Doğal Saç Ekimi Yöntemi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Doğal Saç Ekimi Yöntemi"
  • Oz Koca
  • 1 yıl önce
  • İzleme sayısı:

Transkript

1 Saç mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitamin mineral ve kan dolaşımını artırıcı çeşitli ilaçların ufak dozlar halinde deriye uygulanmasıdır. Mezoterapi saç dökülmesini iyileştirmek ve kontrol altına almak için ek bir yöntemdir. Saç Mezoterapisi günümüzde de tüm dünyada yaygın olarak uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçların ekim olduğunun anlaşılmasını istemez. Bu nedenle saç çizginizi oluştururken yüzünüzün şekli, göz ve kaş yapınıza kadar incelenerek size en uygun saç çizgisi oluşturulur. Karar verirken sizinde fikriniz göz önünde bulundurularak değerlendirilmeye alınır. Erkeklerde alından yanlara doğru giden hafif V şeklinde devam eden doğal bir görüntü vardır. Nadiren bu şekil kişiye göre değişebilmektedir. Amacımız yüzünüze yeni saçlarınızla oluşabilecek en doğal ekimi yapmaktır. Ekiminizin doğal olması saç çizginizin de doğal olmasına bağlıdır. Eski ekimlerde genelde seyrek oluşu, ekim saçlarının ağaç gibi sıralı durması, saçların sert sert çıkışı, kaba ekilmesi ve standart bir saç çiziminin oluşması herkes tarafından saç ektirdiğinizin anlaşılmasına sebebiyet verir. Mevcut saçlarla aynı doğrultuda ekilen saçlarda çıkacağı için, ekilen saçlar ile eski mevcut saçlar arasında fark da olmayacağından, çok doğal bir görünüm kazandıracaktır. Saç insanoğlu için yüzümüzü tamamlayan önemli bir aksesuardır. Bu nedenle saçlarımız konusunda hassas davranmaktayız. İster bayan ister erkek olsun, saç kaybı, saç dökülmesi yaşımızı gerçekte olduğundan daha fazla göstermektedir. Saç ekimi, saçsızlık problemini çözmede önemli bir yöntemdir. Doğal saç ekimi ile size kaybettiğiniz saçları geri vererek daha genç görünmenizi sağlıyoruz. Ekimi yapılan saçlar eskisinden farklı olarak bir daha dökülmeyecektir. Saç ekimi yapıldıktan sonra yine eskisi gibi saçlar uzadıkça kestirebilir, tekrar uzatabilir, boyatabilirsiniz. Kısaca, ekim yapılan saçlar normal saçlarla aynı olacaktır. Doğal Saç Ekimi Yöntemi Estetik ve plastik cerrahi olarak, saç ekiminde 10 yılı aşkın bir tecrübe ile iz bırakmayan stillerin (kanal açıcıların) geliştirilmesi, saç yönlerine göre kanalların açılması, Türkiye 'de ilk defa kaş ekiminin gerçekleştirilmesi, fue yönteminin geliştirilmesinde mikromotor mikro pançlarının geliştirilmesindeki katkıları ile saç ekiminde doğal sonucun güvencesini müşterilerine sunmaktadır.

