w w w. p r o g m a t i c. n e t Progmatic Ders Dağıtım Programı Formula hızında... Kılavuz Progmatic 2.1

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "w w w. p r o g m a t i c. n e t Progmatic Ders Dağıtım Programı Formula hızında... Kılavuz Progmatic 2.1"

Transkript

1 w w w. p r o g m a t i c. n e t Progmatic Ders Dağıtım Programı Formula hızında Kılavuz Progmatic 2.1

2 İçindekiler İçindekiler Başlangıç Bilgi...1 Programa giriş...2 Dersler Ders oluşturma...3 Dersler düzelt...4 Sınıflar Sınıf oluşturma...5 Sınıf düzelt...5 Derslikler Derslikler...6 Öğretmenler Öğretmen kayıt...7 Öğretmen silme...8 Öğretmen düzeltme...8 Günlük Ders Sayıları Günlük ders sayılarını girme...9 Sınıfta Okutulan Dersler Sınıflara ders ataması...10 Dersliklere ders ataması...10 Ortak ders ataması...11 Öğretmenlere Ders Ataması Öğretmene ders verme...12 Öğretmenden ders silme...12 Birden fazla öğretmene ders ataması...12 Öğretmenlerin Ders Programı Öğretmene şart verme...13 Elle ders verme ve silme...13 Dersin yerini sabitleme...14 Otomatik program hazırlama...14 Ayarlar (Genel Ayarlar)...15

3 Bilgi 1 Güvenlik Amaçlı Bilgiler Program çalışmalarınızda mutlaka yedek almanız önerilir. Bilgisayarınızın veri kaybı ve çökme durumlarına önlem olarak program kendi içerisinde günlük otomatik yedek almaktadır. Bu yedeklemeyi günlük yaptığından gün içerisindeki çalışmalarınızı mutlaka kaydetmeniz önerilir. Program Yükleme Program yüklemesi ve güncellemeleri internet üzerinden yapılmaktadır. Web sayfamız veya adresinden Progmatic Haftalık Ders Programı nı Yükle düğmesine basarak indirme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra programın kurulum menüsü gelecektir. Menülerden İleri düğmelerine tıklıyarak en son Çıkış düğmesini görene kadar onaylayınız. Kurulum bitiminde masaüstünüze Progmatic adında bir kısayol ekleyecektir. Program Yedekleme Yükleme yapılırken sürücü değişikliği yapılmadıysa program C sürücüsünde \alfabe\progmatic klasörüne kaydedilir. Bilgisayar değişikliği veya bilgisayarınızın bakım ve formatlama işlemlerinde bu klasörü mutlaka yedeklemeniz önerilir. Aksi halde programa ait datalar bu klasör içerisinde olduğundan veri kaybınız olabilir.

4 Programa Giriş 2 Programa ilk girişte şifre bölümü gelmektedir. Programa ilk defa giriliyorsa Tamam butonu ile giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı güvenlik olarak Değiştir butonu ile kendi belirleyeceği bir şifre ile programa girmesini sağlayabilir. Kullanıcı belirlemiş olduğu şifreyi girmeden programa giriş yapılamaz. Program ana menüsü resimli butonlardan oluşmaktadır. Resim üzerine tıklanarak ilgili menülere giriş yapılmaktadır. Program akışı ekranda görülen sıralamaya göre (Dersler, Sınıflar, Derslikler...vs) yapılmaktadır. Yardım konularınıda bu sıralamaya göre anlatılmaktadır.

