SERVER da Disk Yönetimi ve Disk yapıları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SERVER da Disk Yönetimi ve Disk yapıları"

Transkript

1 SERVER da Disk Yönetimi ve Disk yapıları Disk yönetimi, sabit dikleri, içerdikleri birim veya bölümleri yönetmek için kullanılır. Disk yönetimi ile diskler başlatılabilir, birimler oluşturulabilir ve FAT, FAT32, NTFS dosya sistemleri ile birimler biçimlendirilebilir ve disk sistemleri oluşturabiliriz. Disk yönetiminde yaptığımız sistem yapılandırma değişikliklerinin çoğu o anda etkin olur. Bir bilgisayarda takılı olan tüm diskleri görebilmek için: Server manager tools computer management disk management Microsoft tarafında diskler 2 ye bölünmüştür. 1. Basic Disk 2. Dynamic Disk 1. Basic Disk : Bir bilgisayara disk takılır takılmaz basic disk olarak algılar. Tüm diskler Microsoft tarafında basic disk olarak algılanır. Basic Disk in dışına çıkamazsınız. Yani iki farklı basic disk i birbirine bağlayamazsınız. Basic Disk i sadece kendi içerisinde büyültme küçültme yapabilirsiniz. Disk 1

2 Disk 1 in içerisinde ki C: ve D: alanlarını büyütüp küçültebiliriz. Bölünmemiş alana yeni bir alan oluşturabiliriz. Fakat Basic disklerde diskleri birbirine bağlayamayız. Basic Disk bölümlerine Partition denir. C:\, D:\, E:\ alanlarının her birine partition denir. Partition Tipleri 1. Primary Partition 2. Extend Partition 3. Logical Partition Primary Partition dışında hiç bir partition a işletim sistemi kurulamaz. Primary Partition bir disk maksimum 4 partitiona bölünebilir. Bir diski 3 Primary partitiona bölüp kalan 1 alanı Extend Partition yapıp onuda Logical Partition olarak İngilizce alfabesinde ki harf sayısı kadar bölebiliriz. İşlemi yapacağımız disk üzerine sağ click yaparak New Partition a tıklanır. Specify Partition Size ekranından bölümleyeceğimiz alanın boyutu belirlenir.

3 Assign Driver Letter or Path ekranından oluşturacağımız partition a atayacağımız harf seçilir. Format Partition alanından oluşturacağımız bölümün formatını ve ismini belirleriz. Biz bu alandan File System : NTFS seçerek Next butonu ile işleme devam ediyoruz.

4 Ve bu ekranda bize G: Path, 500 MB boyutunda ve NTFS formatlı Primary Partition u oluşturduğumuzu belirtiyor. Finish e basarak işlemi bitiriyoruz. Altta ki şekilde 3 Primary ve 1 tane Extend Partition oluşturduk. Her oluşturulan Partition a bir harf verdik. İngilizce alfabede bulunan 26 harfden A,B : Disket sürücüleri için C:\ İşletim sistemi için ve

5 geri kalan harfleri istediğimiz şekilde verebiliriz. Extend Partitionun içine elimizde kalan harf sayısı kadar Logical Partition oluşturabiliriz. Şimdi senaryomuzda 3 Primary Partition ( Mavi ) ve 1 Extend Partition ( Yeşil ) partition var. Extend Partitionun üzerinde Logical partition oluşturabiliriz. Logical Partition oluşturmak için ; Extend Partition un üzerine sağ click yaparak New Logical Driver tıklanır. Select Partition Type ekranından oluşturacağımız alanın tipi seçilir, Bu alanda Logical Drive işaretlenerek Next e basılır.

6 Specify Partition Size alanından bölümleyeceğimiz alanın boyutu belirlenerek Next butonu ile işleme devam edilir. Assign Drive Ketter or Path alanından bir harf belirleriz. Biz bu alandan H seçtik ve Next e basarak devam ediyoruz.

7 Format Partition alanından dosya yapısını NTFS seçiyoruz. Ve Next e basarak Logical Partition umuzu oluşturuyoruz. Extend Partition un içerisine boş harf kadar Logicial Partition oluşturabiliriz. Dynamic Disk Dynamic Disk in en büyük özelliği başka disklere yayılabilir. Disk Management üzerinden Diskin Dynamic yapılması ; Disk in üzerine sağ click yaparak Convert to Dynamic Disk e tıklanır.

