BİLGİSAYAR AĞLARI VE İNTERNET

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYAR AĞLARI VE İNTERNET"

Transkript

1 BİLGİSAYAR AĞLARI VE İNTERNET Bilgisayar Ağları Ağ Çeşitleri İnternet Nedir Hasan KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

2 BİLGİSAYAR AĞLARI

3 BİLGİSAYAR AĞI NEDİR? İki ya da daha fazla bilgisayarın birbirine bağlanmasıyla oluşan yapıya bilgisayar ağı denir. Ağ üzerindeki bilgisayarlar birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunabilirler.

4 BİLGİSAYAR AĞLARI NEDEN KULLANILIR? Bir bilgisayar ağı kurmanın en temel nedeni ağdaki bilgisayarlar arasında iletişim kurmaktır. Örneğin, ağ üzerindeki bir bilgisayarda yer alan müzikleri ağdaki diğer bilgisayarlar çalabilir. Bilgisayar ağlarına şu sebeplerden dolayı ihtiyaç vardır: Dosya paylaşmak. Yazıcı, tarayıcı gibi donanımları paylaşmak. Birbirleriyle iletişim kuran yazılım, oyun vs. kullanmak. İnternet hizmeti gibi çeşitli servisleri paylaşmak. Ağ üzerinden cihazların kontrolünü ve yönetimini sağlamak.

5 BİLGİSAYAR AĞI KULLANMAZSAK Bilişim Teknolojileri sınıfımızda tüm bilgisayarlarımızdan çıktı alınabilmesini istiyoruz. Bu durumda her bilgisayar için ayrı bir yazıcı satın almanız gerekiyor.

6 ÇÖZÜM: BİLGİSAYAR AĞI KURMAK Fakat eğer bilgisayarlarımız arasında bir ağ bağlantısı kurar isek, hem gereksiz masraftan hem de onlarca yazıcıyı koyacak yer bulma derdinden kurtulmuş olacağız.

7 PEKİ AĞ BAĞLANTISI NASIL KURULUR? Bilgisayarlar arasında ağ bağlantısı kurmak için bazı yazılım ve donanımlara ihtiyacımız var. İŞLETİM SİSTEMİ AĞ KARTI (ETHERNET KARTI) KABLOLAR MODEM VEYA DAĞITICI (HUB)

8 ÖRNEK AĞ BAĞLANTISI Ağ kablosunun bir ucu bilgisayarın ağ kartına, diğer ucu ise modem ya da dağıtıcıdaki Ethernet girişine takılır. Aynı işlem diğer bilgisayar(lar) için de gerçekleştirilir. İşletim sistemi üzerinden ağ ile ilgili gerekli ayarlar yapıldıktan sonra ağ bağlantısı tamamlanmış olur.

9 Bilgisayar Ağı Donanım Elemanları Bir bilgisayar ağındaki temel elemanları: Ethernet (Ağ) kartı Kablolar Modem Hub/Switch

10 Ethernet Kartı ( NIC Network Interface Card) Bilgisayarı ağ içindeki diğer bilgisayarla iletişim kurmasını sağlayan ağ arabirim kartıdır. Anakart üzerinde bulunan yuvaya yerleştirilerek bilgisayar ağlarında bulunan diğer bilgisayarlarla veri alış verişini sağlamakta kullanılır

11 Kablolar Bilgisayar ağlarında verileri taşıyan özel kablolar vardır. Sağlıklı iletişim için kablonun uzunluğu ve türü etkilidir. Günümüzde en hızlı ve yüksek değerde veri taşımak için fiber optik kablolar kullanılır.

12 Modem Bilgisayarın telefon hatlarını kullanarak iletişim kurmasını sağlayan aygıttır. Bilgisayardan aldığı digital verileri telefon kanalının ses frekansı aralığında elektiriksel sinyallere dönüştürür. Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınır ve bir başka alıcı modemde tekrar dijital veriye dönüştürülür

13

14 Hub/Switch Hub ana bilgisayardan, kabloyla bağlı olan diğer bilgisayarlara veri gönderimini ve alımını sağlar. ortak ağ kurarak bu işlemi gerçekleştirir. Hublar aldığı veri bağlı oldukları tüm cihazlara gönderir. Aynı anda tek bir yönlü iletişim vardır Switch de hublar gibidir fakat aldığı veriyi bağlı her cihaza göndermez ilgili aygıtlara gönderir. Aynı anda İki yönlü iletişim vardır.