2 Dünyada ilk defa yanık ve yara izlerinin saç ekimi ile kapatılmasını gerçekleştiren tecrübenin güveni ile EsteGarden olarak profesyonel ekibimizle sizlerin hizmetinizdeyiz. EsteGarden olarak, müşterilerin karşılanıp konaklama ihtiyaçları da dahil olmak üzere, her türlü memnuniyeti temel ilke olarak edinmiştir. Öncelikle size uygulamakta olduğumuz en son teknik olan mikromotorlu Fue tekniği hakkında kısa bir açıklama yapayım. Arkasından da doğal görünüm elde edilmesi için özellikle dikkat edilmesi gereken konularda aydınlatmaya çalışayım. Mikromotor ile gerçekleştirilen fue yöntemi, mikromotorun ucuna taktığımız mikropunçlar ile ense veya göğüs kılını içeren greftlerin hiçbir iz bırakmayacak şekilde alınması ile gerçekleştirilir. Bazen çok duyarlı olan ciltlerde sivilce sönüğü gibi bir belirti olabilir. Alınan greftleri, canlılığını 6 8 saat boyunca koruyabilecek olan özel bir solüsyon içerisinde bekletiyoruz. Böylece ekilen greftlerde herhangi bir kayıp söz konusu olmaz. Doğal görünümü sağlamak için, 1. ön saç çizgisinin çok doğal bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Böylece açılış hattına bağlı olarak, doğal bir hattın belirlenmesi bize çok tabi bir sonuç yansıtacaktır. 2. ve en önemli husus ise, çok ince özel kanal açıcılar ile mevcut saç yönleri ile aynı yön ve açıda alınan greftlerinde, çok titiz bir şekilde bu yönlerin doğrultusunda ekilmesi ile doğal bir görünümü garanti edebiliriz. Saç Ekimi İle Dolgun ve Doğal Saçlar Saç ekimi yaptırmak isteyen hastalar genellikle saç ekimi ile sık saçlara sahip olup olamayacaklarını merak ederler. Cevap genelde "hayır" dır. Hayal edilen saç yoğunluğunu sağlamak kişinin saç dökülme seviyesine ve donor bölgesindeki saç yoğunluğuna bağlıdır. Her saç ekimi hastası sınırlı donor bölgesine sahiptir. Bu yüzden FUE tekniği ile uygulanacak seans sayısı sınırlı iken, FUT tekniği ile böyle bir kaygı yoktur. Donor bölgesinden alınacak greft sayısı sınırlıdır. Bu sebeple saç ekimi yapan doktorlar saç yoğunluğunu ve ekilecek alanı göz önünde bulundurarak greftleri dikkatlice kullanmalıdır. Saç Ekimi İle Doğal Saç Görünüme Nasıl Kavuşabiliriz? Saç ekimi sonrası doğal bir görünüm sağlaması için, saç çizgisinin ve kanalların yönünün aslını yansıtacak bir şekilde, çok doğal oluşturulması gerekmektedir.

3 1.Soru: İlk olarak, saç ekimi için en uygun adayı kimler oluşturur, kimlere saç ekimi uygulanabilir? Cevap: İster ırsi olsun, ister yaralanma veya yanığa bağlı gelişsin yada ağır bir hastalık, kemoterapi sonrası ortaya çıksın. Kişi de özgüven, özel yaşantısı ve iş hayatında kendisini ifade etmede yetersizliğe yol açıyorsa, çok hafif bir seyrelme bile olsa, uygun adaydır. Çünkü saç ekimi sonrası, eski saçlarına kavuşur kavuşmaz, en az 8 10 yaş genç görünüme kavuşacak, hatta yanık veya yaraya bağlı saç kaybı varsa, bu bölgenin yine doğal görünüme kavuşacak olması kişinin tekrar topluma daha özgüvenle dönmesine çok büyük bir katkı sağlayacaktır. 2.Soru: Doğal bir görünüme kavuşuruz dediniz. Bunun sağlanması için uygulanan teknik ve yöntem hakkında bilgi verebilir misiniz? Cevap: Tabii. Öncelikle size uygulamakta olduğumuz en son teknik olan mikromotorlu FUE tekniği hakkında kısa bir açıklama yapayım. Arkasından da doğal görünüm elde edilmesi için özellikle dikkat edilmesi gereken konularda aydınlatmaya çalışayım. Mikromotor ile gerçekleştirilen FUE yöntemi, mikromotorun ucuna taktığımız mikropunçlar ile ense veya göğüs kılını içeren greftlerin hiçbir iz bırakmayacak şekilde alınması ile gerçekleştirilir. Bazen çok duyarlı olan ciltlerde sivilce sönüğü gibi bir belirti olabilir. Alınan greftleri, canlılığını 6 8 saat boyunca koruyabilecek olan özel bir solüsyon içerisinde bekletiyoruz. Böylece ekilen greftlerde herhangi bir kayıp söz konusu olmaz. Doğal görünümü sağlamak için, 1. ön saç çizgisinin çok doğal bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Böylece açılış hattına bağlı olarak, doğal bir hattın belirlenmesi bize çok tabi bir sonuç yansıtacaktır. 2. ve en önemli husus ise, çok ince özel kanal açıcılar ile mevcut saç yönleri ile aynı yön ve açıda alınan greftlerinde, çok titiz bir şekilde bu yönlerin doğrultusunda ekilmesi ile doğal bir görünümü garanti edebiliriz. 3.Soru: Peki ekilen bu köklerin tutma şansı, başarı oranı nedir? Cevap: Bu hususta dikkat edilecek en önemli noktalar; ilk olarak saç köklerini içeren greftleri alırken, çok dikkatli olunması ve saç köklerinin canlılığının üst düzeyde korunması. 2. olarak bekletilen solüsyonun belli bir ısıda ve sürede bulundurulması. Çok sıcak ortamda ve sürede 6 8 saati geçerse canlılıklarını yitirmeye başlarlar. 3. ve en önemli nokta ise, alınan greftlerin içerisinde eğer saçın kökünü içeren saç soğanı yok ise, saç hiçbir şekilde çıkmayacaktır. 4. ise ekim esnasında yine çok titiz davranıp, saç köklerinin zarar görmemesini sağlamak şartı ile çok yüksek oranda başarı elde edilebilir. Bu kriterlere dikkat edildiği taktirde % oranında başarı rahatlıkla elde edilebilir. 4.Soru: Saç ekimi işlemi ne kadar sürüyor ve sonrasında nasıl bir süreç yaşanıyor? Cevap: Saç ekimi günümüzde hastane ortamında, lokal anestezi altında yaklaşık 6 8 saat süren bir süreç içerisinde tamamlanıyor.

