SISTEM KONTROL KLAVYESI SSC-1000 KULLANIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SISTEM KONTROL KLAVYESI SSC-1000 KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 SISTEM KONTROL KLAVYESI SSC-1000 KULLANIM KILAVUZU

2 INDEKS 1. Özel Karakteristikler...Sayfa 6 2. Parçalarin Isimleri ve Fonksiyonlari...ayfa Montaj ve Baglanti...Sayfa Programlama...Sayfa Ariza Durumlari...Sayfa Özellikler...Sayfa 18

3 Eskenar bir üçgen içerisinde asagi bakan ok ile sonlanan yildirim simgesi, bu kitapta cihaz/ürün kasasi içerisinde, kullaniciya elektrik çarpma riski olusturabilecek malzeme bulundugunu ve yeterli büyüklükte yalitimsiz tehlikeli gerilim varligi konusunda uyarmak amaciyla kullanilmistir. Eskenar bir üçgen içerisinde ünlem isareti seklindeki simge, kullaniciya düzenek ile beraber gönderilen basili malzeme içerisinde önemli çalistirma ve bakim (ikmal) talimat ve bilgilerinin var oldugunu anlatmak amaciyla kullanilmistir. UYARI YANGIN YA DA ELEKTRIK ÇARPMASI RISKLERINDEN KORUNMAK IÇIN, BU CIHAZI HIÇBIR ZAMAN YAGMUR YA DA NEME DOGRUDAN MARUZ BIRAKILMAMALIDIR.

4 ÖNEMLI GÜVENLIK TALIMATLARI 1. Talimatlari okuyunuz, Tüm güvenlik ve kullanim talimatlari cihaz çalistirilmadan önce okunmalidir 2. Kullanim kilavuzunuzu muhafaza ediniz, Kullanim kilavuzu ve güvenlik talimatlarini gelecekte de yararlanabilmek için muhafaza ediniz. 3. Temizleme, Temizlemeden önce cihazi bagli oldugu prizden çekiniz. Temizlik için sivi halde bulunan veya püskürtmeli temizlik maddeleri kullanmayiniz. Temizlemek için sadece yumusak nemli bir bez kullaniniz 4. Ekler, Satici ve/veya üretici firmanin izni olmadan cihaza herhangi bir cihaz ve/veya eklenti baglamayiniz. Bu gibi islemler yangin, elektrik çarpmasi veya kisisel yaralanmalara sebep olabilir. 5. Su ve/veya Nem, Cihazi kesinlikle bir su kaynagi yakininda veya islak alanlarda (banyo, yüzme havuzu yani, mutfak, vs.) kullanmayiniz ve su ile temas etmesinden sakininiz. 6. Aksesuarlar, Bu cihazi sabit olmayan bir tasiyiciya, standa veya masaya yerlestirmeyiniz. Yerine uygun konmamasi cihazin düsmesine, çocuk veya yetiskinlerin yaralanmasina ve cihazin ciddi bir sekilde zarar görmesine sebep olabilir. Duvara veya rafa yerlesimlerde üretici/satici firmanin vermis oldugu talimatlara uyunuz ve üretici/satici firmanin önermis oldugu montaj setlerini kullaniniz. 7. Tasima, Bu cihazin seyyar bir araçla tasinmasi durumunda dikkatli tasiyiniz. Ani durmalar, asiri güçlü itme hareketi veya düz olmayan yüzeylerde itilerek tasinmasi cihaz ile tasima aleti arasindaki birlesikligi bozup düsmesine sebep olabilir. 8. Düsük hava akimi, Cihazin bir kabin (raf, dolap vs.) içerisine yerlestirilmesi cihazin güvenli çalismasi için gereken hava akimini yeterince almamasina sebep olacagindan önerilmemektedir. 9. Enerji Kaynaklari, Bu cihaz sadece üzerindeki etikette yer alan enerji kaynagi (gücü) tarafindan beslenmelidir. Eger enerji kaynaginizdan emin degilseniz satici/üretici firma yetkilinizden veya lokal enerji saglayan kurumunuzdan yardim talep ediniz. 10. Cihazin Enerji kablosu üzerine hiç bir sey koymayiniz. Enerji kablosunu insanlarin ayaklarinin takilabilecegi yerlerden uzak tutunuz. 11. Uyarilara Dikkat ediniz, Tüm uyarilar cihazin üzerinde ve kullanim kilavuzu içerisinde yer almaktadir. 12. Servis ve onarim, Kendi kendinize cihazi tamir etmeye kalkismayiniz. Her türlü tamir bakim/onarim islemleri için yetkili servis istasyonuna basvurunuz. 13. Servis hizmetine ihtiyaç duyulmasi durumunda, Cihazi bagli oldugu prizden sökünüz ve asagida verilen talimatlar geregince yetkili servisinizi arayiniz. a. Enerji (güç) kablosu veya fisi zarar gördügünde, b. Eger bir sivi döküldüyse veya cihazin üzerine bir nesne düstü ise, c. Eger cihaz yagmur veya suya maruz kaldiysa,

