GELECEĞİN İZMİR İ İZMİR TİCARET ODASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GELECEĞİN İZMİR İ İZMİR TİCARET ODASI"

Transkript

1 GELECEĞİN İZMİR İ İZMİR TİCARET ODASI

2 VİZYON İZMİR TİCARETTE, ÜRETİMDE VE TURİZMDE REKABET GÜCÜNE SAHİP, YAŞAM KALİTESİ YÜKSEK BİR DÜNYA KENTİ OLMALIDIR.

3 HEDEF MARKA KENT : GÜZEL İZMİR İZMİR İN VİZYONUNA ULAŞARAK, BİR DÜNYA KENTİ OLABİLMESİ; KENTİN MARKA OLABİLME BAŞARISINA BAĞLI.

4 HEDEF DÜNYANIN EN ZENGİN İLK 100 KENTİ ARASINA GİRMEK

5 EYLEM PLANI KENT VİZYONUNUN BELİRLENMESİ. İZMİR STRATEJİK PLANI NIN HAZIRLANMASI. MARKA KENT GÜZEL : İZMİR HEDEFİNDE KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMASININ YAPILMASI. İZMİR KENT KİMLİLİĞİNİN ÖN PLANA ÇIKARTILMASI; ORTAK VİZYON ÇERÇEVESİNDE KENTLİLİK BİLİNCİNİN YERLEŞTİRİLMESİ. İZMİR STRATEJİK PLANI ÇERÇEVESİNDE İZMİR ÇEVRE DÜZENİ PLANI, KENTSEL BÖLGE NAZIM İMAR PLANI ÇALIŞMALARININ TAMAMLANMASI.

6 İZMİR İN ÖNÜNDEKİ ALTIN FIRSATLAR AKDENİZ İN VE BATI ANADOLU NUN TİCARET VE KÜLTÜR MERKEZİ 12 AY TURİZM LOJİSTİK MERKEZİ: İZMİR FUARLAR VE KONGRELER KENTİ: İZMİR EĞİTİM, BİŞİLİM VE AR-GE TEKNOPARK, OSB, SERBEST BÖLGE VE SANAYİ ALANLARINDA ENDÜSTRİYEL GELİŞME VERİMLİ HAVZALARDA KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN YETİŞTİRİLMESİ VE TARIMA DAYALI SANAYİ, ORGANİK TARIM. JEOTERMAL, RÜZGAR VE GÜNEŞ GİBİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLAR

7 PROJELER İZMİR MARKA KENT OLARAK BİR DÜNYA METROPOLÜ HALİNE GELMEK İSTİYORSA; VİZYONU DOĞRULTUSUNDA BU ÇALIŞMADAKİ VE BENZERİ ONLARCA PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK DURUMUNDADIR.

8 PROJE : MARKA KENT GÜZEL İZMİR MARKA KENT: GÜZEL İZMİR HEDEFİNE ULAŞMAK İÇİN PROFESYONEL ANLAMDA KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMASI SONUÇLANDIRILMALIDIR.

9 ADA İZMİR İ SİMGELEYEN ANIT KAMUSAL ALAN (KONGRE-FUAR-MÜZE VB. AKTİVİTE ALANI)

10 PROJE: İZMİR ALSANCAK LİMANI Akdeniz deki KonteynerLimanları Sıralama Liman /ÜLKE Konteyner (TEU) Dünya Sırlaması 1 Gioia Tauro / ITALY Algeciras / SPAIN Valencia / SPAIN Barcelona / SPAIN Genoa / ITALY Piraeus / GREECE Marsalokk / MALTA Damietta / EGYPT Ambarlı / TURKEY La Spezia / ITALY Haifa / ISRAEL Marseille / FRANCE İzmir / TURKEY Taranto / ITALY Leghorn / ITALY Ashdod / ISRAEL İZMİR ALSANCAK LİMANI, İZMİR VE HİNTERLANDINA KALİTELİ HİZMET VEREN, MODERN, REKABETÇİ, KAPASİTELİ BİR KONTEYNER LİMANI OLMALIDIR.

11 PROJE: İZMİR ALSANCAK LİMANI LİMAN DEVİR İŞLEMLERİ 2008 YILINDA TAMAMLANMALI; YARIM KALAN KONTEYNER MOLÜ TAMAMLANMALI, POST PANAMAX GEMİLER İÇİN YAKLAŞIM KANALI TARANMALIDIR.

12 PROJE: KUZEY EGE ÇANDARLI LİMANI 2023 YILINDA 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLEYEN TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK LİMANI OLACAK, DOĞU AKDENİZ İN ANA AKTARMA LİMANI: KUZEY EGE ÇANDARLI LİMANI 2015 YILINDA DEVREYE GİRMELİDİR. Çandarlı Limanı Çandarlı Limanı

13 PROJE: KUZEY EGE ÇANDARLI LİMANI İLK ETAP KONTEYNER TERMİNALİ MALİYET TABLOSU ÖZELLİKLERİ Yatırım Kalemi Miktar Maliyet (Euro) Dolgu ve Tarama m Dalgakıran 800 m Rıhtım 1000 m Tesis, Bina ve Ekipman Kaplama Lojistik Saha TOPLAM Demiryolu 28 km Karayolu 6,5 km GENEL TOPLAM istif sıralı, m. uzunluğunda 550 m. eninde konteynerterminali, terminali, m. toplam uzunluk 20m derinlik ile rıhtım, Ro-RoTerminali, 800 m. dalgakıran, m2 lojistik saha TEU yıl/kapasite

14 PROJE: KUZEY EGE ÇANDARLI LİMANI

15 PROJE: KUZEY EGE ÇANDARLI LİMANI KUZEY EGE ÇANDARLI LİMANI NIN 2015 YILINA KADAR DEVREYE GİRMESİ İÇİN: TERSANE PROJESİNİN İLAVE EDİLMESİ İLE YENİDEN ALINMASI GEREKEN ÇED RAPORU SÜRECİ SONLANDIRILMALIDIR. LİMAN VE TERSANE YAPIMINA İMKAN VERECEK KIYI İMAR PLANI YAPILMALIDIR. LİMAN PLAN-PROJE PROJE ÇALIŞMALARI SONA ERDİRİLMELİ, YATIRIM PROGRAMINA DAHİL EDİLMELİ, Yİ VEYA YİD MODELİ İLE İHALEYE ÇIKILMALI VE LİMAN KARA-DEMİR YOLU ULAŞIM YATIRIMLARINA BAŞLANILMALIDIR.

16 PROJE: ALİAĞA NEMRUT LİMANI Aliağa Nemrut Koyunda faaliyette bulunan, kapasiteleri yılda 30 Milyonu aşan 5 iskele ve yeni yapılacak iskelelerle ulaşım başta olmak üzere altyapı olanakları ortak, demiryolu ring projesi bitmiş, modern bir dökme yük limanı haline getirilmelidir.

17 PROJE: KARAYOLU - OTOYOL BAĞLANTILARI KÖRFEZİN İKİ YAKASI KÖPRÜ VEYA TÜNEL İLE BİRLEŞTİRİLMELİ, ÇEVRE YOLU HALKA ŞEKLİNDE TAMAMLANMALI. (BAĞLANTI İÇERİSİNDE RAYLI SİSTEM DE BULUNMALI) OTOYOL KUZEYDE ÇANDARLI LİMANI NA VE BERGAMA YA KADAR UZATILMALI.

