BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI TÜBİTAK TEŞVİKLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI TÜBİTAK TEŞVİKLERİ"

Transkript

1 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI TÜBİTAK TEŞVİKLERİ Sadettin DİKMEN Eylül 2012

2 SUNUM PLANI I. GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ II. ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) TEŞVİKLERİ I. BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI (BİDEB) TEŞVİKLERİ II. EUREKA III. TEYDEB TEŞVİKLERİ VE AYRINTILI BİLGİ IV. TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN BAZI İSTATİSTİKLER

3 SUNUM PLANI I. GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ II. ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) TEŞVİKLERİ III. BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI (BİDEB) TEŞVİKLERİ IV. EUREKA V. TEYDEB TEŞVİKLERİ VE AYRINTILI BİLGİ VI. TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN BAZI İSTATİSTİKLER

4 GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ Ar- Ge (Araştırma-Geliştirme) Nedir? Ar-Ge insanlığın bilgi dağarcığının artırılmasına ve bu dağarcığın yeni uygulamalar tasarlamak üzere kullanılmasına ilişkin sistematik ve yaratıcı çalışmalardır. Temel Araştırma Uygulamalı Araştırma Deneysel Geliştirme Bilgi dağarcığını artırma Yeni uygulamalar tasarlama

5 GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ Ar-Ge Projelerinden Beklenen Hedefler Yeni ürün geliştirilmesi (1) Ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi (2) Maliyet düşürücü ve standart yükseltici yeni tekniklerin geliştirilmesi (3) Yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi (4) 1 ve 2 de ürün geliştirme, 3 ve 4 de ise süreç geliştirme hedeflenmektedir.

6 GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ TÜBİTAK Destek Programlarının Amaçları Ar-Ge kültürü ve Ar-Ge yapılanmasının oluşturulması Üniversite-Sanayi işbirliğinin oluşturulması Ar-Ge yapabilmenin ve başarabilmenin verdiği moral ve özgüven İthalatı azaltan yerli ürünler geliştirilmesi Nitelikli işgücü istihdamının artırılması

7 GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ Başvuru Aşaması Başvurular TÜBİTAK ın web sayfasından alınmaktadır. Öncelikle TÜBİTAK ın web sayfasından kullanıcı kaydı yapılmalıdır. Daha sonra varsa firma kaydı yapılmalıdır. Daha sonra web sayfasından projeye ilişkin bilgiler girilir. Projeyle ilgili başvuru evrakları ve web sayfasından alınacak çıktılar posta yoluyla TÜBİTAK a iletilir. TÜBİTAK tarafından kullanıcı/yürütücü yetkilendirilmesi yapılır.

8 GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ Başvuru Aşaması Firma, *PRODİS e kayıt sonrasında sisteme girişini yapar. Ön kayıt formu ve ekleri TÜBİTAK a gönderilir. *PRODİS: Proje İzleme ve Değerlendirme Sistemi Firma Proje başvurusunu yapar. TÜBİTAK tarafından proje ön kaydı gerçekleştirilir.

9 GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ Projelerin Değerlendirilme Süreci *AGY100 Formu (Proje Önerisi Formu) İşyerinin Ziyaret Edilmesi ve AGY200 Formu (Hakem Heyeti Raporları) *AGY: Ar-Ge Yardımı Projenin Reddedilmesi Teknoloji Grubu Komite Toplantısı Kabul Sözleşme ve

10 SUNUM PLANI I. GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ II. ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) TEŞVİKLERİ III. BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI (BİDEB) TEŞVİKLERİ IV. EUREKA V. TEYDEB TEŞVİKLERİ VE AYRINTILI BİLGİ VI. TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN BAZI İSTATİSTİKLER

11 ARDEB TEŞVİKLERİ Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Teşvikleri ARDEB, araştırma destek grupları ile kamu Ar-Ge enstitülerinden, temel ve uygulamalı araştırma yapan özel sektör kuruluşlarından ve de üniversitelerden gelen araştırma projelerine destek vermektedir Bilimsel ve Teknolojik Altyapı Projeleri Desteği Yeni bilgiler üretilmesi, bilimsel yorumların yapılması veya teknolojik problemlerin çözümlenmesi amaçlanmıştır Hızlı Destek Programı Üniversitelerin, hastanelerin, araştırma enstitülerinin acil, kısa süreli, küçük bütçeli araştırma ve geliştirme projelerine destek sağlamak amaçlanmıştır.

12 ARDEB TEŞVİKLERİ Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Teşvikleri Kamu Ar-Ge Destekleme Programı Bakanlıklar, müstakil müsteşarlıklar, müstakil genel müdürlükler, başkanlıklar, il ve büyük şehir belediyeleri, valilikler olmak üzere tüzel kişiliğe sahip kamu kurumları müşteri olarak başvuru yapabilmektedir. Destekleme için üst sınır belirtilmemiştir. Proje en fazla 48 ay sürebilir.