4 Sonrasında uygulanacak olanlara gelince, müdahale bitince ensedeki veya göğüsten alınan bölgeyi antibiyotikli merhemli sargı ile kapatıyoruz. Ertesi gün bu sargıları açıp, alınan bölgelerin ve ekim yapılan alanın kontrolü yapılıyor. İlk yıkama uygulanarak, hastaya kendisinin 3. günden itibaren saçını nasıl yıkaması ve bakım yapması gerektiği izah ediliyor. Ekilen saçlar 2. haftadan itibaren kabuklarla beraber dökülmeye başlayacak. Bu süreç 1,5 2 ay boyunca devam edecek. 3. hafta ile 8 haftalar arasında enseden alınan bölgede yer yer şişlikler, hassasiyet ve kaşıntı oluşmaya başlayacak. Aralardaki saçların yeniden çıkmaya başlamasının belirtisi olarak bu doğal olarak belirir. Sonraki süreçte azalarak kaybolmaya başlar. Ekilen saçlar döküldükten sonra 2. aydan başlamak üzere 6 8 aya kadar saçların çıkma süreci başlar. Ama ilk çıktıkları zaman alttaki deriyi örtemez. Altta deri gözlemlenecek boyutta cılız ve seyrek bir görünüm oluşturur. Tam kapatacak boyuta gelip, altta deriyi örtecek aşamaya gelmesi için en az 6 8 ay gerekir. Tam anlamı ile saçın oturması, iyileşmenin tamamlanması için ise 1 yıl gerekmektedir. 5.Soru: 2. seans gerekenlere, en erken ne zaman 2. müdahale yapılabiliyor? Cevap: Eğer çok geniş bir açıklığa sahip ve ensedeki saçın sıklığı, bir seansta bütün açıklığı kapatmaya yetmiyor ise, en aşağı 6 8 ay sonra 2. bir seans uygulayarak, bütün açıklığı ensedeki saçların ve vücut kıllarının el verdiği ölçüde kapatmak mümkün olabiliyor. 6.Soru: Peki son olarak, saç ekimi ile doğal bir görünüme kavuşmak isteyecek olanlara ne gibi tavsiyeleriniz olacaktır? Cevap: Saçın ekimi sonrası doğal bir görünüm sağlaması için, saç çizgisinin ve kanalların yönünün aslını yansıtacak bir şekilde, çok doğal oluşturulması gerekmektedir. Bu da tamamen estetiğe girdiği için, bu konunun ehli olan tecrübeli bir Estetik Cerrah tarafından yapılmasında büyük fayda vardır. Saç ekiminde doğal bir sonuç elde etmek isteyen adaylar, başvurdukları saç ekimi merkezlerinde mutlaka canlı örnek görmeyi talep etsinler. Sonuçlar kendi beklentilerini karşılıyor ise, saç ektirmeye karar versinler. Böylece sonuç itibarı ile hayal kırıklığına uğramazlar. Fue Yöntemiyle Saçlar Ne kadar Doğal Saç Görünümü Alıyor? Fue yöntemiyle yapılan işlemler sonucunda saçınız tamamıyla doğal bir görünüm alır. Alınan kökler kişinen kendine ait olması bu doğallığı sağlar. Saç rengi sizin saçınızın rengi ve karakterindedir. Hiç bir yabancı madde, reaksiyon veya yan etkileri yoktur. Doğal Görünümlü Saç Çizgisinin Elde Edilmesi Bir takım matematiksel ölçümlerle ve alnın fizyolojik özelliklerinin doğru tanımlanmasıyla, başkaları tarafından en çok dikkat edilen bölgedeki saçların doğallıklarının istenen