18 PROJE: ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM İzmir Ankara, İzmir İstanbul, İzmir Antalya arası otoyol projeleri bitirilmeli. İzmir Çanakkale-Edirne otoyolu yapılarak Avrupa ya ulaşılmalı ve böylelikle EGE AVRUPA otoyolu yapılmalı. İzmir Ankara, İzmir İstanbul, İzmir Antalya arası hızlı tren sistemi kurulmalı.

19 PROJE: HAVZA YÖNETİMİ VE SULAMA PROJELERİ

20 PROJE: HAVZA YÖNETİMİ VE SULAMA PROJELERİ

21 PROJE: HAVZA YÖNETİMİ VE SULAMA PROJELERİ KÜÇÜK MENDERES HAVZASI NDAKİ KURAKLIK PROBLEMİ VE YER ALTI SU SEVİYESİNİN DÜŞMESİNE KARŞIN SULAMA PROJELERİNİN GERÇEKLEŞMESİ

22 PROJE: HAVZA YÖNETİMİ VE SULAMA PROJELERİ BEYDAĞ BARAJI VE 61. HÜKÜMETLER SAYESİNDE BİTİRİLMİŞTİR. ANCAK SULAMA KANALI PROJELERİ DE GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR.

23 PROJE: HAVZA YÖNETİMİ VE SULAMA PROJELERİ GEDİZ HAVZASI NDAKİ KURAKLIK PROBLEMİ VE YER ALTI SU SEVİYESİNİN DÜŞMESİNE KARŞIN SULAMA PROJELERİNİN GERÇEKLEŞMESİ

24 PROJE: HAVZA YÖNETİMİ VE SULAMA PROJELERİ BAKIRÇAY HAVZASI NDAKİ KURAKLIK PROBLEMİ VE YER ALTI SU SEVİYESİNİN DÜŞMESİNE KARŞIN SULAMA PROJELERİNİN GERÇEKLEŞMESİ

25 PROJE: HAVZA YÖNETİMİ VE SULAMA PROJELERİ GÜNÜMÜZDE KÜRESEL ISINMA VE ÇEVRE KİRLİLİĞİ KISKACINDA KALAN ANCAK BİNLERCE YILDA OLUŞABİLEN VERİMLİ HAVZALARIMIZDA; HAVZA BAZINDA PLANLAR OLUŞTURULMALI, HAVZA YÖNETİMİNE GEÇİLMELİ, ENTEGRE SU KAYNAKLARI YÖNETİM PLANLAMASI YAPILMALI, ALTYAPI YATIRIMLARI, ARITMA SİSTEMLERİ VE KANALİZASYON SİSTEMLERİ APILMALI BARAJ, GÖLET, BENT PROJELERİ VE SULAMA KANALLARI PROJELERİ BİTİRİLMELİDİR.

26 PROJE: RAYLI SİSTEM 2009 yılısonuna kadar Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistem Projesi bitirilmelidir. Aliağa Menderes Hafif Raylı Sistem Projesi kuzeyde Bergama, güneyde Selçuk a kadar uzatılmalıdır. Bu sistemdaha sonra mevcut hatları takip ederek Bayındır, Tire ve Ödemiş e kadar saçaklanmalıdır. İzmir Urla-Çeşme arasında hafif raylı sistem kurulmalıdır. Bunun için otoyol kamulaştırma sahaları kullanılabilir.bu hat daha sonra Seferihisar a kadar uzanmalıdır. orta refüjü veya İzmir kent merkezinde olabilecek en kısa sürede; v Üçyol-Üçkuyular, v Üçkuyular-DEÜ Hastanesi-Narlıdere, v Üçyol-Buca-DEÜ Kampüs, v Ege Üniversitesi-Bornova Merkez, v Halkapınar-Otogar-Işıkent-Pınarbaşı metro hatları bitirilmelidir. v Ayrıca EXPO projesi çerçevesinde Üçkuyular metro istasyonundan İnciraltı na bir hat uzanmalı ve köprü-tünel ile kuzey hattınabağlanmalıdır bağlanmalıdır. İzmir-Menemen-Aliağa-Bergama metro sisteminin İzmir Alsancak, Nemrut ve Çandarlı Limanları yük trafiğini engellememesi için gerekli önlemler alınmalı, gerekirse hat sayısı üçe çıkarılmalıdır. Nemrut Körfezi Demiryolu Ring bağlantısı hizmete girmelidir. Demiryolu Kuzey Ege Çandarlı Limanı na kadar ulaşmalıdır. Denizli İzmir arası demiryolu hattı konteyner taşımacılığına uygun hale getirilmelidir. Manisa OSB Kemalpaşa OSB İzmir arası demiryolu projesi gerçekleşmelidir.

27 RAYLI SİSTEMİN KENT MERKEZİNDE ULAŞMASI GEREKEN NOKTALARI EGE Kampüs, Bornova Merkez PROJE: RAYLI SİSTEM DEÜ Hastanesi, Narlıdere Buca Merkez, DEÜ Kampüs Otogar, Işıkkent, Pınarbaşı RAYLI SİSTEMİN KENT MERKEZİNDE ULAŞMASI GEREKEN NOKTALARI BERGAMA, ÇEŞME, SEFERİHİSAR, SELÇUK, TİRE, ÖDEMİŞ. BERGAMA ÇEŞME SEFERİHİSAR SELÇUK TİRE

28 PROJE: HAVAYOLU Adnan Menderes Havalimanı nın her türlü gereksinimi giderilmeli, ikinci pist yapımı bitirilmeli, tam anlamıyla uluslararası bir havalimanı hüviyetine dönüştürülmeli. EXPO Sürecinde Çiğli debulunan iki adet askeri havaalanından KaklıçHavaalanı Sivil Havalimanı haline getirilmeli. KAKLIÇ ASKERİ HAVAALANI

29 PROJE: YENİ KENT MERKEZİ AlsancakLiman Arkası, Salhane, Turan kesimini kapsayan kültür, turizm, ticaret ve merkezi iş alanı olarak tarif edilen bölgede yeni bir kent merkezi kurulmalı, bu kent merkezinde ulaşım yeraltından sağlanmalı. Oteller, kongre merkezleri, kültür-sanat merkezleri, iş merkezleri, alış veriş merkezleri, eğlence merkezleri bu yeni kent merkezinde inşa edilmeli.

30 PROJE: KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ % 55 DEN DAHA FAZLASININ KAÇAK VE ÇARPIK YAPILAŞMA İLE SAĞLIKSIZ NİTELİKSİZ YERLEŞİM ALANLARINDAN OLUŞAN İZMİR İN KENTSEL YENİLENMEYİ SAĞLAMALISI GEREKMEKTEDİR.

31 PROJE: KENT MERKEZİNDE YENİ TİCARİ CAZİBE MERKEZLERİNİN YARATILMASI KENT MERKEZİNDE, GELENEKSEL TİCARET MERKEZİ KEMERALTI, MİMAR KEMALETTİN MODA MERKEZİ, ÇANKAYA ÇARŞISI (ESKİ PAZAR VE ELEKTRONİK ÇARŞISI), ANAFARTALAR CADDESİ / ALTINPARK AKSI, BASMANE MEYDANI VE ÇEVRESİ, OTELLER SOKAĞI NIN VE İKİÇEŞMELİK CADDESİ NİN YENİ BİR ANLAYIŞLA ELE ALINMASI, DÜZENLENMESİ; KÜLTÜRPARK, AGORA VE KADİFEKALE İLE İLİŞKİLERİNİN KURULMASI.