13 ARDEB TEŞVİKLERİ Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Teşvikleri Patent Başvurusu Teşvik ve Destekleme Programı Girişimcilerin ürünlerini güvence altına almak amacıyla patent alması desteklenmektedir. Ulusal Patent Başvurularının Geri Ödemesiz Desteklenmesi (3.000 TL) Uluslararası veya Bölgesel Patent Başvurularının İlk Aşamasının Geri Ödemesiz Desteklenmesi (3.000 TL) Uluslararası veya Bölgesel Patent Başvurularının Araştırma Raporundan Sonraki İşlem Ücretlerinin Geri Ödemeli Desteklenmesi ( TL üst limit)

14 ARDEB TEŞVİKLERİ Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Teşvikleri Evrensel Araştırmacı Programı Yurt içinde yapılan araştırmalara, yurt dışında çalışmakta olan bilim insanlarının araştırmacı olarak dahil edilerek, çalışmalarının uluslar arası boyut kazanması amaçlanmaktadır Uluslararası Bilimsel Araştırma Projeleri Desteği Bilim insanımızın bilim ve teknoloji alanında çalışmalar yapmak üzere yurtdışına gönderilmesine destek sağlanması amaçlanmaktadır.

15 ARDEB TEŞVİKLERİ Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Teşvikleri İŞBAP Programları Özellikle bilim ve teknoloji alanında uluslararası işbirliği ağlarının oluşturulması amaçlanmıştır. Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Programı Akademik kariyer yolundaki kişilere sağlanan daha çok burs niteliğindeki desteklerdir.

16 ARDEB TEŞVİKLERİ Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Teşvikleri Kimler Başvurabilir? T. C. Vatandaşı gerçek kişiler Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren, Türk hukukuna göre kurulmuş, Türk tabiiyetinde olan şirketler bu esaslar kapsamında öngörülen desteklerden yararlanabilirler.

17 SUNUM PLANI I. GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ II. ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) TEŞVİKLERİ III. TEKNOLOJİ VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (TEYDEB) TEŞVİKLERİ IV. BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI (BİDEB) TEŞVİKLERİ V. EUREKA VI. TEYDEB TEŞVİKLERİ VE AYRINTILI BİLGİ VII. TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN BAZI İSTATİSTİKLER

18 BİDEB TEŞVİKLERİ Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) Teşvikleri Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı Bilimin tanıtılması ve geliştirilmesi için büyükşehir belediyeleri için hazırlanmış bir destek programıdır. En son 2011 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi desteğe hak kazanmıştır Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı Katılımcıların basit bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi amacıyla yapılacak projeler desteklenmektedir.

19 SUNUM PLANI I. GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ II. ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) TEŞVİKLERİ III. TEKNOLOJİ VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (TEYDEB) TEŞVİKLERİ IV. BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI (BİDEB) TEŞVİKLERİ V. EUREKA VI. TEYDEB TEŞVİKLERİ VE AYRINTILI BİLGİ VII. TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN BAZI İSTATİSTİKLER

20 EUREKA TEŞVİKLERİ EUREKA nedir? EUREKA pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik projelerin desteklendiği uluslararası işbirliği platformudur yılında Türkiye nin de aralarında bulunduğu 18 ülke ve Avrupa Birliği nin katılımıyla kurulan EUREKA o tarihten bu yana 4000 den fazla Ar-Ge projesinin desteklenmesini ve 29 Milyar Avro nun üzerinde Ar-Ge hacmi yaratılmasını sağlamıştır. EUREKA, Avrupa nın rekabetçiliğinin artırılması için EUREKA üye ülkelerindeki büyük sanayi kuruluşları ve KOBİ ler, üniversiteler ve araştırma kuruluşları arasında kalıcı Ar-Ge işbirliklerinin artırılmasını amaçlamaktadır.

21 EUREKA TEŞVİKLERİ Kimler proje başvurusunda bulunabilir? Sektör ve büyüklüğüne bakılmaksızın firma düzeyinde katma değer yaratan tüm kuruluşlar EUREKA ya başvurabilirler. Proje başvurusu için yabancı ortak gerekli mi? Bir EUREKA projesi başlatmak için iki farklı EUREKA üyesi ülkeden en az birer katılımcı olması gerekir. Dolayısıyla, Türk firmalarının EUREKA programına proje başvurusunda bulunabilmeleri için üye ülkelerden en az bir tane proje ortağı bulmaları gerekmektedir. Üniversiteler bir KOBİ ortak bulmak kaydıyla bu programa katılabilirler.

