Çamasır Makinesi PWE 7108 S (EU) Kurulum, Ambalajın çıkarılması ve seviye ayarlama. Elektrik ve su bağlantıları. Đlk yıkama Teknik Özellikler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Çamasır Makinesi PWE 7108 S (EU) Kurulum, Ambalajın çıkarılması ve seviye ayarlama. Elektrik ve su bağlantıları. Đlk yıkama Teknik Özellikler"

Transkript

1 Çamasır Makinesi IT Kurulum, Ambalajın çıkarılması ve seviye ayarlama Elektrik ve su bağlantıları Đlk yıkama Teknik Özellikler PWE 7108 S (EU) Çamaşır makinesinin tanımı, Kontrol paneli Ekran TR FZ FZ FZ FZ FZ FZ FZ FZ 102 P.1/HA 102 P.1 IX/HA 1022 P.1/HA 1022 P.1 IX/HA 1022 P.1 F/HA 1022 P.1 IX F/HA 102 P.1 F/HA 102 P.1 IX F/HA Bir yıkama programı nasıl seçilir? Yıkama Programları ve Seçenekler Program tablosu ve yıkama programları Yıkama seçenekleri Deterjan ve Çamaşır Deterjan haznesi Çamaşırların hazırlanması Özel yıkama programları Önlem ve Öneriler Genel güvenlik uyarıları Atıkların tavsiye edilmesi Makine kapağının manuel olarak açılması Bakım ve Temizlik Elektrik şebekesinin ve su tesisatının devre dışı bırakılması Çamaşır makinesinin temizlenmesi Deterjan haznesinin temizlenmesi Pompanın temizlenmesi Su besleme hortumunun temizlenmesi Arıza ve Onarım Teknik Servis

2 Kurulum - Bu kitapçığı gerektiği her an danışabilmeniz için saklayınız. Satış, devir ya da taşınma durumunda, çalışma sistemi ve bununla ilgili uyarılar konusunda yeni sahibinin bilgilenmesi için bu kitapçığın cihazla birlikte kalmasına özen gösteriniz. - Talimatları dikkatlice okuyunuz: montaj, kullanım ve güvenliğe ilişkin önemli bilgiler içermektedir. Ambalajın çıkarılması ve seviye ayarlama 1. Cihazın ambalajını çıkarın. 2. Cihazda nakliyat sırasında hasar meydana gelip gelmediğini kontrol edin. Hasarlı ise, cihazı bağlamadan hemen Teknik Servise başvurunuz. 3. Cihazın arkasında bulunan taşıma için monte edilmiş tutma yerini, 4 vidasını sökerek çıkarın. 4. Makineyle birlikte verilen plastik tıkaçlarla delikleri kapatın. 5. Sökmüş olduğunuz malzemeleri saklayın. Taşınma halinde gerekli olacaktır.! Ambalajlar çocuklar için oyuncak olarak kullanılmamalıdır. Seviye ayarlama 1. Makineyi, arka tarafı ya da yanları duvara veya yanında ki herhangi bir mobilyaya dayanmayacak şekilde, düzgün ve sağlam bir zemine yerleştiriniz. 2. Zemin tam olarak düzgün değilse, ayarlanabilir ayakları gevşeterek ya da sıkarak cihazın zemine tamamen oturmasını sağlayınız. En fazla 2 derece eğilebilir (bakınız şekil).

3 Cihazın seviyesinin dikkatlice ayarlanması makinenin titremesini, ses çıkarmasını ve yerinden oynamasını engeller. Zeminde halıfleks ya da kilim olması halinde, ayakları makinenin altında havalandırma sağlanacak şekilde ayarlayınız. Elektrik ve su bağlantıları Su besleme hortumunun bağlantısı 1. Ambalaj torbasındaki contayı besleme hortumunun ucuna geçirerek 3/4 lük dişli bir soğuk su musluğuna monte ediniz (bakınız şekil). Bağlantıyı gerçekleştirmeden önce musluktan berrak su gelene kadar su akıtınız. 2. Su besleme hortumunu, makinenin arka sağ üst köşesinde bulunan su girişine vidalayınız. 3. Hortum kıvrılmamalı, bükülmemeli veya sıkışmamalıdır.! Suyun basıncı Teknik Özellikler kısmında belirtilen sınır kapsamında olmalıdır (aşağıya bakınız).! Su besleme hortumunun uzunluğu montaj için kısa kalırsa, yetkili bir mağazaya ya da teknisyene başvurmanız gerekir.! Eski ve kullanılmış boruları kullanmayınız, cihazla verilen buruları kullanınız. Tahliye hortumunun bağlanması Tahliye hortumunu, katlanmamasına dikkat ederek zeminden 65 ila 100 cm arasındaki bir yükseklikten duvar tahliyesine bağlayınız,