8 Bu alandan Disk1 i seçeriz ve Ok butonuna basarız.

9 Bir Diski Dynamic Disk yaparken içerisinde ki data da hiçbir şekilde kaybolma yaşamaz. Dynamic bir diski basic disk yapmak istediğimizde tüm partition ları silmemiz gerekir. Dynamic diski veri kaybı olmadan Basic disk yapabilmemiz için içerisinde ki datayı başka bir diske aktardıktan sonra dynamic diskde ki mevcut partitionları silip diskin üzerine sağ click Convert To Basik Disk yaparak convert edebiliriz. Dynamic Disk NTFS i destekler, Fat32 ve FAT i desteklemez. Basic Disk de partition vardır. Dynamic Diskde ise Volume vardır. Volume Çeşitleri 1. Simple 2. Mirrored 3. Spanned 4. Striped 5. RAID-5

10 1. Simple Volume Basic disk de Primary partition iken convert edildiğinde Dynamic disk de simple volume dönüşür. ( Simple Volume mirror volüme yapılabilir. ) Basic Disk Primary Partition Dynamic disk Simple Volume 2.Spanned Volume ( Yayılan Diskler ) En az iki dynamic disk olması gerekir. Spanned Volume de en fazla 32 diski birbirine bağlayabiliriz. Spanned Volume ile birleştirilmiş disklerden biri bozulursa sadece o diskin içerisinde ki data lar gider. Select Disks ekranından birbirine bağlamak istediğimiz diskleri Available alanında üzerine tıklayarak Add butonu ile Selected kısmına taşırız ve Next butonuna basarak işlemi tamamlarız.

11 Resimde; Disk MB lık bir alan ile Disk Mb lık alanı Spanned Volume yapılmıştır. Yani O:\ dizinine data yazarken Disk 2 de ki alan bittiğinde Disk 3 de ki alana yazmaya başlar. İki disk den bir tanesi bozulursa eğer sadece o disk de ki data lar kaybolmuş olur. 3. Striped Volume En az iki, en fazla 32 disk ile yapılır. En iyi performansa sahiptir ve datayı yazarken parçalayarak yazar. Datayı aynı anda okur ve aynı anda yazar. Yani Disk 1 de boş alanın bitmesini beklemez ve datayı parçalayarak aynı anda yazar.3 diske de aynı anda yazdığı için hızlıdır. Okurken de aynı anda okuduğu için mükemmel bir hız seviyesine ulaşır. Riskli olmasına karşın çok kullanılan bir yöntemdir. Disklerden birisi bozulursa TÜM DATALAR gider. Data yı parçalayarak yazdığı için 3 diskten 2 tanesinin çalışır durumda olmasının bir faydası olmaz. Bu 3 disk in büyüklüğünün aynı olması zorunlu değildir. Fakat Striped Volume oluştururken, oluşturulacak olan alanlar aynı olmak zorundadır. Striped Volume oluşturulurken Alanı yazdığınızda tüm diskler otomatik olarak aynı boyut da olur. Select Disks ekranında ki available alanında bulunan diskler Add butonu ile seçilir ve Select the amount of space in MB alanından boyut belirlenerek Next butonuna basılır.

12 Assign Drive Letter or Path ekranında oluşturacağımız Striped Volume bir harf/path atanır. Format Volume ekranından dosya yapıtı NTFS seçilerek Next butonu ile Striped volume oluşturma işlemi tamamlanmış olur. Şekilde görüldüğü gibi 3 farklı disk i birbirine bağladık. Her diskten 50 MB lık kısmı birbirine bağlamış olduk.

13 Disk 1, Disk2, Disk3 den herhangi birisi bozulursa hiçbir data ya ulaşılamaz. Client tarafında(xp,vista,w7) 3 Volume destekler. 1. Simple Volume, 2.Spanned Volume, 3. Striped Volume, Serverlarda olan Volume lar (Dynamic Disk) 4. Mirror Volume 2 disk gereklidir. İki disk de Dynamic olmalı. Bir diske yazılan dataların aynısını diğer diske de yazar. Bir data silindiğinde iki diskten de siler. İki diski de aynı boyutta oluşturur. Bir disk bozulursa diğer diskle aynı data lar olduğundan dolayı datalar kullanılabilir. Bu işlem Backup almak için kullanılmaz. Select Disk alanından 2 diski seçer ve boyutunu belirledikten sonra Next butonuna basarız.