22 EUREKA TEŞVİKLERİ Sağlanan desteğin süresi ve miktarı EUREKA platformundaki projelere sağlanan desteğin miktarında ve süresinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Firmalar projenin gerektirdiği bütçe için proje süresi boyunca hibe destek alabilirler. Projelere sağlanan desteğin oranı nedir? EUREKA projelerine katılan büyük firmaların destek kapsamına alınan Ar-Ge harcamalarına %60, KOBİ lerin Ar-Ge harcamalarına ise %75 oranında hibe destek sağlanmaktadır.

23 SUNUM PLANI I. GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ II. ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) TEŞVİKLERİ III. BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI (BİDEB) TEŞVİKLERİ IV. EUREKA V. TEYDEB TEŞVİKLERİ VE AYRINTILI BİLGİ VI. TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN BAZI İSTATİSTİKLER

24 TEYDEB TEŞVİKLERİ Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) Teşvikleri Teknolojinin toplumsal faydaya dönüşme sürecini hızlandırmak amacıyla, ülkemiz özel sektör kuruluşlarının araştırmateknoloji geliştirme ve yenilik faaliyetlerini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Böylelikle, ülkemiz kuruluşlarının araştırma-teknoloji geliştirme yeteneğinin, yenilikçilik kültürünün ve rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir.

25 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1501-SANAYİ AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI Amacı Özel sektör kuruluşlarının, Ar-Ge faaliyetlerini teşvik ederek, Ar-Ge yeteneğinin yükseltilmesine katkıda bulunmak Destek Miktarı Temel destek oranı % 40 olacak şekilde, proje giderlerinin en fazla %60 ı hibe olarak desteklenmektedir. Başarıyla tamamlanan proje sahibi firma KOBİ ise, proje fikir sahibi araştırmacıya TL teşvik ödülü verilmektedir.

26 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1501-SANAYİ AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI Destek Süresi Proje bazında en çok 36 ay Kimler Başvurabilir? Sektör ve büyüklüğüne bakılmaksızın ülkemizde yerleşik tüm sermaye şirketleri

27 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1503-PROJE PAZARLARI DESTEKLEME PROGRAMI Amacı Üniversiteler, sanayi/ticaret odası veya ihracatçı birliklerin proje fikirlerini hayata geçirmek için düzenleyecekleri ortaklık arayışlarına yönelik etkinliklere finansal destek sağlamak Destek miktarı Ulusal düzeydeki projeler için TL Uluslararası katılımlı olması durumunda TL

28 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1503-PROJE PAZARLARI DESTEKLEME PROGRAMI Kimler Başvurabilir? En az bir üniversite ile; Sanayi Odası Ticaret Odası Ticaret ve Sanayi Odası İhracatçı Birliğinden herhangi biri veya daha fazlasının katılımcı olmasıyla başvuru yapılabilir.

29 TEYDEB TEŞVİKLERİ ÜNİVERSİTE - SANAYİ İŞ BİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI Amacı Üniversite/kamu araştırma enstitülerindeki bilgi birikiminin, KOBİ ve büyük her ölçekteki kuruluş tarafından ürüne/sürece dönüştürülerek ticarileştirilmesini sağlamak Destek Miktarı Proje bütçe üst sınırı TL*, KOBİ ler için %75 i TÜBİTAK, %25 i KOBİ, büyük firmalar için %60 ı TÜBİTAK, % 40 ı firma Proje Bütçesine ek olarak; Proje Teşvik İkramiyesi TL* * Üst sınırlardır.

30 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1505-ÜNİVERSİTE - SANAYİ İŞBİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI Proje Kurum Hissesi TL TÜBİTAK tarafından karşılanacak 3 ay süreli TÜBİTAK tarafından karşılanacak TL lik fizibilite desteği Destek Süresi Proje bazında en çok 24 ay Kimler Başvurabilir? Proje sonuçlarını Türkiye de uygulamayı taahhüt eden KOBİ ler ve büyük ölçekli firmalar ile üniversite ya da kamu araştırma kurumları (yürütücü kuruluş) ortak olarak başvurabilmektedir.

31 TEYDEB 1505 DESTEĞİ İŞLEME SÜRECİ Teknoloji Transferi Müşteri Kuruluş (KOBİ veya Büyük Ölçekli) Proje Başvurusu Müşteri Talebi Proje Önerisi Yürütücü Kuruluş Üniversite/Kamu Araştırma Kurumu KOBİ ise; Proje bütçesinin %75 i, Büyük Ölçekli Firma ise, Proje bütçesinin %60 ı Proje Teşvik İkramiyesi Proje Kurum Hissesi

32 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1507-KOBİ AR-GE BAŞLANGIÇ DESTEK PROGRAMI Amacı KOBİ lerin ikisi ortaklı olmak kaydıyla ilk 5 projesine (3+2) avantajlı bir şekilde destek sağlayarak Ar-Ge projesi yapmaya teşvik etmek. Destek Miktarı Proje bütçesi üst sınırı TL Destek Süresi Proje bazında en çok 18 ay Proje giderlerinin %75 i Proje Hazırlama ve Hazırlatma Giderleri Yeminli Mali Müşavir Giderleri Başarıyla tamamlanan projelerde proje fikir sahibi araştırmacıya TL teşvik ödülü

