Eğitimde Teknoloji Kullanımı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Eğitimde Teknoloji Kullanımı"

Transkript

1 Eğitimde Teknoloji Kullanımı

2 Durum Tespiti Uluslararası standartlar MEB in öğretmen yeterlikleri Günümüz öğrenenleri Sınıf ortamı

3 Durum Tespiti: MEB Öğretmen Yeterlikleri 2006 yılında oluşturulan Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri içerisinde; öğretim materyali hazırlarken dijital teknolojilerden yararlanması (C1.9, C2.3) öğrenmenin değerlendirilmesinde dijital teknolojilerden yararlanması (D3.8) dijital teknolojileri etik kurallara uygun kullanması ve öğrencilerine kazandırması gerekmektedir. (A3.8, C2.9, C3.8)

4 Durum Tespiti: Günümüz Öğrenenleri Dijital Yerliler, Z Kuşağı, Yeni Bin Yıl Öğrenenleri olarak adlandırılan ve dijital teknolojiyle içiçe büyüyen bir nesil; 2000 yılından sonra doğanlar Teknoloji yoğun bir toplumun bireyleri (Teknolojik oyuncak) Dijital teknolojileri çocuk yaşta etkili biçimde kullanma Çoklu işlem yapma becerisi (aynı anda yürüme, okuma ve mesaj yazma) İnternet yaşamlarının bir parçası Duygu ve düşüncelerini diğer bireylerle sosyal medya aracılığıyla paylaşma (facebook, twitter, instagram...)

5 Durum Tespiti: Sınıf Ortamı Teknolojik altyapı olarak yeterli ve giderek daha da iyileşen okullar ve sınıflar Bilgisayar İnternet Projeksiyon cihazı Etkileşimli tahta Eğitsel yazılımlar ve z-kitap

6 Giriş: Teknoloji bilimin uygulamaya geçirilmesidir, bilimsel bilgi ve diğer sistematik bilgilerin yaşam sorunlarının çözümünde işe koşulmasıdır, bilimin üretim, hizmet, ulasım vb. alanlardaki sorunlara uygulanması sürecinde yararlanılan ve bilim ile uygulama arasında köprü görevi gören makineler, işlemler, yöntemler, süreçler, sistemler, yönetim ve kontrol mekanizmalarının tümüdür.

7 Giriş: Bilgi ve İletişim Teknolojisi Bilgi ve İletişim Teknolojileri ise günümüzde bilginin iletilmesini, toplanmasını, depolanmasını ya da yayımlanmasını sağlayan bilgisayar ve internet temelli teknolojiler olarak tanımlanabilir. Kişisel bilgisayar PDA, Tablet, Notebook Cep Telefonu, SmartPhone Modem, Switch, Router

8 Bilişim Teknolojilerinin Evrimi MÖ5000 Yazının gelişimi MÖ1300 Kağıt ve mürekkebin icadı 1876 Telefonun icadı 1902 Telgrafın icadı 1907 Radyonun icadı 1941 Bilgisayarın icadı 1947 Televizyonun icadı 1957 İlk uydunun fırlatılması

9 Bilişim Teknolojilerinin Evrimi 1960 ARPANET (İnternetin temelleri) 1970 Mini Bilgisayar 1980 Kişisel Bilgisayar TCP/IP 1990 WWW ve Cep telefonu 2000 Smartphone, GPRS 2010 Sosyal Medya

10 Neden Teknoloji? Teknoloji eğitim/öğretim ortamlarına neden girdi? Birçok duyuya hitap etmekte, Dikkat çekmekte, Hatırlamayı kolaylaştırmakta, Soyut şeyleri somutlaştırmakta, Anlaşılırlığı artırmakta, Tekrar tekrar kullanılabilmektedir.