4 ya da tahliye hortumunu ambalaj torbasındaki hortum dirseğiyle, düşmeyecek şekilde sabitleyerek lavabo ya da küvete asınız (bakınız şekil). Tahliye hortumunun serbest ucunun suya girmemesi gerekir.! Tahliye hortumunun ek yapılarak uzatılmaması tavsiye edilir; başka seçenek yoksa, uzatma hortumunun çapının da aynı olması ve 150 cm.den uzun olmaması gerekir. Elektrik bağlantısı Cihazın fişini bir elektrik prizine takmadan önce aşağıdaki noktaları kontrol edin: priz topraklı tesisata sahip ve yürürlükteki normlara uygun olmalıdır; elektrik prizi, Teknik Özellikler tablosunda belirtilen maksimum yükü taşıyabilmedir (aşağıya bakınız); besleme gerilimi, Teknik Özellikler tablosunda belirtilen değer sınırı kapsamında olmalıdır (aşağıya bakınız); priz ve fiş birbiriyle uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde cihazın fişinin değiştirilmesi gerekir.! Cihaz, üzeri kapalı bile olsa açık alanlara monte edilmez, zira yağmur ve fırtınaya maruz kalması son derece tehlikelidir.! Cihaz monte edildikten sonra priz kolayca erişilebilir durumda olmalıdır.! Uzatma kablosu ya da çoklu priz kullanmayınız.! Kablo kıvrılmamalı ve sıkıştırılmamalıdır.! Besleme kablosu sadece yetkili personel tarafından değiştirilmelidir. Dikkat! Bu talimatlara uyulmaması halinde oluşabilecek herhangi bir hasardan yetkili firma sorumluluk kabul etmez. Đlk yıkama Cihazı kullanmaya başlamadan önce, 2 numaralı programını seçerek, içine çamaşır koymadan deterjanla boş bir yıkama gerçekleştiriniz.

5

6 Çamaşır Makinesinin Tanımı Deterjan çekmecesi: Buraya çamaşır yıkamak için kullanılan ürünler koyulur (Deterjan ve Çamaşır bölümüne bakınız). AÇMA/KAPAMA düğmesi: Bu düğmeye kısaca basarak makineyi açıp kapatabilirsiniz. BAŞLAT/DURDUR uyarı lambasının yavaşça mavi renkte yanıp sönmesi makinenin çalıştığını gösterir. Bir yıkama programı esnasında çamaşır makinesini kapatmak için bu düğmeye yaklaşık 3 saniye süresince basmanız gerekir; yanlışlıkla ya da kısa süreyle düğmeye temas edilmesi makineyi kapatmaz. Bir yıkama programı sürerken makinenin kapatılması seçilen programın iptal olmasına neden olur. PROGRAM SEÇME düğmesi: Bu düğmeyle istenilen programı seçebilirsiniz (Program Tablosuna bakınız). SEÇENEK düğmeleri ve uyarı lambaları: Bu düğmeye basarak istenilen seçenekler belirlenir. Đlgili uyarı lambasının yanması bu seçeneğin etkin olduğunu gösterir. SIKMA düğmesi: Sıkma hızını azaltmak ya da devre dışı bırakmak için bu düğmeye basınız. Seçilen değer ekran görünecektir. SICAKLIK AYARLAMA düğmesi: Sıcaklık derecesini azaltmak için bu düğmeyi kullanınız: ilgili değer ekranda görünecektir. GECĐKMELĐ ÇALIŞTIRMA düğmesi: Belirlediğiniz yıkama programının istediğiniz zamanda başlatmak için bu düğmeyi kullanınız. Başlama için kalan süre ekranda görünecektir.

7 BAŞLAT/DURDUR düğmesi ve uyarı lambası: Mavi uyarı lambası yavaşça yanıp söndüğü zaman bu düğmeye basarak yıkamayı başlatabilirsiniz. Yıkama devreye girdiğinde bu lamba sürekli olarak yanmaya başlayacaktır. Yıkamayı duraksatmak için yine aynı tuşa basmanız yeterlidir; bu durumda uyarı lambası turuncu renkte yanıp sönecektir. simgesi ekranda belirmiyorsa makinenin kapağı açılabilir. Yıkamayı kaldığı yerden devam ettirmek için aynı düğmeye basınız. MAKĐNE KAPAĞI KĐLĐTLĐ uyarı lambası: sembolünün belirmesi kapağın kilitli olduğunu gösterir. Herhangi bir arızaya neden olmamak için bu uyarı lambası sönmeden makinenin kapağı açmaya çalışmayınız. Makine çalışırken kapağı açmak istiyorsanız, BAŞLAT/DURDUR düğmesine basınız; MAKĐNE KAPAĞI KĐLĐTLĐ takdirde kapağı açabilirsiniz. BEKLEME MODU sembolü söndüğü Makine, çalışmadığı durumlarda, enerji tasarrufu sağlamak için kendini otomatik olarak kapatır. BAŞLAT/DURDUR düğmesine basarak makineyi tekrar çalıştırabilirsiniz. EKRAN Ekranı, makineyi programlamak ve yıkamayla ilgili bilgiler edinmek için kullanabilirsiniz. A bölümünde, mevcut yıkama programının hangi evrede olduğu ve programla ilgili bütün bilgileri, ayrıca GECĐKMELĐ ÇALIŞTIRMA fonksiyonu programlanmışsa yıkamanın başlaması için ne kadar süre kaldığı görünür.