5 Dersler 3 Dersler Okulda okutulan bütün derslerin programa girildiği, silme ve düzeltme işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Kayıt Girme Kayıt yapılabilmesi için Dersin Adı, Kısa Adı, Haftalık Ders Saati ve Yerleşme Biçimi bilgilerini girmelisiniz. Diğer bilgiler zorunlu değildir. Dersin Adı alanına dersin adını yazın. Bu alan en fazla 30 karakter olabilir. (Örneğin TÜRKÇE, MATEMATİK,...) Dersin Adı alanından Kısa Adı alanına geçmek için Tab tuşuna basın. Programın her bölümünde alanlar arasındaki geçiş bu şekildedir. Kısa Adı alanına bu ders için en fazla 12 karakterden oluşan bir kısa ad yazın. (Örneğin TÜRKÇE, MAT., FEN,...) Haftalık Ders Saati alanına dersin haftada kaç saat okutulduğunu yazın. (Örneğin 5,...) Yerleştirme Biçimi alanına bu dersin haftada günlere nasıl dağıtılacağını yazın. (Örneğin 5 saatlik TÜRKÇE dersi için ) Rakamların aralarına ( + ) işareti koymayı unutmayın. Rakamlar büyükten küçüğe doğru yazılmalıdır. (Örneğin doğru, yanlış bir yazımdır.) Haftalık ders saati bu rakamların toplamına eşit olmalıdır. Bu bilgiler doğru girildiği zaman Kaydet düğmesi aktif hale gelir. Yanlış veya eksik yazıldığında ise pasif haldedir ve kayıt işlemi yapamazsınız. Gruplar düğmesine tıklayarak Gruplar Bölümünde Grup tanımlayabilir ve birden fazla dersi tek grup altında toplayabilirsiniz. Grupları bir sınıfta aynı güne gelmesini istemediğiniz dersler için oluşturun. (Örneğin MATEMATİK ve FEN VE TEKNOLOJİ) dersinin aynı güne gelmesini istemiyorsanız bu dersleri aynı grupta toplayın) Bir sınıfta aynı gruptaki derslerin haftalık ders saatleri toplamı 10 u aşmamalıdır.

6 Dersler 4 Dersin Grup özelliğini girmek için Düzelt düğmesine tıklayın. Gelen Ekranda ders için bir grup seçip Tamam ı tıklayın.. Dersle ilgili programın otomatik yerleştirme sırasında uygulayacağı kuralları belirlemek için Düzelt düğmesine tıklayın. Aşağı Ok ve Yukarı Ok simgelerini kullanarak girmiş olduğunuz kayıtların sırasını değiştirebilirsiniz. Dersler (Düzelt) Bu bölüm ders bilgilerinin düzeltildiği ve programın otomatik yerleştirme sırasında derslerle ilgili kuralların belirlendiği bölümdür. Bu bölümde programın otomatik yerleştirme sırasında uygulayacağı kurallar : Bölünebilme : Blok (2) yerleşen bir dersin biçiminde bölünebilmesine izin verilir. Haftalık ders saati yüksek olan derslerde ise bu özellik yerleştirme biçiminin serbest olması anlamına gelir. Örneğin 10 saatlik bir dersin yerleştirme biçimi ( ) ise program bunu otomatik yerleştirme sırasında ( ) e çevirebilir. Bu.dersi (...) nci saatlere yerleştirme : Bu özellik öğle tatillerinde blok derslerin bölünmemesi için konulmuştur. Blok derslerin ilk saati buraya yazılan saate gelmez. Örneğin bu değer 5 ise bu ders 5-6 saatlere gelecek biçimde yerleşmez. Bu dersi (...) ve (...) saatleri arasına yerleştir : 0 değeri başta veya sonra serbestliği belirtir. Örneğin 4 ve 0 : Bu dersi 4 ve sonrasına yerleşir ve 4 : Bu dersi 4 ncü saate kadar (4 dahil) yerleşir. 2 ve 4 : Bu dersi 2 ve 4 ncü saatler arasına ( 2 ve 4 dahil) yerleşir. anlamlarına gelir.

7 Sınıflar 5 Sınıflar Bu bölüm okuldaki bütün sınıfların programa girildiği, düzeltme ve silme işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Kayıt için Sınıfın Adı alanına sınıfın adını yazın.(örneğin 6-A, 7-A, 10-A,..). Sınıf Adı en fazla 12 karakter olabilir. Bölüm alanına varsa sınıfın bağlı olduğu bölümü yazın. (Örneğin MAT, SOS, TM,...) Bölüm adının yazılması zorunlu değildir. Bölüm adı en fazla 12 karakterden oluşur. Bilgileri kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın. Aşağı Ok ve Yukarı Ok simgelerini kullanarak girmiş olduğunuz kayıtların sırasını değiştirebilirsiniz. Silme işlemi için sileceğiniz sınıfı seçip Sil düğmesine tıklayın. Sınıf, programın ilgili bütün bölümlerinden silinir. Düzeltme için düzeltme yapacağınız sınıfı seçip Düzelt düğmesine tıklayın.ekrana gelen Sınıflar (Düzelt) bölümünde istediğiniz düzeltmeleri yapıp Tamam ı tıklayın. Sınıflar (Düzelt) Sınıf Adı ve Bölüm Adı üzerinde istediğiniz değişikliği yapıp Tamam ı tıkladığınızda yaptığınız değişiklikler programın ilgili bütün bölümlerine yansır. Sınıf Adı boş olamaz. Bu durumda Tamam düğmesi pasif haldedir.