5 verimlilikte oluşturulması mümkün olmakla birlikte, bu konuda en önemli işlevi operatörün el becerisi ve sanatsal yeteneği oluşturmaktadır. Yıllarca sürekli aynı deneyime maruz kalmış ve sonuçlardan en doğal saç çizgisini belirlemiş öngörü ve ehil bakış açısı, doğru sonucun ortaya çıkarılmasında tartışmasız en önemli faktördür. Operasyonda Doğal Saç Çizgisinin Önemi Başarılı bir saç ekimi operasyonunda en önemli noktalarından biri doğal saç çizgisinin oluşturulmasıdır. Saç çizgisi simetrik ve ahenkli olmalıdır; kişinin yüz şekli ile orantılı şekilde belirlenmelidir. Yüz hatları yanında, saçın dökülme şekline uygun çizilmelidir. Saç çizgisinin belirlenmesinde doktorun deneyimi ve estetik yaratıcılığı belirleyici olur. Oluşturulacak saç çizgisinin yıllar boyunca sabit kalacağı gerçeğinden dolayı, şekil ve yer (lokalizasyon) olarak ideal çizginin belirlenmesi amaçtır. Hastalar ileri yaşlarda da çizginin doğal görünmesi gerektiğini unutmamalıdırlar. Saç çizgisi, gençlik yıllarının başlarındaki kadar aşağıda tutulmamalıdır. Alnın iki yanında (temporal bölge) çizginin daha geride olduğu yüksek bir saç çizgisi hayat boyu süren mükemmel bir sonuç sağlayacaktır. Bu şekilde; düşük ve oval bir saç çizgisi ile karşılaştırıldığında, daha fazla yoğunluğa ve daha doğal görünüme ulaşılacaktır. Gelecekte Saç Ekiminin Yerini Alabilecek ve Hastaya Daha Doğal Bir Görünüm Kazandırabilecek Seçenekler Olacak Mı? Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç folikülü, laboratuar ortamında çoğaltılarak kısıtlama olmaksızın saçsız alana ekim yapmak mümkün olabilecektir.

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle Sağlığınıza kasteden hiçbir şey olmadan vücudunuza bir işlem yaptırmanızın, hele hele bir ameliyatı göze almanızın kararını vermek hiç de kolay değildir. Bu yüzden en güvenilir ellerde olmak sizin en doğal

Detaylı

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Editörden Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; 2012 yılına merhaba diyen dergimiz Hospital ın yeni sayısına hoş geldiniz.

Detaylı

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Bilindiği gibi kel kalma korkusu insanların ortak sorunlarından biridir. Saç dökülmesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi düzenli beslenmemektir. Düzenli beslenmemenin

Detaylı

For Sifa University Hospital Saç Ekimi Ünitesi

For Sifa University Hospital Saç Ekimi Ünitesi For Sifa University Hospital Saç Ekimi Ünitesi www.sifa.edu.tr FUE SAÇ EKİMİ Saç ekimi, çeşitli nedenlerle saç açıklığı ya da seyrekliği oluşmuş alanlara, kişinin kendi saç köklerinin nakledilerek saçsız

Detaylı

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET KİLO VERMEDE 12 Sendromu Kalp Damar Cerrahi Merkezimizde başarılı bir operasyon 08 VARİS TEDAVİSİNDE SON NOKTA ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON 13 İDRAR KAÇIRMAK KADER DEĞİL HASTALIKTIR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Detaylı

Meme Büyütme, gögüslere hacim vermek amacıyla meme dokusu veya kas altına protez yerleştirilerek yapılan bir ameliyattır.