8 Belirlenen program için gerekli maksimum sıkma hızı ve sıcaklık derecesi ilgili tuşlara basılması halinde burada görülebilir. Makine, seçilen yıkama programına göre kendini programlarken kum saati yanıp söner. En geç 10 dakika sonra kum saati sabit olarak yanacak ve kalan süre tam olarak görünecektir. Kalan süre geriye saymaya başladıktan 1 dakika sonra kum saati tamamen söner. Yıkama programının her bir evresi B bölümünde görünür: Yıkama Durulama Sıkma Boşaltma Sıcaklık, sıkma ve gecikmeli çalıştırma ile ilgili (soldan sırayla) C bölümünde belirir. Sıcaklık barları Sıkma barları gösterir. seçilen yıkama programı için kullanılacak maksimum ısıyı gösterir. seçilen yıkama programı için kullanılacak maksimum sıkma hızını Gecikme sembolünün gösterir. yanık olması bir Geciktirmeli Çalıştırma programlanmış olduğunu Bir yıkama programı nasıl seçilir 1. Makinenin çalıştırılması: düğmesine basınız, ekranda HOŞGELDĐNĐZ yazacaktır; BAŞLAT/DURDUR uyarı lambası mavi renkte yanıp sönecektir. 2. Çamaşırın doldurulması: Makinenin kapağını açınız. Program tablosunda belirtilen maksimum çamaşır miktarını aşmamaya dikkat ederek çamaşırı koyunuz.

9 3. Deterjanın konulması: Deterjan çekmecesini açınız. Deterjan ve Çamaşır bölümünde belirtildiği gibi deterjan ürünlerini gereken haznelere koyunuz. 4. Makine kapağını kapatılması. 5. Yıkama programının seçilmesi: PROGRAM SEÇME düğmesine basarak istenilen programı belirleyiniz; Yıkama programının adı ve bu programa tekabül eden sonradan değiştirebileceğiniz sıkma hızı ve sıcaklık derecesi değerleri ekranda belirecektir. Ayrıca yıkama süresi de ekran belirir. 6. Yıkama programının özelleştirilmesi: Kontrol panelindeki ilgili düğmeleri kullanınız; Sıcaklık derecesini ve / ya da Sıkma hızını değiştirmek için: Seçilen yıkama programına göre çamaşır makinesi otomatik olarak maksimum sıkma hızını ve sıcaklık derecesini belirler. düğmesine basarak sıcaklık derecesini soğuk suyla yıkamaya kadar kademeli olarak düşürebilirsiniz. Aynı şekilde düğmesine basarak sıkma özelliğini iptal edene kadar sıkma hızını kademeli olarak düşürebilirsiniz. Değerler en düşük düzeydeyken ilgili tuşlara bir defa bastığınızda, makine tarafından öngörülen maksimum değerler tekrar belirir. Gecikmeli Çalıştırma programlanması: Gecikmeli bir yıkama programı için, ilgili tuşa, istenilen gecikme zamanına ulaşana kadar basınız. Bu fonksiyon devredeyken sembolü ekranda belirir. Gecikmeli bir yıkamayı iptal etmek için, ilgili tuşa, ekranda sayaç sıfırlanana kadar basılı tutunuz. programların özelliklerinin değiştirilmesi: Fonksiyonu etkinleştirmek için düğmeye basınız; ilgili uyarı lambası yanacaktır. Aynı düğmeye basmanız halinde fonksiyon devre dışı kalacaktır.! Eğer seçtiğiniz fonksiyon yıkama programıyla uyumlu değilse, ilgili uyarı lambası yanıp sönecektir ve fonksiyon çalışmayacaktır.! Eğer seçtiğiniz fonksiyon bir önce belirlediğiniz fonksiyonla uyumlu değilse, ilk fonksiyonun uyarı lambası yanıp sönecektir ve belirlediğiniz ikinci fonksiyonun uyarı lambası yanacak ve etkin durumda olacaktır. Not: SMART özelliği ile uyumlu olmayan yıkama seçenekleri aktif hale getirilemez.

10 ! Bu fonksiyonlar makineye konulacak çamaşır miktarının ve / ya da yıkama süresinin değişmesine yol açabilir. 7. Programın çalıştırılması: BAŞLAT/DURDUR düğmesine basınız. Đlgili uyarı lambası yeşil renkte yanacaktır ve makine kapağı kilitlenecektir (makine kapağı kilitli sembolü belirir). Yıkama esnasında, yıkamanın hangi evrede olduğu ekranda görünür. Makine çalışırken yıkama programında değişiklik yapmak için BAŞLAT/DURDUR düğmesine basarak makineyi duraksatınız (BAŞLAT/DURDUR uyarı lambası turuncu renkte yanıp söner); istenilen programı seçiniz ve tekrar BAŞLAT/DURDUR düğmesine bastığınızda makine çalışmaya devam edecektir. Makine çalışırken kapağı açmak isterseniz BAŞLAT/DURDUR düğmesine basarak makineyi duraksatınız; makine kapağı kilitli sembolü söndüğünde kapağı açabilirsiniz. Tekrar BAŞLAT/DURDUR düğmesine bastığınızda program kaldığı yerden devam edecektir. 8. Program sonu: Ekranda Program Sonu yazması programın bittiğini gösterir; makine kapağı kilitli sembolü söndüğünde kapağı açabilir, çamaşırları boşaltabilir ve makineyi kapatabilirsiniz.! düğmesine belli bir süre basılı tutulması belirlenen yıkama programının iptal edilmesini ve makinenin kapanmasını sağlar. Yük dengeleme sistemi Titreşimin engellenmesi ve yükün düzenli dağılması için her sıkma işleminden önce iç sepet normal yıkama hızından biraz daha hızlı döner. Farklı boyutlardaki çamaşırları makineye doldurduktan sonra yük dengeli hale gelmediyse makine daha yavaş bir sıkma devrini uygular. Yük çok dengesiz ise çamaşır makinesi sıkma devrini gerçekleştirmeden çamaşırları yayma işlemi yapar. Küçük ve büyük boy çamaşırlarınızı bir arada yıkayacak iseniz yükün dengeli olması için çamaşırları kendi aralarında karıştırınız.