33 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1509-ULUSLARARASI SANAYİ AR-GE PROJELERİ PROGRAMI Amacı Ülkemiz firmalarının EUREKA, EUROSTARS ve ERA-NET gibi işbirliği ağlarındaki Ar-Ge projelerine katılımını sağlamak Destek Miktarı Proje bütçesi üst sınırı bulunmamaktadır. Büyük firmalarda proje giderlerinin %60 ı KOBİ lerde proje giderlerinin %75 i hibe olarak desteklenmektedir.

34 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1509-ULUSLARARASI SANAYİ AR-GE PROJELERİ PROGRAMI Destek Süresi Proje süresinde kısıtlama yoktur. Kimler Başvurabilir? Sektör ve büyüklüğüne bakılmaksızın ülkemizde yerleşik tüm sermaye şirketleri

35 TEYDEB TEŞVİKLERİ ÖNCELİKLİ ALANLAR ARAŞTIRMA, TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI Amacı Özel sektör ve akademinin katılımlarıyla belirlenecek öncelikli alanlarda çağrıya çıkılarak, hedef ve ihtiyaç odaklı, izlenebilir sonuçları olan; Ar-Ge nitelikli projelerin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Destek Miktarı KOBİ ler için, proje giderlerinin %75 i Büyük ölçekli işletmeler için proje giderlerinin %60 ı Destek Süresi Çağrı duyurusunda belirtilmedikçe proje süresinde ve bütçesinde sınır yoktur. TÜBİTAK, 1511 ve 1512 TEYDEB Teşviklerini 2012 yılı itibariyle uygulamaya koymuştur.

36 TEYDEB 2012 DESTEK KALEMLERİ ÖNCELİKLİ ALANLAR ARAŞTIRMA, TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI Destek Başlıkları Enerji: Güneş Enerjisi Yatırımları, Enerjinin Depolanması, Kömür ve Kömür Teknolojileri Gıda: Tohum ve Hayvan Islahı Otomotiv: Yenilikçi Araç/Ürün Tasarımları ve Tasarım Doğrulama Bilgi ve İletişim Teknolojileri: Gömülü Sistemlere Entegre Devreler Makine ve İmalat Teknolojileri: Mekatronik

37 TEYDEB TEŞVİKLERİ ÖNCELİKLİ ALANLAR ARAŞTIRMA, TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI Özel Koşulları Proje genel gider desteği (%10) verilmesi Birden fazla ön ödeme yapılabilmesi Zorunlu durumlarda %20 yurt dışı danışmanlık ve hizmet alımlarındaki kısıtın ilgili Yürütme Komitesi tarafından genişletilmesi

38 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1512-BİREYSEL GİRİŞİMCİLİK AŞAMALI DESTEK PROGRAMI Amacı Bireysel girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin dört aşamalı olarak desteklenmesi amaçlanmaktadır.

39 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1512-BİREYSEL GİRİŞİMCİLİK AŞAMALI DESTEK PROGRAMI Program 4 aşamadan oluşmaktadır. Aşama 1; bireysel girişimcinin iş fikri başvurusunu sunduğu ve bu fikrin olumlu değerlendirilmesi durumunda girişimciye bu fikri bir girişim planı ile projelendirmesi için isteğe bağlı olarak eğitim ve rehber desteği sağlanabilen aşamadır. Aşama 2; girişimcinin kuracağı sermaye şirketine geri ödemesiz teknogirişim sermaye desteği sağlanarak girişim planı çerçevesinde rehber desteği ile kavramsal tasarım, teknik ve ekonomik fizibilite, teknolojik doğrulama (ön prototip, demo, benzetim, yazılım algoritması vb.) çalışmalarının gerçekleştirildiği aşamadır.

40 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1512-BİREYSEL GİRİŞİMCİLİK AŞAMALI DESTEK PROGRAMI Aşama 3; ikinci aşamada geliştirilen çıktı üzerinde daha fazla Ar-Ge çalışmasına ihtiyaç duyulduğu durumlarda, kuruluşun detay tasarım, ticari prototipin geliştirilmesi, denemeler ve saha testleri gibi faaliyetlerinin TÜBİTAK 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı kapsamında desteklendiği aşamadır. Aşama 4; kuruluşun talebi üzerine TÜBİTAK ın girişim sermayesi firmalarına mektup göndererek, kuruluşa veya proje çıktısına ortak olmaya davet ettiği ve/veya çıktıların satışını kolaylaştırmak üzere belirli aralıklarla proje pazarları düzenlediği/desteklediği aşamadır.