Meme Büyütme, gögüslere hacim vermek amacıyla meme dokusu veya kas altına protez yerleştirilerek yapılan bir ameliyattır. Memeler kadının beden görünümde fiziği tamamlayan yapılardır. Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar. Günümüzde bayanların en çok tercih ettikleri

Detaylı

Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu

Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu TEŞEKKÜR.. Aydınlatılmış Onam Formu oluşturulması hazırlık çalışmalarında emeği geçen Onam komisyonunda yer alan meslektaşlarımız A.R. İlker CEBECİ ye, Faik Serhat ÖZSOY a, Mahmud FAYTROUNY ye, Meltem

Detaylı

Saç Ekimi. hair implant. dünyanın saçını ekiyoruz

Saç Ekimi. hair implant. dünyanın saçını ekiyoruz Saç Ekimi dünyanın saçını ekiyoruz Beslenmenizden mevsim değişikliklerine pek çok faktör saçlarınızı etkileyebilir ve dökülmelerine sebep olabilir. Ciddi olmayan düzeyde saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız

Detaylı

Hayat kurtarmak güzeldir. Kök Hücre Vericileri Için Bilgiler

Hayat kurtarmak güzeldir. Kök Hücre Vericileri Için Bilgiler Hayat kurtarmak güzeldir. Kök Hücre Vericileri Için Bilgiler Gelecekte bir gün hiç kimsenin kan kanserine yenik düşmemesi en büyük amacımız. Bu yolda verdiğimiz mücadelede bizi desteklediğiniz için size

Detaylı

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN Mart / Nisan / Mayıs 2012 Yıl: 8 / Sayı 69 Memorial Sağlık Grubu tarafından sizin için hazırlanmıştır, alabilirsiniz. BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN ORGANLARINIZ BAŞKA HASTALARA UMUT OLSUN 16 cm lik Miyomlardan

Detaylı

ISO 9000 FIRSATI. kaliteofisi.com. **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir.

ISO 9000 FIRSATI. kaliteofisi.com. **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir. ISO 9000 I SO 9000 : 2000 FIRSATI kaliteofisi.com **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir. ISO 9001 Fırsatı Ocak 2003 Kaliteofisi Danışman Grubu tarafından hazırlanmıştır.

Detaylı

Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI

Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI 1394 Sok. Birlik Apt. NO:15 Kat:1 Daire:3 35220 Alsancak-İZMİR Tel: 4638291-4224899 Kordon V. D. 3250049667 ONAM FORMU (Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, K: 1993/2741 sayılı kararı uyarınca)

Detaylı

Yüz Estetiği. Üst Yüz Gençleştirme ve Kaş Kaldırma İşlemleri

Yüz Estetiği. Üst Yüz Gençleştirme ve Kaş Kaldırma İşlemleri Yüz Estetiği Yüzümüz vücudumuzun dış dünyaya en açık olan kısmıdır. Diğer insanlarla yüzümüzle iletişim kurarız, kendimizi onunla ifade ederiz. Birisi hakkındaki ilk izlenimi yüzüne bakarak ediniriz. Sağlıklı

Detaylı

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ Medicine Hospital da, 10 yıl sonra sağlığına kavuştu 15 HAMİLELER DİKKAT Her hamile kadının farkında olması gereken risk faktörleri 04 SAÇ EKİMİnin sağlığınıza etkileri 15 SORULARLA BY-PASS 100 bebekten

Detaylı

1) Burun Estetiği 2) Göz çizgilerinin yok edilmesi. 3) Göz kapağı ameliyatları 4) Kol germe 5) Meme büyütme ve küçültme 6) Liposuction 7) Karın germe 8) Varis tedavisi 9) Botoks Bütün bu konu başlıkları

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Ocak 2014 Sayı: 1 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ VE HASTANESİ HABER BÜLTENİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ VE HASTANESİ BÜLTENİ OCAK 2014 SAYI:1 ISSN:...?????????? AKÜ Adına Sahibi

Detaylı

MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI. Kalp Sağlığı Dosyası

MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI. Kalp Sağlığı Dosyası Eylül / Ekim / Kasım 2011 Yıl:7 / Sayı 67 MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI Kalp Sağlığı Dosyası Memorial Şişli Kemik İliği Nakli Merkezi Açıldı Dünyada Bir İlk: Göz Ameliyatlarında Dikişsiz Kök Hücre

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 7 / YAZ 2012. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 7 / YAZ 2012. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 7 / YAZ 2012 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. 1 TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ İÇİNDEKİLER Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi

Detaylı

DİŞETİ HASTALIKLARI BÖLÜMÜ. Sağlıklı bir yaşam için YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? GÖRÜNMEYEN TELLER

DİŞETİ HASTALIKLARI BÖLÜMÜ. Sağlıklı bir yaşam için YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? GÖRÜNMEYEN TELLER YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ VE DİŞ HASTANESİ HAZİRAN 2013 - YIL: 2 - SAYI: 6 Hastanenizi düzenli olarak ziyaret ediyorum YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? Estetik beklentilere