32 PROJE: PASAPORT LİMANI DALGAKIRAN PROJESİ İzmir kent merkezinde atıl bir konumda, yok olmaya yüz tutmuş bir şekilde kaderine terk edilen Pasaport Limanı Dalgakıran ı kültür, eğitim, sanat, eğlence, yemek, dinlenme, konaklama, rekreatif vb. spor amaçlara hizmet verecek şekildeprojelendirilmeli.

33 PROJE: PASAPORT LİMANI DALGAKIRAN PROJESİ Proje İçerisinde; Kültür, sanat, sergi ve gösteri mekânları, Sualtı müzesi, Amfi tiyatro, su ve ışık oyunları, Kafeterya, bar, restoran, İzmir Evi, Marina ve yat fuarı Tünel ve akvaryum, Yürüyüş ve seyir alanları Butik otel yer almaktadır.

34 PROJE: PASAPORT LİMANI & ATATÜRK CADDESİ BUTİK OTELLER PROJESİ CUMHURİYET MEYDANI NDAKİ VE PASAPORT LİMANI KARŞISINDAKİ BİNALAR BUTİK OTELE DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR.

35 PROJE: GÜZEL İZMİR FAYTONLARI İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NİN TASARIMIYLA ORJİNAL İZMİR FAYTONU TASARLANDI VE FAYTON AKHİSAR DA YAPTIRILDI. ÖRNEK FAYTON KORDON DA KOŞMAKTADIR. AMAÇ KORDON DA, KÜLTÜRPARK TA, YALI DA ORJİNAL FAYTONLARIN KOŞMASI, ROMEN VATANDAŞLARIMIZA YENİ İŞ SAHALARININ AÇILMASI

36 PROJE: TURİZMDE YENİDEN YAPILANMA Yıllar İtibariyle Türkiye ve İzmir e Giriş Yapan Yabancı Turist Sayısı ( ) Yıllar Türkiye İzmir İzmir'in Türkiye'deki payı (%) Kruvaziyer Turizmi Çıkartıldığında İzmir KruvaziyerTurizmi Çıkartıldığında İzmir'in Türkiye'deki Payı(%) , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,01 TURİZMDE YENİDEN YAPILANMA ŞART

37 PROJE : İZMİR TURİZMİNDE İŞBİRLİĞİ VE KURUMSALLAŞMA 17 MART 2007 DE DÜZENLEDİĞİMİZ İZMİR İN TURİZMİ KONULU ARAMA KONFERANSINDA; TURİZMİN TEMEL PROBLEMİ: TURİZM İLE DOĞRUDAN VE DOLAYLI İLGİLİ KURUMLAR ARASINDA, BİR KENT VİZYONU DOĞRULTUSUNDA, SÜREKLİ VE ETKİLİ Bİ İŞBİRLİĞİNİN KURULAMAMIŞ OLMASI ŞEKLİNDE BELİRLENMİŞTİR. ÇÖZÜM: İZMİR KONGRE VE ZİYARETÇİ TURİZM TANITIM ANONİM ŞİRKETİ ALTINDA BİR ARAYA GELMEK; İZMİR İ TURİZM ODAKLI BİR KENT HALİNE GETİRMEK

38 PROJE: 12 AY TURİZM & ŞEHİR TURİZMİ İZMİR DE ŞEHİR TURİZMİNİ CANLANDIRMAK İÇİN KENT MERKEZİNDE; Kültür Tarih İnanç Turizm Potansiyeli, Fuar - Kongre Potansiyeli, Kruvaziyer Turizm Potansiyeli, Termal Turizm Potansiyeli, Sağlık Turizmi Potansiyeli, DEĞERLENDİRİLMELİDİR.

39 PROJE: KRUVAZİYER TURİZM & İZMİR KRUVAZİYER LİMANI KRUVAZİYER TURİZMDE 4 YILDA İNANILMAZ BAŞARI İZMİR % 0 PAZAR PAYINDAN % 20 PAZAR PAYINA ULAŞTI İZMİR KRUVAZİYER TURİZMİ YIL GELEN GEMİ SAYISI GELEN TURİST SAYISI ODAMIZIN ÖDEDİĞİ AYAK BASTI ÜCRETİ $ LİMANLARIN TÜRKİYE KRUVAZİYER TURİZMDEKİ PAYI / 2007 Marmaris 4% Alanya 7% İzmir 20% Bodrum 2% Antalya 1% Diğer 2% İstanbul 30% Kuşadası 34%

40 ANCAK ALSANCAK LİMANI KARGO RIHTIMINA YANAŞARAK, KRUVAZİYER TURİZMİN GERÇEKLŞEMSİ ÇOK GÜÇ. BU NEDENLE YENİ BİR KRUVAZİYER LİMANI YAPILMASI KAÇINILMAZ. PROJE: KRUVAZİYER TURİZM & İZMİR KRUVAZİYER LİMANI

41 PROJE: KRUVAZİYER TURİZM & İZMİR KRUVAZİYER LİMANI İZMİR KRUVAZİYER LİMANI DOĞU AKDENİZ İN HOME PORT LİMANI OLMALIDIR.

42 PROJE: KRUVAZİYER TURİZM & İZMİR KRUVAZİYER LİMANI EXPO ALANI İZMİR KRUVAZİYER LİMANI KONUMU, ULAŞIM OLANAKLARI, DENİZCİLİK KRİTERLERİ VE EXPO ALANINA YAKINLIĞI NEDENİ İLE KRUVAZİYER LİMAN İÇİN OLDUKÇA UYGUN.

43 PROJE: KRUVAZİYER TURİZM & İZMİR KRUVAZİYER LİMANI PROJE BİLGİSİ TOPLAM ALAN (total area) TERMİNAL ALANI (terminal area) Kurvaziyer İskeleleri (cruisedocks) Operasyon iskelesi ve harici park (Operativedockandexternalparcking) Otobüs terminali ve Teknik Servis (Busterminal andtechnicalservices) Yolcu Terminali birinci kat (Travellerterminal firstflor) Terminal Alışveriş Merkezi (Terminal shoppingcentre) KAMU VE DİĞER KULLANIM ALANLARI Yaya Yolu Alanı (Pedestrianareas) Kamu Kullanımına ait Park Alanı (Publicpark) Lagun(Lagoon) Otel Alanı (HotelArea) Sanat Pavyonu (Art pavillion) Restoran ve Kafeterya (Restaurantandcafè) Çim Çatı (Grassroof) : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2 : m2

44 PROJE : KÜLTÜRPARK, KONGRE VE FUAR MERKEZLERİ KÜLTÜRPARK NEWYORK CENTRAL PARK, HYDE PARK VB. TARZINDA YENİDEN DÜZENLENMELİ. ŞEHİR MERKEZİNDE ULUSLARARASI KONGRE MERKEZİ İNŞAA EDİLMELİ. KÜLTÜRPARK TAKİ FUAR ALANI EKSİKLİKLERİ GİDERİLMELİ VE BU ALANDA KENTLE BÜTÜNLEŞEN FUARLAR DÜZENLENMELİ. İNCİRALTI NA DAHA ÖNCE EXPO OLARAK BELİRLENEN ALANA FUAR VE KONGRE SARAYI İNŞA EDİLMELİDİR.