41 TEYDEB 1512 PROGRAMI İŞLEYİŞ SÜRECİ 1512-BİREYSEL GİRİŞİMCİLİK AŞAMALI DESTEK PROGRAMI Girişimcilik eğitimi ve rehber desteği Rehber desteği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim programını başarıyla tamamlayan firmalar Aşama 1 İş fikrinin projeye dönüştürülmesi Değerlendirme Aşama 2 Şirketleşme ve teknolojik doğrulama Teknogirişim Sermayesi Desteği ( TL; hibe) Değerlendirme Aşama 3 TÜBİTAK 1507 Destek Programı ( TL; % 75 hibe) Değerlendirme Aşama 4 Ticarileştirme Proje pazarları, girişim sermayesi şirketleri PAZARA GİRİŞ

42 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1512-BİREYSEL GİRİŞİMCİLİK AŞAMALI DESTEK PROGRAMI Destek Miktarı Aşama 2 de bir defaya mahsus olmak üzere verilecek teknogirişim sermaye desteği en fazla yüz bin ( ) TL dir. Aşama 3 te verilecek hibe destek tutarı ve oranı için 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı na ilişkin Uygulama Esasları geçerlidir.

43 TEYDEB TEŞVİKLERİ 1512-BİREYSEL GİRİŞİMCİLİK AŞAMALI DESTEK PROGRAMI Destek Süresi Aşama 1 in süresi, TEYDEB internet adresinde duyurulur. Aşama 2 nin süresi ek süreler de dahil olmak üzere en fazla on iki (12) aydır. Aşama 3 için 1507 programında belirtilen destek süreleri geçerlidir. Aşama 4 ün süresi en fazla on iki (12) aydır.

44 TEYDEB TEŞVİKLERİ GENEL İŞLEYİS SÜREÇLERİ Üniv./Arş. Enst. Firmalara Ar-Ge Yapıyor Ar-Ge yapabilirim! Ar-Ge ile yeni ufuklar! 7. Çerçeve Programı Üniversite- Sanayi İşbirliği Destek Programı KOBİ Ar-Ge Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı Sanayi Ar-Ge Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme Ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı EUREKA Uluslararası İkili ve Çoklu İşbirlikleri

45 TEYDEB TEŞVİKLERİNDE DESTEKLENEN AR-GE AŞAMALARI Desteklenen Ar-Ge Aşamaları Kavram geliştirme Teknolojik/teknik ve ekonomik yapılabilirlik etüdü Geliştirilen kavramdan tasarıma geçiş sürecinde yer alan laboratuvar ve benzeri çalışmalar Tasarım, tasarım geliştirme ve tasarım doğrulama çalışmaları Prototip üretimi Pilot tesisin kurulması Deneme üretimi ve tip testlerinin yapılması

46 TEYDEB TEŞVİKLERİ Desteklenen Giderler (1) Personel giderleri Alet, teçhizat, prototip, kalıp, yazılım alımları Malzeme ve sarf giderleri Seyahat giderleri Danışmanlık ve hizmet alımları Üniversitelere yaptırılan Ar-Ge hizmet giderleri (1501, 1507, 1509, 1511) Proje hazırlatma giderleri (sadece 1507)

47 TEYDEB TEŞVİKLERİ Desteklenen Giderler (2) Yeminli Mali Müşavir Giderleri (YMM) (1507 ve 1509) Bursiyer, Proje Teşvik İkramiyesi ve Proje Kurum Hissesi (sadece 1505) Fizibilite Desteği (sadece 1505) Teşvik Ödülü (1501 (firma KOBİ ise), 1507) Genel Giderler (1511 ve 1512) Proje toplam bütçesinin %25 i kadar ve en fazla TL ön ödeme yapılabilir. (1501, 1507,1509,1511,1512 (3.aşamada)

48 TEYDEB TEŞVİKLERİ Desteklenmeyen Ar-Ge Projeleri (1) Ar-Ge ve yenilikçi yönü zayıf, fonksiyonel değişiklik içermeyen rutin mühendislik uygulamalarını içeren projeler, Sadece şekil ve estetiğe yönelik değişikliklerden ibaret projeler, Araştırma geliştirme faaliyeti içermeyen ağırlıklı olarak üretim altyapısına yönelik yatırım projeleri, Proje Ar-Ge faaliyetlerinde firmanın özgün katkısının sınırlı olduğu ya da hiç olmadığı projeler (1505 hariç), Kazanılmış Ar-Ge yeteneğinin tekrarını içeren projeler, Güncel teknolojinin gerisinde kalmış çalışmaları içeren projeler,