14 Mirror Volume oluşturulmuştur. Yol olarak J:\ harfini atadık ve boyut olarak 500 MB belirledik. Mirror disklerden birisi bozulursa ne yapılır. Bozuk olan disk sökülerek yeni disk takılır. Pc yeni takılan diski basic disk olarak görür, Dynamic diske dönüştürülür. Daha sonra Simple Volume dönüşen mirror diske sağ click yaparak Add Mirror diyip yeni takılan disk seçilir. Mevcut datayı olduğu gibi yeni takılan diske yazar. 5.RAID 5 En az 3 en fazla 32 disk olmalıdır. RAID 5 volume olarak ayarlanacak olan alanların hepsi aynı boyut olmalıdır. Diskler farklı boyutlarda olabilir fakat RAID 5 ayarlamak istediğimiz alan boyutu aynı olur. 3 diski seçip boyut belirttiğinizde otomatik olarak 3 ünü de ayarlar. Değiştirmeye izin vermez. Select Disks alanından diskler seçilir. Disklerin boyutu belirlenir ve Path için bir harf atanarak RAID 5 yapısı oluşturulmuş olur.

15 Şekilde görüldüğü gibi RAID 5 yapısı oluşturulmuştur. 3 diski RAID 5 Volume olarak birbirine bağladık ve her disk için 50 MB ayırdık. RAID 5 diski 100 MB yani 2 disk olarak gördü, bunun sebebi ise bir diski RAID 5 in özelliği olan Parity yani özetleme için kullanacak olmasıdır. 32 Disk de bağlı olsa RAID 5 de her zaman bir disk Parity e gider. Parity; yazılan data nın özetidir. RAID 5 de data yazılırken ; RAID 5 disklerden birisi bozulursa; Yeni bir disk takılır, Basic disk Dynamic disk e çevirilir. Repair Volume mevcut 2 disk bir araya gelerek yeni taktığımız diske repair volüme ile kaybolan datayı yazmış olur.

16 Hızı diğerlerine göre çok iyidir fakat Striped Volume göre düşüktür. Düşük olmasının sebebi disklere yazdıktan sonra parity/özetini oluşturuyor olmasıdır. Örneğin,Basic disk de Fat32 bir partition oluşturulduğunda ve bu disk Dynamic diske çevirildiğinde hiçbir bozulma veya engelleme olmadan fat32 olarak çalışmaya devam eder. Fakat C:\ ve Fat dosya biçimleri genişletilemez. Fat32 yapısındaki diski içindeki datayı bozmadan cmd komutu ile NTFS yapılabilir. ( FAT 32 diskin path G: olduğunu varsayalım cmd > convert G: /fs:ntfs ) - Simple Volume disk alanına aynı disk alanı içerisinden alan eklemesi yapılırsa Volume bozulmaz ve Simple volüme olarak devam eder.

17 Fakat Simple Volume bir alana farklı bir disk den alan eklersek Simple volume uzantısı bozulur ve Spanned volume dönüşür. Yani Disk 1 de bulunan Simple Volume Disk 3 den Extend Mirror (alan büyütme ) yaparsak Simple volume otomatik olarak Spanned Volume dönüşür. Disk üzerinde oluşturduğumuz Partition lara verilecek bir harf/path kalmadığında boş kalan Harfsiz Volume ler nasıl işimize yarar? Mount Örneğin; C:\SQL dizinde SQL isimli bir klasörümüz var ve yüklü data lar sürekli buraya yazılıyor. C:\ içerisinde sistem dosyaları olduğundan dolayı performansı etkilememesi adına başka bir alana kaydetmesi sistemi daha hızlandıracağını düşünürüz. Fakat bazı yazılımlar yapıları gereği C:\ yeni sistem volume/partition üzerinde olması gerekir. Bu gibi durumlarda mount işlemi ile yazılımın C:\ dizininde gözükmesini fakat C:\ dışında bizim belirlediğimiz bir alanda kayıt altında olmasını sağlayabiliriz. Bu işlem Basic Diskte de Dynamic Diskte de yapılabilir. İlk olarak Mount yapacağımız C:\SQL klasörünün içindeki tüm dosyaları başka biryere taşımamız gereklidir. Mount işlemi yapılırken, mount yapılacak klasörün boş olması gerekir. Öncelikle partition veya volume oluştururuz. Partititon veya volume verecek bir harf kalmadığı için isimsiz olarak oluşturururz. Do not assign a drive letter or drive path işaretlenir.