45 PROJE: TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ Baçova datermal tesislerin bulunduğu alanda, tarihi Agamemnon kaplıcaları izlerini taşıyan termal bir kent kurulmalı. Bu kent kuzeyde MitahapaşaCaddesi (DEÜ Hastanesi) güneyde Teleferik Dağı sırtları arasında yer almalı. Bu kent içerisinde termal turizmle ilgili olarak akla gelebilecek her türlü faaliyet, hizmet ve fonksiyon bulunmalı. Yapılaşma gerçekleştirilirken potansiyel kuyu noktalarına dikkat edilmeli. Benzeri termal kentler Seferihisar, Çeşme, Bergama ve Dikili de de yapılmalı. TERMAL KENTLER Balçova Agamemnon Bergama Seferihisar Dikili Çeşme AGAMEMNON TERMAL KENTİ

46 PROJE: TARİHİ KENT MERKEZİNİN AYAĞA KALDIRILMASI VE MÜZE KENT HALİNE GETİRLMESİ Konak Merkez, Kemeraltı, Mimar Kemalettin, Çankaya, Basmane, Altınpark, Oteller Sokağı, Anafartalar Caddesi, Aya Vuklave çevresi, Agora, Sinagoglar, Antik Tiyatro, Stadyum, Roma Yolu, Kadifekale ve çevresindeki tarihi değerler restore edilerek ortaya çıkartılmalı; yeniden işlevlendirilerekkente kente ve şehir turizmine kazandırılmalıdır. İzmir Tarihi Kent Merkezi UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE dahil edilmeli.

47 PROJE: AGORA, KADİFEKALE ÖREN YERLERİNİN VE ANTİK TİYATRO NUN KENTE KAZANDIRILMASI AGORA, ANTİK TİYATRO VE KADİFEKALE DEKİ TÜM KAZI VE RESTORASYON ÇALIŞMALARININ TAMAMLANMALI, GELEN KONUKLARIN ZİYARETİNE SUNULMALIDIR.

48 PROJE: AGORA, KADİFEKALE ÖREN YERLERİNİN VE ANTİK TİYATRO NUN KENTE KAZANDIRILMASI KENTSEL TASARIMLARLA ZENGİNLEŞTİRİLECEK KEMERALTI- BASMANE-ÇANKAYA-AGORA- ANTİK TİYATRO VE KADİFEKALE ARASINDA TURİSTİN RAHATLIKLA YÜRÜYEBİLECEĞİ GÜÇLÜ YAYA AKSLARININ OLUŞTURULMASI VE AGORA-KADİFEKALE ARASINDA TELEFERİK KURULMASI.

49 PROJE: GELENEKSEL TİCARET MERKEZİ TARİHİ KEMERALTI ÇARŞISININ YENİDEN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELMESİ AMAÇ KEMERALTI NIN SORUNLARINDAN ARINDIRILARAK DİSİPLİNE EDİLMESİ; İZMİR İN EN BÜYÜK, GELENEKSEL ALIŞ-VERİŞ, KÜLTÜR VE EĞLENCE MERKEZİ HALİNE GELMESİNİ SAĞLAMAK. EYLEM PLANI: KEMERALTI ENVANTERİ NİN ÇIKARTILMASI, İLGİLİ KURUMLARIN BİR ARAYA GELMESİYLE ALAN YÖNETİMİNİN OLUŞTURULMASI. SORUNLARIN TESPİT EDİLMESİ, ÇÖZÜMLERİN ÖNERİLMESİ PROJELERİN ÜRETİLMESİ PROJELERİN UYGULANMASI

50 PROJE: BAYRAKLI SMYRNA ANTİK KENTİ ARKEOLOJİ PARKI Bayraklı da bulunan İzmir in ilk yerleşim birimi Eski Smyrna antik kenti tümüyle ayağa kaldırılmalı, arkeolojik park haline getirilmeli, deniz ile bağlantısı kurularak eski dönemlerde olduğu üzere liman kenti haline dönüştürülmeli.

51 PROJE: TESCİLLİ TARİHİ BİNALARIN KENTE KAZANDIRILMASI İzmir kent merkezinde tescili durumda olan ve mimari, kültürel ve tarihsel açıdan kentte önemli yapılar arasında sayılan Hava Gazı Fabrikası, Sigara Fabrikası, Elektrik Fabrikası, Forbes Köşkü, Peterson Köşkü, Ayavukla Kilisesi vb. gibi tarihi binalar kente kazandırılmalı. İzmir için önemli sayılabilecek bu binalar tespit edilmeli, varsa mülkiyet problemleri giderilmeli, restore edilmeli ve yeni fonksiyonlar verilerek kente kazandırılmalı.

52 PROJE: REJİ İZMİR ESKİ TEKEL İZMİR SİGARA FABRİKASI ÜÇ KURUMUN İŞBİRLİĞİ İLE BİR KÜLTÜR KOMPLEKSİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEKTİR.

53 PROJE: REJİ İZMİR PROJE İÇERİSİNDE, MÜZE, SERGİ SALONLARI, ÇOK AMAÇLI SALON, SANAT ATÖLYELERİ, SİNEMA-TİYATRO, VB. FONKSİYONLAR YER ALACAKTIR.

54 PROJE: ALSANCAK VE BASMANE GARLARI NIN DEĞERLENDİRİLMESİ İZMİR İN GELECEKTEKİ RAYLI SİSTEM KURGUSUNDA ATIL KALABİLECEK OLAN ALSANCAK VE BASMANE İSTASYONLARI, ULAŞIM FONKSİYONLARI YANI SIRA BİR BÖLÜMLERİ RESTORE EDİLEREK; KÜLTÜR-SANAT MERKEZİ, SERGİ SALONU HALİNE GETİRİLMELİDİR.

55 PROJE: OSMANLI -SELÇUKLU KÜLTÜREL ZENGİNLİKLER İZMİR MERKEZ, KEMERALTI, ÖDEMİŞ, BİRGİ, TİRE, SELÇUK TA İZLERİ VAR OLAN OSMANLI & SELÇUKLU MİMARİ ESERLERİ VE KÜLTÜRÜ AÇIĞA ÇIKARTILMALI, YAŞATILMALI VE TÜM ZİYARETÇİLERİNİN İLGİSİNE SUNULMALI. ÇAKIRAĞA KONAĞI TİRE KILCI MEHMET AĞA CAMİİ BERGAMA SELÇUK TİRE

56 PROJE: İZMİR VE ÇEVRESİNDEKİ ANTİK KENTLER İzmir in çevresindeki iyon (antik dönem) kentlerinin güneyde Efes antik kent başta olmak üzere, Artemis tapınağı, Yedi Uyurlar, Teos, Heraklia, Lebedos, Klaros, Kolophon, Notion, Metropolis, batıda Klazomenai, Erythrai, kuzeyde Phokaia (Foça), Kyme, Pergamon (Bergama), Asklepion, Allianoi, Aydın daki Didyma, Milet, Priene nin kazı ve restorasyon çalışmaları hemen başlamalı (devam etmeyenler hariç) ve bu çalışmalar duraksız devametmeli.

57 PROJE: ULUSLARARASI SPOR ORGANİZASYONLARI UNİVERSİADE 2005 İÇİN YAPILAN SPOR TESİSLERİNDE ULUSLARARASI BÜYÜK SPOR ORGANİZASYONLARI DÜZENLENMELİ

58 PROJE: SPOR TURİZMİ ÇEŞME, KARABURUN, SEFERİHİSAR, MENDERES, SELÇUK VE URLA DA KAMP TURİZMİNE YÖNELİK ALANLARDA YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRİLMELİ VE İZMİR ANTALYA DAN SONRA ÜLKENİN İKİNCİ BİR KAMP TURİZMİ MERKEZİ HALİNE GELMELİ.