5 d. Kullanim talimatindaki tüm islemler düzgün ve dogru bir sekilde uygulanmis olmasina ragmen cihaz normal fonksiyonlarini yerine getiremiyorsa. Bu durumda kullanim talimati içerisinde belirtilenler haricinde baska ayarlar yapmaya kalkismayiniz. Yapacaginiz bu tipte ayarlar cihazin daha fazla zarar görmesine sebep olabilir dolayisiyla normal çalisma fonksiyonlarina dönebilmesi için yetkili servis elemanin daha fazla ugrasmasina neden olabilir. e. Eger cihaz düstü ise veya dis kasasi zarar gördüyse, f. Cihaz eger normal performansindan tamamiyle farkli bir sekilde çalisiyorsa ki bu servis hizmeti almaniz gerektigini gösteren bir durumdur. g. Parça degisikligi/çikarilmasi, Parça yenileme ve degistirme gerekliligi dogarsa, servis yetkilisinin üretici firmanin tanimladigi parçayi kullanip kullanmadigindan veya orijinal parçayla ayni karakteristiklerine sahip bir parça ile degistirildiginden emin olunuz. Yetkisiz yedek parçalarin kullanimi elektrik çarpmalarina, yangina, cihazin normal islevini görmemesine veya diger zararlara sebep olabilir.v 14. Güvenlik kontrolü, Bu cihaza uygulanacak olan herhangi bir servis hizmeti veya onarimi neticesinde, yetkili servis elemanina cihazin uygun çalisma kosulunu saglayacak olan güvenlik kontrollerini yapip yapmadigini sorunuz.

6 1. ÖZEL KARAKTERISTIKLER 1) Uzun mesafelerde bile uzaktan kontrol mümkündür 1.2 km. Ye kadar uzun mesafelerden bile RS-485 baglanti ile kontrol mümdür. 2) Tanimli sistemlerin kontrolü mümkündür Samsung Dome Kameralarin (SCC-641P, SCC-643P), Alici ünitelerin (MRX- 1000) ve Matrix Anahtarliyicilarin (MMS-220) kontrol edilebilmesi mümkündür. 3) Birden fazla sayida Samsung Dome Kameralar ile Alici ünitelerin baglanmasi mümkündür 128 adede kadar Samsung Dome Kameralarin ve 32 adede kadar alici ünitelerin baglanilmasi mümkündür. 4) Biden fazla Sistem Kontrol Klavyesinin kontrolü ve kullanilmasi mümkündür Herbiri farkli noktalarda olacak sekilde ve toplamda 8 adede kadar kontrol klavyesinin es zamanli olarak baglanmasi ve kullanilmasi mümkündür. Fakat bu çoklu ünitelerin es zamanli kullanimlari bazen iletisimde çakismalara ve hatali operasyonlara sebep olabilmektedir. 5) Çalistirma kolayligi Sistem kontrol klavyesini aktif olarak durumunu bildirebilmesi için LCD eklenilmistir. Ve ayni zamanda joystick ile kullanim daha da kolay hale gelmistir.

7 2. PARÇALARIN ISIMLERI VE FONKSIYONLARI 1) LCD Kontrol klavyesinin durumunu yansitan ekran 2) 0~9 Kameralarin kullaniminda monitör numarasi, preset ve pattern numaralarini gösterir. 2 den 4 e ve 6 dan 8 e kadar ki numaralar menüde ayar modunda hareket etmek için veya ayar degerini degistirmek için kullanilir. 3) CAM (Kamera) Samsung Dome Kamera veya alici ünitelerin adres sayilarini seçebilmek için ve adreslarin giris kanallarini seçebilmek amaciyla kullanilir. 4) MON (Monitör) Matrix anahtarlayicilarin çikis kanallarini seçmek için kullanilir.