8 Derslikler 6 Derslikler Bu bölüm okuldaki bütün dersliklerin (LABORATUVAR, ATÖLYE,...) programa girildiği, düzeltme ve silme işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Dersliklerde okutulan dersler yoksa bu bölümün kullanılması zorunlu değildir. Kayıt için Derslik Adı alanına dersliğin adını yazın.(örneğin ATÖLYE-1,..). Derslik Adı en fazla 30 karakter olabilir. Kısa Adı alanına derslik için bir kısa ad veya dersliğin numarasını yazın. (Örneğin LAB1, BİL.LB, 301,...) Kayıt yapılabilmesi için her iki alanında girilmesi zorunludur.. Kısa Adı en fazla 12 karakterden oluşur. Bilgileri kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın. Aşağı Ok ve Yukarı Ok simgelerini kullanarak girmiş olduğunuz kayıtların sırasını değiştirebilirsiniz. Silme işlemi için sileceğiniz dersliği seçip Sil düğmesine tıklayın. Derslik, programın ilgili bütün bölümlerinden silinir. Düzeltme için düzeltme yapacağınız dersliği seçip Düzelt düğmesine tıklayın. Ekrana gelen Derslikler (Düzelt) bölümünde istediğiniz düzeltmeleri yapıp Tamam ı tıklayın. Derslikler (Düzelt) Derslik Adı ve Kısa Adı üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapıp Tamam ı tıkladığınızda yaptığınız değişiklikler programın ilgili bütün bölümlerine yansır. Derslik Adı ve Kısa Adı boş olamaz. Bu durumda Tamam düğmesi pasif haldedir.

9 Öğretmenler 7 Öğretmenler Okuldaki öğretmenlerin programa girildiği, silme ve düzeltme işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Kayıt Girme Kayıt yapılabilmesi için Adı Soyadı bilgisini girmeniz yeterlidir. Diğer bilgiler zorunlu değildir. A B C A. Açılır kutu B. Branş tanıtım menüsü C. Görev tanıtım menüsü Adı Soyadı alanına öğretmenin adını yazın. Bu alan en fazla 30 karakter olabilir. Örneğin (MEHMET KARAMANLI,...) Adı Soyadı alanından Kısa Adı alanına geçmek için Tab tuşuna basın. Programın her bölümünde alanlar arasındaki geçiş bu şekildedir. Kısa Adı alanına bu öğretmen için en fazla 12 karakterden oluşan bir kısa ad yazın. Örneğin (ME.KA...) Kısa adını girmezseniz program otomatik olarak öğretmene adının ve soyadının ilk iki karakterinden oluşan bir kısa ad verecektir. Not. Bu kısa ad programın diğer görsel menülerinde ve yazıcı dökümlerinde kullanılacağından kısa ve anlaşılabilir olması tercih edilir. Bu kısa adları daha sonra değiştirmek istediğinizde Düzelt menüsünden değiştirebilirsiniz. Branşı alanını (A) açılır kutudan bu öğretmenin branşını seçerek girin. Daha önce branş adı girmediyseniz bu kutu boş gelecektir. Kutunun sağındaki (B) Branşlar simgesine tıklayarak tüm branşları programa girebilirsiniz. Bu alan kayıt yapılması için zorunlu değildir. Görevi alanını açılır kutudan bu öğretmenin görevini seçerek girin. Daha önce görev adı girmediyseniz bu kutu boş gelecektir. Kutunun sağındaki (C) Görevler simgesine tıklayarak tüm görevleri programa girebilirsiniz. Bu alan kayıt yapılması için zorunlu değildir.