11 Yıkama Programları ve Seçenekler Program tablosu Deney yapan olan bütün laboratuarlar ve enstitüler için: 1) EN normuna göre test programı: 2. yıkama programını 60ºC derecede çalıştırın. 2) Pamuklular için uzun yıkama programı: 2. yıkama programını 40ºC derecede çalıştırın. 3) Pamuklular için kısa yıkama programı: 4. yıkama programını 40ºC derecede çalıştırın. Yıkama seçenekleri seçeneği, yıkanan çamaşır yüküne göre kullanılacak su miktarını ve harcanacak enerji seviyesini ayarlar. düğmesine basarak istenilen yıkama türünü belirleyin: Intensive (Etkili): Çok kirli çamaşırlar için etkili yıkama. 4 You (Senin için): Normal kirli çamaşırlar için standart yıkama. Fast (Hızlı): Az kirli çamaşırlar için hızlı yıkama. Süper Durulama Bu seçenekle durulamanın etkinliği artar ve bu sayede çamaşır üzerinde hiçbir deterjan lekesi kalmaz. Hassas deriler için çok kullanışlıdır.

12 Kolay Ütü Bu fonksiyon seçildiğinde kırışıkları önleyecek şekilde yıkama ve sıkma devrinin özellikleri değiştirilecektir. Yıkama sona erdiğinde çamaşır makinesi iç sepetini yavaşça döndürür; KOLAY ÜTÜ uyarı lambası mavi renkte ve BAŞLAT/DURDUR uyarı lambası turuncu renkte yanıp söner. Programı sonlandırmak için BAŞLAT/DURDUR ya da KOLAY ÜTÜ düğmesine basmak yeterlidir. 11 ve 13 numaralı yıkama programları için, yıkama sona erdiğinde, çamaşırlar makinenin içindeki durulama suyunda bekler durumda olacaktır; KOLAY ÜTÜ ve BAŞLAT/DURDUR uyarı lambaları yanıp söner. Suyu boşaltıp çamaşırları çıkarmak için BAŞLAT/DURDUR ya da KOLAY ÜTÜ düğmelerinden birine basmanız yeterlidir.! Bu fonksiyon 9, 10 numaraları programlar ve programlar için uygun değildir. Leke Sökücü Bu fonksiyon en zor lekeleri çıkarmak için kullanılır. Makineyle birlikte verilen 4 numaralı çıkarılabilir hazneyi 1 numaralı haznenin içine yerleştirin. Çamaşır suyu eklerken, orta haznede belirtilen sınırı aşmamanız gerekir (bakınız şekil). Sadece beyazlatmak için yıkama yapacaksanız 4 numaralı çıkarılabilir hazneye çamaşır suyu ekleyin ve Durulama programını seçerek Leke sökücü fonksiyonunu devreye sokun. Normal bir yıkama programında çamaşırları beyazlatmak için istenilen yıkama programı belirleyin, deterjanları koyun ve Leke sökücü fonksiyonunu devreye sokun. Çıkarılabilir 4 numaralı hazneyi kullanırken ön-yıkama yapılmaz.! Bu fonksiyon 1, 7, 9, 10, 11, 12, 13 numaralı programlar ve programlar için uygun değildir. Deterjan ve Çamaşır Deterjan haznesi Etkili bir yıkama sonucu için doğru miktarda deterjan kullanılması gerekir. Fazla deterjan kullanımı çamaşırlara zarar verir ve çevreyi kirletir.! Makinede, elde yıkama için kullanılan deterjanları kullanmayınız. Aksi halde fazla köpürme olur.

13 Deterjan haznesini açınız ve aşağıdaki talimatlara göre ürünleri doldurunuz. 1. hazne: Ön-yıkama deterjanları (toz) Deterjanı koymadan önce, 4 numaralı çıkarılabilir haznenin yerleşik olmadığından emin olunuz. 2. hazne: Yıkama deterjanları (toz ya da sıvı) Sıvı deterjanı çalıştırmadan hemen önce koyunuz. 3. hazne: Ek ürünler (yumuşatıcı, vb.) Yumuşatıcı süzgeci aşmamalıdır. 4. hazne: Çıkarılabilir hazne: Çamaşır suyu Çamaşırın hazırlanması Çamaşırları şunlara dikkat ederek ayırınız: - kumaş çeşidine / etiketteki sembollere göre - renklere göre: renkliler ve beyazları ayırın. Çamaşırlarınızın ceplerini boşaltın, düğmelerini kontrol edin. Kuru çamaşır yükleri aşağıda belirtilen sınırları aşmamalıdır: Dayanıklı kumaşlar: Maksimum 7 kg. Sentetik kumaşlar: Maksimum 3 kg. Hassas kumaşlar: Maksimum 2 kg. Yünlüler: Maksimum 1,5 kg. Đpekliler: Maksimum 1 kg.