59 PROJE: TURİZMDE PLANLAMA VE ALTYAPI Başta Çeşme, Foça, Seferihisar, Menderes olmak üzere tüm ilçelerde ve hinterlanttaki her türlü turizm potansiyeli (doğa, kış, kum-deniz, güneş, üçüncü yaş, dağ, yayla, golf, yat, gençlik, hava sporları, su altı dalış, botanik, av ve inanç turizmi) değerlendirilmeli. Bu amaçla turizm masterplanı hazırlanmalı, projeler üretilmeli, alt ve üst yapı sorunları giderilmeli, yatırımlar gerçekleştirilmeli. Konaklama olanaklarını artırmak için yatırımlara özel teşvik sağlanmalı.

60 PROJE: SİMGE İSİMLERİN TANITIM AMAÇLI KULLANILMASI DÜNYA EDEBİYATININ MİMARI HOMEROS, TANTOLOS GİBİ TARİHTE İZMİR DE YAŞAMIŞ EFSANEVİ KİŞİLİKLER, ESERLERİ VE YAŞAM MEKÂNLARI CANLANDIRILMALI; İZMİR İN TANITIMINDA KULLANILMALI. HOMEROS TANTALOS

61 PROJE: İZMİR E YENİ CAZİBE MERKEZLERİNİN KAZANDIRILMASI İzmir deki cazibe merkezlerini artırmak için kentte tema parkları geliştirilmeli, tasarımlarla zenginleştirilmiş rekreasyon alanları, arkeoloji ve tarih parkları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, dev bir müze, bilim merkezi, sanat merkezi, oyun parkı, açık konser alanları, konser salonları, sergi salonları, modern ve sağlıklı gece eğlence merkezleri, dev akvaryum, meydanlar, heykeller, kaideler, anıtsal yapılar, Lego Land veya İstanbul daki gibi minyatürk tarzında değişik bir maket dünyası merkezi vb. fonksiyonlar kente kazandırılmalı.

62 PROJE: İZMİR E YENİ CAZİBE MERKEZLERİNİN KAZANDIRILMASI

63 PROJE: MEGA MÜZE İZMİR VE ÇEVRESİNDEKİ ZENGİN TARİHİ BİRİKİMİN SERGİLENMESİ İÇİN DÜNYADA MİMARİSİYLE SES GETİRECEK BİR MÜZE YAPILMASI

64 PROJE: EFES ANTİK KENT İN DENİZ İLE BİRLEŞTİRİLMESİ VE MERYEM ANA Efes Antik Kenti deniz ile birleştirilmeli, antik kanal kazı prensiplerine göre açılmalı, antik liman açığa çıkartılmalı ve yat limanı olarak düzenlenmeli. Yatları ile seyahate çıkan turistler antik kente kadar ulaşabilmeli. Efes Antik Kentinde tüm kazılar ve restorasyon çalışmaları 2015 e kadar büyük bir hızla devam etmeli. Efes Antik Kentten Meryemana Evine teleferik hattı kurulmalı. Antik kent karşısındaki turizm alanlarına dev turizm tesisleri ve golf merkezleri kurulmalı.

65 PROJE : BUCA KAYNAKLAR DA DİSNEYLAND Buca Kaynaklar Belediyesi sınırları içinde kalan ve planlarda fuar alanı olarak işaretlenen alanda Disneylandkurulmalı.

66 PROJE: LOJİSTİK MERKEZİ İZMİR İZMİR İN BİR LOJİSTİK MERKEZİ OLABİLMESİ İÇİN: DAHA ÖNCE BELİRTİLEN DENİZ-KARA-DEMİR-HAVAYOLU ULAŞIM YATIRIMLARI GERÇEKLEŞTİRİLMELİ, BORNOVA IŞIKKENT-HACILARKIRI-PINARBAŞI DAKİ KAMYON-TIR PARK ALANLARI, KONTEYNER DEPOLAMA ALANLARI YENİDEN YAPILANDIRILMALI İMAR-ULAŞIM VE ALTYAPI SORUNLARI GİDERİLMELİ, KENTİN KUZEY, DOĞU VE GÜNEY ÇIKIŞ AKSLARINDA GENİŞ ARAÇ DEPO, ANTREPO VE LOJİSTİK SAHALAR DÜZENLENMELİ,

67 PROJE: İZMİR DE BİR LOJİSTİK MERKEZİN KURULMASI İZMİR İN GÜNEY AKSINDAN GELECEK MERKEZDE TOPLANMASI AÇISINDAN, YÜKLERİN BİR ŞEHRE GİRMESİ VE ŞEHİRDE TOPLANMASI GEREKEN YÜKÜN ŞEHRE OLUMSUZ ETKİ YARATMADAN BU NOKTADA DEPOLANARAK TÜM DÜNYAYA GÖNDERİLMESİ AMACIYLA İZMİR TORBALI DA OTOYOL, KARAYALOU VE DEMİRYOLUNUN KESİŞTİĞİ NOKTADA EN AZ M 2 OLAN BİRLOJİSTİK KÖY KURULMALIDIR.

68 PROJE: İZMİR DE BİR EĞLENCE MERKEZİNİN OLUŞTURULMASI İZMİR İN APARTMAN ALTINDA, DEPO ARALARINDA, SOKAK KÖŞELERİNDE VE YOL ÜSTÜNDE SIKIŞMIŞ KALMIŞ EĞLENCE VE RESTORAN MEKANLARI İÇİN ALT VE ÜST YAPI OLANAKLARI VAR OLAN YENİ BİR EĞLENCE MERKEZİ VEYA MERKEZLERİ YARATILMALIDIR.

69 PROJE: YEŞİL KUŞAK VE KENT ORMANI PROJESİ Kent merkezini (çanağı) çevreleyen volkanik dağların tümünde ve özellikle körfeze bakan yamaçlarda yeşil kuşak oluşturulmalı ve kent ormanları meydana getirilmeli. Körfezden geçen asma köprüden veya EXPO adasından bakıldığında İzmir ormanların arasında kalmış bir kent şeklinde görülmeli.

70 PROJE: İÇ KÖRFEZİN TEMİZLENMESİ, AKTİVİTELERİN DÜZENLENMESİ İç körfezin temizlenmesiyle ile ilgili olumlu gelişim aksatmadan devam edilmeli. İzmir iç körfezin döngüsünü sağlayan akıntı engelleri ortadan kaldırılmalı ve sirkülasyon sağlanmalı. Gediz ve NifÇayı başta olmak üzere tüm kirletici unsurlardaki problemler giderilmeli. İnsanlar masmavi körfezden yemyeşil tepe ve dağları seyredebilmeli. Körfezde çok daha fazla yat, yelken vb. su sporları yapılmalı, halkın denizle bütünleşmesi sağlanmalı.

71 İZMİR TİCARET ODASI NIN YÜRÜTMÜŞ OLDUĞU DİĞER PROJELER

72 PROJE: İEÜ VE BİLİM PARKI İTO DESTEĞİ İLE İZMİR TİCARET ODASI EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI TARAFINDAN 2001 YILINDA KURULAN İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ, 6. EĞİTİM YILINDA TÜRKİYE NİN EN TERCİH EDİLEN 10 ÜNİVERSİTESİ ARASINAGİRMEYİ BAŞARMIŞTIR. İEÜ NÜN YENİ HEDEFİ SAHİBİ OLDUĞU GÜZELBAHÇE DEKİ ARSALARINDADÜNYADÜNYA ÇAPINDA BİRBİLİMPARKI OLUŞTURMAKTIR.