10 Öğretmenler 8 Sınıf Öğretmenliği alanını açılır kutudan bu öğretmenin sınıf öğretmenliği yaptığı sınıfı seçerek girin. Sınıfların gelmesi için önceden sınıfları girmiş olmanız gerekir. Eğitsel Kolu alanına öğretmenin Eğitsel Kolunu yazın. Eğitsel kol en fazla 15 karakterden oluşur. Bu bilgiler doğru girildiği zaman (A) Kaydet düğmesi aktif hale gelir. Yanlış veya eksik yazıldığında ise pasif haldedir ve kayıt işlemi yapamazsınız. (E) Aşağı Ok ve Yukarı Ok simgelerini kullanarak girmiş olduğunuz kayıtların sırasını değiştirebilirsiniz. Öğretmen Silme İşlemi Bir öğretmeni silmek için sileceğiniz öğretmeni seçip (C) Sil düğmesine tıklayın. Öğretmen programın ilgili bütün bölümlerinden silinir. Not. Silme işleminde programın bu aşamasından sonra öğretmene ait tüm ayarlar ve atanmış olan ders yükleri ile programıda beraberinde silinecektir. Öğretmen Düzeltme İşlemi Bilgilerinde düzeltme yapacağınız öğretmeni seçip (B) Düzelt düğmesine tıklayın. Ekrana gelen Öğretmenler (Düzelt) bölümünde istediğiniz düzeltmeleri yapıp Tamam ı tıklayın. Düzeltme işlemi yapıldıktan sonra verilen yeni değerler, programın bundan sonraki aşamalarında ayarladığınız şekilde görülecektir. A B C D E E. Aşağı ve Yukarı Ok Öğretmen Yazdırma İşlemi (D) Yazdır düğmesine bastığınızda girmiş olduğumuz öğretmen listesini (Adı Soyadı, Branşı, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Kulubü, Nöbet Günü ve Yeri) başlıklı olacak şekilde döküm verir.

11 Günlük Ders Sayıları 9 Günlük Ders Sayıları Bu bölümde sınıfların öğretime başlangıç ve bitiş sayıları girilir. Bu sayıların hangi saatlere karşılık geldiğini girmek için Saatler i tıklayın. Ekrana gelen Saatler bölümünde derslere başlangıç saatlerini girebilir ve gün isimlerini değiştirebilirsiniz. Günlük Ders Sayıları Nasıl Girilir? Solda sınıfların bulunduğu listeden sınıfı seçin. (Örneğin 6-A) Tab tuşuna basarak günlük ders sayılarının bulunduğu bölüme geçin. Burada her gün için ayrı ayrı öğretime başlangıç ve bitiş sayılarını girin. Bütün geçişler için Tab tuşunu kullanın. İlköğretim okullarında sabahçı sınıflar için bu değerler 1-6, öğlenci sınıflar için 7-12 dir. Sınıfta ders yapılmayan günler için bu değerleri 0-0 girin. Program haftadaki gün sayısını ilk etapda beş gün üzerinden getirir. Hafta sonunu açmak için programın ana sayfasında bulunan küçük butonlardan programlar bölümüne girerek bir haftadaki gün sayısını yedi güne çıkarabilirsiniz. A A. Programlar

12 Sınıfta Okutulan Dersler 10 Sınıfta Okutulan Dersler Bu bölüm, sınıflarda okutulan derslerin her sınıf için ayrı ayrı tanımlandığı bölümdür. Bir Sınıfta Okutulan Ders Nasıl Verilir? Bir sınıfta okutulan dersi tanıtmak için aşağıdaki adımları izleyin. 1 En soldaki sınıfların listesinden ders vereceğiniz sınıfı seçin. (Örneğin 6-A ) 2 En sağdaki derslerin bulunduğu listeden bu sınıfa vereceğiniz dersin üzerinde (Örneğin MATEMATİK) çift tıkladığınızda veya Enter tuşuna bastığınızda bu ders, sınıfa verilir. Sınıfa verilen dersler ortadaki listeleme kutusunda listelenir. Bir sınıfta okutulan bütün dersleri aynı şekilde tek tek verin. Sınıfta okutulan dersler bölümünün alt kısmında sınıfa atadığınız derslerin toplam sonuçlarını görebilirsiniz. Bir sınıfın dersleri başka bir sınıf ile aynı ise Kopyala düğmesine basın. Ekrana gelen Kopyala bölümünde bu sınıfın derslerinin aynı olan sınıfı seçip Tamam ı tıklayın. Dersliklere ders atamak için Derslik düğmesine tıklayın. Ekrana gelen Dersliklerde Okutulan Dersler bölümünde dersliklere ders ataması yapabilirsiniz. Önce derslik seçin, sonra sınıf seçerek dersin üzerine çift tıklayın. Eğer program dağıtımı (otomat) yapıldıysa derslik atayamazsınız. Bu bölümde dersin dersliğe atanabilmesi için programın dağıtılmamış olması gerekiyor. Sınıfta okutulan bir dersi silmek için aşağıdaki adımları izleyin. 1 Sınıfların listelendiği listeden sınıfı seçin (Örneğin 9-A) 2 Bu sınıfta okutulan derslerin bulunduğu ortadaki listeleme kutusundan sileceğiniz dersi seçin (Örneğin FİZİK) ve Sil düğmesine tıklayın. Bu ders programın ilgili bütün bölümlerinden silinir.