14 Çamaşırların ağırlıkları ne kadardır? 1 çarşaf g. 1 yastık kılıfı g. 1 masa örtüsü g. 1 bornoz g. 1 havlu g. Özel programlar Kot Pantolonlar: Yıkamaya başlamadan önce pantolonların tersini çeviriniz ve sıvı deterjan kullanınız. 7. programı kullanınız. Gömlek, Bluz: Renkli gömlek ve bluzları 8. programla yıkayınız. Karışık-Soğuk 30 : Az kirli çamaşırları çok kısa sürede yıkamak için tasarlanmıştır. Sadece 30 dakika sürerek enerji ve zamandan tasarruf sağlar. Bu 9. programı 30ºC derece ısıda çalıştırarak, 3 kilodan az farklı kumaş türlerini (yünlü ve ipekli hariç) kolaylıkla birlikte yıkayabilirsiniz. Yünlüler: 10. programla elde yıkama sembolü olan ve yünlü çamaşırları yıkayabilirsiniz. En etkili sonuçlara ulaşmak için, özel deterjan kullanmanız ve 2 kilodan fazla çamaşır koymamanız gerekir. Đpekliler: 11. program ipekli çamaşırlar için tasarlanmıştır. Bu gibi hassas çamaşırlar için özel bir deterjan kullanılması önerilir. Perdeler: Perdeleri güzelce katlayarak bir yastık kılıfının ya da file torbanın içinde yerleştiriniz. 11. programı kullanınız. Spor Ayakkabılar (12. program): Bu program spor ayakkabı yıkamak içindir. En etkili sonuçları elde etmek için en fazla 2 çift ayakkabı yıkayınız. Dışgiyim (13. program): Bu program kışlık ceket, vb. çamaşırlar içindir (polyester, naylon, vb ). En etkili sonuçları elde etmek için, yarı dozda sıvı deterjan kullanınız. Kesinlikle yumuşatıcı ya da yumuşatıcı içeren deterjan kullanmayınız. Bu program yorgan yıkamak için uygun değildir.

15 Önlem ve Öneriler! Bu makine uluslar arası güvenlik normlarına göre tasarlanmıştır. Aşağıdaki önerileri dikkatlice okuyarak bu güvenlik normlarını uymuş olursunuz. Genel Güvenlik Uyarıları Cihaz konutlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olup profesyonel kullanım amaçlı değildir. Cihaz sadece çamaşır yıkamak için, yetişkinler tarafından ve bu kitapçıktaki talimatlar çerçevesinde kullanılmalıdır. Cihaza ayaklarınız ve elleriniz çıplakken, ıslakken dokunmayınız. Fişi prizden çekerken kablosundan değil fişin kendisinden tutarak çekiniz. Makine çalışmaya başlamışken deterjan çekmecesini açmayınız. Boşaltma suyuna dokunmayınız; çok sıcak olabilir. Makine kapağını açmak için zorlamayınız, otomatik kilidi hasar görebilir. Herhangi bir arıza durumunda kesinlikle makinenin içini açmayınız. Makine çalışırken çocukları yaklaştırmayınız. Yıkama esnasında makinenin kapağı ısınabilir. Makinenin yerini değiştirmek için en az 2-3 kişi gereklidir. Tek başınıza oynatmayı denemeyin çünkü çok ağırdır. Çamaşırı yerleştirmeden önce makinenin içinin boş olduğunu kontrol ediniz. Atıkların tasfiye edilmesi - Ambalaj malzemelerinin tasfiye edilmesi: yerel yasalara uyunuz, bu şekilde ambalajların geri dönüşümü sağlanır. - Elektrik ve elektronik cihazların atıklarını değerlendirme 2002/96/CE sayılı Avrupa Konseyi yöntemi ile tasfiye edilmemesi öngörülmüştür. Kullanılmayan cihazların, madde geri kazanım ve geri dönüşüm oranını en yüksek seviyeye yükseltmek, çevre ve insan sağlığına olası zararları engellemek için ayrı ayrı toplanması gerekir. Tüm ürünlerin üzerinde; ayrı toplama hükümlerini hatırlamak amacıyla üstünde çarpı işareti olan sepet sembolü verilmiştir. Cihazların tasfiye edilmesi konusunda daha geni bilgi almak için cihaz sahiplerinin mevcut müşteri hizmetine veya satış noktalarına başvurulması gerekir.