11 Eğitimde Teknoloji Kullanımı Geleneksel öğretim süreçlerinin güçlendirilmesi Etkililik, Verimlilik, Çekicilik Eğitimde Teknoloji Kullanımı Öğrenme kaynaklarına zamandan ve mekandan bağımsız biçimde ve sınırsız tekrara olanağıyla erişim Bilgi toplumu becerilerinin geliştirilmesi Problem çözme, yaratıcılık, eleştirel düşünme. Kendini ifade edebilme, farklılıkları tanıma ve saygı gösterme, başka açılardan bakabilme. Kendini sürekli geliştirebilme (yaşam boyu öğrenme), birlikte çalışabilme, bir öğrenme topluluğunun parçası olma, etkin katılım sağlama

12 Yapılandırmacı Paradigmalar İçerisinde Teknoloji Web 2.0 Araçları Blog Viki Sosyal Ağlar RSS Kahoot...

13 Temel Kavramlar: Öğrenme Yönetim Sistemleri Öğrenme yönetim sistemleri; çevrimiçi öğretimde ders içeriğinin sunulmasını, öğrenen ile iletişim kurulmasını (sohbet, tartışma, e-posta), öğrencinin değerlendirilmesini (sınav, ödev) ve öğrenci için çalışma araçlarını (devamlılık, dil, kişisel sayfalar) sağlayan yazılımlardır.

14 Temel Kavramlar: Etkileşimli Tahta Etkileşimli tahta, Internet bağlantısı olan, geniş LCD dokunmatik ekrandan oluşan, üzerinde yüklü olan yazılımlar aracılığıyla yazı, resim, ses, video dosyalarını gösteren ve bunlar üzerinde çalışma olanağı sağlayan bir teknolojidir.

15 Temel Kavramlar: FATİH projesi FATİH projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullara LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısı sağlanması, öğretmen ve öğrencilere tablet bilgisayar verilmesi ve eğitsel e- içerik oluşturulması projesidir.

16 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları İnternet üzerindeki web sitelerini araştırarak sayfa içeriklerini veri bankalarına kaydeden, siteleri içeriklerine göre sınıflandıran, kataloglar oluşturan ve anahtar kelimelere göre arama yapan kullanıcılara anahtar kelimelerin tamamını veya bir kısmını içeren sayfaların adreslerini kullanıcıların karşısına getiren uygulamalardır.

17 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları 2012 verilerine göre dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru Google.

18 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları Google farklı türlerdeki bilgiye erişim için farklı ürünler sunmaktadır. Google akademik scholar.google.com Google kitaplar books.google.com Google çeviri translate.google.com Google haritalar maps.google.com

19 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları Google da arama yaparken kullanılabilecek birtakım kısıtlama seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar yapılan aramaları daraltarak istenilen sonuçlara daha hızlı ve etkili ulaşmayı sağlamaktadır. Bu özellikler aynı zamanda Google ın gelişmiş arama seçeneklerinde de bulunmaktadır.

20 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları + işaretinin kullanımı: Aranacak anahtar kelimeleri önce tek tek sonra ise birleştirerek arar. Öncelikle her üç kelimenin geçtiği, daha sonra ise kelimelerin ikili ikili, ve tek tek geçtiği sonuçları listeler.

21 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları işaretinin kullanımı: Aranacak anahtar kelimeleri yazıldığı biçimde arar. Sadece üç kelimenin yazıldığı gibi geçtiği sonuçları listeler.

22 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları * işaretinin kullanımı: Aranacak anahtar kelimelere joker kelimeler ekleyerek arar. Yazılan anahtar kelimelerin arasına joker kelimeler ekleyerek bulunan sonuçları listeler. Örneğin, eğitimde teknoloji kullanımı, eğitimde materyal kullanımı, eğitimde internet kullanımı gibi.

23 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları - işaretinin kullanımı: Aranmaması istenen anahtar kelimeleri belirtmek için kullanılır Başında işareti olmayan kelimeleri listeler olanları ise listelemez.

24 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları AND OR kelimelerinin kullanımı: Aranması istenen anahtar kelimelerin hepsine (AND) ya da aranması istenen kelimelerden herhangi birisine (OR) ilişkin sonuçları listelemek için kullanılır. Eğitimde veya teknoloji kelimelerinden herhangi birisine ait sonuçları listeler

25 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları allintitle: Aranacak kelimeleri web sayfalarının başlıklarında arar. Eğitimde teknoloji kelimelerinden her ikisinin ya da herhangi birisinin web sayfası başlığında geçtiği sonuçları listeler.

26 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları allintext: Aranacak kelimeleri web sayfalarının içeriğinde arar. Eğitimde teknoloji kelimelerinden her ikisinin ya da herhangi birisinin web sayfası içeriğinde geçtiği sonuçları listeler.