49 TEYDEB TEŞVİKLERİ Desteklenmeyen Ar-Ge Projeleri (2) Proje bilgilerinin değerlendirmeyi sonuçlandırıcı yeterlilikte ve belirginlikte olmayan projeler Proje Ar-Ge sistematiğinin olmadığı veya yetersiz olduğu projeler Proje ekibinin nitelik veya nicelik olarak projeyi gerçekleştirecek yeterlilikte olmayan projeler, Firma Ar-Ge altyapısının proje faaliyetlerini yürütmek için yetersiz olması Proje çıktısının ekonomik yarara dönüşebilir nitelikte olmayan projeler

50 SUNUM PLANI I. GENEL BİLGİLER VE BAŞVURU SÜRECİ II. ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) TEŞVİKLERİ III. TEKNOLOJİ VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (TEYDEB) TEŞVİKLERİ IV. BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI (BİDEB) TEŞVİKLERİ V. EUREKA VI. TEYDEB TEŞVİKLERİ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ VII. TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN BAZI İSTATİSTİKLER

51 TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN İSTATİSTİKLER Özel Sektör Tarafından Sunulan Projelerin Dağılımı Yılları Arasında; KOBİ lerden (%73), büyük işletmelerden (%27) adet olmak üzere toplam proje başvurusu yapılmıştır. Bu projelerden tanesi desteklenmiştir. Başvuru yapan firmanın tanesi desteğe hak kazanmıştır ve bu firmaların %90 ını KOBİ ler oluşturmaktadır.

52 TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN İSTATİSTİKLER Özel Sektör Tarafından Önerilen Projelerin Dağılımı 2011 yılında desteklenen projeden (%73) i KOBİ lere aittir yılları arasında 380 milyon TL hibe desteği sağlanırken yılları arasında 2,08 milyar TL destek sağlanmıştır. Sağlanan hibe destekleri tutarı 2011 yılında, 2004 yılına göre 3,4 kat artış göstermiştir. Hibenin tutarı açısından bakıldığında KOBİ lerin aldığı pay döneminde %37 iken döneminde %50 olmuştur.

53 TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN İSTATİSTİKLER Verilen Hibelerin Sektörel Dağılımı ( ) 22% 28% Otomotiv 9% Savunma Bilişim 10% 15% 16% Makine ve İmalat Elektrik Elektronik Diğer

54 TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN İSTATİSTİKLER Özel Sektörce Sunulan Projelerin İllere Göre Dağılımı döneminde hibe destek tutarının illere dağılımına bakıldığında ilk beş il İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli, İzmir olarak sıralanmaktadır döneminde TÜBİTAK destekleri sayesinde yaklaşık 5 milyar dolarlık Ar-Ge hacmi oluşturulmuştur.

55 TÜBİTAK TEŞVİKLERİNE İLİŞKİN İSTATİSTİKLER TÜBİTAK Hibelerinin İllere Göre Dağılımı 30% 29,50% 25% 20,70% 20% 17% 16,50% 15% 11,40% 10% 4,70% 5% 0% 0,2% İstanbul Ankara Bursa Kocaeli İzmir Antalya Diğer

SUNUM PLANI. I. ARAġTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAġKANLIĞI (ARDEB) TEġVĠKLERĠ. II. TEKNOLOJĠ VE YENĠLĠK DESTEK PROGRAMLARI BAġKANLIĞI (TEYDEB) TEġVĠKLERĠ

SUNUM PLANI. I. ARAġTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAġKANLIĞI (ARDEB) TEġVĠKLERĠ. II. TEKNOLOJĠ VE YENĠLĠK DESTEK PROGRAMLARI BAġKANLIĞI (TEYDEB) TEġVĠKLERĠ TÜBĠTAK TEġVĠKLERĠ SUNUM PLANI I. ARAġTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAġKANLIĞI (ARDEB) TEġVĠKLERĠ II. TEKNOLOJĠ VE YENĠLĠK DESTEK PROGRAMLARI BAġKANLIĞI (TEYDEB) TEġVĠKLERĠ III. BĠLĠM ĠNSANI DESTEKLEME DAĠRE

Detaylı

TEKNOLOJİ VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI

TEKNOLOJİ VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI TEKNOLOJİ VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI TEYDEB Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı TEYDEB- Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı Teknoloji ve Yenilik Destek Programları

Detaylı

TÜBİTAK tarafından sağlanan destekler. Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleri. 1501 - Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı

TÜBİTAK tarafından sağlanan destekler. Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleri. 1501 - Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı TÜBİTAK tarafından sağlanan destekler Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleri 1501 - Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı Program, firma düzeyinde katma değer yaratan kuruluşların Araştırma-Geliştirme

Detaylı

153 Soruda TÜBİTAK DESTEKLERİ

153 Soruda TÜBİTAK DESTEKLERİ 153 Soruda TÜBİTAK DESTEKLERİ Kasım 2013 Ağrı Yatırım Destek Ofisi SUNUŞ Türkiye nin yaşam kalitesinin artmasına ve sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici,

Detaylı

Sunum İçeriği TÜBİTAK

Sunum İçeriği TÜBİTAK Sunum İçeriği 2 - Temel Görevleri Bilim ve Teknoloji politikalarının belirlenmesine katkıda bulunmak Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Sekretaryası Araştırma Yapmak Enstitüler (MAM, BİLGEM, SAGE, UME,...)