8 5) Joystick Samsung Dome Kameralari veya alici ünitelerin pan/tilt hareketlerinin gerçeklestirilebilmesi için kullanilir. Asagi, yukari, sag, sol hareketleri buradan gerçeklestirilir. 6) CLOSE/OPEN, NEAR/FAR ve TELE/WIDE (Açik/Kapali, Yakin/Uzak ve Dar/Genis) Samsung Dome Kameralarin ve alici ünitelerin iris, fokus, zoom fonksiyonlarinin kontrolü amaciyla kullanilirlar. 7) MENU (Menü) Bu, çesitli tipteki ayarlarin girilmesi veya bu ayarlardan çikilmasi için kullanilan butondur. Ayarlar moduna girdiginizde LED yanar ve buradan çiktiginizda LED söner. 8) PRESET Samsung Dome Kamera veya alici üniteleri için preset lerinin pozisyon ayarlarinin aranmasi için kullanilir. Bu butona basildiginda LED yanar ve çikildigi zaman da LED söner 9) PATTERN Samsung Dome Kamera için ayarlanmis olan patternin yürütülebilmesi amaciyla kullanilir. Pattern mod butonunu seçtiginizde LED yanar ve bu menüden çiktiginizda LED söner 10) SCAN Samsung Dome Kamera için ayarlanmis olan preset lerin birbirini takip edecek sekilde tarayabilmesi amaciyla bu buton kullanilir. Bu mod seçildigi zaman LED yanar ve çikildiginda LED söner. 11) AUTO PAN (Otomatik Pan) Samsung Dome Kameralara veya alici ünitelere bagli olan pan/tilt larin iki noktasi arasinda sürekli hareket edebilmesi amaciyla kullanilir. Auto pan modunu seçtiginiz zaman LED yanar ve menüden çikildiginda LED söner 12) RESET (Ilk Ayarlarina Dön) Herhangi bir alarm olustugunda Alarm Modunu kesmek için kullanilir. Ayrica Matrix anahtarlayiciya baglanmis ise klavye, F1 butonuna basarak alarm listesinin görüntülenmesi saglanabilir bu durumda bu butona basarak ilg ili bu liste silinebilir. 13) AUX1 ~ AUX4 (Harici Çikislar 1-4) Alici ünitelerin harici çikisini kontrol etmek için kullanilir. 14) SEQUENCE (Ardisil Tarama) Matrix anahtarlayicida tanimlanmis olan ardisil tarama eyleminin yerine getirilebilmesi için kullanilir. Ayrica Salvo butonuna basilir ise salvo modunda ardisil tarama eylemini yerine getirir.

9 15) TOUR (Tur) Matrix anahtarlayicida tanimlanmis olan tur programinin yerine getirilebilmesi için kullanilir. 16) SALVO Matrix anahtarlayicida tanimlanmis olan salvo hareketinin yerine getirilebilmesi amaciyla kullanilir. 17) F1 Matrix anahtarlayicida saklanmis olan alarm listesinin görüntülenebilmesi amaciyla kullanilir. 18) HOLD (Dur) Matrix anahtarlayicinin salvo, tur ve ardisil tarama modlarini durdurmak için kullanilir. 19) NEXT (Sonraki) Matrix anahtarlayicinin dur (hold) tarama modu içinde, herhangi bir anda, bir sonraki adima geçebilmesi için kullanilir. 20) BEFORE (Önceki) Matrix anahtarlayicinin dur (hold) tarama modu içinde, herhangi bir anda, bir önceki adimina geçebilmesi için kullanilir. 21) ENTER (Giris) Seçili konuya veya ayarlara girebilmek veya onaylayabilmek için kullanilir.