15 BİLGİSAYAR AĞI ÇEŞİTLERİ

16 AĞ TÜRLERİ Bilgisayar ağlarını, ağın büyüklüğüne göre üç gruba ayırabiliriz. YEREL ALAN AĞI (LAN) METROPOL ALAN AĞI (MAN) GENİŞ ALAN AĞI (WAN)

17 YEREL ALAN AĞI (LAN) Birbirine yakın, aynı oda veya bina içerisinde yer alan bilgisayarların bağlanmasıyla oluşturulur. Örneğin bir işyerindeki, okuldaki hatta evimizdeki bilgisayarları birbirine bağlayarak oluşturduğumuz ağ bir yere alan ağıdır. Peki Bilişim Teknolojileri sınıfımızdaki ağ türü nedir?

18 METROPOL ALAN AĞI (MAN) İçerisinden birden çok Yerel Alan Ağı barındıran, bir üniversite kampüsü, büyük bir işyeri, şehri veya bölgeyi kapsayan ağ türüdür. Örneğin bir ildeki tüm bankaların farklı şubelerinin bilgisayarları Metropol Alan Ağı ile birbirine bağlıdır.

19 Geniş Alan Ağı (WAN) Bir ülke ya da dünya çapında, aralarında yüzlerce veya binlerce kilometre mesafe bulunan bilgisayar ve ağların birbirine bağlanmasıyla oluşur. Bilinen en büyük Geniş Alan Ağı, İNTERNET tir.

20 İNTERNET NEDİR?

21 İNTERNET NEDİR? Dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.

22 İNTERNETİN TARİHÇESİ 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından ortaya çıkartılmıştır. Türkiye İnternet e Nisan 1993 ten beri bağlıdır.

23 İNTERNET E NASIL BAĞLANIRIM? İnternet e bağlanmak için aşağıdaki yazılım ve donanımlara sahip olmamız gerekir. BİLGİSAYAR İŞLETİM SİSTEMİ TARAYICI YAZILIMI MODEM KABLOLAR TELEFON HATTI İNTERNET SERVİS SAĞLAYICI

24 TEŞEKKÜR EDERİM.

25 Hasan KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

26 İnternet Nedir? Dünya üzerindeki bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla oluşan, herhangi bir yöneticisi veya sınırı olmayan, en geniş bilgi ve iletişim ağdır. Dünyayı saran bilgisayar ağdır.

27 İnternet Nasıl Doğdu? İnternet askeri amaçlı olarak geliştirilen hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1969 yılındaki ARPANET projesine dayanır.

28 İnternet Nasıl Doğdu? İnternet ülkemizde ilk olarak: ODTÜ de; Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır.

29

30 İnternette Bağlanmak

31 İnternete bağlanmak için Bilgisayar Telefon hattı(internet Servis Sağlayıcısı) Modem İnternet erişim aboneliği olması gerekir. Gerekli yazılımlar (işletim sistemi, web tarayıcısı) Gelişen teknoloji sayesinde cep telefonlarından ya da televizyonlardan bile internet bağlantısı sağlanmaktadır.

32 Kablolu Ağ Bağlantısı Ağ bağlantısının kablolar sayesinde yapıldığı bağlantı türüdür.

33 Kablosuz Ağ Bağlantısı Ağ bağlantısının kablosuz iletişim yolları ile sağlandığı bağlantı türüdür. Bu kablosuz iletişimi sağlamak için kablosuz modem, router, access point gibi aygıtlar kullanılır.

34 İnternette Bağlanmak

35 İnternetteki Web Adresleri? Cep telefonumuzdan bir kişi aramak istediğimizi kişi Her seferinde numarasını yazıp da aramak mı Yoksa rehberimize kayıt edip ismine göre aramak daha kolay??