27 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları allinurl: Aranacak kelimeleri web sayfalarının adreslerinde arar. Eğitimde teknoloji kelimelerinden her ikisinin ya da herhangi birisinin web sayfası adreslerinde geçtiği sonuçları listeler.

28 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları site: Aranacak kelimeleri sadece belirtilen web sitesinin içerisinde arar. Gaziosmanpaşa Üniversitesinin web sitesinin içerisinde eğitimde teknoloji kelimelerinden her ikisinin ya da herhangi birisinin geçtiği sonuçları listeler.

29 İnternette Bilgiye Erişim Arama Motorları filetype: Aranacak kelimeleri sadece belirtilen dosya türü içerisinde arar. Eğitimde teknoloji kelimelerinden her ikisinin ya da herhangi birisinin geçtiği Word dosyalarına ait sonuçları listeler.

30 E-posta Kullanımı Elektronik posta göndermek ve almak için bu amaçla hizmet veren servisler kullanılmaktadır. Bu servisler kamu kuruluşları, üniversiteler, şirketler, servis sağlayıcıları olabileceği gibi geçici anlık kullanım için hizmet veren servisler olabilmektedir.

31 E-posta Kullanımı En çok kullanılan elektronik posta servisleri: Gmail Hotmail Yahoo

32 E-posta Kullanımı Geçici olarak kullanılabilen (15 dk.) elektronik posta servisleri:

33 E-posta Kullanımı Yeni/E-posta yaz: Bir elektronik posta oluşturmak istendiğinde kullanılan seçenektir. Alıcı e-posta adresi (To)= Birden çok adres arasına ; konulur Konu Cc (carbon copy)= Aynı elektronik postanın bilgi amaçlı başka adreslere ilgili kopya gönderilmesi için kullanılır Bcc (blend carbon copy)=aynı elektronik postanın belirtilen adreslere gizli bir kopya gönderilmesi için kullanılır. Karşı taraf gizli kopya gönderilen adresleri göremez. İçerik + Ekli dosya

34 E-posta Kullanımı Yanıtla: Elektronik posta gönderene yanıt verilmek istendiğinde kullanılan seçenektir. Tümüne Yanıt Ver: Gönderene ve tüm alıcılara yanıt verilmek istendiğinde kullanılan seçenektir. İlet: Gelen elektronik postayı ekiyle birlikte başka bir adrese yönlendirilmek istendiğinde kullanılan seçenektir. Sil: Seçilen elektronik postaların silinmesi için kullanılan seçenektir.

İnternet Kullanımı 22.03.2014

İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek veri alışverişi için oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir. İnternet: Dünya üzerinde yer alan birbirinden

Detaylı

EĞİTİMDEKİ YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER: BULUT TEKNOLOJİSİ

EĞİTİMDEKİ YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER: BULUT TEKNOLOJİSİ EĞİTİMDEKİ YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER: BULUT TEKNOLOJİSİ Yrd. Doç. Dr. M. Tuncay Sarıtaş Balıkesir Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi tuncaysaritas@gmail.com Nalan Üner Balıkesir Üniversitesi

Detaylı

3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma

3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma 3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma İnternet ortamında o kadar çeşitli ücretsiz kullanılabilen paylaşımlar ve iletişim araçları vardır ki, bu araçları doğru ve etkili kullanabilmek

Detaylı

2. INTERNET TE ARAŞTIRMA YAPMAK

2. INTERNET TE ARAŞTIRMA YAPMAK INTERNET İÇERİĞİNİN ÖĞRENME AMAÇLI KULLANILMASI Berker KILIÇ Derman Bilişim Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Güzeltepe Mah. Hürriyet Cad. 61/1 Kırıkkale berker.kilic@gmail.com ÖZET Internet in iş birlikçi

Detaylı

Temel İnternet Kavramları

Temel İnternet Kavramları EMYO 2012 Temel İnternet Kavramları İnternet İnternetin Tarihçesi İnternet Bağlantı Şekilleri IP (Internet Protocol) Numarası TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) Protokoller (HTTP,HTTPS,FTP

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ 482BK0015 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