10 22) DC 9V, 0.6A 9V DC enerji girisi 23) IN-RX-OUT (RX giris ve çikis) RS-485 baglantinin yapisi geregi Samsung Dome Ka meraya baglanacak olan kisim veya bir baska kontrol klavyesi ile baglanacak giris. 24) MATRIX (Matrix anahtarlayici) Matrix anahtarlayicinin RS-485 terminaline baglanacak olan kisim

11 3. MONTAJ VE BAGLANTI 1) RS-485 Kablosunu Baglayiniz Samsung Dome Kameranin veya alici ünitenin RS-485 kablosunu RX out (çikis) terminaline baglayiniz. Diger klavyelerle baglanti için de RS- 485 kablosunu RX in (giris) terminaline baglayiniz. Matrix anahtarlayicinin RS-485 kablosunu da matrix terminaline baglayiniz. RX terminali için, 3 numarali (sari) kablo ucu DATA + ve 5 numarali uçta DATA - dir. Matrix terminali için, 2 numarali uç DATA + ve 3 numarali uç DATA - dir. 2) 9V DC enerji beslemesini veriniz. 4. AYARLAR VE ISLETME

12 1. Ayarlar 1. Baslangiç konumunda olan cihazin Menu butonuna basiniz böylece ayar menüsüne girebilirsiniz. 2. Menu butonuna bastiginizda, LCD üzerinde parolanizi isteyen ifade ile karsilasirsiniz ve ilgili parolayi girdiginiz zaman asil menüye geçebileceksiniz. Ancak herhangi bir parola tanimlanmadiysa direk olarak ana menüye de geçilebilir 3. Ana menüden hangi ayarlari gerçeklestirmek istiyorsaniz seçiniz. Menü seçenekleri arasinda hareket edebilmek için (yukari ok) ve (asagi ok) butonlarini kullaniniz ve seçmek için de enter (giris) butonuna basiniz. Ana menü pozisyonunda Menu butonuna basarsaniz ayar modundan çikarsiniz. 4. Kontrol Ayarlari Ana menü üzerinde controller (kontrol) seçenegini seçerseniz Kontrol klavyesi ile ilgili olabilecek ayarlari yapabilrisiniz.. Menü seçenekleri arasinda hareket edebilmek için (yukari ok) ve (asagi ok) butonlarini kullaniniz ve seçmek için de enter (giris) butonuna basiniz. Bu menüden çikmak isterseniz Menu butonuna basiniz Password (Parola) Ayari - Parola girisi için yan ok ile ilerleyiniz ve enter (giris) basiniz ve 4 haneli bir sayi giriniz. - Parolanin kullanilip kullanilmayacagina dair ise yine için yan ok ile ilerleyiniz ve disable (olmasin) veya enable (olsun) seçeneklerinden birine göre hareket ediniz ve Enter (giris) butonuna basiniz. Bu menüden çikmak istediginizde Menu butonuna basiniz Baud Rate Ayari Istemis oldugunuz iletim hizini yan ok ile Seçiniz ve sonra Enter (giris) butonuna basiniz Kontrol klavyesinin adresini vermek istediginiz zaman yan ok ile adres numarasina gidiniz ve Enter (giris) butonuna basiniz, numarayi giriniz ve tekrar Enter (giris) butonuna basiniz. * 0 : Stand Alone (Tek basina çalisma) 1 : Master (Yönetici) 2 ~ 8 : Slave (Kullanici) * Eger sistemde tek bir cihaz kullanilacak ise 0 a getiriniz. * Eger sistemde birden fazla klavye kullanilacak ise içlerinden

13 birtanesini 1 e digerlerini de 2 ~ 8 arasinda herhangi bir degere getiriniz. * Eger Samsung Web Transmitter veya Dijital Kayit cihazi kullanilacak ise 0 a getiriniz. 5. Camera Set (Kamera Ayarlari) Samsung Dome Kameralarla ilgili kamera ayarlarini yapmak istiyorsaniz yan ok ile ana menüdeki Camera Set (kamera ayari) kismina geliniz ve Enter (giris) e basiniz. Bundan sonra monitör üzerine kamera menüsünün geldigini Göreceksiniz. 6. Matrix Set (Matrix Anahtarlayici Ayarlari) Matrix anahtarlayici ile ilgili herhangi bir ayar yapacaksaniz yan ok ile ana menüden Matrix Set e geliniz ve Enter (giris) butonuna basiniz. Bundan sonra monitöre ilgili menü gelecektir. 7. Preset Set (Preset Ayarlari) Alici ünitenin (veya Samsung Dome Kameranin) preset ayarlarini yapmak için yan ok ile ana menüden Camera Set altindaki Preset Set bölümüne geliniz ve Enter (giris) Butonuna basiniz. Önce yan ok ile preset no ya geliniz Ve Enter (giris) butonuna basiniz, bir numara veriniz ve tekrar Enter (giris) e basiniz. Sonra yan ok ile position set (pozisyon ayari) e geliniz, pan/tilt ve lensin kontrolü için Enter (giris) e basiniz. Eger bu preseti kesmek (silmek) istiyorsaniz yan ok ile Delete (sil) e geliniz ve Enter (giris) e basiniz. Ana menüye dönmek istiyorsanizda Menu butonuna basiniz. 8. Data Güvenligi (Yedeklenmesi) Kamera degisikliklerinde Samsung Dome Kamera için ayarli olan datalarin indirilmesinde kullanilir. Degistirilen kameranin oldugu sekliyle mevcut degerlerini ayarlamak için kullanilir. Bu modu çalistirmak için yan ok ile Camera Set menu içerisindeki Data Back-Up kismina geliniz ve Enter (giris) e basiniz. Ana menüye dönmek isterseniz Menu butonuna basiniz. * Eger bire fazla cihaz bagli ise, data güvenligi islemi sadece adres numarasi 1 olan yani yönetici klavyede gerçeklesecektir Kamerayi baslangiç konumuna getirmek isterseniz, yan ok ile Cam Reset (Kamera Sifirlama) kismina geliniz ve Enter (giris) e basiniz Kameranin ayar bilgilerini indirmek istediginizde

14 yan ok ile Download (indir) a geliniz ve Enter (giris) e basiniz Kameraya indirilmis olan ayar bilgilerini yeniden ayarlamak için yan ok ile Upload (yükle) a geliniz ve Enter (giris) e basiniz. * Eger iletisim hatasi olusursa, ERR hata mesajini alirsiniz. 2. Kameranin Kullanimi 1) Kameranin isletilmesi için önce, LCD üzerinde ilgili kameranin numarasinin düsmesi saglanmalidir bunun için önce kameranin numarasini seçiniz. Kamera seçimi için CAM+Numara+Enter e bastiginiz zaman o kameranin numarasi LCD üzerinde görünür hale gelir. 2) LCD nin 3. satirinda kameranin aktif olarak durumu görüntülenir. Manual olarak görünür ve bu durumda joystick yardimi ile ve lens control (lens kontrol) butonlariyla kamerayi yönetebilmeniz mümkün olur. 3) Auto PAN (Otomatik Pan) Hareketi Kamera menüsünde ayrlanmis olan iki nokta arasinda sürekli olarak hareket edilmesi istenildiginde bu butona basiniz. Bu noktada, AutoPan butonunun isigi LCD üzerinde yanacak ve yine LCD nin 3. satirinda auto pan ibaresi çikacaktir. Eger bu modu sonlandirmak isterseniz tekrar Auto Pan butonuna basiniz. 4) SCAN Hareketi Bu fonksiyon; kameraya atanmis olan birden fazla preset pozisyonu arasinda hareket etmeyi saglar. Manual (manuel) modda Scan butonuna basarsaniz bu islem çalismaya baslar ve ayni zamanda Scan butonu üzerindeki LED aktif hale gelir, LCD üzerinde de scan yazisi görünür. Bu islemi durdurmak isterseniz Scan butonuna tekrar basiniz. 5) Pattern Hareketi Kameranin pattern modu ayarina göre kullanici tarafindan ayarlanmis olan kamera hareketlerini 30sn. Için seyredilmesini saglar. Pattern butonuna manual (manuel) konumunda basiniz, pattern numarasini giriniz ve enter (giris) e bastiginizda pattern hareketi aktif hale gelir. Bu noktada, Pattern butonunun LED i yanar ve LCD üzerinde Pattern [ ] ifadesi görülür. Eger bu hareketi sonlandirmak isterseniz, Pattern butonuna bir kere daha basiniz. 6) Preset Hareketi Kamerada ayarli olan preset pozisyonunu seçmek ve izlemek amaciyla kullanilir. Eger bu fonksiyonu seçmek istiyorsaniz, Preset butonuna basiniz ve istemis oldugunuz pozisyon numarasini giriniz ve Enter (giris) e basiniz. Bu durumda preset butonunun LED i yanar ve Preset [ ] ifadesi LCD de görünür. Islem bittikten sonra Manual Mod a geri döner. 3. Alici Ünite Kullanimi 1) Alici ünitenin kullanimi için ayni sekilde çalistirmak istediginiz kamerayi seçmeniz gerekmektedir. Kamera seçimi için CAM+Numarasi+Enter e