36 İnternetteki Web Adresleri? İnternette de her web sitesini bir adresi ve aynı zamanda o adresi ait bir IP numarası vardır. Örneğin WEB ADRESİ IP NUMARASI Her iki durumda da aynı siteye gideriz

37 Web adresi Bir web adresi çeşitli bölümlerden oluşur. www meb gov tr World Wide Web Site adı Kurum Kuruluş kodları Ülke kodu

38 Web sitesi Adresleri Uzantıları gov : Devletle ilgili kuruluşlar edu : Eğitim kuruluşları (üniversiteler gibi) org : Ticari olmayan kuruluşlar com: Ticari kuruluşlar mil : Askeri kuruluşlar net : İnternetle ilgili kurumlar

39 Web Sitesi Adresi Uzantıları Bazı ülke kısaltmaları: tr: Türkiye jp: Japonya uk: İngiltere it: İtalya ca: Kanada ru: Rusya nl: Hollanda de: Almanya fr: Fransa il: İsrail gr: Yunanistan bg: Bulgaristan

40 Web Sitesi Adresi Yazarken!!!!! Bir sitesinin adresini yazarken Türkçe karakter (ı,ç, ş, ğ, ü, ö, ) harflerine yer verilmez. Site adreslerinde sözcükler arasında boşluk bırakmadan yazmalıyız. Büyük harf kullanmamalıyız.

41 Web Tarayıcıları Hasan KILIÇ Hürriyet Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

42 Web Tarayıcısı Nedir? İnternette yer alan web sitelerindeki sayfaları görüntülemeye yarayan yazılımlardır. Web sayfaların arka planlarında yer alan kodları okuyup ekranınıza yazı, resim, film ve benzeri görüntülerin gelmesini sağlayan programlardır. Kaynak:

43 Günümüzde en çok kullanılan web tarayıları İnternet Exploler Mozilla Firefox Google Chrome Safari Opera Web Tarayıcıları

44 Genellikle ücretsizdir. Web Tarayıcıları Genellikle tarayıcılar tüm işletim sistemlerinde çalışacak şeklinde programlanırken, işletim sistemleri kendilerine özgü web tarayıcıları geliştirmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle farklı cihazlarda (cep telefonu, tablet, televizyon, buzdolabı ) web tarayıcıları kullanılmaktadır.

45 Adres Çubuğu Bul, yenile (F5) tuşları Sekmeler Ana sayfa Yer işaretleri Ayarlar düğmesi

46 Google Arama İpuçları ve Püf Noktaları Hasan KILIÇ Hürriyet Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

47 Google da Arama Yaparken Aradığınız konu ile ilgili özgün kelimeler kullanın. Önce basit kelimeler deneyin sonra açıklayıcı ifadeler kullanın Aramalar büyük/küçük harfe duyarlı değildir. Hürriyet Ortaokulu veya HÜRRİYET ORTAOKULU

48 Google da Arama Yaparken Aradığınız ifadenin tamamını doğru sırayla aramak için kelimeleri tırnak işaretleri içine alın. «Mustafa Kemal Atatürk» «Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir»

49 Aramanıza kelime/karakter ekleyin veya göz ardı edin Arama yaparken sonuçlarda istemediğiniz belirli kelimeleri (eksi) işareti kullanarak arama listesinden çıkartarak arama yapabilirsiniz

50 Belirli bir web sitesinde arama İstediğinizin aramayı belli bir web sitesinde veya site türünde (.org,.edu) olmasını istiyorsanız, sorgunuzun başına site: ifadesini koyun. Örneğin: site:edu veya site:youtube.com.

51

52 İlgili Sayfaları Bulma related: işlecini kullanın. related: yazıp, ardından da web sitesi adresini yazarak benzer içeriklere sahip sayfaları bulun. Örneğin, hoşunuza giden bir web sitesi bulduysanız, benzer web sitelerini bulmak için related:[url ekleyin] ifadesini kullanmayı deneyin.

53

54 Dosya türüne göre Arama filetype: ve 3 harfli dosya kısaltmasını ekleyerek PDF, PPT veya XLS gibi belirli dosya türlerine göre arama yapın.