16 Makine kapağının manuel olarak açılması Herhangi bir arıza ya da elektrik kesilmesi sonucu makinenin kapağını elle açmak için aşağıdaki talimatlara uyunuz: 1. Fişi prizden çekiniz. 2. Makinenin içindeki su seviyesinin makine kapağından daha alçak olmasını sağlayınız, aksi takdirde şekilde gösterildiği gibi bir kapta toplanacak şekilde boşaltma hortumu vasıtasıyla içindeki suyu gideriniz. 3. Çamaşır makinesinin ön panelini, bir tornavida vasıtasıyla, çıkartınız (bakınız şekil). 4. Şekilde gösterilen dilciğinden tutarak blokajından çıkıncaya kadar dışarıya doğru çekiniz. Ardından aşağıya doğru çekerek makinenin kapağını açabilirsiniz. 5. Ardından paneli, tırnakları yerine yerleştirdiğinizden emin olduktan sonra makineye doğru itiniz

17 Bakım ve Temizlik Elektrik şebekesinin ve su tesisatının devre dışı bırakılması Her yıkamadan sonra su musluğunu kapatınız. Böylece makinenin su tesisatının eskimesi engellenir, su kaçağı tehlikesi ortadan kalkar. Makinenin temizlik ve bakım işleminden önce elektrik fişini çekiniz. Çamaşır makinesinin temizlenmesi Çamaşır makinesinin dış yüzeylerini ve kauçuk bölümlerini yıkamak için ılık suya batırılmış sabunlu bir bez kullanın. Aşındırıcı ve çözücü türü maddeleri kesinlikle kullanmayınız. Deterjan haznesinin temizlenmesi Deterjan çekmecesini yukarıya doğru kaldırıp kendinize doğru çekiniz (bakınız şekil). Sıklıkla bol suyla yıkayınız. Pompanın temizlenmesi Çamaşır makinesinin pompası kendini temizleyen bir özelliğe sahip olup, ayrıca temizlik gerektirmez. Fakat bazen ufak cisimler (bozuk para, kol düğmesi, vb ) pompanın koruyucu bölümünde birikebilir.! Bu koruyucu bölümü temizlemeden önce makinenin çalışmadığını kontrol ederek fişini prizden çekiniz. Koruyucu bölüme erişmek için: 1. Makinin ön tarafındaki koruma panelini ortasından bastırarak aşağıya doğru çekin (bakınız şekil).

18 2. Tıkacı saat yönünün tersine doğru çevirerek çıkarın (bakınız şekil). Delikten dışarıya biraz su akması normaldir. 3. Đçeriyi temizleyin. 4. Tıkacı yerine takın. 5. Koruma panelini iyice yerine oturduğuna emin olarak geri takın. Su besleme hortumunun temizlenmesi Su besleme hortumunu, en az senede bir defa kontrol ediniz. Yarık veya çatlaklar varsa değiştirmelidir: yıkama esnasında oluşan yüksek basınçlar beklenmedik patlamalara yol açabilirler.! Eskimiş ve kullanılmış hortumları kullanmayınız.

19 Arıza ve Onarım Çamaşır makinesi doğru çalışmıyor olabilir. Teknik Servise başvurmadan önce ("Teknik Servis" bölümüne bakınız) aşağıdaki liste yardımıyla kolay çözülebilecek bir problem olup olmadığını kontrol ediniz. Arıza: Çamaşır makinesi çalışmıyor. Olası sebep/çözüm: Fiş prize takılı değil. Elektrik akımı kesik. Yıkama programı başlamıyor Makine kapağı tam kapalı değil. AÇMA/KAPAMA düğmesine basılmamış. BAŞLAT/DURDUR düğmesine basılmamış. Su musluğu kapalı Geciktirmeli Çalıştırma programı ayarlanmış (Bir yıkama programı nasıl seçilir bölümüne bakınız). Çamaşır makinesi su alamıyor (H20 uyarısı ekranda görünüyor). Su besleme hortumu musluğa bağlı değil. Hortum kıvrılmış. Musluk kapalı. Evde su besleme düzeni yok. Yeterli su basıncı yok. BAŞLAT/DURDUR düğmesine basılmamış. Çamaşır makinesi sürekli olarak su alıp boşaltıyor. Boşaltma hortumu yerden 65 ila 100 cm arasında bir yere konulmamış (Kurulum bölümüne bakınız). Boşaltma hortumunun serbest ucu su içinde duruyor (bakınız Kurulum). Duvar çıkışı uygun tertibata sahip değil. Bu kontrollerden sonra sorun hala devam ediyorsa su musluğunu ve makineyi kapatınız ve Yetkili Servisi arayınız. Eğer makine bir apartman dairesinde kullanılıyorsa, apartmanın su tesisatı sürekli olarak su alıp boşaltmaya yönelik kurulmuş olabilir. Bu sorunu gidermek için gerekli alet edevatı temin edebilirsiniz. Çamaşır makinesi su boşaltmıyor ve sıkma yapmıyor. Seçtiğiniz program için boşaltma gerekmiyor: bazı programlar için boşaltım işlemi elle yapılmalıdır (bakınız Programlar ve Fonksiyonlar). KOLAY ÜTÜ fonksiyonu etkin durumda: programı sonlandırmak için BAŞLAT/DURDUR düğmesine basınız (bakınız Programlar ve Fonksiyonlar). Boşaltma borusu kıvrılmış (bakınız Kurulum). Su boşaltım hortumu tıkanmış. Çamaşır makinesi sıkma yaparken çok titriyor. Bulaşık makinesinde kaçaklar var. Çamaşır makinesi gerektiği gibi yerleştirilmemiş (bakınız Kurulum). Çamaşır makinesi düz bir zemine yerleştirilmemiş (bakınız Kurulum). Çamaşır makinesi duvara ve mobilyalara bitişik konumda (bakınız Kurulum). Su besleme hortumu iyi bağlanmamış (bakınız Kurulum). Deterjan haznesi tıkalı (temizlemek için Bakım ve Temizlik bölümüne bakınız). Su boşaltma hortumu iyi yerleştirilmemiş (bakınız Kurulum). Çamaşır makinesi bloke olmuş, ekran yanıp sönüyor ve bir kod veriyor (F-01, F- ) Makineyi kapatınız ve prizini çekiniz, bir dakika bekledikten sonra tekrar çalıştırınız. Eğer sorun devam ediyorsa Yetkili Servise başvurunuz. Fazla köpük görünüyor. Kullanılan deterjan çamaşır makineleri için uygun değil (deterjan kutuları üzerinde çamaşır makinesi için, elde ve makinede yıkamalar için yazıları olmalıdır).