73 PROJE: TASARIM VE TARIM ÜNİVERSİTELERİ KÜRESELLEŞEN DÜNYANIN İKİ TEMEL UNSURU TASARIM & TARIM GELECEĞİN GEREKSİNİMLERİNE YÖNELİK YENİ ÜNİVERSİTELER: TASARIM ÜNİVERSİTESİ TARIMSAL TEKNOLOJİ VE GIDA BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ

74 AMAÇ: PROJE: İŞ OKULLARI ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ GEREKSİNİMLERİNDEN OLAN KALİFİYE ELEMAN İHTİYACINI KARŞILAMAK AMACIYLA İŞ OKULLARI OLUŞTURMAK. İZMİR TİCARET ODASI, İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ İLE SANAYİNİN ARA ELEMAN İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE KURULACAK İŞ OKULLARINDA MESLEKİ EĞİTİM VERİLECEKTİR. BU KAPSAMDA; 27 KASIM 2007 TARİHİNDE GALLER PRENSİ ZİYARETİ ESNASINDA SQA, BRİTİSH COUNCİL, İZMİR TİCARET ODASI VE İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA BİR İYİ NİYET ANLAŞMASI İMZALANMIŞTIR.

75 PROJE: HALLERİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI YAŞ SEBZE VE MEYVE HALİ AB STANDARTLARINA ÇIKARTILMALI VE İZMİR KENTİNE KAÇAK SEBZE/MEYVE NİN GİRİŞİ ENGELLENMELİ, BALIK HALİ DENİZ KENARINA TAŞINMALI VE DENİZLE BÜTÜNLEŞMELİ,

76 PROJE: İZMİRİM KREDİ KARTI Projenin amacı, doğduğumuz ve doyduğumuz şehrimizden aldığımızı yine şehrimize ve hemşerilerimize döndürmemizi sağlamaktır. İzmirimKredi Kartı nın alışverişte kullanımı vasıtasıyla aktarılacak fon, şehrimizde eğitim, sağlık ve spor ile ilgili çalışmaların desteklenmesi için kullanılacaktır; İzmir ve İzmirli kazanacaktır. Yani bu kartla alışveriş yapan her kart sahibi, kartın tüm avantajlarından yararlanacak aynı zamanda da harcadığı her yüz liranın bir lirasını uygulanacak projelere aktarmış olacaktır.

77 PROJE: TAHTALI BARAJ HAVZASI ORGANİK TARIM PROJESİ İZMİR İN EN BÜYÜK İÇME SUYU KAYNAĞI OLAN TAHTALI BARAJI HAVZASINDA TARIMSAL KİRLİLİĞİ ENGELLEMEK VE YÖRE ÇİFTÇİSİNİN MAĞDURİYETİNİ ÖNLEMEK AMACIYLA ORGANİK TARIM PROJESİ GELİŞTİRİLMİŞTİR. Bu Kapsamda Yapılacaklar: Tahtalı havzası tarım tebliği doğrultusunda, havzadaki çiftçilerin bitkisel ve hayvansal ürünlerinin organik metotlarla üretiminin sağlanması, işlenmesi ve pazarlanması için gerekli örgütlenme ve yayım faaliyetleri yaparak organik ürünlerin iç ve dış piyasaya arzını arttırmak. Organik tarım denetim firmalarının bu havzaya girmesi ve çiftçilerle buluşturulması için havza yayım ekibi kurmak ve organik ürün kontrol ve sertifikasyon denetim firmalarının ücretlerini karşılayarak koordineli çalışmaları başlatmak. Organik tarım ürünleri ticareti yapan kişi, şirket ve kurumları havza çiftçileri ile veya kooperatiflerle sözleşmeli çiftçilik yapmaya yönlendirmek. Pazarlama için havzaya hitap eden geniş katılımlı üst birlik ve buna bağlı köy veya koruma mesafeleri bazında kooperatifler kurmak üzere Tarım İl Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapmak. Oluşturulacak Organik Havza nın, ülke çapında çiftçilerin, organik ürün sektöründe çalışan ve çalışacak olan elemanların eğitim alanı olmasını sağlamak.

78 PROJE: İTO HATIRA ORMANI VE YANGIN HAVUZLARI 1996 YANAN BALÇOVA ORMANINDA 10 HEKTARLIK ALANDA HATIRA ORMANI, ÖDEMİŞ HORZUM KÖYÜNDE, KEMALPAŞA YUKARI KIZILCA DA, BORNOVA YAKA KÖY DE OLMAK ÜZERE ÜÇ ADET ORMAN YANGIN HAVUZU 2008 YILINDA 4 ADET YANGIN HAVUZU DAHA, YUNANİSTAN TÜRKİYE ORTAK YANGIN HAVUZLARI PROJESİ

79 PROJE : İZMİR İN TANITIMI İÇİN HEDİYELİK EŞYA İTO VAKFINCA İZMİR İ SİMGELEYECEK HEDİYELİK EŞYALARIN SATIŞA SUNULMASI

80 PROJE : İZMİR İN TANITIMI İZMİR REKLAM VE TANITIM FİLMİ GÜZELLİĞİN SENFONİSİ: İZMİR 6 DİLDE HAZIRLANAN 52 SANİYELİK REKLAM FİLMİ ULUSAL VE ULUSLAR ARASI KANALLARDA OYNATILACAK. 6 DİLDE HAZIRLANAN VE 6 DAKİKA SÜREN TANITIM FİLMİ KRUVAZİYER GEMİLERE, OTELLERE VE HER YERE SUNULACAK. 6 DİLDE HAZIRLANAN TANITIM FİLMİ İLGİLİ HERKESE DAĞITILIYOR.

81 PROJE : İZMİR İN TANITIMI İZMİR İ TANITICI DOKÜMANLAR İZMİR İ TANITAN VE 8 DİLDE HAZIRLANAN İZMİR REHBERLERİ AGORA, KADİFEKALE VE BAYRAKLI SMYRNA YI TANITAN KİTAPÇIKLAR 6 DİLDE HİZMET VEREN 7 ADET KİOSK

82 PROJE : ÇEŞİTLİ YAYINLAR

83 PROJE : ÖREN YERLERİ SPONSORLUKLARI İZMİR KENT MERKEZİNDE ŞEHİR-KÜLTÜR VE TARİH TURİZM POTANSİYELİNİ ARTIRMAK İÇİN 2003 YILINDAN BU YANA AGORA, BAYRAKLI SMYRNA VE KADİFEKALE ÖREN YERLERİ NE SPONSORLUK YAPILMAKTADIR

84 HER ŞEY GÜZEL İZMİR İÇİN

85 PROJE : ULUSLAR ARASI ORGANİZASYONLARIN İZMİR E KAZANDIRILMASI AVRUPA İLİŞKİLERİ ENSTİTÜSÜ (INEA) TARAFINDAN HER YIL ORGANİZE EDİLEN KUZEY GÜNEY AVRUPA EKONOMİ FORUMU, 3-4 KASIM 2008 TARİHLERİNDE İZMİR DE DÜZENLENMİŞTİR. FORUMUN TEMASI TÜRKİYE: AVRUPA İÇİN GÜÇLÜ BİR ORTAK ŞEKLİNDE BELİRLENMİŞTİR. FORUMA 30 ÜLKEDEN KATILIMCILAR, T.C. CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL ÜN YANI SIRA HIRVATİSTAN, BOSNA-HERSEK, KARADAĞ CUMHURBAŞKANLARI, ESKİ DEVLET BÜYÜKLERİ, BAKANLAR KATILMIŞLARDIR.