55

56 Hava Bugün Nasıl Olacak? Google da arama kutucuğuna «Hava durumu» yazdığınızda bulunduğunuz bölgenin veya «Hava Durumu» yazıp belirli bir şehrin adını ekleyip aradığınızda, o anki hava durumunu ve tahminini öğrenebilirsiniz. Hava durumu kelimesi yerine İngilizcesi olan weather kelimesini de kullanabilirsiniz

57

58 Hesap Makinesi Arama kutusuna bir matematiksel ifade veya işlem yazdığınızda, sonucunu anında görüntüler.

59

60 Daha neler neler Daha pek çok arama ile özelliği s/all.html#health ulaşabilirsiniz.

61 Hasan KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Hürriyet Ortaokulu

62 E-POSTA NEDİR??? Bilgisayar ağlarının oluşturulma nedenlerinden biri, kişilerin bir yerden diğerine (hızlı ve güvenli bir şekilde) elektronik ortamda mektup gönderme ve haberleşme isteğidir. E- posta ( , elektronik posta), bu amaçla kullanılan servislere verilen genel addır. E-posta, internet üzerinden gönderilen dijital mektuptur.

63 E-POSTA E-posta, başlangıçta sadece düz yazı mesajlar göndermek amacıyla geliştirilmişken; 1995'li yıllardan sonra geliştirilen tekniklerle e- posta içinde resim, ses, video, html dokümanları, çalışabilir program vb. kullanımı mümkün hâle gelmiştir.

64 E-POSTA ADRESİ Birisine bir mektup gönderildiğinde bu mektubun gideceği geçerli adres olmalıdır. Elektronik ortamda bu adres " (eposta) adresi" olarak adlandırılır. E-posta adresi olmayan kişilerin elektronik posta gönderme ve alma olanağı yoktur.

65 E-posta Adresinin Bölümleri gmail com kullanıcı adı e-posta (at) işareti. servis sağlayıcı site uzantısı

66 Bir E-posta Adresini Nasıl Alabilirim? E-posta adresine çeşitli e-posta servis sağlayıcılarına başvurarak sahip olabiliriz.

67 Herhangi bir arama motorunda «gmail» aranır veya https://mail.google.com/ adresine girilir. Hesap Oluşturun a tıklanır. 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

68 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

69 Hesabınız oluşturmak için gerekli bilgilerinizi (ad-soyad- Doğum günü-cinsiyet vb) doldurulur. Bir elektronik posta adresiniz seçilir. Başkasına ait bir e-posta adresini alamayız. Türkçe karakterleri ve bazı noktalama işaretlerini e-posta adresinde kullanamayız. Olabildiği kadar adımızı ve soyadımızı belirten adresleri kullanmaya çalışmalıyız. örnek bir e-posta adresi 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

70 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

71 Parola oluşturulur. gmail parolanız en az 8 karakterden oluşmalı, büyük harf, küçük harf, sayı, simge seçeneklerinden oluşan bir parola daha güçlüdür. Şifreleriniz size ait olmalı sizin kolay hatırlanabilir ve kullanılabilir; başkaları için zor tahmin edilebilir olmalı Ör: A123456a+ ya da H123%456b gibi 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

72 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

73 Hesap kurtarma seçeneklerinden en az birisi kullanılmalıdır. Hesap kurtarma seçenekleri Telefon numarası Alternatif E-posta, Bu bölümün amacı hesabınıza ulaşamadığınızda şifrenizi yenilemek içindir. 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

74 Son olarak resim doğrulama kodu girilir.(amacı sizin birer spam programı olmadığınızı anlamak için) Hizmet ve Gizlilik Sözleşmesi kabul ediyorum kısmı işaretlenir. Sonraki Adıma tıklanır. Eğer herhangi bir bölümde yanlışlık/eksiklik varsa uyarı mesajı çıkar. 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

75 E-posta hesabımız artık oluşturduk İstenirse profil resmi ekleyebilir veya bu adımı daha sonraya 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ bırakabilirsiniz.