Detaylı

Yüz Estetiği Yüz estetiği ameliyatında en çok merak edilenler. 1. Güncelleme

Yüz Estetiği Yüz estetiği ameliyatında en çok merak edilenler. 1. Güncelleme Yüz Estetiği Yüz estetiği ameliyatında en çok merak edilenler 1. Güncelleme Yüz Estetiği Yüz estetiği ameliyatında en çok merak edilenler Op. Dr. Ozan Balık Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Detaylı

2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı. 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar

2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı. 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar İçindekiler 1.Giriş 2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar 4.Özellikle Büyüme Hedefi Olan Aile

Detaylı

www.hastahaklari.net GERĠ DÖNÜġÜ OLMAYAN KARAR SEZARYEN Av. Behiye GÜNEL GÜRBÜZ Ağustos/2009 Gülen Bir Türkiye İçin Çok Şey İstiyoruz.

www.hastahaklari.net GERĠ DÖNÜġÜ OLMAYAN KARAR SEZARYEN Av. Behiye GÜNEL GÜRBÜZ Ağustos/2009 Gülen Bir Türkiye İçin Çok Şey İstiyoruz. www.hastahaklari.net GERĠ DÖNÜġÜ OLMAYAN KARAR SEZARYEN Av. Behiye GÜNEL GÜRBÜZ Ağustos/2009 Gülen Bir Türkiye İçin Çok Şey İstiyoruz. Her hakkı Hasta Hakları Aktivistleri ne aittir. Kaynak gösterilmeden

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI İŞLETMELERİN KRİZ DÖNEMLERİNDE UYGULADIKLARI İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKALARININ, İŞLETMELERİN KRİZ AŞABİLİRLİĞİNE OLAN ETKİLERİ

Detaylı

TIBBİ BECERİ UYGULAMALARI ve ÖĞRENİM HEDEFLERİ

TIBBİ BECERİ UYGULAMALARI ve ÖĞRENİM HEDEFLERİ 1 TIBBİ BECERİ UYGULAMALARI ve ÖĞRENİM HEDEFLERİ I. MAKET / MODELLERLE TIBBİ BECERİ EĞİTİMİ Profesyonel bir meslek olarak hekimliğin mutlak beceri gerektirdiğini öğrenme Hümanistik anlayışla, tıbbi becerilerin

Detaylı

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI DIŞ MEKANLARDA ÇALIŞAN ELEKTRONİK DEVRELERİN ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI Necdet ÖZYÖNÜM - necdet.ozyonum@c3teknoloji.com Yıllar öncesinde hayat koşulları daha ilkel, teknolojiden beklentiler

Detaylı

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung Künye Bu broşür, Federal Sağlık Bakanlığının talimatıyla, Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi (BZgA: Bundeszentrale für gesundheitliche

Detaylı

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri İçindekiler 02 03 03 03 03 05 05 06 06 06 07 11 11 12 12 12 14 14 15 ÖNSÖZ ERKEKLER İÇİN; Risk Faktörlerinin Analizi Üreme Yeteneğini Korumak Kanser Tedavileri ve Kısırlık

Detaylı

ANNE-BABA REHBERİ GENÇLER İÇİN RİNOPLASTİ BURUN ESTETİĞİ & SAĞLIĞI

ANNE-BABA REHBERİ GENÇLER İÇİN RİNOPLASTİ BURUN ESTETİĞİ & SAĞLIĞI ANNE-BABA REHBERİ GENÇLER İÇİN RİNOPLASTİ BURUN ESTETİĞİ & SAĞLIĞI Sevgili Anne Babalar, Günümüzde estetik ameliyat yaptırmak hala bir tabu. Oysaki artık estetik yaptırmak dişçiye, göz doktoruna gitmek

Detaylı

Akciğer Kanseri İle Yaşamak

Akciğer Kanseri İle Yaşamak TÜRK TORAKS DERNEĞİ EĞİTİM KİTAPLARI SERİSİ Akciğer Kanseri İle Yaşamak Türk Toraks Derneği Akciğer ve Plevra Maligniteleri Çalışma Grubu TÜRK TORAKS DERNE E T M K TAPLARI SER S Türk Toraks Derne i yay

Detaylı

Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1

Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1 Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1 TÜRKİYE BEYİN AKSİYON GRUBU European Brain Council, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi onayı ile, 2014 yılını Avrupa Beyin Yılı olarak ilan etmiştir. Avrupa beyin

Detaylı