18 Oluşturduğumuz isimsiz partition üzerine sağ click yaparak Change Drive Letter and Paths tıklanır. Bu alandan işlem sırasına göre Add > Mount in the following empty NTFS folder Browse > C:\SQL klasörü seçilir > OK butonuna basılır. Aynı işlem Dynamic disk te de yapılabilir ve ekstra olarak disk alanı büyütülebilir. -Basic diskler, disk bilgilerini registery de tutar. -Dynamic diskler, disk bilgilerini kendi üzerinde tutar. -Basic Diski, Dynamic diske çevirebilmek için en az 1 MB boş alan olması gerekir. Server açıkken disklerin çıkartılıp takılma özelliğine Hot SWAP denir.

19 Disk Taşıma Dynamik Disk : Windows 2000 den sonraki tüm işletim sistemleri görür. Dynamic bir diski başka bir pc ye taktığımızda Foreign yazar. Başka bir PC ye ait olduğunu söyler. Diske Sağ Click + Import Foreign Disk yaparak artık o PC ye takılı olduğunu sağlarız. RAID5 lerde ise tüm diskler taşınır ve daha sonra Import Foreign Disk yaparız. Disk Defragmenter Disk performansını arttırmak için yapılması gerekir. Disk içerisinde 64k lık veya isteğe göre odalar oluşturulduğunda data yazılırken o odaları doldurarak yazar. Zamanla mevcut data silinerek yeni datalar yazılır fakat yeni yazılan datalar yan yana odalara değil de boşluk kalan odalara yazıldığı için diskte bir yavaşlık söz konusu olabilir. Bu yavaşlığı en aza indirebilmek için Disk Defragmenter yapılması gerekir. Disk Defragmenter yapmak için, My Computer üzerine sağ click > Manage > Disk Defragmenter > disk seçilerek Analyze basılır > açılan ekranda Defragment tıklayarak birleştirme işlemi başlatılmış olur.

RAID nedir? Ne işe yarar? Çalışma mantığı nedir? Nasıl çalışır? Bu makalede bunların cevaplarını bulmaya çalışacağız..

RAID nedir? Ne işe yarar? Çalışma mantığı nedir? Nasıl çalışır? Bu makalede bunların cevaplarını bulmaya çalışacağız.. RAID Nedir Nasıl Yapılır 1. Bölüm: RAID Nedir, Ne İşe Yarar R A I D 1.BÖLÜM RAID NEDİR NE İŞE YARAR RAID nedir? Ne işe yarar? Çalışma mantığı nedir? Nasıl çalışır? Bu makalede bunların cevaplarını bulmaya

Detaylı

RAID NEDİR? NE İŞE YARAR? Yazan Mustafa İrdem. Düzenleme Erhan Çalışkan. Şubat 2007, Çizgi Söğüt Gölgesi

RAID NEDİR? NE İŞE YARAR? Yazan Mustafa İrdem. Düzenleme Erhan Çalışkan. Şubat 2007, Çizgi Söğüt Gölgesi RAID NEDİR? NE İŞE YARAR? Yazan Mustafa İrdem Düzenleme Erhan Çalışkan Şubat 2007, Çizgi Söğüt Gölgesi İçindekiler 1.BÖLÜM... 3 RAID NEDİR? NE İŞE YARAR?... 3 Şimdi Hardware Raid ile Software Raid ı karşılaştıralım....