20 Teknik Servis Servis Müşteri Hizmetlerini aramadan önce, - Arızayı kendi başınıza onarıp onaramayacağınıza bakın (Arıza ve Onarım a bakınız), - Arızayı giderip gidermediğinizi kontrol etmek için tekrardan aynı yıkama programını başlatın, - Eğer sorun devam ediyorsa garanti belgesi üzerindeki numarayı arayabilirsiniz.! Kesinlikle yetkisi olmayan teknisyenlerden hizmet almayın. Yetkili Teknik Servisi aradığınızda aşağıdaki bilgileri yanınızda bulundurunuz: Arıza sebebi Cihazın modeli (Mod.) Seri numarası (S/N) Bu bilgiler cihaz ya da ambalajı üzerinde bulunan teknik veriler etiketi üzerinde yazılıdırlar. Cihazin ömrü 10 yildir. (Ürünün fonksiyonunu yerine getirebilmesi için gerekli yedek parça bulundurma süresi). INDESIT COMPANY BEYAZ ESYA PAZARLAMA A.S. Faks: Tel: Karahasan Sok. No:11 Balmumcu Besiktas / ISTANBUL

Kullanma Kılavuzu. İçindekiler WDL 9620 ÇAMAŞIR MAKİNESİ. ! Bu sembol size bu talimatlar kılavuzunu okumayı hatırlatır.

Kullanma Kılavuzu. İçindekiler WDL 9620 ÇAMAŞIR MAKİNESİ. ! Bu sembol size bu talimatlar kılavuzunu okumayı hatırlatır. Kullanma Kılavuzu ÇAMAŞIR MAKİNESİ! Bu sembol size bu talimatlar kılavuzunu okumayı hatırlatır. Türkçe,1 WDL 9620 İçindekiler Montaj, 2-3 Ambalajın çıkartılması ve seviye ayarı getirilmesi Su ve elektrik

Detaylı

LST 328. Kullanım Kılavuzu. Ankastre Bulaşık Makinesi. Đçindekiler Kurulum, Yerleştirme ve seviye ayarlama. Elektrik ve su bağlantıları

LST 328. Kullanım Kılavuzu. Ankastre Bulaşık Makinesi. Đçindekiler Kurulum, Yerleştirme ve seviye ayarlama. Elektrik ve su bağlantıları LST 328 Ankastre Bulaşık Makinesi Kullanım Kılavuzu Đçindekiler Kurulum, Yerleştirme ve seviye ayarlama Elektrik ve su bağlantıları Đlk kullanım uyarıları Teknik veriler Cihazın tanımı, Genel görünüm Kontrol

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 9121 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523049/ 02-08-12.(11:52) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

Kullanma Kılavuzu FWD 1400-6EI

Kullanma Kılavuzu FWD 1400-6EI Kullanma Kılavuzu Kurutmalı Çamaşır Makinesi FWD 1400-6EI 2 İçindekiler Güvenlik Bilgileri 2 Ürün Tanımı 4 Kontrol Paneli 6 İlk Kullanım 8 Kişiselleştirme 8 Günlük Kullanım 8 Kullanım - Kurutma 11 Yararlı

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28)

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) ALM 781 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu 12143 MK Doküman Numarası 2820524280/ 11-10-14.(9:01) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45)

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) ALM 581 A Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49)

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) ALM 601 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu WD 964 YK Kurutmalı Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523416/ 18-03-13.(9:58) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür

Detaylı

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU BMH - L401 W / BMH - L401 X BULAŞIK MAKİNESİ Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen,

Detaylı

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi

Detaylı

Kullanım Kılavuzu WDYN9646PG-17

Kullanım Kılavuzu WDYN9646PG-17 Kullanım Kılavuzu WDYN9646PG-17 KURUTMALI ÇAMAŞIR MAKİNESİ ÖVGÜLERİMİZ Bu Hoover ev aletini alarak, hiç taviz vermeyeceğinizi gösterdiniz: Siz sadece en iyisini istiyorsunuz. Hoover, yıllar süren araştırmalarının

Detaylı

VESTEL KULLANIM KILAVUZU KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ CKA-XXL 9614 TE

VESTEL KULLANIM KILAVUZU KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ CKA-XXL 9614 TE VESTEL KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU CKA-XXL 9614 TE TR TR Değerli Müşterimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerde özenle üretilen, titiz