76 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ Öğr. Grv. Ş.Engİn ŞAHİN 16

77 Gelen mailleri görmek için gelen kutusuna tıklanır. (Inbox) Bazen mailler gereksiz kutusuna da düşebilir. O yüzden burada da gelen mailler aranmalıdır. (Junk/spam) Daha önceden göndermiş olduğunuz mailler için gönderilmiş menüsü kullanılmalı. (Sent mail) Silinmiş bir mailinize erişmek için silinmiş menüsü kullanılır. Silinmiş kutusundaki mailler belli aralıklar ile otomatik olarak silinir. (Trash) 131 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II

Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II Öğrt. Gör. Alper Aslan Bilgisayarla İletişim 1. İnternet 1.1. Tarayıcı 1.2. Arama Motorları 2. E-Posta E 2.1. E-Posta Göndermek 2.2. E-Posta Almak 2.3. E-Postaya

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ 482BK0015 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ 6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ INTERNET İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet kelime anlamı olarak

Detaylı

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK İNTERNET EYLÜL 2012 İÇERİK İnternet nedir? İnternetin Tarihçesi Ne işe yarar? Bilgisayar Ağları Ağı oluşturan bileşenler Ağı oluşturan cihazlar Ağın sınıflandırılması Domain-IP-URL Kavramları İnternete

Detaylı

1. Dosya türüne göre arayın: Filetype: ve 3 harfli dosya kısaltmasını ekleyerek PDF, PPT, veya XLS gibi belirli dosya türüne göre arama yapın.

1. Dosya türüne göre arayın: Filetype: ve 3 harfli dosya kısaltmasını ekleyerek PDF, PPT, veya XLS gibi belirli dosya türüne göre arama yapın. ĠNTERNET ĠLE ĠLGĠLĠ SEMBOL VE ĠġARETLER www: world wide web (dünya çapında ağ) web: internet üzerindeki dokümanları uzaktaki bilgisayarlara ileten ağ sistemi e-posta: elektronik iletişim kanalları kullanarak

Detaylı

Günümüzde tüm dünyayı saran İnternet ağının temeli Amerikan ve Sovyet Rusya arasındaki rekabete dayanmaktadır.

Günümüzde tüm dünyayı saran İnternet ağının temeli Amerikan ve Sovyet Rusya arasındaki rekabete dayanmaktadır. İletişim Teknolojisi İletişim teknolojisi; birbirinden uzakta bulunan bilgisayarların birbirleriyle bazı özel tanımlı kurallar kullanarak haberleşmesini ve kendi aralarında birinden diğerine bilgi aktarımını

Detaylı

İnternet Kullanımı 22.03.2014

İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek veri alışverişi için oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir. İnternet: Dünya üzerinde yer alan birbirinden

Detaylı

Temel İnternet Kavramları

Temel İnternet Kavramları EMYO 2012 Temel İnternet Kavramları İnternet İnternetin Tarihçesi İnternet Bağlantı Şekilleri IP (Internet Protocol) Numarası TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) Protokoller (HTTP,HTTPS,FTP

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET HEDEFLER İÇİNDEKİLER İNTERNET İnternet Nedir? İnternetin Yapısı ve İşleyişi İnternet Servis Sağlayıcıları İnternet Adresleri İnternete Bağlantı Şekilleri TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II Bu üniteyi çalıştıktan

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

Ağların kurulumu gibi; bu ağların yönetimi de çok önemlidir. Özellikle bu konuda alanında uzman kişiler her zaman aranan insanlardır.

Ağların kurulumu gibi; bu ağların yönetimi de çok önemlidir. Özellikle bu konuda alanında uzman kişiler her zaman aranan insanlardır. İNTERNET Network (Ağ) Nedir? Bir veya birden fazla bilgisayarın; dosya ve veri alış verişi yapabilmesi için birbirine bağlanarak oluşturduğu yapıya Network (Ağ) denir. Ağlar coğrafi konumuna göre 3 başlık

Detaylı

İnternetin Temelleri. İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı. Ağ Türleri. İnternet Uygulamaları. İnternet Protokolleri

İnternetin Temelleri. İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı. Ağ Türleri. İnternet Uygulamaları. İnternet Protokolleri İnternetin Temelleri İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı Ağ Türleri İnternet Uygulamaları İnternet Protokolleri 1 İnternetin Nedir? Interconnected Networks, kelimelerinin kısaltmasıdır ve kendi aralarında bağlantılı

Detaylı

Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM

Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM Temel Internet Kullanımı Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM 2014 Sunu Programı Internet Temel Kavramlar İnternet nedir? Bilgisayar ağı nedir? TCP/IP

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri

İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri İNŞAAT BÖLÜMÜ İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri İNTERNET NEDİR? Bir Topluluk: 100,000,000 a yakın insanın etkileştiği, kendi yazısız kurallarını oluşturan büyük bir topluluk Bir Kütüphane: Pek çok yararlı

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

BILG101 Bilgisayara Giriş

BILG101 Bilgisayara Giriş BILG101 Bilgisayara Giriş Ünite 12: İnternet in Altyapısı Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Giriş Bu ünitede İnternet ve

Detaylı

Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ

Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ Rehber öğretmen: SELVİNAZ GÖKALP ( Bilgisayar) 2003 İÇİNDEKİLER Teşekkür...1 Giriş...2 İnternet nedir?...3 İnternet ağı

Detaylı

İçindekiler 1. İnternet Nedir?... 2 2. İnternet tarihçesi... 2 3. TCP/IP Nedir?... 2 4. Temel kavramlar... 3 Sunucu (Server) Nedir?...

İçindekiler 1. İnternet Nedir?... 2 2. İnternet tarihçesi... 2 3. TCP/IP Nedir?... 2 4. Temel kavramlar... 3 Sunucu (Server) Nedir?... İçindekiler 1. İnternet Nedir?... 2 2. İnternet tarihçesi... 2 3. TCP/IP Nedir?... 2 4. Temel kavramlar... 3 Sunucu (Server) Nedir?... 3 İstemci (Client) Nedir?... 3 Download... 3 Upload... 3 Freeware...

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KABLOSUZ AĞLAR 523EO0320 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Atabey Meslek Yüksek Okulu Web Tasarımının Temelleri

Atabey Meslek Yüksek Okulu Web Tasarımının Temelleri Atabey Meslek Yüksek Okulu Web Tasarımının Temelleri TEMEL KAVRAMLAR Web Tasarımının Temelleri, dersinin iyi anlaşılabilmesi için bu dersin temelini oluşturan kavramların iyi bilinmesi gerekir. İnternetin

Detaylı

Dersin Amacı. 1. Bilgisayarın temel işlemlerini anlamak. 2. Bilgisayarların geçmişi ve geleceği hakkında fikir sahibi olmak

Dersin Amacı. 1. Bilgisayarın temel işlemlerini anlamak. 2. Bilgisayarların geçmişi ve geleceği hakkında fikir sahibi olmak Dersin Amacı 1. Bilgisayarın temel işlemlerini anlamak 2. Bilgisayarların geçmişi ve geleceği hakkında fikir sahibi olmak 3. Yazılımlar hakkında bilgi sahibi olmak 4. Bilgisayarların temel türlerini sıralamak

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ

TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ 1. BĠLGĠ TEKNOLOJĠLERĠ KAVRAMLARI 1.1. Genel Kavramlar 1.1.1. Donanım, Yazılım ve Bilgi Teknolojisi Bilgisayarlar, kullanıcılar tarafından aldığı ham verileri,

Detaylı

Internet ve Güvenlik. Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK

Internet ve Güvenlik. Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK Internet ve Güvenlik Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK Giriş Bilgi çağı, insanlar ve kuruluşlar arasında bilgi aktarımının hızlı ve etkin olarak yapılmasını gerektirmektedir. Elektronik ve

Detaylı

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU Kapak: Zafer YILMAZ Dizgi/İç Düzen: Bayrak Matbaası Baskı: Bayrak Matbaası İstanbul, Eylül 2012 Hazırlayan Halil Ünsal NAMAZCI ISBN 978-9944-0865-0-9 Herkes

Detaylı

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Donanımı Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Tarihçesi 1960'li yılların sonlarında Hawaii Üniversitesi ALOHA adını verdiği bir geniş ağ kurdu. Üniversitenin amacı kampüsün değişik noktalarına

Detaylı