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİ YÖNETİMİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Virtual Hard Disk e Giriş

Virtual Hard Disk e Giriş Virtual Hard Disk hakkında Detaylı Bilgiler Bulabileceğiniz PDF bir Dokümandır. Virtual Hard Disk e Giriş Mehmet PARLAKYİĞİT Virtual Hard Disk e Giriş Virtual Hard Disk e Giriş Dokümanı Hakkında Bu Doküman

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU 481BB0042 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Yayın Tarihi : Ağustos 2009 Doküman Sürümü : 1.0 Yazar : Serhat AKINCI serhatakinci@gmail.com Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulumu Sayfa

Detaylı

Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com. Gölhisar Meslek Yüksekokulu

Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com. Gölhisar Meslek Yüksekokulu Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com Gölhisar Meslek Yüksekokulu Windows Sunucu İşletim Sistemi Tarihi 1993: Windows NT Advanced Server 3.1 1994: Windows NT Server 3.5 1995: Windows NT Server 3.51

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

Demo Versiyon Kurulumu

Demo Versiyon Kurulumu Demo Versiyon Kurulumu Elinizdeki CD Kurulum dokümanında sırasıyla; Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Microsoft SQL Server 2005 Standard Edition Ürün Demo Kurulumlarına ait işlem adımları yer almaktadır.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİ TABANI HAZIRLAMA 481BB0123 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi

Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri SQL Server 2012 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek (RAM)

Detaylı

Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010

Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010 Programın Kullanımı Program ilk çalıştırıldığında bilgisayarın C sürücüsünde aşağıdaki klasörleri oluşturur. NonStop2010: Çalışılan okullara ait verileri ve öğrenci resimlerini saklar NonStop2010 Resimleri:

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Şekil 1 deki bir firmanın çalışan bilgilerini tutan örnek tabloda, sütun ve satırların ne işi yaradığını daha rahat takip edebilirsiniz.

Şekil 1 deki bir firmanın çalışan bilgilerini tutan örnek tabloda, sütun ve satırların ne işi yaradığını daha rahat takip edebilirsiniz. 1. Sütun (Alan) 2. Sütun (Alan) 3. Sütun (Alan) 4. Sütun (Alan) 5. Sütun (Alan) Veritabanlarının Temel Bileşenleri Tablo (Table) Veritabanın en önemli bileşenidir. Veri tabanının diğer bileşenlerinin bir

Detaylı

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI FATİH TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ C# ve ASP.NET DERS NOTLARI DERS ÖĞRETMENLERİ SEMA AYDOĞDU MUSTAFA ALTINOK HAKKI AYDIN (4062339/lnvxdb) KONYA 2010 1 C# İLE ASP.NET ASP.NET NEDİR? Asp.net Microsoft

Detaylı

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

Ön Söz. PfSense Nedir? İlk Bakış. Kurulum İçin Neler Gerekiyor? Donanım

Ön Söz. PfSense Nedir? İlk Bakış. Kurulum İçin Neler Gerekiyor? Donanım Ön Söz Bu belge temel olarak pfsense güvenlik duvarı kurulumunu ele almaktadır. Belge mümkün olduğu kadar kısa ve basit tutulmuş ve en temel şekli ile PfSense kurulumu yaparak incelemeniz, denemeniz için

Detaylı

epolicy Orchestrator 4.6

epolicy Orchestrator 4.6 epolicy Orchestrator 4.6 Genel Kullanım Özellikleri Hazırlayan: Murat KAYA Sistem Mühendisi Komtera Bilişim Teknolojileri Bu doküman epolicy Orchestrator 4.6 için hazırlanmış genel kullanıma yönelik bilgilendirmeler

Detaylı

Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi

Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek

Detaylı

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2.

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 İLE GELEN YENİLİKLER... 4 1.3.

Detaylı

Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya

Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. 2 ESPOR DIJITAL

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

08221 Veri Tabanı II. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 GÜZ Yarıyılı. 02 03 Eki. 2013 Çarş. Perş. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU

08221 Veri Tabanı II. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 GÜZ Yarıyılı. 02 03 Eki. 2013 Çarş. Perş. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU 08221 Veri Tabanı II Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 GÜZ Yarıyılı 02 03 Eki. 2013 Çarş. Perş. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU SQL SERVER 2008 MANAGEMENT STUDİO SQL Server 2008 veritabanlarının grafiksel

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ 6 481BB0070 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı