Faaliyetleri İMEV etkinlik programı kapsamında yer alan halka yönelik sağlık hizmetlerini Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirmektedir. Özellikle yoksul yurttaşlarımızın yoğun olduğu yörelerde Anne-Çocuk Sağlığı, Aile Planlaması, İlk Yardım, Ağız ve Diş Sağlığı, Dengeli Beslenme gibi genel sağlık konularında bilgilendirme toplantılarıyla sorunlara çözüm aramaya çalışmaktadır. İlk Yardım Eğitimi İlkyardım uygulayacak olan kişilerin, olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. İMEV her yıl ilkyardım kursları açmakta, gönüllü ilkyardımcılar yetiştirmektedir. Arama Kurtarma Birliği Arama Kurtarma Birliği öğrencilere ve personele afet ve acil durum tedbirlerini öğretmek gönüllü gruplar ile temasa geçerek özellikle birlik üyelerine çeşitli eğitimler vermektedir. İMEV, Maltepe Üniversitesi ni temsil edecek bir Arama Kurtarma Birliği kurmuştur.

29

30 Vakıflar, geçmişte olduğu gibi bugün de medeniyetimizin ve toplumsal yaşamımızın vazgeçilmez bir unsuru olmuşlardır. Seramik Sanat Atölyesi Bilim ve sanat, insan hayatının vazgeçilmez, birbirinden ayrılmaz iki önemli parçasıdır. Yok Olmaya Yüz Tutmuş Seramik ve Çinicilik Sanatında Uzmanlık ve Yaratıcılığın Teşviki Projesi ni hayata geçirmek, T.C. Maltepe Üniversitesi öğrencilerimizi, velilerimizi ve çalışanlarımızı sanatla buluşturmak, seramik, çini ve heykel kurslarıyla istihdam yaratmak amacıyla 2006 yılında Marmara Eğitim Köyü Seramik Sanat Atölyesi kurulmuştur. Ayrıca Seramik Sanat Atölyesinde üretilen eserlerin sergilenmesi amacıyla İMEV Sanat Galerisi açılmıştır. Kent Konseyi Maltepe Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu nda yer alan İMEV, yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak, çocukların, gençlerin, kadınların, yaşlıların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak, kent yönetiminde saydamlık, katılım, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasına katkıda bulunmaktadır.

31

32 Milletleri ayakta tutan sahip oldukları değerler, kendilerine özgü nitelikler ve hepsinden önemlisi dünden bugüne taşıdığı geleneklerdir. Kutlamalar Vakıflar Genel Müdürlüğü nün; 2006 Vakıf Medeniyeti Yılı 2007 Vakıf Medeniyeti Çevre Yılı 2008 Vakıf Medeniyeti Su Yılı 2009 Vakıf Medeniyeti Sağlık Yılı 2010 Vakıf Medeniyeti İSTANBUL Yılı 2011 vakıf Medeniyeti Eğitim Yılı ilan etmesi nedeniyle İMEV; çeşitli etkinlikler yoluyla öncelikle genç kuşaklar olmak üzere toplumun her kesimine ulaşmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda resim, kompozisyon, fotoğraf ve afiş yarışması, çevre okullarda vakıf eserleri gezileri, düzenlenmiş, kutlamalar yıl boyunca aralıklarla sürdürülmüştür. Her yıl Vakıf Haftasını da büyük bir coşkuyla katlanmaktadır. Kampanyalar Ülkemize ve dünyaya karşı sorumluluğunun bilincinde olan İMEV; içinde yaşadığımız doğayı sonsuz bir kaynak gibi görmeyip özellikle ağaç dikme kampanyasıyla bugüne kadar 3000 dönüm araziyi ağaçlandırmıştır. Bunun yanında, ihtiyacı olan çevre okul öğrencilerine kitap, kırtasiye, oyuncak, giysi, çeşitli hediyeler içeren yardım kampanyaları da düzenlemektedir. 34

33

34 Tarihi mirasımıza göstereceğimiz özen sadece geçmişe olan vefa borcumuz değil, aynı zamanda geleceğe atılan imzadır. İMEV İktisadi İşletmesi İMEV amacına yönelik gelir sağlamak için çeşitli alanlarda iktisadi işletme kurmuş ve halkımızın hizmetine sunmuştur. İMEV Yaşam Boyu Eğitim Merkezi İngilizce Kursları ve Sertifika Programları Maltepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tecrübeli idari kadrosu ve alanlarında uzman okutmanlarının desteğiyle ülkemizin kaçınılmaz gerçeği olan yabancı dil eğitimi açığını kapatmak için İMEV; çocuklar için, STARTERS MOVERS FLYERS - KET, yetişkinler için Genel İngilizce ve PET FCE LCCI - IELTS - TOEFL - ÜDS /KPDS /YDS - YETERLİK SINAVLARI - ONLINE İNGİLİZCE hazırlık kursları açarak sertifika vermektedir. Oyunculuk Eğitimi ve Sertifika Programı Her birimizin derinliklerinde dışarı çıkmayı, özgür olmayı bekleyen utangaç bir oyuncu vardır. Yaşımız kaç, mesleğimiz ne olursa olsun oyunculuk çoğumuzun içinde kalmış, bastırılmış, gizli bir tutkudur. İMEV, Maltepe Üniversitesi bünyesinde mesleki deneyim, sanatsal yaratım süreçlerinin sağlanması ve içinizde varolan oyuncuyu keşfetmek için oyunculuk eğitimi sertifika programları açmaktadır. 36

35

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Bişkek-2011 Düzenleme Tarihi: 2/101

Detaylı

ULUSLARARASI KALİTELİ EĞİTİME ERİŞİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KONFERANS RAPORU

ULUSLARARASI KALİTELİ EĞİTİME ERİŞİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KONFERANS RAPORU ULUSLARARASI KALİTELİ EĞİTİME ERİŞİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KONFERANS RAPORU Yayına Hazırlayan: Ceyda Dedeoğlu Bu yayın, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 150. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI Atatürk'ün 26 Mayıs 1937 de Halkevi nde okulumuz öğrencilerinin oynadıkları Ay Işığı Opereti ni izledikten sonra söylediği sözler. Tebrik ederim, çok muvaffak oldular.

Detaylı

Bir yıl aradan sonra BETAV dergisinin 17. sayısını

Bir yıl aradan sonra BETAV dergisinin 17. sayısını Yıl : 24 Sayı : 17 Bitlis in kalesi, balı, tütünü BETAV 24 Kasım 2011 Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı Yayın Organı Yayın Kurulu Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR İlhami NALBANTOĞLU Y. Kadri ALAYDIN Selma Uysal KARATEKE

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olarak dünyanın sayılı üniversiteleri arasına

Detaylı

TÜRK EĞİTİM VAKFI. İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte nice yıllara... N AN

TÜRK EĞİTİM VAKFI. İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte nice yıllara... N AN N AN DO UM AÇILI KUTLAMA DO UM GÜNÜ YILDÖNÜMÜ MAYIS 2014 SAYI: 21 TÜRK EĞİTİM VAKFI tev.org.tr SAYI: 21 MAYIS 2014 İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 3 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 3 ÖNSÖZ... 5 I- HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 7 GİRİŞ... 7 KONUNUN ÖNEMİ... 7 AMAÇ VE KAPSAM... 8 SÜREÇ VE YÖNTEM... 9 PLANIN UYGULANMASI...

Detaylı

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI EYLÜL-2012 Bu Stratejik Plan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senato ve Yönetim Kurulu nun 17-Ekim-2012 Tarihinde Yapılan Ortak

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 İÇİNDEKİLER TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ...2 GİRİŞ...6 FİZİKSEL YAPI-GENEL TANITIM...8 ANAOKULUMUZ...9 İLKÖĞRETİM OKULUMUZ... 16 LİSEMİZ...

Detaylı

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU T.C. M LLÎ E T M BAKANLI I 2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU Nabi AVCI Millî E itim Bakanı 15 Aralık 2013 T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı 2014 YILI BÜTÇE SUNUŞU TBMM

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012 2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU www.izu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2 2012 2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU Yazışma Adresi:

Detaylı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı. Faaliyet Raporu 2011

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı. Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet Raporu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Faaliyet Raporu 2011 04 Başkan ın Mesajı 06 Genel Müdürün Mesajı 09 Yönetim 11 Varoluş Nedenimiz ve Amacımız 14 Etkinlik Noktalarımız ve Saha Çalışmalarımız

Detaylı

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi 1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi İçindekiler 2 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 3 İcra Başkanı nın Mesajı 4 Yaşar

Detaylı

MKÜ. Mustafa Kemal Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Dergisi Sayı:8 Mart-Nisan-2012 ISSN 2146-6092. Üniversitemizde NEVRUZ.

MKÜ. Mustafa Kemal Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Dergisi Sayı:8 Mart-Nisan-2012 ISSN 2146-6092. Üniversitemizde NEVRUZ. b Bakış MKÜ Mustafa Kemal Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Dergisi Sayı:8 Mart-Nisan-2012 ISSN 2146-6092 Üniversitemizde NEVRUZ Şenliği Antakya Sokaklarından bir kare Sunuş Eğitim kurumları, içinde

Detaylı

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin Temeli Atıldı 2 Türkiye nin Havacılık Merkezi Olacağız 4 Kırgızistan Arabaev Devlet Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı 5

Detaylı

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ 80. YIL ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU EĞİTİM HAKKI VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ 80. YIL ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU EĞİTİM HAKKI VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ 80. YIL ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU EĞİTİM HAKKI VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ 80. YIL ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU EĞİTİM HAKKI VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ Editör: Türk Eğitim Derneği Türkçe

Detaylı

1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME...

1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME... İÇİNDEKİLER 1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME... 8 4.1. Araştırma ve Yayın Faaliyetleri... 8 4.2. Eğitim Öğretim Faaliyetleri... 12

Detaylı

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1]

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] [ 2 ] www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe İlim ve Zarafet Üssü: İZÜ KAMPÜS 4 Vakıf ve Tarihçe 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan 8 Rektör den 9 Vizyon-Misyon-Değerler

Detaylı

MALÎ YILI PERFORMANS PROGRAMI

MALÎ YILI PERFORMANS PROGRAMI www.meb.gov.tr Hazırlık - Baskı: GAZİ MEM Matbaası, 2011 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 2011 MALÎ YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI MALÎ YILI PERFORMANS PROGRAMI

Detaylı

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1]

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] [ 2 ] www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe İlim ve Zarafet Üssü: İZÜ KAMPÜS 4 Vakıf ve Tarihçe 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan 8 Rektör den 9 Vizyon-Misyon-Değerler

Detaylı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi 3 Kurum : Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Adres : Acıbadem Caddesi Rauf

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ TÜRKİYE DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM SİSTEMİ

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ TÜRKİYE DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM SİSTEMİ TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ TÜRKİYE DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM SİSTEMİ TEMEL SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Editörler: Prof. Dr. Servet Özdemir Prof. Dr. Hasan Bacanlı Murat Sözer TÜRKİYE DE OKUL ÖNCESİ

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI FAALİYET RAPORU 2009

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI FAALİYET RAPORU 2009 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI FAALİYET RAPORU 2009 Nisan 2010 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI Nisan 2010 www.meb.gov.tr http://sgb.meb.gov.tr Hazırlık - baskı : Gazi Mesleki Eğitim

Detaylı