86 PROJE : ULUSLARARASI ORGANİZASYONLARI İZMİR E KAZANDIRMAK ODAMIZ; EYLÜL 2008 TARİHLERİNDE ULUSLAR ARASI AKDENİZ TİCARETİ VE LİMAN KENTLERİNİN 1000 YILI: GEÇMİŞ VE GELECEK BAŞLIKLI ULUSLARARASI SEMPOZYUMU DÜZENLENMİŞTİR. SEMPOZYUMUN GENEL ÇERÇEVESİNİ AKDENİZ TİCARET AĞINI GÜÇLENDİRMEK AMACIYLA AKDENİZ KÜLTÜRÜ VE TİCARİ MİRASININ DEĞERLENDİRİLMESİ OLUŞTURMUŞTUR. İŞ DÜNYASININ SEÇKİN TEMSİLCİLERİ, ÜST DÜZEY HÜKÜMET YETKİLİLERİ VE AKADEMİSYENLER KATILIM GÖSTERMİŞTİR. SEMPOZYUM İKİ YILDA BİR KONGRE OLARAK DÜZENLENECEKTİR.

87 PROJE : ULUSLARARASI ORGANİZASYONLARI İZMİR E KAZANDIRMAK ODAMIZ, 2009 YILINDA; -TÜRKİYE NİN DÜNYADAKİ FAHRİ KONSOLOSLARI - DÜNYA EKONOMİ FORUMU YENİ ŞAMPİYONLAR TOPLANTISI - AVRUPA EKONOMİ BAKANLARI YILLIK TOPLANTISI - AVRUPA SAĞLIK-BAKIM KONFERANSI - DÜNYA DOĞRUDAN YATIRIM FORUMU ORGANİZASYONLARININ İZMİR E KAZANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMEKTEDİR.

İZMİR TİCARET ODASI'NIN İZMİR KALKINMA AJANSI PROJELER RAPORU

İZMİR TİCARET ODASI'NIN İZMİR KALKINMA AJANSI PROJELER RAPORU İZMİR TİCARET ODASI İZMİR TİCARET ODASI'NIN İZMİR KALKINMA AJANSI PROJELER RAPORU Hazırlayan: Hitay BARAN, Ümit ÇİÇEK, Ahmet BÜKE, Mert İLKUTLUĞ, Dilara Sürgü ERSÖZLÜ Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü,

Detaylı

Hizmetlerle, eserlerle, yatırımlarla ve reformlarla dolu 8,5 yıl geçirdik.

Hizmetlerle, eserlerle, yatırımlarla ve reformlarla dolu 8,5 yıl geçirdik. İZMİR PROJE ÖNSÖZ ÖNSÖZ 0 0 RECEP TAYYİP ERDOĞAN Sevgili İzmirliler Hizmetlerle, eserlerle, yatırımlarla ve reformlarla dolu, yıl geçirdik. Türkiye nin bütün illerinde, 0 bin kilometrekarelik vatan toprağının

Detaylı

YENĠ KURULAN BAYRAKLI ĠLÇESĠ DEĞERLENDĠRMESĠ

YENĠ KURULAN BAYRAKLI ĠLÇESĠ DEĞERLENDĠRMESĠ YENĠ KURULAN BAYRAKLI ĠLÇESĠ DEĞERLENDĠRMESĠ Hazırlayan Kent DanıĢmanlığı Ofisi AraĢtırma ve Meslekleri GeliĢtirme Müdürlüğü ĠZMĠR Aralık 2008 Adres: Atatürk Caddesi No: 126 35210 Pasaport ĠZMĠR Çağrı

Detaylı

İZMİR İLÇELERİ GZFT ANALİZİ

İZMİR İLÇELERİ GZFT ANALİZİ İZMİR İLÇELERİ GZFT ANALİZİ ALİAĞA GÜÇLÜ YANLAR ZAYIF YANLAR FIRSAT TEHDİT Yeni gelişen bir sektör olarak sera çiçekçiliğinin varlığı Çok parçalı tarımsal işletme yapısı Balıkçılık ve su ürünleri potansiyelinin

Detaylı

İzmir Ticaret Odası TANITIM ve HİZMET REHBERİ

İzmir Ticaret Odası TANITIM ve HİZMET REHBERİ İzmir Ticaret Odası TANITIM ve HİZMET REHBERİ 1 Tanıtım Rehberi SUNUS İzmir Ticaret Odası, 130 yıllık tarihi ve 70 bini aşkın üyesi ile sadece kentimizin değil ülkemizin de en köklü ve güçlü meslek kuruluşlarından

Detaylı

TÜRKİYE NİN BATIYA AÇILAN YÜZÜ İZMİR İN PROFİLİ

TÜRKİYE NİN BATIYA AÇILAN YÜZÜ İZMİR İN PROFİLİ 2014 AĞUSTOS BÖLGESEL TÜRKİYE NİN BATIYA AÇILAN YÜZÜ İZMİR İN PROFİLİ Hande UZUNOĞLU Giriş Türkiye nin sosyoekonomik gelişmişlik bakımından 3. kenti olan İzmir, Ege Bölgesi nin merkezi olarak görülmektedir.

Detaylı

Üretim ve birikim ilișkilerinin sonucu

Üretim ve birikim ilișkilerinin sonucu Dünya Fuarı Olarak EXPO yu İzmir de Düșün(dür)mek H. Evren ERDİN* - Oya KOKUM** Üretim ve birikim ilișkilerinin sonucu olarak ortaya çıkan ve üretilen metanın mekansal dağılımını sağlayan pazar, çarșı,

Detaylı

Ekonominin gelişmesinde en başta gerekli olan yollar demiryolları, limanlar, kara ve deniz ulaşım vasıtaları milli varlığın maddi ve siyasi kan damarlarıdır. İftihar ve güç vesileleridir. M. KEMAL ATATÜRK

Detaylı

KEMALPAŞA BELEDİYESİ, 2015 PERFORMANS PROGRAMI

KEMALPAŞA BELEDİYESİ, 2015 PERFORMANS PROGRAMI KEMALPAŞA BELEDİYESİ, 2015 PERFORMANS PROGRAMI Kemalpaşa Belediyesi İ Ç İ N D E K İ L E R SUNUŞ 1. MEVCUT DURUM DEĞERLENDİRMESİ 1.1. DIŞ ÇEVRE ANALİZİ 1.1.1. Coğrafi Konum, İklim, Yüzey Şekilleri 1.1.2.