13 Sınıfta Okutulan Dersler 11 Ortak Dersler Ortak Sınıf oluşturmak için Ortak düğmesine tıklayın. Ekrana gelen Ortak Sınıflar bölümünde ortak sınıf (ders) oluşturabilirsiniz. Bu bölüm ortak (birleştirilmiş) sınıf tanımlamalarının yapıldığı bölümdür. Genellikle meslek liselerinde kullanılan bir özelliktir. Aynı sınıfta farklı branş öğrencilerinin, kültür derslerini ortak görüp alan derslerinde ayrılması durumunu bu menüde çözümleriz. Ortak sınıflar ancak dersler öğretmenlere atanmadan yapılması gerekir. Daha önceden öğretmenlere atanmış dersler ortak yapılamaz. Eğer verilmiş ise önce bu derslerin Öğretmenlere Ders Atanması bölümünde silinmesi gerekir. Ortak Sınıflar Nasıl Tanımlanır? 9-A sınıfının BEDEN EĞİTİMİ dersi ile 9-B sınıfının BEDEN EĞİTİMİ dersleri Haftalık Ders Programında aynı gün ve saatte olması gerekiyorsa bu dersler için ortak sınıf tanımlaması aşağıdaki şekilde yapılır. 1 Yeni düğmesine fare ile tıklayın. 2 Sınıfların bulunduğu listeleme kutusundan 9-A sınıfını seçin. 3 9-A sınıfında okutulan derslerin bulunduğu listeleme kutusundan BEDEN EĞİTİMİ dersini seçip; fare ile çift tıklayın veya Enter tuşuna basın. 4 Sınıfların bulunduğu listeleme kutusundan 9-B sınıfını seçin. 5 9-B sınıfında okutulan derslerin görüntülendiği listeleme kutusundan BEDEN EĞİTİMİ dersini seçip; fare ile çift tıklayın veya Enter tuşuna basın. Bu şekilde istediğiniz kadar olan dersi ortak olarak tanıtabilirsiniz. Yeni bir ortak sınıf oluşturmak istediğinizde aynı adımları takip edin. Ortak Sınıflar Nasıl Silinir? Ortak Sınıfları silmek için önce ortak sınıf numaralarının görüntülendiği listeleme kutusundan sileceğiniz ortak sınıf-derslerin bulunduğu numarayı seçin. Ortak sınıf-derslerin bulunduğu listeleme kutusunda bu dersleri Sil düğmesine tıklayarak silin. Derslerin tamamı silindiğinde ortak grup otomatik silinir. verir. Yazdırma İşlemi Yazdır düğmesine bastığınızda Sınıfta Okutulan Dersler listesini aşağıda görüldüğü üzere çıktı olarak

14 Öğretmenlere Ders Atanması 12 Öğretmenlere Ders Atanması Bu bölüm öğretmenlere ders atamalarının yapıldığı bölümdür. Bir derse birden fazla öğretmen atayabilirsiniz. Bir Öğretmene Nasıl Ders Atanır.? 1 Solda öğretmenlerin listesinden ders atayacağınız öğretmeni seçin? 2 Ders atayacağınız dersin ait olduğu sınıfı seçin. 3 Seçtiğiniz sınıfta okutulan derslerin listelendiği en sağdaki listede vereceğiniz dersin üzerine çift tıklayın veya Enter tuşuna basın. Öğretmene atadığınız dersler sol-altaki listeleme kutusunda görüntülenir. Toplam girmiş olduğu ders saat sayısı ise öğretmen isminin yanında yazmaktadır. Bir Öğretmene Verilen Ders Nasıl Silinir? Öğretmeni seçtikten sonra Sol-alta öğretmene verilen derslerin bulunduğu listeden sileceğiniz dersi seçin ve Sil e tıklayın. Silinen ders programın ilgili tüm bölümlerinden silinir. Bir Ders Birden Fazla Öğretmene Nasıl Atanır.? Bunun anlamı bir dersin kendi içerisinde ayrı dal veya kollara ayrılması demektir. Örnek.(TEKNOLOJİ TASARIM). Dersi önce ilk öğretmene yukarıda anlatıldığı şekilde verin. Aynı dersi ikinci defa tekrar vermek istediğinizde ekrana Birden Fazla Öğretmen bölümü gelir. Bu bölümde < Bu ders yukarıdaki öğretmenlere verilmiş. Tekrar vermek istiyormusunuz? > sorusunun karşısına E yazıp Tamam a tıklayın. Bu şekilde bir dersi istediğiniz kadar öğretmene atayabilirsiniz. Boş Dersler düğmesine tıklayarak henüz hiçbir öğretmene atanmamış boşta kalan dersleri görebilirsiniz. Yazdır düğmesine tıklayarak öğretmen ders atamalarını yazdırabilirsiniz.