15 basarsaniz, LCD üzerinde ilgili kamera numarasinin yanip söndügünü görürsünüz. (Kamera numarasi alici ünitenin adres sayisidir) 2) LCD nin 3. satirinda kameranin aktif durumu görülür. Ilk önce Manual (manuel) seklinde görülür ve bu durumda joystickve lens kontrol butonlari vasitasiyla lens ve çikan isaretler dogrultusunda kullanim mümkün olur. 3) Preset Hareketi Alici ünitedeki preset pozisyon ayarlarinin seçimi ve izlenilmesi fonksiyonunu içerir. Preset pozisyonunu seçmek istiyorsaniz önce Preset butonuna basiniz uygun numarayi giriniz ve sonra Enter (giris) butonuna basiniz. Bu durumda, Preset butonunun isigi yanacak, Preset [ ] ifadesi LCD üzerinde görünecektir. Bu islemi kesmek istediginizde Preset butonuna tekrar basiniz. 4) AUX power control (harici enerji kontrolü) Alici ünitenin harici enerjisini çalistirmak içindir. AUX1~ AUX4 enerjisini aktif hale gitrimek istiyorsaniz, uygun AUX butonuna basiniz. Bu durumda, LCD nin 4. satirinda ilgili AUX görüntülenecektir. Eger bu islemi sonlandirmak isterseniz tekrar AUX butonuna basiniz. 4. Matrix Anahtarlayici Kullanimi 1) Manual Select (Manuel seçim) Hareketi Bu fonksiyon istemis oldugunuz kamera görüntüsünü istemis oldugunuz monitöre aktarminiza yarar. Monitör seçimi için MON+Numarasi+Enter e ve kamera seçimi için de CAM+Numarasi+Enter e basiniz. Bu durumda matrix anahtarlayicidaki kamera giris kanal numarasi ile kameranin adresinin ayni oldugundan emin olunuz. Seçilmis olan monitör ve kamera numarasi LCD nin ilk satirinda görüntülenecektir. Ve matrix anahtarlayicinin da aktif durumu 2. satirda görüntülenecektir. 2) SEQUENCE SWITCHING (Ardisil Tarama) Hareketi Bu fonksiyon matrix anahtarlayicinin bagli oldugu her bir monitöre kameralari otomatik olarak çevirmeye yarar. Sequence butonuna manual (manuel) modda basarsaniz, monitörlerle ilintili olan kameralarin bilgileri LCD üzerinde görünecektir. Bu durum sequence modunun çalistigini gösterir, eger sequence modu devam ederken HOLD (durdur) butonuna basarsaniz bu otomatik dönüstirme hareketi durur ve LCD üzerinde sequence hol (ardisil tarama durdu) uyarisini görürsünüz. Eger bu durumda Next (sonraki) veya Before (önceki) butonuna basarsaniz mevcut seçtiginiz durumdan bir önceki veya bir sonraki durumunu gösterir hale gelecektir. Eger tekrar otomatik olarak dönüstürmek isterseniz, Sequence butonuna basiniz. Eger Sequence Run (ardisil tarama çalisiyor) modunu manual seçim moduna getirmek isterseniz CAM+Numarasi+Enter e basiniz. 3) Tour (Tur) Hareketi Bu fonksiyon, istemis oldugunuz monitördeki matrix anahtarlayici tur tarama program ayarlarini çikarmak için kullanilir. Önce çikarmak istediginiz monitörü seçiniz ve Tour+Numarasi+Enter e bastiginiz takdirde ilgili olan tur programi otomatik olarak dönüstürülecek ve LCD ekran üzerine Tour [ ] Run (-ilgili numarasi ile birlikte- tur programi çalisiyor) ibaresi gelecektir. Tur programi çalisir halde iken Hold (durdur) a basarsaniz bu otomatik dönüstüme hareketi duracak ve LCD üzerine Tour [ ] Hold (-ilgili numarasi ile birlikte- tur programi durduruldu) ibaresi gelecektir.