T. C. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI

T. C. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI T. C. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI 7. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİNDE CBS KULLANIMININ ÖĞRENCİLERİN AKADEMİK BAŞARILARINA ETKİSİ THE EFFECT OF USING GIS IN SEVENTH

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI Mobil Destekli Öğrenme Etkinliklerinin Öğretmen Adaylarının Başarılarına, Yaşam Boyu Öğrenme

Detaylı

Uzaktan Eğitim, Uzaktan Eğitim Teknolojileri ve Türkiye de Bir Uygulama

Uzaktan Eğitim, Uzaktan Eğitim Teknolojileri ve Türkiye de Bir Uygulama Uzaktan Eğitim, Uzaktan Eğitim Teknolojileri ve Türkiye de Bir Uygulama Tankut ASLANTAŞ Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği ABD, Ankara info@tankutaslantas.com ÖZET İletişim

Detaylı

ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL GELİŞTİRME. Prof. Dr. Zeki KAYA

ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL GELİŞTİRME. Prof. Dr. Zeki KAYA ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL GELİŞTİRME Prof. Dr. Zeki KAYA i Prof. Dr. Zeki KAYA ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL GELİŞTİRME ISBN: 975-8792-59-8 2006, Pegem A Yayıncılık Bu kitabın basım, yayın

Detaylı

E itimde F rsat E itli ini Sa lama Arac Olarak Fatih Projesi

E itimde F rsat E itli ini Sa lama Arac Olarak Fatih Projesi E itimde F rsat E itli ini Sa lama Arac Olarak Fatih Projesi Ahmet GÜNDO DU E itim-bir-sen ve Memur Sen Genel Ba kan Yakın geçmişe kadar birçok yenilikleri ve fırsatları kaçıran Türkiye, zaman kaybetmeksizin

Detaylı

İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN YÜKSEKÖĞRENİM KURUMLARINDA ÖĞRETİM AMAÇLI KULLANIMI: SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ÖRNEĞİ

İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN YÜKSEKÖĞRENİM KURUMLARINDA ÖĞRETİM AMAÇLI KULLANIMI: SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ÖRNEĞİ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANABİLİM DALI ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ BİLİM DALI İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN YÜKSEKÖĞRENİM KURUMLARINDA ÖĞRETİM AMAÇLI KULLANIMI:

Detaylı

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK İNTERNET EYLÜL 2012 İÇERİK İnternet nedir? İnternetin Tarihçesi Ne işe yarar? Bilgisayar Ağları Ağı oluşturan bileşenler Ağı oluşturan cihazlar Ağın sınıflandırılması Domain-IP-URL Kavramları İnternete

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BULUT TABANLI BİR DERS YÖNETİM SİSTEMİ YAZILIMININ GELİŞTİRİLMESİNE DAYALI OLARAK ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİLERİN TEKNOLOJİ KABULLERİNİN İNCELENMESİ HAKAN

Detaylı

TEKNOLOJİ VE EĞİTİM, EĞİTİM TEKNOLOJİSİ ARAÇLARI VE OKULLARDA KULLANIMI

TEKNOLOJİ VE EĞİTİM, EĞİTİM TEKNOLOJİSİ ARAÇLARI VE OKULLARDA KULLANIMI TEKNOLOJİ VE EĞİTİM, EĞİTİM TEKNOLOJİSİ ARAÇLARI VE OKULLARDA KULLANIMI İÇİNDEKİLER 1.Giriş 2. Teknoloji Nedir? 3.Eğitim Teknolojisi Nedir? 3.1. Eğitim Teknolojisinde Kullanılan Araçlar 3.2.Eğitimde Teknolojinin

Detaylı

Web Tabanlı Yüksek Öğretim Programları İçin Kütüphane Hizmetleri ve Uygulamaları

Web Tabanlı Yüksek Öğretim Programları İçin Kütüphane Hizmetleri ve Uygulamaları A t a t ü rk Ün i v e rs i t e s i Edebiyat Fakütesi Sosyal Bilimler Dergisi Journal of Social Sciences CiltVolume 9, SayıNumber 42, HaziranJune 2009, 83-103 Web Tabanlı Yüksek Öğretim Programları İçin