15 Öğretmenlerin Ders Programı 13 Öğretmenlerin Ders Programı Bu bölüm öğretmenlerin ders programlarının görüntülendiği, otomatik program oluşturma, kapatma, el ile ders verme ve silme, yazdırma.. işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Kapatma (Öğretmenin Şartlarını Girme) Bir öğretmene ders verilmesini istemediğiniz hücreleri F8 tuşu ile kapatın. F8 tuşu açık olan bir hücreyi kapatır, kapalı olan bir hücreyi ise açar. Kapanan alan kırmızıya boyanır. Kırmızı renkli hücrelere program ders vermez. F3 tuşuna bastığınızda öğretmenlerin kapalılık haritası gelir. Yüksek rakamlar kapalılığın fazla olduğu hücreleri gösterir. Düşük rakamlı hücrelerin kapatılması programın sıkışmasını önler. El ile Ders Verme ve Silme El ile ders vermek için 1 - Öğretmeni seçin 2 - Öğretmenlerin bulunduğu listenin sağındaki öğretmenlerin okuttuğu derslerin bulunduğu listeden el ile vermek istediğiniz dersi seçin. 3 - Öğretmenin programının bulunduğu tabloda ders vermek istediğiniz hücreye çift tıklayın. Yeşil ve boş hücreler bu dersin verilebileceği hücreleri gösterir. Tablodaki yeşil renk, dersin okutulduğu sınıfta o hücrede ders yok anlamındadır. Zemin rengi siyah olan hücrelere ders veremezsiniz El ile ders silmek için 1 - Öğretmeni seçin 2 - Öğretmenin programının bulunduğu tabloda sileceğiniz dersin üzerinde çift tıklayın.

16 Öğretmenlerin Ders Programı 14 Bir Dersin Yerini Sabitleme 1 - Yukarıda anlatıldığı şekilde dersi el ile istediğiniz hücreye verin. 2 F8 tuşu ile bu hücreyi kapatın. Bir dersin yerini sabitlediğimizde o hücre kırmızıya boyanır. Program otomatik dağıtma sırasında bu dersin yerini değiştirmez. Tekrar F8 tuşuna basıldığında şart kaldırılır. Otomatik Program Oluşturma Otomatik program oluşturmak için Otomat düğmesine tıklayın. Öğretmenlere kapattığımız yerler haricinde kalan boş hücrelere sınıfların dersleri yerleşmeye başlıyacaktır. Dağıtım esnasında tabloda sürekli olarak bir hareketlilik ve sağ alt köşede (A) Arama düzeyi ile (B) Sayaç göreceksiniz. A B C D A. Arama Düzeyi B. Sayaç C. Geç D. Durdur Bu sayaç programın o anda meşgul olduğunu arama yapmaya başladığından bu yana kaç dakika veya saniye olduğunu yazar. Aramayı geçmek için (C) Geç durdurmak için (D) Durdur düğmelerini kullanabilirsiniz. Öğretmen düğmesi sadece seçilen öğretmenin programını otomatik yerleştirir. Aramadaki farklılık otomat düğmesi tüm öğretmenlerde toplam kalan dersleri dağıtmak üzere arayacaktır. Öğretmen butonu ise hangi öğretmenin üzerinde ise sadece onun kalan derslerini arayacaktır.