Detaylı

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOP BKİ, Ticaret ve Sanayi Odaları, Konya Ticaret Borsası

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOP BKİ, Ticaret ve Sanayi Odaları, Konya Ticaret Borsası AÇIKLAMA Bu bölümde yer alan projeler KOP BKİ Taslak Eylem Planı, bölgede diğer kamu kurum ve kuruluşlarca hazırlanan eylem planları, master planlar vb diğer planlama çalışmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarının

Detaylı

TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman)

TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman) TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman) 2023 VİZYON RAPORU (Turizm Sektörü) -TASLAK- İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 TABLOLAR LİSTESİ... 1 ŞEKİLLER LİSTESİ... 2 TURİZM SEKTÖRÜ... 3 ARKA PLAN... 3 1. DÜNYADA

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

BATI AKDENİZ BÖLGESİ DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK ÇALIŞTAYI

BATI AKDENİZ BÖLGESİ DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK ÇALIŞTAYI BATI AKDENİZ BÖLGESİ DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK ÇALIŞTAYI 14 TEMMUZ 2011 ÖNSÖZ Süleyman TAPSIZ Burdur Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Ülkemizde son yıllarda demiryolu yatırımları ve hızlı

Detaylı

Filyos Vadisi Projesi

Filyos Vadisi Projesi Filyos Vadisi Projesi Mehmet ÇETİNKAYA İnşaat Yüksek Mühendisi, Strateji Geliştirme ve Programlama Birim Başkanı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Kozlu/Zonguldak. Özet Filyos Vadisi Projesi Zonguldak ın

Detaylı

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ:

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR TURİZM ÇALIŞTAYI RAPORU 19 NİSAN 2011 (Son Güncelleme: Ağustos 2012) 1 SUNUŞ Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve yerel aktörlerin

Detaylı

TURİZM HAFTASI TARİHÇESİ

TURİZM HAFTASI TARİHÇESİ BÜYÜKŞEHİR DENİZLİ Ege bölgesinin 2. Büyük kenti Denizli; coğrafi konumu, iklimi, doğal ve turistik yönden önemli özelliklere sahip eşsiz bir yerleşim ve uygarlık merkezi olup, bugüne kadar çok sayıda

Detaylı

MARKA ŞEHİR ELAZIĞ İÇİN ÇÖZÜM PLANLARI

MARKA ŞEHİR ELAZIĞ İÇİN ÇÖZÜM PLANLARI MARKA ŞEHİR ELAZIĞ İÇİN ÇÖZÜM PLANLARI MÜCAHİT YANILMAZ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI MARKA ŞEHİR ELAZIĞ İÇİN ÇÖZÜM PLANLARI 1 ÇÖZÜM PLANLARI YEDİ BÖLÜMDEN, 23 ARA BAŞLIKTAN OLUŞUYOR Hizmet aşkı ve Elazığ sevdası

Detaylı

KUŞADASI TURİZM ANALİZİ RAPORU (2012)

KUŞADASI TURİZM ANALİZİ RAPORU (2012) KUŞADASI TURİZM ANALİZİ RAPORU (2012) İÇİNDEKİLER Sayfa 1. Sunuş. 3 2. Turizm ve Ekonomi.. 5 3. Dünyada ve Türkiye de Turizm... 6 3.1. Dünyada Turizm 6 3.2. Dünya Turizminde Yeni Trendler.. 7 3.3. Türkiye

Detaylı

Devletlerin başarısı politikalarının bilimsel ve felsefi güçlü bir temelde hazırlanmış senaryolara ve stratejilere bağlı olmasıyla mümkündür

Devletlerin başarısı politikalarının bilimsel ve felsefi güçlü bir temelde hazırlanmış senaryolara ve stratejilere bağlı olmasıyla mümkündür ww.atsov w.atsoviz.atsoviz y atsoviz yo tsoviz yo soviz yon oviz yon. viz yon.o iz yon.org zyon.org org.tr ww on.org.tr n.org.tr w.org.tr w rg.tr ww g.tr www.tr www. r www.at www.ats www.ats ww.atsov w.atsoviz.atsoviz

Detaylı

Nisan ayı bilgilendirmemizden sonra kaldığımız yerden 219-227 no lu toplantı tutanaklarımız bilgilerinize sunulmuştur.

Nisan ayı bilgilendirmemizden sonra kaldığımız yerden 219-227 no lu toplantı tutanaklarımız bilgilerinize sunulmuştur. Sayın Üyemiz, Yaklaşık 2,5 yıl önce başlatarak sürdürdüğümüz şeffaf ve paylaşımcı yönetim anlayışımız ile tüm kararlarımızı, projelerimizi her aşamada sizlerin bilgilerine sunmaya çalıştık. Odamızı sadece

Detaylı

TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ (2023)

TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ (2023) TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ (2023) KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANKARA, 2007 KISALTMALAR AB-Avrupa Birliği AR-GE-Araştırma Geliştirme ATAK-Akdeniz ve Ege Turizm Altyapısı ve Kıyı Yönetimi ÇED-Çevresel Etki

Detaylı

10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ

10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ 10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ GENEL EKONOMİK EĞİLİMLER BÜLTENİ KONYA 2012 1 ÖNSÖZ NEDEN BÖYLE BİR ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ DUYULDU?

Detaylı

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Sayfa 1 / 18 DİYARBAKIR SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Bakanlara ve Milletvekillerine ) İçindekiler DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI Sayfa 2 / 18 Sayfa Giriş..3 1. Tarım ve Hayvancılık. 4 2.1 Genel Durum......4

Detaylı

YALOVA NIN GELECEĞİ KENTSEL GELİŞİM SENARYOLARI VE YOL HARİTASI

YALOVA NIN GELECEĞİ KENTSEL GELİŞİM SENARYOLARI VE YOL HARİTASI YALOVA NIN GELECEĞİ KENTSEL GELİŞİM SENARYOLARI VE YOL HARİTASI A NIN GELECEĞİ KENTSEL GELİŞİM YOLARI VE YOL HARİTASI ÇALIŞTAYI İçerik 03 BÖLÜM 01 KENTSEL YAKLAŞIMLAR Dayanıklı Kentler, Dayanıklı Bölgeler,

Detaylı

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER... 2 SOSYAL GÖSTERGELER...4 TARIM...5 SANAYİ...10 KÜLTÜR VE TURİZM...25 ENERJİ...32 LOJİSTİK...36 DIŞ TİCARET...38 HATAY DA DEVAM EDEN KAMU YATIRIMLARI...41 NEDEN HATAY?...46

Detaylı

İZMİR. YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072

İZMİR. YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072 35 İZMİR 35 İZMİR YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU Genel BaşkanıMIZ ve başbakanimiz AK Parti olarak,

Detaylı

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI 1 TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI (ZONGULDAK-KARABÜK-BARTIN) İÇSELLEŞTİRDİĞİ GİRİŞİMCİLİKLE SEKTÖREL ÇERÇEVESİNİ GENİŞLETEREK YENİ İSTİHDAM ALANLARI YARATMIŞ VE

Detaylı

KUZEY KENTSEL GELİŞME ALT YÖRESİ

KUZEY KENTSEL GELİŞME ALT YÖRESİ KUZEY KENTSEL GELİŞME ALT YÖRESİ 5.2. KUZEY KENTSEL GELİŞME ALT YÖRESİ (KKGAY) 5.2.1. PLANLAMA ALANI Kuzey Kentsel Gelişme Alt Yöresi, kuzeyde Yenişakran belediyesi, doğuda Manisa il sınırı, güneyde Menemen

Detaylı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN 3 5 1 2 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN 3 Maraş Türkiye nin kalem kaşıdır, Maraş Türkiye nin köşe taşıdır, Maraş tarihleri inşaa ettiren, Koca Sinan ların Ustabaşıdır. Arif Nihat ASYA

Detaylı

1- Filo içinde konteyner gemilerinin sayı, tonaj ve taşıdığı yüklerin miktar yönünden artışı,

1- Filo içinde konteyner gemilerinin sayı, tonaj ve taşıdığı yüklerin miktar yönünden artışı, 7.3. DENİZYOLU Genel Ülkemiz Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu arasında doğal bir köprü olma konumu ile taşımacılık yönünden büyük bir potansiyele sahiptir. Türkiye üç kıtanın geçiş yollarında olan coğrafi

Detaylı