Detaylı

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! V.DİJİTALÖYKÜANLATıM ı DİJİTAL ÖYKÜ ANLATıMı,BİRKıSA ÖYKÜ ANLATMAK İÇİN, ANLATıYı RESİMSESVE VİDEO İÇEREN DİJİTAL İÇERİK İLE BİRLEŞTİRMEKTİR. DİJİTAL ÖYKÜNÜN İÇİNE KONULACAKÖĞELER,HEMENHEMENSıNıRSıZOLUP,ÖYKÜANLATıCıSıNA,YARATıCıBİR

Detaylı

Anahtar Sözcükler: Uzaktan Eğitim, Kaynak, Yönetim Sistemler, Dağıtık Sistemler

Anahtar Sözcükler: Uzaktan Eğitim, Kaynak, Yönetim Sistemler, Dağıtık Sistemler Uzaktan Eğitimde Kaynak Yönetimi Hasan ARMUTLU 1, Muammer AKÇAY 2 1 Uşak Üniversitesi, Karahallı MYO, Yönetim ve Organizasyon Bölümü, Uşak 2 Dumlupınar Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Kütahya

Detaylı

İNTERNETTE UZAKTAN ÖĞRETİM İÇİN ARAMA SEARCH FOR DISTANCE LEARNING ON THE INTERNET

İNTERNETTE UZAKTAN ÖĞRETİM İÇİN ARAMA SEARCH FOR DISTANCE LEARNING ON THE INTERNET İNTERNETTE UZAKTAN ÖĞRETİM İÇİN ARAMA Yrd. Doç. Dr. Serap Öztürk Anadolu Üniversitesi srozturk@anadolu.edu.tr Özet İnternet, bilgi paylaşımı ve bilgiye ulaşmak için sonsuz olanak sağlamaktadır. Bu olanaktan

Detaylı

2013 Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi Sayı: 30, s.35-54

2013 Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi Sayı: 30, s.35-54 35 213 Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi Sayı: 3, s.35-54 BİLGİ TOPLUMU OLMA YOLUNDA ÖĞRETMENLERİN TEKNOLOJİ KULLANIMLARI * Recep ÇAKIR 1 ÖZET Senem OKTAY 2 Bu çalışmanın

Detaylı

Uzaktan Eğitimde Kaynak Y önetimi

Uzaktan Eğitimde Kaynak Y önetimi Uzaktan Eğitimde Kaynak Y önetimi Hasan Armutlu 1, Muammer Akçay 2 1 Uşak Üniversitesi, Karahallı MYO, Yönetim ve Organizasyon Bölümü, Uşak 2 Dumlupınar Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Kütahya

Detaylı

Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II

Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II Öğrt. Gör. Alper Aslan Bilgisayarla İletişim 1. İnternet 1.1. Tarayıcı 1.2. Arama Motorları 2. E-Posta E 2.1. E-Posta Göndermek 2.2. E-Posta Almak 2.3. E-Postaya

Detaylı

Çevrimiçi Uzaktan Eğitimde İletişim Modülü

Çevrimiçi Uzaktan Eğitimde İletişim Modülü Çevrimiçi Uzaktan Eğitimde İletişim Modülü Prof. Dr. Asaf Varol Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yalın Kılıç Türel Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi ÖZET Eğitim sisteminde verimliliğin

Detaylı

İhracatta İnternet Zamanı - 5

İhracatta İnternet Zamanı - 5 İhracatta İnternet Zamanı - 5 İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi www.igeme.gov.tr 2009 a b T.C. BAŞBAKANLIK Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi YURTDIŞINA e-ticaret (B2C e-ihracat)

Detaylı

TANITIM AMAÇLI SOSYAL MEDYA KULLANIMI: GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI ÖRNEĞİ

TANITIM AMAÇLI SOSYAL MEDYA KULLANIMI: GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI ÖRNEĞİ TANITIM AMAÇLI SOSYAL MEDYA KULLANIMI: GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI ÖRNEĞİ Mete KAZAZ Elif TÜMEN ÖZET Teknolojinin gelişmesi, iletişim araç ve yöntemlerinden yaralanma şeklini değiştirmiştir. Günümüz kurum

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET HEDEFLER İÇİNDEKİLER İNTERNET İnternet Nedir? İnternetin Yapısı ve İşleyişi İnternet Servis Sağlayıcıları İnternet Adresleri İnternete Bağlantı Şekilleri TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II Bu üniteyi çalıştıktan

Detaylı