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Çamaşır Kurutma Makinesi

Çamaşır Kurutma Makinesi Çamaşır Kurutma Makinesi D1 70 K 1 TR Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

SIEMENS. Kullanım ve kurulum kılavuzu. Kurutmalı çamaşır makinesi

SIEMENS. Kullanım ve kurulum kılavuzu. Kurutmalı çamaşır makinesi SIEMENS Kullanım ve kurulum kılavuzu tr Kurutmalı çamaşır makinesi Lütfen kullanım kılavuzunu ve kurulum kılavuzunu ve ayrıca ekteki tüm diğer bilgileri okuyunuz ve ona göre hareket ediniz. Tüm dokümanları

Detaylı

Présentation İÇİNDEKİLERde votre lave-vaisselle

Présentation İÇİNDEKİLERde votre lave-vaisselle Présentation İÇİNDEKİLERde votre lave-vaisselle SAYFA 1 - Bulaşık makinesinin tanımı.................52-53 2 - Makineyi ilk defa kullanmadan önce neler yapılmalı 54-57 Adım 1: Suyun yumuşaklığının ayarlanması-

Detaylı

Instructions for use WASHING MACHINE. Contents WMF 7081

Instructions for use WASHING MACHINE. Contents WMF 7081 Instructions for use WASHING MACHINE Contents English,1 Türkçe,13 Installation, 2-3 Unpacking and levelling Connecting the electricity and water supplies The first wash cycle Technical data Care and maintenance,

Detaylı

SÜTLÜ İÇECEKLERİN HAZIRLANMASI...288

SÜTLÜ İÇECEKLERİN HAZIRLANMASI...288 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...282 Talimatlarda kullanılan semboller...282 Parantez içindeki harfler...282 Sorunlar ve çözümleri...282 GÜVENLİK...282 Güvenlik için temel uyarılar...282 AMACA UYGUN KULLANIM...282

Detaylı

LFF 8M121. Kullanım talimatları. Operating instructions. TR Türkçe. EN English

LFF 8M121. Kullanım talimatları. Operating instructions. TR Türkçe. EN English LFF 8M121 TR Türkçe Kullanım talimatları BULAŞIK MAKİNESİ - İçindekiler Kullanım talimatları, 1 Önlem ve öneriler, 2-3 Ürün bilgi sayfası, 5 Servis, 6 Montaj, 7-8 Cihazın tanımı, 9 Rafine tuz ve parlatıcı,

Detaylı

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA KULLANIM KILAVUZU NATURE PLUS INV 9/12/18/24 A Değerli Müşterimiz, Öncelikle doğa ve teknoloji dostu bir VESTEL ürününü tercih ettiğiniz için sizi kutlarız. Beklentilerinizin üzerinde

Detaylı

OPERATION MANUAL DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER. English. Deutsch. Français. Nederlands. Español. Italiano. Eλληνικά. Portugues

OPERATION MANUAL DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER. English. Deutsch. Français. Nederlands. Español. Italiano. Eλληνικά. Portugues DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER OPERATION MANUAL Eλληνικά Italiano Español English Deutsch Nederlands Français MODELS FTXS35K2V1B FTXS42K2V1B FTXS50K2V1B Portugues Türkçe Pyccкий Özellik Rahatlığınız ve enerji

Detaylı

C A B. Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır:

C A B. Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır: 5088 NF 5088 A+++ Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz.

Detaylı

DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER. Kullanım kılavuzu R32 FTXJ20LV1BW FTXJ25LV1BW FTXJ35LV1BW FTXJ50LV1BW FTXJ20LV1BS FTXJ25LV1BS FTXJ35LV1BS FTXJ50LV1BS

DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER. Kullanım kılavuzu R32 FTXJ20LV1BW FTXJ25LV1BW FTXJ35LV1BW FTXJ50LV1BW FTXJ20LV1BS FTXJ25LV1BS FTXJ35LV1BS FTXJ50LV1BS DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER Kullanım kılavuzu R32 MODELLER FTXJ20LV1BW FTXJ25LV1BW FTXJ35LV1BW FTXJ50LV1BW FTXJ20LV1BS FTXJ25LV1BS FTXJ35LV1BS FTXJ50LV1BS Özellik Konforunuz ve enerjiden tasarruf etmeniz

Detaylı

Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286

Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286 Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZILI MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. UBM 20 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle kalite

Detaylı

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU Değerli Müşterimiz; Airfel ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüzü güvenli monte etmek, uzun

Detaylı

Kullanım Kılavuzu ve Montaj Talimatı Davlumbaz

Kullanım Kılavuzu ve Montaj Talimatı Davlumbaz Kullanım Kılavuzu ve Montaj Talimatı Davlumbaz Cihazı kurmadan ve çalıştırmadan önce Kullanım Kılavuzunu mutlaka okuyunuz. Böylece kendinizi ve cihazınızı gelecek zararlardan korumuş olursunuz. tr-tr M.-Nr.

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B1 8459 SMN B1 8550 SM B1 8553 SMS

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B1 8459 SMN B1 8550 SM B1 8553 SMS Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B1 8459 SMN B1 8550 SM B1 8553 SMS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en

Detaylı