Detaylı

Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu.

Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu. Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu.tr TÜBİTAK, TEKNLJİ VE YENİLİK DESTEK PRGRAMLARI BAŞKANLIĞI

Detaylı

TÜBİTAK PROJE DESTEKLERİ

TÜBİTAK PROJE DESTEKLERİ TÜBİTAK PROJE DESTEKLERİ Ulusal fon mekanizmalarının ana kaynağı TÜBİTAK destekleridir. TÜBİTAK destek leri 4 ana grupta özetlenebilir: (1) Sanayi Ar-Ge Proje Destekleri (2) Akademik Ar-Ge Destekleri,

Detaylı

TÜBİTAK SANAYİ ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI (*)

TÜBİTAK SANAYİ ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI (*) TÜBİTAK SANAYİ ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI (*) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Uygulama Esaslarının amacı,

Detaylı

TÜBİTAK KOBİ AR-GE BAŞLANGIÇ DESTEK PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI (*) Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 - (1) Bu uygulama esaslarının amacı; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler

Detaylı

KOBİ LERİN FİNANSMANA ERİŞİMİ ve YARARLANABİLECEKLERİ DESTEK PROGRAMLARI

KOBİ LERİN FİNANSMANA ERİŞİMİ ve YARARLANABİLECEKLERİ DESTEK PROGRAMLARI KOBİ LERİN FİNANSMANA ERİŞİMİ ve YARARLANABİLECEKLERİ DESTEK PROGRAMLARI ABİGEM KOORDİNASYON BİRİMİ TOBB AB Daire Başkanlığı Oya ERSÖZ Tuğçe ERSAN Ağustos 2010 Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ)

Detaylı

TÜRKİYE REHBERİ ORAN ORAN ORAN ORAN ORAN. SiVAS TKDK TKDK. TKDK San-Tez TKDK TKDK TTGV TKDK TKDK İŞKUR İŞKUR İŞKUR KOSGEB. Eureka

TÜRKİYE REHBERİ ORAN ORAN ORAN ORAN ORAN. SiVAS TKDK TKDK. TKDK San-Tez TKDK TKDK TTGV TKDK TKDK İŞKUR İŞKUR İŞKUR KOSGEB. Eureka GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCILAR İÇİN Eureka Yatırım Destek Ofisleri Yatırım Destek Ofisleri KDV İstisnası Teknogirişim Sermaye Desteği İŞKUR Kırsal Kalkınma Destek Programı San-Tez tent Destek Programı Yatırım

Detaylı

İPEKYOLU YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) KALKINMA AJANSI

İPEKYOLU YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) KALKINMA AJANSI İPEKYOLU KALKINMA AJANSI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) GAZİANTEP, 2011 I Bu belgenin yayınlanmasında bizlere değerli katkılarını esirgemeyen; Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylı

HT-TTM Proje Ofisi. Gözde Akgün Proje Ofisi Koordinatörü

HT-TTM Proje Ofisi. Gözde Akgün Proje Ofisi Koordinatörü 1 HT-TTM Proje Ofisi Gözde Akgün Proje Ofisi Koordinatörü Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi bünyesinde bulundurduğu proje destek ofisi ile Hacettepe Üniversite sindeki araştırmacıların ulusal ve uluslararası

Detaylı

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ GIDA ENSTİTÜSÜ Ayşem Batur 4 Haziran 2009, İstanbul

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ GIDA ENSTİTÜSÜ Ayşem Batur 4 Haziran 2009, İstanbul ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJE FIRSATLARI TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ GIDA ENSTİTÜSÜ Ayşem Batur 4 Haziran 2009, İstanbul İçerik Ulusal Destekler TEYDEB (TÜBİTAK + 1501 için DTM) DPT TTGV (Türkiye

Detaylı

96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ

96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ 96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ Nisan 2013 Kars YDO SUNUŞ Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ ler yaratmış oldukları istihdam ve katma değer ile Serhat Bölgesi nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında

Detaylı

TÜBİTAK ÖNCELİKLİ ALANLAR ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI

TÜBİTAK ÖNCELİKLİ ALANLAR ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI TÜBİTAK ÖNCELİKLİ ALANLAR ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Uygulama Esaslarının