16 Eger bu durumda Next (sonraki) veya Before (önceki) butonuna basarsaniz mevcut seçtiginiz durumdan bir önceki veya bir sonraki durumunu gösterir hale gelecektir. Eger tekrar otomatik olarak dönüstürmek isterseniz, Sequence butonuna basiniz. Eger tur modundan maunel moda dönmek isterseniz CAM+Numarasi+Enter e basiniz. 4) Salvo hareketi Bu fonksiyon; matrix anahtarlayicinin salvo programinda belirlenmis olan ilgili monitörlere ilgili kamera görüntülerinin es zamanli olarak atilmasi islemini saglar. Eger monitör salvo grubunu seçmek isterseniz; Salvo+Numarasi+Enter e basiniz. Bu esnada LCD üzerinde Slavo [Numarasi] görünecektir. Ayni durumda Next (sonraki) veya Before(önceki) butonuna basarsaniz, bir önceki veya bir sonraki slavoya otomatik olarak geçersiniz. Tüm salvo numaralari dönüstürülüp, Salvo [numarasi] Run (-ilgili numarasi ile birlikte- salvo çalisiyor) uyarisini alirsiniz. Bu pozisyonda Hold (durdur) a basarsanizbir önceki salvo numarasina gidip orada sabitlenecektir. Manuel seçim moduma geçmek için CAM+Numarasi+Enter e basiniz.

17 5. ARIZA VE HATA LISTESI Belirti Kameranin kontrolü yapilamiyor Matrix anahtarlayicidaki kamera giris kanal sayisi ile kamera tarafindaki numara farkli görünüyor Parolami hatirlayamadigim için Ayarlar menüsüne giremiyorum Onay ve Yönetim Konulari 1. RS-485 hattinin baglantilarini kontrol edin. 2. Kamera adreslerinin düzgün verilip verilmedigini kontrol edin Kamera tarafindaki adres numarasini ayarlayiniz ve matrix anahtarlayicidaki giris kanal numarasi ile ayni oldugundan emin olunuz. RESET butonuna basip, enerjiyi kesip tekrar verir seniz, cihaz bu uygulamanin disina çikar ve böylece Siz de ayarlar mensüne girebilirsiniz. * Bu açiklamada yeralan içerik ve ifadeler, ürüne yapilabilecek operasyonel foksiyon degisiklikleri sebebiyle degistirilebilir.

18 6. ÖZELLIKLER BASLIKLAR ÖZELIKLER Iletisim Arabirim Tipi RS-485 Portu Konnektör Tipi Modüler Tip x2, D-SUB x 1 Baud Rate * * * bps Görüntüleme LCD 20 x 4 çizgi LED MENU, PRESET, PATTERN, SCAN, AUTO PAN, RESET Tarama Video Seçimi SEQUENCE, TOUR, SALVO Ve Pan/Tilt ve Pan left/right (sag/sol) Lens Kontrol Kontrolü Tilt up/down (asagi/yukari) Iris open/close (açik/kapali) Fokus far/near (uzak/yakin) Zoom tele/wide (genis/dar) Preset, Auto pan, Scan, Pattern Harici AUX1, AUX2, AUX3, AUX4 Cihaz Kontrolü Enerji Kaynagi 9V DC, 600mA Ölçüleri 315 x 205 x 65 Agirligi 1.1 kg. (paketleme hariç) RS -485 Konnektör D-SUB Konnektör 3 Numarali Uç (Sari) : DATA + 5 Numarali Uç (Kirmizi) : DATA - 2 Numarali Uç : DATA +, 3 Numarali Uç : DATA -

19 IMALATÇI FIRMA BILGILERI: Samsung Electronics Co., Ltd. 416, Maetan-3Dong, Paldal Gu, Suwon City, Kyungki-Do, Korea Tel: , 5578 Fax: UYGUNLUK DEGERLENDIRME KURULUSU: Samsung Electronics Co., Ltd. EMC Testing Laboratory 416 Maetan 3 Dong, Paldal-Ku, Suwon City, Kyungki-Do, Korea Tel: Fax: ITHALATÇI FIRMA BILGILERI: l Tel : (021 ) Faks : (021 ) www. Cihazin kullanim ömrü 7 (yedi) yildir.