17 Öğretmenlerin Ders Programı 15 Ayarlar Programın otomatik yerleştirme sırasında uyacağı kuralları değiştirmek için Ayarlar ı tıklayın. Bu bölümde programın otomatik yerleşme sırasında uyacağı kurallar belirlenir. Bu ayarlar ve açıklaması şu şekildedir. 1 - Öğretmen programlarında dersler arasında boşluk verilsin mi? Bu seçenek evet ise öğretmen programları boşluklu çıkar H ise ancak izin verilen kadar boşluk verilir 2 - Bir haftada boşluk sayısı en fazla kaç olsun? Öğretmen programında bir haftada en fazla verilecek boşluk sayısıdır. 3 - İki ders arasında en fazla kaç boşluk bulunsun? Öğretmen programında iki ders arasında olabilecek en fazla boşluk sayısıdır. 4 - Bir haftadaki boşluk sayısını bir günde boşluk sayısı yap? Bu değer E ise bir haftada verilecek boşluk sayısını hergün için geçerli kılar. 5 - Öğretmen aynı sınıfın birden fazla dersine giriyorsa bu dersler farklı günlere gelsinmi? Bir öğretmen aynı sınıfın iki dersine (Örneğin FİZİK ve FİZİK UYGULAMA) giriyorsa program bu dersleri dağıtım yaparken aynı güne vermemesini sağlar. 6 - Bir ders birden fazla güne yerleştiriliyorsa bu dersler farklı günlere gelsin mi? Örneğin 2+2 biçiminde iki güne yerleşen bir ders arada birgün fark olacak şekilde yerleştirilir. 7 - Bir ders birden fazla güne yerleştiriliyorsa bu dersler farklı saatlere gelsin mi? Örneğin 2+2 biçiminde yerleşen bir ders pazartesi 1 ve 2 nci saatlerdeyse başka bir günde farklı saatlere yerleştirilir. verilir. 8 - (1 + 1) biçiminde yerleşen bir dersin (2) biçiminde birleştirilmesine izin verilsinmi? Örneğin TARİH dersi (1 +1) biçiminde yerleşiyorsa bu dersin 2 biçiminde blok yerleştirilmesine izin 9 - Blok (2) biçiminde dağıtılan dersin (1 + 1) biçiminde bölünmesine izin verilsinmi? Bu seçeneğin evet olması durumunda izin verilen derslerin bölünmesine izin verilir.

18 Öğretmenlerin Ders Programı Öğretmen programlarında derslerin günlere düzenli olark dağıtılmasına dikkat edilsinmi? Bu seçeneği program yerleştikten sonra düzenleme yapmak için kullanın Genel kullanımı diğer öğretmenlerin programlarını bozmadan bir güne tek düşen saatlerin yanına ders vermektir. Bu konuda nolu telefonu arayarak veya da destek alabilirsiniz Bir sınıfta aynı guptaki dersler farklı günlere gelsin mi? Dersler kısmında bazı dersleri konu benzerlikleri veya zorluklarına göre aynı grupta toplayabilirsiniz. Bu değer E ise aynı grupta topladığınız dersler sınıf programında aynı güne verilmez Bir öğretmene günde en fazla kaç saat ders verilsin? Bir öğretmene bir günde en fazla kaç saat ders verileceğini gösteren sayıdır. Bu değer 6 ise bir öğretmen bir günde 6 dan fazla ders verilmez. Öğretmen ders saatlerinin çokluğundan veya şartlarının çokluğundan dolayı bir günde daha fazla derse gelmesi gerekiyorsa özel ayarlardan sadece bu öğretmen için bu değeri arttırabilirsiniz. Arama düzeyi Arama düzeyini bilgisayarınızın hızına ve okulunuzun türüne göre seçin. Günümüz sistemlerinde bu değerin liselerde 7-9, ilköğretimlerde arasında olması uygundur. Yerleşmeyen dersleri görmek için Rapor düğmesine tıklayın. Öğretmen programlarını yazdırmak için Yazdır ı tıklayın.

19 w w w. p r o g m a t i c. n e t İstanbul Reşitefendi Sokak kadıköy / istanbul Ankara 59 sokak no.23/5 bahçelievler çankaya / ankara

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ 1400 Sokak No : 9 D : 7 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 21 35 Pbx Fax : 463 08 04 web adresi : www.akbimkoc.com mail adresi akbimkoc@akbimkoc.com SDDOP Programı

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI Word de bir doküman, tez veya kitap yazarken yapabileceğini bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak

Detaylı

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz MF302 Kullanım ve Kurulumu ile cihaz tanımlamalarına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

THS JADE SÜRÜCÜ KURSU OTOMASYONU. 2010 THS Teknoloji Ltd. Şti.