Detaylı

ULUSAL ve ULUSLARARASI DESTEK ÇAĞRILARI

ULUSAL ve ULUSLARARASI DESTEK ÇAĞRILARI ULUSAL ve ULUSLARARASI DESTEK ÇAĞRILARI Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi A Blok Beşevler/Ankara/TÜRKİYE BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ... 3 Teknogirişim Sermayesi Desteği... 3 SAN

Detaylı

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik teşvik kredi girişim sermayesi girişimcilik yeni girişimci sermaye yenilikçilik girişimcilik ve Yenilik Programı işgem risk iş melekleri işkur tübitak araştırma-geliştirme rekabet edebilirlik ORTA KARADENİZ

Detaylı

YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ. Invest in

YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ. Invest in YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ Invest in Invest in YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ Türkiye de yeni kurulacak işletmelerin ve mevcut firmaların yatırımlarında yararlanabilecekleri, değişik kurumlar

Detaylı

1 Yatırımlarda Devlet Destekleri

1 Yatırımlarda Devlet Destekleri 1 ÖNSÖZ Bilindiği gibi ulusal ve uluslararası dolaşımda olan, hibe veya uygun ödeme koşullarında kredi sağlayan, birçok fon kaynağı bulunmaktadır. Ajans olarak faaliyet gösterdiğimiz TRB2 bölgesinde bu

Detaylı

TÜBİTAK ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI UYGULAMA ESASLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR UYGULAMA ESASLARI

TÜBİTAK ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI UYGULAMA ESASLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR UYGULAMA ESASLARI TÜBİTAK ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI UYGULAMA ESASLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR UYGULAMA ESASLARI MADDE 1 - (1) 7 Mayıs 2011 tarih ve 197 sayılı Bilim Kurulunda kabul edilen TÜBİTAK

Detaylı

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. İçindekiler ULUSAL FONLAR... 12 A. EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ... 14 1. YENİ TEŞVİK

Detaylı

ARDEB - Araştırma Destek Programları Başkanlığı

ARDEB - Araştırma Destek Programları Başkanlığı ARDEB - Araştırma Destek Programları Başkanlığı ARDEB, üniversitelerden, kamu Ar-Ge enstitülerinden ve özel sektörden önerilen araştırma projelerine destek vermektedir. SBAG SOBAG TOVAG TBAG H 2 0 TÜBİTAK

Detaylı

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU EYLÜL 2014 Bu çalışma potansiyel yararlanıcılara devlet desteklerinin içeriği hakkında genel bir bilgi verme amacını taşımaktadır.

Detaylı

BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR İÇİN. PROJE, BURS, DESTEK ve ÖDÜL FIRSATLARI. Doç. Dr. NİLAY BAŞARAN Başkent Üniversitesi Proje Koordinatörü

BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR İÇİN. PROJE, BURS, DESTEK ve ÖDÜL FIRSATLARI. Doç. Dr. NİLAY BAŞARAN Başkent Üniversitesi Proje Koordinatörü BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR İÇİN PROJE, BURS, DESTEK ve ÖDÜL FIRSATLARI Doç. Dr. NİLAY BAŞARAN Başkent Üniversitesi Proje Koordinatörü 18 Ocak 2013 Neden AR-GE yapıyoruz? ve bu desteklerden yararlanmak istiyoruz?

Detaylı

Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar. Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010

Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar. Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010 Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010 1 Sunum Planı Çukurova Kalkınma Ajansıve Ajans ın Destekleri KOSGEB ve SAN-TEZ Destekleri Yatırımlarda Devlet Yardımları(Hazine

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE VE YENİLİK 1 İ Ç İ N D E K İ L E R İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ

Detaylı

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında!

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! yapıkredi.com.tr 444 0 448 Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! İçindekiler Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı 1 KOBİ lere hibe ve destek programları Destek programlarından hangi konularda

Detaylı

Sunuş. Saygılarımızla, Ernst & Young Türkiye

Sunuş. Saygılarımızla, Ernst & Young Türkiye 100 Soruda Ar-Ge Teşvikleri 2011 Sunuş Globalizasyon, işbirliği, ortak ekonomi, ortak savunma Dünya'nın önde gelen ülkeleri ile bu hususlarda paylaşımda bulunmak ve/veya rekabet etmek isteyen ülkelerin

Detaylı

SINAİ MÜLKİYET HAKLARI VE TRB 1 UYGULAMALARI

SINAİ MÜLKİYET HAKLARI VE TRB 1 UYGULAMALARI SINAİ MÜLKİYET HAKLARI VE TRB 1 UYGULAMALARI HAZIRLAYAN Şafak TAYŞI Fırat Kalkınma Ajansı Uzmanı EYLÜL 2012 İÇİNDEKİLER Sayfa KISALTMALAR... 3 TABLOLAR 4 ŞEKİLLER. 5 1.GİRİŞ.. 6 2.FİKRİ HAKLAR DÜNYAMIZ..

Detaylı