THS JADE SÜRÜCÜ KURSU OTOMASYONU. 2010 THS Teknoloji Ltd. Şti. THS JADE SÜRÜCÜ KURSU OTOMASYONU 2010 THS Teknoloji Ltd. Şti. THS JADE Sürücü Kursu Otomasyonu THS Teknoloj i Ltd. Şti. THS JADE Sürücü Kursu Programı, Sürücü kurslarında yapılan evrak ve kayıt işlemlerini

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR...

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR... Page 1 of 17 İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 Trafik... 5 Kamera... 5 Kameralar... 5 Kara Liste... 5 VIP Liste... 5 FOTOĞRAF

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

Bu kitapta anlatılanları www.katipos.com sitesindeki tanıtım videoları sayfasından video olarak izleyebilirsiniz.

Bu kitapta anlatılanları www.katipos.com sitesindeki tanıtım videoları sayfasından video olarak izleyebilirsiniz. Katipos cihazının montajı 2 Giriş 3 Kullanıcı tanımları ve yetkilendirme 3 Ürün (Stok) işlemleri 3 Stok tanımlama 4 Barkod ve raf etiketi yazdırma 4 Stok uyarı sistemi 5 Cari işlemleri 5 Cari tanımlama

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA KASIM 2012 İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Alan Adının Oluşturulması... 3 3. Mebpanel Kısmına Giriş...

Detaylı

Meyer2 Yardım Rehberi İçindekiler

Meyer2 Yardım Rehberi İçindekiler 1 Meyer2 Yardım Rehberi İçindekiler Meyer2 Kurulum 1-Veri Tabanı Kurulumu Sayfa 7-8 2-Meyer2 Setup Kurulumu Sayfa 9-12 3-Veri Tabanı oluşturmak Sayfa 13-15 4-Programın ilk Açılışı Sayfa 16-17 Programa

Detaylı

Pamukkale Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Access2000 e. Başlama Kılavuzu. Yrd. Doç. Dr. E.

Pamukkale Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Access2000 e. Başlama Kılavuzu. Yrd. Doç. Dr. E. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Access2000 e Başlama Kılavuzu Yrd. Doç. Dr. E. Şahin Çonkur İçindekiler 1. Giriş... 1 2. Access i Çalıştırmak... 2 2.1. Varolan

Detaylı

S a y f a i. Saygılarımızla

S a y f a i. Saygılarımızla S a y f a i SUNUŞ Türkiye de pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektörünün de kendine özgü çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hastanelerde tutulacak düzenli kayıtlar, doğru analizler ve sistemli bir

Detaylı

DERSHANE OTOMASYONU KULLANIM KLAVUZU

DERSHANE OTOMASYONU KULLANIM KLAVUZU DERSHANE OTOMASYONU KULLANIM KLAVUZU AkSoft Yazılım www.aksoftyazilim.com aksoft@aksoftyazilim.com DERSHANE OTOMASYON PROGRAMI Dershane Otomasyonu, özel dershane, okul, kurs, akademi ve etüt merkezlerinin

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİ TABANI HAZIRLAMA 481BB0123 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar :

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar : 1 Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY İstatistik Bölümü Güz dönemi 2.sınıf Programlama dilleri I (Excel-access) MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

Öğretim Elemanı. Kullanım Kılavuzu

Öğretim Elemanı. Kullanım Kılavuzu Öğretim Elemanı Kullanım Kılavuzu Otomasyon Giriş Ekranı Giriş yapıldıktan sonra ana menü ekranı açılır, Akademik Takvim Bu bölümde üniversite genelinde tanımlanmış olan akademik takvimi görebilirsiniz.

Detaylı

P e n C A D Pencere Üretim Programı

P e n C A D Pencere Üretim Programı . P e n C A D Pencere Üretim Programı 9.Baskı 2 Mart/2007 ABT Bilgisayar İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 3 Giriş 8 ABT yi tanıyalım 8 PenCAD programı hakkında genel bilgi 9 PenCAD programının yüklenmesi ve çalıştırılması

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K03: Veritabanı Programlama FileMaker Pro VERİTABANI Veritabanı (DB-Dbase-Datasbase), mevcut durumu göstermeye yönelik enformasyon üretmek için düzenlenmiş veri yığınıdır.

Detaylı